Unofficial Class D State Championship Meet

back to results

Oct. 23, 2010

Unofficial Class D State Championship Meet
Mount Pleasant, MI
Provided by Playmakers


Overall Finish List - Girls
Varsity Girls

O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace

1 1 150 Brianne Feldpausch Fowler 19:04.1 6:09/M
2 2 311 Katharine Janes Mt. Pleasant Sacred Heart 19:29.6 6:17/M
3 3 57 Erica Westbrook Boyne Falls 19:32.3 6:18/M
4 4 211 Ainslie Schenk Hudsonville Freedom Christian 19:42.2 6:21/M
5 5 108 Maegan Roach Creative Technologies Academy 19:52.6 6:25/M
6 6 148 Kieren Becker Fowler 19:55.1 6:25/M
7 (< 5) 303 Adri Sigafoose McBain Northern Michigan Christian 20:12.5 6:31/M
8 (< 5) 39 Emily Kwekel Bellaire 20:15.0 6:32/M
9 (< 5) 348 Ashley Lecureux Onaway 20:16.5 6:32/M
10 7 58 Kaylee Wilson Boyne Falls 20:29.1 6:36/M
11 8 391 Patricia Morel St Philip Catholic Central 20:37.0 6:39/M
12 9 312 Katelyn Maylee Mt. Pleasant Sacred Heart 20:37.6 6:39/M
13 10 185 Elizabeth Whalen Hillsdale Academy 20:37.9 6:39/M
14 11 180 Shena Albaugh Hillsdale Academy 20:45.7 6:42/M
15 12 390 Charlotte Long St Philip Catholic Central 20:46.8 6:42/M
16 (< 5) 300 Sarah Dick McBain Northern Michigan Christian 20:53.3 6:44/M
17 (< 5) 71 Haley Morairty Buckley 20:55.4 6:45/M
18 13 138 Camille Szubelak Fairview 20:56.4 6:45/M
19 14 237 Maria Kavanaugh Kalamazoo Home School Sports 21:06.0 6:48/M
20 15 155 Brooke Vanells Fowler 21:07.8 6:49/M
21 (< 5) 405 Caty Fix Waldron 21:08.6 6:49/M
22 16 183 Erin Gieseke Hillsdale Academy 21:10.2 6:50/M
23 17 240 Gretchen Rambadt Kalamazoo Home School Sports 21:10.3 6:50/M
24 18 32 Logan Schafer Beal City 21:11.0 6:50/M
25 19 54 Kathryn Miller Boyne Falls 21:12.2 6:50/M
26 (< 5) 293 Laura Stickney Mason County Eastern 21:13.5 6:51/M
27 20 184 Elyse Lisznyai Hillsdale Academy 21:16.2 6:52/M
28 21 164 Lauren Brown Hale 21:25.0 6:55/M
29 (< 5) 374 Gabrielle Kuznicki St Mary Hope - Lake Leelanau 21:28.1 6:55/M
30 (< 5) 91 Anastasia Bragg Central Lake 21:28.6 6:55/M
31 22 389 Rachel Gallagher St Philip Catholic Central 21:33.8 6:57/M
32 23 310 Krista Holtgreive Mt. Pleasant Sacred Heart 21:36.6 6:58/M
33 (< 5) 72 Kayla Traylor Buckley 21:37.0 6:58/M
34 (< 5) 376 Mary Rexroat St Mary Hope - Lake Leelanau 21:37.2 6:58/M
35 24 426 Becky Papi Wolverine 21:39.7 6:59/M
36 25 428 Heather Rogers Wolverine 21:40.1 6:59/M
37 26 209 Ella Lameyer Hudsonville Freedom Christian 21:46.8 7:01/M
38 27 126 Taryn Rozema Ellsworth 21:51.1 7:03/M
39 (< 5) 197 Lindsay Kuster Howardsville Christian 21:54.5 7:04/M
40 28 124 Dana Neumann Ellsworth 21:59.2 7:05/M
41 (< 5) 291 Taylor Bryant Mason County Eastern 21:59.8 7:05/M
42 29 152 Liz Thelen Fowler 22:00.2 7:06/M
43 (< 5) 277 Hailee Paquet Mackinaw City 22:02.3 7:06/M
44 30 121 Lindsey Fisher Ellsworth 22:04.9 7:07/M
45 31 236 Katy Freudenburg Kalamazoo Home School Sports 22:05.9 7:07/M
46 32 309 Kathleen Guytingco Mt. Pleasant Sacred Heart 22:07.6 7:08/M
47 33 315 Margo Predum Mt. Pleasant Sacred Heart 22:11.0 7:09/M
48 (< 5) 373 Ashley Grant St Mary Hope - Lake Leelanau 22:11.1 7:09/M
49 34 6 Erin Douglas Alba 22:11.5 7:09/M
50 35 153 Rebecca Thelen Fowler 22:17.3 7:11/M
51 36 213 Savanna Wierenga Hudsonville Freedom Christian 22:17.7 7:11/M
52 37 156 Camie Wieber Fowler 22:18.2 7:12/M
53 (< 5) 193 Brianne Bishop Howardsville Christian 22:20.0 7:12/M
54 38 314 Maggie Oblinger Mt. Pleasant Sacred Heart 22:21.5 7:13/M
55 39 392 Valerie Morel St Philip Catholic Central 22:22.5 7:13/M
56 40 179 Shaley Albaugh Hillsdale Academy 22:26.7 7:14/M
57 41 31 Hannah Neyer Beal City 22:30.6 7:15/M
58 (< 5) 176 Sarah Tibble Heritage Christian Academy 22:30.9 7:15/M
59 42 360 Christina Smith St Mary Cathedral 22:36.6 7:17/M
60 (< 5) 287 Rachel Vokes Marion 22:37.7 7:18/M
61 (< 5) 92 Sarah Lambert Central Lake 22:39.9 7:18/M
62 (< 5) 292 Kada Knizacky Mason County Eastern 22:41.4 7:19/M
63 (< 5) 264 Kimberly Wykes Litchfield 22:43.1 7:20/M
64 (< 5) 349 Brooke Szymoniak Onaway 22:49.2 7:22/M
65 (< 5) 286 Jamie Sylvester Marion 22:50.9 7:22/M
66 (< 5) 285 Madeline Swiler Marion 22:52.8 7:23/M
67 43 181 Christina Craig Hillsdale Academy 22:55.7 7:24/M
68 (< 5) 40 Katie Odom Bellaire 23:00.6 7:25/M
69 44 424 Jordan Lamothe Wolverine 23:00.8 7:25/M
70 45 430 Courtney Whittaker Wolverine 23:06.4 7:27/M
71 (< 5) 402 Kayla Lloyd Tekonsha 23:12.7 7:29/M
72 (< 5) 252 Emily Brown Kimball Landmark 23:16.7 7:30/M
73 46 151 Olivia Feldpausch Fowler 23:16.7 7:30/M
74 47 243 Emily Theis Kalamazoo Home School Sports 23:18.5 7:31/M
75 48 429 Brandi Whittaker Wolverine 23:19.2 7:31/M
76 (< 5) 1 Chelsea Durham Adrian Lenawee Christian 23:20.5 7:32/M
77 49 122 Taylor Hartley Ellsworth 23:24.4 7:33/M
78 (< 5) 337 Amanda Derengowski North Trails 23:28.1 7:34/M
79 50 239 Cecelia Rambadt Kalamazoo Home School Sports 23:28.6 7:34/M
80 51 358 Hannah Masko St Mary Cathedral 23:31.5 7:35/M
81 (< 5) 224 Alyson McNeil Jackson Christian 23:31.9 7:35/M
82 (< 5) 339 Julie Tillotson North Trails 23:36.0 7:37/M
83 (< 5) 2 Anna Fabbri Adrian Lenawee Christian 23:40.6 7:38/M
84 52 357 Bekah Masko St Mary Cathedral 23:41.4 7:38/M
85 53 163 Katlyn Brent Hale 23:43.7 7:39/M
86 54 118 Haley Drenth Ellsworth 23:45.1 7:40/M
87 (< 5) 81 Katie Bokach Carsonville-Port Sanilac 23:46.3 7:40/M
88 (< 5) 404 Tabitha Culver Waldron 23:50.2 7:41/M
89 55 425 Tasha Leese Wolverine 23:53.2 7:42/M
90 56 104 Alicia Beck Creative Technologies Academy 23:57.0 7:44/M
91 57 15 Tianna Windish Alba 23:58.9 7:44/M
92 58 427 Bobbee Papi Wolverine 24:00.9 7:45/M
93 (< 5) 263 Melinda Severance Litchfield 24:06.7 7:46/M
94 (< 5) 70 Mariah Guernsey Buckley 24:10.8 7:48/M
95 59 35 Kristen Steffke Beal City 24:25.7 7:53/M
96 60 316 Tara Throop Mt. Pleasant Sacred Heart 24:25.8 7:53/M
97 61 166 Kelsey Scott Hale 24:26.5 7:53/M
98 62 234 Audrey Ackerman Kalamazoo Home School Sports 24:28.2 7:54/M
99 63 137 Haley Lanczak Fairview 24:28.4 7:54/M
100 64 10 Sam Henk Alba 24:30.6 7:54/M

O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace

101 (< 5) 69 Kendra Duby Buckley 24:30.7 7:54/M
102 65 13 Taylor Roberts Alba 24:33.1 7:55/M
103 66 244 Ashley Zimmer Kalamazoo Home School Sports 24:34.1 7:55/M
104 67 14 Brandi Strouse Alba 24:35.5 7:56/M
105 68 210 Ainslie MacMaster Hudsonville Freedom Christian 24:48.3 8:00/M
106 69 388 Abriana Burrill St Philip Catholic Central 24:48.3 8:00/M
107 70 28 Diana Crandall Beal City 24:55.7 8:02/M
108 (< 5) 82 Ashley Nickens Carsonville-Port Sanilac 24:59.9 8:04/M
109 71 110 Grace Vanenk Creative Technologies Academy 25:03.0 8:05/M
110 72 120 Larissa Fisher Ellsworth 25:07.2 8:06/M
111 (< 5) 406 Amanda Smak Waldron 25:10.2 8:07/M
112 (< 5) 175 Morgan Meister Heritage Christian Academy 25:19.7 8:10/M
113 73 105 Danielle Davies Creative Technologies Academy 25:21.8 8:11/M
114 74 9 Emily Harris Alba 25:22.3 8:11/M
115 75 51 Ali Bearss Boyne Falls 25:29.4 8:13/M
116 (< 5) 275 Tierney Bell Mackinaw City 25:34.6 8:15/M
117 76 393 Madeline Sweeney St Philip Catholic Central 25:36.6 8:15/M
118 77 167 Ashleigh Tatroe Hale 25:39.2 8:16/M
119 78 134 Macy Ellis Fairview 25:40.9 8:17/M
120 79 359 Ellyn Milan St Mary Cathedral 25:41.6 8:17/M
121 80 34 Larissa Schwerin Beal City 25:43.6 8:18/M
122 81 355 Carolyn Burzynski St Mary Cathedral 25:43.6 8:18/M
123 82 53 Emily Matelski Boyne Falls 25:56.3 8:22/M
124 (< 5) 83 Kelsey Willis Carsonville-Port Sanilac 25:57.1 8:22/M
125 (< 5) 284 Jessie Miller Marion 25:57.5 8:22/M
126 83 206 Olivia Davis Hudsonville Freedom Christian 25:59.7 8:23/M
127 84 106 Dani George Creative Technologies Academy 26:18.8 8:29/M
128 85 136 Abby Lanczak Fairview 26:28.9 8:32/M
129 (< 5) 415 Miran Warmuskerken Walkerville 26:34.4 8:34/M
130 (< 5) 223 Michaela Horgan Jackson Christian 26:36.5 8:35/M
131 86 207 Abby Gilfillan Hudsonville Freedom Christian 26:38.9 8:35/M
132 87 55 Andrea Reynolds Boyne Falls 26:40.9 8:36/M
133 (< 5) 301 Sydney Dick McBain Northern Michigan Christian 26:42.1 8:37/M
134 (< 5) 38 Sierra Kintigh Bellaire 26:44.6 8:37/M
135 88 5 Anna Bigger Alba 26:44.9 8:37/M
136 (< 5) 414 Sophia Sweet Walkerville 26:46.4 8:38/M
137 (< 5) 262 Mackenzie Castle Litchfield 26:47.7 8:38/M
138 (< 5) 372 Rachel Amalfitano St Mary Hope - Lake Leelanau 26:48.3 8:39/M
139 89 208 Melina Hass Hudsonville Freedom Christian 26:57.5 8:42/M
140 (< 5) 302 Jane Pearson McBain Northern Michigan Christian 27:04.1 8:44/M
141 (< 5) 329 Felicia Wolfe New Haven Merritt Academy 27:09.0 8:45/M
142 90 123 Sarah Kearney Ellsworth 27:28.0 8:52/M
143 (< 5) 196 Autumn Johnson Howardsville Christian 27:41.6 8:56/M
144 (< 5) 340 Abigail Westphal North Trails 27:43.6 8:56/M
145 91 362 Savannah Sullivan St Mary Cathedral 28:12.6 9:06/M
146 (< 5) 253 Danielle Kraft Kimball Landmark 28:39.9 9:15/M
147 92 168 Taylor Tatroe Hale 29:14.5 9:26/M
148 93 139 Taylor Vanelsacker Fairview 29:18.6 9:27/M
149 94 52 Calsey Matelski Boyne Falls 29:48.0 9:37/M
150 (< 5) 328 Jennifer Hood New Haven Merritt Academy 31:48.3 10:15/M
151 (< 5) 222 Sandi Devries Jackson Christian 32:12.2 10:23/M
152 (< 5) 174 Melanie Meister Heritage Christian Academy 32:29.5 10:29/M
153 (< 5) 254 Olivia Smith Kimball Landmark 32:59.6 10:38/M

Detail Team Results - Girls
Varsity Girls
Fowler Finish Position - 1

Team Score (places): 86 Team Score (times): 1:44:24.7 Average Time: 20:52.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 150 Brianne Feldpausch 1 1 19:04.1 19:04.1 0:00.0
2 148 Kieren Becker 6 7 19:55.1 38:59.3 0:51.0
3 155 Brooke Vanells 15 22 21:07.8 1:00:07.1 2:03.7
4 152 Liz Thelen 29 51 22:00.2 1:22:07.4 2:56.0
5 153 Rebecca Thelen 35 86 22:17.3 1:44:24.7 3:13.1
6 156 Camie Wieber 37 123 22:18.2 2:06:42.9 3:14.0
7 151 Olivia Feldpausch 46 169 23:16.7 2:29:59.7 4:12.6

Hillsdale Academy Finish Position - 2

Team Score (places): 97 Team Score (times): 1:46:16.8 Average Time: 21:15.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 185 Elizabeth Whalen 10 10 20:37.9 20:37.9 0:00.0
2 180 Shena Albaugh 11 21 20:45.7 41:23.6 0:07.8
3 183 Erin Gieseke 16 37 21:10.2 1:02:33.9 0:32.3
4 184 Elyse Lisznyai 20 57 21:16.2 1:23:50.1 0:38.3
5 179 Shaley Albaugh 40 97 22:26.7 1:46:16.8 1:48.8
6 181 Christina Craig 43 140 22:55.7 2:09:12.6 2:17.8

Mt. Pleasant Sacred Heart Finish Position - 3

Team Score (places): 99 Team Score (times): 1:46:02.6 Average Time: 21:12.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 311 Katharine Janes 2 2 19:29.6 19:29.6 0:00.0
2 312 Katelyn Maylee 9 11 20:37.6 40:07.3 1:07.9
3 310 Krista Holtgreive 23 34 21:36.6 1:01:44.0 2:06.9
4 309 Kathleen Guytingco 32 66 22:07.6 1:23:51.6 2:37.9
5 315 Margo Predum 33 99 22:11.0 1:46:02.6 2:41.3
6 314 Maggie Oblinger 38 137 22:21.5 2:08:24.2 2:51.8
7 316 Tara Throop 60 197 24:25.8 2:32:50.0 4:56.1

St Philip Catholic Central Finish Position - 4

Team Score (places): 150 Team Score (times): 1:50:08.6 Average Time: 22:01.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 391 Patricia Morel 8 8 20:37.0 20:37.0 0:00.0
2 390 Charlotte Long 12 20 20:46.8 41:23.8 0:09.8
3 389 Rachel Gallagher 22 42 21:33.8 1:02:57.7 0:56.8
4 392 Valerie Morel 39 81 22:22.5 1:25:20.3 1:45.5
5 388 Abriana Burrill 69 150 24:48.3 1:50:08.6 4:11.2
6 393 Madeline Sweeney 76 226 25:36.6 2:15:45.3 4:59.6

Kalamazoo Home School Sports Finish Position - 5

Team Score (places): 159 Team Score (times): 1:51:09.4 Average Time: 22:13.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 237 Maria Kavanaugh 14 14 21:06.0 21:06.0 0:00.0
2 240 Gretchen Rambadt 17 31 21:10.3 42:16.3 0:04.2
3 236 Katy Freudenburg 31 62 22:05.9 1:04:22.3 0:59.8
4 243 Emily Theis 47 109 23:18.5 1:27:40.8 2:12.4
5 239 Cecelia Rambadt 50 159 23:28.6 1:51:09.4 2:22.5
6 234 Audrey Ackerman 62 221 24:28.2 2:15:37.7 3:22.1
7 244 Ashley Zimmer 66 287 24:34.1 2:40:11.9 3:28.1

Wolverine Finish Position - 6

Team Score (places): 186 Team Score (times): 1:52:46.3 Average Time: 22:33.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 426 Becky Papi 24 24 21:39.7 21:39.7 0:00.0
2 428 Heather Rogers 25 49 21:40.1 43:19.8 0:00.4
3 424 Jordan Lamothe 44 93 23:00.8 1:06:20.7 1:21.1
4 430 Courtney Whittaker 45 138 23:06.4 1:29:27.1 1:26.6
5 429 Brandi Whittaker 48 186 23:19.2 1:52:46.3 1:39.4
6 425 Tasha Leese 55 241 23:53.2 2:16:39.5 2:13.4
7 427 Bobbee Papi 58 299 24:00.9 2:40:40.5 2:21.2

Boyne Falls Finish Position - 7

Team Score (places): 186 Team Score (times): 1:52:39.5 Average Time: 22:31.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 57 Erica Westbrook 3 3 19:32.3 19:32.3 0:00.0
2 58 Kaylee Wilson 7 10 20:29.1 40:01.4 0:56.8
3 54 Kathryn Miller 19 29 21:12.2 1:01:13.7 1:39.9
4 51 Ali Bearss 75 104 25:29.4 1:26:43.1 5:57.0
5 53 Emily Matelski 82 186 25:56.3 1:52:39.5 6:24.0
6 55 Andrea Reynolds 87 273 26:40.9 2:19:20.4 7:08.6
7 52 Calsey Matelski 94 367 29:48.0 2:49:08.5 10:15.7

Ellsworth Finish Position - 8

Team Score (places): 188 Team Score (times): 1:53:04.9 Average Time: 22:37.0

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 126 Taryn Rozema 27 27 21:51.1 21:51.1 0:00.0
2 124 Dana Neumann 28 55 21:59.2 43:50.4 0:08.1
3 121 Lindsey Fisher 30 85 22:04.9 1:05:55.3 0:13.7
4 122 Taylor Hartley 49 134 23:24.4 1:29:19.7 1:33.3
5 118 Haley Drenth 54 188 23:45.1 1:53:04.9 1:54.0
6 120 Larissa Fisher 72 260 25:07.2 2:18:12.2 3:16.1
7 123 Sarah Kearney 90 350 27:28.0 2:45:40.3 5:36.9

Hudsonville Freedom Christian Finish Position - 9

Team Score (places): 217 Team Score (times): 1:54:34.9 Average Time: 22:54.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 211 Ainslie Schenk 4 4 19:42.2 19:42.2 0:00.0
2 209 Ella Lameyer 26 30 21:46.8 41:29.1 2:04.5
3 213 Savanna Wierenga 36 66 22:17.7 1:03:46.8 2:35.4
4 210 Ainslie MacMaster 68 134 24:48.3 1:28:35.1 5:06.0
5 206 Olivia Davis 83 217 25:59.7 1:54:34.9 6:17.4
6 207 Abby Gilfillan 86 303 26:38.9 2:21:13.9 6:56.7
7 208 Melina Hass 89 392 26:57.5 2:48:11.4 7:15.2

Beal City Finish Position - 10

Team Score (places): 268 Team Score (times): 1:58:46.8 Average Time: 23:45.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 32 Logan Schafer 18 18 21:11.0 21:11.0 0:00.0
2 31 Hannah Neyer 41 59 22:30.6 43:41.6 1:19.5
3 35 Kristen Steffke 59 118 24:25.7 1:08:07.4 3:14.6
4 28 Diana Crandall 70 188 24:55.7 1:33:03.2 3:44.6
5 34 Larissa Schwerin 80 268 25:43.6 1:58:46.8 4:32.5

Alba Finish Position - 11

Team Score (places): 287 Team Score (times): 1:59:49.8 Average Time: 23:57.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 6 Erin Douglas 34 34 22:11.5 22:11.5 0:00.0
2 15 Tianna Windish 57 91 23:58.9 46:10.4 1:47.3
3 10 Sam Henk 64 155 24:30.6 1:10:41.1 2:19.0
4 13 Taylor Roberts 65 220 24:33.1 1:35:14.3 2:21.6
5 14 Brandi Strouse 67 287 24:35.5 1:59:49.8 2:23.9
6 9 Emily Harris 74 361 25:22.3 2:25:12.1 3:10.7
7 5 Anna Bigger 88 449 26:44.9 2:51:57.1 4:33.3

Creative Technologies Academy Finish Position - 12

Team Score (places): 289 Team Score (times): 2:00:33.3 Average Time: 24:06.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 108 Maegan Roach 5 5 19:52.6 19:52.6 0:00.0
2 104 Alicia Beck 56 61 23:57.0 43:49.7 4:04.3
3 110 Grace Vanenk 71 132 25:03.0 1:08:52.7 5:10.3
4 105 Danielle Davies 73 205 25:21.8 1:34:14.5 5:29.1
5 106 Dani George 84 289 26:18.8 2:00:33.3 6:26.1

Hale Finish Position - 13

Team Score (places): 304 Team Score (times): 2:04:29.1 Average Time: 24:53.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 164 Lauren Brown 21 21 21:25.0 21:25.0 0:00.0
2 163 Katlyn Brent 53 74 23:43.7 45:08.8 2:18.7
3 166 Kelsey Scott 61 135 24:26.5 1:09:35.3 3:01.4
4 167 Ashleigh Tatroe 77 212 25:39.2 1:35:14.6 4:14.2
5 168 Taylor Tatroe 92 304 29:14.5 2:04:29.1 7:49.4

St Mary Cathedral Finish Position - 14

Team Score (places): 305 Team Score (times): 2:01:14.8 Average Time: 24:14.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 360 Christina Smith 42 42 22:36.6 22:36.6 0:00.0
2 358 Hannah Masko 51 93 23:31.5 46:08.1 0:54.9
3 357 Bekah Masko 52 145 23:41.4 1:09:49.5 1:04.8
4 359 Ellyn Milan 79 224 25:41.6 1:35:31.1 3:05.0
5 355 Carolyn Burzynski 81 305 25:43.6 2:01:14.8 3:07.0
6 362 Savannah Sullivan 91 396 28:12.6 2:29:27.4 5:36.0

Fairview Finish Position - 15

Team Score (places): 332 Team Score (times): 2:06:53.5 Average Time: 25:22.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 138 Camille Szubelak 13 13 20:56.4 20:56.4 0:00.0
2 137 Haley Lanczak 63 76 24:28.4 45:24.9 3:32.0
3 134 Macy Ellis 78 154 25:40.9 1:11:05.8 4:44.5
4 136 Abby Lanczak 85 239 26:28.9 1:37:34.8 5:32.5
5 139 Taylor Vanelsacker 93 332 29:18.6 2:06:53.5 8:22.2

Adrian Lenawee Christian Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 1 Chelsea Durham Less Than 5 23:20.5 23:20.5 0:00.0
2 2 Anna Fabbri Less Than 5 23:40.6 47:01.2 0:20.0

Bellaire Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 39 Emily Kwekel Less Than 5 20:15.0 20:15.0 0:00.0
2 40 Katie Odom Less Than 5 23:00.6 43:15.6 2:45.6
3 38 Sierra Kintigh Less Than 5 26:44.6 1:10:00.3 6:29.6

Buckley Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 71 Haley Morairty Less Than 5 20:55.4 20:55.4 0:00.0
2 72 Kayla Traylor Less Than 5 21:37.0 42:32.4 0:41.6
3 70 Mariah Guernsey Less Than 5 24:10.8 1:06:43.2 3:15.3
4 69 Kendra Duby Less Than 5 24:30.7 1:31:14.0 3:35.3

Carsonville-Port Sanilac Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 81 Katie Bokach Less Than 5 23:46.3 23:46.3 0:00.0
2 82 Ashley Nickens Less Than 5 24:59.9 48:46.2 1:13.6
3 83 Kelsey Willis Less Than 5 25:57.1 1:14:43.4 2:10.8

Central Lake Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 91 Anastasia Bragg Less Than 5 21:28.6 21:28.6 0:00.0
2 92 Sarah Lambert Less Than 5 22:39.9 44:08.5 1:11.2

Heritage Christian Academy Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 176 Sarah Tibble Less Than 5 22:30.9 22:30.9 0:00.0
2 175 Morgan Meister Less Than 5 25:19.7 47:50.7 2:48.7
3 174 Melanie Meister Less Than 5 32:29.5 1:20:20.2 9:58.5

Howardsville Christian Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 197 Lindsay Kuster Less Than 5 21:54.5 21:54.5 0:00.0
2 193 Brianne Bishop Less Than 5 22:20.0 44:14.5 0:25.5
3 196 Autumn Johnson Less Than 5 27:41.6 1:11:56.1 5:47.1

Jackson Christian Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 224 Alyson McNeil Less Than 5 23:31.9 23:31.9 0:00.0
2 223 Michaela Horgan Less Than 5 26:36.5 50:08.4 3:04.5
3 222 Sandi Devries Less Than 5 32:12.2 1:22:20.7 8:40.2

Kimball Landmark Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 252 Emily Brown Less Than 5 23:16.7 23:16.7 0:00.0
2 253 Danielle Kraft Less Than 5 28:39.9 51:56.6 5:23.1
3 254 Olivia Smith Less Than 5 32:59.6 1:24:56.3 9:42.8

Litchfield Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 264 Kimberly Wykes Less Than 5 22:43.1 22:43.1 0:00.0
2 263 Melinda Severance Less Than 5 24:06.7 46:49.9 1:23.5
3 262 Mackenzie Castle Less Than 5 26:47.7 1:13:37.6 4:04.5

Mackinaw City Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 277 Hailee Paquet Less Than 5 22:02.3 22:02.3 0:00.0
2 275 Tierney Bell Less Than 5 25:34.6 47:36.9 3:32.3

Marion Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 287 Rachel Vokes Less Than 5 22:37.7 22:37.7 0:00.0
2 286 Jamie Sylvester Less Than 5 22:50.9 45:28.7 0:13.1
3 285 Madeline Swiler Less Than 5 22:52.8 1:08:21.6 0:15.0
4 284 Jessie Miller Less Than 5 25:57.5 1:34:19.1 3:19.7

Mason County Eastern Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 293 Laura Stickney Less Than 5 21:13.5 21:13.5 0:00.0
2 291 Taylor Bryant Less Than 5 21:59.8 43:13.4 0:46.2
3 292 Kada Knizacky Less Than 5 22:41.4 1:05:54.9 1:27.8

McBain Northern Michigan Christian Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 303 Adri Sigafoose Less Than 5 20:12.5 20:12.5 0:00.0
2 300 Sarah Dick Less Than 5 20:53.3 41:05.8 0:40.8
3 301 Sydney Dick Less Than 5 26:42.1 1:07:47.9 6:29.6
4 302 Jane Pearson Less Than 5 27:04.1 1:34:52.0 6:51.6

New Haven Merritt Academy Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 329 Felicia Wolfe Less Than 5 27:09.0 27:09.0 0:00.0
2 328 Jennifer Hood Less Than 5 31:48.3 58:57.4 4:39.3

North Trails Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 337 Amanda Derengowski Less Than 5 23:28.1 23:28.1 0:00.0
2 339 Julie Tillotson Less Than 5 23:36.0 47:04.1 0:07.9
3 340 Abigail Westphal Less Than 5 27:43.6 1:14:47.7 4:15.5

Onaway Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 348 Ashley Lecureux Less Than 5 20:16.5 20:16.5 0:00.0
2 349 Brooke Szymoniak Less Than 5 22:49.2 43:05.7 2:32.7

St Mary Hope - Lake Leelanau Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 374 Gabrielle Kuznicki Less Than 5 21:28.1 21:28.1 0:00.0
2 376 Mary Rexroat Less Than 5 21:37.2 43:05.3 0:09.0
3 373 Ashley Grant Less Than 5 22:11.1 1:05:16.4 0:42.9
4 372 Rachel Amalfitano Less Than 5 26:48.3 1:32:04.8 5:20.1

Tekonsha Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 402 Kayla Lloyd Less Than 5 23:12.7 23:12.7 0:00.0

Waldron Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 405 Caty Fix Less Than 5 21:08.6 21:08.6 0:00.0
2 404 Tabitha Culver Less Than 5 23:50.2 44:58.8 2:41.5
3 406 Amanda Smak Less Than 5 25:10.2 1:10:09.1 4:01.5

Walkerville Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 415 Miran Warmuskerken Less Than 5 26:34.4 26:34.4 0:00.0
2 414 Sophia Sweet Less Than 5 26:46.4 53:20.9 0:12.0



Overall Finish List - Boys
Varsity Boys

O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace

1 (< 5) 49 Kyle Tait Big Rapids Crossroads Academy 15:43.5 5:04/M
2 1 216 Noah Haverdink Hudsonville Freedom Christian 16:34.6 5:21/M
3 2 186 Andrew Alvarez Hillsdale Academy 16:42.8 5:23/M
4 3 344 Matt Oram North Trails 16:49.8 5:25/M
5 4 327 Casey Voisin Mt. Pleasant Sacred Heart 16:52.6 5:26/M
6 5 187 Joel Calvert Hillsdale Academy 16:53.5 5:27/M
7 6 85 Trevor Adams Carsonville-Port Sanilac 16:56.1 5:28/M
8 7 221 John Wierenga Hudsonville Freedom Christian 17:22.6 5:36/M
9 (< 5) 354 Heath Welch Pellston High School 17:26.8 5:37/M
10 8 84 Hayden Adams Carsonville-Port Sanilac 17:28.0 5:38/M
11 (< 5) 403 Joseph Newcomb Tekonsha 17:31.6 5:39/M
12 9 93 Jordan Becker Central Lake 17:32.0 5:39/M
13 10 129 Jordan Muma Ellsworth 17:36.1 5:41/M
14 (< 5) 36 Charlie Clark Beal City 17:38.6 5:41/M
15 11 89 Mike Nickens Carsonville-Port Sanilac 17:41.1 5:42/M
16 (< 5) 157 Grant Feldpausch Fowler 17:42.7 5:43/M
17 12 298 Mike Stickney Mason County Eastern 17:43.1 5:43/M
18 13 61 Steven Hart Boyne Falls 17:44.6 5:43/M
19 14 248 Brett Howland Kalamazoo Home School Sports 17:45.1 5:44/M
20 15 378 Aaron Helwig St Mary Hope - Lake Leelanau 17:46.9 5:44/M
21 16 96 Zack Harvey Central Lake 17:49.5 5:45/M
22 17 326 Cooper Terry Mt. Pleasant Sacred Heart 17:51.3 5:45/M
23 18 295 James Grant Mason County Eastern 17:55.0 5:47/M
24 19 95 Carrick Conway Central Lake 17:57.5 5:47/M
25 (< 5) 143 David Haskin Fairview 18:00.7 5:48/M
26 20 132 Jacob Seaney Ellsworth 18:02.2 5:49/M
27 21 380 Caleb Korson St Mary Hope - Lake Leelanau 18:06.0 5:50/M
28 22 190 Hunter Murray Hillsdale Academy 18:06.5 5:50/M
29 (< 5) 144 Josh Kalbfleisch Fairview 18:09.4 5:51/M
30 23 318 Heath Ahlers Mt. Pleasant Sacred Heart 18:09.8 5:51/M
31 24 296 Lucas Landis Mason County Eastern 18:11.0 5:52/M
32 25 192 Chase Vear Hillsdale Academy 18:11.3 5:52/M
33 26 396 Nicholas Newton St Philip Catholic Central 18:14.1 5:53/M
34 27 324 Andrew Mumford Mt. Pleasant Sacred Heart 18:21.0 5:55/M
35 28 272 Scottie Steele Litchfield 18:22.0 5:55/M
36 29 189 Dillon Murray Hillsdale Academy 18:23.0 5:56/M
37 30 226 Josh Dendy Jackson Christian 18:24.7 5:56/M
38 (< 5) 37 Elton Clark Beal City 18:26.0 5:57/M
39 31 204 Randy Moore Howardsville Christian 18:28.5 5:57/M
40 32 88 Matt Falls Carsonville-Port Sanilac 18:30.1 5:58/M
41 33 299 Tyler Thurston Mason County Eastern 18:31.7 5:58/M
42 34 116 Andre Winters Creative Technologies Academy 18:33.4 5:59/M
43 (< 5) 407 Shane Baldwin Waldron 18:34.2 5:59/M
44 35 214 Nathan Chanski Hudsonville Freedom Christian 18:35.6 6:00/M
45 36 90 Thijce Vanderham Carsonville-Port Sanilac 18:37.5 6:00/M
46 (< 5) 41 Troy Clovis Bellaire 18:38.5 6:01/M
47 37 265 Travis Bible Litchfield 18:40.0 6:01/M
48 (< 5) 289 Jesse Gilson Marion 18:40.5 6:01/M
49 (< 5) 102 Davey Lodes Climax-Scotts 18:41.7 6:02/M
50 38 198 Henok Craft Howardsville Christian 18:42.1 6:02/M
51 39 117 Jeremiah Wortz Creative Technologies Academy 18:46.3 6:03/M
52 40 319 Kyle Campbell Mt. Pleasant Sacred Heart 18:46.5 6:03/M
53 41 266 Tyler Green Litchfield 18:47.6 6:04/M
54 42 75 Drew Burmania Buckley 18:52.7 6:05/M
55 43 379 Sam Holmes St Mary Hope - Lake Leelanau 18:53.6 6:05/M
56 44 74 Austin Burmania Buckley 18:54.2 6:06/M
57 45 202 Zack Kuster Howardsville Christian 18:54.9 6:06/M
58 46 421 Chaz Sadenwater Walkerville 18:55.8 6:06/M
59 47 342 Joel Castle North Trails 18:56.2 6:06/M
60 48 297 Will Martin Mason County Eastern 18:58.3 6:07/M
61 49 87 Josh Cahoon Carsonville-Port Sanilac 18:58.4 6:07/M
62 50 320 Shaun Collin Mt. Pleasant Sacred Heart 19:01.2 6:08/M
63 51 366 Adam Makarewicz St Mary Cathedral 19:02.1 6:08/M
64 52 86 Connor Amey Carsonville-Port Sanilac 19:04.2 6:09/M
65 53 270 Jordan Rials Litchfield 19:04.8 6:09/M
66 54 219 Alex Schmidt Hudsonville Freedom Christian 19:06.8 6:10/M
67 55 113 David Irish-Empie Creative Technologies Academy 19:06.9 6:10/M
68 56 80 Logan Walters Buckley 19:07.3 6:10/M
69 57 94 Zac Beckman Central Lake 19:11.2 6:11/M
70 (< 5) 103 Isaac Swager Climax-Scotts 19:12.2 6:12/M
71 58 63 Travis Lange Boyne Falls 19:15.4 6:13/M
72 59 205 Jonathon Wilde Howardsville Christian 19:19.5 6:14/M
73 (< 5) 172 Eddy Calhoun Hale 19:20.4 6:14/M
74 60 79 Paul Spitzer Buckley 19:22.8 6:15/M
75 61 397 Daniel Riggs St Philip Catholic Central 19:23.3 6:15/M
76 62 399 Tyler Searls St Philip Catholic Central 19:23.4 6:15/M
77 63 114 Jeff Spicer Creative Technologies Academy 19:25.9 6:16/M
78 64 17 Wilby Gates Alba 19:26.7 6:16/M
79 65 347 Seth Westphal North Trails 19:27.2 6:16/M
80 (< 5) 280 Noah Morse Mackinaw City 19:27.9 6:16/M
81 66 422 Sam Sweet Walkerville 19:28.1 6:17/M
82 67 203 Jaron Mallo Howardsville Christian 19:28.5 6:17/M
83 68 322 Jim English Mt. Pleasant Sacred Heart 19:28.7 6:17/M
84 69 368 Dylan Masko St Mary Cathedral 19:29.1 6:17/M
85 (< 5) 353 Conner Kintz Pellston High School 19:29.1 6:17/M
86 70 274 Brandon Wheeler Litchfield 19:30.4 6:17/M
87 71 19 Charlie Lord Alba 19:31.4 6:18/M
88 72 220 Joshua Slottke Hudsonville Freedom Christian 19:31.7 6:18/M
89 73 394 Ned Ingalls St Philip Catholic Central 19:32.4 6:18/M
90 74 273 Stephen Sykes Litchfield 19:35.0 6:19/M
91 75 383 Justin MacKin St Mary Hope - Lake Leelanau 19:35.2 6:19/M
92 76 133 Dalton Swenson Ellsworth 19:39.6 6:20/M
93 77 370 Luke Wisniewski St Mary Cathedral 19:41.8 6:21/M
94 (< 5) 169 Cody Brewington Hale 19:42.6 6:21/M
95 78 230 Josh Thomas Jackson Christian 19:43.1 6:22/M
96 79 21 Andrew Millard Alba 19:43.7 6:22/M
97 80 267 Erik Heckel Litchfield 19:44.2 6:22/M
98 (< 5) 288 Jacob Argersinger Marion 19:50.7 6:24/M
99 (< 5) 160 Adam Schafer Fowler 19:51.5 6:24/M
100 (< 5) 170 Brandon Brown Hale 19:53.1 6:25/M

O'all Adj
Place Place Bib No Name Team Time Pace

101 81 345 Trevor Shaw North Trails 19:54.0 6:25/M
102 82 386 Zack Weber St Mary Hope - Lake Leelanau 19:54.3 6:25/M
103 (< 5) 161 Brice Thelen Fowler 19:56.3 6:26/M
104 83 130 Pablo Oviedo Ellsworth 20:00.5 6:27/M
105 (< 5) 46 Andrew Kettner Big Rapids Crossroads Academy 20:04.2 6:28/M
106 (< 5) 434 Robert Reese Wolverine 20:04.3 6:28/M
107 (< 5) 411 Robby Roney Waldron 20:10.0 6:30/M
108 84 229 Chris Seto Jackson Christian 20:12.2 6:31/M
109 85 369 Charles Strehl St Mary Cathedral 20:15.4 6:32/M
110 86 77 Michael Rosek Buckley 20:15.5 6:32/M
111 (< 5) 4 Zach Smelser Adrian Lenawee Christian 20:16.5 6:32/M
112 87 384 Cameren Pobuda St Mary Hope - Lake Leelanau 20:16.8 6:32/M
113 88 227 Matthew Dubensky Jackson Christian 20:18.3 6:33/M
114 (< 5) 171 Caleb Parent Hale 20:21.0 6:34/M
115 89 191 Sabeek Pradham Hillsdale Academy 20:21.2 6:34/M
116 (< 5) 279 Ryan Garbe Mackinaw City 20:23.3 6:35/M
117 90 246 Andrew Bult Kalamazoo Home School Sports 20:30.5 6:37/M
118 (< 5) 177 Blake Born Heritage Christian Academy 20:33.5 6:38/M
119 (< 5) 432 Tylor McCauley Wolverine 20:34.3 6:38/M
120 91 363 Luke Brown St Mary Cathedral 20:35.3 6:38/M
121 92 64 Brendon Matelski Boyne Falls 20:35.8 6:38/M
122 93 67 Kory Skop Boyne Falls 20:36.1 6:39/M
123 94 217 Vince Modert Hudsonville Freedom Christian 20:39.4 6:40/M
124 95 250 Ben Post Kalamazoo Home School Sports 20:40.2 6:40/M
125 96 199 Benjamin Johnson Howardsville Christian 20:43.5 6:41/M
126 (< 5) 307 Curtis Zolman McBain Northern Michigan Christian 20:44.4 6:41/M
127 97 131 Chance Randall Ellsworth 20:47.9 6:42/M
128 98 247 Bryan Bult Kalamazoo Home School Sports 20:49.3 6:43/M
129 (< 5) 178 Michael Sexton Heritage Christian Academy 20:56.4 6:45/M
130 (< 5) 101 Tyler Dougherty Climax-Scotts 21:05.2 6:48/M
131 99 16 Joe Dixon Alba 21:06.1 6:48/M
132 100 66 Max Reed Boyne Falls 21:07.2 6:49/M
133 101 188 Anders Kiledal Hillsdale Academy 21:09.1 6:49/M
134 (< 5) 433 David Reese Wolverine 21:10.6 6:50/M
135 102 128 Jacob Collins Ellsworth 21:12.3 6:50/M
136 (< 5) 142 Aaron Haskin Fairview 21:18.5 6:52/M
137 103 417 Curtis Garvey Walkerville 21:21.7 6:53/M
138 104 336 William Stoffel New Haven Merritt Academy 21:28.6 6:55/M
139 (< 5) 260 Matt Wesley Kimball Landmark 21:30.6 6:56/M
140 105 97 Wyatt Morris Central Lake 21:31.5 6:56/M
141 (< 5) 435 Taylor Shann Wolverine 21:33.1 6:57/M
142 106 73 Braxton Bliss Buckley 21:37.4 6:58/M
143 107 62 Kevin Lange Boyne Falls 21:38.1 6:59/M
144 108 419 Steven Houston Walkerville 21:38.8 6:59/M
145 109 115 Steve Vanenk Creative Technologies Academy 21:41.4 7:00/M
146 110 395 Jensen McPherson St Philip Catholic Central 21:46.3 7:01/M
147 111 251 Joshua Shank Kalamazoo Home School Sports 21:46.8 7:01/M
148 112 400 Rich Yacovoni St Philip Catholic Central 21:48.6 7:02/M
149 113 385 Kevin Schaub St Mary Hope - Lake Leelanau 21:55.5 7:04/M
150 114 24 Ian Pigg Alba 22:00.8 7:06/M
151 115 225 Collin Axon Jackson Christian 22:01.0 7:06/M
152 116 76 Jordyn Garza Buckley 22:13.9 7:10/M
153 (< 5) 26 Randy MacKenzie Atlanta High School 22:16.3 7:11/M
154 117 228 Barak Howell Jackson Christian 22:23.5 7:13/M
155 118 343 Jason Nowak North Trails 22:28.9 7:15/M
156 (< 5) 306 Kevin Zeller McBain Northern Michigan Christian 22:54.3 7:23/M
157 (< 5) 261 Tim Wesley Kimball Landmark 22:56.7 7:24/M
158 (< 5) 159 Austin Martin Fowler 23:01.1 7:25/M
159 (> 7) 377 Branden Hartman St Mary Hope - Lake Leelanau 23:05.3 7:27/M
160 119 111 Kyle Biddlecome Creative Technologies Academy 23:15.0 7:30/M
161 (< 5) 290 Josh Keeler Marion 23:17.0 7:31/M
162 120 346 Chris Thornton North Trails 23:17.5 7:31/M
163 121 294 Jimmy Appledorn Mason County Eastern 23:31.4 7:35/M
164 122 364 Zach Couture St Mary Cathedral 23:37.1 7:37/M
165 123 65 Will Miller Boyne Falls 23:46.1 7:40/M
166 124 420 Matt Richards Walkerville 23:47.0 7:40/M
167 125 215 Alex Hass Hudsonville Freedom Christian 23:48.8 7:41/M
168 (< 5) 3 Alfred Brown Adrian Lenawee Christian 24:17.4 7:50/M
169 (< 5) 256 William Krol Kimball Landmark 24:18.4 7:50/M
170 126 436 Joe Trautman New Haven Merritt Academy 24:21.4 7:51/M
171 127 401 Daniel Yates St Philip Catholic Central 24:23.3 7:52/M
172 (< 5) 50 Peter Wissink Big Rapids Crossroads Academy 25:02.6 8:05/M
173 128 332 Christian Howard New Haven Merritt Academy 25:07.9 8:06/M
174 129 331 Stephen Hood New Haven Merritt Academy 25:28.1 8:13/M
175 (< 5) 255 Justin Farquhar Kimball Landmark 26:27.4 8:32/M
176 130 365 Aaron Crawfis St Mary Cathedral 27:57.4 9:01/M
177 131 333 Jacob Norkus New Haven Merritt Academy 39:02.8 12:35/M

Detail Team Results - Boys
Varsity Boys
Hillsdale Academy Finish Position - 1

Team Score (places): 83 Team Score (times): 1:28:17.4 Average Time: 17:39.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 186 Andrew Alvarez 2 2 16:42.8 16:42.8 0:00.0
2 187 Joel Calvert 5 7 16:53.5 33:36.4 0:10.6
3 190 Hunter Murray 22 29 18:06.5 51:43.0 1:23.7
4 192 Chase Vear 25 54 18:11.3 1:09:54.3 1:28.4
5 189 Dillon Murray 29 83 18:23.0 1:28:17.4 1:40.2
6 191 Sabeek Pradham 89 172 20:21.2 1:48:38.6 3:38.3
7 188 Anders Kiledal 101 273 21:09.1 2:09:47.8 4:26.2

Carsonville-Port Sanilac Finish Position - 2

Team Score (places): 93 Team Score (times): 1:29:13.0 Average Time: 17:50.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 85 Trevor Adams 6 6 16:56.1 16:56.1 0:00.0
2 84 Hayden Adams 8 14 17:28.0 34:24.1 0:31.9
3 89 Mike Nickens 11 25 17:41.1 52:05.3 0:45.0
4 88 Matt Falls 32 57 18:30.1 1:10:35.5 1:34.0
5 90 Thijce Vanderham 36 93 18:37.5 1:29:13.0 1:41.4
6 87 Josh Cahoon 49 142 18:58.4 1:48:11.5 2:02.3
7 86 Connor Amey 52 194 19:04.2 2:07:15.8 2:08.1

Mt. Pleasant Sacred Heart Finish Position - 3

Team Score (places): 111 Team Score (times): 1:30:01.4 Average Time: 18:00.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 327 Casey Voisin 4 4 16:52.6 16:52.6 0:00.0
2 326 Cooper Terry 17 21 17:51.3 34:44.0 0:58.7
3 318 Heath Ahlers 23 44 18:09.8 52:53.8 1:17.1
4 324 Andrew Mumford 27 71 18:21.0 1:11:14.9 1:28.4
5 319 Kyle Campbell 40 111 18:46.5 1:30:01.4 1:53.8
6 320 Shaun Collin 50 161 19:01.2 1:49:02.6 2:08.6
7 322 Jim English 68 229 19:28.7 2:08:31.4 2:36.0

Mason County Eastern Finish Position - 4

Team Score (places): 135 Team Score (times): 1:31:19.3 Average Time: 18:15.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 298 Mike Stickney 12 12 17:43.1 17:43.1 0:00.0
2 295 James Grant 18 30 17:55.0 35:38.2 0:11.9
3 296 Lucas Landis 24 54 18:11.0 53:49.2 0:27.9
4 299 Tyler Thurston 33 87 18:31.7 1:12:21.0 0:48.6
5 297 Will Martin 48 135 18:58.3 1:31:19.3 1:15.2
6 294 Jimmy Appledorn 121 256 23:31.4 1:54:50.8 5:48.3

Hudsonville Freedom Christian Finish Position - 5

Team Score (places): 169 Team Score (times): 1:31:11.6 Average Time: 18:14.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 216 Noah Haverdink 1 1 16:34.6 16:34.6 0:00.0
2 221 John Wierenga 7 8 17:22.6 33:57.2 0:47.9
3 214 Nathan Chanski 35 43 18:35.6 52:32.9 2:01.0
4 219 Alex Schmidt 54 97 19:06.8 1:11:39.8 2:32.2
5 220 Joshua Slottke 72 169 19:31.7 1:31:11.6 2:57.1
6 217 Vince Modert 94 263 20:39.4 1:51:51.0 4:04.7
7 215 Alex Hass 125 388 23:48.8 2:15:39.9 7:14.2

Central Lake Finish Position - 6

Team Score (places): 206 Team Score (times): 1:34:01.8 Average Time: 18:48.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 93 Jordan Becker 9 9 17:32.0 17:32.0 0:00.0
2 96 Zack Harvey 16 25 17:49.5 35:21.5 0:17.5
3 95 Carrick Conway 19 44 17:57.5 53:19.1 0:25.5
4 94 Zac Beckman 57 101 19:11.2 1:12:30.3 1:39.1
5 97 Wyatt Morris 105 206 21:31.5 1:34:01.8 3:59.4

Litchfield Finish Position - 7

Team Score (places): 229 Team Score (times): 1:34:25.0 Average Time: 18:53.0

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 272 Scottie Steele 28 28 18:22.0 18:22.0 0:00.0
2 265 Travis Bible 37 65 18:40.0 37:02.0 0:18.0
3 266 Tyler Green 41 106 18:47.6 55:49.7 0:25.6
4 270 Jordan Rials 53 159 19:04.8 1:14:54.6 0:42.8
5 274 Brandon Wheeler 70 229 19:30.4 1:34:25.0 1:08.4
6 273 Stephen Sykes 74 303 19:35.0 1:54:00.0 1:13.0
7 267 Erik Heckel 80 383 19:44.2 2:13:44.3 1:22.2

St Mary Hope - Lake Leelanau Finish Position - 8

Team Score (places): 236 Team Score (times): 1:34:16.1 Average Time: 18:51.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 378 Aaron Helwig 15 15 17:46.9 17:46.9 0:00.0
2 380 Caleb Korson 21 36 18:06.0 35:53.0 0:19.0
3 379 Sam Holmes 43 79 18:53.6 54:46.6 1:06.6
4 383 Justin MacKin 75 154 19:35.2 1:14:21.8 1:48.2
5 386 Zack Weber 82 236 19:54.3 1:34:16.1 2:07.3
6 384 Cameren Pobuda 87 323 20:16.8 1:54:32.9 2:29.8
7 385 Kevin Schaub 113 436 21:55.5 2:16:28.5 4:08.5
8 377 Branden Hartman More Than 7 23:05.3 2:39:33.8 5:18.3

Howardsville Christian Finish Position - 9

Team Score (places): 240 Team Score (times): 1:34:53.6 Average Time: 18:58.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 204 Randy Moore 31 31 18:28.5 18:28.5 0:00.0
2 198 Henok Craft 38 69 18:42.1 37:10.6 0:13.6
3 202 Zack Kuster 45 114 18:54.9 56:05.6 0:26.4
4 205 Jonathon Wilde 59 173 19:19.5 1:15:25.1 0:51.0
5 203 Jaron Mallo 67 240 19:28.5 1:34:53.6 1:00.0
6 199 Benjamin Johnson 96 336 20:43.5 1:55:37.2 2:15.0

Ellsworth Finish Position - 10

Team Score (places): 286 Team Score (times): 1:36:06.5 Average Time: 19:13.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 129 Jordan Muma 10 10 17:36.1 17:36.1 0:00.0
2 132 Jacob Seaney 20 30 18:02.2 35:38.4 0:26.1
3 133 Dalton Swenson 76 106 19:39.6 55:18.0 2:03.5
4 130 Pablo Oviedo 83 189 20:00.5 1:15:18.6 2:24.3
5 131 Chance Randall 97 286 20:47.9 1:36:06.5 3:11.8
6 128 Jacob Collins 102 388 21:12.3 1:57:18.9 3:36.2

Buckley Finish Position - 11

Team Score (places): 288 Team Score (times): 1:36:32.7 Average Time: 19:18.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 75 Drew Burmania 42 42 18:52.7 18:52.7 0:00.0
2 74 Austin Burmania 44 86 18:54.2 37:47.0 0:01.4
3 80 Logan Walters 56 142 19:07.3 56:54.3 0:14.5
4 79 Paul Spitzer 60 202 19:22.8 1:16:17.2 0:30.0
5 77 Michael Rosek 86 288 20:15.5 1:36:32.7 1:22.7
6 73 Braxton Bliss 106 394 21:37.4 1:58:10.2 2:44.6
7 76 Jordyn Garza 116 510 22:13.9 2:20:24.1 3:21.1

Creative Technologies Academy Finish Position - 12

Team Score (places): 300 Team Score (times): 1:37:34.1 Average Time: 19:30.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 116 Andre Winters 34 34 18:33.4 18:33.4 0:00.0
2 117 Jeremiah Wortz 39 73 18:46.3 37:19.8 0:12.8
3 113 David Irish-Empie 55 128 19:06.9 56:26.7 0:33.4
4 114 Jeff Spicer 63 191 19:25.9 1:15:52.7 0:52.4
5 115 Steve Vanenk 109 300 21:41.4 1:37:34.1 3:07.9
6 111 Kyle Biddlecome 119 419 23:15.0 2:00:49.1 4:41.5

North Trails Finish Position - 13

Team Score (places): 314 Team Score (times): 1:37:36.3 Average Time: 19:31.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 344 Matt Oram 3 3 16:49.8 16:49.8 0:00.0
2 342 Joel Castle 47 50 18:56.2 35:46.0 2:06.3
3 347 Seth Westphal 65 115 19:27.2 55:13.3 2:37.4
4 345 Trevor Shaw 81 196 19:54.0 1:15:07.3 3:04.2
5 343 Jason Nowak 118 314 22:28.9 1:37:36.3 5:39.1
6 346 Chris Thornton 120 434 23:17.5 2:00:53.9 6:27.7

St Philip Catholic Central Finish Position - 14

Team Score (places): 332 Team Score (times): 1:38:19.6 Average Time: 19:39.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 396 Nicholas Newton 26 26 18:14.1 18:14.1 0:00.0
2 397 Daniel Riggs 61 87 19:23.3 37:37.4 1:09.1
3 399 Tyler Searls 62 149 19:23.4 57:00.8 1:09.3
4 394 Ned Ingalls 73 222 19:32.4 1:16:33.3 1:18.3
5 395 Jensen McPherson 110 332 21:46.3 1:38:19.6 3:32.2
6 400 Rich Yacovoni 112 444 21:48.6 2:00:08.2 3:34.5
7 401 Daniel Yates 127 571 24:23.3 2:24:31.6 6:09.1

Boyne Falls Finish Position - 15

Team Score (places): 356 Team Score (times): 1:39:19.3 Average Time: 19:51.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 61 Steven Hart 13 13 17:44.6 17:44.6 0:00.0
2 63 Travis Lange 58 71 19:15.4 37:00.1 1:30.8
3 64 Brendon Matelski 92 163 20:35.8 57:35.9 2:51.2
4 67 Kory Skop 93 256 20:36.1 1:18:12.0 2:51.4
5 66 Max Reed 100 356 21:07.2 1:39:19.3 3:22.6
6 62 Kevin Lange 107 463 21:38.1 2:00:57.4 3:53.4
7 65 Will Miller 123 586 23:46.1 2:24:43.6 6:01.5

St Mary Cathedral Finish Position - 16

Team Score (places): 373 Team Score (times): 1:39:03.8 Average Time: 19:48.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 366 Adam Makarewicz 51 51 19:02.1 19:02.1 0:00.0
2 368 Dylan Masko 69 120 19:29.1 38:31.2 0:27.0
3 370 Luke Wisniewski 77 197 19:41.8 58:13.0 0:39.7
4 369 Charles Strehl 85 282 20:15.4 1:18:28.4 1:13.3
5 363 Luke Brown 91 373 20:35.3 1:39:03.8 1:33.2
6 364 Zach Couture 122 495 23:37.1 2:02:41.0 4:35.0
7 365 Aaron Crawfis 130 625 27:57.4 2:30:38.4 8:55.3

Jackson Christian Finish Position - 17

Team Score (places): 395 Team Score (times): 1:40:39.5 Average Time: 20:07.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 226 Josh Dendy 30 30 18:24.7 18:24.7 0:00.0
2 230 Josh Thomas 78 108 19:43.1 38:07.8 1:18.3
3 229 Chris Seto 84 192 20:12.2 58:20.1 1:47.5
4 227 Matthew Dubensky 88 280 20:18.3 1:18:38.4 1:53.5
5 225 Collin Axon 115 395 22:01.0 1:40:39.5 3:36.3
6 228 Barak Howell 117 512 22:23.5 2:03:03.1 3:58.8

Kalamazoo Home School Sports Finish Position - 18

Team Score (places): 408 Team Score (times): 1:41:32.2 Average Time: 20:18.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 248 Brett Howland 14 14 17:45.1 17:45.1 0:00.0
2 246 Andrew Bult 90 104 20:30.5 38:15.7 2:45.4
3 250 Ben Post 95 199 20:40.2 58:55.9 2:55.0
4 247 Bryan Bult 98 297 20:49.3 1:19:45.3 3:04.2
5 251 Joshua Shank 111 408 21:46.8 1:41:32.2 4:01.7

Alba Finish Position - 19

Team Score (places): 427 Team Score (times): 1:41:48.9 Average Time: 20:21.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 17 Wilby Gates 64 64 19:26.7 19:26.7 0:00.0
2 19 Charlie Lord 71 135 19:31.4 38:58.1 0:04.6
3 21 Andrew Millard 79 214 19:43.7 58:41.9 0:16.9
4 16 Joe Dixon 99 313 21:06.1 1:19:48.0 1:39.3
5 24 Ian Pigg 114 427 22:00.8 1:41:48.9 2:34.1

Walkerville Finish Position - 20

Team Score (places): 447 Team Score (times): 1:45:11.6 Average Time: 21:02.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 421 Chaz Sadenwater 46 46 18:55.8 18:55.8 0:00.0
2 422 Sam Sweet 66 112 19:28.1 38:24.0 0:32.3
3 417 Curtis Garvey 103 215 21:21.7 59:45.8 2:25.9
4 419 Steven Houston 108 323 21:38.8 1:21:24.6 2:42.9
5 420 Matt Richards 124 447 23:47.0 1:45:11.6 4:51.1

New Haven Merritt Academy Finish Position - 21

Team Score (places): 618 Team Score (times): 2:15:28.8 Average Time: 27:05.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 336 William Stoffel 104 104 21:28.6 21:28.6 0:00.0
2 436 Joe Trautman 126 230 24:21.4 45:50.0 2:52.7
3 332 Christian Howard 128 358 25:07.9 1:10:57.9 3:39.3
4 331 Stephen Hood 129 487 25:28.1 1:36:26.0 3:59.4
5 333 Jacob Norkus 131 618 39:02.8 2:15:28.8 17:34.1

Adrian Lenawee Christian Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 4 Zach Smelser Less Than 5 20:16.5 20:16.5 0:00.0
2 3 Alfred Brown Less Than 5 24:17.4 44:33.9 4:00.8

Atlanta High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 26 Randy MacKenzie Less Than 5 22:16.3 22:16.3 0:00.0

Beal City Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 36 Charlie Clark Less Than 5 17:38.6 17:38.6 0:00.0
2 37 Elton Clark Less Than 5 18:26.0 36:04.6 0:47.4

Bellaire Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 41 Troy Clovis Less Than 5 18:38.5 18:38.5 0:00.0

Big Rapids Crossroads Academy Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 49 Kyle Tait Less Than 5 15:43.5 15:43.5 0:00.0
2 46 Andrew Kettner Less Than 5 20:04.2 35:47.8 4:20.6
3 50 Peter Wissink Less Than 5 25:02.6 1:00:50.4 9:19.0

Climax-Scotts Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 102 Davey Lodes Less Than 5 18:41.7 18:41.7 0:00.0
2 103 Isaac Swager Less Than 5 19:12.2 37:54.0 0:30.5
3 101 Tyler Dougherty Less Than 5 21:05.2 58:59.2 2:23.4

Fairview Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 143 David Haskin Less Than 5 18:00.7 18:00.7 0:00.0
2 144 Josh Kalbfleisch Less Than 5 18:09.4 36:10.1 0:08.7
3 142 Aaron Haskin Less Than 5 21:18.5 57:28.7 3:17.8

Fowler Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 157 Grant Feldpausch Less Than 5 17:42.7 17:42.7 0:00.0
2 160 Adam Schafer Less Than 5 19:51.5 37:34.2 2:08.8
3 161 Brice Thelen Less Than 5 19:56.3 57:30.5 2:13.6
4 159 Austin Martin Less Than 5 23:01.1 1:20:31.7 5:18.4

Hale Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 172 Eddy Calhoun Less Than 5 19:20.4 19:20.4 0:00.0
2 169 Cody Brewington Less Than 5 19:42.6 39:03.0 0:22.1
3 170 Brandon Brown Less Than 5 19:53.1 58:56.2 0:32.6
4 171 Caleb Parent Less Than 5 20:21.0 1:19:17.2 1:00.5

Heritage Christian Academy Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 177 Blake Born Less Than 5 20:33.5 20:33.5 0:00.0
2 178 Michael Sexton Less Than 5 20:56.4 41:29.9 0:22.9

Kimball Landmark Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 260 Matt Wesley Less Than 5 21:30.6 21:30.6 0:00.0
2 261 Tim Wesley Less Than 5 22:56.7 44:27.3 1:26.0
3 256 William Krol Less Than 5 24:18.4 1:08:45.7 2:47.7
4 255 Justin Farquhar Less Than 5 26:27.4 1:35:13.2 4:56.8

Mackinaw City Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 280 Noah Morse Less Than 5 19:27.9 19:27.9 0:00.0
2 279 Ryan Garbe Less Than 5 20:23.3 39:51.2 0:55.3

Marion Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 289 Jesse Gilson Less Than 5 18:40.5 18:40.5 0:00.0
2 288 Jacob Argersinger Less Than 5 19:50.7 38:31.2 1:10.1
3 290 Josh Keeler Less Than 5 23:17.0 1:01:48.2 4:36.4

McBain Northern Michigan Christian Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 307 Curtis Zolman Less Than 5 20:44.4 20:44.4 0:00.0
2 306 Kevin Zeller Less Than 5 22:54.3 43:38.8 2:09.9

Pellston High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 354 Heath Welch Less Than 5 17:26.8 17:26.8 0:00.0
2 353 Conner Kintz Less Than 5 19:29.1 36:56.0 2:02.2

Tekonsha Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 403 Joseph Newcomb Less Than 5 17:31.6 17:31.6 0:00.0

Waldron Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 407 Shane Baldwin Less Than 5 18:34.2 18:34.2 0:00.0
2 411 Robby Roney Less Than 5 20:10.0 38:44.3 1:35.8

Wolverine Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 434 Robert Reese Less Than 5 20:04.3 20:04.3 0:00.0
2 432 Tylor McCauley Less Than 5 20:34.3 40:38.6 0:29.9
3 433 David Reese Less Than 5 21:10.6 1:01:49.2 1:06.2
4 435 Taylor Shann Less Than 5 21:33.1 1:23:22.4 1:28.7