2012 Ann Arbor Triathlon/Duathlon/Trail Run

back to results

Jul. 8, 2012

2012 Ann Arbor Triathlon/Duathlon/Trail Run
Pinckney, MI
Provided by Gault Race Mgt.


2012 ANN ARBOR TRIATHLON/DUATHLON/TRAIL RUN
SUNDAY, JULY 8, 2012
DUATHLON RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======
1 Matthew Beaudry 26 1 12:15 6:08 1:14 4 41:01 20.5 0:26 1 35:43 7:09 1:30:37

FEMALE OVERALL WINNER
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======
1 Heather Irvine 43 1 55:23 15.2 1:40 1 53:48 10:46 2:54:31

MALE MASTERS WINNER
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======
1 Dan Vining 46 4 13:58 6:59 0:51 3 41:01 20.5 0:47 2 40:17 8:04 1:36:52

FEMALE MASTERS WINNER
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 15 - 17
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 15 - 17
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======
1 Daniel Vainner 27 1 13:41 6:51 0:52 1 41:11 20.4 0:48 1 40:04 8:01 1:36:35
2 David Bild 27 2 16:53 8:27 1:29 3 52:25 16.0 1:33 2 50:02 10:01 2:02:20
3 Andrew Mabee 25 3 18:30 9:15 1:19 2 46:47 18.0 1:22 3 54:41 10:57 2:02:37

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======
1 Andrew Beaudry 30 1 14:23 7:12 1:10 1 44:22 18.9 1:11 1 47:23 9:29 1:48:27

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======
1 Wolfgang Schauss 39 1 14:04 7:02 1:28 1 45:50 18.3 1:22 1 42:52 8:35 1:45:33

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======
1 Stephen Green 42 4 14:25 7:13 1:03 1 39:20 21.4 1:15 2 41:35 8:19 1:37:37
2 Ron Kuzdak 43 1 13:46 6:53 0:59 2 40:40 20.7 1:03 4 42:27 8:30 1:38:54
3 Tim Valko 43 2 13:47 6:54 0:48 3 42:24 19.8 0:43 3 41:39 8:20 1:39:19
4 Rob Marshall 41 3 14:21 7:11 1:26 6 48:52 17.2 1:23 1 38:25 7:41 1:44:24
5 Robert Csortos 44 6 16:03 8:02 1:15 4 45:32 18.4 1:43 5 51:09 10:14 1:55:40
6 Gerald Gonzales 40 5 16:02 8:01 1:29 5 47:56 17.5 1:25 6 55:19 11:04 2:02:09
7 James Gordon 41 7 18:29 9:15 1:36 7 52:19 16.1 1:37 7 1:04:32 12:55 2:18:31
8 Ravi Shanker 44 8 22:13 11:07 2:35 8 1:00:06 14.0 2:05 8 1:17:29 15:30 2:44:27

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======
1 Thomas Valko 45 1 13:32 6:46 0:57 1 42:33 19.7 0:43 1 41:21 8:17 1:39:04
2 Larry Philippi 45 2 14:12 7:06 1:34 2 50:08 16.8 1:58 3 49:14 9:51 1:57:04
3 Tim Gallagher 48 3 16:12 8:06 1:48 3 56:25 14.9 1:26 2 45:41 9:09 2:01:29

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======
1 Peter McCullough 50 1 16:04 8:02 2:04 1 48:04 17.5 2:14 1 47:08 9:26 1:55:32
2 Per Broman 50 2 49:35 24:48 1:32 2 51:25 16.3 1:48 2 49:10 9:50 2:33:29

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======
1 Matt Daly 56 1 16:00 8:00 1:15 1 42:01 20.0 1:23 1 46:46 9:22 1:47:23

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======
1 John Cleveland 60 1 15:58 7:59 1:04 1 53:32 15.7 0:57 1 48:31 9:43 1:59:59

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 75 - 79
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 75 - 79
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 80 - 99
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 80 - 99
Place Name Ag Rank Run 1 Pace T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ============================ == ==== ======= ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======

Website services and online registration powered by Active Network.




2012 ANN ARBOR TRIATHLON/DUATHLON/TRAIL RUN
SUNDAY, JULY 8, 2012


MALE OVERALL WINNER
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 12 Colin Dunham 33 10 13:51 1:31 1 35:19 23.8 0:47 2 31:49 6:22 1:23:15

FEMALE OVERALL WINNER
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 32 Melissa Sundermann 42 15 16:40 1:38 3 40:07 20.9 0:58 1 38:01 7:37 1:37:22

MALE MASTERS WINNER
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 14 Roman Krzyzanowski 41 12 15:54 1:33 1 36:01 23.3 0:51 1 33:14 6:39 1:27:30

FEMALE MASTERS WINNER
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 39 Karen McKeachie 59 1 14:45 1:54 1 39:15 21.4 0:57 3 42:52 8:35 1:39:40

MALE AGE GROUP 15 - 17
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 59 Trevor Lerner 16 2 19:59 2:33 1 40:24 20.8 1:37 1 41:06 8:14 1:45:37
2 70 Sean McCullough 16 4 21:56 1:55 2 41:45 20.1 1:06 2 41:25 8:17 1:48:06
3 113 Louis Sullivan 16 1 17:12 3:44 4 53:45 15.6 0:59 3 45:08 9:02 2:00:47
4 148 Matt St. Germain 17 3 21:07 2:21 3 49:25 17.0 1:19 4 54:54 10:59 2:09:04

FEMALE AGE GROUP 15 - 17
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 102 Jason Lerner 18 1 16:12 2:03 2 1:04:13 13.1 0:43 1 34:07 6:50 1:57:15
2 159 Matthew Defore 19 2 19:26 4:28 1 54:24 15.4 1:56 2 50:39 10:08 2:10:51

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 58 Sarah Cullen 18 1 12:46 1:54 1 44:42 18.8 0:48 1 45:29 9:06 1:45:36

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 13 John Cameron 20 1 11:23 1:52 1 37:54 22.2 0:53 1 31:44 6:21 1:23:45
2 19 Jay Woodbeck 21 3 15:27 1:54 3 38:30 21.8 1:00 2 34:56 7:00 1:31:44
3 28 Matt Hartwell 22 2 15:07 1:56 2 38:13 22.0 0:59 3 40:07 8:02 1:36:21
4 138 Ben Barkel 24 4 16:11 2:57 4 47:48 17.6 1:38 4 57:01 11:25 2:05:32

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 88 Elizabeth Ludwig 22 4 16:56 2:18 4 51:10 16.4 2:17 1 40:53 8:11 1:53:32
2 109 Elizabeth Pearce 21 2 15:51 2:46 6 56:50 14.8 0:40 2 42:20 8:28 1:58:25
3 110 Zoe Almquist 23 1 14:51 1:55 1 46:48 17.9 1:02 7 54:37 10:56 1:59:10
4 150 Zane Almquist 20 3 16:43 2:33 5 51:28 16.3 1:35 9 57:15 11:27 2:09:32
5 153 Amanda Sutton 22 6 19:23 2:59 3 50:52 16.5 2:12 6 54:21 10:53 2:09:45
6 158 Samantha Garber 24 5 18:43 3:03 7 57:57 14.5 0:50 5 50:06 10:02 2:10:36
7 161 Heather Hresko 22 7 20:44 3:31 9 1:01:14 13.7 1:03 4 47:14 9:27 2:13:43
8 165 Allison M. Jones 23 8 21:14 3:00 2 50:41 16.6 2:54 8 56:21 11:17 2:14:09
9 166 Elise Shepard 24 9 23:14 5:53 8 59:44 14.1 1:00 3 45:00 9:00 2:14:49

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 31 John Depaul 25 4 15:33 1:37 2 41:20 20.3 0:57 1 37:53 7:35 1:37:18
2 34 Peter Daining 29 2 13:43 2:15 1 39:53 21.1 0:32 3 42:21 8:29 1:38:42
3 36 Alex Gray 29 1 13:41 2:22 3 42:50 19.6 1:14 2 38:53 7:47 1:38:59
4 52 Brian Cuneo 26 3 15:19 1:53 4 43:13 19.4 1:05 4 42:56 8:36 1:44:25
5 77 Robert Rhonehouse 27 5 17:49 2:14 5 44:06 19.0 2:12 6 43:41 8:45 1:50:01
6 124 Luis Calderon 25 7 26:29 3:04 6 46:48 17.9 2:33 5 43:06 8:38 2:01:57
7 174 Troy Palme 27 6 17:56 5:47 7 54:35 15.4 2:11 7 59:45 11:57 2:20:13

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 56 Katie Whidden 26 2 16:07 1:48 1 40:15 20.9 0:49 1 46:26 9:18 1:45:23
2 97 Johnna Daniels 28 4 17:22 2:26 4 47:06 17.8 1:36 3 47:29 9:30 1:55:57
3 118 Katherine Sanford 25 5 19:03 3:16 5 50:16 16.7 1:50 2 46:57 9:24 2:01:20
4 125 Tracy Berman 29 8 23:05 2:08 3 46:17 18.1 1:27 4 49:13 9:51 2:02:08
5 132 Christina Balch 26 3 16:25 2:57 2 44:11 19.0 1:39 6 58:21 11:41 2:03:31
6 136 Shana Welch 28 1 12:36 2:39 7 53:16 15.8 0:42 5 55:27 11:06 2:04:39
7 179 Jill Laskowski 26 7 20:54 4:01 6 52:59 15.9 1:30 8 62:41 12:33 2:22:03
8 183 Christina Barkel 25 6 20:52 4:21 8 58:12 14.4 1:49 7 60:30 12:06 2:25:41

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 18 Kyle Handley 34 1 14:46 2:17 1 38:33 21.8 0:49 1 34:48 6:58 1:31:11
2 23 Kevin Rogan 33 2 15:24 2:17 3 40:21 20.8 1:02 2 35:28 7:06 1:34:31
3 45 Ryan Molloy 31 5 16:54 2:06 7 44:46 18.8 0:26 3 37:57 7:36 1:42:06
4 62 David Moerlein 34 9 20:59 2:09 2 39:26 21.3 1:08 5 43:09 8:38 1:46:50
5 63 Chris Ray 32 4 16:24 1:54 4 43:30 19.3 1:21 6 43:47 8:46 1:46:55
6 98 John Carty 33 10 22:10 4:07 8 44:49 18.7 1:52 4 43:08 8:38 1:56:05
7 106 Matt Richards 33 3 15:56 3:02 6 44:35 18.8 1:36 7 52:38 10:32 1:57:45
8 131 Ryan Szaroleta 33 6 17:28 3:51 5 44:15 19.0 2:30 8 54:59 11:00 2:03:00
9 140 Paul Gresh 33 7 20:04 3:03 9 45:27 18.5 1:36 9 55:44 11:09 2:05:50
10 169 Robert Stockoski 31 8 20:12 4:07 10 51:52 16.2 1:50 10 59:16 11:52 2:17:16

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 90 Carrie Williams 34 6 20:02 2:26 1 44:31 18.9 1:24 3 45:40 9:08 1:54:01
2 99 Erin Daly 34 10 22:39 2:07 2 46:07 18.2 1:06 1 45:03 9:01 1:57:01
3 104 Emily Smith 30 9 21:23 2:29 4 47:01 17.9 1:32 2 45:07 9:02 1:57:29
4 135 Kristina Martin 33 2 18:47 3:03 3 46:19 18.1 1:47 9 54:18 10:52 2:04:12
5 145 Ashlea Bache 30 3 18:53 3:00 7 51:08 16.4 3:18 7 52:06 10:26 2:08:23
6 146 Anne Torrez 30 5 19:38 2:48 9 51:58 16.2 0:58 8 53:27 10:42 2:08:48
7 151 Elizabeth Blake 32 4 19:30 3:31 5 49:30 17.0 1:24 10 55:41 11:09 2:09:34
8 155 Kara Lavey 33 8 21:18 3:39 8 51:49 16.2 1:33 5 51:50 10:22 2:10:07
9 162 Jennifer Korman 33 1 14:56 5:54 11 55:04 15.3 0:52 11 56:59 11:24 2:13:44
10 164 Kristin Lukowski 33 7 20:38 3:48 12 56:55 14.8 1:54 4 50:45 10:09 2:13:59
11 175 Diane Wisnewski 30 12 26:17 2:40 6 50:00 16.8 1:37 12 60:08 12:02 2:20:40
12 176 Jishu Xu 34 13 29:22 3:58 10 52:02 16.1 3:16 6 52:04 10:25 2:20:41
13 186 Sarah Faix 30 11 23:43 2:57 13 59:40 14.1 1:12 13 62:39 12:32 2:30:10

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 15 Jeremy Hansen 37 2 12:16 1:35 1 37:23 22.5 0:48 1 36:58 7:24 1:28:58
2 20 Stephen Fetyko 39 1 12:11 1:42 2 38:27 21.8 0:53 4 39:18 7:52 1:32:29
3 27 Todd Gillihan 36 3 13:07 2:36 3 41:00 20.5 1:28 2 37:51 7:35 1:36:00
4 49 Daniel Sheldon 35 9 18:53 2:04 4 41:22 20.3 1:20 5 39:21 7:53 1:42:58
5 54 Jason Holman 39 6 16:09 1:55 9 48:15 17.4 0:55 3 37:54 7:35 1:45:06
6 60 Steve Maciejewski 35 5 16:00 2:09 6 42:22 19.8 0:59 8 44:17 8:52 1:45:44
7 61 James Demeester 37 4 15:45 3:31 5 41:37 20.2 1:53 7 43:27 8:42 1:46:11
8 68 Peter Ragnes 38 7 16:13 3:04 7 43:50 19.2 2:00 6 42:38 8:32 1:47:42
9 86 Irwan Salim 36 8 18:15 2:29 8 45:00 18.7 1:41 9 45:25 9:05 1:52:48
10 170 Caleb Poirier 36 10 21:07 4:58 11 58:31 14.4 3:26 10 49:19 9:52 2:17:19
11 190 Bryan Stewart 38 11 34:41 6:59 10 54:34 15.4 3:42 11 61:25 12:17 2:41:19

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 42 Monica West 39 1 15:16 1:49 1 40:20 20.8 1:05 1 42:58 8:36 1:41:26
2 69 Adrienne Oday 37 2 16:25 2:12 2 43:14 19.4 0:41 2 45:22 9:05 1:47:51
3 79 Robyn Kaiser 39 3 17:36 2:15 3 43:50 19.2 1:07 3 46:09 9:14 1:50:55
4 137 Kathryn Eisenmann 39 5 19:30 2:22 4 46:56 17.9 1:23 4 55:00 11:00 2:05:07
5 182 Shelly Stempfle 37 4 17:54 3:35 5 56:18 14.9 1:58 5 63:42 12:45 2:23:26

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 22 John Walz 40 2 14:19 1:23 5 41:06 20.4 1:00 1 35:25 7:05 1:33:12
2 26 Jason Adams 41 4 16:27 1:45 2 39:31 21.3 1:08 2 36:59 7:24 1:35:48
3 40 Christopher Howard 41 1 13:33 2:01 1 38:24 21.9 0:57 7 45:11 9:03 1:40:04
4 41 Patrick Kubovsky 42 5 17:37 1:38 3 40:13 20.9 0:48 3 39:59 8:00 1:40:12
5 46 Mike Birkett 43 7 19:01 1:33 4 40:20 20.8 0:54 5 40:36 8:08 1:42:22
6 53 Mark Stuligross 44 3 16:21 1:41 6 41:38 20.2 1:04 6 43:54 8:47 1:44:35
7 74 Matthew Dushane 42 12 20:45 2:47 8 43:19 19.4 1:55 4 40:21 8:05 1:49:04
8 85 David A Tapia-Vidal 41 14 21:11 2:19 7 42:44 19.7 1:08 8 45:19 9:04 1:52:40
9 119 Greg White 40 13 20:51 3:36 9 45:50 18.3 1:27 9 49:46 9:58 2:01:29
10 133 Brian Langsdorf 43 8 19:15 2:25 10 47:56 17.5 2:28 11 51:40 10:20 2:03:41
11 141 Jason Heth 43 6 18:20 2:36 14 52:23 16.0 1:33 12 51:52 10:23 2:06:41
12 144 James Sparre 42 9 19:38 3:59 12 49:19 17.0 2:13 13 53:10 10:38 2:08:17
13 147 Paul Rozek 41 11 20:34 3:37 13 51:49 16.2 1:27 10 51:35 10:19 2:09:00
14 163 Richard Creger 41 10 20:00 3:28 11 49:17 17.0 3:00 14 58:10 11:38 2:13:53

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 48 Suzanne Harshman 42 2 16:40 1:54 1 39:56 21.0 0:59 2 43:28 8:42 1:42:54
2 76 Sharlene Day 43 5 20:21 2:32 3 44:25 18.9 1:21 1 41:18 8:16 1:49:55
3 83 Annette Jones 43 3 17:10 2:04 2 44:12 19.0 0:45 3 47:56 9:36 1:52:05
4 117 Jennifer Olk 40 1 16:01 2:01 6 51:28 16.3 1:37 4 50:10 10:02 2:01:15
5 134 Erin Jackson-Sena 43 6 21:09 2:39 4 44:41 18.8 1:24 6 54:19 10:52 2:04:11
6 139 Adrienne Iddings 44 7 23:08 3:02 5 46:03 18.2 1:28 5 51:57 10:24 2:05:36
7 157 Jenifer Wiles 40 4 18:46 3:10 7 52:40 15.9 1:04 7 54:40 10:56 2:10:17

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 43 Creg Carpenter 47 1 13:17 2:23 4 42:45 19.6 1:12 2 41:56 8:24 1:41:31
2 64 Sherman Clark 49 3 15:14 2:00 8 44:59 18.7 1:35 4 43:18 8:40 1:47:03
3 67 Khalil Raffoul 47 7 18:47 2:12 1 38:35 21.8 1:43 8 46:17 9:16 1:47:33
4 71 Michael Metzger 45 2 14:55 2:54 9 45:25 18.5 1:55 3 43:05 8:37 1:48:11
5 73 Dennis Berry 48 4 17:25 2:09 6 43:56 19.1 1:24 6 44:12 8:51 1:49:04
6 80 Michael Hoff 45 6 18:39 2:17 2 41:31 20.2 1:54 9 46:40 9:20 1:50:59
7 81 Doug Collings 46 5 17:45 2:07 5 43:52 19.1 1:16 7 46:08 9:14 1:51:06
8 89 Kurt Gerster 48 10 20:28 3:03 10 48:07 17.5 1:54 1 40:16 8:04 1:53:46
9 101 Robert Townsend 47 9 19:09 3:24 11 49:11 17.1 1:56 5 43:25 8:41 1:57:05
10 122 David Trimmer 48 8 18:52 3:05 3 41:54 20.0 3:01 11 55:05 11:01 2:01:55
11 130 Kurt Bortels 46 11 24:54 1:55 7 44:31 18.9 0:52 10 50:34 10:07 2:02:44

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 65 Eva Solomon 45 3 18:46 2:13 1 43:02 19.5 1:15 1 42:01 8:25 1:47:15
2 94 Jacalen Garris 49 1 16:20 2:13 2 44:12 19.0 0:57 2 51:55 10:23 1:55:35
3 129 Lavinia Raffoul 47 2 16:32 3:07 3 44:23 18.9 1:23 3 57:18 11:28 2:02:41
4 177 Lisa Hartwell 49 5 28:15 4:23 4 46:53 17.9 2:03 4 59:28 11:54 2:20:59
5 184 Deanna Sarvis 47 4 22:39 2:42 5 59:43 14.1 1:32 5 59:52 11:59 2:26:25

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 17 Greg Seaman 53 1 13:19 2:16 3 39:01 21.5 0:58 1 35:32 7:07 1:31:03
2 21 Dave Furey 54 3 15:51 1:49 1 37:49 22.2 0:56 2 36:26 7:18 1:32:48
3 25 Ron Poore 54 2 15:41 2:09 2 38:51 21.6 1:28 3 37:23 7:29 1:35:30
4 47 Philip MacBride 53 5 19:22 1:33 4 41:21 20.3 1:06 4 39:04 7:49 1:42:24
5 121 Dale Garber 52 7 19:34 4:24 5 46:59 17.9 2:17 5 48:25 9:41 2:01:37
6 173 Dennis Graham 54 4 19:04 3:35 8 52:41 15.9 2:19 8 61:50 12:22 2:19:27
7 178 Will Chiola 54 9 23:58 5:03 6 51:04 16.4 1:59 6 59:30 11:54 2:21:32
8 180 Reed Newland 54 6 19:27 5:13 9 53:27 15.7 2:57 7 61:17 12:16 2:22:19
9 189 Richard J Ulrey Jr 51 8 22:32 5:03 7 51:10 16.4 2:40 9 75:48 15:10 2:37:11

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 82 Heather McNamara 51 1 16:41 2:35 1 43:50 19.2 1:08 1 47:06 9:26 1:51:18
2 108 Julie Johanningsmeier 50 2 16:47 2:02 3 44:43 18.8 1:04 4 53:39 10:44 1:58:13
3 114 Cathy Kolpacki 50 3 18:05 2:59 4 46:54 17.9 1:11 3 51:46 10:22 2:00:53
4 116 Jenny Cotton Pruitt 54 5 19:17 2:20 5 47:21 17.7 1:24 2 50:52 10:11 2:01:12
5 143 Rachael Criso 50 8 20:52 2:43 2 44:24 18.9 1:19 6 58:55 11:47 2:08:11
6 167 Cheryl Hannigan 52 7 20:48 2:58 7 49:23 17.0 1:39 8 60:14 12:03 2:15:00
7 168 Rose Lerner 53 6 20:04 3:09 8 51:00 16.5 2:37 7 59:02 11:49 2:15:49
8 171 Janet Hunnius 51 9 27:55 3:25 6 48:38 17.3 1:56 5 55:41 11:09 2:17:32
9 188 Susan Sullivan 51 4 18:43 4:51 9 1:05:44 12.8 1:07 9 66:42 13:21 2:37:05

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 24 Brad Sharp 56 3 18:11 2:25 1 37:46 22.2 0:58 1 35:59 7:12 1:35:18
2 50 George Reynolds 56 2 17:48 1:54 2 41:16 20.4 1:11 2 41:37 8:20 1:43:45
3 93 Frank Mirabella 59 1 14:35 2:59 5 46:25 18.1 1:52 3 49:43 9:57 1:55:32
4 115 Art Demonte 55 5 19:28 2:41 3 44:20 18.9 3:15 4 51:19 10:16 2:01:00
5 123 Greg Upshur 58 4 18:33 3:22 4 45:30 18.5 2:30 5 52:03 10:25 2:01:56

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 112 Beth Major 56 1 18:46 2:41 1 46:58 17.9 1:54 1 50:04 10:01 2:00:21

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 44 King Yaeger 64 1 15:24 2:04 1 40:43 20.6 1:26 1 42:16 8:28 1:41:50
2 84 Stephan Risher 61 4 19:25 2:45 3 43:04 19.5 1:40 2 45:22 9:05 1:52:15
3 87 Neal Little 63 2 18:10 2:53 2 42:24 19.8 1:30 3 48:27 9:42 1:53:22
4 142 Thomas Joseph 60 5 20:05 3:28 4 50:37 16.6 2:07 4 50:43 10:09 2:06:58
5 154 Jim Coleman 63 3 19:01 3:17 5 51:58 16.2 1:12 5 54:40 10:56 2:10:06
6 193 David Legg 60 6 27:05 7:01 6 59:48 14.0 5:14 6 99:04 19:49 3:18:11

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 103 Liz Campbell 60 2 19:28 2:20 1 46:22 18.1 1:23 1 47:46 9:34 1:57:18
2 152 Diane Ebert-May 63 1 18:58 1:56 2 51:08 16.4 1:35 2 56:01 11:13 2:09:36
3 181 Elaine Widzinski 62 3 27:19 3:29 3 52:13 16.1 1:29 3 58:17 11:40 2:22:44

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 78 Dennis West 66 1 15:33 1:56 1 44:55 18.7 1:01 1 46:50 9:22 1:50:12
2 149 David Campbell 66 2 21:44 3:05 2 47:43 17.6 1:37 2 55:24 11:05 2:09:31

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 107 Earl Gaball 70 1 19:38 2:52 1 44:07 19.0 1:51 1 49:29 9:54 1:57:54

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======

MALE AGE GROUP 75 - 79
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======

FEMALE AGE GROUP 75 - 79
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======

MALE AGE GROUP 80 - 99
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======

FEMALE AGE GROUP 80 - 99
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======

CLYDESDALE AGE GROUP 15 - 39
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 55 Blake Donovan 25 2 19:10 2:37 2 41:44 20.1 1:26 1 40:27 8:06 1:45:23
2 91 Adam Heisel 34 3 20:18 3:18 1 40:21 20.8 2:23 2 48:07 9:38 1:54:25
3 156 Gregory Tracy 35 1 16:41 4:41 3 48:41 17.3 2:20 3 57:56 11:36 2:10:17

CLYDESDALE AGE GROUP 40 - 99
Place O'All Name Ag Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ============================ == ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ===== ===== =======
1 96 Gregg Iddings 44 1 19:08 2:58 1 41:41 20.2 2:32 1 49:32 9:55 1:55:49
2 160 Thomas Pierce 43 2 20:56 4:02 2 45:48 18.3 2:13 2 60:35 12:07 2:13:32

MALE RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim T1 Rank Bike Rate T2 Rank Run Pace Final
===== ===== ==================== ==== ======= ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== =======
1 165 NORTHVILLE TRIATHLON 1 12:03 1:13 2 57:27 14.6 0:27 1 38:42 7:45 1:49:49
2 166 FUN HOGS 2 18:06 1:26 1 43:45 19.2 0:34 2 53:42 10:45 1:57:32

Website services and online registration powered by Active Network.



2012 ANN ARBOR TRIATHLON/DUATHLON/TRAIL RUN
SUNDAY, JULY 8, 2012


MALE 1 - 19
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

FEMALE 1 - 19
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

MALE 20 - 24
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

FEMALE 20 - 24
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

MALE 25 - 29
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

FEMALE 25 - 29
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====
1 765 Liz Smith 26 Ann Arbor MIC 53:48 10:46
2 757 Kathryn Becker 28 Howell MIC 1:00:31 12:07
3 767 Emily Witt 27 Howell MIC 1:00:31 12:07

MALE 30 - 34
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====
1 764 Jacob Scherer 32 Toledo OHI 54:01 10:49

FEMALE 30 - 34
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====
1 766 Rebecca Timmons 33 Ajax ONT 52:01 10:25
2 763 Elizabeth Pringle 30 Ann Arbor MIC 53:28 10:42

MALE 35 - 39
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

FEMALE 35 - 39
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====
1 769 Christina Shockley 37 Ann Arbor MI 46:20 9:16

MALE 40 - 44
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====
1 762 Todd Pollock 40 Woodville OHI 39:06 7:50
2 759 David Grigg 42 Saint Clair Shore MIC 45:29 9:06

FEMALE 40 - 44
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====
1 761 Annamarie Mondro 44 Pinckney MIC 57:15 11:27

MALE 45 - 49
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

FEMALE 45 - 49
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====
1 768 Donia Mueller 47 Ypsilanti MI 1:15:07 15:02

MALE 50 - 54
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

FEMALE 50 - 54
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

MALE 55 - 59
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

FEMALE 55 - 59
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

MALE 60 - 64
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

FEMALE 60 - 64
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

MALE 65 - 69
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

FEMALE 65 - 69
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

MALE 70 - 99
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

FEMALE 70 - 99
Place No. Name Ag Town Sta Final Pace
===== ===== ============================ == ================= === ======= =====

Website services and online registration powered by Active Network.