TUURI

back to results

Jul. 25, 1999

TUURI
FLINT, MICHIGAN
Provided By Gault Race Management


******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 1 Mike Smetka Ann Arbor 21 35:17 5:41
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 29 Lisa Veneziano Fenton 34 39:07 6:18
******************* MALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 5 Chuck Block Livonia 43 35:52 5:47
******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 99 Jacquelynn Bourdeau Burton 46 46:09 7:26
MALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 278 Kellen Duke Linden 12 55:51 9:00
2 356 Brandon Brancheau Flint 9 59:42 9:37
FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 46 Luke Hays Flushing 15 41:31 6:41
2 49 Matt Cuttitta Flint 15 42:11 6:48
3 53 Coby Carpenter Davison 15 42:33 6:51
4 149 Michael Nowak Swartz Creek 15 48:19 7:47
5 193 Jason Harley Flint 14 50:54 8:12
6 195 Matt Crimm Swartz Creek 14 50:56 8:12
FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 152 Jennifer Bellsky Frankenmuth 15 48:22 7:48
2 298 Stacey Zafiroff Burton 14 57:19 9:14
MALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 4 Eric Johnson Flint 18 35:48 5:46
2 6 Steve Cuttitta Flint 17 36:37 5:54
3 9 Zach Gunneson Swartz Creek 17 37:03 5:58
4 10 Matt Edwards Grand Blanc 17 37:07 5:59
5 11 Leo Foley Linden 18 37:50 6:06
6 12 Ed Kramer Davison 18 37:54 6:06
7 17 Joe Whitman Davison 16 38:38 6:13
8 18 Joshua Klein Davison 19 38:46 6:15
9 22 Christopher Jordan Flint 17 38:55 6:16
10 24 Doug McGaw Freeland 18 38:58 6:17
11 41 Ryan Miller Flint 18 40:58 6:36
12 44 Nathan Belill Clio 16 41:18 6:39
13 56 Joseph Ptak Swartz Creek 16 42:48 6:54
14 92 Chris Smith Flushing 19 45:45 7:22
15 249 William Sill Gaines 17 53:59 8:42
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 110 Julie Martin Frankenmuth 17 46:32 7:30
2 151 Erin Stone Swartz Creek 16 48:21 7:47
3 203 Lindsay Belt Flint 17 51:15 8:15
MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 274 Joseph Bushey Flint 22 55:31 8:57
2 341 Kirk Robinson Lansing 21 58:59 9:30
3 353 Robert Root Grand Blanc 24 59:19 9:33
4 422 Kenneth Edgar Flint 22 1:04:29 10:23
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 179 Tanya Lockhart Grand Blanc 24 50:02 8:04
2 215 Shannon Nixon Owosso 22 52:09 8:24
3 237 April Keusch Grand Blanc 23 53:21 8:36
4 261 Cassandra Redman Flint 20 54:41 8:49
5 334 Bethany Verrill Ferndale 24 58:45 9:28
6 357 Rebecca Roy Flint 22 59:50 9:38
7 412 Kristen Shaw Flint 22 1:03:53 10:18
8 446 Chanda Williams Flint 22 1:06:44 10:45
9 457 Margaret Lehmann East Lansing 21 1:07:23 10:51
10 464 Jenny Babiaz East Lansing 20 1:07:59 10:57
11 493 Leigh Wilson Holly 21 1:12:45 11:43
MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 7 Neil Peruski Metamora 29 36:44 5:55
2 16 Eric G Larsen Davison 28 38:26 6:12
3 25 Doug Johnson Ann Arbor 29 38:59 6:17
4 39 Clinton Hnilica Flint 28 40:47 6:34
5 50 Rich Sabo Grand Blanc 27 42:11 6:48
6 63 John Guerva Flushing 28 43:29 7:00
7 67 Mike Patterson Livonia 25 43:53 7:04
8 69 Dave Manges Flint 28 43:58 7:05
9 125 Christopher R Swanson Grand Blanc 26 47:16 7:37
10 159 Jason Stiehl Grand Blanc 27 48:51 7:52
11 218 Tracey Crane Lapeer 26 52:29 8:27
12 291 Adam Case Rochester 26 57:04 9:12
13 325 Matt Ehrmantraut Flint 27 58:31 9:26
14 342 Brett Robinson Lansing 26 59:00 9:30
15 364 Todd McCredie Grand Blanc 29 1:00:41 9:46
16 399 Joe Younce Flint 29 1:02:54 10:08
17 487 Daniel D. Elsholz Fenton 28 1:10:29 11:21
18 492 Jeffrey Stafford Grand Blanc 27 1:12:39 11:42
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 30 Laura Bell Otisville 26 39:24 6:21
2 31 Ann Lindow Vassar 29 39:37 6:23
3 65 Sandy Millies Grosse Pte Woods 28 43:47 7:03
4 88 Jennifer Walsh Ann Arbor 25 45:35 7:21
5 133 Tracey S Cohen Farmington Hills 27 47:39 7:41
6 136 Sara Williams Augusta 28 47:50 7:42
7 142 Suzi Scott Davison 26 48:05 7:45
8 194 Timianne Patterson Grand Blanc 25 50:55 8:12
9 205 Lesley Petee Howell 28 51:27 8:17
10 236 Jeanne Fox Grand Blanc 27 53:20 8:36
11 266 Lori Stiehl Grand Blanc 29 54:52 8:50
12 284 Julie Lewis Linden 28 56:40 9:08
13 289 Alisa Morningstar Flint 28 56:59 9:11
14 305 Kimberly Leverette Flint 28 57:28 9:15
15 365 Lori Idsinga Grand Blanc 26 1:00:43 9:47
16 401 Kris Paris Flushing 27 1:03:02 10:09
17 416 Amy Milliman Grand Blanc 28 1:04:03 10:19
18 423 Molly La Rochelle Harper Woods 28 1:04:29 10:23
19 450 Kaylee Marcum Fenton 28 1:06:59 10:47
20 473 Gloria Rendon Burton 28 1:09:11 11:09
21 486 Kristina M Martin Ortonville 29 1:10:28 11:21
22 497 Kathleen Klocek Grand Blanc 27 1:13:25 11:50
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 2 Thomas Preiss Whitmore Lake 30 35:29 5:43
2 3 Adam Baldridge Flint 34 35:39 5:45
3 40 Tom MacKsood Fenton 30 40:51 6:35
4 82 Brian Jackson Flushing 30 44:57 7:15
5 91 John P Krist II Flushing 33 45:42 7:22
6 108 Dane Whipple San Diego 32 46:27 7:29
7 113 Mark S Alexander Swartz Creek 31 46:39 7:31
8 118 Paul Williams Goodrich 34 46:57 7:34
9 124 Mark Piper Flint 30 47:12 7:36
10 134 Troy Bunton Burton 30 47:42 7:41
11 141 Keith Mikonczyk Burton 30 48:03 7:45
12 143 Matthew Broghammer Grand Blanc 31 48:05 7:45
13 146 David Dwyre Davison 30 48:14 7:46
14 162 Terry Hearst Flint 33 49:06 7:55
15 173 Kevin Chittick Grand Blanc 32 49:40 8:00
16 180 Manuel Maldonado Grand Blanc 33 50:02 8:04
17 192 Joel Meinema Waterford 30 50:49 8:11
18 222 Scott Atchley Grass Lake 32 52:50 8:31
19 226 Kevin Gardner Flushing 31 52:56 8:32
20 227 Jeff Carto Grand Blanc 30 52:59 8:32
21 230 Jimmie Bunton Jr. Goodrich 34 53:07 8:33
22 239 Todd Bennett Flat Rock 34 53:25 8:36
23 247 Brian Warren Davison 34 53:52 8:41
24 263 Philip La Rochelle Harper Woods 30 54:44 8:49
25 311 Everett Centerwall III Fenton 32 57:51 9:19
26 315 Daniel Cronin Grand Blanc 33 58:01 9:21
27 316 David Foutch Flint 33 58:07 9:22
28 352 Jeffrey Lewis Otisville 34 59:18 9:33
29 363 Jerry A Gohl Clio 32 1:00:25 9:44
30 375 Brian Combs Flushing 34 1:01:28 9:54
31 424 Adrian L Robertson Flint 30 1:04:39 10:25
32 441 Timothy Schneider Swartz Creek 32 1:06:32 10:43
33 488 Keith Damon Flint 34 1:10:34 11:22
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 51 Carline Collier Grand Rapids 30 42:17 6:49
2 64 Malissa Lauderbaugh Fling 30 43:37 7:02
3 116 Kate Ponsetto Flint 31 46:46 7:32
4 182 Jo Darlington Flint 33 50:03 8:04
5 216 Colleen Brown Grand Blanc 32 52:10 8:24
6 233 Rhonda Straley Flushing 33 53:11 8:34
7 260 Deanna Frick Goodrich 33 54:39 8:48
8 288 Shannon M Mashburn Grand Blanc 34 56:58 9:11
9 302 Teresa Gricius Grand Blanc 34 57:22 9:15
10 303 Susan Smith Flint 30 57:23 9:15
11 304 Holly Lambert Grand Blanc 30 57:23 9:15
12 349 Cheryl L Scott Fenton 34 59:14 9:33
13 374 Amy Andrews Swartz Creek 33 1:01:18 9:53
14 376 Andra Bouck Goodrich 33 1:01:28 9:54
15 397 Jeanette Kurnik Fenton 32 1:02:47 10:07
16 408 Amy Hummel Davison 32 1:03:38 10:15
17 417 Leanne Perry Flushing 30 1:04:04 10:19
18 499 Ursena Brown Flint 33 1:13:43 11:52
19 500 Jennifer Pellish Flint 34 1:14:13 11:57
20 514 Vicki Rupert Highland 34 1:19:22 12:47
21 535 Kathryn Elkins Grand Blanc 30 1:29:28 14:24
22 536 Susan Williams Goodrich 31 1:29:28 14:25
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 8 Donald Richmond Ortonville 38 36:59 5:58
2 19 Arthur MacMillan Grand Blanc 35 38:47 6:15
3 28 Larry Gutierrez Fenton 38 39:05 6:18
4 32 Jay Owens Fenton 37 39:40 6:24
5 33 Kevin Denter Durand 36 39:56 6:26
6 35 Bill Khan Grand Blanc 36 40:12 6:29
7 38 Mark Tanner Montrose 38 40:26 6:31
8 42 Doug Bajor Royal Oak 39 41:04 6:37
9 43 Mark Tompkins Lake Orion 37 41:11 6:38
10 68 Scott Sutter Flint 35 43:53 7:04
11 71 Joel J Schneider Flint 35 44:12 7:07
12 74 Mark Daniel Flint 38 44:25 7:09
13 94 Stu Allen Davison 39 45:53 7:24
14 95 Bill Clark Fenton 37 45:59 7:25
15 101 Gerald A Bock Flint 36 46:10 7:26
16 104 Jeffry Shell Mount Pleasant 36 46:16 7:27
17 112 Steven Hackett Flint 38 46:39 7:31
18 115 Damion Frasier Flint 35 46:44 7:32
19 117 Gregory S Vannette Flint 35 46:53 7:33
20 123 Steven A. Fish Grand Blanc 37 47:10 7:36
21 137 Mark Fosdick Davison 39 47:52 7:43
22 145 Todd Schmiedeknecht Grand Blanc 36 48:09 7:46
23 157 Blayne Marsh Davison 38 48:41 7:51
24 199 Michael Hebner Flint 36 51:01 8:13
25 204 James M Swain Davison 37 51:15 8:15
26 217 David Amos Grand Blanc 38 52:20 8:26
27 238 Stephen Dean Durand 37 53:24 8:36
28 262 Luther Latchaw Bath 38 54:41 8:49
29 267 Santos Urbina Swartz Creek 37 55:03 8:52
30 268 Jeffrey Callard Fenton 35 55:05 8:52
31 273 Timmy Johnson Montrose 36 55:21 8:55
32 292 Steven P Schafer Grand Blanc 36 57:06 9:12
33 299 Keith Lawrence Swartz Creek 38 57:20 9:14
34 320 Jeff Straley Flushing 35 58:17 9:23
35 330 Steve Halstead Grand Blanc 38 58:38 9:27
36 392 Dave Krzciok Grand Blanc 35 1:02:12 10:01
37 415 Jerome Peariso Sterling Hts 35 1:04:00 10:19
38 436 Robert Distefano Fenton 37 1:06:04 10:39
39 463 John Spicka Goodrich 39 1:07:56 10:57
40 465 Marc Cuddie Grass Lake 35 1:08:12 10:59
41 471 Joseph Palmer Grand Blanc 35 1:08:49 11:05
42 501 Rob Lester Lennon 39 1:14:38 12:01
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 57 Ann Elizabeth Remmers Ann Arbor 37 42:56 6:55
2 66 Kathleen Noble Clarkston 38 43:50 7:04
3 81 Michelle Cunningham Rochester Hills 38 44:53 7:14
4 114 Gloria Maki Flint 35 46:43 7:32
5 148 Sheri Ongena Metamora 39 48:18 7:47
6 155 Lori Wadsworth Redford 39 48:39 7:50
7 166 Claire Dedow Clarkston 38 49:27 7:58
8 170 Pamela Iden Davison 38 49:39 8:00
9 189 Ruth Lara Grand Blanc 38 50:34 8:09
10 235 Beth Bammert Metamora 38 53:15 8:35
11 259 Jan Swanson Gooddrich 38 54:36 8:48
12 276 Teresa Ann MacDermaid Grand Blanc 37 55:41 8:58
13 290 Margaret L Van Camp Swartz Creek 38 57:00 9:11
14 306 Sue Franse Lake Fenton 36 57:29 9:16
15 322 Denise Ryan Flint 38 58:20 9:24
16 323 Robin R Jackson Grand Blanc 39 58:22 9:24
17 329 Brenda Morgan Grand Blanc 38 58:38 9:27
18 332 Diane Welker Lapeer 37 58:39 9:27
19 336 Diana Eddy Flint 35 58:49 9:28
20 337 Colette Mendel Flint 36 58:53 9:29
21 339 Pamela Marshall Flint 37 58:57 9:30
22 347 Deborah Carter East Lansing 37 59:08 9:32
23 348 Kelsey Santoro Flint 35 59:14 9:33
24 362 Nancy E. Austin Flint 36 1:00:22 9:44
25 367 Krista Phegley Linden 38 1:00:56 9:49
26 368 Gaylyn Close Grand Blanc 36 1:00:57 9:49
27 386 Lyn Terwilliger Davison 39 1:01:49 9:58
28 389 Denise Walls Grand Blanc 39 1:01:56 9:59
29 410 Barbara Bailey Grand Blanc 36 1:03:50 10:17
30 421 Pamela Howd Lennon 37 1:04:28 10:23
31 435 Teresa Schaffer Flint 39 1:05:54 10:37
32 444 Lisa Stogner Flint 37 1:06:36 10:44
33 456 Barbara Arline Flint 39 1:07:21 10:51
34 458 Kris Rembach Holly 36 1:07:29 10:52
35 461 Jodie Spicko Goodrich 38 1:07:49 10:55
36 466 Dawn Cuddie Grass Lake 35 1:08:14 10:59
37 468 Linda Burns Flint 37 1:08:29 11:02
38 479 Stephanie Stair Flint 36 1:10:08 11:18
39 523 Jacqueline Peterson Flint 37 1:23:02 13:22
40 526 Cheryl Tate Flint 38 1:23:46 13:29
41 531 Julie Easton Fenton 38 1:26:32 13:56
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 13 Louis Hoekstra Kalamazoo 42 38:04 6:08
2 14 Roger Lara Grand Blanc 40 38:12 6:09
3 20 Joe Jozefiak Swartz Creek 43 38:47 6:15
4 21 Michael C Frank Gross Pt Woods 42 38:52 6:16
5 36 Michael A Sanchez Flint 40 40:15 6:29
6 45 Larry Barnett Detroit 44 41:23 6:40
7 47 Gary R Duke Linden 41 41:58 6:46
8 52 Gordon Gibson Flint 43 42:26 6:50
9 54 David A Cole Waterford 42 42:38 6:52
10 55 Richard Stoolmaker Linden 40 42:42 6:53
11 59 David Kulchar Flushing 41 43:07 6:57
12 61 Tom Adams Byron 41 43:10 6:57
13 62 Warren McIntyre Troy 44 43:16 6:58
14 70 Tom Coughlin Swartz Creek 43 43:59 7:05
15 75 Jim Mascow Fenton 44 44:37 7:11
16 79 Brian Barrie Flint 43 44:50 7:13
17 80 Craig Stone Swartz Creek 43 44:50 7:13
18 85 Daniel W Orr Montrose 41 45:05 7:16
19 86 Eric Hornbeck Metamora 41 45:10 7:17
20 96 Randolph Schumacher Fenton 40 46:01 7:25
21 103 Mark Dedow Clarkston 41 46:15 7:27
22 106 Hank Gac Shelby Twp 43 46:22 7:28
23 119 Drew Williams Flint 41 46:59 7:34
24 121 Chuck Veselsky Jr Linden 44 47:08 7:36
25 130 Dan Ross Corunna 43 47:24 7:38
26 131 Douglas Dove Laingsburg 41 47:26 7:38
27 140 Thomas A Tuuri Flushing 43 47:58 7:44
28 147 Roger Samuel Grand Blanc 41 48:14 7:46
29 154 Rick Woodring Grand Blanc 40 48:39 7:50
30 156 Marshall Stone Clarkston 43 48:41 7:51
31 163 Charles Deyer Grand Blanc 42 49:07 7:55
32 164 Jim L Pougnet Flushing 43 49:18 7:57
33 165 Herb Williamson Flint 43 49:21 7:57
34 171 Tom Delaney Grand Blanc 44 49:39 8:00
35 175 Mark Trowbridge Goodrich 42 49:45 8:01
36 177 Damian B Smith Canton 41 49:59 8:03
37 178 Gary Stuber Fenton 44 50:01 8:04
38 185 Dave Bashen Redford 41 50:25 8:07
39 191 Tadd Harburn Grand Blanc 40 50:45 8:11
40 198 Mark Freeman Lapeer 44 51:00 8:13
41 206 Michael Laux Flushing 43 51:33 8:18
42 220 Scott H. Liggett Flushing 43 52:33 8:28
43 225 Randy J Jackson Grand Blanc 40 52:54 8:31
44 229 Marc Thompson Grand Blanc 44 53:01 8:32
45 241 Rick Breznau Flushing 42 53:26 8:37
46 248 Brian Bur Swartz Creek 42 53:59 8:42
47 250 John J Jerome Linden 43 54:00 8:42
48 251 George Lee Grand Blanc 40 54:06 8:43
49 256 Jeff Katz Flint 44 54:17 8:45
50 258 John M Goodyear Flushing 41 54:26 8:46
51 265 James Patrick Neumann Flushing 43 54:52 8:50
52 280 Ryan Franse Lake Fenton 40 56:29 9:06
53 283 Christian Kagey Flint 40 56:40 9:08
54 287 Patrick Tyus Grand Blanc 40 56:55 9:10
55 307 Thomas Korabik Flushing 44 57:36 9:17
56 312 Kim Rush Flint 40 57:56 9:20
57 327 Bob Bartolac Fenton 42 58:33 9:26
58 331 Mark Hallman Goodrich 44 58:39 9:27
59 345 Kevin Rush Ortonville 40 59:02 9:31
60 377 Paul Wright Burton 43 1:01:29 9:54
61 385 Kim Virkler Linden 43 1:01:47 9:57
62 409 Jeffrey Seibert Fenton 40 1:03:39 10:15
63 420 Gregoire Bolduc Flint 40 1:04:11 10:20
64 453 Michael J Cantor Flint 44 1:07:07 10:49
65 472 Karl Ringo Flint 41 1:08:54 11:06
66 474 Robert Nichols Grand Blanc 40 1:09:14 11:09
67 512 Sam Crawford Mt Morris 40 1:19:02 12:44
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 107 Mel H Trowbridge Goodrich 43 46:27 7:29
2 181 Denice Wagner Davison 41 50:03 8:04
3 186 Rosalia Madrigal Fenton 41 50:28 8:08
4 207 Mary Reynolds Lennon 44 51:33 8:18
5 221 Kathy Valasek Owosso 42 52:44 8:30
6 231 Mariann Smith Burton 42 53:10 8:34
7 255 Debbie Beason Flushing 44 54:13 8:44
8 294 Susan K Johnson Flint 42 57:12 9:13
9 321 Janette Zafiroff Burton 43 58:17 9:23
10 346 Susanne Carver Clinton Twp 41 59:07 9:31
11 366 Melissa Gifford Flint 40 1:00:53 9:48
12 384 Ginger Virkler Linden 43 1:01:46 9:57
13 388 Susan Peleske Burton 42 1:01:51 9:58
14 394 Rita Szukhent Flushing 42 1:02:26 10:03
15 403 Ruth Cantor Flint 44 1:03:10 10:10
16 413 Christina Gutierrez Fenton 43 1:03:57 10:18
17 414 Heidi Lauffer Columbiaville 41 1:03:59 10:18
18 418 Gladys Christopherson Grand Blanc 41 1:04:09 10:20
19 428 Becky Lawrence Flint 42 1:05:14 10:31
20 431 Deborah Krause Davison 40 1:05:27 10:33
21 432 Roberta Ballard Flushing 44 1:05:43 10:35
22 433 Elizabeth Hale Grand Blanc 42 1:05:44 10:35
23 437 Mary Zamarripa Fenton 41 1:06:07 10:39
24 439 Tina Kelly Flint 40 1:06:26 10:42
25 448 Karen Wolbert Flint 40 1:06:52 10:46
26 451 Crystal Sirignano Grand Blanc 43 1:06:59 10:47
27 455 Dawn L King Davisburg 43 1:07:17 10:50
28 467 Elaine Mestrezat Grand Blanc 42 1:08:23 11:01
29 470 Joy A McClain Genesee 44 1:08:49 11:05
30 494 Jeannie Jonassen Grand Blanc 42 1:12:51 11:44
31 495 Dora Weston Flint 44 1:13:03 11:46
32 504 Jeanette Wingert Grand Blanc 41 1:15:35 12:11
33 506 Rachelle Moffett Flint 41 1:16:18 12:17
34 509 Deborah Irvin Grand Blanc 42 1:17:12 12:26
35 510 Helen Kay Johnson Clio 42 1:17:30 12:29
36 521 Lena Darrough Flint 40 1:22:58 13:22
37 525 Theresa Stephens-Lock Flint 43 1:23:45 13:29
38 530 Robbie A Lawrence Swarta Creek 43 1:25:32 13:46
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 23 Bill Baker Haslett 46 38:58 6:17
2 34 John G Manutes Grand Blanc 47 40:10 6:28
3 37 Ralph Worthing Saginaw 45 40:18 6:30
4 48 Joe Kerr Grand Blanc 45 42:02 6:46
5 58 Mark Bauman Flint 49 42:56 6:55
6 72 Patrick Boudreau Flushing 48 44:16 7:08
7 76 Kenneth Yelle Lapeer 46 44:45 7:13
8 89 Frank Francois Fenton 46 45:37 7:21
9 93 Patrick Foutch Flint 46 45:50 7:23
10 126 Bill Fuchs Port Huron 49 47:20 7:38
11 128 Robert Crockett Flint 47 47:23 7:38
12 132 Ramesh Chheda Flint 48 47:36 7:40
13 138 Bob Simms Flint 45 47:57 7:44
14 139 John C Mullaly Flint 49 47:58 7:44
15 150 Jim Conaton Lake Orion 49 48:19 7:47
16 158 James Russell Clarkston 48 48:46 7:52
17 168 Jerry Linton Flint 49 49:35 7:59
18 183 Gordon Smith Linden 47 50:05 8:04
19 187 Lenual Smithwick Swartz Creek 46 50:29 8:08
20 188 Thomas Kuczera Flint 46 50:30 8:08
21 190 Philip Beebee East Lansing 45 50:36 8:09
22 196 Robert Root Grand Blanc 49 50:56 8:12
23 201 James Peltier Flint 49 51:06 8:14
24 208 Thomas Bopp Royal Oak 48 51:38 8:19
25 210 Paul D Sams Flint 48 51:42 8:20
26 211 Kenneth Tack Brighton 49 51:56 8:22
27 213 Larry Moore Flint 49 52:01 8:23
28 219 Karl Freeman Flint 48 52:32 8:28
29 223 Raymond Branch Flint 46 52:52 8:31
30 224 Nathan Du Bois Lansing 49 52:54 8:31
31 228 Bill Mestrezat Grand Blanc 47 53:00 8:32
32 232 Joseph Sollinger Swartz Creek 48 53:10 8:34
33 240 Dale Hostetler Grand Blanc 48 53:26 8:37
34 243 Ray Linton Grand Blanc 48 53:37 8:38
35 245 Paul A Riker Clarkston 49 53:46 8:40
36 246 Lance Wesener Goodrich 47 53:48 8:40
37 253 Zac Bell Clarkston 45 54:10 8:44
38 254 Dave Handwerker Davison 48 54:11 8:44
39 270 Dick Porte Dearborn 48 55:05 8:53
40 285 Gus Bachuwa Grand Blanc 49 56:43 9:08
41 286 Timothy McAdam Flint 45 56:55 9:10
42 293 Lanny R Kirkey Flint 49 57:06 9:12
43 313 Thomas Williams FLUSHING 47 58:00 9:21
44 318 Alvin Phillips Grand Blanc 48 58:12 9:23
45 319 Bruce G Clark Whitmore Lake 46 58:16 9:23
46 324 Warren E Vyvyan Flint 46 58:29 9:25
47 328 Steve Schllinger Grand Blanc 49 58:38 9:27
48 333 Fred J Krause Davison 49 58:44 9:28
49 343 Dean Frick Grand Blanc 45 59:01 9:30
50 358 Dan J Roesner Rochester 48 1:00:05 9:41
51 369 Richard Ruddy Fenton 47 1:00:58 9:49
52 383 Michael Anderson Fenton 49 1:01:45 9:57
53 402 John Pace Clinton Twp 45 1:03:03 10:09
54 406 Larry Ross Fenton 48 1:03:31 10:14
55 419 Michael Bourdeau Burton 48 1:04:09 10:20
56 425 Michael Dach Flint 48 1:04:44 10:26
57 430 Riley Patrick McLincha Clio 48 1:05:20 10:31
58 434 Jerome Kelley Fenton 45 1:05:47 10:36
59 440 Jim Soule De Witt 48 1:06:32 10:43
60 442 Bill Herlihy Marysville 49 1:06:34 10:43
61 445 Michael Bach Flint 48 1:06:43 10:45
62 449 Bob Bartley Ortonville 46 1:06:58 10:47
63 462 Earl Gilpin Flint 46 1:07:56 10:57
64 475 Gary Guerrieri Grand Blanc 49 1:09:24 11:11
65 511 Stephen Jury Flushing 48 1:18:40 12:40
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 144 Annette Sharrard Lapeer 46 48:06 7:45
2 281 Diane Fuller Columbiaville 48 56:35 9:07
3 300 Michelle Crandell Flint 45 57:20 9:14
4 309 Peggy J Hubbard Grand Blanc 48 57:41 9:18
5 326 Sue Thayer Flint 48 58:31 9:26
6 350 Karen Hibbs Gross Pt Woods 47 59:15 9:33
7 360 Elizabeth Nartker Swartz Creek 48 1:00:11 9:42
8 370 Teresa Skaggs Fenton 46 1:01:06 9:51
9 378 Monica Stone Clarkston 46 1:01:40 9:56
10 379 Teri McConnell Grand Blanc 45 1:01:40 9:56
11 391 Mary Kupres Burton 46 1:02:12 10:01
12 398 Linda Smithwick Swartz Creek 48 1:02:53 10:08
13 411 Kathy A Farber Flint 45 1:03:51 10:17
14 447 Mary Woodruff Grand Blanc 48 1:06:47 10:45
15 452 Becky Titmus Fenton 48 1:07:03 10:48
16 460 Kathy Bartley Ortonville 45 1:07:49 10:55
17 469 Hermie I Sparks Mt Morris 48 1:08:49 11:05
18 507 Kristen Le Palm Davison 47 1:16:56 12:24
19 519 Kathy A Birdsley Davison 45 1:22:50 13:21
20 520 Sherry G Bowen Swartz Creek 49 1:22:51 13:21
21 522 Shelley Roper Genesee 48 1:22:58 13:22
22 524 Kristine Church Grand Blanc 46 1:23:43 13:29
23 532 Carol Brown Fenton 49 1:26:42 13:58
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 15 Donald Balkwell W. Bloomfield 52 38:14 6:10
2 26 Michael McDowell Swartz Creek 50 39:01 6:17
3 60 Jim Blakely Vassar 52 43:07 6:57
4 77 Larry Buckley Flint 51 44:46 7:13
5 78 David Carey Swartz Creek 50 44:49 7:13
6 97 Robert N Sanford Davison 51 46:02 7:25
7 100 Joseph Griffin Grand Blanc 50 46:10 7:26
8 111 Larry McCaskey Holly 50 46:38 7:31
9 120 Rick McGaw Freeland 54 47:00 7:34
10 122 Michael L Hardy Grand Blanc 50 47:09 7:36
11 127 Michael A Smith Lapeer 51 47:20 7:38
12 135 Ronald Henson Swartz Creek 53 47:49 7:42
13 169 James E Bahnke South Lyon 51 49:37 8:00
14 174 Harry Garrison Flushing 54 49:44 8:01
15 184 Jerry W Knoodle Davison 52 50:06 8:04
16 197 Michael L Owens Flint 52 50:57 8:13
17 200 John W Hebert Bloomfield 52 51:02 8:13
18 209 Michael W Bowen Flushing 51 51:39 8:19
19 242 David E Bloch Davison 50 53:32 8:38
20 244 Ronald Rogers Webberville 50 53:45 8:40
21 252 Nathan Oaklander Flint 54 54:08 8:43
22 264 James Anderson Flint 53 54:47 8:50
23 269 Frank Allen Jobe Fenton 50 55:05 8:52
24 275 Bill Schaecher Clio 51 55:35 8:57
25 282 Gerald Harcek Flint 54 56:36 9:07
26 295 Marcantonio Morolla Flint 53 57:17 9:14
27 296 Norman Werth Columbiaville 52 57:17 9:14
28 310 Allan M Ebert Flushing 54 57:45 9:18
29 314 Joe Spurgeon Clarkston 54 58:00 9:21
30 340 Fred Smith Flint 51 58:58 9:30
31 354 Richard Lee Roberts Grand Blanc 50 59:35 9:36
32 359 Michael Goergen Owosso 52 1:00:09 9:41
33 387 Bill Stratton Grand Blanc 52 1:01:50 9:58
34 396 Jeff Cyphert Grand Blanc 53 1:02:31 10:04
35 426 Michael A Niemczyk Swartz Creek 51 1:04:53 10:27
36 429 Paul Webster Flint 50 1:05:19 10:31
37 480 Gary Louks Sandusky 51 1:10:15 11:19
38 483 William Short Howell 50 1:10:21 11:20
39 489 Daniel Bremer Flint 53 1:10:37 11:23
40 508 Edgar Lutz III Ferndale 54 1:17:03 12:25
41 513 Ronald W Klocek Otter Lake 53 1:19:17 12:46
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 102 Barbara Heys Detroit 52 46:11 7:27
2 271 Kathleen A Morse Linden 53 55:08 8:53
3 355 Nancy Porter Mt Pleasant 52 59:38 9:36
4 395 Kathleen Foley Montrose 51 1:02:30 10:04
5 443 Sandy Smith Grand Blanc 52 1:06:35 10:44
6 454 Judy Pannick Swartz Creek 53 1:07:09 10:49
7 478 Charlene R Ebert Flushing 53 1:09:55 11:16
8 481 Martha L. Austin Swartz Creek 53 1:10:16 11:19
9 496 Mary Schultz Grand Blanc 52 1:13:10 11:47
10 498 Loretta C Ellwood Davison 53 1:13:34 11:51
11 502 Jacqueline J Short Howell 50 1:15:10 12:06
12 515 Jeanna Rossie-Miller Flushing 52 1:19:59 12:53
13 517 Susan Cummer Clio 50 1:20:32 12:58
14 527 Betty Thorson Flushing 53 1:24:18 13:35
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 27 James Carlton White Lake 56 39:03 6:18
2 83 Michael Merriman Flint 56 45:01 7:15
3 84 William Snyder Grosse Pointe 55 45:02 7:15
4 87 Tom Wascha Burton 56 45:21 7:18
5 90 Jim Kruse Port Huron 55 45:40 7:22
6 98 Richard Wallen Flushing 59 46:04 7:25
7 160 Frank Hagelshaw Grand Blanc 59 48:52 7:52
8 161 Phil Meyers Ann Arbor 58 49:05 7:55
9 167 Marvin Maher Clio 57 49:30 7:59
10 172 Jim R Sjostrom Fenton 56 49:39 8:00
11 202 Leonard J Block Bay City 57 51:12 8:15
12 212 Bob Kruse Warren 56 52:00 8:23
13 214 Jack P Carlton Livonia 57 52:02 8:23
14 257 George J Skaff Flint 56 54:20 8:45
15 279 Larry Brandon Novi 58 56:10 9:03
16 297 Thomas P Martin Flushing 57 57:18 9:14
17 317 Gene Thompson Owosso 56 58:10 9:22
18 335 Danny Hernandez Rochester 56 58:48 9:28
19 351 Walter Wood Swartz Creek 56 59:18 9:33
20 372 Lanny L Dunahoo Davison 57 1:01:10 9:51
21 382 Denis A Cyr Metamora 58 1:01:41 9:56
22 390 Grady Jones Burton 58 1:02:02 10:00
23 404 Morris Berriman Swartz Creek 57 1:03:18 10:12
24 427 John Hart Grand Blanc 55 1:05:08 10:30
25 484 Ron Williams Royal Oak 55 1:10:23 11:20
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 176 Ellen S Nitz Milford 59 49:58 8:03
2 301 Jan Wallen Flushing 58 57:22 9:15
3 361 Addie Schneiderhan Grand Blanc 56 1:00:13 9:42
4 373 Mary J Shelley Flushing 55 1:01:18 9:52
5 380 Linda L Nelson Ortonville 57 1:01:40 9:56
6 393 Shirley A Larsen Grand Blanc 56 1:02:18 10:02
7 405 Judith Gekeler Morley 58 1:03:28 10:13
8 438 Pat A Luce Swartz Creek 55 1:06:14 10:40
9 485 Janice Shurte Flint 57 1:10:23 11:20
10 490 Mary Lake Clarkston 55 1:10:55 11:25
11 505 Joanne Evans Fenton 58 1:16:10 12:16
12 516 Judy I De Caire Clio 56 1:20:24 12:57
13 534 Patricia Bushey Royal Oak 58 1:28:29 14:15
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 73 Lee Burch Clio 61 44:25 7:09
2 129 David Lee Southgate 62 47:23 7:38
3 338 Ken Isherwood Harper Woods 64 58:53 9:29
4 400 Sam Younce Flint 60 1:02:54 10:08
5 459 William Wilson Flint 63 1:07:39 10:54
6 482 Hong Cook Gross Pt Frms 60 1:10:17 11:19
7 518 Richard Miller Flint 63 1:22:47 13:20
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 277 Cathy D Detman Flint 60 55:47 8:59
2 308 Chris Swanson Royal Oak 64 57:38 9:17
3 491 Nanette Brasier Clio 62 1:11:40 11:33
4 533 Irena Burns Flint 60 1:27:06 14:02
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 105 Ralph Palmer Midland 65 46:16 7:27
2 109 Ted Fasing Ypsilanti 66 46:28 7:29
3 153 Bob Daly Fenton 66 48:30 7:49
4 272 Fred Crew Burton 67 55:15 8:54
5 344 Harold Jones Davison 67 59:02 9:31
6 371 Wally McLaughlin Flint 66 1:01:06 9:51
7 381 Bill Lewinski Grand Blanc 66 1:01:40 9:56
8 407 Bob Green Linden 68 1:03:33 10:14
9 503 Edward A McLaughlin Davison 69 1:15:33 12:10
10 529 Jack Price Swartz Creek 68 1:24:50 13:40
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====
1 234 Ed Hartley Owosso 71 53:12 8:34
2 476 Joe Thornburg Troy 82 1:09:27 11:11
3 477 Herbert Lipsey Flint 78 1:09:37 11:13
4 528 Douglas Vincent Plymouth 71 1:24:29 13:36
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE O'All NAME TOWN AGE TIME PACE
===== ===== ====================== ================= === ======= =====







******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Keith Szymkiw Rochester 21 16:11 5:13
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Lisa Veneziano Fenton 34 17:51 5:45
******************** MALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 James Carter Okemos 51 18:05 5:50
******************** FEMALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 June Yaeger Washington 50 20:19 6:33
MALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ryan Selley Linden 11 27:23 8:49
2 Jack Ammerman Swartz Creek 7 30:00 9:40
FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Rachel Gutierrez Fenton 12 22:33 7:16
2 Elizabeth Ptak Swartz Creek 12 29:27 9:29
3 Kayla Duke Linden 10 29:34 9:32
4 Courtney Cryer Fenton 9 29:39 9:33
MALE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Matt Soule Dewitt 14 18:37 6:00
2 Eric Huffman Swartz Creek 14 18:52 6:05
3 Matt Smitger Holly 14 21:10 6:49
4 Erik Carr Burton 15 21:13 6:50
5 Tom Ruddy Fenton 15 21:33 6:57
6 Joey Minock Glen Allen 15 22:35 7:16
7 August Romanski White Lake 15 22:35 7:17
8 Bobby Hatten Davison 13 22:47 7:21
9 Eric Gutierrez Fenton 13 22:47 7:21
10 Scott Mestrezat Grand Blanc 13 25:15 8:08
11 Sebastian Varas Grand Blanc 13 27:45 8:56
12 Brian Stone Swartz Creek 13 28:50 9:17
FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Erin Walsh Linden 15 21:57 7:04
2 Faith Hyrman Lennon 15 22:02 7:06
3 Sarah McCullough Swartz Creek 14 25:41 8:16
4 Sara Tanner Montrose 14 26:20 8:29
5 Elizabeth McGinnis Clarkston 15 29:41 9:34
MALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ed Courtney Swartz Creek 17 16:25 5:17
2 Ed Kramer Davison 18 16:40 5:22
3 Scott La Londe Davison 18 17:01 5:29
4 Joe Prast Bay City 16 17:17 5:34
5 Nick Gatlin Swartz Creek 16 17:25 5:37
6 John Hyrman Lennon 19 17:49 5:44
7 Ryan Welsh Holly 18 18:04 5:49
8 Cliff Smitger Holly 17 18:07 5:50
9 Kenny Baxendale Flint 18 18:13 5:52
10 Steve McConnaughey Holly 18 18:19 5:54
11 Chad Coe Fenton 17 18:42 6:02
12 Eric McGinnis Clarkston 17 19:08 6:10
13 Charlie Oldaugh Holly 16 19:37 6:19
14 Marc Richardson Grand Blanc 17 21:06 6:48
15 Josh Brown Franklin 17 23:18 7:30
16 Sam Purdy Holly 16 23:46 7:39
17 Andrea Battin Flint 17 26:10 8:26
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jaime Philburn Howell 19 19:16 6:12
2 Krista Buzzell Fenton 19 20:04 6:28
3 Sarah Romanski White Lake 17 20:24 6:34
4 Melanie Batey Davison 17 20:29 6:36
5 Kelly Stone Swartz Creek 16 21:31 6:56
6 Jennifer Tschirhart Aginaw 17 21:51 7:02
7 Erica Peterson Fenton 18 23:54 7:42
8 Jackie Smith Grand Blanc 17 24:30 7:54
9 Melissa Bratton Burton 16 29:13 9:25
10 Lisa Branch Flint 19 37:34 12:06
MALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Delano Naylor FLINT 22 17:42 5:42
2 Dave Davis Burton 24 26:38 8:35
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Emily Harder Clarkston 20 28:13 9:05
2 Karen Stewart Madison Heights 23 29:22 9:28
MALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Matthew Yacoub Farmington Hills 25 18:16 5:53
2 Michael Goodfellow Oxford 27 18:23 5:55
3 Adam Ankrum Otisville 27 19:05 6:09
4 Matthew Weisdorfer Holly 27 20:42 6:40
5 Jason N Rieman Flint 25 22:22 7:12
6 Daniel Stafford Flint 29 27:37 8:54
7 David Demo Mount Morris 29 27:57 9:00
8 Ryan Adragna Westmont 25 28:45 9:16
9 Michaael Kanaby Ft Pierce 28 28:46 9:16
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Laura Bell Otisville 26 18:28 5:57
2 Wendi Jabs Owosso 25 20:40 6:40
3 Vicki Wiersma Homer 25 23:34 7:36
4 Bonnie Gretzner Jackson 29 24:38 7:56
5 Patricia Williams Flint 29 26:45 8:37
6 Laura Stewart Livonia 28 27:05 8:43
7 Rebecca Brown Ann Arbor 25 27:17 8:47
8 Amie Zinn Flint 25 28:07 9:04
9 Linda Krupa Flint 29 38:30 12:24
10 Dawn Johnson Swartz Creek 28 38:30 12:24
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Tim C Seeley Burton 34 17:10 5:32
2 Paul E Robbins Holly 30 20:00 6:27
3 Brian Coha Flint 34 20:55 6:44
4 Kevin Gardner Flushing 31 21:16 6:51
5 Mark Donnelly St Clair Shores 32 22:12 7:09
6 Matthew Booth Saginaw 30 22:18 7:11
7 Ric Pyrett Clio 30 23:01 7:25
8 Dan Gretzner Jackson 32 26:07 8:25
9 Jim Freier Flint 31 26:29 8:32
10 Greg Stewart Livonia 31 26:32 8:33
11 Michael Pyrett Flint 34 28:14 9:06
12 Jay Lauzon Grand Blanc 32 29:11 9:24
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Karen Lynn Alexander Swartz Creek 32 20:07 6:29
2 Dana Hutchison Swartz Creek 32 21:10 6:49
3 Jo Darlington Flint 33 22:42 7:19
4 Chantelle Jablonski Linden 31 24:37 7:56
5 Cathy Kershew 33 26:41 8:36
6 Malissa Lauderbaugh Fling 30 27:18 8:48
7 Toni Lauzon Grand Blanc 31 29:30 9:30
8 Jill Brewer Flint 34 31:58 10:18
9 Regina Carto Grand Blanc 31 33:47 10:53
10 Malinda Branch Flint 31 37:35 12:06
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jay Owens Fenton 37 17:21 5:35
2 Michael Greenewald Belleville 36 18:07 5:50
3 Larry Gutierrez Fenton 38 18:11 5:51
4 Reed Swanson Richmond 39 19:58 6:26
5 David Pitts Clarkston 35 21:56 7:04
6 Derrick Jones Flint 36 24:09 7:47
7 Dean A Bentley Goodrich 36 25:41 8:16
8 Steven Schafer Grand Blanc 36 26:15 8:27
9 Charles Banks Jr Flint 38 26:22 8:30
10 Robert L Cryer Fenton 39 29:37 9:32
11 Michael Rexin Durand 39 41:48 13:28
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kathy Snyder Flushing 35 19:02 6:08
2 Pamela Iden Davison 38 20:26 6:35
3 Gloria Maki Flint 35 21:21 6:53
4 Kelsey Santoro Flint 35 22:05 7:07
5 Ruth Lara Grand Blanc 38 23:07 7:27
6 Teresa Ann MacDermaid Grand Blanc 37 24:11 7:48
7 Marit Schultz Birch Run 38 24:16 7:49
8 Denise Ryan Flint 38 25:41 8:16
9 Andrea Pichiotino Linden 37 26:18 8:28
10 Kathy L. Neumann Flushing 37 26:30 8:32
11 Margaret Tschirhart Aginaw 39 26:42 8:36
12 Scott Selley Davison 39 26:54 8:40
13 Karen Selley Linden 39 27:38 8:54
14 Tina Worthing Saginaw 38 28:13 9:05
15 Pamela Howd Lennon 37 30:39 9:52
16 Wanda Steer Bay City 37 32:04 10:20
17 Lisa Trebtoske Swartz Creek 37 32:09 10:21
18 Tina L Belanger Grand Blanc 37 33:05 10:39
19 Dawn Brucker Flint 37 35:14 11:21
20 Missy Scibilia Grand Blanc 36 38:15 12:19
21 Denise McLachlan Swartz Creek 39 38:29 12:24
22 Sandra Lott Flint 39 40:38 13:05
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 David G Wolbert Flint 40 18:14 5:53
2 David A Cole Waterford 42 19:27 6:16
3 David A Ruddy Montrose 43 20:13 6:31
4 Frank Leven Lansing 42 20:26 6:35
5 Mike Rieman Burton 44 20:45 6:41
6 Peter Buccos Marysville 41 21:00 6:46
7 Norphlet Jr Reeves Flint 44 21:53 7:03
8 Daniel C Hays Flushing 40 22:20 7:12
9 Patrick Snuske Davison 42 24:35 7:55
10 Frank Zaloga 42 33:45 10:52
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Valerie Perry Grand Blanc 44 23:44 7:39
2 Mary Reynolds Lennon 44 24:35 7:55
3 Janet Minock Glen Allen 44 26:35 8:34
4 Diane Zaffina Holly 43 26:55 8:40
5 Sue Scharrer Clio 44 27:53 8:59
6 Vickie Petrucci Davisburg 43 28:16 9:06
7 Kim Weber Grand Blanc 41 28:16 9:07
8 Rhonda Duke Linden 40 31:16 10:04
9 Anne Chase Flint 41 31:49 10:15
10 Susan Swift Flint 40 31:49 10:15
11 Mary Kalo Davison 43 31:54 10:17
12 Marcie Welker Flushing 44 36:47 11:51
13 Ann Walker Grand Blanc 41 38:14 12:19
14 Barbara Banks Grand Blanc 42 38:47 12:30
15 Rebecca White Swartz Creek 41 40:44 13:07
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Robert F Perry Grand Blanc 49 19:19 6:13
2 Michael L. Adams Flint 48 20:47 6:42
3 Kirk Smiecinski Linden 46 21:02 6:47
4 Nick Logan Fenton 46 21:19 6:52
5 Michael Conn Grand Blanc 45 23:02 7:25
6 Nathan Du Bois Lansing 49 23:23 7:32
7 Dan J Richardson Grand Blanc 48 23:52 7:41
8 Gary M Stephens Richmond 45 24:04 7:45
9 Kirk Schmiedeknecht Swartz Creek 46 25:27 8:12
10 Tom Peterson Fenton 47 25:49 8:19
11 Stanley Ptak Swartz Creek 45 26:46 8:37
12 Andy Rheude Grand Blanc 49 26:50 8:39
13 Bob McCullough Swartz Creek 45 27:10 8:45
14 Gary R Buchner Fenton 46 28:46 9:16
15 Brian E Boudreau Flushing 46 28:51 9:18
16 Robert Sandford Flint 48 32:50 10:35
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Donna Olson Bloomfield Hills 49 22:31 7:15
2 Diane Fuller Columbiaville 48 24:01 7:44
3 Robyn Green Millington 45 24:51 8:00
4 Victoria Church Otter Lake 46 24:54 8:01
5 Sandra H Morse Flint 45 27:14 8:46
6 Jan Walsh Linden 45 27:30 8:52
7 Bethany Farage Flushing 49 27:41 8:55
8 Louise Wiggins Columbiaville 45 28:31 9:11
9 Leslie Wizauer Grand Blanc 46 31:32 10:09
10 Jane Lang Swartz Creek 46 32:25 10:27
11 Diane Sheahan Flint 46 33:19 10:44
12 Ann Thibodeau Flint 49 34:46 11:12
13 Shirley Woods Flint 45 35:33 11:27
14 Sallie Savage Mt Morris 49 37:29 12:04
15 Marty Youmans Swartz Creek 46 38:52 12:31
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Tyrone Griffin Flint 52 19:00 6:07
2 Julius Tillman Mt Morris 50 20:45 6:41
3 George Gray Saint Louis 51 21:10 6:49
4 Bill Stratton Grand Blanc 52 22:23 7:13
5 Joseph Baessler Flint 51 22:33 7:16
6 Jerry Eickholt Jackson 51 23:43 7:39
7 Howard Warren Pontiac 53 23:46 7:39
8 Gerald Harcek Flint 54 23:50 7:41
9 Tom Adragna Romeo 52 28:46 9:16
10 Walt Kerr Northville 51 30:16 9:45
11 Norman Purdy Grand Blanc 51 34:23 11:05
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kathleen A Morse Linden 53 24:44 7:58
2 Nancy Porter Mt Pleasant 52 26:39 8:35
3 Nancy Rheude Grand Blanc 50 26:49 8:38
4 Dolores Szott Lapeer 52 34:04 10:58
5 Dorothy Morse Lapeer 52 39:19 12:40
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 James Webb Clio 57 19:51 6:24
2 Richard Wallen Flushing 59 20:29 6:36
3 Jim Philburn Howell 55 20:48 6:42
4 Conrad Mick Scharrer Clio 55 22:20 7:12
5 Ray R Fielder Burton 58 22:36 7:17
6 Don Snooks Grand Blanc 56 24:57 8:02
7 Bob Berner Saginaw 57 26:40 8:36
8 Jim Loria Swartz Creek 59 28:58 9:20
9 Richard Pyrett Clio 56 29:21 9:27
10 John Szott Lapeer 55 33:44 10:52
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ellen S Nitz Milford 59 22:41 7:18
2 Jan Wallen Flushing 58 25:37 8:15
3 Pat A Luce Swartz Creek 55 28:05 9:03
4 Barbara Piechowski Flint 56 32:26 10:27
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 George L Gawthrop Flushing 60 21:56 7:04
2 Ronald L Gill Pleasant Lake 62 29:30 9:30
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Bob Daly Fenton 66 22:44 7:19
2 Glen A Larsen Grand Blanc 67 25:45 8:18
3 Bob Green Linden 68 29:03 9:21
4 Herb A Spence Saginaw 69 29:08 9:23
5 Mike Anderson Flushing 67 30:21 9:47
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jim H Forshee Ann Arbor 73 21:47 7:01
2 Henry C Rudi Flint 70 28:17 9:07
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89




******************* MALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Rod Craig Bad Axe 41 24:31 7:54
******************* FEMALE OVERALL WINNER ***************************
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Cheryl Rellinger Davisburg 33 25:07 8:05
******************* MALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Steve Cooper Rogers 47 30:30 9:49
******************* FEMALE MASTERS WINNER *******************************
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Stephanie Konsza Fenton 43 29:17 9:26
MALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Kristin Peterson Fenton 10 39:45 12:48
MALE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 13 - 15
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Dustin Rettenmund Flint 18 50:11 16:10
FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
MALE AGE GROUP: 20 - 29
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Luke Nie Flint 23 35:30 11:26
2 Dan Hittle Flint 26 44:44 14:24
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jennifer Davis Davison 27 37:35 12:06
2 Michelle Klaty Grand Blanc 22 39:53 12:51
3 Laurie Broghammer Grand Blanc 29 40:57 13:11
4 Melissa Stewart Davison 21 44:43 14:24
5 Handy La Cracha Flint 27 44:49 14:26
6 Tammy Maples Davison 28 47:26 15:17
7 Stephanie Neubeck Grand Blanc 29 48:35 15:39
8 Heidi Kondel-Neubeck Flint 26 48:49 15:43
9 Stephany Hall Grand Blanc 27 51:24 16:33
MALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Michael Close Grand Blanc 31 29:04 9:22
2 Timothy Byrd Flint 31 42:03 13:33
3 Eric Woerner Swartz Creek 32 51:04 16:27
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Carolyn Mora Clarkston 34 30:43 9:54
2 Dawn Ostrander Millington 33 41:54 13:30
3 Sue Chappelle New Lothrop 34 49:59 16:06
4 Karen Woerner Swartz Creek 32 51:04 16:27
5 Melissa Cowen Flint 31 51:24 16:33
6 Joan Miller Flint 31 51:47 16:41
MALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Jack Ammerman Swartz Creek 36 37:30 12:05
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Susan Fassett Fenton 36 31:46 10:14
2 Loanna Ammerman Swartz Creek 37 37:43 12:09
3 Penny J. Young Grand Blanc 35 39:53 12:51
4 Lesia Thornton Flint 35 45:40 14:43
5 Diana Halstead Grand Blanc 36 45:52 14:46
6 Denise Sherman Millington 35 46:43 15:03
7 Sue Gillett Goodrich 35 47:36 15:20
8 Barbara Gapeczynski Flint 39 50:22 16:13
9 Tamara Balyeat Flint 39 50:22 16:13
10 Regina Durant Flint 38 52:25 16:53
11 Jackie Dingman Burton 35 52:25 16:53
MALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Rick Breznau Flushing 42 33:40 10:51
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Sally Pomeroy Flint 44 34:38 11:09
2 Linda Schultz Chesaning 40 35:44 11:31
3 Aurea Porritt Grand Blanc 43 37:48 12:10
4 Christine Ratza Otisville 43 43:10 13:54
5 Gail Forbes Davison 44 43:12 13:55
6 Teresa Cummings Flushing 43 44:27 14:19
7 Ruth Gilshire Grand Blanc 41 44:46 14:25
8 Karen Ellis Flint 43 45:41 14:43
9 Jean Liwak Flint 41 49:58 16:06
10 Mary Britt Swartz Creek 43 51:48 16:41
11 Terri L Bailey Flint 44 51:49 16:41
12 Glenda May Sly Grand Blanc 44 51:53 16:42
13 Colleen Ptak Swartz Creek 40 1:01:20 19:45
MALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Mark O'Donnell Grand Blanc 47 31:25 10:07
2 Lester O Brady Grand Blanc 46 31:30 10:09
3 Steven Buzzell Fenton 45 38:14 12:19
4 Tim Carr Ann Arbor 47 39:41 12:47
5 Steve Skaggs Fenton 46 41:50 13:28
6 Randy Butler Holly 47 44:49 14:26
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ellen Schock North Street 49 32:31 10:28
2 Linda Schaecher Clio 47 34:33 11:08
3 Ernestine Howse Detroit 45 36:34 11:47
4 Laura Gentry Linden 49 36:39 11:48
5 Sandy Lawrence Swartz Creek 45 37:48 12:10
6 Michele Mora Swartz Creek 45 38:52 12:31
7 Carol Hostetler Grand Blanc 47 41:03 13:13
8 Linda Dyball Fenton 48 41:42 13:26
9 Carol Mitsdarfer Flushing 49 42:02 13:32
10 Teri Hemingway Otisville 46 43:10 13:54
11 Pamela Buerger Fenton 46 43:18 13:57
12 Bethany Purdy Holly 47 44:45 14:25
13 Nancy Parks Flushing 46 48:55 15:45
14 Ann Stewart Mt Morris 48 49:08 15:49
15 Julie Harder Clarkston 47 49:26 15:55
16 Molly McCree Davison 46 49:59 16:06
17 Beth Peterson Fenton 46 50:00 16:06
18 Sharon Grathoff Flint 48 51:49 16:41
19 Sue Carpenter Goodrich 45 51:53 16:42
20 Pamela Graham Lapeer 45 52:21 16:52
MALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 David Pichey Flint 53 31:52 10:16
2 Richard Mitsdarfer Flushing 50 37:14 12:00
3 Richard Bristol Flushing 51 38:07 12:17
4 Melvyn Rettenmund Flint 50 50:11 16:10
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Shirley Torrance Saline 53 36:15 11:41
2 Monica Wood Swartz Creek 54 38:41 12:28
3 Jane Frasier Grand Blanc 54 39:28 12:43
4 Brenda Brown Grand Blanc 50 46:43 15:03
5 Connie Hagelshaw Grand Blanc 53 48:56 15:46
6 Kaye Balyeat Flint 52 50:21 16:13
7 Carol Miller Flint 52 51:46 16:40
8 Sharon Coger Lapeer 52 52:23 16:52
9 Sharon Sigler Dryden 50 56:11 18:06
MALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Walter A Routhier Jr Flushing 57 33:28 10:47
2 Robert Ordway Flushing 56 33:36 10:49
3 Leonard Schott Flint 56 35:39 11:29
4 Harold A Peterson Holly 58 36:46 11:51
5 Don La Rochelle Burton 58 38:26 12:23
6 Doug Fisher Flushing 56 39:58 12:52
7 Dale Hittle Grand Blanc 59 44:44 14:24
8 Lloyd Sellers Flint 58 45:35 14:41
9 Joseph Young St Johns 59 47:22 15:15
10 Lee Perry Flint 59 52:32 16:55
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Patricia Dunnigan Swartz Creek 58 37:39 12:08
2 Cathy Epperson Grand Blanc 56 39:09 12:37
3 Carol Roy Flushing 55 41:35 13:24
4 Janice Saunders Lapeer 55 41:50 13:29
5 Janice Stevens Metamora 56 42:01 13:32
6 Gail Fielder Burton 58 43:12 13:55
7 Maryanne Wildfang Fenton 57 43:13 13:55
8 Judy Perry Flint 57 45:58 14:48
9 Carol Vincent Swartz Creek 59 49:26 15:55
10 Annette Nowak Swartz Creek 57 49:27 15:56
MALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ed Torrance Saline 62 32:24 10:26
2 Tom Phipps Flint 60 32:36 10:30
3 Bernie Frownfelter Grand Blanc 60 34:57 11:15
4 Jerry Elliott Grand Blanc 63 35:44 11:31
5 William R Hottinger Swartz Creek 63 36:18 11:42
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Deanna Dee Umber Fenton 61 38:45 12:29
2 Gayla A Heilbronn Flushing 62 38:52 12:31
3 Loretta Plamondon Flint 60 43:16 13:56
MALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Douglas Greene Flushing 67 33:47 10:53
2 James Vanderpool Flushing 65 33:54 10:55
3 Mick McCarty Fenton 68 36:11 11:39
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Ana Skripnik Grand Blanc 69 38:00 12:14
2 Naline Craig Otisville 66 46:00 14:49
MALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Abe Ulanoff Southfield 80 35:38 11:29
2 Al Duch Swartz Creek 80 39:59 12:53
3 Pete Vincent North Street 75 41:14 13:17
FEMALE AGE GROUP: 70 - 89
PLACE NAME TOWN AGE FIVE PACE
===== ====================== ================= === ======= =====
1 Mary Vincent North Street 73 42:25 13:40
2 Noreen Pulford Beaverton 71 42:31 13:42

FLINT, MICHIGAN
Provided By Gault Race Management