Inaugural SVSU-GVSU DUAL

back to results

Feb. 4, 2011

Inaugural SVSU-GVSU DUAL
SVSU RyderCenter, University Center, MI
Provided by SVSU Cardinal Track & Field


Licensed to Saginaw Valley State University
HY-TEK's Meet Manager 2/4/2011 08:50 PM
Inaugural SVSU-GVSU DUAL - 2/4/2011
SVSU RyderCenter
Results

Event 1 Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Hill, Lauren Saginaw Vall 10:54.67 10:31.45 5
2 Hollerbach, Jean Saginaw Vall 10:40.59 10:38.67 3
3 Wolter, Theresa Grand Valley 10:35.00 10:48.16 2
4 Young, Kelsey Grand Valley 10:35.00 10:48.70 1
5 Robinson, Libby Saginaw Vall 10:57.41 10:53.07
6 Gryniewicz, Sarah Grand Valley 11:00.00 10:59.36
7 Brewis, Courtney Grand Valley 11:00.00 11:02.24
8 Hewett, Brianna Grand Valley 11:21.00
9 White, Dayna Grand Valley 10:55.00 11:49.40
10 Duke, Kayla Saginaw Vall 11:52.92 12:01.06

Event 2 Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Genther, Steve Saginaw Vall 8:43.00 8:32.79 5
2 Wilson, Jeff Saginaw Vall 8:55.93 8:48.54 3
3 Seaver, Cortland Saginaw Vall 8:42.81 8:59.53
4 Pitcel, Emery Grand Valley 9:00.00 9:02.11 2
5 Gibbons, Mike Grand Valley 9:00.00 9:02.40 1
6 Cushman, Brandon Grand Valley 9:00.00 9:03.43
7 Gumz, Tim Grand Valley 9:00.00 9:08.02
8 Oleski, Zachary Grand Valley 9:00.00 9:10.24
9 Ziolko, Ryan Grand Valley 9:00.00 9:11.34
10 Lemieux, Kyle Grand Valley 9:10.00 9:13.48
11 Mott, Jack Grand Valley 9:10.00 9:15.62

Event 3 Women 60 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Franklin, Kalena Grand Valley 8.99 9.01q
2 Triner, Amber Grand Valley 9.10 9.16q
3 Hull, Jade Grand Valley 8.82 9.26q
4 Wilford, Elizabeth Saginaw Vall 9.52 9.66q
5 Kober, Andrea Grand Valley 9.58 9.69q
5 Pittman, Katelyn Grand Valley 9.56 9.69q

Event 3 Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Section 1 Finals
1 Franklin, Kalena Grand Valley 9.01 9.01 5
2 Hull, Jade Grand Valley 9.26 9.10 3
3 Triner, Amber Grand Valley 9.16 9.14
4 Wilford, Elizabeth Saginaw Vall 9.66 9.38 2
5 Pittman, Katelyn Grand Valley 9.69 9.62
6 Kober, Andrea Grand Valley 9.69 9.92

Event 4 Men 60 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Brown, Ryan Grand Valley 8.49 8.69q
2 Myers, Bret Grand Valley 9.12 8.80q
3 Hurst, Deonte Grand Valley 8.61 8.87q
4 Sulfaro, Paul Saginaw Vall 8.95q
5 Wilkins, Aaron Saginaw Vall 9.45
Heat 2 Preliminaries
1 Ray, David Saginaw Vall 8.46q
2 Alexander, Jacob Grand Valley 8.58 8.75q
3 Kwasnik, Rick Grand Valley 8.54 8.86q
4 Thatcher, Marcus Saginaw Vall 9.26q
5 Reives, Steve Grand Valley 9.13 9.65

Event 4 Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Section 1 Finals
1 Ray, David Saginaw Vall 8.46 8.20 5
2 Brown, Ryan Grand Valley 8.69 8.67 3
3 Alexander, Jacob Grand Valley 8.75 8.69 2
4 Hurst, Deonte Grand Valley 8.87 9.14
5 Kwasnik, Rick Grand Valley 8.86 9.17
5 Myers, Bret Grand Valley 8.80 9.17
7 Thatcher, Marcus Saginaw Vall 9.26 9.31 1

Event 5 Women 60 Meter Dash
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Jackson, Brittney Grand Valley 7.91 7.84q
2 Sampson, Elizabeth Saginaw Vall 8.22 8.12q
3 Lemanski, Aileen Grand Valley 8.03 8.14q
4 Roberson, Shavonne Saginaw Vall 8.14 8.25q
5 Heyne, Chelsea Grand Valley 8.02 8.27q
Heat 2 Preliminaries
1 Horne, Brooke Grand Valley 7.97 8.00q
2 Black, Serena Grand Valley 8.07 8.04q
3 Triner, Amber Grand Valley 8.02 8.06q
4 Holwerda, Olivia Grand Valley 8.14 8.38

Event 5 Women 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Section 1 Finals
1 Jackson, Brittney Grand Valley 7.84 7.76 5
2 Horne, Brooke Grand Valley 8.00 7.96 3
3 Black, Serena Grand Valley 8.04 8.05
4 Lemanski, Aileen Grand Valley 8.14 8.06
5 Triner, Amber Grand Valley 8.06 8.11
6 Sampson, Elizabeth Saginaw Vall 8.12 8.23 2
7 Roberson, Shavonne Saginaw Vall 8.25 8.32 1
8 Heyne, Chelsea Grand Valley 8.27 8.33

Event 6 Men 60 Meter Dash
=========================================================================
Name Year School Seed Prelims
=========================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Parnell, Xavier Grand Valley 7.03 7.11q
2 Bryant, Raetron Saginaw Vall 7.19 7.20q
3 Griffin, Ricky Saginaw Vall 7.27 7.28q
4 Ray, David Saginaw Vall 7.45 7.42q
5 Myers, Bret Grand Valley 7.46 7.43q
6 Sanders, Frank Saginaw Vall 7.74 7.73
7 Reives, Steve Grand Valley 7.87 7.76
Heat 2 Preliminaries
1 Parrish, Eric Grand Valley 7.19 7.21q
2 Osley, Eric Saginaw Vall 7.36 7.23q
3 Govan, Ryan Grand Valley 7.15 7.30q
4 Alexander, Jacob Grand Valley 7.35 7.46
5 Walker, Justin Saginaw Vall 7.54 7.65
6 Thatcher, Marcus Saginaw Vall 7.64 7.79

Event 6 Men 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Section 1 Finals
1 Parnell, Xavier Grand Valley 7.11 7.08 5
2 Bryant, Raetron Saginaw Vall 7.20 7.18 3
3 Parrish, Eric Grand Valley 7.21 7.23 2
4 Griffin, Ricky Saginaw Vall 7.28 7.25 1
5 Govan, Ryan Grand Valley 7.30 7.28
6 Ray, David Saginaw Vall 7.42 7.29
7 Osley, Eric Saginaw Vall 7.23 7.30
8 Myers, Bret Grand Valley 7.43 7.43

Event 7 Women 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Galasso, Lisa Grand Valley 58.97 59.10 5
2 Taylor, Diamond Saginaw Vall 1:01.04 59.72 3
3 Breen, Emma Grand Valley 1:00.90 1:03.40 2
4 Morse, Ashton Saginaw Vall 1:04.00 1

Event 8 Men 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hoffman, Logan Grand Valley 49.17 50.24 5
2 Chiatalas, Lee Saginaw Vall 50.78 50.99 3
3 Rossman, Mike Saginaw Vall 53.14 51.87 2
4 Stamps, Corey Grand Valley 50.97 52.47 1

Event 9 Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Wright, Alycia Saginaw Vall 2:21.27 2:16.67 5
2 Rodts, Madie Grand Valley 2:16.00 2:16.97 3
3 Tepper, Danielle Grand Valley 2:17.00 2:19.58 2
4 Stolicker, Dana Saginaw Vall 2:20.70 2:22.22 1
5 Burgess, Lori Grand Valley 2:20.00 2:30.78

Event 10 Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bassett, Jeff Grand Valley 1:56.30 1:57.65 5
2 Brown, Austin Grand Valley 1:57.60 1:58.15 3
3 McKeel, Scott Grand Valley 1:57.50 1:59.69
4 Snyder, Josh Grand Valley 1:59.50 1:59.88
5 Wilder, Brian Grand Valley 1:57.00 2:04.39
6 Rush, Chris Saginaw Vall 2:05.00 2:09.48 2
7 Renas, Ryan Saginaw Vall 2:05.00 2:17.84 1

Event 11 Women 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lantz, Autumn Grand Valley 25.89 26.31 5
2 Black, Serena Grand Valley 26.23 27.05
3 Heyne, Chelsea Grand Valley 26.66 27.24
4 Brooks, Angie Saginaw Vall 26.77 27.49 1.50
5 Holwerda, Olivia Grand Valley 26.87 28.00
Section 2
1 Chandler, Adrienne Grand Valley 26.98 26.81 3
2 Horne, Brooke Grand Valley 26.96 26.87
3 Roberson, Shavonne Saginaw Vall 27.14 27.49 1.50
4 Kober, Andrea Grand Valley 26.98 27.90

Event 12 Men 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Parnell, Xavier Grand Valley 22.21 22.81 5
2 Bareman, Michael Grand Valley 22.51 22.96 3
3 Bryant, Raetron Saginaw Vall 23.01 23.06 2
3 Teitsma, Chris Grand Valley 22.33 23.06
5 Lowe, Eric Grand Valley 23.33 23.53
6 Parrish, Eric Grand Valley 23.01 23.70
Section 2
1 Walker, James Saginaw Vall 23.56 23.56 1
2 Osley, Eric Saginaw Vall 23.94 23.72
3 Walker, Justin Saginaw Vall 24.94 23.83

Event 13 Women 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Whowell, Amanda Grand Valley 5:05.00 5:10.26 5
2 Meyer, Ashley Saginaw Vall 5:04.69 5:16.25 3
3 Crowley, Kelly Grand Valley 5:15.00 5:17.87 2
4 Pittoors, Megan Saginaw Vall 5:20.00 5:20.92 1
5 Cortright, Remme Grand Valley 5:25.00 5:24.57
6 Severson, Kelcie Grand Valley 5:15.00 5:24.85
7 Caldwell, Chanelle Grand Valley 5:08.00 5:36.04
8 Paris, Amanda Saginaw Vall 5:39.68 5:43.67
9 McMall, Stephanie Saginaw Vall 5:30.00 5:59.25

Event 14 Men 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Moskalewski, Josh Grand Valley 4:19.00 4:23.27 5
2 Peterson, Alan Grand Valley 4:17.00 4:25.82 3
3 Denner, Aaron Grand Valley 4:19.00 4:28.57
4 Showerman, Brent Grand Valley 4:23.00 4:29.33
5 Manby, Jon Grand Valley 4:23.00 4:32.11
6 Acevedo, Arthur Grand Valley 4:28.00 4:40.01
7 Welmers, Derek Saginaw Vall 4:34.00 4:42.59 2
8 Seaver, Cortland Saginaw Vall 4:29.00 4:46.49 1

Event 15 Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Grand Valley St. 'A' 3:51.00 4:00.87 5
2 Saginaw Valley 'A' 4:06.58 3

Event 16 Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
-- Saginaw Valley 'B' 3:29.78

Event 17 Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
Flight 1
1 Weaver, Alisha Grand Valley 1.68m 1.68m 5-06.00 5
2 Suor, Aubree Grand Valley 1.63m 1.63m 5-04.25 3
2 Jones, Sara Saginaw Vall 1.61m 1.63m 5-04.25 2
4 Fuller, Jennifer Grand Valley 1.63m 1.58m 5-02.25

Event 18 Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Thaxton, Ben Grand Valley 1.97m 1.98m 6-06.00 5
1 Livengood, Patrick Grand Valley 2.00m 1.98m 6-06.00 2
1 Sanders, Frank Saginaw Vall 1.95m 1.98m 6-06.00 3
4 Iott, John Grand Valley 1.87m 1.88m 6-02.00
4 Rusch, Nathan Saginaw Vall 1.88m 1.88m 6-02.00 1
6 Sulfaro, Paul Saginaw Vall 1.78m 1.83m 6-00.00
7 Grob, Tyler Saginaw Vall 1.77m 1.78m 5-10.00

Event 19 Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Kuksa, Jocelyn Grand Valley 3.65m 3.90m 12-09.50 5
2 Hixson, Kristen Grand Valley 3.50m 3.75m 12-03.50 3
3 Wilford, Elizabeth Saginaw Vall 3.65m 3.60m 11-09.75 2
4 Reynolds, Amy Grand Valley 3.20m 3.45m 11-03.75
5 Faulkner, Caley Grand Valley 3.04m 3.30m 10-10.00
5 Whaley, Amara Grand Valley 3.04m 3.30m 10-10.00
7 Craun, Jessi Saginaw Vall 2.84m 3.15m 10-04.00 1
7 Westphal, Stacey Saginaw Vall 3.50m 3.15m 10-04.00

Event 20 Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Dennis, Quinton Grand Valley 4.59m 4.75m 15-07.00 3
1 Myers, Bret Grand Valley 4.41m 4.75m 15-07.00 5
3 Ferguson, Steven Grand Valley 4.41m 4.60m 15-01.00
4 Leland, Kevin Grand Valley 4.26m 4.45m 14-07.25
4 Fisher, Travis Grand Valley 4.41m 4.45m 14-07.25
6 Wilson, Elliot Saginaw Vall 4.26m 4.30m 14-01.25 2
7 Wilkins, Aaron Saginaw Vall 4.49m 4.15m 13-07.25 1

Event 21 Women Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Suor, Aubree Grand Valley 5.00m 5.22m 17-01.50 5
2 Brooks, Angie Saginaw Vall 4.74m 5.03m 16-06.00 3
3 Lemanski, Aileen Grand Valley 4.88m 4.94m 16-02.50 2
4 Henris, Kelly Saginaw Vall 4.83m 4.68m 15-04.25 1
5 Wilford, Elizabeth Saginaw Vall 4.89m 4.54m 14-10.75
6 Sampson, Elizabeth Saginaw Vall 4.65m 4.48m 14-08.50

Event 22 Men Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Lukwago, Tendo Grand Valley 6.79m 6.82m 22-04.50 5
2 Dewberry, Aaron Grand Valley 7.22m 6.81m 22-04.25 3
3 Myers, Bret Grand Valley 6.09m 6.28m 20-07.25
4 Reives, Steve Grand Valley 6.09m 6.26m 20-06.50
5 Sanders, Frank Saginaw Vall 6.31m 6.19m 20-03.75 2
6 Grob, Tyler Saginaw Vall 5.70m 5.98m 19-07.50 1
7 Wilkins, Aaron Saginaw Vall 5.94m 5.82m 19-01.25

Event 23 Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Lockhart, Sam Grand Valley 15.20m 14.91m 48-11.00 5
2 Fox, Katelyn Grand Valley 11.00m 11.68m 38-04.00 3
3 Cormier, Samantha Saginaw Vall 11.76m 11.59m 38-00.25 2
4 Carter, Jo Anne Saginaw Vall 10.75m 10.51m 34-05.75 1

Event 24 Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Vanek, Daniel Grand Valley 19.00m 18.59m 61-00.00 5
2 Armstrong, Matt Grand Valley 18.00m 17.72m 58-01.75 3
3 Stiffler, Donny Grand Valley 17.00m 16.90m 55-05.50
4 Eno, Kyle Grand Valley 16.00m 15.35m 50-04.50
5 Roosen, Jonathan Saginaw Vall 15.33m 50-03.50 2
6 Dietzel, Kane Saginaw Vall 14.15m 46-05.25 1
7 Dekam, Nathan Grand Valley 16.50m 13.83m 45-04.50
8 Wilkinson, Matt Saginaw Vall 13.81m 45-03.75

Event 25 Women Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Lockhart, Sam Grand Valley 17.94m 17.51m 57-05.50 5
2 Smith, Jamie Grand Valley 17.34m 17.38m 57-00.25 3
3 Fox, Katelyn Grand Valley 15.50m 15.51m 50-10.75
4 Nelson, Kayleigh Saginaw Vall 13.93m 14.66m 48-01.25 2
5 Carter, Jo Anne Saginaw Vall 13.15m 13.24m 43-05.25 1

Event 26 Men Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Vanek, Daniel Grand Valley 16.50m 17.92m 58-09.50 5
2 Gorley, Andrew Grand Valley 16.50m 17.54m 57-06.50 3
3 Dekam, Nathan Grand Valley 14.00m 16.43m 53-11.00
4 Lipski, Clay Grand Valley 16.50m 15.54m 51-00.00
5 Stiffler, Donny Grand Valley 16.50m 15.36m 50-04.75
6 Roosen, Jonathan Saginaw Vall 15.31m 50-02.75 2
7 Dietzel, Kane Saginaw Vall 15.28m 50-01.75 1
8 Bott, Brian Saginaw Vall 15.21m 49-11.00
9 Wilkinson, Matt Saginaw Vall 13.98m 45-10.50

Women - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Grand Valley St. 90 2) Saginaw Valley 48

Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
1) Grand Valley St. 84 2) Saginaw Valley 48