2013 Why We Run 5K & 10k

back to results

Apr. 22, 2013

2013 Why We Run 5K & 10k
Ionia, MI
Provided by Michigan Running Foundation


5k Run/Walk
Top
Female Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenna Klynstra 908 17 2 19:35 6:19/M
Top

Female Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Bauer 451 45 27 27:55 9:00/M
Top

Female 11 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Hopkins 600 7 71 49:05 15:50/M
Top

Female 12 to 15

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Eileen Wieber 923 15 17 26:01 8:24/M
2 Madeline Wieber 924 15 18 26:01 8:24/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Wolters 914 17 12 23:48 7:41/M
2 Alissa Leonard 477 19 25 27:50 8:59/M
3 Vonda Kyes 597 18 57 35:40 11:30/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristen Wolters 569 21 13 23:59 7:44/M
2 Amanda Jackson 472 24 39 29:55 9:39/M
3 Kelli Thompson 904 21 46 32:14 10:24/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Schneider 493 29 20 26:23 8:31/M
2 Pammie Rockhold 490 29 23 27:32 8:53/M
3 Araiell Martinez 909 27 24 27:47 8:58/M
4 Heather Mager 481 27 29 28:28 9:11/M
5 Kayla Mutschler 485 26 30 28:28 9:11/M
6 Jessica Dinka 465 29 33 29:29 9:31/M
7 Sarah Hook 470 25 34 29:39 9:34/M
8 Crystal Howard 471 28 40 30:06 9:43/M
9 Alicia Ralston 898 28 65 41:20 13:20/M
10 Larissa Rossell 590 25 66 42:48 13:48/M
11 Leslie Calkins 458 28 68 44:07 14:14/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Stuart 905 33 19 26:06 8:25/M
2 Jennifer Henry 588 34 36 29:49 9:37/M
3 Amara Kyes 596 33 37 29:51 9:38/M
4 Monica Castillo 901 34 45 31:31 10:10/M
5 Sara Hoppes 920 32 50 33:18 10:45/M
6 Sarah McGarry 483 33 52 33:28 10:48/M
7 Amanda Stoel 500 31 63 38:08 12:18/M
8 Amy Calkins 457 32 67 44:06 14:14/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Miller 594 36 35 29:39 9:34/M
2 Amanda Brown 453 35 44 31:19 10:06/M
3 Phaedra Desjarden 464 35 54 34:13 11:02/M
4 Liz Cook 460 35 56 34:32 11:08/M
5 Angie Harder 918 37 59 36:09 11:40/M
6 Jayme Schut 906 37 61 36:22 11:44/M
7 Kris Brown 455 37 62 37:53 12:13/M
8 Jolene Hopkins 895 35 72 49:06 15:50/M
9 Jill Veenstra 566 36 80 50:37 16:20/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Seibert 494 41 51 33:24 10:46/M
2 Nichole Stewart 499 41 53 33:50 10:55/M
3 Cami Gillette 467 44 58 36:04 11:38/M
4 Joellen Babcock 450 42 64 40:36 13:06/M
5 Amy McElvain 482 40 75 49:29 15:58/M
6 Lyn Simmons 496 44 79 49:46 16:03/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Pifer 486 52 28 27:59 9:02/M
2 Lorinda Hills 468 51 69 45:18 14:37/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Laurie Tjalsma 563 56 49 33:16 10:44/M
2 Susan Hendrick 911 57 74 49:12 15:52/M
3 Christine Rivers 489 56 82 53:24 17:14/M
4 Vicki Henrick 897 55 84 54:29 17:35/M
5 Marsha Sylvester 562 59 85 59:40 19:15/M
6 Vicki Kennedy 896 56 86 1:00:49 19:37/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Deboria Scarborough 492 62 76 49:30 15:58/M
2 Pat Moore 484 63 81 50:37 16:20/M
3 Linda Carpenter 459 60 83 53:24 17:14/M
4 Deborah Cousinaw 461 60 87 1:00:53 19:38/M
5 Nancy Alexander 586 60 88 1:02:37 20:12/M
Top

Female 70 and up

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Martha Brown 456 74 78 49:41 16:02/M
Top

Male Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Branden Smith 913 15 1 18:23 5:56/M
Top

Male Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Loren Thorburn 903 42 7 22:41 7:19/M
Top

Male 11 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Logan Gillette 591 10 48 32:58 10:38/M
2 Brad Strouse 560 11 55 34:31 11:08/M
Top

Male 12 to 15

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Foster Thorburn 902 12 3 21:37 6:58/M
2 Cody Kammers 475 15 8 23:10 7:28/M
3 Aaron Leonard 476 14 41 30:08 9:43/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Durkee 480 18 4 21:37 6:58/M
2 Gregory S 919 16 5 21:53 7:04/M
Top

Men 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brent Blumberg 589 24 15 25:52 8:21/M
2 Kevin Jones 473 21 38 29:53 9:38/M
Top

Men 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Skodack 497 27 9 23:23 7:33/M
2 Troy Kaley 474 25 10 23:24 7:33/M
3 Benjamin Hook 469 25 43 30:33 9:51/M
Top

Men 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Joy 592 33 6 22:25 7:14/M
Top

Men 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 John Mills 899 39 11 23:38 7:37/M
2 Marc Bishop 452 35 26 27:51 8:59/M
Top

Men 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Sprague 498 41 22 26:51 8:40/M
2 Todd Veenstra 567 42 47 32:56 10:37/M
3 Jason Pratt 487 41 60 36:21 11:44/M
Top

Men 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Ronald Leonard 479 45 16 25:58 8:23/M
2 Greg Lafler 910 45 21 26:26 8:32/M
Top

Men 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerry Rinckey 488 50 31 29:07 9:24/M
Top

Men 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Hesche 595 57 14 24:39 7:57/M
2 William Morrow 585 55 32 29:08 9:24/M
3 Dan Hendrick 912 59 73 49:11 15:52/M
4 Wayne Alexander 587 58 89 1:02:41 20:13/M
Top

Men 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Almy 593 63 42 30:08 9:43/M
2 John Whitham 568 63 70 47:48 15:25/M
Top

Male 70 and up

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Brown 454 70 77 49:39 16:01/M




10k Run
Top
Female Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Phalesha Kyes 598 21 5 53:53 8:41/M
Top

Female Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Anne Nagi 900 53 6 54:03 8:43/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Heidi Leonard 574 16 15 58:36 9:27/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Anne Traynor 582 24 17 1:00:39 9:47/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Martin 575 27 12 58:03 9:22/M
2 Casey Smith 581 29 21 1:10:30 11:22/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily White 583 31 18 1:01:10 9:52/M
2 Christine Johnson 571 31 19 1:03:58 10:19/M
3 Amanda Bishop 570 33 22 1:25:40 13:49/M
4 Elizabeth Witherell 584 33 23 1:25:43 13:50/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Piercefield 577 37 10 56:11 9:04/M
2 Elizabeth Lee 572 38 13 58:06 9:22/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Barb Schelter 579 50 8 54:42 8:49/M
2 Barb Smit 580 51 20 1:10:29 11:22/M
Top

Male Overall Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Umberto Javarone 922 33 1 40:53 6:36/M
Top

Male Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Lbggbti 916 41 2 45:07 7:17/M
Top

Men 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Allan Mergener 576 24 16 1:00:39 9:47/M
Top

Men 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Hurst 599 39 4 50:43 8:11/M
2 Tim Lee 573 38 9 55:11 8:54/M
Top

Men 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Polk 578 49 7 54:28 8:47/M
2 Carl Smith 917 45 11 56:44 9:09/M
3 Rob Buti 907 49 14 58:08 9:23/M
Top

Men 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Lloyd Wagner 915 52 3 48:39 7:51/M

Ionia, MI
Provided by Michigan Running Foundation