10TH ANNUAL SPRING TUNE-UP

back to results

May. 12, 2007

10TH ANNUAL SPRING TUNE-UP
Flint,MI
Provided by Gault Race Mgmt.

10TH ANNUAL SPRING TUNE-UP
Saturday, May 12, 2007
St. Paul Lutheran School
5K WALK RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 104 JOHN THOMAS 51 LINDEN 29:07 9:23

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 175 ROBIN KEENE 47 SWARTZ CREEK 35:43 11:30

MALE AGE GROUP: 1-10
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 1-10
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 73 TAYLOR JARRETT 10 FLINT 36:22 11:43
2 86 RACHAEL WOODS 6 FLINT 47:15 15:13
3 281 OLIVIA PAHLKOTTER 7 FLUSHING 48:37 15:39
4 61 EMMA MCENRUE 8 FLINT 51:05 16:27
5 146 EMILY HUDSON 7 FLINT 54:32 17:33

MALE AGE GROUP: 11-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 50 ZACHARY SOLAK 12 SWARTZ CREEK 43:10 13:54

FEMALE AGE GROUP: 11-14
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 102 KELLY POTTER 13 FLINT 45:42 14:43
2 126 LAURA JAREMBA 14 SWARTZ CREEK 45:42 14:43
3 279 ALEZIANA MUNDY 14 LINDEN 50:32 16:16

MALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 82 KATHLEEN FINK 18 FLINT 50:32 16:16

MALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====


FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 137 JESSICA THOMPSON 21 FLUSHING 39:41 12:47
2 201 ABBY CARMEAN 21 MONTROSE 47:11 15:12
3 81 MARY FINK 22 GRAND BLANC 51:10 16:28
4 115 KELLI HOLLAND 22 SWARTZ CREEK 52:32 16:55

MALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 87 JEANNINE SWEERS 27 SWARTZ CREEK 38:18 12:20
2 169 REBECCA TINNIN 29 FLINT 45:06 14:31
3 127 KRISTIN JAREMBA 25 SWARTZ CREEK 52:06 16:46
4 136 ANN HUFF 26 FLINT 52:32 16:55

MALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 88 RYAN SWEERS 30 SWARTZ CREEK 38:19 12:20
2 223 ANDREW PRIESTAP 33 GRAND BLANC 44:26 14:19

FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 108 VANESSA ZIOBRO 32 BIRCH RUN 39:37 12:45
2 134 JENNIFER BOBEDA 33 SWARTZ CREEK 39:42 12:47
3 278 BETHANY HAGLUND 33 GRAND BLANC 43:38 14:03
4 62 LISA PRIESTAP 31 GRAND BLANC 44:15 14:15
5 118 LAURA MULLIGAN 32 GRAND BLANC 45:37 14:41
6 60 CARRIE MCENRUE 30 FLINT 51:10 16:28
7 12 BETH PYSCHER 32 SWARTZ CREEK 51:13 16:30
8 57 JENNIFER DARAISEH 31 LINDEN 51:14 16:30
9 7 STACEY SCHLIEGER 30 FLINT 52:37 16:56

MALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 179 DEAN PERIGO 36 GRAND BLANC 36:27 11:44
2 72 JONATHAN JARRETT 35 FLINT 41:51 13:29


FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 178 MANDY SUWIENSKI 36 GRAND BLANC 36:26 11:44
2 213 SHEILA CLIFFORD 39 FENTON 39:53 12:51
3 27 WENDY DAVIS 39 SWARTZ CREEK 44:15 14:15
4 221 FAITH BIRMINGHAM 38 FLINT 46:17 14:54
5 84 DAPHNE WOODS 37 FLINT 47:23 15:15
6 71 KRIS PARIS 35 FLUSHING 51:13 16:30
7 145 JENNIFER HUDSON 35 FLINT 53:19 17:10

MALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 246 SCOTT STANTON 44 FLINT 39:47 12:48
2 48 HENRY PAHLKOTTER 42 FLUSHING 48:16 15:32

FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 214 LAURIE FERRIS 44 HOLLY 37:22 12:02
2 43 WENDY DOVE 42 SWARTZ CREEK 45:37 14:41
3 52 KAREN SOLAK 40 SWARTZ CREEK 46:49 15:04
4 161 SUZANNE DELECKI 44 CLIO 56:48 18:17

MALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 141 TODD SEIBT 45 FLUSHING 40:58 13:11
2 244 DONALD BECKWITH 47 FLINT 41:16 13:17
3 25 ROBERT SCHUNTER 48 FLUSHING 44:51 14:27
4 160 MICHAEL HALL 48 HOLLY 56:47 18:17

FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 24 ANNETTE SCHUNTER 47 FLUSHING 38:41 12:27
2 140 SANDY SEIBT 45 FLUSHING 40:58 13:11
3 245 MARY SCHMIER 47 MT MORRIS 41:07 13:14
4 211 GERALDINE PORCARO 47 LINDEN 42:48 13:47
5 138 ROBIN JUNE 48 LINDEN 43:15 13:56
6 111 LORI PALM 45 GAINES 49:59 16:06

MALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 239 JOHNNY OLSEY 53 CLIO 29:27 9:29
2 55 LESTER BRADY 54 GRAND BLANC 32:10 10:22
3 67 JAMES GEYER 53 SWARTZ CREEK 44:39 14:23
4 129 MICHAEL JAREMBA 50 SWARTZ CREEK 53:16 17:09


FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 253 MERRI ANN BAKER RADCLIFF 53 DURAND 35:59 11:35
2 49 DAWN SHAPIRO 53 FENTON 39:32 12:44
3 105 KATHLEEN THOMAS 50 LINDEN 43:16 13:56
4 284 MARGE MCLAUGHLIN 52 FLUSHING 43:17 13:56
5 66 JANE OREWILER 52 SWARTZ CREEK 44:39 14:23
6 200 JUDITH CARMEAN 51 MONTROSE 47:11 15:12
7 152 BARBARA HARDAKER 50 CLIO 50:04 16:07
8 128 MARCIA JAREMBA 51 SWARTZ CREEK 54:32 17:34
9 36 JAYNE BRAUN 51 WESTLAND 59:18 19:06

MALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 207 CHARLES WARDEN 58 CLIO 46:33 14:59
2 110 TIM PALM 56 GAINES 46:54 15:06

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 19 JANET ELLIS 56 FLUSHING 38:17 12:20
2 109 KAREN BENGTSON 56 CLIO 39:32 12:44
3 53 PAULA FLOYD 55 FENTON 45:43 14:43
4 101 PATRICIA HUBEL 55 FLINT 49:53 16:04
5 23 MARIE KUDEJ 59 MT MORRIS 50:04 16:07
6 234 SUSAN MOULTON 55 FLUSHING 50:48 16:22
7 45 KAREN SCHLIEGER 59 FLUSHING 52:39 16:57

MALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 42 DAVID DIEM 63 FENTON 38:59 12:33
2 44 GERALD SCHLIEGER 60 FLUSHING 39:22 12:41

FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 39 SANDRA FOLEY 60 FLUSHING 36:28 11:45
2 30 JANE MATTHEWS 62 GRAND BLANC 39:17 12:39
3 288 DEANNA WINTER 64 GRAND BLANC 45:23 14:37
4 254 MARILYN NORWOOD 64 FLUSHING 46:21 14:55
5 51 JANET FRICK 61 SAGINAW 46:56 15:07
6 78 CANDICE VORWERK 60 SWARTZ CREEK 50:26 16:14
7 54 JOLENE ROBINSON 64 FLINT 52:20 16:51


MALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 192 BOBBY CARTER 65 LINDEN 39:24 12:41
2 255 LARRY NORWOOD 69 FLUSHING 46:21 14:56
3 287 LARRY SELTZ 67 ANN ARBOR 49:58 16:05
4 5 RON SHOUP 67 FLINT 52:42 16:58
5 173 GERALD BROHN 69 FLUSHING 57:31 18:31

FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 222 ROBERTA SWEETMAN 65 FENTON 39:26 12:42
2 40 SUE GRACE 66 OWOSSO 40:32 13:03
3 56 HELGA SCHUNTER 69 FLUSHING 45:27 14:38
4 286 SANDRA SELTZ 66 ANN ARBOR 49:57 16:05
5 21 PATSY BADGLEY 66 FLINT 50:02 16:07
6 20 SHARON OLINGER 67 FLINT 52:20 16:51
7 4 EVELYN SHOUP 66 FLINT 53:44 17:18

MALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 282 JAMES VANDERPOOL 73 FLUSHING 38:28 12:23
2 37 DALE SUOMELA 73 FLINT 51:24 16:33
3 64 ELDON PRICE 73 SWARTZ CREEK 52:05 16:46

FEMALE AGE GROUP: 70-74
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 35 PATRICIA PALMER 74 SWARTZ CREEK 45:22 14:37
2 65 VELMA PRICE 70 SWARTZ CREEK 50:07 16:08
3 174 LOIS BROHN 72 FLUSHING 53:44 17:18

MALE AGE GROUP: 75-79
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 252 MIKE ANDERSON 75 FLUSHING 38:55 12:32
2 202 SPENCER MYERS 78 GRAND BLANC 40:17 12:58
3 116 ROBERT FLORINE 75 SWARTZ CREEK 43:03 13:52

FEMALE AGE GROUP: 75-79
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 232 BETH MICHELS 79 FLUSHING 50:49 16:22
2 13 LOUANN BERNTHAL 77 SWARTZ CREEK 51:15 16:30
3 14 LOIS GRIMSKE 78 SWARTZ CREEK 51:18 16:31

MALE AGE GROUP: 80-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 229 AL DUCH 88 SWARTZ CREEK 45:15 14:34
2 9 VICTOR FITE 81 FLUSHING 52:42 16:58


FEMALE AGE GROUP: 80-99
Place No. Name Age City Time Pace
===== ===== ========================== === ================== ======= =====
1 8 MARJORIE FITE 81 FLUSHING 52:37 16:57