2014 MHSAA UP Regional 47-3

back to results

May. 15, 2014

2014 MHSAA UP Regional 47-3
Wakefield-Marenisco
Provided by MHSAA


05/15/14 Men's Track & Field Meet Results

MHSAA REGIONAL 47-3 AT WAKEFIELD-MARENISCO 05/15/14

Regional 47-3 Boy's Results

TEAM SCORING - Lake Linden-Hubbell 57; Bessemer 52.50; Wakefield-Marenisco 25; Chassell 19.50; Ontonagon 13; Dollar Bay 12; Watersmeet 6; Painesdale-Jeffers 1.

DISCUS -- 1. Ryan Knoll, Lake Linden-Hubbell, 115-1;
2. Kyle Stromer, Chassell, 111-1;
3. Charles Heckel, Lake Linden-Hubbell, 107-5;
4. Ben Zielinski, Bessemer, 104-9;
5. Blayd Lewendowski, Chassell, 104-6.

POLE VAULT -- 1. Blake Dupuis, Lake Linden-Hubbell, 11-0;
2. Trent Ambuehl, Lake Linden-Hubbell, 10-0;
3. Thomas Plante, Lake Linden-Hubbell, 9-0.01;
4. Nate Tervo, Dollar Bay, 9-0.

LONG JUMP -- 1. Alex Smith, Bessemer, 18-0;
2. Konrad Klein, Lake Linden-Hubbell, 17-6.50;
3. Trevor Ongie, Lake Linden-Hubbell, 17-5;
4. Zachary Cherubini, Chassell, 16-9.

SHOT PUT -- 1. Paul Buerger, Bessemer, 36-7;
2. Charles Heckel, Lake Linden-Hubbell, 36-3.50;
3. Austin Peterson, Lake Linden-Hubbell, 36-0;
4. Mikey Marcol, Dollar Bay, 35-11.

HIGH JUMP -- 1. Zachary Cherubini, Chassell, 5-6.01;
2. Kevin Lane, Wakefield-Marenisco, 5-6;
3. Max France, Bessemer, 5-4;
4T. Keegan Bolen, Bessemer, 5-3;
T. Kyle Stromer, Chassell, 5-3.

3200 METER RELAY -- 1. Bessemer (A), 9:27.44 (Tim Buerger, Lance Berwald, Paul Buerger, Zack Mazurek);
2. Dollar Bay (A), 9:47.19 (Tom Autio, Carl Kangas, Nate Tervo, Kyle Leclaire);
3. Lake Linden-Hubbell (A), 10:09.82 (Tony Myers, Jeff Keranen, Ian Beaudoin, Brett Kauppinen);
4. Chassell (A), 10:38.50 (Jake Holmes, Zachary Goddard, Jake Toumi, Brandon Eagleman);
5. Wakefield-Marenisco (A), 10:50.63 (Isaiah Sturkol, Tommy Libertoski, Christopher Gerhartz, Scott Larock).

110M HURDLES -- 1. Trevor Ongie, Lake Linden-Hubbell, 18.11;
2. Michael Mcgrath, Watersmeet, 19.18;
3. Charles Heckel, Lake Linden-Hubbell, 19.45;
4T. Alex Hahn, Bessemer, 21.15;
T. Dakota Davies, Bessemer, 21.15.

100 METER DASH -- 1. Caleb Greenough, Wakefield-Marenisco, 11.96;
2. Tony Soumis, Ontonagon, 12.19;
3. Alex Ashley, Ontonagon, 12.24;
4. Kyle Stromer, Chassell, 12.69.

800 METER RELAY -- 1. Lake Linden-Hubbell (A), 1:40.53 (Konrad Klein, Luke Monette, Trent Ambuehl, Tyler Roose);
2. Bessemer (A), 1:45.65 (Max Samardich, Nick Cossi, Paul Buerger, Jess Mazzon); 3. Dollar Bay (A), 1:54.28 (Alexander Provoast, Lance Kangas, Levi Brule, Danny Engman).

1600 METER RUN -- 1. Sam Dean, Wakefield-Marenisco, 4:51.85;
2. Zack Mazurek, Bessemer, 4:57.61;
3. Tim Buerger, Bessemer, 5:11.24;
4. Tom Autio, Dollar Bay, 5:13.68.

400 METER RELAY -- 1. Lake Linden-Hubbell (A), 47.81 (Konrad Klein, Luke Monette, Trent Ambuehl, Tyler Roose);
2. Ontonagon (A), 48.22 (Alex Ashley, Luke Pattison, Jeremy Mcrae, Tony Soumis);
3. Bessemer (A), 48.57 (Jess Mazzon, Max Samardich, Nick Cossi, Alex Smith);
4. Chassell (A), 48.75 (Kyle Stromer, Devyn Aho, Zachary Cherubini, Dallas Whitten).

400 METER DASH -- 1. Zachary Cherubini, Chassell, 54.31;
2. Jess Mazzon, Bessemer, 56.35;
3. Thomas Plante, Lake Linden-Hubbell, 58.47;
4. Lucas Dean, Ontonagon, 58.75.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Trevor Ongie, Lake Linden-Hubbell, 45.91;
2. Lance Berwald, Bessemer, 46.13;
3. Michael Mcgrath, Watersmeet, 47.60;
4. Charles Heckel, Lake Linden-Hubbell, 48.72.

800 METER RUN -- 1. Sam Dean, Wakefield-Marenisco, 2:12.21;
2. Paul Buerger, Bessemer, 2:17.63;
3. Jake Toumi, Chassell, 2:22.77;
4. Kyle Leclaire, Dollar Bay, 2:23.13.

200 METER DASH -- 1. Caleb Greenough, Wakefield-Marenisco, 24.50;
2. Jess Mazzon, Bessemer, 24.80;
3. Alex Ashley, Ontonagon, 25.19;
4. Ryan Bain, Watersmeet, 25.44.

3200 METER RUN -- 1. Zack Mazurek, Bessemer, 11:00.82;
2. Tom Autio, Dollar Bay, 11:39.23;
3. Sam Dean, Wakefield-Marenisco, 12:17.21;
4. Luke Zielinski, Bessemer, 12:29.31.

1600 METER RELAY -- 1. Bessemer (A), 3:51.00 (Paul Buerger, Lance Berwald, Tim Buerger, Jess Mazzon);
2. Lake Linden-Hubbell (A), 4:03.39 (Thomas Plante, Dayne Matson, Arthur Lyons, Ryan Liimatainen);
3. Ontonogan;
4. Painesdale-Jeffers




05/15/14 Women's Track & Field Meet Results

MHSAA REGIONAL 47-3 AT WAKEFIELD-MARENISCO 05/15/14

Regional 47-3 Girl's Results

TEAM SCORING - Bessemer 51; Lake Linden-Hubbell 45.50; Dollar Bay 36; Ontonagon 30; Wakefield-Marenisco 11.50; Watersmeet 9; Chassell 3.

DISCUS -- 1. Brenna Bogaczyk, Bessemer, 76-4;
2. Taylor Shepeard, Lake Linden-Hubbell, 74-1;
3. Sam Richards, Dollar Bay, 72-3;
4. Meagan Kangas, Dollar Bay, 70-9.

POLE VAULT -- 1. Sarah Audette, Lake Linden-Hubbell, 8-0;
2. Jennifer Stewart, Ontonagon, 7-6;
3. Rachel Holzberger, Lake Linden-Hubbell, 7-0.01;
4. Valerie Rowe, Bessemer, 7-0.

LONG JUMP -- 1. Frances Zelinski, Watersmeet, 13-1;
2. Lori Wardynski, Ontonagon, 13-0;
3. Paige Blake, Ontonagon, 12-11.50;
4. Stephanie Harry, Lake Linden-Hubbell, 11-2.

SHOT PUT -- 1. Brenna Bogaczyk, Bessemer, 30-6;
2. Sarah Trudgeon, Bessemer, 27-3;
3. Taylor Shepeard, Lake Linden-Hubbell, 26-4.50;
4. Peyton Gast, Lake Linden-Hubbell, 25-0.50.

HIGH JUMP -- 1. Brenna Bogaczyk, Bessemer, 4-8;
2. Sarah Audette, Lake Linden-Hubbell, 4-6;
3. Alexa Destrampe, Lake Linden-Hubbell, 4-4;
4T. Saundra Libertoski, Wakefield-Marenisco, 4-0;
T. Emma Sarazin, Lake Linden-Hubbell, 4-0.

3200 METER RELAY -- 1. Dollar Bay (A), 11:29.53 (Carli Daavettila, Julia Daavettila, Cami Daavettila, Taylor Busser);
2. Bessemer (A), 11:34.83 (Rachel Mazurek, Maddie Gabka, Molly Wieringa, Lily Wieringa);
3. Wakefield-Marenisco (A), 11:56.53 (Kassidee Yon, Melissa Wanink, Miranda Sibley, Hallee Yon);
4. Lake Linden-Hubbell (A), 12:28.22 (Emma Sarazin, Maddie Mcconnen, Abby Mcconnen, Clara Knight).

100M HURDLES -- 1. Lori Wardynski, Ontonagon, 17.50;
2. Valerie Rowe, Bessemer, 18.22;
3. Frances Zelinski, Watersmeet, 19.03;
4. Carli Ongie, Lake Linden-Hubbell, 20.50.

100 METER DASH -- 1. Julie Ahnen, Bessemer, 13.56;
2. Hannah Plemons, Wakefield-Marenisco, 14.18;
3. Paige Blake, Ontonagon, 14.25;
4T. Paige Isaacson, Dollar Bay, 14.47;
T. Rachel Holzberger, Lake Linden-Hubbell 14.47;
T. Sarah Audette, Lake Linden-Hubbell 14.47.

800 METER RELAY -- 1. Bessemer (A), 1:59.59 (Valerie Rowe, Samantha Olson, Catalina Palm, Julie Ahnen);
2. Wakefield-Marenisco (A), 2:00.77 (Hannah Plemons, Saundra Libertoski, Darienne Korpi, Paxton Wanink);
3. Lake Linden-Hubbell;
4. Dollar Bay

1600 METER RUN -- 1. Cami Daavettila, Dollar Bay, 6:06.83;
2. Carli Daavettila, Dollar Bay, 6:10.67;
3. Lily Wieringa, Bessemer, 6:11.65;
4. Julia Daavettila, Dollar Bay, 6:27.25.

400 METER RELAY -- 1. Lake Linden-Hubbell (A), 56.08 (Rachel Holzberger, Stephanie Harry, Erin Gast, Sarah Audette);
2. Dollar Bay (A), 57.87 (Paige Isaacson, Xena Cortez, Sarah Rowe, Natalie Maxson); 3. Bessemer;
4. Wakefield-Marenisco

400 METER DASH -- 1. Clara Knight, Lake Linden-Hubbell, 1:07.60;
2. Shumete Sam, Chassell, 1:08.34;
3. Molly Domitrovich, Ontonagon, 1:09.10;
4. Jana Hendrickson, Lake Linden-Hubbell, 1:09.78.

300M LOW HURD -- 1. Lori Wardynski, Ontonagon, 51.56;
2. Valerie Rowe, Bessemer, 51.97;
3. Frances Zelinski, Watersmeet, 55.62;
4. Xena Cortez, Dollar Bay, 58.90.

800 METER RUN -- 1. Carli Ongie, Lake Linden-Hubbell, 2:41.08;
2. Taylor Busser, Dollar Bay, 2:47.57;
3. Rachel Mazurek, Bessemer, 2:48.55;
4. Clara Knight, Lake Linden-Hubbell, 2:50.50.

200 METER DASH -- 1. Julie Ahnen, Bessemer, 28.12;
2. Paige Blake, Ontonagon, 28.57;
3. Erin Gast, Lake Linden-Hubbell, 29.90;
4. Hannah Plemons, Wakefield-Marenisco, 30.44.

3200 METER RUN -- 1. Cami Daavettila, Dollar Bay, 13:44.26;
2. Carli Daavettila, Dollar Bay, 13:48.37;
3. Lily Wieringa, Bessemer, 13:57.31;
4. Julia Daavettila, Dollar Bay, 14:07.59.

1600 METER RELAY -- 1. Ontonagon (A), 4:33.28 (Paige Blake, Raquel Jenney, Molly Domitrovich, Brooke Turin);
2. Lake Linden-Hubbell (A), 4:46.60 (Carli Ongie, Erin Gast, Clara Knight, Jana Hendrickson);
3. Dollar Bay;
4. Wakefield-Marenisco

Check out our 2014 MHSAA Track and Field Regionals Coverage Page