2013 WMMSC

back to results

Oct. 3, 2013

2013 WMMSC
Riverside Park
Grand Rapids, MI
Provided by Michiana Timing


RaceTab 3 by MileSplit Registered to: Don Passenger, MichianaTiming.com

WMMSC - 10/3/2013 11:58:43 AM
Riverside Park, Grand Rapids, MI

Middle School Girls 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Amber Mango 8 Allendale 12:22.03 1
2 Sam Tran 7 Northern Hills 12:56.85 2
3 McKenna Raaymakers 8 Duncan Lake 13:42.59 3
4 Rachel Cornell 8 Northern Hills 13:51.12 4
5 Katrina Byrne 8 Sparta 13:58.73 5
6 Megan Gough 8 Mill Creek (Comstock 14:02.78 --
7 Kelsie Scharp 7 Duncan Lake 14:15.10 6
8 Gabbi Taylor 7 Northern Hills 14:21.59 7
9 Angelia Beck 7 Sparta 14:21.76 8
10 Mira Emenaker 8 Allendale 14:25.84 9
11 Carrie Roberts 8 Lowell 14:27.04 10
12 Nelleke DeWaard 8 Northern Hills 14:29.39 11
13 Sarah Curcuru 8 Northern Hills 14:34.40 12
14 Ava Sousa 8 Sparta 14:34.65 13
15 Katrina Droski 8 Lowell 14:38.21 14
16 Audrea Morrisey 7 Northern Hills 14:38.50 15
17 Jenna Smith 7 Duncan Lake 14:42.15 16
18 Gwen Kelley 8 Sparta 14:48.46 17
19 Mikayla Maya 8 Duncan Lake 14:59.40 18
20 Ada Shaw 7 Northern Hills 15:05.39 19
21 Amy Lanser 8 Duncan Lake 15:06.46 20
22 Madison Lang 7 Northern Hills 15:13.12 --
23 Holly DenOuden 8 Duncan Lake 15:14.51 21
24 Amber Clouse 7 Lowell 15:17.14 22
25 Grace Steiner 7 Duncan Lake 15:17.84 23
26 Adele Kemp 7 Greenville 15:18.60 24
27 Jenna Hoover 7 Sparta 15:19.57 25
28 Erin Maness 8 Allendale 15:35.12 26
29 Autum Churchill 7 Duncan Lake 15:35.35 --
30 Sevia Suits 8 Allendale 15:37.35 27
31 Autumn Barr 7 Sparta 15:41.00 28
32 Marlie Fowler 7 Lowell 15:43.39 29
33 Jenna Linton 7 Duncan Lake 15:57.60 --
34 Abby Hoek 7 Duncan Lake 16:01.71 --
35 Loren Brown 8 Duncan Lake 16:09.53 --
36 Kaitlyn Verbrugge 8 Duncan Lake 16:09.98 --
37 Cassandra Thompson 7 Allendale 16:10.64 30
38 Emma Collins 8 Greenville 16:11.28 31
39 Alyssa DeGood 8 Duncan Lake 16:14.03 --
40 Kirsten Peek 8 Duncan Lake 16:15.65 --
41 Chelsea Martin 7 Greenville 16:19.70 32
42 Dawn Kondor 8 Lowell 16:27.29 33
43 Katie Perry 7 Sparta 16:30.98 34
44 Isabelle Dial 8 Lowell 16:36.57 35
45 Abby McDowell 8 Lowell 16:37.90 36
46 Bri Albaugh 8 Sparta 16:47.73 --
47 Maya Vaught -4 Northern Hills 16:51.85 --
48 Elle Donakowski -4 Northern Hills 16:53.53 --
49 Anastasia Fiorenzo 8 Allendale 16:54.62 37
50 Lexi Vaught -4 Northern Hills 16:55.37 --
51 McKayla Hijek 8 Duncan Lake 16:56.06 --
52 Larkin Hoogerhyde 7 Allendale 16:56.28 38
53 Brianna Horton 8 Greenville 16:59.31 39
54 Daisy Sanchez 8 Sparta 17:04.39 --
55 Pearl Kurian 7 Northern Hills 17:05.20 --
56 Maggie Spolelstra 7 Lowell 17:05.37 --
57 Lauren Argue 8 Northern Hills 17:09.43 --
58 Mary David 8 Northern Hills 17:10.31 --
59 Olivia Moran 8 Northern Hills 17:13.57 --
60 Kendall Schneider 7 Duncan Lake 17:19.54 --
61 Grace McIntyre 8 Allendale 17:20.68 --
62 Josie Morgan 7 Northern Hills 17:27.84 --
63 Addi Broere 7 Allendale 17:30.75 --
64 Tessa Jasnowski -4 Northern Hills 17:31.35 --
65 Stephanie Suits 8 Allendale 17:31.93 --
66 Elmira LaPreze 8 Mill Creek (Comstock 17:32.42 --
67 Maggie Ellis 8 Northern Hills 17:38.73 --
68 Ava Fredrickson 7 Lowell 17:57.23 --
69 Emily Gabbert 7 Northern Hills 18:08.26 --
70 Jessica Osmun 8 Mill Creek (Comstock 18:09.17 --
71 Grace Stover 7 Duncan Lake 18:15.17 --
72 Marissa Hildreth 8 Allendale 18:15.37 --
73 Chaney Rickard 7 Allendale 18:16.35 --
74 Jade Williams 8 Lowell 18:20.45 --
75 Elise Andersson 7 Sparta 18:22.26 --
76 Jessica Pinckney 7 Sparta 18:23.03 --
77 Darby Eck 7 Sparta 18:23.46 --
78 Sydney Carmichael 8 Lowell 18:25.50 --
79 Lauren Lara 7 Duncan Lake 18:32.09 --
80 Lauren Wojciechowski 8 Northern Hills 18:32.92 --
81 Madelyn Verbrugge 8 Duncan Lake 18:33.37 --
82 Brenna Nickel 7 Duncan Lake 18:37.68 --
83 Julia Walters 7 Duncan Lake 19:12.32 --
84 Lauren Harmon 7 Northern Hills 19:12.53 --
85 Gabby Hullinger 8 Duncan Lake 19:16.15 --
86 Emily Kropf 8 Lowell 19:18.56 --
87 Ashley Nielsen 7 Northern Hills 19:22.54 --
88 Caroline Kuntzman 7 Northern Hills 19:35.17 --
89 Corinna Jewel 8 Sparta 19:42.29 --
90 Jenny Martin 8 Northern Hills 19:45.76 --
91 Alaina Masternak 8 Northern Hills 19:46.04 --
92 Ivey Behro 8 Sparta 20:01.68 --
93 Ciara Flynn 8 Northern Hills 20:54.40 --
94 Haley Althaus 8 Northern Hills 20:55.39 --
95 Sarah Dekam 8 Lowell 21:24.45 --
96 Kailey Idziak 7 Northern Hills 21:26.09 --
97 Susie Mack 7 Northern Hills 21:30.00 --
98 Zoe Pullen 8 Duncan Lake 21:34.56 --
99 Grace Rhinehart 8 Mill Creek (Comstock 21:41.64 --
100 Jayna Ruppal 7 Northern Hills 24:38.01 --
101 Selena Doty 8 Lowell 25:07.40 --
102 Hope Winters 7 Lowell 25:26.40 --
103 Renee Erland 7 Greenville 26:57.65 40



Middle School Girls 3200 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Northern Hills 36 2 4 7 11 12 15 19
Total Time: 1:10:14 Average: 14:02.67 1-5 Split: 1:38
2 Duncan Lake 63 3 6 16 18 20 21 23
Total Time: 1:12:46 Average: 14:33.14 1-5 Split: 1:24
3 Sparta 68 5 8 13 17 25 28 34
Total Time: 1:13:04 Average: 14:36.64 1-5 Split: 1:21
4 Allendale 93 1 9 26 27 30 37 38
Total Time: 1:14:11 Average: 14:50.20 1-5 Split: 3:49
5 Lowell 108 10 14 22 29 33 35 36
Total Time: 1:16:34 Average: 15:18.62 1-5 Split: 2:01
6 Greenville 166 24 31 32 39 40 - -
Total Time: 1:31:47 Average: 18:21.31 1-5 Split: 11:40





RaceTab 3 by MileSplit Registered to: Don Passenger, MichianaTiming.com

WMMSC - 10/3/2013 11:58:43 AM
Riverside Park, Grand Rapids, MI

Middle School Boys 3200 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Scott Tran 8 Northern Hills 11:09.97 1
2 Michael Zacker 8 Northern Hills 11:33.14 2
3 Reid Parsons 8 Mill Creek (Comstock 11:52.81 3
4 Gabriel Gunneson 7 Northern Hills 12:00.76 4
5 Tom Smith 7 Sparta 12:09.95 5
6 Brad Kingman 7 Mill Creek (Comstock 12:16.31 6
7 Pedro Aguillon 7 Duncan Lake 12:20.64 7
8 Isaiah Johnson 8 Sparta 12:23.36 8
9 Matthew Taylor 7 Mill Creek (Comstock 12:23.76 9
10 Bryce Sawyer 8 Allendale 12:24.19 10
11 Christopher Jakiel 8 Duncan Lake 12:24.56 11
12 Mason Denczek 7 Duncan Lake 12:34.00 12
13 Connor Loftis 8 Mill Creek (Comstock 12:35.78 13
14 Ethan Mickey 8 Sparta 12:38.75 14
15 Ivan VanderKolk 8 Northern Hills 12:43.06 15
16 Chris Whitford 8 Northern Hills 12:45.40 16
17 Luke Aune 7 Sparta 12:46.01 17
18 Mitch DeJong 8 Duncan Lake 12:54.95 18
19 Jason Isenga 8 Allendale 12:55.25 19
20 Ethan Oudbier 7 Sparta 12:56.31 20
21 Seth Palmer 8 Lowell 12:57.33 21
22 Kenny Stump 8 Lowell 13:16.67 22
23 Zach Hamlin 8 Allendale 13:17.20 23
24 Ian Klug 8 Duncan Lake 13:17.80 24
25 Dylan McCloskey 7 Mill Creek (Comstock 13:30.00 25
26 Patrick Hebreard 8 Northern Hills 13:33.51 26
27 Zeke Miller 7 Duncan Lake 13:36.44 27
28 Matthew Loper 8 Greenville 13:37.44 28
29 Henry Austin 7 Allendale 13:41.70 29
30 Adam Popma 8 Sparta 13:42.33 30
31 Scott Swanson 7 Northern Hills 13:42.84 31
32 Justin Postal 7 Sparta 13:47.86 32
33 Cody Becker 7 Sparta 13:51.01 --
34 Ben Hendricks 8 Mill Creek (Comstock 13:53.44 33
35 Sam Racalla 8 Mill Creek (Comstock 13:57.19 34
36 Rys Riley -4 Northern Hills 13:58.26 --
37 Samuel Morse 7 Duncan Lake 14:05.65 35
38 Noah Kolar 7 Northern Hills 14:07.14 --
39 Cody Manson 7 Sparta 14:07.98 --
40 Keigan Yihas 8 Lowell 14:09.67 36
41 Ben Swartz 7 Duncan Lake 14:10.86 --
42 Nathan Falling 7 Northern Hills 14:16.09 --
43 Tyce VanderLaan 8 Duncan Lake 14:17.06 --
44 Ben McCallum 8 Sparta 14:17.94 --
45 Gardner Richmond 8 Sparta 14:19.05 --
46 Josh Gorney 7 Northern Hills 14:19.55 --
47 Ben Lloyd 7 Duncan Lake 14:19.95 --
48 Andre Kapetyn 7 Northern Hills 14:20.42 --
49 Cooper Nutting 7 Duncan Lake 14:24.08 --
50 Mitchell Haff 8 Lowell 14:29.75 37
51 Mason VanderKlipp 7 Northern Hills 14:30.72 --
52 Cole Nelson 8 Duncan Lake 14:31.73 --
53 Liam Maloney 8 Northern Hills 14:32.12 --
54 Kyle Kramer 7 Northern Hills 14:32.40 --
55 Sairge Saldivar 7 Lowell 14:39.22 38
56 Christopher Joyce 7 Mill Creek (Comstock 14:41.75 --
57 Collin Bush 7 Allendale 14:43.50 39
58 Elliot Lewis 7 Greenville 14:48.61 40
59 Matthew Bouman 8 Greenville 14:58.80 41
60 Dan Roede 7 Sparta 15:01.53 --
61 Weston Pineiro 8 Allendale 15:03.98 42
62 Josh Bush 8 Lowell 15:07.73 43
63 Max VanDoorne 7 Northern Hills 15:10.42 --
64 Dylan Dehning 8 Allendale 15:16.09 44
65 Keagan Mills 7 Greenville 15:17.05 45
66 Marshall Lewis 7 Greenville 15:17.22 46
67 Noah Peterson 7 Duncan Lake 15:18.80 --
68 Joong Hyun Eo 8 Northern Hills 15:22.78 --
69 Jake Haskins 7 Greenville 15:23.14 47
70 Geoff Fleenor 8 Lowell 15:28.73 48
71 Mike Alexander 7 Duncan Lake 15:36.33 --
72 Sage Faustino 7 Northern Hills 15:47.81 --
73 Chad Hanson 8 Northern Hills 15:51.86 --
74 Andrew Kolar 7 Northern Hills 15:55.76 --
75 Carter Hammond 7 Duncan Lake 16:00.08 --
76 Julian Jacobs 8 Northern Hills 16:19.37 --
77 Jacob Widlits 8 Duncan Lake 16:24.80 --
78 Jacob Remington 7 Duncan Lake 16:27.22 --
79 Kade Creasap 8 Greenville 16:34.62 49
80 Will Bakran 7 Allendale 16:34.84 --
81 Anthony Eyde 8 Northern Hills 16:55.11 --
82 Evan Johnson 8 Lowell 17:10.23 --
83 Troy Sorensen 7 Northern Hills 17:11.58 --
84 Josh Brennan 7 Mill Creek (Comstock 17:18.11 --
85 Jacob Sharp 7 Northern Hills 17:38.89 --
86 Noah Hughes 7 Duncan Lake 17:45.20 --
87 Bailey Borgeld 7 Mill Creek (Comstock 17:50.28 --
88 Andrew Brown 8 Duncan Lake 17:57.20 --
89 Kyle Hanlon 8 Northern Hills 18:06.97 --
90 Keith Mendricks 8 Duncan Lake 18:22.86 --
91 Carson King 8 Duncan Lake 18:29.14 --
92 Mason Winters 7 Lowell 18:56.28 --
93 Ben Sloma 7 Duncan Lake 19:49.78 --
94 Josiah Staskiewicz 7 Duncan Lake 19:51.30 --
95 Jayden Tipton 7 Greenville 20:30.51 --
96 Dylan Christensen 8 Greenville 20:34.20 --
97 Payton Mull 7 Mill Creek (Comstock 20:50.33 --
98 Zach Fabis 7 Lowell 21:26.67 --



Middle School Boys 3200 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Northern Hills 38 1 2 4 15 16 26 31
Total Time: 1:00:13 Average: 12:02.47 1-5 Split: 1:36
2 Mill Creek (Comstock 56 3 6 9 13 25 33 34
Total Time: 1:02:39 Average: 12:31.74 1-5 Split: 1:38
3 Sparta 64 5 8 14 17 20 30 32
Total Time: 1:02:55 Average: 12:34.88 1-5 Split: 47
4 Duncan Lake 72 7 11 12 18 24 27 35
Total Time: 1:03:32 Average: 12:42.39 1-5 Split: 58
5 Allendale 120 10 19 23 29 39 42 44
Total Time: 1:07:02 Average: 13:24.37 1-5 Split: 2:20
6 Lowell 154 21 22 36 37 38 43 48
Total Time: 1:09:33 Average: 13:54.53 1-5 Split: 1:42
7 Greenville 200 28 40 41 45 46 47 49
Total Time: 1:13:60 Average: 14:47.83 1-5 Split: 1:40





RaceTab 3 by MileSplit Registered to: Don Passenger, MichianaTiming.com

WMMSC - 10/3/2013 11:58:43 AM
Riverside Park, Grand Rapids, MI

Elementary Mixed 3200 Meter Run
=====================================================================
Name S Yr Team Time Pts
---------------------------------------------------------------------
1 Dakota Riemersma M 6 Allendale 13:03.96 --
2 Jacob Herriman M 6 Duncan Lake 13:08.41 --
3 TK Knoertzer M 6 Duncan Lake 13:08.73 --
4 Josh Williams M 6 Duncan Lake 13:33.54 --
5 TJ Thome M 6 Duncan Lake 13:45.29 --
6 Chase Wilson M 6 Sparta 14:27.48 --
7 Matt Brown M 6 Duncan Lake 14:28.49 --
8 Aaron Henry M 6 Duncan Lake 14:49.70 --
9 Matias Martinez M 6 Duncan Lake 14:52.60 --
10 Lizzie Lewis F 6 Duncan Lake 15:01.80 --
11 Kori Baumann F 6 Allendale 15:25.65 --
12 Lizzie Meerman F 6 Duncan Lake 15:29.71 --
13 Alana Black F 6 Duncan Lake 15:33.71 --
14 Carter Monson M 6 Duncan Lake 15:34.38 --
15 Keegan Beemer M 6 Duncan Lake 15:52.55 --
16 Ethan Wooten M 6 Sparta 16:06.90 --
17 Kristie Weninger F 6 Duncan Lake 16:10.09 --
18 Lilly Parsons F 6 Duncan Lake 16:11.73 --
19 Kaeleigh Barr F 6 Sparta 16:11.95 --
20 Makennah Blackman F 6 Allendale 16:14.24 --
21 Hannah Byrne F 6 Sparta 16:14.79 --
22 Paige Foreman F 6 Duncan Lake 16:18.91 --
23 Collin Wooten M 6 Sparta 16:19.37 --
24 Jonah Beurkens M 6 Duncan Lake 16:27.38 --
25 Natalie Weibel F 6 Duncan Lake 16:29.96 --
26 Katelyn Kirkbride F 6 Duncan Lake 16:32.43 --
27 Evan Cowdry M 6 Sparta 16:42.70 --
28 Grace Grace Staskiewi F 6 Duncan Lake 16:55.96 --
29 Ellory Selk F 6 Allendale 16:58.70 --
30 Amber Jakiel F 6 Duncan Lake 17:06.91 --
31 Caroline Huistra F 6 Allendale 17:18.91 --
32 Izzy Yared F 6 Duncan Lake 17:31.46 --
33 Beka Gair F 6 Sparta 17:32.70 --
34 McKenna Bent F 6 Mill Creek (Comstock 17:45.52 --
35 Tony Racalla M 6 Mill Creek (Comstock 17:49.34 --
36 Karleigh Demara F 6 Allendale 18:17.63 --
37 Maria Vanderveen F 6 Duncan Lake 18:27.91 --
38 Jacob VanderMolen M 6 Allendale 18:32.76 --
39 Natalie Ruthren F 6 Duncan Lake 19:01.79 --
40 Emma Lehman F 6 Allendale 19:24.35 --
41 Valerie Sawyer F 6 Allendale 19:33.70 --
42 Abigail Teller F 6 Allendale 19:35.68 --
43 Sophia Lynch F 6 Duncan Lake 20:13.09 --
44 Zoey Zupin F 6 Duncan Lake 20:13.27 --
45 Josh Stegenga M 6 Duncan Lake 20:41.02 --
46 Kylie Seeley F 6 Allendale 21:41.43 --
47 Lena Prohl F 6 Allendale 22:06.60 --
48 Nate Hendricks M Mill Creek (Comstock 22:21.10 --
49 Alora Behro F 6 Sparta 22:21.95 --