Kayla O'Mara Memorial Races

back to results

Aug. 6, 2011

Kayla O'Mara Memorial Races
Goodrich, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Kayla O'Mara Memorial Races 5k Races
Age Group Results
August 06, 2011
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing

5K Run

Overall Female Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Pogue Goodrich MI 304 19 11 17:51.0 5:45/M
Top

Overall Female Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marybeth Reader Bloomfield MI 55 42 38 20:01.8 6:27/M
Top

Overall Female Grand Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wanda Handlin Flushing MI 365 54 113 24:49.1 8:00/M
Top

Female 12 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexa Keiser Holly 31 9 96 24:02.3 7:45/M
2 Morgan Turk Lapeer MI 327 10 107 24:36.2 7:56/M
3 Madelyn Harville Goodrich MI 179 12 120 25:03.1 8:05/M
4 Mariah Cornelius Pinckney MI 453 11 155 27:19.6 8:49/M
5 Madison Stevenson Goodrich MI 344 09 199 29:48.0 9:37/M
6 Margaret Tremblay Goodrich 208 12 211 30:04.9 9:42/M
7 Madeline Reneaud Goodrich MI 22 11 226 31:30.9 10:10/M
8 Hope McCallum Ortonville MI 287 12 234 31:58.1 10:19/M
9 Jenna Keiser Holly MI 272 12 238 32:24.3 10:27/M
10 Rachel Duval Goodrich MI 217 10 270 34:27.1 11:07/M
11 Ashley Duval Goodrich 219 10 272 34:29.2 11:07/M
12 Audrey Gilin Goodrich MI 330 07 291 35:45.8 11:32/M
13 Natalie Minzey Flint 176 11 299 36:49.7 11:53/M
14 Regina Scime Ortonville MI 446 10 302 37:04.4 11:57/M
15 Amber Villalpando Goodrich MI 165 9 317 41:14.3 13:18/M
16 Anna Consiglio Davison 182 12 321 44:14.8 14:16/M
17 Grace Cox Flushing MI 461 8 325 45:01.7 14:31/M
18 Ellie Scime Ortonville 178 7 327 46:23.7 14:58/M
Top

Female 13 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brooke Kovacic Oxford MI 113 15 21 18:31.0 5:58/M
2 Tessa Fornari Clarkston MI 391 13 60 22:08.4 7:08/M
3 Jacqueline Reneaud Goodrich 21 15 103 24:16.4 7:50/M
4 Sydney Cassar Bloomfield Hills M 413 15 179 29:09.2 9:24/M
5 Amanda Armstrong Flint MI 431 14 196 29:37.7 9:33/M
6 Mollie Gilin Goodrich 200 13 219 30:41.5 9:54/M
7 Shelby Ross Marquette MI 295 14 220 31:07.5 10:02/M
8 Hannah Jewell Goodrich MI 359 14 221 31:14.5 10:05/M
9 Kayla Newmann Flushing MI 436 14 235 32:00.9 10:19/M
10 Megan Duval Goodrich MI 215 13 265 34:02.9 10:59/M
11 Jenna Mulholland Goodrich 33 14 304 37:13.6 12:00/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Francis Goodrich MI 409 17 35 19:53.1 6:25/M
2 Brittany Johnson Oxford MI 410 16 42 20:32.3 6:37/M
3 Sarah Waraniak Fenton MI 448 16 45 20:53.9 6:44/M
4 Karrah Varner Swartz Creek MI 350 16 65 22:19.2 7:12/M
5 Mary Haiderer Goodrich 189 19 66 22:19.3 7:12/M
6 Alisha Kintner Lapeer MI 385 17 84 23:20.4 7:32/M
7 English Haught Grand Blanc MI 353 17 92 23:53.0 7:42/M
8 Paris Wood Flushing MI 414 18 111 24:40.6 7:57/M
9 Catie Dymond Metamora 137 18 115 24:58.4 8:03/M
10 Brittany Andres Allendale 59 18 118 25:02.2 8:05/M
11 Taryn Handyside Montrose 115 19 123 25:10.8 8:07/M
12 Melany Diaz Metamora MI 384 17 128 25:15.1 8:09/M
13 Graceson Kerr Grand Blanc 27 16 143 26:19.7 8:29/M
14 Abby Kalkman Grand Blanc 18 16 146 26:32.0 8:34/M
15 Taylor Booth Swartz Creek 134 17 149 26:56.9 8:41/M
16 Katy Kovalick Lapeer MI 312 19 154 27:14.7 8:47/M
17 Morgan Cinader Goodrich MI 342 16 169 28:17.8 9:07/M
18 Michelle Strait Davison MI 390 18 171 28:41.5 9:15/M
19 Calli Adams Castle Rock CO 466 18 180 29:14.8 9:26/M
20 Nicole Arsenault Metamora 203 17 187 29:23.1 9:29/M
21 Danni Dymond Metamora 138 16 188 29:23.2 9:29/M
22 Christina Mihalick Ortonville MI 411 17 204 29:53.2 9:38/M
23 Sarah Crosby Goodrich 152 18 214 30:15.2 9:45/M
24 Payton Jewell Goodrich MI 358 16 222 31:14.6 10:05/M
25 Morgan O'Mara Flushing MI 401 18 244 32:54.3 10:37/M
26 Stephanie Rett Swartz Creek MI 408 19 257 33:47.3 10:54/M
27 Alyssa Bruff Flint 186 18 271 34:28.6 11:07/M
28 Vanessa Hamilton Chicago 195 19 279 34:50.9 11:14/M
29 Brittany Schulte Grand Blanc 187 17 289 35:35.9 11:29/M
30 Kristal McNally Ortonville 188 17 312 39:11.6 12:38/M
31 Aundreah Walenski Goodrich 198 16 328 46:50.2 15:06/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittni Hutton Highland MI 399 21 20 18:30.8 5:58/M
2 Amanda Roache Midland MI 394 24 24 18:47.1 6:04/M
3 Megan Flewelling Grand Blanc MI 395 22 36 19:55.8 6:25/M
4 Kayla Duke Linden 172 22 50 21:18.0 6:52/M
5 Allie Sisson Novi 99 22 59 22:07.3 7:08/M
6 Kayla Doan Ortonville MI 438 22 76 22:46.2 7:21/M
7 Amanda Westman Goodrdich 192 20 78 22:52.1 7:23/M
8 Shelby Norment Ann Arbor 104 23 82 23:05.8 7:27/M
9 Laura Haiderer Grand Rapids 220 21 93 23:58.0 7:44/M
10 Cc Weber Goodrich 206 20 102 24:14.2 7:49/M
11 Becky McPherson Lapeer MI 345 24 117 25:00.7 8:04/M
12 Rachel Reyna Swart Creek 52 20 119 25:02.5 8:05/M
13 Kelley Quijano Mount Morris MI 420 22 139 26:06.3 8:25/M
14 Jenelle Keinath Millington MI 102 23 151 27:01.2 8:43/M
15 Leah Ross Marquette MI 296 20 157 27:27.8 8:51/M
16 Emily Fischer Goodrich 110 22 162 27:55.4 9:00/M
17 Mallory Olson Grand Rapids MI 94 24 175 28:55.8 9:20/M
18 Katelynn Carnes Fenton MI 221 20 183 29:18.7 9:27/M
19 Brittany Beard Goodrich MI 122 21 186 29:22.0 9:28/M
20 Kelsey Krych Goodrich MI 313 22 191 29:34.6 9:32/M
21 Kaitlin O'Mara Ypsilanti MI 1 22 192 29:34.8 9:32/M
22 Samantha Minkler Saint Paul MN 322 23 194 29:34.8 9:32/M
23 Kelsey Meyers Goodrich MI 348 21 195 29:34.8 9:32/M
24 Kari Carnell Flushing MI 143 24 197 29:42.5 9:35/M
25 Amanda Diem Columbiaville 7 20 203 29:52.6 9:38/M
26 Breann White Grand Blanc MI 154 22 205 29:54.8 9:39/M
27 Alisha Fischer Goodrich 109 20 210 30:04.3 9:42/M
28 Ashley Lamb Taylor 140 20 239 32:28.4 10:28/M
29 Elizabeth Burtch Goodrich 212 22 248 33:11.7 10:42/M
30 Ashley Short Goodrich 148 22 260 33:53.5 10:56/M
31 Natalie Cook Goodrich MI 155 23 276 34:38.8 11:10/M
32 Katelyn Cook Goodrich MI 464 20 277 34:38.9 11:10/M
33 Erika Crosby East Lansing 163 21 280 34:51.0 11:15/M
34 Jessyca Staggs Goodrich 93 21 287 35:31.1 11:27/M
35 Ashley Lawrence Troy MI 332 23 288 35:33.1 11:28/M
36 Ashley Behnke Battle Creek 184 21 311 39:11.6 12:38/M
37 Nicole McMillan Grand Blanc MI 456 20 313 39:22.7 12:42/M
38 Elizabeth McKinley East Lansing 210 20 314 40:06.3 12:56/M
39 Jordan Aho Grand Blanc MI 452 21 315 40:12.9 12:58/M
40 Megan McQuillan Waterford 196 24 330 51:42.2 16:41/M
41 Janee Jones Goodrich MI 336 24 336 1:00:09.5 19:24/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Webster Dearborn 161 25 15 18:19.8 5:55/M
2 Sarah Scott Grand Blanc MI 167 27 108 24:39.7 7:57/M
3 Asinda Gadzama Flint MI 379 27 156 27:21.7 8:49/M
4 Valerie Tyrell Grand Rapids 170 26 170 28:38.1 9:14/M
5 Rachael Compeau Davison 193 27 181 29:17.5 9:27/M
6 Christian Panos Flint 141 27 184 29:19.3 9:27/M
7 Tiffany Thiel Grand Blanc MI 307 25 201 29:49.4 9:37/M
8 Theresa Paxton Clio MI 418 26 208 30:03.7 9:42/M
9 Janel Moore Flushing MI 419 28 209 30:04.0 9:42/M
10 Katie Gutteridge Grand Blanc MI 445 27 229 31:43.3 10:14/M
11 Elizabeth O'Mara Grand Blanc MI 271 28 242 32:51.5 10:36/M
12 Amy Baxter Davison 204 27 253 33:30.9 10:48/M
13 Nicole Bogart Flushing 125 28 322 44:22.9 14:19/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leah Scharl Clarkston MI 46 34 34 19:48.4 6:23/M
2 Lori Brunskole Grand Blanc 53 30 56 21:57.1 7:05/M
3 Autumn Brawner Fenton MI 270 30 99 24:09.1 7:47/M
4 Jennifer Lasceski Lapeer MI 325 33 133 25:37.7 8:16/M
5 Kelli Perrin Flushing MI 417 34 207 30:03.6 9:42/M
6 Autumn McNamara Fenton 211 32 227 31:31.0 10:10/M
7 Jennifer Titsworth Davison MI 56 32 237 32:22.7 10:26/M
8 Sara Harris Davison MI 310 33 252 33:29.0 10:48/M
9 Katie Olson Grayling 130 30 258 33:49.2 10:55/M
10 Kristina Tenniswood Grand Blanc 127 34 309 38:44.2 12:30/M
11 Tamra Pedlar Gaines MI 273 31 316 40:23.7 13:02/M
12 Elizabeth Muzyk Grand Blanc MI 112 34 320 44:14.5 14:16/M
13 Rebecca Gillespie Flint 19 34 329 49:09.1 15:51/M
14 Rachelle Sies Otisville 35 34 340 1:00:41.8 19:35/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jean Keiser Holly MI 30 36 130 25:18.6 8:10/M
2 Elizabeth Moser Goodrich MI 426 38 251 33:24.0 10:46/M
3 Amy Zell Flint MI 285 35 259 33:53.4 10:56/M
4 Jennifer Miracle Goodrich 191 38 278 34:49.1 11:14/M
5 Kathleen Reinhart Canton 120 38 282 35:03.1 11:18/M
6 Jay Whitman Davison 91 38 283 35:12.9 11:21/M
7 Jennifer Powell Goodrich 181 38 284 35:14.1 11:22/M
8 Shanell Larner Haslett 202 36 292 35:46.6 11:32/M
9 Kristin Rathus Grand Blanc MI 284 38 293 35:48.5 11:33/M
10 Bethany Cartier Atlas 157 38 300 37:03.5 11:57/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trina Jolley Holly MI 47 42 116 24:58.7 8:03/M
2 Lisa Brower Ypsilanti MI 144 43 122 25:08.5 8:06/M
3 Colleen Cady Grand Blanc MI 297 44 135 25:43.6 8:18/M
4 Beth Duval Goodrich MI 214 44 144 26:22.6 8:30/M
5 Tricia Dymond Metamora MI 136 44 224 31:20.7 10:06/M
6 Dana Shuler Goodrich MI 425 44 250 33:23.9 10:46/M
7 Lesley Hildebrand Waterford MI 311 43 261 33:53.6 10:56/M
8 Anne Sweetman Holly MI 26 44 263 33:55.8 10:56/M
9 Tammy Stadler Flushing MI 377 43 268 34:22.4 11:05/M
10 Lori Richards Goodrich MI 455 42 298 36:43.2 11:51/M
11 Kathy Mulholland Goodrich 32 43 307 37:34.3 12:07/M
12 Nicole Cox Flushing MI 460 41 324 45:01.3 14:31/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rochelle Jones Fenton 23 49 95 24:00.0 7:45/M
2 Wendy Carr Grand Blanc 12 48 126 25:14.1 8:08/M
3 Cynthia Loringer Flushing MI 424 46 160 27:46.8 8:57/M
4 Nancy Kerr Grand Blanc MI 28 45 176 28:58.0 9:21/M
5 Kimberly Cadieux Grand Blanc 17 45 206 29:56.6 9:39/M
6 Diane Seymour Linden MI 372 48 212 30:05.2 9:42/M
7 Laurie White Grand Blanc MI 153 45 213 30:14.1 9:45/M
8 Bonnie Wood Flushing MI 415 47 228 31:39.7 10:13/M
9 Cindy McGrady Flint 9 47 256 33:45.8 10:53/M
10 Tracey Booth Swartz Creek 132 45 267 34:21.5 11:05/M
11 Beth Millerschin Grand Blanc MI 276 45 305 37:15.9 12:01/M
12 Diana Patterson Oxnard CA 434 45 326 45:49.4 14:47/M
13 Jamie Kalkman Grand Blanc MI 48 45 335 57:40.6 18:36/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lyn Lewis Grand Blanc MI 375 53 168 28:11.2 9:05/M
2 Donna Haiderer Goodrich MI 103 50 231 31:45.6 10:15/M
3 Kristen Hansen Swartz Creek 25 51 236 32:01.3 10:20/M
4 Kim Thiel Grand Blanc MI 306 51 240 32:40.1 10:32/M
5 Debbie Cornelius Pinckney MI 454 50 247 33:10.6 10:42/M
6 Connie Nunham Howell 162 54 274 34:34.8 11:09/M
7 Carrie Strait Davison MI 389 51 275 34:36.6 11:10/M
8 Julie Sisson Novi 98 51 294 36:01.5 11:37/M
9 Rene Hubbard Goodrich MI 343 52 318 41:14.6 13:18/M
10 Catherine Sweet Waterford MI 277 51 319 42:51.1 13:49/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diane Thiel-Harris Fenton MI 403 57 264 34:01.6 10:58/M
2 Ann Chlebnik Goodrich MI 42 58 310 39:04.7 12:36/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marie Thompson Clio MI 49 61 273 34:31.7 11:08/M
Top

Overall Male Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Ralston Jackson MI 116 22 1 15:13.1 4:55/M
Top

Overall Male Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Walrath Fenton MI 283 43 12 17:56.3 5:47/M
Top

Overall Male Grand Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Duke Linden 173 53 67 22:19.6 7:12/M
Top

Male 12 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robbie Patterson Goodrich MI 433 12 100 24:12.1 7:48/M
2 Andrew Tippen Goodrich MI 34 11 101 24:12.2 7:48/M
3 Chris Brower Ypsilanti 146 12 110 24:40.3 7:57/M
4 Andrew Tyckoski Grand Blanc 20 12 129 25:16.2 8:09/M
5 Mark Crandell Gaines MI 294 12 152 27:05.8 8:44/M
6 Benjamin Gilin Goodrich 199 10 161 27:54.1 9:00/M
7 Zach Duval Goodrich MI 218 10 189 29:29.2 9:31/M
8 Zachery Trent Flint MI 286 10 266 34:11.9 11:02/M
9 Ivan Sies Otisville MI 416 8 339 1:00:41.3 19:35/M
Top

Male 13 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Austin Hall Swartz Creek MI 292 15 48 21:08.7 6:49/M
2 Matthew Trevithick Grand Blanc MI 235 15 51 21:21.9 6:53/M
3 Ty Hergenreder Davison 175 13 52 21:22.5 6:54/M
4 Bryce Chandler Goodrich MI 383 14 54 21:34.3 6:57/M
5 Colin Hooker Ortonville MI 407 14 71 22:34.4 7:17/M
6 James Eickhoff Grand Blanc MI 324 15 104 24:22.1 7:52/M
7 Nathan Bell Goodrich MI 323 15 106 24:24.8 7:52/M
8 Zac Arnold Goodrich MI 382 14 109 24:40.3 7:57/M
9 Devin Diem Columbiaville MI 8 14 243 32:53.2 10:36/M
10 Eric Hildebrand Waterford MI 316 13 245 33:01.4 10:39/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Foley South Lyon 54 18 9 17:14.8 5:34/M
2 Thomas Kean Clio MI 423 16 13 17:58.8 5:48/M
3 Alex Warden Goodrich MI 387 19 18 18:27.1 5:57/M
4 Eric Hergenreder Goodrich MI 290 16 19 18:29.5 5:58/M
5 Alexander Tallman Grand Blanc MI 355 19 25 18:53.6 6:05/M
6 Drake Carr Grand Blanc MI 422 18 28 19:09.2 6:11/M
7 Luc Hildebrand Waterford MI 314 19 30 19:11.1 6:11/M
8 Fiodor Kessler Goodrich 101 17 32 19:36.5 6:19/M
9 Marc Hildebrand Waterford MI 315 17 37 19:57.3 6:26/M
10 Conor Dietrich Linden MI 396 18 41 20:27.1 6:36/M
11 Brian Van Camp Swartz Creek MI 440 17 53 21:25.2 6:55/M
12 Ryan Patterson Oxnard CA 435 16 61 22:10.9 7:09/M
13 Bob Short Goodrich 147 19 63 22:17.9 7:11/M
14 Lucas Bonesteel Lapeer MI 158 16 70 22:27.3 7:15/M
15 John Kovalick Lapeer MI 317 17 75 22:44.6 7:20/M
16 Samuel Lupina Clio MI 441 16 79 22:59.9 7:25/M
17 Mitchell Swan East Lansing MI 180 19 90 23:50.3 7:41/M
18 Cameron Weaver Davison MI 159 19 132 25:36.4 8:15/M
19 Jordan Guttrich Davison 160 18 140 26:07.7 8:25/M
20 Benjamin Leppek Goodrich 129 18 142 26:18.5 8:29/M
21 Jake Brejnak Goodrich MI 468 17 147 26:32.4 8:34/M
22 Jarred Fitch Flushing MI 392 18 172 28:44.8 9:16/M
23 Pat Patterson Goodrich MI 432 17 218 30:39.6 9:53/M
24 Dillon Short Goodrich MI 331 16 295 36:11.8 11:40/M
25 Evan Grzecki Goodrich MI 412 18 331 57:15.7 18:28/M
26 Isaac Jewell Goodrich MI 357 17 332 57:15.8 18:28/M
27 Bryce Montgomery Grand Blanc MI 439 18 333 57:15.9 18:28/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charlie Richards Port Huron 117 23 3 15:54.9 5:08/M
2 Kyle Smith Linden MI 398 23 4 16:01.3 5:10/M
3 Donnie Richmond Ortonville MI 1003 23 5 16:05.5 5:11/M
4 Joe Dimambro Fenton 38 22 6 16:09.6 5:13/M
5 Matt Smiarowski South Lyon MI 376 24 14 18:07.4 5:51/M
6 Rickie McDowell Lincoln Park 166 20 17 18:25.0 5:56/M
7 Luke Moffitt Metamora MI 430 23 23 18:33.3 5:59/M
8 Tim Rowland Oxford MI 61 24 27 18:56.8 6:06/M
9 Kellen Duke Linden 174 24 31 19:28.1 6:17/M
10 Brandon Degrouchy Goodrich MI 289 20 39 20:04.5 6:28/M
11 Christopher Wilson Flint MI 371 22 43 20:35.3 6:38/M
12 Danny Leppek Goodrich MI 51 20 44 20:40.9 6:40/M
13 Craig Ringbloom Dundee 142 24 46 21:00.1 6:46/M
14 Andrew Backus Temperance 108 20 58 22:02.3 7:06/M
15 Phillip Starski Goodrich 107 20 62 22:11.4 7:09/M
16 Justin Bieber Beverly Hills CA 366 23 69 22:23.3 7:13/M
17 Brian Johnson Minneapolis MN 321 24 74 22:42.8 7:19/M
18 Andrew Krause Grand Blanc MI 209 22 112 24:47.2 8:00/M
19 Matt Vansumeren Goodrich 121 21 114 24:53.3 8:02/M
20 Daniel Eisinger Grand Blanc MI 80 22 141 26:11.1 8:27/M
21 Stephen Harlow Goodrich MI 457 21 150 26:59.0 8:42/M
22 Scott Ashluck Flushing MI 465 21 158 27:30.6 8:52/M
23 Kirk Elsworth Goodrich MI 337 24 193 29:34.8 9:32/M
24 Matthew O'Mara Flushing MI 400 22 198 29:47.9 9:36/M
25 Joseph Jankowski Byron MI 442 22 232 31:51.3 10:16/M
26 Edwin Jankowski Byron MI 443 22 233 31:51.6 10:16/M
27 Zack Pernack Goodrich MI 37 22 262 33:55.6 10:56/M
28 Brandon Nieporte Metamora MI 308 21 297 36:38.0 11:49/M
29 Craig Vanwagoner Goodrich MI 335 24 338 1:00:09.7 19:24/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Perrin Ann Arbor MI 386 25 2 15:26.6 4:59/M
2 Deriel Nick Goodrich MI 301 28 8 16:52.7 5:26/M
3 Matt Foley South Lyon 151 26 33 19:41.2 6:21/M
4 Taylor Swift New Baltimore MI 370 27 68 22:23.0 7:13/M
5 James Shobert Flint MI 393 25 77 22:49.9 7:22/M
6 Brian Eisinger Grand Blanc 39 26 97 24:05.7 7:46/M
7 Jarrod Tapper Swartz Creek 131 27 105 24:24.2 7:52/M
8 Jon Keehn Goodrich MI 303 27 125 25:13.6 8:08/M
9 Justin Taylor Bancroft 169 28 134 25:39.9 8:16/M
10 Ryan Ulshafer Goodrich MI 92 29 137 25:52.7 8:21/M
11 Matt Weiss Grand Blanc 168 29 173 28:45.1 9:16/M
12 Ryan Tyrell Grand Rapids 171 28 177 29:00.8 9:21/M
13 Brian Compeau Davison 194 27 182 29:17.7 9:27/M
14 Ross Rogers Waterford MI 213 27 225 31:27.0 10:09/M
15 Wayne Coulman Burton MI 463 25 337 1:00:09.5 19:24/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shane Logan Pontiac MI 57 32 7 16:38.5 5:22/M
2 Leo Foley Howell 45 30 10 17:48.2 5:45/M
3 Colin Dunham Ann Arbor 124 31 16 18:24.0 5:56/M
4 Shawn Pedlar Gaines MI 274 34 22 18:32.1 5:59/M
5 Jeff Guick Waterford MI 362 32 26 18:56.6 6:06/M
6 Bob Blades Beaverton MI 340 31 83 23:13.8 7:29/M
7 Mike Piante Ridgedale MO 444 31 174 28:49.0 9:18/M
8 Jason Brawner Fenton MI 369 34 178 29:03.9 9:22/M
9 Carl Petzold Grand Blanc MI 119 30 185 29:21.9 9:28/M
10 Jeremy Chesnutt Ortonville MI 402 33 296 36:21.1 11:44/M
11 Nick Bogart Flushing 126 31 323 44:23.2 14:19/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aaron Simpson Tempe AZ 329 37 49 21:15.8 6:51/M
2 Steve Keiser Holly 29 36 138 25:57.8 8:22/M
3 Chris Eichbauer Fenton 190 35 167 28:11.0 9:05/M
4 Ron Reinhart Canton MI 356 35 249 33:21.8 10:45/M
5 Scott Ross Flint MI 437 37 254 33:32.3 10:49/M
6 Timothy Tenniswood Grand Blanc 128 37 308 38:43.9 12:29/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Harville Goodrich MI 60 42 40 20:11.0 6:31/M
2 Chuck Hall Swartz Creek MI 293 44 47 21:04.6 6:48/M
3 John McCallum Ortonville MI 288 42 85 23:23.8 7:33/M
4 Roger Lickey Holly 156 42 91 23:51.6 7:42/M
5 Tim Varner Swartz Creek MI 349 42 145 26:31.6 8:33/M
6 Dennis Shufelt Dewitt 105 40 163 27:57.0 9:01/M
7 Nick Stration Keego Harbor MI 378 44 164 28:01.8 9:02/M
8 Bryan Diem Columbiaville MI 6 44 269 34:25.8 11:06/M
9 Sam Scime Ortonville 177 42 281 34:57.0 11:16/M
10 Colin Consiglio Davison 183 40 285 35:14.5 11:22/M
11 Mike Blair Grand Rapids MI 368 40 301 37:04.1 11:57/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Niven Swartz Creek MI 41 47 29 19:09.4 6:11/M
2 Anthony Targan West Bloomfield MI 58 49 55 21:51.4 7:03/M
3 Dave Foutch Flint MI 280 45 57 21:58.1 7:05/M
4 Michael Brower Ypsilanti MI 145 46 64 22:18.4 7:12/M
5 Eric Schubert Canton MI 100 47 73 22:36.6 7:17/M
6 Marty Johnson Lapeer MI 338 48 80 23:05.7 7:27/M
7 Larry O'Sullivan Ypsilanti MI 459 47 88 23:37.3 7:37/M
8 Rich Dymond Metamora MI 135 46 94 23:59.9 7:44/M
9 John Fischer Goodrich 111 49 121 25:08.0 8:06/M
10 Matt Carr Grand Blanc 14 47 127 25:14.1 8:08/M
11 Rob Donnelly Goodrich MI 341 48 136 25:49.5 8:20/M
12 Blair Booth Swartz Creek 133 48 148 26:38.1 8:35/M
13 Sean Gilin Goodrich 201 45 290 35:36.5 11:29/M
14 Denzil Abney Goodrich 114 49 334 57:40.1 18:36/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Froats Fenton MI 291 53 81 23:05.8 7:27/M
2 John Birkner Goodrich MI 381 54 87 23:29.0 7:35/M
3 Tony Handlin Flushing MI 364 54 89 23:40.1 7:38/M
4 Chuck Oertel Goodrich MI 302 53 124 25:13.5 8:08/M
5 Bob Giza Goodrich MI 333 51 153 27:08.9 8:45/M
6 Ken Humphries Burton MI 354 53 165 28:05.7 9:04/M
7 Michael Bila Goodrich MI 346 52 190 29:34.5 9:32/M
8 David Villalpando Goodrich MI 164 53 200 29:48.5 9:37/M
9 Keith Sisson Novi MI 97 50 202 29:51.7 9:38/M
10 Greg Carnes Fenton 222 53 230 31:44.7 10:14/M
11 David Bruff Flint 185 51 255 33:34.6 10:50/M
12 David Tremblay Goodrich 207 54 286 35:26.1 11:26/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Conn Grand Blanc MI 268 57 72 22:34.7 7:17/M
2 Keith Hooker Ortonville MI 406 55 86 23:26.6 7:34/M
3 Ronald Bowers Grand Blanc MI 339 55 166 28:09.5 9:05/M
4 Chuck Thiel Grand Blanc MI 305 58 223 31:14.6 10:05/M
5 Larry Williams Flushing MI 363 55 246 33:09.3 10:42/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Wascha Burton MI 374 68 131 25:27.8 8:13/M
2 Norman Hart Davison MI 360 69 159 27:33.1 8:53/M
3 John Shaw Davison MI 139 68 217 30:36.1 9:52/M
Top

Male 70 and over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glen Larson Grand Blanc 24 79 241 32:41.6 10:33/M
2 Harold Peterson Holly MI 36 70 303 37:11.1 12:00/M
3 Marvin Stevenson Rochester MI 367 76 306 37:17.4 12:02/M
Top

heavyweight

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Thompson Berkley MI 16 99 98 24:08.4 7:47/M
2 Jeff O'Mara Goodrich 3 99 215 30:28.8 9:50/M
3 Barrett Johnson Saginaw MI 15 99 216 30:35.3 9:52/M

5K walk
Top
Overall Female Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bethany Delay Davison 74 53 3 34:22.8 11:05/M
Top

Overall Female Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Diane Sunde Fenton MI 267 53 5 37:41.7 12:09/M
Top

Overall Female Grand Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Beth Conquest Haslett MI 269 55 6 39:04.3 12:36/M
Top

Female 19 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alicia Carter Goodrich MI 226 19 21 42:47.7 13:48/M
2 Chelsea Hopkins Grand Blanc MI 320 18 27 43:40.2 14:05/M
3 Danyelle Lebeau Davison MI 450 10 40 47:14.8 15:14/M
4 Lauren Cuneaz Davison MI 449 10 41 47:14.9 15:14/M
5 Karlie Schulte Grand Blanc 259 11 43 47:25.3 15:18/M
Top

Female 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Ringbloom Dundee 239 24 28 43:54.3 14:10/M
2 Kristi Hopkins Grand Blanc MI 318 21 42 47:18.7 15:15/M
3 Maribeth Barns Goodrich 247 24 61 50:53.8 16:25/M
4 Lindsey Callewaert Goodrich 246 26 62 50:53.8 16:25/M
5 Sarah Abbey Goodrich 248 26 63 51:08.8 16:30/M
6 Erin Jewell Grand Rapids MI 447 26 67 51:18.6 16:33/M
Top

Female 30 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Corinne Turk Lapeer MI 328 35 9 40:10.8 12:57/M
2 Christina Ostrander Grand Blanc 242 31 26 43:17.8 13:58/M
3 Joanne Adams Holly MI 458 37 48 48:05.1 15:31/M
4 Erica Whitman Davison MI 224 36 70 54:19.4 17:31/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jackie Busch Grand Blanc MI 3333 42 13 40:58.2 13:13/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kat Beard Goodrich MI 234 47 14 40:59.1 13:13/M
2 Jackie Coulman Metamora MI 232 49 16 41:26.0 13:22/M
3 Laura Hopkins Grand Blanc MI 319 48 32 44:46.8 14:26/M
4 Lori Schulte Grand Blanc 257 48 36 45:30.1 14:41/M
5 Denise Herold Flushing MI 427 48 45 47:54.0 15:27/M
6 Della McArthur Goodrich 261 49 52 48:33.8 15:40/M
7 Brenda Fischer Grand Ra[ids 228 49 66 51:18.4 16:33/M
8 Janet Fischer Goodrich 227 48 69 52:07.1 16:49/M
9 Renee McQuillan Waterford 254 49 75 59:06.4 19:04/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rosemary Lutz Flushing MI 279 54 7 39:30.5 12:45/M
2 Theresa Landry Metamora 230 53 17 41:26.4 13:22/M
3 Anna Short Goodrich MI 250 50 24 43:07.9 13:55/M
4 Cindy Olson Grayling MI 255 53 31 44:36.9 14:23/M
5 Christina Carnell Flushing 240 54 34 44:56.7 14:30/M
6 Melody Henry Mount Morris MI 275 52 37 45:53.6 14:48/M
7 Patricia Plant Atlas MI 252 54 59 50:31.5 16:18/M
8 Stacey Barns Goodrich 243 52 68 52:06.6 16:48/M
9 Patricia Abney Goodrich 229 52 73 57:40.9 18:36/M
10 Gail Scott Clio MI 278 53 77 1:01:40.5 19:54/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rose Kreger Mussey 63 57 12 40:36.9 13:06/M
2 Patricia Major Goodrich MI 78 58 19 42:43.5 13:47/M
3 Gail Forbes 421 56 39 46:16.8 14:55/M
4 Donna Brothers Waterford MI 300 59 60 50:32.0 16:18/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Valerie Schmidt Lapeer MI 326 62 11 40:35.1 13:05/M
2 Jill Jirikovic Davison 75 60 29 44:00.2 14:12/M
3 Lynne Shick Montrose MI 70 60 33 44:55.5 14:29/M
4 Hattie Christian Grand Blanc MI 241 61 38 45:53.6 14:48/M
5 Elaine Lee Metamora MI 67 62 55 49:09.5 15:51/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Argue Flint 233 65 10 40:34.5 13:05/M
2 Jane Matthews Grand Blanc MI 65 66 15 41:13.5 13:18/M
Top

Female 70 and over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marjorie Johnson Goodrich MI 79 70 23 42:50.3 13:49/M
2 Patricia Caspo Otisville 64 76 35 45:14.7 14:35/M
3 Dorothy Walker Flushing MI 429 73 46 47:54.1 15:27/M
4 Kay Lennerth Flint MI 69 74 72 55:29.8 17:54/M
5 Eleanor Barker Goodrich 236 80 74 58:31.9 18:53/M
Top

Overall Male Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Darrell Miracle Lapeer MI 451 56 1 32:02.4 10:20/M
Top

Overall Male Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Pieper Flushing MI 62 60 2 34:10.0 11:01/M
Top

Overall Male Grand Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephen Welch Grand Blanc MI 281 61 4 35:29.6 11:27/M
Top

Male 19 and under

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chad Schulte Grand Blanc 258 14 30 44:31.6 14:22/M
2 Michael McArthur Goodrich 263 18 50 48:32.6 15:39/M
Top

Male 20 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Barns Goodrich 245 28 64 51:09.1 16:30/M
2 Greg Boggs Goodrich 249 29 65 51:09.2 16:30/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith McGrady Flint 72 48 58 50:20.0 16:14/M
2 James McQuillan Waterford 253 49 76 59:09.7 19:05/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Don Johnson Irvine 68 52 22 42:50.3 13:49/M
2 Robert Short Goodrich MI 251 52 25 43:12.2 13:56/M
3 Kurt Schulte Grand Blanc 256 50 44 47:26.3 15:18/M
4 Ron Herold Flushing MI 428 51 47 47:55.0 15:27/M
5 James McArthur Goodrich 262 50 51 48:33.0 15:40/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Shick Montrose MI 71 56 8 40:10.2 12:57/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Van Vlack Goodrich 231 61 53 48:57.9 15:47/M
2 Robert Chlebnick Goodrich 73 63 54 48:58.0 15:48/M
3 Daniel Pozarek Davison MI 266 63 57 50:20.0 16:14/M
4 Gary Barns Goodrich MI 244 60 71 54:22.4 17:32/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Harris Fenton MI 404 65 18 42:42.6 13:46/M
2 Ron Middleton Goodrich 238 65 49 48:25.1 15:37/M
3 Lee Stone Grand Blanc 83 67 56 49:24.5 15:56/M
Top

Male 70 and over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Greenlees Grand Blanc 77 73 20 42:46.2 13:48/M





Kayla O'Mara Memorial Races 10k Races
Age Group Results
August 06, 2011
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing

Men: 0-99
Women: 0-99
10K handcycle
Male 0-99

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Diaz Goodrich 84 68 1 36:23.0 5:52/M
2 Aitken David Metamora 86 52 2 40:56.3 6:36/M
3 Douglas Edmonson Columbiaville 88 24 3 41:57.8 6:46/M
4 Brian Sheridan Clarkston 89 35 4 42:22.0 6:50/M
5 Justin Coburn Swartz Creek 90 17 5 45:15.8 7:18/M
6 Kendall Judson Frankenmuth MI 352 24 6 45:18.0 7:18/M
7 Jimmy Moceri Macomb MI 351 99 7 48:11.4 7:46/M
8 Arthur Hill Shelby Township 87 57 8 58:56.7 9:30/M
9 Scott Vansumeren Goodrich 85 47 9 1:05:24.1 10:33/M
10 Michael Revels Fenton 264 34 10 1:06:16.8 10:41/M

10K Run
Top
Overall Male Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shane Logan Pontiac MI 615 32 1 33:31.1 5:25/M
Top

Overall Male Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kirk Walrath Fenton 530 41 3 34:25.8 5:34/M
Top

Overall Male Grand Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Wolbert Flint MI 659 52 22 39:02.5 6:19/M
Top

Male 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Grant Gunneson Rockford 558 19 2 33:48.1 5:28/M
2 Brendan Molony Kalamazoo 534 18 5 35:02.8 5:40/M
3 Colin Creagh New Baltimore MI 676 18 6 35:13.7 5:41/M
4 Patrick Miller New Haven MI 699 18 7 35:21.3 5:43/M
5 Justin Waraniak Fenton MI 686 19 8 35:23.6 5:43/M
6 Trevor Creagh New Baltimore MI 678 16 9 35:50.7 5:47/M
7 Michael Gawlik Bloomfield Hills M 671 16 19 37:58.3 6:10/M
8 Jay Blazius Macomb MI 675 17 21 38:51.6 6:16/M
9 David Walter New Baltimore MI 682 16 24 39:11.9 6:19/M
10 Connor Jessup Bloomfield Hills M 717 19 26 39:56.1 6:29/M
11 Jackson Jessup Bloomfield Hills M 718 19 36 41:55.0 6:48/M
12 Tyler McPherson Swartz Creek MI 572 16 37 42:02.8 6:47/M
13 Philip Crandell Gaines MI 634 16 50 43:32.9 7:01/M
14 Kody Thornton Lapeer 554 17 56 44:06.3 7:07/M
15 Nick Nicoloff Lapeer MI 704 17 64 45:01.7 7:16/M
Top

Male 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Rowland Oxford MI 619 24 17 37:50.5 6:07/M
2 Jesse Anderson Fenton MI 651 21 23 39:10.7 6:20/M
3 Christopher Wilson Flint MI 1001 22 31 41:02.2 6:37/M
4 Zack Jones Tustin MI 543 23 32 41:48.5 6:46/M
5 Garett Humphries Burton MI 544 20 35 41:53.4 6:46/M
6 Brett Cavanaugh Metamora MI 546 20 41 42:37.7 6:54/M
7 Joe Yizena Negaunee MI 635 20 70 46:30.2 7:31/M
8 Justin Bieber Beverly Hills CA 679 23 73 47:16.1 7:38/M
9 Matthew Vandermeulen Grand Rapids 542 22 81 48:49.1 7:55/M
10 Micah Lindquist Clarkston 538 23 90 49:53.1 8:05/M
11 Tim Simpson Flushing 517 22 112 54:59.6 8:54/M
12 Mark Weber Goodrich MI 644 21 127 57:47.8 9:20/M
13 Charles Moran Grand Blanc MI 636 24 165 1:03:56.3 10:23/M
Top

Male 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Swift New Baltimore MI 684 27 15 37:41.0 6:05/M
2 Brad Smith Birch Run MI 672 29 27 40:11.6 6:29/M
3 Shaun Jahn Grand Blanc MI 694 28 93 50:25.7 8:11/M
4 Jon Kephart Grand Blanc MI 537 26 94 50:27.1 8:11/M
5 Stephen Koinis Royal Oak 560 26 117 55:45.8 9:04/M
6 David White Grand Blanc MI 677 27 128 57:59.0 9:24/M
Top

Male 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Camilleri Howell MI 649 32 4 34:50.2 5:38/M
2 Shawn Pedlar Gaines MI 623 34 11 36:33.2 5:55/M
3 Leo Foley Howell 603 30 12 37:08.7 6:00/M
4 Jeff Guick Waterford MI 664 32 14 37:38.8 6:05/M
5 Mark Muzyk Grand Blanc MI 510 34 105 52:47.0 8:33/M
6 Jason Brawner Fenton MI 622 34 111 54:57.4 8:53/M
7 Matt Bohlen Goodrich MI 695 31 118 55:55.1 9:03/M
8 Tom Jones Burton MI 584 34 132 58:33.2 9:29/M
9 Ron Reinhart Canton 521 34 135 59:05.5 9:34/M
10 Ryan Joseph Davison MI 661 32 176 1:07:40.2 10:57/M
11 Mike Wood Novi MI 626 32 178 1:08:29.0 11:05/M
Top

Male 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ken Roy Flint MI 632 38 42 42:38.1 6:54/M
2 Ken Birignano Flint MI 715 35 52 43:42.5 7:03/M
3 Brian Titsworth Davison 539 36 72 46:53.8 7:35/M
4 Don Minzey Flint 553 39 75 47:43.4 7:44/M
5 Mike Regan Saline 540 37 99 50:52.0 8:14/M
6 Michael Sanocki Birch Run MI 662 36 114 55:22.4 8:57/M
7 Amos Drew Flint MI 705 36 129 58:05.4 9:25/M
8 Jeff Nuckolls Grand Blanc MI 654 38 144 59:40.1 9:39/M
9 Tobey Kelley Manchester 587 38 182 1:08:48.8 11:07/M
Top

Male 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Menovcik Grand Ledge 514 42 10 36:16.2 5:52/M
2 Greg Thomas Clio MI 1000 42 20 38:05.0 6:09/M
3 Brian Harville Goodrich MI 618 42 30 40:49.7 6:35/M
4 Alan Gabalis Caro MI 535 41 38 42:10.8 6:49/M
5 Mike Blair Grand Rapids MI 680 40 40 42:28.3 6:52/M
6 Paul Daprai Lake Orion MI 624 43 51 43:33.2 7:03/M
7 Dave Hill Grand Blanc 533 41 66 45:56.0 7:25/M
8 Jeff Schulz Ypsilanti MI 652 44 79 48:38.8 7:51/M
9 John Walter Grand Blanc MI 551 43 109 54:23.7 8:49/M
10 Gregory Taunton Flint MI 503 41 163 1:03:46.0 10:20/M
11 Patrick Myers Davison MI 691 40 184 1:09:14.1 11:13/M
Top

Male 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Power Rochester 581 47 16 37:50.1 6:07/M
2 John Niven Swartz Creek MI 599 47 18 37:53.9 6:08/M
3 Anthony Targan West Bloomfield MI 616 49 43 43:02.6 6:57/M
4 Jeffrey Callard Fenton 582 47 46 43:22.7 7:01/M
5 Mike Eickhoff Grand Blanc MI 642 49 47 43:27.2 7:02/M
6 Marty Johnson Lapeer MI 645 48 59 44:18.9 7:10/M
7 Dave Fejedelem Clio MI 633 49 65 45:29.7 7:21/M
8 Mike McPherson Swartz Creek 573 49 69 46:16.7 7:28/M
9 Tim Brooks Linden MI 710 46 97 50:31.9 8:09/M
10 Rob Donnelly Goodrich MI 646 48 106 53:46.3 8:43/M
11 Mike Patterson Oxnard CA 665 49 110 54:50.2 8:54/M
12 Rick Patterson Goodrich 562 49 152 1:01:48.0 10:02/M
Top

Male 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roger Lara Grand Blanc 597 52 29 40:43.0 6:35/M
2 Terry Carmean Ortonville MI 650 54 34 41:49.8 6:46/M
3 Dan Skinner Linden MI 50 51 45 43:03.9 6:57/M
4 Don Richmond Ortonville MI 667 50 53 43:44.3 7:04/M
5 Michael Stewart Flushing MI 712 54 57 44:10.3 7:09/M
6 David Hergenreder Goodrich MI 631 50 68 46:14.0 7:28/M
7 Matthew O'Mara Bloomfield Hills M 523 50 84 48:55.3 7:56/M
8 Douglas McMahan Grand Blanc 561 50 96 50:31.3 8:09/M
9 John Thompson Lewiston 589 54 122 56:46.7 9:12/M
10 Scot Reneaud Goodrich MI 579 52 125 57:44.3 9:21/M
11 Ed Hill Lapeer 552 52 156 1:02:41.4 10:10/M
12 Thomas Bryant Flint 577 51 175 1:06:27.9 10:46/M
Top

Male 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gordon Gibson Flint 583 55 58 44:15.1 7:09/M
2 Ron Koyl Lapeer 522 55 85 49:44.2 8:03/M
3 Uncle Ron 719 57 103 52:13.8 8:25/M
4 Larry Williams Flushing MI 670 55 150 1:01:12.8 9:55/M
5 Gregory Jenkins Flint MI 637 56 186 1:09:16.4 11:14/M
6 Chris Common Fenton 564 56 187 1:11:59.2 11:40/M
7 James Langley Burton 575 57 189 1:14:26.3 12:04/M
Top

Male 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Burdick Grand Blanc MI 557 60 39 42:20.1 6:50/M
2 Michael Heberling Grand Blanc MI 620 60 102 51:54.9 8:24/M
3 Rob Lutz Flushing MI 627 60 120 56:04.6 9:05/M
4 Lawrence Moran Flint MI 576 60 141 59:26.0 9:39/M
5 Harry Gabalis Caro MI 536 64 157 1:02:44.0 10:10/M
6 Gary Hankinson Grand Blanc MI 630 61 164 1:03:50.0 10:21/M
7 Mike Coates Davison MI 641 60 170 1:05:13.7 10:32/M
Top

Male 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Carlton White Lake MI 629 68 62 44:34.9 7:12/M
2 Tom Wascha Burton MI 689 68 98 50:39.2 8:11/M
3 Norman Hart Davison MI 660 69 115 55:31.5 8:59/M
4 Conrad Scharrer Clio MI 668 67 193 1:15:37.3 12:14/M
Top

Male 70 and over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Cady Grand Blanc 550 70 200 1:27:59.3 14:15/M
Top

missing data

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Unknown Partic. 685 685 99 61 44:29.7 7:10/M
Top

Overall Female Open Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Suzanne Larsen Fenton 511 33 13 37:10.5 6:00/M
Top

Overall Female Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marybeth Reader Bloomfield MI 613 42 28 40:34.3 6:33/M
Top

Overall Female Grand Masters' Winners

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Weber Goodrich MI 567 53 83 48:52.5 7:53/M
Top

Female 13 to 15

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mariah Lengyel Linden MI 655 15 137 59:23.4 9:38/M
2 Kelsey Dietrich Linden MI 657 15 140 59:23.9 9:38/M
Top

Female 16 to 19

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittany Andres Allendale 617 18 74 47:33.8 7:42/M
2 Alana O'Mara Bloomfield Hills 524 16 77 47:55.9 7:46/M
3 Lauren Redman Bloomfield Hills M 709 16 82 48:50.6 7:55/M
4 Jennifer Farrar Macomb MI 683 16 89 49:49.2 8:02/M
5 Emily Tippen Goodrich MI 586 16 104 52:46.0 8:32/M
6 Erin Herner Bloomfield Hills M 713 16 166 1:04:18.2 10:25/M
7 Gina Cavanaugh Metamora MI 547 16 174 1:06:12.0 10:44/M
8 Nayla Sater Bloomfield Hills M 708 16 198 1:27:49.5 14:12/M
Top

Female 20 to 24

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelsey Carmean Ortonville MI 666 22 33 41:48.9 6:46/M
2 Rachel Reyna Swart Creek 610 20 44 43:02.8 6:59/M
3 Bridget Smith Ann Arbor 507 22 49 43:32.0 7:02/M
4 Kristen Bentley Waterford MI 628 21 60 44:25.1 7:10/M
5 Jennifer Brothers Goodrich MI 512 22 78 48:03.0 7:47/M
6 Amber Petzold Grand Blanc MI 520 23 126 57:47.1 9:21/M
7 Laura Leix Flint MI 525 22 172 1:05:42.1 10:39/M
8 Catherine Leix Flint 527 21 202 1:37:26.2 15:47/M
Top

Female 25 to 29

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Richardson Flint 570 25 86 49:45.3 8:03/M
2 Jaclyn Brothers Waterford MI 703 25 108 54:14.3 8:47/M
3 Shawn Myers Millington 528 27 124 57:40.8 9:20/M
4 Kristyn Rollin Goodrich MI 566 25 142 59:34.8 9:38/M
5 Kate Partlow Clio MI 714 26 151 1:01:15.8 9:56/M
Top

Female 30 to 34

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leah Scharl Clarkston MI 604 34 25 39:54.1 6:27/M
2 Lori Brunskole Grand Blanc 611 30 54 43:52.6 7:05/M
3 Autumn Brawner Fenton MI 621 30 55 44:02.2 7:06/M
4 Marie Wolfgram Ann Arbor 548 32 63 44:59.5 7:15/M
5 Andrea Kratt Goodrich MI 700 30 67 45:57.3 7:27/M
6 Holly Francis Goodrich MI 658 33 91 50:06.6 8:06/M
7 Jennifer Lasceski Lapeer MI 643 33 92 50:18.6 8:08/M
8 Lindsey Humpert Northville 506 34 95 50:27.3 8:11/M
9 Danielle Ward Davison MI 545 30 101 51:36.9 8:23/M
10 Kelly Bolinger Flint MI 529 30 121 56:08.2 9:05/M
11 Jennifer Titsworth Davison MI 614 32 136 59:13.3 9:36/M
12 Sara Harris Davison MI 640 33 138 59:23.6 9:38/M
13 Alison Harris Goodrich MI 639 31 139 59:23.7 9:37/M
14 Elizabeth Nuckolls Grand Blanc MI 653 34 143 59:39.7 9:39/M
15 Tina Hiller Swartz Creek MI 706 32 154 1:02:24.6 10:06/M
16 Melissa Barraco Lapeer 574 32 169 1:05:13.1 10:34/M
17 Mandy O'Neal Clarkston 518 32 171 1:05:32.6 10:40/M
Top

Female 35 to 39

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cara Gunder Northville 516 39 87 49:46.4 8:04/M
2 Jennifer Boyer Grand Blanc MI 711 37 130 58:05.6 9:25/M
3 Amanda Hoffman Goodrich 505 35 146 59:46.4 9:40/M
4 Melanie Morse Goodrich 513 35 148 1:00:23.1 9:47/M
5 Tonya Wilson Grand Blanc MI 707 37 161 1:03:28.5 10:16/M
6 Tonya Kelley Manchester 588 38 181 1:08:48.5 11:07/M
7 Theresa Wood Swartz Creek MI 625 37 192 1:15:30.6 12:14/M
8 Robin Myler Ann Arbor 504 35 196 1:18:58.7 12:48/M
9 Jenna Vanzuiden Grand Blanc 509 39 201 1:31:24.4 14:48/M
Top

Female 40 to 44

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Aylmer Goodrich MI 674 40 80 48:43.0 7:53/M
2 Trina Jolley Holly MI 605 42 88 49:47.3 8:03/M
3 Colleen Cady Grand Blanc MI 638 44 100 51:11.3 8:15/M
4 Maria Hobson Grand Blanc MI 532 44 131 58:13.2 9:28/M
5 Tammy Stadler Flushing MI 696 43 133 58:39.5 9:29/M
6 Teesha Lieber Goodrich 569 44 162 1:03:34.7 10:18/M
7 Amy Moore Fenton 592 42 168 1:04:56.3 10:30/M
8 Carrie Walters Waterford MI 688 40 173 1:05:54.8 10:41/M
9 Jocelyn Brumwell Grand Blanc 593 43 177 1:08:07.5 11:02/M
10 Sherry Bombardo Lapeer 565 40 179 1:08:43.7 11:08/M
11 Kelly Myers Davison MI 692 41 185 1:09:14.3 11:13/M
12 Carey King Flint 594 42 195 1:18:33.3 12:42/M
13 Aimee Skiba Tecumseh 502 41 197 1:18:58.8 12:48/M
Top

Female 45 to 49

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leslie Braun Grand Blanc MI 508 49 48 43:27.8 7:01/M
2 Kathleen McGowan Fenton MI 656 46 71 46:43.9 7:33/M
3 Lori Davis Lapeer MI 663 47 76 47:47.6 7:44/M
4 Rosa Hernandez Flint 595 48 145 59:42.1 9:40/M
5 Diane Seymour Linden MI 687 48 147 59:56.4 9:43/M
6 Jamie Kalkman Grand Blanc MI 606 45 149 1:01:06.4 9:54/M
7 Sarah Evans Metamora 531 45 153 1:02:02.8 10:03/M
Top

Female 50 to 54

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dolores Glynn Goodrich MI 648 50 107 54:08.3 8:46/M
2 Rene Hubbard Goodrich MI 647 52 113 54:59.8 8:54/M
3 Lyn Lewis Grand Blanc MI 693 53 116 55:39.4 9:00/M
4 Ellen Thompson Lewiston 590 54 119 55:58.6 9:04/M
5 Pamela Iden Goodrich MI 702 50 123 56:49.8 9:10/M
6 Cindy Common Fenton 563 51 134 58:56.2 9:33/M
Top

Female 55 to 59

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Scharrer Clio MI 669 56 159 1:03:18.5 10:14/M
2 Kathleen Sanchez Oxford MI 716 55 160 1:03:20.0 10:15/M
3 Ann Chlebnik Goodrich MI 600 58 180 1:08:48.0 11:09/M
4 Cynthia Delbridge Grand Blanc 549 57 199 1:27:59.1 14:15/M
5 Carol Leix Flint MI 526 58 203 1:37:34.8 15:49/M
Top

Female 60 to 64

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marie Thompson Clio MI 607 61 155 1:02:30.1 10:07/M
Top

Female 65 to 69

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shirley Larsen Grand Blanc MI 580 68 183 1:08:52.9 11:08/M
2 Joann Wascha Burton MI 690 67 188 1:12:09.3 11:38/M
3 Linda Nelson Ortonville MI 585 69 190 1:14:26.4 12:03/M
4 Mary Ann Moore Lapeer 559 67 191 1:14:27.7 12:04/M
5 Nancy Teel Flint MI 701 68 194 1:17:42.6 12:34/M
Top

Female 70 and over

Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Wallen Flushing 578 70 158 1:02:52.5 10:10/M
2 Cathy Detman Flint MI 571 72 167 1:04:47.9 10:29/M


Goodrich, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.