2013 Fall Holly Recreation Triathlon

back to results

Sep. 14, 2013

2013 Fall Holly Recreation Triathlon
Holly, MI
Provided by Race Services


FALL HOLLY RECREATION TRIATHLON / DUATHLON
SEPTEMBER 14, 2013
HOLLY, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY

Triathlon Results
Olympic
Male Overall Winner
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 124Nathan Kark 29 2 23:06 2:25 4 1:04:00 0:55 1 41:05 2:11:29
2 2 122Jason Hartell Lansing 37 3 23:57 1:31 1 1:03:09 0:59 2 43:42 2:13:16
3 3 75 Daniel Naylis Auburn Hills 37 1 20:11 3:29 3 1:03:30 1:33 10 48:00 2:16:41
9/14/2013 12:36pm


Female Overall Winner
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 100Sarah Squires Mayville 26 2 26:26 2:02 3 1:12:57 1:05 1 42:28 2:24:57
2 12 123Kim Allan 40 1 26:11 0:59 2 1:09:14 1:00 3 50:57 2:28:19
3 16 84 Kimberly Rapp Commerce Township 38 6 35:40 1:38 1 1:07:40 2:18 2 50:56 2:38:10
9/14/2013 12:36pm

Male Age Group: 1 - 18
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 1 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 19 - 2
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 19 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 25 - 2
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 14 120Kyle Otremba Farmington 29 1 28:16 1:00 1 1:10:57 0:54 1 50:01 2:31:06
2 23 88 Nicholas Rock Oxford 27 2 35:00 2:28 2 1:19:07 2:03 2 1:00:46 2:59:24

Female Age Group: 25 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 30 - 3
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 10 93 Matt Savoie New Bremen 30 1 27:10 2:35 1 1:06:22 2:30 1 47:36 2:26:11
2 19 61 Rich Kramp Toledo 32 2 27:32 1:53 2 1:16:05 1:56 2 1:04:13 2:51:37
3 28 116Tim Winslow Portage 33 3 32:13 5:50 3 1:53:43 1:06 3 1:09:06 3:41:56

Female Age Group: 30 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 20 89 Amy Rogghe Clawson 34 1 29:30 1:32 1 1:22:55 0:49 1 57:26 2:52:09

Male Age Group: 35 - 3
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 95 Ty Shesky Clio 36 2 27:28 3:48 1 1:03:26 1:47 1 45:23 2:21:52
2 9 126Ben Borsenik 38 1 24:11 1:52 2 1:07:42 0:30 3 51:30 2:25:43
3 15 94 Paul Schmude Lapeer 38 3 31:22 3:38 3 1:08:40 2:28 2 46:06 2:32:13

Female Age Group: 35 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 40 - 4
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 11 101James StudingerBloomfield Hills 41 3 31:13 1:07 1 1:08:10 1:05 1 45:33 2:27:07
2 13 35 Martin EricksonBloomfield Hills 42 1 28:15 2:14 2 1:09:37 1:11 2 49:24 2:30:38
3 18 50 William Hodges Holt 43 2 30:55 2:32 3 1:17:08 1:18 3 58:26 2:50:16
4 22 45 Tagg Henderson Bloomfield Hills 43 4 32:13 3:07 4 1:19:45 2:08 4 59:48 2:56:59

Female Age Group: 40 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 45 - 4
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 59 Arles Kimrey Troy 45 1 27:35 1:17 1 1:04:22 1:05 1 45:08 2:19:25
2 7 113Graham Wilcock Ann Arbor 45 4 29:33 0:58 2 1:06:05 0:56 2 46:06 2:23:36
3 17 2 Douglas Angel Washington 48 2 27:57 5:11 3 1:16:56 3:05 3 51:52 2:44:59
4 25 36 Hicham Farabi Commerce Township 47 3 29:26 2:20 4 1:31:07 1:26 4 1:03:02 3:07:19

Female Age Group: 45 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 26 30 Patricia DifferHowell 45 1 37:52 2:19 1 1:35:17 2:01 1 1:10:50 3:28:17

Male Age Group: 50 - 5
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 65 Peter Loetzner Clarkston 53 1 26:59 0:50 1 1:04:19 1:25 1 46:34 2:20:06

Female Age Group: 50 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 27 110Barbara Warren Utica 52 1 31:49 3:02 1 1:27:20 2:43 1 1:24:34 3:29:26

Male Age Group: 55 - 5
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 55 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 24 7 Marilyn BradfroHighland 56 1 30:12 2:54 1 1:28:50 1:24 1 1:02:25 3:05:43

Male Age Group: 60 - 6
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 21 111Steve Whiting Royal Oak 60 1 29:32 3:15 1 1:24:27 1:48 1 55:23 2:54:23

Female Age Group: 60 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Team Results
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 118Victorious Secr 1 35:26 0:58 1 1:29:30 0:36 1 1:02:52 3:09:19




FALL HOLLY RECREATION TRIATHLON / DUATHLON
SEPTEMBER 14, 2013
HOLLY, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY

Triathlon Results Sprint
Male Overall Winner
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 40 Derrick Fries Clarkston 60 1 11:23 0:45 1 32:59 0:37 10 24:22 1:10:04
2 2 15 Joe Christopher Fenton 39 3 12:55 1:36 5 34:59 0:46 7 23:35 1:13:49
3 3 29 Bill Dieter Plymouth 42 11 16:07 3:02 2 33:05 0:59 2 22:24 1:15:35
9/14/2013 12:34pm


Female Overall Winner
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 109Krista Walker Davisburg 34 7 15:04 1:43 1 37:15 1:20 1 22:24 1:17:45
2 10 127Rebecca Olszewski Lapeer 34 2 12:06 0:59 2 39:41 0:42 3 26:29 1:19:55
3 12 48 Jenella Hodel Toledo 37 5 13:13 1:06 5 42:13 1:18 6 26:44 1:24:33
9/14/2013 12:34pm

Male Age Group: 1 - 18
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 1 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 16 14 Amanda Close Waterford 16 1 11:42 2:24 1 48:28 0:44 1 25:48 1:29:04

Male Age Group: 19 - 2
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 14 78 Brian Oberly MacOmb 19 1 15:11 2:24 1 40:46 1:08 1 27:21 1:26:48

Female Age Group: 19 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 23 19 Lisa Cezat Livonia 23 2 17:49 2:06 1 46:06 0:46 1 26:36 1:33:21
2 32 67 Kathryn MacGillivrSaginaw 22 3 18:24 3:31 2 46:42 0:51 2 28:05 1:37:31
3 59 17 Kirsten Clemans Canton 22 1 13:59 3:25 3 56:50 1:40 3 41:28 1:57:20

Male Age Group: 25 - 2
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 9 80 Daniel O'Loughlin Holly 28 1 15:10 1:56 1 36:57 1:41 1 23:56 1:19:38
2 21 51 Ben Hougaboom Linden 26 3 18:33 1:25 3 42:58 0:45 3 27:58 1:31:37
3 39 21 Joel Collop Southgate 27 4 18:46 4:02 2 42:04 8:23 6 29:04 1:42:17
4 40 31 David Doran, Jr. Allen Park 27 2 17:23 5:23 4 47:34 2:56 5 29:03 1:42:17
5 41 38 Brian Fite Southgate 27 5 18:46 4:06 5 48:01 2:24 4 29:02 1:42:17
6 47 114Steven Will Vassar 27 6 18:53 1:09 6 59:21 0:24 2 27:30 1:47:14

Female Age Group: 25 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 35 66 Ashley Luke Livonia 26 2 18:54 2:47 2 49:49 0:41 1 27:00 1:39:09
2 36 55 Jamie Jacobs Lansing 26 1 12:42 1:32 1 49:10 1:49 5 34:48 1:39:59
3 51 57 Molly Kearfott Rochester 26 6 24:23 4:40 3 51:59 1:40 2 27:56 1:50:36
4 55 125Ann Duffy Rochester 27 5 23:17 3:38 4 56:07 0:59 3 30:43 1:54:42
5 60 87 Autumn Richardson New Hudson 26 3 21:24 2:24 6 1:00:45 1:03 4 33:53 1:59:28
6 61 60 Sera Kluck Auburn Hills 28 4 21:29 2:38 5 1:00:04 1:52 6 37:02 2:03:03

Male Age Group: 30 - 3
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 104Nicholas ThodoroffFlushing 30 2 15:56 2:22 2 34:16 1:02 2 22:39 1:16:13
2 5 39 Adam Franson Fenton 32 1 15:40 1:49 1 34:10 0:53 4 24:09 1:16:38
3 6 13 David Cencer Reed City 33 4 17:27 1:29 4 37:11 1:00 1 20:23 1:17:29
4 11 9 Dan Brosmer Northville 34 5 18:26 1:45 3 35:14 0:55 5 24:43 1:21:01
5 17 72 Scott Mazure Sebewaing 32 8 21:21 3:35 5 40:35 0:40 3 23:23 1:29:33
6 50 54 John Hunter Fenton 32 7 21:18 2:33 7 52:11 0:53 7 33:24 1:50:17
7 53 62 Russell La Forte Okemos 34 3 16:05 3:11 6 51:24 2:56 8 38:31 1:52:06
8 57 37 David Fiedor Wixom 33 6 20:10 2:06 8 1:04:01 1:43 6 27:30 1:55:28

Female Age Group: 30 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 15 4 Tracy Berman Ann Arbor 30 2 17:35 1:50 1 39:57 0:50 1 27:26 1:27:36
2 20 58 Sandy Kelley Oxford 34 1 17:34 2:03 2 42:46 1:14 2 27:45 1:31:19
3 26 128Erin Shirey Grand Blanc 30 3 18:15 2:21 3 43:00 0:45 3 30:45 1:35:04
4 58 70 Erica Martin Columbiaville 30 4 27:45 1:56:18

Male Age Group: 35 - 3
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 19 52 Michael Hrabonz Grand Rapids 35 1 16:55 2:08 1 39:13 1:17 5 30:57 1:30:27
2 27 23 Joe Constable Holly 36 4 23:10 3:40 2 44:34 0:39 1 23:15 1:35:15
3 37 43 Eric Hannah East Lansing 38 2 17:33 3:58 5 47:08 2:16 4 30:26 1:41:19
4 38 44 Russell Hawkins Clinton 38 3 20:44 2:58 4 47:04 1:06 3 29:38 1:41:27
5 46 6 Peter Bortell Tecumseh 37 5 26:40 5:38 3 44:41 0:50 2 28:13 1:46:00

Female Age Group: 35 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 18 129Bridget Nothstine Davison 36 3 17:20 1:40 1 40:36 1:05 2 29:23 1:30:01
2 29 18 Stephanie CliffordBloomfield Hi 38 4 17:20 2:01 2 44:48 1:49 3 29:54 1:35:52
3 30 91 Adrienne Salogar Midland 38 2 16:56 3:42 3 48:02 1:10 1 26:31 1:36:19
4 54 53 Sarah Huey Sylvania 37 1 15:20 2:05 5 1:02:49 2:10 4 32:12 1:54:34
5 56 85 Janelle Reklau Indianapolis 35 5 20:17 6:10 4 52:02 3:50 5 32:59 1:55:17

Male Age Group: 40 - 4
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 98 Matt Smith Midland 40 2 16:45 1:06 1 35:38 1:02 1 23:02 1:17:31
2 24 121Allen Confort Rochester 40 3 17:05 2:24 3 43:03 1:57 4 29:03 1:33:30
3 25 33 Richard Ercolani Bloomfield Hi 41 5 20:59 2:24 2 42:17 1:40 3 27:12 1:34:31
4 28 42 David Grueber Wixom 41 6 21:06 2:31 6 44:41 1:39 2 25:24 1:35:18
5 34 11 Tim Bruce Waterford 43 1 15:16 4:31 5 44:00 2:16 5 32:53 1:38:54
6 48 76 Todd Newman Rochester 40 4 19:42 4:26 4 43:09 1:44 6 40:04 1:49:04

Female Age Group: 40 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 31 49 Kelly Hodges Holt 41 2 18:07 3:32 1 43:04 1:19 2 31:00 1:37:00
2 33 10 Elizabeth BrowningBloomfield Hi 42 3 18:28 2:25 2 45:53 1:44 1 29:32 1:38:01
3 45 86 Julianne Reyes Rochester 40 1 13:09 2:46 3 51:18 1:06 3 37:12 1:45:28

Male Age Group: 45 - 4
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 22 3 Greg Arnett Caro 48 1 16:39 1:28 2 47:15 1:15 1 26:05 1:32:40
2 49 79 Patrick Oberly MacOmb 48 2 24:20 4:30 1 45:29 2:28 2 33:18 1:50:04

Female Age Group: 45 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 42 22 Pamela Conklin Wixom 46 1 18:47 2:15 1 51:55 1:22 1 28:13 1:42:30

Male Age Group: 50 - 5
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 43 16 Daniel Clemans Canton 53 2 21:08 4:22 2 47:26 1:21 2 28:37 1:42:51
2 44 27 Daniel Desmond Berkley 52 1 20:41 4:34 3 48:50 2:33 1 27:43 1:44:20
3 52 68 Ken Macgillivray Saginaw 51 3 23:45 3:40 1 42:14 2:40 3 38:41 1:50:58

Female Age Group: 50 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 55 - 5
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 13 12 Ron Buchanan Royal Oak 55 2 15:34 2:13 1 40:33 1:57 1 25:20 1:25:35
2 46 Keith HigginbottomElkhart 56 1 11:35 1:05

Female Age Group: 55 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Male Age Group: 60 - 6
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Female Age Group: 60 -
Place OallplacNo. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

Team Results
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 25 ANGELA CREGUER 1 25:13 0:23 1 46:51 0:23 1 21:30 1:34:19
2 130 STEVE DUPERON 2 30:29 0:52 2 51:26 0:44 2 25:16 1:48:46




FALL HOLLY RECREATION TRIATHLON / DUATHLON
SEPTEMBER 14, 2013
HOLLY, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY

Duathlon



Male Overall Winner

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 1 117Ronald Yurenka Romeo 40 1 20:07 6:29 0:47 1 36:05 0:44 1 21:57 1:19:37
2 2 131Chase Horsfield Bay City 18 2 20:17 6:32 1:11 2 36:39 0:39 2 22:09 1:20:53
3 3 56 Jeremy Johnson Bay City 38 3 21:36 6:57 1:03 3 37:17 0:58 3 22:32 1:23:24
9/14/2013 7:39pm


Female Overall Winner

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 8 96 Julie Smith Midland 44 2 24:43 7:58 1:12 1 44:13 1:13 1 26:27 1:37:46
2 10 97 Lisa Smith Northville 36 4 26:10 8:26 1:23 2 48:14 1:13 3 27:30 1:44:28
3 11 34 Alessandra ErcolaBloomfield Hi 41 3 24:57 8:02 1:06 4 54:30 0:55 2 27:01 1:48:28
9/14/2013 7:39pm

Male Age Group: 25 - 2

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 6 102Kevin Stuparek Freeland 26 1 24:44 7:58 0:37 1 38:13 0:36 1 28:56 1:33:03

Female Age Group: 25 -

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 30 - 3

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 30 -

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 35 - 3

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 4 119Jacob Britton Davison 35 2 23:21 7:31 0:26 2 39:55 0:19 2 26:01 1:30:00
2 5 99 Jason Spina Grosse Pointe 36 1 22:56 7:23 1:54 1 39:48 2:23 1 24:58 1:31:58

Female Age Group: 35 -

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 13 71 Nicolle Mattila Pinckney 39 1 24:42 7:57 1:19 1 53:49 1:46 1 29:10 1:50:44

Male Age Group: 40 - 4

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 40 -

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 45 - 4

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 7 20 Thomas Close Waterford 46 1 24:30 7:54 0:43 1 41:48 0:46 1 26:06 1:33:51
2 9 92 Joseph Saulski White Lake 49 2 27:39 8:54 2:19 2 42:02 2:01 2 29:29 1:43:27

Female Age Group: 45 -

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Male Age Group: 50 - 5

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 12 41 Mike Gomez Swartz Creek 53 1 27:59 9:01 0:51 1 48:03 0:55 1 31:52 1:49:37

Female Age Group: 50 -

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 15 74 Kim Monroe Davison 52 1 34:27 11:06 1:19 1 1:02:44 0:44 1 39:40 2:18:51

Male Age Group: 55 - 5

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 55 -

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 14 77 Connie Nunham Howell 56 1 33:28 10:47 0:40 1 1:00:52 0:49 1 38:16 2:14:04

Male Age Group: 60 - 6

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

Female Age Group: 60 -

Place OallplacNo. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final