RUTKA RUN/WALK

back to results

Oct. 1, 2000

RUTKA RUN/WALK
MAYBURY STATE PARK, NORTHVILLE, MICHIGAN
Provided By Gault Race Management


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 1 Ian Bedford Plymouth 23 16:29 5:19


******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 16 Ann Remmers Ann Arbor 38 20:09 6:29


******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 3 Jeff Barnett Ann Arbor 45 18:11 5:52


******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 30 Carolin Dick Ann Arbor 52 21:44 7:00


MALE AGE GROUP: 1 - 15
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 111 James Beauton Farmington 11 29:48 9:36


FEMALE AGE GROUP: 1 - 15
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 56 Emily Presley Northville 14 24:05 7:46
2 98 Lana Albright Hartland 14 28:42 9:15
3 130 Dana O'Connell Livonia 12 31:25 10:07
4 145 Katie Gallagher Northville 7 37:55 12:13


MALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====


FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 101 Lola Albright Hartland 16 28:54 9:19
2 118 Lyla Albright Hartland 18 30:19 9:46
3 140 Erica Mohacsi Northville 17 35:39 11:29
4 141 Danielle Charboneau Northville 16 35:40 11:29


MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 4 Christopher Schuster Sandusky 24 18:13 5:52
2 76 Kerrin Kramer Royal Oak 22 26:15 8:27
3 136 Adam Hull Mount Clemens 24 33:23 10:45


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 22 Monica Czerwinski Farmington Hills 21 20:30 6:36
2 72 Rhianna Horan Northville 22 25:51 8:20
3 77 Kimberly Vedmore Northville 24 26:16 8:28
4 86 Lori Laupmanis Newport Beach 24 26:54 8:40
5 95 Kelly Ashworth Livonia 22 28:12 9:05
6 137 Angela Tata Dearborn 22 33:35 10:49


MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 10 Ryan Keffaber Novi 26 19:18 6:13
2 25 Matt Buese Birmingham 26 20:57 6:45
3 28 Eric Haley Ann Arbor 25 21:25 6:54
4 32 William Timmerman Romulus 26 21:46 7:01
5 38 Thomas Grossman Bay City 27 22:26 7:14
6 55 Mike Kozura 27 24:02 7:45
7 104 Jay Wheeler Plymouth 28 29:01 9:21
8 105 Derek Swanson 25 29:01 9:21


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 42 Laura Packer Birmingham 29 22:38 7:18
2 52 Clark Christina Howell 25 23:50 7:41
3 54 Maureen Sloan Auburn Hills 25 24:00 7:44
4 65 Trisha Wencley Rochester Hills 28 24:53 8:01
5 83 Monica Pagels South Lyon 28 26:47 8:38
6 88 Debra Luther Lake Orion 28 27:06 8:44
7 109 Beth Vargo Northville 27 29:25 9:29
8 119 Wendy MacHak Lake Orion 29 30:27 9:49
9 139 Terry Moody Wixom 25 34:43 11:11


MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 9 John Critelli New York 34 19:05 6:09
2 18 Mark Pagels South Lyon 30 20:24 6:34
3 19 Anthony Kandt Howell 32 20:26 6:35
4 33 Stephen Osterman Waterford 32 21:48 7:01
5 34 Bill Hyde Grosse Pointe 33 21:51 7:02
6 36 Dan Keigher Birmingham 30 22:00 7:05
7 92 Soda Sadakane Northville 32 27:38 8:54
8 133 John Soroka Royal Oak 31 32:30 10:28
9 177 Chuck Schuler Wixom 31 47:44 15:22


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 24 Diana Stoddard Ypsilanti 31 20:51 6:43
2 39 Cheryl Rellinger Fairborn 34 22:33 7:16
3 46 Susan M Sage Northville 33 23:05 7:26
4 59 L.M. Pierini New York 33 24:10 7:47
5 70 Carolyn Stoddard Ypsilanti 33 25:41 8:16
6 84 Sue Fairchild Canton 33 26:48 8:38
7 99 Shari Davidek Livonia 31 28:50 9:17
8 126 Cari Lambert Commerce Twp 30 30:51 9:56
9 176 Kathleen Schuler Wixom 33 47:42 15:22


MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 2 Todd Scott Royal Oak 36 18:05 5:50
2 12 Gerry Hermann Westland 35 19:42 6:21
3 15 Timothy Hermann Westland 38 20:01 6:27
4 21 Andy Hermann 39 20:29 6:36
5 31 Tim Gallagher Northville 35 21:44 7:00
6 66 James Talbot Berkley 36 25:08 8:06
7 67 Ed Pienkosz South Lyon 35 25:18 8:09
8 78 Jeff Lambert Commerce Twp 35 26:17 8:28
9 110 Greg Rothermel Novi 37 29:37 9:33
10 114 Jeff Mekissick Northville 37 29:57 9:39
11 123 Tim Otto Northville 36 30:44 9:54


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 17 Theresa Farah Ann Arbor 39 20:20 6:33
2 20 Deanne Asbury Ann Arbor 36 20:28 6:36
3 27 Karen Hughey South Lyon 35 21:18 6:52
4 40 Marcella Rutka Northville 39 22:35 7:17
5 51 Lemon James Garden City 35 23:49 7:40
6 68 Laura Webb Northville 38 25:21 8:10
7 80 Kathy Zimmer Northville 35 26:30 8:32
8 89 Catherine Anderson Farmington Hills 35 27:14 8:46
9 100 Debby Charboneau Northville 37 28:53 9:18
10 117 Mary O'Connell Livonia 37 30:18 9:46
11 125 Karen Kogelschatz Commerce Twp 36 30:48 9:55
12 138 Pam Borsuk Rochester 37 34:38 11:09
13 146 Mary Kay Gallagher Northville 39 38:11 12:18
14 157 Rosa Maria Segovia Warren 37 42:58 13:50
15 183 Michele Baltrusaitis Royal Oak 37 50:43 16:20


MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 7 Robert Hermann Rockwood 44 18:51 6:04
2 11 David Cole Waterford 44 19:38 6:19
3 29 Dave Schultz Livonia 41 21:37 6:58
4 35 Alan Caldwell Ann Arbor 42 21:57 7:05
5 37 Jim De Brincat Grand Blanc 42 22:19 7:11
6 44 Richard Hermann Canton 41 22:41 7:19
7 45 Rich Kogelschatz Commerce Twp 40 22:53 7:23
8 47 Ray Quiroz Plymouth 40 23:06 7:27
9 53 David Boye Westland 40 23:53 7:42
10 57 Kurt Kozmowski Northville 43 24:07 7:46
11 61 Robin Beauton Farmington 44 24:20 7:50
12 120 Andrew McMechan Irvine 43 30:29 9:49
13 205 Mark Miller Haslett 41 54:28 17:32
14 215 Steve Curran East Lansing 44 57:24 18:29


FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 58 Janet Gaffka Northville 44 24:09 7:47
2 64 Char Gerkin Brighton 40 24:41 7:57
3 71 Marj Keck Howell 44 25:49 8:19
4 75 Lori Houle Vial Commerce Twp 41 26:10 8:26
5 91 Alice Simpson Farmington Hills 44 27:31 8:52
6 93 Anne Varra Royal Oak 40 27:42 8:55
7 96 Karen Mendelson Ann Arbor 43 28:26 9:10
8 106 Beth Beson Northville 43 29:09 9:24
9 107 Mary Fraser Novi 44 29:11 9:24
10 115 Karen Dukatz Westland 40 29:58 9:39
11 127 Marianne Prokop Novi 42 31:02 10:00
12 129 Jacqueline Beauton Farmington 44 31:23 10:07
13 134 Barbara Eckhout Northville 42 32:33 10:29
14 142 Jan Pohto-Wilcox Plymouth 40 36:04 11:37
15 150 Diane Connaughton Ann Arbor 42 39:52 12:51
16 151 Kathy Curran East Lansing 40 40:01 12:53


MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 5 Rick Straub Northville 46 18:16 5:53
2 8 Bill Jones West Bloomfield 49 18:53 6:05
3 14 Rick Duhaime Holly 46 19:52 6:24
4 50 Michael Ready Ann Arbor 48 23:40 7:37
5 62 Ken Pankow Haslett 48 24:34 7:55
6 63 David Such East Lansing 47 24:39 7:57
7 69 Keith Dedrich Livonia 47 25:24 8:11
8 73 Tim Teegarden Birmingham 47 25:53 8:20
9 79 Sam Jaffe Northville 46 26:27 8:31
10 81 Mike Ward Commerce Twp 46 26:36 8:34
11 178 Richard Bearup Charlotte 48 47:45 15:23


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 87 Audrey Redmann Plymouth 46 27:05 8:44
2 94 Pat Thomas Royal Oak 45 27:42 8:55
3 108 Susan Snyder Ann Arbor 49 29:15 9:26
4 112 Margaret McMichael Northville 49 29:54 9:38
5 116 Debbie Licht Farmington 45 29:59 9:40
6 124 Nancy Grajewski Northville 46 30:44 9:54
7 135 Cheryl Levitt West Bloomfield 46 32:43 10:32


MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 13 Ren Snyder Ann Arbor 50 19:46 6:22
2 26 Lauri Mendenhall Ann Arbor 52 20:59 6:46
3 60 Gregory Presley Northville 52 24:12 7:48
4 82 Lazaro Salinas Sandusky 50 26:43 8:36
5 122 Phil Vinci Livonia 54 30:39 9:52


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 43 Maggy Zidar Pontiac 50 22:40 7:18
2 48 Donna Olson Bloomfield Hills 50 23:08 7:27
3 74 Nina Bovio Brighton 54 26:06 8:25
4 121 Jan J Valade Northville 54 30:37 9:52
5 143 Rosemary Mitchell Livonia 53 36:43 11:50


MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 6 Doug Goodhue Highland 58 18:18 5:54
2 23 Bill Hill Pinckney 57 20:35 6:38
3 49 Freddy Standaert Detroit 57 23:23 7:32
4 113 Walt Mason West Bloomfield 59 29:54 9:38
5 131 Robert Kegerreis Northville 57 31:29 10:09
6 169 Tom Levitt West Bloomfield 59 44:40 14:23


FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====


MALE AGE GROUP: 60 - 95
PLACE O'All NAME TOWN AG TIME PACE
===== ===== ====================== ================= == ======= =====
1 41 John Wehrly Madison Hghts 61 22:36 7:17
2 85 James Lovatt Warren 76 26:49 8:38
3 90 Harrison D Hensley Pinckney 68 27:27 8:51
4 97 Patrick Powers Southfield 61 28:32 9:11
5 102 Charlie Hull Miami 64 28:58 9:20
6 103 Thomas V. Valade Northville 61 28:59 9:20
7 128 Ren Farley Ann Arbor 62 31:04 10:00



PLACE NAME TOWN AG S TIME PACE
===== ========================== ============== == = ======= =====
1 Pierini Lorraine 28 F 31:48 10:15
2 O'Connell Coline Northville 41 F 37:36 12:07
3 Morel Oscar Farmington 49 M 38:57 12:33
4 Banyash Barb Petersburg 50 F 39:03 12:35
5 Lzaor Wendy Petersburg 27 F 39:04 12:35
6 Grohman Rich Farmington Hil M 40:19 12:59
7 Gage Kathleen Farmington Hil 56 F 41:01 13:13
8 Ortiz Deniella Ann Arbor 46 F 41:04 13:14
9 Andrews Mary Ann Ypsilanti 58 F 42:10 13:35
10 Bartholomew Lynne Ann Arbor 58 F 42:10 13:35
11 Ryed Donna Ann Arbor 47 F 43:07 13:53
12 Ratzlaff Charlotte Ann Arbor 49 F 43:07 13:53
13 Yoakam Thomas Canton 54 M 43:25 13:59
14 Buese Joe Troy 59 M 43:52 14:08
15 Clark Kelly Birmingham 26 F 43:52 14:08
16 Morel Matias Farmington 10 M 44:00 14:10
17 Scott Anne Farmington 41 F 44:00 14:10
18 O'Connor Patricia Farmington 45 F 44:21 14:17
19 Cahill Susan Farmington Hil 47 F 44:29 14:20
20 O'Malia Bill Brighton 55 M 44:31 14:20
21 O'Malia Barb Brighton 53 F 44:32 14:21
22 Findley Sheryl Livonia 28 F 44:59 14:29
23 Miller Ginny Romulus 46 F 45:59 14:49
24 Read Deborah Farmington 47 F 46:02 14:50
25 Shipley Kathleen Brighton 39 F 46:03 14:50
26 McIntire Sharon Northville 35 F 47:36 15:20
27 Presley Lois Northville 47 F 47:37 15:20
28 Ward Angela Commerce Twp 44 F 49:42 16:00
29 Ward Emilia Commerce Twp 14 F 49:49 16:03
30 Kelly-Wheeler Lori Plymouth 27 F 50:38 16:18
31 Presnell Michele Royal Oak 24 F 50:39 16:19
32 Little Judy Southfield 44 F 51:33 16:36
33 Lambert Kim Birmingham 25 F 51:35 16:37
34 Tann Claudia Farmington 50 F 51:58 16:44
35 De Milner Winnie Hartland 49 F 52:01 16:45
36 Pierini John Satellite Beac 61 M 53:02 17:05
37 Pierini Alice Satellite Beac 61 F 53:03 17:05
38 Pierini Jill Farmington Hil 32 F 53:11 17:08
39 Pierini John Farmington Hil 31 M 53:11 17:08
40 Freel Debby 33 F 53:12 17:08
41 Bugar Melanie Novi 30 F 53:13 17:08
42 Bugar John Novi 32 M 53:15 17:09
43 Civchna Susan Royal Oak 36 F 53:18 17:10
44 Yardley Vera Detroit 52 F 53:22 17:11
45 Tardich Stacey Northville 32 F 53:37 17:16
46 Willerer Julie Northville 32 F 53:37 17:16
47 Willerer Chris Northville 33 M 53:37 17:16
48 Tardich Mike Northville 32 M 53:37 17:16
49 Sekuterski Mary Ann Troy 65 F 53:44 17:18
50 Powers Mary Kay Southfield 57 F 54:17 17:29
51 Yoakam Eileen Canton 54 F 54:20 17:30
52 Magsig Julie Dewitt 38 F 54:27 17:32
53 Sloan Leslie Gross Pt Frms 51 F 54:32 17:34
54 Sloan John Gross Pt Frms 49 M 54:34 17:34
55 Henry Jacki Ann Arbor 62 F 54:48 17:39
56 Henry Betty Ann Arbor 31 F 54:48 17:39
57 Morel Morgan Farmington 13 F 56:20 18:09
58 McGuire Eric 12 M 56:22 18:09
59 Brown Derek Farmington Hil 11 M 57:23 18:29
60 Brown Bob Farmington Hil 44 M 57:23 18:29
61 Brown Mallory Farmington Hil 14 F 57:24 18:29
62 Rossiter David 48 M 57:38 18:34
63 Kabodian Ariane Novi 8 F 59:00 19:00
64 Kabodian Belinda Novi 37 F 59:02 19:01
65 Kroell Mary Jean Troy 64 F 59:20 19:06
66 Cross Susan Milford 37 F 1:00:24 19:27
67 Eriksen Kathy Highland 40 F 1:00:25 19:27
68 Hackett Derek Chicago 20 M 1:01:12 19:43
69 Hackett Daniel Northville 52 M 1:01:14 19:43
70 Mave Jon Ferndale 23 M 1:01:45 19:53
71 Hackett Tara Ferndale 24 F 1:01:47 19:54
72 Jolly Helen Westland 78 M 1:02:36 20:10
73 Barnes Ken Northville M 1:04:35 20:48
74 Barnes Linda Northville F 1:04:40 20:50

MAYBURY STATE PARK, NORTHVILLE, MICHIGAN
Provided By Gault Race Management