CMAC Jamboree #3

back to results

Oct. 20, 2010

CMAC Jamboree #3
Carson City, MI
Provided by Playmakers


CMAC Jamboree at CCC Boys High School
Overall Finish List
October 20, 2010
Results by Hickman Race Services LLC

High School XC

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Andrew Dilernia Potterville 12 1 M 0-12 16:41.9 5:23/M
2 Nick Moon Dansville 12 2 M 0-12 17:02.2 5:30/M
3 Tim Young Saranac 10 3 M 0-12 17:04.7 5:30/M
4 Tony Knop Saranac 12 4 M 0-12 17:20.5 5:35/M
5 Nathan Laduke Potterville 12 5 M 0-12 17:27.0 5:38/M
6 Tyler Larson Potterville 11 6 M 0-12 17:32.1 5:39/M
7 Greg Trierweiler Powamo-Westphalia 10 7 M 0-12 17:34.4 5:40/M
8 Norman Emineth Potterville 10 8 M 0-12 17:37.2 5:41/M
9 Travis Vaillancourt Bath 12 9 M 0-12 17:38.9 5:41/M
10 Blake Thelen Powamo-Westphalia 10 10 M 0-12 17:40.7 5:42/M
11 Dustin Sulcer Bath 12 11 M 0-12 17:41.4 5:42/M
12 Josh Klein Fowler 12 12 M 0-12 17:42.1 5:43/M
13 Zachary Little Laingsburg 11 13 M 0-12 17:51.4 5:45/M
14 Grant Feldpausch Fowler 10 14 M 0-12 17:52.3 5:46/M
15 Kyle Lamb Potterville 12 15 M 0-12 17:52.8 5:46/M
16 Drew Brown Bath 12 16 M 0-12 17:54.0 5:46/M
17 Tyler Craig Carson City Crystal 9 17 M 0-12 18:01.6 5:49/M
18 Daniel Pepper Dansville 11 18 M 0-12 18:09.1 5:51/M
19 Kevin Scharer Potterville 12 19 M 0-12 18:12.6 5:52/M
20 Joel Pennell Powamo-Westphalia 10 20 M 0-12 18:16.2 5:54/M
21 Tanner Droste Powamo-Westphalia 9 21 M 0-12 18:21.2 5:55/M
22 Zach Smith Powamo-Westphalia 12 22 M 0-12 18:33.2 5:59/M
23 Paul Simpson Saranac 12 23 M 0-12 18:44.3 6:03/M
24 Caleb Koepke Potterville 12 24 M 0-12 18:44.9 6:03/M
25 Brad Wirth Powamo-Westphalia 12 25 M 0-12 18:48.9 6:04/M
26 Kevin Wohlfert Powamo-Westphalia 12 26 M 0-12 18:49.5 6:04/M
27 Brandon Palmateer Powamo-Westphalia 10 27 M 0-12 18:51.5 6:05/M
28 Garrett Race Saranac 10 28 M 0-12 19:00.9 6:08/M
29 Adam Stewart Laingsburg 12 29 M 0-12 19:05.2 6:09/M
30 Josh Schneider St. Pats 11 30 M 0-12 19:05.5 6:09/M
31 Brett Rosekrans Bath 11 31 M 0-12 19:07.7 6:10/M
32 Brice Thelen Fowler 9 32 M 0-12 19:08.2 6:10/M
33 Ryan Wilcox St. Pats 11 33 M 0-12 19:16.6 6:13/M
34 Jake Williamson Carson City Crystal 12 34 M 0-12 19:17.4 6:13/M
35 Steven Jorgenson Saranac 10 35 M 0-12 19:24.3 6:15/M
36 Dane Schafer Powamo-Westphalia 12 36 M 0-12 19:32.5 6:18/M
37 Nick Thomas Bath 10 37 M 0-12 19:36.7 6:19/M
38 Austin Hogan Carson City Crystal 12 38 M 0-12 19:38.9 6:20/M
39 Kaleb Myer Dansville 12 39 M 0-12 19:42.1 6:21/M
40 Russell Lipe Bath 10 40 M 0-12 19:47.6 6:23/M
41 Kyle Demski Saranac 9 41 M 0-12 19:49.5 6:24/M
42 Tyler Billingsley Bath 11 42 M 0-12 19:52.3 6:25/M
43 Nick Schulte Powamo-Westphalia 12 43 M 0-12 20:07.4 6:29/M
44 Dylan Guernsey Fulton 11 44 M 0-12 20:09.3 6:30/M
45 Tyler Demski Saranac 11 45 M 0-12 20:09.5 6:30/M
46 Brandon Goches Dansville 11 46 M 0-12 20:11.5 6:31/M
47 Justus Griffith Saranac 11 47 M 0-12 20:28.4 6:36/M
48 Andrew Karttunen Potterville 10 48 M 0-12 20:31.6 6:37/M
49 David Fortini Bath 12 49 M 0-12 20:44.7 6:41/M
50 Kyle Follick Bath 9 50 M 0-12 20:45.2 6:42/M
51 Trever Overbeck Saranac 10 51 M 0-12 20:45.8 6:42/M
52 Greg Shaffer Saranac 9 52 M 0-12 20:47.3 6:42/M
53 Dylan Parks Bath 10 53 M 0-12 20:48.7 6:43/M
54 Caleb Geselman Carson City Crystal 10 54 M 0-12 20:59.2 6:46/M
55 Matt Miller Potterville 9 55 M 0-12 21:01.0 6:47/M
56 Lucas McCrackin Carson City Crystal 10 56 M 0-12 21:01.5 6:47/M
57 Jonathan Kemp Potterville 10 57 M 0-12 21:28.9 6:55/M
58 Hunter Maniez Fulton 11 58 M 0-12 21:35.0 6:58/M
59 Tony Wirth Powamo-Westphalia 10 59 M 0-12 21:53.0 7:04/M
60 Spencer Scott Bath 11 60 M 0-12 21:58.7 7:05/M
61 Zach Bates Fulton 9 61 M 0-12 21:59.7 7:05/M
62 Eric Campbell Carson City Crystal 10 62 M 0-12 22:12.4 7:10/M
63 Anthony Waterbury Fulton 11 63 M 0-12 22:16.3 7:11/M
64 Joe Pung St. Pats 12 64 M 0-12 22:26.3 7:14/M
65 Mackenzy Blair Fulton 11 65 M 0-12 22:32.8 7:16/M
66 Kevin Schmitt Powamo-Westphalia 12 66 M 0-12 22:38.7 7:18/M
67 Ben Lawless St. Pats 11 67 M 0-12 22:52.7 7:23/M
68 Devin Ryan St. Pats 11 68 M 0-12 24:54.7 8:02/M
69 Cam Rose Saranac 12 69 M 0-12 25:53.7 8:21/M
70 Colin Stonehouse Bath 11 70 M 0-12 27:12.2 8:46/M
71 Jonathon Salisbury Potterville 12 71 M 0-12 27:36.0 8:54/M
72 Ruben Chavez Bath 11 72 M 0-12 29:01.2 9:22/M


*Overall place among males only

CMAC Jamboree at CCC Boys High School
Final Team Results
October 20, 2010
Results by Hickman Race Services LLC

Boys


Division 1

Potterville Finish Position - 1

Team Score (places): 28 Team Score (times): 1:27:11.2 Average Time: 17:26.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2988 Andrew Dilernia 12 1 1 16:41.9 16:41.9
2 2994 Nathan Laduke 12 4 5 17:27.0 34:08.9
3 2996 Tyler Larson 11 5 10 17:32.1 51:41.1
4 2989 Norman Emineth 10 7 17 17:37.2 1:09:18.3
5 2995 Kyle Lamb 12 11 28 17:52.8 1:27:11.2
6 2999 Kevin Scharer 12 14 42 18:12.6 1:45:23.9
7 2993 Caleb Koepke 12 19 61 18:44.9 2:04:08.8
8 2991 Andrew Karttunen 10 More Than 7 20:31.6 2:24:40.4
9 2997 Matt Miller 9 More Than 7 21:01.0 2:45:41.5
10 2992 Jonathan Kemp 10 More Than 7 21:28.9 3:07:10.4
11 2998 Jonathon Salisbury 12 More Than 7 27:36.0 3:34:46.4

Powamo-Westphalia Finish Position - 2

Team Score (places): 63 Team Score (times): 1:30:25.9 Average Time: 18:05.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2398 Greg Trierweiler 10 6 6 17:34.4 17:34.4
2 2397 Blake Thelen 10 9 15 17:40.7 35:15.1
3 2392 Joel Pennell 10 15 30 18:16.2 53:31.3
4 2390 Tanner Droste 9 16 46 18:21.2 1:11:52.6
5 2396 Zach Smith 12 17 63 18:33.2 1:30:25.9
6 2399 Brad Wirth 12 20 83 18:48.9 1:49:14.8
7 2401 Kevin Wohlfert 12 21 104 18:49.5 2:08:04.3
8 2391 Brandon Palmateer 10 More Than 7 18:51.5 2:26:55.9
9 2393 Dane Schafer 12 More Than 7 19:32.5 2:46:28.4
10 2395 Nick Schulte 12 More Than 7 20:07.4 3:06:35.8
11 2400 Tony Wirth 10 More Than 7 21:53.0 3:28:28.8
12 2394 Kevin Schmitt 12 More Than 7 22:38.7 3:51:07.5

Saranac Finish Position - 3

Team Score (places): 72 Team Score (times): 1:31:34.9 Average Time: 18:19.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2959 Tim Young 10 2 2 17:04.7 17:04.7
2 2952 Tony Knop 12 3 5 17:20.5 34:25.3
3 2958 Paul Simpson 12 18 23 18:44.3 53:09.6
4 2955 Garrett Race 10 22 45 19:00.9 1:12:10.6
5 2951 Steven Jorgenson 10 27 72 19:24.3 1:31:34.9
6 2948 Kyle Demski 9 31 103 19:49.5 1:51:24.5
7 2949 Tyler Demski 11 34 137 20:09.5 2:11:34.0
8 2950 Justus Griffith 11 More Than 7 20:28.4 2:32:02.5
9 2954 Trever Overbeck 10 More Than 7 20:45.8 2:52:48.3
10 2957 Greg Shaffer 9 More Than 7 20:47.3 3:13:35.7
11 2956 Cam Rose 12 More Than 7 25:53.7 3:39:29.4

Bath Finish Position - 4

Team Score (places): 82 Team Score (times): 1:31:58.9 Average Time: 18:23.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2884 Travis Vaillancourt 12 8 8 17:38.9 17:38.9
2 2882 Dustin Sulcer 12 10 18 17:41.4 35:20.4
3 2872 Drew Brown 12 12 30 17:54.0 53:14.4
4 2879 Brett Rosekrans 11 24 54 19:07.7 1:12:22.1
5 2883 Nick Thomas 10 28 82 19:36.7 1:31:58.9
6 2877 Russell Lipe 10 30 112 19:47.6 1:51:46.6
7 2871 Tyler Billingsley 11 32 144 19:52.3 2:11:38.9
8 2876 David Fortini 12 More Than 7 20:44.7 2:32:23.7
9 2875 Kyle Follick 9 More Than 7 20:45.2 2:53:08.9
10 2878 Dylan Parks 10 More Than 7 20:48.7 3:13:57.7
11 2880 Spencer Scott 11 More Than 7 21:58.7 3:35:56.4
12 2881 Colin Stonehouse 11 More Than 7 27:12.2 4:03:08.7
13 2873 Ruben Chavez 11 More Than 7 29:01.2 4:32:09.9

Carson City Crystal Finish Position - 5

Team Score (places): 139 Team Score (times): 1:38:58.8 Average Time: 19:47.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2973 Tyler Craig 9 13 13 18:01.6 18:01.6
2 2978 Jake Williamson 12 26 39 19:17.4 37:19.0
3 2975 Austin Hogan 12 29 68 19:38.9 56:58.0
4 2974 Caleb Geselman 10 35 103 20:59.2 1:17:57.3
5 2977 Lucas McCrackin 10 36 139 21:01.5 1:38:58.8
6 2972 Eric Campbell 10 39 178 22:12.4 2:01:11.2

St. Pats Finish Position - 6

Team Score (places): 176 Team Score (times): 1:48:36.0 Average Time: 21:43.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2963 Josh Schneider 11 23 23 19:05.5 19:05.5
2 2964 Ryan Wilcox 11 25 48 19:16.6 38:22.2
3 2961 Joe Pung 12 41 89 22:26.3 1:00:48.5
4 2960 Ben Lawless 11 43 132 22:52.7 1:23:41.3
5 2962 Devin Ryan 11 44 176 24:54.7 1:48:36.0

Fulton Finish Position - 7

Team Score (places): 190 Team Score (times): 1:48:33.3 Average Time: 21:42.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2915 Dylan Guernsey 11 33 33 20:09.3 20:09.3
2 2916 Hunter Maniez 11 37 70 21:35.0 41:44.3
3 2913 Zach Bates 9 38 108 21:59.7 1:03:44.1
4 2917 Anthony Waterbury 11 40 148 22:16.3 1:26:00.5
5 2914 Mackenzy Blair 11 42 190 22:32.8 1:48:33.3

Laingsburg Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2927 Zachary Little 11 Less Than 5 17:51.4 17:51.4
2 2928 Adam Stewart 12 Less Than 5 19:05.2 36:56.7

Dansville Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2891 Nick Moon 12 Less Than 5 17:02.2 17:02.2
2 2893 Daniel Pepper 11 Less Than 5 18:09.1 35:11.3
3 2892 Kaleb Myer 12 Less Than 5 19:42.1 54:53.5
4 2890 Brandon Goches 11 Less Than 5 20:11.5 1:15:05.0

Fowler Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2905 Josh Klein 12 Less Than 5 17:42.1 17:42.1
2 2904 Grant Feldpausch 10 Less Than 5 17:52.3 35:34.5
3 2908 Brice Thelen 9 Less Than 5 19:08.2 54:42.7





CMAC Jamboree at CCC Girls High School
Overall Finish List
October 20, 2010
Results by Hickman Race Services LLC

High School XC

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Brianne Feldpausch Fowler 12 1 F 0-12 19:20.1 6:14/M
2 Jenna Klynstra Saranac 10 2 F 0-12 19:38.2 6:20/M
3 Taylor Bolinger Fulton 9 3 F 0-12 19:55.1 6:25/M
4 Kwyn Trevino Bath 9 4 F 0-12 20:18.1 6:33/M
5 Elizabeth McCrackin Carson City Crystal 9 5 F 0-12 20:25.5 6:35/M
6 Danielle Koepke Potterville 9 6 F 0-12 20:35.8 6:38/M
7 Kieren Becker Fowler 10 7 F 0-12 20:41.7 6:40/M
8 Tonisty Dugan Bath 11 8 F 0-12 21:06.4 6:48/M
9 Moriah Hill-Green Potterville 9 9 F 0-12 21:10.3 6:50/M
10 Jackie Micheaux Bath 10 10 F 0-12 21:21.7 6:53/M
11 Gabi Labioda Bath 10 11 F 0-12 21:25.4 6:55/M
12 Maggie Hammond Bath 11 12 F 0-12 21:35.1 6:58/M
13 Brooke VanElls Fowler 9 13 F 0-12 21:46.2 7:01/M
14 Tayler Brown Bath 10 14 F 0-12 21:57.0 7:05/M
15 Megan Wolters Saranac 9 15 F 0-12 22:01.9 7:06/M
16 Camie Wieber Fowler 11 16 F 0-12 22:04.1 7:07/M
17 Anna Kessler Bath 12 17 F 0-12 22:05.5 7:07/M
18 Monica Klein Powamo-Westphalia 12 18 F 0-12 22:05.7 7:07/M
19 Marissa Hilts Bath 9 19 F 0-12 22:05.9 7:07/M
20 Lauren Coffman Potterville 10 20 F 0-12 22:20.9 7:12/M
21 Morgan West Potterville 11 21 F 0-12 22:26.7 7:14/M
22 Joanna Klein Powamo-Westphalia 10 22 F 0-12 22:31.2 7:16/M
23 Maria Gesselman Carson City Crystal 11 23 F 0-12 22:37.1 7:18/M
24 Tessa Wiles Carson City Crystal 12 24 F 0-12 22:43.1 7:20/M
25 Paige Groom Potterville 10 25 F 0-12 22:47.2 7:21/M
26 Ashley Antles Saranac 10 26 F 0-12 23:00.3 7:25/M
27 Liz Thelen Fowler 11 27 F 0-12 23:08.3 7:28/M
28 Rebecca Thelen Fowler 11 28 F 0-12 23:12.3 7:29/M
29 Morgan Allen Saranac 10 29 F 0-12 23:13.4 7:29/M
30 Olivia Feldpausch Fowler 11 30 F 0-12 23:15.0 7:30/M
31 Amanda Arbuckle Dansville 9 31 F 0-12 23:15.6 7:30/M
32 Erica Nurenberg Powamo-Westphalia 10 32 F 0-12 23:42.9 7:39/M
33 Heidi McCarty Carson City Crystal 12 33 F 0-12 23:43.7 7:39/M
34 Alexa Pline Powamo-Westphalia 10 34 F 0-12 23:54.2 7:43/M
35 Jayna Fisher Carson City Crystal 12 35 F 0-12 24:10.2 7:48/M
36 Pearl Sattler Bath 9 36 F 0-12 24:25.2 7:53/M
37 Sydney Allen Carson City Crystal 11 37 F 0-12 24:25.7 7:53/M
38 Kristi Mileski Saranac 9 38 F 0-12 24:29.3 7:54/M
39 Cammie Noeker Powamo-Westphalia 9 39 F 0-12 24:31.6 7:55/M
40 Sabrina Thelen Fowler 11 40 F 0-12 24:50.4 8:01/M
41 Megan Graham Fulton 11 41 F 0-12 25:01.8 8:04/M
42 Lorena Moriani Saranac 12 42 F 0-12 25:20.1 8:10/M
43 Alyssa Abendroth Bath 10 43 F 0-12 25:28.5 8:13/M
44 Madeline Johnson Laingsburg 9 44 F 0-12 25:33.0 8:15/M
45 Makala Mitchell Saranac 12 45 F 0-12 25:36.5 8:15/M
46 Kayla Ghiata Laingsburg 12 46 F 0-12 25:39.8 8:16/M
47 Aubrey Antles Saranac 10 47 F 0-12 25:43.5 8:18/M
48 Ali Beckhorn Saranac 9 48 F 0-12 26:25.8 8:31/M
49 Jenna Pratt Laingsburg 12 49 F 0-12 26:29.0 8:33/M
50 Lainey Kupiec Fulton 9 50 F 0-12 26:51.3 8:40/M
51 Sydney Klutman Saranac 9 51 F 0-12 26:58.0 8:42/M
52 Jeannie Esch Fowler 10 52 F 0-12 26:59.0 8:42/M
53 Rachel Schmitt Powamo-Westphalia 11 53 F 0-12 27:00.4 8:43/M
54 Allison Jegla Powamo-Westphalia 11 54 F 0-12 27:11.2 8:46/M
55 Elise Parks Carson City Crystal 12 55 F 0-12 27:24.8 8:50/M
56 Katherine Lober Dansville 9 56 F 0-12 27:45.5 8:57/M
57 Hannah Garner Laingsburg 11 57 F 0-12 27:56.6 9:01/M
58 Tressa Borris Laingsburg 10 58 F 0-12 27:59.0 9:02/M
59 Andrea Borup Saranac 10 59 F 0-12 28:01.7 9:02/M
60 Venus Hou Carson City Crystal 12 60 F 0-12 28:32.6 9:12/M
61 Alexie Schnieder Laingsburg 11 61 F 0-12 28:54.7 9:19/M
62 Meghan Smith Saranac 11 62 F 0-12 29:20.9 9:28/M
63 Anna Marquez Laingsburg 12 63 F 0-12 29:24.9 9:29/M
64 Katlyn Risner Dansville 9 64 F 0-12 29:29.8 9:31/M
65 Alexis Read Saranac 9 65 F 0-12 30:15.4 9:45/M
66 Hannah Schwaemmie Laingsburg 10 66 F 0-12 31:08.0 10:03/M
67 Emily Pohl Fowler 12 67 F 0-12 39:42.7 12:48/M


*Overall place among females only

CMAC MS Jamboree at Carson City Crystal 2010
Final Team Results
October 19, 2010
Results by Hickman Race Services LLC

Girls


Division 1

Bath Finish Position - 1

Team Score (places): 20 Team Score (times): 54:06.7 Average Time: 10:49.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3664 Annie Fanta 8 2 2 10:24.1 10:24.1
2 3659 Delaney Abendroth 7 3 5 10:46.0 21:10.1
3 3665 Savannah Halfmann 7 4 9 10:50.2 32:00.4
4 3663 Samantha Evans 8 5 14 11:01.7 43:02.1
5 3667 Clayr Owens 7 6 20 11:04.5 54:06.7
6 3661 Faith Brown 7 7 27 11:23.1 1:05:29.8
7 3666 Madison Margraves 7 10 37 11:52.1 1:17:22.0
8 3668 Melissa Schott 7 More Than 7 12:00.8 1:29:22.9
9 3662 Lindsey Brown 7 More Than 7 12:02.8 1:41:25.7
10 3660 Shelbi Billingsley 8 More Than 7 13:08.3 1:54:34.1
11 3669 Blakelyn Vail 8 More Than 7 14:31.5 2:09:05.7

Saranac Finish Position - 2

Team Score (places): 70 Team Score (times): 1:03:12.2 Average Time: 12:38.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3699 Miriam Price 0 8 8 11:35.5 11:35.5
2 3704 Sally Moon 0 12 20 12:08.6 23:44.2
3 3700 Holly Race 0 13 33 12:34.0 36:18.2
4 3705 Karina Carle 0 18 51 13:14.1 49:32.4
5 3701 Cheyenne Dubois 0 19 70 13:39.8 1:03:12.2
6 3702 Olivia Lake 0 20 90 13:42.1 1:16:54.3
7 3703 Kaelynn Hale 0 26 116 14:38.0 1:31:32.4

Carson City Crystal Finish Position - 3

Team Score (places): 71 Team Score (times): 1:02:58.6 Average Time: 12:35.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3707 Kaitlin Beyer 0 1 1 10:10.6 10:10.6
2 3709 Johannah McCarty 0 9 10 11:40.8 21:51.4
3 3712 Karale Whitcomb 0 16 26 12:45.1 34:36.6
4 3708 Essie McCarty 0 21 47 13:51.0 48:27.6
5 3710 Samantha McCrackin 0 24 71 14:30.9 1:02:58.6
6 3711 Hunter Vining 0 25 96 14:32.2 1:17:30.8

Fulton Finish Position - 4

Team Score (places): 79 Team Score (times): 1:04:24.2 Average Time: 12:52.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2402 Cassidy Miller 8 11 11 12:06.0 12:06.0
2 2407 Kaitlyn Dennis 8 14 25 12:37.9 24:43.9
3 2403 Mende Palmer 8 15 40 12:38.2 37:22.2
4 2404 jamee Arntz 8 17 57 13:06.5 50:28.7
5 2406 McKenna Kissee 7 22 79 13:55.4 1:04:24.2
6 2405 Cassidy Milton 7 23 102 14:08.1 1:18:32.3

Laingsburg Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3602 Hanna Angst 7 Less Than 5 11:36.8 11:36.8

Potterville Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3640 Sierra Tamez 7 Less Than 5 11:28.7 11:28.7
2 3641 Tarah Gates 7 Less Than 5 14:39.7 26:08.5





CMAC MS Jamboree at Carson City Crystal 2010
Overall Finish List
October 19, 2010
Results by Hickman Race Services LLC

Middle School XC

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Sam Traver Potterville 8 1 M 0-12 9:23.7 5:39/M
2 Bodan Hartman Fulton 8 2 M 0-12 9:29.9 5:43/M
3 Caleb Barker Powamo-Westphalia 8 3 M 0-12 9:36.9 5:47/M
4 Ian Stewart Laingsburg 8 4 M 0-12 9:42.2 5:51/M
5 Branden Smith Saranac 0 5 M 0-12 9:50.0 5:55/M
6 Ian Parker Laingsburg 7 6 M 0-12 9:57.5 6:00/M
7 Kyle Coulter Bath 7 7 M 0-12 10:02.2 6:03/M
8 Logan Stahl Laingsburg 8 8 M 0-12 10:11.8 6:08/M
9 Brendan Klynstra Saranac 0 9 M 0-12 10:13.7 6:09/M
10 Drew Young Saranac 0 10 M 0-12 10:19.1 6:13/M
11 Jacob Pung Fowler 8 11 M 0-12 10:21.2 6:14/M
12 Drew Bierstetel Fowler 8 12 M 0-12 10:25.5 6:17/M
13 Malachi Marshall Laingsburg 8 13 M 0-12 10:29.0 6:19/M
14 Alec Badgley Potterville 8 14 M 0-12 10:36.5 6:23/M
15 Kolton Kavanauh Carson City Crystal 0 15 M 0-12 10:36.7 6:23/M
16 Alex Sperry Laingsburg 8 16 M 0-12 10:40.8 6:26/M
17 Garrett Scott Fowler 7 17 M 0-12 10:42.0 6:27/M
18 Corey Esch Fowler 7 18 M 0-12 10:52.0 6:33/M
19 Will Schafer Fowler 7 19 M 0-12 11:03.0 6:39/M
20 Kyle Vanspronsen Saranac 0 20 M 0-12 11:05.8 6:41/M
21 Kyle Spitzley Powamo-Westphalia 8 21 M 0-12 11:16.4 6:47/M
22 Wyatt Haner Saranac 0 22 M 0-12 11:33.8 6:57/M
23 Glen Becker Fowler 7 23 M 0-12 11:39.3 7:01/M
24 Elliott Lipe Bath 7 24 M 0-12 11:40.0 7:02/M
25 Elijah Becker Fowler 7 25 M 0-12 11:42.4 7:03/M
26 Joe Conley Saranac 0 26 M 0-12 11:50.1 7:08/M
27 Blaine Brown Carson City Crystal 0 27 M 0-12 11:51.6 7:08/M
28 Josh Challender Bath 8 28 M 0-12 11:59.8 7:13/M
29 Isaiah Gray Fulton 7 29 M 0-12 12:15.1 7:23/M
30 Cole Theis Fowler 7 30 M 0-12 12:19.9 7:25/M
31 Marcus Traver Potterville 7 31 M 0-12 12:30.2 7:32/M
32 Zach Bertram Fowler 7 32 M 0-12 12:32.7 7:33/M
33 Nick Bellar Potterville 8 33 M 0-12 12:39.3 7:37/M
34 Brendon Silvernail Carson City Crystal 0 34 M 0-12 12:40.2 7:38/M
35 Noah Nugent Bath 7 35 M 0-12 12:43.0 7:40/M
36 Andrew Priest Saranac 0 36 M 0-12 12:46.6 7:41/M
37 Marshall Lipe Bath 7 37 M 0-12 12:53.2 7:46/M
38 Noah Isaak Bath 8 38 M 0-12 12:57.3 7:48/M
39 Micah Botke Bath 8 39 M 0-12 13:03.6 7:52/M
40 Jared Melcher Saranac 0 40 M 0-12 13:07.5 7:54/M
41 Jack Orosco Fowler 7 41 M 0-12 15:42.0 9:27/M
42 Tyler Klein Fowler 7 42 M 0-12 17:33.9 10:34/M


*Overall place among males only

CMAC MS Jamboree at Carson City Crystal 2010
Final Team Results
October 19, 2010
Results by Hickman Race Services LLC

Boys


Division 1

Laingsburg Finish Position - 1

Team Score (places): 30 Team Score (times): 51:01.4 Average Time: 10:12.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3611 Ian Stewart 8 1 1 9:42.2 9:42.2
2 3615 Ian Parker 7 3 4 9:57.5 19:39.7
3 3617 Logan Stahl 8 5 9 10:11.8 29:51.6
4 3616 Malachi Marshall 8 10 19 10:29.0 40:20.6
5 3612 Alex Sperry 8 11 30 10:40.8 51:01.4

Saranac Finish Position - 2

Team Score (places): 46 Team Score (times): 53:02.5 Average Time: 10:36.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3690 Branden Smith 0 2 2 9:50.0 9:50.0
2 3691 Brendan Klynstra 0 6 8 10:13.7 20:03.7
3 3692 Drew Young 0 7 15 10:19.1 30:22.8
4 3696 Kyle Vanspronsen 0 15 30 11:05.8 41:28.6
5 3693 Wyatt Haner 0 16 46 11:33.8 53:02.5
6 3695 Joe Conley 0 20 66 11:50.1 1:04:52.7
7 3697 Andrew Priest 0 23 89 12:46.6 1:17:39.3
8 3698 Jared Melcher 0 More Than 7 13:07.5 1:30:46.8

Fowler Finish Position - 3

Team Score (places): 56 Team Score (times): 53:23.9 Average Time: 10:40.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3634 Jacob Pung 8 8 8 10:21.2 10:21.2
2 3627 Drew Bierstetel 8 9 17 10:25.5 20:46.7
3 3637 Garrett Scott 7 12 29 10:42.0 31:28.8
4 3630 Corey Esch 7 13 42 10:52.0 42:20.8
5 3636 Will Schafer 7 14 56 11:03.0 53:23.9
6 3625 Glen Becker 7 17 73 11:39.3 1:05:03.2
7 3624 Elijah Becker 7 19 92 11:42.4 1:16:45.7
8 3638 Cole Theis 7 More Than 7 12:19.9 1:29:05.6
9 3626 Zach Bertram 7 More Than 7 12:32.7 1:41:38.4
10 3633 Jack Orosco 7 More Than 7 15:42.0 1:57:20.5
11 3632 Tyler Klein 7 More Than 7 17:33.9 2:14:54.5

Bath Finish Position - 4

Team Score (places): 89 Team Score (times): 59:18.4 Average Time: 11:51.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3673 Kyle Coulter 7 4 4 10:02.2 10:02.2
2 3675 Elliott Lipe 7 18 22 11:40.0 21:42.2
3 3671 Josh Challender 8 21 43 11:59.8 33:42.1
4 3678 Noah Nugent 7 22 65 12:43.0 46:25.1
5 3676 Marshall Lipe 7 24 89 12:53.2 59:18.4
6 3674 Noah Isaak 8 25 114 12:57.3 1:12:15.7
7 3670 Micah Botke 8 26 140 13:03.6 1:25:19.3

Carson City Crystal Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3714 Kolton Kavanauh 0 Less Than 5 10:36.7 10:36.7
2 3713 Blaine Brown 0 Less Than 5 11:51.6 22:28.3
3 3715 Brendon Silvernail 0 Less Than 5 12:40.2 35:08.5

Powamo-Westphalia Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3679 Caleb Barker 8 Less Than 5 9:36.9 9:36.9
2 3680 Kyle Spitzley 8 Less Than 5 11:16.4 20:53.3

Fulton Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2408 Bodan Hartman 8 Less Than 5 9:29.9 9:29.9
2 2409 Isaiah Gray 7 Less Than 5 12:15.1 21:45.1

Potterville Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3646 Sam Traver 8 Less Than 5 9:23.7 9:23.7
2 3643 Alec Badgley 8 Less Than 5 10:36.5 20:00.2
3 3649 Marcus Traver 7 Less Than 5 12:30.2 32:30.5
4 3644 Nick Bellar 8 Less Than 5 12:39.3 45:09.9





CMAC MS Jamboree at Carson City Crystal 2010
Overall Finish List
October 19, 2010
Results by Hickman Race Services LLC

Middle School XC

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Kaitlin Beyer Carson City Crystal 0 1 F 0-12 10:10.6 6:07/M
2 Annie Fanta Bath 8 2 F 0-12 10:24.1 6:16/M
3 Delaney Abendroth Bath 7 3 F 0-12 10:46.0 6:29/M
4 Savannah Halfmann Bath 7 4 F 0-12 10:50.2 6:32/M
5 Samantha Evans Bath 8 5 F 0-12 11:01.7 6:38/M
6 Clayr Owens Bath 7 6 F 0-12 11:04.5 6:40/M
7 Faith Brown Bath 7 7 F 0-12 11:23.1 6:51/M
8 Sierra Tamez Potterville 7 8 F 0-12 11:28.7 6:54/M
9 Miriam Price Saranac 0 9 F 0-12 11:35.5 6:59/M
10 Hanna Angst Laingsburg 7 10 F 0-12 11:36.8 6:59/M
11 Johannah McCarty Carson City Crystal 0 11 F 0-12 11:40.8 7:02/M
12 Madison Margraves Bath 7 12 F 0-12 11:52.1 7:09/M
13 Melissa Schott Bath 7 13 F 0-12 12:00.8 7:14/M
14 Lindsey Brown Bath 7 14 F 0-12 12:02.8 7:15/M
15 Cassidy Miller Fulton 8 15 F 0-12 12:06.0 7:17/M
16 Sally Moon Saranac 0 16 F 0-12 12:08.6 7:19/M
17 Holly Race Saranac 0 17 F 0-12 12:34.0 7:34/M
18 Kaitlyn Dennis Fulton 8 18 F 0-12 12:37.9 7:36/M
19 Mende Palmer Fulton 8 19 F 0-12 12:38.2 7:37/M
20 Karale Whitcomb Carson City Crystal 0 20 F 0-12 12:45.1 7:41/M
21 jamee Arntz Fulton 8 21 F 0-12 13:06.5 7:53/M
22 Shelbi Billingsley Bath 8 22 F 0-12 13:08.3 7:55/M
23 Karina Carle Saranac 0 23 F 0-12 13:14.1 7:58/M
24 Cheyenne Dubois Saranac 0 24 F 0-12 13:39.8 8:13/M
25 Olivia Lake Saranac 0 25 F 0-12 13:42.1 8:15/M
26 Essie McCarty Carson City Crystal 0 26 F 0-12 13:51.0 8:21/M
27 McKenna Kissee Fulton 7 27 F 0-12 13:55.4 8:23/M
28 Cassidy Milton Fulton 7 28 F 0-12 14:08.1 8:31/M
29 Samantha McCrackin Carson City Crystal 0 29 F 0-12 14:30.9 8:44/M
30 Blakelyn Vail Bath 8 30 F 0-12 14:31.5 8:45/M
31 Hunter Vining Carson City Crystal 0 31 F 0-12 14:32.2 8:45/M
32 Kaelynn Hale Saranac 0 32 F 0-12 14:38.0 8:49/M
33 Tarah Gates Potterville 7 33 F 0-12 14:39.7 8:50/M


*Overall place among females only

CMAC MS Jamboree at Carson City Crystal 2010
Final Team Results
October 19, 2010
Results by Hickman Race Services LLC

Girls


Division 1

Bath Finish Position - 1

Team Score (places): 20 Team Score (times): 54:06.7 Average Time: 10:49.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3664 Annie Fanta 8 2 2 10:24.1 10:24.1
2 3659 Delaney Abendroth 7 3 5 10:46.0 21:10.1
3 3665 Savannah Halfmann 7 4 9 10:50.2 32:00.4
4 3663 Samantha Evans 8 5 14 11:01.7 43:02.1
5 3667 Clayr Owens 7 6 20 11:04.5 54:06.7
6 3661 Faith Brown 7 7 27 11:23.1 1:05:29.8
7 3666 Madison Margraves 7 10 37 11:52.1 1:17:22.0
8 3668 Melissa Schott 7 More Than 7 12:00.8 1:29:22.9
9 3662 Lindsey Brown 7 More Than 7 12:02.8 1:41:25.7
10 3660 Shelbi Billingsley 8 More Than 7 13:08.3 1:54:34.1
11 3669 Blakelyn Vail 8 More Than 7 14:31.5 2:09:05.7

Saranac Finish Position - 2

Team Score (places): 70 Team Score (times): 1:03:12.2 Average Time: 12:38.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3699 Miriam Price 0 8 8 11:35.5 11:35.5
2 3704 Sally Moon 0 12 20 12:08.6 23:44.2
3 3700 Holly Race 0 13 33 12:34.0 36:18.2
4 3705 Karina Carle 0 18 51 13:14.1 49:32.4
5 3701 Cheyenne Dubois 0 19 70 13:39.8 1:03:12.2
6 3702 Olivia Lake 0 20 90 13:42.1 1:16:54.3
7 3703 Kaelynn Hale 0 26 116 14:38.0 1:31:32.4

Carson City Crystal Finish Position - 3

Team Score (places): 71 Team Score (times): 1:02:58.6 Average Time: 12:35.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3707 Kaitlin Beyer 0 1 1 10:10.6 10:10.6
2 3709 Johannah McCarty 0 9 10 11:40.8 21:51.4
3 3712 Karale Whitcomb 0 16 26 12:45.1 34:36.6
4 3708 Essie McCarty 0 21 47 13:51.0 48:27.6
5 3710 Samantha McCrackin 0 24 71 14:30.9 1:02:58.6
6 3711 Hunter Vining 0 25 96 14:32.2 1:17:30.8

Fulton Finish Position - 4

Team Score (places): 79 Team Score (times): 1:04:24.2 Average Time: 12:52.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2402 Cassidy Miller 8 11 11 12:06.0 12:06.0
2 2407 Kaitlyn Dennis 8 14 25 12:37.9 24:43.9
3 2403 Mende Palmer 8 15 40 12:38.2 37:22.2
4 2404 jamee Arntz 8 17 57 13:06.5 50:28.7
5 2406 McKenna Kissee 7 22 79 13:55.4 1:04:24.2
6 2405 Cassidy Milton 7 23 102 14:08.1 1:18:32.3

Laingsburg Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3602 Hanna Angst 7 Less Than 5 11:36.8 11:36.8

Potterville Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3640 Sierra Tamez 7 Less Than 5 11:28.7 11:28.7
2 3641 Tarah Gates 7 Less Than 5 14:39.7 26:08.5