MHSAA CLASS D, DIV#4 REGIONAL #37

back to results

May. 21, 2000

MHSAA CLASS D, DIV#4 REGIONAL #37
BATH, MICHIGAN


TEAM SCORING - Bath 126.33; Pewamo-westphalia 75; Grass Lake 72.50; Dansville 71; Concord 53.16; Bellevue 48; Vandercook Lake 35; Springport 22; Potterville 13; Climax-scotts 6; Battle Creek St. Phillip Catholic Centrl 2; Jackson Christian School 2.

110M HURDLES -- 1. Josh Lewis, Concord, 15.477; 2. Nate Hoard, Bath, 15.738; 3. Tim Seeger, Bath, 15.987; 4. Mark Schneider, Pewamo-westphalia, 16.509; 5. Dan Suppnick, Bath, 17.066; 6. Justin King, Grass Lake, 17.41.

1600 METER RUN -- 1. Will Boylan-pett, Bath, 4:23.333; 2. Nate Usher, Grass Lake, 4:37.845; 3. Mike Truman, Bath, 4:38.551; 4. Patrick Cain, Grass Lake, 4:40.387; 5. Kyle Mckown, Concord, 4:40.617; 6. Jeff Spencer, Vandercook Lake, 4:41.136.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Josh Lewis, Concord, 40.991; 2. Jason Cure, Vandercook Lake, 42.014; 3. Nate Hoard, Bath, 42.592; 4. Mark Schneider, Pewamo-westphalia, 43.078; 5. Tim Seeger, Bath, 43.139; 6. Joe Zovic, Potterville, 43.326.

3200 METER RUN -- 1. Will Boylan-pett, Bath, 9:58.396; 2. Nate Usher, Grass Lake, 10:00.189; 3. Mike Truman, Bath, 10:00.387; 4. Gaben Moore, Concord, 10:08.398; 5. Tim Sukta, Jackson Christian School, 10:20.394; 6. Shelby Nousain, Concord, 10:39.77.

3200 METER RELAY -- 1. Grass Lake (A), 8:25.475 (Patrick Cain, Sean Lezak, Todd Crouch, Kris Kane); 2. Bath (A), 8:43.557 (Mike Truman, Kurt Evans, Will Boylan-pett, Jim Watkins); 3. Potterville (A), 9:02.889; 4. Bellevue (A), 9:32.652; 5. Battle Creek St. Philli, 9:41.733.

400 METER RELAY -- 1. Dansville (A), 45.107 (Ben Worden, Andy Jesse, Tyler Kennell, Kirk Nielson); 2. Bellevue (A), 45.399 (Jake Lang, Storm Newton, Nick Lakies, Brent Roberts); 3. Vandercook Lake (A), 45.566 (Dan Hurd, Brent Mees, Matt Gundrun, Tony Riddle); 4. Bath (A), 45.988 (Calvin Stier, Corey Garfield, Robert King, Scott Reed); 5. Springport (A), 46.555; 6. Pewamo-westphalia (C), 46.579.

DISCUS -- 1. Christopher Arbuckle, Concord, 135-11; 2. Ryan Hanses, Pewamo-westphalia, 135-4; 3. Jeremy Tripp, Vandercook Lake, 130-6; 4. Traeger Tvedten, Bath, 123-0; 5. Robert Adams, Concord, 114-2; 6. Josh Smith, Dansville, 112-9.

SHOT PUT -- 1. Shaun Pung, Pewamo-westphalia, 43-8.50; 2. Nick Lakies, Bellevue, 41-10.50; 3. Dustin Swarthout, Climax-scotts, 41-5; 4. Jeff Vanepps, Vandercook Lake, 41-0; 5. Jordon Horan, Bath, 40-7.50; 6. Brandon James, Concord, 40-1.

HIGH JUMP -- 1. Robert King, Bath, 6-4; 2. Ben Worden, Dansville, 6-4; 3. Chris Rennaker, Springport, 5-10; 4T. Josh Lewis, Concord, 5-9; T. Craig Veramay, Concord, 5-9; T. Dan Suppnick, Bath, 5-9.

POLE VAULT -- 1. Dan Suppnick, Bath, 12-6; 2. Josh Siwek, Dansville, 11-6; 3. Drew Sabin, Vandercook Lake, 11-6; 4. Craig Veramay, Concord, 10-6; 5. Joe Smith, Bath, 10-6; 6T. Joe Haba, Concord, 9-9; T. Aaron Cole, Grass Lake, 9-9.

LONG JUMP -- 1. Kirk Nielson, Dansville, 21-10.50; 2. Kyle Tucker, Bath, 19-10.50; 3. Joe Klein, Pewamo-westphalia, 19-10.50; 4. Robert King, Bath, 19-8.25; 5. Andy Jesse, Dansville, 19-6; 6. Brad Thelen, Pewamo-westphalia, 18-10.25.

400 METER DASH -- 1. Josh Weber, Pewamo-westphalia, 49.808; 2. Curtis Wood, Springport, 52.257; 3. Tyler Kennell, Dansville, 53.412; 4. Kyle Tucker, Bath, 53.528; 5. Erik Walz, Potterville, 56.452; 6. Eric Allen, Grass Lake, 56.965.

800 METER RUN -- 1. Kris Kane, Grass Lake, 1:58.333; 2. Will Boylan-pett, Bath, 2:01.477; 3. Patrick Cain, Grass Lake, 2:07.197; 4. Bryan Nousain, Concord, 2:09.70; 5. Derek Badgley, Bath, 2:10.209; 6. Kurt Evans, Bath, 2:10.639.

200 METER DASH -- 1. Brent Roberts, Bellevue, 22.666; 2. Josh Weber, Pewamo-westphalia, 22.746; 3. Steve Sherwood, Grass Lake, 23.334; 4. Tyler Kennell, Dansville, 23.67; 5. Justin Miller, Pewamo-westphalia, 23.793; 6. Justin Jones, Potterville, 23.861.

1600 METER RELAY -- 1. Pewamo-westphalia (B), 3:31.198 (Justin Miller, Joe Klein, Jeremy Weber, Josh Weber); 2. Grass Lake (A), 3:31.698 (Sean Lezak, Rick Miller, Steve Sherwood, Kris Kane); 3. Bellevue (A), 3:34.215 (Storm Newton, Randy Place, Nick Lakies, Brent Roberts); 4. Vandercook Lake (A), 3:35.167 (Drew Sabin, Jacob Cure, Jason Cure, Salvador Villarreal); 5. Potterville (A), 3:39.341; 6. Bath (A), 3:42.116.

100 METER DASH -- 1. Brent Roberts, Bellevue, 11.049; 2. Kirk Nielson, Dansville, 11.077; 3. Ben Worden, Dansville, 11.318; 4. Steve Sherwood, Grass Lake, 11.379; 5. Derek Labun, Springport, 11.433; 6. Jeremy Weber, Pewamo-westphalia, 11.462.

800 METER RELAY -- 1. Pewamo-westphalia (A), 1:32.81 (Joe Klein, Justin Miller, Jeremy Weber, Josh Weber); 2. Dansville (A), 1:33.24 (Ben Worden, Nick Monroe, Kirk Nielson, Tyler Kennell); 3. Grass Lake (A), 1:34.759 (Rick Miller, Mike Corwin, Sean Lezak, Steve Sherwood); 4. Springport (A), 1:35.841; 5. Bellevue (A), 1:36.437; 6. Potterville (A), 1:36.898.





TEAM SCORING - Potterville 110; Bath 80; Vandercook Lake 70.50; Pewamo-westphalia 70; Concord 64; Grass Lake 45.50; Bellevue 27; Climax-scotts 25; Springport 16; Dansville 15; Auburn Hills-oakland Christian 4.

100 METER DASH -- 1. Robin Glaspie, Grass Lake, 12.875; 2. Amber Poleck, Vandercook Lake, 13.20; 3. Traci Day, Bath, 13.369; 4. Heather Pung, Pewamo-westphalia, 13.379; 5. Danielle Bowler, Springport, 13.386; 6. Beth Johnston, Vandercook Lake, 13.45.

100M HURDLES -- 1. Melissa Rude, Concord, 16.407; 2. Adelle Gurk, Bath, 16.684; 3. Danielle Lowe, Vandercook Lake, 16.78; 4. Amy Schneider, Pewamo-westphalia, 17.068; 5. Rebecca Dunckel, Vandercook Lake, 17.483; 6. Rachael Dunckel, Vandercook Lake, 17.489.

1600 METER RUN -- 1. Katie Forsyth, Bath, 5:27.783; 2. Kristy Snell, Concord, 5:35.10; 3. Carissa Butler, Springport, 5:39.756; 4. Anna Augustine, Bellevue, 5:48.136; 5. Amanda Mckenna, Bath, 5:53.108; 6. Becky Weaver, Vandercook Lake, 5:53.851.

300M LOW HURD -- 1. Angie Harris, Potterville, 48.028; 2. Cheyenne Luzynski, Potterville, 49.998; 3. Amy Schneider, Pewamo-westphalia, 51.567; 4. Rebecca Dunckel, Vandercook Lake, 52.833; 5. Danielle Lowe, Vandercook Lake, 52.936; 6. Rachael Dunckel, Vandercook Lake, 54.649.

3200 METER RUN -- 1. Camille Doan, Concord, 11:43.205; 2. Kristy Snell, Concord, 12:02.704; 3. Corey Cunningham, Pewamo-westphalia, 12:19.231; 4. Katie Forsyth, Bath, 12:28.434; 5. Carissa Butler, Springport, 12:48.289; 6. Melissa Boone, Bath, 12:57.663.

3200 METER RELAY -- 1. Bath (A), 10:13.697 (Melissa Boone, Amanda Mckenna, Allison Zeeb, Katie Forsyth); 2. Bellevue (A), 10:30.652 (Kasi Slone, Stacy Baker, Jade Pleshe, Anna Augustine); 3. Concord (A), 10:35.699; 4. Grass Lake (A), 10:41.369; 5. Potterville (A), 10:47.913; 6. Vandercook Lake (A), 10:58.955.

400 METER RELAY -- 1. Vandercook Lake (A), 53.13 (Misty Click, Beth Johnston, Amber Gorton, Marci Click); 2. Potterville (A), 53.778 (Angie Harris, Jessica Howard, Katie Nimphie, Cheyenne Luzyn; 3. Pewamo-westphalia (C), 53.824 (Vanessa Thelen, Heather Pung, Erica Fedewa, Ashley Weber); 4. Concord, 53.885 (Chelsea Sadler, Melissa Rude, Elizabeth Rude, Kristi Street; 5. Bath (A), 53.894 (Monica Cronk, Adelle Gurk, Dani Watkins, Traci Day); 6. Grass Lake (A), 54.376.

DISCUS -- 1. Katie Mcphee, Potterville, 98-5; 2. Emily Schlitz, Potterville, 96-0; 3. Rachel Stover, Potterville, 94-11; 4. Megan Morgan, Dansville, 93-8; 5. Celena Luna, Pewamo-westphalia, 92-6; 6. Valerie Halcomb, Springport, 88-11.

POLE VAULT -- 1. Jamie Foote, Bath, 10-2; 2. Kim Collier, Bellevue, 8-0; 3. Cheri Christiansen, Potterville, 7-6; 4. Misty Click, Vandercook Lake, 7-6; 5. Jessica Howard, Potterville, 7-0; 6T. Liz Carney, Grass Lake, 6-6.01; T. Carissa Frank, Vandercook Lake, 6-6.01.

SHOT PUT -- 1. Megan Mcphee, Potterville, 35-7; 2. Katie Mcphee, Potterville, 34-8; 3. Wendy Wiersma, Potterville, 33-4.50; 4. Cara Geiger, Bath, 32-2.50; 5. Beth Elsenheimer, Bath, 32-2; 6. Emily Schlitz, Potterville, 31-0.50.

HIGH JUMP -- 1. Elizabeth Rude, Concord, 5-0; 2. Danielle Lowe, Vandercook Lake, 4-11; 3T. Rebecca Bartel, Springport, 4-8; T. Erin Bailey, Climax-scotts, 4-8; 5. Emily Schlitz, Potterville, 4-8; 6. Amber Gorton, Vandercook Lake, 4-8.

LONG JUMP -- 1. Robin Glaspie, Grass Lake, 15-1.75; 2. Becky Weaver, Vandercook Lake, 14-9.50; 3. Sarah Miles, Climax-scotts, 14-6.50; 4. Danielle Lowe, Vandercook Lake, 14-6; 5. Jodi Veenkant, Climax-scotts, 14-3.25; 6. Emily Schlitz, Potterville, 14-1.75.

400 METER DASH -- 1. Heather Thelen, Pewamo-westphalia, 1:00.324; 2. Kimberly Veenkant, Climax-scotts, 1:05.784; 3. Ashley Upton, Dansville, 1:06.992; 4. Jesslyn Galbreath, Potterville, 1:07.718; 5. Monica Cronk, Bath, 1:08.598; 6. Amanda Wittig, Dansville, 1:10.281.

800 METER RUN -- 1. Katie Forsyth, Bath, 2:24.555; 2. Krystal Thelen, Pewamo-westphalia, 2:28.917; 3. Kasi Slone, Bellevue, 2:32.764; 4. Jodi Veenkant, Climax-scotts, 2:35.401; 5. Amanda Mckenna, Bath, 2:37.344; 6. Ashley Upton, Dansville, 2:38.796.

200 METER DASH -- 1. Robin Glaspie, Grass Lake, 27.388; 2. Chelsea Sadler, Concord, 27.75; 3. Heather Pung, Pewamo-westphalia, 28.151; 4. Jenny Smither, Auburn Hills-oakland Christian, 28.249; 5. Sara Williams, Dansville, 28.432; 6. Traci Day, Bath, 28.585.

1600 METER RELAY -- 1. Potterville (A), 4:17.941 (Cheyenne Luzynski, Jessica Howard, Katie Nimphie, Angie Har; 2. Pewamo-westphalia (A), 4:19.135 (Krystal Thelen, Amy Schneider, Heather Thelen, Erica Fedewa; 3. Vandercook Lake (A), 4:27.22; 4. Grass Lake (A), 4:32.19; 5. Bath (A), 4:34.997; 6. Bellevue (A), 4:36.742.

800 METER RELAY -- 1. Pewamo-westphalia (A), 1:50.536 (Vanessa Thelen, Heather Pung, Heather Thelen, Erica Fedewa); 2. Potterville (A), 1:51.169 (Angie Harris, Jessica Howard, Katie Nimphie, Cheyenne Luzyn; 3. Grass Lake (A), 1:52.027 (Shannon Bambach, Nicole Brown, Alex Loveland, Heather Dever; 4. Bath (A), 1:54.552; 5. Vandercook Lake (A), 1:55.257; 6. Dansville (A), 1:58.372.