2013 Three Rivers Triathlon

back to results

Aug. 17, 2013

2013 Three Rivers Triathlon
Three Rivers, MI
Provided by Race Services


THREE RIVERS TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 17, 2013
THREE RIVERS, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY

Olympic Male Overall Winner

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 1 203 Aaron Bachman Grosse Pointe 26 3 19:30 1:17 2 1:06:26 22.4 0:53 1 33:44 5:26 2:01:48
8/17/2013 9:49pm


Olympic Female Overall Winner

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 22 230 Peggy Hasse Three Rivers 45 5 29:31 1:27 1 1:13:10 20.4 1:33 1 48:42 7:51 2:34:21
8/17/2013 9:49pm

Olympic Male Age Group: 15 - 1

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 27 205 Chris Baker Gobles 18 1 25:19 2:20 1 1:20:40 18.5 2:03 1 51:29 8:18 2:41:49

Olympic Female Age Group: 15 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 51 237 Grace Karnes Kalamazoo 18 1 28:08 3:00 1 1:30:53 16.4 2:20 1 57:12 9:13 3:01:32

Olympic Male Age Group: 19 - 2

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 36 305 Nicholas Mertens Worth 24 1 30:50 2:54 2 1:31:28 16.3 1:41 1 44:50 7:13 2:51:41
2 37 217 Kyle Coia Naperville 21 2 35:13 2:16 1 1:19:35 18.7 1:33 2 54:07 8:43 2:52:42

Olympic Female Age Group: 19 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 72 255 Brittany Polmateer Jones 24 1 44:41 3:42 1 2:01:34 12.3 2:24 1 1:06:53 10:46 3:59:12

Olympic Male Age Group: 25 - 2

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 17 298 Kevin Anderson Schoolcraft 28 2 31:43 1:55 1 1:13:17 20.3 1:07 1 41:53 6:45 2:29:53
2 68 241 Anthony Laban Midlothian 25 1 31:25 3:14 2 1:47:47 13.8 2:19 2 1:01:59 9:59 3:26:43

Olympic Female Age Group: 25 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 56 207 Elisabeth Benoit Chicago 29 1 30:54 2:37 1 1:38:03 15.2 1:52 1 52:33 8:28 3:05:57

Olympic Male Age Group: 30 - 3

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 15 250 Christopher Niblock Union City 32 1 26:27 3:03 1 1:14:18 20.1 1:20 2 43:02 6:56 2:28:07
2 21 245 David Machemer Chicago 30 2 28:25 3:24 2 1:18:50 18.9 1:46 1 41:10 6:38 2:33:33
3 35 233 Kevin Hoffmann Fort Lauderdal 31 4 33:18 3:40 3 1:19:01 18.9 2:15 4 51:35 8:19 2:49:46
4 47 253 Christian Pepera Chicago 30 5 35:20 5:01 4 1:28:09 16.9 1:50 3 48:51 7:52 2:59:09
5 49 275 Jesse Yeager Portage 33 3 32:18 3:06 5 1:28:26 16.9 1:14 5 55:04 8:52 3:00:07
6 61 257 Justin Ramsey New Haven 31 6 38:46 4:04 6 1:33:42 15.9 3:00 6 59:21 9:34 3:18:52

Olympic Female Age Group: 30 -

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

Olympic Male Age Group: 35 - 3

Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 3 265 Matt Smith Holland 39 2 22:04 1:06 1 1:06:39 22.4 1:07 1 34:15 5:31 2:05:09
2 4 263 Josh Skube South Bend 38 1 19:00 1:12 2 1:07:22 22.1 1:13 3 39:47 6:25 2:08:32
3 6 266 Eric Starck Grand Rapids 38 3 23:59 1:23 4 1:10:39 21.1 1:04 2 35:30 5:43 2:12:34
4 10 219 Jason Demeter Elkhart 39 4 25:18 1:27 3 1:10:22 21.2 1:16 4 41:24 6:40 2:19:46
5 19 249 Michael Morgan Goshen 39 7 28:18 2:07 5 1:14:06 20.1 1:59 5 44:57 7:14 2:31:24
6 26 236 Jeff Kaminer Elkhart 35 10 30:49 1:54 7 1:19:37 18.7 3:08 6 45:39 7:21 2:41:04
7 30 302 Jeremy Pohlman Berkley 37 6 26:31 2:14 8 1:23:57 17.8 1:58 7 48:52 7:52 2:43:29
8 31 269 Mickey Trimner Kalamazoo 38 9 30:40 1:51 6 1:18:42 18.9 1:24 8 51:31 8:18 2:44:06
9 41 254 Patrick Polhemus Chicago 36 5 25:33 2:21 9 1:29:58 16.6 1:42 11 55:48 8:59 2:55:19
10 46 214 Brian Burkeen Three Rivers 37 8 28:51 3:35 11 1:31:05 16.4 1:18 9 54:19 8:45 2:59:06
11 57 211 Maxwell Bode Oak Park 37 11 33:26 3:54 10 1:30:39 16.4 3:48 10 54:50 8:50 3:06:35





THREE RIVERS TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 17, 2013
THREE RIVERS, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY

Sprint Male Overall Winner
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 1 64 Jonathan Langworthy Kalamazoo 31 3 7:38 1:41 3 30:48 21.8 1:26 1 17:39 5:41 59:11
8/17/2013 11:15am


Sprint Female Overall Winner
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 13 73 Kerry Miller Three Rivers 43 1 7:56 1:34 1 31:54 21.0 1:34 5 24:30 7:54 1:07:27
8/17/2013 11:15am

Sprint Male Age Group: 15 - 18
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 6 84 Caleb Ohland Schoolcraft 18 1 9:34 1:59 1 31:10 21.5 1:14 1 18:47 6:03 1:02:42
2 18 62 Jesse Kooistra Paw Paw 18 2 10:55 1:51 2 32:33 20.6 1:11 2 21:59 7:05 1:08:27

Sprint Female Age Group: 15 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 86 15 Sarah Bueter Granger 17 2 11:43 3:48 1 43:15 15.5 1:07 1 25:08 8:06 1:24:59
2 103 6 Abby Bennett Wyoming 17 1 10:01 3:24 2 43:28 15.4 2:04 3 34:06 10:59 1:33:00
3 109 41 Lynette Gumbleton Kalamazoo 16 3 12:14 1:55 3 49:03 13.7 1:55 2 30:29 9:49 1:35:34
4 138 43 Kayla Hanson Wyoming 18 4 18:26 4:06 4 1:06:04 10.2 2:18 4 39:34 12:44 2:10:27

Sprint Male Age Group: 19 - 24
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 3 114 Stace Tucker South Haven 24 1 7:23 1:11 1 32:00 21.0 1:06 1 19:40 6:20 1:01:18
2 81 12 Tom Bos Kalamazoo 24 4 11:16 3:08 3 39:19 17.1 1:08 3 29:40 9:33 1:24:28
3 91 68 Ryan Malinoski Three Rivers 24 3 10:54 2:39 2 36:42 18.3 1:53 5 35:03 11:17 1:27:09
4 95 51 John Hennessy Ann Arbor 24 5 12:58 3:53 4 41:27 16.2 1:55 2 28:21 9:08 1:28:32
5 99 120 Christopher Waite Lawton 23 6 13:04 2:32 5 42:35 15.8 1:46 4 31:00 9:59 1:30:55
6 121 46 Robert Harrison Sturgis 19 2 9:37 3:33 6 49:58 13.4 2:09 6 36:25 11:43 1:41:40

Sprint Female Age Group: 19 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 98 135 Taylor Smith Auburn 21 1 15:49 2:19 1 39:33 17.0 1:16 1 31:11 10:03 1:30:07
2 135 11 Carol Bos Kalamazoo 24 2 16:14 3:21 2 47:39 14.1 3:10 2 39:46 12:48 1:50:08

Sprint Male Age Group: 25 - 29
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 9 67 Fred Lucas Fremont 27 1 8:45 1:37 1 33:01 20.3 1:30 2 21:28 6:55 1:06:19
2 19 74 Kyle Mills Sturgis 26 4 11:19 1:45 2 33:32 20.0 2:00 1 20:08 6:29 1:08:42
3 23 142 Pounit Thomas Three Rivers 27 2 10:04 2:20 3 33:44 19.9 1:14 3 22:27 7:14 1:09:46
4 48 26 Phil Dibert South Bend 28 5 11:24 2:46 4 36:06 18.6 1:36 4 23:22 7:32 1:15:12
5 72 104 Chad Stephenson South Bend 26 3 11:00 2:01 5 38:52 17.3 2:05 5 27:45 8:56 1:21:41

Sprint Female Age Group: 25 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 16 3 Lindsey Bachman Grosse Pointe 25 1 8:29 1:22 1 34:16 19.6 1:08 1 22:42 7:19 1:07:55
2 31 103 Carley Sopko Hobart 25 2 9:14 2:06 3 35:59 18.6 1:15 3 23:17 7:30 1:11:49
3 46 23 Gillian Cupp Three Rivers 27 5 13:27 2:14 2 34:58 19.2 1:39 2 22:46 7:20 1:15:02
4 104 28 Allison Dowe Indianapolis 27 7 16:26 2:41 4 43:58 15.3 2:04 4 28:30 9:11 1:33:38
5 112 4 Meggan Barnett Kalamazoo 26 6 16:07 3:29 5 45:49 14.6 3:27 5 28:38 9:13 1:37:28
6 125 19 Jennifer Clevenger South Bend 29 4 12:25 3:22 6 47:41 14.1 2:03 7 39:02 12:34 1:44:31
7 126 38 Jillian Fisher Three Rivers 27 3 10:21 3:03 7 49:53 13.4 4:23 6 38:04 12:16 1:45:43

Sprint Male Age Group: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 15 79 Ben Mueller Sycamore 31 9 11:14 2:08 3 33:30 20.0 1:03 1 19:43 6:21 1:07:36
2 20 112 Skyler Tripp Hastings 32 3 9:12 1:19 1 33:03 20.3 1:45 5 23:33 7:35 1:08:50
3 21 144 Nicholas Erridge Kalamazoo 31 5 9:52 2:17 4 33:53 19.8 1:22 2 21:44 7:00 1:09:05
4 26 63 Josh Lambrix Portage 33 6 10:26 1:20 5 34:39 19.4 1:26 3 22:32 7:16 1:10:21
5 29 58 Dan Kersting Portage 34 1 7:46 1:31 7 35:41 18.8 1:16 6 24:46 7:59 1:10:57
6 32 72 Ryan McNeely New Lenox 34 2 8:20 1:41 8 36:41 18.3 2:08 4 23:02 7:25 1:11:50
7 37 105 Cullen Stevenson Kalamazoo 32 10 11:42 2:05 2 33:11 20.2 1:25 7 24:56 8:02 1:13:16
8 49 143 Jeremy Sexton Mishawaka 30 7 10:36 2:38 6 35:11 19.1 1:37 8 25:34 8:14 1:15:34
9 59 76 Tommy Morelock Elkhart 33 8 11:08 2:11 9 37:51 17.7 1:56 9 26:17 8:28 1:19:21
10 79 140 Loren Souers Portage 31 4 9:33 2:07 10 40:27 16.6 2:14 11 29:29 9:30 1:23:49
11 108 30 Benjamin Duff Edwardsburg 31 12 16:39 4:51 11 42:45 15.7 1:51 10 28:54 9:18 1:34:58
12 134 10 Tim Bode Oak Park 34 11 14:56 4:59 12 50:20 13.3 2:11 12 36:58 11:54 1:49:22

Sprint Female Age Group: 30 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 40 115 Kristi Tullis Mattawan 30 6 11:33 1:33 1 35:16 19.0 1:18 1 24:32 7:54 1:14:11
2 51 106 Jennifer Stewart Jones 34 3 10:35 1:45 2 36:10 18.5 1:40 3 26:17 8:28 1:16:25
3 53 110 Amy Swaney Vicksburg 30 2 10:32 2:32 3 36:32 18.4 2:07 2 25:44 8:17 1:17:25
4 70 102 Erin Snow Chicago 30 1 9:58 3:35 5 38:41 17.3 1:36 6 27:32 8:52 1:21:19
5 71 52 Jennifer Heymoss Kalamazoo 30 5 10:54 2:00 4 36:58 18.1 2:06 8 29:25 9:29 1:21:21
6 83 123 Robin Wiegand Battle Creek 34 8 12:08 2:46 6 41:01 16.4 2:18 4 26:30 8:32 1:24:42
7 94 125 Dana Wolford Ann Arbor 31 4 10:41 2:14 7 44:30 15.1 1:33 7 29:08 9:23 1:28:03
8 96 32 Megan Dullaghan Downers Grove 32 7 12:02 2:32 8 45:54 14.6 1:27 5 26:39 8:35 1:28:32
9 129 97 Aileen Santiago Chicago 33 9 15:26 3:54 9 49:38 13.5 3:36 9 34:13 11:01 1:46:46

Sprint Male Age Group: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 10 24 Michael Daniels Kalamazoo 35 3 9:28 1:14 1 32:33 20.6 1:21 4 22:22 7:12 1:06:56
2 11 141 Tim Marsh Marcellus 36 5 10:04 1:29 5 34:35 19.4 0:57 1 19:56 6:25 1:06:59
3 22 92 Marty Rossman Palatine 37 10 11:24 2:20 3 33:09 20.2 1:31 2 20:52 6:43 1:09:14
4 27 88 Brett Quimby Edwardsburg 38 6 10:18 1:49 4 33:21 20.1 1:57 5 23:22 7:32 1:10:46
5 30 35 Chip Farrell South Bend 37 2 9:17 2:16 8 36:49 18.2 1:47 3 21:33 6:57 1:11:39
6 36 60 Chad Klopfenstein Vicksburg 39 8 11:09 1:53 2 33:00 20.3 1:27 10 25:41 8:16 1:13:08
7 39 75 Chris Morelock Chicago 38 1 9:10 2:15 7 35:20 19.0 1:57 9 25:26 8:12 1:14:06
8 44 122 Aaron Wassenaar Wayland 39 7 10:50 2:34 6 35:07 19.1 1:52 8 24:30 7:53 1:14:52
9 55 61 Ian Klusman Scotts 39 13 12:19 2:04 10 38:11 17.6 1:18 6 23:57 7:43 1:17:48
10 62 5 Dan Bengele Kalamazoo 38 4 10:00 2:32 11 38:18 17.5 1:49 13 27:22 8:49 1:19:59
11 64 69 Ronald Martin Portage 37 9 11:22 2:29 9 38:00 17.7 1:57 11 26:28 8:32 1:20:14
12 76 81 Todd Murphy Chicago 39 12 12:18 3:10 12 42:06 15.9 1:03 7 24:05 7:45 1:22:40
13 89 86 Julius Sawyer Dewitt 37 11 11:39 2:32 13 44:14 15.2 2:01 12 26:38 8:35 1:27:01

Sprint Female Age Group: 35 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 56 18 Elaine Cartier Schaumburg 38 5 12:35 3:00 1 34:58 19.2 1:51 1 25:31 8:13 1:17:53
2 60 93 Minda Rossman Palatine 36 6 12:36 1:41 2 35:30 18.9 2:07 3 28:05 9:03 1:19:57
3 65 145 Toni Daniels Kalamazoo 35 2 11:06 1:42 3 38:09 17.6 1:49 2 27:38 8:54 1:20:22
4 88 25 Claudia Diaz PolhemusChicago 36 3 11:12 3:06 4 41:27 16.2 2:19 4 28:53 9:18 1:26:53
5 93 119 Staci Veldt Saugatuck 38 1 9:39 2:20 5 41:43 16.1 1:37 7 32:09 10:21 1:27:27
6 105 40 Carrie Garrone Kalamazoo 36 9 13:40 3:15 6 44:15 15.2 2:29 5 30:29 9:49 1:34:06
7 107 65 Lisa Leeger Plainwell 39 4 11:54 3:53 7 44:53 14.9 1:33 8 32:35 10:30 1:34:47
8 113 59 Micki Kidder South Bend 35 7 12:42 2:56 9 48:09 13.9 1:56 6 31:50 10:15 1:37:31
9 130 118 Nicole Vanpelt Three Rivers 37 8 13:06 4:09 8 47:40 14.1 3:01 9 38:57 12:33 1:46:51

Sprint Male Age Group: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 7 77 Darren Moroziuk Kalamazoo 44 1 7:38 1:39 1 31:58 21.0 1:41 2 21:57 7:04 1:04:51
2 14 53 James Holman Kalamazoo 41 2 8:42 1:45 2 33:31 20.0 1:40 1 21:54 7:03 1:07:30
3 28 27 Glen Dickinson Kalamazoo 43 3 10:06 2:09 3 34:20 19.5 1:29 4 22:50 7:21 1:10:52
4 47 94 Greg Rotman Zeeland 40 5 10:25 2:30 8 38:15 17.5 1:42 3 22:20 7:12 1:15:10
5 52 85 Brendan O'ShaughnessySouth Bend 42 6 10:56 2:27 4 35:13 19.0 1:57 6 26:35 8:34 1:17:05
6 67 66 Michael Leeger Plainwell 44 8 12:02 1:59 6 37:15 18.0 1:42 7 27:37 8:54 1:20:33
7 69 89 Glenn Richter Saint Joseph 42 4 10:09 2:11 5 37:05 18.1 1:41 9 29:50 9:37 1:20:54
8 77 54 Charles Hurley Granger 42 7 11:11 2:32 7 38:04 17.6 1:46 8 29:13 9:25 1:22:44
9 80 109 Brian Sturgeon Portage 43 10 14:47 2:59 9 38:31 17.4 2:38 5 25:18 8:09 1:24:11
10 110 124 Rob Williams Downers Grove 40 9 13:59 3:04 11 42:38 15.7 2:47 10 33:11 10:41 1:35:37
11 117 16 Martin Burkhart Downers Grove 42 11 15:34 2:37 10 42:03 16.0 2:47 12 37:00 11:55 1:40:00
12 136 47 Matt Heidkamp Chicago 42 12 16:44 4:45 12 51:14 13.1 3:05 11 34:23 11:04 1:50:08




THREE RIVERS TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 17, 2013
THREE RIVERS, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY

Duathlon Male Overall Winner
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 1 296 Dan Wolin Marshall 47 7 22:34 7:16 2:02 1 1:06:07 22.6 1:35 1 43:00 6:56 2:15:16
8/17/2013 12:11pm


Duathlon Female Overall Winner
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 4 288 Kellie Kramer Three Rivers 48 3 21:24 6:54 1:49 1 1:18:02 19.1 2:19 1 48:18 7:47 2:31:49
8/17/2013 12:11pm

Duathlon Male Age Group: 15 - 1
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Female Age Group: 15 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Male Age Group: 19 - 2
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 12 280 Nathan Busby Richland 19 1 22:04 7:07 1:17 1 1:28:13 16.9 0:56 1 59:14 9:32 2:51:42

Duathlon Female Age Group: 19 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Male Age Group: 25 - 2
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 10 281 Drew Dejarnatt White Pigeon 29 1 21:14 6:50 0:59 1 1:27:09 17.1 1:15 1 53:09 8:34 2:43:45

Duathlon Female Age Group: 25 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Male Age Group: 30 - 3
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Female Age Group: 30 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 8 287 Bridget GriffioThree Rivers 33 1 21:01 6:46 1:54 1 1:27:34 17.0 1:46 2 48:36 7:50 2:40:49
2 11 295 Jodie Walker White Pigeon 33 2 23:59 7:43 1:26 2 1:31:56 16.2 1:28 1 48:27 7:48 2:47:13
3 15 279 Michelle BraymePortage 33 3 26:25 8:30 1:43 3 1:38:24 15.2 2:31 3 57:24 9:15 3:06:25

Duathlon Male Age Group: 35 - 3
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 3 291 Jeremy Slater Portage 37 1 19:33 6:18 1:12 3 1:25:43 17.4 0:57 1 43:25 7:00 2:30:48
2 13 292 Bryan Stuck Three Rivers 36 2 23:51 7:41 1:56 1 1:24:33 17.6 2:18 2 1:03:41 10:152:56:17
3 14 294 Mikel Vallier Battle Creek 36 4 23:52 7:41 1:22 2 1:25:25 17.5 1:51 4 1:10:17 11:193:02:45
4 17 289 Ryan Lewis Three Rivers 39 3 23:51 7:41 2:21 4 1:32:36 16.1 3:14 3 1:08:27 11:013:10:27

Duathlon Female Age Group: 35 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Male Age Group: 40 - 4
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 6 282 Mark DobbersteiDowagiac 40 1 22:16 7:10 2:16 1 1:19:12 18.8 2:30 1 47:11 7:36 2:33:23

Duathlon Female Age Group: 40 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Male Age Group: 45 - 4
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Female Age Group: 45 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Male Age Group: 50 - 5
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 2 304 Dave Maroukis Kalamazoo 50 1 19:17 6:13 1:35 2 1:19:08 18.8 1:37 1 46:31 7:30 2:28:07
2 5 290 Tim Scheffers Portage 52 2 20:53 6:43 2:07 1 1:18:18 19.0 2:11 2 48:25 7:48 2:31:51

Duathlon Female Age Group: 50 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 7 286 Kathryn GriffinThree Rivers 50 1 21:00 6:46 1:45 1 1:26:27 17.2 1:42 1 49:16 7:56 2:40:07

Duathlon Male Age Group: 55 - 5
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Female Age Group: 55 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Male Age Group: 60 - 6
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 9 285 David Goff Sturgis 62 1 24:49 8:00 2:12 1 1:15:37 19.7 1:41 1 57:03 9:11 2:41:20

Duathlon Female Age Group: 60 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 16 278 Caren Braymer Kalamazoo 62 1 26:27 8:31 1:44 1 1:38:26 15.1 2:30 1 57:22 9:14 3:06:26
2 18 283 Sylvia Etter Saint Joseph 62 2 27:50 8:58 2:10 2 1:42:53 14.5 3:01 2 1:08:14 10:593:24:07

Duathlon Male Age Group: 65 - 6
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Female Age Group: 65 -
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final