Cadillac Festival of Races

back to results

Sep. 3, 2007

Cadillac Festival of Races
Cadillac, Michigan
Provided by 3 Disciplines


*** 5K RESULTS ***



Place Sex/Tot No. Name S Finish Pace

===== ======== ==== =================== = ======= =====

1 1/66 183 Ken Flannery M 17:48 5:44

2 2/66 217 Jacob Stearns M 18:00 5:48

3 3/66 35 Bret Eisenga M 19:00 6:07

4 4/66 232 Jon Baughan M 19:01 6:07

5 5/66 178 Armondo Mollia M 19:08 6:10

6 6/66 162 Max Johnson M 19:09 6:10

7 7/66 14 Eddie Bollman M 19:41 6:20

8 8/66 194 Ej LaFreniere M 20:04 6:28

9 9/66 37 Jason Eisenga M 20:18 6:32

10 10/66 18 Jeff Brooks M 20:22 6:34

11 11/66 103 Jacob Sible M 20:23 6:34

12 12/66 28 Jonathan Dennis M 20:25 6:35

13 13/66 207 Roger Send M 20:29 6:36

14 1/65 3 Brittany Anderson F 20:32 6:37

15 14/66 78 Larry Naumann M 20:35 6:38

16 15/66 249 Steven Morse M 20:53 6:44

17 16/66 21 Peter Brouwer M 20:53 6:44

18 2/65 179 Keri Clous F 20:54 6:44

19 3/65 98 Amanda Send F 21:11 6:49

20 17/66 170 Dan Kelsey M 21:12 6:50

21 18/66 38 Kyle Eisenga M 21:14 6:50

22 19/66 252 Ken Koning M 21:18 6:52

23 20/66 114 Marvin Studinger M 21:25 6:54

24 21/66 169 Jim Miller M 21:28 6:55

25 22/66 84 Lars` Persson M 21:42 6:59

26 23/66 163 Tom Willis M 21:47 7:01

27 24/66 191 Tom Domres M 21:52 7:03

28 25/66 203 John Ferrar M 22:00 7:05

29 26/66 31 Bill Donnelly M 22:20 7:12

30 4/65 34 Brandi Eisenga F 22:31 7:15

31 5/65 88 Kelley Ritsema F 22:33 7:16

32 27/66 99 Jason Send M 22:33 7:16

33 28/66 165 Thomas Willis Jr M 22:46 7:20

34 6/65 87 Emily Ritsema F 22:49 7:21

35 29/66 167 Brian Benson M 23:08 7:27

36 30/66 51 Michael Greer M 23:12 7:28

37 31/66 185 Tom Malloney M 23:22 7:31

38 32/66 135 Buster McClure M 23:23 7:32

39 33/66 189 Michael Dewey M 23:38 7:37

40 7/65 90 Molly Ritsema F 23:52 7:41

41 34/66 107 John Sniegowski M 24:04 7:45

42 8/65 209 Leslie Edison F 24:19 7:50

43 35/66 91 Randy Ritsema M 24:23 7:51

44 9/65 242 Melissa Gingrich F 24:40 7:57

45 36/66 253 Nick Platho M 24:54 8:01

46 10/65 190 Ashley Domres F 25:11 8:07

47 37/66 177 Jeff Hillard M 25:25 8:11

48 38/66 65 Eric Martin M 25:30 8:13

49 11/65 240 Sarah Dick F 25:31 8:13

50 39/66 137 Guy Sluiter M 25:50 8:19

51 12/65 54 Vicki Helder F 25:52 8:20

52 13/65 241 Katie Clous F 26:06 8:24

53 14/65 146 Joanne Girard F 26:09 8:25

54 15/65 70 Holly Miller F 26:20 8:29

55 16/65 248 Jenna Wiltzer F 26:34 8:33

56 40/66 231 Dale Bartosz M 26:36 8:34

57 41/66 229 Kerin Holmes M 26:53 8:39

58 17/65 180 Tacey Hewitt F 26:53 8:40

59 42/66 201 John Jasper M 27:07 8:44

60 18/65 239 Precia Garland F 27:14 8:46

61 43/66 115 Bill Swift M 27:22 8:49

62 44/66 104 Gary Sielski M 27:27 8:50

63 19/65 92 Hannah Roelfsema F 27:33 8:52

64 20/65 64 Amy Martin F 27:49 8:58

65 21/65 227 Joy Pearson F 28:09 9:04

66 45/66 15 Ken Bollman M 28:20 9:08

67 22/65 151 Cindy Beckwith F 28:21 9:08

68 46/66 236 Denny Webster M 28:50 9:17

69 47/66 124 Alex Whipple M 29:11 9:24

70 48/66 125 Andrew Whipple M 29:12 9:24

71 23/65 22 Kris Bullock F 29:17 9:26

72 24/65 55 Alyson Helsel F 29:19 9:27

73 25/65 184 Arlene Biedron F 29:21 9:27

74 49/66 210 Richard Reaume M 29:31 9:30

75 50/66 17 Jalen Brooks M 29:31 9:30

76 26/65 93 Katie Roelfsema F 29:39 9:33

77 27/65 46 Emma Fromholz F 29:46 9:35

78 28/65 89 Megan Ritsema F 29:46 9:35

79 29/65 58 Kylie Jacobson F 29:53 9:37

80 51/66 7 Bill Barnett M 29:56 9:38

81 30/65 206 Jackie Conn F 30:01 9:40

82 52/66 176 John Desenberg M 30:11 9:43

83 53/66 226 Don Eisenga M 30:57 9:58

84 54/66 20 John Brouwer M 30:58 9:58

85 31/65 246 Katie Slavin F 31:14 10:04

86 32/65 247 Shannon Gardner F 31:14 10:04

87 33/65 235 Kris Darrow F 31:42 10:12

88 34/65 208 Melissa Send F 31:53 10:16

89 35/65 108 Linda Sniegowski F 32:06 10:20

90 36/65 5 Kathryn Andrews F 32:21 10:25

91 37/65 8 Lizelle Bazuin F 33:26 10:46

92 38/65 134 Nancy Dewitt F 33:28 10:47

93 55/66 202 Jason Jaspers M 33:45 10:52

94 39/65 200 Bethany Piziks F 33:49 10:53

95 40/65 94 Gayann Roos F 34:04 10:58

96 41/65 109 Chris Stall F 34:36 11:09

97 42/65 152 Jessie Press F 34:38 11:09

98 56/66 48 Greg Goetz M 34:57 11:15

99 43/65 19 Katrina Brooks F 34:58 11:16

100 44/65 123 Gloria Wetherford F 35:17 11:22

101 57/66 128 Leon Winans M 35:18 11:22

102 45/65 5001 Peggy Soft F 35:36 11:28

103 46/65 81 Nancy O'Dell F 35:53 11:33

104 47/65 74 Grace Musselman F 35:55 11:34

105 48/65 76 Monica Musselman F 35:58 11:35

106 58/66 244 Nicholas Meier M 36:48 11:51

107 49/65 243 Holli Meier F 37:38 12:07

108 50/65 218 Nina Olivero F 37:45 12:09

109 51/65 181 Elizabeth Hewitt F 37:50 12:11

110 52/65 12 Deanna Berry F 38:12 12:18

111 53/65 221 Emma Lloyd F 38:21 12:21

112 54/65 220 Tami Lloyd F 38:25 12:22

113 59/66 141 Vern Klein M 38:30 12:24

114 60/66 234 Josh Sheehan M 39:03 12:34

115 55/65 101 Jennifer Sheehan F 39:03 12:34

116 56/65 230 Kayla Bartosz F 40:44 13:07

117 57/65 119 Beth VanDyke F 40:53 13:10

118 58/65 121 Linda Vertriest F 40:54 13:10

119 61/66 30 Michael Dolack M 41:10 13:15

120 59/65 6 Cindy Apps F 42:12 13:35

121 62/66 138 Kevin Trahey M 47:52 15:25

122 63/66 225 Ed Norton M 48:50 15:43

123 64/66 238 Desi Arnez M 48:52 15:44

124 60/65 224 Trixie Norton F 48:52 15:44

125 61/65 237 Lucille Arnez F 48:53 15:44

126 62/65 164 Cindy Bossdra F 49:54 16:04

127 63/65 24 Kathy Burgess F 51:02 16:26

128 64/65 112 Debbi Stephens F 51:02 16:26

129 65/66 219 Mark Lloyd M 51:54 16:43

130 65/65 222 Libbey Lloyd F 51:54 16:43

131 66/66 10 Brandon Bergmann M 59:38 19:12




********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********



Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 3 Brittany Anderson 20:32 6:37



FEMALE AGE GROUP: 1 - 14

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 87 Emily Ritsema 22:49 7:21

2 90 Molly Ritsema 23:52 7:41

3 240 Sarah Dick 25:31 8:13

4 70 Holly Miller 26:20 8:29

5 58 Kylie Jacobson 29:53 9:37

6 208 Melissa Send 31:53 10:16

7 74 Grace Musselman 35:55 11:34

8 181 Elizabeth Hewitt 37:50 12:11

9 221 Emma Lloyd 38:21 12:21

10 222 Libbey Lloyd 51:54 16:43



FEMALE AGE GROUP: 15 - 19

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 98 Amanda Send 21:11 6:49

2 88 Kelley Ritsema 22:33 7:16

3 92 Hannah Roelfsema 27:33 8:52

4 46 Emma Fromholz 29:46 9:35

5 89 Megan Ritsema 29:46 9:35

6 218 Nina Olivero 37:45 12:09

7 230 Kayla Bartosz 40:44 13:07



FEMALE AGE GROUP: 20 - 29

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 179 Keri Clous 20:54 6:44

2 34 Brandi Eisenga 22:31 7:15

3 190 Ashley Domres 25:11 8:07

4 241 Katie Clous 26:06 8:24

5 248 Jenna Wiltzer 26:34 8:33

6 227 Joy Pearson 28:09 9:04

7 55 Alyson Helsel 29:19 9:27

8 93 Katie Roelfsema 29:39 9:33

9 246 Katie Slavin 31:14 10:04

10 247 Shannon Gardner 31:14 10:04

11 8 Lizelle Bazuin 33:26 10:46

12 101 Jennifer Sheehan 39:03 12:34

13 119 Beth VanDyke 40:53 13:10

14 237 Lucille Arnez 48:53 15:44



FEMALE AGE GROUP: 30 - 39

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 209 Leslie Edison 24:19 7:50

2 242 Melissa Gingrich 24:40 7:57

3 239 Precia Garland 27:14 8:46

4 64 Amy Martin 27:49 8:58

5 206 Jackie Conn 30:01 9:40

6 235 Kris Darrow 31:42 10:12

7 200 Bethany Piziks 33:49 10:53

8 109 Chris Stall 34:36 11:09

9 152 Jessie Press 34:38 11:09

10 19 Katrina Brooks 34:58 11:16

11 76 Monica Musselman 35:58 11:35

12 243 Holli Meier 37:38 12:07

13 220 Tami Lloyd 38:25 12:22



FEMALE AGE GROUP: 40 - 49

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 180 Tacey Hewitt 26:53 8:40

2 22 Kris Bullock 29:17 9:26

3 184 Arlene Biedron 29:21 9:27

4 108 Linda Sniegowski 32:06 10:20

5 134 Nancy Dewitt 33:28 10:47

6 121 Linda Vertriest 40:54 13:10

7 24 Kathy Burgess 51:02 16:26



FEMALE AGE GROUP: 50 - 59

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 54 Vicki Helder 25:52 8:20

2 146 Joanne Girard 26:09 8:25

3 151 Cindy Beckwith 28:21 9:08

4 5 Kathryn Andrews 32:21 10:25

5 94 Gayann Roos 34:04 10:58

6 123 Gloria Wetherford 35:17 11:22

7 6 Cindy Apps 42:12 13:35

8 224 Trixie Norton 48:52 15:44

9 164 Cindy Bossdra 49:54 16:04

10 112 Debbi Stephens 51:02 16:26



FEMALE AGE GROUP: 60 - 99

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 5001 Peggy Soft 35:36 11:28

2 81 Nancy O'Dell 35:53 11:33

3 12 Deanna Berry 38:12 12:18



********** MALE OVERALL RESULTS ***********



Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 183 Ken Flannery 17:48 5:44



MALE AGE GROUP: 1 - 14

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 162 Max Johnson 19:09 6:10

2 103 Jacob Sible 20:23 6:34

3 21 Peter Brouwer 20:53 6:44

4 163 Tom Willis 21:47 7:01

5 203 John Ferrar 22:00 7:05

6 167 Brian Benson 23:08 7:27

7 65 Eric Martin 25:30 8:13

8 231 Dale Bartosz 26:36 8:34

9 124 Alex Whipple 29:11 9:24

10 17 Jalen Brooks 29:31 9:30

11 20 John Brouwer 30:58 9:58

12 202 Jason Jaspers 33:45 10:52

13 244 Nicholas Meier 36:48 11:51



MALE AGE GROUP: 15 - 19

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 217 Jacob Stearns 18:00 5:48

2 14 Eddie Bollman 19:41 6:20

3 194 Ej LaFreniere 20:04 6:28

4 249 Steven Morse 20:53 6:44

5 99 Jason Send 22:33 7:16

6 189 Michael Dewey 23:38 7:37

7 10 Brandon Bergmann 59:38 19:12



MALE AGE GROUP: 20 - 29

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 35 Bret Eisenga 19:00 6:07

2 178 Armondo Mollia 19:08 6:10

3 37 Jason Eisenga 20:18 6:32

4 38 Kyle Eisenga 21:14 6:50

5 253 Nick Platho 24:54 8:01

6 234 Josh Sheehan 39:03 12:34



MALE AGE GROUP: 30 - 39

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 232 Jon Baughan 19:01 6:07

2 18 Jeff Brooks 20:22 6:34

3 28 Jonathan Dennis 20:25 6:35

4 165 Thomas Willis Jr 22:46 7:20

5 229 Kerin Holmes 26:53 8:39

6 125 Andrew Whipple 29:12 9:24

7 48 Greg Goetz 34:57 11:15

8 138 Kevin Trahey 47:52 15:25

9 238 Desi Arnez 48:52 15:44

10 219 Mark Lloyd 51:54 16:43



MALE AGE GROUP: 40 - 49

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 207 Roger Send 20:29 6:36

2 252 Ken Koning 21:18 6:52

3 169 Jim Miller 21:28 6:55

4 84 Lars` Persson 21:42 6:59

5 191 Tom Domres 21:52 7:03

6 135 Buster McClure 23:23 7:32

7 107 John Sniegowski 24:04 7:45

8 137 Guy Sluiter 25:50 8:19

9 201 John Jasper 27:07 8:44

10 236 Denny Webster 28:50 9:17

11 7 Bill Barnett 29:56 9:38



MALE AGE GROUP: 50 - 59

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 78 Larry Naumann 20:35 6:38

2 170 Dan Kelsey 21:12 6:50

3 51 Michael Greer 23:12 7:28

4 91 Randy Ritsema 24:23 7:51

5 177 Jeff Hillard 25:25 8:11

6 104 Gary Sielski 27:27 8:50

7 15 Ken Bollman 28:20 9:08

8 210 Richard Reaume 29:31 9:30

9 141 Vern Klein 38:30 12:24

10 225 Ed Norton 48:50 15:43



MALE AGE GROUP: 60 - 99

Place No. Name Finish Pace

===== ==== =================== ======= =====

1 114 Marvin Studinger 21:25 6:54

2 31 Bill Donnelly 22:20 7:12

3 185 Tom Malloney 23:22 7:31

4 115 Bill Swift 27:22 8:49

5 176 John Desenberg 30:11 9:43

6 226 Don Eisenga 30:57 9:58

7 128 Leon Winans 35:18 11:22

8 30 Michael Dolack 41:10 13:15




*** 10K RESULTS ***



Place Sex/Tot No. Name S Finish Pace

===== ======== ==== =================== = ======= =====

1 1/42 186 Jordan Lafreniere M 36:49 5:56

2 2/42 150 Benji Walker M 38:30 6:12

3 3/42 143 Matt bolinger M 38:57 6:16

4 4/42 140 Shawn Simons M 39:43 6:24

5 5/42 149 Steve Laninga M 40:31 6:32

6 6/42 16 Roger Bonga M 40:33 6:32

7 7/42 52 Mark Gustafson M 40:37 6:33

8 8/42 182 Jeff Gaft M 40:55 6:35

9 9/42 187 David Crary M 41:14 6:39

10 10/42 148 Evan Roycraft M 41:20 6:40

11 1/22 118 Katie VanderVelde F 41:20 6:40

12 11/42 254 Kori Marvin M 41:46 6:44

13 12/42 72 Greg Mills M 42:07 6:47

14 2/22 82 Tasha O'Malley F 42:16 6:49

15 13/42 188 Jacob LaFreniere M 42:27 6:50

16 14/42 133 Mike Hinkley M 42:39 6:52

17 15/42 60 Rodney Lofquist M 43:00 6:56

18 16/42 97 Brandon Schooley M 43:31 7:01

19 3/22 216 Cortney Kosmala F 43:44 7:03

20 17/42 251 Rod Richards M 43:47 7:03

21 18/42 193 Ed LaFreniere M 45:41 7:22

22 19/42 33 Rick Dostal M 46:55 7:33

23 20/42 96 Dan Schmidt M 46:57 7:34

24 21/42 2 Rene Aldape M 48:02 7:44

25 4/22 116 Kristen Tonello F 48:12 7:46

26 22/42 154 Guss Meyies M 48:56 7:53

27 23/42 205 Adam Peterson M 49:40 8:00

28 5/22 213 Lisa Harding F 50:02 8:03

29 6/22 95 Carrie Rozeveld F 50:10 8:05

30 7/22 111 Meg Stall F 50:27 8:08

31 8/22 211 Elena Coppola F 50:32 8:08

32 9/22 215 Deborah Beason F 50:54 8:12

33 24/42 158 Mike Hemrick M 50:56 8:12

34 25/42 147 William Spurgon M 51:05 8:14

35 26/42 27 Dave Cowperthwaite M 51:11 8:15

36 10/22 245 Kim Instrom F 51:13 8:15

37 27/42 171 Mark Hemmerberg M 52:52 8:31

38 11/22 228 Cynthia Wottle F 53:11 8:34

39 12/22 195 Beth Menz F 53:26 8:36

40 13/22 192 Cindy Kelley F 53:31 8:37

41 28/42 43 Hunter Falbe M 53:48 8:40

42 29/42 56 David Hopkins M 53:56 8:41

43 30/42 68 Kurt Meili M 54:25 8:46

44 31/42 233 Bill Bartosz M 54:41 8:48

45 14/22 71 Katie Miller F 54:47 8:49

46 15/22 142 Julie Klein F 56:01 9:01

47 32/42 26 Douglas Clark M 56:25 9:05

48 16/22 49 Christine Goodman F 56:33 9:06

49 33/42 50 Neil Goodman M 56:34 9:07

50 34/42 127 Donald Willliams M 57:13 9:13

51 17/22 250 Mel Damhof F 57:28 9:15

52 35/42 63 John Margerison M 58:31 9:25

53 36/42 204 Mike Berewall M 59:16 9:33

54 37/42 57 Bob Jacobson M 59:23 9:34

55 18/22 126 Kristin Whipple F 59:23 9:34

56 38/42 67 Suzanne McLeod M 59:24 9:34

57 19/22 198 Michelebossch er F 59:35 9:36

58 20/22 100 Karen Send F 1:00:53 9:48

59 39/42 160 Bill Allen M 1:02:23 10:03

60 40/42 197 Daniel Rusecki M 1:05:15 10:30

61 21/22 130 Mary Kay Zagata F 1:05:16 10:31

62 41/42 129 Neil Wolf M 1:09:01 11:07

63 22/22 102 Clare Shipstead F 1:14:23 11:59

64 42/42 9 Spike Belstra M 1:24:09 13:33




********** 10K RUN AWARDS LIST **********





********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********



Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 118 Katie VanderVelde F 41:20 6:40



FEMALE AGE GROUP 1 - 14

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====



FEMALE AGE GROUP 15 - 19

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 111 Meg Stall F 50:27 8:08

2 71 Katie Miller F 54:47 8:49



FEMALE AGE GROUP 20 - 29

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 216 Cortney Kosmala F 43:44 7:03



FEMALE AGE GROUP 30 - 39

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 82 Tasha O'Malley F 42:16 6:49

2 116 Kristen Tonello F 48:12 7:46

3 213 Lisa Harding F 50:02 8:03

4 95 Carrie Rozeveld F 50:10 8:05

5 211 Elena Coppola F 50:32 8:08

6 245 Kim Instrom F 51:13 8:15

7 126 Kristin Whipple F 59:23 9:34

8 198 Michelebossch er F 59:35 9:36



FEMALE AGE GROUP 40 - 49

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 228 Cynthia Wottle F 53:11 8:34

2 192 Cindy Kelley F 53:31 8:37

3 142 Julie Klein F 56:01 9:01

4 49 Christine Goodman F 56:33 9:06

5 250 Mel Damhof F 57:28 9:15

6 100 Karen Send F 1:00:53 9:48

7 130 Mary Kay Zagata F 1:05:16 10:31



FEMALE AGE GROUP 50 - 59

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 215 Deborah Beason F 50:54 8:12

2 195 Beth Menz F 53:26 8:36

3 102 Clare Shipstead F 1:14:23 11:59



FEMALE AGE GROUP 60 - 99

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====



********** MALE OVERALL RESULTS ***********



Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 186 Jordan Lafreniere M 36:49 5:56



MALE AGE GROUP 1 - 14

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====



MALE AGE GROUP 15 - 19

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 140 Shawn Simons M 39:43 6:24

2 148 Evan Roycraft M 41:20 6:40

3 254 Kori Marvin M 41:46 6:44

4 97 Brandon Schooley M 43:31 7:01

5 43 Hunter Falbe M 53:48 8:40

6 9 Spike Belstra M 1:24:09 13:33



MALE AGE GROUP 20 - 29

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 143 Matt bolinger M 38:57 6:16

2 188 Jacob LaFreniere M 42:27 6:50

3 67 Suzanne McLeod M 59:24 9:34



MALE AGE GROUP 30 - 39

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 150 Benji Walker M 38:30 6:12

2 149 Steve Laninga M 40:31 6:32

3 16 Roger Bonga M 40:33 6:32

4 251 Rod Richards M 43:47 7:03

5 33 Rick Dostal M 46:55 7:33

6 2 Rene Aldape M 48:02 7:44

7 205 Adam Peterson M 49:40 8:00

8 56 David Hopkins M 53:56 8:41



MALE AGE GROUP 40 - 49

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 52 Mark Gustafson M 40:37 6:33

2 72 Greg Mills M 42:07 6:47

3 193 Ed LaFreniere M 45:41 7:22

4 154 Guss Meyies M 48:56 7:53

5 158 Mike Hemrick M 50:56 8:12

6 171 Mark Hemmerberg M 52:52 8:31

7 68 Kurt Meili M 54:25 8:46

8 50 Neil Goodman M 56:34 9:07



MALE AGE GROUP 50 - 59

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 182 Jeff Gaft M 40:55 6:35

2 187 David Crary M 41:14 6:39

3 133 Mike Hinkley M 42:39 6:52

4 60 Rodney Lofquist M 43:00 6:56

5 96 Dan Schmidt M 46:57 7:34

6 233 Bill Bartosz M 54:41 8:48

7 204 Mike Berewall M 59:16 9:33

8 160 Bill Allen M 1:02:23 10:03



MALE AGE GROUP 60 - 99

Place No. Name Sex Finish Pace

===== ==== =================== === ======= =====

1 147 William Spurgon M 51:05 8:14

2 27 Dave Cowperthwaite M 51:11 8:15

3 26 Douglas Clark M 56:25 9:05

4 127 Donald Willliams M 57:13 9:13

5 63 John Margerison M 58:31 9:25

6 57 Bob Jacobson M 59:23 9:34

7 197 Daniel Rusecki M 1:05:15 10:30

8 129 Neil Wolf M 1:09:01 11:07




********** ADVENTURE TRIATHLON AWARDS LIST **********





********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********

** 5K RUN / 12MI BIKE / 2MI KAYAK **



Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Kaitlyn Patter 2 19:42 6:21 0:23 1 53:06 13.6 0:14 1 30:13 1:43:37



FEMALE AGE GROUP: 1 - 14

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======



FEMALE AGE GROUP: 15 - 19

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Kayla Zuiderve 1 26:48 8:38 0:41 1 1:16:20 9.4 0:31 1 41:37 2:25:54



FEMALE AGE GROUP: 20 - 29

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Cassidy Edward 1 18:09 5:51 0:19 2 58:06 12.4 0:15 1 34:51 1:51:37

2 Talli Lutke 2 22:06 7:07 0:52 1 57:16 12.6 0:29 2 37:11 1:57:52

3 Katie Campbell 3 26:27 8:31 0:44 4 1:06:04 10.9 0:33 3 37:26 2:11:13

4 Angela Vergele 4 29:18 9:26 1:10 3 1:04:12 11.2 0:28 4 42:43 2:17:50



FEMALE AGE GROUP: 30 - 39

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Jennifer Kessl 1 25:43 8:17 0:17 1 1:08:33 10.5 0:29 1 37:18 2:12:18



FEMALE AGE GROUP: 40 - 49

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Mary Platko 2 24:33 7:55 0:49 1 54:36 13.2 0:25 3 34:18 1:54:39

2 Ann Zdrodowski 4 25:09 8:06 1:14 4 59:58 12.0 0:31 1 32:32 1:59:23

3 Linda Ellens 5 25:52 8:20 0:24 2 57:09 12.6 0:21 4 36:34 2:00:18

4 Connie Stall 3 25:08 8:06 0:42 5 1:01:04 11.8 0:26 2 34:06 2:01:25

5 Denise Holmes 1 24:24 7:51 0:36 3 59:20 12.1 0:27 8 41:13 2:05:58

6 Deb Eisenga 7 30:27 9:48 1:15 6 1:11:07 10.1 0:46 5 37:54 2:21:27

7 Christie Norma 8 32:01 10:19 0:32 7 1:18:06 9.2 0:27 6 38:23 2:29:29

8 Esther Sigurda 9 34:32 11:07 1:24 9 1:27:03 8.3 0:40 7 39:40 2:43:16

9 Kim Kuiper 10 38:47 12:29 0:59 8 1:21:48 8.8 0:46 9 44:33 2:46:51

10 Pat Mys 6 28:34 9:12 0:55



FEMALE AGE GROUP: 50 - 59

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Candy Lakin 1 26:19 8:28 0:35 3 1:03:42 11.3 0:22 2 32:17 2:03:13

2 Cyndy Foley 3 29:17 9:26 1:09 2 1:01:53 11.6 0:27 1 30:56 2:03:40

3 Linda McGiness 2 29:15 9:25 0:35 1 1:01:44 11.7 0:26 3 32:39 2:04:37

4 Sharon Blackbu 5 31:25 10:07 1:35 4 1:13:34 9.8 0:29 4 41:23 2:28:24

5 Patricia Gable 4 30:12 9:44 1:12 5 1:17:47 9.3 0:35 5 46:18 2:36:02



FEMALE AGE GROUP: 60 - 99

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======



********** MALE OVERALL RESULTS ***********

** 5K RUN / 12MI BIKE / 2MI KAYAK **



Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Alex Vanias 1 15:58 5:09 0:26 1 47:33 15.1 0:18 10 31:09 1:35:23



MALE AGE GROUP: 1 - 14

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Riley Norman 1 31:19 10:05 0:29 1 1:18:47 9.1 0:23 1 40:29 2:31:25



MALE AGE GROUP: 15 - 19

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Riemer Praamsm 1 19:35 6:19 0:38 1 55:11 13.0 0:15 1 29:27 1:45:03



MALE AGE GROUP: 20 - 29

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Scott Fritz 2 22:01 7:05 1:07 1 56:49 12.7 0:18 2 36:35 1:56:47

2 Charlie Rockwe 1 21:52 7:03 1:13 2 1:00:44 11.9 0:12 1 35:35 1:59:35



MALE AGE GROUP: 30 - 39

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Paul McCullen 1 16:50 5:25 0:18 1 50:07 14.4 0:19 3 30:26 1:37:57

2 Jason Elmore 3 18:51 6:04 0:57 3 51:50 13.9 0:19 2 30:12 1:42:06

3 John Donnelly 2 18:10 5:51 0:39 5 53:45 13.4 0:15 1 30:09 1:42:56

4 Ross Vrieze 4 19:34 6:18 0:27 2 51:15 14.0 0:14 5 33:22 1:44:50

5 Robert Millen 6 23:35 7:36 1:13 4 52:43 13.7 0:35 4 32:53 1:50:58

6 James Netzley 5 21:43 7:00 0:38 6 55:12 13.0 0:29 6 33:40 1:51:40

7 Tim LeQuier 7 27:48 8:57 1:08 8 1:06:32 10.8 0:44 9 40:57 2:17:08

8 Gary Vana 9 33:52 10:54 0:49 7 1:05:50 10.9 0:38 7 37:23 2:18:30

9 Darrel Kuiper 8 33:31 10:48 3:09 9 1:22:53 8.7 2:53 8 38:10 2:40:35



MALE AGE GROUP: 40 - 49

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Oliver Dixon 1 19:44 6:21 0:22 3 56:20 12.8 0:16 1 29:23 1:46:02

2 Donald Ellens 2 23:26 7:33 0:25 1 52:16 13.8 0:20 3 32:56 1:49:21

3 Kenneth DeZeeu 3 23:29 7:34 0:32 2 52:22 13.7 0:35 2 32:41 1:49:38

4 Joseph Burgess 4 25:47 8:18 0:58 4 1:00:24 11.9 0:27 4 35:55 2:03:29

5 Mark Eisenga 5 28:38 9:13 3:07 5 1:11:03 10.1 0:46 5 38:05 2:21:36

6 Dennis Ellens 6 29:58 9:39 0:24 6 1:15:08 9.6 0:46 6 39:19 2:25:33



MALE AGE GROUP: 50 - 59

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Ed Stehouwer 3 22:25 7:13 0:37 1 52:05 13.8 0:19 1 29:06 1:44:30

2 William Morrow 4 24:35 7:55 0:28 2 52:26 13.7 0:19 2 29:08 1:46:55

3 John Smith 2 22:01 7:06 0:35 3 55:30 13.0 0:17 3 30:39 1:49:01

4 Bruce Andrews 1 21:16 6:51 0:25 5 1:02:26 11.5 0:27 4 34:16 1:58:47

5 Allen Kushion 5 29:18 9:26 1:01 6 1:05:09 11.1 0:25 5 36:35 2:12:27

6 Dave Pain 7 33:28 10:47 0:44 4 1:00:16 11.9 0:26 6 38:40 2:13:32

7 Bruce Loper 6 29:31 9:31 1:03 8 1:10:27 10.2 0:22 8 42:42 2:24:04

8 Larry Stephens 8 34:28 11:06 1:48 7 1:09:11 10.4 0:54 7 41:36 2:27:56



MALE AGE GROUP: 60 - 99

Place Name Rank Run Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Kayak Finish

===== ============== ==== ======= ===== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======

1 Dave Foley 1 20:19 6:33 0:44 1 51:02 14.1 0:21 1 27:00 1:39:24

2 Richard Maatma 2 28:22 9:08 0:41 3 1:18:36 9.2 0:25 2 37:06 2:25:08

3 Bob Zuiderveen 3 29:40 9:33 0:30 2 1:15:22 9.6 0:48 3 44:08 2:30:26

Cadillac, Michigan
Provided by 3 Disciplines