SCOTTY HANTON

back to results

Sep. 3, 2000

SCOTTY HANTON
PORT HURON, MICHIGAN
Provided By Gault Race Management


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 1 Denbel Tek Sarnia 46 2:44:32 6:17

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 15 Monica Joyce Ann Arbor 42 3:13:47 7:24

******************* MALE ST. CLAIR COUNTY ************************
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 5 Joe Lasher Kimball Twp. 43 2:52:38 6:36

MALE AGE GROUP: 1 - 24
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 3 Matt King Ann Arbor 22 2:50:44 6:31
2 51 Chris Nowicki Woodhaven 24 3:43:54 8:33
3 53 David Buckton Forest 23 3:44:50 8:35
4 112 Barry Harrison St Thomas 20 4:42:42 10:48

FEMALE AGE GROUP: 1 - 24
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 39 Paige Skiba St. Louis 22 3:33:28 8:09
2 77 Leah L. Yates Cambridge 24 4:02:12 9:15
3 88 Molly Dee New Baltimore 20 4:10:03 9:33
4 92 Ryanne Dee New Baltimore 22 4:19:28 9:55
5 104 Sarah Fritz Grand Haven 24 4:36:10 10:33
6 118 Jennifer Jones Milford 19 4:49:17 11:03

MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 125 Steve Smith Ann Arbor 25 5:04:29 11:38

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 59 Christa Conti Shelby Twp 25 3:49:06 8:45
2 96 Stephanie Balys Royal Oak 27 4:24:08 10:05
3 120 Connie Cook Fort Collins 26 4:53:49 11:13
4 121 Lori Idsinga Burton 27 4:54:39 11:15
5 124 Becky Ketola Ann Arbor 25 5:04:28 11:38
6 126 Lynne Everhart Royal Oak 29 5:05:39 11:40
7 127 Kristy Gibson-Marshall Lake Orion 28 5:09:55 11:50

MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 7 Tom Linck Grand Rapids 33 2:57:14 6:46
2 14 Jeff Roman Fenton 33 3:13:22 7:23
3 16 Matt Holappa Ann Arbor 32 3:13:48 7:24
4 24 Herman Smith Farmington Hills 31 3:22:28 7:44
5 25 Bryan Grose Farmington Hills 31 3:22:50 7:45
6 29 Patrick Hayes Yale 33 3:25:37 7:51
7 31 Steve Zagacki Troy 30 3:26:48 7:54
8 41 William Wert Clarksville 30 3:36:17 8:16
9 49 Michael Kuljis Clarksville 31 3:41:56 8:29
10 75 Samuel Zeabari Metamora 34 4:01:14 9:13
11 113 Jeff Hill Fort Gratiot 31 4:43:43 10:50

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 66 Roberta Neumann Royal Oak 32 3:53:20 8:55
2 72 Nancy Kerr Grand Blanc 34 3:59:42 9:09
3 81 Jo Darlington Flint 34 4:04:36 9:21
4 103 Katherine Petryszak Dearborn 33 4:34:55 10:30
5 108 Lisa D Cook St Clair Shores 33 4:39:15 10:40

MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 2 John Springer South Lyon 38 2:46:45 6:22
2 4 Mark Miller Santa Fe 38 2:52:04 6:35
3 8 Frank Schmid Saint Louis 38 3:03:00 7:00
4 9 Gregg Walchli Allyn 38 3:04:59 7:04
5 12 Steve Broda Northville 38 3:10:12 7:16
6 18 Dean Fuller Burton 36 3:18:14 7:34
7 23 Alex Muszka Londo 38 3:21:54 7:43
8 26 Thomas Wagner Oxford 38 3:23:23 7:46
9 33 Gino Capasso Lake Orion 37 3:28:40 7:58
10 78 Richard Johnson Ann Arbor 38 4:02:41 9:16
11 82 Todd Schmiedeknecht Grand Blanc 37 4:04:47 9:21
12 93 Jeff Anderson Lansing 38 4:20:44 9:58
13 99 Jeffrey Fischgrund West Bloomfield 39 4:30:49 10:21
14 102 Brian Casterline Farmington 37 4:33:59 10:28
15 105 Steven Hendershott Ortonville 39 4:36:25 10:34

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 19 Nancy Schubring Novi 39 3:18:38 7:35
2 76 Liz Hendershott Ortonville 35 4:01:37 9:14
3 119 Elly Truran Milford 39 4:49:23 11:03

MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 6 David Dwornick Brownstown 42 2:57:04 6:46
2 10 Peter Cooper Pontiac 40 3:05:44 7:06
3 17 Gabe Makhlouf Richmond 41 3:16:30 7:30
4 21 Bob Karalis Metamora 41 3:20:23 7:39
5 46 Gary Squire Westland 44 3:38:59 8:22
6 47 Neil Pierson Evanston 43 3:39:47 8:24
7 60 James Luyckx Troy 40 3:49:21 8:46
8 61 Dennis Weyburne Dearborn Heights 43 3:49:49 8:47
9 62 Michael Hendren Sterling Hts 42 3:49:53 8:47
10 73 Dennis Cantrell Avon 40 4:00:24 9:11
11 83 Ken Liebesking Brooklyn 44 4:05:48 9:23
12 86 Bruce Purdy Manchester 44 4:09:14 9:31
13 89 Adrin Wagner Gladwin 44 4:15:37 9:46
14 109 Jerome Solomon Livonia 44 4:40:57 10:44
15 110 Gerard Baltrusaitis Royal Oak 41 4:41:24 10:45
16 116 Michael Zielinski Mount Prospect 40 4:47:56 11:00
17 130 Michael Olivera Frankenmuth 42 5:25:13 12:25
18 131 Carter Sherline Ann Arbor 40 5:27:33 12:31

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 42 Sue Devlin Hamburg 40 3:36:20 8:16
2 50 Anita Sauer London 40 3:43:35 8:32
3 57 Wanda Hancock Sault Ste Marie 42 3:47:40 8:42
4 90 Laura Stuart Birch Run 41 4:18:04 9:51
5 97 Lorraine Gaston Columbus 44 4:24:14 10:06

MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 11 Jeff John Amherst 47 3:09:13 7:14
2 13 Jeff Barnett Ann Arbor 45 3:10:33 7:17
3 20 Wing-Kwong Keung Perrysburg 49 3:18:46 7:36
4 22 John Zook Highland Park 46 3:20:30 7:40
5 27 Gregory Underwood Indianapolis 45 3:23:51 7:47
6 34 Tom Wilcox Caledonia 46 3:30:26 8:02
7 38 Thomas Bennett W Bloomfield 45 3:33:21 8:09
8 40 Claude Bourassa Sarnia 46 3:33:43 8:10
9 44 Joseph Larch Hazel Park 45 3:38:05 8:20
10 45 Chris Squire London, Ont 48 3:38:18 8:20
11 55 Rick Gutierrez Port Huron 49 3:45:23 8:37
12 56 Thomas Holladay St Clair 49 3:45:40 8:37
13 58 Fred Hancock Sault Ste Marie 47 3:47:41 8:42
14 63 Dennis Watson Ann Arbor 46 3:51:27 8:51
15 65 Frank Johnson Saginaw 48 3:52:56 8:54
16 69 Mark Delbrugge Lincoln Park 49 3:54:03 8:56
17 70 Steven Moore London, Ont 45 3:55:06 8:59
18 74 Joseph Dusza Ray Township 45 4:01:04 9:13
19 80 Ron Ascenzo Sterling Hts 49 4:03:48 9:19
20 84 Tom Wienner Bloomfield Hills 46 4:09:00 9:31
21 85 Greg Stueland Troy 49 4:09:08 9:31
22 87 Bret Albright Alpena 47 4:09:48 9:33
23 95 Rand Bowman Portage 48 4:23:58 10:05
24 111 Kirk Schmiedeknecht Swartz Creek 47 4:41:49 10:46
25 114 Leonard Olechiw St Clair Shores 45 4:44:25 10:52

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====

MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 28 David Huck South Lyon 52 3:24:32 7:49
2 32 Robert Mauck Bloomfield Hills 50 3:27:46 7:56
3 35 Lee L. Weinhold Stewartville 51 3:31:34 8:05
4 36 David Secord Gross Pte Woods 50 3:32:14 8:07
5 54 Bach Donghoon Lapeer 54 3:45:18 8:36
6 68 Ted Peterson Northville 54 3:53:57 8:56
7 98 Richard Smith Haslett 50 4:26:42 10:11
8 100 Rick Rayman Toronto 54 4:31:05 10:21
9 115 Daniel Teschler Casco 52 4:44:38 10:52
10 122 Hajime Nishi Tokyo 51 4:56:15 11:19
11 129 Freeman Gerow King 54 5:16:42 12:06
12 132 Michael Toffolo Greenfield 51 5:29:29 12:35

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 48 Maggy Zidar Pontiac 50 3:40:58 8:26
2 71 Donna Olson Bloomfield Hills 50 3:55:45 9:00
3 107 Gail Huck South Lyon 51 4:38:55 10:39

MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 30 John Farah Ann Arbor 57 3:26:09 7:53
2 43 Bill Hill Pinckney 57 3:37:44 8:19
3 64 Don Hames Sarnia, Ont 57 3:52:48 8:54
4 79 Phil Little Apopka 57 4:03:40 9:19
5 91 Jim Kruse Port Huron 56 4:18:56 9:53
6 94 John Holladay Monroe 55 4:23:46 10:05
7 101 Dean Blackledge Hanover 55 4:33:49 10:28
8 128 Leland Barringer Lathrop Village 57 5:12:51 11:57

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 123 Addie Schneiderhan Grand Blanc 57 4:59:26 11:26

MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 37 Harry Tellman Holland 62 3:32:53 8:08
2 52 Richard Wallen Flushing 60 3:44:31 8:35
3 106 Tom Gerick Northville 60 4:37:27 10:36

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====

MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 117 Roger Hauge Excelsior 69 4:49:06 11:03

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====

MALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE O'All NAME TOWN AGE MAR PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 67 Jerry Johncock Grand Rapids 72 3:53:20 8:55



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 1 Kent Hollingsworth Sarnia, Ont 37 1:12:32 5:33

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 17 Angie Smith Sarnia, Ont 40 1:30:18 6:54

******************* MALE ST. CLAIR COUNTY ************************
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 7 Tim Davis Columbus 31 1:24:20 6:27

MALE AGE GROUP: 1 - 24
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 51 Derek Dodge Caro 22 1:39:52 7:38
2 60 Jon Makhlouf Richmond 15 1:41:13 7:44
3 115 Erik Ries Inkster 23 1:55:00 8:47

FEMALE AGE GROUP: 1 - 24
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 35 Danielle Robb Columbus 21 1:35:59 7:20
2 109 Renee Desrivieres London 21 1:52:23 8:35
3 124 Lynn Biskner Warren 23 1:57:14 8:57
4 157 Melissa Langridge Clawson 24 2:04:36 9:31
5 160 Amy Finch Sarnia 23 2:05:43 9:36
6 174 Jenny Aupperle Clyde 23 2:08:36 9:49
7 177 Beth Peruski Grand Blanc 24 2:08:53 9:51

MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 41 Tracy Reilly St Clair Shores 28 1:37:24 7:27
2 49 Bill Freeman Rochester Hills 28 1:39:32 7:36
3 57 Jon Narr Clinton Twp. 28 1:40:46 7:42
4 102 Terry Bewick Warren 26 1:51:31 8:31
5 112 Ryan Proctor Port Huron 27 1:53:32 8:40
6 141 Brian Hanton Ft Gratiot 27 1:59:27 9:08
7 180 Mike Bales East Lansing 27 2:11:29 10:03

FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 37 Therese McGratty Grosse Pte Farms 27 1:36:25 7:22
2 38 Beth Mansour Grosse Pte Woods 29 1:36:28 7:22
3 140 Taylor Weymouth Marysville 25 1:59:24 9:07
4 155 Heather Tomey Farmington Hills 27 2:03:48 9:28
5 158 Kristina Danko Marysville 27 2:04:36 9:31
6 167 Megan Schellig Auburn Hills 27 2:06:56 9:42
7 197 Brandi Johnston Westerville 26 2:17:53 10:32
8 218 Gina Medvezky Ft Gratiot 28 2:36:59 12:00
9 221 Alexis Keiser Sterling Heights 28 2:43:56 12:31

MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 4 Eric Sturm Royal Oak 34 1:22:11 6:17
2 22 Mark Matthews Farmington 31 1:31:43 7:01
3 27 Thomas Rose Grosse Pte Woods 34 1:33:48 7:10
4 28 Anthony Pratt Royal Oak 33 1:34:04 7:11
5 69 John Danko Marysville 34 1:43:03 7:52
6 99 Dave Flickinger Novi 32 1:50:32 8:27
7 205 Neil Steger Grand Rapids 30 2:22:35 10:54
8 225 Eric Reid Kansas City 33 3:09:31 14:29

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 44 Joanne Schaeffer Middleville 33 1:38:20 7:31
2 91 Camille Falkner Royal Oak 30 1:48:05 8:15
3 96 Holly Spohn-Gross Birmingham 30 1:50:17 8:26
4 103 Eun Joo Kim Riverview 30 1:51:36 8:32
5 142 Theresa Heal Harrison Twp. 34 1:59:34 9:08
6 154 Heather Mate St Clair Shores 30 2:03:28 9:26
7 179 Susan Williams Grand Blanc 32 2:10:44 9:59
8 214 Ann Harrington Port Huron 32 2:31:24 11:34

MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 5 Jeff Parker Rochester 39 1:23:01 6:21
2 12 Bob Ratliff Warren 37 1:26:46 6:38
3 13 Blair Jameson Sarnia 39 1:27:48 6:43
4 14 John Kamm Grosse Pte Woods 38 1:28:42 6:47
5 29 Scott Goldstein West Bloomfield 36 1:34:17 7:12
6 34 Ray Pacek St Clair Shores 37 1:35:04 7:16
7 42 William Brady Grosse Pte Woods 37 1:37:35 7:27
8 45 Stephen Luyckx Troy 37 1:38:48 7:33
9 46 John Scharf Dearborn 38 1:39:20 7:35
10 62 Bill Prout III Ft Gratiot 39 1:41:39 7:46
11 77 Paul Leliveld Watford 36 1:44:53 8:01
12 78 Brian Gauthier Allen Park 39 1:45:07 8:02
13 84 Gerald Wilson Waterford 38 1:46:28 8:08
14 85 Dennis Hendren Troy 37 1:46:56 8:10
15 98 Brian Warren Fenton 35 1:50:28 8:26
16 106 Rick Patterson Petrolia 38 1:51:55 8:33
17 119 Julius Klebba Port Huron 35 1:56:37 8:55
18 123 Kevin Grove Huntington Woods 38 1:57:12 8:57
19 136 Steven Schafer Grand Blanc 38 1:58:47 9:04
20 149 Zhou Ziliang Troy 39 2:01:52 9:19
21 161 Rick Leedy Pinckney 37 2:05:55 9:37
22 163 Dagmar Frerking 37 2:06:39 9:41
23 169 Timothy Narr Mt. Pleasant 36 2:07:27 9:44
24 204 Donald Muir Lakeport 36 2:22:21 10:52
25 217 Richard Heuermann Grand Ledge 39 2:33:13 11:42
26 222 Thomas Saputo Sterling Heights 39 2:43:58 12:31

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 67 Michelle Groechel Farmington Hills 37 1:42:10 7:48
2 82 Kim Cisler Middleville 39 1:46:05 8:06
3 86 Sharon Swogger Traverse City 35 1:47:18 8:12
4 92 Rebecca Van Walleghen Grosse Pte Farms 39 1:48:34 8:18
5 134 Tricia Weedon Clarkston 35 1:58:35 9:04
6 147 Rosemary Grand Harrison Twp. 39 2:01:35 9:17
7 159 Julie Erwin Riley Twp 39 2:05:03 9:33
8 162 Kathleen Bateman Novi 35 2:05:57 9:37
9 171 Maria Heimlinger Birmingham 35 2:07:40 9:45
10 178 Janice Bambusch Marysville 39 2:08:59 9:51
11 189 Patricia Dreier Findlay 37 2:14:51 10:18
12 193 Jacqueline Brown Madison Heights 35 2:15:56 10:23
13 195 Kelly Hodorek Dearborn 35 2:16:53 10:27
14 203 Kathy Muir Lakeport 36 2:22:21 10:52
15 208 Denise Jobes Algonquin 38 2:26:25 11:11
16 211 Suzanne Gilson White Lake 38 2:30:08 11:28
17 216 Frances Heuermann Grand Ledge 38 2:32:41 11:40

MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 2 Alan Van Meter Southfield 43 1:15:30 5:46
2 3 Kris Warszawski Northville 41 1:19:49 6:06
3 9 Ken Price Rochester Hills 43 1:25:38 6:33
4 11 Michael Sanchez Flint 41 1:26:41 6:37
5 15 Brian Smith Bloomfield Hills 41 1:28:46 6:47
6 21 Michael Lauhoff Sterling Heights 40 1:31:31 7:00
7 31 Ross Nelson Sarnia 41 1:34:25 7:13
8 36 Tony Romlewski Sarnia, Ont 43 1:36:06 7:21
9 39 John Wilk Sterling Hts 41 1:36:49 7:24
10 40 Peter Buccos Marysville 43 1:37:08 7:25
11 47 Kirk Coyne West Bloomfield 43 1:39:23 7:36
12 52 Robert Isherwood Grosse Pointe Woo 43 1:40:05 7:39
13 53 Larry Hudson Novi 41 1:40:14 7:40
14 55 David Bastien Redford 42 1:40:24 7:40
15 56 Jeon Marc Bourassa Sarnia, Ont 43 1:40:33 7:41
16 58 Paul Koueiter Grosse Pte Woods 42 1:40:55 7:43
17 61 Mark Ignasiak Troy 41 1:41:26 7:45
18 94 Rod Craig Bad Axe 42 1:49:53 8:24
19 97 Chip Stager Richmond 43 1:50:25 8:26
20 104 Theodore Joppie Grand Rapids 44 1:51:39 8:32
21 105 Stanley Michelcavage Sterling Hts 44 1:51:50 8:33
22 117 Bernard Oginski Troy 41 1:55:31 8:50
23 132 John Harte West Bloomfield 44 1:58:29 9:03
24 133 Dennis Murray Livonia 40 1:58:31 9:03
25 139 Randy Wellman Belmont 42 1:59:23 9:07
26 146 Richard Barney MacOmb 42 2:00:55 9:14
27 151 James Fritsch Berkley 43 2:02:44 9:23
28 153 Raymond Yee Birmingham 42 2:03:10 9:25
29 181 Michael Ogboh Brown City 44 2:12:47 10:09
30 199 Larry Jackson Port Huron 43 2:19:11 10:38

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 26 Laurel Cihak N Muskegon 44 1:33:46 7:10
2 33 Marcy Kossak Huntington Woods 42 1:34:47 7:15
3 71 Celene Peters Dunedin 44 1:43:27 7:54
4 76 Lori Wadsworth Redford 40 1:44:53 8:01
5 81 Maria Libecki New Baltimore 43 1:45:46 8:05
6 88 Mary Wilton Grosse Pt Woods 41 1:47:53 8:15
7 113 Pat Chelenyak Northville 40 1:53:55 8:42
8 125 Charlotte Coyne West Bloomfield 41 1:57:38 8:59
9 130 Mona Chapman-Eichholtz Bloomfield Hills 43 1:58:28 9:03
10 138 Annette Wilson Novi 40 1:59:14 9:07
11 145 Mary Schwarz Detroit 42 2:00:49 9:14
12 166 Lisa Reed Grand Ledge 41 2:06:51 9:41
13 192 Gail Little Ann Arbor 43 2:15:48 10:22
14 209 Nancy Maxwell Fort Gratiot 44 2:26:47 11:13

MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 16 Anthony Lopetrone Birmingham 49 1:29:21 6:50
2 20 Larry Whittaker Cass City 47 1:31:25 6:59
3 23 Rick Straub Northville 46 1:31:47 7:01
4 25 Cal Schram Sarnia 47 1:33:01 7:06
5 30 Daniel Oumedian Jenison 45 1:34:20 7:13
6 54 Walt Rickens White Lake 46 1:40:20 7:40
7 59 Joseph Chiazzese Fair Haven 45 1:41:04 7:43
8 65 Dennis West Howell 47 1:42:03 7:48
9 66 George Stafford Melvin 46 1:42:10 7:48
10 87 Gordon Wicker Novi 45 1:47:26 8:13
11 89 Dennis Brescon Grosse Pte Woods 48 1:47:54 8:15
12 90 John O'Brien Clinton Twp 49 1:47:59 8:15
13 100 Luiz Viana Sarnia Ont 48 1:50:39 8:27
14 101 Earl Nieman Chesterfield Twp. 47 1:51:19 8:30
15 110 Mark Larch St Clair 49 1:52:44 8:37
16 114 Joseph Gottler Mayville 47 1:54:57 8:47
17 116 Ronald Maki Lansing 48 1:55:07 8:48
18 122 Dennis Regan Mattawan 49 1:57:03 8:57
19 126 James Duprey Novi 46 1:57:45 9:00
20 129 Daniel Crachiolo Sterling Heights 46 1:58:23 9:03
21 143 Barry Peters Dunedin 49 1:59:36 9:08
22 183 Eric Larsen Lakeport 47 2:13:02 10:10
23 194 Bruce Ericson Beverly Hills 45 2:16:09 10:24
24 196 Howard Pearl Glencoe 46 2:17:37 10:31

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 48 Joanie Rogucki Pinckney 47 1:39:30 7:36
2 63 Janet Schaeffer Holly Springs 45 1:41:46 7:47
3 68 Joan McDonald New Baltimore 47 1:42:56 7:52
4 144 Nancy Broadbridge Birmingham 47 1:59:54 9:10
5 150 Denise Malow Shelby Twp 47 2:02:17 9:21
6 185 Brenda Murphy Taylor 45 2:13:55 10:14
7 212 Kathleen Schaeffer Commerce Twp. 47 2:30:09 11:28
8 215 Marilyn Moor Greenfield 49 2:31:48 11:36
9 219 Maryann Rickens White Lake 45 2:37:33 12:02

MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 6 Ronald Ruffin Detroit 53 1:24:08 6:26
2 19 Henry Osier Attica 51 1:31:03 6:58
3 24 David Rau Lapeer 54 1:32:57 7:06
4 32 Eric Hoover Pontiac 51 1:34:32 7:13
5 50 Joseph Griffin Grand Blanc 51 1:39:47 7:37
6 64 Mark Couzens Auburn Hills 51 1:42:00 7:48
7 72 Brad Behrman Plymouth 54 1:43:34 7:55
8 73 John Hebert Bloomfield Hills 53 1:43:50 7:56
9 74 David Bednarek Clinton Twp. 50 1:44:14 7:58
10 75 Bill Miltko Port Huron 52 1:44:41 8:00
11 79 Bob Kosen Shelby Twp. 50 1:45:16 8:03
12 80 Gavin Williams Detroit 53 1:45:31 8:04
13 93 Cliff Hardick London 52 1:48:54 8:19
14 128 Leo Paveglio Columbiaville 53 1:58:18 9:02
15 135 Ron Thielman Clinton Twp 53 1:58:37 9:04
16 152 Bob Davenport Detroit 50 2:03:04 9:24
17 156 Thomas Cameron Rochester Hills 52 2:03:59 9:28
18 165 John Anderson West Bloomfield 51 2:06:51 9:41
19 170 Mark London Farmington Hills 51 2:07:37 9:45
20 184 Jeff Clark London 50 2:13:19 10:11
21 200 Gary Guerrieri Grand Blanc 50 2:19:16 10:38
22 207 Ross Barranco Linden 50 2:25:38 11:08
23 220 Marlin Short Wauseon 52 2:38:32 12:07
24 224 Don Hanton Kansas City 54 3:09:29 14:28

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 127 Suzanne Eyer Plymouth 52 1:58:14 9:02
2 186 Kathy O'Connor Sandusky 54 2:14:12 10:15
3 187 Susan Fox Mayville 50 2:14:22 10:16
4 190 Linda Kelke Deckerville 50 2:15:07 10:19
5 223 Carolle Bourassa Sarnia, Ont 51 2:47:12 12:46

MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 8 James Carlton White Lake 57 1:25:23 6:32
2 10 Gerard Malaczynski Bloomfield Hills 58 1:25:53 6:34
3 18 Nick Papas Grosse Pte Park 56 1:30:38 6:56
4 43 Bill Snyder Grosse Pte Park 56 1:38:07 7:30
5 70 Walt Adamczak St. Clair Shores 56 1:43:16 7:53
6 95 Bob Kruse Warren 57 1:49:59 8:24
7 108 James Caporali Farmington Hills 58 1:52:01 8:34
8 121 Edmond Carleton Warren 57 1:56:41 8:55
9 148 Henry Wells Mt Clemens 55 2:01:50 9:18
10 173 Cyril D Steinhauser Lasalle 58 2:08:33 9:49
11 176 Ranny MacArthur Wolverine Lake 58 2:08:42 9:50
12 191 Bob Murphy Troy 56 2:15:35 10:21

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 111 Margot Biermann Grosse Pointe 55 1:53:27 8:40
2 131 Jan Wallen Flushing 59 1:58:28 9:03
3 164 Nancy Teel Flint 57 2:06:43 9:41
4 175 Ann MacArthur Wolverine Lake 58 2:08:41 9:50
5 188 Janette Hudgins Fort Gratiot 55 2:14:34 10:17
6 201 Mary Steinhauser Lasalle 55 2:20:25 10:44
7 202 Rose Mary Medvezky Ft Gratiot 55 2:20:46 10:45

MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 83 Bob Kuschel Warren 61 1:46:23 8:08
2 118 Robert Winkler Mt Clemens 63 1:55:37 8:50
3 137 Patrick Roche Troy 60 1:58:49 9:05
4 172 Hong Cook Grosse Pte 61 2:07:46 9:46

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====

MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 107 Darrell McKee Harrison Twp. 66 1:51:58 8:33
2 120 Marvin Stevenson Rochester Hills 65 1:56:41 8:55
3 168 Kenneth Isherwood Harper Woods 65 2:07:10 9:43
4 182 Tony Volino Warren 67 2:12:50 10:09
5 198 Michael Joyce Lincoln Park 67 2:18:21 10:34
6 210 Robert Davisw Royal Oak 67 2:27:12 11:15

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 206 Carolyn Wilson Southgate 68 2:24:12 11:01

MALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE O'All NAME TOWN AGE HALF PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 213 Bob Kiess Grosse Pointe Woo 70 2:30:25 11:29



******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 1 Kevin Hanson Sterling Hts 39 27:01 5:26

******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 19 Noelle Nelson Sarnia 41 35:11 7:05
MALE AGE GROUP: 1 - 24
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 4 Jesse Parker Jr East China 19 27:54 5:37
2 14 Nick Walters South Lyon 15 33:58 6:50
3 47 Sean Hanton Dimondale 14 44:03 8:52
4 62 Jonathan Lash Zeeland 13 48:35 9:47
5 72 Jacob Taylor Port Huron 12 54:55 11:03
6 78 Robert C Wilson II Davison 11 1:00:39 12:12
7 86 Anthony Allen Sandusky 19 1:30:02 18:07
FEMALE AGE GROUP: 1 - 24
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 27 Amber Walerski Sterling Heights 24 39:38 7:59
2 29 Anna Bunka Ft Gratiot 21 39:40 7:59
3 43 Andrea Scheurer Port Huron 24 43:05 8:40
4 59 Jessica Hamberg Saint Clair 20 47:16 9:31
5 61 Lindsay Finch Sarnia 21 48:27 9:45
6 67 Kristi Bernhardt Okemos 23 50:33 10:11
7 80 Jessica Jowett Kimball 8 1:22:54 16:41
8 81 Katie Allen Sandusky 16 1:22:55 16:41
9 82 Suann McCormick St Clair 16 1:22:55 16:41
MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 10 Robert Mosurak Port Huron 29 32:35 6:34
2 21 Marc Giampietri Sarnia 26 35:32 7:09
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 63 Becky Hortop Yale 26 48:44 9:49
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 5 Mike Northuis Portage 34 27:56 5:38
2 15 Jerry Lentz Carsonville 34 33:59 6:51
3 17 Dave McKenzie Dexter 34 34:51 7:01
4 22 Stephen Rich St. Clair 30 36:50 7:25
5 46 Mark Hanton Port Huron 30 43:23 8:44
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 40 Connie Hayes Yale 30 42:35 8:34
2 42 Heather Wark Peck 32 43:04 8:40
3 54 Paula Prout Port Huron 34 45:49 9:13
male AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 8 Dale Ernst Sandusky 37 30:26 6:08
2 11 Kirk Miller Oakland Twp 39 33:12 6:41
3 41 Thomas Nowotny Carsonville 37 42:58 8:39
4 55 Martin Prout Port Huron 35 45:50 9:14
5 69 Mark Lash Zeeland 36 52:54 10:39
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 37 Kim Lees Fort Gratiot 36 42:23 8:32
2 49 Shellene Withey Yale 35 44:43 9:00
3 51 Debra J Conrad Kimball 39 45:03 9:04
4 58 Sharon Hernandez Ft Gratiot 39 47:07 9:29
5 64 Janet Polidori Northville 36 49:10 9:54
6 66 April Lash Zeeland 36 50:00 10:04
7 77 Shelli Hanton Port Huron 36 58:27 11:46
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 2 Scott Alexander Midlothian 40 27:36 5:33
2 6 Michael Cudlip Ft Gratiot 43 28:10 5:40
3 9 Frank Nowotny Carsonville 41 32:22 6:31
4 12 John Fragis Sarnia Ont 42 33:31 6:45
5 16 Floyd Walters South Lyon 44 34:47 7:00
6 18 Richard Fenton Port Huron 43 35:00 7:03
7 23 Dion Pike Saint Clair 42 36:51 7:25
8 83 Jeff Allen Sandusky 44 1:24:11 16:57
9 84 Gerald Jowett Kimball 40 1:24:14 16:57
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 24 Annette Robb Smiths Creek 44 38:15 7:42
2 34 Betty Lauhoff Sterling Heights 40 41:51 8:26
3 44 Denise Kosen Shelby Twp. 44 43:10 8:41
4 45 Sue Roberton Toronto 42 43:22 8:44
5 56 Kathy Sinnott Marysville 40 45:55 9:15
6 60 Cynthia Arnold Sarnia 42 47:43 9:36
7 71 Dawn Hanton Plano 41 54:12 10:55
8 85 Carol Jowett Kimball 40 1:30:01 18:07
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 3 Denbel Tek Sarnia 46 27:51 5:37
2 28 Geof Ryan Port Huron 46 39:40 7:59
3 30 John Schafer Harsens Island 47 40:36 8:10
4 33 Mark Walker Fort Gratiot 47 41:28 8:21
5 50 Daniel Hernandez Ft Gratiot 48 44:49 9:01
6 73 Gary Buchner Battle Creek 48 55:40 11:12
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 20 Ellen Wilcox Caledonia 45 35:22 7:07
2 39 Rita Dickinson Ft Gratiot 45 42:30 8:33
3 65 Mary Cole Marysville 47 49:57 10:03
4 79 Bev Garcia West Bloomfield 45 1:02:09 12:31
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 7 Steven Pike Saint Clair 50 29:20 5:55
2 13 Craig Mirkin Fort Gratiot 51 33:51 6:49
3 25 Tim Klinkhamer Birmingham 54 39:29 7:57
4 35 Patrick Offman Taylor 52 42:08 8:29
5 36 Sean O'Connor Sarnia 50 42:15 8:30
6 38 John Haas St Clair 51 42:25 8:32
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 26 Faye Stevenson Clinton Twp. 50 39:36 7:58
2 75 Eileen Weinhold Stewartville 52 58:21 11:45
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 31 Terence Collins Petoskey 58 41:03 8:16
2 32 James Drouillard Lake Orion 56 41:10 8:17
3 57 Frank Higgins Sarnia 58 46:32 9:22
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 53 Mary Roche Troy 59 45:42 9:12
2 76 Cheryl Greenfield Sarnia 55 58:25 11:45
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 48 Larry Kolasa Birmingham 60 44:20 8:55
2 52 Bob Hanton Dallas 62 45:12 9:06
3 68 Robert Peters Clinton Twp. 60 52:34 10:35
4 74 Glenn Forster Woodstock 61 57:20 11:32
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN AGE run PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 70 Dot Barry Chicago 60 53:25 10:45