Sparta Girls Classic Tri-Level Invite - Girls Only

back to results

Apr. 14, 2012

Sparta Girls Classic Tri-Level Invite - Girls Only
Sparta High School
Sparta, MI
Provided by Don Passenger / Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/14/2012 07:59 PM
Sparta Girls Classic Tri-Level Invite - 4/14/2012
Sparta High School
Results

Event 1 Girls 4x800 Meter Relay Eleventh and Twelth
=======================================================================
MITCA D3: R 9:33.00 1999 Lansing Catholic Central, Lansing Catholic
L. Gratz, S.McKenna., K. Chenoweth, R. Kirban
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Hamilton 10:03.71 10
1) Oren, Molly 11 2) Oren, Emily 12
3) Coryell, Cathy 11 4) Tidd, Brandi 12
2 Kent City 10:20.96 8
1) Ringer, Sadie 12 2) Wilson, Jeanne 12
3) Kerwin, Kaytlynne 12 4) Truman, Kaitlin 12
3 Cedar Springs 10:23.15 6
1) Ovokaitys, Kayla 12 2) VanDyke, Sommer 11
3) Weiler, Katie 11 4) Veltkamp, Allie 11
4 Spring Lake 10:30.78 4
1) Tober, Tori 11 2) Warner, Ashley 10
3) Billinghurst, Halle 12 4) Beeler, Brittany 11
5 Sparta 10:39.12 2
1) Urlaub, Paige 12 2) Wright, Casey 11
3) Thome, Kelsey 12 4) Jacobson, Alexis 11
6 Allegan 11:10.10 1
1) Gonzalez, Montse 12 2) Shaw, Jessica 11
3) Bartz, Rachel 11 4) Norr, Zoe 12

Event 2 Girls 4x800 Meter Relay Ninth and Tenth
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Cedar Springs 10:30.64 10
1) Mann, Shayne 9 2) Pekrul, Maddie 10
3) Weiler, Kenzie 9 4) Shaft, Emily 9
2 Allendale 10:36.23 8
1) Evans, Jozlyn 9 2) Dyke, Shelbi 9
3) Corner, Layne 10 4) Arsenault, Jordan 9
3 Sparta 10:56.71 6
1) Hoover, Jessica 9 2) George, Brianna 9
3) Wright, Alycia 10 4) Armenta, Arianna 9
4 Coopersville 12:18.04 4
1) Wierenga, Sophia 10 2) Wezeman, Katie 9
3) Crater, Erika 9 4) Glass, Samantha 9

Event 3 Girls 4x800 Meter Relay Middle School
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Allendale 11:22.88 10
1) Dyke, Marissa 7 2) Wells, Jasmine 7
3) Pfau, Brook 8 4) Gohn, Rachel 8
2 Sparta 11:23.23 8
1) Andrews, Carley 8 2) Wooten, Erin 8
3) Kane, Olivia 8 4) Hubert, Vanessa 7
3 Coopersville 11:48.47 6
1) Wolters, Macy 7 2) Gillman, Nicole 7
3) Smoes, Ashlynd 8 4) Hill, Holly 8
4 Hamilton 11:58.87 4
1) Davis, Lauren 8 2) Hutta, Anna 7
3) DeFouw, Gwen 8 4) Freyhof, Erika 7
5 Kent City 12:25.91 2
1) Sizemore, Rebecca 7 2) Swanson, Ana 8
3) Alt, Michelle 7 4) Ignasiak, Molly 1
6 Cedar Springs 12:52.78 1
1) Hay, Stepanie 8 2) Bennett, Brooke 8
3) Ovokaitys, Ellie 8 4) Vandenhout, Lauren 8

Event 4 Girls 55 Meter Hurdles Middle School
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Marvel, Allyson 8 Cedar Spring 10.43 2 10
2 Priest, Samantha 7 Sparta 10.49 2 8
3 Boyd, Meghan 7 Kent City 10.65 1 6
4 Hill, Mollie 8 Sparta 11.23 2 4
5 Nightingale, Emily 7 Allegan 11.49 1 2
6 Smith, Paige 7 Kent City 11.53 1 1
7 Smith, Kayley 9 Coopersville 11.60 2
8 Heintzelman, Lisa 7 Cedar Spring 11.69 2
9 Sharar, Serena 8 Hamilton 11.83 2
10 Gadbois, Paige 8 Coopersville 12.42 2
11 Bauman, Callie 7 Hamilton 12.54 2

Event 5 Girls 100 Meter Hurdles Ninth and Tenth
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Styf, Jennie 10 Hamilton 17.50 1 10
2 Huisken, Lydia 9 Coopersville 18.20 2 8
3 Mendez, Aysia 9 Allegan 19.72 2 6
4 Suchecki, Emma 9 Spring Lake 20.37 2 4
5 Luke, Serena 10 Allegan 21.00 2 2
6 France, Emma 9 Spring Lake 21.79 2 1
7 Pfahler, Madison 10 Coopersville 21.83 2
8 Ladner, Hailey 10 Allendale 22.05 1
9 Slager, Julia 9 Hamilton 22.08 1

Event 6 Girls 100 Meter Hurdles Eleventh and Twelth
==========================================================================
MITCA D3: R 15.45 1999 Amber Bright, Benzie Central
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 VanderVeen, Elly 12 Hamilton 17.70 1 10
2 Spotts, Anna 11 Hamilton 18.49 1 8
3 Reyburn, Leah 11 Sparta 18.53 2 6
4 Couturier, Kortney 11 Sparta 19.19 2 4
5 Kerwin, Kaytlynne 12 Kent City 20.11 2 2
6 Wells, Paige 11 Allendale 21.33 2 1
7 Ginn, Katherine 11 Allendale 21.51 2
8 Varner, Alexis 11 Allegan 21.82 2

Event 7 Girls 100 Meter Dash Middle School
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cowdrey, Caitlin 8 Sparta 14.26 2 10
2 Owen, Emma 7 Coopersville 14.35 2 8
3 Herringa, Kassidy 7 Kent City 14.46 1 6
4 Turnquist, Alanna 8 Sparta 14.65 2 4
5 Jenkins, Bianca 8 Coopersville 15.04 2 2
6 Vandusen, Maddie 8 Cedar Spring 15.12 2 1
7 Mosher, Brianna 8 Cedar Spring 15.53 2
8 Copeland, Madi 7 Hamilton 15.73 2
9 Smith, Alisha 8 Allegan 15.84 1
10 Krauss, Kayla 8 Hamilton 16.27 2
11 Fechner, Ashley 7 Allendale 16.62 1
12 Cohn, Lisa 7 Kent City 17.19 1

Event 8 Girls 100 Meter Dash Ninth and Tenth
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hamilton, Aly 10 Cedar Spring 14.01 2 10
2 Simons, Serena 10 Sparta 14.24 2 7
2 Oakes, Marissa 9 Cedar Spring 14.24 2 7
4 Dorothy, Heather 9 Allegan 14.28 2 4
5 Vronko, Ashley 9 Coopersville 14.50 2 2
6 LeRoux, Allie 10 Spring Lake 14.60 2 1
7 DeCator, Sydney 9 Spring Lake 14.81 2
8 Hobbins, Olivia 9 Allendale 14.95 1
9 Klenk, Tori 9 Sparta 15.11 1
10 Huebner, Kate 9 Coopersville 15.41 2
11 Denney, Rainnah 10 Allegan 16.00 1
12 McNair, Hannah 10 Allendale 17.05 1

Event 9 Girls 100 Meter Dash Eleventh and Twelth
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Gentz, Kaila 12 Hamilton 13.45 1 10
2 Ramirez, Alyson 11 Sparta 13.98 2 8
3 Jennings, Melissa 12 Allegan 14.27 2 6
4 Williams, Ymani 11 Spring Lake 14.37 2 4
5 Rumptz, Kathryn 12 Spring Lake 14.41 2 1.50
5 Feirick, Tiphany 12 Sparta 14.41 2 1.50
7 Ruffner, Erica 11 Hamilton 14.43 2
8 Ampey, Paige 11 Allegan 14.80 1
9 Robinson, Samantha 11 Cedar Spring 15.59 1

Event 10 Girls 4x200 Meter Relay Middle School
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 2:04.77 10
1) Beech, Aislinn 8 2) Cowdrey, Caitlin 8
3) Popma, Makayla 8 4) Hill, Mollie 8
2 Coopersville 2:06.43 8
1) Wezeman, Kylie 7 2) Russo, Allie 7
3) Jenkins, Bianca 8 4) Oswald, Emily 8
3 Cedar Springs 2:11.16 6
1) Vanderhoef, Ashley 8 2) Mosher, Brianna 8
3) Sargent, Aaliyah 7 4) Vandusen, Maddie 8
4 Kent City 2:11.86 4
1) Sizemore, Rebecca 7 2) Krueger, Kelsey 7
3) Elenbass, Brooklynn 7 4) Smith, Paige 7
5 Hamilton 2:14.05 2
1) Alexander, Madi 7 2) Sparks, Melanie 8
3) Meiste, Taryn 7 4) Stehle, Madi 8

Event 11 Girls 4x200 Meter Relay Ninth and Tenth
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Coopersville 1:52.48 10
1) Cornelius, Catrina 10 2) Vronko, Ashley 9
3) Cornelius, Quianna 10 4) Rasch, Liz 9
2 Hamilton 1:59.66 8
1) Styf, Jennie 10 2) McMahon, Brogan 10
3) Getty, Samantha 9 4) Johnston, Stephanie 9
3 Cedar Springs 2:01.61 6
1) Alles, Mariah 10 2) Spahr, Kellie 10
3) Ellison, Mara 9 4) Wight, Sayge 10
4 Sparta 2:02.33 4
1) George, Brianna 9 2) Simons, Serena 10
3) Armenta, Arianna 9 4) Ward, Brooklyn 9
5 Kent City 2:06.01 2
1) Horton, Krystal 10 2) Islas, Sam 9
3) Taylor, Abby 10 4) Russo, Ashley 10
6 Allendale 2:14.48 1
1) Jenks, Hannah 10 2) Ladner, Lauren 9
3) Murray, Sarah 9 4) McNair, Hannah 10

Event 12 Girls 4x200 Meter Relay Eleventh and Twelth
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Hamilton 1:50.47 10
1) Gentz, Kaila 12 2) Oren, Emily 12
3) Voorhorst, Carlye 11 4) VanderVeen, Josie 10
2 Spring Lake 1:57.59 8
1) VanDeWeg, Megan 11 2) Taylor, Amber 9
3) Suchecki, Lydia 10 4) Rubleski, Paige 9
3 Sparta 1:57.65 6
1) Crane, Jennifer 11 2) Feirick, Tiphany 12
3) Ramirez, Alyson 11 4) Urlaub, Paige 12
4 Kent City 1:57.66 4
1) Miller, Hannah 11 2) Wylie, Kassie 11
3) Nowicki, Taylor 11 4) Sutherland, Alison 12
5 Allendale 2:01.40 2
1) Hobbins, Olivia 9 2) Wiersma, Ali 12
3) Kennedy, Devon 11 4) Wells, Paige 11
6 Allegan 2:05.91 1
1) Jennings, Melissa 12 2) Wahl, Dicia 11
3) Ellis, Samantha 12 4) Volfova, Hana 12

Event 13 Girls 1600 Meter Run Middle School
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gohn, Rachel 8 Allendale 6:14.11 10
2 Freyhof, Erika 7 Hamilton 6:14.83 8
3 Perez, Courtney 7 Sparta 6:20.65 6
4 Wells, Jasmine 7 Allendale 6:21.31 4
5 Hubert, Vanessa 7 Sparta 6:27.65 2
6 Kutscher, Nicole 7 Allegan 6:29.51 1
7 Alt, Michelle 7 Kent City 6:38.55
8 Ovokaitys, Ellie 8 Cedar Spring 6:40.12
9 Hill, Holly 8 Coopersville 6:41.81
10 Rudolph, Maddie 7 Hamilton 6:51.97
11 Hay, Stepanie 8 Cedar Spring 6:55.41
12 Russo, Jaylee 8 Coopersville 6:57.72
13 Larson, Kylah 7 Allegan 8:53.81

Event 14 Girls 1600 Meter Run Ninth and Tenth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Warner, Ashley 10 Spring Lake 5:39.43 10
2 Corner, Layne 10 Allendale 5:41.54 8
3 Pekrul, Maddie 10 Cedar Spring 5:44.92 6
4 Hoover, Jessica 9 Sparta 5:46.80 4
5 Hilton, Brynna 10 Coopersville 5:53.46 2
6 Dyke, Shelbi 9 Allendale 6:00.58 1
7 Purvins, Jordyn 9 Coopersville 6:05.69
8 Wright, Alycia 10 Sparta 6:07.62
9 Mann, Shayne 9 Cedar Spring 6:16.71
10 Carew, Kirsten 9 Kent City 6:27.39
11 Hunley, Helen 9 Allegan 6:44.29

Event 15 Girls 1600 Meter Run Eleventh and Twelth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wiersma, Ali 12 Allendale 5:15.82 10
2 Weiler, Katie 11 Cedar Spring 5:19.71 8
3 Beeler, Brittany 11 Spring Lake 5:28.11 6
4 Truman, Kaitlin 12 Kent City 5:30.39 4
5 Shaw, Jessica 11 Allegan 5:32.94 2
6 Bartz, Rachel 11 Allegan 5:48.74 1
7 VanDyke, Sommer 11 Cedar Spring 6:02.17
8 Welch, Erika 11 Coopersville 6:04.29
9 Wright, Casey 11 Sparta 6:05.27
10 Sizemore, Amanda 12 Kent City 6:14.04
11 Thome, Kelsey 12 Sparta 6:15.57
12 Hankis-betser, Coley 11 Allendale 6:38.69

Event 16 Girls 400 Meter Dash Middle School
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Schaffer, Jennica 7 Hamilton 1:02.89 2 10
2 Owen, Emma 7 Coopersville 1:06.23 2 8
3 Webber, Kellsie 9 Cedar Spring 1:07.46 2 6
4 Oswald, Emily 8 Coopersville 1:10.13 2 4
5 Galdean, Teegan 7 Sparta 1:12.90 2 2
6 Alexander, Madi 7 Hamilton 1:13.64 2 1
7 Cook, Maddie 8 Sparta 1:14.33 2
8 Miller, Justeene 8 Allendale 1:15.65 1
9 Vanderhoef, Ashley 8 Cedar Spring 1:19.77 2
10 Schneider, Shelby 7 Allegan 1:22.05 1
11 Srarr, kailyn 7 Kent City 1:24.85 1
12 Ignasiak, Molly 1 Kent City 1:30.44 1

Event 17 Girls 400 Meter Dash Ninth and Tenth
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Arteaga, Carlyn 9 Spring Lake 1:01.51 2 10
2 Russo, Ashley 10 Kent City 1:04.34 2 8
3 Mitchell, Emma 10 Spring Lake 1:08.68 1 6
4 VanTil, Sydney 10 Coopersville 1:10.16 1 4
5 Dorothy, Heather 9 Allegan 1:10.53 2 2
6 Armenta, Arianna 9 Sparta 1:11.04 2 1
7 Ladner, Hailey 10 Allendale 1:12.26 1
8 Kaliniak, Michaela 10 Sparta 1:12.44 2
9 Ladner, Lauren 9 Allendale 1:15.33 1

Event 18 Girls 400 Meter Dash Eleventh and Twelth
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Urlaub, Paige 12 Sparta 1:04.43 2 10
2 Layton, Alena 12 Coopersville 1:04.68 2 8
3 Ruffner, Erica 11 Hamilton 1:06.25 2 6
4 Chaney, Sydney 11 Spring Lake 1:07.20 1 4
5 Jennings, Melissa 12 Allegan 1:07.67 2 2
6 Mulder, Kaylee 11 Sparta 1:11.27 2 1
7 Wahl, Dicia 11 Allegan 1:12.05 1
8 Khamyshkeyeva, Katya 12 Allendale 1:14.45 1
9 Samp, Marina 11 Spring Lake 1:18.32 1
-- Wheeler, Sarah 11 Kent City DNF 1

Event 19 Girls 4x100 Meter Relay Middle School
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Kent City 58.91 10
1) Herringa, Kassidy 7 2) Carlson, McKenna 7
3) Smith, Paige 7 4) Kylie, Spencer 7
2 Allegan 59.98 8
1) Smith, Alisha 8 2) Gilligan, Katie 7
3) Kelley, Amber 7 4) Scane, Leslie 7
3 Coopersville 1:00.14 6
1) Wezeman, Kylie 7 2) Russo, Allie 7
3) Johnson, Heather 7 4) Smith, Callie 8
4 Sparta 1:00.17 4
1) Crane, Kaylee 8 2) Hume, Carley 8
3) Turnquist, Alanna 8 4) Wheeler, Anna 8
5 Cedar Springs 1:00.20 2
1) Lachniet, Bailey 7 2) Odren, Janelle 8
3) Webber, Kellsie 9 4) Mosher, Brianna 8
6 Hamilton 1:01.21 1
1) Alexander, Madi 7 2) Copeland, Madi 7
3) Krauss, Kayla 8 4) Stehle, Madi 8

Event 20 Girls 4x100 Meter Relay Ninth and Tenth
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Coopersville 55.56 10
1) Huebner, Kate 9 2) Rasch, Liz 9
3) Huisken, Lydia 9 4) Vronko, Ashley 9
2 Spring Lake 55.93 8
1) Suchecki, Lydia 10 2) Peterson, Grace 10
3) Taylor, Amber 9 4) LeRoux, Allie 10
3 Hamilton 56.74 6
1) Getty, Samantha 9 2) Johnston, Stephanie 9
3) McMahon, Brogan 10 4) Styf, Jennie 10
4 Sparta 57.15 4
1) McHugh, Mary 9 2) Momber, Amy 9
3) Klenk, Tori 9 4) Curtis, Tori 12
5 Cedar Springs 57.68 2
1) Alles, Mariah 10 2) Spahr, Kellie 10
3) Ellison, Mara 9 4) Wight, Sayge 10
6 Kent City 57.89 1
1) Taylor, Abby 10 2) Latham, Nicole 10
3) Horton, Krystal 10 4) MacFarlane, Monica 9
7 Allegan 1:01.99
1) Luke, Serena 10 2) Hinds, Breanna 9
3) Mendez, Aysia 9 4) Denney, Rainnah 10
8 Allendale 1:02.01
1) Jenks, Hannah 10 2) Murray, Sarah 9
3) McNair, Hannah 10 4) Dean, Gloria 9

Event 21 Girls 4x100 Meter Relay Eleventh and Twelth
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Hamilton 52.49 10
1) VanderVeen, Elly 12 2) Gentz, Kaila 12
3) Voorhorst, Carlye 11 4) VanderVeen, Josie 10
2 Cedar Springs 53.07 8
1) AnglinHondalus, Rieley 12 2) VanDusen, Abby 11
3) Hamilton, Aly 10 4) Oakes, Marissa 9
3 Spring Lake 54.21 6
1) DeCator, Sydney 9 2) Rubleski, Paige 9
3) Williams, Ymani 11 4) Rumptz, Kathryn 12
4 Sparta 56.49 4
1) Couturier, Kortney 11 2) Reyburn, Leah 11
3) Teliczan, Madeleine 12 4) Feirick, Tiphany 12
5 Allegan 1:03.27 2
1) Varner, Alexis 11 2) Zenquis, Angelica 11
3) Ellis, Samantha 12 4) Volfova, Hana 12

Event 22 Girls 200 Meter Hurdles Middle School
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Priest, Samantha 7 Sparta 34.20 2 10
2 Marvel, Allyson 8 Cedar Spring 34.25 2 8
3 Domanski, Jodi 8 Coopersville 35.51 2 6
4 Russo, Allie 7 Coopersville 35.75 2 4
5 Sharar, Serena 8 Hamilton 36.22 2 2
6 Nightingale, Emily 7 Allegan 36.44 1 1
7 Heintzelman, Lisa 7 Cedar Spring 36.65 2
8 Palethorpe, Maddy 7 Sparta 37.60 2
9 Davis, Lauren 8 Hamilton 40.45 2
10 Kutscher, Nicole 7 Allegan 41.17 1

Event 23 Girls 300 Meter Hurdles Ninth and Tenth
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Styf, Jennie 10 Hamilton 51.27 1 10
2 Huisken, Lydia 9 Coopersville 56.75 2 8
3 McHugh, Mary 9 Sparta 58.73 2 6
4 Pfahler, Madison 10 Coopersville 59.29 2 4
5 Luke, Serena 10 Allegan 59.47 2 2
6 Slager, Julia 9 Hamilton 1:00.53 1 1
7 Ladner, Hailey 10 Allendale 1:04.86 2
8 MacFarlane, Monica 9 Kent City 1:05.65 2

Event 24 Girls 300 Meter Hurdles Eleventh and Twelth
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Spotts, Anna 11 Hamilton 51.54 1 10
2 Wells, Paige 11 Allendale 52.16 2 8
3 VanderVeen, Elly 12 Hamilton 55.05 1 6
4 Ramirez, Alyson 11 Sparta 56.09 2 4
5 Couturier, Kortney 11 Sparta 57.01 2 2
6 VanDusen, Abby 11 Cedar Spring 57.82 2 1
7 Ginn, Katherine 11 Allendale 1:00.78 2
8 Varner, Alexis 11 Allegan 1:08.82 1

Event 25 Girls 800 Meter Run Middle School
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Schaffer, Jennica 7 Hamilton 2:41.58 10
2 Wooten, Erin 8 Sparta 2:45.89 8
3 Gillman, Nicole 7 Coopersville 2:48.18 6
4 Odren, Janelle 8 Cedar Spring 2:48.22 4
5 Pfau, Brook 8 Allendale 2:51.04 2
6 Dyke, Marissa 7 Allendale 2:55.16 1
7 Wolters, Macy 7 Coopersville 3:01.46
8 Vandenhout, Lauren 8 Cedar Spring 3:06.01
9 Galdean, Teegan 7 Sparta 3:06.25
10 Rudolph, Maddie 7 Hamilton 3:09.79
11 Ignasiak, Molly 1 Kent City 3:29.86

Event 26 Girls 800 Meter Run Ninth and Tenth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Russo, Ashley 10 Kent City 2:32.30 10
2 Arsenault, Jordan 9 Allendale 2:38.51 8
3 Wright, Alycia 10 Sparta 2:43.77 6
4 Evans, Jozlyn 9 Allendale 2:45.15 4
5 Huizenga, Anna 10 Spring Lake 2:45.19 2
6 Purvins, Jordyn 9 Coopersville 2:46.02 1
7 Redick, Caroline 10 Spring Lake 2:48.70
8 Chavez, Noelia 9 Sparta 2:53.80
9 Carew, Kirsten 9 Kent City 2:55.16
10 Rohloff, Maddee 9 Coopersville 2:58.28
11 Hunley, Helen 9 Allegan 3:11.49
-- Mann, Shayne 9 Cedar Spring DNF

Event 27 Girls 800 Meter Run Eleventh and Twelth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Truman, Kaitlin 12 Kent City 2:31.09 10
2 Coryell, Cathy 11 Hamilton 2:33.99 8
3 Bartz, Rachel 11 Allegan 2:35.62 6
4 Tidd, Brandi 12 Hamilton 2:42.49 4
5 Jacobson, Alexis 11 Sparta 2:43.88 2
6 Ovokaitys, Kayla 12 Cedar Spring 2:47.00 1
7 Billinghurst, Halle 12 Spring Lake 2:47.48
8 Veltkamp, Allie 11 Cedar Spring 2:48.05
9 Layton, Alena 12 Coopersville 2:48.55
10 Tober, Tori 11 Spring Lake 2:49.21
11 Thome, Kelsey 12 Sparta 2:51.75
12 Welch, Erika 11 Coopersville 2:56.65
13 Khamyshkeyeva, Katya 12 Allendale 2:59.85
14 Hankis-betser, Coley 11 Allendale 3:13.03

Event 28 Girls 200 Meter Dash Middle School
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Owen, Emma 7 Coopersville 29.56 2 10
2 Popma, Makayla 8 Sparta 30.33 2 8
3 Monterusso, Sarah 8 Sparta 31.56 2 6
4 Kelley, Amber 7 Allegan 32.04 1 4
5 Webber, Kellsie 9 Cedar Spring 32.11 2 2
6 Sargent, Aaliyah 7 Cedar Spring 32.37 2 1
7 Domanski, Jodi 8 Coopersville 32.49 2
8 Sparks, Melanie 8 Hamilton 33.70 2
9 Srarr, kailyn 7 Kent City 34.43 1
10 Mennes, Maddy 8 Allendale 35.12 1
11 Woodke, Emily 7 Hamilton 35.28 2
12 Johnston, Morgan 8 Allendale 35.99 1

Event 29 Girls 200 Meter Dash Ninth and Tenth
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cornelius, Catrina 10 Coopersville 26.90 2 10
2 Hamilton, Aly 10 Cedar Spring 28.47 2 8
3 Arteaga, Carlyn 9 Spring Lake 28.76 2 6
4 VanderVeen, Josie 10 Hamilton 28.82 2 4
5 Oakes, Marissa 9 Cedar Spring 29.99 2 2
6 Dorothy, Heather 9 Allegan 30.03 2 1
7 Simons, Serena 10 Sparta 30.16 2
8 Hobbins, Olivia 9 Allendale 30.40 2
9 DeCator, Sydney 9 Spring Lake 30.97 1
10 Getty, Samantha 9 Hamilton 31.20 1
11 Taylor, Abby 10 Kent City 31.33 1
12 Horton, Krystal 10 Kent City 31.37 1
13 Rasch, Liz 9 Coopersville 31.94 1
14 Dean, Gloria 9 Allendale 32.55 1
15 Klenk, Tori 9 Sparta 32.65 1
16 Denney, Rainnah 10 Allegan 34.54 1

Event 30 Girls 200 Meter Dash Eleventh and Twelth
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Voorhorst, Carlye 11 Hamilton 28.86 2 10
2 Williams, Ymani 11 Spring Lake 29.46 2 8
3 Ruffner, Erica 11 Hamilton 29.68 1 6
4 Ampey, Paige 11 Allegan 29.93 2 4
5 Feirick, Tiphany 12 Sparta 30.28 2 2
6 VanDeWeg, Megan 11 Spring Lake 31.28 2 1
7 Jennings, Melissa 12 Allegan 31.37 2
8 Crane, Jennifer 11 Sparta 31.46 2
9 Robinson, Samantha 11 Cedar Spring 31.84 1
10 Tyink, Kenzie 11 Kent City 33.73 1
11 Kennedy, Devon 11 Allendale 33.82 1
12 Wheeler, Sarah 11 Kent City 35.65 1

Event 31 Girls 3200 Meter Run Eleventh and Twelth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wiersma, Ali 12 Allendale 10:54.45 10
2 Oren, Molly 11 Hamilton 11:03.28 8
3 Beeler, Brittany 11 Spring Lake 11:52.00 6
4 Ringer, Sadie 12 Kent City 11:55.75 4
5 Shaw, Jessica 11 Allegan 12:17.70 2
6 Coryell, Cathy 11 Hamilton 12:23.79 1
7 Wilson, Jeanne 12 Kent City 12:27.53
8 Reed, Alesha 11 Sparta 12:32.04
9 VanDyke, Sommer 11 Cedar Spring 12:45.18
10 Norr, Zoe 12 Allegan 13:07.76
11 Wright, Casey 11 Sparta 13:22.66
12 Ovokaitys, Kayla 12 Cedar Spring 13:45.47
13 DeBlanc, Jennie 11 Spring Lake 13:55.39

Event 32 Girls 3200 Meter Run Ninth and Tenth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Weiler, Kenzie 9 Cedar Spring 10:55.55 10
2 Hoover, Jessica 9 Sparta 12:32.49 8
3 Warner, Ashley 10 Spring Lake 12:37.23 6
4 Pekrul, Maddie 10 Cedar Spring 12:38.52 4
5 Hilton, Brynna 10 Coopersville 12:46.86 2
6 Dyke, Shelbi 9 Allendale 12:50.75 1
7 Glass, Samantha 9 Coopersville 13:47.58
8 Koopman, Rebecca 10 Hamilton 13:49.77
9 Schuster, Natalie 9 Allendale 14:18.82
10 Soules, Hannah 10 Sparta 15:18.27
11 Peters, Courtney 10 Hamilton 18:26.49

Event 33 Girls 3200 Meter Run Middle School
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Andrews, Carley 8 Sparta 13:05.00 10
2 Freyhof, Erika 7 Hamilton 13:33.11 8
3 Gillman, Nicole 7 Coopersville 13:35.75 6
4 Gohn, Rachel 8 Allendale 13:36.59 4
5 Swanson, Ana 8 Kent City 13:49.19 2
6 Martinek, Marie 8 Sparta 14:18.38 1
7 DeFouw, Gwen 8 Hamilton 14:26.95
8 Wells, Jasmine 7 Allendale 14:34.94
9 Heintzelman, Hannah 7 Cedar Spring 14:49.75
-- Knuth, Macinze 7 Coopersville NT
-- Pokornowski, Rachel 7 Allegan NT

Event 34 Girls 4x400 Meter Relay Middle School
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 4:57.47 10
1) Galdean, Teegan 7 2) Wooten, Erin 8
3) Kane, Olivia 8 4) Monterusso, Sarah 8
2 Hamilton 5:01.72 8
1) Hutta, Anna 7 2) Schaffer, Jennica 7
3) Sharar, Serena 8 4) Meiste, Taryn 7
3 Kent City 5:04.32 6
1) Herringa, Kassidy 7 2) Krueger, Kelsey 7
3) Sizemore, Rebecca 7 4) Elenbass, Brooklynn 7
4 Cedar Springs 5:06.89 4
1) Heintzelman, Hannah 7 2) Odren, Janelle 8
3) Heintzelman, Lisa 7 4) Howard, Gabby 8
5 Coopersville 5:10.50 2
1) Wezeman, Kylie 7 2) Russo, Jaylee 8
3) Johnson, Heather 7 4) Oswald, Emily 8

Event 35 Girls 4x400 Meter Relay Ninth and Tenth
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Coopersville 4:38.25 10
1) Cornelius, Catrina 10 2) Vronko, Ashley 9
3) Cornelius, Quianna 10 4) Purvins, Jordyn 9
2 Allendale 4:43.76 8
1) Corner, Layne 10 2) Evans, Jozlyn 9
3) Ladner, Hailey 10 4) Arsenault, Jordan 9
3 Sparta 4:49.47 6
1) Wright, Alycia 10 2) Kaliniak, Michaela 10
3) Armenta, Arianna 9 4) George, Brianna 9
4 Allegan 5:15.81 4
1) Luke, Serena 10 2) Denney, Rainnah 10
3) Mendez, Aysia 9 4) Hunley, Helen 9

Event 36 Girls 4x400 Meter Relay Eleventh and Twelth
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Hamilton 4:14.58 10
1) Oren, Emily 12 2) Gentz, Kaila 12
3) Tolsma, Rachael 10 4) VanderVeen, Josie 10
2 Kent City 4:26.25 8
1) Truman, Kaitlin 12 2) Miller, Hannah 11
3) Nowicki, Taylor 11 4) Ringer, Sadie 12
3 Sparta 4:26.69 6
1) Jacobson, Alexis 11 2) Urlaub, Paige 12
3) Ramirez, Alyson 11 4) Mulder, Kaylee 11
4 Spring Lake 4:28.33 4
1) Wells, Katie 10 2) Mitchell, Emma 10
3) Tober, Tori 11 4) Arteaga, Carlyn 9
5 Cedar Springs 4:33.18 2
1) Shaft, Emily 9 2) VanDyke, Sommer 11
3) Weiler, Katie 11 4) AnglinHondalus, Rieley 12
6 Allendale 4:35.66 1
1) Wells, Paige 11 2) Hobbins, Olivia 9
3) Khamyshkeyeva, Katya 12 4) Wiersma, Ali 12
7 Allegan 4:49.46
1) Bartz, Rachel 11 2) Gonzalez, Montse 12
3) Wahl, Dicia 11 4) Ampey, Paige 11

Event 40 Girls High Jump Middle School
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cedarquist, Hannah 7 Cedar Spring 4-06.00 10
2 Andrews, Carley 8 Sparta J4-06.00 8
3 DeFouw, Catherine 7 Hamilton 4-04.00 6
4 Sargent, Aaliyah 7 Cedar Spring 4-02.00 4
5 Sparks, Melanie 8 Hamilton 4-00.00 2
6 Gadbois, Paige 8 Coopersville 3-10.00 1
7 Wolters, Macy 7 Coopersville J3-10.00
8 Fahling, Holly 7 Sparta 3-08.00
9 Srarr, kailyn 7 Kent City 3-06.00
10 Eding, BreeHanna 8 Allendale J3-06.00

Event 41 Girls High Jump Ninth and Tenth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wierenga, Sophia 10 Coopersville 5-00.00 10
2 Peterson, Grace 10 Spring Lake J5-00.00 8
3 Johnston, Stephanie 9 Hamilton 4-10.00 6
4 Suchecki, Lydia 10 Spring Lake J4-10.00 4
5 Alles, Mariah 10 Cedar Spring 4-06.00 2
6 VanTil, Sydney 10 Coopersville 4-04.00 1
7 Jenks, Hannah 10 Allendale 4-02.00
7 Slager, Julia 9 Hamilton 4-02.00
-- George, Brianna 9 Sparta NH

Event 42 Girls High Jump Eleventh and Twelth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Coryell, Cathy 11 Hamilton 4-08.00 10
2 VanDeWeg, Megan 11 Spring Lake J4-08.00 8
3 Crane, Jennifer 11 Sparta 4-04.00 5
3 Mulder, Kaylee 11 Sparta 4-04.00 5
5 Wylie, Kassie 11 Kent City J4-04.00 1.50
5 Chaney, Sydney 11 Spring Lake J4-04.00 1.50
7 Kimber, Liz 11 Hamilton 4-02.00
8 AnglinHondalus, Rieley 12 Cedar Spring J4-02.00
-- Ellis, Samantha 12 Allegan NH
-- Pierson, Briana 11 Cedar Spring NH
-- Khamyshkeyeva, Katya 12 Allendale NH

Event 43 Girls Pole Vault Middle School
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kane, Olivia 8 Sparta 7-00.00 10
2 Russo, Jaylee 8 Coopersville 6-00.00 7
2 Monterusso, Sarah 8 Sparta 6-00.00 7
4 Scane, Leslie 7 Allegan 5-06.00 4
5 Marvel, Allyson 8 Cedar Spring J5-06.00 2
-- Bauman, Callie 7 Hamilton NH
-- Fairchild, Lauren 8 Hamilton NH
-- Kutscher, Nicole 7 Allegan NH

Event 44 Girls Pole Vault Ninth and Tenth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 LeRoux, Allie 10 Spring Lake 10-00.00 10
2 Kaliniak, Michaela 10 Sparta 8-06.00 8
3 Rubleski, Paige 9 Spring Lake 7-06.00 6
4 Tolsma, Rachael 10 Hamilton J7-06.00 4
5 Huisken, Lydia 9 Coopersville 6-06.00 2
-- Taylor, Abby 10 Kent City NH

Event 45 Girls Pole Vault Eleventh and Twelth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Voorhorst, Carlye 11 Hamilton 9-00.00 10
2 Reyburn, Leah 11 Sparta 7-06.00 7
2 VanDusen, Abby 11 Cedar Spring 7-06.00 7
4 Thome, Kelsey 12 Sparta J7-06.00 4
5 Pierson, Briana 11 Cedar Spring 6-06.00 1.50
5 Bulson, Sierra 11 Hamilton 6-06.00 1.50
-- Tyink, Kenzie 11 Kent City NH
-- Samp, Marina 11 Spring Lake NH

Event 46 Girls Long Jump Middle School
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Popma, Makayla 8 Sparta 13-10.50 10
2 Vandusen, Maddie 8 Cedar Spring 12-10.00 8
3 Domanski, Jodi 8 Coopersville 12-06.50 6
4 Carlson, McKenna 7 Kent City 12-03.00 4
5 Crane, Kaylee 8 Sparta 12-02.00 2
6 Woodke, Emily 7 Hamilton 11-10.50 1
7 Latham, Miryssa 7 Allegan 10-09.00
8 Stehle, Madi 8 Hamilton 10-03.50
9 Rogers, Shaye 8 Cedar Spring 10-02.25
10 Konn, Kendal 7 Coopersville 9-02.50
11 Wildebor, Taylor 6 Kent City 7-07.25

Event 47 Girls Long Jump Ninth and Tenth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cornelius, Catrina 10 Coopersville 15-10.00 10
2 Oakes, Marissa 9 Cedar Spring 15-02.50 8
3 LeRoux, Allie 10 Spring Lake J15-02.50 6
4 Johnston, Stephanie 9 Hamilton 14-09.75 4
5 Dorothy, Heather 9 Allegan 14-05.50 2
6 Getty, Samantha 9 Hamilton 13-11.50 1
7 Kaliniak, Michaela 10 Sparta 13-11.00
8 Vanlangen, Taylor 10 Cedar Spring 13-04.25
9 Wezeman, Kathryn 9 Coopersville 11-04.00
10 Maltman, Emily 9 Sparta 10-11.50
11 France, Emma 9 Spring Lake 10-09.00
12 Hinds, Breanna 9 Allegan 10-04.25
-- Dean, Gloria 9 Allendale ND

Event 48 Girls Long Jump Eleventh and Twelth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Oren, Molly 11 Hamilton 16-05.25 10
2 Ruffner, Erica 11 Hamilton 15-01.50 8
3 Rumptz, Kathryn 12 Spring Lake 14-10.75 6
4 AnglinHondalus, Rieley 12 Cedar Spring 14-07.75 4
5 VanDusen, Abby 11 Cedar Spring 14-07.50 2
6 Crane, Jennifer 11 Sparta 14-01.50 1
7 Reyburn, Leah 11 Sparta 12-11.75
8 Wylie, Kassie 11 Kent City 12-00.50
9 Smith, Danielle 11 Kent City 11-08.50
10 Williamson, Taylor 11 Spring Lake 11-06.75
11 Kennedy, Devon 11 Allendale 11-05.75

Event 50 Girls Discus Throw Ninth and Tenth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tolsma, Rachael 10 Hamilton 97-07 10
2 McMahon, Brogan 10 Hamilton 90-08.50 8
3 Dreyer, Kendra 10 Kent City 84-02.50 6
4 Momber, Amy 9 Sparta 83-07.50 4
5 Latham, Nicole 10 Kent City 78-04 2
6 Umlor, Alexis 9 Allendale 72-05 1
7 Jacobson, Alissa 9 Sparta 72-04.50
8 Bohy, Kayla 10 Cedar Spring 72-04
9 Adema, Melanie 9 Coopersville 69-07
10 Burley, Kelsey 9 Spring Lake 66-08
11 Cook, Sydney 9 Allegan 61-04.25
12 Miller, Shelby 10 Allendale 45-10

Event 51 Girls Discus Throw Eleventh and Twelth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hill, Kaylyn 11 Allendale 105-05 10
2 Hearth, Alyssa 12 Kent City 94-07 8
3 Geurink, Vicki 11 Allendale 92-02.50 6
4 Terpstra, Richelle 11 Hamilton 84-01.50 4
5 Sukstas, Jeanette 11 Cedar Spring 81-11.50 2
6 Montes, Crystal 11 Coopersville 76-00 1
7 Pax, Larson 11 Hamilton 74-03
8 Fasel, Shaelyn 11 Cedar Spring 71-09
9 Zenquis, Angelica 11 Allegan 68-08.50
10 Poser, Frederike 12 Allegan 62-10
11 Smith, Danielle 11 Kent City 61-03
12 Gallagher, Erin 12 Coopersville 60-01.50

Event 52 Girls Shot Put Middle School
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hill, Mollie 8 Sparta 35-09.25 10
2 Lachniet, Bailey 7 Cedar Spring 33-03.00 8
3 Boyd, Meghan 7 Kent City 31-05.50 6
4 Sale, Kambrea 8 Hamilton 28-10.50 4
5 Smith, Alisha 8 Allegan 27-04.50 2
6 Thorne-Gray, Infinity 8 Sparta 26-05.00 1
7 Afton, Nicole 7 Kent City 26-02.50
8 Colley, Allie 8 Cedar Spring 25-09.50
9 Hoffman, Lindsey 8 Hamilton 25-06.50
10 Foreman, Allie 8 Coopersville 22-01.00
11 Gilligan, Katie 7 Allegan 19-06.25
12 Hall, Rylee 8 Coopersville 17-03.75
13 Auckman, Anna 7 Allendale 16-11.50

Event 53 Girls Shot Put Ninth and Tenth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tolsma, Rachael 10 Hamilton 35-07.75 10
2 McMahon, Brogan 10 Hamilton 34-01.00 8
3 Dreyer, Kendra 10 Kent City 32-04.75 6
4 Kopec, Amy 10 Sparta 31-01.00 4
5 Lewis, Brianna 9 Sparta 28-03.25 2
6 Latham, Nicole 10 Kent City 26-09.00 1
7 Adema, Melanie 9 Coopersville 23-03.25
8 Burley, Kelsey 9 Spring Lake 22-11.25
9 Umlor, Alexis 9 Allendale 22-07.50
10 Bohy, Kayla 10 Cedar Spring 22-00.50
11 Cook, Sydney 9 Allegan 21-07.00
12 Miller, Shelby 10 Allendale 21-04.75

Event 54 Girls Shot Put Eleventh and Twelth
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Pax, Larson 11 Hamilton 31-05.00 10
2 Terpstra, Richelle 11 Hamilton 31-00.50 8
3 Hill, Kaylyn 11 Allendale 30-00.00 6
4 Sukstas, Jeanette 11 Cedar Spring 29-10.00 4
5 Zenquis, Angelica 11 Allegan 28-11.00 2
6 Montes, Crystal 11 Coopersville 28-09.00 1
7 Geurink, Vicki 11 Allendale 26-06.00
8 Poser, Frederike 12 Allegan 24-01.50
9 Gallagher, Erin 12 Coopersville 23-01.00
10 Fasel, Shaelyn 11 Cedar Spring 22-11.75
11 Hearth, Alyssa 12 Kent City 21-10.75
12 Smith, Danielle 11 Kent City 17-01.00

Women - Eleventh and Twelth - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Hamilton 188.50 2) Sparta 80.50
3) Spring Lake 68 4) Allendale 54
5) Kent City 49.50 6) Cedar Springs 46.50
7) Allegan 29 8) Coopersville 10

Women - Ninth and Tenth - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Coopersville 98 2) Hamilton 90
3) Spring Lake 88 4) Cedar Springs 75
5) Sparta 70 6) Allendale 40
7) Kent City 36 8) Allegan 23

Women - Middle School - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Sparta 159 2) Coopersville 90
3) Cedar Springs 77 4) Hamilton 67
5) Kent City 47 6) Allendale 31
7) Allegan 22