2013 Shermanator Triathlon & Duathlon

back to results

Aug. 3, 2013

2013 Shermanator Triathlon & Duathlon
Augusta, MI
Provided by Gault Race Mgt.


SPRINT TRIATHLON RESULTS
SHERMAN LAKE YMCA "SHERMANATOR" TRIATHLON/DUATHLON/AQUA-BIKE
SATURDAY, AUGUST 3, 2013

MALE OVERALL WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 1 199 Dan Vansweden 48 M 2 9:10 1:04 3 26:12 0:52 2 19:15 56:30
2 2 1 Carl Fried 46 M 10 10:18 0:40 6 26:41 0:35 1 18:47 56:59
3 3 156 Ron Pelak 44 M 40 12:16 0:36 5 26:32 0:35 8 20:03 1:00:01

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 14 214 Sarah Willey 40 F 4 11:23 0:51 1 28:37 0:44 8 22:56 1:04:30
2 18 165 Erin Rumery 33 F 18 12:29 0:35 3 29:51 0:29 2 22:17 1:05:39
3 27 79 Kim Houtkooper 45 F 17 12:29 0:58 6 30:59 0:53 1 22:00 1:07:16

MALE MASTERS WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 4 64 Bill Greer 54 M 11 11:12 1:04 6 27:37 0:49 3 19:55 1:00:35

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 36 197 Colleen Valkema 46 F 5 12:39 1:12 2 30:41 1:04 4 23:25 1:09:01

MALE AGE GROUP 1 - 11
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 1 - 11
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 195 10 Gabby Bennecke 11 F 1 18:21 3:59 1 45:25 1:17 1 32:59 1:41:59

MAE AGE GROUP 12 - 13
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 12 - 13
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 208 30 Anna Conrad 12 F 1 23:12 4:21 1 49:00 1:41 1 30:20 1:48:32

MALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 59 133 Jack Millmier 14 M 3 13:57 2:05 1 34:40 0:27 1 21:14 1:12:21
2 77 33 Chase Cushman 14 M 1 10:50 2:55 2 37:00 0:27 2 22:52 1:14:01
3 158 90 Brendan Kennedy 14 M 2 11:49 3:59 3 42:33 1:57 3 29:32 1:29:48

FEMALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 141 163 Madeline Rayner 15 F 1 11:41 3:03 1 38:01 2:11 1 31:15 1:26:09


MALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 46 140 Ben Myers 17 M 1 14:02 2:10 2 34:04 0:23 1 19:56 1:10:32
2 63 105 Tyler Leach 17 M 3 16:33 2:15 1 30:37 0:39 2 22:54 1:12:56
3 114 143 Graham Newman 16 M 2 14:07 3:29 3 36:20 0:53 3 25:51 1:20:38

FEMALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 145 172 Michaela Scholte 16 F 2 15:50 2:29 1 39:12 0:46 2 28:44 1:27:00
2 148 67 Lynette Gumbleton 16 F 1 13:23 1:30 3 44:07 0:39 1 28:07 1:27:43
3 152 168 Leah Savage 16 F 3 16:01 2:44 2 39:15 1:48 3 29:17 1:29:03

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 102 135 Brad Moldovan 18 M 2 13:10 1:47 1 34:43 0:52 1 27:29 1:17:59
2 116 Riley Lundquist 19 M 1 9:11 1:47

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 71 113 Charlotte Long 19 F 4 13:14 1:12 2 34:58 1:11 1 22:56 1:13:29
2 90 139 Victoria Mutch 19 F 3 12:27 1:43 1 33:50 0:43 4 27:19 1:15:59
3 125 129 Stephanie Mellinger 18 F 5 14:21 2:20 6 39:11 0:53 2 25:56 1:22:38
4 127 99 Amanda Kronemeyer 19 F 1 10:09 1:39 4 38:25 0:38 6 32:01 1:22:51
5 133 48 Erika Fojtik 19 F 6 17:40 1:58 3 36:22 1:02 3 27:07 1:24:07
6 172 166 Kristina Rushlau 19 F 2 11:46 2:10 5 38:46 0:45 7 40:40 1:34:05
7 194 56 Maheen Gill 19 F 7 22:38 3:06 7 43:29 1:05 5 31:42 1:41:58

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 16 159 Evann Potts 23 M 2 11:19 1:31 1 31:18 0:22 1 20:51 1:05:20
2 22 152 Trevor Overstreet 20 M 1 10:23 1:24 2 31:34 0:55 2 21:50 1:06:04
3 204 77 Dyami Hernandez 21 M 3 21:16 5:11 3 47:57 1:23 3 28:00 1:43:44

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 111 73 Ashley Hamlin 22 F 2 16:31 1:39 1 34:38 0:45 1 26:28 1:19:59
2 166 128 Cassie McDonald 22 F 1 12:20 3:09 2 38:47 2:15 3 35:56 1:32:25
3 199 136 Fayth Moore 23 F 3 28:25 0:58 3 45:57 1:04 2 26:46 1:43:08

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 12 236 Steve Schnell 29 M 1 11:10 1:06 1 27:21 0:54 3 22:26 1:02:55
2 23 209 Tyler Weston 28 M 3 13:56 1:39 2 29:02 0:54 1 20:55 1:06:23
3 47 182 Derrick Small 28 M 4 14:08 1:07 4 32:36 0:28 4 22:30 1:10:47
4 69 171 Steven Schofield 27 M 5 16:29 2:18 3 31:18 1:01 2 22:21 1:13:24
5 93 21 Scott Boyd 25 M 2 12:25 1:17 5 37:13 1:27 5 24:15 1:16:34
6 205 240 Andrew Radtke 25 M 6 18:20 8:09 6 47:57 1:21 6 28:01 1:43:45


FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 29 235 Amanda Tyner 29 F 4 12:56 0:52 1 29:44 1:22 1 22:46 1:07:38
2 57 58 Mallory Good 26 F 2 11:44 1:49 2 31:53 1:27 4 25:12 1:12:03
3 66 181 Caitlin Slezak 27 F 7 14:09 1:28 4 33:00 0:48 2 23:42 1:13:04
4 70 196 Kristi Tullis 29 F 6 13:37 1:18 3 32:58 1:05 3 24:28 1:13:24
5 99 93 Martina Kerschen 25 F 1 10:09 1:56 7 37:56 0:40 5 26:45 1:17:24
6 104 110 Rebecca Lillie 27 F 5 13:34 1:29 5 34:34 0:51 7 28:08 1:18:35
7 106 146 Nicole Obriecht 26 F 3 12:08 2:09 6 36:54 0:44 6 26:56 1:18:50
8 157 28 Jessica Coakes 25 F 10 19:18 2:01 8 39:01 0:40 8 28:46 1:29:44
9 167 187 Tori Steely 27 F 8 14:59 2:31 10 42:23 1:24 9 31:46 1:33:02
10 193 8 Anja Bauman 25 F 9 18:24 3:59 11 44:25 2:13 10 32:58 1:41:58
11 207 109 Heather Lettow 26 F 12 21:51 3:03 9 40:48 1:37 11 40:28 1:47:45
12 212 78 Tara Hoult 26 F 11 20:22 2:45 12 57:28 1:04 12 43:58 2:05:35

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 15 194 Skyler Tripp 31 M 5 11:10 0:51 1 28:19 1:07 6 23:14 1:04:40
2 17 212 Jesse Yeager 33 M 7 12:31 1:33 5 29:31 0:28 2 21:37 1:05:38
3 21 95 Dan Kersting 33 M 1 9:10 1:01 8 31:04 0:42 8 24:01 1:05:57
4 24 111 Stephen Robert Lill 33 M 9 13:36 1:09 4 28:55 1:01 3 21:45 1:06:24
5 26 42 Nicholas Erridge 31 M 6 12:24 3:31 6 30:27 1:31 1 19:17 1:07:07
6 28 51 Daniel Frayer 33 M 10 13:54 0:49 3 28:36 0:54 5 23:14 1:07:25
7 31 189 Cullen Stevenson 32 M 8 13:12 1:31 2 28:35 0:57 7 23:44 1:07:57
8 38 162 Bala Rajagopal 30 M 3 10:28 1:22 9 31:51 0:58 9 24:48 1:09:25
9 44 88 Mike Jones 34 M 4 10:29 2:02 7 31:03 1:05 10 25:50 1:10:28
10 75 211 Dustin White 34 M 11 14:17 1:21 10 34:40 0:28 4 23:11 1:13:55
11 80 19 David Bouman 31 M 2 10:25 1:57 11 35:21 0:38 12 26:23 1:14:41
12 128 204 Matt Webster 30 M 12 15:56 2:39 12 37:32 1:02 11 25:54 1:23:02
13 188 178 Ben Skupien 32 M 13 17:06 7:49 13 42:53 0:22 13 30:59 1:39:07

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 48 65 Holly Gregory 33 F 2 11:41 0:40 1 32:34 0:46 1 25:09 1:10:48
2 91 92 Chanel Kerschbaum 31 F 3 13:32 0:59 2 34:26 1:07 3 26:06 1:16:07
3 123 6 Emily Bandeen 32 F 1 11:02 1:29 5 39:19 2:03 5 28:27 1:22:18
4 129 217 Stephanie Wychers 33 F 6 16:22 1:57 3 38:16 0:59 2 25:42 1:23:14
5 153 192 Keri Tice 30 F 5 16:00 2:31 6 40:40 1:38 4 28:20 1:29:07
6 156 72 Melanie Hall 34 F 7 16:57 1:55 4 38:21 1:14 6 31:16 1:29:40
7 185 25 Cindy Capobianco 31 F 4 14:15 2:56 8 44:47 1:04 7 35:08 1:38:09
8 197 145 Lindsay Nisbett 30 F 8 16:59 2:20 7 41:25 0:56 8 41:09 1:42:48


MALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 10 81 Mike Hughes 37 M 1 9:56 0:51 3 30:06 0:54 1 20:05 1:01:49
2 34 210 Brian White 39 M 6 13:02 1:55 1 28:45 0:53 6 24:12 1:08:45
3 45 198 Mikel Vallier 36 M 8 13:26 0:42 2 29:58 0:35 7 25:50 1:10:29
4 55 112 Jason Liss 37 M 7 13:07 1:34 7 34:24 0:46 2 21:47 1:11:36
5 56 86 Ryan Johnson 36 M 5 12:54 2:05 5 31:55 1:26 5 23:30 1:11:48
6 81 26 Michael Cell 35 M 11 14:54 36:03 1:37 4 22:25 1:14:57
7 82 46 Richard Finedell 37 M 9 13:59 3:50 6 33:07 1:39 3 22:24 1:14:58
8 87 7 Timothy Bandeen 37 M 3 11:38 1:13 10 35:00 1:03 9 26:47 1:15:39
9 105 37 Stewart Dunn 35 M 10 14:06 2:02 9 34:56 0:50 8 26:45 1:18:37
10 110 233 Kamman Erik 38 M 12 17:07 2:04 4 31:36 1:15 10 27:38 1:19:38
11 160 47 Kevin Fitzgerald 35 M 2 10:21 11:59 11 38:54 1:10 11 28:02 1:30:24
12 161 44 James Feltch 37 M 13 18:45 2:35 8 34:49 0:42 12 33:37 1:30:26
13 163 4 Gerald Artman 35 M 4 12:20 1:38 12 38:55 0:52 13 37:04 1:30:47

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 39 234 Michelle Kamman 36 F 1 11:24 0:53 2 32:22 0:36 4 24:20 1:09:33
2 65 69 Kristy Gunderson 35 F 3 12:38 1:40 6 34:17 1:18 1 23:11 1:13:01
3 74 150 Heather Ott 37 F 6 14:21 1:04 3 33:28 1:00 3 24:04 1:13:55
4 85 193 Kim Triemstra 35 F 4 13:07 1:40 5 34:07 1:30 7 24:48 1:15:10
5 89 85 Martina Johnson 38 F 11 16:28 1:21 1 32:03 1:24 6 24:44 1:15:59
6 97 82 Reese Hughes 36 F 10 16:17 1:48 4 33:42 1:24 2 23:41 1:16:50
7 98 241 Toni Daniels 35 F 2 12:35 1:03 7 34:51 0:57 12 27:29 1:16:53
8 107 103 Avril Leach 39 F 12 16:30 1:23 9 36:15 0:27 5 24:37 1:19:10
9 115 142 Jennifer Nelsen 38 F 7 14:46 1:30 12 38:04 0:49 9 25:34 1:20:40
10 131 5 Minde Artman 35 F 9 15:50 3:00 8 36:12 0:36 13 28:17 1:23:54
11 144 3 Lisa Allred 35 F 15 17:25 2:40 17 41:00 0:47 8 24:49 1:26:38
12 154 106 Lisa Leeger 38 F 8 15:05 2:18 15 39:56 0:48 15 31:16 1:29:21
13 162 123 Monica Markillie 39 F 13 16:36 2:22 11 37:58 1:14 16 32:26 1:30:33
14 165 59 Amy Goodwin 35 F 14 16:54 2:47 13 39:26 1:38 14 30:24 1:31:06
15 181 120 Ursula Marchand 39 F 19 21:06 3:01 10 37:48 0:48 20 33:53 1:36:34
16 183 11 Rachelle Bennecke 35 F 5 13:21 4:03 20 45:20 1:16 18 33:02 1:37:00
17 190 53 Shawna Gallagher 38 F 18 18:41 2:53 18 44:30 1:25 17 32:51 1:40:19
18 192 161 Tamra Puckett 39 F 17 18:25 2:54 19 45:15 1:05 19 33:45 1:41:22
19 202 40 Julie Eilenberg 39 F 20 31:00 3:30 16 40:06 2:14 11 26:35 1:43:23
20 203 45 Erica Finedell 35 F 16 17:32 16:50 14 39:40 2:50 10 26:33 1:43:23


MALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 5 41 Paul Emenheiser 43 M 2 10:52 0:45 2 26:51 0:41 1 21:33 1:00:42
2 13 115 Jay Lonsway 41 M 3 11:02 1:41 1 26:46 1:30 4 22:30 1:03:27
3 25 54 Jay Garside 43 M 7 11:41 1:37 6 30:32 1:16 3 22:01 1:07:05
4 32 62 Bjorn Green 42 M 8 12:33 1:28 10 30:45 1:41 2 21:51 1:08:16
5 35 122 Mark Markillie 43 M 9 12:51 1:23 8 30:34 0:47 6 23:22 1:08:55
6 40 131 Scott Miller 42 M 18 14:22 0:47 4 29:36 0:42 9 24:22 1:09:48
7 43 134 Mike Millmier 41 M 11 13:07 0:59 12 31:09 0:28 15 24:45 1:10:26
8 51 114 Robert Longstreet 43 M 15 13:53 1:52 9 30:44 1:19 7 23:29 1:11:14
9 52 34 Chuck Cushman 43 M 1 10:00 2:44 23 34:10 0:53 8 23:33 1:11:19
10 53 215 Keith Williams 42 M 4 11:19 1:48 20 33:18 0:31 11 24:29 1:11:24
11 60 104 Steve Leach 42 M 19 14:38 1:34 7 30:33 0:58 14 24:45 1:12:26
12 61 191 Shawn Sullivan 43 M 6 11:32 1:17 13 31:33 1:03 21 27:18 1:12:41
13 64 60 Chris Goodwin 40 M 5 11:30 1:41 21 33:21 1:00 16 25:26 1:12:57
14 67 13 Corey Billups 41 M 17 14:22 2:32 3 27:58 1:01 20 27:14 1:13:05
15 68 16 Eric Boring 40 M 21 14:43 1:38 14 31:46 0:35 10 24:28 1:13:08
16 83 155 Tj Pearson 41 M 24 16:18 1:48 11 31:08 1:12 12 24:35 1:14:58
17 86 137 Michael Muday 40 M 16 13:59 1:27 15 32:06 1:22 19 26:39 1:15:32
18 92 190 Timm Sturgeon 42 M 20 14:41 2:03 5 30:14 0:34 26 28:56 1:16:26
19 100 107 Michael Leeger 43 M 22 14:46 2:11 18 32:46 1:46 18 26:09 1:17:36
20 101 119 John Marchand 43 M 14 13:49 2:09 17 32:25 0:30 25 28:46 1:17:37
21 103 80 Ryan Hovanec 41 M 25 18:12 1:57 16 32:11 1:19 13 24:37 1:18:13
22 113 96 Jason King 40 M 13 13:24 1:52 22 33:22 1:03 27 30:30 1:20:09
23 118 220 Mark Zabaldo 42 M 12 13:15 2:30 25 36:02 0:58 24 28:27 1:21:10
24 121 239 Andrew Widner 42 M 27 18:59 1:55 27 38:13 0:31 5 22:36 1:22:12
25 126 216 Michael Wilson 43 M 23 15:09 1:56 28 39:06 0:48 17 25:51 1:22:48
26 137 164 Todd Rayner 42 M 26 18:44 3:25 19 33:14 1:36 23 28:24 1:25:21
27 139 108 Troy Leinaar 43 M 10 13:00 1:46 24 35:48 1:39 28 33:12 1:25:24
28 201 245 Jeff Crouse 41 M 28 21:33 4:12 26 37:50 2:39 29 37:10 1:43:21
29 211 207 Matthew Wellman 44 M 29 29:26 5:43 29 48:01 2:55 22 27:37 1:53:39

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 41 22 Kathy Braginton 40 F 3 13:27 0:53 1 30:09 0:42 3 24:51 1:09:59
2 49 20 Laura Bowling 42 F 1 11:34 0:57 2 32:58 0:56 2 24:32 1:10:55
3 94 61 Mary Kate Goodwin-K 41 F 6 14:35 2:00 5 37:02 0:27 1 22:34 1:16:35
4 117 218 Christina Yavarow 41 F 7 16:23 1:32 3 33:27 1:18 8 28:30 1:21:08
5 132 169 Lisa Savage 41 F 5 14:15 1:49 4 36:58 1:46 9 29:17 1:24:03
6 138 9 Sherrie Bencik 44 F 4 13:30 2:38 9 42:53 0:43 4 25:39 1:25:22
7 140 175 Karen Schwab 42 F 10 18:14 1:35 6 37:41 0:53 5 27:05 1:25:26
8 147 38 Jill Eastman 44 F 9 18:09 2:11 7 37:59 1:28 6 27:41 1:27:26
9 151 89 Amelia Katanski 42 F 1:28:25
10 173 57 Julie Gless 41 F 8 17:36 1:53 12 45:40 0:59 7 28:29 1:34:34
11 182 14 Laura Billups 43 F 12 19:34 4:08 8 39:40 2:19 11 31:03 1:36:42
12 187 132 Elise Millmier 41 F 11 19:26 3:47 10 44:49 0:43 10 30:19 1:39:03
13 196 91 Jana Kennedy 44 F 2 13:19 3:53 11 45:03 1:46 12 38:23 1:42:22
14 213 238 Missy Pluta 44 F 13 23:44 2:38 13 1:08:02 1:10 13 48:23 2:23:56


MALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 6 43 Patrick Farrell 48 M 4 10:58 0:58 2 28:35 0:50 1 19:33 1:00:53
2 7 147 Sean O'Brien 47 M 2 9:57 1:23 3 29:06 0:54 2 19:53 1:01:11
3 8 158 Peter Post 46 M 1 9:53 1:08 1 26:06 1:02 4 23:18 1:01:25
4 33 70 William Gust 48 M 5 11:38 1:48 4 30:12 1:10 5 23:33 1:08:20
5 50 124 Craig Marsh 46 M 3 10:09 1:49 8 33:22 0:34 6 25:22 1:11:14
6 58 141 David Neely 48 M 7 13:21 2:59 6 30:53 2:04 3 22:50 1:12:06
7 88 2 Henricus Alkemade 46 M 12 16:22 3:01 5 30:31 0:36 7 25:28 1:15:54
8 96 117 Tom Lundquist 49 M 6 12:01 2:26 9 34:21 1:08 8 26:47 1:16:41
9 122 173 Ronald Scholte 49 M 13 17:59 3:20 7 32:57 0:58 9 27:03 1:22:14
10 130 202 Charles Way 46 M 9 14:13 39:50 0:55 11 28:53 1:23:49
11 136 125 Shawn Maxwell 49 M 11 16:01 2:27 10 37:59 0:49 10 27:59 1:25:13
12 174 195 Tim True 47 M 8 13:28 3:11 11 40:55 0:50 12 36:16 1:34:38
13 186 36 Michael Dietz 49 M 10 14:28 3:33 12 41:53 2:35 13 36:30 1:38:58

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 72 148 Isobel O'Brien Trac 48 F 1 12:27 1:55 3 35:09 0:37 2 23:42 1:13:46
2 76 176 Kelly Seelbinder 46 F 2 12:29 1:18 1 33:24 1:21 4 25:28 1:13:58
3 79 15 Heather Boersma 46 F 4 14:29 1:29 4 35:37 0:33 1 22:18 1:14:25
4 109 200 Belinda Vinton 47 F 6 15:12 2:14 2 33:58 2:05 5 26:03 1:19:29
5 116 126 Deanna Mayo 45 F 3 13:26 1:36 7 36:58 0:37 6 28:17 1:20:53
6 142 237 Lynda Gercak 48 F 5 15:01 2:08 8 38:02 1:15 7 30:01 1:26:23
7 149 118 Cathie Magill 46 F 9 19:08 3:21 9 38:30 2:03 3 24:54 1:27:54
8 155 76 Beth Herman 46 F 8 18:00 1:51 5 36:27 1:00 9 32:22 1:29:38
9 177 144 Sandy Newport 46 F 7 17:05 4:34 6 36:29 2:34 10 34:50 1:35:29
10 184 243 Gaye Kerschner 47 F 10 21:11 2:27 10 41:02 2:05 8 31:14 1:37:56

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 9 24 Paul Bushnell 52 M 2 11:30 1:31 1 26:06 0:43 1 21:38 1:01:26
2 30 160 Lanny Potts 51 M 3 11:36 1:07 2 28:32 0:54 3 25:49 1:07:56
3 42 184 Doug Smith 51 M 1 3:10 1:51 4 33:45 1:17 5 30:21 1:10:22
4 54 87 Jim Jones 50 M 4 12:03 2:09 3 30:04 1:31 2 25:41 1:11:25
5 134 52 Steven Fryling 50 M 5 15:16 2:13 5 36:16 1:11 4 29:18 1:24:13

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 84 203 Marylynn Webster 54 F 4 16:03 1:08 1 31:19 1:04 1 25:35 1:15:07
2 124 97 Sarah King 51 F 7 18:00 1:21 2 35:42 0:53 2 26:33 1:22:27
3 159 66 Linda Grossheim 52 F 3 15:35 2:36 5 39:12 1:36 4 30:52 1:29:49
4 169 121 Linda Maring 53 F 5 17:10 1:58 3 36:44 1:43 7 36:02 1:33:35
5 170 188 Carole Stevens 54 F 8 19:19 2:25 6 43:01 0:37 3 28:29 1:33:49
6 171 174 Carey Schoolmaster 54 F 2 15:13 2:25 4 38:13 2:09 6 35:53 1:33:51
7 175 71 Christine Hadden 53 F 6 17:29 2:15 7 43:34 0:53 5 30:54 1:35:02
8 200 49 Madeleine Fojtik 53 F 1 14:07 3:17 8 47:48 1:34 8 36:36 1:43:21


MALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 11 157 James Henderson 59 M 2 10:37 0:54 1 28:22 0:42 1 21:39 1:02:13
2 19 201 John Wagner 57 M 3 11:40 1:09 2 28:47 0:38 2 23:29 1:05:41
3 37 242 Peter J Colquhoun 56 M 1 10:19 2:13 5 31:47 1:05 3 23:59 1:09:20
4 78 55 Richard Gendernalik 59 M 7 14:51 1:17 4 31:37 0:34 5 26:02 1:14:19
5 95 167 Dan Sarkipato 59 M 5 12:36 1:56 8 35:11 0:53 4 26:02 1:16:36
6 108 149 Chris O'Leary 57 M 4 12:08 3:06 7 34:28 2:28 6 27:12 1:19:20
7 112 186 Robin Steely 57 M 9 15:29 2:03 3 31:34 1:51 9 29:13 1:20:09
8 120 213 Brad Wildey 56 M 6 13:34 1:37 6 33:48 1:32 11 31:18 1:21:47
9 143 35 Ken Davis 55 M 8 15:08 3:36 10 36:27 2:54 8 28:25 1:26:28
10 146 83 Patrick Huot 55 M 10 16:26 3:13 11 37:17 2:26 7 27:56 1:27:15
11 189 205 Steve Webster 55 M 13 1:07:00 12 39:40 2:53 12 32:51 1:39:51
12 198 68 Timothy Gumbleton 57 M 11 21:45 2:26 9 36:20 2:18 13 40:06 1:42:53
13 206 154 Rick Pattison 59 M 12 24:10 5:50 13 42:05 1:41 10 30:17 1:44:01

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 62 180 Karen Slack 59 F 3 14:36 2:28 1 32:05 0:52 1 22:53 1:12:52
2 135 127 Jane McDonagh 55 F 2 14:15 1:59 3 37:59 1:12 2 28:49 1:24:14
3 150 12 Cynthia Berg 59 F 4 14:54 2:25 2 36:49 3:35 3 30:22 1:28:02
4 164 170 Janet Schauer 57 F 5 15:43 2:33 4 40:14 1:12 4 31:25 1:31:05
5 168 50 Patti Frawley 57 F 1 12:18 2:25 6 41:54 0:39 7 35:56 1:33:09
6 176 179 Mary Beth Skupien 57 F 6 18:57 2:40 5 41:33 0:33 5 31:48 1:35:28
7 191 177 Sarah L Sherman 55 F 7 18:57 2:24 7 43:06 1:04 6 35:38 1:41:06

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 20 138 R.J. Mullenix 60 M 1 12:05 1:53 1 26:30 1:00 1 24:29 1:05:56
2 73 221 Robert Zick 62 M 2 12:42 1:49 2 31:12 0:28 3 27:39 1:13:47
3 119 151 Les Ott 61 M 3 16:28 2:26 3 34:25 2:01 2 26:21 1:21:40
4 179 98 David Kozminske 63 M 4 19:24 4:29 4 37:55 1:51 4 32:22 1:35:59

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 210 100 Eleanor Kuiper 61 F 1 20:37 2:59 1 45:36 1:24 1 41:10 1:51:44

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 178 31 Bob Cook 65 M 1 16:43 2:52 2 41:48 1:02 2 33:24 1:35:48
2 180 102 Allan Lareau 65 M 2 20:56 2:43 1 41:17 1:19 1 30:09 1:36:23

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 70 - 89
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 209 18 Sherwood Boudeman 72 M 1 16:55 3:22 1 44:31 1:42 1 42:13 1:48:40


FEMALE AGE GROUP 70 - 89
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======


TWO PERSON RELAY
1 231 Team Denoyer 1 8:22 0:52 1 30:48 0:41 1 26:30 1:07:11
Liam Griffin
Jon Griffin

2 232 Peak 2 14:56 1:20 2 34:18 0:33 2 36:04 1:27:07
Jill Mullaney
Vincent Egolf



THREE PERSON RELAY
1 227 Team Halley 6 13:13 0:35 1 27:16 0:23 3 21:40 1:03:06
Michelle Halley
David Halley
Hunter Halley
2 229 Diekema Hamann 3 9:47 0:42 3 30:46 0:26 4 21:49 1:03:29
Karl Kowalski
Kristin Cochran
Norman Hamann
3 226 Team Nice Ice (plus Mitchell) 2 9:44 0:38 4 33:33 0:23 1 21:01 1:05:16
Joseph Dolley
Aaron Shaw
Mitchell Nickkolas
4 228 We Already Beat You 1 8:34 0:36 5 35:30 0:22 2 21:11 1:06:12
Gabrielle Roehr
Alison Gust
David Gust
5 230 Moldovan Crew 4 12:55 0:28 2 30:21 0:35 5 23:37 1:07:54
Brittney Moldavan
Mike Moldovan
Shannon Moldovan
6 244 3 Little Delights 7 13:14 0:33 6 36:11 0:25 7 24:50 1:15:10
Vince Behnke
Brooke Feraco
Haley Adamski
7 225 The Dentinators 5 12:58 0:38 10 45:27 0:30 8 26:29 1:25:59
Jorie Harris
Cindy Hapman
Deb Peters
8 224 Riverside Racers 9 16:40 0:41 7 40:23 0:33 9 29:56 1:28:10
Kathryn Sellers
Lindsey Renoos
Lisa Hull
9 223 Sbt (super Badass Trio) 8 16:17 0:47 8 41:03 0:39 10 30:32 1:29:16
Sarah Montcalm
Brooke Pickrell
Tracy St Clair
10 222 Mother Stompers 10 28:30 0:41 9 44:59 0:27 6 24:49 1:39:24
Kristin Henson
Theresa Dennis
Heather Orbeck




DUATHLON RESULTS
SHERMAN LAKE YMCA "SHERMANATOR" TRIATHLON/DUATHLON/AQUA-BIKE
SATURDAY, AUGUST 3, 2013

MALE OVERALL WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 1 411 Josh Haas 31 M 4 10:50 0:48 1 26:43 0:48 4 25:22 1:04:29

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 3 413 Tinelle Jardine 24 F 2 11:15 1:19 1 32:36 1:34 1 22:15 1:08:57

MALE MASTERS WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 4 415 Kendall King 49 M 2 10:42 1:44 2 31:56 0:51 1 23:49 1:08:58

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 13 416 Renee Mercer 53 F 1 12:02 1:26 1 35:49 1:37 2 29:01 1:19:53

MALE AGE GROUP 1 - 11
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 1 - 11
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MAE AGE GROUP 12 - 13
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 9 420 Bernard White 13 M 1 12:00 1:32 1 31:15 0:52 1 27:09 1:12:46

FEMALE AGE GROUP 12 - 13
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======


MALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 8 418 Logan Steely 25 M 1 11:22 1:09 1 33:12 1:02 1 26:00 1:12:43

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 6 424 Raeann Herman 30 F 1 10:34 2:38 1 34:12 1:34 1 22:59 1:11:55
2 11 404 Michelle Braymer 32 F 2 12:15 0:59 2 34:21 1:14 2 26:41 1:15:28
3 15 401 Jen Berg 34 F 3 13:37 1:25 3 35:28 1:16 3 31:08 1:22:52

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 2 410 Matt Gunderson 36 M 1 10:27 0:48 1 30:05 0:53 1 24:06 1:06:16

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 10 403 Laura Boge 37 F 1 11:37 0:46 1 35:14 0:30 1 25:32 1:13:38
2 19 407 Lisa Emery 36 F 2 15:30 1:33 2 40:18 1:58 3 38:38 1:37:55
3 20 421 Leisa White 38 F 3 16:41 2:49 3 40:32 3:17 2 34:54 1:38:11

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 14 423 Cyndee Clemann 42 F 1 13:09 1:55 1 36:03 1:39 1 28:39 1:21:24
2 18 405 Stacia Carter 40 F 2 15:29 1:34 2 40:18 1:57 2 32:06 1:31:22


MALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 4 415 Kendall King 49 M 1 10:42 1:44 1 31:56 0:51 1 23:49 1:08:58

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 5 417 Mark Stackhouse 54 M 2 11:17 1:31 1 30:01 2:06 2 26:36 1:11:28
2 7 414 Arya Jayatilaka 53 M 1 10:14 0:49 2 35:34 0:36 1 25:19 1:12:30

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 13 416 Renee Mercer 53 F 1 12:02 1:26 1 35:49 1:37 1 29:01 1:19:53
2 16 422 Chris Nelson 52 F 2 13:12 1:13 2 44:16 1:09 2 30:23 1:30:11

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 12 409 Kevin Grossheim 56 M 1 12:14 1:28 1 33:51 1:52 1 28:33 1:17:56

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 17 406 Teri Davis 56 F 1 14:31 2:11 1 38:17 3:23 1 32:33 1:30:54

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 21 419 B Joseph White 66 M 1 16:42 2:46 1 40:37 3:13 1 34:56 1:38:11

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 70 - 89
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 89
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======




AQUA-BIKE RESULTS
SHERMAN LAKE YMCA "SHERMANATOR" TRIATHLON/DUATHLON/AQUA-BIKE
SATURDAY, AUGUST 3, 2013

MALE OVERALL WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 2 262 Bradford Tyler 55 M 1 9:59 2:00 1 29:53 41:51

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 1 257 Kathy Kirk 58 F 1 10:03 1:39 1 27:44 39:24

MALE MASTERS WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 3 253 Tim Eastman 44 M 1 10:38 1:28 2 32:38 44:43

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 7 263 Pamela Visser 54 F 1 13:48 2:16 2 39:50 55:53

MAE AGE GROUP 12 - 13
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 12 - 13
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 14 - 15
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 16 - 17
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======


FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 5 252 Nick Christy 39 M 1 11:53 3:12 1 34:10 49:14

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 4 259 Tom Mellinger 40 M 1 12:34 3:00 1 32:05 47:38

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 8 251 Karen Christensen 45 F 1 18:45 1:40 1 38:30 58:54

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 9 260 Yvette Petti 50 F 1 18:59 4:06 1 53:47 1:16:50


MALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======
1 6 255 Russ Goodwin 68 M 1 12:51 3:31 1 34:31 50:52

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

MALE AGE GROUP 70 - 89
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 89
Place Oal No. Name Ag S Rank Swim/ru Trans1 Rank Bike Final
===== === ===== =================== == = ==== ======= ======= ==== ======= =======