2013 Stony Creek Triathlon

back to results

Aug. 11, 2013

2013 Stony Creek Triathlon
Shelby Township, MI
Provided by Race Services


STONEY CREEK TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 11, 2013
SHELBY TOWNSHIP, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY
SPRINT TRIATHLON RESULTS

Sprint Male Overall Winner
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 1 131 Troy Smits 32 4 12:11 0:58 4 42:15 21.3 0:36 1 17:48 4:47 1:13:45
2 2 102 Todd Anthes 43 8 13:03 1:10 5 43:00 20.9 0:32 4 19:33 5:15 1:17:16
3 3 98 Greg Palmer 37 1 11:40 0:57 13 49:05 18.3 0:43 5 19:36 5:16 1:21:59
8/11/2013 11:25am


Sprint Female Overall Winner
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 6 130 Mindy Fernando 35 2 12:46 0:37 6 49:14 18.3 0:38 1 20:04 5:23 1:23:18
2 9 92 Lauren Kettle 20 3 13:25 1:41 7 51:09 17.6 0:25 2 20:28 5:30 1:27:06
3 21 4 Megan Fecteam 28 6 16:15 0:48 8 54:21 16.6 0:57 3 21:56 5:53 1:34:15
8/11/2013 11:25am

Sprint Male Age Group: 1 - 1
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 27 114 Merlin Loetzner 18 2 18:17 1:48 1 52:27 17.2 1:00 2 23:52 6:25 1:37:23
2 37 123 Shane Luksch 16 1 15:51 2:30 2 1:00:21 14.9 1:02 1 22:39 6:05 1:42:20

Sprint Female Age Group: 1 -
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 57 115 Amanda Close 16 1 12:10 1:42 1 1:11:42 12.6 0:41 1 27:47 7:27 1:54:01

Sprint Male Age Group: 19 -
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 14 78 Paul Murphy 23 1 13:19 1:18 2 56:56 15.8 0:47 1 18:56 5:05 1:31:15
2 30 60 Colin Riordan 21 2 14:51 2:37 3 59:46 15.1 0:35 3 22:33 6:03 1:40:21
3 41 52 Jordan Jozwiak 21 4 23:14 2:54 1 48:58 18.4 0:42 4 27:27 7:22 1:43:14
4 62 151 Josh Gronow 19 3 20:56 2:10 4 1:13:29 12.2 0:42 2 20:21 5:28 1:57:36

Sprint Female Age Group: 19
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 60 36 Daniel Clemans 22 1 17:16 4:21 1 1:05:07 13.8 1:03 1 28:42 7:42 1:56:26

Sprint Male Age Group: 25 -
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 13 93 Isaac Johnson 27 1 13:28 1:04 1 52:23 17.2 0:21 2 22:35 6:04 1:29:48
2 25 59 Guillaume David 28 2 15:13 2:09 2 55:01 16.4 0:48 3 23:16 6:15 1:36:25
3 33 127 Jarrett Parker 29 4 21:39 1:29 3 55:07 16.3 0:53 1 21:26 5:45 1:40:32
4 55 32 Mark Mau 28 3 16:40 2:17 4 1:02:32 14.4 1:42 4 28:08 7:33 1:51:17

Sprint Female Age Group: 25
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 74 100 Erika Kratz 27 2 27:37 4:44 1 1:08:07 13.2 1:06 2 32:27 8:43 2:13:59
2 77 126 Ann Duffy 27 1 22:49 3:01 2 1:21:17 11.1 0:42 1 31:16 8:24 2:19:03
3 87 23 Shauna Porath 29 3 31:36 4:07 3 1:54:32 7.9 1:57 3 41:54 11:153:14:03

Sprint Male Age Group: 30 -
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 5 113 Tommy Luna 34 5 16:51 1:58 2 41:49 21.5 1:00 2 20:47 5:35 1:22:23
2 10 105 Brandon Langston 30 1 12:24 1:34 4 51:38 17.4 0:39 3 21:14 5:42 1:27:28
3 11 18 David Cencer 33 3 15:50 1:15 3 51:25 17.5 0:50 1 18:32 4:59 1:27:51
4 29 48 Aurelien Icca 30 2 13:46 2:05 5 54:01 16.7 0:42 4 27:36 7:25 1:38:08
5 34 38 Bethany Forbes 34 6 27:49 2:43 1 41:23 21.7 0:35 5 28:21 7:37 1:40:49
6 67 91 James Pettinato 30 4 16:02 3:19 6 1:13:27 12.3 1:27 6 30:39 8:14 2:04:52

Sprint Female Age Group: 30
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 51 69 Janelle Holt 32 4 22:44 1:59 1 56:07 16.0 1:17 2 25:44 6:54 1:47:48
2 53 17 Amanda Kramer 30 2 17:59 1:50 2 1:04:53 13.9 1:48 1 23:17 6:15 1:49:46
3 65 70 Katy Merrill 34 1 16:23 3:41 3 1:11:33 12.6 1:03 3 27:57 7:30 2:00:34
4 82 119 Melissa Mendez 31 3 22:21 6:47 4 1:17:30 11.6 3:35 5 34:08 9:10 2:24:18
5 83 116 Shannon Viviano 32 5 24:42 4:25 5 1:22:26 10.9 0:50 4 32:29 8:43 2:24:50
6 86 99 Sanja Kuzmanovic 34 6 28:29 2:53 6 1:44:30 8.6 1:11 6 40:20 10:502:57:21

Sprint Male Age Group: 35 -
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 4 124 Adam Rosende 37 1 11:55 0:58 1 46:35 19.3 0:39 1 22:15 5:59 1:22:21
2 12 88 Ben Borsenik 38 2 12:22 1:04 5 52:21 17.2 0:28 2 22:17 5:59 1:28:30
3 18 67 Andrew Skaltsounis 39 7 17:12 1:49 3 50:19 17.9 0:33 4 23:54 6:25 1:33:46
4 19 80 Robert Headley 37 3 12:58 1:38 4 52:13 17.2 0:55 6 26:20 7:04 1:34:02
5 20 112 Jason Mulligan 35 6 16:01 2:10 2 48:36 18.5 1:20 5 26:06 7:00 1:34:11
6 26 64 Andrew Mensing 37 4 13:36 1:18 6 57:28 15.7 0:20 3 23:52 6:24 1:36:32
7 48 83 Nick Hebekeuser 38 5 15:57 2:22 8 1:00:10 15.0 1:43 7 26:41 7:10 1:46:51
8 66 53 Allen Parent 38 8 23:04 5:20 9 1:02:10 14.5 1:00 8 29:33 7:56 2:01:06
9 72 120 Jeff Johnson 35 9 34:23 1:35 7 59:23 15.2 1:30 9 34:28 9:15 2:11:17

Sprint Female Age Group: 35
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 28 39 Jason Forbes 35 8 24:39 2:46 1 41:18 21.8 0:37 6 28:22 7:37 1:37:41
2 31 46 Angela Dekock 39 4 20:20 2:55 3 48:35 18.5 0:47 5 27:49 7:28 1:40:24
3 32 45 Jessica Gaul 38 5 20:21 2:56 2 48:32 18.5 0:49 4 27:49 7:28 1:40:24
4 35 90 Ryanne Moroschan 35 2 17:51 2:08 4 57:53 15.5 0:35 1 22:28 6:02 1:40:53
5 43 65 Allie Burch 37 1 16:11 1:33 5 58:19 15.4 0:57 3 27:28 7:22 1:44:26
6 71 33 Kelly Vess 38 6 21:03 3:52 8 1:19:00 11.4 1:50 2 25:03 6:44 2:10:46
7 75 28 Danielle Kastamo 39 7 21:53 3:51 6 1:16:53 11.7 1:30 8 30:34 8:12 2:14:41
8 76 43 Danielle Arnott 39 9 25:36 1:30 7 1:18:08 11.5 0:35 7 29:24 7:54 2:15:12
9 81 109 Ana Margarita Montalvo Urb 38 3 18:32 4:42 9 1:21:53 11.0 1:20 9 37:00 9:56 2:23:26

Sprint Male Age Group: 40 -
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 8 121 Dave Connells 40 13 20:13 2:42 1 37:44 23.9 1:39 5 24:29 6:34 1:26:45
2 15 103 Matt Demo 41 7 16:37 2:02 2 46:59 19.2 1:18 7 25:28 6:50 1:32:22
3 16 117 Randy Pierce 41 3 14:58 1:39 4 50:15 17.9 0:36 8 25:40 6:53 1:33:07
4 22 7 Doug Kastamo 41 8 16:52 1:41 5 51:41 17.4 0:46 6 24:51 6:40 1:35:49
5 24 110 Ken Beech 42 1 13:18 1:23 7 57:49 15.6 0:55 1 22:35 6:04 1:35:58
6 36 63 Donnie Miller 44 6 16:37 2:15 6 57:03 15.8 0:52 2 24:16 6:31 1:41:00
7 45 58 Daniel Cherrin 40 12 19:30 5:39 3 48:13 18.7 1:05 13 30:44 8:15 1:45:09
8 46 84 Steven McReynolds 42 9 17:18 2:00 8 58:54 15.3 0:49 9 26:27 7:06 1:45:27
9 50 82 Scott Tremaine 42 2 14:49 1:24 12 1:03:15 14.2 0:34 10 27:12 7:18 1:47:12
10 52 15 Dave Reed 41 5 16:33 1:22 14 1:06:03 13.6 0:29 4 24:27 6:34 1:48:51
11 58 14 Jeffery Williams 44 14 20:21 3:31 13 1:04:01 14.1 1:49 3 24:26 6:34 1:54:06
12 61 77 Tavis Glassman 42 10 17:20 4:21 11 1:03:01 14.3 2:08 12 29:53 8:01 1:56:42
13 64 66 Michael Burch 42 15 25:20 3:02 10 1:01:27 14.6 1:38 11 28:08 7:33 1:59:33
14 69 128 Todd Newman 40 11 17:46 3:40 9 1:00:33 14.9 1:32 14 43:11 11:352:06:41
15 85 Matt Smith 40 4 15:28 1:38

Sprint Female Age Group: 40
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 23 101 Julie Mulcahy 44 4 20:13 1:45 2 45:27 19.8 0:44 1 27:47 7:27 1:35:54
2 40 106 Cheri Barkman 42 6 22:05 1:25 1 44:22 20.3 0:38 5 34:34 9:17 1:43:01
3 54 24 Valerie Bowman 43 2 16:29 1:32 3 1:02:43 14.4 0:56 2 28:30 7:39 1:50:08
4 68 86 Julie Smith 44 1 15:55 2:28 4 1:12:19 12.4 2:35 4 32:33 8:44 2:05:47
5 70 42 Angela Napier 42 3 17:45 3:30 5 1:12:20 12.4 2:15 3 32:29 8:43 2:08:17
6 84 57 Tricia McDonald 42 5 21:05 4:48 6 1:22:06 11.0 3:31 6 36:39 9:50 2:28:07

Sprint Male Age Group: 45 -
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 17 122 Michal Ousiannikov 47 1 12:04 1:45 1 52:03 17.3 1:06 4 26:26 7:06 1:33:22
2 38 56 Chris McKenzie 45 5 20:28 2:45 2 54:02 16.7 0:54 1 24:36 6:36 1:42:44
3 42 21 Jt Williams 45 2 16:04 2:22 4 59:25 15.1 0:39 3 25:29 6:51 1:43:57
4 47 11 Mike Fitch 47 4 18:22 2:06 5 1:00:08 15.0 0:51 2 25:16 6:47 1:46:40
5 56 5 Tom McGill 47 7 23:27 2:08 3 55:15 16.3 1:11 7 29:54 8:01 1:51:52
6 59 104 Bryce Richards 45 3 16:42 4:35 6 1:03:18 14.2 2:01 6 27:35 7:24 1:54:09
7 63 111 Dan Miller 47 6 21:50 2:56 7 1:06:03 13.6 1:08 5 26:27 7:06 1:58:22

Sprint Female Age Group: 45
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 78 34 Amy Burrows 48 2 25:20 5:48 1 1:11:22 12.6 3:16 2 35:25 9:30 2:21:09
2 79 29 Denise Charneski 47 1 22:47 3:00 2 1:20:01 11.2 2:31 1 33:26 8:58 2:21:43

Sprint Male Age Group: 50 -
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 7 125 Peter Loetzner 53 1 14:01 0:50 1 46:40 19.3 0:39 1 21:13 5:42 1:23:20
2 39 12 Frank Ferus 51 4 20:10 2:03 4 57:51 15.6 0:26 2 22:17 5:59 1:42:44
3 44 35 David Wilson 54 3 18:57 3:32 3 50:39 17.8 1:32 3 29:48 8:00 1:44:26
4 49 26 Michael Buggy 52 5 22:43 2:13 2 46:43 19.3 0:48 4 34:30 9:16 1:46:55
5 80 37 Kirsten Clemans 53 2 17:07 2:44 5 1:19:54 11.3 1:27 5 42:05 11:182:23:15

Sprint Female Age Group: 50
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 73 49 Jen Coombs 50 1 21:56 3:54 1 1:20:03 11.2 1:22 1 25:25 6:49 2:12:39

Sprint Male Age Group: 55 -
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

Sprint Female Age Group: 55
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 85 47 Renee Griesbeck 57 1 18:45 3:07 1 1:40:07 9.0 0:58 1 46:06 12:222:49:02

Sprint Male Age Group: 60 -
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

Sprint Female Age Group: 60
Place Oallplace No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

Sprint Team Results
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 96 Team Sloth 1 26:32 0:39 1 1:35:11 9.5 0:20 1 25:22 6:49 2:28:03

Award Ineligible Finishers
Place Sex No. Name Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 M 55 Jeremy Gronos 30 2 23:03 0:50 1 40:04 22.5 0:30 1 23:58 6:26 1:28:23
2 M 16 Anthony Travis 50 3 32:57 3:24 2 45:42 19.7 3:26 3 33:02 8:52 1:58:29
3 M 50 Jonathan Gronow 21 1 20:58 2:11 3 1:12:54 12.3 0:20 2 27:47 7:27 2:04:07




STONEY CREEK TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 11, 2013
SHELBY TOWNSHIP, MICHIGAN
RESULTS BY RACE SERVICES COMPANY
DUATHLON RESULTS

Duathlon Male Overall Winner
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 4 87 Chip Werner 3 20:50 6:43 1:02 3 51:36 19.8 0:21 4 21:31 6:56 1:35:17
2 5 89 Joel Kozlowski 1 18:05 5:50 0:33 5 59:19 17.2 0:22 1 19:54 6:25 1:38:11
3 6 72 Shane Maroney 6 26:39 8:35 0:56 2 41:46 24.4 1:13 5 28:15 9:06 1:38:47
8/11/2013 2:03pm


Duathlon Female-1bikelap Overall Win
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 1 132 Kendra Kneer 1 24:10 7:47 1:19 2 41:31 24.6 1:07 1 24:06 7:46 1:32:12
2 2 79 Amber Headley 3 26:13 8:27 1:33 1 37:33 27.2 0:58 3 27:07 8:44 1:33:22
3 3 75 Anna Szymanski 2 25:04 8:05 0:43 3 42:33 24.0 0:31 2 24:57 8:02 1:33:46
8/11/2013 2:03pm


Duathlon Female-2bikelaps Overall Wi
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 8 129 Rachel Ledebuhr 1 20:19 6:33 0:29 1 58:06 17.6 0:26 1 21:18 6:52 1:40:36
8/11/2013 2:03pm

Duathlon Male Age Group: 1 - 24
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Female Age Group: 1 - 24
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Male Age Group: 25 - 29
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Female Age Group: 25 - 29
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Male Age Group: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Female Age Group: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 10 76 Elizabeth Katona 1 29:27 9:29 0:47 1 46:35 21.9 1:23 1 33:44 10:52 1:51:54

Duathlon Male Age Group: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 8 118 Merlin Elsner 1 19:06 6:09 0:43 2 1:04:22 15.8 0:45 1 20:47 6:42 1:45:40
2 107 Mark Floria 2 21:29 6:55 0:50 1 40:47 25.0

Duathlon Female Age Group: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 9 31 Abby Callejas 1 27:54 8:59 1:59 1 46:50 21.8 1:55 3 31:17 10:04 1:49:52
2 12 94 Maureen Hagood 3 29:32 9:31 0:54 2 1:11:07 14.3 0:59 2 29:46 9:35 2:12:17
3 14 62 Barbara Benedett 2 28:45 9:16 1:39 3 1:16:46 13.3 1:27 1 28:18 9:07 2:16:53

Duathlon Male Age Group: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Female Age Group: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 11 81 Debbie Pawl 2 34:35 11:08 1:24 1 51:10 19.9 1:54 1 41:28 13:21 2:10:29
2 13 2 Julie Khammo 1 30:18 9:46 0:39 2 55:38 18.3 0:57 2 47:17 15:14 2:14:47

Duathlon Male Age Group: 45 - 49
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 7 108 Monte Harvill 1 21:25 6:54 0:41 1 55:50 18.3 0:49 1 21:11 6:50 1:39:53

Duathlon Female Age Group: 45 - 49
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 15 41 Jacqueline Brown 1 30:01 9:40 1:41 2 1:21:05 12.6 1:48 1 34:59 11:16 2:29:32
2 71 Tammie Bryant 2 35:13 11:20 1:20 1 1:16:42 13.3 1:16

Duathlon Male Age Group: 50 - 54
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Female Age Group: 50 - 54
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 16 20 Susan Smiley 1 40:52 13:09 1:51 1 1:20:02 12.7 0:57 1 45:15 14:34 2:48:54

Duathlon Male Age Group: 55 - 59
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Female Age Group: 55 - 59
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Male Age Group: 60 - 99
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Duathlon Female Age Group: 60 - 99
Place Oallplace No. Name Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

Dualthon Team Results
Place No. Teamname Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 73 Team Frank 1 25:50 8:19 0:25 1 46:13 22.1 0:27 1 26:21 8:29 1:39:13