2013 Kayla O'Mara Races

back to results

Aug. 3, 2013

2013 Kayla O'Mara Races
Goodrich, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Kayla O'Mara Memorial Races 5k Races
Age Group Results
August 03, 2013
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

5K Run
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brittni Hutton Highland MI 23 14 17:27.7 5:38/M

Female Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tracey Rizer Sterling Heights MI 41 61 21:52.0 7:03/M

Female Grand Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Janet Stiles Linden MI 59 109 24:44.6 7:59/M

Female 12 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Morgan Turk Lapeer MI 12 97 24:09.7 7:47/M
2 Madeline Horton Otisville MI 11 106 24:34.5 7:55/M
3 Madison Stevenson Goodrich MI 11 139 26:20.1 8:30/M
4 Jennifer Deneen Clarkston MI 11 161 27:50.2 8:59/M
5 Gracie May Goodrich MI 10 190 30:00.7 9:41/M
6 Mikayla Levell Davison MI 10 206 31:14.6 10:05/M
7 Lily Guthrie Bloomfield Hills MI 12 214 31:47.9 10:15/M
8 Rachel Duval Goodrich MI 12 225 32:21.6 10:26/M
9 Ashley Duval Goodrich MI 12 226 32:28.2 10:28/M
10 Amber Villalpando Goodrich MI 11 232 32:49.2 10:35/M
11 Grace Lobbestael Pinckney MI 12 254 36:54.8 11:54/M
12 Veronica Moody New Lothrop MI 12 281 42:53.6 13:50/M
13 Nelle Olson Grayling MI 7 289 48:58.2 15:48/M

Female 13 to 15

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tessa Fornari Clarkston MI 15 37 20:23.9 6:35/M
2 Madelyn Harville Goodrich MI 14 54 21:32.1 6:57/M
3 Kaitlyn Petit Goodrich MI 14 63 21:53.2 7:04/M
4 Monica Leduc Fenton MI 14 74 22:42.4 7:19/M
5 Julie Deneen Clarkston MI 13 80 23:02.6 7:26/M
6 Eva Chmielewski Columbiaville MI 14 101 24:17.1 7:50/M
7 Mariah Cornelius Pinckney MI 13 103 24:26.3 7:53/M
8 Hope McCallum Ortonville MI 14 104 24:32.0 7:55/M
9 Casi Hudak Grand Blanc MI 13 126 25:22.1 8:11/M
10 Charlotte Reader Bloomfield Hills MI 15 148 27:01.1 8:43/M
11 Christine Kudwa Davison MI 15 156 27:19.0 8:49/M
12 Karlie Schulte Grand Blanc MI 13 185 29:31.8 9:31/M
13 Megan Duval Goodrich MI 15 195 30:26.7 9:49/M
14 Corinne English Flint MI 13 250 36:09.7 11:40/M
15 Taylor Moody Birch Run MI 15 256 37:00.7 11:56/M

Female 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mariah Ridal Holly MI 19 40 20:43.7 6:41/M
2 Jacqueline Reneaud Goodrich MI 16 45 21:05.3 6:48/M
3 Mackenzie Cummings Boise ID 18 58 21:38.6 6:59/M
4 Eryn Scannell Grand Blanc MI 16 60 21:49.5 7:02/M
5 Madison Bartlett Flushing MI 17 62 21:52.4 7:03/M
6 Lizzy Kippe Goodrich MI 16 78 22:50.7 7:22/M
7 Brianna Ducham Montrose MI 16 81 23:07.3 7:27/M
8 Erica Danz Goodrich MI 18 83 23:18.6 7:31/M
9 Sydney Elmer Fenton MI 16 90 23:45.4 7:40/M
10 Karrah Varner Swartz Creek MI 18 91 23:45.7 7:40/M
11 Olivia Reader Bloomfield Hills MI 19 135 26:04.9 8:25/M
12 Jacqueline Brown Washington MI 16 138 26:19.7 8:29/M
13 Sarah Crosby Goodrich MI 19 140 26:26.5 8:32/M
14 Emily Tippen Goodrich MI 17 141 26:33.0 8:34/M
15 Caitlin Brown Goodrich MI 19 147 26:56.1 8:41/M
16 Abigail Kalkman Grand Blanc MI 18 167 28:20.9 9:08/M
17 Graceson Kerr Grand Blanc MI 18 170 28:31.5 9:12/M
18 Andrea Dasky Fenton MI 16 182 29:05.6 9:23/M
19 Carley Hagerman Goodrich MI 16 218 31:48.5 10:15/M
20 Devin Diem Columbiaville MI 16 261 38:35.4 12:27/M
21 Olivia Moody New Lothrop MI 18 280 42:50.8 13:49/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Taylor Pogue Goodrich MI 21 22 18:23.9 5:56/M
2 Misty Godley Ithaca MI 20 24 19:04.9 6:09/M
3 Jill Peterson Westland 24 39 20:33.5 6:38/M
4 Kayla Dule Linden MI 24 86 23:35.6 7:36/M
5 Taryn Handyside Montrose 21 99 24:14.4 7:49/M
6 Kaitlin O'Mara Ypsilanti MI 24 112 24:46.4 7:59/M
7 Leah Dotinga Grand Rapids MI 24 123 25:14.3 8:08/M
8 Kelsey Meyers Goodrich MI 23 132 25:41.7 8:17/M
9 Ashley Short Goodrich MI 23 137 26:16.7 8:28/M
10 Catherine Leix Flint MI 23 176 28:52.9 9:19/M
11 Kaitlin Ducham Montrose MI 22 192 30:08.8 9:43/M
12 Ashley Lamb Taylor MI 22 208 31:22.9 10:07/M
13 Alicia Carter Grand Blanc MI 20 211 31:34.7 10:11/M
14 Madison Mullin Twentynine Palms CA 24 217 31:48.5 10:15/M
15 Danae Downs Grand Blanc MI 23 224 32:15.2 10:24/M
16 Courtnie Coppernoll Okemos MI 21 273 41:31.3 13:24/M
17 Jenna Crosby Okemos MI 21 278 42:07.2 13:35/M
18 Brittany Coulman Metamora MI 22 282 43:36.1 14:04/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Erin Webster Grand Ledge MI 27 17 17:47.0 5:44/M
2 Erin O'Mara Linden MI 29 32 19:58.8 6:26/M
3 Shelby Norment Ann Arbor MI 25 72 22:37.1 7:18/M
4 Jenelle Keinath Fort Gratiot MI 25 105 24:32.2 7:55/M
5 Becky Tody Lapeer MI 26 107 24:39.4 7:57/M
6 Samantha Minkler Saint Paul MN 25 111 24:46.3 7:59/M
7 Samantha Wiens-Wice Lake Orion MI 27 122 25:07.4 8:06/M
8 Janee Jones Goodrich MI 26 131 25:41.6 8:17/M
9 Kathryn Quinn Grand Blanc MI 25 155 27:18.1 8:48/M
10 Sarah Weiss Fenton MI 29 168 28:21.9 9:09/M
11 Katelyn Ballard Ortonville MI 27 171 28:32.8 9:12/M
12 Danielle Stroope Otisville MI 25 222 32:13.6 10:24/M
13 Katrina Campbell Grand Blanc MI 27 223 32:14.4 10:24/M
14 Sarah Tody Davison MI 28 243 34:58.3 11:17/M
15 Nicole Powers Burton MI 28 244 34:58.5 11:17/M
16 Jennifer Gould New York NY 28 253 36:39.2 11:49/M
17 Kristi White Howell MI 27 255 36:58.4 11:55/M
18 Amanda Coates Davison MI 26 260 38:33.1 12:26/M
19 Kaitlin Milliken Davisburg MI 25 266 39:21.3 12:42/M
20 Jennifer Johnson Howell MI 26 284 43:47.2 14:07/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Becki Sue Kugler Sanford MI 32 44 21:00.7 6:46/M
2 Angelique Simpson Ypsilanti MI 33 77 22:47.2 7:21/M
3 Marie Morgan Ann Arbor MI 34 149 27:04.0 8:44/M
4 Amanda Porath Saginaw MI 32 150 27:08.7 8:45/M
5 Andrea Lamothe Goodrich MI 31 154 27:18.1 8:48/M
6 Raechel Monroe Flushing MI 30 181 29:03.6 9:22/M
7 Nichole Sontag Davison MI 34 205 31:13.9 10:04/M
8 Gina Poe Fenton MI 34 207 31:22.8 10:07/M
9 Nicole Bogart Flushing MI 30 240 34:17.0 11:04/M
10 Lyndsey Clark Goodrich MI 30 241 34:31.7 11:08/M
11 Ellen Dixon Madison WI 30 252 36:38.9 11:49/M
12 Andrea Ringler Goodrich MI 32 283 43:46.9 14:07/M
13 Jackie Fisher Rochester MI 34 286 44:12.5 14:15/M
14 Heather Shick Flushing MI 33 288 48:54.1 15:46/M
15 Katie Olson Grayling MI 32 290 48:58.6 15:48/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Suzanne Larsen Fenton MI 35 26 19:07.3 6:10/M
2 Paula Antoniou Lake Orion MI 39 41 20:47.5 6:42/M
3 Adrienne O'Day Ypsilanti MI 37 65 22:16.2 7:11/M
4 Jennifer Samuelson Birch Run MI 36 118 24:58.9 8:03/M
5 Jacklyn Donahue Goodrich MI 38 146 26:54.0 8:41/M
6 Carrie Selelsky Clio MI 39 193 30:10.0 9:44/M
7 Theresa Wood Swartz Creek MI 39 201 31:07.2 10:02/M
8 Teresa Dietz Clio MI 39 231 32:39.2 10:32/M
9 Mary Sysko Charlotte NC 36 239 34:16.0 11:03/M
10 Jennifer Lasceski Lapeer MI 35 247 35:12.5 11:21/M
11 Stacy Koskinen Birch Run MI 35 257 37:12.4 12:00/M
12 Jennifer Miller Montrose MI 35 263 38:41.7 12:29/M
13 Melissa Strauch Owosso MI 35 268 39:50.9 12:51/M
14 Tanya Kitchen 38 275 42:00.6 13:33/M
15 Penny Beckwith Swartz Creek MI 39 279 42:12.3 13:37/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Trina Jolley Goodrich MI 44 100 24:14.5 7:49/M
2 Deena Terry Grand Blanc MI 44 165 28:13.7 9:06/M
3 Theresa May Goodrich MI 43 189 30:00.1 9:41/M
4 Tracey Paulson Alpharetta GA 44 221 31:58.2 10:19/M
5 Caryn Thompson Ortonville MI 42 236 34:00.1 10:58/M
6 Sandy Starking Holly MI 42 267 39:23.3 12:42/M
7 Janie Quinn Brighton MI 43 271 40:45.3 13:09/M
8 Jennifer Gildenstern Midland MI 40 285 44:12.2 14:15/M
9 Amy Gluck Fenton MI 41 287 48:39.5 15:42/M
10 Misti Friend Ortonville MI 41 292 51:56.0 16:45/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Bach Columbiaville MI 46 66 22:18.4 7:12/M
2 Jill Basydlo Highland 45 125 25:19.7 8:10/M
3 Cynthia Loringer Flushing MI 48 130 25:39.9 8:16/M
4 Lawrence Brown Grand Blanc MI 47 142 26:35.2 8:35/M
5 Robin Hoeffel Goodrich MI 49 153 27:13.6 8:47/M
6 Sue Deneen Clarkston MI 45 159 27:37.1 8:55/M
7 Tammy Stadler Flushing MI 45 180 29:03.6 9:22/M
8 Laurie White Grand Blanc MI 46 200 31:05.2 10:02/M
9 Jocelyn Brumwell Grand Blanc MI 45 204 31:11.4 10:04/M
10 Lori Guthrie Bloomfield Hills MI 48 216 31:48.2 10:15/M
11 Beth Duval Goodrich MI 46 228 32:29.5 10:29/M
12 Cheryl Bassett Grand Blanc MI 47 233 33:09.4 10:42/M
13 Lynne Morisette Goodrich MI 45 264 38:50.2 12:32/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ruth Lara Grand Blanc MI 52 173 28:37.1 9:14/M
2 Louise Edwards Linden MI 53 175 28:52.6 9:19/M
3 Trina Guttrich Davison MI 53 184 29:19.4 9:27/M
4 Gail Reames Kalamazoo MI 53 196 30:33.1 9:51/M
5 Sandra Bigelow Clio MI 51 227 32:28.5 10:28/M
6 Kristin Milliken Davisburg MI 51 235 33:53.8 10:56/M
7 Julie Sisson Novi MI 52 237 34:04.1 10:59/M
8 Debbie Cornelius Pinckney MI 52 249 36:05.4 11:38/M
9 Janice Stroope Otisville MI 50 269 39:51.2 12:51/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jane Sanders White Lake MI 57 183 29:08.5 9:24/M
2 Elaine Johnson Ortonville MI 57 230 32:34.4 10:30/M
3 Roberta Ballard Waterford MI 58 251 36:24.7 11:45/M
4 Cheryl Koch Goodrich MI 57 272 40:46.3 13:09/M
5 Bethany Conquest Haslett MI 56 291 49:50.7 16:05/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Vicki Salvador Flint MI 60 242 34:39.0 11:11/M
2 Ann Chlebnik Goodrich MI 60 248 36:02.7 11:37/M
3 Carol Meredith Sacramento CA 61 265 38:53.8 12:33/M

Female and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shirley Larsen Grand Blanc MI 70 258 37:20.2 12:03/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Joe Dimambro Fenton 24 1 15:37.0 5:02/M

Male Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Steve Menovcik Grand Ledge MI 44 21 18:22.2 5:55/M

Male Grand Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Don Saville Leonard MI 52 35 20:14.8 6:32/M

Male 12 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Wolf Ortonville MI 12 68 22:25.6 7:14/M
2 Jacob Stevenson Goodrich MI 09 75 22:44.2 7:20/M
3 Cole May Goodrich MI 8 119 25:00.4 8:04/M
4 Luke Francis Goodrich MI 07 120 25:01.7 8:04/M
5 Nathan Harville Goodrich MI 12 144 26:46.5 8:38/M
6 Zach Duval Goodrich MI 12 145 26:49.5 8:39/M
7 Francis Kudwa Davison MI 12 158 27:36.4 8:54/M
8 Mason Turk Lapeer MI 09 246 35:12.3 11:21/M

Male 13 to 15

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Lee Fenton MI 15 12 17:10.0 5:32/M
2 Jonathan Voth Grand Blanc MI 15 19 18:03.9 5:49/M
3 Chris Keller Metamora MI 15 30 19:38.4 6:20/M
4 Nathan Peterson Grand Blanc MI 13 38 20:25.9 6:35/M
5 Taggart Tokie Ortonville MI 14 42 20:52.9 6:44/M
6 Spencer Atkinson Grand Blanc 14 48 21:21.8 6:53/M
7 Eric Vandefifer Montrose MI 13 52 21:28.1 6:55/M
8 Maien Mi Davison 15 53 21:28.8 6:55/M
9 Max Harrison Grand Blanc MI 15 64 21:57.7 7:05/M
10 Jared Pitser Grand Blanc MI 14 70 22:30.9 7:15/M
11 Eric Deneen Clarkston MI 15 76 22:44.7 7:20/M
12 Andrew Tippen Goodrich MI 13 98 24:13.0 7:49/M
13 Zack Kippe Goodrich MI 15 124 25:18.4 8:10/M

Male 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carson Truesdell Grand Blanc MI 17 4 16:17.8 5:15/M
2 Dillyn Foy Grand Blanc MI 17 8 16:43.6 5:24/M
3 Fouad Abdole 18 10 17:03.3 5:30/M
4 Nicholas Voth Grand Blanc MI 17 11 17:07.3 5:31/M
5 Chris Housel Highland MI 18 16 17:46.5 5:44/M
6 Matthew Leduc Fenton MI 18 18 18:03.1 5:49/M
7 Josh Kimsey Lapeer MI 16 28 19:29.4 6:17/M
8 Adam Keller Metamora MI 18 29 19:34.2 6:19/M
9 Matthew Trevithick Grand Blanc MI 17 34 20:13.4 6:31/M
10 Josh Short Burton MI 17 43 21:00.2 6:46/M
11 Jack Lareau Lapeer MI 17 56 21:36.3 6:58/M
12 Ryan Scannell Grand Blanc MI 18 57 21:36.8 6:58/M
13 Zachary Garza Grand Blanc MI 18 67 22:23.8 7:13/M
14 Nathan Hagerman Goodrich MI 17 73 22:41.3 7:19/M
15 Isaal Jewell Grand Blanc MI 19 85 23:26.7 7:34/M
16 Andrew Giza Goodrich MI 19 117 24:53.1 8:02/M
17 Trevor Bushnell Grand Blanc MI 19 121 25:06.4 8:06/M
18 Sean Roberts Grand Blanc MI 18 209 31:27.1 10:09/M
19 Antonio Munoz Grand Blanc MI 17 262 38:41.2 12:29/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alex Ralston Grand Rapids MI 24 2 15:50.6 5:06/M
2 Alex Pollack Ortonville MI 20 5 16:36.1 5:21/M
3 Rickie McDowell Lincoln Park MI 22 15 17:35.5 5:40/M
4 Daniel Eisinger Grand Blanc MI 23 88 23:39.9 7:38/M
5 Joe Kerr Grand Blanc MI 21 102 24:18.7 7:50/M
6 Nick Bishop Freeland MI 24 110 24:44.8 7:59/M
7 Joseph Jankowski Clinton Township MI 24 133 25:44.8 8:18/M
8 Edwin Jankowski Byron MI 24 134 25:44.8 8:18/M
9 Stephen Harlow Goodrich MI 23 163 28:11.4 9:05/M
10 Cameron Weaver Davison MI 22 172 28:34.8 9:13/M
11 Jordan Guttrich Davison 20 177 28:58.1 9:21/M
12 Peter Frizzell Grand Rapids MI 23 178 28:58.4 9:21/M
13 Ryan Powell East Lansing MI 23 179 28:59.6 9:21/M
14 Michael Padilla Davison MI 21 188 29:47.6 9:36/M
15 Lucas Waara Taylor MI 22 202 31:09.5 10:03/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Adam Richmond Ferndale MI 25 3 16:10.5 5:13/M
2 Kyle Smith Linden MI 25 6 16:40.1 5:23/M
3 Jason Bigelow Royal Oak MI 26 9 16:58.1 5:28/M
4 Dustin Voss Saline MI 28 33 20:07.8 6:29/M
5 Chad Mahakian Farmington MI 27 36 20:19.8 6:33/M
6 Trevis Wylie Swartz Creek MI 28 94 24:00.1 7:45/M
7 Brian Vankuren Waterford MI 26 114 24:48.8 8:00/M
8 Barrett Johnson Saginaw MI 27 186 29:41.7 9:35/M
9 Jay Minkler Abingdon MD 29 191 30:04.7 9:42/M
10 Jeff O'Mara Saginaw MI 27 220 31:58.2 10:19/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shane Logan Clarkston MI 34 7 16:42.0 5:23/M
2 Matt Springer Swartz Creek MI 33 27 19:26.6 6:16/M
3 Jeff Tody Lapeer MI 32 82 23:08.1 7:28/M
4 David Custer Davison MI 32 136 26:11.2 8:27/M
5 Justin Gailitis Grand Blanc MI 33 143 26:38.0 8:35/M
6 Matt Weiss Ann Arbor MI 31 174 28:48.1 9:17/M
7 Joshua Tody Davison MI 30 210 31:27.6 10:09/M
8 Nick Bogart Flushing MI 32 212 31:37.0 10:12/M
9 Robert Monroe Flushing MI 32 215 31:48.2 10:15/M
10 Brian Shick Flushing MI 34 229 32:31.2 10:29/M
11 Daniel Gutteridge Grand Blanc MI 30 245 35:02.2 11:18/M
12 Dan Wilcox Grand Blanc MI 34 277 42:03.6 13:34/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brian St. Onge Rochester Hills 36 13 17:24.4 5:37/M
2 Jeff Schember Caro MI 39 20 18:14.4 5:53/M
3 Price Terry Grand Blanc MI 38 59 21:42.6 7:00/M
4 Jamie Kitchen Fenton MI 37 276 42:00.6 13:33/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brian Harville Goodrich MI 43 31 19:43.8 6:22/M
2 David Atkinson Grand Blanc 43 49 21:21.8 6:53/M
3 Jim Paulson Alpharetta GA 44 84 23:25.9 7:33/M
4 Anthony Moll Goodrich MI 42 93 23:54.6 7:43/M
5 John McCallum Ortonville MI 43 96 24:05.4 7:46/M
6 Tim Varner Swartz Creek MI 44 115 24:52.1 8:01/M
7 Jeff Pitser Grand Blanc MI 41 151 27:13.0 8:47/M
8 Dennis Shufelt Lansing MI 42 152 27:13.5 8:47/M
9 Charles Piskoti Fenton MI 40 169 28:24.6 9:10/M
10 Bill Thompson Ortonville MI 42 194 30:13.9 9:45/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Scott Fisko Southfield MI 49 23 18:49.8 6:04/M
2 Jeff Mitchell Rochester MI 46 25 19:07.2 6:10/M
3 Rich Hahn Oxford MI 47 46 21:08.0 6:49/M
4 Brad Kippe Goodrich MI 45 47 21:19.1 6:53/M
5 Michael Brower Ypsilanti MI 48 55 21:34.7 6:57/M
6 Tim Deneen Clarkston MI 45 69 22:28.6 7:15/M
7 Terry Castor Goodrich MI 48 71 22:36.0 7:17/M
8 Tim Seeley Davison MI 48 87 23:39.8 7:38/M
9 Todd Hagerman Goodrich MI 48 95 24:01.6 7:45/M
10 Eric Schubert Canton MI 49 108 24:44.6 7:59/M
11 Robert Winter Goodrich MI 45 113 24:46.9 7:59/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dan Skinner Linden MI 54 51 21:27.3 6:55/M
2 John Fischer Goodrich 51 79 23:00.9 7:25/M
3 Thomas Fornari Clarkston MI 53 92 23:51.2 7:42/M
4 Jim Bronson Davison MI 54 116 24:52.3 8:01/M
5 Gary Sallans Goodrich MI 50 127 25:23.8 8:11/M
6 Bill Guttrich Davison MI 51 128 25:26.6 8:12/M
7 Robert Vogt Grand Blanc MI 50 129 25:38.7 8:16/M
8 Keith Sisson Novi MI 52 157 27:32.1 8:53/M
9 Bob Giza Goodrich MI 53 166 28:16.8 9:07/M
10 Michael Moyle Belmont MI 52 197 30:37.0 9:53/M
11 James Bedenis Davisburg MI 52 198 30:37.1 9:53/M
12 Les Thomas Clarkston MI 52 199 30:37.2 9:53/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jon Austin Madison Heights MI 55 50 21:26.3 6:55/M
2 Harry Yee Rochester MI 56 89 23:40.1 7:38/M
3 Roy Johnson Ortonville MI 58 164 28:13.3 9:06/M
4 Grant Powers Grand Blanc MI 55 187 29:47.4 9:36/M
5 Ed Hill Lapeer MI 55 203 31:11.0 10:04/M
6 Michael Ruggirello Fenton MI 59 234 33:45.8 10:53/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dennis Desimone Goodrich MI 60 213 31:46.1 10:15/M
2 Mike Coates Davison MI 62 219 31:50.7 10:16/M
3 Tom Salvador Flint MI 63 259 38:20.8 12:22/M
4 Larry Derossett Otisville MI 62 270 40:27.1 13:03/M
5 Bill Brothers Goodrich MI 62 274 41:43.0 13:27/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jeri Stiles Linden MI 67 162 28:05.2 9:04/M

Male 70 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Norman Hart Davison MI 71 160 27:41.9 8:56/M
2 John Shaw Davison MI 71 238 34:09.3 11:01/M

5K walk
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Christine Peek Flushing MI 56 5 39:43.5 12:49/M

Female Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Paulette Hoose Fenton MI 46 7 40:48.5 13:10/M

Female Grand Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Argue Flint MI 68 9 41:01.0 13:14/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Giza Goodrich MI 21 24 44:42.7 14:25/M
2 Lisa Olberg Brighton MI 23 32 48:23.6 15:36/M
3 Maribeth Barns Goodrich MI 25 37 49:06.6 15:50/M
4 Lauren Powers Burton MI 27 40 51:32.9 16:37/M
5 Abby Bishop Goodrich MI 26 50 55:51.2 18:01/M
6 Malory Horwath Allegan MI 26 52 57:13.3 18:27/M
7 Melissa Acosta Brighton MI 23 54 58:35.3 18:54/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Christina Ostrander Grand Blanc MI 33 14 42:59.9 13:52/M
2 Christina Minkler Abingdon MD 30 27 46:13.8 14:55/M
3 Kelly Mikulski East Tawas MI 39 34 48:52.7 15:46/M
4 Marjorie Harkema Brighton MI 33 53 57:33.1 18:34/M
5 Mandi Pemberton Grand Blanc MI 30 63 1:15:09.2 24:15/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carlette Crane Burton MI 42 35 48:57.6 15:47/M
2 Lori Richards Goodrich MI 44 49 55:51.2 18:01/M
3 Kathy Edwards 44 61 1:03:41.6 20:33/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Linda Giza Goodrich MI 47 12 42:51.6 13:49/M
2 Colleen Reddy Grand Blanc MI 47 36 48:58.2 15:48/M
3 Carla Kippe Goodrich MI 46 44 52:28.1 16:55/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Michelle York Goodrich MI 52 13 42:52.1 13:50/M
2 Jackie Coulman Metamora MI 51 19 43:36.1 14:04/M
3 Lori Schulte Grand Blanc MI 50 20 43:44.9 14:06/M
4 Sherry Eisinger Goodrich MI 50 33 48:29.8 15:38/M
5 Sheri Sprygada Flushing MI 51 39 51:18.5 16:33/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Gail Scott Clio MI 55 10 42:31.1 13:43/M
2 Theresa Landry Metamora MI 55 18 43:36.0 14:04/M
3 Karen Powers Grand Blanc MI 58 26 45:44.8 14:45/M
4 Mary Crosby Goodrich MI 56 42 52:06.5 16:48/M
5 Beth Forys Grand Blanc MI 59 58 1:01:39.6 19:53/M
6 Shirley Kautman-Jones Goodrich MI 56 59 1:01:40.2 19:54/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jill Jirikovic Davison MI 62 16 43:16.1 13:57/M
2 Lynne Shick Montrose MI 61 21 44:35.6 14:23/M
3 Patricia Major Goodrich MI 60 29 47:47.1 15:25/M
4 Terri Labadie Fenton MI 64 57 1:01:04.4 19:42/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Aggie Sheerin Fenton MI 69 22 44:36.6 14:23/M
2 Linda May Goodrich MI 66 46 53:27.8 17:15/M
3 Alice Robb Goodrich MI 69 56 1:00:49.4 19:37/M

Female 70 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Marjorie Johnson Goodrich MI 72 11 42:46.9 13:48/M
2 Kay Lennerth Flint MI 76 45 52:50.3 17:03/M
3 Annette Unangst Davison MI 72 47 53:29.3 17:15/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mike McPherson Swartz Creek 51 1 35:51.6 11:34/M

Male Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Welch Grand Blanc MI 63 2 36:58.3 11:55/M

Male Grand Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Robert Walls 61 4 38:52.0 12:32/M

Male 19 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jonathan Kippe Goodrich MI 12 43 52:28.0 16:55/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brian Cross Brighton MI 26 17 43:17.4 13:58/M
2 Eric Glynn Applegate MI 22 23 44:42.1 14:25/M
3 Trevor Horwath Allegan MI 29 51 57:13.2 18:27/M
4 Troy Slivka Jr Davison MI 27 62 1:15:06.9 24:14/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Gregory Boggs Grand Blanc MI 30 38 49:06.9 15:50/M
2 Shaun Dean Brighton MI 32 48 53:40.3 17:19/M
3 Jose Avila Brighton MI 37 55 1:00:24.3 19:29/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Greg Latosynski Atlas MI 47 3 37:02.1 11:57/M
2 Joel Hoose Fenton MI 45 8 40:51.1 13:11/M
3 Jeff Duval Goodrich MI 45 25 45:00.2 14:31/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kurt Schulte Grand Blanc MI 52 28 46:18.4 14:56/M
2 Bryan Rush Brighton MI 53 60 1:03:41.3 20:33/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Wayne Shick Montrose MI 58 15 43:01.1 13:53/M
2 Jim Crosby Goodrich MI 55 41 52:06.0 16:48/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Van Vlack Goodrich MI 63 30 47:54.9 15:27/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Robert Chlebnik Goodrich MI 65 31 47:55.0 15:27/M

Male 70 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Harold Peterson Holly MI 72 6 40:18.0 13:00/M



Kayla O'Mara Memorial Races 10k
Age Group Results
August 03, 2013
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Handcycle Results

Male 0-99

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ben Diaz 70 1 39:09.2 6:19/M
2 David Aitken 54 2 44:49.3 7:14/M
3 Scott Vansumeren 49 3 1:28:56.7 14:21/M


10K Run Results

Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alana O'Mara 18 15 39:49.6 6:25/M

Female Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Marybeth Reader 44 22 42:19.1 6:50/M

Female Grand Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rochelle Jones 50 38 46:12.0 7:27/M

Female 13 to 15

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ashtyn Stewart 14 63 51:00.6 8:14/M

Female 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Emma Mullholland 17 120 1:06:12.2 10:41/M
2 Gina Cavanaugh 19 127 1:09:21.2 11:11/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Allie Sisson 24 50 48:33.7 7:50/M
2 Breann White 24 71 52:46.2 8:31/M
3 Jennifer Eisinger 20 74 52:58.7 8:33/M
4 Morgan O'Mara 20 104 59:39.9 9:37/M
5 Megan Browning 24 112 1:04:10.1 10:21/M
6 Laura Miller 23 140 1:21:25.5 13:08/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Erin Ward 28 32 45:05.7 7:16/M
2 Nicole Reames 26 43 47:56.3 7:44/M
3 Samantha Minkler 25 48 48:15.5 7:47/M
4 Jaclyn Brothers 26 72 52:47.2 8:31/M
5 Katelyn Ballard 27 89 55:51.8 9:00/M
6 Ashley Norman 25 98 58:43.8 9:28/M
7 Jen Warnemuende 25 113 1:04:20.6 10:23/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jackie Rzepecki 34 19 41:13.4 6:39/M
2 Amy Margrif 33 60 49:38.7 8:00/M
3 Anne Skandalaris 32 82 55:07.3 8:53/M
4 Rachel Morgan 33 118 1:05:26.1 10:33/M
5 Jackie Eickhoff 34 125 1:08:01.0 10:58/M
6 Danielle Ward 32 126 1:08:37.2 11:04/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Paula Antoniou 39 27 43:11.3 6:58/M
2 Sarah Springer 35 40 47:03.8 7:35/M
3 Holly Francis 35 53 48:48.5 7:52/M
4 Heather Nottter 37 64 51:02.0 8:14/M
5 Tanya Kitchen 38 84 55:30.3 8:57/M
6 Amanda Hoffman 36 86 55:35.7 8:58/M
7 Anne Prill 35 90 55:56.8 9:01/M
8 Theresa Wood 39 109 1:03:15.8 10:12/M
9 Kelli Shaver 36 117 1:05:23.9 10:33/M
10 Carol Balgenorth 35 122 1:07:01.0 10:49/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tracey Cohen 41 51 48:38.8 7:51/M
2 Holly Sheerin 41 56 49:18.6 7:57/M
3 Trina Jolley 44 59 49:36.2 8:00/M
4 Melissa Vanitvelt 42 69 52:30.1 8:28/M
5 Jenny Sysko 41 94 57:32.4 9:17/M
6 Amy Moore 44 116 1:05:16.0 10:32/M
7 Sharon Davenport 42 133 1:12:50.3 11:45/M
8 Kelly Myers 42 134 1:13:59.9 11:56/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen McGowan 48 34 45:23.4 7:19/M
2 Robin Hoeffel 49 73 52:47.4 8:31/M
3 Debbie Walter 45 75 53:21.7 8:36/M
4 Tammy Stadler 45 92 56:46.9 9:09/M
5 Jocelyn Brumwell 45 115 1:04:51.7 10:28/M
6 Robyn Pratt 49 124 1:08:01.0 10:58/M
7 Kathy Mulholland 45 139 1:18:31.1 12:40/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Diane MacKay 51 61 49:44.8 8:01/M
2 Rene Hubbard 54 85 55:31.4 8:57/M
3 Ruth Lara 52 96 58:21.6 9:25/M
4 Pamela Kellett 51 100 59:19.4 9:34/M
5 Sheri Samassa 51 107 1:01:11.3 9:52/M
6 Venetia Petteway 53 128 1:10:54.2 11:26/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jane Sanders 57 55 49:09.7 7:56/M
2 Janet Stiles 59 62 50:42.0 8:11/M
3 Ellen Thompson 56 91 56:06.4 9:03/M
4 Susan Scharrer 58 114 1:04:25.0 10:23/M
5 Roberta Ballard 58 130 1:11:24.1 11:31/M
6 Cheryl Koch 57 137 1:15:51.2 12:14/M
7 Bethany Conquest 56 138 1:17:45.8 12:32/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dona Derossett 60 95 58:11.0 9:23/M
2 Kathleen Sanchez 60 110 1:03:42.7 10:16/M
3 Ann Chlebnik 60 129 1:11:03.7 11:28/M

Female 70 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jan Wallen 72 119 1:05:27.3 10:33/M
2 Cathy Detman 74 132 1:12:40.7 11:43/M
3 Shirley Larsen 70 135 1:14:50.2 12:04/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jesse Anderson 23 1 32:45.6 5:17/M

Male Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mike Scannell 51 3 34:24.3 5:33/M

Male Grand Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Don Saville 52 21 41:37.1 6:43/M

Male 12 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carson Humphrey 12 65 51:10.2 8:15/M
2 Joseph Francis 10 87 55:41.6 8:59/M

Male 13 to 15

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Schwieman 14 6 35:10.5 5:40/M
2 Ethan Myers 14 80 54:43.9 8:50/M

Male 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kristofer Schwieman 17 7 35:34.7 5:44/M
2 Owen Smith 17 12 37:50.1 6:06/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Justin Waraniak 21 5 35:08.7 5:40/M
2 Brett Cavanaugh 23 26 43:07.6 6:57/M
3 Matthew Vansumeren 23 78 53:50.1 8:41/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Smith 25 2 33:52.5 5:28/M
2 Chad Mahakian 27 20 41:18.3 6:40/M
3 Micah Lindquist 25 33 45:11.3 7:17/M
4 Luke Reames 27 42 47:56.0 7:44/M
5 Andrew Benson 27 46 48:08.7 7:46/M
6 Kenneth White 25 68 51:55.2 8:22/M
7 Eric Culps 27 76 53:31.3 8:38/M
8 David White 29 105 1:00:23.3 9:44/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shane Logan 34 4 34:53.1 5:38/M
2 Matt Springer 33 16 39:56.7 6:26/M
3 Eric Lund 34 49 48:30.2 7:49/M
4 Mike Wood 34 141 1:34:21.5 15:13/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brian St. Onge 36 8 36:27.8 5:53/M
2 Jeff Schember 39 9 36:35.0 5:54/M
3 Merlin Elsner 39 17 40:00.6 6:27/M
4 Jason Thompson 35 70 52:42.4 8:30/M
5 Scott Ross 39 103 59:35.5 9:37/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 David Atkinson 43 10 37:20.8 6:01/M
2 Steve Menovcik 44 13 38:02.6 6:08/M
3 Brian Harville 43 14 39:38.5 6:24/M
4 Joel Humphrey 42 23 42:41.4 6:53/M
5 Dave Hill 43 31 44:59.1 7:15/M
6 Colin Consiglio 42 45 48:06.6 7:45/M
7 Mike Francis 41 57 49:26.6 7:58/M
8 Mike Davenport 41 66 51:43.1 8:20/M
9 Daniel Pickering 41 79 54:14.8 8:45/M
10 Patrick Myers 42 81 54:43.9 8:50/M
11 Paul Manion 41 102 59:31.7 9:36/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Scott Fisko 49 11 37:46.1 6:05/M
2 Rob Basydlo 46 18 40:54.9 6:36/M
3 Brad Kippe 45 29 43:47.1 7:04/M
4 Bill Reader 49 30 43:50.6 7:04/M
5 John Walter 45 54 48:55.8 7:53/M
6 Richard Kalkman 46 67 51:54.9 8:22/M
7 Everett Centerwall III 45 93 57:06.0 9:13/M
8 Matt Bratchor 47 111 1:04:09.4 10:21/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dan Skinner 54 25 43:02.5 6:56/M
2 Mike Eickhoff 51 37 45:53.2 7:24/M
3 Gary Sallans 50 44 48:02.3 7:45/M
4 Matt O'Mara 52 47 48:12.8 7:46/M
5 Jim Bronson 54 58 49:32.3 7:59/M
6 Don Edwards 54 77 53:46.2 8:40/M
7 Mark Mattingly 50 83 55:16.4 8:55/M
8 David Villalpando 54 99 59:03.1 9:31/M
9 Douglas McMahan 52 101 59:28.5 9:35/M
10 Rick Samassa 51 106 1:01:11.0 9:52/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rick Duhaime 59 24 42:59.4 6:56/M
2 Jon Austin 55 28 43:30.3 7:01/M
3 Marvin Guitar 56 36 45:46.7 7:23/M
4 John Birkner 56 52 48:44.2 7:52/M
5 Jon Thompson 56 108 1:02:00.5 10:00/M
6 Michael Ruggirello 59 121 1:06:25.7 10:43/M
7 Dan Sanders 57 123 1:07:59.4 10:58/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lee Mamola 61 35 45:33.6 7:21/M
2 Mike Manor 63 41 47:52.5 7:43/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rick McGaw 68 97 58:36.4 9:27/M

Male 70 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 James Carlton 70 39 46:34.8 7:31/M
2 Lee Burch 75 88 55:48.7 9:00/M
3 Donald Hartz 78 131 1:12:03.6 11:37/M
4 Glen Larsen 81 136 1:14:51.1 12:04/M




Kayla O'Mara Memorial Races combo
Age Group Results
August 03, 2013
Results By Rotpac Racing

Female 0-99

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Koch Goodrich MI 57 6 56:37 56:37/M
2 Paula Antoniou Lake Orion MI 39 12 1:03:58 63:58/M
3 Trina Jolley Goodrich MI 44 17 1:08:01 68:01/M
4 Robin Hoeffel Goodrich MI 49 18 1:10:00 70:00/M
5 Samantha Minkler Saint Paul MN 25 20 1:13:01 73:01/M
6 Janet Stiles Linden MI 59 22 1:15:26 75:26/M
7 Jane Sanders White Lake MI 57 23 1:18:17 78:17/M
8 Katelyn Ballard Ortonville MI 27 24 1:24:23 84:23/M
9 Tammy Stadler Flushing MI 45 25 1:25:49 85:49/M
10 Ruth Lara Grand Blanc MI 52 26 1:26:58 86:58/M
11 Theresa Wood Swartz Creek MI 39 27 1:34:22 94:22/M
12 Jocelyn Brumwell Grand Blanc MI 45 28 1:35:02 95:02/M
13 Ann Chlebnik Goodrich MI 60 30 1:47:05 **:05/M
14 Roberta Ballard Waterford MI 58 31 1:47:48 **:48/M
15 Shirley Larsen Grand Blanc MI 70 32 1:52:10 **:10/M

Male 0-99

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Smith Linden MI 25 1 50:32 50:32/M
2 Shane Logan Clarkston MI 34 2 51:35 51:35/M
3 Brian St. Onge Rochester Hills 36 3 53:51 53:51/M
4 Steve Menovcik Grand Ledge MI 44 4 56:24 56:24/M
5 Scott Fisko Southfield MI 49 5 56:35 56:35/M
6 Jeff Schember Caro MI 39 7 58:24 58:24/M
7 David Atkinson Grand Blanc 43 8 58:41 58:41/M
8 Brian Harville Goodrich MI 43 9 59:21 59:21/M
9 Matt Springer Swartz Creek MI 33 10 59:22 59:22/M
10 Chad Mahakian Farmington MI 27 11 1:01:37 61:37/M
11 Jim Bronson Davison MI 54 13 1:04:24 64:24/M
12 Dan Skinner Linden MI 54 14 1:04:29 64:29/M
13 Jon Austin Madison Heights MI 55 15 1:04:56 64:56/M
14 Brad Kippe Goodrich MI 45 16 1:05:06 65:06/M
15 Don Saville Leonard MI 52 19 1:10:45 70:45/M
16 Gary Sallans Goodrich MI 50 21 1:13:25 73:25/M
17 Michael Ruggirello Fenton MI 59 29 1:40:10 **:10/M

Goodrich, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.