JACKSON HIGH CROSS COUNTRY INVITATIONAL

back to results

Sep. 24, 2006

JACKSON HIGH CROSS COUNTRY INVITATIONAL
JACKSON, MI


Men's Division 1

SCORES
1. Pinckney 29 12. Salem 332
2. Warren deLaSalle (A) 86 13. Kalamazoo Loy Norrix 341
3. Traverse City West 120 14. Royal Oak 354
4. Traverse City Central 129 15. Portage Northern (B) 374
5. Howell 153 16. Holly 'A' 386
6. Saline 165 17. Grand Blanc 491
7. Portage Northern (A) 170 18. Warren deLaSalle (B) 511
8. White Lake Lakeland 256 19. Kalamazoo Central 534
9. Jackson 276 20. Portage Central 566
10. Canton 279 21. Battle Creek Central 620
11. East Kentwood 312


FIN NAME TEAM
RESULTS PTS
1. Brenden Marcum Pinckney
16:07.5 1
2. Mike Katsefaras Pinckney
16:13.0 2
3. Ben Miller Warren deLaSalle (A)
16:14.6 3
4. Jake Hohl Pinckney
16:24.4 4
5. Kyle Hines (12) Jackson
16:26.2 5
6. Ben Kubesh (12) Traverse City West
16:33.1 6
7. Steve Tobochnik (12) Kalamazoo Loy Norrix
16:36.2 7
8. Ian Connick (12) Traverse City Central
16:36.8 8
9. Brian Hankins Pinckney
16:39.4 9
10. Adam Haag Warren deLaSalle (A)
16:40.9 10
11. Steven Marcinkowski (11) Howell
16:44.7 11
12. Kendrick Gardner (12) Royal Oak
16:45.6 12
13. David Emery Pinckney
16:47.0 13
14. Nick Olson (12) Portage Northern (A)
16:48.0 14
15. Jordan Eccleston Warren deLaSalle (A)
16:48.4 15
16. Kevin Tarczon (12) Traverse City Central
16:49.3 16
17. Matt Wines Pinckney
16:49.6 P
18. Jon Manby East Kentwood
16:50.0 18
19. Josh Kieser (12) Portage Northern (A)
16:50.4 19
20. Andrew Harper (09) Saline
16:55.4 20
21. Greg Baade Warren deLaSalle (A)
16:56.2 21
22. Peter Martin (12) Traverse City West
16:57.7 22
23. Erik Wilson (10) Traverse City West
16:59.5 23
24. Travis Hughes (12) Howell
16:59.8 24
25. Geoff Burns (11) Traverse City West
17:00.1 25
26. Tommy Hunt (10) Saline
17:01.7 26
27. Parker Snavely (10) White Lake Lakeland
17:03.0 27
28. Kevin deBear (11) Salem
17:03.4 28
29. Shawn Slater (10) Portage Northern (A)
17:03.9 29
30. Kyle Fisette (12) Holly 'A'
17:07.4 30
31. Evan Dancer (10) Traverse City Central
17:07.7 31
32. Blake Johnson (11) Saline
17:09.7 32
33. Logan Hatfield (12) Howell
17:10.7 33
34. Brian Conn (10) Saline
17:11.1 34
35. Alex Lance (10) Traverse City Central
17:16.8 35
36. Jon Verran (11) Holly 'A'
17:17.3 36
37. Josh Eccleston Warren deLaSalle (A)
17:18.5 37
38. Brian Ritzer (11) Kalamazoo Central
17:19.5 38
39. Jacob Secor (11) Traverse City Central
17:20.0 39
40. Derek Hoerman (11) Canton
17:21.6 40
41. Craig Cowing (11) Salem
17:22.0 41
42. Cody Briscoe (10) Howell
17:22.9 42
43. Chris Parent (10) Howell
17:24.1 43
44. Nick Deering (12) Traverse City West
17:25.0 44
45. Nathan McWethy (12) Kalamazoo Loy Norrix
17:27.4 45
46. Josh Clements White Lake Lakeland
17:27.7 46
47. Duncan Spitz (10) Canton
17:28.6 47
48. Nat Shuff (12) Traverse City West
17:28.9 P
49. Stefan Morrel (09) White Lake Lakeland
17:29.3 49
50. Ian Butler (10) Traverse City West
17:29.7 P
51. Josh Holcomb (12) Portage Northern (A)
17:30.7 51
52. Jesse Smith (12) Traverse City Central
17:34.4 P
53. Robin Green (11) Saline
17:34.8 53
54. Kyle Clinton (10) Canton
17:36.4 54
55. Marc Gaulier (12) Royal Oak
17:36.7 55
56. Sean Ohman (10) Portage Northern (B)
17:37.8 56
57. Josh Symes (11) Portage Northern (A)
17:39.0 57
58. Erik Poyhonen Pinckney
17:40.1 P
59. Zack Spreitzer (09) Canton
17:41.4 59
60. Mike Dulworth (11) Jackson
17:42.9 60
61. Taylor Williams (10) Portage Northern (B)
17:43.4 61
62. Jordan Jackson (12) Saline
17:45.9 P
63. Andrew Custer (12) Jackson
17:47.4 63
64. Matt Shepherd East Kentwood
17:48.8 64
65. Brent Jacoby (10) White Lake Lakeland
17:49.7 65
66. Will Dulworth (12) Jackson
17:50.7 66
67. Cody Osterhouse (09) Portage Northern (B)
17:51.5 67
68. Brett Burdick (10) Grand Blanc
17:52.1 68
69. Chris Follick (12) White Lake Lakeland
17:52.8 69
70. Derek Probsfeld (11) White Lake Lakeland
17:53.1 P
71. Ryan Slater East Kentwood
17:53.5 71
72. Matt Smolinski (11) Saline
17:54.1 P
73. Chad LaRowe (12) Howell
17:54.5 P
74. Colin Butgereit East Kentwood
17:54.8 74
75. Andrew Cassidy (12) Salem
17:57.9 75
76. Elliott Putman Battle Creek Central
18:00.7 76
77. David DeMulder (12) Portage Northern (A)
18:01.0 P
78. Mario Cooper (12) Kalamazoo Loy Norrix
18:03.6 78
79. Aaron McClellan (11) Canton
18:04.2 79
80. Nick Yocum (11) Royal Oak
18:05.7 80
81. Mike Eimers (10) Canton
18:07.5 P
82. Joe Navarro Jackson
18:08.5 82
83. Greg Reed (10) Canton
18:09.9 P
84. Jonathan Boland Jackson
18:11.2 P
85. Joe Van Valkenburg East Kentwood
18:11.7 85
86. Cy Rybicki Warren deLaSalle (A)
18:12.1 P
87. Lucas Adlam (11) Portage Northern (A)
18:13.6 P
88. John Vaneizenga East Kentwood
18:14.9 P
89. John Chase Warren deLaSalle (A)
18:16.8 P
90. Patrick Vaughn Warren deLaSalle (B)
18:19.8 90
91. Jeff Crandell (12) Grand Blanc
18:29.2 91
92. Nehemial Blazek (10) Portage Northern (B)
18:31.8 92
93. Justin Kane (11) Salem
18:32.8 93
94. Ryan Beck (09) Royal Oak
18:36.5 94
95. Matt Devey (10) Salem
18:38.8 95
96. Blane Bowen (11) Grand Blanc
18:39.3 96
97. Kyle Smith (00) Warren deLaSalle (B)
18:39.8 97
98. Tyler Barnum (10) Portage Northern (B)
18:40.8 98
99. Ryan Schmidt (11) Portage Central
18:41.7 99
100. Paul White Warren deLaSalle (B)
18:42.4 100
101. Kyle Lipischack (11) Holly 'A'
18:42.8 101
102. Joe Mcguire (09) Holly 'A'
18:43.3 102
103. Kelsey Goode (10) Kalamazoo Central
18:43.7 103
104. Thomas Afton (11) Portage Central
18:44.5 104
105. Andrew Darrell (09) Kalamazoo Loy Norrix
18:45.3 105
106. Seth Wolbert (12) Kalamazoo Loy Norrix
18:45.6 106
107. Mark Bundy (12) Jackson
18:46.6 P
108. Cameron Lozeau (11) Kalamazoo Loy Norrix
18:48.7 P
109. Eric Devich Warren deLaSalle (B)
18:50.2 109
110. Tyler Vogt (10) Grand Blanc
18:51.2 110
111. Kevin Steinbach (11) Portage Central
18:52.3 111
112. Luke Heiman (12) White Lake Lakeland
18:53.4 P
113. Andy Whiteman (12) Royal Oak
18:55.4 113
114. John Fisher East Kentwood
18:56.9 P
115. Killian Smith Warren deLaSalle (B)
18:59.3 115
116. Matt Korovesis (12) Salem
19:00.2 P
117. Randy Rusaw (12) Holly 'A'
19:00.6 117
118. Paul Murphy (11) Howell
19:02.3 P
119. Ian Lang (11) Holly 'A'
19:05.2 P
120. John Butterfield (12) Holly 'B'
19:10.9 -
121. Joe Chodkiewicz Warren deLaSalle (B)
19:23.8 P
122. Chris Bushaw (11) Portage Central
19:27.5 121
123. Elijah Smith Portage Northern (B)
19:31.7 P
124. Phillip Matteson (09) Kalamazoo Central
19:34.5 123
125. Zack Divozzo Warren deLaSalle (B)
19:35.9 P
126. Alex Volstromer (09) Salem
19:42.1 P
127. Brian Mills (10) Grand Blanc
19:46.5 126
128. Darren Pack (11) Grand Blanc
19:48.7 P
129. Ross Nelson (12) Kalamazoo Loy Norrix
19:51.0 P
130. Tyler Beck (09) Kalamazoo Central
19:52.4 129
131. Jesus Duran-Gemble (09) Battle Creek Central
19:56.7 130
132. Alex Benton (11) Portage Central
19:57.7 131
133. Erik Oliver (10) Portage Central
20:29.5 P
134. John Webster (10) Grand Blanc 'B'
20:31.3 -
135. Alex Green (11) Royal Oak
20:34.2 P
136. Matt Smalley (12) Holly 'A'
20:35.5 P
137. Jason Barrett (10) Battle Creek Central
20:39.9 135
138. Max Paul (09) Royal Oak
20:59.3 P
139. Sam Jolly (11) Grand Blanc
21:04.8 P
140. Nick Breuer (09) Portage Central
21:08.0 P
141. Phil Roach (11) Battle Creek Central
21:43.9 139
142. David Motley Holly 'B'
21:54.6 -
143. Jack Coleman (12) Holly 'B'
22:33.5 -
144. Paul Smith (09) Battle Creek Central
22:42.5 140
145. Andrew Lipic (10) Holly 'B'
30:00.0 -
146. Mitchell Matuz (09) Kalamazoo Central
31:00.0 141



1. Williamston 'A' 45 7. Hillsdale 195
2. Jackson Lumen Christi 70 8. East Grand Rapids (A) 198
3. Sturgis 106 9. Sault Area 206
4. Coldwater 108 10. Williamston 'B' 273
5. Chelsea 123 11. Parma Western 315
6. Mattawan 132 12. East Grand Rapids (B) 356


FIN NAME TEAM
RESULTS PTS
1. Dan Nix (11) Williamston 'A'
15:53.9 1
2. Nate Knisely (11) Coldwater
16:10.4 2
3. Josh McAlary (11) Jackson Lumen Christi
16:12.8 3
4. Matt Lutzke (11) Williamston 'A'
16:29.4 4
5. Brendan Smith (12) Chelsea
16:31.1 5
6. Dave Ash (12) Williamston 'A'
16:43.6 6
7. Mike Fish Mattawan
16:47.0 7
8. Danny Styles (11) Jackson Northwest
16:56.1 -
9. Joe McAvoy (10) Hillsdale
16:58.3 8
10. Will Dresser (12) Sturgis
16:58.7 9
11. Pat Knickerbocker Jackson Lumen Christi
17:13.7 10
12. Jeff Squires (12) Chelsea
17:19.9 11
13. Jake Bennette Sault Area
17:26.0 12
14. Jeff McMillan Mattawan
17:27.7 13
15. Sean Guzy Coldwater
17:29.0 14
16. Steffen Carlisle (12) Williamston 'A'
17:30.0 15
17. Zach Mills Coldwater
17:34.3 16
18. Zachary Porter Jackson Lumen Christi
17:36.1 17
19. Ryan Donahue Jackson Lumen Christi
17:37.0 18
20. Travis Barczak (11) Williamston 'A'
17:38.1 19
21. Andy Barrus (12) Sturgis
17:42.7 20
22. Taylor Polzin (12) Sturgis
17:45.0 21
23. Mike Olds Jackson Lumen Christi
17:47.2 22
24. John Risch (10) Williamston 'A'
17:48.0 P
25. Scott Ammon East Grand Rapids (A)
17:48.6 24
26. Nick Schrot Jackson Lumen Christi
17:54.0 P
27. Zac Taylor (12) Sturgis
17:54.9 26
28. Ethan Parker Sault Area
18:00.1 27
29. Andrew Spiker East Grand Rapids (A)
18:00.9 28
30. Sebastian Reisch (09) Hillsdale
18:01.5 29
31. Jay Marshall (09) Sturgis
18:02.2 30
32. Gerardo Torres Coldwater
18:06.8 31
33. Spencer Pioszak (09) Williamston 'B'
18:07.5 32
34. Nick Hewitt (10) Chelsea
18:08.4 33
35. Andrew Schoenfeld Mattawan
18:14.2 34
36. Nick Heuhl (12) Chelsea
18:15.9 35
37. Austin Brown (12) Sturgis
18:20.8 P
38. Brandon Hoffman (10) Parma Western
18:25.4 37
39. Matt Kuhn Mattawan
18:26.6 38
40. Teddy Eyster (11) Chelsea
18:27.0 39
41. Brandon Gadoury (11) Battle Creek Pennfield
18:27.2 -
42. Tom Cross Mattawan
18:31.4 40
43. Dan Herzberg (12) Hillsdale
18:32.3 41
44. Ben Murray (12) Sturgis
18:35.5 P
45. Mark Smith (10) Chelsea
18:36.6 P
46. Spencer Kostielney East Grand Rapids (A)
18:40.0 44
47. Mitch Martin (10) Jackson Northwest
18:44.6 -
48. Josh Holicki Coldwater
18:45.7 45
49. Justin McGrath (10) Chelsea
18:47.8 P
50. Kyle Raymond Coldwater
18:52.3 P
51. Alec Trierweiler East Grand Rapids (A)
18:54.5 48
52. Zach Ewing Sault Area
18:56.7 49
53. John Frawley (11) Williamston 'A'
18:57.5 P
54. Robin McGrath (11) Williamston 'B'
19:03.2 51
55. Jacob Isabell (11) Hillsdale
19:04.6 52
56. Tyler Smith Mattawan
19:12.0 P
57. Travis Verdier East Grand Rapids (A)
19:13.7 54
58. Sean O'Mara Sault Area
19:15.5 55
59. Andrew Healy Coldwater
19:17.0 P
60. Seth Brunner Jackson Lumen Christi
19:17.2 P
61. Josh Woodaz Mattawan
19:22.5 P
62. Andy Mainor East Grand Rapids (A)
19:24.1 P
63. Dan Prevo (10) Williamston 'B'
19:24.7 60
64. Derek Lapp (12) Parma Western
19:36.1 61
65. Glen McGrath (12) Williamston 'B'
19:37.8 62
66. Ryan Pratt Sault Area
19:38.7 63
67. Nathan Hoffman (11) Parma Western
19:39.1 64
68. Eddie Holcomb (10) Hillsdale
19:45.4 65
69. Gabe Shubel East Grand Rapids (B)
19:47.6 66
70. Thomas Steygers (12) Battle Creek Pennfield
19:59.6 -
71. Nathan Szivan East Grand Rapids (A)
20:00.6 P
72. Gabe LaMore (12) Williamston 'B'
20:02.6 68
73. Pat Jahn (09) Jackson Northwest
20:04.0 -
74. Danny El-Haddad (12) Williamston 'B'
20:17.4 P
75. Ryan Sloan (10) Hillsdale
20:27.4 P
76. Adam Lohner East Grand Rapids (B)
20:34.5 71
77. Charlie Rhodes East Grand Rapids (B)
20:40.9 72
78. Dugan Karnazes East Grand Rapids (B)
20:43.5 73
79. Ian Pennisi East Grand Rapids (B)
20:50.8 74
80. Jake Yeager East Grand Rapids (B)
20:51.6 P
81. DJ Radtke (09) Parma Western
20:53.7 76
82. Tyler Allen (09) Parma Western
21:35.2 77
83. Shane Berryhill (12) Parma Western
21:49.0 P
84. Heath Mason Jackson Northwest
24:21.5 -
85. Casey Gothberg (10) Battle Creek Pennfield
24:34.2 -
86. Nevin Chantrene (09) Battle Creek Pennfield
27:54.9 -



Men's Division 3

SCORES
1. Napoleon 78 7. Kalamazoo Christian 169
2. Vandercook Lake 83 8. East Jackson 203
3. Hanover-Horton 108 9. Concord 206
4. Onsted 123 10. Manchester 224
5. Albion 132 11. Hillsdale Academy 239
6. Stockbridge 166 12. Niles Brandywine 266


FIN NAME TEAM
RESULTS PTS
1. Tom Vigen Kalamazoo Christian
16:48.6 1
2. Cody Bivins (11) Napoleon
17:14.2 2
3. Chris Douglas East Jackson
17:17.5 3
4. Adam Johnson (12) Onsted
17:20.7 4
5. Paul Lewis Albion
17:21.0 5
6. Sid Buckley (11) Vandercook Lake
17:21.6 6
7. Joseph Herber Fremont, Ind
17:22.9 -
8. John Shoemaker (12) Vandercook Lake
17:25.8 7
9. Mick Adkins (11) Hanover-Horton
17:27.0 8
10. Logan Reidenbach Fremont, Ind
17:36.5 -
11. Cyle Rogotzke (10) Hanover-Horton
17:51.7 9
12. Danny Tice (12) Vandercook Lake
17:55.1 10
13. Josh Slabinski East Jackson
18:02.0 11
14. Thomas Lovachis Stockbridge
18:05.0 12
15. Ethan Smith (10) Hillsdale Academy
18:07.5 13
16. Peter Konieczki (11) Hanover-Horton
18:07.8 14
17. Michael Blystone (10) Onsted
18:10.4 15
18. Nik Berzkalns (11) Napoleon
18:10.9 16
19. Aaron Adams (10) Napoleon
18:16.5 17
20. Kevin Lenart (11) Napoleon
18:17.5 18
21. Carl Wharam (11) Manchester
18:19.1 19
22. Andy Harmon Kalamazoo Christian
18:22.8 20
23. Alex Harden Albion
18:24.3 21
24. Kyle Stacks Concord
18:24.5 22
25. Joe Caler (10) Vandercook Lake
18:26.9 23
26. Justin Garth (12) Onsted
18:32.7 24
27. Kyle Warchock Napoleon
18:34.1 25
28. Tyler Weeden (10) Niles Brandywine
18:34.4 26
29. Paul Drake (09) Napoleon
18:38.4 P
30. Luke Clore (11) Hanover-Horton
18:38.7 28
31. Michael Dwyer Kalamazoo Christian
18:42.5 29
32. Nick Peltier Albion
18:45.2 30
33. Wesley Spicer Albion
18:53.9 31
34. Joey Rizzolo Stockbridge
18:56.1 32
35. Mike Pastula (09) Napoleon
18:56.6 P
36. Tom Lundberg (10) Hillsdale Academy
18:57.0 34
37. Joseph Brubaker Concord
19:03.4 35
38. Devin Hill (11) Onsted
19:05.6 36
39. TJ Marriott (09) Vandercook Lake
19:06.9 37
40. Grant Jobkar (10) Manchester
19:08.0 38
41. Thomas Snider Stockbridge
19:08.4 39
42. Tony Lewis Concord
19:11.1 40
43. Ryan Boyce Stockbridge
19:13.8 41
44. Chad Snyder Stockbridge
19:16.3 42
45. Adam Klavon East Jackson
19:19.0 43
46. Joseph Wooley Fremont, Ind
19:19.3 -
47. Joshua Luellen (10) Onsted
19:21.0 44
48. D'Anthony Lewis Albion
19:23.4 45
49. Kyle Gagneau (12) Manchester
19:25.2 46
50. Devin Sauve Stockbridge
19:27.8 P
51. Peter Cates (11) Onsted
19:40.9 P
52. Aaron Weaver (11) Hanover-Horton
19:42.1 49
53. Dan DeVos (12) Niles Brandywine
19:44.5 50
54. Christopher Wolf (10) Onsted
19:51.2 P
55. Cameron Roth (11) Niles Brandywine
19:53.7 52
56. John Withee Kalamazoo Christian
20:07.0 53
57. Nick Brigham Concord
20:07.3 54
58. Scott Oberlander Concord
20:08.6 55
59. Jesse Forner (09) Manchester
20:08.8 56
60. Taylor Heath (09) Hanover-Horton
20:12.1 P
61. Donald Belcher (11) Hanover-Horton
20:12.7 P
62. Nick Diora (12) Niles Brandywine
20:14.8 59
63. Billy Messner Stockbridge
20:18.0 P
64. Rich Pewe (10) Hillsdale Academy
20:19.4 61
65. Kevin Casey Concord
20:19.9 P
66. Kyle Grimes Concord
20:22.7 P
67. Jordan Benzing (11) Hillsdale Academy
20:25.8 64
68. Ian Lee (11) Manchester
20:27.9 65
69. Andrew Vigen Kalamazoo Christian
20:33.9 66
70. James Jordan (09) Hillsdale Academy
20:40.5 67
71. Thomas Guthrie (09) Vandercook Lake
20:44.1 P
72. Patrick Dewalt Albion
20:46.0 P
73. Morgan Hause Kalamazoo Christian
20:47.7 P
74. Nathan Triemstra Kalamazoo Christian
21:11.7 P
75. Ruben Nance East Jackson
21:12.1 72
76. Wade Boggs Fremont, Ind
21:18.9 -
77. Elliott Braman (12) Hillsdale Academy
21:22.9 P
78. Ryan Commet East Jackson
21:47.4 74
79. James Gensterblum (12) Hillsdale Academy
21:56.8 P
80. Phil Voegeding (10) Manchester
22:03.3 P
81. Jonathan Scott East Jackson
22:28.1 P
82. Sean Johnson (12) Manchester
22:52.2 P
83. Tom Buzzard (11) Niles Brandywine
25:34.8 79



Womens's Division 1

SCORES
1. Livonia Churchill 41 11. Kalamazoo Loy Norrix 256
2. Saline 84 12. Canton 308
3. Clarkston 101 13. Howell 313
4. Grand Blanc 141 14. Portage Northern (A) 319
5. East Kentwood 190 15. Traverse City West 325
6. White Lake Lakeland 232 16. Birmingham Groves 349
7. Jackson 239 17. Portage Central 415
8. Pinckney 240 18. South Lyon 463
9. Holly 'A' 242 19. Kalamazoo Central 537
10. Salem 243 20. Battle Creek Central 638


FIN NAME TEAM
RESULTS PTS
1. Hannah Cavicchio (12) Salem
18:42.8 1
2. Alex Leptich (09) Saline
18:53.2 2
3. Megan Maceratini (12) Livonia Churchill
19:03.7 3
4. Alyssa Mira (10) Livonia Churchill
19:06.6 4
5. Sara Kroll (09) Livonia Churchill
19:10.6 5
6. Michaela Crew (11) White Lake Lakeland
19:20.9 6
7. Rachel McFarlane (11) Livonia Churchill
19:22.1 7
8. Krista Parks East Kentwood
19:23.2 8
9. Kate Carter (09) Saline
19:26.8 9
10. Shannon Kohlitz (12) Jackson
19:41.5 10
11. Sara Schultz (11) Holly 'A'
19:42.1 11
12. Olivia Allen (10) Clarkston
19:49.2 12
13. Niki Black Pinckney
19:53.8 13
14. Katie Vondette (09) Clarkston
19:56.8 14
15. Lindsey Cummings (11) Saline
19:59.1 15
16. Tiffany Kincaid (10) Clarkston
19:59.6 16
17. Alexandria Dawson (09) Grand Blanc
20:05.3 17
18. Megan Enzor (11) Grand Blanc
20:06.9 18
19. Becky Allor (10) White Lake Lakeland
20:08.0 19
20. Sarah Thomas Canton
20:10.0 20
21. Alex Blair (12) Jackson
20:10.4 21
22. Lindsey Marlow (11) Livonia Churchill
20:13.2 22
23. Sara Parks East Kentwood
20:15.0 23
24. Addie Drillock (11) Kalamazoo Loy Norrix
20:18.9 24
25. Kayla Boyes Pinckney
20:22.7 25
26. Abby Shanahan East Kentwood
20:24.4 26
27. Jenna Leach (12) Clarkston
20:24.7 27
28. Melanie Conn (12) Saline
20:27.2 28
29. Emma Neill (12) Kalamazoo Loy Norrix
20:29.9 29
30. Kari Frank (11) Saline
20:30.2 30
31. Kandin Unger (09) Grand Blanc
20:30.7 31
32. Bailee Braunreuther (09) Clarkston
20:34.7 32
33. Mia Wolterink Pinckney
20:36.9 33
34. Katie Martin (10) Portage Central
20:37.7 34
35. Courtnay Hughes (10) Grand Blanc
20:39.6 35
36. Lexie Mathis (12) Saline
20:42.5 P
37. Kelsey Hill (12) White Lake Lakeland
20:47.5 37
38. Meagan Creutz (11) Saline
20:52.3 P
39. Tina Walter (11) Portage Northern (A)
20:53.2 39
40. Kristina Kohn (12) Grand Blanc
20:55.9 40
41. Anne Prisk (12) Traverse City West
20:56.4 41
42. Shannon Jackson (12) Howell
20:56.6 42
43. Katara Logan (11) Clarkston 'B'
20:56.9 -
44. Lindsey McMullen (10) Livonia Churchill
21:00.7 P
45. Alina Gatovsky (12) Birmingham Groves
21:02.4 44
46. Stacey St. Clair (10) Holly 'A'
21:04.5 45
47. Mac Majewski (09) Howell
21:08.5 46
48. Kelley Determan (10) Salem
21:08.8 47
49. Jana Graudins (11) Kalamazoo Loy Norrix
21:10.9 48
50. Catie Dulworth Jackson
21:11.3 49
51. Paula Schubatis Canton
21:11.6 50
52. Andrea James (11) Portage Northern (A)
21:17.2 51
53. Chelsea Miller (11) Howell
21:18.5 52
54. Morgan Newman (12) Grand Blanc
21:21.2 P
55. Jasmine Hernandez (10) Holly 'A'
21:28.0 54
56. Kristen Dondzila (11) Salem
21:29.0 55
57. Amy Lecureux South Lyon
21:29.3 56
58. Breanne Timm (09) Clarkston
21:32.1 P
59. Danielle Whitefoot (10) Holly 'A'
21:32.8 58
60. Emily MacDonald (11) Birmingham Groves
21:33.4 59
61. Brianne VanSumeren (11) Traverse City West
21:33.6 60
62. Angie Pridmore South Lyon
21:36.1 61
63. Amanda Keenan East Kentwood
21:36.3 62
64. Sarah Kosteva (12) Salem
21:37.1 63
65. Katherine Reynolds (11) Birmingham Groves
21:37.3 64
66. Elise Carolan (11) Traverse City West
21:38.3 65
67. Hannah Holcomb (09) Portage Northern (A)
21:38.6 66
68. Samantha Pace (10) Portage Northern (A)
21:40.3 67
69. Jennifer Bragiel (11) Traverse City West
21:42.2 68
70. Grace Connolly (09) White Lake Lakeland
21:42.6 69
71. Emily Rooney (10) Kalamazoo Loy Norrix
21:43.9 70
72. Brynley Nadziejka East Kentwood
21:44.1 71
73. Annie Murphy Canton
21:44.4 72
74. Hanna Olsen (11) Jackson
21:45.7 73
75. Alanna Powell (12) Holly 'A'
21:46.7 74
76. Brittani Amell (10) Howell
21:47.7 75
77. Elizabeth Koltonow (11) Birmingham Groves
21:48.3 76
78. Kortney Marsh (10) Salem
21:48.6 77
79. Kim Verellen (11) Livonia Churchill
21:49.2 P
80. Kelsey Luginbill (12) Portage Central
21:50.9 79
81. Abbey Goetz East Kentwood
21:56.2 P
82. Camille Akemann Pinckney
21:57.6 81
83. Katelin David Canton
21:58.0 82
84. Janet Finlayson (12) Grand Blanc
22:00.5 P
85. Katie Rymond Canton
22:01.0 84
86. Anita Tung (10) Kalamazoo Loy Norrix
22:04.3 85
87. Jessica Steers Jackson
22:07.4 86
88. Stephanie Peterson Jackson
22:07.8 P
89. Sheridan Faass Pinckney
22:08.9 88
90. Kelly Gallagher (11) Kalamazoo Central
22:09.3 89
91. Natalie Eyke East Kentwood
22:12.7 P
92. Dena Andre (12) Traverse City West
22:18.9 91
93. Molly Kemp (11) Kalamazoo Loy Norrix
22:25.0 P
94. Becca Rose Pinckney
22:25.9 P
95. Rachel Cross (10) Kalamazoo Central
22:28.8 94
96. Brittany Dempsey Canton
22:30.0 P
97. Marissa Smith (10) Portage Northern (A)
22:37.6 96
98. Sabrina Burcroff (11) Salem
22:42.5 P
99. Samantha Mihalak (12) Howell
22:42.8 98
100. Allysha Choudhury (09) Portage Central
22:49.1 99
101. Vicky Phillips (09) Portage Central
22:49.9 100
102. Rachel Kozma (10) White Lake Lakeland
22:51.5 101
103. Colleen Cronin (10) Traverse City West
22:51.7 P
104. Mindy Otto (12) Portage Central
22:52.0 103
105. Rachael Brunk Canton
22:55.2 P
106. Caitlin Gerlach Pinckney
23:00.4 P
107. Leah Baughman (12) Birmingham Groves
23:02.9 106
108. Emily Knight (11) Portage Central
23:04.9 P
109. Christina Duhaime (11) Howell
23:25.1 P
110. Tara Roberts (12) Birmingham Groves
23:25.3 P
111. Kelsey Kaline (09) Birmingham Groves
23:27.6 P
112. Brittany Goodwillie South Lyon
23:28.7 111
113. Lanae Matuz (12) Kalamazoo Central
23:30.1 112
114. Rachael Hogarth (10) White Lake Lakeland
23:41.6 P
115. Callie Flack (11) Portage Northern (A)
23:47.7 P
116. Laura Haberaecker (11) White Lake Lakeland
23:53.6 P
117. Kelsey Buckstaff (10) Portage Central
23:54.5 P
118. Alena Gerasimova South Lyon
24:05.0 117
119. Erin Tessens South Lyon
24:11.7 118
120. Amelia Yates (11) Kalamazoo Loy Norrix
24:19.8 P
121. Andrea Smith (12) Kalamazoo Central
24:32.2 120
122. Michelle Coppens (10) Holly 'A'
24:46.3 P
123. Katherine Dugal (09) Kalamazoo Central
24:51.2 122
124. Nicole Everett South Lyon
24:55.5 P
125. Sarah Westlock (09) Howell
25:10.3 P
126. Crystal Garcia (12) Battle Creek Central
25:44.0 125
127. Vanessa Armstrong (11) Battle Creek Central
26:29.7 126
128. Rachelle Owens (09) Holly 'A'
26:37.7 P
129. Oli Alcala (09) Battle Creek Central
27:11.8 128
130. Anna Larrison (10) Battle Creek Central
28:04.9 129
131. Rosalee Gregorie (10) Battle Creek Central
28:29.6 130
132. Maegan Owens (10) Battle Creek Central
30:18.4 P
133. Sara Young (09) Battle Creek Central
30:39.9 P



Women's Division 2

SCORES
1. East Grand Rapids (A) 50 8. East Grand Rapids (B) 188
2. Jackson Lumen Christi 83 9. Sturgis 203
3. Hillsdale 87 10. Sault Area 270
4. Chelsea 126 11. Mattawan 281
5. Parma Western 132 12. Jackson Northwest 333
6. Williamston 'A' 162 13. Battle Creek Pennfield 367
7. Coldwater 185


FIN NAME TEAM
RESULTS PTS
1. Meggan Freeland (10) Parma Western
18:49.2 1
2. Adrienne Pastula (12) Hillsdale
18:57.0 2
3. Amanda McKenzie Chelsea
19:01.2 3
4. Nikki Brown (12) East Grand Rapids (A)
19:36.4 4
5. Beka Bentle (11) Parma Western
19:51.2 5
6. Raeanne Lohner (12) East Grand Rapids (A)
19:51.7 6
7. Brianna Clifford (09) East Grand Rapids (A)
20:02.8 7
8. Hillary Snyder (11) Jackson Lumen Christi
20:08.6 8
9. Emma Drenth (09) Williamston 'A'
20:10.0 9
10. Kelly Crowley (12) Jackson Lumen Christi
20:15.0 10
11. Alisha Nussbaum (12) Hillsdale
20:17.7 11
12. Cara Cremeans (10) Jackson Lumen Christi
20:19.7 12
13. Meagan Neary Coldwater
20:20.0 13
14. Lauren Halm (09) Williamston 'A'
20:21.7 14
15. Katie Samuelson (09) East Grand Rapids (A)
20:24.4 15
16. Alex Keyser (09) Sturgis
20:28.3 16
17. Misty Pollok (12) Williamston 'A'
20:28.7 17
18. Jenny Dunten (12) East Grand Rapids (A)
20:30.3 18
19. Katelyn Ciaccio Chelsea
20:32.4 19
20. Audrey Pastula (11) Hillsdale
20:32.7 20
21. Lauren Grunewald (09) East Grand Rapids (A)
20:33.4 P
22. Maddie Vaughn (09) East Grand Rapids (A)
20:34.1 P
23. Nicole Brougher Chelsea
20:50.8 23
24. Melissa Morgan (12) Hillsdale
20:53.4 24
25. Kristina Buschle (12) East Grand Rapids (B)
21:03.1 25
26. Kristine Knapp (12) Jackson Lumen Christi
21:08.2 26
27. Theresa Walsh (11) Jackson Lumen Christi
21:08.9 27
28. Ruthie Sloan (12) Sturgis
21:11.9 28
29. Alex Klein Mattawan
21:15.4 29
30. Kara Nussbaum (10) Hillsdale
21:28.8 30
31. Rachel Farrell Mattawan
21:31.6 31
32. Allison Thompkins (10) Jackson Lumen Christi
21:32.1 P
33. Ellie Cunningham (10) East Grand Rapids (B)
21:33.6 33
34. Lauren Fitch Coldwater
21:35.9 34
35. Brittany Jansen (10) Sturgis
21:40.1 35
36. Lauren McUmber (10) Parma Western
21:44.2 36
37. Tessa Fast (10) East Grand Rapids (B)
21:50.5 37
38. Courtney Maher Chelsea
21:51.3 38
39. Chelsea Holicki Coldwater
21:57.0 39
40. Sierra Koker (12) Jackson Northwest
21:58.3 40
41. Kathleen Stubbs (09) East Grand Rapids (B)
22:00.0 41
42. Jessie Ykimoff (10) Parma Western
22:01.6 42
43. Joy Wilke Chelsea
22:09.2 43
44. Jenna Paquette Sault Area
22:11.3 44
45. Olivia Bolen Sault Area
22:17.5 45
46. Taylor Wendorf Coldwater
22:22.3 46
47. Audrey Spring (10) Jackson Lumen Christi
22:24.1 P
48. Anna Tobias (09) Parma Western
22:26.1 48
49. Kimmi Zimmerman Chelsea
22:30.6 P
50. Megan Bunker Sault Area
22:31.2 50
51. Abby Bentle (12) Parma Western
22:36.6 P
52. Andrea Bower (10) East Grand Rapids (B)
22:40.2 52
53. Kaitlyn Cooper Coldwater
22:47.0 53
54. Alison Bloom (09) East Grand Rapids (B)
22:47.7 P
55. Katy Guo (12) Sturgis
22:51.8 55
56. Kyle Rosecrants (12) Parma Western
22:54.1 P
57. Helana Herberg (12) Jackson Northwest
22:54.5 57
58. Haily Traxler (09) Battle Creek Pennfield
22:57.3 58
59. Tally Drummond (10) Williamston 'A'
22:58.2 59
60. Ruth Krug (11) Battle Creek Pennfield
22:58.5 60
61. Megan McElroy (10) Hillsdale
23:13.5 P
62. Jenny Squires Chelsea
23:14.6 P
63. Kate Newcomb (11) Williamston 'A'
23:21.4 63
64. Faith Lincoln Sault Area
23:22.8 64
65. Jillian Gatesy (12) Williamston 'A'
23:24.2 P
66. Aubree Swab (12) Williamston 'A'
23:29.1 P
67. Brittany Ockenfels Sault Area
23:38.3 67
68. Allie Rumler (11) Hillsdale
23:44.0 P
69. Christin Hall (10) Sturgis
23:49.6 69
70. Sophie Grdina Mattawan
23:49.8 70
71. Julia Carpenter Coldwater
23:50.4 P
72. Emma Miller Mattawan
23:58.4 72
73. Bianca Stubbs (12) East Grand Rapids (B)
24:09.8 P
74. Arin Baril Sault Area
24:14.8 P
75. Kelsey Jett Jackson Northwest
24:17.4 75
76. Lindsey Karbon Coldwater
24:22.6 P
77. Jessica Erzal (11) Jackson Northwest
24:24.2 77
78. Dulce Cardenas (11) Sturgis
24:41.1 P
79. Stephanie Ziebarth Mattawan
24:46.8 79
80. Stephanie Day Sault Area
24:51.5 P
81. Amanda Jacobs (09) Battle Creek Pennfield
24:54.8 81
82. Annalisa Krug (10) Battle Creek Pennfield
24:59.7 82
83. Erinn Smith Mattawan
25:01.4 P
84. Chelsey Brown (11) Jackson Northwest
26:15.1 84
85. Rachel Parrot (11) Jackson Northwest
26:17.6 P
86. Brittany Stenman (12) Battle Creek Pennfield
27:03.0 86
87. Megham Malcolm (09) Battle Creek Pennfield
27:25.6 P
88. Elise Trupiano (10) Battle Creek Pennfield
30:09.8 P


Women's Division 3

SCORES
1. Kalamazoo Christian 78 7. Onsted 139
2. Hanover-Horton 84 8. Vandercook Lake 159
3. Manchester 118 9. Fremont, Ind 190
4. Napoleon 129 10. Concord 205
5. Stockbridge 130 11. Niles Brandywine 270
6. Hillsdale Academy 137


FIN NAME TEAM
RESULTS PTS
1. Amber Hutson (11) Hanover-Horton
20:32.1 1
2. Tamara Hillman Stockbridge
20:59.7 2
3. Tre Washington Albion
21:06.7 -
4. Liz Timoszyk (09) Manchester
21:16.9 3
5. Calie Cutler Stockbridge
21:19.6 4
6. Emily Sattison Fremont, Ind
21:21.5 5
7. Rachel Den Hartigh (11) Kalamazoo Christian
21:36.7 6
8. Bethany Hersha Concord
21:38.6 7
9. Anna Hollett (10) Kalamazoo Christian
21:44.4 8
10. Natalie Ewers (11) Hillsdale Academy
21:53.3 9
11. Caitlin Morton (10) Hanover-Horton
21:59.9 10
12. Brooke Fuller (09) Manchester
22:05.1 11
13. Ashley Thomas Jackson Christian
22:08.8 -
14. Leann Page (11) Vandercook Lake
22:09.6 12
15. Jody Nicholson (10) Hanover-Horton
22:11.9 13
16. Katie McDowell (10) Manchester
22:15.7 14
17. Brittany Boucher (12) Hanover-Horton
22:20.6 15
18. Kristine Clay (11) Kalamazoo Christian
22:21.9 16
19. Katie Harmon (11) Kalamazoo Christian
22:27.9 17
20. Ashley Dixon (12) Onsted
22:32.2 18
21. Moriah Page (11) Onsted
22:33.3 19
22. Ashley Harrell (10) Niles Brandywine
22:36.9 20
23. Patsy Craig (11) Hillsdale Academy
22:37.0 21
24. Jordan Hofer (09) Napoleon
22:38.7 22
25. Rachel Kurkowski Stockbridge
22:46.4 23
26. Tera Woods (09) Hillsdale Academy
22:48.2 24
27. Brienna Videto (12) Napoleon
23:00.5 25
28. Eden Jehnzen (10) Napoleon
23:01.8 26
29. Jenna Brackett (10) Napoleon
23:02.9 27
30. Michelle Burke (10) Vandercook Lake
23:03.4 28
31. Katrina DeMay (09) Napoleon
23:16.7 29
32. Briana Nordby (09) Onsted
23:18.5 30
33. Jennifer DeGraaf (11) Kalamazoo Christian
23:20.9 31
34. Emily Smith (10) Vandercook Lake
23:22.4 32
35. Heidi Richardson (12) Napoleon
23:26.3 P
36. Nicole Sweet (10) Onsted
23:32.5 34
37. Katelyn Hawkins Concord
23:41.0 35
38. Kalie Lamb (11) Vandercook Lake
23:42.2 36
39. Krystal McHenry Fremont, Ind
23:45.5 37
40. Allison Duross (09) Onsted
23:50.9 38
41. Sarah Tracey Fremont, Ind
23:53.9 39
42. Tarah Bondy (12) Manchester
23:58.8 40
43. Mary Somerville (11) Hillsdale Academy
24:01.5 41
44. Anna Woods (09) Hillsdale Academy
24:15.3 42
45. Caylin Garrard (12) Niles Brandywine
24:16.0 43
46. Carly Moore Albion
24:20.2 -
47. Elizabeth Brady (09) Hillsdale Academy
24:23.8 P
48. Whitney Mudge (12) Hanover-Horton
24:31.2 45
49. Katie Salow Stockbridge
24:41.2 46
50. Melanie Hall Concord
24:48.2 47
51. Abi Huntoon (09) Hanover-Horton
24:50.8 P
52. Lydia Mertz Fremont, Ind
25:02.2 49
53. Danielle Poxson (12) East Jackson
25:12.6 -
54. Sage Neu (09) Manchester
25:16.7 50
55. Kelsey Myers (09) Vandercook Lake
25:52.7 51
56. Michelle Walters (10) Manchester
25:55.7 P
57. Karoline BernardodeSouza (12) East Jackson
26:01.0 -
58. Kayla Comden Concord
26:03.1 53
59. Linda LaNoue Albion
26:06.3 -
60. Katy Uphaus (10) Manchester
26:14.2 P
61. Brittany McDonald Stockbridge
26:20.9 55
62. Lauren McKowen (11) Onsted
26:35.1 P
63. Megan Masters (10) Vandercook Lake
26:44.3 P
64. Jana Horton (10) Vandercook Lake
26:47.2 P
65. Kari Dechert (12) Onsted
26:52.0 P
66. Jenna Dewitt Fremont, Ind
26:56.0 60
67. Hayley Upshur Stockbridge
27:21.9 P
68. Liz Somerville (11) Hillsdale Academy
27:22.5 P
69. Haley Williams Concord
27:35.1 63
70. Emily Horjus (09) Kalamazoo Christian
28:45.7 P
71. Natalie Haynes (11) Napoleon
29:11.1 P
72. Allison Myers (12) Kalamazoo Christian
29:19.0 P
73. Abby Hawkins Concord
29:22.7 P
74. Kayla Holt (10) East Jackson
30:06.9 -
75. Nicole Taylor (09) Niles Brandywine
31:09.9 68
76. Anthena Heckathorne (09) Niles Brandywine
32:48.4 69
77. Bethany Fortner (09) Niles Brandywine
40:00.0 70