RUN FOR ROOTS

back to results

Apr. 30, 2000

RUN FOR ROOTS
GRAND BLANC, MICHIGAN
Results Provided by Race Services Company


MALE OVERALL WINNER
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 TODD MEREDITH 26 FLUSHING 22:16

FEMALE OVERALL WINNER
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 NANCY CASSEL 50 NORTHVILLE 25:52

MALE MASTERS WINNER
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 CHUCK BLOCK 44 LIVONIA 22:45

FEMALE MASTERS WINNER
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 MAGGY ZIDAR 50 PONTIAC 29:26


MALE AGE GROUP: 1 - 14
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 JON PETERS 13 SOUTHFIELD 29:54
2 RYAN KEIMER 13 CLIO 31:38
3 JUSTIN STRAUEL 14 OTISVILLE 33:48
4 PRESTON BOEHM 14 GRAND BLANC 36:34
5 MURDOCK MILLER 11 37:53
6 KYLER ELSWORTH 8 GOODRICH 38:11
7 WAYNE HARPER 11 BURTON 1:00:14


FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 TIFFANY TYLER 14 MT MORRIS 33:07
2 HOLLY SIFFERMAN 12 GRAND BLANC 33:33
3 HELENA KRAMER 11 DAVISON 38:02
4 MADALYN MILLER 13 GRAND BLANC 38:19
5 JESSICA SADACH 13 GRAND BLANC 52:18


MALE AGE GROUP: 15 - 19
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 KENNY BAXENDALE 19 CLIO 22:19
2 ED KRAMER 19 DAVISON 23:05
3 COBY CARPENTER 16 DAVISON 25:01
4 CHRIS HANDY 19 30:30


FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 JULIE MARTIN 17 FRANKENMUTH 27:41


MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 JOSHUA KLEIN 20 DAVISON 22:19
2 JUSTIN LONDO 23 OWOSSO 28:04
3 ADAM FARRELL 24 CLAWSON 30:40


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 KATIE KEPHART 22 GRAND BLANC 31:38
2 STACY WITT 20 DURAND 34:31
3 KATHY HESS 24 SWARTZ CREEK 47:03


MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 ERIC LARSEN 29 DAVISON 23:22
2 MAURICE S DEPOTTEY 29 FLINT 26:21
3 MATT EHRMANTRAUT 28 FLINT 29:57
4 RICH SABO 28 GRAND BLANC 30:44
5 NOCOLAS SKRZYPCZAK 29 32:43


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 BETHANY SHEDD 27 FLINT 31:31
2 SARA LESKY 25 LAPEER 32:51
3 LORI IDSINGA 27 BURTON 36:49


MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 ALAN GABALIS 30 VASSAR 23:51
2 PAUL ROBBINS 31 HOLLY 27:13
3 EVERETT CENTERWALL 32 FENTON 32:37
4 DANIEL KEIMER 33 FLINT 34:26
5 PAUL TEED 34 MIDLAND 40:08


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 ANN LINDOW 30 FRANKENMUTH 27:08
2 LIZ HENDERSHOTT 34 ORTONVILLE 28:45
3 DANA HUTCHINS 33 FLINT 29:48
4 KARA YEACKER 34 ORTONVILLE 30:14
5 LISA STIEHL 30 GRAND BLANC 31:50
6 MELISSA TEED 31 MIDLAND 34:26
7 LORI STIEHL 30 FENTON 37:38
8 SONYA BRAHAM 30 FLINT 40:49
9 JOANN JAROUDI 30 ST CLAIR SHORES 59:30


MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 DONALD JACOT 36 VASSAR 30:56
2 KIRK TIMMONS 35 DAVISON 31:59
3 DAVID POTTS 39 DURAND 36:35
4 STEVEN SCHAFER 37 GRAND BLANC 37:55


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 PAMELA IDEN 38 DAVISON 28:00
2 RUTH LARA 39 GRAND BLANC 30:08
3 KAREN TUCKER 37 31:20
4 DONITA POTTS 38 DURAND 36:34
5 PAMELA STIEHL 37 LINDEN 37:04
6 CHRYSTA HOWELLS 36 ATLAS 40:53


MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 ROGER LARA 41 GRAND BLANC 23:11
2 JOE LASHER 43 KIMBALL TWP 23:29
3 DAVE WOLBERT 40 GRAND BLANC 24:13
4 LARRY BARNETT 44 SOUTHFIELD 26:13
5 MARK FOSDICK 40 DAVISON 27:21
6 THOMAS TYYRI 44 FLUSHING 27:32
7 CRAIG STONE 44 SWARTZ CREEK 27:46
8 PETER BUCCOS 42 MARYSVILLE 28:05
9 KEITH MORELAND 44 ROCHESTER 28:15
10 PAUL GORNEY 44 SAGINAW 30:32
11 LARRY TURNAGE 41 DAVISON 32:02
12 GARY SIFFERMAN 43 GRAND BLANC 32:39
13 JEFF BENAWAY 41 BURTON 33:00
14 HIKMAT KARYAKOSE 42 GRAND BLANC 35:54
15 RICHARD ELSWORTH 42 GOODRICH 38:10
16 KIM RUSSA 41 FLINT 44:59
17 SAM CRAWFORD 41 MT MORRIS 48:40


FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 CRYSTAL SIRIGNANO 44 GRAND BLANC 36:34
2 ANGELA RUSH 42 FLINT 44:59
3 JANET WITT 44 SWARTZ CREEK 46:50


MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 FRANK RYNACSKI 46 BAY CITY 25:15
2 KEN YELLE 47 LAPEER 26:09
3 THOMAS DAVENPORT 47 BAY CITY 27:22
4 PATRICK FOUTCH 47 FLINT 27:31
5 THOMAS SKUNDA 49 GRAND BLANC 30:22
6 JOHN PERRINE 48 FLINT 31:03
7 DAN RICHARDSON 49 GRAND BLANC 31:30
8 TOM DELANEY 45 GRAND BLANC 32:27
9 THOMAS KUCZERA 46 33:28
10 BOB BARTLEY 46 ORTONVILLE 33:52
11 ANDY TAYLOR 49 BURTON 37:59
12 CHRIS DOETTE 49 GRAND BLANC 39:57


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 KATHY BARTLEY 45 ORTONVILLE 37:57
2 MARY COLE 46 MARYSVILLE 40:30
3 JUDY THURNER 49 FLINT 40:42
4 ROBERTA BALLARD 45 FLUSHING 41:56
5 LESLIE WIZAUER 47 GRAND BLANC 43:49


MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 TIM FLUES 51 MUNGER 23:52
2 MICHAEL MCDOWELL 51 SWARTZ CREEK 24:28
3 BILL ROBSON 54 26:43
4 MICHAEL SMITH 52 LAPEER 28:06
5 JOSEPH GRIFFIN 51 GRAND BLANC 28:26
6 BILL STRATTON 53 GRAND BLANC 31:07
7 JOE BAESSLER 51 FLINT 31:54
8 FRANK JOBE 51 FENTON 32:14
9 ANDREW ORDWAY 51 FLINT 33:21
10 LARRY SALINAS 50 BURT 36:06
11 DAVID HIBBERT 53 CLARKSTON 36:44
12 JIM MITCHELL 52 GOODRICH 38:27
13 MICHAEL WALLIS 51 GOODRICH 38:28
14 GARY HANKINSON 50 GRAND BLANC 40:02


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 DONNA OLSON 50 BLOOMFIELD HILLS 29:37
2 LESLIE ALDERSON 54 TROY 33:18
3 LUCILLE GATES 51 CAPAC 34:00
4 LINDA FLUES 50 MUNGER 39:27
5 LORETTA ELLWOOD 54 DAVISON 50:00
6 JAQUELINE SHORT 51 HOWELL 50:33


MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 NORMAN HART 58 DAVISON 28:09
2 EDWARD CASSEL 57 NORTHVILLE 30:48
3 MARVIN MAHER 58 CLIO 32:29
4 GEORGE SKAFF 56 FLINT 33:40
5 JOHN B HART 56 GRAND BLANC 37:35


FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 ELLEN NITZ 59 MILFORD 31:57
2 JAN WALLEN 59 FLUSHING 34:12
3 MARILYN BROWN 57 DAVISON 34:47
4 NANCY TEEL 57 FLINT 36:07
5 LINDA NELSON 57 ORTONVILLE 36:59
6 LYNNE HILL 56 BIRMINGHAM 38:52
7 ADDIE SCHNEIDERHAN 56 GRAND BLANC 40:15


MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 JACK MURPHY 63 FLUSHING 34:12
2 RONALD GILL 63 PLEASANT LAKE 36:50
3 PATRICK POWERS 61 SOUTHFIELD 38:02
4 WILLIAM H WILSON 64 FLINT 38:04


FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 GUNVEIG JANSE 64 BIRCH RUN 34:01


MALE AGE GROUP: 65 - 99
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 JIM FORSHEE 74 ANN ARBOR 28:44
2 EARL HANSON 67 FLINT 33:33
3 BILL HAYES 70 GOODRICH 34:18
4 HAROLD JONES 68 DAVISON 36:33
5 HARRISON HENSLEY 67 PINCKNEY 37:33
6 HERB SPENCE 70 39:26
7 JOE THORNBURG 83 TROY 42:03
8 ROBERT RENEAUD 68 ORTONVILLE 45:03
9 LARRY SROUFE 68 FARWELL 49:09


FEMALE AGE GROUP: 65 - 99
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======


HEAVYWEIGHT
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 LARRY LAWRENCE 45 BURTON 27:35
2 SCOT RENEAUD 41 GOODRICH 30:18
3 JASON STIEHL 28 GRAND BLANC 31:01
4 DON RANONI 45 IMLAY CITY 37:30
5 GREGG FOTENAKES 44 FLUSHING 39:09




MALE OVERALL WINNER
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 JEFFERY SANDERS 34 38:33

FEMALE OVERALL WINNER
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 CARRIE MORA 35 CLARKSTON 39:58

MALE MASTERS WINNER
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 DAVID PICHEY 54 FLINT 38:44

FEMALE MASTERS WINNER
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 JANET ELLIS 49 FLUSHING 44:31


MALE AGE GROUP: 1 - 14
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======


FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 AMY SCHIAN 13 DAVISON 55:20
2 RACHEL NIELSEN 14 OTISVILLE 55:21
3 AMY SEBERT 13 DAVISON 55:21
4 COURTNEY KINNEY 13 COLUMBIAVILLE 55:22
5 CAROLINE GROW 14 COLUMBIAVILLE 55:26
6 MEGAN PURDY 12 HOLLY 58:39
7 KATIE HOETGER 9 COLUMBUS 1:03:01


MALE AGE GROUP: 15 - 19
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======


FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======


MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 RHONDA WAGNER 22 OTISVILLE 49:20


MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 ANN JEPSON 26 HOLLY 1:01:55


MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 CHANDRA FEE 34 GRAND BLANC 47:46
2 STEPHANIE BENAWAY 31 BURTON 55:15
3 DANI NIKETA 32 DAVISON 1:11:54
4 JACKIE SMILEY 31 GOODRICH 1:11:54


MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 LEE ANN HAGAN 38 BURTON 51:00
2 MICHELLE HOETGER 35 COLUMBUS 1:03:06
3 LAURA CARRAVALLAH 38 1:11:53


MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 JOHN CONNOR 44 DAVISBURG 53:40


FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 GAIL KACKLEY 44 CLIO 49:14
2 ROSE HINES 44 GRAND BLANC 52:18
3 SUSAN TEER 43 GRAND BLANC 58:39
4 NANCY LASH 44 SWARTZ CREEK 1:00:49
5 VICKI HOETGER 44 WHITE LAKE 1:03:06
6 DEBRA MASTERS 43 DAVISON 1:07:21
7 BARBARA MCCLAIN 40 FLINT 1:07:50
8 DARLA ORR 41 GRAND BLANC 1:11:53


MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 LESTER BRADY 46 GRAND BLANC 43:35
2 MIKE MODRE 48 ROSEVILLE 52:30


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 BARBARA MAURER 47 GRAND BLANC 46:16
2 MICHELE MORA 46 SWARTZ CREEK 46:33
3 SHERRY ERICKSON 48 FLINT 58:24
4 BETH PURDY 48 HOLLY 58:36
5 MARYJO MCCLELLAN 45 HOLLY 1:01:55
6 SALLY COLETTI 45 GRAND BLANC 1:04:14


MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 TOM BELFORD JR 51 FLINT 45:16
2 BOB BAKER 51 BURTON 52:14


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 CARMEN GLOWNEY 50 GRAND BLANC 49:43
2 JANE CONNOR 51 DAVISBURG 51:16
3 JANE MATTHEWS 54 GRAND BLANC 51:39
4 ELLEN MORGAN 51 FLUSHING 58:08
5 GRETA PERRINE 53 FLINT 58:28
6 ROSALIE MASTERS 54 DAVISON 1:07:22
7 LYNN RODDA 54 FLINT 1:11:52


MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 DON SNOOKS 57 GRAND BLANC 43:36
2 HAROLD PETERSON 55 HOLLY 43:36
3 DON LAROCHELLE 59 49:42
4 DOUG FISHER 57 FLUSHING 51:59


FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 ROMAINE GRAVES 57 GRAND BLANC 48:40
2 BETH MARCOTTE 56 FENTON 58:08
3 GLENDA SHINABARGER 55 GRAND BLANC 59:20
4 ANITA AHEARN 57 DAVISON 1:01:34


MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 JERRY ELLIOTT 63 GRAND BLANC 51:06


FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 MARION CALLIS 64 DAVISON 49:11


MALE AGE GROUP: 65 - 99
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 HENRY RUDI 71 FLINT 48:12
2 SPENCER MYERS 71 GRAND BLANC 49:56


FEMALE AGE GROUP: 65 - 99
PLACE NAME AGE CITY TIME
===== ======================= === ================== =======
1 NANCY COLETTI 70 GRAND BLANC 1:04:13