Steps For Courage

back to results

Apr. 21, 2012

Steps For Courage
Owosso, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Steps for Courage
Age Group Results
April 21, 2012
Results by: Michigan Running Foundation

5k Run

Female Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Mesh 1477 14 19 21:53.0 7:04/M

Male Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brandon Johnson 1717 27 1 15:48.5 5:06/M

Female Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Blaising-Wallace 1451 42 26 22:39.0 7:18/M

Male Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 John Strycicer 1730 45 2 18:02.3 5:49/M

Female 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Haylee Layne 1522 12 58 26:36.4 8:35/M
2 Jamie Zayac 1703 13 82 29:16.5 9:26/M
3 Jaden Horak 1706 11 83 29:18.8 9:27/M
4 Jessie Zayac 1702 11 91 29:50.9 9:37/M
5 Madison Klump 1580 14 112 32:29.2 10:29/M
6 Kylie Tharp 1422 13 136 39:21.9 12:42/M
7 Madeline Pappas 1746 13 143 40:32.0 13:05/M
8 Macy Irelan 1554 7 146 42:23.6 13:40/M
9 Mallory Irelan 1553 11 148 47:52.6 15:26/M

Male 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Trowbridge 1512 13 5 19:11.1 6:11/M
2 Thomas Horak 1705 14 6 19:22.3 6:15/M
3 Kyle Mesh 1478 13 12 20:59.0 6:46/M
4 Jacob Zelenka 1467 14 21 21:56.4 7:05/M
5 Samuel Stechschulte 1713 12 29 23:27.6 7:34/M
6 Gabriel Layne 1523 10 70 27:31.2 8:53/M

Female 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelsey Quinn 1650 16 20 21:54.9 7:04/M
2 Cecily Burton 1485 19 40 24:35.6 7:56/M
3 Elizabeth Decaire 1535 19 65 27:12.9 8:46/M
4 Vasee Xiong 1621 17 73 28:16.2 9:07/M
5 Nina Vue 1622 17 109 32:02.5 10:20/M
6 Dani Stinson 1665 19 139 40:06.5 12:56/M

Male 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Reilly Quinn 1649 17 14 21:06.5 6:48/M
2 Jared Mersino 1499 15 27 22:54.0 7:23/M
3 Patrick Horvath 1643 19 62 26:51.7 8:40/M
4 Mitchell Tharp 1421 15 129 35:46.6 11:32/M

Female 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Chapman 1721 22 51 25:58.1 8:23/M
2 Jennifer Pielack 1548 21 102 31:28.6 10:09/M
3 Chee Cha 1623 21 130 35:53.9 11:35/M

Male 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Wilson 1723 23 11 20:19.1 6:33/M
2 Mike Linder 1750 20 142 40:24.4 13:02/M

Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Christina Cannon 1660 25 46 25:12.2 8:08/M
2 Samantha Jeffers 1657 25 48 25:27.9 8:13/M
3 Rebecca Enright 1545 26 74 28:18.8 9:08/M
4 Sandy Hang 1620 28 80 29:06.1 9:23/M
5 Raquel Benavidez 1456 29 93 30:02.0 9:41/M
6 Jamie Parks 1756 28 133 37:43.3 12:10/M

Male 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Bartz 1515 28 15 21:12.5 6:50/M
2 Matt Howard 1505 26 17 21:38.3 6:59/M
3 Matt Brown 1675 28 138 39:55.8 12:53/M
4 Tom Zanger-Beaudoin 1597 28 156 56:56.6 18:22/M

Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Brianna Bair 1653 32 22 21:58.8 7:05/M
2 Margaret Starr 1663 30 32 23:35.4 7:36/M
3 Carrie Juratich 1526 31 33 23:36.2 7:37/M
4 Kristine Ramos 1562 31 38 24:23.5 7:52/M
5 Katie Strycicer 1729 31 39 24:25.4 7:53/M
6 Tamara Platner 1556 34 49 25:34.6 8:15/M
7 Megan Sweers 1654 32 60 26:48.3 8:39/M
8 Sara Blechinger 1434 34 77 28:39.2 9:15/M
9 Shawnna Cody 1704 34 88 29:38.1 9:34/M
10 Karma Chandler 1755 33 94 30:46.0 9:55/M
11 Mandy Hetfield 1661 32 107 32:01.0 10:20/M
12 Tiffianey Laurin 1673 31 111 32:26.1 10:28/M
13 Julie Pappas 1445 33 116 33:05.0 10:40/M
14 Kathryn Robertson 1536 30 128 35:33.4 11:28/M
15 Lisa Brown 1674 31 155 54:53.8 17:42/M

Male 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Norder 1479 32 7 19:29.0 6:17/M
2 Michael Erfourth 1670 34 8 19:29.9 6:17/M
3 Tim Norder 1733 33 10 20:05.5 6:29/M
4 Steven Sobak 1409 33 16 21:15.0 6:51/M

Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Notter 1732 35 23 22:20.5 7:12/M
2 Suzanne Layne 1521 39 59 26:44.7 8:37/M
3 Tracie Straub 1667 38 66 27:14.6 8:47/M
4 Jessica Leader-Jones 1532 35 96 30:58.3 9:59/M
5 Char Buhler 1699 35 105 31:45.2 10:15/M
6 Lisa Smith 1404 37 117 33:42.6 10:52/M
7 Voula Erfourth 1669 35 120 34:04.8 10:59/M
8 Wynnette Eckmyre 1647 38 122 34:11.6 11:02/M
9 Saffron Mrva 1644 37 126 35:18.3 11:23/M
10 Rebecca Gillespie 1433 35 149 48:26.8 15:37/M
11 Rachelle Sies 1640 35 150 48:28.0 15:38/M

Male 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 James Ladiski 1519 37 35 24:13.3 7:49/M
2 Todd Lidgett 1652 35 69 27:30.1 8:52/M
3 Jason Mrva 1645 38 104 31:37.1 10:12/M
4 Jason Foster 1658 35 124 34:57.7 11:16/M

Female 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Maroszek 1514 40 31 23:34.2 7:36/M
2 Amy Stage 1736 44 41 24:42.7 7:58/M
3 Natalie Mesh 1476 44 44 24:53.7 8:02/M
4 Bethany Hook 1672 43 53 26:09.8 8:26/M
5 Michelle Zayac 1701 41 78 28:48.3 9:17/M
6 Kathy Dilley 1598 42 85 29:26.2 9:30/M
7 Carol Tolrud 1745 42 86 29:26.4 9:30/M
8 Charlotte Fondren 1639 43 95 30:57.9 9:59/M
9 Maggie Quinn 1648 44 103 31:32.2 10:10/M
10 Dana Dumond 1416 44 106 31:53.6 10:17/M
11 Kristen Soth 1659 40 113 32:36.0 10:31/M
12 Linda Cramer 1414 40 132 36:54.7 11:54/M
13 Tina Hodge 1503 43 137 39:55.3 12:53/M
14 Robin Stinson 1666 43 140 40:06.5 12:56/M
15 Jenni Keenan 1498 43 151 49:43.0 16:02/M

Male 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Wallace 1452 44 3 18:22.2 5:55/M
2 Bruce Gross 1664 44 34 24:04.6 7:46/M
3 Kraig Gazley 1668 42 71 27:43.9 8:56/M
4 Chris Wendling 1425 43 100 31:26.3 10:08/M
5 Kevin Krupp 1424 43 101 31:27.4 10:09/M
6 Jim Carney 1501 42 114 32:55.5 10:37/M

Female 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Billi Chapman 1720 47 52 26:00.9 8:23/M
2 Amy Adams 1420 45 54 26:12.7 8:27/M
3 Ann Deweese 1697 46 55 26:32.7 8:34/M
4 Bea Wilber 1516 48 76 28:36.8 9:14/M
5 Paula Rock 1410 45 84 29:25.9 9:29/M
6 Cindy Schluckebier 1534 49 98 31:04.3 10:01/M
7 Tammy Black 1716 45 99 31:18.5 10:06/M
8 Kathy Wheeler 1520 47 115 32:59.6 10:38/M
9 Rita Gill 1625 48 119 34:04.0 10:59/M
10 Susan Bridges 1407 48 123 34:30.3 11:08/M
11 Leeann Case 1656 46 127 35:22.4 11:25/M
12 Kim Renwick 1502 48 131 36:36.7 11:48/M
13 Krista Corl 1430 47 134 37:44.2 12:10/M
14 Marie Pappas 1747 46 141 40:20.5 13:01/M
15 Colleen Kirkman 1588 47 145 41:55.3 13:31/M
16 Heather Dawson 1511 49 152 52:41.0 17:00/M

Male 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Foutch 1722 45 9 19:41.6 6:21/M
2 Steve Alvarado 1472 46 24 22:20.7 7:12/M
3 Donald Adams 1419 45 28 23:02.3 7:26/M
4 Michael Case 1655 48 42 24:47.1 8:00/M
5 Terry Carriveau 1678 46 43 24:49.6 8:00/M
6 Dennis Copes 1662 46 47 25:26.8 8:12/M
7 Clark Wilson 1550 48 68 27:20.8 8:49/M
8 Chris Kropp 1698 46 90 29:50.4 9:37/M
9 Brian Wilber 1517 49 92 29:57.0 9:40/M

Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dawnmarie Mersino 1500 50 56 26:34.0 8:34/M
2 Heidi Carriveau 1677 51 75 28:36.4 9:14/M
3 Karen Wirostek 1724 50 87 29:28.3 9:30/M
4 Joyce Bremer 1471 50 97 31:00.5 10:00/M

Male 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Herb Mitchell 1718 50 13 21:02.1 6:47/M
2 Jack Delong 1737 53 18 21:43.7 7:00/M
3 George Zelenka 1466 50 30 23:32.3 7:35/M
4 Joe Vincke 1726 53 57 26:34.1 8:34/M
5 Randy Horton 1510 51 89 29:43.3 9:35/M
6 Mike Clark 1481 54 110 32:25.8 10:27/M
7 Stephen Peto 1742 50 121 34:09.3 11:01/M

Female 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jody Lindell 1486 58 50 25:45.1 8:18/M
2 Kathy Valasek 1587 55 61 26:51.6 8:40/M
3 Chris Strait 1642 58 72 28:06.2 9:04/M
4 Dawn Clark 1480 57 125 35:00.1 11:17/M

Male 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Halm 1725 57 4 19:01.9 6:08/M
2 Gregg Landick 1540 55 25 22:38.0 7:18/M
3 Azmy Allam 1454 56 45 24:55.4 8:02/M
4 Bob Jones 1671 58 64 27:05.1 8:44/M
5 John Wenzel 1615 57 118 33:46.2 10:54/M
6 Bob Robertson 1539 58 153 52:44.5 17:01/M

Female 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Janeen Dvorak 1408 61 67 27:20.1 8:49/M
2 Gloria Jean Hetfield 1441 61 108 32:02.1 10:20/M

Male 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Buysse 1449 61 79 29:02.3 9:22/M

Female 65 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry McLeod 1707 65 81 29:15.5 9:26/M

Male 65 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick McGaw 1731 67 63 27:02.2 8:43/M

Female 70 to 74

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharon Lewis 1437 70 135 39:18.5 12:41/M

Female 75 to 79

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Beverly Hand 1403 76 147 42:36.1 13:45/M

Male 75 to 79

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Harrison Hensley 1546 79 144 41:54.6 13:31/M

Male no age given

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Landon Gustafson 1715 99 36 24:15.1 7:49/M
2 Mcgwine Bigelow 1714 99 37 24:15.8 7:49/M
3 Bob Graham 1752 99 154 53:04.4 17:07/M





Steps for Courage
Age Group Results
April 21, 2012
Results by: Michigan Running Foundation

5k Walk

Female Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Shelly Huber 1585 52 2 33:18.2 10:45/M

Male Open Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Rick Huber 1584 55 1 28:56.3 9:20/M

Female Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Raeanne Garlock 1616 50 3 37:38.1 12:08/M

Male Master Winners

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Garlock 1617 49 4 37:39.2 12:09/M

Female 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Miranda Root 1694 13 36 47:03.8 15:11/M
2 Amy Barz 1693 13 37 47:06.0 15:12/M
3 Natalie Smith 1461 12 77 50:55.3 16:25/M
4 Becky Young 1611 12 102 52:37.5 16:58/M
5 Alexandra Gargulinski 1432 11 125 55:42.2 17:58/M
6 Callie Kendrick 1412 11 150 1:00:09.4 19:24/M
7 Sophia Jones 1533 9 159 1:04:24.9 20:46/M

Male 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Gorgon Settlemyre 1741 12 51 48:57.8 15:47/M
2 Brennen Sawyer 1638 13 90 52:01.8 16:47/M
3 Colvene Mason 1560 3 139 57:04.7 18:25/M

Female 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Cypress Davis 1744 16 62 50:10.9 16:11/M
2 Kaylea Koan 1712 19 94 52:18.2 16:52/M
3 Susan Kirkman 1591 19 135 57:00.8 18:23/M

Male 15 to 19

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Blake Vallie 1754 15 89 52:01.2 16:47/M
2 Brandon Sack 1612 15 101 52:36.7 16:58/M
3 Steven Kirkman 1590 17 134 56:58.6 18:23/M

Female 20 to 24

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bailey Dick 1473 23 30 45:33.9 14:42/M
2 Brandy Ford 1728 23 54 49:33.2 15:59/M
3 Amanda Laventure 1627 23 141 57:39.5 18:36/M

Female 25 to 29

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Brown 1438 29 34 46:20.8 14:57/M
2 Allyson Graham 1557 29 46 47:41.8 15:23/M
3 Claire Smith 1603 29 55 49:33.6 15:59/M
4 Lyndsay Ruff 1727 25 56 49:33.8 15:59/M
5 Nikki Gilroy 1459 28 78 50:55.5 16:25/M
6 Kristie Kline 1458 28 79 50:55.6 16:25/M
7 Heather Ralph 1568 27 84 51:14.3 16:32/M
8 Megan Smith 1569 26 85 51:15.5 16:32/M
9 Rachel Backfisch 1685 29 105 53:03.9 17:07/M
10 Stacie Groll 1506 26 115 53:31.8 17:16/M
11 Nicole Feit 1680 28 120 54:20.3 17:32/M
12 Anne Zanger-Beaudoin 1596 29 133 56:56.9 18:22/M
13 Heather Brown 1559 29 137 57:04.4 18:25/M
14 Erica Tompa 1561 26 138 57:04.6 18:25/M

Female 30 to 34

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Caryn Dykman 1417 31 28 45:26.9 14:39/M
2 Joslyn Chulski 1681 31 29 45:28.4 14:40/M
3 Danielle Campbell 1547 30 32 46:12.6 14:54/M
4 Shannon Herrick 1689 30 49 48:36.4 15:41/M
5 Bethany Hyvarinen 1508 31 70 50:30.3 16:17/M
6 Jackie Woodbury 1551 32 91 52:02.5 16:47/M
7 Heather Hagerman 1683 34 104 53:03.8 17:07/M
8 Jaimi Rabius 1492 32 124 54:52.7 17:42/M
9 Nichole Mason 1558 32 136 57:03.9 18:24/M
10 Jerikay Leavitt 1626 30 140 57:39.3 18:36/M
11 Kristin Vanwagoner 1509 33 144 57:46.6 18:38/M
12 Heather Wood 1431 34 152 1:00:18.0 19:27/M

Female 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Walton 1708 39 10 41:04.0 13:15/M
2 Jennifer Olmstead 1469 39 19 43:18.8 13:58/M
3 Amy Risdon 1463 38 26 45:25.5 14:39/M
4 Lori Dean 1690 38 33 46:19.5 14:56/M
5 Laura Lewis 1709 36 52 49:32.5 15:59/M
6 Ida Valdez-Smith 1710 37 53 49:32.6 15:59/M
7 Shannon Hart 1692 36 64 50:14.9 16:12/M
8 Angela Clemons 1575 36 73 50:43.9 16:22/M
9 Jenny Higa 1586 39 83 51:03.0 16:28/M
10 Bena Irelan 1552 38 92 52:02.7 16:47/M
11 Dawn Schwartz 1679 38 106 53:04.1 17:07/M
12 Rebecca Gillett 1541 35 112 53:14.0 17:10/M
13 Elizabeth Dorman 1739 35 113 53:15.3 17:11/M
14 Cynthia Young 1610 36 126 56:02.8 18:05/M
15 Crystal Corwin 1406 38 129 56:03.7 18:05/M
16 Amy Zartman 1482 38 130 56:24.1 18:12/M
17 Jody Thornton 1631 37 142 57:43.7 18:37/M
18 Cindee Kendrick 1411 38 151 1:00:10.0 19:25/M
19 Jennifer Lintner 1564 35 153 1:00:19.5 19:27/M

Male 35 to 39

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Young 1614 36 103 52:39.8 16:59/M
2 Steve Irelan 1555 37 110 53:07.8 17:08/M
3 Aaron Gillett 1751 35 111 53:13.7 17:10/M
4 Dallas Lintner 1565 35 154 1:00:22.1 19:28/M

Female 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Diana Weber 1719 42 13 41:36.1 13:25/M
2 Tonya Goad 1474 41 35 46:57.7 15:09/M
3 Heidi Pierce 1686 41 65 50:14.9 16:12/M
4 Carol Smith 1460 40 81 50:56.1 16:26/M
5 Kate Keating 1537 42 93 52:02.7 16:47/M
6 Jennifer Klump 1579 43 116 53:44.2 17:20/M
7 Mary Gray 1636 43 118 54:07.6 17:27/M
8 Shelly Covert 1493 42 123 54:52.2 17:42/M
9 Shannon Stover 1504 41 143 57:45.6 18:38/M

Male 40 to 44

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryan Weller 1630 43 145 57:51.5 18:40/M

Female 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristi Wilson 1609 46 7 39:50.5 12:51/M
2 Audrey Eitel 1524 48 12 41:29.5 13:23/M
3 Tracy Good 1423 45 18 43:16.0 13:57/M
4 Kim Gerding 1592 46 21 43:45.7 14:07/M
5 Autumn Hayes 1462 45 27 45:26.7 14:39/M
6 Kim Belous 1594 45 44 47:37.1 15:22/M
7 Deanna Wagner 1743 46 63 50:11.2 16:11/M
8 Barb Holland 1572 47 67 50:17.3 16:13/M
9 Sue Lynde 1507 49 71 50:30.7 16:17/M
10 Jeri-Lynn Kellogg 1573 45 74 50:44.6 16:22/M
11 Teresa Wiegel 1464 48 75 50:53.0 16:25/M
12 Kay Stevenson 1604 49 86 51:19.9 16:33/M
13 Laurie Freeman 1605 47 87 51:22.0 16:34/M
14 Elizabeth Wilson 1549 47 88 52:01.2 16:47/M
15 Sherene Ariss 1576 45 100 52:34.1 16:57/M

Male 45 to 49

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeff Gerding 1593 48 22 43:46.6 14:07/M
2 Mark Kirkman 1589 48 114 53:26.9 17:14/M

Female 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Betty Gilbert 1682 52 15 42:09.5 13:36/M
2 Vickie Morel 1413 53 16 42:11.2 13:36/M
3 Anna Omens 1753 51 23 43:55.8 14:10/M
4 Shawn Carpenter 1684 50 31 45:51.3 14:47/M
5 Janet Johnson 1700 54 39 47:15.4 15:15/M
6 Jill Bartz 1687 51 69 50:21.8 16:15/M
7 Janet Parmenter 1544 51 95 52:21.3 16:53/M
8 Jan Stanhope 1426 52 98 52:32.2 16:57/M
9 Jane Sawer 1637 52 117 54:07.6 17:27/M
10 Carol Marlow 1613 53 127 56:03.1 18:05/M

Male 50 to 54

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 David Skutt 1641 52 43 47:29.4 15:19/M

Female 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary T Mankey 1448 55 20 43:39.9 14:05/M
2 Tanya Jury 1577 55 38 47:15.2 15:15/M
3 Kathy Brooks 1443 55 40 47:17.7 15:15/M
4 Pat Skutt 1435 55 42 47:28.6 15:19/M
5 Margaret Purdy 1455 59 59 50:04.2 16:09/M
6 Kathleen Davis 1440 55 61 50:10.9 16:11/M
7 Sue Lea 1538 57 66 50:15.9 16:13/M
8 Muriel McMonigle 1602 57 68 50:20.8 16:14/M
9 Amber Richards 1439 55 97 52:25.1 16:55/M
10 Janet Bates 1475 55 99 52:32.3 16:57/M
11 Jean Granam 1749 58 107 53:04.6 17:07/M
12 Nancy Hughson 1632 58 147 57:52.4 18:40/M
13 Donna Crist 1606 57 155 1:00:25.1 19:29/M
14 Linda Robinson 1608 58 157 1:00:25.7 19:29/M
15 Sharon Freeman 1531 58 158 1:04:23.5 20:46/M

Male 55 to 59

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 William Granam 1748 57 45 47:41.3 15:23/M
2 Terry Kellogg 1574 57 58 49:54.3 16:06/M
3 Phillip Jesionek 1429 58 80 50:55.8 16:25/M

Female 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Marie Easterday 1738 60 8 40:09.1 12:57/M
2 Mary Gilman 1525 60 17 42:13.3 13:37/M
3 Trish Manke 1442 61 41 47:18.3 15:15/M
4 Barbara Robertson 1543 64 47 48:25.4 15:37/M
5 Connie Zartman 1483 60 48 48:32.7 15:39/M
6 Debra Severance 1688 60 50 48:37.0 15:41/M
7 Susan Marble 1470 63 57 49:37.5 16:00/M
8 Mary Jane Scarlett 1427 61 60 50:06.7 16:10/M
9 Joy Archer 1444 64 72 50:41.9 16:21/M
10 Brenda Jesionek 1428 62 76 50:53.8 16:25/M
11 Rose Craft 1418 60 121 54:21.8 17:32/M
12 Ellen Buysse 1450 62 122 54:22.0 17:32/M
13 Christine Keyes 1495 60 131 56:24.4 18:12/M
14 Constance Zanger-Beaudoin 1595 60 132 56:56.9 18:22/M
15 Connie Weller 1633 64 146 57:51.5 18:40/M
16 Mary Tomasek 1542 64 148 58:37.6 18:55/M

Male 60 to 64

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Thurston 1599 64 5 38:42.9 12:29/M
2 Dave Eldridge 1400 64 14 42:05.3 13:35/M
3 Mike Corwin 1415 62 128 56:03.3 18:05/M

Female 65 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sharon Flanagan 1401 67 82 50:58.4 16:26/M
2 Linda Moorhead 1711 68 96 52:23.5 16:54/M
3 Carol Stage 1735 68 108 53:06.4 17:08/M
4 Susan Giberson 1436 66 119 54:13.3 17:29/M
5 Delores Sutphin 1607 68 156 1:00:25.7 19:29/M
6 Sue Hernandez 1634 65 160 1:05:34.7 21:09/M
7 Marsha Richmond 1628 68 161 1:05:36.9 21:10/M

Male 65 to 69

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Mankey 1447 67 9 40:57.7 13:13/M
2 Bill Frouholz 1570 66 25 45:21.7 14:38/M

Female 70 to 74

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Grace 1635 71 6 39:07.5 12:37/M
2 Marta Lois 1497 71 11 41:13.4 13:18/M
3 Patricia King 1581 70 149 58:38.1 18:55/M

Female 80 and up

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Vivian MacGillivray 1489 91 162 1:12:10.2 23:17/M

Female no age given

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Crystal Dwyer 1571 99 24 44:49.8 14:27/M

Male no age given

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Floyd Stage 1734 99 109 53:07.5 17:08/M

Unknown Number
Male 14 and under

Total
Place Name Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 1740 1740 1 53:01.5 53:01/M