MHSAA LOWER PENINSULA STATE FINALS

back to results

Nov. 7, 1999

MHSAA LOWER PENINSULA STATE FINALS
MICHIGAN SPEEDWAY, BROOKLYN, MICHIGAN


1.New Buffalo TEAM#211 WITH A SCORE OF 79
2.Bear Lake TEAM#203 WITH A SCORE OF 87
3.Litchfield TEAM#209 WITH A SCORE OF 122
4.Lawrence TEAM#208 WITH A SCORE OF 133
5.Buckley TEAM#204 WITH A SCORE OF 181
6.Detroit-Holy Redeemer TEAM#205 WITH A SCORE OF 188
7.Fowler TEAM#206 WITH A SCORE OF 199
8.Galien TEAM#207 WITH A SCORE OF 209
9.Mason County Eastern TEAM#210 WITH A SCORE OF 213
10.Atlanta TEAM#201 WITH A SCORE OF 221
11.Pentwater TEAM#213 WITH A SCORE OF 236
12.Rochester Hills Lutheran North TEAM#214 WITH A SCORE OF 237
13.New Lothrop TEAM#212 WITH A SCORE OF 299
14.Auburn Hills Oakland Christian TEAM#202 WITH A SCORE OF 327
15.Wyandotte Mt. Carmel TEAM#215 WITH A SCORE OF 353


1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS D BOYS TEAM RESULTS



New Buffalo TEAM# 211
PLACED 1 WITH A SCORE OF 79

1 Mike Putzke 16:48.90 16:48.90
7 John Calo 17:25.10 17:25.10
15 Rich Mrozek 17:49.00 17:49.00
18 Chad Curtis 17:51.70 17:51.70
38 Mike Irwin 18:27.80 18:27.80
48 Bob Sprental 18:46.00 18:46.00
50 Brent Hoag 18:48.40 18:48.40


Bear Lake TEAM# 203
PLACED 2 WITH A SCORE OF 87

3 Mike Richmond 17:02.80 17:02.80
11 Ted Brown 17:33.20 17:33.20
19 Dan Richmond 17:59.60 17:59.60
22 Josh Savory 18:02.40 18:02.40
32 Daniel Bowman 18:17.20 18:17.20
40 Bob Gibson 18:29.20 18:29.20
43 Adam Werts 18:32.80 18:32.80


Litchfield TEAM# 209
PLACED 3 WITH A SCORE OF 122

9 Jeff Havens 17:27.90 17:27.90
23 Andrew Scott 18:03.10 18:03.10
27 Charles Converse 18:07.30 18:07.30
28 Brad Smith 18:14.20 18:14.20
35 Jason Pankhurst 18:22.40 18:22.40
97 Nathan Happy 24:34.40 24:34.40


Lawrence TEAM# 208
PLACED 4 WITH A SCORE OF 133

6 Matt Hillman 17:23.90 17:23.90
25 Jeff Abel 18:04.00 18:04.00
26 Mike Koshar 18:06.10 18:06.10
31 Mike Ramirez 18:15.40 18:15.40
45 Joe Hillman 18:34.60 18:34.60
47 Nick Murphy-Dubay 18:45.20 18:45.20
66 Matt Murphy-Dubay 19:26.20 19:26.20

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS D BOYS TEAM RESULTS


Buckley TEAM# 204
PLACED 5 WITH A SCORE OF 181

2 David Harrand 16:49.20 16:49.20
36 Gideon Landers 18:24.70 18:24.70
39 Justin Spalaney 18:28.80 18:28.80
49 Ryan Hartzell 18:47.30 18:47.30
55 Chris Haines 18:57.10 18:57.10
71 Marcus Binder 19:39.70 19:39.70
95 Paul Carpenter 22:56.60 22:56.60


Detroit-Holy Redeemer TEAM# 205
PLACED 6 WITH A SCORE OF 188

4 Raymond Perez 17:20.40 17:20.40
10 Aaron Romero 17:29.60 17:29.60
56 Danny Sandoval 18:58.50 18:58.50
57 Roberto Benitez 19:01.00 19:01.00
61 Anthony Fernandez 19:15.40 19:15.40
62 Donald Dillingham 19:18.30 19:18.30
78 Diego Gomez 20:05.20 20:05.20


Fowler TEAM# 206
PLACED 7 WITH A SCORE OF 199

5 Joe Feldpausch 17:23.40 17:23.40
17 Mark Weber 17:50.50 17:50.50
29 Jared Feldpausch 18:14.50 18:14.50
65 Erik Koenigsknecht 19:20.80 19:20.80
83 Todd Metz 20:35.20 20:35.20


Galien TEAM# 207
PLACED 8 WITH A SCORE OF 209

13 Shane Carr 17:37.50 17:37.50
21 Jimmy Hien 18:02.20 18:02.20
42 Kraig Critzer 18:32.20 18:32.20
58 Matt Redding 19:01.70 19:01.70
75 Steve Hien 19:58.20 19:58.20
76 Ken Billington 20:02.20 20:02.20

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS D BOYS TEAM RESULTS


Mason County Eastern TEAM# 210
PLACED 9 WITH A SCORE OF 213

8 Lance Vidak 17:25.90 17:25.90
34 Corliss Gulembo 18:21.60 18:21.60
51 Terry Lange 18:50.30 18:50.30
53 Jeremiah Gauthier 18:53.50 18:53.50
67 Thomas Barnett 19:28.90 19:28.90
85 Kevin Stickney 21:13.60 21:13.60
92 Mark Englebrecht 21:54.80 21:54.80


Atlanta TEAM# 201
PLACED 10 WITH A SCORE OF 221

12 Mike Woudenberg 17:35.10 17:35.10
14 John Martin 17:45.10 17:45.10
30 Kerry Keister 18:15.20 18:15.20
79 Troy Keister 20:18.30 20:18.30
86 Chris Martin 21:20.80 21:20.80
87 Cody Lewis 21:28.80 21:28.80


Pentwater TEAM# 213
PLACED 11 WITH A SCORE OF 236

20 Jordan Griffis 18:01.60 18:01.60
24 Zachary Vangills 18:03.20 18:03.20
52 Mathew Rundell 18:52.80 18:52.80
60 Mike Ledesma 19:07.80 19:07.80
80 Scott Coulier 20:28.60 20:28.60
90 Steve Greiner 21:41.50 21:41.50
93 Paul Emick 22:05.40 22:05.40


Rochester Hills Lutheran North TEAM# 214
PLACED 12 WITH A SCORE OF 237

16 Joseph Sternemann 17:49.90 17:49.90
33 Michael McKee 18:21.00 18:21.00
44 Benjamin Loewe 18:34.20 18:34.20
63 David Herald 19:19.00 19:19.00
81 Thomas Schneider 20:31.40 20:31.40
94 Robert Walters 22:18.10 22:18.10
96 David McDaniel 23:28.90 23:28.90

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS D BOYS TEAM RESULTS


New Lothrop TEAM# 212
PLACED 13 WITH A SCORE OF 299

37 Ryan Martin 18:25.90 18:25.90
41 Brent Weisenberger 18:29.40 18:29.40
46 Travis Krupp 18:41.20 18:41.20
84 Ryan Knieper 20:37.60 20:37.60
91 Mark Wendling 21:51.50 21:51.50


Auburn Hills Oakland Christian TEAM# 202
PLACED 14 WITH A SCORE OF 327

54 Nathan Flood 18:56.30 18:56.30
59 Justin Joyner 19:04.30 19:04.30
64 Bret Darling 19:19.70 19:19.70
73 Matthew Similuk 19:53.70 19:53.70
77 Michael Dollan 20:03.20 20:03.20
89 Albert Hodge 21:33.60 21:33.60


Wyandotte Mt. Carmel TEAM# 215
PLACED 15 WITH A SCORE OF 353

68 Benjamin Bloomfield 19:31.10 19:31.10
69 Albert Bloomfield 19:37.30 19:37.30
70 Nick Spigiel 19:37.70 19:37.70
72 John Weinclaw 19:44.40 19:44.40
74 Charles Bloomfield 19:55.40 19:55.40
82 Joseph Wienclaw 20:34.80 20:34.80
88 Steve Bonora 21:31.50 21:31.50


INDIVIDUALS:

PL NAME SCHOOL TIME 1st Mile 2nd Mile 3rd Mile
1.Mike Putzke New Buffalo 16:48.9 05:01.0 10:46.0 16:17.5
2.David Harrand Buckley 16:49.2 05:04.5 10:57.1 16:21.4
3.Mike Richmond Bear Lake 17:02.8 05:03.2 10:56.1 16:28.4
4.Aaron Ritsema Wyoming Tri-unity Christian 17:06.9 05:13.2 10:58.1 16:34.6
5.Nathan Egger Lansing Christian 17:13.8 05:26.6 11:16.0 16:40.1
6.Mike Vanderstraaten Colon 17:16.0 05:20.2 11:16.5 16:42.3
7.Raymond Perez Detroit-Holy Redeemer 17:20.4 05:00.8 10:55.9 16:41.9
8.Tim Sukta Jackson Christian 17:22.2 05:18.7 11:16.8 16:47.8
9.Joe Feldpausch Fowler 17:23.4 05:10.6 11:01.1 16:48.0
10.Matt Hillman Lawrence 17:23.9 05:13.3 11:11.5 16:47.8
11.John Calo New Buffalo 17:25.1 05:13.2 11:05.9 16:50.0
12.Lance Vidak Mason County Eastern 17:25.9 05:14.0 11:15.7 16:52.3
13.Jeff Havens Litchfield 17:27.9 05:09.7 11:10.3 16:51.2
14.Keith Fisher Colon 17:28.1 05:16.7 11:11.8 16:49.1
15.Aaron Romero Detroit-Holy Redeemer 17:29.6 05:00.2 11:07.1 16:46.4
16.Ted Brown Bear Lake 17:33.2 05:10.9 11:14.7 16:55.0
17.Michael Ottenweller Grand Rapids North Hills Cla 17:34.2 05:38.8 11:36.9 17:03.5
18.Mike Woudenberg Atlanta 17:35.1 05:22.7 11:20.6 17:04.2
19.Shane Carr Galien 17:37.5 05:20.6 11:15.9 17:03.9
20.Jason Cherwinski Vanderbilt 17:44.2 05:32.8 11:30.5 17:09.5
21.John Martin Atlanta 17:45.1 05:25.2 11:20.9 17:09.2
22.Rich Mrozek New Buffalo 17:49.0 05:28.0 11:31.5 17:18.5
23.Joseph Sternemann Rochester Hills Lutheran Nor 17:49.9 05:24.8 11:22.5 17:14.4
24.Mark Weber Fowler 17:50.5 05:26.5 11:29.8 17:19.0
25.Chad Curtis New Buffalo 17:51.7 05:20.6 11:33.6 17:18.4
26.Adam Utley Boyne Falls 17:57.7 05:29.5 11:36.7 17:22.7
27.Mark Eisentrager Hudsonville Freedom Baptist 17:59.6 05:29.2 11:32.6 17:26.2
28.Dan Richmond Bear Lake 17:59.6 05:26.4 11:27.3 17:23.6
29.Josh Fuentes Walkerville 18:00.0 05:11.6 11:29.3 17:23.6
30.Matthew Bezemek Carsonville-Port Sanilac 18:00.4 05:36.9 11:41.3 17:27.7
31.Jordan Griffis Pentwater 18:01.6 05:19.7 11:30.2 17:24.0
32.Casey Bolton Alba 18:01.6 05:25.0 11:36.6 17:26.1
33.Jimmy Hien Galien 18:02.2 05:16.5 11:24.9 17:26.9
34.Josh Savory Bear Lake 18:02.4 05:24.7 11:31.0 17:26.8
35.Barrett Randolph Saugatuck 18:02.8 05:40.1 11:46.3 17:27.9
36.Andrew Scott Litchfield 18:03.1 05:34.6 11:40.3 17:28.5
37.Zachary Vangills Pentwater 18:03.2 05:20.5 11:31.0 17:24.4
38.Jeff Abel Lawrence 18:04.0 05:16.4 11:29.0 17:26.9
39.Mike Koshar Lawrence 18:06.1 05:33.7 11:34.4 17:29.2
40.Tim Johnson Fulton-Middleton 18:06.6 05:35.7 11:42.5 17:30.8
41.Jeff Audretsch Mt. Pleasant Sacred Heart 18:06.9 05:21.4 11:36.3 17:31.3
42.Charles Converse Litchfield 18:07.3 05:22.8 11:32.6 17:28.7
43.Luke Verwey Mt. Pleasant Sacred Heart 18:14.2 05:20.8 11:36.3 17:35.4
44.Brad Smith Litchfield 18:14.2 05:36.4 11:49.1 17:40.7
45.Jared Feldpausch Fowler 18:14.5 05:29.2 11:40.7 17:36.6
46.Kerry Keister Atlanta 18:15.2 05:25.7 11:38.2 17:40.3
47.Mike Ramirez Lawrence 18:15.4 05:28.0 11:48.4 17:36.6
48.Douglas Schneider Carsonville-Port Sanilac 18:16.5 05:36.9 11:41.5 17:33.1
49.Brandon VanDonkelaar North Muskegon 18:17.1 05:31.7 11:42.8 17:39.9
50.Daniel Bowman Bear Lake 18:17.2 05:36.8 11:53.5 17:43.2
51.Andrew Holt Wyoming Tri-unity Christian 18:17.7 05:37.7 11:44.5 17:42.6
52.Toby Herman Bloomfield Hills Roeper 18:19.6 05:36.5 11:49.4 17:46.6
53.Michael McKee Rochester Hills Lutheran Nor 18:21.0 05:21.0 11:34.5 17:43.2
54.Brent Everline Camden-Frontier 18:21.2 05:37.8 11:47.2 17:43.8
55.Corliss Gulembo Mason County Eastern 18:21.6 05:37.1 11:52.8 17:46.6
56.Jason Pankhurst Litchfield 18:22.4 05:29.8 11:37.6 17:44.5
57.Gideon Landers Buckley 18:24.7 05:18.3 11:38.2 17:52.2
58.Ryan Martin New Lothrop 18:25.9 05:41.5 11:58.7 17:46.8
59.Mike Irwin New Buffalo 18:27.8 05:43.0 12:00.9 17:55.8
60.Justin Spalaney Buckley 18:28.8 05:33.0 11:50.5 17:55.7
61.Bob Gibson Bear Lake 18:29.2 05:30.5 11:52.6 17:54.5
62.Brent Weisenberger New Lothrop 18:29.4 05:49.6 11:59.9 17:50.7
63.Kraig Critzer Galien 18:32.2 05:40.8 12:01.7 17:59.0
64.Adam Werts Bear Lake 18:32.8 05:35.6 11:51.2 17:57.9
65.Daniel Nelson Mackinaw City 18:33.7 05:30.5 11:44.3 17:56.3
66.Benjamin Loewe Rochester Hills Lutheran Nor 18:34.2 05:43.3 11:55.8 18:02.0
67.Joe Hillman Lawrence 18:34.6 05:23.8 11:47.4 17:56.0
68.Travis Krupp New Lothrop 18:41.2 05:41.5 12:00.1 18:01.0
69.Nick Murphy-Dubay Lawrence 18:45.2 05:37.2 12:01.2 18:04.8
70.Bob Sprental New Buffalo 18:46.0 05:43.1 12:01.7 18:07.6
71.Ryan Hartzell Buckley 18:47.3 05:45.4 12:14.6 18:10.3
72.Brent Hoag New Buffalo 18:48.4 05:46.9 11:59.7 18:10.5
73.Jeremy Spencer Akron-Fairgrove 18:48.4 05:46.0 12:08.7 18:11.3
74.Terry Lange Mason County Eastern 18:50.3 05:31.3 12:05.4 18:11.3
75.Mathew Rundell Pentwater 18:52.8 05:32.7 12:03.0 18:16.6
76.Jeremiah Gauthier Mason County Eastern 18:53.5 05:47.7 12:16.5 18:18.1
77.Nathan Flood Auburn Hills Oakland Christi 18:56.3 05:43.0 12:12.8 18:18.4
78.Chris Haines Buckley 18:57.1 05:32.4 12:03.5 18:16.9
79.Danny Sandoval Detroit-Holy Redeemer 18:58.5 05:22.9 11:48.6 18:16.8
80.Roberto Benitez Detroit-Holy Redeemer 19:01.0 05:28.6 12:03.6 18:17.8
81.Matt Redding Galien 19:01.7 05:36.6 12:11.5 18:29.3
82.Justin Joyner Auburn Hills Oakland Christi 19:04.3 05:44.1 12:12.5 18:27.0
83.Mike Ledesma Pentwater 19:07.8 05:34.6 12:09.2 18:34.5
84.Ben Simonton Bloomfield Hills Roeper 19:08.8 05:57.5 12:27.2 18:34.5
85.Brandan Thomas Wolverine 19:12.1 05:39.4 12:17.6 18:40.2
86.Randy Clark Akron-Fairgrove 19:14.7 05:49.2 12:17.2 18:36.0
87.Anthony Fernandez Detroit-Holy Redeemer 19:15.4 05:44.2 12:18.4 18:41.5
88.Donald Dillingham Detroit-Holy Redeemer 19:18.3 05:35.3 12:08.1 18:38.8
89.David Herald Rochester Hills Lutheran Nor 19:19.0 05:42.1 11:59.4 18:35.4
90.Bret Darling Auburn Hills Oakland Christi 19:19.7 05:43.5 12:22.1 18:42.9
91.Erik Koenigsknecht Fowler 19:20.8 05:56.0 12:26.6 18:41.5
92.Matt Murphy-Dubay Lawrence 19:26.2 05:51.2 12:28.3 18:48.8
93.Thomas Barnett Mason County Eastern 19:28.9 05:52.0 12:30.8 18:51.9
94.Benjamin Bloomfield Wyandotte Mt. Carmel 19:31.1 06:02.8 12:44.1 18:58.4
95.David Dryden Akron-Fairgrove 19:31.2 06:05.9 12:48.0 18:59.0
96.Albert Bloomfield Wyandotte Mt. Carmel 19:37.3 06:02.8 12:44.5 19:00.7
97.Nick Spigiel Wyandotte Mt. Carmel 19:37.7 06:03.8 12:44.4 18:59.3
98.Marcus Binder Buckley 19:39.7 05:47.0 12:31.2 18:58.7
99.Kyle Hosler Carsonville-Port Sanilac 19:42.9 06:00.0 12:48.3 19:00.9
100.John Weinclaw Wyandotte Mt. Carmel 19:44.4 06:03.8 12:45.4 19:08.4
101.Matthew Similuk Auburn Hills Oakland Christi 19:53.7 06:00.6 12:45.1 19:12.0
102.Charles Bloomfield Wyandotte Mt. Carmel 19:55.4 06:03.4 12:43.8 19:17.3
103.Steve Hien Galien 19:58.2 05:55.3 12:44.2 19:17.8
104.Ken Billington Galien 20:02.2 06:04.9 12:56.2 19:30.4
105.Michael Dollan Auburn Hills Oakland Christi 20:03.2 06:00.0 12:45.9 19:20.3
106.Diego Gomez Detroit-Holy Redeemer 20:05.2 05:45.3 12:36.9 19:24.7
107.Troy Keister Atlanta 20:18.3 06:13.5 13:14.9 19:42.1
108.Scott Coulier Pentwater 20:28.6 05:58.9 13:05.0 19:49.2
109.Thomas Schneider Rochester Hills Lutheran Nor 20:31.4 06:12.6 13:17.7 19:49.2
110.Joseph Wienclaw Wyandotte Mt. Carmel 20:34.8 06:25.3 13:19.7 19:57.2
111.Todd Metz Fowler 20:35.2 06:21.1 13:24.5 19:55.5
112.Ryan Knieper New Lothrop 20:37.6 06:22.3 13:25.3 19:59.5
113.Kevin Stickney Mason County Eastern 21:13.6 06:23.5 13:45.7 20:35.3
114.Chris Martin Atlanta 21:20.8 06:27.7 13:35.2 20:33.2
115.Cody Lewis Atlanta 21:28.8 06:29.3 13:37.4 20:42.9
116.Steve Bonora Wyandotte Mt. Carmel 21:31.5 06:32.9 14:02.3 21:01.1
117.Albert Hodge Auburn Hills Oakland Christi 21:33.6 06:22.7 13:53.6 20:52.6
118.Steve Greiner Pentwater 21:41.5 06:27.3 13:55.3 20:57.0
119.Mark Wendling New Lothrop 21:51.5 06:48.3 14:14.0 21:13.5
120.Mark Englebrecht Mason County Eastern 21:54.8 06:35.8 14:14.9 21:15.5
121.Paul Emick Pentwater 22:05.4 06:17.1 13:56.5 21:17.4
122.Robert Walters Rochester Hills Lutheran Nor 22:18.1 06:46.2 14:24.4 21:43.0
123.Paul Carpenter Buckley 22:56.6 06:08.9 13:43.5 22:02.5
124.David McDaniel Rochester Hills Lutheran Nor 23:28.9 06:32.6 14:42.8 22:50.8
125.Nathan Happy Litchfield 24:34.4 07:23.9 15:47.2 23:52.2




1.Mt. Pleasant Sacred Heart TEAM#13 WITH A SCORE OF 92
2.Colon TEAM#6 WITH A SCORE OF 116
3.North Muskegon TEAM#15 WITH A SCORE OF 130
4.Mason County Eastern TEAM#11 WITH A SCORE OF 133
5.Bear Lake TEAM#4 WITH A SCORE OF 133
6.Buckley TEAM#5 WITH A SCORE OF 161
7.Litchfield TEAM#8 WITH A SCORE OF 175
8.Wyoming Tri-unity Christian TEAM#17 WITH A SCORE OF 194
9.Auburn Hills Oakland Christian TEAM#3 WITH A SCORE OF 202
10.Mendon TEAM#12 WITH A SCORE OF 208
11.Lawrence TEAM#7 WITH A SCORE OF 221
12.New Lothrop TEAM#14 WITH A SCORE OF 239
13.Rochester Hills Lutheran North TEAM#16 WITH A SCORE OF 276
14.Adrian Lenawee Christian TEAM#1 WITH A SCORE OF 342
15.Marine City Cardinal Mooney TEAM#9 WITH A SCORE OF 395


1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS D GIRLS TEAM RESULTS



Mt. Pleasant Sacred Heart TEAM# 13
PLACED 1 WITH A SCORE OF 92

6 Heather Doerr 20:46.20
11 Liz Burdick 21:03.00
18 Emily Sias 21:22.60
24 Ashley Alwood 21:54.80
33 Kacey Neyer 22:25.40
96 Jill Thering 28:28.80


Colon TEAM# 6
PLACED 2 WITH A SCORE OF 116

10 Laycie Skinner 20:55.20
15 Kasondra Lux 21:09.60
19 Katrina Lux 21:28.30
30 Melissa McClish 22:20.20
42 Alissa Jackson 22:48.30
51 Sarah Vanderstraaten 23:07.40
72 Jessica Smith 24:43.90


North Muskegon TEAM# 15
PLACED 3 WITH A SCORE OF 130

4 Jennifer Kamps 20:32.80
14 Heather Kamps 21:07.10
23 Ashley Tloczynski 21:52.10
43 Jill Mogren 22:49.90
46 Patti Kleaveland 22:56.50
49 Amber Reed 23:01.30
87 Katie Kleaveland 26:39.30

Mason County Eastern TEAM# 11
PLACED 4 WITH A SCORE OF 133

7 Krista DeWys 20:47.20
8 Gretchen Shoup 20:49.90
31 Kimberly Andrulis 22:20.50
39 Sarah Shoup 22:39.10
48 Lisa Tiles 23:00.80
73 Sarah Tiles 24:46.60
99 Jenyl Heckman 28:59.30


1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS D GIRLS TEAM RESULTS

Bear Lake TEAM# 4
PLACED 5 WITH A SCORE OF 133

1 Sabrina Mitchell 19:50.60
26 Andrea Hock 22:09.30
27 Rebecca Bowman 22:10.20
32 Emily Brown 22:22.10
47 Marianne Brown 22:58.30
83 Hannah Davis 25:39.90



Buckley TEAM# 5
PLACED 6 WITH A SCORE OF 161

3 Jessica Pifer 20:30.50
12 Holly Pifer 21:05.40
21 Melanie Rowlings 21:49.60
61 Brooke Haines 24:03.80
64 Ashley Hanson 24:08.60
82 Melody Smith 25:37.50
88 Nicole Martin 26:49.10


Litchfield TEAM# 8
PLACED 7 WITH A SCORE OF 175

9 Sarah Converse 20:50.50
16 Angela Pitt 21:12.40
38 Sarah Ziegler 22:38.90
55 Julianna Amorim 23:28.90
57 Kelly Force 23:48.80
100 Sarah Scott 30:52.30


Wyoming Tri-unity Christian TEAM# 17
PLACED 8 WITH A SCORE OF 194

5 Anna Holtz 20:38.40
25 Erin Messelink 21:56.10
29 Rachel Ritsema 22:11.90
58 LinAe Nemeth 23:52.30
77 Lindy VanderLaan 25:14.00
81 Aimee Veenstra 25:18.60
85 Dessie Ensink 26:17.80

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS D GIRLS TEAM RESULTS


Auburn Hills Oakland Christian TEAM# 3
PLACED 9 WITH A SCORE OF 202

20 Amber Beachy 21:28.40
36 Kathryn Pesqueira 22:32.20
37 Debbie Reamer 22:34.30
53 Alicia Scharer 23:17.00
56 Serena Compeau 23:45.00
60 Rebecca Southern 24:03.40
84 Brittany Dorr 25:52.60


Mendon TEAM# 12
PLACED 10 WITH A SCORE OF 208

34 Cher Williams 22:29.60
35 Liz Sacksteder 22:31.10
44 Shelly Millard 22:51.90
45 Christy Pearson 22:53.60
50 Kari McClish 23:05.00
62 Dana Kline 24:07.20
74 Barb Bontrager 24:47.70


Lawrence TEAM# 7
PLACED 11 WITH A SCORE OF 221

13 Jessica Salvano 21:05.40
28 Melissa Boone 22:11.10
41 Celeste Howard 22:46.90
68 Shannon Vaive 24:21.30
71 Jeni Davis 24:24.60
78 Angela Peat 25:14.30


New Lothrop TEAM# 14
PLACED 12 WITH A SCORE OF 239

17 Jessica Wendling 21:16.90
40 Katrina Neeley 22:46.60
54 Bethany Andres 23:20.80
59 Amanda Krupp 23:58.20
69 Cheryl Weisenberger 24:22.90
75 Kelly Wendling 24:56.20
97 Krystal Gross 28:39.30

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS D GIRLS TEAM RESULTS


Rochester Hills Lutheran North TEAM# 16
PLACED 13 WITH A SCORE OF 276

2 Michelle Rolf 20:27.80
63 Jamie Austin 24:07.40
65 Karen Carson 24:10.60
67 Christine Zbytowski 24:17.20
79 Emily Schmidt 25:15.90
80 Holly McDaniel 25:17.40
91 Rebekah Hoettel 27:28.50


Adrian Lenawee Christian TEAM# 1
PLACED 14 WITH A SCORE OF 342

22 Becky Folkert 21:50.20
66 Angela Vaughn 24:13.70
70 Amy Howard 24:23.90
90 Janessa Benner 27:05.70
94 Erika Kennedy 27:59.40
95 Meghan Shilts 28:25.20
98 Karen Mowrer 28:43.40


Marine City Cardinal Mooney TEAM# 9
PLACED 15 WITH A SCORE OF 395

52 Devlynne Neimeister 23:11.70
76 Ashley Whitenight 24:59.90
86 Becky Grewe 26:24.70
89 Kate Organ 26:57.50
92 Beth Bertossi 27:47.20
93 Betsy Grewe 27:48.40
101 Cristine Osinski 31:51.50

PL NAME SCHOOL TIME 1st Mile 2nd Mile 3rd Mile
1.Kimi Landane Atlanta 18:23.2 05:35.0 11:46.7 17:47.3
2.Sarah Hinkley Reading 19:07.2 05:45.8 12:13.2 18:28.9
3.Sabrina Mitchell Bear Lake 19:50.6 06:03.8 12:40.2 19:08.7
4.Karen Latus New Buffalo 20:09.1 06:11.2 13:02.3 19:29.2
5.Michelle Rolf Rochester Hills Lutheran Nort 20:27.8 06:10.0 13:11.1 19:38.6
6.Jessica Pifer Buckley 20:30.5 06:14.0 13:17.4 19:53.6
7.Jennifer Kamps North Muskegon 20:32.8 06:04.7 13:05.6 19:51.1
8.Anna Holtz Wyoming Tri-unity Christian 20:38.4 06:05.0 13:09.2 19:58.8
9.Joey Pribble Lansing Christian 20:43.3 06:24.7 13:27.0 20:05.1
10.Kelli Zoellner Harper Woods Lutheran East 20:44.3 06:13.8 13:16.5 20:01.1
11.Sarah Kostrzeba Center Line St. Clement 20:44.9 06:13.1 13:17.4 20:00.3
12.Heather Doerr Mt. Pleasant Sacred Heart 20:46.2 06:18.4 13:26.0 20:07.6
13.Krista DeWys Mason County Eastern 20:47.2 06:18.7 13:25.4 20:10.6
14.Gretchen Shoup Mason County Eastern 20:49.9 06:24.6 13:34.2 20:10.9
15.Sarah Converse Litchfield 20:50.5 06:14.0 13:22.9 20:08.9
16.Laycie Skinner Colon 20:55.2 06:18.9 13:30.1 20:12.5
17.Heather Hampton Fulton Middleton 21:02.7 06:31.8 13:38.9 20:18.2
18.Liz Burdick Mt. Pleasant Sacred Heart 21:03.0 06:18.5 13:35.0 20:29.0
19.Holly Pifer Buckley 21:05.4 06:23.2 13:40.8 20:31.9
20.Jessica Salvano Lawrence 21:05.4 06:14.2 13:27.5 20:19.9
21.Aislyn Dryer Reading 21:05.6 06:23.1 13:32.8 20:21.5
22.Heather Kamps North Muskegon 21:07.1 06:17.1 13:31.0 20:23.7
23.Kasondra Lux Colon 21:09.6 06:24.2 13:45.5 20:30.8
24.Angela Pitt Litchfield 21:12.4 06:22.6 13:40.0 20:31.3
25.Tina Petiprin Akron-Fairgrove 21:14.1 06:12.2 13:29.0 20:29.5
26.Jessica Wendling New Lothrop 21:16.9 06:20.8 13:36.7 20:32.1
27.Kelli O'Rourke Wolverine 21:18.6 06:16.1 13:33.2 20:40.8
28.Sunshine Stafford Wolverine 21:20.8 06:35.6 13:51.9 20:43.3
29.Emily Sias Mt. Pleasant Sacred Heart 21:22.6 06:32.1 13:52.4 20:42.1
30.Brenda Rinkenberger Lansing Christian 21:24.5 06:28.2 13:46.4 20:44.1
31.Katrina Lux Colon 21:28.3 06:25.9 13:48.6 20:42.5
32.Amber Beachy Auburn Hills Oakland Christia 21:28.4 06:24.0 13:47.8 20:45.1
33.Jennifer Kuhn Boyne Falls 21:35.6 06:40.4 13:58.8 20:55.8
34.Jennifer Peters Fairview 21:35.8 06:25.5 13:56.2 20:55.9
35.Annjea Tanton Akron-Fairgrove 21:45.6 06:31.1 13:55.4 21:01.0
36.Carrie Litzenberg Reading 21:46.6 06:43.0 13:59.5 21:03.5
37.Melanie Rowlings Buckley 21:49.6 06:42.1 14:09.8 21:09.3
38.Becky Folkert Adrian Lenawee Christian 21:50.2 06:34.3 14:05.4 21:05.2
39.Ashley Tloczynski North Muskegon 21:52.1 06:32.9 14:02.0 21:07.5
40.Jaimie Prouse Centreville 21:53.9 06:44.7 14:10.6 21:11.1
41.Ashley Alwood Mt. Pleasant Sacred Heart 21:54.8 06:37.4 14:06.1 21:11.9
42.Erin Messelink Wyoming Tri-unity Christian 21:56.1 06:36.7 14:04.4 21:12.1
43.Lauren Wheelock Plymouth Christian 21:56.4 06:43.9 14:07.1 21:11.8
44.Jessica Shaw Potterville 22:01.5 06:42.8 14:13.2 21:16.6
45.Andrea Hock Bear Lake 22:09.3 06:43.9 14:17.1 21:26.5
46.Rebecca Bowman Bear Lake 22:10.2 06:46.1 14:21.2 21:30.6
47.Melissa Boone Lawrence 22:11.1 06:42.7 14:25.7 21:27.4
48.Rachel Ritsema Wyoming Tri-unity Christian 22:11.9 06:43.1 14:17.5 21:29.0
49.Angie Ireland Atlanta 22:13.8 06:38.5 14:19.5 21:33.3
50.Claire Stano Bloomfield Hills Roeper 22:18.1 06:47.2 14:19.7 21:31.0
51.Melissa McClish Colon 22:20.2 06:44.3 14:23.4 21:36.7
52.Kimberly Andrulis Mason County Eastern 22:20.5 07:26.9 15:05.7 21:41.9
53.Emily Brown Bear Lake 22:22.1 06:44.3 14:24.5 21:38.1
54.Kacey Neyer Mt. Pleasant Sacred Heart 22:25.4 06:50.6 14:26.9 21:37.7
55.Cher Williams Mendon 22:29.6 06:58.3 14:34.8 21:51.9
56.Liz Sacksteder Mendon 22:31.1 06:49.3 14:22.8 21:47.3
57.Kathryn Pesqueira Auburn Hills Oakland Christia 22:32.2 06:47.8 14:23.8 21:47.8
58.Debbie Reamer Auburn Hills Oakland Christia 22:34.3 06:48.1 14:27.8 21:50.0
59.Sarah Ziegler Litchfield 22:38.9 06:44.2 14:26.9 21:55.1
60.Sarah Shoup Mason County Eastern 22:39.1 07:17.4 15:01.8 22:01.1
61.Bridget Shurlow Potterville 22:46.4 06:46.8 14:48.1 22:03.5
62.Katrina Neeley New Lothrop 22:46.6 06:53.7 14:50.8 22:09.4
63.Celeste Howard Lawrence 22:46.9 06:59.8 14:49.4 22:02.4
64.Alissa Jackson Colon 22:48.3 07:01.7 14:52.5 22:09.5
65.Jill Mogren North Muskegon 22:49.9 06:49.7 14:40.1 22:04.0
66.Shelly Millard Mendon 22:51.9 06:55.5 14:46.1 22:08.1
67.Christy Pearson Mendon 22:53.6 06:56.9 14:40.8 22:08.7
68.Patti Kleaveland North Muskegon 22:56.5 06:41.5 14:31.9 22:03.0
69.Marianne Brown Bear Lake 22:58.3 06:54.6 14:50.2 22:13.6
70.Lisa Tiles Mason County Eastern 23:00.8 07:14.0 15:07.9 22:21.1
71.Amber Reed North Muskegon 23:01.3 06:51.3 14:43.3 22:12.0
72.Jessica Dawson Central Lake 23:01.8 07:01.3 14:57.1 22:19.3
73.Anjani Mahabir Harper Woods Lutheran East 23:02.6 07:03.4 15:04.5 22:22.0
74.Kari McClish Mendon 23:05.0 06:59.7 14:53.5 22:22.6
75.Sarah Vanderstraaten Colon 23:07.4 07:10.9 15:06.9 22:24.7
76.Devlynne Neimeister Marine City Cardinal Mooney 23:11.7 06:58.7 14:53.9 22:27.2
77.Kristyn Mustard Marion 23:16.0 06:57.4 15:06.4 22:34.7
78.Alicia Scharer Auburn Hills Oakland Christia 23:17.0 07:04.6 15:06.2 22:33.6
79.Bethany Andres New Lothrop 23:20.8 07:02.3 14:59.8 22:30.2
80.Rochelle DuRussel Akron-Fairgrove 23:23.1 07:27.2 15:21.1 22:46.1
81.Julianna Amorim Litchfield 23:28.9 07:12.1 15:08.6 22:45.2
82.Tarie Kolbe Walkerville 23:38.0 06:55.7 15:05.8 22:51.8
83.Eunice Brown Eunice Brown 23:42.1 06:40.4 14:56.1 22:56.6
84.Serena Compeau Auburn Hills Oakland Christia 23:45.0 07:08.6 15:20.1 23:04.9
85.Kelly Force Litchfield 23:48.8 07:18.6 15:38.4 23:03.4
86.LinAe Nemeth Wyoming Tri-unity Christian 23:52.3 07:19.5 15:22.0 23:08.4
87.Amanda Krupp New Lothrop 23:58.2 06:57.2 15:10.7 23:11.8
88.Rebecca Southern Auburn Hills Oakland Christia 24:03.4 07:09.2 15:19.5 23:23.6
89.Brooke Haines Buckley 24:03.8 07:20.9 15:31.8 23:17.1
90.Dana Kline Mendon 24:07.2 07:16.4 15:44.7 23:22.9
91.Jamie Austin Rochester Hills Lutheran Nort 24:07.4 07:27.9 15:42.5 23:26.9
92.Ashley Hanson Buckley 24:08.6 07:20.9 15:43.0 23:30.0
93.Karen Carson Rochester Hills Lutheran Nort 24:10.6 07:26.2 15:41.5 23:26.1
94.Angela Vaughn Adrian Lenawee Christian 24:13.7 07:23.4 15:40.9 23:31.7
95.Christine Zbytowski Rochester Hills Lutheran Nort 24:17.2 07:17.2 15:40.5 23:31.0
96.Shannon Vaive Lawrence 24:21.3 07:05.1 15:21.8 23:27.8
97.Cheryl Weisenberger New Lothrop 24:22.9 07:06.8 15:29.4 23:31.3
98.Amy Howard Adrian Lenawee Christian 24:23.9 07:29.7 15:45.8 23:34.4
99.Jeni Davis Lawrence 24:24.6 07:19.3 15:42.4 23:32.5
100.Jessica Smith Colon 24:43.9 07:22.2 15:41.1 23:49.6
101.Sarah Tiles Mason County Eastern 24:46.6 07:44.4 16:22.4 24:08.1
102.Barb Bontrager Mendon 24:47.7 07:27.0 16:04.3 24:04.2
103.Kelly Wendling New Lothrop 24:56.2 07:18.0 15:50.2 24:05.7
104.Ashley Whitenight Marine City Cardinal Mooney 24:59.9 07:24.5 15:58.2 24:18.1
105.Lindy VanderLaan Wyoming Tri-unity Christian 25:14.0 07:59.7 16:40.6 24:36.1
106.Angela Peat Lawrence 25:14.3 07:37.8 16:16.6 24:23.7
107.Emily Schmidt Rochester Hills Lutheran Nort 25:15.9 07:39.9 16:14.6 24:35.4
108.Holly McDaniel Rochester Hills Lutheran Nort 25:17.4 07:40.0 16:13.6 24:35.9
109.Aimee Veenstra Wyoming Tri-unity Christian 25:18.6 07:20.8 16:03.6 24:30.1
110.Melody Smith Buckley 25:37.5 07:37.0 16:20.1 24:44.8
111.Hannah Davis Bear Lake 25:39.9 07:31.9 16:24.9 24:50.4
112.Melissa Brown Southgate Aquinas 25:51.7 07:25.3 16:18.3 25:07.8
113.Brittany Dorr Auburn Hills Oakland Christia 25:52.6 07:41.8 16:45.6 25:11.6
114.Dessie Ensink Wyoming Tri-unity Christian 26:17.8 08:04.7 17:10.8 25:38.4
115.Becky Grewe Marine City Cardinal Mooney 26:24.7 08:01.1 17:11.3 25:42.0
116.Katie Kleaveland North Muskegon 26:39.3 07:41.8 16:57.9 25:45.5
117.Nicole Martin Buckley 26:49.1 08:04.5 17:19.9 25:58.7
118.Kate Organ Marine City Cardinal Mooney 26:57.5 08:02.3 17:13.5 26:09.5
119.Janessa Benner Adrian Lenawee Christian 27:05.7 08:05.3 17:17.3 26:15.0
120.Rebekah Hoettel Rochester Hills Lutheran Nort 27:28.5 08:22.7 17:47.4 26:33.8
121.Beth Bertossi Marine City Cardinal Mooney 27:47.2 08:33.5 17:57.3 27:00.6
122.Betsy Grewe Marine City Cardinal Mooney 27:48.4 08:31.5 17:56.6 27:01.8
123.Erika Kennedy Adrian Lenawee Christian 27:59.4 08:04.7 17:19.2 26:59.5
124.Meghan Shilts Adrian Lenawee Christian 28:25.2 08:12.9 18:10.2 27:33.5
125.Jill Thering Mt. Pleasant Sacred Heart 28:28.8 08:35.5 18:32.5 27:48.3
126.Krystal Gross New Lothrop 28:39.3 08:33.4 18:29.6 27:49.7
127.Karen Mowrer Adrian Lenawee Christian 28:43.4 08:37.6 18:35.0 27:46.6
128.Jenyl Heckman Mason County Eastern 28:59.3 08:41.7 18:52.0 28:06.6
129.Becky Ladewski Jr. 29:31.4 08:43.0 19:04.0 28:29.6
130.Sarah Scott Litchfield 30:52.3 09:19.3 20:10.0 30:03.7
131.Cristine Osinski Marine City Cardinal Mooney 31:51.5 09:18.2 20:12.3 30:50.9




1.Allendale TEAM#704 WITH A SCORE OF 104
2.East Jordan TEAM#708 WITH A SCORE OF 124
3.Hemlock TEAM#709 WITH A SCORE OF 135
4.St. Louis TEAM#721 WITH A SCORE OF 144
5.Benzie Central TEAM#705 WITH A SCORE OF 174
6.Sanford Meridian TEAM#720 WITH A SCORE OF 185
7.Sandusky TEAM#719 WITH A SCORE OF 188
8.Albion TEAM#702 WITH A SCORE OF 213
9.Hesperia TEAM#710 WITH A SCORE OF 234
10.McBain TEAM#718 WITH A SCORE OF 249
11.Leslie TEAM#715 WITH A SCORE OF 250
12.Marlette TEAM#717 WITH A SCORE OF 299
13.Laingsburg TEAM#714 WITH A SCORE OF 316
14.Kalamazoo Hackett TEAM#713 WITH A SCORE OF 341
15.Berrien Springs TEAM#706 WITH A SCORE OF 351
16.Jonesville TEAM#711 WITH A SCORE OF 372
17.Addison TEAM#701 WITH A SCORE OF 411
18.Kalamazoo Christian TEAM#712 WITH A SCORE OF 436
19.Allen Park Cabrini TEAM#703 WITH A SCORE OF 444
20.Lutheran Westland TEAM#716 WITH A SCORE OF 479
21.Dundee TEAM#707 WITH A SCORE OF 534


1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS C BOYS TEAM RESULTS



Allendale TEAM# 704
PLACED 1 WITH A SCORE OF 104

7 Joe VanHorn 04:57.80 10:25.90 15:30.80 15:57.30
17 Ryan Klingeman 05:19.20 10:47.40 16:06.20 16:39.70
20 Aaron Smeckert 05:15.00 10:46.80 16:15.40 16:46.90
27 Jesse VanderSchuur 05:19.80 11:06.10 16:27.70 16:57.10
33 Ben Watson 05:18.30 10:52.00 16:29.30 17:06.60
36 Colbert Baron 05:21.20 11:03.50 16:37.80 17:10.30


East Jordan TEAM# 708
PLACED 2 WITH A SCORE OF 124

9 Tarn Leach 04:55.60 10:18.70 15:32.40 16:03.90
24 Micah Middaugh 05:03.10 10:51.20 16:22.40 16:51.40
25 Jeremy Booze 05:07.10 10:52.60 16:23.60 16:56.50
26 Chris Bearden 05:07.70 10:49.40 16:23.20 16:56.80
40 Kevin Penzien 05:13.00 11:07.40 16:44.30 17:15.90
55 Matt Birgy 05:18.20 11:12.40 16:57.90 17:33.00
99 Brian McNeil 05:36.10 11:48.00 17:43.00 18:22.60


Hemlock TEAM# 709
PLACED 3 WITH A SCORE OF 135

4 Kevin Sule 04:43.20 10:08.70 15:15.10 15:44.10
21 Troy Sanchez 04:57.00 10:43.10 16:17.20 16:48.50
23 Andrew Goodenough 05:11.20 10:52.90 16:18.10 16:50.90
34 Russel Flewelling 05:19.70 11:01.00 16:36.10 17:08.80
53 David Schluckebier 05:29.50 11:24.80 17:02.30 17:32.10
112 Craig Madaleno 05:39.30 12:01.80 18:04.10 18:40.00
118 Robert Slate 05:38.50 12:02.90 18:13.70 18:49.60


St. Louis TEAM# 721
PLACED 4 WITH A SCORE OF 144

10 Brent Wrisley 04:53.10 10:21.40 15:36.30 16:09.30
19 Jeff Luehm 05:00.80 10:39.30 16:07.70 16:42.00
29 Matt Jados 05:07.10 10:50.60 16:24.40 17:00.90
38 Adam Jerry 05:14.80 11:07.20 16:43.80 17:13.50
48 Brad Howe 05:10.50 11:12.50 16:52.50 17:22.70
86 Ben Bailey 05:20.80 11:24.60 17:29.50 18:09.70
121 Kevin Palmer 05:45.00 12:12.20 18:26.50 18:56.50

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS C BOYS TEAM RESULTS


Benzie Central TEAM# 705
PLACED 5 WITH A SCORE OF 174

1 Jake Flynn 04:42.20 09:48.60 14:46.50 15:15.60
16 Daniel Sultz 04:59.60 10:43.20 16:02.70 16:39.10
39 Kaj Johansson 05:10.10 11:05.50 16:45.40 17:15.00
50 Steve Conner 05:15.30 11:09.80 16:51.60 17:25.60
68 Josh Wheelock 05:18.90 11:17.80 17:09.90 17:46.10
87 Nate Geetings 05:32.00 11:43.80 17:36.20 18:10.40
130 Jason Sheffer 05:28.10 12:22.30 18:56.00 19:33.00


Sanford Meridian TEAM# 720
PLACED 6 WITH A SCORE OF 185

2 Ryan Cole 04:42.30 09:50.40 14:49.40 15:19.70
6 Mike Gray 04:45.20 10:21.80 15:30.60 15:57.00
28 Scott Dubay 05:10.50 11:02.10 16:27.90 17:00.30
71 Brent Pfefferl 05:24.50 11:25.60 17:17.50 17:51.90
78 Chris Bosman 05:19.20 11:23.70 17:23.50 17:58.70
100 Craig Bosman 05:35.40 11:48.70 17:44.60 18:23.70
110 Russ Mapes 05:26.70 11:51.60 17:58.10 18:38.60


Sandusky TEAM# 719
PLACED 7 WITH A SCORE OF 188

8 Jacob Grice 04:49.60 10:16.50 15:28.00 15:57.80
12 Shane Higgins 04:52.40 10:26.70 15:54.20 16:23.50
41 Adam Hansen 05:10.30 11:10.60 16:45.40 17:18.30
52 Jon Lentz 05:13.80 11:17.20 16:58.70 17:30.00
75 Corey Parrent 05:30.10 11:31.00 17:21.10 17:53.20
81 Robi Hull 05:22.10 11:29.10 17:26.50 18:02.60
98 Chad Parrent 05:31.00 11:51.10 17:45.30 18:21.40


Albion TEAM# 702
PLACED 8 WITH A SCORE OF 213

14 Matt Anderla 05:02.60 10:36.20 16:04.40 16:36.80
30 Taurean Wilson 05:02.00 10:46.60 16:29.20 17:01.60
43 Jeromie Williamson 05:17.40 11:08.00 16:43.20 17:18.80
57 Adam Wolf 05:23.70 11:20.70 16:59.10 17:33.20
69 Rob Loveless 05:32.80 11:32.20 17:13.90 17:47.80
101 Lawrence Cornell 05:15.00 11:27.30 17:43.40 18:24.20
111 Kha Ha 05:34.80 11:56.90 18:03.20 18:39.20

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS C BOYS TEAM RESULTS


Hesperia TEAM# 710
PLACED 9 WITH A SCORE OF 234

11 Walter Aslakson 04:46.10 10:21.70 15:47.90 16:19.90
35 Gil Sweet 05:14.70 11:08.80 16:36.60 17:09.20
42 Marty Overkamp 05:10.90 11:06.10 16:44.60 17:18.40
56 Elliott Slate 05:22.20 11:23.00 17:01.20 17:33.10
90 Geoff Broton 05:23.60 11:35.20 17:34.00 18:11.80
96 Drew Rynberg 05:36.10 11:49.90 17:41.70 18:20.40
135 Adam Syrek 05:36.00 12:16.80 19:02.40 19:47.70


McBain TEAM# 718
PLACED 10 WITH A SCORE OF 249

5 Derek Byrne 04:45.60 10:14.50 15:20.40 15:48.10
45 Kyle Eisenga 04:57.30 10:53.30 16:48.80 17:20.30
49 Greg Bonham 05:04.70 11:09.00 16:51.40 17:25.00
67 Brent Eisenga 05:11.50 11:19.60 17:12.90 17:45.50
83 Nate Nederhood 05:20.70 11:35.50 17:35.30 18:05.30
95 Shawn Beerens 05:30.80 11:46.20 17:45.50 18:20.00
133 Matt Paffhouse 05:55.90 12:37.10 19:01.70 19:40.30


Leslie TEAM# 715
PLACED 11 WITH A SCORE OF 250

31 Kalen Dexter 05:08.40 10:55.30 16:31.10 17:03.60
37 Curt Campbell 05:06.50 11:01.40 16:39.60 17:13.20
47 Steve Krajniak 05:18.60 11:11.00 16:45.50 17:21.80
51 Greg Schmit 05:13.10 11:05.50 16:52.90 17:28.30
84 Corey Haskell 05:30.40 11:40.30 17:35.70 18:08.50
91 Mitch Corts 05:30.70 11:40.30 17:39.60 18:16.20
122 Ryan Davis 05:33.00 12:01.10 18:20.00 18:59.20


Marlette TEAM# 717
PLACED 12 WITH A SCORE OF 299

15 Aaron Leveille 05:03.00 10:43.00 16:05.80 16:37.50
62 Dave Bechard 05:13.50 11:06.90 16:53.40 17:39.40
72 Joshua Bechard 05:17.40 11:30.20 17:17.90 17:52.20
74 Trevor Bonesteel 05:21.60 11:27.90 17:18.90 17:52.50
76 Jeff Livingston 05:21.20 11:30.50 17:19.90 17:53.40
124 Jerry Whitcomb 05:28.40 11:55.90 18:19.90 19:01.40
140 Jamie McArdle 06:08.80 13:20.30 20:06.00 20:40.00

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS C BOYS TEAM RESULTS


Laingsburg TEAM# 714
PLACED 13 WITH A SCORE OF 316

18 Richart Curtis 05:05.20 10:43.20 16:06.40 16:40.30
32 Daniel Leonard 11:04.70 16:32.20 17:04.30
70 Jeremy Doody 05:22.10 11:24.00 17:19.30 17:50.30
77 Markkule Peter 05:34.90 11:37.80 17:27.20 17:58.30
119 Shaun Jackson 05:38.20 12:01.00 18:13.10 18:53.60
125 Joey Bates 05:53.50 12:21.10 18:33.50 19:09.70
127 Gary Grove 05:52.80 12:26.90 18:45.80 19:20.40


Kalamazoo Hackett TEAM# 713
PLACED 14 WITH A SCORE OF 341

44 Luis Calderon 05:12.90 11:06.90 16:47.80 17:19.20
65 Chris Crone 05:24.70 11:29.30 17:07.10 17:43.10
66 Eric Smith 05:26.20 11:31.70 17:11.80 17:43.90
73 Bryan Martin 05:30.90 11:34.80 17:19.80 17:52.40
93 Adam Thompson 11:33.90 17:41.30 18:16.80
104 Rick Strudevant 05:43.10 11:58.00 17:55.40 18:30.10
107 Jacob Bolton 05:37.50 12:04.00 18:01.90 18:33.30


Berrien Springs TEAM# 706
PLACED 15 WITH A SCORE OF 351

3 Aaron Rogers 04:59.70 10:14.00 15:09.10 15:41.00
58 Chabota Hantuba 05:27.20 11:19.10 17:00.50 17:33.20
59 Mike Stearns 05:27.30 11:20.80 17:01.10 17:33.80
89 Zach Schnitta 05:32.50 11:41.10 17:33.30 18:11.00
142 Andrew Rahe 06:23.80 13:27.10 20:05.30 20:46.90
144 Mike Clayton 06:17.50 13:49.40 20:55.90 21:38.40


Jonesville TEAM# 711
PLACED 16 WITH A SCORE OF 372

13 Jaosn Jaques 04:54.10 10:29.10 15:50.80 16:23.90
63 Tyler Sheever 05:21.20 11:23.00 17:10.40 17:41.30
85 Jared Stuchell 05:35.40 11:47.50 17:36.30 18:09.20
94 Walley Paletis 05:24.80 11:34.80 17:38.90 18:18.10
117 Jason Rising 05:35.00 11:51.70 18:07.60 18:48.50
138 Jared DeBacker 06:10.30 13:04.30 19:40.10 20:13.90
145 Tyler Nye 06:35.60 14:15.90 21:46.50 22:32.60

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS C BOYS TEAM RESULTS


Addison TEAM# 701
PLACED 17 WITH A SCORE OF 411

46 Paul Roys 05:12.10 11:10.30 16:45.80 17:21.40
54 B.J. Upell 05:14.70 11:12.70 16:53.70 17:32.20
92 Jeremy Cox 05:26.20 11:40.40 17:40.50 18:16.50
106 Scott Thomas 05:31.00 11:55.20 17:59.50 18:31.50
113 Joe Meyers 05:31.90 11:57.40 18:03.60 18:40.30
128 Shayne Robidoux 05:41.90 12:14.00 18:43.80 19:21.20
132 Brian Roys 05:53.30 12:37.70 18:58.80 19:37.10


Kalamazoo Christian TEAM# 712
PLACED 18 WITH A SCORE OF 436

22 Blake Smith 05:00.50 10:45.50 16:19.60 16:50.20
80 Andy Kortman 05:25.10 11:29.50 17:27.00 18:00.10
82 Andrew DeBoer 05:26.50 11:30.10 17:29.50 18:03.70
116 Ryan Koning 05:40.30 11:59.20 18:04.80 18:46.00
136 David DeYoung 05:51.60 12:44.70 19:18.30 19:56.30
137 Paul DeKraker 06:03.30 12:58.10 19:26.80 20:03.10
139 Steve Tinholt 06:04.00 13:01.30 19:39.90 20:21.90


Allen Park Cabrini TEAM# 703
PLACED 19 WITH A SCORE OF 444

61 Robert Konowech 05:20.60 11:20.40 17:03.70 17:38.10
64 Michael Mueller 05:22.10 11:20.80 17:07.30 17:42.40
102 Joseph Jankowski 05:30.20 11:43.70 17:50.70 18:27.20
103 Joseph O'Conner 05:35.40 11:47.90 17:54.50 18:28.00
114 Roger Rowley 05:31.70 11:54.70 18:03.90 18:41.20
120 Kenneth Mueller 05:37.20 12:02.30 18:13.00 18:54.50
126 David Radocaj 05:39.00 12:08.60 18:30.60 19:13.80


Lutheran Westland TEAM# 716
PLACED 20 WITH A SCORE OF 479

60 Steven McFall 05:22.70 11:17.70 16:59.90 17:35.70
79 Kenneth Borge 05:28.10 11:35.50 17:29.40 17:59.70
88 Jason McFall 05:29.50 11:35.70 17:33.00 18:10.70
123 Matthew Doede 05:45.90 12:06.70 18:19.60 19:00.30
129 Brian Block 05:46.80 12:23.90 18:51.90 19:31.30
131 Matthew Rae 05:47.50 12:31.90 18:58.30 19:34.00
134 Daniel Unger 06:00.10 12:42.40 19:06.10 19:45.00

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS C BOYS TEAM RESULTS


Dundee TEAM# 707
PLACED 21 WITH A SCORE OF 534

97 Josh MacDonald 05:24.30 11:41.40 17:45.70 18:20.70
105 Corey Kanitz 05:33.30 11:51.00 17:57.50 18:30.80
108 Reuben Garcia 05:33.40 11:52.30 17:57.30 18:35.60
109 Herm Kruse 05:35.60 11:59.40 18:06.00 18:38.30
115 Josh Roe 05:35.70 11:59.90 18:04.00 18:43.80
141 Arthur Branson 06:07.70 13:21.80 20:08.90 20:44.00
143 Joe Funk 06:12.60 13:25.20 20:20.80 20:58.20

INDIVIDUALS:

PL NAME SCHOOL TIME 1st Mile 2nd Mile 3rd Mile
1.Jake Flynn Benzie Central 15:15.6 04:42.2 09:48.6 14:46.5
2.Ryan Cole Sanford Meridian 15:19.7 04:42.3 09:50.4 14:49.4
3.Aaron Rogers Berrien Springs 15:41.0 04:59.7 10:14.0 15:09.1
4.Kevin Sule Hemlock 15:44.1 04:43.2 10:08.7 15:15.1
5.Derek Byrne McBain 15:48.1 04:45.6 10:14.5 15:20.4
6.Mike Gray Sanford Meridian 15:57.0 04:45.2 10:21.8 15:30.6
7.Joe VanHorn Allendale 15:57.3 04:57.8 10:25.9 15:30.8
8.Jacob Grice Sandusky 15:57.8 04:49.6 10:16.5 15:28.0
9.Justin Kibbey Maple City Glen Lake 15:59.2 04:53.8 10:17.2 15:30.9
10.Tristen Perlberg Saginaw Valley Luther 15:59.9 04:43.4 10:08.0 15:23.2
11.Adam Booth Homer 16:01.0 04:47.5 10:18.5 15:30.3
12.Tarn Leach East Jordan 16:03.9 04:55.6 10:18.7 15:32.4
13.Jason Barbachyn Kent City 16:04.0 04:46.7 10:18.2 15:31.2
14.Matthew Kaczor Freeland 16:05.2 04:48.4 10:23.5 15:32.8
15.Brent Wrisley St. Louis 16:09.3 04:53.1 10:21.4 15:36.3
16.Exekiel DeBacker Pittsford 16:17.0 04:53.0 10:27.7 15:46.1
17.Luke Williams Hopkins 16:19.5 05:30.3 11:29.2 17:10.9
18.Walter Aslakson Hesperia 16:19.9 04:46.1 10:21.7 15:47.9
19.Will Boylan-Pett Bath 16:20.9 04:47.1 10:30.1 15:52.1
20.Shane Higgins Sandusky 16:23.5 04:52.4 10:26.7 15:54.2
21.Jaosn Jaques Jonesville 16:23.9 04:54.1 10:29.1 15:50.8
22.Nathan Usher Grass Lake 16:27.4 04:57.8 10:28.5 15:51.4
23.Chris Schiemann Saginaw Valley Luther 16:30.8 04:58.5 10:35.3 15:59.9
24.Aaron Warner Clare 16:35.5 04:54.9 10:43.2 16:00.8
25.Matt Anderla Albion 16:36.8 05:02.6 10:36.2 16:04.4
26.Aaron Leveille Marlette 16:37.5 05:03.0 10:43.0 16:05.8
27.Jim Wahr Mason County Central 16:37.8 05:03.0 10:40.2 16:01.8
28.Ryan Triplett Manton 16:38.1 05:01.2 10:40.3 16:04.9
29.Daniel Sultz Benzie Central 16:39.1 04:59.6 10:43.2 16:02.7
30.Ryan Klingeman Allendale 16:39.7 05:19.2 10:47.4 16:06.2
31.Richart Curtis Laingsburg 16:40.3 05:05.2 10:43.2 16:06.4
32.Jeffrey Martus Brown City 16:40.3 04:56.0 10:41.2 16:05.6
33.Jeff Luehm St. Louis 16:42.0 05:00.8 10:39.3 16:07.7
34.Aaron Smeckert Allendale 16:46.9 05:15.0 10:46.8 16:15.4
35.Troy Sanchez Hemlock 16:48.5 04:57.0 10:43.1 16:17.2
36.Blake Smith Kalamazoo Christian 16:50.2 05:00.5 10:45.5 16:19.6
37.Andrew Goodenough Hemlock 16:50.9 05:11.2 10:52.9 16:18.1
38.Micah Middaugh East Jordan 16:51.4 05:03.1 10:51.2 16:22.4
39.David Partyka Rogers City 16:51.5 05:11.5 10:53.3 16:21.1
40.Bill Hildebrant Bellevue 16:53.6 05:12.5 10:56.0 16:20.7
41.Matt Kibbey Maple City Glen Lake 16:56.1 05:00.7 10:44.7 16:20.4
42.Jeremy Booze East Jordan 16:56.5 05:07.1 10:52.6 16:23.6
43.Chris Bearden East Jordan 16:56.8 05:07.7 10:49.4 16:23.2
44.Jesse VanderSchuur Allendale 16:57.1 05:19.8 11:06.1 16:27.7
45.Zach Hopkins Charlevoix 16:59.8 05:16.0 11:08.3 16:27.5
46.Scott Dubay Sanford Meridian 17:00.3 05:10.5 11:02.1 16:27.9
47.Matt Jados St. Louis 17:00.9 05:07.1 10:50.6 16:24.4
48.Taurean Wilson Albion 17:01.6 05:02.0 10:46.6 16:29.2
49.Nathaniel Rodriguez Erie Mason 17:02.7 05:15.1 11:04.1 16:31.4
50.Kalen Dexter Leslie 17:03.6 05:08.4 10:55.3 16:31.1
51.Bryant Haist Unionville-Sebewaing 17:03.9 04:55.3 10:48.4 16:27.9
52.Ian Butcher Breckenridge 17:04.2 05:04.4 10:51.3 16:29.0
53.Daniel Leonard Laingsburg 17:04.3 11:04.7 16:32.2
54.Cameron Charles East Jackson 17:04.8 05:14.1 11:02.1 16:33.4
55.Tim Daining Elk Rapids 17:05.4 05:07.3 10:56.0 16:30.2
56.Ben Watson Allendale 17:06.6 05:18.3 10:52.0 16:29.3
57.Steve Buell Homer 17:06.7 05:12.6 11:03.0 16:32.8
58.Dan Symons Shelby 17:07.6 05:12.3 11:03.9 16:32.6
59.Shawn Weisler Boyne City 17:08.2 05:15.6 11:07.8 16:35.4
60.Nathan Swanson Manton 17:08.5 05:11.1 11:03.0 16:34.4
61.Russel Flewelling Hemlock 17:08.8 05:19.7 11:01.0 16:36.1
62.Gil Sweet Hesperia 17:09.2 05:14.7 11:08.8 16:36.6
63.Colbert Baron Allendale 17:10.3 05:21.2 11:03.5 16:37.8
64.Gaben Moore Concord 17:11.2 05:20.8 11:07.3 16:33.6
65.Patrick Cain Grass Lake 17:11.5 05:09.0 10:57.4 16:34.0
66.Jonathon Lantz Mesick 17:12.1 05:13.6 11:00.4 16:35.5
67.Kyle Harris Manchester 17:12.4 05:07.4 11:05.0 16:41.4
68.Curt Campbell Leslie 17:13.2 05:06.5 11:01.4 16:39.6
69.Adam Jerry St. Louis 17:13.5 05:14.8 11:07.2 16:43.8
70.Truman Mike Bath 17:13.9 05:16.8 11:06.7 16:40.3
71.Josh Myers Bronson 17:14.5 04:59.1 10:57.4 16:43.9
72.Kaj Johansson Benzie Central 17:15.0 05:10.1 11:05.5 16:45.4
73.David Hoeflinger Quincy 17:15.5 05:16.8 11:10.2 16:45.0
74.Kevin Penzien East Jordan 17:15.9 05:13.0 11:07.4 16:44.3
75.Tony Munoz Bangor 17:16.7 05:01.4 11:00.1 16:40.4
76.Adam Hansen Sandusky 17:18.3 05:10.3 11:10.6 16:45.4
77.Marty Overkamp Hesperia 17:18.4 05:10.9 11:06.1 16:44.6
78.Gregory Martus Brown City 17:18.6 05:05.9 11:04.9 16:41.6
79.Jeromie Williamson Albion 17:18.8 05:17.4 11:08.0 16:43.2
80.Luis Calderon Kalamazoo Hackett 17:19.2 05:12.9 11:06.9 16:47.8
81.Kyle Eisenga McBain 17:20.3 04:57.3 10:53.3 16:48.8
82.Paul Roys Addison 17:21.4 05:12.1 11:10.3 16:45.8
83.Joseph Walker Buchanan 17:21.6 05:07.4 10:58.5 16:44.4
84.Steve Krajniak Leslie 17:21.8 05:18.6 11:11.0 16:45.5
85.David Haugh Byron 17:22.0 05:23.2 11:11.5 16:49.3
86.Brad Howe St. Louis 17:22.7 05:10.5 11:12.5 16:52.5
87.Greg Bonham McBain 17:25.0 05:04.7 11:09.0 16:51.4
88.Steve Conner Benzie Central 17:25.6 05:15.3 11:09.8 16:51.6
89.Greg Schmit Leslie 17:28.3 05:13.1 11:05.5 16:52.9
90.Caleb Eastman Breckenridge 17:28.5 05:16.3 11:05.4 16:49.7
91.Marcus Murphy Fennville 17:29.6 05:17.1 11:11.2 16:54.4
92.Jon Lentz Sandusky 17:30.0 05:13.8 11:17.2 16:58.7
93.Joshua Davidson Hart 17:30.2 05:13.3 11:08.6 16:53.3
94.David Schluckebier Hemlock 17:32.1 05:29.5 11:24.8 17:02.3
95.B.J. Upell Addison 17:32.2 05:14.7 11:12.7 16:53.7
96.David Davenport Bronson 17:32.6 05:18.4 11:21.2 17:01.7
97.Matt Birgy East Jordan 17:33.0 05:18.2 11:12.4 16:57.9
98.Elliott Slate Hesperia 17:33.1 05:22.2 11:23.0 17:01.2
99.Adam Wolf Albion 17:33.2 05:23.7 11:20.7 16:59.1
100.Chabota Hantuba Berrien Springs 17:33.2 05:27.2 11:19.1 17:00.5
101.Mike Stearns Berrien Springs 17:33.8 05:27.3 11:20.8 17:01.1
102.Mark Hammond Breckenridge 17:33.8 05:19.1 11:16.5 16:59.6
103.Kyle McKown Concord 17:35.4 05:15.7 11:10.6 17:04.5
104.Steven McFall Lutheran Westland 17:35.7 05:22.7 11:17.7 16:59.9
105.Justin Best Genesee 17:37.3 05:29.1 11:22.8 17:03.3
106.Robert Konowech Allen Park Cabrini 17:38.1 05:20.6 11:20.4 17:03.7
107.Frank Therrian Holton 17:39.1 05:27.4 11:25.1 17:03.4
108.Dave Bechard Marlette 17:39.4 05:13.5 11:06.9 16:53.4
109.Brandon Schipper Fennville 17:40.0 05:19.6 11:15.3 17:03.9
110.Joshua Murbach Erie Mason 17:40.4 05:24.5 11:23.0 17:06.7
111.Tyler Sheever Jonesville 17:41.3 05:21.2 11:23.0 17:10.4
112.Michael Mueller Allen Park Cabrini 17:42.4 05:22.1 11:20.8 17:07.3
113.Chris Crone Kalamazoo Hackett 17:43.1 05:24.7 11:29.3 17:07.1
114.Eric Smith Kalamazoo Hackett 17:43.9 05:26.2 11:31.7 17:11.8
115.Brent Eisenga McBain 17:45.5 05:11.5 11:19.6 17:12.9
116.Richard Scheetz Watervliet 17:46.0 05:17.3 11:28.6 17:11.0
117.Josh Wheelock Benzie Central 17:46.1 05:18.9 11:17.8 17:09.9
118.Billy Howard Ravenna 17:46.6 05:17.7 11:21.3 17:09.2
119.Christian Weder Ann Arbor Greenhills 17:46.9 05:15.5 11:14.5 17:08.7
120.Rob Loveless Albion 17:47.8 05:32.8 11:32.2 17:13.9
121.Jason Wright Erie Mason 17:47.9 05:17.1 11:19.6 17:12.2
122.Trent Baldwin Hudson 17:48.0 05:30.1 11:28.1 17:12.2
123.Paul Vadovich Lake Fenton 17:49.9 05:30.7 11:35.5 17:17.5
124.Jeremy Doody Laingsburg 17:50.3 05:22.1 11:24.0 17:19.3
125.Abiodun Odunlami Detroit Communication 17:50.3 05:28.3 11:33.4 17:10.8
126.Brent Pfefferl Sanford Meridian 17:51.9 05:24.5 11:25.6 17:17.5
127.Joshua Bechard Marlette 17:52.2 05:17.4 11:30.2 17:17.9
128.Bryan Martin Kalamazoo Hackett 17:52.4 05:30.9 11:34.8 17:19.8
129.Trevor Bonesteel Marlette 17:52.5 05:21.6 11:27.9 17:18.9
130.Corey Parrent Sandusky 17:53.2 05:30.1 11:31.0 17:21.1
131.Shaka Bahadu Grosse Pointe Woods U 17:53.2 05:20.4 11:26.0 17:18.2
132.Jeff Livingston Marlette 17:53.4 05:21.2 11:30.5 17:19.9
133.Joel Erway Morenci 17:56.6 05:17.4 11:32.7 17:22.9
134.Kyle Cutler Schoolcraft 17:57.3 05:23.9 11:27.8 17:20.5
135.Markkule Peter Laingsburg 17:58.3 05:34.9 11:37.8 17:27.2
136.Chris Bosman Sanford Meridian 17:58.7 05:19.2 11:23.7 17:23.5
137.Lee Johnson Marcellus 17:59.5 05:25.5 11:31.3 17:23.3
138.Kenneth Borge Lutheran Westland 17:59.7 05:28.1 11:35.5 17:29.4
139.Andy Kortman Kalamazoo Christian 18:00.1 05:25.1 11:29.5 17:27.0
140.Scott Schlimmer Whitmore Lake 18:00.3 05:35.0 11:33.1 17:24.1
141.Kris Kane Grass Lake 18:01.4 05:12.5 11:27.9 17:23.5
142.Robi Hull Sandusky 18:02.6 05:22.1 11:29.1 17:26.5
143.Andrew DeBoer Kalamazoo Christian 18:03.7 05:26.5 11:30.1 17:29.5
144.Nate Nederhood McBain 18:05.3 05:20.7 11:35.5 17:35.3
145.Brian Bender Saginaw Valley Luther 18:06.1 05:33.9 11:40.4 17:28.3
146.Corey Haskell Leslie 18:08.5 05:30.4 11:40.3 17:35.7
147.Jared Stuchell Jonesville 18:09.2 05:35.4 11:47.5 17:36.3
148.Ben Bailey St. Louis 18:09.7 05:20.8 11:24.6 17:29.5
149.Nate Geetings Benzie Central 18:10.4 05:32.0 11:43.8 17:36.2
150.Jason McFall Lutheran Westland 18:10.7 05:29.5 11:35.7 17:33.0
151.Zach Schnitta Berrien Springs 18:11.0 05:32.5 11:41.1 17:33.3
152.Geoff Broton Hesperia 18:11.8 05:23.6 11:35.2 17:34.0
153.Derrick VanAtta Buchanan 18:14.5 05:31.4 11:42.2 17:38.4
154.Mitch Corts Leslie 18:16.2 05:30.7 11:40.3 17:39.6
155.Jeremy Cox Addison 18:16.5 05:26.2 11:40.4 17:40.5
156.Adam Thompson Kalamazoo Hackett 18:16.8 11:33.9 17:41.3
157.Walley Paletis Jonesville 18:18.1 05:24.8 11:34.8 17:38.9
158.Shawn Beerens McBain 18:20.0 05:30.8 11:46.2 17:45.5
159.Drew Rynberg Hesperia 18:20.4 05:36.1 11:49.9 17:41.7
160.Josh MacDonald Dundee 18:20.7 05:24.3 11:41.4 17:45.7
161.Chad Parrent Sandusky 18:21.4 05:31.0 11:51.1 17:45.3
162.Brian McNeil East Jordan 18:22.6 05:36.1 11:48.0 17:43.0
163.Craig Bosman Sanford Meridian 18:23.7 05:35.4 11:48.7 17:44.6
164.Lawrence Cornell Albion 18:24.2 05:15.0 11:27.3 17:43.4
165.Rory Wildner Unionville-Sebewaing 18:26.2 05:17.8 11:31.4 17:46.7
166.Joseph Jankowski Allen Park Cabrini 18:27.2 05:30.2 11:43.7 17:50.7
167.Joseph O'Conner Allen Park Cabrini 18:28.0 05:35.4 11:47.9 17:54.5
168.Phil Jessmon Southfield Christian 18:28.4 05:48.1 12:05.9 17:55.4
169.Rick Strudevant Kalamazoo Hackett 18:30.1 05:43.1 11:58.0 17:55.4
170.Corey Kanitz Dundee 18:30.8 05:33.3 11:51.0 17:57.5
171.Shane Morse Morenci 18:31.2 05:20.6 11:47.6 17:53.9
172.Scott Thomas Addison 18:31.5 05:31.0 11:55.2 17:59.5
173.Jacob Bolton Kalamazoo Hackett 18:33.3 05:37.5 12:04.0 18:01.9
174.Reuben Garcia Dundee 18:35.6 05:33.4 11:52.3 17:57.3
175.Clyde Kincaide Redford Bishop Borges 18:36.5 05:29.3 11:50.8 17:57.9
176.Jon Priebe Whitmore Lake 18:36.6 05:34.8 11:50.0 17:57.2
177.Tim Farrell Ann Arbor Gabriel Ric 18:37.8 05:22.4 11:48.7 18:01.3
178.Herm Kruse Dundee 18:38.3 05:35.6 11:59.4 18:06.0
179.Russ Mapes Sanford Meridian 18:38.6 05:26.7 11:51.6 17:58.1
180.Kha Ha Albion 18:39.2 05:34.8 11:56.9 18:03.2
181.Craig Madaleno Hemlock 18:40.0 05:39.3 12:01.8 18:04.1
182.Joe Meyers Addison 18:40.3 05:31.9 11:57.4 18:03.6
183.Roger Rowley Allen Park Cabrini 18:41.2 05:31.7 11:54.7 18:03.9
184.Josh Roe Dundee 18:43.8 05:35.7 11:59.9 18:04.0
185.Ryan Koning Kalamazoo Christian 18:46.0 05:40.3 11:59.2 18:04.8
186.Jason Rising Jonesville 18:48.5 05:35.0 11:51.7 18:07.6
187.Robert Slate Hemlock 18:49.6 05:38.5 12:02.9 18:13.7
188.Shaun Jackson Laingsburg 18:53.6 05:38.2 12:01.0 18:13.1
189.Kenneth Mueller Allen Park Cabrini 18:54.5 05:37.2 12:02.3 18:13.0
190.Kevin Palmer St. Louis 18:56.5 05:45.0 12:12.2 18:26.5
191.Ryan Davis Leslie 18:59.2 05:33.0 12:01.1 18:20.0
192.Matthew Doede Lutheran Westland 19:00.3 05:45.9 12:06.7 18:19.6
193.Jerry Whitcomb Marlette 19:01.4 05:28.4 11:55.9 18:19.9
194.Joey Bates Laingsburg 19:09.7 05:53.5 12:21.1 18:33.5
195.David Radocaj Allen Park Cabrini 19:13.8 05:39.0 12:08.6 18:30.6
196.Aaron Guigar Capac 19:19.0 05:47.9 12:29.8 18:45.8
197.Gary Grove Laingsburg 19:20.4 05:52.8 12:26.9 18:45.8
198.Shayne Robidoux Addison 19:21.2 05:41.9 12:14.0 18:43.8
199.Brian Block Lutheran Westland 19:31.3 05:46.8 12:23.9 18:51.9
200.Jason Sheffer Benzie Central 19:33.0 05:28.1 12:22.3 18:56.0
201.Matthew Rae Lutheran Westland 19:34.0 05:47.5 12:31.9 18:58.3
202.Brian Roys Addison 19:37.1 05:53.3 12:37.7 18:58.8
203.Matt Paffhouse McBain 19:40.3 05:55.9 12:37.1 19:01.7
204.Daniel Unger Lutheran Westland 19:45.0 06:00.1 12:42.4 19:06.1
205.Adam Syrek Hesperia 19:47.7 05:36.0 12:16.8 19:02.4
206.David DeYoung Kalamazoo Christian 19:56.3 05:51.6 12:44.7 19:18.3
207.Paul DeKraker Kalamazoo Christian 20:03.1 06:03.3 12:58.1 19:26.8
208.Jared DeBacker Jonesville 20:13.9 06:10.3 13:04.3 19:40.1
209.Steve Tinholt Kalamazoo Christian 20:21.9 06:04.0 13:01.3 19:39.9
210.Jamie McArdle Marlette 20:40.0 06:08.8 13:20.3 20:06.0
211.Arthur Branson Dundee 20:44.0 06:07.7 13:21.8 20:08.9
212.Andrew Rahe Berrien Springs 20:46.9 06:23.8 13:27.1 20:05.3
213.Joe Funk Dundee 20:58.2 06:12.6 13:25.2 20:20.8
214.Mike Clayton Berrien Springs 21:38.4 06:17.5 13:49.4 20:55.9
215.Tyler Nye Jonesville 22:32.6 06:35.6 14:15.9 21:46.5




1.Kalamazoo Hackett TEAM#509 WITH A SCORE OF 107
2.Pittsford TEAM#515 WITH A SCORE OF 178
3.Benzie Central TEAM#503 WITH A SCORE OF 185
4.Kent City TEAM#510 WITH A SCORE OF 190
5.Suttons Bay TEAM#519 WITH A SCORE OF 198
6.Kalamazoo Christian TEAM#508 WITH A SCORE OF 204
7.Southfield Christian TEAM#517 WITH A SCORE OF 215
8.St. Louis TEAM#518 WITH A SCORE OF 223
9.Sanford Meridian TEAM#516 WITH A SCORE OF 229
10.Maple City Glen Lake TEAM#513 WITH A SCORE OF 256
11.Concord TEAM#506 WITH A SCORE OF 294
12.Laingsburg TEAM#511 WITH A SCORE OF 304
13.Bath TEAM#502 WITH A SCORE OF 305
14.Blissfield TEAM#505 WITH A SCORE OF 306
15.Vandercooke Lake TEAM#521 WITH A SCORE OF 343
16.Berrien Springs TEAM#504 WITH A SCORE OF 349
17.Lutheran Westland TEAM#512 WITH A SCORE OF 354
18.Mayville TEAM#514 WITH A SCORE OF 357
19.Erie Mason TEAM#507 WITH A SCORE OF 375
20.Unionville-Sebewaing TEAM#520 WITH A SCORE OF 434
21.Almont TEAM#501 WITH A SCORE OF 558


1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS C GIRLS TEAM RESULTS



Kalamazoo Hackett TEAM# 509
PLACED 1 WITH A SCORE OF 107

5 Kayla Rousos 05:57.80 12:38.40 19:08.60 19:45.50
13 Carrie Drake 05:59.50 12:43.00 19:20.00 20:02.10
24 Alissa Dall 06:15.00 13:04.70 19:42.90 20:23.80
28 Amanda James 06:25.30 13:23.00 19:55.00 20:34.70
37 Kaitlin McGahey 06:24.20 13:27.10 20:15.80 20:54.50
38 Kristen DeLong 06:23.90 13:27.60 20:22.20 21:00.40
60 Claire Gushurst 06:34.80 13:54.20 20:45.70 21:23.20


Pittsford TEAM# 515
PLACED 2 WITH A SCORE OF 178

7 Dawn Essenmacher 06:03.50 12:42.80 19:14.40 19:53.20
34 Becky Sykes 06:15.90 13:18.10 20:06.70 20:48.30
39 Melodee Stover 06:05.50 13:17.00 20:23.90 21:01.50
46 Samantha Hawkins 06:17.60 13:28.10 20:24.50 21:07.70
52 Adria Roach 06:31.10 13:41.20 20:35.60 21:18.30
80 Sara Godfrey 06:42.90 14:01.40 21:08.10 21:49.70
106 Theresa Sykes 06:42.30 14:26.00 21:55.50 22:37.40


Benzie Central TEAM# 503
PLACED 3 WITH A SCORE OF 185

1 Caryn Waterson 05:50.60 12:16.70 18:18.80 18:55.80
19 Sarah Warnke 06:08.50 13:05.10 19:40.20 20:16.50
26 Keely Bigelow 06:04.80 13:00.40 19:48.30 20:28.80
67 Erica Evans 06:21.30 13:42.80 20:45.10 21:29.10
72 Sarah Williams 06:39.90 14:01.80 20:59.80 21:39.00
78 Sarah Tarsney 06:31.40 13:58.90 21:03.90 21:47.30
96 Patti Herron 06:53.80 14:28.10 21:39.00 22:19.10


Kent City TEAM# 510
PLACED 4 WITH A SCORE OF 190

9 Leah Roche 06:10.20 12:52.60 19:19.60 19:56.50
23 Heather Postema 06:10.50 13:03.80 19:38.70 20:20.00
32 Julie Wheelock 06:11.70 13:18.30 20:05.10 20:41.90
41 Maria Nixon 06:23.50 13:35.00 20:24.20 21:03.80
85 Rachael Manne 06:45.70 14:13.40 21:10.70 21:53.00
97 Katrina Shaw 06:45.10 14:09.90 21:32.40 22:23.90
124 Jodi Barbachyn 07:02.90 14:58.90 22:27.70 23:12.20

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS C GIRLS TEAM RESULTS


Suttons Bay TEAM# 519
PLACED 5 WITH A SCORE OF 198

20 Emily Douglas 06:08.40 13:04.50 19:39.90 20:16.80
29 Beth Ferdinand 06:13.10 13:23.30 19:58.50 20:35.50
30 Alli Knudsen 06:08.40 13:13.30 19:54.10 20:38.60
57 Katie Kraemer 06:24.30 13:37.70 20:37.60 21:21.70
62 Erika Schultz 06:41.70 13:57.00 20:49.30 21:25.80
122 Nina Webster 07:10.40 15:00.20 22:20.60 23:01.20
135 Laura Edwards 07:08.30 15:29.90 23:17.40 24:02.20


Kalamazoo Christian TEAM# 508
PLACED 6 WITH A SCORE OF 204

8 Sarah VanderPlas 06:07.00 12:58.00 19:20.40 19:54.80
12 Sara Warners 06:05.20 12:55.60 19:24.00 20:01.00
48 Sarah DeYoung 06:29.00 13:39.40 20:29.90 21:08.40
50 Jill Tuinier 06:29.00 13:45.70 20:36.50 21:15.80
86 Chris Lubben 06:32.00 13:53.70 21:10.50 21:54.30
101 Larae Baker 06:49.30 14:35.20 21:54.80 22:34.30
111 Janice Lemmer 06:52.60 14:36.70 22:07.60 22:46.60


Southfield Christian TEAM# 517
PLACED 7 WITH A SCORE OF 215

10 Jillian Harkey 06:16.00 12:53.00 19:19.70 19:58.50
14 Carleigh Verner 06:13.30 12:56.80 19:22.20 20:03.10
21 Jessie Lair 06:07.20 12:51.80 19:32.30 20:17.20
83 Kate Rensi 06:46.80 14:11.40 21:11.20 21:50.60
87 Megan Gillary 06:47.50 14:13.40 21:19.10 21:59.50
116 Katherine Henkel 06:55.60 14:40.40 22:13.40 22:56.70
138 Megan Finn 07:25.70 15:41.30 23:44.60 24:27.90


St. Louis TEAM# 518
PLACED 8 WITH A SCORE OF 223

3 Shannon Stanglewicz 05:51.30 12:16.30 18:42.00 19:23.90
25 Amber Thiel 06:23.00 13:23.20 19:44.20 20:26.80
35 Ashley Post 06:22.00 13:23.60 20:05.80 20:49.50
45 Amberlace Hayes 13:29.10 20:25.80 21:06.50
115 Terasa Holmberg 06:56.50 14:43.70 22:14.40 22:56.40
137 Lorraine Routheux 07:12.30 15:30.30 23:25.00 24:08.70
142 Erika Diaz 07:12.20 15:52.80 24:17.90 25:02.40

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS C GIRLS TEAM RESULTS


Sanford Meridian TEAM# 516
PLACED 9 WITH A SCORE OF 229

16 Curry Breedlove 06:14.30 13:02.70 19:33.60 20:14.40
33 Kayla Wilson 06:19.80 13:15.00 20:02.40 20:43.00
44 Kathy Savard 06:18.90 13:20.70 20:25.30 21:05.90
54 Erin Conway 06:29.50 13:44.10 20:38.30 21:20.30
82 Laura Markel 06:41.50 14:03.50 21:06.50 21:50.60
92 Kristie Savard 06:34.30 13:56.00 21:29.60 22:13.30
103 Laura McTavish 06:46.00 14:26.70 21:52.90 22:34.80


Maple City Glen Lake TEAM# 513
PLACED 10 WITH A SCORE OF 256

6 Chase Edwards 05:51.40 12:29.60 19:05.90 19:47.90
42 Amanda Jackson 06:14.90 13:23.80 20:19.10 21:03.80
64 Liz Huron 06:32.10 13:52.30 20:46.60 21:28.00
70 Adele Wiejaczka 06:26.30 13:49.90 20:48.40 21:33.30
74 Janet Vanzoeren 06:26.30 13:54.70 20:58.10 21:40.90
98 Amy Faucher 06:48.20 14:27.20 21:41.10 22:25.50
136 Sandra Schmitz 07:13.00 15:30.40 23:21.10 24:03.40


Concord TEAM# 506
PLACED 11 WITH A SCORE OF 294

15 Camille Doan 06:14.20 13:02.80 19:30.90 20:06.80
17 Kristy Snell 06:13.20 13:05.30 19:39.20 20:14.90
59 Jennifer Sheridan 06:48.00 14:15.60 20:40.70 21:23.20
84 Heather Kerr 06:45.20 14:10.00 21:11.00 21:52.50
119 Amanda Silbernagel 07:10.40 15:01.00 22:14.20 22:57.70
123 Jessica Pitcher 06:54.90 14:40.90 22:23.60 23:10.80


Laingsburg TEAM# 511
PLACED 12 WITH A SCORE OF 304

18 Leslie DeGroot 06:24.50 13:03.80 19:32.20 20:15.30
27 Kayte Lange 06:30.20 13:18.90 19:51.00 20:32.30
75 Tracy Watt 06:37.50 13:58.30 20:58.70 21:42.90
91 Stacie Hoope 06:40.40 14:08.20 21:27.00 22:11.40
93 Jennifer Eisinger 06:49.70 14:17.30 21:35.00 22:16.50
94 Michelle Cassidy 07:03.90 14:37.10 21:36.20 22:18.20
114 Julie Johnson 07:04.40 14:40.70 22:15.80 22:54.70

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS C GIRLS TEAM RESULTS


Bath TEAM# 502
PLACED 13 WITH A SCORE OF 305

2 Katie Forsyth 05:51.80 12:16.40 18:30.60 19:19.00
40 Amanda McKenna 06:26.30 13:30.60 20:22.40 21:02.90
51 Melissa Boone 06:25.50 13:31.20 20:32.40 21:17.10
100 Susan Taylor 06:55.90 14:44.90 21:53.40 22:31.70
112 Christina Heins 06:56.10 14:50.20 22:13.20 22:52.00
128 Jaime Foote 06:54.70 14:53.80 22:34.90 23:25.70
134 Shoshanna Hurand 06:59.40 15:08.70 23:10.00 23:58.00


Blissfield TEAM# 505
PLACED 14 WITH A SCORE OF 306

31 Bethany Harpst 06:14.90 13:12.50 19:59.10 20:41.80
56 Tracey Marine 06:22.30 13:40.50 20:37.50 21:21.50
61 Amy Marine 06:15.30 13:35.90 20:38.00 21:25.00
77 Becky Ries 06:28.50 13:54.90 21:01.10 21:46.40
81 Jennie Navarro 06:36.80 14:03.10 21:07.70 21:50.20
95 Julie Dickerson 06:36.20 14:16.40 21:40.10 22:18.50
105 Elizabeth Gritzmaker 06:34.90 14:20.20 21:50.00 22:36.20


Vandercooke Lake TEAM# 521
PLACED 15 WITH A SCORE OF 343

22 Rebecca Weaver 06:09.40 13:05.20 19:39.70 20:19.10
49 Jordan Clark 06:24.70 13:38.20 20:29.80 21:09.00
55 Trista Rink 06:31.90 13:54.00 20:43.30 21:21.30
108 Laura Ritson 06:55.70 14:40.90 21:56.90 22:42.10
109 Marci Click 06:45.40 14:38.50 22:00.30 22:42.80
110 Ashley O'Brien 06:53.30 14:40.70 22:01.10 22:45.80
133 Robynne Wilcox 07:09.70 15:19.60 23:10.50 23:56.00


Berrien Springs TEAM# 504
PLACED 16 WITH A SCORE OF 349

36 Kim Hoover 06:13.10 13:12.10 20:02.20 20:49.60
58 Heather Dietrich 06:31.30 13:47.10 20:42.50 21:23.20
63 Brienne Hoover 06:36.70 14:02.40 20:54.60 21:26.00
66 Mercede Mead 06:32.00 13:49.40 20:49.50 21:28.80
126 Ann Rahe 07:02.20 14:58.10 22:26.70 23:13.90
129 Angela Leitz 07:04.70 15:04.40 22:51.20 23:34.00
130 Kallie Shoop 07:05.60 15:04.50 22:50.80 23:34.10

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS C GIRLS TEAM RESULTS


Lutheran Westland TEAM# 512
PLACED 17 WITH A SCORE OF 354

47 Angela Matthews 06:25.40 13:33.90 20:29.90 21:08.20
53 Cara Braun 06:37.90 13:52.20 20:42.80 21:19.40
65 Jessica Montgomery 06:13.60 13:30.70 20:42.80 21:28.20
69 Mary Ebendick 06:36.70 13:52.50 20:48.10 21:32.90
120 Chelsea Romero 07:08.00 14:59.70 22:17.10 22:59.40
139 Aimee Anthony 07:09.10 15:25.10 23:39.50 24:29.40
140 Sarah Blaine 07:16.30 15:39.50 23:54.10 24:43.80


Mayville TEAM# 514
PLACED 18 WITH A SCORE OF 357

4 Stephanie Patterson 05:58.40 12:35.50 19:01.50 19:39.90
73 Angel Elenbaum 06:39.30 14:03.60 20:55.70 21:40.00
79 Michelle Stahl 06:39.10 14:07.70 21:06.10 21:48.50
99 Nicole Rushlo 06:49.00 14:31.30 21:50.70 22:30.90
102 Shelly Armstrong 06:54.00 14:30.20 21:48.90 22:34.40
118 Sandra Kessler 06:54.60 14:39.80 22:19.70 22:57.30
143 Amy Valentine 07:27.20 16:24.40 25:03.60 25:55.50


Erie Mason TEAM# 507
PLACED 19 WITH A SCORE OF 375

43 Jamie Morrin 06:09.10 13:20.30 20:25.00 21:05.50
68 Megan Killian 06:25.70 13:48.70 20:54.90 21:32.50
71 Christina Cousino 06:47.40 14:08.70 20:58.80 21:37.20
89 Lindsay Cousino 06:36.80 14:00.70 21:16.00 22:02.40
104 Kristie Cousino 06:48.10 14:28.90 21:49.10 22:35.00
121 Theresa Rogers 06:56.50 14:51.60 22:21.70 23:00.40
125 Setphanie Barker 07:00.60 14:59.20 22:25.80 23:12.40


Unionville-Sebewaing TEAM# 520
PLACED 20 WITH A SCORE OF 434

11 Sarah Taylor 06:06.20 12:56.10 19:19.40 20:00.00
76 Nicole Sella 06:35.20 14:00.50 21:01.60 21:45.00
88 Ashlee Weinlander 06:43.90 14:05.80 21:15.70 22:00.10
127 Ashley Sutherland 06:49.40 14:43.00 22:26.60 23:16.90
132 Bridget Gunden 07:05.50 15:23.40 23:05.00 23:47.60

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS C GIRLS TEAM RESULTS


Almont TEAM# 501
PLACED 21 WITH A SCORE OF 558

90 Hannah Van Dyke 06:42.80 14:13.00 21:25.40 22:10.00
107 Diane Lahaie 06:52.70 14:37.00 21:56.90 22:40.30
113 Susan Waite 06:43.40 14:41.80 22:14.10 22:52.40
117 Rene Ledbetter 06:51.40 14:42.90 22:13.70 22:57.10
131 Caren Brinker 07:01.70 15:02.60 22:46.10 23:34.90
141 Jacelyn Uhl 07:24.20 15:57.40 24:01.30 24:47.90
144 Sonja Weichert 07:48.10 17:08.30 26:14.80 27:13.50


INDIVIDUALS:

PL NAME SCHOOL TIME 1st Mile 2nd Mile 3rd Mile
1.Caryn Waterson Benzie Central 18:55.8 05:50.6 12:16.7 18:18.8
2.Lauren Fairbanks Rogers City 18:57.9 05:51.3 12:17.1 18:20.6
3.Katie Forsyth Bath 19:19.0 05:51.8 12:16.4 18:30.6
4.Shannon Stanglewicz St. Louis 19:23.9 05:51.3 12:16.3 18:42.0
5.Nicole Suttor Freeland 19:35.0 05:52.9 12:30.2 18:52.0
6.Stephanie Patterson Mayville 19:39.9 05:58.4 12:35.5 19:01.5
7.Leanna Wolf Mason County Central 19:44.9 05:52.5 12:30.8 19:04.4
8.Kayla Rousos Kalamazoo Hackett 19:45.5 05:57.8 12:38.4 19:08.6
9.Chase Edwards Maple City Glen Lake 19:47.9 05:51.4 12:29.6 19:05.9
10.Erin Booth Homer 19:50.2 06:02.0 12:41.1 19:09.2
11.Kendra Huff Whitmore Lake 19:52.6 06:02.4 12:49.7 19:18.2
12.Jennifer Litchman Ann Arbor Greenhills 19:53.1 06:06.2 12:46.8 19:17.3
13.Dawn Essenmacher Pittsford 19:53.2 06:03.5 12:42.8 19:14.4
14.Sarah VanderPlas Kalamazoo Christian 19:54.8 06:07.0 12:58.0 19:20.4
15.Leah Roche Kent City 19:56.5 06:10.2 12:52.6 19:19.6
16.Jillian Harkey Southfield Christian 19:58.5 06:16.0 12:53.0 19:19.7
17.Jackie Cyr Boyne City 19:58.6 06:07.0 12:55.8 19:20.0
18.Christine Andres Traverse City St. Francis 19:58.8 06:06.6 12:54.1 19:21.1
19.Colleen Brady Jonesville 19:58.9 06:11.3 12:54.8 19:19.2
20.Sarah Taylor Unionville-Sebewaing 20:00.0 06:06.2 12:56.1 19:19.4
21.Sara Warners Kalamazoo Christian 20:01.0 06:05.2 12:55.6 19:24.0
22.Heather Holland Carson City-Crystal 20:01.5 06:05.4 12:53.2 19:21.8
23.Carrie Drake Kalamazoo Hackett 20:02.1 05:59.5 12:43.0 19:20.0
24.Carleigh Verner Southfield Christian 20:03.1 06:13.3 12:56.8 19:22.2
25.Camille Doan Concord 20:06.8 06:14.2 13:02.8 19:30.9
26.Jamie Anderson Mason County Central 20:07.3 06:04.3 12:58.8 19:31.4
27.Liz Ulrich Charlevoix 20:09.4 06:08.5 13:01.9 19:31.1
28.Curry Breedlove Sanford Meridian 20:14.4 06:14.3 13:02.7 19:33.6
29.Kristy Snell Concord 20:14.9 06:13.2 13:05.3 19:39.2
30.Leslie DeGroot Laingsburg 20:15.3 06:24.5 13:03.8 19:32.2
31.Amber Sebasta Kingsley 20:16.3 06:13.0 13:08.0 19:41.1
32.Sarah Warnke Benzie Central 20:16.5 06:08.5 13:05.1 19:40.2
33.Emily Douglas Suttons Bay 20:16.8 06:08.4 13:04.5 19:39.9
34.Jessie Lair Southfield Christian 20:17.2 06:07.2 12:51.8 19:32.3
35.Jenny Stoyck Hudson 20:18.3 06:12.0 13:02.4 19:39.4
36.Rebecca Weaver Vandercooke Lake 20:19.1 06:09.4 13:05.2 19:39.7
37.Heather Postema Kent City 20:20.0 06:10.5 13:03.8 19:38.7
38.Alissa Dall Kalamazoo Hackett 20:23.8 06:15.0 13:04.7 19:42.9
39.Grace Kelly Grand Rapids Baptist 20:25.3 06:10.2 12:57.7 19:39.9
40.Amber Thiel St. Louis 20:26.8 06:23.0 13:23.2 19:44.2
41.Keely Bigelow Benzie Central 20:28.8 06:04.8 13:00.4 19:48.3
42.Kayte Lange Laingsburg 20:32.3 06:30.2 13:18.9 19:51.0
43.Amanda James Kalamazoo Hackett 20:34.7 06:25.3 13:23.0 19:55.0
44.Beth Ferdinand Suttons Bay 20:35.5 06:13.1 13:23.3 19:58.5
45.Jane Boyne City 20:36.4 06:07.3 13:04.8 19:52.1
46.Alli Knudsen Suttons Bay 20:38.6 06:08.4 13:13.3 19:54.1
47.Hilary Ortner Saginaw Valley Lutheran 20:39.4 06:21.0 13:16.0 19:55.8
48.Bethany Harpst Blissfield 20:41.8 06:14.9 13:12.5 19:59.1
49.Julie Wheelock Kent City 20:41.9 06:11.7 13:18.3 20:05.1
50.Kristy Wright Jonesville 20:41.9 06:23.7 13:21.7 20:00.9
51.Carissa Butler Springport 20:42.3 06:23.7 13:18.3 19:58.2
52.Megan Root Dundee 20:42.6 06:13.0 13:16.2 20:02.6
53.Kayla Wilson Sanford Meridian 20:43.0 06:19.8 13:15.0 20:02.4
54.Audrey Hill Parchment 20:43.0 06:08.4 13:06.2 19:57.1
55.Augustine Anna Bellevue 20:44.0 06:33.0 13:29.7 20:05.8
56.Brandy Davee Clare 20:46.6 06:15.8 13:17.1 20:02.2
57.Raeann Herman Addison 20:46.7 06:09.7 13:11.9 20:03.5
58.Becky Sykes Pittsford 20:48.3 06:15.9 13:18.1 20:06.7
59.Heather Hammond East Jordan 20:48.5 06:09.5 13:17.5 20:10.6
60.Ashley Post St. Louis 20:49.5 06:22.0 13:23.6 20:05.8
61.Kim Hoover Berrien Springs 20:49.6 06:13.1 13:12.1 20:02.2
62.Hattie Humphrey Leslie 20:50.3 06:21.6 13:24.5 20:09.9
63.Brooke Brenner Hopkins 20:50.6 06:12.5 13:24.1 20:11.1
64.Sheyenne Prowant Shelby 20:51.3 06:05.6 13:17.5 20:08.9
65.Mary Pietsch Rogers City 20:53.9 06:16.8 13:23.9 20:17.0
66.Melissa Nerva Allen Park Cabrini 20:54.3 06:15.9 13:25.1 20:10.8
67.Kaitlin McGahey Kalamazoo Hackett 20:54.5 06:24.2 13:27.1 20:15.8
68.Sarah Couyoumjian Ann Arbor Greenhills 20:54.5 06:28.6 13:34.5 20:17.0
69.Chris Alcenius Hanover Horton 20:55.5 06:22.9 13:25.0 20:14.5
70.Megan Flack Saginaw Nouvel 20:56.4 06:13.6 13:20.5 20:09.7
71.Marie Wells Dundee 20:59.2 06:11.9 13:17.8 20:12.3
72.Kristen DeLong Kalamazoo Hackett 21:00.4 06:23.9 13:27.6 20:22.2
73.Angela Crawford Burton Atherton 21:00.9 06:19.1 13:22.8 20:14.2
74.Melodee Stover Pittsford 21:01.5 06:05.5 13:17.0 20:23.9
75.Emily Grantner Mio 21:02.5 06:19.4 13:31.5 20:23.9
76.Amanda McKenna Bath 21:02.9 06:26.3 13:30.6 20:22.4
77.Maria Nixon Kent City 21:03.8 06:23.5 13:35.0 20:24.2
78.Amanda Jackson Maple City Glen Lake 21:03.8 06:14.9 13:23.8 20:19.1
79.Jamie Morrin Erie Mason 21:05.5 06:09.1 13:20.3 20:25.0
80.Kathy Savard Sanford Meridian 21:05.9 06:18.9 13:20.7 20:25.3
81.Amberlace Hayes St. Louis 21:06.5 13:29.1 20:25.8
82.Clayborn Dayna Michigan Center 21:07.1 06:29.6 13:42.9 20:22.8
83.Jackie Puvalowski Ubly 21:07.6 06:20.4 13:31.8 20:26.6
84.Samantha Hawkins Pittsford 21:07.7 06:17.6 13:28.1 20:24.5
85.Angela Matthews Lutheran Westland 21:08.2 06:25.4 13:33.9 20:29.9
86.Sarah DeYoung Kalamazoo Christian 21:08.4 06:29.0 13:39.4 20:29.9
87.Stacey Johnson Reese 21:08.4 06:21.4 13:34.7 20:25.8
88.Jordan Clark Vandercooke Lake 21:09.0 06:24.7 13:38.2 20:29.8
89.Becky Gritter Elk Rapids 21:09.7 06:24.7 13:43.9 20:30.5
90.Corey Cunningham Pewamo - Westphalia 21:11.8 06:20.3 13:33.6 20:31.5
91.Melanie Laird Hudson 21:12.0 06:37.3 13:51.5 20:33.9
92.Hilary Allison Hemlock 21:12.1 06:27.7 13:42.2 20:32.1
93.Courtney Patrick Hesperia 21:12.4 06:11.3 13:26.3 20:31.2
94.Jackie Smith Burton Atherton 21:12.7 06:20.7 13:35.1 20:32.5
95.Crystal Patterson Hartford 21:12.7 06:23.9 13:37.8 20:31.8
96.Regina Markel Bangor 21:13.0 06:21.3 13:29.8 20:32.1
97.Katie Herman Leslie 21:14.5 06:27.5 13:36.9 20:28.7
98.Jill Tuinier Kalamazoo Christian 21:15.8 06:29.0 13:45.7 20:36.5
99.Ashley Rodgers Clare 21:16.4 06:30.1 13:46.3 20:35.7
100.Melissa Boone Bath 21:17.1 06:25.5 13:31.2 20:32.4
101.Adria Roach Pittsford 21:18.3 06:31.1 13:41.2 20:35.6
102.Cara Braun Lutheran Westland 21:19.4 06:37.9 13:52.2 20:42.8
103.Erin Conway Sanford Meridian 21:20.3 06:29.5 13:44.1 20:38.3
104.Trista Rink Vandercooke Lake 21:21.3 06:31.9 13:54.0 20:43.3
105.Tracey Marine Blissfield 21:21.5 06:22.3 13:40.5 20:37.5
106.Katie Kraemer Suttons Bay 21:21.7 06:24.3 13:37.7 20:37.6
107.Haley Todd Vermontville Maple Valley 21:22.4 06:27.1 13:43.1 20:37.7
108.Heather Dietrich Berrien Springs 21:23.2 06:31.3 13:47.1 20:42.5
109.Jennifer Sheridan Concord 21:23.2 06:48.0 14:15.6 20:40.7
110.Claire Gushurst Kalamazoo Hackett 21:23.2 06:34.8 13:54.2 20:45.7
111.Julie Porter Addison 21:23.6 06:33.0 13:44.9 20:35.8
112.Kristen Sombati Riverview Gabriel Richard 21:23.8 06:23.5 13:29.3 20:32.1
113.Amy Buckler Allen Park Cabrini 21:23.9 06:22.7 13:34.0 20:39.6
114.Amy Marine Blissfield 21:25.0 06:15.3 13:35.9 20:38.0
115.Erika Schultz Suttons Bay 21:25.8 06:41.7 13:57.0 20:49.3
116.Brienne Hoover Berrien Springs 21:26.0 06:36.7 14:02.4 20:54.6
117.Jenny Bates Hemlock 21:26.4 06:32.2 13:45.2 20:44.1
118.Kristen Nielson Montrose 21:26.7 06:31.0 13:50.7 20:42.9
119.Liz Huron Maple City Glen Lake 21:28.0 06:32.1 13:52.3 20:46.6
120.Jessica Montgomery Lutheran Westland 21:28.2 06:13.6 13:30.7 20:42.8
121.Katie Morgan Kingsley 21:28.2 06:19.7 13:37.5 20:44.3
122.Tara Theisen Merrill 21:28.4 06:25.9 13:43.7 20:45.2
123.Mercede Mead Berrien Springs 21:28.8 06:32.0 13:49.4 20:49.5
124.Nikki Wyngaert East Jackson 21:28.9 06:32.8 13:48.4 20:45.9
125.Erica Evans Benzie Central 21:29.1 06:21.3 13:42.8 20:45.1
126.Mindy McCutcheon Boyne City 21:29.1 06:25.3 13:53.6 20:54.0
127.Megan Killian Erie Mason 21:32.5 06:25.7 13:48.7 20:54.9
128.Mary Ebendick Lutheran Westland 21:32.9 06:36.7 13:52.5 20:48.1
129.Adele Wiejaczka Maple City Glen Lake 21:33.3 06:26.3 13:49.9 20:48.4
130.Cavender Ann Michigan Center 21:34.5 06:31.6 14:02.3 20:51.1
131.Brandi Benavidez St. Charles 21:36.0 06:25.6 13:39.3 20:49.9
132.Christina Cousino Erie Mason 21:37.2 06:47.4 14:08.7 20:58.8
133.Sarah Williams Benzie Central 21:39.0 06:39.9 14:01.8 20:59.8
134.Angel Elenbaum Mayville 21:40.0 06:39.3 14:03.6 20:55.7
135.Janet Vanzoeren Maple City Glen Lake 21:40.9 06:26.3 13:54.7 20:58.1
136.Jessica Engle Hartford 21:41.4 06:27.8 14:02.4 21:00.8
137.Holly Plumb Dundee 21:42.1 06:28.7 13:52.9 20:58.2
138.Tracy Watt Laingsburg 21:42.9 06:37.5 13:58.3 20:58.7
139.Nicole Sella Unionville-Sebewaing 21:45.0 06:35.2 14:00.5 21:01.6
140.Becky Ries Blissfield 21:46.4 06:28.5 13:54.9 21:01.1
141.Meghan Libkie Capac 21:46.4 06:39.8 14:06.4 21:03.9
142.Sarah Tarsney Benzie Central 21:47.3 06:31.4 13:58.9 21:03.9
143.Michelle Stahl Mayville 21:48.5 06:39.1 14:07.7 21:06.1
144.Tieneke VanLonkhuyzen Albion 21:49.2 06:25.3 13:53.7 21:02.5
145.Sara Godfrey Pittsford 21:49.7 06:42.9 14:01.4 21:08.1
146.Jennie Navarro Blissfield 21:50.2 06:36.8 14:03.1 21:07.7
147.Laura Markel Sanford Meridian 21:50.6 06:41.5 14:03.5 21:06.5
148.Kate Rensi Southfield Christian 21:50.6 06:46.8 14:11.4 21:11.2
149.Kelly Jones Saginaw Nouvel 21:51.2 06:32.8 13:57.5 21:04.7
150.Heather Kerr Concord 21:52.5 06:45.2 14:10.0 21:11.0
151.Rachael Manne Kent City 21:53.0 06:45.7 14:13.4 21:10.7
152.Danielle Bloomfield Morley - Stanwood 21:53.1 06:36.2 13:54.8 21:09.6
153.Mary Slawson Fennville 21:53.5 06:41.4 14:09.0 21:11.4
154.Amy Seman Constantine 21:53.7 06:40.9 14:04.2 21:08.4
155.Chris Lubben Kalamazoo Christian 21:54.3 06:32.0 13:53.7 21:10.5
156.Julia Hernandez Bangor 21:56.0 06:41.1 14:09.4 21:11.9
157.Beth Dodson Buchanan 21:57.7 06:33.4 13:58.8 21:08.4
158.Megan Gillary Southfield Christian 21:59.5 06:47.5 14:13.4 21:19.1
159.Fawn Carr Fennville 21:59.9 06:40.5 14:21.8 21:21.4
160.Ashlee Weinlander Unionville-Sebewaing 22:00.1 06:43.9 14:05.8 21:15.7
161.Lindsay Cousino Erie Mason 22:02.4 06:36.8 14:00.7 21:16.0
162.Shannon Bowers Marcellus 22:04.1 06:40.2 14:21.4 21:20.6
163.Hannah Van Dyke Almont 22:10.0 06:42.8 14:13.0 21:25.4
164.Stacie Hoope Laingsburg 22:11.4 06:40.4 14:08.2 21:27.0
165.Kristie Savard Sanford Meridian 22:13.3 06:34.3 13:56.0 21:29.6
166.Kristen Stein Hopkins 22:14.3 06:44.6 14:15.6 21:28.4
167.Jennifer Eisinger Laingsburg 22:16.5 06:49.7 14:17.3 21:35.0
168.Michelle Cassidy Laingsburg 22:18.2 07:03.9 14:37.1 21:36.2
169.Kristi Clearout Unionville-Sebewaing 22:18.4 06:46.0 14:42.0 21:38.3
170.Julie Dickerson Blissfield 22:18.5 06:36.2 14:16.4 21:40.1
171.Patti Herron Benzie Central 22:19.1 06:53.8 14:28.1 21:39.0
172.Melanie Sosinski Saginaw Michigan Lutheran 22:20.6 06:37.2 14:15.3 21:34.4
173.Katie Kolaczynski Capac 22:22.5 06:39.8 14:07.0 21:32.6
174.Katrina Shaw Kent City 22:23.9 06:45.1 14:09.9 21:32.4
175.Rhonda Mazure Harbor Beach 22:24.7 06:54.5 14:43.0 21:43.7
176.Amy Faucher Maple City Glen Lake 22:25.5 06:48.2 14:27.2 21:41.1
177.Nicole Rushlo Mayville 22:30.9 06:49.0 14:31.3 21:50.7
178.Susan Taylor Bath 22:31.7 06:55.9 14:44.9 21:53.4
179.Laura Schneeberger Constantine 22:33.5 06:58.5 14:43.9 21:56.1
180.Larae Baker Kalamazoo Christian 22:34.3 06:49.3 14:35.2 21:54.8
181.Shelly Armstrong Mayville 22:34.4 06:54.0 14:30.2 21:48.9
182.Laura McTavish Sanford Meridian 22:34.8 06:46.0 14:26.7 21:52.9
183.Kristie Cousino Erie Mason 22:35.0 06:48.1 14:28.9 21:49.1
184.Elizabeth Gritzmaker Blissfield 22:36.2 06:34.9 14:20.2 21:50.0
185.Theresa Sykes Pittsford 22:37.4 06:42.3 14:26.0 21:55.5
186.Christen Antor Ravenna 22:37.7 07:06.4 14:44.7 21:55.5
187.Courtney Cameron Riverview Gabriel Richard 22:39.4 06:40.5 14:35.4 21:59.0
188.Diane Lahaie Almont 22:40.3 06:52.7 14:37.0 21:56.9
189.Laura Ritson Vandercooke Lake 22:42.1 06:55.7 14:40.9 21:56.9
190.Marci Click Vandercooke Lake 22:42.8 06:45.4 14:38.5 22:00.3
191.Ashley O'Brien Vandercooke Lake 22:45.8 06:53.3 14:40.7 22:01.1
192.Janice Lemmer Kalamazoo Christian 22:46.6 06:52.6 14:36.7 22:07.6
193.Christina Heins Bath 22:52.0 06:56.1 14:50.2 22:13.2
194.Susan Waite Almont 22:52.4 06:43.4 14:41.8 22:14.1
195.Julie Johnson Laingsburg 22:54.7 07:04.4 14:40.7 22:15.8
196.Terasa Holmberg St. Louis 22:56.4 06:56.5 14:43.7 22:14.4
197.Katherine Henkel Southfield Christian 22:56.7 06:55.6 14:40.4 22:13.4
198.Rene Ledbetter Almont 22:57.1 06:51.4 14:42.9 22:13.7
199.Sandra Kessler Mayville 22:57.3 06:54.6 14:39.8 22:19.7
200.Amanda Silbernagel Concord 22:57.7 07:10.4 15:01.0 22:14.2
201.Leonie Vanderhoff Morenci 22:58.8 06:51.7 14:47.1 22:15.9
202.Chelsea Romero Lutheran Westland 22:59.4 07:08.0 14:59.7 22:17.1
203.Theresa Rogers Erie Mason 23:00.4 06:56.5 14:51.6 22:21.7
204.Nina Webster Suttons Bay 23:01.2 07:10.4 15:00.2 22:20.6
205.Jessica Pitcher Concord 23:10.8 06:54.9 14:40.9 22:23.6
206.Jodi Barbachyn Kent City 23:12.2 07:02.9 14:58.9 22:27.7
207.Setphanie Barker Erie Mason 23:12.4 07:00.6 14:59.2 22:25.8
208.Ann Rahe Berrien Springs 23:13.9 07:02.2 14:58.1 22:26.7
209.Ashley Sutherland Unionville-Sebewaing 23:16.9 06:49.4 14:43.0 22:26.6
210.Jaime Foote Bath 23:25.7 06:54.7 14:53.8 22:34.9
211.Angela Leitz Berrien Springs 23:34.0 07:04.7 15:04.4 22:51.2
212.Kallie Shoop Berrien Springs 23:34.1 07:05.6 15:04.5 22:50.8
213.Caren Brinker Almont 23:34.9 07:01.7 15:02.6 22:46.1
214.Bridget Gunden Unionville-Sebewaing 23:47.6 07:05.5 15:23.4 23:05.0
215.Robynne Wilcox Vandercooke Lake 23:56.0 07:09.7 15:19.6 23:10.5
216.Shoshanna Hurand Bath 23:58.0 06:59.4 15:08.7 23:10.0
217.Laura Edwards Suttons Bay 24:02.2 07:08.3 15:29.9 23:17.4
218.Sandra Schmitz Maple City Glen Lake 24:03.4 07:13.0 15:30.4 23:21.1
219.Lorraine Routheux St. Louis 24:08.7 07:12.3 15:30.3 23:25.0
220.Megan Finn Southfield Christian 24:27.9 07:25.7 15:41.3 23:44.6
221.Aimee Anthony Lutheran Westland 24:29.4 07:09.1 15:25.1 23:39.5
222.Sarah Blaine Lutheran Westland 24:43.8 07:16.3 15:39.5 23:54.1
223.Jacelyn Uhl Almont 24:47.9 07:24.2 15:57.4 24:01.3
224.Erika Diaz St. Louis 25:02.4 07:12.2 15:52.8 24:17.9
225.Amy Valentine Mayville 25:55.5 07:27.2 16:24.4 25:03.6
226.Sonja Weichert Almont 27:13.5 07:48.1 17:08.3 26:14.8









1.Flint Powers Catholic TEAM#607 WITH A SCORE OF 144
2.Holland Christian TEAM#611 WITH A SCORE OF 162
3.Big Rapids TEAM#602 WITH A SCORE OF 170
4.Trenton TEAM#626 WITH A SCORE OF 199
5.Ida TEAM#614 WITH A SCORE OF 211
6.Richland Gull Lake TEAM#618 WITH A SCORE OF 234
7.Caledonia TEAM#603 WITH A SCORE OF 248
8.Gaylord TEAM#608 WITH A SCORE OF 294
9.Perry TEAM#616 WITH A SCORE OF 298
10.South Haven TEAM#620 WITH A SCORE OF 298
11.Stockbridge TEAM#623 WITH A SCORE OF 316
12.Harper Woods Notre Dame TEAM#610 WITH A SCORE OF 318
13.Chelsea TEAM#604 WITH A SCORE OF 334
14.Tecumseh TEAM#625 WITH A SCORE OF 341
15.Williamston TEAM#628 WITH A SCORE OF 364
16.Coldwater TEAM#605 WITH A SCORE OF 379
17.Sparta TEAM#621 WITH A SCORE OF 385
18.Petoskey TEAM#617 WITH A SCORE OF 386
19.St. Joseph TEAM#622 WITH A SCORE OF 408
20.Dearborn Divine Child TEAM#606 WITH A SCORE OF 410
21.Richmond TEAM#619 WITH A SCORE OF 448
22.Howard City Tri-County TEAM#613 WITH A SCORE OF 514
23.Gladwin TEAM#609 WITH A SCORE OF 526
24.Bad Axe TEAM#601 WITH A SCORE OF 552
25.Imlay City TEAM#615 WITH A SCORE OF 595
26.Warren Woods-Tower TEAM#627 WITH A SCORE OF 602
27.Tawas City TEAM#624 WITH A SCORE OF 733


1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B BOYS TEAM RESULTS



Flint Powers Catholic TEAM# 607
PLACED 1 WITH A SCORE OF 144

1 Justin Perez 15:19.90
8 Steve Cuttitta 15:47.50
24 Leo Foley 16:31.00
40 Kyle Pennell 16:46.00
71 Jesse Gould 17:11.80
103 Mike Cushman 17:37.40
158 Matt Cuttitta 18:35.90


Holland Christian TEAM# 611
PLACED 2 WITH A SCORE OF 162

5 Brian Maat 15:42.80
20 Mark Lubbers 16:26.60
43 Richard Vogelzang 16:48.80
45 Tyler Zwagerman 16:50.10
49 Brian Kragt 16:51.80
110 Michael Buteyn 17:45.80
129 Jonathan Cory 18:03.20


Big Rapids TEAM# 602
PLACED 3 WITH A SCORE OF 170

7 Justin Blakely 15:46.00
25 Tim O'Hara 16:31.90
27 Andy Kahrs 16:33.60
54 Brian McNeilly 16:56.70
57 Matt Swanson 16:59.00
76 Geoff May 17:14.40
99 Tim Nichols 17:34.10


Trenton TEAM# 626
PLACED 4 WITH A SCORE OF 199

6 Pat Roberts 15:44.70
13 Don Wilkins 16:11.20
46 Scott Kallgren 16:50.80
60 Brian Alexander 17:03.40
74 Joe Viger 17:12.70
128 George Bensky 18:03.00
137 Mike Hornbeck 18:08.30

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B BOYS TEAM RESULTS


Ida TEAM# 614
PLACED 5 WITH A SCORE OF 211

21 John Montri 16:27.30
28 Dan Adler 16:34.90
33 Ed Stotz 16:41.20
42 Cole Monaghan 16:47.80
87 Nathan Banek 17:25.00
96 Loren Feldpausch 17:32.50
117 Ben Ferris 17:52.10


Richland Gull Lake TEAM# 618
PLACED 6 WITH A SCORE OF 234

2 Kurtis Marlowe 15:28.20
19 Luke Fiordalis 16:24.70
61 David Haglund 17:04.80
63 Daniel Thalmann 17:06.70
89 Justin Barts 17:25.80
133 Benjamin Piercy 18:05.80
175 Joel Otte 19:07.80


Caledonia TEAM# 603
PLACED 7 WITH A SCORE OF 248

4 Tim Ross 15:36.70
16 Mitch Petz 16:14.10
36 Joe Lillie 16:43.20
86 Patrick Spitzley 17:24.80
106 Kevin Longstreet 17:41.30
127 Curt Rozell 18:02.10
152 John Rozsa 18:29.10


Gaylord TEAM# 608
PLACED 8 WITH A SCORE OF 294

3 Jordan Emmorey 15:33.60
34 Ashley Norton 16:42.20
75 James Oliver 17:14.10
81 Roarke O'Brien 17:18.60
101 Ben Smith 17:35.90
146 Brian Hoyner 18:22.90
167 Bryan Williams 18:54.10

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B BOYS TEAM RESULTS


Perry TEAM# 616
PLACED 9 WITH A SCORE OF 298

18 Todd Peabody 16:22.20
55 Kevin Pfeifle 16:58.70
66 Joel Baldwin 17:08.90
77 Chad Hayward 17:14.70
82 Braden Baldwin 17:19.50
125 James Widmer 18:00.10
170 Evan Murphy 18:59.60


South Haven TEAM# 620
PLACED 10 WITH A SCORE OF 298

11 Tony McHerron 16:06.50
31 Joe Mullins 16:38.20
58 Cory Miksa 16:59.40
94 Todd McHerron 17:30.20
104 Robert Noblit 17:37.60
157 Dwight Sheltrown 18:35.40
174 Anthony Rollins 19:06.60


Stockbridge TEAM# 623
PLACED 11 WITH A SCORE OF 316

23 Warren Krueger 16:30.20
48 Phil McLellan 16:51.50
68 Brien Davis 17:10.10
79 Brandon Grybas 17:16.20
98 John Barnes 17:33.80
140 Kyle Thompson 18:11.90
166 Alexis Lovachis 18:51.70


Harper Woods Notre Dame TEAM# 610
PLACED 12 WITH A SCORE OF 318

17 Marc Michaels 16:14.80
44 Scott Walter 16:49.50
52 John Czoykowski 16:53.00
100 Keith Walter 17:35.30
105 Tom Mazzollo 17:38.90
156 Chris Skowronski 18:33.80
160 Jamey Embree 18:37.10

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B BOYS TEAM RESULTS


Chelsea TEAM# 604
PLACED 13 WITH A SCORE OF 334

29 Jeff Kolodica 16:35.50
51 Nathan Ziegler 16:51.90
78 Mike Kattula 17:15.80
85 Kyle Brown 17:22.10
91 Steve Martin 17:28.60
95 Steve Erskine 17:30.70
113 Chad Fortner 17:49.50


Tecumseh TEAM# 625
PLACED 14 WITH A SCORE OF 341

10 Michael Grammes 15:59.60
26 Jeff Riggleman 16:32.80
32 Jack DaSilva 16:39.60
132 Brennen Wilson 18:05.00
141 Thom Buxton 18:13.30
161 Evan Wilson 18:47.20
169 Matt Chandler 18:57.40


Williamston TEAM# 628
PLACED 15 WITH A SCORE OF 364

12 Jason Stover 16:10.90
56 Mike Salisbury 16:58.70
92 Pat Maynard 17:29.50
97 Travis Canfield 17:33.20
107 Nick Marlatt 17:44.10
120 Ethan Smith 17:54.10
155 Benjamin Pankow 18:32.90


Coldwater TEAM# 605
PLACED 16 WITH A SCORE OF 379

22 Ryan Hurley 16:27.60
38 Andrew LaFountain 16:44.30
83 Jason Siewert 17:20.30
102 Todd Lincoln 17:36.40
134 Jacob MacMoody 18:07.80
143 Jaden Harman 18:16.50
148 Chris Chester 18:23.20

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B BOYS TEAM RESULTS


Sparta TEAM# 621
PLACED 17 WITH A SCORE OF 385

39 Matt Korreck 16:45.60
53 Cody VanDyke 16:54.30
67 Dan Leversee 17:09.30
73 Michael Snowden 17:12.00
153 Nick Carter 18:29.60
171 Brant Shirey 19:00.10
179 Andrew Hitzeroth 19:29.60


Petoskey TEAM# 617
PLACED 18 WITH A SCORE OF 386

15 Dave Ernsberger 16:12.60
37 Nick Lightfoot 16:44.10
84 Adam Rensel 17:21.40
108 Mike Rensel 17:44.70
142 Derek Lightfoot 18:15.50
144 Ben O'Brien 18:18.60
149 Bob Morales 18:25.30


St. Joseph TEAM# 622
PLACED 19 WITH A SCORE OF 408

9 Adam Ludwig 15:48.50
30 Matt Esch 16:37.20
69 Matt Maier 17:11.10
138 Joel Donoghue 18:10.70
162 Andrews Lawrence 18:47.30
164 Andrew Stem 18:50.00
178 Doug Rau 19:13.80


Dearborn Divine Child TEAM# 606
PLACED 20 WITH A SCORE OF 410

41 Michael Pierce 16:47.10
70 Christopher Naida 17:11.50
72 Joseph Altesleben 17:12.00
109 Ethan Rouse 17:44.90
118 Andrew Yavello 17:53.10
131 Kenneth Malkowski 18:04.30
154 Edward Hermann 18:29.80

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B BOYS TEAM RESULTS


Richmond TEAM# 619
PLACED 21 WITH A SCORE OF 448

14 Andy Brickel 16:11.70
47 Kevin Brickel 16:51.20
90 Mike Hoffman 17:28.50
124 Ryan Rouse 17:57.00
173 Christopher Northey 19:04.50
184 Keith Bosscher 19:55.70
189 Salvatore Ventimiglia 23:23.60


Howard City Tri-County TEAM# 613
PLACED 22 WITH A SCORE OF 514

50 Al Slendebroek 16:51.80
64 Mike Sanders 17:06.90
119 Chris Kozak 17:53.20
136 Jay Diehl 18:08.30
145 Kirk VandePanne 18:21.80
147 Jeremy Hubbard 18:22.90
150 Brad Myers 18:25.60


Gladwin TEAM# 609
PLACED 23 WITH A SCORE OF 526

35 John Jurgensen 16:42.40
88 Ryan Malosh 17:25.30
114 Andrew James 17:49.70
126 Ian Vanhover 18:01.50
163 Cody Primeau 18:48.40
165 Adam Manninen 18:50.70
187 Brandon Benchley 20:15.60


Bad Axe TEAM# 601
PLACED 24 WITH A SCORE OF 552

80 Tim Harris 17:17.70
111 B. Jay Neeb 17:48.70
115 Nick Rochefort 17:52.00
116 Garret Knoll 17:52.10
130 Tim Mantey 18:03.70
139 Andrew Messing 18:11.20
151 Dan Melnik 18:26.70

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B BOYS TEAM RESULTS


Imlay City TEAM# 615
PLACED 25 WITH A SCORE OF 595

59 Bert Kelly 17:00.90
112 Rey Soto 17:48.90
121 Derek Fultz 17:54.20
135 Dan Boesler 18:08.00
168 Eric Timmer 18:55.60
176 Jared Gregory 19:09.00
181 Cole Madeline 19:34.00


Warren Woods-Tower TEAM# 627
PLACED 26 WITH A SCORE OF 602

62 Mike Walls 17:05.30
65 Scott Gawne 17:07.90
123 Mike Williams 17:56.80
172 Dan Owczarek 19:02.30
180 Nick Patrick 19:31.40
183 John Little 19:53.40
188 Brad Gurgul 20:18.50


Tawas City TEAM# 624
PLACED 27 WITH A SCORE OF 733

93 Matthew Lixey 17:30.10
122 James Rodenberg 17:55.40
159 Marty Jordan 18:36.50
177 Adam Hamilton 19:12.50
182 Leonard Weddel 19:39.40
185 Eric French 19:56.20
186 Todd Falker 20:02.20

INDIVIDUAL:

PL NAME SCHOOL TIME 1st Mile 2nd Mile 3rd Mile
1.Justin Perez Flint Powers Catholic 15:19.9 04:46.4 10:02.5 14:53.0
2.Kurtis Marlowe Richland Gull Lake 15:28.2 04:45.0 10:02.5 14:56.5
3.Jordan Emmorey Gaylord 15:33.6 04:43.2 10:01.3 14:57.8
4.Tim Ross Caledonia 15:36.7 04:43.6 10:01.8 15:02.4
5.Brian Maat Holland Christian 15:42.8 04:47.2 10:11.4 15:10.3
6.Pat Roberts Trenton 15:44.7 04:46.7 10:10.8 15:16.4
7.Justin Blakely Big Rapids 15:46.0 04:46.4 10:06.3 15:12.3
8.Steve Cuttitta Flint Powers Catholic 15:47.5 05:00.1 10:18.5 15:19.7
9.Adam Ludwig St. Joseph 15:48.5 04:46.8 10:14.4 15:17.6
10.Tim DuBuc Onsted 15:55.2 04:51.3 10:12.6 15:20.8
11.Michael Grammes Tecumseh 15:59.6 04:48.2 10:12.2 15:25.9
12.Dave Hagsma Grand Rapids South Chr 16:03.5 04:58.1 10:23.7 15:33.6
13.Tony McHerron South Haven 16:06.5 04:58.1 10:23.2 15:33.2
14.Dan Kasprowicz Wyoming Godwin Heights 16:07.1 04:53.6 10:22.2 15:35.5
15.Mike Linch Stevensville Lakeshore 16:07.2 04:55.7 10:27.6 15:34.9
16.John Cook St. Clair 16:08.2 04:47.0 10:17.9 15:33.6
17.Charles Penninger Edwardsburg 16:10.7 04:54.3 10:28.7 15:40.8
18.Jason Stover Williamston 16:10.9 04:46.7 10:26.2 15:36.2
19.Don Wilkins Trenton 16:11.2 04:50.6 10:19.2 15:37.1
20.Andy Brickel Richmond 16:11.7 04:48.6 10:21.9 15:37.6
21.Dave Ernsberger Petoskey 16:12.6 04:59.5 10:33.2 15:40.3
22.Mitch Petz Caledonia 16:14.1 05:09.3 10:32.6 15:40.7
23.Marc Michaels Harper Woods Notre Dam 16:14.8 05:03.9 10:33.8 15:41.3
24.Graham Wellman Frankenmuth 16:18.7 04:57.5 10:30.6 15:45.0
25.Craig Potter Cedar Springs 16:20.1 04:58.9 10:33.0 15:48.5
26.Todd Peabody Perry 16:22.2 04:53.5 10:25.7 15:48.5
27.Luke Fiordalis Richland Gull Lake 16:24.7 05:04.0 10:41.9 15:52.6
28.Jon O'Connor Ogemaw Heights 16:25.1 05:05.4 10:33.6 15:47.8
29.Mark Lubbers Holland Christian 16:26.6 05:06.1 10:42.1 15:57.1
30.John Montri Ida 16:27.3 05:09.6 10:51.6 15:58.3
31.Ryan Hurley Coldwater 16:27.6 05:06.0 10:43.2 15:56.6
32.Jason Patrick Mattawan 16:28.7 05:02.2 10:32.6 15:52.1
33.Warren Krueger Stockbridge 16:30.2 04:58.3 10:36.4 15:55.0
34.Leo Foley Flint Powers Catholic 16:31.0 05:06.3 10:35.9 15:57.6
35.Josh May Cedar Springs 16:31.8 05:00.0 10:36.7 16:01.1
36.Tim O'Hara Big Rapids 16:31.9 05:09.8 10:48.9 16:04.5
37.Kelly Douglas Midland Bullock Creek 16:31.9 05:03.6 10:37.5 15:59.5
38.Jeff Riggleman Tecumseh 16:32.8 05:02.0 10:36.9 15:58.5
39.Joseph Every Niles 16:33.0 05:03.6 10:42.8 16:01.8
40.Andy Kahrs Big Rapids 16:33.6 05:04.0 10:39.3 15:58.0
41.Dan Adler Ida 16:34.9 05:02.8 10:44.8 16:02.6
42.Jeff Kolodica Chelsea 16:35.5 05:14.4 10:44.4 16:04.7
43.Bryan Gwin Parma Western 16:35.8 05:06.3 10:48.2 16:01.2
44.Kevin York Bay City John Glenn 16:36.1 05:00.3 10:38.5 16:02.6
45.Travis Hargan Jackson Northwest 16:36.5 05:05.7 10:48.3 16:03.8
46.Matt Esch St. Joseph 16:37.2 05:02.5 10:45.4 16:05.0
47.Joe Mullins South Haven 16:38.2 04:54.9 10:40.3 16:03.2
48.Josh Miller Belding 16:39.4 05:03.9 10:45.2 16:06.5
49.Jack DaSilva Tecumseh 16:39.6 05:16.2 10:54.5 16:06.1
50.Vincent Redmon Center Line 16:40.3 05:08.7 10:42.8 16:03.9
51.Andy Cojeen Essexville Garber 16:40.6 05:02.7 10:48.7 16:09.1
52.Jason Brown Muskegon Orchard View 16:40.8 05:04.6 10:46.8 16:06.7
53.Ed Stotz Ida 16:41.2 05:13.8 10:56.4 16:10.6
54.James Simoneau Manistee 16:41.9 05:09.0 10:44.1 16:06.8
55.Ashley Norton Gaylord 16:42.2 05:00.4 10:43.3 16:08.8
56.John Jurgensen Gladwin 16:42.4 05:01.8 10:44.5 16:07.3
57.Joe Lillie Caledonia 16:43.2 05:09.6 10:51.4 16:15.0
58.Jeff Blanchette Monroe St. Mary Cathol 16:43.5 05:02.2 10:45.2 16:13.3
59.Nick Lightfoot Petoskey 16:44.1 05:06.1 10:47.1 16:10.1
60.Andrew LaFountain Coldwater 16:44.3 05:02.0 10:51.1 16:12.9
61.Benjamin Salvette Bloomfield Hills Cranb 16:44.9 05:08.1 10:47.1 16:12.1
62.Matt Korreck Sparta 16:45.6 05:00.1 10:42.5 16:09.2
63.Kyle Pennell Flint Powers Catholic 16:46.0 05:08.9 10:53.0 16:15.6
64.Kyle Morrison Niles 16:46.6 05:19.2 10:56.1 16:13.5
65.Michael Pierce Dearborn Divine Child 16:47.1 05:08.9 10:52.0 16:13.9
66.Cole Monaghan Ida 16:47.8 05:09.8 10:59.7 16:18.4
67.Jared Snyder Allegan 16:48.2 05:11.6 10:55.2 16:11.0
68.Richard Vogelzang Holland Christian 16:48.8 05:12.3 11:00.0 16:14.9
69.Scott Evans Fremont 16:49.0 05:19.1 11:01.9 16:17.2
70.Scott Walter Harper Woods Notre Dam 16:49.5 05:08.0 10:48.1 16:14.7
71.Mark Terpstra Charlotte 16:50.0 05:09.5 10:53.9 16:15.3
72.Tyler Zwagerman Holland Christian 16:50.1 05:11.4 10:58.4 16:15.9
73.Scott Kallgren Trenton 16:50.8 05:10.5 10:55.5 16:18.3
74.Kevin Brickel Richmond 16:51.2 05:04.0 10:54.0 16:18.5
75.Jacob Baron Monroe Jefferson 16:51.3 05:12.0 10:55.5 16:19.2
76.Phil McLellan Stockbridge 16:51.5 04:58.1 10:44.1 16:15.9
77.Brian Kragt Holland Christian 16:51.8 05:13.7 11:02.0 16:21.2
78.Al Slendebroek Howard City Tri-County 16:51.8 05:12.9 11:01.4 16:17.8
79.Nathan Ziegler Chelsea 16:51.9 05:27.3 11:06.0 16:18.4
80.Brian Cool Plainwell 16:52.4 05:06.3 10:52.2 16:16.5
81.Robert Dodson Ovid-Elsie 16:52.8 05:13.3 10:58.7 16:20.7
82.John Czoykowski Harper Woods Notre Dam 16:53.0 05:16.3 11:01.1 16:19.6
83.Jesse Breimayer Wyoming Rogers 16:53.1 05:08.7 10:53.9 16:18.4
84.Cody VanDyke Sparta 16:54.3 05:18.5 11:06.5 16:20.9
85.Albert Engle Brooklyn Columbia Cent 16:54.6 05:14.0 10:59.5 16:22.8
86.Adam Hoogewind Fruitport 16:54.7 05:14.4 10:54.7 16:23.0
87.Matt Soule Lansing Catholic Centr 16:55.2 05:16.4 11:01.8 16:23.5
88.Mathew Sackrider Battle Creek Harper Cr 16:55.6 05:08.4 10:59.7 16:22.6
89.Brian McNeilly Big Rapids 16:56.7 05:04.0 10:56.3 16:23.3
90.Austin Rewalt Allegan 16:57.3 05:12.5 10:57.7 16:21.4
91.Aaron Shupe Riverview 16:58.2 05:13.3 10:57.5 16:23.7
92.Mike Klint Muskegon Orchard View 16:58.5 05:09.5 11:03.2 16:28.6
93.Kevin Pfeifle Perry 16:58.7 05:13.4 11:00.5 16:26.8
94.Mike Salisbury Williamston 16:58.7 05:10.8 11:02.6 16:26.7
95.Matt Swanson Big Rapids 16:59.0 05:15.7 11:03.6 16:26.8
96.Cory Miksa South Haven 16:59.4 05:16.9 10:59.0 16:23.8
97.Jed DeGroot Wayland Union 16:59.5 05:05.6 10:57.3 16:27.2
98.Chad Theuerkorn Haslett 16:59.6 05:16.8 11:03.8 16:25.5
99.Thomas Clifford Grand Rapids West Cath 17:00.1 04:58.0 10:56.9 16:22.4
100.Jeremy Frost Lakewood 17:00.7 04:59.2 10:48.0 16:27.4
101.Bert Kelly Imlay City 17:00.9 05:08.0 10:51.6 16:25.9
102.Jason Neiman St. Clair 17:00.9 05:17.2 11:02.4 16:26.2
103.Mark VanderMeer Wyoming Park 17:01.3 05:17.4 11:04.1 16:28.1
104.David Youngman Lakeview 17:01.9 05:16.1 11:10.5 16:31.3
105.Scott Douglass Jackson Lumen Christi 17:02.3 05:19.2 11:06.1 16:28.0
106.Bryan Morehouse Clawson 17:03.1 05:09.3 10:53.3 16:25.1
107.Brian Alexander Trenton 17:03.4 05:12.2 11:03.4 16:33.0
108.Donavan Hornbeck Ovid-Elsie 17:03.5 05:07.5 10:58.1 16:26.0
109.Joshua Scally Niles 17:03.6 05:14.9 11:02.2 16:27.5
110.Rick Houghton Stanton Central Montca 17:03.7 05:12.8 10:59.9 16:29.1
111.David Haglund Richland Gull Lake 17:04.8 05:10.3 11:03.5 16:29.1
112.Mike Walls Warren Woods-Tower 17:05.3 05:17.5 11:10.7 16:32.2
113.Nick Seney Vassar 17:05.8 05:18.4 11:19.8 16:35.1
114.Jason Gillespie Oscoda 17:05.9 05:17.5 11:05.8 16:36.5
115.Ivan Mason Carleton Airport 17:06.4 05:12.3 11:00.8 16:30.7
116.Daniel Thalmann Richland Gull Lake 17:06.7 05:10.9 11:02.6 16:33.6
117.Mike Sanders Howard City Tri-County 17:06.9 05:11.7 11:06.4 16:35.9
118.Mike Ambs Onsted 17:06.9 05:19.5 11:10.3 16:34.9
119.Samuel Hyde Bloomfield Hills Cranb 17:07.1 05:10.9 10:55.9 16:29.0
120.Craig Emmert Cass City 17:07.6 05:11.3 11:01.3 16:36.2
121.Scott Gawne Warren Woods-Tower 17:07.9 05:17.2 11:10.1 16:33.8
122.Ben Dyke Hudsonville Unity Chri 17:08.2 05:15.5 11:07.3 16:36.6
123.Joshua Moore Flint Beecher 17:08.7 05:04.4 10:57.0 16:37.2
124.Joel Baldwin Perry 17:08.9 05:08.3 11:03.7 16:35.3
125.Dan Leversee Sparta 17:09.3 05:13.5 11:06.7 16:34.2
126.Matt Robin New Boston Huron 17:09.5 05:15.5 11:07.7 16:32.0
127.Brien Davis Stockbridge 17:10.1 05:13.2 10:59.7 16:40.0
128.Tim Brog Thornapple-Kellogg 17:10.6 05:27.0 11:16.1 16:38.1
129.Joshua Sinnott Marysville 17:10.9 05:13.2 11:05.4 16:35.5
130.Matt Maier St. Joseph 17:11.1 05:13.8 11:09.1 16:41.8
131.Christopher Naida Dearborn Divine Child 17:11.5 05:18.5 11:10.7 16:40.7
132.Derek Meiring Carleton Airport 17:11.5 05:17.6 11:08.5 16:37.3
133.Jesse Gould Flint Powers Catholic 17:11.8 05:15.8 10:59.4 16:36.2
134.Joseph Altesleben Dearborn Divine Child 17:12.0 05:19.6 11:08.8 16:38.9
135.Michael Snowden Sparta 17:12.0 05:19.2 11:10.9 16:36.9
136.Joe Viger Trenton 17:12.7 05:12.2 11:07.9 16:37.3
137.Robert Schneider Lansing Catholic Centr 17:13.2 05:19.6 11:07.9 16:41.4
138.James Oliver Gaylord 17:14.1 11:06.4 16:40.2
139.Geoff May Big Rapids 17:14.4 05:13.3 11:07.3 16:41.9
140.Chad Hayward Perry 17:14.7 05:14.9 11:08.3 16:41.0
141.Josh McDonald Battle Creek Pennfield 17:15.3 05:20.3 11:09.4 16:41.5
142.Mike Kattula Chelsea 17:15.8 05:26.8 11:10.9 16:42.4
143.Brandon Grybas Stockbridge 17:16.2 05:19.9 11:10.3 16:41.6
144.Joel Dow Lakewood 17:17.1 05:22.0 11:18.4 16:44.6
145.Justin Wolf Portland 17:17.1 05:13.9 11:11.2 16:46.9
146.Tim Harris Bad Axe 17:17.7 05:11.5 11:06.1 16:43.3
147.Ryan Tripp Goodrich 17:17.9 05:12.7 11:08.9 16:47.2
148.Steve Mance Madison Heights Bishop 17:18.4 05:16.8 11:03.0 16:41.3
149.Roarke O'Brien Gaylord 17:18.6 05:18.8 11:13.5 16:47.5
150.Enoch Sayers Caro 17:19.2 05:06.0 11:03.7 16:40.2
151.Braden Baldwin Perry 17:19.5 05:10.4 11:08.2 16:47.3
152.Jason Siewert Coldwater 17:20.3 05:15.8 11:17.9 16:47.5
153.Brian Goodwin Dearborn Heights Annap 17:21.2 05:06.8 10:58.4 16:43.0
154.Adam Rensel Petoskey 17:21.4 05:21.4 11:22.3 16:52.1
155.Will Dobbie Vicksburg 17:21.8 05:15.6 11:13.9 16:48.4
156.Kyle Brown Chelsea 17:22.1 05:26.3 11:17.3 16:50.5
157.Marc Schreiber Lakeview 17:22.7 05:18.6 11:14.1 16:51.8
158.Chris Burke Dexter 17:24.6 05:20.7 11:17.3 16:48.9
159.Patrick Spitzley Caledonia 17:24.8 05:31.6 11:26.3 16:53.3
160.Nathan Banek Ida 17:25.0 05:19.7 11:17.9 16:53.0
161.Ryan Malosh Gladwin 17:25.3 05:20.5 11:10.1 16:49.8
162.Justin Barts Richland Gull Lake 17:25.8 05:22.1 11:18.0 16:54.0
163.Ian Faber Corunna 17:26.1 05:15.8 11:08.7 16:50.1
164.Mike Hoffman Richmond 17:28.5 05:26.2 11:05.5 16:52.8
165.Steve Martin Chelsea 17:28.6 05:27.8 11:18.3 16:52.8
166.Pat Maynard Williamston 17:29.5 05:03.4 11:14.2 16:49.5
167.Matthew Lixey Tawas City 17:30.1 05:21.0 11:16.6 16:55.7
168.Todd McHerron South Haven 17:30.2 05:22.5 11:15.2 16:54.6
169.Steve Erskine Chelsea 17:30.7 05:26.8 11:22.9 16:57.2
170.Phil Baranowski Marshall 17:31.4 05:19.9 11:11.5 16:53.7
171.Joseph Reinke Midland Bullock Creek 17:32.3 05:14.9 11:11.9 16:59.1
172.Loren Feldpausch Ida 17:32.5 05:25.4 11:24.5 16:59.1
173.Matt Horan Pontiac Notre Dame 17:33.0 05:27.3 11:24.4 17:01.7
174.Travis Canfield Williamston 17:33.2 05:22.5 11:24.8 17:03.4
175.Roy Heron Algonac 17:33.5 05:18.1 11:20.2 17:00.1
176.John Barnes Stockbridge 17:33.8 05:23.5 11:23.2 17:00.8
177.Tim Nichols Big Rapids 17:34.1 04:56.3 11:00.0 16:54.0
178.Aaron Bass Andover 17:34.4 05:19.7 11:18.8 16:57.5
179.Keith Walter Harper Woods Notre Dam 17:35.3 05:26.0 11:23.0 16:58.1
180.Ben Smith Gaylord 17:35.9 05:18.2 11:14.2 16:59.1
181.Todd Lincoln Coldwater 17:36.4 05:25.2 11:25.6 16:59.8
182.Bill Schrader Monroe St. Mary Cathol 17:36.8 05:19.9 11:20.1 17:08.1
183.Mike Cushman Flint Powers Catholic 17:37.4 05:18.4 11:22.5 17:05.1
184.Robert Noblit South Haven 17:37.6 05:22.2 11:17.2 17:02.3
185.Tom Mazzollo Harper Woods Notre Dam 17:38.9 05:26.6 11:23.0 17:00.4
186.Matthew Wiersma Orchard Lake St. Mary 17:40.3 05:22.8 11:24.3 17:03.0
187.Paul Vockler Allen Park 17:40.8 05:17.2 11:20.7 17:05.7
188.Kevin Longstreet Caledonia 17:41.3 05:26.6 11:21.5 17:04.4
189.Andy Cascione St. Clair Shores Lake 17:42.0 05:29.2 11:30.0 17:10.5
190.Nick Marlatt Williamston 17:44.1 05:24.5 11:26.6 17:09.5
191.Mike Rensel Petoskey 17:44.7 05:27.0 11:34.9 17:15.5
192.Ethan Rouse Dearborn Divine Child 17:44.9 05:28.4 11:29.8 17:08.6
193.Michael Buteyn Holland Christian 17:45.8 05:17.9 11:19.8 17:12.2
194.Jason Fisher-Short Otsego 17:46.1 05:17.9 11:18.0 17:07.0
195.Jordan Harrison Grant 17:47.1 05:11.6 11:18.2 17:10.1
196.B. Jay Neeb Bad Axe 17:48.7 05:18.5 11:24.2 17:14.0
197.Rey Soto Imlay City 17:48.9 05:16.6 11:29.6 17:20.9
198.Chad Fortner Chelsea 17:49.5 05:26.2 11:24.8 17:13.2
199.Andrew James Gladwin 17:49.7 05:11.0 11:16.1 17:11.1
200.Daniel Booth Beaverton 17:51.2 05:17.4 11:24.7 17:12.1
201.Nick Rochefort Bad Axe 17:52.0 05:29.3 11:36.5 17:19.7
202.Garret Knoll Bad Axe 17:52.1 05:30.9 11:35.1 17:16.2
203.Ben Ferris Ida 17:52.1 05:18.7 11:25.3 17:16.7
204.Kevin Duff Spring Lake 17:52.4 05:28.5 11:37.5 17:19.5
205.Andrew Yavello Dearborn Divine Child 17:53.1 05:20.1 11:29.1 17:16.6
206.Chris Kozak Howard City Tri-County 17:53.2 05:34.3 11:39.9 17:18.2
207.Ethan Smith Williamston 17:54.1 05:21.3 11:35.5 17:20.4
208.Derek Fultz Imlay City 17:54.2 05:23.2 11:31.2 17:20.8
209.James Rodenberg Tawas City 17:55.4 05:29.3 11:44.6 17:22.9
210.Terry Monette Madison Heights Bishop 17:56.0 05:29.4 11:35.5 17:18.2
211.Mike Williams Warren Woods-Tower 17:56.8 05:16.4 11:28.6 17:21.3
212.Ryan Rouse Richmond 17:57.0 05:29.9 11:39.7 17:22.7
213.Jesse Arnold St. Clair 17:58.4 05:30.8 11:38.6 17:21.7
214.James Widmer Perry 18:00.1 05:26.7 11:40.2 17:25.5
215.Justin Howell Gibraltar Carlson 18:00.8 05:30.5 11:45.6 17:28.4
216.Ian Vanhover Gladwin 18:01.5 05:11.7 11:21.6 17:22.8
217.Curt Rozell Caledonia 18:02.1 05:25.7 11:27.5 17:27.4
218.George Bensky Trenton 18:03.0 05:32.0 11:40.5 17:31.7
219.Jonathan Cory Holland Christian 18:03.2 05:29.0 11:44.8 17:29.0
220.Tim Mantey Bad Axe 18:03.7 05:20.5 11:35.2 17:34.9
221.Kenneth Malkowski Dearborn Divine Child 18:04.3 05:29.3 11:43.8 17:29.9
222.Brennen Wilson Tecumseh 18:05.0 05:44.0 11:55.6 17:36.2
223.Benjamin Piercy Richland Gull Lake 18:05.8 05:30.2 11:40.7 17:32.7
224.Jacob MacMoody Coldwater 18:07.8 05:30.8 11:44.5 17:29.1
225.Dan Boesler Imlay City 18:08.0 05:32.8 11:43.2 17:31.7
226.Jay Diehl Howard City Tri-County 18:08.3 05:33.1 11:48.5 17:35.6
227.Mike Hornbeck Trenton 18:08.3 05:32.5 11:42.1 17:32.2
228.Brad Smith Birch Run 18:09.4 05:21.6 11:36.8 17:30.7
229.Joel Donoghue St. Joseph 18:10.7 05:31.5 11:42.1 17:38.5
230.Andrew Messing Bad Axe 18:11.2 05:35.5 11:46.6 17:34.9
231.Kyle Thompson Stockbridge 18:11.9 05:28.2 11:43.7 17:37.5
232.Thom Buxton Tecumseh 18:13.3 05:43.5 11:56.1 17:37.9
233.Derek Lightfoot Petoskey 18:15.5 05:35.9 11:47.5 17:43.4
234.Jaden Harman Coldwater 18:16.5 05:30.5 11:41.3 17:38.7
235.Aaron Colby Beaverton 18:17.8 05:27.9 11:45.0 17:41.5
236.Ben O'Brien Petoskey 18:18.6 05:37.7 11:58.1 17:44.3
237.Jeff Brewer Ogemaw Heights 18:19.0 05:32.1 11:42.8 17:36.3
238.Kirk VandePanne Howard City Tri-County 18:21.8 05:32.3 11:49.4 17:46.3
239.Brian Hoyner Gaylord 18:22.9 05:28.0 11:45.1 17:47.5
240.Jeremy Hubbard Howard City Tri-County 18:22.9 05:33.2 11:58.1 17:47.1
241.Chris Chester Coldwater 18:23.2 05:34.9 11:52.5 17:49.2
242.Bob Morales Petoskey 18:25.3 05:37.9 11:48.8 17:45.2
243.Brad Myers Howard City Tri-County 18:25.6 05:32.2 11:50.2 17:48.5
244.Dan Melnik Bad Axe 18:26.7 05:27.0 11:42.6 17:49.4
245.John Rozsa Caledonia 18:29.1 05:46.7 12:00.5 17:56.3
246.Nick Carter Sparta 18:29.6 05:42.1 12:04.4 17:55.3
247.Edward Hermann Dearborn Divine Child 18:29.8 05:31.9 11:57.4 17:53.0
248.Benjamin Pankow Williamston 18:32.9 05:28.2 11:51.9 17:56.8
249.Chris Skowronski Harper Woods Notre Dam 18:33.8 05:40.9 11:58.7 17:57.1
250.Dwight Sheltrown South Haven 18:35.4 05:30.5 11:43.7 17:51.7
251.Matt Cuttitta Flint Powers Catholic 18:35.9 05:38.1 11:56.2 18:01.5
252.Marty Jordan Tawas City 18:36.5 05:39.7 12:05.2 18:01.8
253.Jamey Embree Harper Woods Notre Dam 18:37.1 05:37.3 11:53.4 17:56.5
254.Evan Wilson Tecumseh 18:47.2 05:44.2 12:04.6 18:09.7
255.Andrews Lawrence St. Joseph 18:47.3 05:29.0 11:57.9 18:11.7
256.Cody Primeau Gladwin 18:48.4 05:42.1 12:06.1 18:05.8
257.Andrew Stem St. Joseph 18:50.0 05:33.4 12:11.1 18:14.5
258.Adam Manninen Gladwin 18:50.7 05:30.5 12:01.6 18:10.1
259.Alexis Lovachis Stockbridge 18:51.7 05:31.5 11:56.3 18:13.6
260.Bryan Williams Gaylord 18:54.1 05:40.6 12:08.6 18:15.9
261.Eric Timmer Imlay City 18:55.6 05:50.5 12:12.7 18:19.7
262.Matt Chandler Tecumseh 18:57.4 05:48.5 12:16.4 18:19.3
263.Evan Murphy Perry 18:59.6 05:48.9 12:25.2 18:21.2
264.Brant Shirey Sparta 19:00.1 05:38.6 12:11.9 18:21.2
265.Dan Owczarek Warren Woods-Tower 19:02.3 05:46.4 12:25.8 18:32.3
266.Kody Louden Delton Kellogg 19:02.9 05:02.6 10:30.2 18:16.8
267.Christopher Northey Richmond 19:04.5 05:50.0 12:19.0 18:26.1
268.Anthony Rollins South Haven 19:06.6 05:47.9 12:18.1 18:30.0
269.Joel Otte Richland Gull Lake 19:07.8 05:47.9 12:20.5 18:28.6
270.Jared Gregory Imlay City 19:09.0 05:42.7 12:17.5 18:30.5
271.Adam Hamilton Tawas City 19:12.5 05:34.6 12:15.4 18:29.1
272.Doug Rau St. Joseph 19:13.8 05:45.9 12:20.5 18:34.7
273.Andrew Hitzeroth Sparta 19:29.6 05:38.5 12:18.8 18:56.8
274.Nick Patrick Warren Woods-Tower 19:31.4 05:47.1 12:36.4 18:59.6
275.Cole Madeline Imlay City 19:34.0 05:44.8 12:18.1 18:57.7
276.Leonard Weddel Tawas City 19:39.4 05:59.1 12:37.1 19:02.8
277.Tim Black Madison Heights Lamphe 19:51.9 06:00.4 13:02.2 19:10.3
278.John Little Warren Woods-Tower 19:53.4 06:00.5 12:43.6 19:14.3
279.Keith Bosscher Richmond 19:55.7 06:02.2 13:04.2 19:20.8
280.Eric French Tawas City 19:56.2 05:45.3 12:35.8 19:19.0
281.Todd Falker Tawas City 20:02.2 05:05.5 10:41.2 17:39.6
282.Brandon Benchley Gladwin 20:15.6 05:55.0 13:01.1 19:33.4
283.Brad Gurgul Warren Woods-Tower 20:18.5 05:55.2 13:01.0 19:37.9
284.Salvatore Ventimiglia Richmond 23:23.6 06:17.7 14:11.0 22:34.9



1.Thornapple Kellogg TEAM#424 WITH A SCORE OF 112
2.Flint Powers Catholic TEAM#406 WITH A SCORE OF 174
3.Richland Gull Lake TEAM#421 WITH A SCORE OF 181
4.Big Rapids TEAM#401 WITH A SCORE OF 199
5.Parma Western TEAM#419 WITH A SCORE OF 236
6.Fremont TEAM#408 WITH A SCORE OF 237
7.Whitehall TEAM#426 WITH A SCORE OF 239
8.Monroe Jefferson TEAM#417 WITH A SCORE OF 249
9.Gaylord TEAM#409 WITH A SCORE OF 257
10.Wyoming Kelloggsville TEAM#427 WITH A SCORE OF 303
11.Sparta TEAM#422 WITH A SCORE OF 315
12.Milan TEAM#416 WITH A SCORE OF 329
13.Ogemaw Heights TEAM#418 WITH A SCORE OF 357
14.Dearborn Divine Child TEAM#404 WITH A SCORE OF 384
15.Holland Christian TEAM#413 WITH A SCORE OF 385
16.Frankenmuth TEAM#407 WITH A SCORE OF 389
17.St. Clair TEAM#423 WITH A SCORE OF 431
18.Haslett TEAM#412 WITH A SCORE OF 449
19.Portland TEAM#420 WITH A SCORE OF 464
20.Jackson Lumen Christi TEAM#414 WITH A SCORE OF 476
21.Trenton TEAM#425 WITH A SCORE OF 495
22.Lansing Catholic Central TEAM#415 WITH A SCORE OF 499
23.Hamilton TEAM#411 WITH A SCORE OF 515
24.Detroit Country Day TEAM#405 WITH A SCORE OF 571
25.Bloomfield Hills Andover TEAM#402 WITH A SCORE OF 585
26.Gladwin TEAM#410 WITH A SCORE OF 628
27.Clawson TEAM#403 WITH A SCORE OF 673


1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B GIRLS TEAM RESULTS



Thornapple Kellogg TEAM# 424
PLACED 1 WITH A SCORE OF 112

1 Danielle Quisenberry 18:30.80
6 Melissa Quisenberry 18:53.00
26 Katie Richter 19:57.00
32 Christine Dood 20:08.30
47 Elise Nyland 20:18.30
82 Theresa Miller 20:46.50
92 Jen Verkerke 20:49.80


Flint Powers Catholic TEAM# 406
PLACED 2 WITH A SCORE OF 174

16 Carolyn Thoma 19:31.30
18 Nichelle Carpenter 19:36.90
34 Emily Petrides 20:11.00
48 Kristen Ross 20:20.60
58 Emily Breczinski 20:26.90
63 Ashley Carroll 20:29.40
80 Katie Smith 20:46.30


Richland Gull Lake TEAM# 421
PLACED 3 WITH A SCORE OF 181

4 Jeannette Seckinger 18:40.00
17 Jill LeBlanc 19:33.00
21 Amanda Portis 19:40.90
44 Jaime Fiordalis 20:16.50
95 Laura Waite 20:51.70
106 Rebecca Always-Cooper 21:05.10
159 Brandi Iler 22:45.10


Big Rapids TEAM# 401
PLACED 4 WITH A SCORE OF 199

22 Kristin Johnson 19:41.10
37 Callie Adamson 20:12.20
40 Catie Adamson 20:13.60
49 Julia Veil 20:20.90
51 Amy Shewan 20:22.20
66 Heidi Ward 20:31.00
89 Sarah Sterling 20:48.40

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B GIRLS TEAM RESULTS


Parma Western TEAM# 419
PLACED 5 WITH A SCORE OF 236

13 Elizabeth Whiting 19:23.90
14 Emily VanSumeren 19:25.90
57 Joey Rosecrants 20:26.00
69 Kristin Newhouse 20:32.20
83 Alaina Stuart 20:46.80
94 Karina Donihue 20:50.00
130 Amy Nelson 21:46.20


Fremont TEAM# 408
PLACED 6 WITH A SCORE OF 237

11 Lori Nieboer 19:21.70
23 Billie Hall 19:41.30
61 Jennifer Barnhard 20:29.10
70 Lindsay Adair 20:32.30
72 Karyn Hren 20:33.90
101 Harmony Dykhuis 20:58.00
121 Katie Houston 21:29.40


Whitehall TEAM# 426
PLACED 7 WITH A SCORE OF 239

12 Stefanie DeLong 19:23.00
19 Naomi Corsi 19:39.70
41 Cindy Pyle 20:15.00
77 Katrina Alvesteffer 20:40.30
90 Sarah Haughn 20:48.40
98 Jill Duff 20:52.90
123 Kelly Martin 21:32.70


Monroe Jefferson TEAM# 417
PLACED 8 WITH A SCORE OF 249

8 Carrie Smeltzer 19:01.70
9 Anne Venier 19:04.50
29 Laurie Masserant 20:04.50
84 Stephanie Clark 20:47.00
119 Julie Masserant 21:25.60
150 Rebecca Seres 22:16.40

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B GIRLS TEAM RESULTS


Gaylord TEAM# 409
PLACED 9 WITH A SCORE OF 257

20 Jenny Weber 19:40.50
33 Kelly Iknayan 20:09.90
42 Rachael Kurkowski 20:15.20
71 Jennifer Walsh 20:33.50
91 Wendy Klooster 20:48.80
113 Holly Stephens 21:17.20
125 Robin Iknayan 21:35.10


Wyoming Kelloggsville TEAM# 427
PLACED 10 WITH A SCORE OF 303

10 Amy Tomlinson 19:17.40
59 Erin Tomlinson 20:27.10
67 Erin Hop 20:31.50
81 Alexis Smith 20:46.40
86 Alicia Bertram 20:47.50
160 Lydia Mills 22:50.70
169 Jennifer Gamsby 23:06.90


Sparta TEAM# 422
PLACED 11 WITH A SCORE OF 315

31 Sarah Merdzinski 20:08.30
39 Tracy Bitely 20:13.00
62 Kristy Debski 20:29.10
73 Jodie May 20:35.20
110 Haleigh Thompson 21:10.00
144 Renee Murdock 22:08.00
171 Jamie Platt 23:14.20


Milan TEAM# 416
PLACED 12 WITH A SCORE OF 329

28 Jacqueline Thompson 20:03.30
52 Carly Day 20:24.00
54 Lindsey Stuart 20:25.00
64 Leslie Webster 20:29.90
131 Kelly Loy 21:47.60
147 Asia Renning 22:13.20
155 Heather Sanch 22:21.60

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B GIRLS TEAM RESULTS


Ogemaw Heights TEAM# 418
PLACED 13 WITH A SCORE OF 357

2 Jessica Kraft 18:35.50
3 Abigail Nelkie 18:36.70
103 Kayla Sheppard 20:59.60
116 Mandy Grezeszak 21:21.50
133 Megan Hinkley 21:49.30
138 Missie O'Farrell 21:55.40
146 Veronica Zawacki 22:11.10


Dearborn Divine Child TEAM# 404
PLACED 14 WITH A SCORE OF 384

30 Elizabeth Webster 20:04.70
38 Shannon Webster 20:12.80
79 Rachel Sherzer 20:44.40
105 Jennifer Raupp 21:04.10
132 Catherine Lindback 21:49.10
153 Emily Walkowiak 22:18.70


Holland Christian TEAM# 413
PLACED 15 WITH A SCORE OF 385

27 Stephanie Schippers 20:00.10
43 Kate VanDrunen 20:15.20
65 Ellison Klaasen 20:30.60
124 Jessica Schram 21:32.90
126 Lisa Blaukamp 21:38.80
128 Melissa Leismer 21:40.50
148 Kelli Schoonwill 22:13.30


Frankenmuth TEAM# 407
PLACED 16 WITH A SCORE OF 389

24 Julie Martin 19:47.40
76 Erika Brown 20:39.50
93 Jennifer Bellsky 20:50.00
97 Morgan Monte 20:52.20
99 Alyssa Kaczmarczyk 20:55.60
135 Katilyn Murtha 21:51.20
162 Alexia Uygur 22:56.40

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B GIRLS TEAM RESULTS


St. Clair TEAM# 423
PLACED 17 WITH A SCORE OF 431

25 Amber Mareski 19:48.30
88 Arielle Fenton 20:48.00
100 Jennifer Koeppen 20:56.50
107 Ashley Hubbarth 21:06.30
111 Mandi Batts 21:12.20
114 Katherine Daniels 21:18.70
120 Kelly Jefferson 21:27.80


Haslett TEAM# 412
PLACED 18 WITH A SCORE OF 449

45 Megan Mulder 20:17.10
60 Nickie Moore 20:28.80
87 Brooke Zilch 20:47.60
108 Melissa Reynolds 21:08.10
149 Erin Lunsted 22:15.80
161 Amie Marvin 22:52.60
175 Elisa Voigt 23:40.60


Portland TEAM# 420
PLACED 19 WITH A SCORE OF 464

7 Melissa Miller 18:54.80
36 Aimee Summers 20:11.60
134 Katrina Meyers 21:50.00
136 Stacey Fedewa 21:52.90
151 Kristen Veresh 22:16.90
183 Amy Stevens 25:43.20


Jackson Lumen Christi TEAM# 414
PLACED 20 WITH A SCORE OF 476

74 Catie Marvin 20:36.20
78 Kim Farhat 20:40.70
102 Erin Nicoson 20:59.00
104 Katie Riley 21:02.30
118 Jill Yehl 21:22.90
122 Amy Eugel 21:31.10

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B GIRLS TEAM RESULTS


Trenton TEAM# 425
PLACED 21 WITH A SCORE OF 495

15 Stacey Kandas 19:30.60
68 Stephanie Kandas 20:31.80
109 Judy Shepard 21:08.70
137 Danielle Tarachowski 21:53.10
166 Stephanie Hall 23:01.50
174 Marybeth Kiczenski 23:35.10
182 Maegan Davis 25:17.60


Lansing Catholic Central TEAM# 415
PLACED 22 WITH A SCORE OF 499

5 Rachel Kirvan 18:52.00
53 Lynne Gratz 20:24.60
96 Suzanne Poprawa 20:52.10
172 Kelly Hannon 23:26.70
173 Sarah Meier 23:26.70
177 Jennifer Stump 24:01.10
181 Fran Wilcox 24:45.00


Hamilton TEAM# 411
PLACED 23 WITH A SCORE OF 515

46 Meg Peters 20:17.50
50 Sara Sterenberg 20:20.90
115 Corina Mendoza 21:19.30
140 Jill VanderPloeg 22:00.30
164 Michelle Fredricks 23:00.80
168 Tracey Hafler 23:05.00
184 Stacey Moore 26:01.20


Detroit Country Day TEAM# 405
PLACED 24 WITH A SCORE OF 571

56 Jackie Roeder 20:25.70
75 Kate Levy 20:38.30
143 Sara Connelly 22:06.40
145 Libby Turner 22:10.30
152 Lindsay Jacobson 22:17.60
176 Ruth Miller 23:52.80
179 Laura Babinsky 24:15.50

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS B GIRLS TEAM RESULTS


Bloomfield Hills Andover TEAM# 402
PLACED 25 WITH A SCORE OF 585

85 Sahar Moin 20:47.20
112 Lauren Sofen 21:12.50
117 Brooke Michelson 21:21.60
129 Daryl Orandi 21:43.60
142 Hannah Hirschland 22:03.50
154 Courtney Cooke 22:21.60
167 LiLiana Richter 23:01.70


Gladwin TEAM# 410
PLACED 26 WITH A SCORE OF 628

35 Nicole Strohkirch 20:11.10
127 Mary Graveline 21:39.20
139 Tehra Partaka 21:59.20
157 Sarah James 22:30.60
170 Jessica Shearer 23:10.20
178 Megan Strohkirch 24:11.70
180 Lynnette Doherty 24:36.90


Clawson TEAM# 403
PLACED 27 WITH A SCORE OF 673

55 Kelli Jankowski 20:25.20
141 Danuta Sobieraj 22:02.40
156 Rebecca Higbee 22:28.70
158 Melissa Moulton 22:32.30
163 Rosalie Vento 22:58.50
165 Michelle Moulton 23:01.30


INDIVIDUALS:

PL NAME SCHOOL TIME 1st Mile 2nd Mile 3rd Mile
1.Jamie Krzyminski Corunna 18:18.6 05:41.4 11:48.4 17:41.6
2.Danielle Quisenberry Thornapple Kellogg 18:30.8 05:42.0 11:50.4 17:49.5
3.Jessica Kraft Ogemaw Heights 18:35.5 05:50.6 12:07.4 17:58.6
4.Abigail Nelkie Ogemaw Heights 18:36.7 05:44.2 11:57.3 17:58.3
5.Jeannette Seckinger Richland Gull Lake 18:40.0 05:40.6 11:58.7 17:59.2
6.Rachel Kirvan Lansing Catholic Centr 18:52.0 05:49.8 12:11.7 18:16.4
7.Melissa Quisenberry Thornapple Kellogg 18:53.0 05:46.0 12:06.7 18:13.0
8.Krishawna Parker Detroit Crockett 18:53.9 05:44.3 12:05.7 18:16.5
9.Melissa Miller Portland 18:54.8 05:51.9 12:08.1 18:15.6
10.Carrie Smeltzer Monroe Jefferson 19:01.7 05:53.9 12:12.7 18:23.7
11.Kalli Williams Dexter 19:01.8 05:33.1 11:52.9 18:18.7
12.Anne Venier Monroe Jefferson 19:04.5 05:54.2 12:15.2 18:26.2
13.Melissa Nasers Battle Creek Pennfield 19:11.5 05:44.5 12:12.6 18:33.8
14.Amanda Huck Fowlerville 19:11.9 05:54.4 12:26.1 18:35.9
15.Jenny Cook Fowlerville 19:14.9 05:53.9 12:28.8 18:39.3
16.Amy Tomlinson Wyoming Kelloggsville 19:17.4 05:44.3 12:23.8 18:39.4
17.Heidi Saunders Plainwell 19:18.1 05:53.0 12:26.2 18:38.6
18.Erica Mahler Muskegon Orchard View 19:19.6 05:56.1 12:35.0 18:42.4
19.Lori Nieboer Fremont 19:21.7 05:54.4 12:27.9 18:44.7
20.Sarah Jaquith Petoskey 19:22.3 05:56.0 12:33.4 18:46.6
21.Stefanie DeLong Whitehall 19:23.0 05:59.4 12:29.2 18:42.1
22.Kathryn Vyncke Marysville 19:23.7 05:53.1 12:26.5 18:40.1
23.Elizabeth Whiting Parma Western 19:23.9 05:43.9 12:17.3 18:41.6
24.Emily VanSumeren Parma Western 19:25.9 05:51.3 12:28.2 18:45.3
25.Jessica Kellogg Delton Kellogg 19:29.5 05:53.5 12:26.8 18:47.5
26.Megan Schneider Pontiac Notre Dame 19:29.5 05:53.8 12:31.2 18:51.8
27.Stacey Kandas Trenton 19:30.6 05:56.0 12:39.7 18:49.9
28.Carolyn Thoma Flint Powers Catholic 19:31.3 05:52.1 12:32.6 18:52.4
29.Jill LeBlanc Richland Gull Lake 19:33.0 05:47.9 12:28.3 18:46.9
30.Katie Touran Petoskey 19:34.8 05:54.8 12:35.5 18:59.0
31.Cathleen Muncey Carleton Airport 19:35.3 05:59.8 12:46.4 18:58.4
32.Nichelle Carpenter Flint Powers Catholic 19:36.9 06:00.1 12:41.7 18:57.4
33.Naomi Corsi Whitehall 19:39.7 06:02.8 12:45.7 18:59.8
34.Jessica Campbell Hillsdale 19:39.8 05:49.0 12:28.1 18:57.8
35.Jenny Weber Gaylord 19:40.5 05:50.0 12:34.5 19:05.6
36.Amanda Portis Richland Gull Lake 19:40.9 05:52.0 12:36.1 18:59.9
37.Kristin Johnson Big Rapids 19:41.1 06:05.7 12:52.2 19:05.7
38.Billie Hall Fremont 19:41.3 06:07.3 12:46.8 18:59.9
39.Julie Martin Frankenmuth 19:47.4 05:59.2 12:47.5 19:06.6
40.Amber Mareski St. Clair 19:48.3 05:57.1 12:45.9 19:09.4
41.Kara Hollern Grand Rapids Catholic 19:49.1 06:04.0 12:51.7 19:10.2
42.Molly Millar Bay City John Glenn 19:50.9 05:59.1 12:49.5 19:15.1
43.Cathy Hanna Ludington 19:52.7 06:00.4 12:52.7 19:11.3
44.Nicole Ogden Battle Creek Harper Cr 19:54.1 06:06.5 12:58.4 19:13.7
45.Danielle Hobbs Madison Heights Lamphe 19:55.6 06:17.6 13:02.8 19:21.7
46.Katie Richter Thornapple Kellogg 19:57.0 06:13.0 13:02.4 19:14.1
47.Katy Jackson Grosse Ile 19:58.9 06:07.2 12:58.8 19:21.1
48.Yvonne Machiniak St. Clair Shores Lakev 19:59.3 06:00.2 12:50.9 19:17.6
49.Stephanie Schippers Holland Christian 20:00.1 05:49.8 12:38.9 19:13.9
50.Sarah Sak Grand Rapids West Cath 20:01.2 06:00.2 12:50.5 19:17.1
51.Amy Scates Alma 20:01.6 05:53.7 12:48.0 19:19.3
52.Emily Glancy Tawas City 20:02.7 06:05.4 13:01.6 19:23.3
53.Leslie Federico Carleton Airport 20:02.8 06:09.7 13:00.0 19:25.4
54.Jacqueline Thompson Milan 20:03.3 06:04.4 12:58.4 19:23.4
55.Karrie Johnson Howard City Tri-County 20:04.1 06:06.6 12:54.3 19:22.2
56.Laurie Masserant Monroe Jefferson 20:04.5 06:24.3 13:11.7 19:24.0
57.Elizabeth Webster Dearborn Divine Child 20:04.7 05:54.2 12:38.9 19:21.3
58.Tifarah Brumback Oscoda 20:05.3 06:00.8 12:55.4 19:25.1
59.Lindsay Kokoczka Jackson Northwest 20:06.6 06:07.9 12:58.8 19:24.7
60.Rebecca Dennison Ovid-Elsie 20:08.1 06:11.0 13:05.4 19:30.6
61.Sarah Merdzinski Sparta 20:08.3 05:43.1 12:25.8 19:23.5
62.Christine Dood Thornapple Kellogg 20:08.3 06:12.7 13:01.9 19:31.4
63.Kelly Iknayan Gaylord 20:09.9 06:05.7 13:00.1 19:32.9
64.Emily Petrides Flint Powers Catholic 20:11.0 06:11.6 13:06.4 19:33.4
65.Nicole Strohkirch Gladwin 20:11.1 06:07.7 12:57.4 19:28.1
66.Aimee Summers Portland 20:11.6 06:07.7 12:58.6 19:33.0
67.Callie Adamson Big Rapids 20:12.2 06:05.1 13:02.3 19:31.0
68.Andrea Twiss Marshall 20:12.7 06:04.4 13:01.7 19:31.9
69.Shannon Webster Dearborn Divine Child 20:12.8 05:57.3 12:52.3 19:29.6
70.Tracy Bitely Sparta 20:13.0 06:10.3 13:06.5 19:34.8
71.Kelsey Wright Oscoda 20:13.5 06:04.7 13:04.9 19:35.4
72.Catie Adamson Big Rapids 20:13.6 06:07.9 13:03.9 19:36.3
73.Stephanie Ogle Alma 20:13.9 06:01.9 12:57.7 19:28.5
74.Cindy Pyle Whitehall 20:15.0 06:09.6 13:05.7 19:34.8
75.Rachael Kurkowski Gaylord 20:15.2 06:06.9 13:07.1 19:37.6
76.Kate VanDrunen Holland Christian 20:15.2 06:07.1 13:03.1 19:35.3
77.Jaime Fiordalis Richland Gull Lake 20:16.5 05:58.9 13:00.7 19:38.4
78.Jourdan Lawlor Dexter 20:16.5 06:06.6 13:14.6 19:39.5
79.Megan Mulder Haslett 20:17.1 06:09.6 13:11.8 19:41.8
80.Meg Peters Hamilton 20:17.5 06:01.6 12:58.1 19:35.5
81.April Saxton Dowagiac 20:17.5 06:06.9 13:05.7 19:35.8
82.Elise Nyland Thornapple Kellogg 20:18.3 06:13.6 13:08.3 19:37.5
83.Kari Blain Wayland 20:19.2 06:03.4 12:59.4 19:37.6
84.Natasha Tamminga Allegan 20:19.5 06:05.7 13:05.2 19:38.9
85.Kristen Ross Flint Powers Catholic 20:20.6 06:06.7 13:03.1 19:36.1
86.Julia Veil Big Rapids 20:20.9 06:10.2 13:05.9 19:38.2
87.Sara Sterenberg Hamilton 20:20.9 05:56.2 13:08.2 19:44.8
88.Amy Shewan Big Rapids 20:22.2 06:09.0 13:04.3 19:38.1
89.Lynn Kunzelman Jackson Northwest 20:22.9 06:08.5 13:06.0 19:40.2
90.Erin Walsh Fenton 20:23.0 06:14.2 13:14.2 19:44.0
91.Lindsay Mills Cass City 20:23.5 06:12.5 13:07.1 19:41.4
92.Sarah VanStelle Paw Paw 20:23.5 06:15.1 13:09.6 19:46.0
93.Carly Day Milan 20:24.0 06:04.9 13:03.5 19:40.1
94.Gratia Trahan Bay City John Glenn 20:24.2 06:00.9 13:02.0 19:39.4
95.Lynne Gratz Lansing Catholic Centr 20:24.6 06:04.3 13:03.1 19:41.9
96.Lindsey Stuart Milan 20:25.0 06:08.4 13:05.3 19:43.8
97.Kelli Jankowski Clawson 20:25.2 06:12.0 13:10.5 19:45.5
98.Jackie Roeder Detroit Country Day 20:25.7 06:08.9 13:08.2 19:41.8
99.Joey Rosecrants Parma Western 20:26.0 06:07.9 13:06.0 19:42.9
100.Emily Breczinski Flint Powers Catholic 20:26.9 06:12.2 13:24.1 19:50.2
101.Erin Tomlinson Wyoming Kelloggsville 20:27.1 06:16.0 13:16.1 19:48.5
102.Jennifer Pann Hillsdale 20:27.7 06:09.1 13:07.0 19:44.8
103.Nickie Moore Haslett 20:28.8 06:10.2 13:11.2 19:46.4
104.Jennifer Barnhard Fremont 20:29.1 06:05.4 13:08.5 19:42.9
105.Kristy Debski Sparta 20:29.1 06:11.3 13:10.2 19:47.2
106.Amber Lanning Fruitport 20:29.2 06:19.9 13:19.9 19:51.2
107.Erika Vogelsang Ida 20:29.2 06:16.6 13:16.8 19:48.5
108.Ashley Carroll Flint Powers Catholic 20:29.4 06:06.6 13:13.6 19:57.7
109.Leslie Webster Milan 20:29.9 06:12.7 13:14.4 19:48.1
110.Ellison Klaasen Holland Christian 20:30.6 06:19.1 13:19.7 19:53.2
111.Tiffany Lautner Bad Axe 20:30.9 06:05.9 13:07.6 19:48.5
112.Heidi Ward Big Rapids 20:31.0 06:20.4 13:21.1 19:51.3
113.Chelsea Frasier Allen Park 20:31.2 06:10.6 13:12.2 19:48.2
114.Nichole Urban Caro 20:31.2 06:12.4 13:16.6 19:50.5
115.Erin Hop Wyoming Kelloggsville 20:31.5 06:10.8 13:14.1 19:51.8
116.Stephanie Kandas Trenton 20:31.8 06:27.9 13:30.2 19:54.8
117.Kristin Newhouse Parma Western 20:32.2 06:28.4 13:22.3 19:55.6
118.Lindsay Adair Fremont 20:32.3 06:08.9 13:15.2 19:59.1
119.Melissa Allis Goodrich 20:33.0 06:07.4 13:11.6 19:51.2
120.Jennifer Walsh Gaylord 20:33.5 06:07.1 13:07.6 19:55.4
121.Karyn Hren Fremont 20:33.9 06:11.8 13:05.2 19:49.7
122.Cheri Teliczan Cedar Springs 20:34.0 06:22.5 13:24.0 19:51.3
123.Jodie May Sparta 20:35.2 06:11.5 13:11.7 19:50.5
124.Kari Hendricks Grand Rapids South Chr 20:36.0 06:20.9 13:17.6 19:54.8
125.Catie Marvin Jackson Lumen Christi 20:36.2 06:22.6 13:25.3 19:56.0
126.Sarah Beck Petoskey 20:37.7 06:09.9 13:17.4 19:56.1
127.Becky Tirrell Charlotte 20:38.2 06:02.4 13:01.3 19:51.1
128.Kate Levy Detroit Country Day 20:38.3 06:11.0 13:16.6 19:58.0
129.Kathy Wyman Grayling 20:38.8 06:19.5 13:18.1 19:56.0
130.Erika Brown Frankenmuth 20:39.5 06:13.0 13:17.7 20:00.0
131.Katrina Alvesteffer Whitehall 20:40.3 06:21.0 13:23.0 19:56.4
132.Kim Farhat Jackson Lumen Christi 20:40.7 06:16.4 13:24.6 19:58.4
133.Mary Bracciano Fenton 20:41.1 06:16.9 13:25.2 20:02.7
134.Jillian Curtiss Shepherd 20:41.2 06:16.8 13:21.9 19:57.6
135.Kerri Sheriff Muskegon Orchard View 20:41.5 06:14.8 13:24.7 20:05.3
136.Candice Fewell Lakeview 20:41.7 06:20.2 13:24.1 20:03.7
137.Erin Patterson Essexville Garber 20:41.9 06:16.8 13:21.2 19:58.5
138.Rachel Sherzer Dearborn Divine Child 20:44.4 06:17.8 13:16.4 20:02.9
139.Katie Roersma Grand Rapids West Cath 20:45.8 06:18.7 13:26.0 20:05.0
140.Katie Smith Flint Powers Catholic 20:46.3 06:15.1 13:22.0 20:04.6
141.Alexis Smith Wyoming Kelloggsville 20:46.4 06:17.3 13:20.9 20:02.5
142.Sheri DeYoung Grand Rapids South Chr 20:46.4 06:23.9 13:29.6 20:04.7
143.Theresa Miller Thornapple Kellogg 20:46.5 06:31.0 13:33.8 20:09.5
144.Alaina Stuart Parma Western 20:46.8 06:04.4 13:08.5 20:01.9
145.Stephanie Clark Monroe Jefferson 20:47.0 06:29.0 13:31.1 20:09.9
146.Sahar Moin Bloomfield Hills Andov 20:47.2 06:20.8 13:20.0 20:06.4
147.Alicia Bertram Wyoming Kelloggsville 20:47.5 06:23.2 13:25.2 20:04.8
148.Alicia Dillon Fruitport 20:47.5 06:21.1 13:25.2 20:06.0
149.Brooke Zilch Haslett 20:47.6 06:23.8 13:28.9 20:08.8
150.Erin Farmer St. Joseph 20:47.6 13:16.1 20:01.3
151.Arielle Fenton St. Clair 20:48.0 06:19.6 13:30.2 20:11.7
152.Sarah Sterling Big Rapids 20:48.4 06:20.2 13:23.3 20:07.0
153.Sarah Haughn Whitehall 20:48.4 06:13.1 13:24.3 20:05.8
154.Wendy Klooster Gaylord 20:48.8 06:18.9 13:26.2 20:09.9
155.Jen Verkerke Thornapple Kellogg 20:49.8 06:18.6 13:28.0 20:09.6
156.Karen Wyman Grayling 20:49.9 06:19.5 13:19.0 20:03.4
157.Jennifer Bellsky Frankenmuth 20:50.0 06:18.9 13:29.3 20:12.7
158.Karina Donihue Parma Western 20:50.0 06:14.0 13:25.0 20:12.7
159.Laura Waite Richland Gull Lake 20:51.7 06:03.1 13:14.7 20:09.7
160.Suzanne Poprawa Lansing Catholic Centr 20:52.1 06:28.2 13:38.5 20:16.5
161.Morgan Monte Frankenmuth 20:52.2 06:18.9 13:29.1 20:13.2
162.Jill Duff Whitehall 20:52.9 06:00.3 13:01.6 20:04.6
163.Jenna Wright Paw Paw 20:52.9 06:15.5 13:30.1 20:13.9
164.Alyssa Kaczmarczyk Frankenmuth 20:55.6 06:15.6 13:32.3 20:16.5
165.Jennifer Koeppen St. Clair 20:56.5 06:34.1 13:43.6 20:15.1
166.Harmony Dykhuis Fremont 20:58.0 06:17.2 13:34.1 20:18.0
167.Erin Nicoson Jackson Lumen Christi 20:59.0 06:16.8 13:28.8 20:19.0
168.Kayla Sheppard Ogemaw Heights 20:59.6 06:26.1 13:35.5 20:16.1
169.Laura McLellan Stockbridge 21:00.5 06:31.2 13:39.1 20:23.6
170.Sarah Sergent Tawas City 21:00.7 06:29.7 13:37.3 20:17.9
171.Cassandra Case Shepherd 21:01.0 06:13.2 13:21.7 20:17.1
172.Jessica Dunbar Durand 21:01.3 06:22.8 13:31.5 20:22.1
173.Stefanie Schmitt New Boston Huron 21:01.6 06:22.6 13:33.1 20:22.6
174.Katie Riley Jackson Lumen Christi 21:02.3 06:34.4 13:38.9 20:25.9
175.Jennifer Raupp Dearborn Divine Child 21:04.1 06:17.9 13:27.1 20:20.8
176.Amelia Barker-King Mattawan 21:04.2 06:31.0 13:41.4 20:25.3
177.Rebecca Always-Cooper Richland Gull Lake 21:05.1 06:23.9 13:31.8 20:21.6
178.Ashley Hubbarth St. Clair 21:06.3 06:32.7 13:42.4 20:23.3
179.Erin Hagan Madison Heights Lamphe 21:07.0 06:21.7 13:37.2 20:27.2
180.Alissa Lanti Haslett 21:08.1 06:27.2 13:34.9 20:24.1
181.Judy Shepard Trenton 21:08.7 06:34.0 13:53.5 20:31.4
182.Loren Steinke Grosse Ile 21:09.3 06:22.1 13:33.8 20:28.8
183.Haleigh Thompson Sparta 21:10.0 06:21.7 13:38.2 20:31.0
184.Mandi Batts St. Clair 21:12.2 06:32.7 13:45.9 20:34.8
185.Lauren Sofen Bloomfield Hills Andov 21:12.5 06:31.5 13:51.3 20:34.7
186.Shannon Meehan Bloomfield Hills Cranb 21:14.5 06:23.7 13:38.9 20:32.9
187.Lindsay Reed Vicksburg 21:15.0 06:14.4 13:32.6 20:31.4
188.Holly Stephens Gaylord 21:17.2 06:17.6 13:38.6 20:38.8
189.Katherine Daniels St. Clair 21:18.7 06:26.3 13:48.3 20:35.6
190.Corina Mendoza Hamilton 21:19.3 06:28.0 13:43.9 20:39.1
191.Mandy Grezeszak Ogemaw Heights 21:21.5 06:24.9 13:34.8 20:32.5
192.Brooke Michelson Bloomfield Hills Andov 21:21.6 06:20.9 13:37.3 20:40.0
193.Rose Mikan Durand 21:22.7 06:22.0 13:41.2 20:42.6
194.Jill Yehl Jackson Lumen Christi 21:22.9 06:28.8 13:50.1 20:40.9
195.Yvonne Donnelly Vassar 21:23.6 06:24.6 13:44.4 20:42.0
196.Julie Masserant Monroe Jefferson 21:25.6 06:34.7 13:54.4 20:41.3
197.Kelly Jefferson St. Clair 21:27.8 06:28.4 13:51.3 20:47.2
198.Sarah Smith Midland Bullock Creek 21:28.8 06:29.7 13:50.0 20:50.0
199.Katie Houston Fremont 21:29.4 06:24.4 13:46.7 20:44.7
200.Lauren Laethem Caro 21:29.9 06:28.5 13:51.5 20:51.0
201.Michelle Whitcher Algonac 21:30.6 06:18.7 13:49.4 20:47.5
202.Amy Eugel Jackson Lumen Christi 21:31.1 06:31.5 13:50.8 20:48.1
203.Kelly Martin Whitehall 21:32.7 06:22.6 13:49.2 20:53.6
204.Jessica Schram Holland Christian 21:32.9 06:31.0 13:50.4 20:49.2
205.Heidi Schroeder Hastings 21:33.7 06:32.6 13:55.1 20:51.0
206.Robin Iknayan Gaylord 21:35.1 06:25.3 13:49.0 20:53.1
207.Jacqueline Brickel Richmond 21:35.8 06:37.4 13:56.8 20:50.8
208.Lisa Blaukamp Holland Christian 21:38.8 06:43.4 14:08.0 21:02.6
209.Mary Graveline Gladwin 21:39.2 06:35.2 13:53.8 20:57.4
210.Savanah Hall Otisville-Lakeville 21:39.6 06:20.2 13:48.9 20:55.3
211.Melissa Leismer Holland Christian 21:40.5 06:30.3 13:49.6 20:56.5
212.Danielle Raushi Pinconning 21:41.1 06:31.1 14:06.3 21:03.9
213.Danielle Smith Ida 21:41.5 06:30.5 13:52.4 21:01.2
214.Daryl Orandi Bloomfield Hills Andov 21:43.6 06:37.6 13:58.8 20:59.5
215.Laura Borden Chelsea 21:45.4 06:22.5 13:51.2 21:00.7
216.Amy Nelson Parma Western 21:46.2 06:43.6 14:02.2 21:03.0
217.Heather Secor Cedar Springs 21:46.9 06:24.9 13:53.0 21:03.2
218.Kelly Loy Milan 21:47.6 06:25.8 13:53.6 21:01.8
219.Catherine Lindback Dearborn Divine Child 21:49.1 06:43.5 14:09.7 21:10.6
220.Megan Hinkley Ogemaw Heights 21:49.3 06:35.0 13:56.3 21:03.2
221.Noelle Visintainer Allen Park 21:49.8 06:28.5 14:05.3 21:13.8
222.Katrina Meyers Portland 21:50.0 06:29.4 13:58.0 21:04.6
223.Katilyn Murtha Frankenmuth 21:51.2 06:35.7 14:02.5 21:04.0
224.Stacey Fedewa Portland 21:52.9 06:36.8 14:09.8 21:12.0
225.Danielle Tarachowski Trenton 21:53.1 06:34.9 14:03.3 21:07.5
226.Gale Sullwold Warren Woods-Tower 21:55.3 06:21.9 13:55.9 21:11.3
227.Missie O'Farrell Ogemaw Heights 21:55.4 06:40.4 14:06.5 21:11.0
228.Tehra Partaka Gladwin 21:59.2 06:48.0 14:12.1 21:13.3
229.Jill VanderPloeg Hamilton 22:00.3 06:26.3 14:04.0 21:19.1
230.Jackie Van Hout Auburn Hills Avondale 22:01.4 06:33.5 14:06.6 21:15.8
231.Danuta Sobieraj Clawson 22:02.4 06:34.7 14:01.4 21:06.1
232.Hannah Hirschland Bloomfield Hills Andov 22:03.5 06:40.3 14:08.7 21:17.7
233.Sara Connelly Detroit Country Day 22:06.4 06:38.2 14:11.8 21:23.4
234.Tonya Timms St. Clair Shores Lake 22:06.9 06:31.4 14:04.8 21:26.9
235.Renee Murdock Sparta 22:08.0 06:37.8 14:16.5 21:30.2
236.Karen Burnett Madison Heights Lamphe 22:08.8 06:47.6 14:20.7 21:25.0
237.Libby Turner Detroit Country Day 22:10.3 06:38.2 14:17.5 21:30.9
238.Jessica Russo Richmond 22:10.4 06:39.9 14:13.4 21:27.2
239.Veronica Zawacki Ogemaw Heights 22:11.1 06:25.8 13:35.8 21:19.0
240.Asia Renning Milan 22:13.2 06:36.8 14:07.8 21:23.7
241.Kelli Schoonwill Holland Christian 22:13.3 06:43.3 14:23.3 21:33.3
242.Erin Lunsted Haslett 22:15.8 06:40.9 14:25.0 21:31.1
243.Rebecca Seres Monroe Jefferson 22:16.4 06:59.1 14:35.1 21:35.0
244.Kristen Veresh Portland 22:16.9 06:42.3 14:22.0 21:39.3
245.Lindsay Jacobson Detroit Country Day 22:17.6 06:38.8 14:17.8 21:35.0
246.Emily Walkowiak Dearborn Divine Child 22:18.7 06:34.0 14:19.8 21:38.8
247.Courtney Cooke Bloomfield Hills Andov 22:21.6 06:46.4 14:26.1 21:39.1
248.Heather Sanch Milan 22:21.6 06:45.1 14:33.5 21:39.7
249.Rebecca Higbee Clawson 22:28.7 06:49.3 14:29.0 21:45.5
250.Sarah James Gladwin 22:30.6 06:47.9 14:24.2 21:43.7
251.Melissa Moulton Clawson 22:32.3 06:49.9 14:29.5 21:46.3
252.Jennifer Johnson Croswell-Lexington 22:35.3 06:26.1 14:14.6 21:48.7
253.Brandi Iler Richland Gull Lake 22:45.1 06:46.5 14:37.0 21:57.0
254.Hilary Sigsby Richmond 22:47.8 06:42.2 14:36.2 22:01.1
255.Lydia Mills Wyoming Kelloggsville 22:50.7 06:57.7 14:49.8 22:06.7
256.Amie Marvin Haslett 22:52.6 06:51.8 14:46.8 22:09.7
257.Alexia Uygur Frankenmuth 22:56.4 06:51.2 14:46.8 22:09.3
258.Rosalie Vento Clawson 22:58.5 06:49.5 14:46.0 22:12.3
259.Michelle Fredricks Hamilton 23:00.8 06:58.6 15:02.6 22:20.3
260.Michelle Moulton Clawson 23:01.3 06:51.7 14:48.4 22:14.0
261.Stephanie Hall Trenton 23:01.5 06:56.0 14:58.6 22:17.4
262.LiLiana Richter Bloomfield Hills Andov 23:01.7 06:46.5 14:45.1 22:19.4
263.Tracey Hafler Hamilton 23:05.0 06:58.2 15:02.0 22:21.4
264.Jennifer Gamsby Wyoming Kelloggsville 23:06.9 06:49.5 14:56.7 22:22.9
265.Jessica Shearer Gladwin 23:10.2 06:57.0 14:58.6 22:23.9
266.Jamie Platt Sparta 23:14.2 06:54.8 14:55.6 22:27.5
267.Kelly Hannon Lansing Catholic Centr 23:26.7 07:03.1 15:11.7 22:43.9
268.Sarah Meier Lansing Catholic Centr 23:26.7 07:03.0 15:07.4 22:39.1
269.Marybeth Kiczenski Trenton 23:35.1 07:19.0 15:23.7 22:45.7
270.Melissa Reynolds Haslett 23:40.6 07:05.1 15:13.1 22:52.9
271.Ruth Miller Detroit Country Day 23:52.8 07:01.0 15:21.9 23:09.1
272.Jennifer Stump Lansing Catholic Centr 24:01.1 07:12.7 15:26.6 23:11.5
273.Megan Strohkirch Gladwin 24:11.7 06:48.9 15:05.2 23:17.2
274.Laura Babinsky Detroit Country Day 24:15.5 07:09.5 15:37.6 23:32.1
275.Lynnette Doherty Gladwin 24:36.9 07:02.5 15:28.2 23:43.4
276.Fran Wilcox Lansing Catholic Centr 24:45.0 07:24.1 15:56.9 23:55.6
277.Maegan Davis Trenton 25:17.6 07:23.4 16:05.5 24:22.6
278.Amy Stevens Portland 25:43.2 07:22.7 16:12.3 24:46.4
279.Stacey Moore Hamilton 26:01.2 07:47.2 16:50.9 25:12.2





1.Novi TEAM#316 WITH A SCORE OF 68
2.Rockford TEAM#319 WITH A SCORE OF 90
3.Saline TEAM#320 WITH A SCORE OF 132
4.Clarkston TEAM#303 WITH A SCORE OF 133
5.Grand Ledge TEAM#306 WITH A SCORE OF 160
6.Detroit Catholic Central TEAM#305 WITH A SCORE OF 178
7.Highland Milford TEAM#310 WITH A SCORE OF 242
8.Holland West Ottawa TEAM#311 WITH A SCORE OF 247
9.Lake Orion TEAM#312 WITH A SCORE OF 286
10.Grand Rapids Christian TEAM#307 WITH A SCORE OF 313
11.Traverse City Central TEAM#323 WITH A SCORE OF 317
12.Troy TEAM#324 WITH A SCORE OF 332
13.Portage Northern TEAM#317 WITH A SCORE OF 378
14.Rochester Adams TEAM#318 WITH A SCORE OF 429
15.Temperance Bedford TEAM#322 WITH A SCORE OF 440
16.Utica Eisenhower TEAM#325 WITH A SCORE OF 441
17.Dearborn TEAM#304 WITH A SCORE OF 445
18.Livonia Churchill TEAM#313 WITH A SCORE OF 447
19.Bloomfield Hills Lahser TEAM#302 WITH A SCORE OF 473
20.Sterling Heights TEAM#321 WITH A SCORE OF 504
21.Warren Mott TEAM#326 WITH A SCORE OF 550
22.Alpena TEAM#301 WITH A SCORE OF 555
23.Grosse Pointe South TEAM#309 WITH A SCORE OF 567
24.Midland TEAM#314 WITH A SCORE OF 587
25.Grosse Pointe North TEAM#308 WITH A SCORE OF 592
26.Wyandotte Roosevelt TEAM#327 WITH A SCORE OF 598
27.Midland Dow TEAM#315 WITH A SCORE OF 628


1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A BOYS TEAM RESULTS



Novi TEAM# 316
PLACED 1 WITH A SCORE OF 68

2 Tim Moore 04:43.80 14:56.00 15:27.00
5 Chris Toloff 04:46.30 15:14.50 15:42.60
11 Mark Avenius 04:51.10 15:35.30 16:09.10
15 Eric Walle 04:51.60 15:43.90 16:15.50
35 Nick Bassitt 05:08.90 16:08.10 16:39.00
91 Evan Foster 05:10.00 16:34.40 17:10.10
140 Mitch Erickson 05:11.20 17:07.10 17:46.90


Rockford TEAM# 319
PLACED 2 WITH A SCORE OF 90

1 Dathan Ritzenhein 04:36.90 14:32.70 15:05.40
8 Andy Martin 04:42.00 15:19.70 15:55.80
12 Seth Folkertsma 04:55.90 15:41.70 16:09.60
23 Kyle Fujimoto 04:58.20 15:57.60 16:28.60
46 Joe Swendrowski 05:07.50 16:12.20 16:45.70
70 Scott Anderson 05:13.40 16:29.00 17:01.90


Saline TEAM# 320
PLACED 3 WITH A SCORE OF 132

18 Sean Moore 04:44.70 15:43.90 16:20.70
20 Ed Davis 04:52.60 15:50.10 16:25.50
27 Mike Kushner 04:57.00 16:03.40 16:32.80
28 Steve Sherer 04:58.20 16:04.30 16:33.20
39 Luke Schmerberg 05:06.20 16:09.60 16:41.20
63 Jesse Kirvan 05:10.60 16:21.20 16:56.80
77 Ryan Weaver 05:08.80 16:31.10 17:04.50


Clarkston TEAM# 303
PLACED 4 WITH A SCORE OF 133

9 David Sage 04:47.60 15:32.20 16:04.80
14 Matthew Haver 04:48.30 15:37.80 16:11.50
34 Daniel Burke 05:02.80 16:03.50 16:38.00
36 Kevin Breen 05:01.10 16:07.70 16:39.10
40 Brett Quantz 05:00.00 16:05.90 16:43.00
99 Brian Parker 05:18.40 16:49.10 17:23.20
135 Christopher Weber 05:13.30 17:06.00 17:44.30

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A BOYS TEAM RESULTS


Grand Ledge TEAM# 306
PLACED 5 WITH A SCORE OF 160

4 Andrew Marsh 04:43.50 15:09.20 15:41.90
7 Jacob Crow 04:54.10 15:25.40 15:54.50
30 Andy Thorson 05:03.30 16:00.90 16:33.40
59 Robert Sherman 05:20.00 16:21.10 16:52.00
60 Ben Farmer 05:18.00 16:19.80 16:52.20
61 Aaron Fedewa 16:13.60 16:55.60
66 Jonathan Szostak 16:25.10 16:58.60


Detroit Catholic Central TEAM# 305
PLACED 6 WITH A SCORE OF 178

6 Matt Daly 04:52.30 15:13.40 15:43.00
17 Doug Gibbons 05:06.30 15:42.90 16:16.90
31 John DiGiovanni 05:02.90 16:04.50 16:36.70
53 Jeff Haller 05:05.30 16:15.30 16:47.70
71 Bryan Buchanan 05:10.60 16:25.20 17:02.10
85 Daniel Krawiec 05:12.50 16:29.90 17:07.30
145 Adam Tymowski 05:11.10 17:10.70 17:52.40


Highland Milford TEAM# 310
PLACED 7 WITH A SCORE OF 242

3 Tom Greenless 04:39.90 15:13.40 15:40.30
47 Nick Kopczyk 05:03.00 16:12.70 16:46.20
51 Brett Barley 05:03.50 16:12.20 16:47.10
54 Mike Callahan 05:05.30 16:13.50 16:48.30
87 Dan Hurst 05:05.90 16:32.40 17:09.00
117 Casey Barnes 05:10.60 17:01.70 17:33.90
124 Tyler VanAcker 05:16.40 17:03.20 17:37.50


Holland West Ottawa TEAM# 311
PLACED 8 WITH A SCORE OF 247

24 Colin Vohlken 05:05.30 15:56.00 16:29.20
43 Ross Townsend 05:11.60 16:08.30 16:44.80
49 Jon Langworthy 05:09.50 16:16.10 16:46.60
57 Levi Propst 05:14.00 16:17.60 16:50.40
74 Chris Post 05:14.90 16:26.60 17:03.10
150 Cory Dams 05:23.70 17:19.10 17:58.20
183 Dan Lannen 05:42.50 18:54.70 19:31.80

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A BOYS TEAM RESULTS


Lake Orion TEAM# 312
PLACED 9 WITH A SCORE OF 286

21 Micheal Colt 04:58.60 15:55.40 16:26.60
44 Andrew Fons 05:05.00 16:15.10 16:44.80
67 Adam Frezza 05:11.10 16:25.30 17:00.40
75 Chris Morehead 05:20.20 16:32.50 17:03.20
79 Spencer Aston 05:20.80 16:30.10 17:05.10
100 Dane Beardsley 05:15.80 16:47.20 17:23.60
101 Justin Dew 05:19.60 16:55.40 17:24.20


Grand Rapids Christian TEAM# 307
PLACED 10 WITH A SCORE OF 313

37 Josh Huyser-Honig 05:11.20 16:05.80 16:40.30
50 Kris Koster 05:13.30 16:09.80 16:47.10
69 Abram Huyser-Honig 05:13.50 16:30.50 17:01.80
73 Todd Aupperlee 05:08.10 16:27.30 17:02.70
84 Joel Alberts 05:18.10 16:34.90 17:06.90
119 Justin Jonker 05:23.50 16:59.00 17:34.90


Traverse City Central TEAM# 323
PLACED 11 WITH A SCORE OF 317

22 Blake Terhune 05:11.30 15:57.10 16:27.30
26 Travis Crawford 05:00.30 15:57.50 16:32.20
29 John Hughes 04:58.00 15:57.50 16:33.20
107 Nathan McManus 16:56.40 17:29.00
133 Adam Ziegenfelter 05:25.50 17:12.70 17:43.10
134 Mick Tiffany 05:15.70 16:57.00 17:43.40
151 Barry Mahn 05:28.70 17:22.10 18:00.00


Troy TEAM# 324
PLACED 12 WITH A SCORE OF 332

16 Nick Gillett 04:53.60 15:44.70 16:16.70
41 Andy Gillett 05:02.40 16:10.50 16:43.10
64 Rodrigo Landeros 05:05.20 16:22.20 16:58.10
103 Paul Socier 05:17.50 16:51.40 17:25.10
108 Bryan Barnes 05:17.60 16:56.10 17:29.50
112 Adam Wagner 05:18.90 16:55.40 17:30.50
172 Matt Lake 05:35.90 18:05.50 18:43.60

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A BOYS TEAM RESULTS


Portage Northern TEAM# 317
PLACED 13 WITH A SCORE OF 378

42 Erick Burton 05:12.20 16:11.40 16:43.60
72 Mark Groenheide 05:00.50 16:28.10 17:02.60
76 Jeff Collins 05:19.30 16:30.50 17:03.60
78 Justin Blazek 05:18.00 16:31.10 17:05.00
110 Tyson Warner 05:19.50 16:56.50 17:29.70
122 Chris Beach 05:19.00 16:59.00 17:35.80
157 Chase Howland 05:23.30 17:28.30 18:05.70


Rochester Adams TEAM# 318
PLACED 14 WITH A SCORE OF 429

45 Dave deSteiger 05:03.10 16:09.00 16:45.30
56 Craig Frankland 05:05.20 16:19.90 16:50.10
90 Patrick Foley 05:15.10 16:35.90 17:09.80
95 Omar Youseff 05:14.60 16:44.70 17:16.80
143 Jon Werner-Allen 05:28.30 17:14.70 17:50.90
166 Tom Yax 05:45.90 17:53.30 18:25.80
168 Jordan Kroswek 05:31.10 17:52.50 18:34.90


Temperance Bedford TEAM# 322
PLACED 15 WITH A SCORE OF 440

38 Tauno Ahonen 05:09.90 16:05.90 16:40.60
65 Chris Rettenberger 05:07.60 16:25.40 16:58.50
68 Matt Johnson 05:13.00 16:26.40 17:01.00
130 Scott Cole 05:12.50 17:02.00 17:40.40
139 Andy Covell 05:20.40 17:07.60 17:45.70
154 Brian Gase 05:12.70 17:31.70 18:02.30
156 Todd Blakeman 05:10.30 17:22.70 18:03.80


Utica Eisenhower TEAM# 325
PLACED 16 WITH A SCORE OF 441

13 Brandon Fisk 04:50.10 15:39.70 16:10.90
62 Paul Gimbutis 05:01.30 16:24.00 16:56.30
81 Troy Terry 05:04.10 16:32.80 17:05.50
138 Bob Davidson 05:18.20 17:10.70 17:45.10
147 Tim Terry 05:25.50 17:19.90 17:54.70
152 Josh Lerch 04:50.50 17:26.80 18:01.20
181 Chris Kampe 05:41.30 18:46.20 19:26.00

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A BOYS TEAM RESULTS


Dearborn TEAM# 304
PLACED 17 WITH A SCORE OF 445

25 Richard Swor 05:06.80 15:57.70 16:32.10
55 Paul Goulet 05:07.80 16:16.00 16:49.10
106 Mark Chase 05:19.20 16:56.10 17:28.20
115 Christopher Pappas 05:18.30 16:56.20 17:33.30
144 Will Rein 05:18.30 17:15.80 17:51.20
149 Charles Groover 05:21.10 17:22.10 17:56.10
160 Steven Parisi 05:26.50 17:40.20 18:15.40


Livonia Churchill TEAM# 313
PLACED 18 WITH A SCORE OF 447

33 Jason Richmond 04:58.80 16:04.60 16:37.70
86 Ryan Gall 05:12.30 16:28.80 17:07.30
92 Dan Valentino 05:12.10 16:33.20 17:13.40
104 Philip Johnson 05:10.90 16:49.70 17:25.40
132 Troy Thomas 05:23.30 17:06.00 17:41.20
137 Jean Harris 05:20.50 17:06.80 17:44.60
162 Logan Schultz 05:30.40 17:43.80 18:17.60


Bloomfield Hills Lahser TEAM# 302
PLACED 19 WITH A SCORE OF 473

19 Andrew Bauer 05:03.30 15:49.60 16:20.80
83 Craig Doescher 05:12.70 16:36.50 17:06.90
111 Tom Fisher 05:21.10 16:53.60 17:29.90
118 David Smith 05:12.90 16:59.10 17:34.00
142 Lawrence Lee 05:27.70 17:13.80 17:50.30
153 Joel Henry 05:37.20 17:29.50 18:01.70
164 Schuyler VonOeyen 05:35.90 17:44.40 18:19.90


Sterling Heights TEAM# 321
PLACED 20 WITH A SCORE OF 504

52 Jason Carr 05:05.70 16:14.20 16:47.40
89 Andy Hoppe 05:12.90 16:39.40 17:09.50
94 Jeff Draggich 05:17.70 16:39.40 17:14.60
123 Jim Brockway 05:20.60 17:06.60 17:36.40
146 Anthony Pavicic 05:10.30 17:16.80 17:54.10
159 Jason Arini 05:33.20 17:40.10 18:15.20
167 Dan Fulmer 05:31.40 17:53.60 18:28.90

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A BOYS TEAM RESULTS


Warren Mott TEAM# 326
PLACED 21 WITH A SCORE OF 550

32 Chris Becin 05:06.20 16:04.10 16:37.20
97 Mandeep Shahil 05:15.10 16:39.00 17:20.50
109 Matt Fecht 05:28.90 16:54.60 17:29.60
141 Alex Grobbel 05:28.20 17:14.00 17:48.10
171 Jeremy Constantino 05:41.40 18:07.70 18:41.90
186 Chris Boylan 06:10.60 20:16.90 20:55.50
187 Tom Conrad 06:27.60 20:46.00 21:30.90


Alpena TEAM# 301
PLACED 22 WITH A SCORE OF 555

96 Donald Maller 05:09.90 16:45.10 17:20.10
98 Nick Suszek 05:15.40 16:51.80 17:23.10
116 Dan Quaine 05:20.70 16:56.70 17:33.40
120 Adam Borchert 05:20.10 17:01.70 17:35.40
125 Chad Kaiser 05:24.20 17:04.00 17:37.80
131 Lyle Schultz 05:21.20 17:08.20 17:41.20
158 Matt Boyk 05:19.00 17:35.90 18:11.50


Grosse Pointe South TEAM# 309
PLACED 23 WITH A SCORE OF 567

58 Nick Zerweck 04:58.80 16:16.30 16:51.30
80 Pat Dantzer 05:07.50 16:30.00 17:05.20
126 Nate Visger 05:26.90 17:02.00 17:38.20
127 Bob Bossler 05:23.90 17:03.00 17:38.80
176 Andrew Visger 05:45.80 18:21.30 18:54.10
182 Bob Hanrahan 05:47.60 18:55.70 19:26.60
184 Nick Galac 05:41.10 19:03.40 19:49.40


Midland TEAM# 314
PLACED 24 WITH A SCORE OF 587

88 Nick Everett 05:08.30 16:38.80 17:09.30
102 Steve Gondek 05:18.80 16:50.70 17:24.90
113 Robert Trzcinski 05:18.60 16:58.80 17:30.80
136 Michael Pennock 05:26.60 17:13.70 17:44.30
148 Jason Trzcinski 05:31.10 17:23.50 17:55.30
169 Aaron Richard 05:31.30 17:59.40 18:39.20
175 Tomislav Ladika 05:38.80 18:25.60 18:53.70

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A BOYS TEAM RESULTS


Grosse Pointe North TEAM# 308
PLACED 25 WITH A SCORE OF 592

82 John Lucido 05:13.70 16:26.90 17:05.80
105 Scott Serilla 05:16.00 16:53.10 17:26.40
114 Pat Kenny 05:20.20 16:58.20 17:32.90
121 Woody Floyd 05:23.00 17:00.70 17:35.60
170 Bill Ireland 05:36.00 18:03.30 18:41.80
177 Greg Blackburn 05:47.00 18:27.40 19:04.10
179 Nate Mikula 05:48.70 18:40.60 19:17.70


Wyandotte Roosevelt TEAM# 327
PLACED 26 WITH A SCORE OF 598

48 Jon Wojcik 04:53.00 16:12.20 16:46.30
93 Rob Bradbury 05:15.40 16:39.50 17:13.70
128 Tony Triplett 05:19.60 17:03.20 17:39.30
155 Carlin Danz 05:17.20 17:27.80 18:02.70
174 Paul Amori 05:36.60 18:15.10 18:48.60
178 Mike Riggle 05:35.50 18:28.20 19:06.30
180 Nick Cumberland 05:41.00 18:42.70 19:22.30


Midland Dow TEAM# 315
PLACED 27 WITH A SCORE OF 628

10 Luke Mortensen 04:51.00 15:36.30 16:07.30
129 Karl Merrick 05:17.00 17:01.70 17:39.90
161 David Yanecek 05:26.60 17:42.40 18:16.70
163 Robert Bischoff 05:29.60 17:44.20 18:18.00
165 Darin Coveart 05:31.80 17:47.80 18:24.50
173 Jared Root 05:39.40 18:07.30 18:45.00
185 Reid Francel 05:41.90 19:24.90 20:03.50


INDIVIDUALS:

PL NAME SCHOOL TIME 1st Mile 2nd Mile
1.Dathan Ritzenhein Rockford 15:05.4 04:36.9 09:40.2
2.Todd Mobley Walled Lake Central 15:25.8 04:38.5 09:52.6
3.Tim Moore Novi 15:27.0 04:43.8 09:54.9
4.Tom Greenless Highland Milford 15:40.3 04:39.9 10:01.4
5.Pat Klein White Lake Lakeland 15:40.8 04:47.0 10:07.3
6.Andrew Marsh Grand Ledge 15:41.9 04:43.5 09:58.9
7.Chris Toloff Novi 15:42.6 04:46.3 10:09.7
8.Matt Daly Detroit Catholic Cent 15:43.0 04:52.3 10:09.1
9.Paul Niedzwiecki Adrian 15:53.2 04:58.9 10:16.1
10.Jacob Crow Grand Ledge 15:54.5 04:54.1 10:22.6
11.Andy Martin Rockford 15:55.8 04:42.0 10:02.6
12.Joe Whitman Davison 16:03.4 05:00.6 10:23.8
13.David Sage Clarkston 16:04.8 04:47.6 10:14.8
14.Ryan Malott Hudsonville 16:05.1 04:56.3 10:23.8
15.Dave Ruthven Hudsonville 16:05.9 05:00.5 10:27.4
16.Luke Mortensen Midland Dow 16:07.3 04:51.0 10:21.8
17.Mark Avenius Novi 16:09.1 04:51.1 10:23.0
18.Seth Folkertsma Rockford 16:09.6 04:55.9 10:24.9
19.Brandon Fisk Utica Eisenhower 16:10.9 04:50.1 10:22.0
20.Matthew Haver Clarkston 16:11.5 04:48.3 10:30.1
21.Ryan Detlor Dearborn Edsel Ford 16:12.5 04:55.3 10:24.5
22.Eric Walle Novi 16:15.5 04:51.6 10:23.6
23.Nick Gillett Troy 16:16.7 04:53.6 10:31.3
24.Doug Gibbons Detroit Catholic Cent 16:16.9 05:06.3 10:38.3
25.Eric Walters Howell 16:17.5 05:01.3 10:35.9
26.Jake Hammerle Brownstown Woodhaven 16:18.0 04:57.6 10:31.3
27.Chris Gumz Rochester 16:18.1 05:01.2 10:31.8
28.Tony Pate Taylor Kennedy 16:18.6 04:49.4 10:24.3
29.Matt Huyser Holland 16:19.1 04:59.4 10:30.6
30.Sean Moore Saline 16:20.7 04:44.7 10:14.8
31.Andrew Bauer Bloomfield Hills Lahs 16:20.8 05:03.3 10:32.6
32.Charlie Stamboulian North Farmington 16:23.7 05:03.6 10:34.7
33.Brian Theut White Lake Lakeland 16:24.8 04:51.5 10:37.9
34.Ed Davis Saline 16:25.5 04:52.6 10:27.0
35.Micheal Colt Lake Orion 16:26.6 04:58.6 10:30.7
36.Blake Terhune Traverse City Central 16:27.3 05:11.3 10:40.0
37.Kyle Fujimoto Rockford 16:28.6 04:58.2 10:33.5
38.Colin Vohlken Holland West Ottawa 16:29.2 05:05.3 10:39.0
39.Richard Swor Dearborn 16:32.1 05:06.8 10:41.3
40.Travis Crawford Traverse City Central 16:32.2 05:00.3 10:28.8
41.Donald Warner Plymouth Salem 16:32.6 04:59.3 10:35.4
42.Mike Kushner Saline 16:32.8 04:57.0 10:41.4
43.Steve Sherer Saline 16:33.2 04:58.2 10:45.5
44.John Hughes Traverse City Central 16:33.2 04:58.0 10:22.3
45.Andy Thorson Grand Ledge 16:33.4 05:03.3 10:39.6
46.David Clingan Waterford Mott 16:34.7 04:58.7 10:31.9
47.Dana Irrer Okemos 16:35.6 05:02.3 10:46.3
48.Jerimiah Webster Grand Blanc 16:35.7 05:08.7 10:48.9
49.Scott LaLonde Davison 16:36.6 05:05.3 10:40.8
50.John DiGiovanni Detroit Catholic Cent 16:36.7 05:02.9 10:43.0
51.Ed Courtney Swartz Creek 16:37.2 05:04.2 10:38.8
52.Chris Becin Warren Mott 16:37.2 05:06.2 10:42.1
53.Jason Richmond Livonia Churchill 16:37.7 04:58.8 10:34.8
54.Daniel Burke Clarkston 16:38.0 05:02.8 10:45.0
55.Nick Bassitt Novi 16:39.0 05:08.9 10:48.5
56.Kevin Breen Clarkston 16:39.1 05:01.1 10:48.6
57.Josh Huyser-Honig Grand Rapids Christia 16:40.3 05:11.2 10:41.0
58.Tauno Ahonen Temperance Bedford 16:40.6 05:09.9 10:49.1
59.Brian Bilyk Northville 16:41.0 05:07.7 10:45.4
60.Joe Wax Redford Union 16:41.2 05:05.3 10:44.4
61.Luke Schmerberg Saline 16:41.2 05:06.2 10:50.8
62.Charles Visconti Birmingham Brother Ri 16:41.4 05:17.8 11:20.5
63.Mark Rappaport Birmingham Brother Ri 16:41.8 05:18.2 11:19.4
64.Brett Quantz Clarkston 16:43.0 05:00.0 10:40.7
65.Andy Gillett Troy 16:43.1 05:02.4 10:49.7
66.Erick Burton Portage Northern 16:43.6 05:12.2 10:50.4
67.Enoch Green Bay City Western 16:44.2 05:07.6 10:41.8
68.Micah Howard Holland 16:44.3 05:08.7 10:50.1
69.Ross Townsend Holland West Ottawa 16:44.8 05:11.6 10:46.8
70.Andrew Fons Lake Orion 16:44.8 05:05.0 10:52.7
71.Aaron Zimmerman Grand Haven 16:45.0 05:04.2 10:42.8
72.Dave deSteiger Rochester Adams 16:45.3 05:03.1 10:44.0
73.Chris Jordan Flint Carman-Ainswort 16:45.4 05:08.1 10:45.7
74.Kevin Naughton Walled Lake Western 16:45.5 04:51.8 10:39.2
75.Chris Shearer Holland 16:45.6 05:10.6 10:52.1
76.Joe Swendrowski Rockford 16:45.7 05:07.5 10:51.9
77.Shawn Walkinton Ionia 16:45.9 05:05.6 10:52.4
78.Jason Prowant Muskegon Reeths-Puffe 16:45.9 05:07.1 10:46.3
79.Levi Baroldy Utica Ford 16:46.2 05:00.5 10:44.9
80.Nick Kopczyk Highland Milford 16:46.2 05:03.0 10:51.3
81.Jon Wojcik Wyandotte Roosevelt 16:46.3 04:53.0 10:38.6
82.Jon Langworthy Holland West Ottawa 16:46.6 05:09.5 10:58.1
83.Kyle Pickens Mt. Pleasant 16:46.7 05:00.0 10:46.8
84.Nick Gatlin Swartz Creek 16:46.7 05:07.6 10:49.2
85.Kevin Gienapp Brighton 16:46.8 05:04.7 10:53.8
86.Kris Koster Grand Rapids Christia 16:47.1 05:13.3 10:45.3
87.Brett Barley Highland Milford 16:47.1 05:03.5 10:51.9
88.Anthony Ingle Mason 16:47.4 05:03.8 10:49.7
89.Jason Carr Sterling Heights 16:47.4 05:05.7 10:50.1
90.Jeff Haller Detroit Catholic Cent 16:47.7 05:05.3 10:53.1
91.Nathan Looze Ypsilanti Lincoln 16:48.1 05:09.2 10:54.6
92.Mike Callahan Highland Milford 16:48.3 05:05.3 10:52.5
93.Bryan Kelly Roseville 16:48.5 05:08.2 10:52.1
94.Bradley Carroll Livonia Stevenson 16:48.6 05:05.4 10:48.1
95.Paul Goulet Dearborn 16:49.1 05:07.8 10:51.9
96.Matt Isner Livonia Stevenson 16:49.6 05:02.2 10:47.2
97.Steve Stewart Livonia Franklin 16:49.7 05:18.6 10:55.2
98.Craig Frankland Rochester Adams 16:50.1 05:05.2 10:53.0
99.Levi Propst Holland West Ottawa 16:50.4 05:14.0 10:56.9
100.Nick Zerweck Grosse Pointe South 16:51.3 04:58.8 10:46.3
101.Brandon Burt Hartland 16:51.6 05:10.7 10:56.8
102.William Peterman Ionia 16:52.0 05:04.4 10:43.7
103.Robert Sherman Grand Ledge 16:52.0 05:20.0 10:59.7
104.Ben Farmer Grand Ledge 16:52.2 05:18.0 10:57.6
105.Ethan Goodman North Farmington 16:52.8 05:08.9 10:51.6
106.Marc Chamberlain Flint Central 16:53.1 05:14.0 10:55.7
107.Gregory Haapala Detroit-U of D Jesuit 16:54.3 05:15.5 11:00.9
108.Brian Vargo Sterling Heights Stev 16:54.3 05:07.5 10:50.1
109.Kyle Korpalski Lapeer East 16:54.4 04:46.8 10:20.6
110.Jason Pridemore South Lyon 16:55.0 05:11.1 10:54.0
111.Brian Gougherty Ferndale 16:55.6 05:09.8 10:54.6
112.Aaron Fedewa Grand Ledge 16:55.6 10:41.0
113.Paul Gimbutis Utica Eisenhower 16:56.3 05:01.3 10:47.8
114.Mike Duke Rochester 16:56.7 05:14.2 11:01.7
115.Ryan Haag Warren DeLaSalle 16:56.8 05:04.0 10:47.4
116.Jesse Kirvan Saline 16:56.8 05:10.6 10:55.2
117.Wayne Vredenburg Grand Rapids Union 16:56.9 05:03.9 10:54.5
118.Dorice Cunning Flint Central 16:57.4 05:13.4 10:53.9
119.Dennis Rathke East Lansing 16:57.8 05:10.4 10:51.9
120.Zachary Wallis Warren DeLaSalle 16:57.8 05:00.7 10:51.3
121.Rodrigo Landeros Troy 16:58.1 05:05.2 10:44.0
122.Kevin Coch East Kentwood 16:58.3 05:17.5 11:05.3
123.Chris Rettenberger Temperance Bedford 16:58.5 05:07.6 10:53.8
124.Jonathan Szostak Grand Ledge 16:58.6 11:00.6
125.Jason Conn Royal Oak Kimball 16:59.2 05:02.9 10:48.9
126.Brian Klotz Livonia Franklin 17:00.2 05:13.4 11:01.1
127.Adam Frezza Lake Orion 17:00.4 05:11.1 10:55.0
128.Matt Johnson Temperance Bedford 17:01.0 05:13.0 11:00.6
129.Frank Schneider Livonia Stevenson 17:01.2 05:08.0 10:56.1
130.Abram Huyser-Honig Grand Rapids Christia 17:01.8 05:13.5 10:58.1
131.Scott Anderson Rockford 17:01.9 05:13.4 10:56.9
132.Bryan Buchanan Detroit Catholic Cent 17:02.1 05:10.6 10:53.7
133.Nicholas Mockeridge Belleville 17:02.2 05:05.6 10:52.5
134.Mark Groenheide Portage Northern 17:02.6 05:00.5 10:52.2
135.Todd Aupperlee Grand Rapids Christia 17:02.7 05:08.1 10:54.8
136.Chris Post Holland West Ottawa 17:03.1 05:14.9 10:56.8
137.Chris Morehead Lake Orion 17:03.2 05:20.2 11:07.0
138.Jeff Collins Portage Northern 17:03.6 05:19.3 11:01.4
139.Matthew Nistor Sterling Heights Stev 17:04.3 05:15.4 10:55.0
140.Eric Staub Sterling Heights Stev 17:04.4 05:15.3 10:56.6
141.Ryan Weaver Saline 17:04.5 05:08.8 10:56.1
142.Justin Blazek Portage Northern 17:05.0 05:18.0 11:02.6
143.Spencer Aston Lake Orion 17:05.1 05:20.8 11:04.7
144.Pat Dantzer Grosse Pointe South 17:05.2 05:07.5 10:55.4
145.Troy Terry Utica Eisenhower 17:05.5 05:04.1 10:53.8
146.Merhawi Tewoldemedhin Grand Rapids Union 17:05.8 05:06.2 10:58.8
147.John Lucido Grosse Pointe North 17:05.8 05:13.7 10:54.2
148.Sam Thomas Brownstown Woodhaven 17:06.7 05:15.1 10:59.4
149.Corey Nowitzke Monroe 17:06.9 05:09.0 11:00.8
150.Craig Doescher Bloomfield Hills Lahs 17:06.9 05:12.7 11:01.2
151.Joel Alberts Grand Rapids Christia 17:06.9 05:18.1 11:03.9
152.Daniel Krawiec Detroit Catholic Cent 17:07.3 05:12.5 10:59.0
153.Ryan Gall Livonia Churchill 17:07.3 05:12.3 10:58.7
154.Scott Collins Birmingham Seaholm 17:08.0 05:12.9 10:58.5
155.Alex Evrard Birmingham Groves 17:08.5 05:05.2 10:56.3
156.Dan Hurst Highland Milford 17:09.0 05:05.9 10:55.8
157.Nick Everett Midland 17:09.3 05:08.3 10:59.2
158.Andy Hoppe Sterling Heights 17:09.5 05:12.9 11:05.3
159.Ramon Brunson Flint Northern 17:09.6 05:07.2 10:50.4
160.Dennis Hughes Muskegon Reeths-Puffe 17:09.7 05:23.6 11:14.4
161.Patrick Foley Rochester Adams 17:09.8 05:15.1 11:03.9
162.Evan Foster Novi 17:10.1 05:10.0 10:59.7
163.Phil DeCook Troy Athens 17:13.1 05:21.0 11:07.7
164.Dan Valentino Livonia Churchill 17:13.4 05:12.1 10:58.2
165.Rob Bradbury Wyandotte Roosevelt 17:13.7 05:15.4 11:02.9
166.Tim Stapert Grand Rapids Christia 17:14.2 05:10.3 11:01.2
167.Jeff Draggich Sterling Heights 17:14.6 05:17.7 11:08.9
168.Riku Cousins East Lansing 17:15.6 05:17.8 11:07.3
169.Eric Vigrass Port Huron Northern 17:15.6 05:18.8 11:04.0
170.Omar Youseff Rochester Adams 17:16.8 05:14.6 11:10.2
171.Gordon Shine Detroit Mumford 17:17.9 05:19.8 11:10.2
172.Donald Maller Alpena 17:20.1 05:09.9 10:56.8
173.Mandeep Shahil Warren Mott 17:20.5 05:15.1 10:57.2
174.Dan Zinser Roseville 17:21.6 05:10.9 11:01.7
175.Mike Barton Birmingham Seaholm 17:22.1 05:06.2 11:09.2
176.Nick Suszek Alpena 17:23.1 05:15.4 11:10.4
177.Brian Parker Clarkston 17:23.2 05:18.4 11:11.6
178.Dane Beardsley Lake Orion 17:23.6 05:15.8 11:07.4
179.Justin Dew Lake Orion 17:24.2 05:19.6 11:20.7
180.Steve Gondek Midland 17:24.9 05:18.8 11:11.5
181.Mike Buslepp Warren Cousino 17:25.0 05:07.2 11:00.2
182.Paul Socier Troy 17:25.1 05:17.5 11:07.0
183.Philip Johnson Livonia Churchill 17:25.4 05:10.9 11:06.4
184.Benjamin Dickie Grand Blanc 17:26.0 05:14.2 11:14.6
185.Steven Aspinall Walled Lake Western 17:26.3 05:07.8 10:56.2
186.Scott Serilla Grosse Pointe North 17:26.4 05:16.0 11:10.4
187.Eric Malkowski Brighton 17:27.9 05:09.0 11:03.4
188.Mark Chase Dearborn 17:28.2 05:19.2 11:19.1
189.Michael Kimm Kalamazoo Central 17:28.6 05:18.6 11:17.0
190.Nathan McManus Traverse City Central 17:29.0 11:09.6
191.Bryan Barnes Troy 17:29.5 05:17.6 11:13.4
192.Matt Fecht Warren Mott 17:29.6 05:28.9 11:26.4
193.Tyson Warner Portage Northern 17:29.7 05:19.5 11:09.8
194.Tom Fisher Bloomfield Hills Lahs 17:29.9 05:21.1 11:15.6
195.Adam Wagner Troy 17:30.5 05:18.9 11:13.8
196.Robert Trzcinski Midland 17:30.8 05:18.6 11:11.6
197.Chad Hutchinson Port Huron 17:31.4 05:19.3 11:07.3
198.Nick Pauwels Harrison Twp. L'Anse 17:32.9 05:06.2 11:06.4
199.Pat Kenny Grosse Pointe North 17:32.9 05:20.2 11:19.4
200.Christopher Pappas Dearborn 17:33.3 05:18.3 11:15.4
201.Dan Quaine Alpena 17:33.4 05:20.7 11:21.3
202.Casey Barnes Highland Milford 17:33.9 05:10.6 11:20.5
203.David Smith Bloomfield Hills Lahs 17:34.0 05:12.9 11:10.0
204.James Szopo Anchor Bay 17:34.4 05:30.1 11:30.7
205.Justin Jonker Grand Rapids Christia 17:34.9 05:23.5 11:19.2
206.Adam Borchert Alpena 17:35.4 05:20.1 11:21.2
207.Woody Floyd Grosse Pointe North 17:35.6 05:23.0 11:23.0
208.Chris Beach Portage Northern 17:35.8 05:19.0 11:15.3
209.George Phillips Bay City Western 17:36.1 05:23.9 11:23.4
210.Gary Williams Dearborn Edsel Ford 17:36.1 05:20.0 11:21.3
211.Gregory Summers Detroit Kettering 17:36.1 05:24.9 11:15.1
212.Jim Brockway Sterling Heights 17:36.4 05:20.6 11:33.5
213.Will Garcia Flint Kearsley 17:36.8 05:08.6 11:11.6
214.Greg Pope Pinckney 17:37.2 05:17.7 11:15.0
215.Tyler VanAcker Highland Milford 17:37.5 05:16.4 11:13.5
216.Chad Kaiser Alpena 17:37.8 05:24.2 11:23.6
217.Nate Visger Grosse Pointe South 17:38.2 05:26.9 11:21.6
218.Bob Bossler Grosse Pointe South 17:38.8 05:23.9 11:24.4
219.Tony Triplett Wyandotte Roosevelt 17:39.3 05:19.6 11:17.7
220.Luke Hays Flushing 17:39.6 05:19.8 11:18.9
221.Karl Merrick Midland Dow 17:39.9 05:17.0 11:17.3
222.Scott Cole Temperance Bedford 17:40.4 05:12.5 11:11.5
223.Nate Jalbert Macomb L'Anse Creuse 17:40.9 05:22.8 11:25.6
224.Lyle Schultz Alpena 17:41.2 05:21.2 11:24.8
225.Troy Thomas Livonia Churchill 17:41.2 05:23.3 11:24.4
226.Adam Ziegenfelter Traverse City Central 17:43.1 05:25.5 11:26.3
227.Mick Tiffany Traverse City Central 17:43.4 05:15.7 10:59.4
228.Kevin Malcolm Clio 17:43.7 05:25.7 11:25.3
229.Rob Samborn Bay City Western 17:43.9 05:17.1 11:22.3
230.Christopher Weber Clarkston 17:44.3 05:13.3 11:12.0
231.Michael Pennock Midland 17:44.3 05:26.6 11:31.5
232.Jean Harris Livonia Churchill 17:44.6 05:20.5 11:22.4
233.Bob Davidson Utica Eisenhower 17:45.1 05:18.2 11:20.1
234.Andy Covell Temperance Bedford 17:45.7 05:20.4 11:22.7
235.Mitch Erickson Novi 17:46.9 05:11.2 11:14.4
236.Louie Kuznia Port Huron Northern 17:47.8 05:23.0 11:25.4
237.Alex Grobbel Warren Mott 17:48.1 05:28.2 11:28.1
238.Lawrence Lee Bloomfield Hills Lahs 17:50.3 05:27.7 11:29.9
239.Jon Werner-Allen Rochester Adams 17:50.9 05:28.3 11:31.8
240.Will Rein Dearborn 17:51.2 05:18.3 11:20.9
241.Adam Tymowski Detroit Catholic Cent 17:52.4 05:11.1 11:09.1
242.Anthony Pavicic Sterling Heights 17:54.1 05:10.3 11:16.7
243.Tim Terry Utica Eisenhower 17:54.7 05:25.5 11:30.0
244.Jason Trzcinski Midland 17:55.3 05:31.1 11:31.5
245.Charles Groover Dearborn 17:56.1 05:21.1 11:28.6
246.Craig Bigger Cadillac 17:57.4 05:14.5 11:24.0
247.Cory Dams Holland West Ottawa 17:58.2 05:23.7 11:24.5
248.Barry Mahn Traverse City Central 18:00.0 05:28.7 11:28.6
249.Josh Lerch Utica Eisenhower 18:01.2 04:50.5 11:12.4
250.Joel Henry Bloomfield Hills Lahs 18:01.7 05:37.2 11:39.9
251.Brian Gase Temperance Bedford 18:02.3 05:12.7 11:23.0
252.Carlin Danz Wyandotte Roosevelt 18:02.7 05:17.2 11:26.3
253.Todd Blakeman Temperance Bedford 18:03.8 05:10.3 11:18.7
254.Chase Howland Portage Northern 18:05.7 05:23.3 11:27.7
255.Matt Boyk Alpena 18:11.5 05:19.0 11:29.7
256.Jason Arini Sterling Heights 18:15.2 05:33.2 11:43.5
257.Steven Parisi Dearborn 18:15.4 05:26.5 11:40.7
258.David Yanecek Midland Dow 18:16.7 05:26.6 11:38.8
259.Logan Schultz Livonia Churchill 18:17.6 05:30.4 11:45.7
260.Robert Bischoff Midland Dow 18:18.0 05:29.6 11:46.3
261.Schuyler VonOeyen Bloomfield Hills Lahs 18:19.9 05:35.9 11:43.1
262.Darin Coveart Midland Dow 18:24.5 05:31.8 11:47.2
263.Tom Yax Rochester Adams 18:25.8 05:45.9 12:04.1
264.Dan Fulmer Sterling Heights 18:28.9 05:31.4 11:44.6
265.Jordan Kroswek Rochester Adams 18:34.9 05:31.1 11:52.2
266.Aaron Richard Midland 18:39.2 05:31.3 11:46.7
267.Bill Ireland Grosse Pointe North 18:41.8 05:36.0 12:00.4
268.Jeremy Constantino Warren Mott 18:41.9 05:41.4 11:57.8
269.Matt Lake Troy 18:43.6 05:35.9 12:05.0
270.Jared Root Midland Dow 18:45.0 05:39.4 12:04.3
271.Paul Amori Wyandotte Roosevelt 18:48.6 05:36.6 12:01.1
272.Tomislav Ladika Midland 18:53.7 05:38.8 12:10.9
273.Andrew Visger Grosse Pointe South 18:54.1 05:45.8 12:13.8
274.Greg Blackburn Grosse Pointe North 19:04.1 05:47.0 12:15.9
275.Mike Riggle Wyandotte Roosevelt 19:06.3 05:35.5 12:05.8
276.Nate Mikula Grosse Pointe North 19:17.7 05:48.7 12:24.9
277.Nick Cumberland Wyandotte Roosevelt 19:22.3 05:41.0 12:19.7
278.Chris Kampe Utica Eisenhower 19:26.0 05:41.3 12:20.3
279.Bob Hanrahan Grosse Pointe South 19:26.6 05:47.6 12:30.0
280.Dan Lannen Holland West Ottawa 19:31.8 05:42.5 12:26.7
281.Nick Galac Grosse Pointe South 19:49.4 05:41.1 12:09.6
282.Reid Francel Midland Dow 20:03.5 05:41.9 12:49.6
283.Chris Boylan Warren Mott 20:55.5 06:10.6 13:30.2
284.Tom Conrad Warren Mott 21:30.9 06:27.6 13:44.1




1.Rockford TEAM#118 WITH A SCORE OF 40
2.Rochester Adams TEAM#117 WITH A SCORE OF 152
3.Traverse City Central TEAM#125 WITH A SCORE OF 216
4.Ann Arbor Pioneer TEAM#103 WITH A SCORE OF 218
5.Grosse Pointe South TEAM#110 WITH A SCORE OF 224
6.Traverse City West TEAM#126 WITH A SCORE OF 237
7.Portage Central TEAM#115 WITH A SCORE OF 237
8.Saline TEAM#120 WITH A SCORE OF 246
9.Sterling Heights Stevenson TEAM#122 WITH A SCORE OF 269
10.Romeo TEAM#119 WITH A SCORE OF 277
11.Troy TEAM#127 WITH A SCORE OF 285
12.Highland-Milford TEAM#111 WITH A SCORE OF 346
13.Brighton TEAM#106 WITH A SCORE OF 347
14.Livonia Stevenson TEAM#112 WITH A SCORE OF 347
15.Flushing TEAM#108 WITH A SCORE OF 363
16.Temperance Bedford TEAM#124 WITH A SCORE OF 411
17.Alpena TEAM#101 WITH A SCORE OF 432
18.Lowell TEAM#113 WITH A SCORE OF 439
19.Battle Creek Lakeview TEAM#104 WITH A SCORE OF 461
20.Rochester TEAM#116 WITH A SCORE OF 477
21.Dearborn Edsel Ford TEAM#107 WITH A SCORE OF 481
22.Swartz Creek TEAM#123 WITH A SCORE OF 484
23.Sterling Heights TEAM#121 WITH A SCORE OF 530
24.Grosse Pointe North TEAM#109 WITH A SCORE OF 622
25.Berkley TEAM#105 WITH A SCORE OF 635
26.Port Huron TEAM#114 WITH A SCORE OF 686
27.Wyandotte Roosevelt TEAM#128 WITH A SCORE OF 786


1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A GIRLS TEAM RESULTS



Rockford TEAM# 118
PLACED 1 WITH A SCORE OF 40

3 Kalin Toedebusch 05:32.60 11:45.00 17:25.50 18:01.30
4 Linsey Blaisdell 05:32.70 11:45.80 17:29.50 18:07.40
5 Emily Blakeslee 05:36.10 11:56.10 17:55.30 18:32.60
11 Renae Sobie 05:44.00 12:16.60 18:16.00 18:50.60
17 Jordan Hartmann 05:42.70 12:17.00 18:33.60 19:10.10
20 Kelsey Toedebusch 05:46.70 12:21.30 18:37.20 19:16.80
59 Nora Colligan 05:40.90 12:35.00 19:22.90 20:04.10


Rochester Adams TEAM# 117
PLACED 2 WITH A SCORE OF 152

1 Katie Boyles 05:39.60 11:47.90 17:19.60 17:55.50
21 Shannon Stanley 06:00.60 12:33.80 18:43.40 19:18.40
32 Chelsea Gottshall 06:01.60 12:43.40 19:03.70 19:43.80
36 Andrea Moreland 06:01.70 12:37.50 19:05.20 19:48.10
62 Kelly Byrne 06:07.60 12:55.80 19:25.70 20:05.50
119 Lis Hyde 06:24.80 13:33.30 20:11.90 20:54.20
165 Denitra Robinson 06:34.90 14:13.40 21:33.20 22:15.20


Traverse City Central TEAM# 125
PLACED 3 WITH A SCORE OF 216

23 Megan Lewis 06:10.00 12:47.90 18:50.10 19:24.80
24 Sarah Hastings 06:08.10 12:46.70 18:49.20 19:27.50
46 Becky Witkop 06:13.70 12:59.20 19:19.70 19:56.10
47 Adrian Chouinard 06:13.10 12:59.20 19:19.00 19:57.20
76 Elise Lewis 06:17.10 13:12.90 19:41.60 20:16.50
132 Kyle Tiberg 06:23.00 13:39.20 20:34.60 21:13.10
146 Kathryn Boettcher 06:41.40 14:05.50 20:53.60 21:34.50


Ann Arbor Pioneer TEAM# 103
PLACED 4 WITH A SCORE OF 218

10 Amber Culp 05:43.90 12:07.60 18:10.80 18:50.60
43 Michele Harburg 06:07.00 12:47.50 19:13.70 19:52.40
44 Andrea Pollack 06:11.10 12:59.80 19:16.30 19:52.90
60 Leah Cressman 06:07.70 12:53.40 19:27.50 20:05.40
61 Rachel Eyler 05:58.50 12:57.40 19:27.90 20:05.50
84 Susanna Christmuj 06:06.60 13:10.60 19:41.50 20:22.70
89 Briana Wade 06:10.70 13:07.20 19:46.60 20:25.00

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A GIRLS TEAM RESULTS


Grosse Pointe South TEAM# 110
PLACED 5 WITH A SCORE OF 224

25 Heidi Crowley 05:59.50 12:32.60 18:43.30 19:28.20
37 Kirsten Winfield 06:02.40 12:45.10 19:12.80 19:48.90
42 Bridget Scallen 06:01.10 12:40.90 19:13.10 19:51.80
57 Kate Finkenstaedt 06:07.50 12:56.40 19:23.30 20:02.90
63 Mary Gibson 06:04.50 12:54.50 19:23.70 20:06.00
118 Maureen Hoehn 06:21.00 13:29.20 20:14.50 20:53.00
140 Elizabeth Osburn 06:06.90 13:17.00 20:40.00 21:29.60


Traverse City West TEAM# 126
PLACED 6 WITH A SCORE OF 237

19 Chelsea Loomis 05:49.20 12:23.60 18:36.00 19:14.20
39 Amy Greene 06:07.70 12:48.40 19:09.20 19:50.00
45 Jana Favela 06:10.40 12:53.80 19:15.10 19:53.80
48 Brittany Gregory 06:10.30 12:55.60 19:18.00 19:57.30
86 Lindsay Mohrhardt 06:12.20 13:08.70 19:42.10 20:24.10
95 Emily Johnston 06:12.80 13:02.90 19:46.20 20:31.30
137 Kristin Stephens 06:23.70 13:41.50 20:43.60 21:21.70

Portage Central TEAM# 115
PLACED 7 WITH A SCORE OF 237

14 Jenny Gerteisen 05:53.40 12:18.20 18:22.80 18:57.10
35 Heather Haskins 06:12.70 12:49.80 19:11.10 19:45.80
52 Megan Olson 06:11.20 12:58.00 19:22.60 20:00.20
54 Kaitlyn Cheesebro 06:11.60 12:52.80 19:21.20 20:01.40
82 MacKenzie Martin 06:12.30 13:06.10 19:39.70 20:21.10
134 Melissa Beglin 06:21.70 13:42.10 20:43.60 21:18.50
145 Patty Timmons 06:26.40 13:50.60 20:50.00 21:34.20



Saline TEAM# 120
PLACED 8 WITH A SCORE OF 246

18 Danielle Chase 05:56.90 12:29.60 18:39.00 19:13.80
33 Allison Kraeger 05:56.40 12:45.20 19:11.50 19:45.40
56 Amy Hatfield 06:01.80 12:52.60 19:17.30 20:02.00
69 Erin Patton 06:11.30 13:00.20 19:29.90 20:11.90
70 Amy Blum 06:02.30 12:55.50 19:30.80 20:12.70
75 Renee Loehndorf 06:10.90 13:05.80 19:34.20 20:15.30
91 Laura Brosius 06:06.60 13:05.90 19:45.30 20:25.90

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A GIRLS TEAM RESULTS


Sterling Heights Stevenson TEAM# 122
PLACED 9 WITH A SCORE OF 269

15 Marne Smiley 05:50.90 12:07.00 18:17.30 18:57.80
30 Michelle Kinkela 05:53.20 12:20.10 18:55.50 19:41.70
67 Jennifer Fitzgerald 06:10.70 12:58.60 19:25.90 20:08.90
77 Renee Vela 06:07.40 12:55.20 19:32.10 20:16.80
80 Stephanie Proos 06:11.10 12:54.60 19:35.50 20:19.90
92 Nicole Blake 06:08.70 12:59.80 19:41.30 20:26.50
173 Kathryn Danyko 05:53.40 13:02.50 21:48.80 22:48.20


Romeo TEAM# 119
PLACED 10 WITH A SCORE OF 277

2 Teresa Bongiovanni 05:32.70 11:45.20 17:23.40 18:00.40
6 Julia Schmidt 05:51.20 12:10.20 18:04.70 18:41.30
13 Stephanie Sayler 05:48.60 12:16.10 18:18.10 18:56.70
102 Renne Moncion 06:19.90 13:19.40 19:57.50 20:37.30
154 Nikki Hyry 06:35.40 14:04.20 21:06.70 21:49.20
160 Pamela McPherson 06:39.90 14:09.30 21:24.80 22:08.10
162 Melissa Moncion 06:36.10 14:05.20 21:28.60 22:10.50


Troy TEAM# 127
PLACED 11 WITH A SCORE OF 285

31 Laura Larivee 05:59.40 12:45.70 19:07.50 19:43.50
34 Dana Larivee 05:59.30 12:45.70 19:12.80 19:45.50
40 Sara Paklaian 06:12.70 12:53.90 19:12.90 19:51.40
71 Elaine Brady 06:11.30 12:54.40 19:29.70 20:13.10
109 Margaret Bell 06:16.90 13:17.40 20:03.40 20:42.50
143 Amy Fiedler 06:21.00 13:43.10 20:50.50 21:32.90
155 Morgan Fiedler 06:21.90 13:43.70 21:01.90 21:50.60


Highland-Milford TEAM# 111
PLACED 12 WITH A SCORE OF 346

8 Katie Kramer 05:42.60 12:11.20 18:08.90 18:45.40
68 Stephanie Morrison 06:07.50 12:59.60 19:31.60 20:10.60
74 Colleen Johnson 06:10.70 13:06.90 19:35.30 20:14.60
96 Martha Smith 06:10.50 13:07.30 19:44.80 20:32.30
100 Julie Lehning 06:20.70 13:21.20 19:56.90 20:36.50
120 Katie Marttila 06:17.50 13:23.30 20:15.40 20:54.40
142 CiCi Kaltz 06:30.00 13:51.20 20:51.70 21:30.30

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A GIRLS TEAM RESULTS


Brighton TEAM# 106
PLACED 13 WITH A SCORE OF 347

26 Ryan Hittle 06:12.10 12:42.70 18:51.50 19:29.30
53 Emily Monti 06:09.20 12:39.30 19:19.20 20:00.80
83 Stephanie Kaulfersch 06:12.50 13:09.60 19:40.00 20:21.80
88 Amanda Kinner 06:11.90 13:11.10 19:41.60 20:24.40
97 Iris Slater 06:07.00 13:08.00 19:50.40 20:32.60
101 Diana Martin 05:58.70 12:53.80 19:50.90 20:37.10
107 Vanessa Kinczkowski 06:16.50 13:19.80 20:00.00 20:41.20


Livonia Stevenson TEAM# 112
PLACED 14 WITH A SCORE OF 347

9 Andrea Parker 05:43.30 12:07.60 18:10.60 18:50.10
51 Sara Pilon 06:10.60 12:50.80 19:19.70 19:59.30
85 Steffanie Rousseau 06:09.80 13:04.50 19:42.40 20:23.50
99 Julie Sachau 06:16.30 13:11.50 19:52.70 20:36.10
103 Tara Tarole 06:16.60 13:18.70 19:58.00 20:38.60
115 Marissa Montgomery 06:22.80 13:27.10 20:12.20 20:51.50


Flushing TEAM# 108
PLACED 15 WITH A SCORE OF 363

29 Karen Sharrow-Reabe 06:01.20 12:46.00 19:03.90 19:41.00
66 Alicia Glover 06:12.70 12:59.20 19:28.10 20:08.60
81 Marchelle Fuller 06:10.70 13:05.10 19:38.30 20:20.60
93 Lauren Hendry 06:11.90 13:08.40 19:48.90 20:29.50
94 Anna Dutcher 06:21.60 13:25.90 19:52.40 20:29.70
136 Lauren Shuster 06:25.30 13:36.90 20:42.80 21:19.20
144 Karen Adado 06:33.00 13:50.20 20:50.30 21:33.10


Temperance Bedford TEAM# 124
PLACED 16 WITH A SCORE OF 411

16 Elisa Elzinga 05:47.50 12:15.50 18:23.20 19:04.80
27 Kellie Nicholson 05:55.60 12:42.20 18:53.20 19:33.40
55 Minna Hancock 05:55.00 12:35.90 19:15.60 20:01.70
156 Nichole Salisbury 06:34.10 14:03.40 21:11.90 21:57.40
157 Amy Fredrick 06:33.60 14:03.80 21:18.60 22:00.20
167 Lindsay Domigan 06:36.60 14:17.50 21:37.40 22:23.80
184 Lauren Miller 06:53.20 15:03.60 22:56.30 23:40.60

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A GIRLS TEAM RESULTS


Alpena TEAM# 101
PLACED 17 WITH A SCORE OF 432

7 Michelle Suszek 05:40.20 12:06.80 18:10.20 18:45.00
58 Lisa Christensen 06:08.60 12:57.40 19:24.90 20:03.30
78 Erin DeMarr 06:14.70 13:10.00 19:42.90 20:18.20
123 Jennifer Donakowski 06:17.00 13:33.70 20:27.90 20:58.80
166 Kelly Kaiser 06:51.10 14:22.20 21:35.70 22:21.60
181 Anjie Antkowiak 07:02.30 15:10.00 22:46.70 23:29.80
185 Patti Reynolds 07:13.60 15:32.60 23:10.30 23:55.70


Lowell TEAM# 113
PLACED 18 WITH A SCORE OF 439

49 Katie Clements 06:05.30 12:58.70 19:22.30 19:58.20
65 Lisa Wojciakowski 06:10.70 13:04.30 19:32.70 20:06.80
87 Holly Plattner 06:14.40 13:06.70 19:43.40 20:24.20
111 Abby Voss 06:28.10 13:30.50 20:07.00 20:45.30
127 Molly Kirsch 06:28.40 13:32.50 20:18.30 21:01.30
149 Katie Anderson 06:37.30 14:02.30 21:01.50 21:40.50
174 Ashley Cunningham 06:53.70 14:42.50 22:07.90 22:52.20


Battle Creek Lakeview TEAM# 104
PLACED 19 WITH A SCORE OF 461

12 Rachel Cox 05:43.50 12:08.00 18:12.10 18:52.40
41 Abigail Barnett 05:49.30 12:30.70 19:06.80 19:51.80
117 Jennifer Price 06:13.10 13:07.60 20:12.50 20:53.00
128 Alison McMullin 06:27.30 13:34.60 20:20.60 21:01.40
163 Natalie Nyberg 06:41.20 14:18.10 21:27.00 22:14.00
177 Christi Brisco 06:59.40 14:53.60 22:16.00 23:01.10
186 Sarah Mahr 07:10.10 15:29.40 23:15.30 23:58.30


Rochester TEAM# 116
PLACED 20 WITH A SCORE OF 477

72 Courtney Meeker 05:48.80 12:31.30 19:23.30 20:13.20
79 Leigha Christian 05:51.70 12:53.90 19:34.80 20:19.20
90 Julie Austin 06:04.70 13:00.30 19:42.10 20:25.40
114 Becky Pfeffer 06:14.10 13:17.50 20:06.30 20:49.00
122 Julie Donoghue 06:22.70 13:26.60 20:15.90 20:58.30
129 Meghan Matuszak 06:23.70 13:28.60 20:20.80 21:06.20
133 Jill Pfeffer 06:26.00 13:35.60 20:32.20 21:15.70

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A GIRLS TEAM RESULTS


Dearborn Edsel Ford TEAM# 107
PLACED 21 WITH A SCORE OF 481

38 Kristen Ibbetson 06:10.70 12:58.60 19:13.20 19:49.50
50 Jackie Warunek 06:01.40 12:54.90 19:19.40 19:58.30
105 Kristy Canty 06:05.40 13:20.70 19:58.00 20:39.70
138 Julie Ibbetson 06:15.70 13:33.10 20:43.80 21:27.40
150 Margaret Kroll 06:31.90 13:53.70 20:59.90 21:41.20
158 Jill Miller 06:32.00 14:07.10 21:17.30 22:01.80
169 Joanna Grandas 06:32.30 14:23.00 21:52.90 22:33.00


Swartz Creek TEAM# 123
PLACED 22 WITH A SCORE OF 484

64 Erin Stone 06:09.40 13:04.00 19:31.10 20:06.40
73 Kelly Stone 06:15.40 13:12.60 19:36.90 20:13.20
110 Bridgette Beeny 06:24.50 13:28.40 20:05.40 20:43.80
116 Kelly Schmiedeknecht 06:24.00 13:30.10 20:09.00 20:52.50
121 Antonia Grafton 06:22.80 13:28.90 20:16.00 20:56.10
125 Faith Hryman 06:34.80 13:37.80 20:17.00 21:00.10
131 Tara Hansen 06:27.50 13:35.20 20:26.90 21:10.70


Sterling Heights TEAM# 121
PLACED 23 WITH A SCORE OF 530

28 Joanna Fleming 05:56.90 12:37.80 18:54.50 19:35.80
104 Sarah Kane 06:11.50 13:18.00 19:58.60 20:39.40
106 Megan Hinkle 06:11.30 13:20.50 19:59.50 20:40.30
141 Vicki Niebrzydowski 06:10.50 13:39.60 20:50.10 21:30.20
151 Jenny Bowlus 06:24.90 13:53.40 21:02.00 21:42.30
187 Kathleen Goran 07:11.40 15:30.00 23:16.90 24:12.80


Grosse Pointe North TEAM# 109
PLACED 24 WITH A SCORE OF 622

98 Laura Secord 06:24.60 13:21.60 19:51.60 20:35.00
108 Laura Fisher 06:25.10 13:22.90 19:52.90 20:41.20
124 Tracy Secord 06:27.90 13:33.70 20:16.40 20:59.00
139 Katie Walton 06:38.90 13:53.60 20:44.70 21:28.80
153 Julia Weinert 06:38.80 14:07.70 21:05.50 21:47.10
161 Emily Borushko 06:39.10 14:08.80 21:27.00 22:09.60
164 Erika Palazzolo 06:46.70 14:25.50 21:40.20 22:15.00

1999 MHSAA CROSS COUNTRY FINAL CLASS A GIRLS TEAM RESULTS


Berkley TEAM# 105
PLACED 25 WITH A SCORE OF 635

22 Jaclyn House 05:51.40 12:28.30 18:45.60 19:21.80
113 Megan Russell 06:15.20 13:21.70 20:05.10 20:48.20
147 Sarah Wiley 06:23.70 13:49.20 20:52.20 21:35.80
175 Ashley Shirey 06:50.00 14:47.80 22:15.70 22:58.10
178 Emily Lemke 06:53.30 14:48.70 22:17.20 23:03.90
180 Jann Tomaro 06:50.30 14:48.70 22:35.00 23:20.90
182 Andrea Catalina 06:59.10 15:00.00 22:42.80 23:30.30


Port Huron TEAM# 114
PLACED 26 WITH A SCORE OF 686

112 Laura Slingerland 06:21.40 13:31.60 20:12.20 20:48.00
126 Melissa Spencer 06:16.00 13:17.60 20:14.20 21:00.80
130 Soolaine Erving 06:11.00 13:22.80 20:27.20 21:10.00
148 Melanie Rathje 06:34.90 14:02.90 21:00.50 21:39.40
170 Christie Summers 06:40.60 14:28.70 21:58.00 22:42.40
171 Cora Armstrong 06:46.20 14:38.20 22:07.30 22:45.80
183 Natalie Hallay 07:01.40 15:08.90 22:52.30 23:38.80


Wyandotte Roosevelt TEAM# 128
PLACED 27 WITH A SCORE OF 786

135 Amanda Village 06:31.20 13:43.30 20:33.80 21:19.00
152 Janel Phillips 06:33.10 13:59.30 21:00.80 21:45.00
159 Kristy Beesley 06:34.90 14:07.90 21:25.90 22:04.30
168 Cheryl Engfehr 06:48.90 14:27.20 21:40.80 22:25.80
172 Celia Flachsman 06:55.30 14:50.00 22:08.50 22:47.50
176 Jessica Lockwood 06:54.70 14:49.90 22:13.50 22:59.50
179 Karen Engfehr 07:01.50 14:50.50 22:19.60 23:04.50


INDIVIDUALS:

PL NAME SCHOOL TIME 1st Mile 2nd Mile 3rd Mile
1.Katie Boyles Rochester Adams 17:55.5 05:39.6 11:47.9 17:19.6
2.Teresa Bongiovanni Romeo 18:00.4 05:32.7 11:45.2 17:23.4
3.Kalin Toedebusch Rockford 18:01.3 05:32.6 11:45.0 17:25.5
4.Linsey Blaisdell Rockford 18:07.4 05:32.7 11:45.8 17:29.5
5.Emily Blakeslee Rockford 18:32.6 05:36.1 11:56.1 17:55.3
6.Julia Schmidt Romeo 18:41.3 05:51.2 12:10.2 18:04.7
7.Michelle Suszek Alpena 18:45.0 05:40.2 12:06.8 18:10.2
8.Katie Kramer Highland-Milford 18:45.4 05:42.6 12:11.2 18:08.9
9.Brittany Ballard Midland 18:46.1 05:35.2 12:09.4 18:11.3
10.Karen Leroy Oxford 18:49.9 05:44.4 12:10.7 18:14.4
11.Andrea Parker Livonia Stevenson 18:50.1 05:43.3 12:07.6 18:10.6
12.Amber Culp Ann Arbor Pioneer 18:50.6 05:43.9 12:07.6 18:10.8
13.Renae Sobie Rockford 18:50.6 05:44.0 12:16.6 18:16.0
14.Rachel Cox Battle Creek Lakeview 18:52.4 05:43.5 12:08.0 18:12.1
15.Stephanie Sayler Romeo 18:56.7 05:48.6 12:16.1 18:18.1
16.Jenny Gerteisen Portage Central 18:57.1 05:53.4 12:18.2 18:22.8
17.Marne Smiley Sterling Heights Stevens 18:57.8 05:50.9 12:07.0 18:17.3
18.Kendra Snyder Holland 18:59.2 05:57.5 12:17.8 18:22.5
19.Elisa Elzinga Temperance Bedford 19:04.8 05:47.5 12:15.5 18:23.2
20.Melanie Batey Davison 19:06.1 05:55.9 12:17.4 18:26.7
21.Sarah Sherman Grand Haven 19:06.2 05:47.0 12:32.1 18:32.6
22.Nina Schmitt Novi 19:07.3 05:50.0 12:19.4 18:29.3
23.Jordan Hartmann Rockford 19:10.1 05:42.7 12:17.0 18:33.6
24.Danielle Chase Saline 19:13.8 05:56.9 12:29.6 18:39.0
25.Chelsea Loomis Traverse City West 19:14.2 05:49.2 12:23.6 18:36.0
26.Kelsey Toedebusch Rockford 19:16.8 05:46.7 12:21.3 18:37.2
27.Shannon Stanley Rochester Adams 19:18.4 06:00.6 12:33.8 18:43.4
28.Mimi Speyer Grand Rapids Christian 19:18.8 06:05.8 12:28.7 18:39.3
29.Jaclyn House Berkley 19:21.8 05:51.4 12:28.3 18:45.6
30.Megan Newton East Lansing 19:23.5 06:05.9 12:34.6 18:45.4
31.Megan Lewis Traverse City Central 19:24.8 06:10.0 12:47.9 18:50.1
32.Nicolette Merritt Greenville 19:26.5 05:55.0 12:32.4 18:47.8
33.Sarah Hastings Traverse City Central 19:27.5 06:08.1 12:46.7 18:49.2
34.Heidi Crowley Grosse Pointe South 19:28.2 05:59.5 12:32.6 18:43.3
35.Lori VanderMeulen Grand Rapids Union 19:29.0 06:05.7 12:35.0 18:49.7
36.Ryan Hittle Brighton 19:29.3 06:12.1 12:42.7 18:51.5
37.Megan Coughlin Waterford Mott 19:30.3 05:57.9 12:36.5 18:50.9
38.Taylor Bones Bloomfield Hills Lahser 19:31.7 05:54.4 12:23.9 18:50.1
39.Kellie Nicholson Temperance Bedford 19:33.4 05:55.6 12:42.2 18:53.2
40.Kristyn Kern White Lake Lakeland 19:34.1 05:50.3 12:36.9 18:55.1
41.Kathryn Buckham Kalamazoo Central 19:34.6 05:58.9 12:37.2 18:56.2
42.Joanna Fleming Sterling Heights 19:35.8 05:56.9 12:37.8 18:54.5
43.Kristi Godlewski Grand Haven 19:36.4 05:54.1 12:39.1 18:57.9
44.Amanda Lee South Lyon 19:37.6 05:55.3 12:32.7 18:57.0
45.Laura Schimmel Pinckney 19:39.1 05:57.7 12:40.9 18:59.4
46.Megan O'Laughlin Midland Dow 19:39.3 05:52.4 12:36.3 18:56.2
47.Kristen Bedford Midland 19:40.4 05:54.1 12:36.3 18:58.7
48.Karen Sharrow-Reabe Flushing 19:41.0 06:01.2 12:46.0 19:03.9
49.Christine Moore Grand Rapids Forest Hill 19:41.3 06:02.6 12:45.5 19:02.9
50.Michelle Kinkela Sterling Heights Stevens 19:41.7 05:53.2 12:20.1 18:55.5
51.Heidi Hondorp Holland 19:42.5 06:00.9 12:44.0 19:02.8
52.Laura Larivee Troy 19:43.5 05:59.4 12:45.7 19:07.5
53.Chelsea Gottshall Rochester Adams 19:43.8 06:01.6 12:43.4 19:03.7
54.Rebecca Lewis West Bloomfield 19:45.0 06:01.6 12:37.5 19:04.3
55.Allison Kraeger Saline 19:45.4 05:56.4 12:45.2 19:11.5
56.Dana Larivee Troy 19:45.5 05:59.3 12:45.7 19:12.8
57.Heather Haskins Portage Central 19:45.8 06:12.7 12:49.8 19:11.1
58.Rebecca Hall East Lansing 19:45.8 06:06.2 12:37.2 19:02.7
59.Chelsea Knight Ypsilanti 19:47.6 05:53.3 12:39.3 19:05.5
60.Andrea Moreland Rochester Adams 19:48.1 06:01.7 12:37.5 19:05.2
61.Kirsten Winfield Grosse Pointe South 19:48.9 06:02.4 12:45.1 19:12.8
62.Heidi Frank North Farmington 19:49.4 05:55.2 12:44.0 19:08.7
63.Kristen Ibbetson Dearborn Edsel Ford 19:49.5 06:10.7 12:58.6 19:13.2
64.Amy Greene Traverse City West 19:50.0 06:07.7 12:48.4 19:09.2
65.Sara Paklaian Troy 19:51.4 06:12.7 12:53.9 19:12.9
66.Abigail Barnett Battle Creek Lakeview 19:51.8 05:49.3 12:30.7 19:06.8
67.Bridget Scallen Grosse Pointe South 19:51.8 06:01.1 12:40.9 19:13.1
68.Michele Harburg Ann Arbor Pioneer 19:52.4 06:07.0 12:47.5 19:13.7
69.Andrea Pollack Ann Arbor Pioneer 19:52.9 06:11.1 12:59.8 19:16.3
70.Danielle Ursing Southgate Anderson 19:53.0 06:03.3 12:53.1 19:16.4
71.Rikki Owczarzak Bay City Western 19:53.2 06:02.2 12:52.5 19:14.6
72.Jana Favela Traverse City West 19:53.8 06:10.4 12:53.8 19:15.1
73.Becky Witkop Traverse City Central 19:56.1 06:13.7 12:59.2 19:19.7
74.Adrian Chouinard Traverse City Central 19:57.2 06:13.1 12:59.2 19:19.0
75.Brittany Gregory Traverse City West 19:57.3 06:10.3 12:55.6 19:18.0
76.Amy Baker Ann Arbor Huron 19:57.7 06:05.4 12:53.1 19:19.1
77.Carrie Davis Eaton Rapids 19:58.1 06:10.5 12:55.2 19:18.4
78.Katie Clements Lowell 19:58.2 06:05.3 12:58.7 19:22.3
79.Jackie Warunek Dearborn Edsel Ford 19:58.3 06:01.4 12:54.9 19:19.4
80.Julie Hufnagel Birmingham Marian 19:58.7 06:14.2 12:55.8 19:19.7
81.Valerie Kunde East Kentwood 19:58.9 06:01.2 12:49.6 19:19.6
82.Sara Pilon Livonia Stevenson 19:59.3 06:10.6 12:50.8 19:19.7
83.Krystin Jarrell Walled Lake Western 19:59.7 06:03.6 12:53.2 19:21.2
84.Megan Olson Portage Central 20:00.2 06:11.2 12:58.0 19:22.6
85.Debbie Lada Birmingham Groves 20:00.5 06:11.9 12:57.0 19:21.5
86.Emily Monti Brighton 20:00.8 06:09.2 12:39.3 19:19.2
87.Kaitlyn Cheesebro Portage Central 20:01.4 06:11.6 12:52.8 19:21.2
88.Minna Hancock Temperance Bedford 20:01.7 05:55.0 12:35.9 19:15.6
89.Amy Hatfield Saline 20:02.0 06:01.8 12:52.6 19:17.3
90.Gail Stech Ypsilanti Lincoln 20:02.0 05:53.9 12:48.7 19:21.4
91.Sarah Romanski Holly 20:02.3 06:00.6 12:51.7 19:22.3
92.Kate Finkenstaedt Grosse Pointe South 20:02.9 06:07.5 12:56.4 19:23.3
93.Lisa Christensen Alpena 20:03.3 06:08.6 12:57.4 19:24.9
94.Briana Ursing Southgate Anderson 20:03.6 06:03.2 12:52.8 19:17.5
95.Nora Colligan Rockford 20:04.1 05:40.9 12:35.0 19:22.9
96.Sarah Polletta Farmington Hills Mercy 20:04.9 06:01.2 12:53.1 19:21.6
97.Leah Cressman Ann Arbor Pioneer 20:05.4 06:07.7 12:53.4 19:27.5
98.Rachel Eyler Ann Arbor Pioneer 20:05.5 05:58.5 12:57.4 19:27.9
99.Kelly Byrne Rochester Adams 20:05.5 06:07.6 12:55.8 19:25.7
100.Mary Gibson Grosse Pointe South 20:06.0 06:04.5 12:54.5 19:23.7
101.Erin Stone Swartz Creek 20:06.4 06:09.4 13:04.0 19:31.1
102.Kelly Waldo Birmingham Marian 20:06.5 06:13.6 12:56.6 19:23.3
103.Lisa Wojciakowski Lowell 20:06.8 06:10.7 13:04.3 19:32.7
104.Colleen Faes Hartland 20:07.7 06:05.3 13:02.3 19:28.7
105.Jessie Stewart Kalamazoo Loy Norrix 20:08.2 06:00.0 12:46.8 19:25.7
106.Alicia Glover Flushing 20:08.6 06:12.7 12:59.2 19:28.1
107.Jennifer Fitzgerald Sterling Heights Stevens 20:08.9 06:10.7 12:58.6 19:25.9
108.Stephanie Morrison Highland-Milford 20:10.6 06:07.5 12:59.6 19:31.6
109.Anna Davis Eaton Rapids 20:11.1 06:06.6 12:55.4 19:32.4
110.Katherine Frank Hartland 20:11.4 06:08.5 13:00.5 19:28.9
111.Erin Patton Saline 20:11.9 06:11.3 13:00.2 19:29.9
112.Amy Blum Saline 20:12.7 06:02.3 12:55.5 19:30.8
113.Elaine Brady Troy 20:13.1 06:11.3 12:54.4 19:29.7
114.Courtney Meeker Rochester 20:13.2 05:48.8 12:31.3 19:23.3
115.Kelly Stone Swartz Creek 20:13.2 06:15.4 13:12.6 19:36.9
116.Katherine Seiter Pinckney 20:13.3 06:12.9 13:09.1 19:39.3
117.Ginger Wiersma Zeeland 20:13.6 06:02.7 12:57.2 19:35.5
118.Anna Williams Flint Carman-Ainsworth 20:14.4 05:59.9 12:52.2 19:30.8
119.Colleen Johnson Highland-Milford 20:14.6 06:10.7 13:06.9 19:35.3
120.Renee Loehndorf Saline 20:15.3 06:10.9 13:05.8 19:34.2
121.Julie Knasel Birmingham Groves 20:15.9 06:17.6 13:05.9 19:34.0
122.Elise Lewis Traverse City Central 20:16.5 06:17.1 13:12.9 19:41.6
123.Susan Duncan Livonia Churchill 20:16.7 06:14.1 13:08.8 19:38.2
124.Renee Vela Sterling Heights Stevens 20:16.8 06:07.4 12:55.2 19:32.1
125.Angie Sheehan Lansing Waverly 20:17.0 06:27.5 13:20.4 19:43.8
126.Erin DeMarr Alpena 20:18.2 06:14.7 13:10.0 19:42.9
127.Leigha Christian Rochester 20:19.2 05:51.7 12:53.9 19:34.8
128.Stephanie Proos Sterling Heights Stevens 20:19.9 06:11.1 12:54.6 19:35.5
129.Kristin Echols Novi 20:20.0 06:11.1 13:07.3 19:40.9
130.Anna Schaberg Okemos 20:20.1 06:00.7 13:04.6 19:41.3
131.Marchelle Fuller Flushing 20:20.6 06:10.7 13:05.1 19:38.3
132.MacKenzie Martin Portage Central 20:21.1 06:12.3 13:06.1 19:39.7
133.Stephanie KaulferschBrighton 20:21.8 06:12.5 13:09.6 19:40.0
134.Susanna Christmuj Ann Arbor Pioneer 20:22.7 06:06.6 13:10.6 19:41.5
135.Steffanie Rousseau Livonia Stevenson 20:23.5 06:09.8 13:04.5 19:42.4
136.Martha Graham Midland 20:23.6 06:09.9 13:06.8 19:46.3
137.Lindsay Mohrhardt Traverse City West 20:24.1 06:12.2 13:08.7 19:42.1
138.Holly Plattner Lowell 20:24.2 06:14.4 13:06.7 19:43.4
139.Amanda Kinner Brighton 20:24.4 06:11.9 13:11.1 19:41.6
140.Briana Wade Ann Arbor Pioneer 20:25.0 06:10.7 13:07.2 19:46.6
141.Julie Austin Rochester 20:25.4 06:04.7 13:00.3 19:42.1
142.Laura Brosius Saline 20:25.9 06:06.6 13:05.9 19:45.3
143.Nicole Zonca Utica Ford 20:26.0 06:12.3 13:06.2 19:46.0
144.Nicole Blake Sterling Heights Stevens 20:26.5 06:08.7 12:59.8 19:41.3
145.Juanita Thomas Detroit Cass Tech 20:26.5 06:10.5 13:11.0 19:46.5
146.Leslie Tableman Lansing Eastern 20:27.0 06:20.2 13:12.9 19:47.1
147.Valerie Burnisky Farmington Hills Mercy 20:27.3 06:03.9 13:01.7 19:43.5
148.Jackie Coch Brownstown Woodhaven 20:29.0 06:10.3 13:04.3 19:47.8
149.Lauren Hendry Flushing 20:29.5 06:11.9 13:08.4 19:48.9
150.Kristin Balla Farmington 20:29.6 06:16.4 13:14.7 19:46.4
151.Kristy Brown Lansing Eastern 20:29.6 06:19.9 13:12.8 19:50.7
152.Anna Dutcher Flushing 20:29.7 06:21.6 13:25.9 19:52.4
153.Rebecca Walter Birmingham Groves 20:30.6 06:20.2 13:15.3 19:51.2
154.Katie Marasco Warren Cousino 20:31.1 06:10.1 13:12.2 19:52.7
155.Emily Johnston Traverse City West 20:31.3 06:12.8 13:02.9 19:46.2
156.Martha Smith Highland-Milford 20:32.3 06:10.5 13:07.3 19:44.8
157.Iris Slater Brighton 20:32.6 06:07.0 13:08.0 19:50.4
158.Laura Secord Grosse Pointe North 20:35.0 06:24.6 13:21.6 19:51.6
159.Lauren Sherrard Birmingham Seaholm 20:35.5 06:16.2 13:14.5 19:56.3
160.Stacey Hoffman St. Johns 20:35.6 06:27.5 13:28.8 19:57.2
161.Julie Sachau Livonia Stevenson 20:36.1 06:16.3 13:11.5 19:52.7
162.Julie Lehning Highland-Milford 20:36.5 06:20.7 13:21.2 19:56.9
163.Cassie Edwards Warren Mott 20:36.8 06:11.2 13:08.7 19:53.3
164.Diana Martin Brighton 20:37.1 05:58.7 12:53.8 19:50.9
165.Renne Moncion Romeo 20:37.3 06:19.9 13:19.4 19:57.5
166.Tara Tarole Livonia Stevenson 20:38.6 06:16.6 13:18.7 19:58.0
167.Sarah Kane Sterling Heights 20:39.4 06:11.5 13:18.0 19:58.6
168.Kristy Canty Dearborn Edsel Ford 20:39.7 06:05.4 13:20.7 19:58.0
169.Megan Hinkle Sterling Heights 20:40.3 06:11.3 13:20.5 19:59.5
170.Vanessa Kinczkowski Brighton 20:41.2 06:16.5 13:19.8 20:00.0
171.Laura Fisher Grosse Pointe North 20:41.2 06:25.1 13:22.9 19:52.9
172.Sarah Penn Lake Orion 20:42.0 06:32.9 13:33.1 20:02.8
173.Holly Barocio Utica 20:42.3 06:13.6 13:20.7 19:59.3
174.Margaret Bell Troy 20:42.5 06:16.9 13:17.4 20:03.4
175.Bridgette Beeny Swartz Creek 20:43.8 06:24.5 13:28.4 20:05.4
176.Rebekah Hill Grand Rapids Northview 20:43.8 06:10.1 13:26.8 20:02.5
177.Abby Voss Lowell 20:45.3 06:28.1 13:30.5 20:07.0
178.Rachel Jones Plymouth Salem 20:45.6 06:13.0 13:24.4 20:04.1
179.Erica Nichols Grand Ledge 20:46.5 06:18.1 13:08.7 19:58.8
180.Cindy Kus Lake Orion 20:47.4 06:32.9 13:33.6 20:05.8
181.Rachael Green Hazel Park 20:47.8 06:15.4 13:21.1 20:05.4
182.Laura Slingerland Port Huron 20:48.0 06:21.4 13:31.6 20:12.2
183.Megan Russell Berkley 20:48.2 06:15.2 13:21.7 20:05.1
184.Becky Pfeffer Rochester 20:49.0 06:14.1 13:17.5 20:06.3
185.Stephanie Early Birmingham Seaholm 20:50.3 06:23.1 13:23.9 20:05.1
186.Josephene Lampasona Fraser 20:50.9 06:18.8 13:21.8 20:08.4
187.Marissa Montgomery Livonia Stevenson 20:51.5 06:22.8 13:27.1 20:12.2
188.Kelly SchmiedeknechtSwartz Creek 20:52.5 06:24.0 13:30.1 20:09.0
189.Jennifer Price Battle Creek Lakeview 20:53.0 06:13.1 13:07.6 20:12.5
190.Maureen Hoehn Grosse Pointe South 20:53.0 06:21.0 13:29.2 20:14.5
191.Lis Hyde Rochester Adams 20:54.2 06:24.8 13:33.3 20:11.9
192.Katie Marttila Highland-Milford 20:54.4 06:17.5 13:23.3 20:15.4
193.Antonia Grafton Swartz Creek 20:56.1 06:22.8 13:28.9 20:16.0
194.Michelle Noble Saginaw Heritage 20:57.4 06:17.2 13:29.1 20:22.3
195.Julie Donoghue Rochester 20:58.3 06:22.7 13:26.6 20:15.9
196.Jennifer Donakowski Alpena 20:58.8 06:17.0 13:33.7 20:27.9
197.Tracy Secord Grosse Pointe North 20:59.0 06:27.9 13:33.7 20:16.4
198.Faith Hryman Swartz Creek 21:00.1 06:34.8 13:37.8 20:17.0
199.Melissa Spencer Port Huron 21:00.8 06:16.0 13:17.6 20:14.2
200.Molly Kirsch Lowell 21:01.3 06:28.4 13:32.5 20:18.3
201.Alison McMullin Battle Creek Lakeview 21:01.4 06:27.3 13:34.6 20:20.6
202.Adrienne Cholette Southgate Anderson 21:05.7 06:16.8 13:27.5 20:20.6
203.Meghan Matuszak Rochester 21:06.2 06:23.7 13:28.6 20:20.8
204.Soolaine Erving Port Huron 21:10.0 06:11.0 13:22.8 20:27.2
205.Tara Hansen Swartz Creek 21:10.7 06:27.5 13:35.2 20:26.9
206.Alexandria Shepard Owosso 21:11.3 06:22.5 13:31.2 20:25.7
207.Kristen Hoffman Warren Cousino 21:11.9 06:31.9 13:45.4 20:29.6
208.Tammy Chanady Lincoln Park 21:12.9 06:13.5 13:45.7 20:31.9
209.Kyle Tiberg Traverse City Central 21:13.1 06:23.0 13:39.2 20:34.6
210.Jill Pfeffer Rochester 21:15.7 06:26.0 13:35.6 20:32.2
211.Jennifer Froelich Macomb Dakota 21:18.0 06:21.9 13:44.6 20:38.3
212.Melissa Beglin Portage Central 21:18.5 06:21.7 13:42.1 20:43.6
213.Amanda Village Wyandotte Roosevelt 21:19.0 06:31.2 13:43.3 20:33.8
214.Lauren Shuster Flushing 21:19.2 06:25.3 13:36.9 20:42.8
215.Geneva Jones Detroit Cooley 21:20.8 06:22.9 13:49.8 20:42.6
216.Kristin Stephens Traverse City West 21:21.7 06:23.7 13:41.5 20:43.6
217.Anna Springsteen Greenville 21:21.7 06:23.6 13:42.3 20:41.9
218.Amanda Dushane Monroe 21:21.8 06:32.8 13:53.4 20:43.6
219.Krista Valentage Utica Eisenhower 21:24.5 06:25.2 13:37.5 20:41.3
220.Lauren Wisniewski Troy Athens 21:25.0 06:33.7 13:53.3 20:48.9
221.Julie Ibbetson Dearborn Edsel Ford 21:27.4 06:15.7 13:33.1 20:43.8
222.Katie Walton Grosse Pointe North 21:28.8 06:38.9 13:53.6 20:44.7
223.Elizabeth Osburn Grosse Pointe South 21:29.6 06:06.9 13:17.0 20:40.0
224.Vicki Niebrzydowski Sterling Heights 21:30.2 06:10.5 13:39.6 20:50.1
225.CiCi Kaltz Highland-Milford 21:30.3 06:30.0 13:51.2 20:51.7
226.Amy Fiedler Troy 21:32.9 06:21.0 13:43.1 20:50.5
227.Karen Adado Flushing 21:33.1 06:33.0 13:50.2 20:50.3
228.Patty Timmons Portage Central 21:34.2 06:26.4 13:50.6 20:50.0
229.Paarul Chandra Troy Athens 21:34.2 06:34.2 13:52.2 20:49.1
230.Kathryn Boettcher Traverse City Central 21:34.5 06:41.4 14:05.5 20:53.6
231.Julie Kamer Port Huron Northern 21:35.4 06:25.9 13:56.6 20:57.3
232.Sarah Wiley Berkley 21:35.8 06:23.7 13:49.2 20:52.2
233.Joelle Davis Garden City 21:37.6 06:30.6 13:53.7 20:55.8
234.Kristen Niemi Garden City 21:38.5 06:38.3 14:03.6 20:56.5
235.Melanie Rathje Port Huron 21:39.4 06:34.9 14:02.9 21:00.5
236.Jessica Martin Troy Athens 21:39.9 06:34.3 13:55.3 20:59.3
237.Katie Anderson Lowell 21:40.5 06:37.3 14:02.3 21:01.5
238.Margaret Kroll Dearborn Edsel Ford 21:41.2 06:31.9 13:53.7 20:59.9
239.Jenny Bowlus Sterling Heights 21:42.3 06:24.9 13:53.4 21:02.0
240.Janel Phillips Wyandotte Roosevelt 21:45.0 06:33.1 13:59.3 21:00.8
241.Julia Weinert Grosse Pointe North 21:47.1 06:38.8 14:07.7 21:05.5
242.Nikki Hyry Romeo 21:49.2 06:35.4 14:04.2 21:06.7
243.Morgan Fiedler Troy 21:50.6 06:21.9 13:43.7 21:01.9
244.Nina Benedittini Utica 21:55.0 06:34.6 14:01.2 21:07.3
245.Nichole Salisbury Temperance Bedford 21:57.4 06:34.1 14:03.4 21:11.9
246.Amy Fredrick Temperance Bedford 22:00.2 06:33.6 14:03.8 21:18.6
247.Jill Miller Dearborn Edsel Ford 22:01.8 06:32.0 14:07.1 21:17.3
248.Kristy Beesley Wyandotte Roosevelt 22:04.3 06:34.9 14:07.9 21:25.9
249.Pamela McPherson Romeo 22:08.1 06:39.9 14:09.3 21:24.8
250.Emily Borushko Grosse Pointe North 22:09.6 06:39.1 14:08.8 21:27.0
251.Melissa Moncion Romeo 22:10.5 06:36.1 14:05.2 21:28.6
252.Natalie Nyberg Battle Creek Lakeview 22:14.0 06:41.2 14:18.1 21:27.0
253.Erika Palazzolo Grosse Pointe North 22:15.0 06:46.7 14:25.5 21:40.2
254.Denitra Robinson Rochester Adams 22:15.2 06:34.9 14:13.4 21:33.2
255.Loan Portlance Harrison Twp. L'Anse Cre 22:16.7 06:37.8 14:17.2 21:32.7
256.Kelly Kaiser Alpena 22:21.6 06:51.1 14:22.2 21:35.7
257.Lindsay Domigan Temperance Bedford 22:23.8 06:36.6 14:17.5 21:37.4
258.Cheryl Engfehr Wyandotte Roosevelt 22:25.8 06:48.9 14:27.2 21:40.8
259.Joanna Grandas Dearborn Edsel Ford 22:33.0 06:32.3 14:23.0 21:52.9
260.Jodie Durecki Warren Mott 22:33.5 06:18.0 14:52.4 21:48.4
261.Christie Summers Port Huron 22:42.4 06:40.6 14:28.7 21:58.0
262.Cora Armstrong Port Huron 22:45.8 06:46.2 14:38.2 22:07.3
263.Celia Flachsman Wyandotte Roosevelt 22:47.5 06:55.3 14:50.0 22:08.5
264.Kathryn Danyko Sterling Heights Stevens 22:48.2 05:53.4 13:02.5 21:48.8
265.Ashley Cunningham Lowell 22:52.2 06:53.7 14:42.5 22:07.9
266.Maggie Srodek Harper Woods Regina 22:53.5 06:41.1 14:35.5 22:10.4
267.Maya Caldwell Detroit Cass Tech 22:56.2 06:26.7 14:23.8 22:13.0
268.Ashley Shirey Berkley 22:58.1 06:50.0 14:47.8 22:15.7
269.Jessica Lockwood Wyandotte Roosevelt 22:59.5 06:54.7 14:49.9 22:13.5
270.Christi Brisco Battle Creek Lakeview 23:01.1 06:59.4 14:53.6 22:16.0
271.Emily Lemke Berkley 23:03.9 06:53.3 14:48.7 22:17.2
272.Karen Engfehr Wyandotte Roosevelt 23:04.5 07:01.5 14:50.5 22:19.6
273.Nina Krause Harrison Twp. L'Anse Cre 23:06.9 07:02.9 14:57.3 22:18.2
274.Jann Tomaro Berkley 23:20.9 06:50.3 14:48.7 22:35.0
275.Anjie Antkowiak Alpena 23:29.8 07:02.3 15:10.0 22:46.7
276.Andrea Catalina Berkley 23:30.3 06:59.1 15:00.0 22:42.8
277.Natalie Hallay Port Huron 23:38.8 07:01.4 15:08.9 22:52.3
278.Lauren Miller Temperance Bedford 23:40.6 06:53.2 15:03.6 22:56.3
279.Patti Reynolds Alpena 23:55.7 07:13.6 15:32.6 23:10.3
280.Sarah Mahr Battle Creek Lakeview 23:58.3 07:10.1 15:29.4 23:15.3
281.Kathleen Goran Sterling Heights 24:12.8 07:11.4 15:30.0 23:16.9
282.Stacey Lepage Monroe 27:30.2 07:45.4 17:12.8 26:28.9