2013 MHSAA Regional 7-1 Highland-Milford

back to results

May. 17, 2013

2013 MHSAA Regional 7-1 Highland-Milford
Milford High School
Milford, MI
Provided by MHSAA



PLEASE SCROLL TO THE RIGHT TO VIEW FULL RESULTS


05/17/13 MEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA REG 7-1 AT MILFORD HIGH SCHOOL 05/17/13



TEAM SCORING - Walled Lake Central 75.50; Novi 71; Walled Lake Northern 70; Walled Lake Western 65; Highland Milford 59.50; Waterford Mott 54; Hartland 51.50; Northville 47.50; Detroit Catholic Central 40; Pinckney 31.50; South Lyon 26.50; Howell 26; Waterford Kettering 19; Brighton 14; White Lake Lakeland 12.

3200 METER RELAY -- 1. Highland Milford (A), 7:50.90 (Kevin Black, Michael Palazollo, Brian Kettle, Kyle Monagle); 2. Waterford Mott (A), 7:52.10; 3. Pinckney (A), 8:04.00 (Davis Smith, Matt Taylor, Larry wesley Sanders, Larry tyler; 4. Hartland (A), 8:04.40 (Jareb Duggan, Jesse Neal, Jeremy Kramer, Bryan Condra); 5. Walled Lake Western (A), 8:07.00 (Mitch Dennis, Jon Harris, Austin Murray, Mitch Schnaible); 6. Walled Lake Central (A), 8:09.80 (Steven Hoef, Jeff Dunagin, Zane Coplai, Ron Penny); 7. Novi (A), 8:10.20; 8. Walled Lake Northern (A, 8:28.60.

110M HURDLES -- 1. John Simmons, Walled Lake Western, 14.60; 2. Ilia Panev, Waterford Mott, 14.70; 3. Ethan Armstrong, Howell, 14.80; 4. Shane Moffo, Walled Lake Western, 14.80; 5. Josh Gandy, Detroit Catholic Central, 14.80; 6. Brandon Gigliotti, Hartland, 14.90; 7. Evan Bahs, Walled Lake Northern, 15.10; 8. Daron Turner, Novi, 15.20.

100 METER DASH -- 1. Jordan Love, Novi, 10.60; 2. Josh Jones, Walled Lake Western, 10.70; 3. Danotiss Smith, Waterford Kettering, 11.00; 4. Josh Duggan, Hartland, 11.00; 5. Matt Kosmalski, Walled Lake Northern, 11.20; 6. Marcus Johnson, Walled Lake Western, 11.30; 7. Tyler Schingeck, Pinckney, 11.50; 8. Todd Watzke, Walled Lake Northern, 11.50.

800 METER RELAY -- 1. Walled Lake Northern (A, 1:29.20 (Matt Kosmalski, Benjamin Washington, John Dade, Chris Cliff; 2. Novi (A), 1:29.40; 3. Walled Lake Western (A), 1:30.80 (Brian Harris, Alex Watzke, Kyle Bambard, John Simmons); 4. Waterford Kettering (A), 1:31.30 (Danotiss Smith, Keiron Payne, Juan Webb, Kakuan Williams); 5. Detroit Catholic Centra, 1:31.70; 6. Highland Milford (A), 1:33.60; 7. Pinckney (A), 1:33.90 (Tommy Regan, Christian Higgins, Sam Black, Tyler Schingeck); 8. Howell (A), 1:34.60.

1600 METER RUN -- 1. Brian Kettle, Highland Milford, 4:17.30; 2. Mitch Dennis, Walled Lake Western, 4:19.30; 3. Dan Sims, Northville, 4:19.50; 4. Cody Snavely, Highland Milford, 4:19.70; 5. Nick Noles, Northville, 4:20.60; 6. Jareb Duggan, Hartland, 4:21.90; 7. Tommy Osika, Waterford Mott, 4:26.20; 8. Brian Barnes, Novi, 4:26.30.

400 METER RELAY -- 1. Walled Lake Western (A), 43.00 (Brian Harris, John Simmons, Alex Watzke, Marcus Johnson); 2. Novi (A), 43.40; 3. Hartland (A), 44.40 (Josh Duggan, Doug Day, Zach Hauk, Brandon Gigliotti); 4. Walled Lake Northern (A, 44.40; 5. Walled Lake Central (A), 44.40 (Parker Krupic, Tim Smerdon, Nick Krumm, Robert Harris); 6. Waterford Kettering (A), 44.50 (Danotiss Smith, Juan Webb, Kakuan Williams, Keiron Payne); 7. Northville (A), 44.90 (Nathan Lwo, Jon Li, Jomi Ogunfiditimi, Bailey Edwards); 8. Howell (A), 45.00.

400 METER DASH -- 1. Anthony Sourges, Northville, 50.10; 2. Evan Bahs, Walled Lake Northern, 50.40; 3. Daniel Jessap, Detroit Catholic Central, 50.90; 4. Ryan Flanagan, Northville, 50.90; 5. Josh Duggan, Hartland, 51.10; 6. Thomas Hool, Detroit Catholic Central, 51.20; 7. Chris Cliff, Walled Lake Northern, 51.20; 8. Jon Harris, Walled Lake Western, 51.40.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Ilia Panev, Waterford Mott, 38.50; 2. John Dade, Walled Lake Northern, 38.50; 3. Robert Harris, Walled Lake Central, 39.80; 4. Parker Sutton, Novi, 40.30; 5. Sam Black, Pinckney, 40.60; 6. Nick Krumm, Walled Lake Central, 41.10; 7. Zach Hauk, Hartland, 41.50; 8. Justin Williams, Walled Lake Western, 42.10.

800 METER RUN -- 1. Jason Ferrante, Northville, 1:56.00; 2. Zach Mayfield, Brighton, 1:56.50; 3. Ron Penny, Walled Lake Central, 1:57.40; 4. Brian Kettle, Highland Milford, 1:57.40; 5. Kyle Monagle, Highland Milford, 1:57.50; 6. Brennan Munley, Waterford Mott, 1:57.50; 7. Lincoln Henderson, Howell, 1:58.60; 8. Tyler Brinks, Walled Lake Northern, 1:58.90.

200 METER DASH -- 1. Jordan Love, Novi, 21.90; 2. Brian Harris, Walled Lake Western, 22.00; 3. Ali Taha, Novi, 22.40; 4. Kakuan Williams, Waterford Kettering, 22.50; 5. Jared Jollay, Detroit Catholic Central, 22.50; 6. Kyle Schopa, South Lyon, 22.60; 7. Chris Cliff, Walled Lake Northern, 24.20; 8. John Dade, Walled Lake Northern, 25.40.

3200 METER RUN -- 1. Nate Burnand, Waterford Mott, 9:16.50; 2. Sean Pengelly, Hartland, 9:20.90; 3. Ryan Robinson, Waterford Mott, 9:28.70; 4. Kevin Black, Highland Milford, 9:29.70; 5. Devin Kimberlin, Walled Lake Northern, 9:32.30; 6. Nico Lanzetta, Detroit Catholic Central, 9:36.30; 7. Jareb Duggan, Hartland, 9:36.50; 8. Dan Sims, Northville, 9:37.10.

1600 METER RELAY -- 1. Hartland (A), 3:25.70 (Bryan Condra, Jareb Duggan, Jesse Neal, Josh Duggan); 2. Northville (A), 3:25.80 (Ryan Flanagan, Nathan Tajer, Jason Ferrante, Anthony Sourge; 3. Walled Lake Northern (A, 3:26.20; 4. Highland Milford (A), 3:26.40; 5. Detroit Catholic Centra, 3:27.00; 6. Walled Lake Central (A), 3:30.50 (Robert Harris, Zane Coplai, Nick Krumm, Ron Penny); 7. Waterford Mott (A), 3:30.70; 8. Walled Lake Western, 3:32.90.

DISCUS -- 1. Cullen Prena, Walled Lake Central, 195-3; 2. Trevor Vanasselt, South Lyon, 166-11; 3. Peter Cender, Howell, 158-10; 4. Mike Bloom, Pinckney, 152-8; 5. Sawyer Dmoch, Walled Lake Central, 152-6; 6. Austin Shamoun, Walled Lake Central, 150-9; 7. Dylan Roney, Detroit Catholic Central, 148-1; 8. Danny Wallace, Highland Milford, 140-7.

HIGH JUMP -- 1. Cody Stemple, White Lake Lakeland, 6-1.20; 2T. Lance Yassay, Detroit Catholic Central, 6-1.10; T. Sam Black, Pinckney, 6-1.10; 4. Billy West, Walled Lake Central, 6-1; 5T. Clayton Lovern, Hartland, 5-11.10; T. Hunter Moore, Highland Milford, 5-11.10; 7T. Tim Ford, Walled Lake Central, 5-11; T. Ryan Rogers, Pinckney, 5-11.

LONG JUMP -- 1. Matt Kosmalski, Walled Lake Northern, 21-10.50; 2. Ali Taha, Novi, 21-6; 3. Anton Skupin, South Lyon, 20-7.25; 4. Jon Schwartz, Highland Milford, 20-5.25; 5. Connor Daly, Novi, 20-5; 6. Anthony Dawson, Highland Milford, 20-5; 7. Billy West, Walled Lake Central, 20-0.25; 8. Keith Williams, Walled Lake Northern, 19-9.25.

POLE VAULT -- 1. Alexander Babits, Howell, 13-7; 2. Collin Berenguer, Novi, 13-4; 3. Shane Neal, Brighton, 12-10; 4. Parker Krupic, Walled Lake Central, 12-10; 5. Austin Schafer, Walled Lake Northern, 12-10; 6. Glaine Stewart, Walled Lake Central, 12-10; 7T. Spencer Ruggiero, South Lyon, 12-0; T. Sean Wagner, Northville, 12-0.

SHOT PUT -- 1. Cullen Prena, Walled Lake Central, 57-7.50; 2. Trevor Vanasselt, South Lyon, 54-8.75; 3. Devyn Bogert, Walled Lake Central, 52-7.50; 4. Ross Miller, Waterford Mott, 51-3.50; 5. Mike Bloom, Pinckney, 51-3.25; 6. David Houle, Detroit Catholic Central, 50-7.25; 7. Ryan Kelly, White Lake Lakeland, 50-1; 8. Exhildi Prekaj, Walled Lake Central, 49-11.50.
05/17/13 WOMEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA REG 7-1 AT MILFORD HIGH SCHOOL 05/17/13



TEAM SCORING - Northville 121; Novi 102; Walled Lake Central 88; Brighton 51.25; Highland Milford 47.75; Waterford Mott 47; White Lake Lakeland 40.75; Howell 35.50; Walled Lake Northern 33; Hartland 30.25; South Lyon 29.50; Pinckney 27; Waterford Kettering 6; Walled Lake Western 4.

3200 METER RELAY -- 1. Northville, 9:23.90 (Rachel Coleman, Nicole Mosteller, Alison Robinson, Erin Zim; 2. Howell, 9:39.90; 3. Brighton, 9:43.40; 4. Waterford Mott, 10:04.40; 5. Walled Lake Northern, 10:11.70; 6. Pinckney, 10:19.40; 7. Hartland, 10:41.20; 8. South Lyon, 10:46.60.

100M HURDLES -- 1. Lauren Rodriguez, Northville, 14.40; 2. Allyson Goff, Walled Lake Northern, 14.60; 3. Morgan Robertson, Northville, 14.70; 4. Sydney Tucker, Walled Lake Central, 15.10; 5. Abby Downs, Novi, 15.30; 6. Alexsandra Dubach, Brighton, 15.30; 7. Amy Vangieson, Walled Lake Central, 16.30; 8. Jasmine Brown, Walled Lake Central, 16.30.

100 METER DASH -- 1. Chantel Edwards, Walled Lake Central, 12.20; 2. Ahna Buffa, Hartland, 12.50; 3. Sarah Utchel, Pinckney, 12.60; 4. Connie Cogdell, Waterford Mott, 12.60; 5. Alexa Abbott, Northville, 12.60; 6. Taylor Mosley, Novi, 12.60; 7. Khadijah Williams, Walled Lake Western, 13.00; 8. Chloe Abbott, Northville, 13.10.

800 METER RELAY -- 1. Walled Lake Central (A), 1:43.30 (Chantel Edwards, Sydney Tucker, Kayla Womack, Gabrielle Edw; 2. Northville (A), 1:44.00 (Nadia Affes, Lauren Rodriguez, Morgan Robertson, Chloe Abbo; 3. White Lake Lakeland (A), 1:46.60 (Reighan Fisher, Lena Tiedeman, Jessica Erickson, Mackenzie; 4. Novi (A), 1:47.10; 5. South Lyon (A), 1:47.30 (Carlie Fernandez, Madison Swiatlowski, Melanie Sprinkle, Ab; 6. Howell, 1:48.00; 7. Waterford Mott (A), 1:48.70 (Connie Cogdell, Jessica Golding, Moriah Williams, Morgan Fu; 8. Brighton (A), 1:49.60 (Erin Dowd, Abigail Chamberlin, Kathryn Raby, Cassidy Newbur.

1600 METER RUN -- 1. Rachel Barrett, Highland Milford, 4:57.60; 2. Rachel Coleman, Northville, 4:57.90; 3. Allison Lunau, Brighton, 5:03.90; 4. Kaylee Phillips, Hartland, 5:10.70; 5. Taleen Shahrigian, Northville, 5:13.10; 6. Erin Zimmer, Northville, 5:14.80; 7. Jackie Mullins, Novi, 5:19.00; 8. Hayley Williamson, Brighton, 5:29.20.

400 METER RELAY -- 1. Walled Lake Central (A), 49.20 (Chantel Edwards, , , ); 2. Pinckney (A), 50.40 (Melanie Brennan, , , ); 3. White Lake Lakeland (A), 50.60 (Ashleigh Dubanik, Lena Tiedeman, Jessica Erickson, Mackenzi; 4. Hartland (A), 50.80 (Carley Peca, Angela Wachsmuth, Claire Seekely, Ahna Buffa); 5. Novi (A), 50.90; 6. Highland Milford (A), 51.00; 7. South Lyon (A), 51.20 (Christy Hogue, Carlie Fernandez, Melanie Sprinkle, Abby Sig; 8. Waterford Mott (A), 51.70 (Shauna-lee Bailey, Shanique Bailey, Connie Cogdell, Moriah.

400 METER DASH -- 1. Kerri Mcmahan, Novi, 59.00; 2. Reighan Fisher, White Lake Lakeland, 59.80; 3. Morgan Fuerst, Waterford Mott, 59.90; 4. Lindsay Walters, Northville, 59.90; 5. Paige Blythe, Howell, 59.90; 6. Nadia Affes, Northville, 1:00.10; 7. Madison Swiatlowski, South Lyon, 1:02.10; 8. Carlie Murray, Hartland, 1:02.20.

300M LOW HURD -- 1. Lauren Rodriguez, Northville, 44.90; 2. Lina Davis, Novi, 45.10; 3. Marissa Mcgahan, Brighton, 46.20; 4. Jasmine Brown, Walled Lake Central, 46.40; 5. Morgan Robertson, Northville, 47.50; 6. Sydney Tucker, Walled Lake Central, 47.60; 7. Claire Reynolds, Novi, 48.50; 8T. Ashleigh Dubanik, White Lake Lakeland, 49.10; T. Sarah Burns, Waterford Mott, 49.10.

800 METER RUN -- 1. Courtney Munley, Waterford Mott, 2:15.70; 2. Alison Robinson, Northville, 2:18.70; 3. Reighan Fisher, White Lake Lakeland, 2:19.90; 4. Hannah Lonergan, Novi, 2:21.20; 5. Emily Allison, Howell, 2:22.30; 6. Cassie Phillips, Hartland, 2:23.90; 7. Nicole Mosteller, Northville, 2:24.80; 8. Katie Beaber, South Lyon, 2:26.10.

200 METER DASH -- 1. Gabrielle Edwards, Walled Lake Central, 24.90; 2. Kayla Womack, Walled Lake Central, 25.40; 3. Chloe Abbott, Northville, 25.90; 4. Daniela Allen, Highland Milford, 25.90; 5. Alexa Abbott, Northville, 26.00; 6. Abby Sigler, South Lyon, 26.10; 7. Khadijah Williams, Walled Lake Western, 26.60; 8. Sarah Utchel, Pinckney, 26.90.

3200 METER RUN -- 1. Rachel Coleman, Northville, 10:58.00; 2. Allison Lunau, Brighton, 10:59.00; 3. Jackie Mullins, Novi, 11:16.40; 4. Erin Zimmer, Northville, 11:18.40; 5. Eve Hemingway, Highland Milford, 11:20.50; 6. Daya Wagh, Waterford Mott, 11:20.50; 7. Taleen Shahrigian, Northville, 11:23.80; 8. Natalie Monroe, Brighton, 11:24.40.

1600 METER RELAY -- 1. Novi (A), 4:06.50; 2. Northville (A), 4:07.30 (Alexa Abbott, Nadia Affes, Morgan Robertson, Lindsay Walter; 3. Howell (A), 4:07.50 (Emily Allison, Paige Blythe, Taylor Grace, Natalie Stone); 4. Waterford Mott (A), 4:08.90 (Catrina Cortese, Courtney Munley, Victoria Stachowski, Morg; 5. White Lake Lakeland (A), 4:12.60 (Angela Probstfeld, Lena Tiedeman, Jessica Erickson, Reighan; 6. Brighton (A), 4:16.30 (Marissa Mcgahan, Erin Dowd, Lindsey Kemmerling, Allison Spr; 7. Hartland (A), 4:25.90 (Katherine Haglund, Mary-kate Dudek, Ansley Rowland, Carlie; 8. Walled Lake Northern (A, 4:26.20 (Maggie Reinhardt, Melina Dickmeyer, , ).

DISCUS -- 1. Taylor Pavlika, Novi, 127-4; 2. Josephine Jackson, Walled Lake Central, 118-7; 3. Megan Unruh, Brighton, 113-8; 4. Kelli Johnson, Pinckney, 103-8; 5. Gabrielle Curtis, Pinckney, 101-11; 6. Riley Johnson, Walled Lake Northern, 101-5; 7. Lauren Tewes, Waterford Kettering, 101-5; 8. Emily Chludzinski, White Lake Lakeland, 99-6.

HIGH JUMP -- 1. Kerri Mcmahan, Novi, 5-3; 2. Brady Covert, South Lyon, 5-3; 3. Calli Stemple, White Lake Lakeland, 5-1; 4T. Whitney Mergens, Highland Milford, 5-1; T. Samantha Saikalis, Waterford Mott, 5-1; 6. Paige Race, Hartland, 5-0.10; 7. Abby Downs, Novi, 5-0; 8. Carlie Murray, Hartland, 4-9.

LONG JUMP -- 1. Allyson Goff, Walled Lake Northern, 17-1; 2. Abby Downs, Novi, 16-11.50; 3. Carlie Fernandez, South Lyon, 16-8.50; 4. Whitney Mergens, Highland Milford, 16-3; 5. Alexsandra Dubach, Brighton, 16-2; 6. Mackenzie Gross, White Lake Lakeland, 16-2; 7. Samantha Saikalis, Waterford Mott, 16-0.50; 8. Lorena Kilb, Highland Milford, 15-3.50.

POLE VAULT -- 1. Megan Siemiantkowski, Highland Milford, 9-10; 2. Morgan Wolfe, Howell, 9-6; 3. Amy Vangieson, Walled Lake Central, 9-6; 4. Mckenna Burr, Novi, 9-0; 5. Michelle Baugher, Walled Lake Northern, 8-6; 6T. Emma Bauer, South Lyon, 8-6; T. Kathryn Ford, Howell, 8-6; 8T. Angela Probstfeld, White Lake Lakeland, 8-0; T. Lindsey Kemmerling, Brighton, 8-0; T. Carley Peca, Hartland, 8-0; T. Catrina Malysz, Highland Milford, 8-0.

SHOT PUT -- 1. Josephine Jackson, Walled Lake Central, 43-9; 2. Taylor Pavlika, Novi, 37-2.50; 3. Megan Unruh, Brighton, 35-8.25; 4. Brynne Gustafson, Highland Milford, 33-10.25; 5. Lauren Tewes, Waterford Kettering, 33-9; 6. Riley Johnson, Walled Lake Northern, 33-8; 7. Kassadie Sims, Waterford Mott, 33-1; 8. Ashley Salmu, Waterford Mott, 30-0.25.

Check out our 2013 MHSAA Track and Field Regionals Coverage Page