ELK RAPIDS HARBORUN

back to results

Aug. 1, 1999

ELK RAPIDS HARBORUN
ELK RAPIDS, MICHIGAN


The 5K race started with 186 entries.

Winners in the Male category overall were:

1. Joe Agostinelli 15:41
2. Nathan Shay 15:57
3. Ron Zyencki 16:29

Winners in the Female category overall were:

1. Cindy Cuba 20:09
2. Leslie Patton 20:40
3. Leah Cole 21:14

CATEGORY - Female

14 <

CAILLEY FRANK-LEHRER,WILLIAMSBURG MI :25:37
CAROLINE JOHNSON,COLORADO SPRINGS CO :31:04
RACHEL PARISH,KEWADIN MI :31:23



15-19
LESLIE PATTON,VANDALIA OH :20:40
KATIE MORGAN,KINGSLEY MI :21:51
BRITTANY GREGORY,TRAVERSE CITY MI :22:08
KATHERINE GAISESR,KEWADIN MI :27:11
MELISSA GRITTER,WILLIAMSBURG MI :27:37
CORINNE FOSDICK,WILLIAMSBURG MI :27:37
SHELLEY HARRIS,EAST LANSING MI :28:22
HEATHER PUNG,PEWAMO MI :28:33
BECKY GRITTER,WILLIAMSBURG MI :28:36
MOLLY MC CORD,WILLIAMSBURG MI :28:47
KATIE TEFT,GRAND RAPIDS MI :29:31
COLLEEN PUPERIS,GRAND LEDGE MI :29:58
MELLISSA MC COOK,EATON RAPIDS MI :31:12
JENNY BAUER,WILLIAMSBURG MI :31:24
TORI RICE,ELK RAPIDS MI :31:24

20-24

LEAH COLE,KEWADIN MI :21:14
MEGAN CLONE,ELK RAPIDS MI :22:42
KERI LAW,KEWADIN MI :22:42
JANA BRUSO,RAPID CITY MI :28:36
STACEY GRIFFITH,TRAVERSE CITY MI :32:23
SARAH WEITSCHAT,ELK RAPIDS MI :33:25
NANCY MESROBIAN,ELK RAPIDS, MI :34:44
25-29

MARY ANN ROSS,TRAVERSE CITY MI :27:17
MELANIE SIUDA,BIG RAPIDS MI :28:38
LAURA STUUREMA,MACATAWA MI :28:39
JULIE DUFFING,KINGSLEY MI :29:50
TRACY MERRY,MIDLAND MI :30:01

30-34
BETH PRYDE,TRAVERSE CITY MI :24:54
LAURA EMMETT,TRAVERSE CITY MI :25:54
JOANNE WINOWIECKI,TRAVERSE CITY MI :27:56
GINA RAY,WILLIAMSBURG MI :28:54
SUSAN KINDALL,GREENVILLE SC :29:25
NANCY SULLIVAN,GRAND RAPIDS MI :29:58
JENNIFER MAXSON,NOVI MI :30:06
NICHOLE PARADIS,YPSILANTI MI :30:10
COLLEEN SEYFFERTH,E. LANSING MI :33:10
CATHY CANADA,ELK RAPIDS MI :38:01

35-39

CINDY CUBA,TRAVERSE CITY MI :20:09
TERRY WINSHIP,CASPIN WY :23:51
KERRY MARSH,TRAVERSE CITY MI :24:22
CYNTHIA ROGERS-TATE,KEWADIN MI :24:23
MARCH PRYDE TYEKER,TRAVERSE CITY MI :24:54
RICKI COLEMAN,TRAVERSE CITY MI :27:35
NANETTE ISRAEL,WILLIAMSBURG MI :28:13
ROBIN AUGUSTSON,TRAVERSE CITY MI :28:45
KATIE PETERSON,KEWADIN MI :29:10
AMY CARBECK,WILLIAMSBURG MI :30:00
ANNETTE KENDZIORSKI,TRAVERSE CITY MI :30:03
JOYCE GUALTIERE,WILLIAMSBURG MI :30:55
DONNA PARISH,KEWADIN MI :31:24
MARY ROSENBERG,INTERLOCHEN, MI :31:46
KATHIE PETERS,TRAVERSE CITY MI :31:47
SHARIE REZNICH,WILLIAMSBURG MI :32:18
PATTY GROSS,D. GROVE IL :32:30

40-44

DONNA SOWERS,TRAVERSE CITY MI :22:13
BARB MONTGOMERY,KENTWOOD MI :23:52
BARBARA NIELSON,ACME MI :23:53
CINDY EMERSON,TRAVERSE CITY MI :24:06
KATHY PETRONI,EAST LANSING MI :28:05
KATHLEEN SUTTON,OAKDALE MN :28:05
PATRICIA BOWEN,WILLIAMSBURG MI :31:27
BLANCHE GREENE,CANTON MI :32:33
KATHERYN GEDDERT,GRAND LEDGE MI :34:29


45-49
KIM PRATT,OXFORD MI :24:27
LIZ FRAZER,ELK RAPIDS MI :26:28
PEGGY FERRILL,TRAVERSE CITY MI :26:59
BECKY WHEELER,ELK RAPIDS MI :28:46
BEVERLY GABOR,TRAVERSE CITY MI :30:31
KATHLEEN GRANT,HOLT MI :33:17

50-54

JOYCE WARD,WILLIAMSBURG MI :27:53
JOANNE MICHALSKI,TRAVERSE CITY MI :28:37
JOYCE TCHOZESKI,BELDING MI :28:43
ELLEN LAW,KEKWADIN MI :31:10
ANN BURZYCK,CHARLEVOIX MI :31:17
55-59

JEANETTE NOVAK,BALTIMORE MD :33:32
KATHLEEN WEITSCHET,ELK RAPIDS MI :34:06

60'S

DIANE OLSSON,WASHINGTON DC :25:51
JAN DENNIS,BENZONIA MI :35:10
MARILYN SPRIK,BELLAIRE MI :43:48

CATEGORY - Male

14 <

STEPHAN SHAY,CENTRAL LAKE MI :19:57
FLETCHER WALTERS,ANN ARBOR MI :24:21
SEAN NOELL,TRAVERSE CITY MI :24:40
BEN HOLSINGER,KEWADIN MI :25:09
RYAN HAY,ELK RAPIDS MI :25:25
GREG REZNICH,ALMA MI :26:11
RYAN EMERSON,TRAVERSE CITY MI :26:46
JAMES HOLSINGER,KEWADIN MI :27:48
KINRAD WEEDA,TRAVERSE CITY MI :28:35
CRAIG WINOWIECKI,TRAVERSE CITY MI :28:57
ELLIOTT JOHNSON,MORRO BAY CA :31:10
CHRIS REZNICH,ALMA MI :32:16

15-19

JOE AGOSTINELLI,TRAVERSE CITY MI :15:41
NATHAN SHAY,CENTRAL LAKE MI :15:57
JUSTIN KIBBEY,MAPLE CITY MI :17:28
DAVID STRUBLE,INTERLOCHEN MI :17:37
BEN BIMBER,TRAVERSE CITY MI :19:03
IAN KRAMER,TRAVERSE CITY MI :19:55
TIM DAINING,KEWADIN MI :19:58
ROB HANEL,TRAVERSE CITY MI :20:18
JUSTIN STREET,TRAVERSE CITY MI :20:35
DOUG MILLER,MASON OH :21:29
ERIC DEAN,WILLIAMSBURG MI :22:11
CHRIS WHITE,WILLIAMSBURG MI :27:11
20-24

TOM KIRKBY,KEWADIN MI :21:28
JOE THOMAS,TRAVERSE CITY MI :23:22
CHARLIE HANSEN,TRAVERSE CITY MI :24:37
25-29

DEREK MORTON,TRAVERSE CITY MI :19:13
CHRISTOPHER MEIER,SUTTONS BAY MI :21:55
KEVIN HOCH,RAPID CITY MI :23:32
KURT ROSS,TRAVERSE CITY MI :23:59
JASON MERRY,MIDLAND MI :26:37

30-34

DAN BEAUDRY,TRAVERSE CITY MI :16:39
STEVE FOX,TRAVERSE CITY MI :19:33
GAR WATSON,ST. THOMAS US :20:41
DAN MULLINS,TRAVERSE CITY MI :21:10
ERIC STEIPAWER,TRAVERSE CITY MI :22:42
REGGIE HORNING,TRAVERSE CITY MI :23:15
DEAN PRATT,BELLAIRD MI :30:45

35-39

RON ZYENCKI,TRAVERSE CITY MI :16:29
DAN LANTIS,FIFE LAKE MI :20:15
DAN BIEHL,FORT WAYNE IN :21:13
WILLIAM STYCH,TRAVERSE CITY MI :21:33
GARY OWEN,SOUTH BOARDMAN MI :22:00
ANDREW ELMORE,RICHMOND VA :23:15
PATRICK KENDZIORSKI,TRAVERSE CITY MI :23:19
MARK HOCH,KEWADIN MI :24:53
TOM GROCCHEL,FARMINGTON HILLS MI :25:06
TODD MANNS,ELK RAPIDS MI :25:25
CRAIG ROSENBERG,INTERLOCHEN MI :26:06
KIP KNIGHT,ELK RAPIDS MI :28:17

40-44
HENRY WITKOP,TRAVERSE CITY MI :19:57
MARK HAMMERBERG,TRAVERSE CITY MI :20:31
ROGER ROUSSE,TRAVERSE CITY MI :20:44
JOHN GORSEK,MEDINA OH :20:52
RICH FASI,TRAVERSE CITY MI :20:59
BRYON ELENBAAS,CADILLAC MI :21:12
TOM BROWN,TRAVERSE CITY MI :22:38
JIM TENBUSCH,WILLIAMSBURG MI :23:30
SCOTT EMERSON,TRAVERSE CITY MI :23:49
JOE NELSON,ELK RAPIDS MI :24:28
DAVE SUTTON,OAKDALE MN :24:55
STEVE PUFFER,BOWLING GREEN OH :26:19
GREG HAMILTON,WILLIAMSBURG MI :27:36
JOSEPH REID,TRAVERSE CITY MI :27:46
DAVID SCHEPPE,ELK RAPIDS MI :28:55
DAN WILLIAMS,ELK RAPIDS MI :29:36
DAN PETERS,TRAVERSE CITY MI :31:47


45-49

DENNIS DEAN,DILLINGHAM AK :20:25
MIKE WEEDA,TRAVERSE CITY MI :20:57
RICHARD CLARK,TRAVERSE CITY MI :21:30
CHARLES STRUBLE,INTERLOCHEN, MI :22:50
GREG REAMER,INTERLOCHEN MI :24:14
KLAUS LEHRER,WILLIAMSBURG MI :25:40
DANIEL RESZKA,ELK RAPIDS MI :26:57
TIM HILDRETH,GAHANNA OH :29:45
DALE NIELSON,ACME MI :30:32
CHARLES NOVAK,ROCKFORD MI :33:09

50-54

JAMES GRANT,HOLT MI :20:00
MARV STUDINGER,TRAVERSE CITY MI :20:20
JAMES HESS,LAKE ORION MI :24:05
JEFF ADCOCK,ELK RAPIDS MI :27:06
DAVID BURZYCK,CHARLEVOIX MI :27:38
BILL MCKAY,CHARLEVOIX MI :29:02
TOM JACOBSON,TRAVERSE CITY MI :31:52



55-59

HENRY TORRES,TRAVERSE CITY MI :23:55
DAVID BARTEL,DEARBORN MI :24:11
DON PERRIN,FIFE LAKE MI :24:13
STEVE MARSH,MIDLAND MI :24:37
RICHARD PRIEHS,ELK RAPIDS MI :24:56
A. SEYFFERTH,HOLLY MI :25:43

60'S

AL SHEPARD,EASTPORT MI :22:52
LARRY CROUSE,TRAVERSE CITY MI :23:37
RICHARD WINQUIST,PONPANO BEACH FL :25:45
DICK BUROW,MIDLAND MI :25:48
DONALD BILLS,BELLAIRE MI :30:53

70+

TOM CLACK,ELK RAPIDS MI :32:49
REG SPRICK,BELLAIRE MI :47:52




10K HARBORUN RESULTS


The 10K had 98 participants. The top 3 winners in the Male category overall were:

1. Ryan Shay 30:51
2. J.C. Reindl 34:05
3. Kevin Cunningham 37:18

The female category winners were:

1. Karen Hughey 43:21
2. Laura Danz 44:17
3. Jana Fawela 44:18


CATEGORY - Female

14 <

JANA FAWELA,TRAVERSE CITY MI :44:18
15-19

TERESE DEAN,DILLINGHAM AL :46:15
ELIZABETH LUTHER,TRAVERSE CITY MI :46:46
HILLARY LOOMIS,TRAVERSE CITY MI :53:36
KARI BOSS,CHARLEVOIX MI :53:42

20-24

KELLY CZUBKO,ELK RAPIDS MI :49:45
JOANNA GROSSA,ELK RAPIDS MI :53:37

25-29
KAREN LA BERGE,TRAVERSE CITY MI :47:19
NICOLE GRAF,HASLETT MI :47:43
JENNIFER PAMPU,TRAVERSE CITY MI :50:11

30-34

KAREN HUGHEY,SOUTH LYON MI :43:21
BRANDI HINTZ,ELK RAPIDS MI :55:36
COCO STACHNIK,MAPLE CITY MI :59:33
35-39

LAURA DANZ,TRAVERSE CITY MI :44:17
CAROLINE ENDERLE,PARRISH FL :53:49
DAWN PLAMONDON,TRAVERSE CITY MI :61:19

40-44

JULIE ANDERSON,ELK RAPIDS MI :51:00
LINDA PLOMER,KATY TX :55:21
MARTHA JOHNSON,MORRO BAY CA :55:53
GLORIANNE EBEL,ROCHESTER HILLS MI :61:53


45-49
ADELE REITER,ELK RAPIDS MI :56:17
MARIE HELVESTON,ELK RAPIDS MI :61:36

50-54

JUDY YEAGER,TRAVERSE CITY MI :58:18
55-59


KAREN SCOFIELD,WILLIAMSBURG MI :61:31
NANCY ALBRECHT,TRAVERSE CITY MI :63:19

CATEGORY - Male

14 <
BEN HAMMER,WILLIAMSBURG MI :41:42
CURTIS HUNT,TRAVERSE CITY MI :48:38
CRAIG JOHNSON,COLORADO SPRINGS CO :56:05

15-19

J.C. REINDL,CHARLEVOIX MI :34:05
PETER WARNOS,EAST JORDAN MI :39:59
JAMISON PERSAVICH,TRAVERSE CITY MI :44:18
ERIK CARR,BURTON MI :46:05
CAM MC CORD,WILLIAMSBURG MI :46:42
CONNOR JOHNSON,MORRO BAY CA :63:52

20-24
RYAN SHAY,CENTRAL LAKE MI :30:51

25-29

DAVE WILLIAMS,ELK RAPIDS MI :39:11
CHRISTIAN BYAR,WILLIAMSBURG MI :41:25
CAM WARD,TRAVERSE CITY MI :44:13
TONY GROSSA,ELK RAPIDS MI :44:21
BOB FITZPATRICK,BRECKENRIDGE :59:13

30-34

LEON CURRY,CINCINNATI OH :38:49
DOUG PETERSON,TRAVERSE CITY MI :39:55
PETER LIVINGSTONE-MCNELS,KALAMAZOO MI :42:57
DAVID GRAF,HASLETT MI :43:50
MARK VANDERKLIPP,TRAVERSE CITY MI :44:49


35-39

KEVIN CUNNINGHAM,WILLIAMSBURG MI :37:18
JOHN MERRIFIELD,TRAVERSE CITY MI :39:52
MARK WHITTING,WILLIAMSBURG MI :40:16
TOM DANZ,TRAVERSE CITY MI :44:19
MIKE EMERICK,INTERLOCHEN MI :45:16
MIKE FORRESTER,OXFORD MI :46:75
JAMES REZNICH,WILLIAMSBURG MI :48:17
DEAN SINCLAIR,ROCKFORD MI :48:48



JEFF WYNKOOP,KEWADIN MI :48:55
DWIGHT SINCLAIR,BIRMINGHAM CA :50:57
STEVE WHEELOCK,WILLIAMSBURG MI :52:16
RON HUBBARD,TRAVERSE CITY MI :54:07

40-44

ROBERT PETTIBONE,EAST LANSING MI :37:39
DONALD FEDRIGON JR.,WILLIAMSBURG MI :39:29
WILLIAM DEAN,GRAYLING MI :46:32
MIKE MILLER,TRAVERSE CITY MI :49:03
CHARLIE PRYDE,ELK RAPIDS MI :53:07
BUD BOSS,CHARLEVOIX MI :53:42
STEVE RICE,SANFORD MI :56:29


45-49

LARRY WOJCIK,DEARBORN HTS. MI :41:20
JOSEPH SEIFERT,GRAYLING MI :43:11
STEVE JOHNSON,MORRO BAY CA :50:50
TIM TOMPKINS,TRAVERSE CITY MI :52:54
RANDY CZUBKO,ELK RAPIDS MI :54:20
BOBBY GRATTAN,DALLAS TX :55:27
BILL RYAN,FARMINGTON HILLS MI :55:49
MARTIN JOHNSON,COLORADO SPRINGS CO :57:18
HENRY EBEL,ROCHESTER HILLS MI :59:43
MIKE COSMO,MENTOR OH :60:08
RANDY MC FARLAND,BELLAIRE MI :65:40


50-54

BUD WARD,WILLIAMSBURG MI :40:53
GLENN FULKERSON,CHARLOTTE NC :44:51
JACK METZ,TRAVERSE CITY MI :46:57
STEVE TCHOZESKI,BELDING MI :49:49
GARY THURSAM,FARMINGTON HILLS MI :52:09


55-59

DOUG BOTTOMLEY,GROSSE ILE MI :45:20
JOHN MARGERISON,TRAVERSE CITY MI :57:34
60'S

DOUGLAS SCOFIELD,WILLIAMSBURG MI :47:35
CHUCK ELZINGA,CHARLEVOIX MI :48:54
STAN SOARBOROUGH,ELK RAPIDS MI :56:18



LARRY AULT,MIDLAND MI :58:25
JACK PATE,TRAVERSE CITY MI :63:18

70+
MARLYNN BANDLOW,KEWADIN MI :52:51

ELK RAPIDS, MICHIGAN