OK Blue: FHN v Belding v Sparta

back to results

Apr. 17, 2012

OK Blue: FHN v Belding v Sparta
Sparta High School
Sparta, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/17/2012 11:36 PM
FHN v Belding v Sparta - 4/17/2012
Results at http://michianatiming.com/results
Sparta High School
Results

Event 1 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sparta 'A' 8:17.03
1) Jacobson, Austin 2) George, Brandon
3) Birkeland, Adam 4) Willet, Tom
2 Grand Rapids Forest Hills Nort 'A' 8:18.04
1) Towne, Jacob 2) Smith-Jones, Alex
3) Cook, Grant 4) Trice, William
3 Grand Rapids Forest Hills Nort 'B' x9:28.49
1) Jack, Colin 2) Bradbury, Chad
3) Dood, John 4) Vredeveld, Mitch

Event 2 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 'A' 10:31.26
1) Wright, Alycia 2) Jacobson, Alexis
3) Urlaub, Paige 4) Thome, Kelsey
2 Belding 'A' 10:33.63
1) Warner, Rachael 2) Rode, Danielle
3) Baylis, Monica 4) Krieger, Joesi
3 Grand Rapids Forest Hills Nort 'A' 11:03.80
1) Vredeveld, Claudia 2) Youngs, Desiree
3) Franzese, Alyssa 4) Argue, Elise

Event 3 Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Foote, Scott Belding 15.72 1
2 Miedzielec, Shane Sparta 16.90 1
3 Eggerding, Dan Sparta 16.94 1
4 Farah, Justin Grand Rapids 17.03 1
5 Jones, Telson Belding 17.54 1
6 Swider, Andrew Belding 17.68 2
7 Bach, Gunnar Belding x18.31 2
8 Divic, Toni Grand Rapids 18.34 1
9 TerBeek, Jeff Sparta 18.73 2
10 Bradbury, Brett Grand Rapids 21.47 2

Event 4 Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Reyburn, Leah Sparta 18.47 1
2 Parker, Samantha Belding 18.52 1
3 Couturier, Kortney Sparta 18.92 1
4 Ferderber, Caitlin Grand Rapids 19.26 1
5 McHugh, Mary Sparta 19.79 2
6 Carlson, Mariah Belding 19.98 1
7 Murphy, Sarah Grand Rapids 20.19 1
8 Turke, Lydia Grand Rapids 20.43 2
9 Jones, Talitha Belding 22.28 2
10 Maltman, Emily Sparta x24.05 2

Event 5 Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Krum, Roger Sparta 11.51 1
2 Bulloch, Terry Sparta 11.67 1
3 Garza, Adrian Sparta 11.93 2
4 Zuver, Brendan Belding 12.00 1
5 Bristina, Mehdin Grand Rapids 12.13 1
6 Hwang, Yun-Jae Grand Rapids 12.36 2
7 Spica, Michael Grand Rapids 12.42 1
8 Basagojti, Roman Belding 13.43 1
9 Hodges, Isaiah Belding 13.85 2
10 Bowen, Trenton Belding x14.58 2
-- Stepanovich, Gabe Grand Rapids X12.52 1
-- Nee, Brendan Grand Rapids X12.87 4
-- Smith, Nicholas Grand Rapids X12.88 4
-- McAlister, Kyle Grand Rapids X13.18 4
-- Wassenaar, Caleb Grand Rapids X13.25 5
-- Lauchie, Erik Grand Rapids X13.25 3
-- Behrens, Marc Sparta X13.71 2
-- Huver, Jake Grand Rapids X13.91 5
-- Huested, Jared Sparta X13.92 4
-- Donazzolo, Jake Sparta X13.93 2
-- Huynh, Allen Grand Rapids X14.00 5
-- Polnawee, Wangpol Belding X14.09 3
-- Harley, Alfonzo Grand Rapids X14.22 5
-- Lee, Noah Grand Rapids X14.39 3
-- Dewey, Keith Belding X14.50 5
-- Whitaker, Steven Grand Rapids X14.95 4

Event 6 Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Moran, Ashlee Grand Rapids 13.35 1
2 Breimayer, McKenzie Belding 13.67 1
3 Ramirez, Alyson Sparta 13.68 1
4 Feirick, Tiphany Sparta 14.27 1
5 Smith, Akia Grand Rapids 14.56 1
6 Rode, Harley Belding 14.74 1
7 Silvernail, Haily Belding 15.17 2
8 Sower, Mackenzie Belding x15.21 2
9 Klenk, Tori Sparta 15.34 2
10 Ostrander, Jordan Grand Rapids 16.04 2
11 Hill, Neely Sparta x16.20 2
-- Momber, Amy Sparta X14.85 3
-- Thompson, Sarah Belding X15.22 3
-- Ross, Ashley Belding X15.29 3
-- Girod, Natalia Belding X15.99 3
-- Scholten, Kari Grand Rapids X16.00 3
-- Hamel, Katherine Sparta X16.07 2
-- Fisk, Autumn Sparta X16.29 4
-- Thomas, Tasha Belding X16.33 4
-- Brackman, Megan Grand Rapids X17.65 2
-- Thamsuaydee, Peach Belding X18.62 4
-- Robinson, Rajah Belding X21.22 4
-- Cariano, Devin Grand Rapids X22.32 4

Event 7 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 'A' 1:33.92
1) Garza, Adrian 2) Antor, Dan
3) VanPatten, Nate 4) Krum, Roger
2 Belding 'A' 1:35.95
1) Zuver, Brendan 2) Foote, Scott
3) Sutherland, Brendan 4) Baker, Brad
3 Grand Rapids Forest Hills Nort 'A' 1:37.16
1) Ignatov, Anthony 2) Spica, Michael
3) Hwang, Yun-Jae 4) Farah, Justin
4 Grand Rapids Forest Hills Nort 'B' x1:42.89
1) Lee, Noah 2) McAlister, Kyle
3) Bynum, Aaris 4) Bristina, Mehdin

Event 8 Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 'A' 1:54.55
1) Ramirez, Alyson 2) Feirick, Tiphany
3) Urlaub, Paige 4) Simons, Serena
2 Belding 'A' 1:57.45
1) Rode, Harley 2) Robach, Erin
3) Parker, Samantha 4) Breimayer, McKenzie
3 Grand Rapids Forest Hills Nort 'A' 2:01.02
1) Smith, Akia 2) Turke, Lydia
3) Saldvia, Marissa 4) Moran, Ashlee

Event 9 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Towne, Jacob Grand Rapids 4:48.41
2 Willet, Tom Sparta 4:48.78
3 Trice, William Grand Rapids 4:48.79
4 Cook, Grant Grand Rapids 4:50.06
5 George, Brandon Sparta 4:50.22
6 VerSluys, Carter Sparta 4:57.55
7 Rasch, Eric Belding 5:02.64
8 Arnold, Darrick Belding 5:06.81
9 Belding, Justin Belding 5:08.08
10 Klapko, Colton Belding x5:10.15
11 Jack, Colin Grand Rapids x5:10.38
12 Vredeveld, Mitch Grand Rapids x5:10.75
13 Dood, John Grand Rapids x5:10.80
14 Giles, Austen Belding x5:18.70
15 Bradbury, Chad Grand Rapids x5:20.25
16 Kurian, Paul Grand Rapids x5:20.72
17 Finley, Patton Belding x5:27.65
18 Hall, Benjamin Grand Rapids x5:27.83
19 Sutliffe, Levi Sparta x5:31.60
20 Hurst, Bahen Grand Rapids x5:33.09
21 Soules, Nate Sparta x5:40.33
22 Cornett, Wyatt Sparta x5:45.84
23 Robinson, Tre Belding x5:50.48
24 Kieffer, Jake Belding x5:57.83
25 Schneider, Brendan Grand Rapids x5:58.76
26 Wucher, Chris Belding x6:07.14
27 Rosencrance, Alex Grand Rapids x6:08.33
28 Lance, Mike Belding x6:11.09
29 Stahlin, Patrick Belding x6:15.92

Event 10 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Vredeveld, Claudia Grand Rapids 5:36.95
2 Posthuma, Morgan Grand Rapids 5:41.43
3 Hoover, Jessica Sparta 5:42.32
4 Baylis, Monica Belding 5:50.31
5 Argue, Elise Grand Rapids 5:56.01
6 Ward, Brooklyn Sparta 6:02.16
7 Wright, Casey Sparta 6:10.12
8 Youngs, Desiree Grand Rapids x6:13.13
9 Humphreys, Lydia Belding 6:44.36
10 Wudkewych, Megan Sparta x6:53.23
11 Vela, Hannah Grand Rapids x6:55.77
12 Franzese, Alyssa Grand Rapids x6:58.66
13 Dood, Christine Grand Rapids x7:00.96
14 Link, Madeleine Belding 7:11.60
15 Almendras, Anaflavia Grand Rapids x7:12.22

Event 11 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 'A' 45.11
1) Garza, Adrian 2) Bulloch, Terry
3) VanPatten, Nate 4) Krum, Roger
2 Belding 'A' 46.23
1) Foote, Scott 2) Zuver, Brendan
3) Swider, Andrew 4) Baker, Brad
3 Grand Rapids Forest Hills Nort 'A' 46.96
1) Hwang, Yun-Jae 2) Spica, Michael
3) Bristina, Mehdin 4) Marcus, Caleb
4 Grand Rapids Forest Hills Nort 'C' x53.65
1) Lauchie, Erik 2) Winks, Alex
3) Whitaker, Steven 4) Harley, Alfonzo
5 Grand Rapids Forest Hills Nort 'B' x59.73
1) Lee, Noah 2) Nee, Brendan
3) McAlister, Kyle 4) Wassenaar, Caleb

Event 12 Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 'A' 56.63
1) Couturier, Kortney 2) Feirick, Tiphany
3) Simons, Serena 4) Reyburn, Leah
2 Belding 'A' 56.68
1) Sower, Mackenzie 2) Robach, Erin
3) Silvernail, Haily 4) Ross, Ashley
3 Grand Rapids Forest Hills Nort 'A' 58.70
1) Turke, Lydia 2) Murphy, Sarah
3) Ostrander, Jordan 4) Saldvia, Marissa

Event 13 Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bradford, Luke Sparta 53.79 1
2 Ignatov, Anthony Grand Rapids 54.19 1
3 Antor, Dan Sparta 55.34 1
4 May, Kyle Sparta 55.42 2
5 Bynum, Aaris Grand Rapids 57.28 1
6 Kettner, Matthew Grand Rapids 57.42 2
7 Nee, Brendan Grand Rapids x58.36 2
8 Pugh, Jacob Sparta x1:02.99 2
9 Bowen, Trenton Belding 1:10.38 2
-- Huested, Jared Sparta X1:06.55 3
-- Donazzolo, Jake Sparta X1:06.81 3
-- Kaltz, James Sparta X1:08.99 3

Event 14 Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Moran, Ashlee Grand Rapids 1:03.99 1
2 Rode, Danielle Belding 1:04.64 1
3 Urlaub, Paige Sparta 1:05.12 1
4 Armenta, Arianna Sparta 1:09.09 1
5 Mulder, Kaylee Sparta 1:10.96 2
6 Girod, Natalia Belding 1:12.52 2
7 Kaliniak, Michaela Sparta x1:14.36 2
8 Moglia, Caylyn Grand Rapids 1:17.43 2
9 Heiney, Claire Grand Rapids 1:19.15 3
-- Sena, Madeline Grand Rapids X1:14.03 1
-- Jazwindski, Emma Grand Rapids X1:17.86 2
-- Zlydaszyk, Ally Grand Rapids X1:20.94 3
-- Kubicek, Kathryn Grand Rapids X1:27.34 3
-- Geene, Alicia Grand Rapids X1:27.42 3
-- Jones, Talitha Belding X1:28.05 2

Event 15 Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Miedzielec, Shane Sparta 42.47 1
2 Eggerding, Dan Sparta 43.80 1
3 Jones, Telson Belding 44.53 1
4 Swider, Andrew Belding 44.88 1
5 Farah, Justin Grand Rapids 46.43 1
6 Bach, Gunnar Belding 46.97 2
7 Divic, Toni Grand Rapids 47.33 2
8 TerBeek, Jeff Sparta 50.36 2

Event 16 Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ramirez, Alyson Sparta 52.75
2 Parker, Samantha Belding 54.33
3 Couturier, Kortney Sparta 57.29
4 Ferderber, Caitlin Grand Rapids 58.21
5 Murphy, Sarah Grand Rapids 1:00.07

Event 17 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jacobson, Austin Sparta 2:03.80
2 Trice, William Grand Rapids 2:07.48
3 Cook, Grant Grand Rapids 2:09.19
4 Jenks, Mitchell Belding 2:09.21
5 Hosmer, Nick Sparta 2:11.24
6 Smith-Jones, Alex Grand Rapids 2:12.31
7 Pfeffer, Zach Sparta 2:12.48
8 Curtis, Trevor Belding 2:16.62
9 Delodder, Jon Sparta x2:22.17
10 Bradbury, Chad Grand Rapids x2:22.19
11 Vredeveld, Mitch Grand Rapids x2:24.92
12 Sutliffe, Levi Sparta x2:32.38
13 Cornett, Wyatt Sparta x2:38.19
14 Hurst, Bahen Grand Rapids x2:39.17
15 Robinson, Tre Belding 2:41.11
16 Schneider, Brendan Grand Rapids x2:41.82
17 Kieffer, Jake Belding x2:44.13
18 Rosencrance, Alex Grand Rapids x2:45.64
19 Wucher, Chris Belding x2:54.81
20 Stahlin, Patrick Belding x2:56.04

Event 18 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Baylis, Monica Belding 2:34.99
2 Jacobson, Alexis Sparta 2:43.15
3 Thome, Kelsey Sparta 2:44.43
4 George, Brianna Sparta 2:47.83
5 Harig, Stephanie Belding 2:53.96
6 Chavez, Noelia Sparta x2:55.48
7 Humphreys, Lydia Belding 3:00.74
8 Scholten, Kari Grand Rapids 3:03.93
9 Maltman, Emily Sparta x3:04.73
10 Link, Madeleine Belding x3:09.81
11 Dood, Christine Grand Rapids 3:09.83
12 Campbell, Ivey Belding x3:12.68
13 Heiney, Claire Grand Rapids 3:15.84
14 Almendras, Anaflavia Grand Rapids x3:20.07
15 McMurphy, Alyssa Sparta x3:21.46
16 Vela, Hannah Grand Rapids x3:30.42

Event 19 Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Krum, Roger Sparta 23.61 1
2 Garza, Adrian Sparta 24.09 1
3 Zuver, Brendan Belding 24.37 1
4 May, Kyle Sparta 24.79 2
5 Bristina, Mehdin Grand Rapids 25.32 1
6 Babkiewicz, Ethan Sparta x25.39 2
7 Spica, Michael Grand Rapids 25.45 2
8 Ignatov, Anthony Grand Rapids 25.49 1
9 Basagojti, Roman Belding 27.05 1
10 McAlister, Kyle Grand Rapids x27.13 2
11 Polnawee, Wangpol Belding 28.96 2
-- Jensen, Derek Sparta X25.65 2
-- Lee, Noah Grand Rapids X26.68 1
-- Lauchie, Erik Grand Rapids X26.73 3
-- Mitcham, Trey Grand Rapids X27.14 4
-- Wassenaar, Caleb Grand Rapids X27.68 3
-- Behrens, Marc Sparta X28.41 3
-- Harley, Alfonzo Grand Rapids X28.75 3
-- Huested, Jared Sparta X28.92 2
-- Cochran, Trevor Belding X28.97 3
-- Kaltz, James Sparta X29.41 4
-- Donazzolo, Jake Sparta X29.41 3
-- Koolman, Cain Sparta X29.49 4
-- Bowen, Trenton Belding X30.21 3
-- Dewey, Keith Belding X30.96 4
-- Whitaker, Steven Grand Rapids X32.99 3

Event 20 Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Moran, Ashlee Grand Rapids 28.08 1
2 Breimayer, McKenzie Belding 28.60 1
3 Simons, Serena Sparta 29.60 1
4 Feirick, Tiphany Sparta 29.62 1
5 Smith, Akia Grand Rapids 30.83 1
6 Crane, Jennifer Sparta 30.98 2
7 Klenk, Tori Sparta x31.10 2
8 Rode, Harley Belding 31.44 1
9 Robach, Erin Belding 32.12 2
10 Host, Brittney Grand Rapids 32.76 2
-- Girod, Natalia Belding X33.04 3
-- Hamel, Katherine Sparta X34.74 3
-- Jones, Talitha Belding X35.26 2
-- Thomas, Tasha Belding X35.82 3
-- Geene, Alicia Grand Rapids X38.58 3
-- Thamsuaydee, Peach Belding X38.77 3
-- Robinson, Rajah Belding X48.29 3

Event 21 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Towne, Jacob Grand Rapids 10:02.74
2 VerSluys, Carter Sparta 10:27.67
3 Rasch, Eric Belding 10:33.97
4 Jack, Colin Grand Rapids 10:55.91
5 Peck, Joel Sparta 10:57.03
6 Dood, John Grand Rapids 11:00.69
7 Jenks, Mitchell Belding 11:08.22
8 Belding, Justin Belding 11:25.18
9 Klapko, Colton Belding x11:26.65
10 Kurian, Paul Grand Rapids x11:39.37
11 Giles, Austen Belding x11:39.79
12 Hall, Benjamin Grand Rapids x11:40.77
13 Finley, Patton Belding x11:53.23
14 Arnold, Darrick Belding x11:56.77
15 Lance, Mike Belding x13:45.57

Event 22 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Vredeveld, Claudia Grand Rapids 12:19.36
2 Reed, Alesha Sparta 12:23.66
3 Hoover, Jessica Sparta 12:30.07
4 Argue, Elise Grand Rapids 12:53.84
5 Krieger, Joesi Belding 12:56.32

Event 23 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 'A' 3:35.35
1) Bradford, Luke 2) Miedzielec, Shane
3) Willet, Tom 4) Jacobson, Austin
2 Grand Rapids Forest Hills Nort 'A' 3:43.29
1) Ignatov, Anthony 2) Kettner, Matthew
3) Brand, Josh 4) Bynum, Aaris
3 Belding 'A' 3:48.77
1) Foote, Scott 2) Sutherland, Brendan
3) Baker, Brad 4) Jones, Telson
4 Sparta 'C' x3:54.61
1) MacArthur, Connor 2) Pugh, Jacob
3) Cornett, Wyatt 4) Pfeffer, Zach
5 Grand Rapids Forest Hills Nort 'B' x4:03.30
1) Nee, Brendan 2) Mitcham, Trey
3) Divic, Toni 4) Stepanovich, Gabe
6 Sparta 'D' x4:09.29
1) Schnabel, Dan 2) Schlotter, Nolan
3) Sutliffe, Levi 4) TerBeek, Jeff
7 Belding 'B' x4:20.65
1) Walch, Corey 2) Myles, Peter
3) Curtis, Trevor 4) Belding, Justin
8 Sparta 'B' x4:33.26
1) 2) Eggerding, Dan
3) Hosmer, Nick 4) May, Kyle

Event 24 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Belding 'A' 4:23.58
1) Rode, Harley 2) Rode, Danielle
3) Baylis, Monica 4) Breimayer, McKenzie
2 Sparta 'A' 4:29.43
1) Jacobson, Alexis 2) Mulder, Kaylee
3) Ramirez, Alyson 4) Urlaub, Paige
3 Sparta 'B' x4:56.42
4 Sparta 'C' x5:05.56
5 Grand Rapids Forest Hills Nort 'A' 5:11.00
1) Jazwindski, Emma 2) Scholten, Kari
3) Zlydaszyk, Ally 4) Sena, Madeline
6 Belding 'B' x5:15.79
1) Humphreys, Lydia 2) Link, Madeleine
3) Harig, Stephanie 4) Warner, Rachael
7 Grand Rapids Forest Hills Nort 'B' x5:24.90
1) Host, Brittney 2) Kubicek, Kathryn
3) Geene, Alicia 4) Moglia, Caylyn

Event 25 Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sower, Mackenzie Belding 4-06.00
2 Ferderber, Caitlin Grand Rapids 4-04.00
3 Mulder, Kaylee Sparta J4-04.00
4 Silvernail, Haily Belding J4-04.00
5 Crane, Jennifer Sparta 4-02.00
-- George, Brianna Sparta NH
-- Reyburn, Leah Sparta NH
-- Brackman, Megan Grand Rapids NH

Event 26 Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brand, Josh Grand Rapids 6-02.00
2 Jensen, Matt Sparta 5-10.00
3 Sutherland, Brendan Belding 5-08.00
4 Jensen, Derek Sparta 5-06.00
5 Mitcham, Trey Grand Rapids 5-04.00
6 Curtis, Trevor Belding 5-02.00
7 VanPatten, Nate Sparta 5-00.00
7 Schnabel, Dan Sparta x5-00.00

Event 27 Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kaliniak, Michaela Sparta 8-06.00
2 Murphy, Sarah Grand Rapids 8-00.00
3 Rode, Danielle Belding J8-00.00
4 Saldvia, Marissa Grand Rapids 7-06.00
4 Host, Brittney Grand Rapids 7-06.00
6 Burley, Kristen Sparta 6-00.00
-- Humphreys, Lydia Belding NH

Event 28 Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stepanovich, Gabe Grand Rapids 11-00.00
2 Swider, Andrew Belding 10-06.00
3 Huver, Jake Grand Rapids 9-06.00
3 Pfeffer, Zach Sparta 9-06.00
5 Bradbury, Brett Grand Rapids x9-00.00
5 Placencia, Nicholas Grand Rapids 9-00.00
5 Pugh, Jacob Sparta 9-00.00

Event 29 Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Parker, Samantha Belding 14-01.50
2 Kaliniak, Michaela Sparta 13-07.50
3 Crane, Jennifer Sparta 13-07.25
4 Ross, Ashley Belding 13-01.25
5 Hilton, Caitlin Sparta 13-01.00
6 Saldvia, Marissa Grand Rapids 12-08.75
7 Smith, Akia Grand Rapids 12-08.50
8 Couturier, Kortney Sparta x12-02.50
9 Turke, Lydia Grand Rapids 12-01.00
10 Campbell, Ivey Belding 11-08.00
11 Zlydaszyk, Ally Grand Rapids x11-05.50
12 Maltman, Emily Sparta x10-02.00
13 Robinson, Rajah Belding x7-11.00
-- Cariano, Devin Grand Rapids ND

Event 30 Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brand, Josh Grand Rapids 20-08.50
2 Bulloch, Terry Sparta 19-04.50
3 Baker, Brad Belding 18-03.75
4 Jones, Telson Belding 17-06.00
5 Delodder, Jon Sparta 17-03.00
6 Eggerding, Dan Sparta 17-02.00
7 Jensen, Derek Sparta x16-07.25
8 Smith, Nicholas Grand Rapids 16-06.50
9 Robinson, Tre Belding 14-06.00
10 Placencia, Nicholas Grand Rapids 13-11.50
11 Kaltz, James Sparta x12-09.25
12 Huested, Jared Sparta x12-01.25

Event 31 Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Towne, Justyne Grand Rapids 88-07
2 Smith, Alexis Grand Rapids 87-08.50
3 Jacobson, Alissa Sparta 86-08
4 Holyfield, Gabby Belding 84-01
5 Ostrander, Jordan Grand Rapids 79-03.50
6 Momber, Amy Sparta 78-06
7 Hodges, Olivia Grand Rapids x73-01.50
8 Lewis, Brianna Sparta 72-05.50
9 Kopec, Amy Sparta x68-06
10 Campbell, Ivey Belding 59-02.50
11 McAlister, Kaylyn Grand Rapids x58-08
12 Houck, Angelique Sparta x38-01

Event 32 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stone, Devon Sparta 139-04
2 Weidenhamer, Clay Sparta 124-08
3 Jones, Jake Belding 120-05
4 Dunneback, Beau Sparta 110-04.50
5 Doty, Erik Belding 108-11
6 Schnabel, Dan Sparta x99-04
7 Marcus, Caleb Grand Rapids 97-01.50
8 Schuiling, Cody Sparta x97-00
9 Mitcham, Trey Grand Rapids 94-09.50
10 Mason, Nathan Belding 90-06.50
11 Caterina, Remko Belding x89-00
12 Stephan, Michael Belding x83-04
13 Backing, Allen Belding x83-00
14 Koolman, Cain Sparta x80-05
15 Hill, Tony Sparta x80-00
16 Telder, Gerrit Sparta x76-05
17 Sellner, Casey Grand Rapids 76-04
18 Christensen, Brandon Belding x76-03
19 Shaw, Kolton Sparta x71-05.50
20 Rudino, Hadrian Grand Rapids x70-07.50
21 Anderson, Jacob Sparta x67-02
22 Behrens, Marc Sparta x55-06.50

Event 33 Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Smith, Alexis Grand Rapids 31-10.50
2 Kopec, Amy Sparta 30-06.25
3 Holyfield, Gabby Belding 29-05.50
4 Hodges, Olivia Grand Rapids 29-05.00
5 Lewis, Brianna Sparta 29-03.50
6 Jacobson, Alissa Sparta 28-00.00
7 Momber, Amy Sparta x25-08.00
8 Ross, Ashley Belding 25-01.50
9 Jones, Talitha Belding 19-10.00
10 Houck, Angelique Sparta x14-10.00
-- Smith, Mariah Grand Rapids ND

Event 34 Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Weidenhamer, Clay Sparta 51-04.50
2 Stone, Devon Sparta 40-05.25
3 Hill, Tony Sparta 38-06.50
4 Backing, Allen Belding 37-11.50
5 Jones, Jake Belding 36-00.25
6 Schuiling, Cody Sparta x35-08.00
7 Mason, Nathan Belding 35-02.00
8 Marcus, Caleb Grand Rapids 33-08.50
9 Schnabel, Dan Sparta x33-04.50
10 Smith, Nicholas Grand Rapids 32-06.00
11 Cochran, Trevor Belding x32-03.25
12 Shaw, Kolton Sparta x31-08.25
13 Rudino, Hadrian Grand Rapids 31-00.50
14 Doty, Erik Belding x30-07.00
15 Sellner, Casey Grand Rapids x30-05.00
16 Stephan, Michael Belding x29-09.50
17 Anderson, Jacob Sparta x29-06.00
18 Caterina, Remko Belding x29-04.00
19 Koolman, Cain Sparta x28-04.00
20 Behrens, Marc Sparta x27-08.50
21 Christensen, Brandon Belding x26-03.50
22 Yañez, Antonio Belding x25-05.75
23 Telder, Gerrit Sparta x21-11.50