2013 MHSAA Regional 4-1 Canton

back to results

May. 17, 2013

2013 MHSAA Regional 4-1 Canton
PCEP Varsity Stadium
Canton, MI
Provided by MHSAA


PLEASE SCROLL TO THE RIGHT TO VIEW FULL RESULTS


05/17/13 MEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA REGION 4-1 AT PCEP VARSITY STADIUM 05/17/13

MHSAA Region 4-1 Boys Results

TEAM SCORING - Plymouth 107; Dearborn 86.50; Detroit Cody 68; Salem 67; Livonia Churchill 60; Livonia Franklin 49.50; Canton 47; Lincoln Park 31; Westland John Glenn 29; Garden City 27.50; Inkster 23; Dearborn Edsel Ford 19.50; Allen Park 18; Dearborn Fordson 12; Wayne Memorial 11; Dearborn Heights Crestwood 7.

3200 METER RELAY -- 1. Plymouth (A), 8:10.78 (Blerim Mema, Jonny Dalton, Brandon Dalton, Max Rogowski); 2. Dearborn (A), 8:16.21 (Ross Hunter, Samuel Mousigian, Bryce Norwood, Ahmed Abogila; 3. Livonia Churchill (A), 8:21.49 (George Bowles, Matthew Cohan, Jonathon Allessandrini, Benja; 4. Westland John Glenn (A), 8:39.18 (Micah Orr, Jewell Jones, Austan Hamlett, Kimari Johnson); 5. Salem (A), 8:39.93; 6. Wayne Memorial (A), 8:42.51 (Zack Williams, Malik Jordan, Devin Gibson, Daniel Malcolm); 7. Canton (A), 8:56.45; 8. Dearborn Heights Crestw, 9:02.02.

110M HURDLES -- 1. Zachary Zoltowski, Livonia Churchill, 15.22; 2. Richard Gamble, Allen Park, 15.67; 3. Kenzel Jefferson, Livonia Churchill, 16.06; 4. Anthony Evans, Dearborn Edsel Ford, 16.12; 5. Alexandru Ilisei, Dearborn, 16.22; 6. James Hildreth, Canton, 16.57; 7. Zachary Benavides, Dearborn, 16.58; 8. Miltin Rickett, Westland John Glenn, 17.04.

100 METER DASH -- 1. ELI MINOR, Inkster, 11.15; 2. Eddie Fluker, Detroit Cody, 11.16; 3. Kenyon Bell, Detroit Cody, 11.36; 4. RICARDO BROWN, Inkster, 11.42; 5. Steven Homrich, Salem, 11.44; 6. Jared Davis, Plymouth, 11.56; 7. JOE CHATMAN, Inkster, 11.67; 8. Kenneth Lawson, Detroit Cody, 11.70.

800 METER RELAY -- 1. Detroit Cody (A), 1:29.73 (Brandon Rutland, Kenyon Bell, Eli-Kevin Philips, Eddie Fluk; 2. Salem (A), 1:30.26; 3. Livonia Franklin (A), 1:31.23; 4. Plymouth (A), 1:31.24; 5. Canton (A), 1:32.51; 6. Westland John Glenn (A), 1:34.13 (Freddie Thompson, Michael Sollars, Kimari Johnson, Austin H; 7. Livonia Churchill (A), 1:34.14 (Hunter Rimatzki, Andre Abram, Darius Lambert, Parys Brown); 8. Dearborn (A), 1:35.06 (Evan Behrendt, Albert Ferris, Mohamad Makki, Ali Nasser).

1600 METER RUN -- 1. J'Haira Johnson, Garden City, 4:22.01; 2. Keenan Jones, Livonia Franklin, 4:25.23; 3. Ahmed Abogilal, Dearborn, 4:29.97; 4. Zineabladeen Nassr, Dearborn Edsel Ford, 4:35.57; 5. Max Rogowski, Plymouth, 4:38.76; 6. Brandon Dalton, Plymouth, 4:39.75; 7. Sahal Saleh, Dearborn Fordson, 4:40.49; 8. Micah Orr, Westland John Glenn, 4:41.45.

400 METER RELAY -- 1. Detroit Cody (A), 43.34 (Brandon Rutland, Kenyon Bell, Eli-Kevin Philips, Eddie Fluk; 2. Salem (A), 43.68; 3. Livonia Franklin (A), 44.27; 4. Dearborn (A), 44.99 (Nicholas Hallman, Michael Gregory, Evan Behrendt, Ali Nasse; 5. Livonia Churchill (A), 45.02 (Hunter Rimatzki, Malik Johnson, Dwayne Scott, Darius Lamber; 6T. Plymouth (A), 45.37; T. Dearborn Edsel Ford (A), 45.37; 8. Inkster (A), 45.53.

400 METER DASH -- 1. Lucas Bunting, Plymouth, 50.03; 2. Montel Hood, Wayne Memorial, 50.97; 3. Colin McCormack, Salem, 51.01; 4. Michael Sollars, Westland John Glenn, 51.83; 5. Kimari Johnson, Westland John Glenn, 52.64; 6. Hilbert Banks, Lincoln Park, 52.68; 7T. Andrew Burek, Garden City, 53.09; T. Brett Gutowski, Livonia Franklin, 53.09.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Zachary Zoltowski, Livonia Churchill, 40.72; 2. Richard Gamble, Allen Park, 40.98; 3. Michael Pelic, Dearborn Heights Crestwood, 41.02; 4. Joseph Berry, Dearborn, 41.37; 5. Kevin Brown-Bayko, Garden City, 41.48; 6. James Hildreth, Canton, 42.09; 7. Jon Miller, Allen Park, 42.29; 8. Jeff Pattison, Plymouth, 42.70.

800 METER RUN -- 1. Blerim Mema, Plymouth, 1:59.79; 2. Ahmed Abogilal, Dearborn, 2:00.38; 3. Max Rogowski, Plymouth, 2:00.83; 4. Ross Hunter, Dearborn, 2:01.64; 5. Matthew Cohan, Livonia Churchill, 2:01.99; 6. Keenan Jones, Livonia Franklin, 2:02.02; 7. Jewell Jones, Westland John Glenn, 2:02.10; 8. Ibrahim Humaisan, Dearborn Edsel Ford, 2:02.21.

200 METER DASH -- 1. Eli-Kevin Philips, Detroit Cody, 22.41; 2. Sean Davis, Salem, 22.42; 3. Alexander Rogers, Plymouth, 22.52; 4. Colby Morris, Canton, 22.58; 5. ELI MINOR, Inkster, 22.64; 6. Brandon Rutland, Detroit Cody, 23.02; 7. Jacob Mallad, Canton, 23.30; 8. RICARDO BROWN, Inkster, 24.16.

3200 METER RUN -- 1. J'Haira Johnson, Garden City, 9:50.04; 2. Chaz Jeffress, Salem, 9:54.13; 3. Steven McEvilly, Salem, 9:54.49; 4. Daniel Garza, Dearborn Edsel Ford, 9:56.51; 5. Zane Berlanga, Plymouth, 9:56.97; 6. Brandon Dalton, Plymouth, 10:15.50; 7. Samuel Mousigian, Dearborn, 10:23.67; 8. Andrew malik, Livonia Churchill, 10:24.22.

1600 METER RELAY -- 1. Plymouth (A), 3:30.01 (Max Rogowski, Blerim Mema, Jonny Dalton, Lucas Bunting); 2. Westland John Glenn (A), 3:31.79 (Jewell Jones, Michael Sollars, Kenyatta Mason, Kimari Johns; 3. Salem (A), 3:31.98; 4. Dearborn (A), 3:36.21 (Bryce Norwood, Ross Hunter, Nicholas Hallman, Ahmed Abogila; 5. Canton (A), 3:36.64; 6. Detroit Cody (A), 3:38.06 (Ian Kelly, Kajuan Ocasio, Jamell Amerson, Eli-Kevin Philips; 7. Garden City (A), 3:38.64; 8. Livonia Franklin (A), 3:39.95.

LONG JUMP -- 1. Eli-Kevin Philips, Detroit Cody, 19-11.75; 2. Jamal Dixon, Canton, 19-11; 3. Brent Piligian, Plymouth, 19-10; 4. Jordan Bickham, Livonia Franklin, 19-9; 5. Brett Gutowski, Livonia Franklin, 19-8.50; 6. Andrew Stephens, Canton, 19-8; 7. Brandon Harris, Plymouth, 19-1; 8. Drake Jordan, Salem, 18-11.

HIGH JUMP -- 1. Robert Atwater, Lincoln Park, 6-5; 2. Jonas Williams, Dearborn Fordson, 6-3.20; 3. Akil Wade, Canton, 6-3.10; 4. Jamal Dixon, Canton, 6-3; 5. Joe Decoster, Lincoln Park, 6-1.20; 6. Nathan Harris, Plymouth, 6-1.10; 7. Chris Dierker, Salem, 6-1; 8T. Albert Ferris, Dearborn, 5-11; T. Brent Piligian, Plymouth, 5-11.

POLE VAULT -- 1. Alex Teasdale, Plymouth, 12-10.10; 2. Jacob Hage, Livonia Churchill, 12-10; 3. Robert Atwater, Lincoln Park, 12-6.20; 4. Neal Warren, Dearborn, 12-6.10; 5. Stephen Fedak, Livonia Churchill, 12-6; 6. Jeff Pattison, Plymouth, 11-6.20; 7. Ryan Jimenez, Canton, 11-6.10; 8. Justin Larkins, Livonia Franklin, 11-6.

SHOT PUT -- 1. Asa Hattar, Livonia Franklin, 49-0.75; 2. Bearooz Yacoobi, Dearborn, 48-8.50; 3. Michael Hoover, Salem, 45-10.75; 4. Kyle Mcmillan, Plymouth, 45-2.50; 5. Kamau Daajara, Dearborn, 42-7.50; 6. LeQuin Robinson, Detroit Cody, 42-6.50; 7. Byron Evans, Lincoln Park, 42-5; 8. Tony Vella, Livonia Franklin, 41-10.25.

DISCUS -- 1. Bearooz Yacoobi, Dearborn, 142-1; 2. Kamau Daajara, Dearborn, 137-10; 3. Byron Evans, Lincoln Park, 136-1; 4. Demarco McKinney, Livonia Churchill, 124-11; 5. LeQuin Robinson, Detroit Cody, 124-10; 6. Tony Vella, Livonia Franklin, 124-9; 7. Moaad Shariff, Dearborn Fordson, 119-11; 8. Tom Emma, Dearborn Edsel Ford, 119-7.
05/17/13 WOMEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA REGION 4-1 AT PCEP VARSITY STADIUM 05/17/13

MHSAA Region 4-1 Girls Results

TEAM SCORING - Livonia Churchill 143; Salem 138; Plymouth 112; Canton 50; Livonia Franklin 49; Westland John Glenn 46; Dearborn 34; Allen Park 31; Garden City 23; Wayne Memorial 20; Dearborn Edsel Ford 6; Dearborn Heights Crestwood 5; Dearborn Fordson 3; Inkster 2.

3200 METER RELAY -- 1. Livonia Churchill (A), 9:47.66 (Sydney Anderson, Julia Szuba, Kerigan Riley, Michelle Azar); 2. Salem (A), 9:58.70 (Alejandra Beltran, Kati Binsfeld, Elizabeth Tripp, Shannon; 3. Plymouth (A), 10:17.62 (Sophia Stephan, Allison Beshears, Shannon Shaver, Jada Wood; 4. Canton (A), 10:19.81 (Jessica Siegler, Ellen Grimes, Alyssa Bradley, Olivia McInt; 5. Dearborn Heights Crestw, 10:29.97 (Eman Bazzi, Micah Smith, Lina Jebara, Hamdi Ashkar); 6. Dearborn (A), 10:31.68 (Hannah Davison, Jazzi Johnson, Sophia Palajac, Chloe Palaja; 7. Westland John Glenn (A), 10:47.80; 8. Livonia Franklin (A), 10:49.19.

100M HURDLES -- 1. Kirsten Smith, Westland John Glenn, 15.49; 2. Holly Stark, Plymouth, 16.00; 3. Kelly O'Brien, Livonia Franklin, 16.05; 4. Jessica Balaka, Dearborn, 16.33; 5. Molly Jarvis, Livonia Churchill, 16.57; 6. Gabby Williams, Canton, 16.87; 7. Taelour Phillips, Westland John Glenn, 17.09; 8. Natalie Puckett, Plymouth, 17.25.

100 METER DASH -- 1. Khyli Ray, Salem, 12.53; 2. Asia Gardner, Westland John Glenn, 12.79; 3. Elyssa Hofmann, Livonia Churchill, 12.81; 4. Moing Ce'Andra, Garden City, 13.04; 5. Madison Agnew, Livonia Franklin, 13.14; 6. Katie Salanga, Plymouth, 13.59; 7. JALYN ROBINSON, Inkster, 13.63; 8. Honia Williams, Wayne Memorial, 13.64.

800 METER RELAY -- 1. Livonia Churchill (A), 1:45.77 (Chanel Gardner, Sydney Anderson, Molly Jarvis, Elyssa Hofma; 2. Salem (A), 1:48.68 (Alexandra Davis, Kelly Whalen, Khyli Ray, Shekinah Johnson); 3. Livonia Franklin (A), 1:50.00; 4. Dearborn (A), 1:50.92 (Sarah Faraj, Melissa Gibb, Kyla Mann, Maryrose Deberardino); 5. Plymouth (A), 1:50.97 (Bailey Brown, Jewel Davis, Katie Salanga, Anna Lukens); 6. Wayne Memorial (A), 1:53.25 (Carlita Jones, Ashley Hall, Danielle Robbins, Honia William; 7. Canton (A), 1:53.84 (Taylor Pelland, Grace Grimes, Sam Krahn, Jocelyn Moraw); 8. Westland John Glenn (A), 1:56.68.

1600 METER RUN -- 1. Kayla Kavulich, Salem, 5:03.20; 2. Sabrina Williams, Allen Park, 5:05.61; 3. Anya Cho, Salem, 5:19.02; 4. Michelle Azar, Livonia Churchill, 5:29.09; 5. Kerigan Riley, Livonia Churchill, 5:30.37; 6. Olivia McIntee, Canton, 5:32.79; 7. Ellary Marano, Livonia Franklin, 5:33.78; 8. Marina DeBiasi, Plymouth, 5:34.44.

400 METER RELAY -- 1. Livonia Churchill (A), 50.23 (Demi Crossman, Chanel Gardner, Molly Jarvis, Elyssa Hofmann; 2. Salem (A), 50.47 (Sarah Martin, Shekinah Johnson, Nancy Krutty, Khyli Ray); 3. Livonia Franklin (A), 50.84; 4. Garden City (A), 51.91; 5. Canton (A), 52.53 (Bailey Hardaway, Milena Mandelli, Grace Grimes, Channelle H; 6. Plymouth (A), 53.46 (Jessica Lynch, Cassidy Koviak, Anna Lukens, Katie Salanga); 7. Dearborn (A), 53.67 (Sarah Faraj, Melissa Gibb, Dazia Smith, Kyla Mann); 8. Wayne Memorial (A), 54.29 (Ashley Hall, Honia Williams, Carlita Jones, Danielle Robbin.

400 METER DASH -- 1. Sydney Anderson, Livonia Churchill, 59.84; 2. Julie Wonch, Livonia Franklin, 1:00.50; 3. Alexandra Davis, Salem, 1:00.52; 4. Maryrose Deberardino, Dearborn, 1:02.45; 5. Danielle Robbins, Wayne Memorial, 1:03.12; 6. Kourtney Strong, Livonia Churchill, 1:03.17; 7. Sam McGrath, Canton, 1:03.64; 8. Jada Woody, Plymouth, 1:04.13.

300M LOW HURD -- 1. Kirsten Smith, Westland John Glenn, 45.17; 2. Molly Jarvis, Livonia Churchill, 47.10; 3. Natalie Puckett, Plymouth, 47.27; 4. Ally Kubik, Allen Park, 48.10; 5. Nancy Krutty, Salem, 48.16; 6. Gabby Williams, Canton, 48.48; 7. Natalie Spala, Livonia Churchill, 50.69; 8. Britany Toler, Dearborn, 50.95.

800 METER RUN -- 1. Kayla Kavulich, Salem, 2:17.64; 2. Sydney Anderson, Livonia Churchill, 2:24.03; 3. Julia Szuba, Livonia Churchill, 2:27.39; 4. Alejandra Beltran, Salem, 2:28.06; 5. Jessica Siegler, Canton, 2:32.94; 6. Hannah Davison, Dearborn, 2:33.35; 7. Sophia Stephan, Plymouth, 2:33.94; 8. Hamdi Ashkar, Dearborn Heights Crestwood, 2:34.91.

200 METER DASH -- 1. Shekinah Johnson, Salem, 25.86; 2. Asia Gardner, Westland John Glenn, 25.87; 3. Elyssa Hofmann, Livonia Churchill, 26.14; 4. Deija Collier, Garden City, 26.85; 5. Heather Shoats, Garden City, 26.87; 6. Chanel Gardner, Livonia Churchill, 27.43; 7. Anna Lukens, Plymouth, 27.74; 8. Honia Williams, Wayne Memorial, 27.85.

3200 METER RUN -- 1. Anya Cho, Salem, 11:26.85; 2. Sabrina Williams, Allen Park, 11:40.66; 3. Kerigan Riley, Livonia Churchill, 11:56.12; 4. Natalie Douglas, Livonia Franklin, 12:08.60; 5. Vivien Okechukwu, Livonia Churchill, 12:12.17; 6. Brianna Lax, Plymouth, 12:26.27; 7. Shannon Flynn, Salem, 12:33.12; 8. Natalie Martinez, Livonia Franklin, 12:37.11.

1600 METER RELAY -- 1. Salem (A), 4:05.54 (Alexandra Davis, Shekinah Johnson, Khyli Ray, Kayla Kavulic; 2. Livonia Churchill (A), 4:12.04 (Sydney Anderson, Julia Szuba, Kourtney Strong, Natalie Spal; 3. Plymouth (A), 4:12.99 (Gabby Alfera, Ashley MacBrien, Jewel Davis, Jada Woody); 4. Canton (A), 4:13.06 (Gabby Williams, Greer Roberts, Sam McGrath, Bridget Alaniva; 5. Allen Park (A), 4:19.81 (Erin Fish, Olivia Keeley, Sabrina Williams, Ally Kubik); 6. Westland John Glenn (A), 4:22.09; 7. Dearborn (A), 4:23.31 (Maryrose Deberardino, Hannah Davison, Britany Toler, Jazzi; 8. Livonia Franklin (A), 4:24.40.

LONG JUMP -- 1. Taylor Rieckhoff, Plymouth, 16-8.75; 2. Kyla Mann, Dearborn, 16-4; 3. Autumn Stanek, Dearborn Edsel Ford, 16-1.50; 4. Natalie Modes, Livonia Franklin, 15-10; 5. Deija Collier, Garden City, 15-7.50; 6. Ashley Cochran, Livonia Churchill, 15-5; 7. Fayonnah Jackson, Wayne Memorial, 15-4.50; 8. Natalie Spala, Livonia Churchill, 15-3.50.

HIGH JUMP -- 1. Ashley Cochran, Livonia Churchill, 5-5; 2. Katherine Harris, Plymouth, 5-4; 3. Katelyn Yaczik, Allen Park, 5-1.10; 4. Taylor Rieckhoff, Plymouth, 5-1; 5. Jocelyn Moraw, Canton, 4-9.20; 6. Juliet Hope, Livonia Churchill, 4-9.10; 7. Taelour Phillips, Westland John Glenn, 4-9.

POLE VAULT -- 1. Jane McCurry, Plymouth, 11-2; 2. Taylor Rieckhoff, Plymouth, 10-10.20; 3. Nancy Krutty, Salem, 10-10.10; 4. Sarah Uhlian, Plymouth, 10-10; 5. Emily Lang, Canton, 10-6; 6. Sheila McKinley, Livonia Franklin, 9-10.10; 7. Megan McKeehan, Plymouth, 9-10; 8. Kayla Janevski, Plymouth, 9-6.

SHOT PUT -- 1. Tionne Johnson, Plymouth, 36-8.50; 2. Quay Nichols, Wayne Memorial, 36-0.10; 3. Amber Warren, Canton, 36-0; 4. Shara Long, Salem, 34-10; 5. Emily Norscia, Livonia Churchill, 34-9.50; 6. Emily Meier, Canton, 34-6; 7. Megan Wieloch, Plymouth, 33-0; 8. Sophia Modes, Livonia Franklin, 32-9.50.

DISCUS -- 1. Shara Long, Salem, 120-2; 2. Emily Norscia, Livonia Churchill, 119-3; 3. Rebecca Falzon, Salem, 114-9; 4. Tionne Johnson, Plymouth, 114-7; 5. Dana Blankenship, Salem, 111-8; 6. Alexandia Georgier, Dearborn Fordson, 100-1; 7. Emily Meier, Canton, 96-2; 8. Hannah Pummill, Livonia Churchill, 93-0.

Check out our 2013 MHSAA Track and Field Regionals Coverage Page