MHSAA CLASSC REGIONAL #22

back to results

May. 21, 2000

MHSAA CLASSC REGIONAL #22
BOSWELL STADIUM, EAST JORDAN, MICHIGAN


TEAM SCORING - 1. Mesick 81; 2. Benzie Central 69; 3. Mason County Central 67; 4.Sutton Bay 58; 5. Kingsley 50.50; 6. East Jordan 49.75; 7. Boyne City 43; 8.Maistee 31; 9. Manton 29; 10. Charlevoix 21; 11. Rogers City 19; 12. Lake City 6.75; 13. Elk Rapids 2.

POLE VAULT - 1. Alfred Chimoski, Suttons Bay, 12-3; 2. Rory Gnatkowski, Charlevoix, 11-7; 3. Willie Mitchell, Kingsley, 11-7; 4. Jeff Buckner, Charlevoix, 11-3; 5. Cody Loveland, Elk Rapids, 10-9; 6. Chris Fredrickson, Suttons Bay, 10-9.

DISCUS - 1. Ken Slough, East Jordan, 153-0; 2. Dave Bott, Kingsley, 149-9; 3. Jacob Huggard, Mason County Central, 145-8. Jeff Butcher, Kingsley, 139-10; 5. Nate Oliver, Mason County Central, 139-7; 6. Justin Brougham, Benzie Central, 134-0.

SHOT PUT - 1. Nate Oliver, Mason County Central, 48-7.50; 2. Rusty Steinhoff, East Jordan, 47-11; 3. Joe Brooks, Mesick, 46-6; 4. Adam Kline, Charlevoix, 45-4; 5. Dave Bott, Kingsley, 45-0.50; 6. Justin Brougham, Benzie Central, 42-11.

LONG JUMP - 1. Jason Stewart, Suttons Bay, 20-3.50; 2. Travis Taylor, Kingsley, 19-10; 3. Corey Sulak, Boyne City, 19-0.25; 4. Troy Smith, Charlevoix, 18-6.50; 5. Ken Slough, East Jordan, 18-6; 6. Jason Hall, Mesick, 18-1.50

HIGH JUMP - 1. Travis Walker, Manistee, 6-4; 2. Collins Strickland, Benzie Central, 6-2; 3. Jesse Schnitker, Manton, 5-10; 4. Erick Voisin, Suttons Bay, 5-10; 5T. Chris Whisler, East Jordan, 5-7; T. Cole Swinehart, Lake City, 5-7; T. Travis Taylor, Kingsley, 5-7; T. Dave Bott, Kingsley, 5-7.

110M HURDLES - 1. Adam Lyon, Mesick, 14.90; 2. Aaron Suplanoski, Manistee, 15.30; 3. Rick Doty, Kingsley, 15.40; 4. Max Henschell, Benzie Central, 16.10; 5. Marc Fralic, Manistee, 16.10; 6. Don Priest, East Jordan, 16.20.

100 METER DASH - 1. Aaron Sulak, Boyne City, 11.50; 2. Miles Abraham, Mesick, 11.60; 3. Brett Cain, Suttons Bay, 11.80; 4. Eric Fischer, East Jordan, 11.90; 5. Jamie Bridson, Kingsley, 12.00; 6. Kris Maddox, Manistee, 12.00.

1600 METER RUN - 1. Jake Flynn, Benzie Central, 4:29.70; 2. Micah Middaugh, East Jordan, 4:36.80; 3. Jim Wahr, Mason County Central, 4:46.00 4. Chris Bearden, East Jordan, 4:48.40; 5. Tim Clarkowski, Rogers City, 4:49.10; 6. Daniel Sultz, Benzie Central, 4:52.60.

400 METER DASH - 1. Jesse Prince, Mesick, 51.20; 2. Kaj Johansson, Benzie Central, 53.00; 3. Willie Mitchell, Kingsley, 53.80; 4. Jordan Dennis, Benzie Central, 54.30; 5. Cole Swinehart, Lake City, 54.50; 4. Justin Wolfe, Mason County Central, 54.70.

300M INTERM. HURDLES - 1. Aaron Suplanoski, Manistee, 40.30; 2. Adam Lyon, Mesick, 40.40; 3. Rick Doty, Kingsley, 41.20; 4. Brandon Root, Lake City, 42.40; 5. Joey Day, Mesick, 43.00; 6. Max Henschell, Benzie Central 43.10.

800 METER RUN - 1. Jeremiah Meadows, Boyne City, 2:02.40; 2. Jake Hentkowski, Rogers City, 2:02.80; 3. Tarn Leach, East Jordan, 2:02.90; 4. Jesse Schnitker, Manton, 2:03.40; 5. Micah Middaugh, East Jordan, 2:04.20; 6. Tyler Sanborn, Suttons Bay, 2:04.30.

200 METER DASH - Jesse Prince, Mesick, 23.30; 2. Jose Torres, Mason County Central, 23.60; 3. Dan Gum, Mason County Central, 24.20; 4. Kyle Gibbons, Boyne City, 24.50; 5. Moses Rojo, Benzie Central, 24.70; 6. Jesse Rader, Benzie Central, 24.70.

3200 METER RUN - 1. Jake Flynn, Benzie Central, 9:47.50; 2. Ryan Triplett, Manton , 9:59.30; 3. Jonathan Lantz, Mesick, 10:06.70; 4. Jim Wahr, Mason County Central, 10:13.60; 5. Josh Wheelock, Benzie Central, 10:17.70; 6. Nanthan Swanson, Manton, 10:21.80.

3200 METER RELAY - 1. Manton (A), 8:20.10 (Ryan Triplett, Nathan Swanson, Jason Heft, Jesse Schnitker; 2. Rogers City (A), 8:20.30 (Lucien Derogue, Justin Karsten, Dave Partyka, Jake Hentkows; 3. Benzie Central (A), 8:25.30; 4. East Jordan (A), 8:29.50; 5. Mason County Central (A), 8:35.10; 6. Boyne City (A) 8:36.80.

800 METER RELAY - 1. Suttons Bay (A), 1:34.30; 2. Mason County Central, 1:34.70; 3. Mesick (A), 1:35.20; 4. Benzie Central, 1:36.50; 5. Boyne City, 1:37.00; 6. Kingsley, 1:38.50.

400 METER RELAY - 1. Suttons Bay (A), 45.40; 2. Boyne City (A), 45.40; 3. Mason County Central (A), 46.80; 4. Mesick (A), 46.90; 5. Benzie Central, 47.20; 6. Rogers City 47.20.

1600 METER RELAY - 1. Mesick (A), 3:28.60; 2. Mason County central (A), 3:33.30; 3. Suttons Bay (A), 3:36.90; 4. Benzie Central (A), 3:37.70; 5. Boyne City (A), 3:37.90 6. Charlevoix (A), 3:38.20.



TEAM SCORING - Benzie Central 109; Mason County Central 104.33; Kingsley 64; Boyne City 38.33; Rogers City 38; Charlevoix 33; Suttons Bay 31.33; Lake City 30; East Jordan 27; Mesick 25; Manistee 23; Manton 4.

POLE VAULT -- 1. Nikki Peck, Boyne City, 8-11; 2. Jessie Roop, Kingsley, 8-3; 3. Jessica Peverall, East Jordan, 8-1; 4. Atesha Olds, Kingsley, 7-9; 5. Meghan Vogel, Charlevoix, 7-3; 6. Kerstin Larsen, Charlevoix, 7-3.

DISCUS -- 1. Rachel Schroeder, Mason County Central, 112-3; 2. Sandra Hansen, Manistee, 105-5; 3. Tara Sierzputowski, Benzie Central, 99-4; 4. Kim Gullekson, Manton, 97-5; 5. Renee Spalding, Suttons Bay, 96-4; 6. Sarah Rutledge, Mason County Central, 93-8.

SHOT PUT -- 1. Sandra Hansen, Manistee, 39-3; 2. Rachel Schroeder, Mason County Central, 36-8; 3. Samantha Weber, Kingsley, 34-11; 4. Jessica Saxton, Benzie Central, 33-11; 5. Atesha Olds, Kingsley, 33-11; 6. Tara Sierzputowski, Benzie Central, 31-11.

LONG JUMP -- 1. Sarah Warnke, Benzie Central, 16-1; 2. Jenny Miller, Charlevoix, 15-6; 3. Suzie Malpass, East Jordan, 15-0.25; 4. Heather Hammond, East Jordan, 14-11; 5. Jessica Root, Mason County Central, 14-10.50; 6. Sarah Jurik, Mesick, 14-9.75.

HIGH JUMP -- 1. Lauren Fairbanks, Rogers City, 5-0; 2T. Megan Nickerson, Kingsley, 4-9; T. Jane Litwiller, Mason County Central, 4-9; T. Kylie Habedank, Benzie Central, 4-9; 5. Laura Mason, Lake City, 4-9; 6T. Megan Brunette, Suttons Bay, 4-6; T. Meredith Clemens, Boyne City, 4-6; T. Erica Ruba, Mason County Central, 4-6.

100M HURDLES -- 1. Alexandra Baker, Lake City, 15.70; 2. Nicole Kurtz, Boyne City, 15.80; 3. Stacy Papes, Mason County Central, 16.50; 4. Suzie Malpass, East Jordan, 16.80; 5. Lydia Rioux, Kingsley, 17.20; 6. Jenna Pearsall, Boyne City, 17.80.

100 METER DASH -- 1. Elizabeth Hansen, Mason County Central, 13.00; 2. Sarah Tarsney, Benzie Central, 13.10; 3. Stephanie Snook, Kingsley, 13.10; 4. Sarah Harrelson, Suttons Bay, 13.30; 5. Hilary Wolf, Mason County Central, 13.30; 6. Sarah Jurik, Mesick, 13.40.

1600 METER RUN -- 1. Lauren Fairbanks, Rogers City, 5:10.80; 2. Jenny Irwin, Mason County Central, 5:11.70; 3. Caryn Waterson, Benzie Central, 5:15.70; 4. Crystal Fluter, Mason County Central, 5:40.00; 5. Holly Pifer, Mesick, 5:41.40; 6. Jane Stieber, Boyne City, 5:44.10.

400 METER DASH -- 1. Keely Bigelow, Benzie Central, 59.30; 2. Leanna Wolf, Mason County Central, 59.31; 3. Amanda Lyon, Mesick, 1:00.50; 4. Jessica Brakora, Manistee, 1:01.90; 5. Megan Nickerson, Kingsley, 1:02.60; 6. Alli Knudsen, Suttons Bay, 1:02.70.

300M LOW HURD -- 1. Alexandra Baker, Lake City, 47.10; 2. Sarah Warnke, Benzie Central, 48.20; 3. Lydia Rioux, Kingsley, 49.20; 4. Suzie Malpass, East Jordan, 50.20; 5. Stacy Papes, Mason County Central, 51.00; 6. Kelsi Brewer, Boyne City, 52.90.

800 METER RUN -- 1. Caryn Waterson, Benzie Central, 2:20.00; 2. Lauren Fairbanks, Rogers City, 2:21.60; 3. Jackie Cyr, Boyne City, 2:26.00; 4. Leanna Wolf, Mason County Central, 2:26.30; 5. Heather Hammond, East Jordan, 2:28.70; 6. Jamie Baker, East Jordan, 2:33.00.

200 METER DASH -- 1. Amanda Lyon, Mesick, 27.70; 2. Stephanie Snook, Kingsley, 27.80; 3. Mariah Call, Benzie Central, 28.30; 4. Jessica Root, Mason County Central, 28.50; 5. Sarah Mcginess, Lake City, 28.70; 6. Erica Ruba, Mason County Central, 28.90.

3200 METER RUN -- 1. Lauren Fairbanks, Rogers City, 12:01.50; 2. Katie Swenor, Charlevoix, 12:17.70; 3. Liz Ulrich, Charlevoix, 12:41.20; 4. Jane Stieber, Boyne City, 13:06.50; 5. Liz Knechtel, Kingsley, 13:11.20; 6. Danielle Dockery, Lake City, 13:13.70.

3200 METER RELAY -- 1. Mason County Central (A, 9:38.80 (Crystal Fluter, Jaime Anderson, Jenny Irwin, Erika Wolf); 2. Benzie Central (A), 9:54.50 (Sarah Warnke, Courtney Sauer, Keely Bigelow, Caryn Waterson; 3. Boyne City (A), 10:06.10 (Jane Stieber, Kelsi Brewer, Mindy Mccutcheon, Jackie Cyr); 4. Charlevoix (A), 10:11.80 (Laura Schairbaum, Natashia Kleiber, Katie Swenor, Liz Ulric; 5. Kingsley (A), 10:47.60; 6. Manistee (A), 11:09.30.

800 METER RELAY -- 1. Benzie Central (A), 1:50.00 (Sarah Tarsney, Mariah Call, Mariah Call, Sarah Williams); 2. Suttons Bay (A), 1:50.10 (Danielle Morey, Erika Schultz, Alli Knudsen, Sarah Harrelso; 3. Kingsley (A), 1:51.00; 4. Mesick (A), 1:51.50; 5. Mason County Central (A, 1:51.90; 6. Lake City (A), 1:52.60.

400 METER RELAY -- 1. Suttons Bay (A), 52.50; 2. Mason County Central (A, 52.80; 3. Benzie Central (A), 53.70; 4. Lake City (A), 53.80; 5. Charlevoix (A), 54.50; 6. Mesick (A), 55.50.

1600 METER RELAY -- 1. Benzie Central (A), 4:01.30; 2. Mason County Central (A, 4:10.20; 3. Suttons Bay (A), 4:12.10; 4. Kingsley (A), 4:19.20; 5. Charlevoix (A), 4:23.20; 6. Boyne City (A), 4:26.90.