2013 MHSAA Regional 25-3 Ithaca

back to results

May. 17, 2013

2013 MHSAA Regional 25-3 Ithaca
Ithaca, MI
Provided by MHSAA



PLEASE SCROLL TO THE RIGHT TO VIEW FULL RESULTS


05/17/13 MEN'S TRACK AND FIELD

TRACK REGIONALS AT ITHACA HIGH SCHOOL 05/17/13

Men's Track Regionals Results

TEAM SCORING - PEWAMO WESTPHALIA 99; ITHACA 75; BATH 72; LAINGSBURG 62; CHESANING 61; STOCKBRIDGE 51; LANSING CATHOLIC 43; LESLIE 40; PERRY 35; OVID ELSIE 34; DURAND 27; BYRON 24; DANSVILLE 18; CARSON CITY-CRYSTAL 18; ST CHARLES 2.

POLE VAULT -- 1. Jeff Dempsey, BATH, 13-9; 2. David Yeager, CHESANING, 12-7; 3. Kyle Spitzley, PEWAMO WESTPHALIA, 11-6; 4. ian nemeth, PERRY, 11-0; 5. Brandon Coad, BYRON, 10-3.20; 6. Hunter Robbins, DURAND, 10-3.10; 7. Dylan Cooper, BATH, 10-3.

SHOT PUT -- 1. Marc Stid, DANSVILLE, 51-0; 2. Jared Evers, ITHACA, 47-5; 3. Derrick Smith, PEWAMO WESTPHALIA, 47-4; 4. Michael Schauer, LAINGSBURG, 45-9; 5. Stanley Fink, PEWAMO WESTPHALIA, 43-3; 6. Alex Forsyth, CHESANING, 42-10.50; 7. Mike Miller, BATH, 41-4.50; 8. Luke Jorae, LAINGSBURG, 40-10.50.

HIGH JUMP -- 1. Austin McGrath, CHESANING, 6-1.02; 2T. Michael Dolbee, LESLIE, 6-1.01; T. Adam Wickham, LAINGSBURG, 6-1.01; 4. Andy Pung, PEWAMO WESTPHALIA, 6-1; 5. taurean Resseguie, BATH, 5-11.10; 6. Kaleb Dunn, LESLIE, 5-11; 7. Kyle Graham, DURAND, 5-9.10; 8. Kolton Kavanagh, CARSON CITY-CRYSTAL, 5-9.

LONG JUMP -- 1. Andy Pung, PEWAMO WESTPHALIA, 21-6; 2. Jake Micka, OVID ELSIE, 20-3.50; 3. Travis Young, CHESANING, 19-11.50; 4. Blake Reyes, ITHACA, 19-6; 5. Braydon Kinney, LESLIE, 19-5; 6. marcus prige, STOCKBRIDGE, 18-8.52; 7. Jake Rolf, BATH, 18-8.51; 8. Alex Caron, BYRON, 18-8.50.

DISCUS -- 1. Michael Schauer, LAINGSBURG, 142-1; 2. Marc Stid, DANSVILLE, 131-4; 3. Trevor Alleman, LESLIE, 127-4.10; 4. josh ensign, STOCKBRIDGE, 127-4; 5. Nate Swab, LESLIE, 120-4; 6. Joshua Coston, CARSON CITY-CRYSTAL, 119-0; 7. Jared Evers, ITHACA, 117-9; 8. Owen Schafer, PEWAMO WESTPHALIA, 117-1.

3200 METER RELAY -- 1. ITHACA (A), 8:13.80 (Kaleb Baublitz, Stephen Merchant, Alik Helms, Layne Helms); 2. STOCKBRIDGE (A), 8:18.70 (alec armstrong, nate baird, austin fillmore, evan upshur); 3. PEWAMO WESTPHALIA (A), 8:22.90; 4. BATH (A), 8:30.10 (Deontay Walker, , , ); 5. LANSING CATHOLIC (A), 8:30.11; 6. CHESANING (A), 8:44.20 (Austin McGrath, Dakota Ruddy, Bryce Tomac, Jacob Collins); 7. OVID ELSIE (A), 8:55.20 (Tyler Jensen, Josh Peckens, Dakota Pfeiffer, Luke Hurst); 8. LAINGSBURG (A), 9:00.70 (Jacob Danek, Jordan Ransom, Alex Seck, Ian Stewart).

110M HURDLES -- 1. Tony Wirth, PEWAMO WESTPHALIA, 15.60; 2. Andy Pung, PEWAMO WESTPHALIA, 15.70; 3. Nick Preville, BATH, 15.71; 4. Kolmarge Harris, LAINGSBURG, 16.00; 5. Jared Evers, ITHACA, 16.10; 6. Dylan Kernohan, OVID ELSIE, 16.70; 7. Adam Wilsdon, BYRON, 17.10; 8. Chris Shockey, CARSON CITY-CRYSTAL, 17.11.

100 METER DASH -- 1. dillon brooks, PERRY, 10.70; 2. Zach Seddon, BATH, 11.06; 3. Andre Collins, CARSON CITY-CRYSTAL, 11.20; 4. Mackenzie Glassford, LESLIE, 11.38; 5. Jacob Patsey, DURAND, 11.41; 6. Travis Young, CHESANING, 11.46; 7. Matthew Schmitt, PEWAMO WESTPHALIA, 11.53; 8. Tyler May, ST CHARLES, 11.76.

800M MEDLEY RELAY -- 1. LAINGSBURG (A), 1:33.20 (Chase Beatty, Nick Brown, Adam Wickham, Shaun McKinney); 2. CHESANING (A), 1:33.21 (Bryan Moore, David Yeager, Harrison Ervin, Jake Sadilek); 3. DURAND (A), 1:34.80 (Cameron Koons, Haydn Havard, Kyle Graham, Jacob Patsey); 4. BYRON (A), 1:36.00 (Evan Drouare, Hunter Dalianis-Turner, Corey Potter, Daniel; 5. BATH (A), 1:36.30 ( Nick Preville, , , ); 6. PEWAMO WESTPHALIA (A), 1:37.10; 7. STOCKBRIDGE (A), 1:37.11 (shane allen, visel eric, nick ensign, josh ensign); 8. ITHACA (A), 1:39.00 (Ryan Buckley, Tyler Gibson, Blake Reyes, Bryan Shaw).

1600 METER RUN -- 1. Rebera Keenan, LANSING CATHOLIC, 4:27.60; 2. alec armstrong, STOCKBRIDGE, 4:31.80; 3. Stephen Merchant, ITHACA, 4:34.80; 4. Tanner Droste, PEWAMO WESTPHALIA, 4:35.60; 5. Jarren Guy, DURAND, 4:35.80; 6. Luke Hurst, OVID ELSIE, 4:45.10; 7. Tyler Jensen, OVID ELSIE, 4:48.80; 8. John Lambrecht, ITHACA, 4:48.80.

400 METER RELAY -- 1. LESLIE (A), 44.30 (Chanler Carmer, Mackenzie Glassford, Chase Leonard, Braydon; 2. CHESANING (A), 44.31 (Travis Young, Jake Sadilek, Jeff Gregory, Bryan Moore); 3. LAINGSBURG (A), 44.90 (Chase Beatty, Nick Brown, Adam Wickham, Shaun McKinney); 4. PEWAMO WESTPHALIA (A), 45.00; 5. DURAND (A), 45.40 (Cameron Koons, Kyle Graham, Robert Rix, Jacob Patsey); 6. LANSING CATHOLIC (A), 45.50; 7. ITHACA (A), 45.60 (Ryan Gantz, Tyler Gibson, Blake Reyes, Bryan Shaw); 8. BYRON (A), 45.70 (Alex Caron, Evan Drouare, Hunter Dalianis-Turner, Daniel St.

400 METER DASH -- 1. dillon brooks, PERRY, 50.60; 2. Zach Seddon, BATH, 51.00; 3. Layne Helms, ITHACA, 52.70; 4. Travis Delaney, OVID ELSIE, 53.50; 5. David Yeager, CHESANING, 53.60; 6. Corey Potter, BYRON, 53.80; 7. Elliot Carter, BATH, 53.80; 8. Tyler Metcalf, CARSON CITY-CRYSTAL, 53.90.

300M INTERM. HURDLES -- 1. marcus prige, STOCKBRIDGE, 40.50; 2. Dustin Smith, PEWAMO WESTPHALIA, 41.60; 3. Kolmarge Harris, LAINGSBURG, 43.40; 4. Tony Wirth, PEWAMO WESTPHALIA, 43.40; 5. Alex Caron, BYRON, 43.50; 6. Dylan Kernohan, OVID ELSIE, 43.90; 7. Chris Shockey, CARSON CITY-CRYSTAL, 44.50; 8. Peters Jack, LANSING CATHOLIC, 44.60.

800 METER RUN -- 1. Alik Helms, ITHACA, 1:59.10; 2. Nick Thomas, BATH, 2:00.00; 3. evan upshur, STOCKBRIDGE, 2:00.01; 4. Lorencen Jeffrey, LANSING CATHOLIC, 2:05.00; 5. Jarren Guy, DURAND, 2:06.70; 6. Austin McGrath, CHESANING, 2:07.90; 7. Tyler Jensen, OVID ELSIE, 2:08.40; 8. TJ Ostrander, ST CHARLES, 2:09.00.

200 METER DASH -- 1. dillon brooks, PERRY, 22.10; 2. Shaun McKinney, LAINGSBURG, 22.30; 3. Jake Micka, OVID ELSIE, 22.80; 4. Zach Seddon, BATH, 22.90; 5. Andre Collins, CARSON CITY-CRYSTAL, 23.00; 6. Tyler Gibson, ITHACA, 23.001; 7. Daniel Stohlin, BYRON, 23.40.

3200 METER RUN -- 1. Rebera Keenan, LANSING CATHOLIC, 9:40.60; 2. Stephen Merchant, ITHACA, 9:53.80; 3. Tanner Droste, PEWAMO WESTPHALIA, 9:54.30; 4. nate baird, STOCKBRIDGE, 9:54.90; 5. Greg Trierweiler, PEWAMO WESTPHALIA, 9:59.40; 6. Caleb Barker, PEWAMO WESTPHALIA, 10:01.20; 7. David Whaley, BYRON, 10:01.80; 8. Kaleb Baublitz, ITHACA, 10:03.00.

1600 METER RELAY -- 1. LANSING CATHOLIC (A), 3:30.70; 2. ITHACA (A), 3:32.30 (Tyler Gibson, Layne Helms, Seth Capen, Alik Helms); 3. BATH (A), 3:35.20 (Nick Thomas, , , ); 4. CHESANING (A), 3:37.20 (Bryan Moore, Harrison Ervin, Austin McGrath, David Yeager); 5. STOCKBRIDGE (A), 3:38.00 (marcus prige, alec armstrong, peter nyfeler, evan upshur); 6. LAINGSBURG (A), 3:38.40 (Chase Beatty, Nick Brown, Adam Wickham, Shaun McKinney); 7. PEWAMO WESTPHALIA (A), 3:40.70; 8. LESLIE (A), 3:43.20 (Chase Leonard, Levi Prater, Braydon Kinney, Jonathon Brown).
05/17/13 WOMEN'S TRACK AND FIELD

TRACK REGIONALS AT ITHACA HIGH SCHOOL 05/17/13

Women's Track Regional Results

TEAM SCORING - PEWAMO WESTPHALIA 178; BATH 90; ITHACA 63; DURAND 57; LANSING CATHOLIC 52; PERRY 45; OVID ELSIE 36; LAINGSBURG 33; STOCKBRIDGE 24; LESLIE 22; DANSVILLE 17; BYRON 15; CARSON CITY-CRYSTAL 14; CHESANING 12; ST CHARLES 4.

POLE VAULT -- 1. Kenzie Wieber, PEWAMO WESTPHALIA, 10-7; 2. Brianne Schafer, PEWAMO WESTPHALIA, 10-3; 3. Sasha Platte, PEWAMO WESTPHALIA, 9-9; 4. Jamie Cool, STOCKBRIDGE, 8-0; 5. Abby Wirth, PEWAMO WESTPHALIA, 8-0; 6. sara curtis, PERRY, 7-6; 7. Mavis Orrick, LESLIE, 7-6.

SHOT PUT -- 1. britney white, PERRY, 34-5; 2. Emma Schafer, PEWAMO WESTPHALIA, 33-7; 3. Hannah Dunham, DANSVILLE, 32-10; 4. Nicky McAvoy, LAINGSBURG, 32-6; 5. Jenny Spink, STOCKBRIDGE, 32-3; 6. Courtney Cooper, DURAND, 30-7; 7. Brenda Hafner, PEWAMO WESTPHALIA, 30-5; 8. Claudia Price, OVID ELSIE, 28-2.50.

HIGH JUMP -- 1. Marissa Johnson, DURAND, 5-4; 2. Kelly Brown, LAINGSBURG, 5-1.01; 3. Kirsten Johnson, LAINGSBURG, 5-0; 4. Erica Nurenberg, PEWAMO WESTPHALIA, 4-10.03; 5. Madison Fiebernitz, DURAND, 4-10.02; 6. Fields Erin, LANSING CATHOLIC, 4-10.01; 7. Kelsey Crockett, STOCKBRIDGE, 4-10; 8. Bria Harless, ITHACA, 4-8.

LONG JUMP -- 1. Andrea Spitzley, PEWAMO WESTPHALIA, 15-6.25; 2. Betsy Arens, PEWAMO WESTPHALIA, 15-5; 3. Kendra Weeks, LESLIE, 15-3.50; 4. Hallie Ballard, DURAND, 14-11.50; 5. Ayaka Honda, OVID ELSIE, 14-11; 6. Jenna Thelen, PEWAMO WESTPHALIA, 14-6; 7. Dunneback Anne Marie, LANSING CATHOLIC, 14-4; 8. Kylee Schneider, PEWAMO WESTPHALIA, 14-4.

DISCUS -- 1. Calla Bartlett, BYRON, 106-6; 2. Hannah Dunham, DANSVILLE, 105-9; 3. Brenda Hafner, PEWAMO WESTPHALIA, 105-0; 4. Nicky McAvoy, LAINGSBURG, 104-9; 5. Lauren Allen, STOCKBRIDGE, 104-0; 6. Courtney Cooper, DURAND, 100-9; 7. Jenny Spink, STOCKBRIDGE, 100-7; 8. britney white, PERRY, 98-11.

3200 METER RELAY -- 1. BATH (A), 10:01.50 (Alyssa Abendroth, Faith Brown, Annie Fanta, Gabrielle Labi; 2. ITHACA (A), 10:05.20 (Blaire Showers, Hannah Thayer, Alyssa Mankey, Kurstin Kalis; 3. PERRY (A), 10:12.40; 4. LANSING CATHOLIC (A), 10:12.41; 5. PEWAMO WESTPHALIA (A), 10:18.10; 6. DANSVILLE (A), 11:01.90 (Emily Foster, Ellen Launstein, Amanda Arbuckle, Michaela St; 7. LAINGSBURG (A), 11:10.90 (Hanna Angst, Amy Babinski, Emily Garner, Madeline Johnson); 8. CARSON CITY-CRYSTAL (A), 11:29.80 (Claire Hubbell, Elizabeth McCrackin, Jaylin Fisher, Kaitlin.

100M HURDLES -- 1. Krista Kinsey, BATH, 15.40; 2. Kelsey Schmitz, PEWAMO WESTPHALIA, 15.90; 3. hannah shellenbarger, PERRY, 16.40; 4. Kayla Richmond, CHESANING, 16.50; 5. Kaylee Martin, ITHACA, 16.90; 6. Jaryn Goodrich, BYRON, 17.10; 7. Cydni Dorn, OVID ELSIE, 17.70; 8. Emma Schafer, PEWAMO WESTPHALIA, 20.30.

100 METER DASH -- 1. Kenzie Wieber, PEWAMO WESTPHALIA, 12.40; 2. Tori Klein, PEWAMO WESTPHALIA, 12.70; 3. Bonnie Emmerling, DURAND, 12.80; 4. Sasha Platte, PEWAMO WESTPHALIA, 12.90; 5. Jenna Thelen, PEWAMO WESTPHALIA, 13.00; 6. Sarah Barrett, PEWAMO WESTPHALIA, 13.20; 7. Hallie Ballard, DURAND, 13.30; 8. Kendra Weeks, LESLIE, 13.70.

800M MEDLEY RELAY -- 1. PEWAMO WESTPHALIA (A), 1:48.90; 2. LANSING CATHOLIC (A), 1:53.00; 3. ITHACA (A), 1:53.70 (Cheyanne Seeley, Kaylee Martin, Lotte DeSaegher, Brianne Dr; 4. DURAND (A), 1:53.80 (Kayla Thayer, Madison Fiebernitz, Marissa Johnson, Hallie B; 5. OVID ELSIE (A), 1:58.10 (Brooke Denovich, Gabbi Dorn, Jami McClure, Lacey Micka); 6. BATH (A), 2:00.70 (Tayler Brown, Krista Kinsey, Annie Fanta, Isabelle Handzo-; 7. BYRON (A), 2:03.70 (Lindsey Jones, Michelle Persall, Michelle Persall, Julia Mo; 8. CARSON CITY-CRYSTAL (A), 2:04.60 (Savannah Assemany, Samantha McCrackin, Kody Pilkinton, Mand.

1600 METER RUN -- 1. Alyssa Abendroth, BATH, 5:21.20; 2. Kurstin Kalisek, ITHACA, 5:22.00; 3. Jamie Madrigal, DURAND, 5:28.70; 4. Frost Emma, LANSING CATHOLIC, 5:30.20; 5. Delaney Mary, LANSING CATHOLIC, 5:40.10; 6. alicia tomlin, PERRY, 5:42.50; 7. Madeline Johnson, LAINGSBURG, 5:42.70; 8. Abby Heiler, ST CHARLES, 5:45.20.

400 METER RELAY -- 1. PEWAMO WESTPHALIA (A), 51.20; 2. DURAND (A), 52.70 (Kayla Thayer, Madison Fiebernitz, Marissa Johnson, Hallie B; 3. ITHACA (A), 54.10 (Cheyanne Seeley, Brianne Draper, Alysa Betcher, Kaylee Mart; 4. LANSING CATHOLIC (A), 54.50; 5. OVID ELSIE (A), 54.80 (Cydni Dorn, Gabbi Dorn, Ayaka Honda, Jami McClure); 6. BATH (A), 55.20; 7. STOCKBRIDGE (A), 56.00 (Mecedes Medina, Becca Ensign, Olivia DeCroix, Jayme Plenner; 8. PERRY (A), 56.60.

400 METER DASH -- 1. Emily Godfrey, OVID ELSIE, 1:00.00; 2. Marissa Wirth, PEWAMO WESTPHALIA, 1:00.30; 3. Isabelle Handzo-Fritz, BATH, 1:01.20; 4. Tayler Brown, BATH, 1:02.30; 5. Cammie Noeker, PEWAMO WESTPHALIA, 1:04.10; 6. Fata Annie, LANSING CATHOLIC, 1:04.10; 7. Harvey Sydney, LANSING CATHOLIC, 1:04.50; 8. Annie Davis, LESLIE, 1:05.20.

300M LOW HURD -- 1. Krista Kinsey, BATH, 46.80; 2. Kelsey Schmitz, PEWAMO WESTPHALIA, 48.00; 3. hannah shellenbarger, PERRY, 48.01; 4. Kayla Richmond, CHESANING, 48.10; 5. Kaylee Martin, ITHACA, 49.70; 6. Emma Schafer, PEWAMO WESTPHALIA, 51.40; 7. Madison Krupp, CHESANING, 51.90; 8. Abby Wirth, PEWAMO WESTPHALIA, 52.30.

800 METER RUN -- 1. Annie Fanta, BATH, 2:20.40; 2. Kurstin Kalisek, ITHACA, 2:24.50; 3. Betsy Arens, PEWAMO WESTPHALIA, 2:26.30; 4. Sarah Subject, LESLIE, 2:27.50; 5. Blaire Showers, ITHACA, 2:28.70; 6. Jamie Madrigal, DURAND, 2:29.70; 7. Brown Josephine, LANSING CATHOLIC, 2:34.20; 8. samantha hahn, PERRY, 2:34.30.

200 METER DASH -- 1. Emily Godfrey, OVID ELSIE, 26.40; 2. Brianne Draper, ITHACA, 26.40; 3. Isabelle Handzo-Fritz, BATH, 26.90; 4. Kendra Weeks, LESLIE, 27.70; 5. Gabrielle Hummel, CARSON CITY-CRYSTAL, 28.20; 6. Kelly Thelen, PEWAMO WESTPHALIA, 28.50; 7. Marissa Johnson, DURAND, 28.50; 8. Kaila Hoover, BATH, 29.10.

3200 METER RUN -- 1. Frost Emma, LANSING CATHOLIC, 11:43.90; 2. Kaitlin Beyer, CARSON CITY-CRYSTAL, 11:49.20; 3. Gabrielle Labioda, BATH, 11:54.90; 4. Julia Angst, LAINGSBURG, 12:15.60; 5. katie figueras, PERRY, 12:32.20; 6. Abby Heiler, ST CHARLES, 12:35.70; 7. Melissa Schott, BATH, 12:46.80; 8. Leanna Schafer, PEWAMO WESTPHALIA, 12:48.20.

1600 METER RELAY -- 1. PEWAMO WESTPHALIA (A), 4:08.20; 2. BATH (A), 4:12.50 ( Annie Fanta, Tayler Brown, Krista Kinsey, Isabelle Handzo-; 3. ITHACA (A), 4:18.70 (Blaire Showers, Hannah Thayer, Claire Reeves, Kurstin Kalis; 4. STOCKBRIDGE (A), 4:19.60 (Jamie Cool, Becca Ensign, Mecedes Medina, Kelsey Crockett); 5. PERRY (A), 4:20.90 (allison middleton, hannah shellenbarger, alicia tomlin, jor; 6. LANSING CATHOLIC (A), 4:21.30; 7. LESLIE (A), 4:31.10 (Rachelle Locke, Kendra Weeks, Annie Davis, Sarah Subject); 8. OVID ELSIE (A), 4:33.40 (Brooke Denovich, Jessica Frantz, Emily Godfrey, Lacey Micka.

Check out our 2013 MHSAA Track and Field Regionals Coverage Page