2012 Cornerstone Golden Eagle Invite

back to results

Apr. 19, 2012

2012 Cornerstone Golden Eagle Invite
Forest Hills Northern Stadium
Grand Rapids, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/19/2012 10:00 PM
Cornerstone Golden Eagle Invite - 4/18/2012
Results at http://michianatiming.com/results
Forest Hills Northern High, Grand Rapids, MI
Results

Event 1 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 GR Forest Hills Northern 'A' 9:17.01 10
1) Towne, Jacob 2) Smith-Jones, Alex
3) Cook, Grant 4) Trice, William
2 Grand Rapids Track 'A' 9:47.39 8
1) Hoffman, Mitch 2) Inman, Troy
3) Hazenburg, Seth 4) Inman, Sam

Event 2 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 GR Forest Hills Northern 'A' 12:00.05 10
1) Vredeveld, Claudia 2) Youngs, Desiree
3) Franzese, Alyssa 4) Argue, Elise

Event 3 Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stewart, Patrick Calvary 16.84 10
2 Divic, Toni Northern 18.18 8
3 Collins, Guthrie Calvary 19.19 6

Event 4 Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ferderber, Caitlin Northern 18.82 10
2 Turke, Lydia Northern 19.05 8
3 Murphy, Sarah Northern 19.52 6
4 Maine, Elise Calvary 20.59 4
5 Moglia, Caylyn Northern x22.55

Event 5 Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bristina, Mehdin Northern 12.11 1 10
2 Sargeant, Justin Wheaton Acad. 12.16 1 8
3 Ruff, Matt Wheaton Acad. 12.16 4 6
4 Stewart, Patrick Calvary 12.20 1 4
5 Leffler, David Wheaton Acad. 12.22 1 2
6 Hwang, Yun-Jae Northern 12.30 1 1
7 Marcus, Caleb Northern 12.49 1
8 Spica, Michael Northern x12.52 1
9 Borgeson, David Calvary 12.64 2
10 Lange, Martin Lansing Chr. 12.81 4
11 Nee, Brendan Northern x12.84 2
12 Lee, Noah Northern x12.86 2
13 Tripp, Bradley Calvary 12.96 2
14 Lauchie, Erik Northern x12.99 2
15 McAlister, Kyle Northern x13.10 2
16 Wassenaar, Caleb Northern x13.13 2
17 Smith, Nicholas Northern x13.21 2
18 Harley, Alfonzo Northern x13.56 3
19 Ahumada, Caleb Calvary x13.58 3
20 Kuyt, Jacob Calvary x13.67 3
21 Hatfield, Dalton Calvary x14.20 3
22 Whitaker, Steven Northern x14.60 3
23 Kim, Jung Yul Lansing Chr. 15.76 4

Event 6 Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Moran, Ashlee Northern 13.78 1 10
2 Melby, Sarah Wheaton Acad. 14.68 1 8
3 Smith, Akia Northern 14.75 1 6
4 Zelenka, Sophia Calvary 15.20 1 4
5 Kapanka, Natalie Calvary 15.28 1 2
6 Moy, Rachel Wheaton Acad. 15.51 2 1
7 Visser, Danielle Providence 15.65 1
8 Dekryger, Brianna Providence 15.66 1
9 Cooper, Hannah Wheaton Acad. 16.18 2
10 Bos, Cassie Lansing Chr. 16.60 2
11 Durden, Morgan Wheaton Acad. x17.23 2

Event 7 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 GR Forest Hills Northern 'A' 1:39.76 10
1) Ignatov, Anthony 2) Hwang, Yun-Jae
3) Bristina, Mehdin 4) Spica, Michael
2 Calvary Christian 'A' 1:53.51 8
1) Ebeling, Aaron 2) Strickler, Bryce
3) Gruen, Harry 4) Tripp, Matthew

Event 8 Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 GR Forest Hills Northern 'A' 1:58.23 10
1) Smith, Akia 2) Turke, Lydia
3) Saldvia, Marissa 4) Moran, Ashlee
2 Calvary Christian 'A' 2:05.24 8
1) Clark, Sydni 2) Kapanka, Natalie
3) Maine, Elise 4) Mohr, Hayley
3 West Chicago (Wheaton Academy) 'A' 2:06.14 6
1) Cooper, Hannah 2) Moy, Rachel
3) Morris, Alex 4)
-- Lansing Christian 'A' DQ
1) Rudnicki, Samantha 2) Garza, Christina
3) Hoeft, Erin 4) Hagy, Miah

Event 9 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Vanderkooi, Nick Providence 4:28.01 10
2 Towne, Jacob Northern 4:28.31 8
3 Trice, William Northern 4:31.57 6
4 Cook, Grant Northern 4:40.23 4
5 Van Dyke, Noah Wheaton Acad. 4:40.29 2
6 Hamilton, Brendan Calvary 5:05.71 0.50
6 Moestopo, Widi Wheaton Acad. 5:05.71 0.50
8 Vredeveld, Mitch Northern x5:06.23
9 Henderson, Trace Lansing Chr. 5:11.77
10 Nzinga, Glody Wheaton Acad. 5:14.47
11 Kurian, Paul Northern x5:16.48
12 Hall, Benjamin Northern x5:23.21
13 Hazenburg, Seth GR Track 5:24.48
14 Inman, Sam GR Track 5:24.48
15 Heikoop, Joshiah GR Track 5:27.25
16 Hurst, Bahen Northern x5:30.42
17 Block, Luke Lansing Chr. 5:36.17
18 Inman, Troy GR Track x5:37.34
19 Warner, Josh Wheaton Acad. x5:37.88
20 Spoelhof, Ben Wheaton Acad. x5:42.86
21 Schneider, Brendan Northern x5:44.95
22 Moerdyk, Dan GR Track x5:52.41
23 Rosencrance, Alex Northern x5:54.13
24 Barnard, Andrew GR Track x5:58.14
25 Anhalt, Alex Calvary 6:34.19

Event 10 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Pell, Alyssa Wheaton Acad. 6:44.24 10
2 Vela, Hannah Northern 6:51.91 8
3 Dood, Christine Northern 6:57.08 6
4 Almendras, Anaflavia Northern 7:06.33 4
5 Foote, Taylor Lansing Chr. 7:22.90 2

Event 11 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 GR Forest Hills Northern 'A' 46.91 10
1) Spica, Michael 2) Hwang, Yun-Jae
3) Bristina, Mehdin 4) Marcus, Caleb
2 West Chicago (Wheaton Academy) 'A' 49.18 8
1) Sargeant, Justin 2) Le, Nick
3) Leffler, David 4)
3 Calvary Christian 'A' 49.61 6
1) Borgeson, David 2) Tripp, Bradley
3) Ebeling, Aaron 4) Kuyt, Jacob
4 GR Forest Hills Northern 'B' x49.62
1) Lauchie, Erik 2) Nee, Brendan
3) McAlister, Kyle 4) Wassenaar, Caleb
5 GR Forest Hills Northern 'C' x52.35
1) Lee, Noah 2) Smith, Nicholas
3) Whitaker, Steven 4) Harley, Alfonzo

Event 12 Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 West Chicago (Wheaton Academy) 'A' 1:00.26 10
1) Durden, Morgan 2) Melby, Sarah
2 Calvary Christian 'A' 1:00.35 8
1) Clark, Sydni 2) Kapanka, Natalie
3) Zelenka, Sophia 4) Maine, Elise

Event 13 Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ruff, Matt Wheaton Acad. 53.89 10
2 Bynum, Aaris Northern 56.26 8
3 Nee, Brendan Northern 57.55 6
4 Hatfield, Joshua Calvary 1:00.33 4
5 Tripp, Matthew Calvary 1:06.36 2

Event 14 Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Moran, Ashlee Northern 1:06.96 1 10
2 Garza, Christina Lansing Chr. 1:12.08 1 8
3 Sena, Madeline Northern 1:14.34 1 6
4 Heiney, Claire Northern 1:14.65 1 4
5 Moglia, Caylyn Northern x1:16.36 1
6 Gelpke, Gabby Northern x1:19.56 1
7 Zlydaszyk, Ally Northern x1:21.69 2
8 Lynn, Grey Northern x1:23.78 2

Event 15 Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stewart, Patrick Calvary 42.85 10
2 Stepanovich, Gabe Northern 46.19 8
3 Divic, Toni Northern 56.24 6

Event 16 Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ferderber, Caitlin Northern 56.24 10

Event 17 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Trice, William Northern 2:03.24 10
2 Van Dyke, Noah Wheaton Acad. 2:04.84 8
3 Vanderkooi, Nick Providence 2:07.55 6
4 Cook, Grant Northern 2:07.72 4
5 Bradbury, Chad Northern 2:15.26 2
6 Wheeler, Jared Wheaton Acad. 2:21.63 1
7 Hoffman, Mitch GR Track 2:22.88
8 Nzinga, Glody Wheaton Acad. 2:24.20
9 Olive, Ian Northern x2:27.80
10 Ruff, Matt Wheaton Acad. x2:28.33
11 Hall, Benjamin Northern x2:30.60
12 Heikoop, Joshiah GR Track 2:30.77
13 Moerdyk, Dan GR Track 2:37.12
14 Hurst, Bahen Northern x2:37.80
15 Schneider, Brendan Northern x2:41.65
16 Barnard, Andrew GR Track x2:45.77
17 Rosencrance, Alex Northern x2:46.59

Event 18 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Vredeveld, Claudia Northern 2:38.91 10
2 Scholten, Kari Northern 2:59.46 8
3 Heiney, Claire Northern 2:59.57 6

Event 19 Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Leffler, David Wheaton Acad. 24.26 1 10
2 Sargeant, Justin Wheaton Acad. 24.86 1 8
3 Ruff, Matt Wheaton Acad. 25.15 1 6
4 Stewart, Patrick Calvary 25.24 1 4
5 Lange, Martin Lansing Chr. 25.38 3 2
6 Lauchie, Erik Northern 26.12 1 1
7 Lee, Noah Northern 26.21 2
8 Wassenaar, Caleb Northern 26.74 2
9 McAlister, Kyle Northern x26.94 2
10 Tripp, Bradley Calvary 27.07 2
11 Harley, Alfonzo Northern x27.72 2
12 Tripp, Matthew Calvary 27.87 2
13 Kuyt, Jacob Calvary x28.31 3
14 Strickler, Bryce Calvary x29.44 2
15 Gruen, Harry Calvary x30.98 1

Event 20 Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Moran, Ashlee Northern 29.04 1 10
2 Turke, Lydia Northern 30.28 1 8
3 Hoeft, Erin Lansing Chr. 30.75 1 6
4 Dekryger, Brianna Providence 32.41 1 4
5 Visser, Danielle Providence 32.89 1 2
6 Moy, Rachel Wheaton Acad. 33.90 2 1
7 Richards, Taylor Calvary 34.32 2
8 Larson, Lauren Northern 34.59 2
9 Cooper, Hannah Wheaton Acad. 35.28 2
10 Morris, Alex Wheaton Acad. 35.61 2
11 Geene, Alicia Northern x36.66 2

Event 21 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jack, Colin Northern 10:53.76 10
2 Dood, John Northern 11:05.94 8
3 Moestopo, Widi Wheaton Acad. 11:15.32 6
4 Henderson, Trace Lansing Chr. 11:16.85 4
5 Kurian, Paul Northern 11:20.74 2
6 Hamilton, Brendan Calvary 11:55.02 1
7 Nzinga, Glody Wheaton Acad. 12:14.82
8 Spoelhof, Ben Wheaton Acad. 12:14.82
9 Block, Luke Lansing Chr. 12:15.61
10 Hatfield, Dalton Calvary 12:19.93
11 Warner, Josh Wheaton Acad. x12:24.60
12 Van Dyke, Noah Wheaton Acad. x12:53.85

Event 22 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Argue, Elise Northern 11:15.90 10
2 Youngs, Desiree Northern 13:16.41 8
3 Pell, Alyssa Wheaton Acad. 14:26.25 6

Event 23 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 GR Forest Hills Northern 'A' 3:52.60 10
1) Ignatov, Anthony 2) Smith-Jones, Alex
3) Brand, Josh 4) Bynum, Aaris
2 Calvary Christian 'A' 4:47.60 8
1) Gruen, Harry 2) Kuyt, Jacob
3) Strickler, Bryce 4) Hatfield, Joshua

Event 24 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lansing Christian 'A' 4:38.08 10
1) Rudnicki, Samantha 2) Hoeft, Erin
3) Hagy, Miah 4) Garza, Christina
2 Calvary Christian 'A' 4:59.40 8
1) Clark, Sydni 2) Maine, Elise
3) Richards, Taylor 4) Mohr, Hayley
3 GR Forest Hills Northern 'A' 5:15.80 6
1) Jazwinski, Emma 2) Scholten, Kari
3) Zlydaszyk, Ally 4) Sena, Madeline

Event 25 Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ferderber, Caitlin Northern 4-08.00 10
2 Zelenka, Sophia Calvary 4-06.00 8
3 Richards, Taylor Calvary 4-04.00 6
4 Moglia, Caylyn Northern J4-04.00 4
-- Brackman, Megan Northern NH

Event 26 Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brand, Josh Northern 6-02.00 10
2 Mitcham, Trey Northern 5-08.00 8
3 Collins, Guthrie Calvary 5-06.00 6
-- Hwang, Yun-Jae Northern NH
-- Maine, Drew Calvary NH

Event 27 Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Murphy, Sarah Northern 8-06.00 10
2 Host, Brittney Northern 7-06.00 8
3 Saldvia, Marissa Northern 7-00.00 6

Event 28 Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stepanovich, Gabe Northern 12-00.00 10
2 Huver, Jake Northern 9-06.00 8
3 Placencia, Nicholas Northern 9-00.00 6
-- Huynh, Allen Northern NH
-- Bradbury, Brett Northern NH

Event 29 Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Zelenka, Sophia Calvary 13-11.50 10
2 Saldvia, Marissa Northern 13-06.00 8
3 Smith, Akia Northern 12-10.50 6
4 Manor, Natalie Northern 12-06.00 4
5 Dekryger, Brianna Providence 12-00.00 2
6 Zlydaszyk, Ally Northern 11-04.00

Event 30 Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brand, Josh Northern 20-05.50 10
2 Collins, Guthrie Calvary 18-04.50 8
3 Maine, Drew Calvary 18-01.50 6
4 Ebeling, Aaron Calvary 16-00.00 4
5 Smith, Nicholas Northern 15-08.50 2
6 Bradbury, Brett Northern 14-11.50 1
7 Garrett, Anfernee Northern 14-06.50
8 Schneider, Brendan Northern 14-01.00
-- Vredeveld, Mitch Northern ND

Event 31 Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Smith, Alexis Northern 87-07 10
2 Hodges, Olivia Northern 85-00.50 8
3 Towne, Justyne Northern 78-07 6
4 Harrison, Danielle Northern 78-04
5 Griffith, Olivia Northern 72-02
6 Clark, Sydni Calvary 67-05 4
7 Dekryger, Brianna Providence 66-01 2
8 McAlister, Kaylyn Northern 64-06
9 Brown, Catherine Northern 63-07.50
10 Mohr, Hayley Calvary 58-07 1
11 Beals, Megan Calvary 48-03

Event 32 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Marcus, Caleb Northern 104-06 10
2 Lopez, Nathan Wheaton Acad. 102-06 8
3 Asdell, Patrick Calvary 102-03 6
4 Mitcham, Trey Northern 102-00 4
5 Sellner, Casey Northern 88-00 2
6 Rudino, Hadrian Northern 82-02
7 Ahumada, Caleb Calvary 65-10 1
8 Greeno, Cory Calvary 56-05

Event 33 Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Smith, Alexis Northern 30-01.50 10
2 Harrison, Danielle Northern 27-04.50 8
3 Hodges, Olivia Northern 26-09.50 6
4 Drury, Sarah Wheaton Acad. 25-10.00 4
5 Mohr, Hayley Calvary 25-01.50 2
6 Toreev, Helen Wheaton Acad. 21-01.00 1
7 Capps, Shelbee Northern 19-08.00
8 Beals, Megan Calvary 17-09.00
9 Marquart, Anna Wheaton Acad. 17-01.50

Event 34 Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Asdell, Patrick Calvary 37-08.50 10
2 Lopez, Nathan Wheaton Acad. 35-06.00 8
3 Smith, Nicholas Northern 35-02.25 6
4 Marcus, Caleb Northern 35-02.00 4
5 Sellner, Casey Northern 32-06.00 2
6 Rudino, Hadrian Northern 31-07.50
7 Ahumada, Caleb Calvary 26-03.00 1
8 Greeno, Cory Calvary 20-10.50

Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) GR Forest Hills Northern 278 2) Calvary Christian 65
3) West Chicago (Wheaton Acad 47 4) Lansing Christian 26
5) Fremont Providence Christi 10

Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) GR Forest Hills Northern 225 2) Calvary Christian 105.50
3) West Chicago (Wheaton Acad 91.50 4) Fremont Providence Christ 16
5) Grand Rapids Track 8 6) Lansing Christian 6