Run for Lucky Fund 5k

back to results

Apr. 3, 2011

Run for Lucky Fund 5k
East Lansing, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Run for Lucky Fund 5K Run/Walk

Age Group Results

April 03, 2011

Results By Michigan Running Foundation
Overall Female Open Winners

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Becca Rudey 124 24 2 17:36 5:41/M
Overall Male Open Winners

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Adam Izer 12 21 1 17:29 5:38/M
Overall Female Masters Winners

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Lisa Allen 24 58 24 26:49 8:39/M
Overall Male Masters Winners

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Tom Mills 133 50 6 21:02 6:47/M
Female 18 and under

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Katherine Rafuse 65 18 22 25:33 8:15/M
2 Julia Shanker 61 12 31 27:46 8:57/M
3 Riley Collins 146 18 100 46:35 15:02/M
4 Jessica Wegner 67 18 110 1:01:32 19:51/M
Male 18 and under

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Erik Tomaszewski 40 18 16 23:22 7:32/M
2 Andrew Danner 2 17 79 38:17 12:21/M
3 Craig Willette 10 18 96 46:01 14:51/M
4 John Thompson 66 18 109 59:55 19:20/M
5 Steven Collareno 86 16 111 1:01:32 19:51/M
Female 19 to 21

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Chloe Grabowsla 9 21 9 21:28 6:55/M
2 Julianne Preston 68 21 10 22:40 7:19/M
3 Jennifer Davis 28 19 19 24:36 7:56/M
4 Angela Vandersys 88 20 21 25:17 8:09/M
5 Tessa Roux 60 19 26 27:12 8:46/M
6 Stacy Kempher 45 20 30 27:43 8:56/M
7 Debbie Larsen 63 21 39 28:16 9:07/M
8 Lia Olowniuk 25 20 45 28:58 9:21/M
9 Alexandra Buckley 64 21 46 28:58 9:21/M
10 Kara Yeager 73 21 47 29:02 9:22/M
11 Jaclyn Polenz 74 21 48 29:02 9:22/M
12 Christine Shepherd 75 21 49 29:11 9:25/M
13 Andrea Johnson 120 21 58 31:42 10:14/M
14 Brittany Blood 96 20 63 32:00 10:19/M
15 Christine Rabaut 26 21 64 32:29 10:29/M
16 Britney Nowak 91 20 66 32:42 10:33/M
17 Courtney Andries 69 20 69 33:42 10:52/M
18 Paige Schaap 144 19 72 34:46 11:13/M
19 Ashley Hutchinson 72 20 75 35:25 11:25/M
20 Brittany Lindstrom 7 20 80 38:51 12:32/M
21 Amanda Boots 8 20 81 38:57 12:34/M
22 Emily Harris 114 20 84 40:48 13:10/M
23 Alyssa Wethington 77 19 88 42:34 13:44/M
24 Sarah Oliver 147 19 98 46:08 14:53/M
25 Danielle Collareno 82 20 108 59:54 19:19/M
Male 19 to 21

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Chris Bailey 118 21 4 20:04 6:28/M
2 Kyle Pollock 134 21 8 21:25 6:55/M
3 Nick Rochte 102 20 14 23:09 7:28/M
4 Chris Buller 56 20 17 23:26 7:34/M
5 Jake Rochte 57 21 52 29:18 9:27/M
6 Mark Socks 113 21 83 40:38 13:06/M
7 Blake Ramos 76 19 87 42:34 13:44/M
Female 22 to 25

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Colleen Guidot 121 23 11 22:41 7:19/M
2 Casey Pickett 99 23 13 23:07 7:27/M
3 Nicole Heyboer 21 25 27 27:17 8:48/M
4 Maria Perkins 95 25 37 28:10 9:05/M
5 Missy Blight 98 22 42 28:34 9:13/M
6 Jennifer Obudzinski 104 25 56 30:56 9:59/M
7 Laura Benoit 90 23 57 31:03 10:01/M
8 Melissa Vermette 105 22 61 31:50 10:16/M
9 Erica Ward 11 22 62 31:56 10:18/M
10 Vanessa Han-Voth 79 22 65 32:30 10:29/M
11 Ashley Scheurer 100 24 71 34:41 11:11/M
12 Cressie Prill 44 24 76 35:35 11:29/M
Male 22 to 25

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Jeremy Feehan 97 24 41 28:34 9:13/M
Female 26 to 30

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Marcia Backstrom 129 27 5 20:09 6:30/M
2 Kendra Waldie 48 30 15 23:11 7:29/M
3 Amanda Charbonneau 109 28 33 27:50 8:59/M
4 Jessica Holland 130 28 35 27:55 9:00/M
5 Carlyn Duchouquette 110 26 43 28:41 9:15/M
6 Sophie Graff 23 30 50 29:16 9:26/M
7 Bianca Boudreau 103 28 51 29:16 9:26/M
8 Stacie Miller 101 28 85 41:51 13:30/M
9 Theresa Kay 71 27 94 45:56 14:49/M
Male 26 to 30

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Scott Schlaff 140 26 3 18:52 6:05/M
2 Nicholas Parente 107 29 20 25:11 8:07/M
3 Andrew Lange 38 27 25 27:08 8:45/M
4 Ken Weinert 39 26 38 28:14 9:06/M
5 Matt Koss 80 30 60 31:49 10:16/M
Female 31 to 35

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Riley Wileeler 127 35 23 26:05 8:25/M
2 Freya Mowat 108 32 34 27:52 8:59/M
3 Kristy Casagranda 94 33 36 28:09 9:05/M
4 Jessica Nance 78 34 44 28:47 9:17/M
5 Jennifer Lacluyze 138 35 53 29:40 9:34/M
6 Amber Irrer 70 35 91 45:30 14:41/M
7 Vickie Ruggiero 4 32 106 55:33 17:55/M
Male 31 to 35

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 James Averill 3 35 18 24:00 7:45/M
Female 36 to 40

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Jennifer Vanderklok 139 38 73 35:09 11:20/M
2 Rachel Gutting 49 39 74 35:10 11:21/M
3 Julie Moore 141 40 86 42:05 13:35/M
4 Sherry Danner 34 38 90 44:32 14:22/M
Male 36 to 40

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Michael Wauters 142 39 7 21:02 6:47/M
Female 41 to 49

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Sandra Allchaty 125 44 28 27:17 8:48/M
2 Melissa Shanker 62 43 29 27:39 8:55/M
3 Kaye Gonzalez 132 43 40 28:16 9:07/M
4 Kaye Gardner 115 42 55 30:38 9:53/M
5 Laurie Worthington 128 48 67 33:08 10:41/M
6 Gabi Brazee 5 48 70 34:35 11:09/M
7 Janet McDuffey 89 42 77 37:56 12:14/M
8 Mary Perkins 59 47 78 38:04 12:17/M
9 Joyce Romar 92 47 82 39:52 12:52/M
10 Donna Letavish 17 49 92 45:35 14:42/M
11 Lora Anderson 14 46 95 46:00 14:50/M
12 Paula Anderson 18 46 97 46:02 14:51/M
13 Donna Collins 145 48 101 46:35 15:02/M
14 Chris Phipps 143 41 105 55:32 17:55/M
Female 50 and up

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Maggy Zidar 131 61 32 27:47 8:58/M
2 Susan Wismer 19 52 54 29:50 9:37/M
3 Maryann Baxter 16 54 59 31:43 10:14/M
4 Marge Novak 20 65 68 33:32 10:49/M
5 Sara Harris 112 50 89 43:54 14:10/M
6 Judy McNeil 13 54 93 45:35 14:42/M
7 Susan Oliver 148 50 99 46:21 14:57/M
8 Connie Horstman 46 60 102 46:36 15:02/M
9 Lynn Ball 35 50 104 53:39 17:18/M
Male 50 and up

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 John Perkins 58 53 12 23:00 7:25/M
2 Garry Horstman 47 58 103 53:38 17:18/M
Female no age given

Total Chip
Place Name Bib No Age Overall Time Diff Pace
1 Elaine Striler 36 99 107 59:47 19:17/M