Quest for Breath

back to results

Oct. 16, 2006

Quest for Breath
Results provided by Everal Race Management

Overall Female Open Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Katherine Gillman Whitmore Lake MI 39 8 21:26.9 6:55/M
2 Heather Ilayan Milan MI 31 14 23:00.3 7:25/M
3 Mary Osbach Ann Arbor MI 99 20 23:45.6 7:40/M

Overall Female Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Bridget Clouse 47 31 24:54.9 8:02/M
2 Ellen Stretlien 51 54 28:10.1 9:05/M
3 Aarika Woodard 99 68 29:38.2 9:34/M

Female Youth
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Anne Reed 9 63 29:04.1 9:23/M
2 Carly Hicks Wayzata MN 10 85 33:38.2 10:51/M

Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jennifer Lebiedz 18 65 29:09.5 9:24/M

Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lauren Casanova Ann Arbor MI 23 33 25:01.2 8:04/M
2 Erica Maliszewski Rochester Hills MI 26 36 25:45.5 8:18/M
3 Laura Good 25 44 27:00.6 8:43/M
4 Trisha Baird Howell MI 27 48 27:10.1 8:46/M
5 Sarah Mabley Ann Arbor MI 23 50 27:21.4 8:49/M
6 Bridget Lebiedz 22 56 28:30.3 9:12/M
7 Christa Hardin 27 57 28:36.1 9:14/M
8 Brita Beitter Ann Arbor MI 25 58 28:36.7 9:14/M
9 Melinda Koslow 26 60 28:47.6 9:17/M
10 Katy Lebiedz 24 64 29:09.5 9:24/M
11 Jenny Knoester 22 72 29:56.4 9:39/M
12 Kym Caporosso 25 74 30:16.2 9:46/M
13 Nicole Osterland 26 80 31:50.9 10:16/M
14 Kimberly Cook 28 83 33:23.7 10:46/M
15 Kristine Tripp 26 92 35:54.6 11:35/M

Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jenny Alkema 33 23 23:56.0 7:43/M
2 Kelly Leitman 39 29 24:50.8 8:01/M
3 Heather Winkelman 36 32 24:55.0 8:02/M
4 Kristen Wittenback 30 41 26:58.0 8:42/M
5 Johanna Byrd Oakland MI 31 45 27:01.8 8:43/M
6 Martin Rhiannon Troy MI 32 47 27:08.7 8:45/M
7 Maria Colavincenzo 30 49 27:12.3 8:46/M
8 Charlene Fell 37 51 27:26.3 8:51/M
9 Julie Byrd Birmingham MI 32 53 27:57.7 9:01/M
10 Wendy Brown 36 55 28:25.7 9:10/M
11 Gretchen Addor 37 59 28:46.2 9:17/M
12 Nicole Walsh Beverly Hills MI 38 62 28:59.2 9:21/M
13 Andrea Sellers 33 71 29:55.6 9:39/M
14 L. April Gage Ann Arbor MI 37 81 32:00.6 10:19/M
15 Amy Francis 33 82 33:13.5 10:43/M
16 Rebecca Weeks 31 87 34:18.2 11:04/M
17 Deedra Champagne Ortonville MI 31 94 36:07.0 11:39/M
18 Amy Boyk 36 95 36:09.5 11:40/M

Female 60 & up
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Marlene Salberg Ann Arbor MI 61 97 42:10.0 13:36/M

No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Patty Hicks 99 89 34:46.7 11:13/M

Overall Male Open Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ryan Piippo Royal Oak MI 28 1 16:11.2 5:13/M
2 Joseph Banyai 17 2 18:41.1 6:02/M
3 Rustin Beam 35 3 19:35.1 6:19/M

Overall Male Masters Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brian Gesner Pinckney MI 48 4 20:17.6 6:33/M
2 Fred Knight Ann Arbor MI 48 7 20:52.7 6:44/M
3 Chad Opfermann Ypsilanti MI 99 9 21:32.6 6:57/M

Male Youth
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kevin Knight Ann Arbor MI 12 5 20:52.3 6:44/M
2 Patrick Sheppell Troy MI 14 26 24:24.1 7:52/M
3 Harry Barrmorris 11 35 25:28.9 8:13/M
4 Dennis Walsh Beverly Hills MI 12 37 26:01.3 8:24/M
5 Sam Olson 12 38 26:06.2 8:25/M
6 Josh Wittenback 9 43 26:59.9 8:42/M
7 Andrew Rinke 11 46 27:06.0 8:45/M
8 Timmy Walsh Beverly Hills MI 9 61 28:57.7 9:20/M
9 Nathan Brecht 12 66 29:32.5 9:32/M
10 David Brecht 12 67 29:32.6 9:32/M
11 Thomas Rinke 11 76 31:34.4 10:11/M
12 George Rinke 11 78 31:39.9 10:13/M
13 Conor Howe Ann Arbor MI 12 84 33:37.7 10:51/M
14 Charlie Hicks Wayzata MN 8 88 34:46.6 11:13/M
15 Linos Bapscodl Saline MI 5 90 35:17.0 11:23/M
16 Lewis Gago Ann Arbor MI 0 98 42:44.8 13:47/M

Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Josh Degutis Ann Arbor MI 15 12 22:35.2 7:17/M

Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tom Maliszewski Rochester Hills MI 28 17 23:30.5 7:35/M
2 Garrett Griffin 27 19 23:35.5 7:36/M
3 Kyle Baird Howell MI 26 25 24:16.6 7:50/M
4 Ben Bottrell Ann Arbor MI 25 28 24:44.4 7:59/M
5 Zach Zeid 23 34 25:02.6 8:05/M
6 Tiffany Tsang 26 39 26:07.9 8:25/M

Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ben Cooper Walled Lake MI 30 6 20:52.3 6:44/M
2 John Galvin 32 10 22:28.6 7:15/M
3 David Byrd Oakland MI 36 11 22:32.6 7:16/M
4 Gurjit Mandair Ann Arbor MI 31 13 22:53.6 7:23/M
5 Todd Festerling Ann Arbor MI 38 15 23:01.2 7:25/M
6 Galen Desrosios Bloomfield Hills M 36 16 23:06.3 7:27/M
7 Chris Wegener 35 21 23:51.3 7:42/M
8 Kurt Terrien Rochester MI 36 22 23:55.0 7:43/M
9 Adam Schoener Almont MI 37 42 26:58.9 8:42/M
10 Doug Champagne 31 93 36:06.9 11:39/M

Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kevin Cuddihy 49 18 23:34.1 7:36/M
2 Kevin Price Canton MI 46 40 26:11.6 8:27/M
3 George Klinich 40 52 27:40.8 8:55/M
4 Scott Olson 42 73 30:08.7 9:43/M
5 Luis Gago Ann Arbor MI 40 79 31:47.2 10:15/M
6 Leo Babcock 45 91 35:17.1 11:23/M

Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dennis Watson Ann Arbor MI 52 24 24:10.8 7:48/M
2 Thomas Claflin Brighton MI 58 27 24:30.4 7:54/M
3 Mark Delbrugge Lincoln Park MI 55 30 24:54.1 8:02/M
4 Tom Stretlien 51 70 29:48.6 9:37/M
5 Mike Lebiedz 51 75 30:36.3 9:52/M
6 Bruce Boman Ann Arbor MI 56 86 33:52.4 10:55/M
7 Ashraf Zeid Dearborn MI 58 96 36:38.1 11:49/M

No Age Given
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Unkown Woodard 99 69 29:47.9 9:36/M
2 Noah Gago 99 77 31:39.7 10:13/M