2013 Sasquatch Extreme XC - a Striders Event

back to results

Mar. 2, 2013

2013 Sasquatch Extreme XC - a Striders Event
East Grand Rapids, MI
Provided by Michiana Timing


RaceTab 3 by MileSplit Registered to: MichianaTiming.com, MichianaTiming.com

Sasquatch Extreme XC - a Striders Event - 3/2/2013 6:50:38 PM
Manhattan Woods, East Grand Rapids, MI

Mixed 5000 Meter Run
==================================================================================
Name Group Age Hometown Time Pts
----------------------------------------------------------------------------------
1 Scott Belland M Under 4 39 150 Charlotte, MI 23:40.80 --
2 Scott Przystas M Coed Te 99 460 Grand Haven, MI 24:27.30 1
3 Bobby Klinesteker M 40 and 45 127 Kalamazoo, MI 26:15.30 --
4 Jerry Mccormick M Coed Te 99 446 Fountain, MI 26:21.70 2
5 Jed Hummel M Under 4 26 121 Comstock Park, MI 26:53.90 --
6 Sarah Drevon F Under 4 22 152 , 28:44.80 --
7 Shannon Mitchell M 40 and 40 156 , 28:58.40 --
8 Rocky Saunders M Under 4 22 158 , 29:01.50 --
9 John Pauley M Under 4 27 111 Grand Rapids, MI 29:47.80 --
10 Jim McLain M Coed Te 99 468 , MI 30:41.20 3
11 Mark Salik M 40 and 46 155 , 31:10.00 --
12 Renee Przystas F Coed Te 99 461 Grand Haven, MI 31:14.20 4
13 John Sincere Donnelly M Under 4 36 120 Holland, MI 31:50.30 --
14 Tracy Busch F 40 and 43 141 Reed City, MI 33:06.80 --
15 Jason Smith M 40 and 41 163 , 33:27.80 --
16 Amy Kidder F Under 4 39 119 Shelby, MI 33:46.60 --
17 Chuck Bron M 40 and 44 130 Caledonia, MI 34:03.80 --
18 Anthony Lodovisi M Under 4 32 153 , 34:44.30 --
19 Em Carlson F Coed Te 99 448 Grand Rapids, MI 34:55.50 5
20 Dave Nagel M Coed Te 99 449 Grand Rapids, MI 34:55.90 6
21 Caleb Endicott M Under 4 15 117 Dexter, MI 35:05.00 --
22 Sue McLain F Coed Te 99 469 , 35:09.40 7
23 Henry Kidder M Male Te 97 443 Shelby, MI 35:43.50 8
24 Bob Shaffer M 40 and 60 122 E. Grand Rapids, MI 36:32.10 --
25 Greg Vandenbosch M Male Te 97 471 , 36:33.10 --
26 Gerrit Vandenbosch M Male Te 97 470 , 36:33.80 9
27 Jim Zittel M 40 and 49 157 , 36:36.50 --
28 Matthew Franks M Under 4 29 108 North Muskegon, MI 36:41.80 --
29 Gregg Klamer M 40 and 45 160 , 36:51.90 --
30 Andrew Leonard M Under 4 22 116 Dexter, MI 37:03.70 --
31 Nathan Mihalek M Under 4 38 154 , 37:09.50 --
32 Syrus Bingman M Under 4 31 126 Grand Rapids, MI 37:17.20 --
33 Eric Schalk M Under 4 33 142 Grand Rapids, MI 37:17.90 --
34 Gail Mccormick F Coed Te 99 447 Fountain, MI 37:40.90 10
35 Katie Miller F Under 4 24 144 Muskegon, MI 37:51.00 --
36 Megan Mccormick F Under 4 13 114 Fountain, MI 37:52.40 --
37 Kenny Bump M Coed Te 99 463 Grand Rapids, MI 37:54.60 11
38 Lily Scholl F Under 4 23 161 , 37:57.30 --
39 William Kidder M Male Te 97 442 Shelby, MI 38:03.40 12
40 Chelsea Brehm F Coed Te 99 462 Grand Rapids, MI 38:06.50 13
41 John Haga M 40 and 43 134 Grandville, MI 38:07.50 --
42 Calvin Brinks M 40 and 54 128 Jenison, MI 38:09.00 --
43 Mike Gapp M Coed Te 99 450 Allegan, MI 38:26.00 14
44 Duane Houvener M 40 and 47 148 Jenison, MI 38:39.00 --
45 Greg Leonard M 40 and 53 115 Dexter, MI 38:46.40 --
46 Steve Amell M 40 and 42 133 Sand Lake, MI 38:47.10 --
47 Gypsy Schindler F Female 98 445 Grand Rapids, MI 39:49.60 15
48 Amber Agler F Female 98 454 Reed City, MI 40:26.30 16
49 Darla Derevage F Female 98 455 Reed City, MI 40:44.30 17
50 Andrea Smith F Female 98 466 Holland, MI 40:57.90 18
51 Lindsey Schrudter F Female 98 467 Holland, MI 40:59.00 19
52 Ali Quilitzsch F Under 4 15 110 Morley, MI 41:02.50 --
53 Wendy Gabriel F 40 and 46 139 Rockford, MI 41:39.90 --
54 Becky Handy F 40 and 40 137 Rockford, MI 41:40.40 --
55 Joyce Cornelisse F 40 and 50 143 Grand Rapids, MI 42:10.00 --
56 Raechel Scholz F Coed Te 99 441 Kalamazoo, MI 43:17.50 20
57 Ann Brzezniak F Under 4 27 140 Kalamazo, MI 43:17.80 --
58 Matt Snyder M Coed Te 99 440 Kalamazoo, MI 43:18.10 21
59 Lily Heald F Under 4 16 124 Reed City, MI 43:51.10 --
60 Blake Leonard M Under 4 15 118 Dexter, MI 44:04.10 --
61 Trista Stingle F Female 98 464 Muskegon, MI 45:12.00 22
62 Karla Sue Wojtas F Female 98 465 Muskegon, MI 45:12.20 23
63 Samantha Vanderlugt F Under 4 20 159 , 45:16.60 --
64 Zack Amell M Male Te 97 457 Waterford, MI 45:57.30 24
65 Mike Lapp M 40 and 46 147 Wyoming, MI 46:28.10 --
66 Rachel Bansen F Under 4 31 145 Grand Rapids, MI 46:28.40 --
67 Abbie Stoppa F Under 4 36 146 Wyoming, MI 46:28.70 --
68 Kelly Mccormick F 40 and 44 138 Rockford, MI 46:40.80 --
69 Nancy Nahikian F Coed Te 99 451 Allegan, MI 46:42.90 25
70 Becca Amell F Female 98 459 Waterford, MI 46:45.90 26
71 Tarie Kolbe F Under 4 29 151 , 47:08.20 --
72 Jodie Amell F 40 and 42 132 Sand Lake, MI 47:30.10 --
73 Sommer Billeadeaux F Female 98 439 Hanahan, SC 49:33.10 27
74 Jenny Coon F Female 98 438 , 49:33.40 28
75 Vicki Bron F 40 and 44 129 Caledonia, MI 50:22.10 --
76 Julie Haga F Under 4 12 135 Grandville, MI 50:35.60 --
77 Ari Bron F Under 4 13 131 Caledonia, MI 50:37.70 --
78 Sandra Brinks F Under 4 21 136 Jenison, MI 50:46.70 --
79 Nan Amell F Female 98 458 Waterford, MI 51:10.30 29
80 Tom Amell M Male Te 97 456 Waterford, MI 51:11.50 --
81 Rhiannon Franks F Under 4 33 107 North Muskegon, MI 51:31.40 --
82 Barb Dinger F 40 and 62 112 Jenison, MI 52:38.60 --
83 Pat Fynewever F 40 and 61 113 Byron Center, MI 52:39.60 --
84 Emilee Pike F Female 98 444 Grand Rapids, MI 53:13.20 30
85 Sue Quilitzsch F 40 and 46 109 Morley, MI 54:48.80 --
86 Heather Heald F 40 and 50 123 Reed City, MI 57:48.10 --
87 Terry Heald M 40 and 57 125 Reed City, MI 1:00:15.3 --



Mixed 5000 Meter Run Team Scores
==================================================================================
Hometown Pts 1 2
==================================================================================
1 Team Przystas 5 1 4
Total Time: 55:42 Average: 27:50.75 1-2 Split: 6:47
2 Big Mac Attack 10 3 7
Total Time: 1:05:51 Average: 32:55.30 1-2 Split: 4:29
3 Robodinosaurs 11 5 6
Total Time: 1:09:52 Average: 34:55.70 1-2 Split: 1
4 Fountain Flashers 12 2 10
Total Time: 1:04:03 Average: 32:01.30 1-2 Split: 11:20
5 Young Guns 20 8 12
Total Time: 1:13:47 Average: 36:53.45 1-2 Split: 2:20
6 Kevin & Jessie 24 11 13
Total Time: 1:16:02 Average: 38:00.55 1-2 Split: 12
7 Amell Rules 33 9 24
Total Time: 1:22:32 Average: 41:15.55 1-2 Split: 9:24
8 Reed City Duo 33 16 17
Total Time: 1:21:11 Average: 40:35.30 1-2 Split: 18
9 The Things 37 18 19
Total Time: 1:21:57 Average: 40:58.45 1-2 Split: 2
10 Team Cotton 39 14 25
Total Time: 1:25:09 Average: 42:34.45 1-2 Split: 8:17
11 Snyder Scholzen 41 20 21
Total Time: 1:26:36 Average: 43:17.80 1-2 Split: 1
12 GR8 45 22 23
Total Time: 1:30:25 Average: 45:12.10 1-2 Split: 1
13 Sassysquatch 45 15 30
Total Time: 1:33:03 Average: 46:31.40 1-2 Split: 13:24
14 Nan's Team 55 26 29
Total Time: 1:37:57 Average: 48:58.10 1-2 Split: 4:25
15 Yhetti Bitches 55 27 28
Total Time: 1:39:07 Average: 49:33.25 1-2 Split: 1





RaceTab 3 by MileSplit Registered to: MichianaTiming.com, MichianaTiming.com



Sasquatch Extreme XC - a Striders Event - 3/2/2013 6:50:38 PM

Manhattan Woods, East Grand Rapids, MI



OVERALL INDIVIDUAL PARTICIPANT WOMEN

1 Sarah Drevon FEMALE 152 Unattached 28:44.80



OVERALL INDIVIDUAL PARTICIPANT MEN

1 Scott Belland MALE 150 Unattached 23:40.80







UNDER 40 WOMEN

Mixed 5000 Meter Run

=========================================================================================

Name Group Bib Team Time

-----------------------------------------------------------------------------------------

2 Amy Kidder FEMALE 119 Unattached 33:46.60

3 Katie Miller FEMALE 144 Unattached 37:51.00

4 Megan Mccormick FEMALE 114 Unattached 37:52.40

5 Lily Scholl FEMALE 161 Unattached 37:57.30

6 Ali Quilitzsch FEMALE 110 Unattached 41:02.50

7 Ann Brzezniak FEMALE 140 Unattached 43:17.80

8 Lily Heald FEMALE 124 Unattached 43:51.10

9 Samantha Vanderlugt FEMALE 159 Unattached 45:16.60

10 Rachel Bansen FEMALE 145 Unattached 46:28.40

11 Abbie Stoppa FEMALE 146 Unattached 46:28.70

12 Tarie Kolbe FEMALE 151 Unattached 47:08.20

13 Julie Haga FEMALE 135 Unattached 50:35.60

14 Ari Bron FEMALE 131 Unattached 50:37.70

15 Sandra Brinks FEMALE 136 Unattached 50:46.70

16 Rhiannon Franks FEMALE 107 Unattached 51:31.40







40 AND OVER WOMEN

Mixed 5000 Meter Run

=========================================================================================

Name Group Bib Team Time

-----------------------------------------------------------------------------------------

1 Tracy Busch FEMALE 141 Unattached 33:06.80

2 Wendy Gabriel FEMALE 139 Unattached 41:39.90

3 Becky Handy FEMALE 137 Unattached 41:40.40

4 Joyce Cornelisse FEMALE 143 Unattached 42:10.00

5 Kelly Mccormick FEMALE 138 Unattached 46:40.80

6 Jodie Amell FEMALE 132 Unattached 47:30.10

7 Vicki Bron FEMALE 129 Unattached 50:22.10

8 Barb Dinger FEMALE 112 Unattached 52:38.60

9 Pat Fynewever FEMALE 113 Unattached 52:39.60

10 Sue Quilitzsch FEMALE 109 Unattached 54:48.80

11 Heather Heald FEMALE 123 Unattached 57:48.10







FEMALE TEAM

Mixed 5000 Meter Run

=========================================================================================

Name Group Bib Team Time

-----------------------------------------------------------------------------------------

1 Gypsy Schindler FEMALE 445 Sassysquatch 39:49.60

2 Amber Agler FEMALE 454 Reed City Duo 40:26.30

3 Darla Derevage FEMALE 455 Reed City Duo 40:44.30

4 Andrea Smith FEMALE 466 The Things 40:57.90

5 Lindsey Schrudter FEMALE 467 The Things 40:59.00

6 Trista Stingle FEMALE 464 GR8 45:12.00

7 Karla Sue Wojtas FEMALE 465 GR8 45:12.20

8 Becca Amell FEMALE 459 Nan's Team 46:45.90

9 Sommer Billeadeaux FEMALE 439 Yhetti Bitches 49:33.10

10 Jenny Coon FEMALE 438 Yhetti Bitches 49:33.40

11 Nan Amell FEMALE 458 Nan's Team 51:10.30

12 Emilee Pike FEMALE 444 Sassysquatch 53:13.20



Female 5000 Meter Run Team Scores

=========================================================================================

Team Pts 1 2

=========================================================================================

1 Reed City Duo 5 2 3

Total Time: 1:21:11 Average: 40:35.30 1-2 Split: 18

2 The Things 9 4 5

Total Time: 1:21:57 Average: 40:58.45 1-2 Split: 2

3 Sassysquatch 13 1 12

Total Time: 1:33:03 Average: 46:31.40 1-2 Split: 13:24

4 GR8 13 6 7

Total Time: 1:30:25 Average: 45:12.10 1-2 Split: 1

5 Yhetti Bitches 19 9 10

Total Time: 1:39:07 Average: 49:33.25 1-2 Split: 1

6 Nan's Team 19 8 11

Total Time: 1:37:57 Average: 48:58.10 1-2 Split: 4:25





UNDER 40 MEN

Mixed 5000 Meter Run

=========================================================================================

Name Group Bib Team Time

-----------------------------------------------------------------------------------------

2 Jed Hummel MALE 121 Unattached 26:53.90

3 Rocky Saunders MALE 158 Unattached 29:01.50

4 John Pauley MALE 111 Unattached 29:47.80

5 John Sincere Donnelly MALE 120 Unattached 31:50.30

6 Anthony Lodovisi MALE 153 Unattached 34:44.30

7 Caleb Endicott MALE 117 Unattached 35:05.00

8 Matthew Franks MALE 108 Unattached 36:41.80

9 Andrew Leonard MALE 116 Unattached 37:03.70

10 Nathan Mihalek MALE 154 Unattached 37:09.50

11 Syrus Bingman MALE 126 Unattached 37:17.20

12 Eric Schalk MALE 142 Unattached 37:17.90

13 Blake Leonard MALE 118 Unattached 44:04.10







40 AND OVER MEN

Mixed 5000 Meter Run

=========================================================================================

Name Group Bib Team Time

-----------------------------------------------------------------------------------------

1 Bobby Klinesteker MALE 127 Unattached 26:15.30

2 Shannon Mitchell MALE 156 Unattached 28:58.40

3 Mark Salik MALE 155 Unattached 31:10.00

4 Jason Smith MALE 163 Unattached 33:27.80

5 Chuck Bron MALE 130 Unattached 34:03.80

6 Bob Shaffer MALE 122 Unattached 36:32.10

7 Jim Zittel MALE 157 Unattached 36:36.50

8 Gregg Klamer MALE 160 Unattached 36:51.90

9 John Haga MALE 134 Unattached 38:07.50

10 Calvin Brinks MALE 128 Unattached 38:09.00

11 Duane Houvener MALE 148 Unattached 38:39.00

12 Greg Leonard MALE 115 Unattached 38:46.40

13 Steve Amell MALE 133 Unattached 38:47.10

14 Mike Lapp MALE 147 Unattached 46:28.10

15 Terry Heald MALE 125 Unattached 1:00:15.3





MALE TEAM

Mixed 5000 Meter Run

=========================================================================================

Name Group Bib Team Time

-----------------------------------------------------------------------------------------

1 Henry Kidder MALE 443 Young Guns 35:43.50

2 Greg Vandenbosch MALE 471 vandenbosch 36:33.10

3 Gerrit Vandenbosch MALE 470 Amell Rules 36:33.80

4 William Kidder MALE 442 Young Guns 38:03.40

5 Zack Amell MALE 457 Amell Rules 45:57.30

6 Tom Amell MALE 456 Amell Rules 51:11.50



Male 5000 Meter Run Team Scores

=========================================================================================

Team Pts 1 2

=========================================================================================

1 Young Guns 4 1 3

Total Time: 1:13:47 Average: 36:53.45 1-2 Split: 2:20

2 Amell Rules 6 2 4

Total Time: 1:22:32 Average: 41:15.55 1-2 Split: 9:24







COED TEAM

Mixed 5000 Meter Run

=========================================================================================

Name Group Bib Team Time

-----------------------------------------------------------------------------------------

1 Scott Przystas MALE 460 Team Przystas 24:27.30

2 Jerry Mccormick MALE 446 Fountain Flashers 26:21.70

3 Jim McLain MALE 468 Big Mac Attack 30:41.20

4 Renee Przystas FEMALE 461 Team Przystas 31:14.20

5 Em Carlson FEMALE 448 Robodinosaurs 34:55.50

6 Dave Nagel MALE 449 Robodinosaurs 34:55.90

7 Sue McLain FEMALE 469 Big Mac Attack 35:09.40

8 Gail Mccormick FEMALE 447 Fountain Flashers 37:40.90

9 Kenny Bump MALE 463 Kevin & Jessie 37:54.60

10 Chelsea Brehm FEMALE 462 Kevin & Jessie 38:06.50

11 Mike Gapp MALE 450 Team Cotton 38:26.00

12 Raechel Scholz FEMALE 441 Snyder Scholzen 43:17.50

13 Matt Snyder MALE 440 Snyder Scholzen 43:18.10

14 Nancy Nahikian FEMALE 451 Team Cotton 46:42.90



Female 5000 Meter Run Team Scores

=========================================================================================

Team Pts 1 2

=========================================================================================

1 Team Przystas 5 1 4

Total Time: 55:42 Average: 27:50.75 1-2 Split: 6:47

2 Big Mac Attack 10 3 7

Total Time: 1:05:51 Average: 32:55.30 1-2 Split: 4:29

3 Fountain Flashers 10 2 8

Total Time: 1:04:03 Average: 32:01.30 1-2 Split: 11:20

4 Robodinosaurs 11 5 6

Total Time: 1:09:52 Average: 34:55.70 1-2 Split: 1

5 Kevin & Jessie 19 9 10

Total Time: 1:16:02 Average: 38:00.55 1-2 Split: 12

6 Team Cotton 25 11 14

Total Time: 1:25:09 Average: 42:34.45 1-2 Split: 8:17

7 Snyder Scholzen 25 12 13

Total Time: 1:26:36 Average: 43:17.80 1-2 Split: 1