2013 MHSAA Regional 2-1 Holt

back to results

May. 17, 2013

2013 MHSAA Regional 2-1 Holt
Holt High School
Holt, MI
Provided by MHSAA


PLEASE SCROLL TO THE RIGHT TO VIEW FULL RESULTS


05/18/13 MEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA REGIONAL 2-1 AT HOLT HIGH SCHOOL 05/17/13



TEAM SCORING - East Kentwood 123.50; Grand Ledge 71; East Lansing 61; Kalamazoo Central 48; Portage Northern 45; Holt 44.50; Battle Creek Lakeview 41; Portage Central 39; Caledonia 34.25; Jackson 31; Lansing Everett 26; Okemos 22.25; Battle Creek Central 21; Kalamazoo Loy Norrix 21; Lansing Eastern 18; Mattawan 14.50.

3200 METER RELAY -- 1. Okemos (A), 8:00.53 (Andrew Armada, Greg Parker, Daniel Kroth, Kael Fineout); 2. East Lansing (A), 8:00.72 (Lawrence Davis, Isayha Davis, Billy Millar, Nic Pridnia); 3. Holt (A), 8:05.22 (Andrew Middleton, Ian Velasquez, Grant Colligan, Alberto Go; 4. Portage Northern (A), 8:08.29 (Colin Howard, Alec Blue, Evan Williams, Alec Sullivan); 5. Battle Creek Lakeview (, 8:12.88 (Mike Ambs, Blake Wilson, Forrest Cope, Jalen Evans); 6. Caledonia (A), 8:22.88; 7. Mattawan (A), 8:28.79; 8. Portage Central (A), 8:28.87 (Adam Taggett, Kyle Wang, Sam Westra, Mac Westra).

110M HURDLES -- 1. Devin McKinney, East Kentwood, 14.34; 2. Jacorey Lipsey, Portage Northern, 14.62; 3. Antoine Lloyd, East Kentwood, 14.75; 4. Quincy Briggs, Lansing Eastern, 15.23; 5. Dean Chase, Caledonia, 15.46; 6. Jake Overway, Caledonia, 15.47; 7. Lionell Stepter, Battle Creek Lakeview, 15.90; 8. Jake Kingsley, Grand Ledge, 16.04.

100 METER DASH -- 1. Kevin Smith, East Kentwood, 10.93; 2. Jamaal Thomas, Kalamazoo Central, 10.94; 3. Anthony White, Lansing Everett, 11.14; 4. Tra'von Phillips, Kalamazoo Central, 11.15; 5. Ba Blamo, Grand Ledge, 11.15; 6. Kewon Getter, East Kentwood, 11.17; 7. E.J. Jackson, Lansing Eastern, 11.41.

800 METER RELAY -- 1. Kalamazoo Central (A), 1:27.96 (Kenny Jones, Lyndonn Austell, Tra'von Phillips, Jamaal Thom; 2. East Kentwood (A), 1:28.55 (Houston Glass, Kewon Getter, Devin McKinney, Kevin Smith); 3. East Lansing (A), 1:30.37; 4. Lansing Everett (A), 1:30.39; 5. Grand Ledge (A), 1:30.69 (Stefan Jones, Austin Edwards, Marq Adams, Luke Vasilion); 6. Lansing Eastern (A), 1:31.63 (Tameron Baker-Williams, Konrea Blamo, E.J. Jackson, Shonque; 7. Jackson (A), 1:31.77; 8. Mattawan (A), 1:32.67.

1600 METER RUN -- 1. Kael Fineout, Okemos, 4:27.37; 2. Adam Cichon, East Kentwood, 4:28.92; 3. Dietrich Hittner, East Lansing, 4:30.97; 4. Ben Heriford, Grand Ledge, 4:35.18; 5. Brendan Blackwell, Jackson, 4:37.38; 6. Blake Wilson, Battle Creek Lakeview, 4:38.01; 7. Billy Millar, East Lansing, 4:38.42; 8. Joe Houle, Mattawan, 4:39.23.

400 METER RELAY -- 1. East Kentwood (A), 42.55 (Kewon Getter, Onrekus Carter, Justin Harris, Devin McKinney; 2. Kalamazoo Central (A), 42.75 (Kenny Jones, Lyndonn Austell, Tra'von Phillips, Jamaal Thom; 3. Grand Ledge (A), 43.23 (Ba Blamo, Austin Edwards, Stefan Jones, Luke Vasilion); 4. East Lansing (A), 43.27; 5. Lansing Everett (A), 43.77; 6. Caledonia (A), 44.46; 7. Battle Creek Central (A, 44.57 (Jazial Pugh, Malik Thompson, Michael Thompson, Eric Traylor; 8. Mattawan (A), 44.67.

400 METER DASH -- 1. Brett Ambs, Battle Creek Lakeview, 49.39; 2. Dominick McElwee-Gross , East Kentwood, 49.98; 3. Joe Riggins, East Kentwood, 50.90; 4. Marq Adams, Grand Ledge, 51.23; 5. Mike Ambs, Battle Creek Lakeview, 51.75; 6. Connor Klok, Mattawan, 51.88; 7. Alex Bridges, Kalamazoo Loy Norrix, 52.50; 8. Brandon Bye, Portage Northern, 52.81.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Jacorey Lipsey, Portage Northern, 38.54; 2. Antoine Lloyd, East Kentwood, 39.64; 3. Jake Overway, Caledonia, 39.96; 4. Ian Velasquez, Holt, 40.63; 5. Dean Chase, Caledonia, 41.62; 6. Javon Moore, Lansing Everett, 41.79; 7. Damien Willamson, Holt, 42.58; 8T. Max Ralya, Grand Ledge, 43.00; T. Octavian Condet, East Kentwood, 43.00.

800 METER RUN -- 1. Andrew Middleton, Holt, 1:53.90; 2. Nathan Megge, Grand Ledge, 1:54.40; 3. Nic Pridnia, East Lansing, 2:00.94; 4. Colin Howard, Portage Northern, 2:01.51; 5. Zach Lane, East Lansing, 2:02.77; 6. Ben Heriford, Grand Ledge, 2:03.56; 7. Adam Cichon, East Kentwood, 2:03.82; 8. Adam Taggett, Portage Central, 2:04.14.

200 METER DASH -- 1. Ronnie Russell, East Lansing, 22.15; 2. Leondre Terry, Lansing Everett, 22.20; 3. Jamaal Thomas, Kalamazoo Central, 22.31; 4. Sam Willis, Jackson, 22.33; 5. Tra'von Phillips, Kalamazoo Central, 22.46; 6. Luke Vasilion, Grand Ledge, 22.63; 7. Brett Ambs, Battle Creek Lakeview, 22.63.

3200 METER RUN -- 1. Grant Colligan, Holt, 9:46.13; 2. Brendan Blackwell, Jackson, 9:46.21; 3. Michael Buffin, Grand Ledge, 9:46.22; 4. Connor Wuori, Portage Central, 9:50.87; 5. Dietrich Hittner, East Lansing, 9:59.03; 6. Alec Sullivan, Portage Northern, 10:03.50; 7. Justin KipRotich, East Kentwood, 10:06.15; 8. Benny Richardson, Mattawan, 10:08.96.

1600 METER RELAY -- 1. East Kentwood (A), 3:22.97 (Houston Glass, Dominick McElwee-Gross, Joe Riggins, Kevin S; 2. Battle Creek Lakeview (, 3:24.14 (Mike Ambs, Thomas Nunley, Jalen Evans, Brett Ambs); 3. Grand Ledge (A), 3:24.61 (Marq Adams, Bryan Bell, Nathan Megge, Luke Vasilion); 4. East Lansing (A), 3:25.35; 5. Portage Northern (A), 3:26.37 (Alec Blue, Jacorey Lipsey, Brandon Bye, Colin Howard); 6. Holt (A), 3:31.02 (Alberto Gomez, Romeell Dozier, Andrew Middleton, Ian Velasq; 7. Battle Creek Central (A, 3:33.81 (Joseph Bowser II, Scott Krug, Khylen Watkins, Philip Robins; 8. Mattawan (A), 3:34.41.

DISCUS -- 1. D'Quarius Yore, Battle Creek Central, 139-8; 2. Travis Taylor, Grand Ledge, 138-11; 3. Nate Jeppesen, Portage Central, 135-6; 4. Nathan Caldwell, Kalamazoo Central, 133-7; 5. Kardokh Piromari, Caledonia, 128-7; 6. Marious Yancheson, Jackson, 128-0; 7. Will McGrath, Okemos, 127-5; 8. Kenny VandenBout, Caledonia, 121-5.

SHOT PUT -- 1. Nate Jeppesen, Portage Central, 56-5.50; 2. Da'Relle Welch, Lansing Eastern, 49-6; 3. Kardokh Piromari, Caledonia, 47-6; 4. Ben Bedard, Grand Ledge, 47-1; 5. Malyk Laws, Battle Creek Central, 46-6.50; 6. D'Quarius Yore, Battle Creek Central, 45-8.50; 7. Marquise Wilson, Holt, 45-4; 8. William Aeschbacker, Kalamazoo Loy Norrix, 43-9.

POLE VAULT -- 1. Kevin Haughn, Portage Central, 13-10; 2. Jesse Wheeler, East Kentwood, 13-4; 3. Nick VanDeWalker, Portage Central, 12-10; 4. Famous Tyra, East Lansing, 12-0.03; 5. Htay Thet, Battle Creek Lakeview, 12-0.02; 6. Paul Karpinski, Portage Northern, 12-0.01; 7T. Billy Reed, Grand Ledge, 11-6.01; T. Allen Mcneal, East Kentwood, 11-6.01.

HIGH JUMP -- 1. Bishop Robinson, Kalamazoo Loy Norrix, 6-5; 2. Antoine Lloyd, East Kentwood, 6-3.04; 3. Nick Guerrant, Portage Northern, 6-3.03; 4T. Tyler Todd, Holt, 6-3.02; T. Ben Reed, Mattawan, 6-3.02; 6. Brent Kimbrel, East Kentwood, 6-1.02; 7. TJ King, Holt, 6-1.01; 8T. Jordan Summers, East Kentwood, 5-11; T. James Moore, Okemos, 5-11; T. Ben Hester, East Kentwood, 5-11; T. Steven Sammons, Caledonia, 5-11.

LONG JUMP -- 1. Houston Glass, East Kentwood, 22-4.75; 2. Bishop Robinson, Kalamazoo Loy Norrix, 22-0.75; 3. Darius Morgan, Jackson, 21-10; 4. Austin Edwards, Grand Ledge, 21-8.75; 5. Kevin. Smith, Battle Creek Lakeview, 21-7.25; 6. Anthony Owens, Jackson, 21-6.75; 7. Douglas Williams, Kalamazoo Central, 21-6; 8. Kewon Getter, East Kentwood, 21-3.
05/18/13 WOMEN'S TRACK AND FIELD

MHSAA REGIONAL 2-1 AT HOLT HIGH SCHOOL 05/17/13



TEAM SCORING - East Kentwood 150.50; East Lansing 113; Okemos 71.50; Grand Ledge 55; Caledonia 55; Portage Northern 49; Jackson 40; Battle Creek Lakeview 38; Holt 21; Battle Creek Central 21; Kalamazoo Central 20; Lansing Everett 12; Portage Central 9; Lansing Eastern 6; Mattawan 1; Kalamazoo Loy Norrix 1.

3200 METER RELAY -- 1. East Lansing (A), 9:40.29 (Carla Jones, Mado Glew, Sarah Goble, Zoe Morse); 2. Caledonia (A), 9:47.51 (ALLIE DONALSON, OLIVIA BORDEWYK, MEGAN SEROMIK, HANNAH SCHR; 3. Okemos (A), 9:48.40 (Ayda Alavi, Maya Aronoff, Roxanne Raven, Paige McKeon); 4. East Kentwood (A), 10:30.52 (Tiffany Applewhite, Jailynn Bright, Amber Applewhite, Elysa; 5. Battle Creek Lakeview (, 10:34.91; 6. Grand Ledge (A), 10:36.45 (Annemarie Maher, Becky Golisch, Hannah Franco, Brittney Val; 7. Portage Central (A), 10:37.24 (Ellie Best, Kyra Braasch, Kristen Ellis, Helena Mills); 8. Kalamazoo Loy Norrix (A, 11:10.33 (Hubbbard Jade, VandePol Olivia, Campbell Hannah MacDonal ,.

100M HURDLES -- 1. Ashlynn Schiro, Okemos, 15.04; 2. Kristen Higgins, Portage Northern, 15.46; 3. Diane Arthur, East Kentwood, 15.56; 4. Alex-Saundra Hudson, Kalamazoo Central, 16.30; 5. Kalina Hertafeld, Okemos, 16.51; 6. Rachel Spreng, Okemos, 16.63; 7. Nya-Friday Kom, East Kentwood, 16.87; 8. Hannah Emery, Battle Creek Lakeview, 17.90.

100 METER DASH -- 1. Sekayi Bracey, East Kentwood, 12.07; 2. Cierra Pryor, Jackson, 12.29; 3. Natalie Vizard, Portage Northern, 12.73; 4. Alexis Williams, Battle Creek Lakeview, 12.75; 5. Essence Whitaker, East Lansing, 12.92; 6. Kelsey Krupp, Grand Ledge, 13.03; 7. Belinda Knowling, East Kentwood, 13.08; 8. Sedalia Libbett, East Kentwood, 13.26.

800 METER RELAY -- 1. East Lansing (A), 1:43.63 (Brianna Wells, Re'Anna Blair, Piper Tucker, Elizabeth Jones; 2. East Kentwood (A), 1:44.21 (Cheyenne Longoria, Justice Craft, Tyler Shumpert, Sekayi Br; 3. Kalamazoo Central (A), 1:49.07 (Khalidha Davis, Shianna Scott, Chasity Cooper, Shamari Brow; 4. Grand Ledge (A), 1:50.31 (Madison Arnouts, Kelsey Krupp, Hailey French, Jemelah Travi; 5. Battle Creek Central (A, 1:50.62 (Leah Ellis, Jamari Taylor, Zhana Smith, Jayla Wade); 6. Holt (A), 1:51.52 (Keyana Pratt, Emily Krueger, Zeynoire Anderson, Mariah Borr; 7. Lansing Everett (A), 1:51.90 (Dalia Carpenter, Starr Allen, Yasmine Washington, Takiya Cr; 8. Portage Central (A), 1:52.27 (Nicole Waldvogel, Kaliah Williams, Madison Jaqua, Reinie Th.

1600 METER RUN -- 1. HANNAH SCHRODER, Caledonia, 5:20.22; 2. Grecia Quiroga, Jackson, 5:22.37; 3. Taryn Hubaker, Grand Ledge, 5:23.16; 4. Ally Rabe, Portage Northern, 5:27.10; 5. OLIVIA BORDEWYK, Caledonia, 5:28.03; 6. Maya Aronoff, Okemos, 5:31.01; 7. Victoria Kelley, East Lansing, 5:32.22; 8. Stephanie Vanis, East Lansing, 5:32.94.

400 METER RELAY -- 1. East Kentwood (A), 49.87 (Cheyenne Longoria, Shanel Waters, Belinda Knowling, Justice; 2. East Lansing (A), 49.93 (Essence Whitaker, Brianna Wells, Zoe Morse, Elizabeth Jones; 3. Portage Northern (A), 50.26 (Natalie Vizard, Maurisha Walker, Elesha Hunter, Kristen Hig; 4. Battle Creek Lakeview (, 50.80; 5. Jackson (A), 50.83; 6. Portage Central (A), 51.70 (Nicole Waldvogel, Madison Jaqua, Kaliah Williams, Mackenzie; 7. Battle Creek Central (A, 52.13 (Jamari Taylor, Jamilah Wade, Zhana Smith, Jayla Wade); 8. Lansing Everett (A), 52.81 (Yasmine Washington, Starr Allen, Alexis Morrison, DeMaria M.

400 METER DASH -- 1. Leah Ellis, Battle Creek Central, 59.25; 2. Re'Anna Blair, East Lansing, 59.80; 3. HOLLY RAVE, Caledonia, 1:00.62; 4. Khalidha Davis, Kalamazoo Central, 1:00.99; 5. Ayda Alavi, Okemos, 1:01.88; 6. Tiffany Applewhite, East Kentwood, 1:02.11; 7. Carla Jones, East Lansing, 1:02.32; 8. Tyler Shumpert, East Kentwood, 1:02.57.

300M LOW HURD -- 1. Ashlynn Schiro, Okemos, 44.99; 2. Kristen Higgins, Portage Northern, 45.98; 3. Madison Arnouts, Grand Ledge, 47.18; 4. Diane Arthur, East Kentwood, 48.42; 5. Stephanie Niemann, Battle Creek Lakeview, 48.95; 6. Kaitlin Williams, East Kentwood, 48.99; 7. Keyana Pratt, Holt, 49.86; 8. Sherye Bradley, Holt, 49.88.

800 METER RUN -- 1. Zoe Morse, East Lansing, 2:17.79; 2. Mado Glew, East Lansing, 2:22.56; 3. ALLIE DONALSON, Caledonia, 2:26.78; 4. Ayda Alavi, Okemos, 2:27.14; 5. Roxanne Raven, Okemos, 2:27.42; 6. Grecia Quiroga, Jackson, 2:28.00; 7. Ellie Best, Portage Central, 2:28.10; 8. MEGAN SEROMIK, Caledonia, 2:29.45.

200 METER DASH -- 1. Sekayi Bracey, East Kentwood, 24.60; 2. Elizabeth Jones, East Lansing, 25.87; 3. Re'Anna Blair, East Lansing, 25.96; 4. Leah Ellis, Battle Creek Central, 26.31; 5. Shamari Browning, Kalamazoo Central, 26.83; 6. Maurisha Walker, Portage Northern, 26.99; 7. HOLLY RAVE, Caledonia, 27.23; 8. Kaliah Williams, Portage Central, 27.83.

3200 METER RUN -- 1. HANNAH SCHRODER, Caledonia, 11:24.99; 2. Allison Dible, Grand Ledge, 11:32.31; 3. Sarah Goble, East Lansing, 11:43.01; 4. Alexa Vanderhoff, Portage Northern, 11:50.98; 5. Taryn Hubaker, Grand Ledge, 11:56.49; 6. Abby Houser, Holt, 12:05.21; 7. Olivia Conway, Grand Ledge, 12:11.86; 8. Hannah Busch, East Lansing, 12:17.44.

1600 METER RELAY -- 1. East Lansing (A), 4:06.97 (Re'Anna Blair, Piper Tucker, Zoe Morse, Elizabeth Jones); 2. East Kentwood (A), 4:07.21; 3. Grand Ledge (A), 4:12.69 (Madison Arnouts, Kelsey Krupp, Lauren Clark, Krista Magness; 4. Battle Creek Lakeview (, 4:14.80; 5. Holt (A), 4:16.67 (Mariah Borrego, Megan Kline, Taylor Jordan, Emily Krueger); 6. Caledonia (A), 4:17.38 (ALLIE DONALSON, CARA MURPHY, MEGAN SEROMIK, HOLLY RAVE); 7. Okemos (A), 4:22.72; 8. Mattawan (A), 4:31.67 (Nadia Tyler, Hannah Bornamann, Kaylie Vangalder, Peyton Goe.

DISCUS -- 1. Leigha McDaniel, East Kentwood, 123-9; 2. Mariah Davis, East Kentwood, 115-8; 3. Chelsea Austin, Lansing Everett, 108-7; 4. Justice Craft, East Kentwood, 108-4; 5. Keala Moore, East Kentwood, 106-5; 6. Ashley Cross, Okemos, 101-3; 7. Danyelle Jones, Battle Creek Lakeview, 100-6; 8. Daja Johnson, Battle Creek Lakeview, 99-9.

SHOT PUT -- 1. Mariah Davis, East Kentwood, 41-7; 2. Justice Craft, East Kentwood, 35-10.50; 3. Dorah Carter, Lansing Eastern, 35-8.50; 4. Ashley Cross, Okemos, 35-8; 5. Danyelle Jones, Battle Creek Lakeview, 33-10.50; 6. Nakia Drane, Lansing Everett, 32-10.50; 7. Deanna Ervin, Jackson, 32-1.50; 8. Brianna Nelson, East Kentwood, 32-1.

POLE VAULT -- 1. Jennica Lurie, East Lansing, 10-4; 2T. Sarah Peltier, Grand Ledge, 9-10.06; T. Hannah Emery, Battle Creek Lakeview, 9-10.06; 4. Taylor Hull, Holt, 9-10.05; 5. Cathy Kim, East Kentwood, 9-10.04; 6. Kat Russell, East Lansing, 9-10.03; 7. Morgan Jacobs, East Kentwood, 9-10; 8. Camille Means, East Kentwood, 9-6.

HIGH JUMP -- 1. Paige Vanderwall, East Kentwood, 5-5; 2. Kayla Evans, Portage Northern, 5-3; 3T. Kennedy Marker, East Lansing, 5-1.01; T. Daria Richards, Okemos, 5-1.01; T. CARA MURPHY, Caledonia, 5-1.01; 6. Justice Ivory, Jackson, 5-1; 7T. Rachel Spreng, Okemos, 4-9; T. Skye Morgan, East Kentwood, 4-9.

LONG JUMP -- 1. Cierra Pryor, Jackson, 18-9; 2. Sekayi Bracey, East Kentwood, 18-2.75; 3. Ashlynn Schiro, Okemos, 17-4; 4. Hailey French, Grand Ledge, 16-11; 5. Aleea Ulsh-Cherry, East Kentwood, 16-3; 6. Taylor Hull, Holt, 15-10; 7. Justice Ivory, Jackson, 15-9.50; 8. Devon Washington, East Lansing, 15-8.50.

Check out our 2013 MHSAA Track and Field Regionals Coverage Page