2013 Green Space Race

back to results

Oct. 13, 2013

2013 Green Space Race
Mason, MI
Provided by Michigan Running Foundation


5k Run/Walk
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kellie Rizzolo 19 6 23:43.9 7:39/M

Female 12 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cadie Ellis 9 37 33:54.4 10:56/M

Female 16 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Taylor Aguillon 19 11 25:04.6 8:05/M
2 Morgan Gum 19 32 31:50.4 10:16/M
3 Erin Verscheure 19 43 36:16.4 11:42/M

Female 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alyssa Morley 27 22 29:01.0 9:22/M
2 Rebecca Melaas 27 29 31:13.7 10:04/M
3 Kelli Fenstemaker 27 36 33:53.9 10:56/M
4 Michelle Smith 25 46 36:19.2 11:43/M
5 Jennifer Toland 27 54 40:38.5 13:06/M
6 Ashley Lathrop 29 62 57:13.7 18:27/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Megan McCully 33 12 25:04.9 8:05/M
2 Heidi Frei 34 16 25:57.7 8:22/M
3 Sheila Johnson 39 19 28:25.8 9:10/M
4 Cindy Meteyer 37 21 28:42.1 9:15/M
5 Jennifer Neil 37 24 29:27.2 9:30/M
6 Natalie Kent-Norkowski 32 30 31:31.3 10:10/M
7 Renae Mead 34 41 35:40.2 11:30/M
8 Leonida Stewart 37 42 36:09.1 11:40/M
9 Theresa Oegema 38 47 36:19.4 11:43/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Davis 41 14 25:36.0 8:15/M
2 Amy Willing 49 18 28:19.6 9:08/M
3 Krista Ried 41 33 32:42.5 10:33/M
4 Marjorie Verrell 42 39 34:34.2 11:09/M
5 Nicole Vandermoere 46 53 40:36.1 13:06/M
6 Patti Howland 45 55 40:41.3 13:07/M
7 Debra Rojewski 48 56 42:27.3 13:42/M
8 Margaret Rizzolo 46 58 44:17.3 14:17/M
9 Dee Beaver 45 59 44:33.9 14:22/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Susan Strouse 53 15 25:55.7 8:22/M
2 Sally Vrooman-Jones 54 31 31:42.5 10:14/M
3 Debbie Johnson 57 35 32:46.9 10:34/M
4 Beth Obrien 50 45 36:18.9 11:43/M
5 Linda Dunn 50 49 37:40.7 12:09/M
6 Maria Rossi 57 50 38:09.6 12:18/M
7 Teresa Verscheure 50 51 38:12.1 12:19/M
8 Jan Weirauch 54 52 40:18.6 13:00/M
9 Julie Day 54 61 50:30.6 16:17/M
10 Cathy Steiner 53 67 1:21:07.8 26:10/M

Female 60 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Julia O'Connor 69 60 44:34.1 14:23/M
2 Gloria Garcia 62 63 57:14.1 18:28/M
3 Lorraine Gedeon 67 65 1:06:00.5 21:17/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Aaron Davis 13 1 21:35.5 6:58/M

Male 16 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Travis George 18 8 24:42.0 7:58/M

Male 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Girdwood 25 2 21:47.0 7:02/M
2 Jordan McNeilly 23 7 24:34.1 7:55/M
3 Dennis Ross 27 9 24:47.2 8:00/M
4 James Mitterling 25 10 25:01.6 8:04/M
5 Ronald Martin 25 13 25:20.8 8:10/M
6 Trevor Hunt 20 20 28:33.2 9:13/M
7 Terence O'Neill 29 23 29:11.1 9:25/M
8 Michael Bruzewski 29 25 29:40.0 9:34/M
9 Eli Melaas 27 48 36:45.3 11:51/M

Male 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ben Regan 31 4 22:31.8 7:16/M
2 Travis Norkowski 34 26 30:05.8 9:42/M
3 Joseph Duris 37 64 58:12.1 18:46/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Gamper 46 5 23:13.0 7:29/M
2 Clyde Pell 48 28 31:03.5 10:01/M
3 Dale Ellis 45 38 34:24.7 11:06/M
4 Steve Cook 45 40 34:34.4 11:09/M
5 Scott Beaver 46 57 43:25.8 14:00/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robert Strouse 54 3 22:30.6 7:15/M
2 Stephen Fields 56 34 32:46.7 10:34/M
3 Brendan Obrien 50 44 36:18.7 11:43/M

Male 60 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Johnson 61 17 27:12.5 8:46/M
2 Roger Nelson 65 27 30:37.6 9:53/M
3 Mike Gedeon 67 66 1:07:35.5 21:48/M
4 Brent Steiner 62 68 1:21:08.1 26:10/M



10k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Allison Leece 25 4 44:58.2 7:15/M

Female 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anna Mitterling 25 7 47:11.7 7:37/M
2 Alicia Commet 22 10 49:06.1 7:55/M
3 Molly Ramirez 28 17 56:37.7 9:08/M
4 Anne Traynor 24 23 59:07.3 9:32/M
5 Jolene Roth 28 24 1:01:19.0 9:53/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jodi South 46 6 46:13.7 7:27/M
2 M.j. Foster 40 9 47:36.7 7:41/M
3 Jane Donovan 49 11 49:44.0 8:01/M
4 Ann Whitmer 49 26 1:03:51.6 10:18/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Pulver 53 14 51:08.5 8:15/M
2 Kathy Lareau 53 16 56:06.0 9:03/M
3 Sabrina Gerlach 56 19 57:34.9 9:17/M
4 Jenny Transue 52 28 1:05:15.3 10:31/M
5 Karen Lewis 55 29 1:05:55.6 10:38/M
6 Denise Townsend 54 30 1:08:11.5 11:00/M

Female 60 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Donna Swanson 61 21 58:27.2 9:26/M
2 Maureen McDonough 62 32 1:16:09.7 12:17/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ben Pulver 29 1 39:33.2 6:23/M

Male 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Zachary Wooledge 29 3 42:42.2 6:53/M
2 Mike Litteral 29 20 57:35.2 9:17/M
3 Allan Mergener 25 22 59:07.0 9:32/M

Male 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gareth Beaty 33 8 47:16.9 7:37/M
2 Wyl McCully 33 12 50:11.1 8:06/M
3 Adam Mead 33 18 57:16.1 9:14/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matt Stuk 45 2 39:33.4 6:23/M
2 Mark Newman 44 27 1:04:50.6 10:27/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joe Pulver 54 13 50:29.2 8:09/M
2 John Gerlach 59 25 1:01:23.4 9:54/M

Male 60 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gerard Wilbrink 60 5 46:05.3 7:26/M
2 Fritz Yunck 60 15 56:02.8 9:02/M
3 Dennis Propst 62 31 1:10:17.9 11:20/M

Mason, MI
Provided by Michigan Running Foundation