2012 Striders 10 Mile and 5 Mile

back to results

Apr. 21, 2012

2012 Striders 10 Mile and 5 Mile
Covenant Christian High School
Grand Rapids, MI
Provided by Michiana Timing


Striders 5Mile 4/21/2012

Top Males Overall in 5M division.
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 425 Andy Yazzie 08:05:00 08:31:04 00:26:04 29 M Kentwood

Top Females Overall in 5M division.
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 428 Alicia Sherwood 08:05:00 08:36:04 00:31:04 25 F Holland

Top Male Masters in 5M division.
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 431 Mike Woodbeck 08:05:00 08:35:21 00:30:21 54 M Grand Rapids

Top Female Masters in 5M division.
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 463 Jill Evers-Bowers 08:05:00 08:39:51 00:34:51 45 F Kent City

10-12 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.

13-15 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.


16-19 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name

20-24 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name

25-29 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 419 Chris Zuyddyk 08:05:00 08:51:36 00:46:36 29 M Jenison
2 469 Brent Stodalab 08:05:00 08:52:18 00:47:18 29 M


30-34 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 456 Christopher Gregory 08:05:00 08:32:24 00:27:24 31 M


35-39 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 461 Scott Belland 08:05:00 08:39:36 00:34:36 38 M Grand Rapids
2 423 Jeremy Wuelfing 08:05:00 09:06:08 01:01:08 37 M Greenville

40-44 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 429 Steve Gortsema 08:05:00 08:40:15 00:35:15 44 M Grandville
2 459 Pierre Sirois 08:05:00 08:43:55 00:38:55 42 M Grand Rapids
3 434 Bradley Barth 08:05:00 08:53:59 00:48:59 44 M Rockford

45-49 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 445 Tim Klobnock 08:05:00 08:53:45 00:48:45 48 M Walker
2 435 Michael Salmon 08:05:00 08:55:03 00:50:03 47 M Rockford

50-54 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 403 Calvin Brinks 08:05:00 08:47:37 00:42:37 53 M Jenison
2 432 Robert Gibson 08:05:00 08:51:10 00:46:10 54 M Jenison
3 454 Tom Diekevers 08:05:00 08:56:04 00:51:04 52 M Jenison


55-59 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 465 Scott Van Sirate 08:05:00 08:37:14 00:32:14 55 M Spring Lake
2 436 Steven Virkstis 08:05:00 08:40:43 00:35:43 56 M Comstock Park
3 443 Bob Shaffer 08:05:00 08:40:59 00:35:59 59 M E. Grand Rapids
4 441 Kevin Holmes 08:05:00 08:41:24 00:36:24 55 M Rockford
5 418 William Mcinnis 08:05:00 08:48:19 00:43:19 55 M Grandville
6 442 Steve Byxbe 08:05:00 08:53:40 00:48:40 56 M Grand Rapids
7 444 Tom Minor 08:05:00 08:53:46 00:48:46 56 M Rockford
8 455 Hal Boyd 08:05:00 08:59:28 00:54:28 58 M Grand Rapids

60-64 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 462 Ken DeBack 08:05:00 08:41:53 00:36:53 60 M Grand Rapids
2 440 Henry Boersma 08:05:00 08:49:35 00:44:35 63 M Grandville

65-69 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 420 Matt Britton 08:05:00 08:46:53 00:41:53 67 M Rothbury
2 438 William Bont 08:05:00 08:51:53 00:46:53 65 M Grandville


70-74 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 416 Paul Greshaw 08:05:00 08:49:17 00:44:17 71 M Grandville
2 412 Rod Smith 08:05:00 08:55:58 00:50:58 74 M Grand Rapids
3 458 Roger Mulder 08:05:00 09:02:08 00:57:08 72 M Holland


75-79 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 422 Harold Plaisier 08:05:00 08:51:13 00:46:13 78 M Jenison


80 and over in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 413 Wally Ypma 08:05:00 09:35:23 01:30:23 85 M Jenison

10-12 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.


13-15 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.


16-19 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 446 Ellen Hackett 08:05:00 08:40:52 00:35:52 17 F Grand Rapids


20-24 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 405 Angela Glas 08:05:00 08:57:21 00:52:21 23 F Grandville

25-29 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 414 Sharon Gill 08:05:00 08:49:34 00:44:34 28 F Grand Rapids
2 460 Megan Leestma 08:05:00 08:51:31 00:46:31 29 F Caledonia
3 415 Holly Johnson 08:05:00 08:53:53 00:48:53 25 F Caledonia
4 466 Dana Beaudoin 08:05:00 08:56:52 00:51:52 29 F Wyoming
5 406 Katie Benchley 08:05:00 08:57:47 00:52:47 27 F Bay City
6 407 Nancy Benchley 08:05:00 08:57:47 00:52:47 29 F Wyoming


30-34 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 457 Holly Gregory 08:05:00 08:44:30 00:39:30 32 F
2 409 Holly Zandstra 08:05:00 08:51:54 00:46:54 32 F Byron Center
3 464 Leticia Dykema 08:05:00 08:51:59 00:46:59 31 F Hudsonville


35-39 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 453 Michelle Wagner 08:05:00 08:51:59 00:46:59 38 F Hudsonvill
2 448 Holly Visser 08:05:00 08:52:31 00:47:31 38 F Hudsonville


40-44 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 447 Kim Tucker 08:05:00 08:44:24 00:39:24 42 F Grand Rapids
2 449 Emily Vanderlaan 08:05:00 08:44:54 00:39:54 42 F E. Grand Rapids
3 411 Andrea Harwood 08:05:00 08:51:19 00:46:19 41 F Ada
4 452 Noelle Brown 08:05:00 08:52:24 00:47:24 42 F East Grand Rapi
5 450 Pam Freeman 08:05:00 08:54:37 00:49:37 44 F Hudsonville
6 52 Julie Meller 08:05:00 08:54:48 00:49:48 40 F Rockford


45-49 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 404 Colleen Duthler 08:05:00 08:42:50 00:37:50 46 F Grand Rapids
2 451 Kris Ward 08:05:00 08:44:33 00:39:33 48 F Grand Rapids
3 427 Marianne Maxim 08:05:00 08:50:54 00:45:54 48 F Grand Rapids
4 410 Jean Simaz 08:05:00 09:04:51 00:59:51 49 F Grand Haven
5 417 Margaret O'toole 08:05:00 09:14:01 01:09:01 49 F Muskegon

50-54 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 437 Ginny Walz 08:05:00 08:58:42 00:53:42 52 F Wyoming


55-59 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 467 Maria Wordelmau 08:05:00 08:43:50 00:38:50 56 F
2 468 Tamara Steil 08:05:00 08:45:24 00:40:24 57 F Grandville
3 424 Lois Wilber 08:05:00 08:47:27 00:42:27 57 F Belding
4 433 Nancy Gibson 08:05:00 08:52:37 00:47:37 55 F Jenison
5 408 Patricia Openneer 08:05:00 08:55:32 00:50:32 57 F Rockford
6 421 Karen Penney 08:05:00 09:04:51 00:59:51 55 F Grand Rapids


60-64 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 426 Carla Schut 08:05:00 08:54:13 00:49:13 63 F Jenison


65-69 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name


70-74 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.


75-79 Age Group in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.


80 and over in division 5M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.





Striders 10 Mile 4/21/2012

Top Males Overall in 10M division.
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 1 Kristopher Koster 08:00:00 08:53:14 00:53:14 30 M Holland

Top Females Overall in 10M division.
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 30 Karin Vis 08:00:00 09:03:57 01:03:57 30 F Grand Rapids

Top Male Masters in 10M division.
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 271 Hank Risley 08:00:00 08:58:18 00:58:18 44 M Cedar Springs

Top Female Masters in 10M division.
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 266 Laura Cooper 08:00:00 09:05:47 01:05:47 51 F Kent City

10-12 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.


13-15 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.


16-19 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 176 Jordan Henning 08:00:00 08:56:19 00:56:19 18 M Kalamazoo
2 193 Chris Troemel 08:00:00 09:13:43 01:13:43 16 M Grandville
3 233 Jacob Westers 08:00:00 09:18:26 01:18:26 19 M Comstock Park
4 74 Daniel Smith 08:00:00 09:24:16 01:24:16 18 M Herriman
5 155 Jacob Ward 08:00:00 09:38:25 01:38:25 17 M Hudsonville

20-24 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 272 Blake DeBoer 08:00:00 09:08:23 01:08:23 20 M Hudsonville
2 86 Nate Bass 08:00:00 09:19:05 01:19:05 24 M Kentwood
3 88 Jeff Englishman 08:00:00 09:19:09 01:19:09 23 M Kentwood
4 218 Jordan Ritsema 08:00:00 09:19:56 01:19:56 23 M Hudsonville
5 138 David Vankampen 08:00:00 09:25:00 01:25:00 24 M Wyoming

25-29 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 126 Dan Vandenakker 08:00:00 08:54:18 00:54:18 26 M Grand Rapids
2 173 Nick Fisher 08:00:00 09:00:14 01:00:14 26 M Grand Rapids
3 209 Calvin Chopp 08:00:00 09:02:01 01:02:01 27 M Allegan
4 172 Adam Ringnalda 08:00:00 09:05:37 01:05:37 27 M Caledonia
5 214 Chaz Shelton 08:00:00 09:06:32 01:06:32 25 M Philadelphia
6 26 Matt Waterstone 08:00:00 09:07:10 01:07:10 29 M South Holland
7 82 David Taylor 08:00:00 09:07:13 01:07:13 25 M Allendale
8 222 Lance Froelich 08:00:00 09:07:22 01:07:22 27 M Otsego
9 220 Marcus Ringnalda 08:00:00 09:07:47 01:07:47 29 M Caledonia
10 282 Doug Tuka 08:00:00 09:08:50 01:08:50 26 M Holland
11 164 Robert Roper 08:00:00 09:09:13 01:09:13 28 M Grand Rapids
12 225 Matt Koning 08:00:00 09:11:00 01:11:00 29 M Grand Rapids
13 22 Brandon Schipper 08:00:00 09:11:40 01:11:40 27 M Holland
14 98 Adam Westmaas 08:00:00 09:12:23 01:12:23 29 M Jenison
15 198 Nicholas Fisher 08:00:00 09:13:12 01:13:12 25 M Zeeland
16 149 William Pirkola 08:00:00 09:14:37 01:14:37 26 M Kentwood
17 224 Nate Pastoor 08:00:00 09:18:34 01:18:34 29 M Jenison
18 169 Ed Harris 08:00:00 09:19:04 01:19:04 25 M Grand Rapids
19 51 Thomas Burke 08:00:00 09:24:32 01:24:32 29 M Grand Rapids
20 92 Jeff Ballard 08:00:00 09:29:35 01:29:35 29 M Wayland
21 134 Daniel Deweerd 08:00:00 09:32:09 01:32:09 25 M Hudsonville
22 199 David Wier 08:00:00 09:45:17 01:45:17 27 M Grand Rapids

30-34 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 286 David VanderMeer 08:00:00 08:54:52 00:54:52 33 M Zeeland
2 43 Matt Sicilia 08:00:00 08:56:37 00:56:37 33 M Grand Rapids
3 131 Samuel Darling 08:00:00 08:57:44 00:57:44 34 M Muskegon
4 56 James Grosse 08:00:00 08:59:37 00:59:37 32 M Zeeland
5 117 Chris Ferguson 08:00:00 09:04:08 01:04:08 34 M Lowell
6 48 Aaron Griffith 08:00:00 09:06:16 01:06:16 32 M Grand Rapids
7 231 Ron Silveira 08:00:00 09:09:55 01:09:55 33 M Allendale
8 234 Brad Langerak 08:00:00 09:10:11 01:10:11 33 M Jenison
9 258 Ismael Garcia 08:00:00 09:10:39 01:10:39 34 M Kentwood
10 64 Michael Benko 08:00:00 09:11:13 01:11:13 31 M
11 148 Erik Ripley 08:00:00 09:13:02 01:13:02 32 M Grand Rapids
12 292 Jason Mellema 08:00:00 09:14:02 01:14:02 31 M Portland
13 274 Jim Raseman 08:00:00 09:14:32 01:14:32 33 M Plainwell
14 260 Kamran Ismail 08:00:00 09:15:10 01:15:10 32 M Jenison
15 57 Eric Haynes 08:00:00 09:17:24 01:17:24 32 M Grand Rapids
16 157 Mark Hollebeek 08:00:00 09:20:52 01:20:52 34 M Rockford
17 154 Dale Parker 08:00:00 09:23:00 01:23:00 31 M Jenison
18 83 Steven Mckiernan 08:00:00 09:25:32 01:25:32 30 M Grand Rapids
19 254 Eric Dewaard 08:00:00 09:26:03 01:26:03 32 M Grand Rapids
20 295 Chris Lehman 08:00:00 09:27:18 01:27:18 33 M Allendale
21 89 Kyle Hanson 08:00:00 09:28:08 01:28:08 31 M Calendonia
22 100 Brian Sartorius 08:00:00 09:32:05 01:32:05 32 M Jenison
23 137 Joe Beaudoin 08:00:00 09:38:49 01:38:49 32 M Wyoming
24 141 Joshua Krbez 08:00:00 09:45:00 01:45:00 30 M Lowell
25 291 Leon Palmer 08:00:00 09:59:47 01:59:47 33 M Wyoming

35-39 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 264 Rob Hyde 08:00:00 08:54:31 00:54:31 37 M Grand Rapids
2 265 Kyle Baker 08:00:00 08:57:16 00:57:16 36 M Grand Rapids
3 2 Matt Smith 08:00:00 08:58:00 00:58:00 38 M Holland
4 268 Benji Walker 08:00:00 09:00:41 01:00:41 37 M Fremont
5 78 Brent Springvloed 08:00:00 09:01:49 01:01:49 39 M Byron Center
6 273 Brian Kalsbeek 08:00:00 09:05:17 01:05:17 37 M Grand Rapids
7 196 Jim Crites 08:00:00 09:09:28 01:09:28 38 M Hudsonville
8 142 Brian Cunningham 08:00:00 09:09:38 01:09:38 35 M Byron Center
9 50 Michael Ball 08:00:00 09:10:56 01:10:56 36 M Hudsonville
10 5 Brian Jirous 08:00:00 09:14:59 01:14:59 36 M Wyoming
11 10 Steve Roach 08:00:00 09:15:10 01:15:10 38 M Jenison
12 276 Todd DeWaard 08:00:00 09:15:45 01:15:45 37 M Wyoming
13 103 John Donnelly 08:00:00 09:17:51 01:17:51 35 M Holland
14 147 Mark Holtvluwer 08:00:00 09:17:56 01:17:56 37 M Grand Rapids
15 288 Miguel Sarachaqa 08:00:00 09:18:44 01:18:44 38 M East Grand Rapi
16 216 Daniel Trigg 08:00:00 09:25:30 01:25:30 38 M Hastings
17 72 Adam Mccarthy 08:00:00 09:26:10 01:26:10 35 M Walker
18 283 M.Ted Droski 08:00:00 09:26:12 01:26:12 35 M Allendale
19 146 Frederick Hall 08:00:00 09:32:09 01:32:09 38 M Grand Rapids
20 212 Brendan Kelly 08:00:00 09:34:29 01:34:29 38 M Grand Rapids
21 79 Rick Vanbeek 08:00:00 09:36:16 01:36:16 39 M Byron Center
22 262 Chuck Brown 08:00:00 09:46:45 01:46:45 37 M Coopersville

40-44 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 226 Matt Paganelli 08:00:00 09:00:36 01:00:36 43 M Rockford
2 180 Jason Strockis 08:00:00 09:01:42 01:01:42 40 M Grand Rapids
3 270 Modesto Castillo 08:00:00 09:07:45 01:07:45 43 M Grand Rapids
4 244 Eric Zeitunian 08:00:00 09:12:47 01:12:47 41 M Hudsonville
5 122 Bill Elvey 08:00:00 09:13:22 01:13:22 42 M Ada
6 242 Matt Garbarino 08:00:00 09:14:16 01:14:16 43 M Byron Center
7 15 Chris Warners 08:00:00 09:15:35 01:15:35 44 M Hudsonville
8 249 Steve Inman 08:00:00 09:19:09 01:19:09 42 M Grandville
9 109 Chad Roberts 08:00:00 09:21:37 01:21:37 43 M Grand Rapids
10 70 Jim Matthews 08:00:00 09:22:44 01:22:44 44 M
11 174 Randy Deboer 08:00:00 09:23:16 01:23:16 43 M Byron Center
12 144 Perry Cheathem 08:00:00 09:35:08 01:35:08 43 M Grand Raids

45-49 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 240 Henry Hofman 08:00:00 09:02:52 01:02:52 47 M Grandville
2 241 Mike Haverdink 08:00:00 09:04:49 01:04:49 45 M Hudsonville
3 41 Eric Reidsma 08:00:00 09:06:43 01:06:43 49 M Wyoming
4 188 Kevin Burns 08:00:00 09:07:58 01:07:58 47 M Grand Rapids
5 65 Steve Peabody 08:00:00 09:08:59 01:08:59 49 M Belding
6 186 Tomas Garcia 08:00:00 09:09:20 01:09:20 48 M Wyoming
7 68 Scott West 08:00:00 09:09:54 01:09:54 49 M Grandville
8 281 Dave Butler 08:00:00 09:13:20 01:13:20 45 M Richland
9 153 Don Hillary 08:00:00 09:15:57 01:15:57 45 M Grand Rapids
10 177 Ronald Schutt 08:00:00 09:16:36 01:16:36 49 M Alto
11 230 Thomas Price 08:00:00 09:16:52 01:16:52 48 M Alto
12 135 David Sund 08:00:00 09:18:06 01:18:06 46 M Hudsonville
13 140 Ross Dejong 08:00:00 09:18:23 01:18:23 45 M Hudsonville
14 195 Lee Fisher 08:00:00 09:19:42 01:19:42 49 M Holland
15 232 Mark Imeson 08:00:00 09:21:15 01:21:15 49 M Wyoming
16 160 Dave Oosterman 08:00:00 09:23:03 01:23:03 49 M Grandville
17 67 Rich Klein 08:00:00 09:23:09 01:23:09 46 M Allendale
18 94 Don Groeneveld 08:00:00 09:25:10 01:25:10 49 M Cutlerville
19 261 Mark Mccready 08:00:00 09:30:05 01:30:05 47 M Jenison
20 192 Greg Garthe 08:00:00 09:31:02 01:31:02 49 M Jenison
21 63 Tim Laninga 08:00:00 09:31:33 01:31:33 45 M Jenison
22 239 Alejandro Ramos 08:00:00 09:41:24 01:41:24 47 M
23 250 Wayne Newton 08:00:00 09:56:27 01:56:27 49 M Grand Rapids

50-54 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 275 David O'Donnell 08:00:00 09:06:05 01:06:05 53 M Grand Rapids
2 219 Kenneth Punter 08:00:00 09:10:42 01:10:42 52 M Ravenna
3 31 Scott Deyoung 08:00:00 09:12:41 01:12:41 51 M Grand Haven
4 183 Thomas Geelhoed 08:00:00 09:12:50 01:12:50 54 M Grand Rapids
5 215 Don Vanoostveen 08:00:00 09:13:33 01:13:33 54 M Grandville
6 194 Gary Kowalczyk 08:00:00 09:14:45 01:14:45 53 M Grand Rapids
7 217 Dan Maurer 08:00:00 09:15:21 01:15:21 50 M Byron Center
8 269 Ed Spier 08:00:00 09:15:33 01:15:33 52 M Norton Shores
9 53 Steve Crowe 08:00:00 09:17:05 01:17:05 53 M Grandville
10 111 Herman Devries 08:00:00 09:18:20 01:18:20 54 M Grand Rapids
11 294 Derek Rummel 08:00:00 09:19:33 01:19:33 51 M Rockford
12 69 Bruce Sparks 08:00:00 09:20:02 01:20:02 52 M Muskegon
13 184 Michael Ritsema 08:00:00 09:20:13 01:20:13 54 M Hudsonville
14 259 Jeff Smith 08:00:00 09:20:48 01:20:48 52 M Jenison
15 182 Brian Peirce 08:00:00 09:28:54 01:28:54 53 M Spring Lake
16 158 Michael Sheehan 08:00:00 09:34:28 01:34:28 54 M Hudsonville
17 39 William Simaz 08:00:00 09:36:23 01:36:23 51 M Grand Haven

55-59 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 42 Brian Buchanan 08:00:00 09:08:03 01:08:03 55 M West Olive
2 58 Don Vanderhoff 08:00:00 09:11:55 01:11:55 56 M Grand Rapids
3 125 Jack Fryling 08:00:00 09:16:01 01:16:01 55 M Grandville
4 59 Dave Mcintee 08:00:00 09:17:15 01:17:15 58 M Grand Rapids
5 208 Steve Glaz 08:00:00 09:18:44 01:18:44 55 M Grand Rapids
6 247 Scott Haskins 08:00:00 09:21:33 01:21:33 59 M Jenison
7 279 James Smith 08:00:00 09:22:30 01:22:30 55 M Grand Rapids
8 207 Donald Ondersma 08:00:00 09:26:23 01:26:23 59 M Grand Rapids
9 55 Don Martines 08:00:00 09:30:06 01:30:06 59 M Muskegon
10 7 Michael Grant 08:00:00 09:32:32 01:32:32 55 M Grandville
11 44 Dwight Lafleur 08:00:00 09:33:12 01:33:12 59 M Grand Rapids
12 203 Chris Samfilippo 08:00:00 09:38:51 01:38:51 55 M Allen Park

60-64 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 112 Dennis Grantz 08:00:00 09:07:06 01:07:06 62 M Alto
2 80 Dave Minier 08:00:00 09:08:03 01:08:03 63 M Wyoming
3 267 Gregg Miller 08:00:00 09:10:56 01:10:56 62 M Grand Rapids
4 27 Jose Santos 08:00:00 09:11:39 01:11:39 60 M Holland
5 115 Bruce Terbeek 08:00:00 09:17:34 01:17:34 60 M Spring Lake
6 61 Don Yeager 08:00:00 09:19:58 01:19:58 63 M Grand Rapids
7 296 Tom Henson 08:00:00 09:25:19 01:25:19 62 M Zeeland
8 23 Fred Walters 08:00:00 09:29:22 01:29:22 60 M West Olive
9 204 Chas Samfilippo 08:00:00 09:37:37 01:37:37 63 M Hudsonville

65-69 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 24 Don Huizenga 08:00:00 09:14:05 01:14:05 65 M Lowell
2 175 Douglas Kenyon 08:00:00 09:21:37 01:21:37 69 M Ada
3 238 Jim Johnson 08:00:00 09:22:18 01:22:18 66 M Grand Rapids
4 73 David Theule 08:00:00 09:37:17 01:37:17 67 M Ada
5 197 Cal Hekman 08:00:00 09:39:48 01:39:48 67 M Grand Rapids

70-74 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name


75-79 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 76 Kenneth Burns 08:00:00 09:33:15 01:33:15 76 M Hudsonville
2 181 Harold Krieger 08:00:00 10:03:27 02:03:27 77 M Grand Rapids


80 and over in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 130 Jerry Johncock 08:00:00 09:38:52 01:38:52 84 M

10-12 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.


13-15 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.

16-19 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 104 Camille Isenga 08:00:00 09:27:46 01:27:46 19 F Jenison
2 38 Olivia Simaz 08:00:00 09:30:08 01:30:08 16 F Grand Haven

20-24 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 257 Emily Machiela 08:00:00 09:08:27 01:08:27 24 F Grand Rapids
2 127 Katie Vandenakker 08:00:00 09:22:24 01:22:24 24 F Grand Rapids


25-29 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 278 Jackie Green 08:00:00 09:13:37 01:13:37 26 F Grand Rapids
2 81 Nicole Eves 08:00:00 09:18:45 01:18:45 26 F
3 21 Kristen Tucker 08:00:00 09:19:02 01:19:02 28 F Holland
4 25 Sarah Waterstone 08:00:00 09:23:30 01:23:30 26 F South Holland
5 165 Rachel Freswick 08:00:00 09:23:42 01:23:42 27 F Grand Rapids
6 284 Suzi Lutke 08:00:00 09:24:42 01:24:42 26 F Grand Haven
7 12 Stacy Sommavilla 08:00:00 09:24:43 01:24:43 25 F Hudsonville
8 13 Laura Lutke 08:00:00 09:24:44 01:24:44 27 F Allendale
9 132 Melissa Schimmel 08:00:00 09:24:53 01:24:53 28 F Hudsonville
10 95 Hillary Pirkola 08:00:00 09:27:31 01:27:31 25 F Kentwood
11 235 Tricia Kragt 08:00:00 09:28:13 01:28:13 27 F Jenison
12 99 Tristin Walker 08:00:00 09:31:25 01:31:25 26 F Grand Rapids
13 32 Liz Klinger 08:00:00 09:33:10 01:33:10 26 F Grand Rapids
14 118 Lauren Busse 08:00:00 09:36:09 01:36:09 25 F Lowell
15 33 Hilary Devries 08:00:00 09:43:30 01:43:30 26 F Naperville
16 36 Molly Smith 08:00:00 09:43:30 01:43:30 27 F Grandville
17 3 Ashlee Ryan 08:00:00 09:48:00 01:48:00 27 F Rockford
18 129 Rachael Hummel 08:00:00 09:48:00 01:48:00 26 F Wyoming

30-34 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 151 Jamie Kloosterman 08:00:00 09:11:39 01:11:39 30 F Jenison
2 14 Liz Barth 08:00:00 09:16:40 01:16:40 34 F Rockford
3 84 Brianne Pitchford 08:00:00 09:19:46 01:19:46 33 F Caledonia
4 97 Tara Stark 08:00:00 09:23:00 01:23:00 30 F Hopkins
5 293 Amber Visser 08:00:00 09:28:29 01:28:29 34 F Grandville
6 113 Jennifer Wood 08:00:00 09:30:19 01:30:19 31 F Byron Center
7 229 Angela Dorman 08:00:00 09:31:04 01:31:04 31 F Grand Rapids
8 145 Jodi Hall 08:00:00 09:32:13 01:32:13 34 F Grand Rapids
9 170 Sarah Mcgrath 08:00:00 09:36:11 01:36:11 34 F Grand Rapids
10 245 Mandy Kitchen 08:00:00 09:38:10 01:38:10 34 F Byron Center
11 210 Jessica Nobert 08:00:00 09:39:06 01:39:06 33 F Walker
12 85 Melissa Feldt 08:00:00 09:39:09 01:39:09 33 F Hudsonville


35-39 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 248 Kathy Everts 08:00:00 09:13:09 01:13:09 36 F Hudsonville
2 116 Traci Smith 08:00:00 09:15:08 01:15:08 38 F Holland
3 191 Tina Gray 08:00:00 09:16:50 01:16:50 36 F Grand Rapids
4 253 Jodee Fisher 08:00:00 09:17:14 01:17:14 38 F Grand Rapids
5 227 Cindy Hinkle 08:00:00 09:20:00 01:20:00 35 F Byron Center
6 120 Maria Dykhouse 08:00:00 09:23:21 01:23:21 37 F Wyoming
7 150 Joy Burd 08:00:00 09:24:41 01:24:41 37 F Comstock Park
8 47 Rebecca Lippenga 08:00:00 09:26:30 01:26:30 38 F Hudsonville
9 236 Heiki Cummingham 08:00:00 09:28:04 01:28:04 35 F Byron Center
10 71 Anne Mccarthy 08:00:00 09:30:09 01:30:09 35 F Walker
11 171 Jodie Barkel 08:00:00 09:30:43 01:30:43 39 F Byron Center
12 156 Rebecca Ward 08:00:00 09:32:11 01:32:11 39 F Hudsonville
13 179 Angie Scarlato 08:00:00 09:32:43 01:32:43 35 F Grand Rapids
14 75 Cathy Armstrong 08:00:00 09:34:04 01:34:04 39 F Grand Rapids
15 211 Joylynn Kelly 08:00:00 09:34:28 01:34:28 37 F Grand Rapids
16 228 Kristi Walters 08:00:00 09:34:35 01:34:35 38 F Holland
17 37 Amber Gonzalez-Swans 08:00:00 09:41:20 01:41:20 36 F Wyoming
18 256 Jenifer Butz 08:00:00 09:41:40 01:41:40 37 F Byron Center
19 255 Leslie Nelson 08:00:00 09:41:44 01:41:44 36 F Byron Center
20 168 Lori Ott 08:00:00 09:42:23 01:42:23 38 F Wyoming
21 45 Sarah Deboe 08:00:00 09:42:31 01:42:31 39 F Grandville
22 139 Fumi Kamarake 08:00:00 10:07:55 02:07:55 35 F Wyoming

40-44 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 102 Renee Sirois 08:00:00 09:06:29 01:06:29 42 F Grand Rapids
2 187 Cristina Urbanski 08:00:00 09:21:28 01:21:28 40 F Belmont
3 162 Jane Garrett 08:00:00 09:21:36 01:21:36 40 F Hudsonville
4 101 Jodi Vaness 08:00:00 09:23:51 01:23:51 42 F Grand Rapids
5 287 Kelly Machiorlatti 08:00:00 09:27:39 01:27:39 44 F Grand Rapids
6 34 Patty Woodhouse 08:00:00 09:28:39 01:28:39 44 F Grand Rapids
7 167 Janet Romanowski 08:00:00 09:28:39 01:28:39 41 F East Grand Rapi
8 290 Leslie Muller 08:00:00 09:29:06 01:29:06 42 F East Grand Rapi
9 166 Kellie Williams 08:00:00 09:31:00 01:31:00 44 F East Grand Rapi
10 213 Anne Williamson 08:00:00 09:31:00 01:31:00 42 F Grand Rapids
11 133 Jodi Postma 08:00:00 09:31:45 01:31:45 41 F Jenison
12 124 Laura Korienek 08:00:00 09:33:35 01:33:35 40 F Grandville
13 159 Laura Fabrizio 08:00:00 09:34:05 01:34:05 40 F Grand Rapids
14 190 Susannah Giffin 08:00:00 09:35:49 01:35:49 43 F Wyoming
15 62 Liz Burnis 08:00:00 09:43:24 01:43:24 42 F Holland
16 285 Jenn Palaske 08:00:00 09:51:49 01:51:49 40 F Grand Rapids
17 35 Valissa Armstead 08:00:00 09:54:32 01:54:32 41 F Kentwood
18 123 Amy Elvey 08:00:00 10:02:28 02:02:28 41 F Ada


45-49 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 205 Maureen Pluger 08:00:00 09:14:46 01:14:46 49 F Hudsonville
2 40 Jan Reidsma 08:00:00 09:19:35 01:19:35 46 F Wyoming
3 161 Lori Randall 08:00:00 09:23:17 01:23:17 46 F Wyoming
4 128 Shelly Schimmel 08:00:00 09:25:47 01:25:47 49 F Hudsonville
5 251 Jennifer Dora 08:00:00 09:28:51 01:28:51 47 F Allendale
6 29 Rhonda Toogood 08:00:00 09:28:59 01:28:59 48 F Wyoming
7 152 Bonnie Vankampen 08:00:00 09:30:12 01:30:12 49 F Wyoming
8 46 Julie Bouma 08:00:00 09:31:13 01:31:13 46 F Grandville
9 200 Beverly Chesebro 08:00:00 09:33:47 01:33:47 49 F Belmont
10 237 Beth Horinga 08:00:00 09:33:47 01:33:47 48 F Zeeland
11 277 Diana Zeitunian 08:00:00 09:35:52 01:35:52 45 F Hudsonville
12 223 Eileen Kishman 08:00:00 09:37:05 01:37:05 48 F Grand Rapids
13 119 Lecia Selzer 08:00:00 09:43:17 01:43:17 48 F Lowell
14 20 Luanne Warfield 08:00:00 09:47:19 01:47:19 46 F Fremont
15 252 Terry Bailey 08:00:00 09:51:02 01:51:02 46 F Allendale
16 49 Angela Mitchell 08:00:00 09:52:27 01:52:27 46 F Grand Rapids

50-54 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 280 Laurie Sienkowski 08:00:00 09:14:09 01:14:09 50 F Ada
2 16 Kathy Carrier 08:00:00 09:19:10 01:19:10 50 F Jenison
3 60 Jacklyn Nichols 08:00:00 09:19:32 01:19:32 54 F Grand Rapids
4 163 Polly Krywanski 08:00:00 09:22:07 01:22:07 51 F Rockford
5 9 Cynthia Nosko 08:00:00 09:38:31 01:38:31 54 F Ada
6 206 Sally Minor 08:00:00 09:42:19 01:42:19 52 F Rockford
7 143 Lori Lenar 08:00:00 09:47:18 01:47:18 52 F Grand Rapids
8 263 Ella Parker 08:00:00 09:54:47 01:54:47 50 F Allendale


55-59 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 246 Jerri White-Haskins 08:00:00 09:25:34 01:25:34 59 F Jenison
2 189 Paula Bont 08:00:00 09:27:33 01:27:33 57 F Grandville
3 54 Barb Cutrara 08:00:00 09:30:13 01:30:13 58 F Hudsonville
4 6 Lynn Hoogerwerf 08:00:00 09:41:49 01:41:49 57 F Grand Haven
5 121 Joan Hannadarrell 08:00:00 09:46:50 01:46:50 59 F Kalamazoo
6 289 Joyce Upper 08:00:00 09:46:59 01:46:59 56 F Grand Rapids
7 202 Patricia Carpenter 08:00:00 09:48:39 01:48:39 55 F Grand Rapids


60-64 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 243 Janice Deverman 08:00:00 09:35:18 01:35:18 63 F Grand Rapids
2 110 Sue Merizon 08:00:00 10:06:55 02:06:55 63 F Walker


65-69 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
1 185 Cathy Deleeuw 08:00:00 10:06:56 02:06:56 68 F Hudsonville


70-74 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.


75-79 Age Group in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.


80 and over in division 10M
Place Bib # Name Start Finish Elapsed Age Gender City Team Name
No results yet for this age group.


Covenant Christian High School
Grand Rapids, MI
Provided by Michiana Timing