OAKLAND COUNTY Championship

back to results

May. 27, 2000

OAKLAND COUNTY Championship
CLARKSTON, MICHIGAN


Team results: 1. Pontiac Northern, 81; 2. Clarkston, 62; 3. Farmington
Harrison, 54; 4. Walled Lake Central, 42; 5. (tie) Walled Lake Western,
Milford, 32; 7. Lake Orion, 30; 8. Southfield-Lathrup, 29; 9. (tie) Auburn
Hills Avondale, Southfield, 29; 11. Rochester, 20; 12. Orchard Lake St.
Mary's, West Bloomfield, 19; 14. Birmingham Brother Rice, 17.5; 15. Waterford
Mott, 17; 16. White Lake Lakeland, 16; 17. Farmington, 15; 18. Berkley, 14;
19. North Farmington, 13.5; 20. (tie) Bloomfield Hills Andover, Troy, 13; 22.
Pontiac Central, Rochester Adams, Royal Oak Kimball, 10; 25. (tie) Bloomfield
Hills Lahser, Ortonville-Brandon, 6; 27. (tie) Bloomfield Hills Cranbrook,
Oxford, Southfield Christian, 5; 30. Birmingham Seaholm, Holly, Waterford
Kettering, 4; 33. (tie) Madison Heights Bishop Foley, Oak Park, 2; 35. (tie)
Birmingham Groves, Birmingham-Detroit Country Day, Hazel Park, South Lyon,
Pontiac Notre Dame Prep, Waterford Our Lady of the Lakes, Ferndale, Troy
Athens, Royal Oak Dondero, 0.

Shot put: 1. Andy Thorn (Mott), 57-3.75; 2. Mike Preston (Avondale), 55-6.25;
4. Jack Gitler (Berkley), 54-6.25; 4. Eric Ghiaciuc (Oxford), 52-4; 5. Matt
Lentz (Brandon), 50-9.75; 6. Eddie Hilllery (Rochester), 48-5; 7. Todd
Goodrick (Rochester), 48-4.75; 8. Eric Bauer (Clarkston), 46-8.5.

Discus: 1. Mike Preston (Avondale), 168-1; 2. Jack Gitler (Berkley), 167-2;
3. Andy Thorn (Mott), 166-11; 4. John Metzger (Adams), 158-9; 5. Scott Thomas
(Troy), 150-0; 6. Paul Lindsay (WL Central), 148-6; 7. Matt Lentz (Brandon),
147-8; 8. Rory Crittenden (Farmington), 138-7.

High jump: 1. Tim Hughes (Kimball), 6-3; 2. Brad Miller (Lake Orion), 6-3; 3.
Brad Tucker (Harrison), 6-2; 4. Jeremy Mazes (Farmington), 6-2; 5. Brian
Mitchell (Lathrup), 6-1; 6. Wayne Chuang (Troy), 6-1; 7. Keith Kelly (Adams),
6-1; 8. Rafael Fauza (Clarkston), 5-11.

Pole vault: 1. Kerry Kramer (Milford), 13-3; 2. Derek Laskowski (Harrison),
13-0; 3. Jim Gabriel (N. Farmington), 12-9; 4. Chris Haney (WL Central),
12-0; 5. Nick Jasko (WL Western), 12-0; 6. Vlad Hritcu (WL Central), 12-0; 7.
Dave Bowman (Milford), 11-6; 8. Bill Kalush (Clarkston), 11-6.

Long jump: 1. Lorenzo Parker (WL Western), 22-6.5; 2. Jeff Alden (Brother
Rice), 21-0; 3. Aaron Herring (Pontiac Northern), 20-8; 4. Ndumi Matu (S.
Christian), 20-5.5; 5. Justin Burt (Kettering), 20-3.75; 6. Tony Smith
(Lathrup), 20-2.5; 7. Kevin Breen (Clarkston), 20-1.5; 8. Denetrius Proey
(Pontiac Northern), 19-9.25.

3,200-meter relay: 1. Clarkston (Matt Haver, David Sage, Kevin Breen, Brett
Quantz), 7:54.74; 2. Milford, 8:01.89; 3. Lakeland, 8:02.47; 4. Troy,
8:02.57; 5. Lake Orion, 8:05.20; 6. WL Central, 8:14.31; 7. Rochester,
8:21.29; 8. Seaholm, 8:24.46.

110 hurdles: 1. David McDermott (St. Mary's), 13.91; 2. Richard Armstrong
(Pontiac Northern), 14.12; 3. Nick Hall (Harrison), 14.49; 4. Tarrence
Daugherty (Pontiac Central), 14.51; 5. Nick Stout (Lake Orion), 14.56; 6.
James Johnson (Lake Orion), 14.58; 7. Brian Jackson (Oak Park), 15.08; 8.
James Cook (Harrison), 16.21.

100 dash: 1. Daymond Hamler (Pontiac Northern), 10.51; 2. Roland Burks
(Southfield), 10.75; 3. Lorenzo Parker (WL Western), 10.82; 4. Kyle Brown (W.
Bloomfield), 10.96; 5. Brian Parker (Rochester), 10.99; 6. Ryan Rubens (W.
Bloomfield), 11.21; 7. Dominic McCullum (Southfield), 11.29; 8. Marcus Woods
(Harrison), 11.29.

800 relay: 1. Pontiac Northern (Daymond Hamler, Jermey Hardiman, Jamar
Landrom, Brian James), 1:28.72; 2. Harrison, 1:29.17; 3. Southfield, 1:29.28;
4. WL Western, 1:29.48; 5. Farmington, 1:29.69; 6. Lathrup, 1:31.27; 7.
Brother Rice, 1:31.48; 8. St. Mary's, 1:31.49.

1,600 run: 1. David Sage (Clarkston), 4:20.71; 2. Todd Mobley (WL Central),
4:21.39; 3. Charlie Stamboulian (N. Farmington), 4:23.03; 4. Pat Klein
(Lakeland), 4:24.28; 5. Joe Schramski (Avondale), 4:25.75; 6. Craig Frankland
(Adams), 4:26.49; 7. Matt Haver (Clarkston), 4:27.48; 8. Kevin Naughton (WL
Western), 4:29.92.

400 relay: 1. Harrison (Chris Roberson, Agim Shabaj, Marcus Woods, Kevin
Woods), 42.86; 3. Pontiac Northern, 42.99; 3. WL Western, 43.16; 4.
Farmington, 43.43; 5. Southfield, 43.77; 6. West Bloomfield, 44.48; 7.
Rochester, 44.52; 8. Brother Rice, 44.53.

400 dash: 1. Brian James (Pontiac Northern), 49.24; 2. Jeremy Auer (WL
Central), 49.28; 3. Ben Katai (Andover), 49.62; 4. Tom Greenless (Milford),
49.63; 5. Darius Luke (Holly), 49.67; 6. Tony Smith (Lathrup), 50.08; 7.
Anthony Phillips (Lathrup), 50.33; 8. Ryan Carruthers (Mott), 50.43.

300 hurdles: 1. Richard Armstrong (Pontiac Northern), 38.25; 2. Dave
McDermott (St. Mary's), 38.96; 3. Nick Hall (Harrison), 39.24; 4. Tarrence
Daugherty (Pontiac Central), 39.34; 5. Eric Thielemans (Rochester), 39.69; 6.
Brian Matthews (Milford), 40.41; 7.(tie) Brian Elliott (Brother Rice), 40.5
,Kyle Meteyer (N. Farmington), 40.5.

800 run: 1. Courtland Keteyian (Lake Orion), 1:58.27; 2. Brett Quantz
(Clarkston), 1:58.71; 3. Kevin Breen (Clarkston), 2:00.14; 4. Matt Haver
(Clarkston), 2:00.17; 5. B.J. McCool (Lakeland), 2:00.27; 6. Derek Delzer
(Avondale), 2:00.36; 7. Jason Scarbrough (Harrison), 2:00.48; 8. Troy
Brinkman (Troy), 2:02.04.

200 dash: 1. Daymond Hamler (Pontiac Northern), 22.06; 2. Kyle Brown (W.
Bloomfield), 22.16; 3. Agim Shabaj (Harrison), 22.16; 4. Roland Burks
(Southfield), 22.42; 5. Robert Boyer (Lathrup), 22.64; 6. Ben Ketai
(Andover), 22.72; 7. Jamar Landrom (Pontiac Northern), 22.73.

3,200 run: 1. Todd Mobley (WL Central), 9:32.45; 2. David Sage (Clarkston),
9:42.65; 3. Andrew Bauer (Lahser), 9:48.15; 4. Ben Salvette (Cranbrook),
9:50.36; 5. Casey Barres (Milford), 9:50.98; 6. Chris Gumz (Rochester),
9:51.58; 7. Steve Mance (Bishop Foley), 9:52.17; 8. Michael Colt (Lake
Orion), 9:62.76.

1,600 relay: 1. Lathrup (Micah Sheppard, Tony Phiilips, Robert Boyer, Tony
Smith), 3:23.93; 2. Clarkston, 3:24.96; 3. Pontiac Northern, 3:25.92; 4.
Brother Rice, 3:28.2; 5. WL Central, 3:30.64; 6. Lakeland, 3:32.8; 7.
Harrison, 3:33.89; 8. Avondale, 3:34.84.





Team results: 1. Southfield, 100; 2. Walled Lake Central, 48; 3. Pontiac
Northern, 43; 4. Clarkston, 42; 5. South Lyon, 37; 6. Troy, 34; 7. Farmington
Hills Mercy, 33; 8. Walled Lake Western, 29; 9. Lake Orion, 28; 10. Milford,
22; 11. (tie) Birmingham Groves, Oxford, 20; 13. (tie) White Lake Lakeland,
Birmingham Marian, 19; 15. (tie) Novi, Ortonville-Brandon, West Bloomfield,
18; 19. Madison Heights Lamphere, 17; 19. Rochester, Pontiac Central, 16; 21.
Bloomfield Hills Lahser, 13; 22. (tie) Birmingham Seaholm, Pontiac Notre Dame
Prep, 9; 24. (tie) Birmingham-Detroit Country Day, North Farmington, 6; 26.
(tie) Farmington Harrison, Southfield Christian, Southfield-Lathrup, Troy
Athens, 4; 30. Berkley, 2; 31. Waterford Our Lady of the Lakes, 1; 32. (tie)
Madison Heights Bishop Foley, Oak Park, Holly, Waterford Mott, Waterford
Kettering, Farmington, Hazel Park, Ferndale, Royal Oak Kimball, Royal Oak
Dondero, Bloomfield Hills Kingswood, Bloomfield Hills Andover, 0.

Shot put: 1. Loni Grace (Groves), 38-1; 2. Erin Wicker (Seaholm), 36-11; 3.
Dimitri McWillie (W. Bloomfield), 36-9.5; 4. Judy Telford (Mercy), 35-3.5; 5.
Jane Schell (Rochester), 34-9.5; 6. Tasha O'Neal (North Farmington), 34-8.75;
7. Stephanie Pridmore (Novi), 34-4; 8. Jennifer Hanby (Rochester), 33-6.5.

Discus: 1. Judy Telford (Mercy), 125-5; 2. Jamie Kuzdek (South Lyon), 120-4;
3. Candace Johnson (W. Bloomfield), 118-10; 4. Sara Johnson (Lahser), 112-4;
5. Loni Grace (Groves), 109-5; 6. Kristy Ramsey (Mercy), 105-6; 7. Katie
McKinnon (Oxford), 104-4; 8. Amy Decker (Berkley), 103-7.

High jump: 1. Ahleah Tagai (Lamphere), 5-4; 2. Amy Kiefer (WL Western), 5-3;
3. Kim Wilburn (Country Day), 5-3; 4. Kristy Ramsey (Mercy), 5-1; 5. Lauren
McDonnell (Marian), 5-0; 6. Kristin Williamson (WL Western), 5-0; 7. Brittani
Brewer (Clarkston), 4-10; 8. (tie) Elizabeth Lampin (Kingswood), Karial Jack
(WOLL), 4-10.

Long jump: 1. Taylor Washington (Southfield), 17-3.75; 2. Patrice Andra
(Brandon), 16-9.5; 3. Rachel Uchman (Clarkston), 16-5; 4. Sharina Berry
(Pontiac Central), 15-10.75; 5. Kristy Ramsey (Mercy), 15-9.5; 6. Kelly
Gleeson (Lake Orion), 16-8.75; 7. Stephanie Scarface (WL Central), 15-8.5; 8.
Kenyatta Jiles (Pontiac Northern), 15-6.5.

Pole vault: 1. Sarah Chrzanowski (WL Central), 9-6; 2. Mickie Rzepka (Novi),
9-3; 3. Lynn Gasparella (South Lyon), 9-0; 4. Beth Rice (Novi), 8-9; 5.
Julieta Iarina (Harrison), 8-6; 6. Lauren Turner (North Farmington), 8-6; 7.
Heather Kerver (Lakeland), 8-0; 8. Julie Burke (Clarkston), 7-6.

3,200-meter relay: 1. Clarkston (Nina Zamora, Rachel Uchman, Karyn Erkfritz,
Nicole Fisher), 9:35.7; 2. Troy, 9:51.06; 3. Milford, 9:56.47; 4. Marian,
9:56.94; 5. Oxford, 9:58.88; 6. Lakeland, 10:07.48; 7. Lake Orion, 10:11.92;
8. Groves, 10:12.68.

100 hurdles: 1. Lindsay Bond (Southfield), 13.89; 2. Ashley Patten (Lake
Orion), 14.83; 2. Amy Kiefer (WL Western), 15.45; 4. Nia Cooper (Pontiac
Central), 15.45; 5. Kate Maxwell (Lakeland), 15.6; 6. Melissa Bartley (WL
Central), 15.71; 7. Deitra Officer (Pontiac Central), 15.79; 8. Keri Gross
(Seaholm), 16.49.

100 dash: 1. Melanie Williams (Southfield), 12.07; 2. Janeva Bullock (Pontiac
Northern), 12.29; 3. Crystal Kuzma (WL Western), 12.64; 4. Taylor Washington
(Southfield), 12.77; 5. Tana Berry (Pontiac Central), 12.78; 6. Latoya Taylor
(Southfield), 12.79; 7. Andi Thomas (Lake Orion), 13.01; 8. Alexandria
Marshall (Mercy), 13.29.

800 relay: 1. Southfield (Taylor Washington, Latoya Taylor, Melanie Williams,
Imani Williams), 1:43.75; 2. Pontiac Northern, 1:45.73; 3. WL Central,
1:47.12; 4. South Lyon, 1:48.57; 5. Brandon, 1:49.56; 6. West Bloomfield,
1:49.68; 7. Lake Orion, 1:49.7; 8. Lathrup, 1:49.72.

1,600 run: 1. Erin Geldhof (Troy), 5:08.65; 2. Karen LeRoy (Oxford), 5:08.67;
3. Amanda Lee (South Lyon), 5:12.06; 4. Maryann Marsack (Troy), 5:22.85; 5.
Julie Hufnagel (Marian), 5:24.58; 6. Breanna Turcsanyi (WL Central), 5:25.31;
7. Danielle Hobbs (Lamphere), 5:26.98; 8. Megan Russell (Berkley), 5:29.33.

400 relay: 1. Southfield (Taylor Washington, Latoya Taylor, Calicia Johnson,
Imani Williams), 50.3; 2. Pontiac Northern, 50.41; 3. Brandon, 50.7; 4. WL
Central, 50.79; 5. South Lyon, 51.81; 6. West Bloomfield, 52.09; 7. Lathrup,
52.13; 8. Lake Orion, 52.18.

400 dash: 1. Melanie Williams (Southfield), 58.13; 2. Susan Owen (Lahser),
1:01.08; 3. Elizabeth Crenshaw (Notre Dame Prep), 1:01.26; 4. Tabitha
McFarland (Pontiac Northern), 1:01.99; 5. Carly Wissner (Lakeland), 1:02.12;
6. Katie Rucker (Troy), 1:01.25; 7. Lauren Raetz (Rochester), 1:02.58; 8.
Alexandria Marshall (Mercy), 1:03.4.

300 hurdles: 1. Lindsay Bond (Southfield), 44.24; 2. Lindsay Merritt (WL
Central), 46.78; 3. Lauren McDonnell (Marian), 47.83; 4. Samantha Essian
(Troy), 47.88; Colleen Johnson (Milford), 48.09; 6. Keri Gross (Seaholm),
48.19; 7. Lisa Fair (Troy), 48.19; 8. Deitra Officer (Pontiac Northern),
48.59.

800 run: 1. Nicole Fisher (Clarkston), 2:20.54; 2. Rachel Uchman (Clarkston),
2:21.04; Kristyn Kern (Lakeland), 2:21.82; 4. Rebecca Walter (Groves),
2:23.71; 5. Leigha Christian (Rochester), 2:23.76; 6. Bethany Kittle (Novi),
2:24.96; 7. Imani Williams (Southfield), 2:24.96; 8. Becky Hoefing
(Rochester), 2:25.37.

200 dash: 1. Melanie Williams (Southfield), 24.84; 2. Janeva Bullock (Pontiac
Northern), 25.21; 3. Crystal Kuzma (WL Western), 26.08; 4. Amy Kenski
(Lamphere), 27.08; 5. Alexandria Marshall (Mercy), 27.26; 6. Elizabeth
Crenshaw (Notre Dame Prep), 27.26; Andi Thomas (Lake Orion), 27.44; 8.
Lakisha Hairstlen (Lathrup), 27.85.

3,200 run: 1. Katie Kramer (Milford), 11:14.4; 2. Amanda Lee (South Lyon),
11:25.8; 3. Karen LeRoy (Oxford), 11:36.22; 4. Ashley Prince (WL Central),
11:42.2; 5. Jessie Lair (S. Christian), 11:51.13; 6. Becky Pfeffer
(Rochester), 11:53.09; 7. Julie Lehning (Milford), 12:06.53; 8. Carla
Delvecchio (Clarkston), 12:07.14.

1,600 relay: 1. Southfield, 4:05.08; 2. Lake Orion, 4:08.87; 3. WL Central,
4:10.93; 4. Clarkston, 4:11.93; 5. Pontiac Northern, 4:12.76; 6. Troy,
4:16.34; 7. Troy Athens, 4:17.15; 8. Rochester, 4:21.24.