2013 International Academy East 5k Run/Walk

back to results

Apr. 21, 2013

2013 International Academy East 5k Run/Walk
Troy, MI
Provided by Hansons Race Management


International Academy East
Age Group Results
April 21, 2013
Results By Hansons Race Management

5k Run/Walk
Female 19 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Emily Stabinsky Troy MI 12 1 20:34.0 6:38/M
2 Lauren McMiching 16 4 22:28.0 7:15/M
3 Grace O'Neill 16 5 23:08.0 7:28/M
4 Jasmine Thomas 14 17 28:23.0 9:09/M
5 Shreekari Tadepalli 17 44 38:04.0 12:17/M
6 Mari Dowling 14 46 39:21.0 12:42/M
7 Sabine Ahmed 11 50 40:25.0 13:02/M
8 Mei-Ling Krabbe 17 52 43:31.0 14:02/M
9 Emmen Ahmed 16 53 43:54.0 14:10/M
10 Talina Fleifel 18 57 46:34.0 15:01/M
11 Varmitha H 14 61 47:34.0 15:21/M
12 Miyo Fukuzawa 15 63 51:12.0 16:31/M

Female 20 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cindy Jacklin 36 2 21:55.0 7:04/M
2 Samantha Dallo 25 6 23:30.0 7:35/M
3 Stephanie Johnson 20 11 25:15.0 8:09/M
4 Michelle Jaskot 27 12 26:09.0 8:26/M
5 Michelle Jaskot 27 14 26:39.0 8:36/M
6 renee garmo 34 16 28:20.0 9:08/M
7 Lauren Gardner 25 18 28:26.0 9:10/M
8 Erin Byrge Macomb MI 37 21 28:43.0 9:16/M
9 Lynne Galonek 30 22 28:47.0 9:17/M
10 rita hanna 36 23 28:54.0 9:19/M
11 Samantha Orvis 27 26 29:22.0 9:28/M
12 Penelope Gonzales Rochester Hills MI 33 29 30:24.0 9:48/M
13 Monica Dejonghe Royal Oak MI 29 32 31:28.0 10:09/M
14 Emily Mohan 23 33 31:56.0 10:18/M
15 Stephanie McPeak 39 34 32:19.0 10:25/M
16 Mirela Dedndrejaj 37 38 33:33.0 10:49/M
17 Heather Conaway Southfield MI 37 41 33:57.0 10:57/M
18 Lindsay Hulett Sterling Heights MI 30 42 34:12.0 11:02/M
19 Maryam Weed 38 45 38:33.0 12:26/M
20 Kristin Hockman 36 48 40:05.0 12:56/M
21 Raquel Penn 24 51 40:34.0 13:05/M
22 Ellen Hayes 25 65 51:56.0 16:45/M

Female 40 and over

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Penny Tussing 47 3 22:17.0 7:11/M
2 Ann O'Neill 45 7 23:40.0 7:38/M
3 Hope Calati Royal Oak MI 40 8 23:44.0 7:39/M
4 Beth Dumas Franklin MI 49 9 24:58.0 8:03/M
5 Michelle Hornberger 40 10 25:11.0 8:07/M
6 Aruna Reddy 42 13 26:27.0 8:32/M
7 Julie Mohan 53 15 28:12.0 9:06/M
8 Melanie Stabler 42 19 28:34.0 9:13/M
9 Denise Dejonghe 52 20 28:35.0 9:13/M
10 Marcia Polselli Bloomfield Hills MI 47 24 28:55.0 9:20/M
11 silvia Assmuth 50 25 29:20.0 9:28/M
12 Elizabeth Witten 50 27 29:49.0 9:37/M
13 Cathy Tovarez 43 28 29:54.0 9:39/M
14 Takako Ota 43 30 30:28.0 9:50/M
15 Carolyn Miller 49 31 31:07.0 10:02/M
16 Diane Harrell 50 35 32:52.0 10:36/M
17 Lisa Kotal Warren MI 54 36 32:59.0 10:38/M
18 Audra Melton 43 37 33:04.0 10:40/M
19 Cheri Karaffa 42 39 33:34.0 10:50/M
20 Tracy Bigelow 44 40 33:35.0 10:50/M
21 Toni Kovach 55 43 37:26.0 12:05/M
22 Bridget Smart 48 47 40:02.0 12:55/M
23 Kathy Bailey Oxford MI 49 49 40:13.0 12:58/M
24 Mary Lynn Bowen 52 54 44:31.0 14:22/M
25 Karen Kersten Sterling Heights MI 48 55 44:44.0 14:26/M
26 Nadia Ahmed 40 56 44:57.0 14:30/M
27 Pankaja Balaji 41 58 46:44.0 15:05/M
28 Nina Patel 47 59 47:17.0 15:15/M
29 Sonal Mehta 43 60 47:20.0 15:16/M
30 USHA KRISHNAKUMAR 45 62 48:14.0 15:34/M
31 Lauren Cronk 43 64 51:55.0 16:45/M
32 Felicia Ford 41 66 52:25.0 16:55/M
33 Connie Haugan 56 67 52:26.0 16:55/M
34 Bhargavi Sarma 42 68 55:05.0 17:46/M

Male 19 and under

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Christian McAllister 16 1 20:24.0 6:35/M
2 Ravithas Muthiah 16 5 21:07.0 6:49/M
3 Tyler Whipple 12 7 22:00.0 7:06/M
4 Ken Dowling 12 8 22:58.0 7:25/M
5 Yashas Vaidya 16 23 26:16.0 8:28/M
6 Unknown Partic. 1021 28 27:44.0 8:57/M
7 Addison Zhou 14 30 27:53.0 9:00/M
8 Shreyas Tadepalli 14 31 27:57.0 9:01/M
9 Tejeshwar Bawaj 16 45 32:47.0 10:35/M
10 Art Gaines 13 46 33:22.0 10:46/M
11 Unknown Partic. 1090 55 46:47.0 15:05/M
12 Adam bowen 16 57 52:36.0 16:58/M
13 Matthew Gaines 17 58 52:43.0 17:00/M
14 Shankar Prabhu 12 59 55:02.0 17:45/M

Male 20 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mark Chrzanowski 25 6 21:31.0 6:56/M
2 Mike Diebol 38 12 23:19.0 7:31/M
3 Justin Hulett 34 13 23:23.0 7:33/M
4 shaun Rachko 32 14 23:37.0 7:37/M
5 Micah Teets 38 22 25:37.0 8:16/M
6 nick smart 24 38 31:17.0 10:05/M
7 Andrew Miller 39 39 31:25.0 10:08/M
8 Andrew Shankles 31 42 31:40.0 10:13/M
9 Robert Christ 29 44 31:42.0 10:14/M

Male 40 and over

Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jon Honig 41 2 20:27.0 6:36/M
2 Giuseppe Strafforello 50 3 20:58.0 6:46/M
3 Vinai Reddy 42 4 21:04.0 6:48/M
4 Konrad Anderson 41 9 23:01.0 7:25/M
5 Juan Canellas 45 10 23:02.0 7:26/M
6 Jean-Marc Vico 50 11 23:16.0 7:30/M
7 Cosimo Carfagna 48 15 23:50.0 7:41/M
8 Howard Donaldson 40 16 23:58.0 7:44/M
9 Doug Pontious Wolverine Lake MI 54 17 24:28.0 7:54/M
10 Daniel Johnson Utica MI 48 18 24:45.0 7:59/M
11 Stephen Dailey 50 19 24:50.0 8:01/M
12 Brian Dowling 49 20 25:07.0 8:06/M
13 David Drath Shelby Township MI 47 21 25:25.0 8:12/M
14 David Tovarez 40 24 26:33.0 8:34/M
15 Jim Zittel Waterford MI 49 25 26:38.3 8:35/M
16 Balaji Ramachandran 46 26 26:45.0 8:38/M
17 Toni Ibanez 40 27 27:27.0 8:51/M
18 Steve Pillen 45 29 27:45.0 8:57/M
19 Scott Herkovitz 44 32 27:58.0 9:01/M
20 Dale Wall 50 33 28:48.0 9:17/M
21 Jason Fitch 51 34 29:19.0 9:27/M
22 Jeff Bassett 51 35 30:19.0 9:47/M
23 Dennis DeGrandchamp 42 36 30:26.0 9:49/M
24 Richard Leonard 43 37 30:29.0 9:50/M
25 Donald Daley Royal Oak MI 52 40 31:29.0 10:09/M
26 David Lyons West Bloomfield MI 43 41 31:39.0 10:13/M
27 Bradley Stabler 44 43 31:41.0 10:13/M
28 David Fukuzawa 61 47 33:23.0 10:46/M
29 Patrick O'Connor Birmingham MI 52 48 35:08.0 11:20/M
30 Robert Hyde 64 49 38:14.0 12:20/M
31 Sudhakar Tadepalli 49 50 38:42.0 12:29/M
32 David Sidebottom Lake Orion MI 52 51 40:06.0 12:56/M
33 john bowen 53 52 44:30.0 14:21/M
34 Don Bolieau Sterling Heights MI 52 53 44:35.0 14:23/M
35 Zulfiqar Ahmed 46 54 44:59.0 14:31/M
36 Reghu Raveendranath 40 56 48:15.0 15:34/M