2013 Cheeseburger 5K

back to results

Aug. 10, 2013

2013 Cheeseburger 5K
Caseville, MI
Provided by Gault Race Mgt.


5K RUN AGE-GROUP RESULTS


MALE OVERALL WINNER
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 674 Tyler Noble Saginaw 22 17:04 5:30

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 713 Natalie Smith Clarkston 19 18:38 6:00

MALE AGE GROUP: 1 - 12
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 810 Anthony Bell Yardley 10 22:25 7:13
2 499 Reid Menchofer Liberty Township 12 23:59 7:43
3 463 Ethan Kent Kinde 11 27:38 8:54
4 811 Dmitry Bell Yardley 9 28:18 9:07
5 822 Logan Collison-Russell Elkton 9 28:48 9:17
6 682 Logan Krueger East China 8 33:04 10:39
7 511 Mark Palmeter Caro 8 33:32 10:48
8 751 Gunnar Steele Washington 9 35:52 11:33
9 452 Dalton Hook Millington 11 36:40 11:49
10 455 Logan Hook Millington 12 40:03 12:54
11 679 Jereemy Krueger East China 7 54:53 17:41

FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 688 Allyson Diebel Muir 12 23:47 7:40
2 673 Emily Bouck Zionsville 12 27:18 8:48
3 497 Sydney McNeill Fort Gratiot 12 28:12 9:05
4 689 Jordyn Diebel Muir 8 30:06 9:42
5 554 Bailey Sy Sebewaing 11 31:15 10:04
6 768 Ema Steele Washington 7 38:14 12:19
7 575 Emily Zanolli Clinton Twp 7 38:39 12:27
8 576 Madison Zanolli Clinton Twp 12 38:49 12:30
9 381 Abbey Halabis Cass City 10 39:10 12:37
10 875 Avery Roark Rockford 10 39:45 12:48
11 453 Emma Hook Millington 8 41:21 13:19
12 667 Hannah Penfold Caseville 10 41:35 13:23
13 684 Madison Keidel Midland 9 45:26 14:38
14 705 Rylee Langley Caseville 11 46:35 15:00

MALE AGE GROUP: 13 - 19
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 693 Bransen Stimpfel Deford 15 17:34 5:40
2 778 Alexander Stowell Freeland 16 17:42 5:42
3 827 Tom Goforth Vassar 17 18:25 5:56
4 329 Benn Braden Bad Axe 18 18:31 5:58
5 680 Carlee Stimpfel Deford 13 19:21 6:14
6 524 James Saylor Auburn Hills 18 19:24 6:15
7 695 George Selleke Mminden 16 20:32 6:37
8 551 Travis Sweeney Davison 17 20:58 6:45
9 850 Will Schumacker Port Austin 18 21:06 6:48
10 851 Tucker Pettit Port Austin 18 21:11 6:49
11 703 David Muz Caro 15 21:35 6:57
12 313 Chase Bender Reese 15 22:17 7:11
13 498 Chase Menchofer Hamilton 14 22:22 7:12
14 704 Dylon Collison-Russell Pigeon 15 23:01 7:25
15 876 Derek Williams Rockford 17 23:10 7:28
16 532 Tanner Simon Redmond 15 23:38 7:37
17 738 Jake Bushey Caseville 14 23:39 7:37
18 559 Chris Tighe Sand Point 18 23:54 7:42
19 349 Matt Cramer Bad Axe 18 24:30 7:54
20 797 Tyler Wagner Pinckney 19 25:06 8:05
21 354 Christopher Davis Northville 18 25:38 8:16
22 520 Aj Rezmer Bay City 13 26:56 8:41
23 546 Tyler Streu Port Huron 15 27:26 8:50
24 473 Sasha Krumm Woodinville 18 28:23 9:09
25 731 Benzareski Port Austin 13 28:53 9:18
26 744 Evan Medvec Saline 19 35:08 11:19

FEMALE AGE GROUP: 13 - 19
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 676 Christina Swain New Hudson 19 20:32 6:37
2 771 Lindsey Christtensen Munger 16 20:42 6:40
3 732 Rachel Smith South Lyon 17 22:41 7:19
4 733 Victoria Ostrander Davison 15 22:54 7:23
5 823 Maxine Groen Vassar 17 24:44 7:58
6 357 Callie Delaney Caledonia 13 24:48 7:59
7 533 Samantha Sisson Marlette 15 25:28 8:12
8 692 Meghan Ulrich Milan 18 25:44 8:17
9 722 Kayla Csapo Fenton 15 25:49 8:19
10 802 Emily Keesling Ortonville 16 26:48 8:38
11 815 Ashley Kerr Bad Axe 14 27:08 8:44
12 375 Emily Friesl Byron Center 16 27:53 8:59
13 521 Madison Roberts Midland 13 27:55 9:00
14 877 Alex Roark Rockford 13 27:55 9:00
15 681 Stephanie Talaski Bad Axe 18 28:11 9:05
16 370 Lauren Fernald Sand Point 13 28:45 9:16
17 577 Leigha White Saginaw 16 28:51 9:18
18 835 Sydney Fowler Harrison Township 14 28:56 9:19
19 339 Emily Chrzasz Livonia 18 29:32 9:31
20 832 Leah Thornton Mayville 16 29:43 9:34
21 315 Kaitlyn Bennett Mayville 15 29:43 9:35
22 561 Alyssa Volders Byron Center 15 31:00 9:59
23 555 Kayla Sy Sebewaing 15 31:23 10:07
24 777 Melanie Aguayo Clarkston 17 31:27 10:08
25 356 Kiley Dear Lima 19 31:29 10:08
26 821 Carly Giroux Waterford 17 32:08 10:21
27 670 Isabella Borgula Oakland 15 32:19 10:25
28 321 Tori Bosio Northville 17 32:52 10:35
29 796 Maurenn Fortsch Caseville 19 33:11 10:41
30 812 Hannah Hardimon Linden 16 33:28 10:47
31 509 Alissa Palmeter Caro 16 33:32 10:48
32 368 Katie Duran Ortonville 18 34:57 11:15
33 879 Madis0n Mellendorf Elkton 14 39:51 12:50
34 476 Alyx Langley Caseville 14 42:47 13:47
35 854 Mikayla Bernstein Glenview 17 43:51 14:07
36 518 Kaitlin Pudvay Imlay City 14 50:52 16:23

MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 725 Colin Ludema Mount Pleasant 20 17:33 5:39
2 754 Andy Boyce Kalamazoo 22 18:16 5:53
3 748 Alex Tallman Bethel Park 23 18:35 5:59
4 798 Michael Bucholtz Caseville 21 19:24 6:15
5 818 Daryl Jodoin Port Austin 24 21:02 6:47
6 672 Robert Swain New Hudson 22 21:17 6:52
7 843 Bradley Honeycutt Clinton Township 20 22:16 7:11
8 358 Tony Depifanio Bruce Twp 23 22:23 7:13
9 842 James Honeycutt Clinton Township 22 22:47 7:20
10 550 Thomas Sweeney Davison 20 22:54 7:23
11 855 Austin Fredricksen Scotts 23 24:45 7:58
12 784 Casey Okeefe Belleville 21 24:56 8:02
13 707 Matthew Smith Essexville 28 25:01 8:04
14 537 Kyle Smukala Filion 21 27:36 8:53
15 872 Kevin Ouvry Cass City 25 27:40 8:55
16 816 Matt Jezierski Midland 26 28:07 9:04
17 747 Luke Reynolds Marlette 29 29:47 9:36
18 805 Harry Lee Pigeon 21 30:55 9:58
19 711 Eric Smith South Lyon 20 32:28 10:27
20 460 Nicholas Karczewski Eastpointe 28 38:59 12:33
21 785 James Okeefe Belleville 24 41:09 13:15
22 833 Christopher Bennett Mayville 20 41:21 13:19

FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 814 Ashley Greenwood Allendale 29 23:02 7:25
2 794 Meaghan Hortsch Caseville 22 24:41 7:57
3 350 Sheena Damm Port Austin 24 25:37 8:15
4 341 Stephanie Clark Bruce Twp 23 25:37 8:15
5 468 Colleen Krumholz Bruce Twp 24 26:02 8:23
6 332 Angie Bruce Port Austin 28 26:11 8:26
7 683 Jennnifer Whiteside Fi Auburn Hills 27 26:57 8:41
8 359 Betsy Diegel Midland 25 27:02 8:43
9 557 Mandy Tew Cass City 20 27:07 8:44
10 362 Eileen Disante St. Clair Shores 25 27:15 8:47
11 514 Hannah Pankratz Albion 21 27:35 8:53
12 685 Kacey Peterson Pigeon 20 28:11 9:05
13 507 Katrina Oconnor Lakeland 27 28:32 9:11
14 734 Maggie Singewhite South Lyon 22 28:52 9:18
15 849 Julia Pridemore Saint Clair Shore 24 28:57 9:19
16 491 Torrie May Lake Orion 25 29:10 9:24
17 365 Rachel Doherty Chicago 27 29:21 9:27
18 720 Megan Reichenbaach Utica 24 29:21 9:27
19 364 Jaclyn Doherty Chicago 24 29:21 9:27
20 699 Julia Harbuck Pigeon 22 29:41 9:34
21 361 Brittany Dier Los Angeles 24 29:45 9:35
22 478 Casey Laughlin Rochester 27 29:50 9:37
23 307 Katherine Anderson Garden City 20 30:02 9:40
24 852 Renee Voelker Jackson 25 30:18 9:46
25 310 Amanda Bainbridge Frisco 28 30:33 9:51
26 540 Leanne Stempowski Pigeon 28 30:34 9:51
27 449 Kalyn Helewski Ubly 22 31:17 10:05
28 788 Crysta Maurer Caseville 27 31:20 10:06
29 541 Laura Stocks St. Clair Shores 26 31:23 10:06
30 494 Jenna McCormick Caseville 25 31:29 10:09
31 726 Natalie Smith South Lyon 21 32:02 10:19
32 787 Kirby Metty Okemos 27 32:04 10:20
33 338 Amanda Casler Pinconning 21 32:54 10:36
34 856 Jami Kay New Baltimore 27 33:38 10:50
35 873 Carrie Lyon Rockford 22 34:18 11:03
36 669 Erica Messing Bad Axe 25 34:19 11:03
37 882 Michelle Lackonski Ruth 25 34:22 11:04
38 500 Danielle Merrow Birch Run 23 35:03 11:18
39 508 Brooke Ondrajka Pigeon 22 35:10 11:20
40 477 Ashley Lasco Elkton 28 36:05 11:37
41 861 Jennifer Jostock Rochester 27 36:07 11:38
42 312 Cessily Bell Royal Oak 24 36:42 11:49
43 539 Cara Starick Frankenmuth 26 37:43 12:09
44 526 Samantha Schafer Midland 24 38:33 12:25
45 874 Emily Williams Rockford 20 39:45 12:48
46 544 Heather Streu Port Huron 27 46:39 15:01
47 845 Julie Shaw Caseville 25 47:13 15:12
48 844 Valerie Groulx Munger 28 47:14 15:13
49 353 Alex Davis Northville 23 49:39 15:59
50 562 Keegan Warner Northville 23 49:39 15:59

MALE AGE GROUP: 30 - 39
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 459 Garrett Jurges Ubly 31 18:57 6:06
2 801 Dan Robertson Ypsilanti 39 18:59 6:07
3 865 Mike Wilusz Hazel Park 34 19:54 6:25
4 759 Mike Klosowski Pigeon 32 21:34 6:57
5 366 Terry Dolinger Lakeland 31 22:10 7:09
6 483 Joseph Lung Rochester Hills 39 22:14 7:10
7 825 Chad Fitzpatrick Bad Axe 38 22:48 7:21
8 791 Brian Jones Royal Oak 35 23:15 7:29
9 487 Nathan Manore Macomb 32 24:00 7:44
10 545 Kurt Streu Port Huron 35 24:02 7:45
11 333 Justin Bruce Port Austin 32 24:50 8:00
12 740 Justin Galarno Bad Axe 35 24:52 8:01
13 529 Brian Schuetter Indianapolis 37 25:00 8:03
14 475 Donald Labrosse Warren 37 25:08 8:06
15 743 Jonathan Krueger East China 33 27:26 8:50
16 819 Tim Russell Elkton 35 28:47 9:16
17 860 Nick Makie Sterling Heights 30 28:57 9:20
18 490 Tim Mattila Metamora 33 31:56 10:17
19 786 Rob McCoy Okemos 33 32:01 10:19
20 373 Darrin Forbing Prudenville 36 32:40 10:31
21 573 Levi Zagorski Sand Point 33 34:41 11:10
22 461 Brian Kay New Baltimore 30 37:33 12:06
23 863 Daniel Hearsch Farmington 38 43:04 13:52

FEMALE AGE GROUP: 30 - 39
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 829 Amber Bolhvis Scottville 33 21:30 6:56
2 824 Leah Fitzpatrick Bad Axe 36 22:23 7:13
3 839 Erin Houghtaling Saginaw 34 22:27 7:14
4 769 Shelley Gottschlilng Bay City 39 22:39 7:18
5 836 Heather Notter Bay City 37 23:38 7:37
6 488 Sarah Manore Macom 31 24:01 7:44
7 706 Amie Keidel Midland 39 24:36 7:55
8 506 Deanne Murdoch Elkton 34 25:46 8:18
9 567 Lisa Wilcockson Plainwell 30 26:08 8:25
10 727 Janelle Pallas Cass City 32 26:27 8:31
11 534 Andrea Siver Caseville 30 26:35 8:34
12 556 Elysia Talaski Bad Axe 31 26:37 8:34
13 492 Tonya Mayer Waterford 35 27:00 8:42
14 572 Kristen Zagorski Sand Point 32 27:22 8:49
15 553 Melisa Swoish Cass City 32 27:41 8:55
16 502 Janel Morell Ubly 32 27:56 9:00
17 517 Emily Polega Port Austin 31 27:56 9:00
18 701 Karen ' Sweene Caro 31 28:15 9:06
19 352 Stacy Darmafall Grand Blanc 34 28:23 9:09
20 729 Amy Klopf Merrill 33 28:26 9:10
21 800 Jennifer Robertson Ypsilanti 39 29:50 9:37
22 686 Angela Powers Davison 32 30:04 9:41
23 346 Cherie Coopersmith Saginaw 35 30:20 9:46
24 578 Amber Goebel Unionville 33 30:46 9:55
25 790 Kerri Cross Caseville 31 31:20 10:06
26 789 Kylee Paul Caseville 32 31:21 10:06
27 690 Mindy Krueger East China 33 31:23 10:06
28 694 Erica Karg Owendale 33 32:29 10:28
29 568 Meredith Wilkinson Vassar 39 32:35 10:30
30 709 Jennifer Kokowicz Livonia 35 32:52 10:35
31 773 Amy Nelms White Lake 32 33:08 10:40
32 501 Heather Miles Bad Axe 35 33:08 10:40
33 489 Cody Mattila Metamora 34 33:16 10:43
34 564 Amy Wehner Pigeon 39 34:27 11:06
35 360 Celeste Diehl Caseville 37 34:33 11:08
36 510 Cindy Palmeter Caro 39 37:13 11:59
37 651 April Rujan Bay Port 37 37:14 12:00
38 742 Sarah Strohbeck New Baltimore 34 39:14 12:38
39 543 Bridget Strelchuk Lapeer 33 39:39 12:46
40 515 Ashley Patrick Sand Point 35 40:12 12:57
41 464 Tracy Kohl Washington 34 44:06 14:12
42 764 Stacey Diebel Muir 37 48:16 15:33
43 347 Angela Cox Imlay City 37 50:51 16:23
44 318 Melissa Bliss Three Rivers 36 56:36 18:14

MALE AGE GROUP: 40 - 49
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 799 Brian Block Minden City 42 19:00 6:07
2 847 Hank Van Piskeren Caseville 44 20:22 6:34
3 710 David Muz Caro 42 21:17 6:51
4 336 Jon Case Alma 48 21:34 6:57
5 331 Todd Brown Alto 48 22:27 7:14
6 698 James Lakatos Marshall 46 22:30 7:15
7 367 Brian Doyle Roseville 45 22:31 7:15
8 792 Joseph Kidd Canton 44 22:48 7:21
9 782 Tom Stimpfel Deford 46 23:14 7:29
10 756 Shawn Smith Caseville 42 23:18 7:30
11 755 Jerry Ostrander Davison 45 23:33 7:35
12 807 Kevin Morgan Sarnia 43 24:11 7:47
13 454 Jim Hook Millington 41 26:10 8:26
14 552 Troy Sweeney Davison 45 26:34 8:34
15 569 Al Wright Davison 47 26:48 8:38
16 322 Dan Bouck Zionsville 46 27:48 8:57
17 335 Steve Burk Bay City 44 27:59 9:01
18 340 Robert Ciesla Auburn 43 28:00 9:01
19 484 Terry Lutz Pigeon 49 28:12 9:05
20 767 Jeff Hall Ortonville 48 28:52 9:18
21 342 Tom Clark Freeland 49 29:17 9:26
22 467 Tom Kraynak Saginaw 44 30:00 9:40
23 883 Pat Ohare Byron 49 30:19 9:46
24 763 Devin Grifka Ubly 42 32:01 10:19
25 345 David Conley Marysville 48 32:13 10:23
26 671 Thomas Borgula Oakland 46 32:20 10:25
27 809 Thomas Bell Yardley 48 33:18 10:43
28 512 Sam Palmeter Caro 40 37:11 11:59
29 666 Paul Penfold Caseville 41 41:00 13:12
30 481 James Leishman Marysville 43 41:40 13:25
31 558 Jamie Thick Dearborn 40 46:34 15:00
32 708 Brett Keidel Midland 40 47:16 15:13

FEMALE AGE GROUP: 40 - 49
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 828 Mikki Cheney Brighton 42 22:35 7:16
2 716 Tony Joseph Royal Oak 40 23:05 7:26
3 691 Sloane Stimpfel Deford 44 23:28 7:34
4 496 Lisa McManaman Bad Axe 48 23:59 7:44
5 369 Kay Ecken-Schuetter Indianapolis 40 25:00 8:03
6 538 Tanya Spencer Saginaw 40 25:21 8:10
7 665 Danielle Penfold Caseville 40 25:40 8:16
8 831 Rose Ann Schihl New Baltimore 46 25:44 8:17
9 446 Melissa Halabis Cass City 40 26:09 8:26
10 314 Nichole Bender Reese 44 26:25 8:30
11 793 Mary Lou Ecken Alma 40 27:04 8:43
12 677 Julie Wing Howell 48 27:32 8:52
13 462 Lisa Keesling Ortonville 45 27:51 8:58
14 371 Lisa Fisher St.Johns 45 28:02 9:02
15 857 Kim Perna Minneapolis 46 28:16 9:07
16 808 Lisa Bell Yardley 47 28:35 9:12
17 574 Deanna Zanolli Clinton Twp 44 28:56 9:19
18 376 Jen Friesl Byron Center 43 29:46 9:35
19 330 Charlotte Braun Pigeon 41 30:18 9:46
20 870 Amy Ohare Grandville 47 30:19 9:46
21 565 Carol Weltin Ubly 45 30:49 9:56
22 456 Melinda Howard Pinconning 49 31:20 10:06
23 702 Dawn Delorenzo Livonia 42 31:38 10:11
24 762 Kiim Nelthrope Farmington 42 31:57 10:17
25 528 Amy Schock-Mcneill Fort Gratiot 41 32:25 10:26
26 830 Cynthia Dufty New Baltimore 47 32:28 10:28
27 536 Sandi Smith Bay Port 43 32:30 10:28
28 522 Connie Robinson Bad Axe 49 32:53 10:36
29 337 Kristin Case Alma 44 33:35 10:49
30 700 Carla Barron Clinton Township 42 33:36 10:49
31 471 Julie Krumholz Bruce Twp 48 33:36 10:49
32 531 Suan Simon Redmond 45 33:41 10:51
33 308 Margo Anderson Saginaw 48 34:37 11:09
34 820 Vanessa Giroux Waterford 48 34:54 11:14
35 374 Kirsten Frait Milan 42 35:32 11:27
36 579 Jennie Griffith Auburn Hills 44 35:52 11:33
37 316 Nancy Bennett Oak Park 47 36:12 11:40
38 549 Laura Sweeney Davison 45 36:39 11:48
39 735 Lisa Landsburg Sandusky 48 37:00 11:55
40 466 Evie Kraynak Saginaw 48 37:04 11:56
41 451 Cindy Hook Millington 44 37:05 11:57
42 317 Brenda Bigham Caro 41 38:16 12:20
43 781 Tina Steele Washington 40 38:17 12:20
44 813 Adrienne Hardimon Bayport 46 38:38 12:27
45 504 Dora Mullett Commerce Township 43 39:57 12:52
46 871 Debbie Broyles Livonia 41 41:17 13:18
47 745 Terri Maynard Midland 44 43:54 14:09
48 838 Pamela Olmstead Milan 40 47:37 15:20

MALE AGE GROUP: 50 - 59
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 746 Larry Kanaby Bad Axe 52 19:01 6:08
2 675 Scott Swain New Hudson 52 21:30 6:56
3 465 Matthew Koneczny New Baltimore 54 21:30 6:56
4 718 Doug Smith Clarkston 51 22:21 7:12
5 542 Paul Stotts Marlette 53 24:38 7:56
6 469 Dean Krumholz Bruce Twp 54 24:49 8:00
7 548 Mark Suyama Attica 50 24:58 8:03
8 306 Eric Anderson Garden City 51 25:01 8:03
9 721 Mike Csapo Fenton 52 25:49 8:19
10 378 Mark Giroux Waterford 52 27:15 8:47
11 480 Jeff Leipprandt Pigeon 54 27:26 8:50
12 355 Matt Davis Northville 53 27:37 8:54
13 730 Keith Clement Kingston 58 27:53 8:59
14 766 Andy Place Boyne City 56 28:27 9:10
15 474 Richard Kulczycki Chesterfield 53 30:23 9:47
16 806 Richard Chrzasz Livonia 53 32:36 10:30
17 458 Brian Jorah New Baltimore 50 33:12 10:42
18 485 Mark Makie Chesterfield 55 33:33 10:48
19 495 Jim McGraw Grosse Pointe Woo 51 49:44 16:01

FEMALE AGE GROUP: 50 - 59
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 535 Linda Siver Caseville 56 27:08 8:45
2 804 Tami Salens Bad Axe 52 27:17 8:47
3 505 Michelle Mulligan Frankenmuth 50 27:29 8:51
4 493 Nancy McCartney Essexville 55 28:06 9:03
5 858 Deb Palmer Vassar 52 28:14 9:06
6 774 Carolon Belleville 50 28:20 9:08
7 560 Kathleen Tighe Sand Point 53 29:41 9:34
8 450 Susan Hiltz Macomb 53 30:23 9:47
9 309 Suanne Anderson Garden City 51 31:52 10:16
10 749 Elaine Plotzke New Baltimore 52 32:23 10:26
11 719 Kathy Smith South Lyon 53 33:27 10:47
12 448 Ann Hanson Filion 54 33:58 10:56
13 343 Lisa Cockerill Caro 51 37:51 12:11
14 687 Mary Jo Lakatos Marshall 50 40:50 13:09
15 525 Sharon Scalise Chesterfield 53 42:10 13:35

MALE AGE GROUP: 60 - 99
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 519 William Reid Concord 63 23:46 7:39
2 363 David Dixon Caseville 66 24:45 7:59
3 837 Rick McGaw Freeland 68 26:51 8:39
4 348 Tom Craig Pigeon 61 27:05 8:43
5 472 Keith Krumm Woodinville 60 27:48 8:57
6 772 Arlen Bates Lapeer 64 28:28 9:10
7 377 Keith Gifford Caseville Twshp 68 28:38 9:14
8 563 Bill Waterhouse Southfield 65 30:59 9:59
9 482 George Linington Caseville 76 37:09 11:58
10 741 Frank Bach Detroit 64 37:30 12:05

FEMALE AGE GROUP: 60 - 99
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 447 Marge Hall Lansing 63 28:56 9:19
2 826 Eileen Gifford Caseville 66 29:57 9:39
3 712 Peggy Bach Detroit 63 44:32 14:21



5K WALK AGE-GROUP RESULTS


MALE AGE GROUP: 1 - 12
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 632 Jacob Kohl Washington 7 41:30 13:22

FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 642 Lexi Parker Auburn Hills 12 34:51 11:13
2 631 Grace Kohl Washington 6 37:38 12:07
3 616 Molly Hearsch Farmington Hills 9 41:58 13:31
4 610 Aryn Gallacher Rochester Hills 11 43:25 13:59
5 728 Mollie Zaleski Port Austin 10 44:07 14:12
6 658 Olivia Spencer Frankenmuth 10 1:03:15 20:22
7 717 Autumn Sprague Sebewaing 6 1:03:57 20:36

MALE AGE GROUP: 13 - 19
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 13 - 19
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 612 Ashleigh Griffith Auburn Hills 13 34:50 11:13
2 739 Abbigal Drews Bad Axe 13 45:09 14:32
3 761 Jennalee Stowell Freeland 16 49:53 16:04
4 780 MacKenzie Champagne Freeland 13 49:55 16:04
5 783 Alaina Stowell Freeland 13 49:56 16:05
6 587 Katie Bock Cass City 17 51:36 16:37

MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 834 Tim Robinson Davison 20 42:57 13:50

FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 609 Staci Gaeth Sebewaing 29 38:55 12:32
2 618 Sarah Hein Rochester Hills 29 46:46 15:04
3 626 Abby Kaiser Almont 29 49:06 15:49
4 606 Breanne Gaeth Unionville 22 51:15 16:30
5 639 Ashton Nimmo Newbaltimore 26 52:39 16:57

MALE AGE GROUP: 30 - 39
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 770 Phillip Sturtz Saginaw 32 52:32 16:55

FEMALE AGE GROUP: 30 - 39
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 880 Sari Mellendorf Elkton 39 40:11 12:57
2 630 Tracie Kent Kinde 39 40:14 12:57
3 590 Jennifer Burk Bay City 39 43:50 14:07
4 714 Charissa Toon Sterling Heights 35 45:07 14:32
5 621 Pam Hill Clarkston 36 45:17 14:35
6 817 Heather Hewitt Brighton 36 45:37 14:42
7 840 Leah Toth New Baltimore 36 46:14 14:53
8 591 Melissa Carlson Macomb 36 48:05 15:29
9 634 Christa Labrosse Warren 36 48:10 15:31
10 627 Kimberly Kaiser Capac 37 49:07 15:49
11 648 Kim Pittel Saginaw 33 51:27 16:34
12 859 Rebecca Biedermann Marysville 32 52:21 16:52
13 750 Marcy Sturtz Saginaw 34 52:36 16:56

MALE AGE GROUP: 40 - 49
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 585 Sean Blasius North Branch 41 35:11 11:20
2 758 Robert Papke Bad Axe 48 45:09 14:32
3 653 Scott Siewert Port Huron 46 51:27 16:34
4 752 Timothy Burns Birmingham 47 52:28 16:54
5 580 James Anderson Saginaw 47 54:02 17:24
6 656 David Spencer Saginaw 48 56:29 18:11
7 659 Scott Spencer Frankenmuth 43 1:03:14 20:22

FEMALE AGE GROUP: 40 - 49
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 736 Grace Holdam . 44 41:31 13:22
2 696 Tammy Upton Freeland 48 41:34 13:23
3 846 Heather Zeigler Bloomfield Hills 43 43:22 13:58
4 611 Regina Gallacher Rochester Hills 46 43:34 14:02
5 601 Shelli Farnum Pigeon 42 43:43 14:05
6 757 Tracy Zaleski Otisville 45 44:09 14:13
7 724 Jennifer Gierman Flushing 41 46:06 14:51
8 636 Marilyn McGraw Grosse Pointe Woo 46 46:33 15:00
9 664 Mary Ziel Caseville 49 49:03 15:48
10 881 Kari Hearsch Royal Oak 41 49:28 15:56
11 622 Andrea Hobson Ortonville 42 49:32 15:57
12 753 Jody Hall Ortonville 43 52:34 16:56
13 620 Cassandra Hill Columbiaville 42 53:49 17:20
14 613 Barbara Grundner Dryden 47 53:49 17:20
15 503 Lyn-Ayn Morley Metamora 43 53:50 17:20
16 625 Deborah Hurst Metamora 48 59:16 19:05
17 589 Denise Brown Alto 48 59:17 19:05
18 650 Cheri Rossiter Saginaw 44 1:03:50 20:34
19 654 Lorren Silcock Garden City 47 1:03:53 20:34

MALE AGE GROUP: 50 - 59
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 765 Patrick Smith South Lyon 53 42:37 13:44
2 600 Eric Farnum Pigeon 50 43:15 13:56
3 597 Peter Disante St. Clair Shores 58 43:48 14:06
4 594 Terry Cramer Bad Axe 55 44:18 14:16
5 617 Ronald Hein Rochester 58 46:44 15:03
6 599 John Dunham Cass City 53 49:29 15:56
7 605 Jeff Frieling Lapeer 58 49:48 16:02
8 848 Terry Cleghorn Troy 53 54:24 17:31

FEMALE AGE GROUP: 50 - 59
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 641 Amy Osentoski Bad Axe 52 37:31 12:05
2 607 Cris Gaeth Sebewaing 55 38:53 12:31
3 776 Nora McDonald Utica 58 42:14 13:36
4 775 Sue Bibby Royal Oak 57 42:15 13:36
5 697 Renee Beesley Lake 52 42:51 13:48
6 795 Michelle Bergman Caseville 50 43:05 13:53
7 593 Cheryl Cramer Bad Axe 55 43:52 14:08
8 862 Alice Pokowski Almont 55 46:44 15:03
9 668 Pam Howard Owendale 57 47:51 15:25
10 614 Leslie Hanlon Caseville Twshp 53 48:21 15:34
11 598 Dianna Dunham Cass City 50 49:29 15:56
12 604 Caroline Frieling Lapeer 55 49:44 16:01
13 635 Lynn Makie Chesterfield 54 50:39 16:19
14 608 Rosemary Gaeth Unionville 54 51:18 16:31
15 900 Sally Zimba Deford 56 52:03 16:46
16 640 Elizabeth Nimmo New Baltimore 52 52:38 16:57
17 645 Ruth Ann Paul Chesterfield 52 53:50 17:20
18 586 Tamara Bliss Cass City 58 56:35 18:14
19 803 Patti Cheaney Novi 56 1:03:07 20:20
20 652 Beth Siewert Port Huron 52 1:03:58 20:36

MALE AGE GROUP: 60 - 99
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 663 Karl Zeigler Fraser 68 43:22 13:58
2 655 Greg Sowulewski Saginaw 61 43:41 14:04
3 723 Terry Murlick Reese 65 44:16 14:16
4 779 Harry Fischer Bay City 70 45:02 14:30
5 841 Ron Currence New Baltimore 67 46:14 14:53
6 602 Bob Fowler Sand Point 64 46:24 14:57
7 646 Jim Petrie Northville 73 48:23 15:35
8 595 Jim Davies Sand Point 68 52:04 16:46

FEMALE AGE GROUP: 60 - 99
Place No. Name City Ag Time Pace
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 662 Carmen Zeigler Fraser 67 43:23 13:58
2 737 Donna Murlick Reese 64 43:51 14:07
3 715 Patricia Csapo Fenton 78 44:17 14:16
4 643 Barbara Patrick Sand Point 65 46:31 14:59
5 603 Cathy Fowler Sand Point 62 46:32 14:59
6 647 Lonna Petrie Northville 68 46:35 15:00
7 864 Nora Foldenauer Sanford 62 46:37 15:01
8 624 Michelle Houthoofd Sebewaing 60 47:58 15:27
9 623 Carol Hobson Ortonville 64 49:32 15:57
10 615 Arlene Hearsch Novi 67 49:38 15:59
11 649 Loretta Rollo Pigeon 64 50:25 16:14
12 592 Joanne Connelly Reese 60 50:44 16:20
13 633 Ruth Kumaus Pigeon 67 51:38 16:38
14 596 Mickey Davies Sand Point 68 52:03 16:46
15 853 Karen Pauly Pigeon 62 52:20 16:51
16 637 Judy Meredith Caro 66 53:47 17:19
17 638 Janet Morgan Pigeon 76 54:02 17:24
18 760 Jaice Krueger Sterling Hgts 62 54:24 17:31
19 588 Diane Borgman Washington 61 54:41 17:37
20 628 Sandy Kaiser Almont 62 54:44 17:38
21 629 Judy Keibler Caseville 63 58:54 18:58
22 619 Judy Hervey Clackamas 67 59:17 19:05
23 657 Joanne Spencer Caseville 70 1:03:18 20:23

Caseville, MI
Provided by Gault Race Mgt.