2013 MHSAA Regional 23-3 Erie-Mason

back to results

May. 17, 2013

2013 MHSAA Regional 23-3 Erie-Mason
Erie Mason, MI
Provided by MHSAA



PLEASE SCROLL TO THE RIGHT TO VIEW FULL RESULTS


05/17/13 MEN'S TRACK AND FIELD

REGIONAL #23-3 AT ERIE MASON 05/17/13

Men's Regional #23-3

TEAM SCORING - Ann Arbor-Gabriel Richard 105; Clinton 71; Ida 63; Erie-Mason 60.50; Dundee 54; River Rouge 51; Monroe-St. Mary Catholic Central 49; Manchester 46.50; Blissfield 39; Adrian-Madison 39; Whitmore Lake 25; Ypsilanti-Willow Run 18; Allen Park-Cabrini 17; Ann Arbor - Greenhills 5; Riverview-Gabriel Richard 3.

SHOT PUT -- 1. Sean Donnellon, Ann Arbor-Gabriel Richard, 47-8.50; 2. Austin Hundley, Ann Arbor-Gabriel Richard, 45-1.50; 3. Clarence Oliver, River Rouge, 44-2.50; 4. Travis Sisty, Ida, 42-7.50; 5. Tony Trumbull, Adrian-Madison, 41-7.50; 6. Andrew Espinosa, Erie-Mason, 41-7; 7. Josh Rogers, Adrian-Madison, 41-6.25; 8. Drew Diedrich, Ann Arbor-Gabriel Richard, 40-1.75.

DISCUS -- 1. Sean Donnellon, Ann Arbor-Gabriel Richard, 148-0; 2. Jordan Willson, Blissfield, 147-10; 3. Kevin Bouchard, Whitmore Lake, 147-8; 4. Jackson Setzler, Ida, 138-1; 5. Austin Hundley, Ann Arbor-Gabriel Richard, 131-1; 6. Tony Trumbull, Adrian-Madison, 130-6; 7. brian robert, Manchester, 130-1; 8. Jon Becker, Blissfield, 125-6.

LONG JUMP -- 1. Michael Barmore, River Rouge, 19-10; 2. Mark Naida, Monroe-St. Mary Catholic Central, 19-9.75; 3. Nate Wold, Blissfield, 19-9; 4. Devon Simmer, Whitmore Lake, 19-4.75; 5. Austin Laderach, Erie-Mason, 19-3.25; 6. Noah Poore, Clinton, 19-1.25; 7. Jeff Ryder, Monroe-St. Mary Catholic Central, 18-11; 8. JOEY YOAS, Dundee, 18-8.75.

HIGH JUMP -- 1. KEVIN KARNER, Dundee, 6-5; 2. Travis Vuich, Monroe-St. Mary Catholic Central, 6-3; 3. Ryan Piatt, Clinton, 6-1.02; 4. Rory Judge, Whitmore Lake, 6-1.01; 5. Nate Wold, Blissfield, 6-1; 6. Mark Naida, Monroe-St. Mary Catholic Central, 5-11.01; 7. Paul Gass, Allen Park-Cabrini, 5-11; 8. jordan heuser, Manchester, 5-9.01.

POLE VAULT -- 1. Hayden Faber, Ida, 12-6.01; 2. austin rathburn, Manchester, 12-6; 3. Ryan Polgar, Ann Arbor-Gabriel Richard, 10-3.

3200 METER RELAY -- 1. Clinton (A), 8:32.38 (RYAN ROGERS, JUSTIN SWISHER, Jimmy Phillips, DOMINIC MUESSI; 2. Ida (A), 8:36.51 (Kevin Malone, Garrett Madden, Jarrod Sawasky, Cody Dixon); 3. Manchester (A), 8:39.21 (ben heuser, matt kemner, logan boote, edordo tricleri); 4. Erie-Mason (A), 8:49.84 (Nick Raymond, Louis Flory, Andy McGarry, Will Henkel); 5. Ann Arbor-Gabriel Richa, 8:56.30 (Josh LaFave, Colin McNally, Ben Bratton, Michael Forrest); 6. Allen Park-Cabrini (A) , 8:57.79 (Seth Globke, Bryan Giczewski, Tony Soderburg, Paul Gass); 7. Dundee (A), 8:58.22 (BRENNAN SMITH, MATT OTT, AUSTIN CAMP, RONNIE CLAWSON); 8. Ann Arbor - Greenhills , 9:05.30 (Naveen Fuji, Dominic Johnson, Ashwin Fuji, David Barbehenn).

110M HURDLES -- 1. Ross Whitman, Monroe-St. Mary Catholic Central, 15.28; 2. Mitchell Couturier, Monroe-St. Mary Catholic Central, 16.41; 3. Thomas Jackson, Blissfield, 16.43; 4. KEVIN KARNER, Dundee, 16.45; 5. Jeff Ryder, Monroe-St. Mary Catholic Central, 16.55; 6. Seth Harmon, Erie-Mason, 17.57; 7. Kenny Kowalski, Ann Arbor-Gabriel Richard, 17.81; 8. Ryan Raudebaugh, Erie-Mason, 18.35.

100 METER DASH -- 1. Blaise Stearns, Ann Arbor-Gabriel Richard, 11.23; 2. Brandon Morgan, Ypsilanti-Willow Run, 11.34; 3. Jshmoz Perry, River Rouge, 11.39; 4. Mathew Sexton, Clinton, 11.72; 5. ADAM GREER, Dundee, 11.75; 6. Michael Barmore, River Rouge, 12.05; 7. Blade Bowman, Erie-Mason, 14.34.

800 METER RELAY -- 1. River Rouge (A), 1:33.62 (Michael Barmore, Rajuan Williams, Corey Howell, Jshmoz Perr; 2. Ann Arbor-Gabriel Richa, 1:33.90 (Alex Costley, Kwami Adoboe-Herrera, Matt Mackey, Ashton Hun; 3. Blissfield (A), 1:35.48 (David Wolfe, Nate Underhill, Thomas Jackson, Dakota Suiter); 4. Ida (A), 1:35.56; 5. Adrian-Madison (A), 1:35.82; 6. Manchester (A), 1:36.31 (joe mazur, zach dunsmore, alex Saenz de viteri, ethan sequi; 7. Clinton (A), 1:37.43; 8. Erie-Mason (A), 1:37.82 (Austin Laderach, Jordan Mendoza, Andrew Espinosa, Blade Bow.

1600 METER RUN -- 1. Nick Raymond, Erie-Mason, 4:31.26; 2. ZACH SCHEICH, Dundee, 4:36.38; 3. logan boote, Manchester, 4:40.04; 4. Ryan Rogers, Clinton, 4:45.16; 5. Garrett Madden, Ida, 4:46.70; 6. Ashwin Fuji, Ann Arbor - Greenhills, 4:52.16; 7. BRENNAN SMITH, Dundee, 4:59.83; 8. Naveen Fuji, Ann Arbor - Greenhills, 5:01.38.

400 METER RELAY -- 1. Ann Arbor-Gabriel Richa, 44.82 (Ashton Hundley, Kwami Adoboe-Herrera, Matt Mackey, Blaise S; 2. River Rouge (A), 45.26 (Michael Barmore, Rajuan Williams, Corey Howell, Jshmoz Perr; 3. Ida (A), 45.74; 4. Adrian-Madison (A), 46.07; 5. Blissfield (A), 46.16 (David Wolfe, Kirkland Bates, Nate Wold, Dakota Suiter); 6. Whitmore Lake (A), 46.76 (Rory Judge, Chris White, Devon Simmer, Kevin Bouchard); 7T. Manchester (A), 47.17 (jimmy kurasz, joe mazur, ryan stautz, ethan sequia); T. Erie-Mason (A), 47.17 (Austin Laderach, Jordan Mendoza, Andrew Espinosa, Blade Bow.

400 METER DASH -- 1. Dominic Muessig, Clinton, 51.25; 2. Matt Benschoter, Adrian-Madison, 51.46; 3. zach dunsmore, Manchester, 52.39; 4. Paul Gass, Allen Park-Cabrini, 52.84; 5. Alex Costley, Ann Arbor-Gabriel Richard, 53.33; 6. Justin Querry, Allen Park-Cabrini, 53.50; 7. Cody Dixon, Ida, 54.06; 8. Nate Underhill, Blissfield, 54.51.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Matt Mackey, Ann Arbor-Gabriel Richard, 41.34; 2. Seth Harmon, Erie-Mason, 42.77; 3. Nick Klemm, Adrian-Madison, 43.36; 4. Paul Shelcusky, Ann Arbor-Gabriel Richard, 44.63; 5. KYLE KEFFER, Dundee, 44.72; 6. Jimmy Lyons, Riverview-Gabriel Richard, 44.81; 7. Jeff Ryder, Monroe-St. Mary Catholic Central, 45.57; 8. ALEX STULL, Dundee, 45.86.

800 METER RUN -- 1. Nick Raymond, Erie-Mason, 1:58.80; 2. Dominic Muessig, Clinton, 2:04.43; 3. Gunner McGibbon, Whitmore Lake, 2:07.66; 4. mike cuevase, Manchester, 2:08.87; 5. Chris Wickenheiser, Monroe-St. Mary Catholic Central, 2:12.70; 6. Josh LaFave, Ann Arbor-Gabriel Richard, 2:13.03; 7. Kevin Malone, Ida, 2:13.08; 8. AUSTIN CAMP, Dundee, 2:13.39.

200 METER DASH -- 1. Brandon Morgan, Ypsilanti-Willow Run, 23.45; 2. Jshmoz Perry, River Rouge, 23.53; 3. Matt Benschoter, Adrian-Madison, 23.73; 4. ADAM GREER, Dundee, 24.02; 5. Tom Vinton, Clinton, 24.11; 6. joe mazur, Manchester, 24.14; 7. Mathew Sexton, Clinton, 24.64.

3200 METER RUN -- 1. Nick Raymond, Erie-Mason, 9:38.99; 2. ZACH SCHEICH, Dundee, 9:53.81; 3. Ryan Rogers, Clinton, 9:59.31; 4. Garrett Madden, Ida, 10:15.51; 5. Colin McNally, Ann Arbor-Gabriel Richard, 10:18.96; 6. Jarrod Sawasky, Ida, 10:38.51; 7. RONNIE CLAWSON, Dundee, 10:40.31; 8. MATT OTT, Dundee, 10:45.08.

1600 METER RELAY -- 1. Clinton (A), 3:33.16 (Ryan Piatt, Tom Vinton, Mathew Sexton, Dominic Muessig); 2. Ida (A), 3:34.65 (Shane Sampson, Jackson Setzler, Cody Dixon, Kyle Russell); 3. Ann Arbor-Gabriel Richa, 3:40.16 (Alex Costley, Paul Shelcusky, Ashton Hundley, Matt Mackey); 4. Manchester (A), 3:42.68 (zach dunsmore, matt kemner, mike cuevase, edordo tricleri); 5. Allen Park-Cabrini (A) , 3:42.70 (Paul Gass, Jonah Globke, Chris Sukel, Justin Querry); 6. Blissfield (A), 3:43.21 (Kirkland Bates, Nate Underhill, Dakota Suiter, David Wolfe); 7. Erie-Mason (A), 3:44.62 (Robin Sterna, Seth Harmon, Jacob Skaggs, Will Henkel); 8. Adrian-Madison (A), 3:47.27.
05/17/13 WOMEN'S TRACK AND FIELD

REGIONAL #23-3 AT ERIE MASON 05/17/13

Women's Regional #23-3

TEAM SCORING - Adrian-Madison 125.50; Erie-Mason 97; Ann Arbor-Gabriel Richard 88.50; Ida 76.33; Whitmore Lake 50; Dundee 36; Riverview-Gabriel Richard 32; Ecorse 31; Blissfield 27; Manchester 26.33; Clinton 23.33; Monroe-St. Mary Catholic Central 19; Ann Arbor - Greenhills 14; Allen Park-Cabrini 12; Ypsilanti-Willow Run 1.

SHOT PUT -- 1. Ashley Bussing, Adrian-Madison, 38-9.50; 2. Darcie Marion, Adrian-Madison, 35-3; 3. Haley Hudson, Adrian-Madison, 35-2.75; 4. Kora Dreffs, Ann Arbor-Gabriel Richard, 32-4.75; 5. Emily Couture, Clinton, 32-4; 6. Miranda Wilkie, Monroe-St. Mary Catholic Central, 31-7; 7. ISABELLE REAUME, Dundee, 30-1.25; 8. Amanda Revesz, Erie-Mason, 29-5.

DISCUS -- 1. Ashley Bussing, Adrian-Madison, 124-5; 2. Darcie Marion, Adrian-Madison, 112-4; 3. Sarah Kirchner, Whitmore Lake, 108-11; 4. Miranda Wilkie, Monroe-St. Mary Catholic Central, 107-8; 5. Melissa Nelson, Allen Park-Cabrini, 104-4; 6. Samantha Kalmbach, Manchester, 95-1; 7. Kora Dreffs, Ann Arbor-Gabriel Richard, 90-1; 8. Emily Couture, Clinton, 88-11.

LONG JUMP -- 1. Ryleigh. Richett, Ida, 15-3.25; 2. Paige Stark, Erie-Mason, 15-0.75; 3. Kacy Campbell, Clinton, 15-0.50; 4. Charlotte Henry, Whitmore Lake, 14-3.50; 5. Taylor Theriot, Adrian-Madison, 14-2.75; 6. Alex Robinson, Monroe-St. Mary Catholic Central, 14-2.50; 7. Lauren Patterson, Monroe-St. Mary Catholic Central, 14-1.01; 8. Marlayna Minnick, Adrian-Madison, 14-1.

HIGH JUMP -- 1. Samantha Manschesky, Whitmore Lake, 5-0.01; 2. Amber Warren, Adrian-Madison, 5-0; 3. AMBER EDMONDS, Dundee, 4-10.01; 4. Taylor Withrow, Manchester, 4-10; 5. Alex Heid, Erie-Mason, 4-8.02; 6. Ashley Morris, Adrian-Madison, 4-8.01; 7. Julia Grzywinski, Monroe-St. Mary Catholic Central, 4-8; 8T. Emily DiMeglio, Ida, 4-6.01; T. Ashlynn Hubbard, Clinton, 4-6.01; T. Rachel Stiles, Manchester, 4-6.01.

POLE VAULT -- 1. Hannah Saul, Erie-Mason, 11-0; 2. Sara Goetz, Blissfield, 9-7; 3. Alycia Drwencke, Adrian-Madison, 8-6; 4. Mckenna Mathis, Erie-Mason, 8-0; 5T. Lizzie Redpath, Ann Arbor-Gabriel Richard, 7-6; T. Janice Cabrera, Adrian-Madison, 7-6.

3200 METER RELAY -- 1. Ann Arbor-Gabriel Richa, 10:19.66 (Grace Glagola, Andrea Bodary, Annie Patton, Nina Sapienza); 2. Erie-Mason (A), 10:27.02 (Nicole Poca, Savannah Healey, McKenna Mathis, Sophie Bates); 3. Ida (A), 10:29.98 (Jamie Comstock, Ashley Sorge, Kay Orwig, Jamie Rose); 4. Riverview-Gabriel Richa, 10:45.91 (Megan McLellan, Michelina Partipilo, Erica Augustyniak, Cas; 5. Dundee (A), 10:48.49 (HOLLY HARNICA, ABBY SCHARBONEAU, MIRANDA McCLELLAN, CAITLYN; 6. Adrian-Madison (A), 10:55.21; 7. Blissfield (A), 11:12.59 (Brianna Yates, Abbey Zubke, Nea Lepaus, Madeline Auth); 8. Clinton (A), 11:32.49.

100M HURDLES -- 1. Kelly Bindon, Ann Arbor-Gabriel Richard, 16.85; 2. Paige Stark, Erie-Mason, 17.14; 3. Rachel Koscielecki, Riverview-Gabriel Richard, 17.38; 4. Elisabeth Betz, Blissfield, 17.46; 5. SPENCER DUSSEAU, Dundee, 17.84; 6. Alexa Brososky, Ida, 17.90; 7. Hanna Fanson, Whitmore Lake, 18.18; 8. China Mcgee, Ypsilanti-Willow Run, 18.46.

100 METER DASH -- 1. ShaCal Miller, Ecorse, 13.17; 2. Grace Gardner, Ann Arbor - Greenhills, 13.31; 3. Linnea Vicari, Ida, 13.50; 4. Kelly Jacobs, Erie-Mason, 13.53; 5. Accacia Enriquez, Adrian-Madison, 13.62; 6. Ashley Morris, Adrian-Madison, 13.93; 7. Abbey Geppner, Ann Arbor-Gabriel Richard, 14.15; 8. Courtney Rodriguez, Adrian-Madison, 14.36.

800 METER RELAY -- 1. Erie-Mason (A), 1:50.22 (Hannah Saul, Alex Heid, Kelly Jacobs, Paige Stark); 2. Adrian-Madison (A), 1:50.63 (HALEY MELLON, Rita DeHoyos, Ashley Morris, Desi Rosales); 3. Ann Arbor-Gabriel Richa, 1:52.98 (Grace Glagola, Kelly Bindon, Andrea Jaegar, Abbey Geppner); 4. Ecorse (A), 1:53.56; 5. Ida (A), 1:55.04; 6. Blissfield (A), 1:57.15 (Sara Goetz, Elisabeth Betz, Jessica Bausman, Allison Crowle; 7. Whitmore Lake (A), 1:57.34 (Charlotte Henry, Lani Hennings, Maddie Carpenter, Erica Tat; 8. Manchester (A), 1:58.83 (Alia Benedict, Katie Deacons, Kaitlin Tindall, Rachel Stile.

1600 METER RUN -- 1. AMY LITTLEFIELD, Dundee, 5:24.73; 2. Ashley Sorge, Ida, 5:27.44; 3. Andrea Bodary, Ann Arbor-Gabriel Richard, 5:29.49; 4. Jordan Powell, Allen Park-Cabrini, 5:30.43; 5. Christy Weidmayer, Manchester, 5:49.05; 6. Jamie Rose, Ida, 5:49.67; 7. Clarissa Pioch, Monroe-St. Mary Catholic Central, 5:53.78; 8. Megan McLellan, Riverview-Gabriel Richard, 5:57.12.

400 METER RELAY -- 1. Adrian-Madison (A), 52.94 (Accacia Enriquez, Ashley Morris, COURTNEY RODRIGUEZ, Desi R; 2. Ecorse (A), 53.66 (Latica Turner, Jessica Howard, T'era Nesbitt, ShaCal Miller; 3. Ida (A), 53.68; 4. Ann Arbor-Gabriel Richa, 54.52 (Kelly Bindon, Andrea Jaegar, Kathleen Reidy, Abbey Geppner); 5. Blissfield (A), 54.87 (Sara Goetz, Colleen Willson, Elisabeth Betz, Allison Crowle; 6. Ann Arbor - Greenhills , 55.08 (Onyekachi Nwaneri, Brigid Cummings, Valerie Uduji, Grace Ga; 7. Whitmore Lake (A), 56.04 (Hanna Fanson, Alexis LaCruze, Lani Hennings, Erica Tatum); 8. Manchester (A), 57.21 (Lauren Matson, Katie Deacons, Jessi Deacons, Rachel Stiles).

400 METER DASH -- 1. Alia Benedict, Manchester, 1:02.89; 2. Casey Lyons, Riverview-Gabriel Richard, 1:03.36; 3. Hannah Saul, Erie-Mason, 1:03.50; 4. Nina Sapienza, Ann Arbor-Gabriel Richard, 1:04.46; 5. Annie Patton, Ann Arbor-Gabriel Richard, 1:04.64; 6. Valerie Uduji, Ann Arbor - Greenhills, 1:06.73; 7. Michelle Hague, Adrian-Madison, 1:06.78; 8. Alex Robinson, Monroe-St. Mary Catholic Central, 1:08.99.

300M LOW HURD -- 1. Kelly Bindon, Ann Arbor-Gabriel Richard, 50.36; 2. Rita DeHoyos, Adrian-Madison, 50.66; 3. Kacy Campbell, Clinton, 52.28; 4. Taylor Theriot, Adrian-Madison, 52.84; 5. Hanna Fanson, Whitmore Lake, 53.30; 6. MARINA de LIMA, Dundee, 54.42; 7. Miranda Strack, Blissfield, 54.68; 8. Alex Heid, Erie-Mason, 55.13.

800 METER RUN -- 1. Charlotte Henry, Whitmore Lake, 2:27.40; 2. Nicole Poca, Erie-Mason, 2:28.45; 3. Grace Glagola, Ann Arbor-Gabriel Richard, 2:29.31; 4. Michelina Partipilo, Riverview-Gabriel Richard, 2:29.56; 5. AMY LITTLEFIELD, Dundee, 2:35.11; 6. Jordan Powell, Allen Park-Cabrini, 2:37.74; 7. Sophie Bates, Erie-Mason, 2:41.92; 8. Jamie Comstock, Ida, 2:44.50.

200 METER DASH -- 1. Kelly Jacobs, Erie-Mason, 27.78; 2. T'era Nesbitt, Ecorse, 27.84; 3. Rita DeHoyos, Adrian-Madison, 28.65; 4. Erica Tatum, Whitmore Lake, 29.14; 5. Ryleigh. Richett, Ida, 30.02; 6. Nikole Podsiad, Riverview-Gabriel Richard, 30.06; 7. Mariah Marshall, Ida, 30.59.

3200 METER RUN -- 1. Ashley Sorge, Ida, 11:53.46; 2. Andrea Bodary, Ann Arbor-Gabriel Richard, 12:03.06; 3. Jamie Rose, Ida, 12:27.23; 4. Kadie Tower, Clinton, 12:51.31; 5. Megan McLellan, Riverview-Gabriel Richard, 12:52.85; 6. ABBY SCHARBONEAU, Dundee, 13:06.92; 7. Gabrielle Belvins, Ida, 13:07.29; 8. Savannah Healey, Erie-Mason, 13:09.72.

1600 METER RELAY -- 1. Erie-Mason (A), 4:14.74 (Nicole Poca, Kelly Jacobs, Paige Stark, Hannah Saul); 2. Adrian-Madison (A), 4:16.73 (Rita DeHoyos, HALEY MELLON, Michelle Hague, Desi Rosales); 3. Ann Arbor-Gabriel Richa, 4:21.84 (Nina Sapienza, Annie Patton, Grace Glagola, Gabbie Redpath); 4. Ida (A), 4:31.91; 5. Whitmore Lake (A), 4:33.84 (Erica Tatum, Lani Hennings, Hanna Fanson, Charlotte Henry); 6. Blissfield (A), 4:36.14 (Sara Goetz, Jessica Bausman, Elisabeth Betz, Abbey Zubke); 7. Manchester (A), 4:36.76 (Alia Benedict, Cassidy Horodeczny, Kaitlin Tindall, Christy; 8. Monroe-St. Mary Catholi, 4:37.85.

Check out our 2013 MHSAA Track and Field Regionals Coverage Page