2012 Mark Mellon Memorial Triathlon and 5K

back to results

Jul. 7, 2012

2012 Mark Mellon Memorial Triathlon and 5K
Gaylord, MI
Provided by Epic Race Timing


2012 Mark Mellon
Sprint Course Triathlon
Age Group Results
July 07, 2012

Female Open Winners

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 6 KALLISSE DENT 486 1 7:57.2 1 0:51.8 2 39:38.7 2 0:55.4 1 19:43.9 1:09:07.0
2 21 MELISSA WILLIAMS 400 2 9:22.6 3 2:28.8 1 39:28.6 1 0:29.7 3 25:28.3 1:17:18.0
3 23 CHRISTINA SMITH 462 3 11:45.7 2 1:36.4 3 41:36.4 3 0:59.5 2 22:46.1 1:18:44.1

Female 10 and under

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 78 DANIEL SMITH 461 1 10:51.1 1 1:55.5 1 1:03:13.8 1 0:28.8 1 34:09.5 1:50:38.7
2 82 ELLE HACKER 388 2 21:08.6 2 2:15.8 2 1:09:26.6 2 1:07.2 2 37:11.5 2:11:09.7

Female 11 to 15

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 73 ELIZABETH HEINZ 407 1 11:45.4 1 2:10.0 1 1:00:13.3 1 0:42.5 1 29:34.5 1:44:25.7

Female 16 to 19

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 56 KAILA BLACK 348 1 10:28.6 1 2:07.9 1 53:45.1 1 1:27.8 1 22:26.2 1:30:15.6

Female 20 to 29

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 59 CHELSEA DANIELS 352 2 10:45.1 2 1:10.1 1 46:52.1 1 0:35.6 1 32:50.4 1:32:13.3
2 64 HANNAH HEWITT 378 3 13:51.7 3 2:51.4 2 46:04.2 2 1:26.9 2 32:08.2 1:36:22.4
3 69 LOVISA GOLDER 382 1 9:43.8 1 1:43.6 3 56:29.4 3 0:51.6 3 30:56.6 1:39:45.0
4 80 ASHLEY OCHOA 374 4 15:17.2 4 2:30.0 4 1:00:15.7 4 1:25.6 4 44:12.5 2:03:41.0

Female 30 to 39

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 47 BRONWEN DEAN 381 1 7:57.5 1 1:13.7 1 48:56.8 1 0:39.3 1 27:15.5 1:26:02.8
2 62 LISA SPECK 411 2 11:25.4 3 3:04.9 2 44:34.9 2 1:58.6 2 32:56.1 1:33:59.9
3 66 JULIE SIDELINGER 409 5 14:49.7 5 2:46.1 3 44:50.1 3 1:52.6 3 34:44.9 1:39:03.4
4 68 CHARISSA ABEL 343 3 11:43.8 2 2:43.4 4 49:09.0 4 1:50.2 4 33:40.0 1:39:06.4
5 74 AMIE MLEKO 370 6 15:57.3 6 2:27.8 7 58:02.8 7 1:08.8 5 27:47.8 1:45:24.5
6 76 SARA GAPINSKI 354 7 16:20.1 7 2:24.4 6 56:37.0 6 0:39.6 6 33:11.5 1:49:12.6
7 77 SHERI PETROWSKI 375 4 13:40.9 4 2:17.1 5 55:48.2 5 1:09.8 7 37:02.7 1:49:58.7

Female 40 to 49

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 30 LISA BOWERMAN 484 7 12:56.4 4 1:17.6 2 41:12.8 2 0:55.6 1 25:14.1 1:21:36.5
2 42 JENNIFER REAUME 367 6 12:23.5 5 1:51.3 5 43:16.0 5 0:56.7 2 25:36.5 1:24:04.0
3 43 KELLY HODGES 344 4 11:36.6 2 1:37.0 1 39:45.5 1 1:02.6 3 30:05.8 1:24:07.5
4 52 RHONDA HOWARD 357 1 11:05.2 1 1:34.2 3 43:08.9 3 1:56.9 4 30:21.9 1:28:07.1
5 53 MICHELLE HAGERMAN 387 8 12:58.4 7 1:34.7 6 43:10.0 4 0:40.1 5 29:57.4 1:28:20.6
6 54 JANET SULLIVAN 408 5 11:44.9 3 2:11.9 4 42:59.4 6 1:53.7 6 30:01.4 1:28:51.3
7 55 TAMMY BUSCH 397 9 13:08.5 8 2:34.5 8 43:29.2 7 0:52.2 7 28:58.1 1:29:02.5
8 60 SHANNON GABEL-DORN 474 10 14:44.3 9 1:30.2 9 46:49.0 9 0:54.5 8 29:10.9 1:33:08.9
9 61 HILLORY SPECK 410 2 11:24.2 7 47:41.7 8 1:59.8 9 32:53.9 1:33:59.6
10 67 AILEEN KLANKE 391 3 11:27.2 6 3:04.5 10 49:26.5 10 2:46.6 10 32:19.3 1:39:04.1

Female 50 to 59

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 34 CYNDI DAVIDSON 384 2 11:54.4 2 1:46.0 1 41:15.3 1 0:57.9 1 26:30.4 1:22:24.0
2 39 KAYE INGLIS 403 1 10:17.1 1 2:08.3 2 43:11.7 2 1:22.5 2 26:12.1 1:23:11.7
3 83 JOYCE RUTKOWSKI 356 4 16:21.5 4 1:12:10.9 4 1:58.2 3 45:06.6 2:15:37.2
4 84 MARTHA NEUMANN 383 3 13:59.0 3 3:44.4 3 1:08:32.4 3 1:44.7 4 49:09.8 2:17:10.3

Male Open Winners

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 DERRICK FRIES 386 1 7:30.2 1 0:31.8 2 34:44.6 1 0:26.3 3 22:24.0 1:05:36.9
2 2 ROBERT RENDON 369 2 8:46.1 2 0:53.8 3 35:38.2 2 0:38.4 2 20:07.4 1:06:03.9
3 3 JOSEPH SOUTHGATE 485 3 10:51.9 3 1:22.5 1 34:17.5 3 0:42.5 1 19:15.1 1:06:29.5

Male 10 and under

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 79 GAVIN BEBBLE 469 1 16:55.3 1 2:29.5 1 1:04:08.7 1 1:04.4 1 32:35.3 1:57:13.2

Male 11 to 15

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 17 JACK HERVELA 358 1 10:03.7 1 1:20.8 1 37:40.1 1 1:43.0 1 24:58.6 1:15:46.2
2 26 GARRETT RICHARDSON 351 2 11:39.0 2 2:42.0 2 39:47.1 2 0:34.8 2 25:38.8 1:20:21.7
3 32 LEVI MILAN 478 3 12:20.4 4 3:59.9 3 40:37.0 3 0:36.9 3 24:21.7 1:21:55.9
4 65 SHAD EALY 476 4 12:40.5 3 2:05.3 4 56:07.7 4 0:41.9 4 27:14.9 1:38:50.3

Male 16 to 19

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 ANDY FRAKES 483 1 10:00.8 1 0:43.0 1 34:09.3 1 0:37.7 1 21:06.0 1:06:36.8
2 31 JOSHUA LAHEY 353 2 10:50.4 2 1:44.1 2 41:41.2 2 0:17.4 2 27:10.9 1:21:44.0
3 72 WILLIAM STOLICKER 355 3 17:18.1 3 2:36.5 3 49:59.2 3 3:43.5 3 29:32.1 1:43:09.4
4 81 GUS STOLICKER 404 4 19:35.0 4 2:26.3 4 1:11:19.9 4 2:10.1 4 29:23.6 2:04:54.9

Male 20 to 29

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 29 MARTY SCHAFER 363 1 11:13.4 1 1:47.2 2 45:50.8 2 0:31.6 1 22:08.3 1:21:31.3
2 50 JESSE RICHARDSON 350 2 12:34.2 2 1:50.3 1 42:00.7 1 1:46.1 2 29:16.0 1:27:27.3
3 57 JOHN GALE 500 3 1:31:09.0 1:31:09.0
4 63 DUSTIN URMAN 406 3 14:48.6 3 6:55.2 3 46:46.0 3 0:44.8 4 25:35.7 1:34:50.3
5 70 KYLE ROGERS 493 4 30:50.6 4 2:19.0 4 43:52.3 4 0:37.0 5 22:14.1 1:39:53.0

Male 30 to 39

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 7 JEROD ANDERSON 342 2 9:33.2 2 0:47.2 1 34:47.9 1 0:26.1 1 24:15.6 1:09:50.0
2 10 MICHAEL SOUTHWELL 362 10 10:41.9 3 0:32.0 3 35:13.0 3 0:43.4 2 23:49.1 1:10:59.4
3 11 JAY OUSTERHOUT 449 6 10:28.0 5 0:55.2 4 36:35.2 4 1:00.2 3 22:49.8 1:11:48.4
4 13 STEPHEN ORSINI 341 1 9:10.5 1 0:30.5 2 35:39.5 2 0:25.6 4 26:21.2 1:12:07.3
5 15 MATTHEW SMOCK 396 4 9:58.2 7 1:56.0 6 38:25.9 6 1:28.7 5 23:30.1 1:15:18.9
6 16 TYLER BUITENWERF 376 3 9:44.8 4 1:30.5 5 38:37.1 5 1:07.5 6 24:44.7 1:15:44.6
7 18 KYLE HERRINGTON 364 11 11:50.3 11 2:41.7 9 38:52.2 9 0:31.4 7 21:59.2 1:15:54.8
8 22 JESSE LAHEY 424 5 10:27.5 8 1:34.7 7 40:27.4 7 0:42.5 8 24:57.2 1:18:09.3
9 25 MICHAEL HORN 361 7 10:30.7 10 3:01.4 8 39:10.5 8 0:54.9 9 26:29.5 1:20:07.0
10 33 STEPHEN HANLEY 395 8 10:38.1 6 1:08.0 10 41:50.7 10 0:44.1 10 27:53.6 1:22:14.5
11 40 BRAD CRAWFORD 365 9 10:40.7 9 2:16.9 11 41:12.1 11 1:31.8 11 27:58.7 1:23:40.2
12 48 BRETT MILLER 412 13 13:48.8 12 1:34.4 12 42:08.4 12 0:32.2 12 28:33.3 1:26:37.1
13 49 TODD PANFIL 372 12 12:58.6 13 2:28.1 13 42:06.3 13 1:48.1 13 27:42.2 1:27:03.3

Male 40 to 49

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 8 KEN FRECHEN 389 2 10:07.6 2 1:00.5 1 35:38.6 1 0:44.7 1 22:45.0 1:10:16.4
2 14 SCOTT EDISON 402 3 10:34.1 3 0:36.6 2 36:45.0 2 0:42.2 2 23:59.2 1:12:37.1
3 19 WILLIAM HODGES 345 1 9:43.5 1 1:22.0 3 37:56.4 3 0:57.4 3 26:00.5 1:15:59.8
4 24 MARK HUGHES 390 7 12:21.4 9 3:23.7 4 37:36.2 4 1:03.5 4 24:44.5 1:19:09.3
5 36 RONALD K KLANKE KLANKE 392 6 12:11.7 7 2:15.9 6 40:29.0 6 1:12.2 5 26:27.1 1:22:35.9
6 45 MARCUS MERILLAT 399 5 12:00.9 4 1:40.7 5 39:47.5 5 1:38.3 6 29:30.5 1:24:37.9
7 46 TODD VITAZ 413 4 11:59.0 6 2:22.9 7 41:01.6 7 1:41.8 7 28:39.7 1:25:45.0
8 58 PAUL MORIN 366 9 12:51.1 8 2:53.5 9 46:33.8 9 2:51.2 8 26:52.0 1:32:01.6
9 71 PETE LEFAVOUR 393 8 12:43.6 5 1:31.4 8 45:25.3 8 2:03.4 9 38:23.8 1:40:07.5
10 75 DAN SUTTON 379 10 17:17.6 10 4:21.6 10 48:45.0 10 2:32.2 10 32:43.3 1:45:39.7

Male 50 to 59

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 STEVE MOELTER 373 2 9:09.7 2 1:03.1 1 35:01.1 1 0:38.6 1 20:47.2 1:06:39.7
2 12 EDWARD TIMM 414 1 8:13.9 1 1:05.6 2 36:33.5 2 0:49.3 2 25:24.7 1:12:07.0
3 20 JOHN HIBBLER 470 5 10:10.0 5 3:04.5 3 37:45.8 3 1:22.2 3 24:47.6 1:17:10.1
4 27 STAN DENT 371 4 9:46.4 3 2:18.8 8 43:24.0 6 0:21.5 4 25:08.0 1:20:58.7
5 28 BEN WILSON 431 7 12:16.5 8 1:49.7 4 38:00.2 4 0:51.3 5 28:10.2 1:21:07.9
6 35 DAVID DONAGHY 398 10 13:59.1 10 1:58.8 7 38:57.9 8 1:28.5 6 26:01.0 1:22:25.3
7 38 MARK BLESSING 377 9 12:33.4 9 1:35.9 6 40:21.2 7 1:25.3 7 27:15.2 1:23:11.0
8 41 ROBERT CRAFT 475 6 11:26.6 4 1:18.3 9 43:44.3 9 0:27.5 8 26:49.2 1:23:45.9
9 44 MARTY LAHEY 394 8 12:31.8 7 1:28.8 5 40:10.3 5 0:45.9 9 29:41.1 1:24:37.9
10 51 KEN GODIN 349 3 9:29.7 6 3:52.1 10 43:45.7 10 2:24.4 10 28:32.4 1:28:04.3

Male 60 to 69

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 9 EDWARD BOTTRELL 405 1 10:19.6 1 0:59.1 1 33:16.8 1 1:12.9 1 24:37.7 1:10:26.1
2 37 PAUL WESTBERG 415 2 11:02.4 2 1:28.0 2 37:45.4 2 0:47.7 2 31:36.4 1:22:39.9




2012 Mark Mellon

Overall Finish List

July 07, 2012

-Age Group-- ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Name Bib Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Team Roberts 303 1 0-99 4 16:56.6 2 46:34.0 1 29:09.4 1:32:40.0
2 Team Duff 499 2 0-99 3 12:26.3 3 1:26.1 1 44:51.4 1 0:34.3 2 33:24.5 1:32:42.6
3 Team Irwin 302 3 0-99 2 12:16.0 2 1:05.1 3 57:22.1 2 0:41.0 3 25:55.7 1:37:19.9
4 Team Larsen 301 4 0-99 1 9:36.4 1 0:53.3 4 1:03:08.6 3 0:50.8 4 35:29.0 1:49:58.1






2012 Mark Mellon
Olympic Course Triathlon
Age Group Results
July 07, 2012

Female Open Winners

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 14 LINDSEY BACHMAN 455 1 17:16.0 1 0:45.0 2 1:13:36.7 2 0:38.4 3 46:53.6 2:19:09.7
2 18 JILL GUSHOV 477 2 20:59.8 3 1:38.3 1 1:12:35.2 3 1:10.8 2 45:50.3 2:22:14.4
3 21 JULLIEN FLYNN 436 3 23:17.8 2 1:13.1 3 1:22:35.6 1 0:38.3 1 39:20.8 2:27:05.6

Female 16 to 19

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 38 ELIZABETH CALLISON 466 1 18:06.4 1 2:16.0 1 1:24:22.9 1 5:04.6 1 55:59.4 2:45:49.3

Female 20 to 29

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 26 KARA WAGNER 443 1 18:23.0 1 1:24.3 1 1:15:47.1 1 1:21.4 1 52:53.7 2:29:49.5

Female 30 to 39

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 27 MONICA PEARSON 448 1 21:31.4 1 1:19.3 1 1:14:50.5 1 1:04.3 1 53:43.0 2:32:28.5
2 41 SARAH GOAD 444 4 24:19.3 4 2:29.0 4 1:26:56.8 4 1:04.5 2 1:01:24.9 2:56:14.5
3 43 ERIN BYRGE 439 2 22:52.9 2 1:58.6 3 1:25:24.7 2 1:16.8 3 1:07:19.9 2:58:52.9
4 44 JESSICA MASON 419 3 22:54.4 3 2:49.4 2 1:23:47.9 3 2:17.0 4 1:07:46.5 2:59:35.2

Female 40 to 49

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 31 KERI JONES 494 3 22:46.5 3 1:54.8 1 1:18:58.1 1 1:31.5 1 51:39.1 2:36:50.0
2 37 STACEY RUNKE 432 1 20:21.0 1 2:49.5 2 1:20:35.9 2 2:11.1 2 59:29.7 2:45:27.2
3 49 LINDA CALLISON 467 4 27:07.2 4 2:50.3 3 1:30:12.0 3 3:24.5 3 1:19:00.0 3:22:34.0
4 52 JENNIFER ROAN 422 2 21:57.7 2 2:17.1 4 1:55:30.1 4 1:38.2 4 1:11:36.3 3:32:59.4

Female 50 to 59

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 24 JULIE JENKINS 488 1 20:35.1 1 1:16.1 1 1:16:00.9 1 1:23.9 1 49:18.9 2:28:34.9
2 34 MELANIE BOWIE 416 3 24:12.8 2 1:46.1 2 1:18:26.2 2 0:59.8 2 56:50.9 2:42:15.8
3 47 ANDREA RISK 492 2 24:08.1 3 3:35.4 3 1:30:04.0 3 3:10.0 3 1:06:19.1 3:07:16.6
4 48 CARLA ELENZ 434 4 33:27.7 4 5:02.3 4 1:30:46.2 4 2:06.2 4 1:03:38.2 3:15:00.6

Male Open Winners

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 AARON BACHMAN 456 1 14:01.7 1 0:23.8 2 1:00:11.4 2 0:35.7 1 33:16.0 1:48:28.6
2 2 DAVE SMITH 463 2 15:02.7 2 0:27.7 1 58:17.8 1 0:21.9 2 37:10.3 1:51:20.4
3 3 PHIL KAUPPI 472 3 16:08.6 3 1:29.4 3 1:02:36.5 3 0:59.9 3 40:56.1 2:02:10.5

Male 20 to 29

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 11 MICHAEL SMITH 464 1 18:17.2 2 1:33.5 2 1:13:49.6 2 1:14.4 1 40:01.8 2:14:56.5
2 22 GREG ROAN 452 2 18:45.7 1 0:55.8 1 1:13:05.1 1 1:29.8 2 53:07.3 2:27:23.7
3 33 STEVE FARVER 429 3 25:36.4 4 3:47.1 4 1:16:33.2 4 1:20.7 3 50:27.3 2:37:44.7
4 35 CODY RICHARDSON 420 4 27:55.0 3 1:23.7 3 1:15:29.2 3 1:01.9 4 57:22.6 2:43:12.4

Male 30 to 39

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 RYAN HAMILTON 473 1 16:44.4 1 0:30.8 1 1:05:11.6 1 43:26.5 2:05:53.3
2 7 LEE KANITZ 447 6 21:39.1 6 0:51.5 1 1:05:01.7 2 0:36.7 2 38:35.3 2:06:44.3
3 8 STEPHEN ELES 460 3 19:36.2 3 1:16.5 4 1:10:29.9 5 1:01.4 3 35:07.6 2:07:31.6
4 9 TREVOR DARNELL 495 7 22:23.0 7 1:21.5 3 1:06:48.6 4 0:41.3 4 39:07.4 2:10:21.8
5 12 JOHN PRYOR 451 5 20:17.3 4 1:17.9 5 1:11:52.5 6 0:59.3 5 43:38.7 2:18:05.7
6 17 CRAIG ELFORD 433 2 17:42.2 2 0:56.3 2 1:10:04.6 3 0:39.0 6 51:49.5 2:21:11.6
7 25 MATT BOLDREY 458 4 20:13.5 5 1:41.6 6 1:15:28.7 7 0:42.3 7 51:26.6 2:29:32.7
8 39 JOON-BEOM CHU 442 8 23:20.5 8 3:05.7 7 1:18:57.3 8 1:55.5 8 1:00:22.2 2:47:41.2

Male 40 to 49

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 GLENN GOODMAN 457 3 16:45.1 3 0:48.0 2 1:04:44.6 2 0:39.6 1 40:40.1 2:03:37.4
2 6 JON FOLTZ 487 1 14:37.0 1 0:34.2 1 1:04:38.6 1 1:00.1 2 45:38.2 2:06:28.1
3 10 SCOUT HESTER 426 5 17:57.7 5 1:19.5 4 1:08:21.6 4 0:28.8 3 45:14.0 2:13:21.6
4 13 SEAN SULLIVAN 459 7 18:55.0 9 2:27.8 6 1:09:51.6 6 1:37.5 4 45:35.7 2:18:27.6
5 15 KASEY NELSON 437 4 17:18.8 4 1:47.0 5 1:10:32.8 5 1:24.2 5 48:24.9 2:19:27.7
6 16 JEFF WAGNER 490 6 18:32.6 6 1:54.2 8 1:13:22.1 7 0:56.9 6 45:07.8 2:19:53.6
7 19 JOE DECKER 441 8 19:23.8 7 1:23.0 7 1:12:52.1 8 1:20.0 7 49:27.6 2:24:26.5
8 20 RICHARD FILAR 454 2 16:06.6 2 0:58.9 3 1:09:00.6 3 1:35.3 8 58:30.9 2:26:12.3
9 23 TIMOTHY REAUME 438 9 19:31.4 8 1:35.1 9 1:20:21.0 9 0:53.8 9 45:31.5 2:27:52.8
10 28 FRANK INGALLS 440 10 21:37.3 10 1:51.0 10 1:18:04.1 10 1:16.3 10 50:00.5 2:32:49.2
11 29 TED RICHARDSON 421 13 25:46.7 13 2:11.0 11 1:14:23.7 11 0:59.8 11 51:19.3 2:34:40.5
12 46 DAVID QUA 423 12 24:16.1 12 1:17.5 12 1:29:32.3 12 1:08.2 12 1:03:45.7 2:59:59.8
13 51 JOSEPH COLLITON 446 11 22:35.4 11 2:20.0 13 1:59:54.6 13 1:41.1 13 1:01:48.2 3:28:19.3

Male 50 to 59

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 30 STEVE BAKER 425 1 20:08.5 1 2:15.0 2 1:21:28.9 1 51:31.3 2:35:23.7
2 32 LARRY HUSTON 418 4 23:53.0 4 2:17.3 2 1:16:38.4 3 2:09.1 2 52:27.2 2:37:25.0
3 36 DONOVAN ADENDORF 445 2 21:59.0 2 1:26.5 1 1:16:50.2 1 1:17.8 3 1:02:50.1 2:44:23.6
4 40 THOMAS KLEIN 453 3 22:02.0 3 2:50.1 4 1:32:32.6 5 3:09.3 4 48:35.3 2:49:09.3
5 45 DAVE ANDERSON 489 5 26:56.0 5 1:44.0 3 1:17:59.9 4 2:32.8 5 1:10:42.2 2:59:54.9
6 50 JONATHAN ELENZ 435 6 32:35.6 6 4:29.4 5 1:30:30.8 6 3:42.2 6 1:12:05.9 3:23:23.9

Male 60 to 69

Overall ---- Swim ---- ----- T1 ----- ---- Bike ---- ----- T2 ----- ---- Run ---- Total
Place Place Name Bib No Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 42 DONN BROEKER 417 1 24:02.9 1 3:59.0 1 1:29:02.5 1 1:29.9 1 1:00:00.4 2:58:34.7




2012 Mark Mellon

5K Run

Age Group Results

July 07, 2012

Female Open Winners

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 BROOKE WAGNER 491 9 21:53.6
2 ANGIE WESTOVER ANN ARBOR MI 471 14 24:03.4
3 AVERI BEBBLE GAYLORD MI 503 16 24:43.6
Female 11 to 15

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 CECILY LAHEY MIO MI 307 34 30:39.9
2 SERENA ORSINI MIDLAND MI 305 46 42:06.2
Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 JENNA GABRESKI 496 24 25:42.9
Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 NICOLE GABRESKI ANN ARBOR MI 320 20 25:09.9
2 LYNDSAY SHARROW GILBERT AZ 310 27 26:46.3
3 LESLIE FOLEY SURPRISE AZ 313 28 26:46.4
4 JEN SHADRACH ANN ARBOR MI 321 36 30:57.9
Female 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 CHRISTIE SHADRACH PARMA OH 332 25 25:58.6
2 BETH MARBEN GAYLORD MI 326 29 26:53.4
3 DONNA ORSINI MIDLAND MI 304 30 27:04.7
4 TOMOKA MIYAMOTO DETROIT MI 330 32 28:07.3
5 SARAH JOHNSON LAKEVILLE MN 309 33 29:25.1
6 LIZ GALE 502 38 32:23.0
7 KATHERINE GALE 501 39 32:23.2
8 ERIN LAHEY MIO MI 306 40 32:29.1
9 CARRIE DORCEY CHINA MI 319 42 33:08.0
10 DANIELLE SWARTZ BOYNE CITY MI 337 49 44:39.4
Female 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 MICHELLE DINGMAN MANCELONA MI 340 21 25:19.3
2 LAURA FLYNN SAULT STE. MARIE O 324 35 30:39.9
3 PENNY DERENZY GRAYLING MI 329 37 32:07.5
Female 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 MARY POPE PINCKNEY MI 327 22 25:26.6
2 THERESA TRUDEAU PELLSTON MI 312 43 33:20.5
3 CAROLYN HARNEY 497 44 36:59.8
4 CATHERINE BODNAR HOPE MI 323 45 39:47.6
Male Open Winners

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 SHAYNE DINGMAN 506 1 17:49.0
2 KYLE REAMER ROCKFORD MI 481 2 19:34.3
3 JEFF SHARROW GILBERT AZ 311 3 20:16.6
Male no age provided

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 TRAVEN MALBOUEF 504 23 25:28.2
Male 11 to 15

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 JACOB REAMER ROCKFORD MI 479 10 23:01.3
2 DANIEL LAHEY MIO MI 308 47 42:17.9
Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 NICK REAMER ROCKFORD MI 480 12 23:29.5
Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 TERRANCE FOLEY SURPRISE AZ 314 13 23:32.0
Male 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 KURT KWIATKOWSKI RUDYARD MI 315 6 21:35.0
2 STEVE SAWYER RUDYARD MI 325 7 21:42.2
3 KEVIN POSTMA RUDYARD MI 338 8 21:52.4
4 LARRY FORTIER GAYLORD MI 331 18 24:51.0
5 LANCE BICKEL RUDYARD MI 316 19 24:54.4
6 DANIEL CHRISTENSEN BEAVERTON OR 322 26 26:30.5
7 ROBERT SWARTZ BOYNE CITY MI 336 48 44:38.9
Male 40 to 49

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 COREY DERENZY GRAYLING MI 328 4 21:15.8
2 MARK BULK 498 5 21:32.2
3 CLINT REAMER ROCKFORD MI 482 15 24:10.3
4 MICHAEL MALESKI PARMA OH 333 17 24:48.0
5 THOMAS SUTTON GAYLORD MI 334 31 28:01.9
Male 50 to 59

Total
Place Name City Bib No Overall Time
1 KURT DINGMAN MANCELONA MI 339 11 23:13.3
2 CRAIG JOHNSON WOLVERINE MI 335 41 32:53.3