Carson City-Crystal Don Baese Invitational - Boys Results

back to results

Oct. 2, 2010

Carson City-Crystal Don Baese Invitational - Boys Results
Carson City, MI
Provided by Playmakers


Boys white division

INDIVIDUAL

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Caleb Rhynard Shepherd 12 1 M 12-12 15:26.4 4:59/M
2 Connor Mora Cedar Springs 10 1 M 10-10 15:53.7 5:07/M
3 Jeff Bajema Grand Rapids Kenowa 10 2 M 10-10 16:04.3 5:11/M
4 Spencer Ferris Forest Hills Eastn 12 2 M 12-12 16:10.0 5:13/M
5 Don Blight Ionia 12 3 M 12-12 16:14.1 5:14/M
6 Blake Bitner Grand Rapids Kenowa 12 4 M 12-12 16:15.3 5:15/M
7 Jacob Towne Forest Hills Northn 11 1 M 11-11 16:20.0 5:16/M
8 Mason Przybysz Caledonia 11 2 M 11-11 16:22.6 5:17/M
9 Connor Montgomery Ionia 11 3 M 11-11 16:25.3 5:18/M
10 Nick Wharry Ionia 11 4 M 11-11 16:29.7 5:19/M
11 Ahmed Elmi Forest Hills Cntl 12 5 M 12-12 16:34.4 5:21/M
12 Russ Werra Grand Rapids Kenowa 11 5 M 11-11 16:37.0 5:22/M
13 Tom Acosta Saginaw Heritage 11 6 M 11-11 16:38.1 5:22/M
14 Jacob Kuyvenhoven Grd Rapids Christia 12 6 M 12-12 16:43.2 5:24/M
15 Nate Dwarshuis Forest Hills Northn 12 7 M 12-12 16:44.5 5:24/M
16 Mike Vandenheuvel Grd Rapids Christia 12 8 M 12-12 16:45.9 5:24/M
17 Logan Lindsay Charlotte 12 9 M 12-12 16:47.7 5:25/M
18 Nate Cruz Saginaw Heritage 10 3 M 10-10 16:48.1 5:25/M
19 Jake Holwerda Hudsonville 10 4 M 10-10 16:48.3 5:25/M
20 William Trice Forest Hills Northn 11 7 M 11-11 16:51.3 5:26/M
21 Chase Skinner Grand Ledge 12 10 M 12-12 16:52.5 5:26/M
22 Kurtis Hall Shepherd 11 8 M 11-11 16:53.7 5:27/M
23 Zach Zandbergen Grandville 12 11 M 12-12 16:54.8 5:27/M
24 Brandon Winter Ionia 10 5 M 10-10 16:57.2 5:28/M
25 Ben Lafave Forest Hills Northn 11 9 M 11-11 16:59.0 5:29/M
26 Tyler Ellis Ionia 12 12 M 12-12 16:59.4 5:29/M
27 Spencer Clark East Kentwood 12 13 M 12-12 17:00.2 5:29/M
28 Evan Zych Caledonia 12 14 M 12-12 17:02.7 5:30/M
29 Eric Veldkamp Grd Rapids Christia 11 10 M 11-11 17:03.2 5:30/M
30 Bobby Leddy Saginaw Heritage 11 11 M 11-11 17:04.5 5:30/M
31 Steve Grep Grand Rapids Kenowa 11 12 M 11-11 17:05.3 5:31/M
32 Cass Millenbach Grandville 9 1 M 1- 9 17:05.5 5:31/M
33 Adam Kyser Shepherd 12 15 M 12-12 17:05.7 5:31/M
34 Mitchell Ellsworth Saginaw Heritage 11 13 M 11-11 17:05.9 5:31/M
35 Brian Farhadi Caledonia 12 16 M 12-12 17:06.4 5:31/M
36 Andrew Hyatt St Johns 9 2 M 1- 9 17:07.6 5:31/M
37 Grant Ludema Grd Rapids Christia 12 17 M 12-12 17:08.2 5:32/M
38 Joel Dennison Caledonia 12 18 M 12-12 17:11.0 5:33/M
39 David Jensen Saginaw Heritage 11 14 M 11-11 17:11.8 5:33/M
40 Alex Bray Cedar Springs 10 6 M 10-10 17:12.4 5:33/M
41 Jack Stephan Forest Hills Eastn 11 15 M 11-11 17:13.3 5:33/M
42 Micah Martin Grand Rapids Kenowa 12 19 M 12-12 17:14.1 5:34/M
43 Brice Brown Ionia 10 7 M 10-10 17:18.7 5:35/M
44 Adam Cichon East Kentwood 10 8 M 10-10 17:20.4 5:35/M
45 Mowgli Crosby Forest Hills Eastn 10 9 M 10-10 17:21.6 5:36/M
46 Matt Garn Charlotte 11 16 M 11-11 17:21.8 5:36/M
47 Cody Kasper Ionia 12 20 M 12-12 17:22.8 5:36/M
48 Stephen Crompton Forest Hills Cntl 11 17 M 11-11 17:24.1 5:37/M
49 Sam Cole Shepherd 12 21 M 12-12 17:29.1 5:38/M
50 Kieran Wyma Caledonia 12 22 M 12-12 17:29.5 5:38/M
51 Josh Vaillancourt Grand Ledge 12 23 M 12-12 17:29.9 5:38/M
52 Andrew Jo Grd Rapids Christia 12 24 M 12-12 17:30.9 5:39/M
53 Josh D'Haene DeWitt 11 18 M 11-11 17:31.6 5:39/M
54 Andrew Pruim Grd Rapids Christia 11 19 M 11-11 17:32.4 5:39/M
55 Matthew Farhadi Caledonia 12 25 M 12-12 17:33.3 5:40/M
56 Jake Rossman Caledonia 10 10 M 10-10 17:33.5 5:40/M
57 Grant Cook Forest Hills Northn 11 20 M 11-11 17:33.7 5:40/M
58 Cody Freeman Grandville 10 11 M 10-10 17:35.0 5:40/M
59 Jacob Green Hudsonville 12 26 M 12-12 17:35.2 5:40/M
60 Spencer Shellberg St Johns 10 12 M 10-10 17:40.2 5:42/M
61 James Brinker Charlotte 11 21 M 11-11 17:42.8 5:43/M
62 Travis Sisovsky Grandville 10 13 M 10-10 17:43.0 5:43/M
63 Jonathan Coyne Forest Hills Northn 10 14 M 10-10 17:43.3 5:43/M
64 Brandon Scharich Saginaw Heritage 10 15 M 10-10 17:46.6 5:44/M
65 Ryan Saloma Charlotte 10 16 M 10-10 17:47.9 5:44/M
66 Anwar Munye East Kentwood 11 22 M 11-11 17:50.4 5:45/M
67 Ben Tift Forest Hills Eastn 12 27 M 12-12 17:50.7 5:45/M
68 Evan McDowell Hudsonville 12 28 M 12-12 17:53.5 5:46/M
69 Aaron Brooks Cedar Springs 11 23 M 11-11 17:55.4 5:47/M
70 Matthew Dippel East Kentwood 11 24 M 11-11 17:56.1 5:47/M
71 Alex Hawke Traverse City West 12 29 M 12-12 17:56.3 5:47/M
72 Brett Henderson Grd Rapids Christia 12 30 M 12-12 17:56.5 5:47/M
73 Joe Consolla Forest Hills Northn 10 17 M 10-10 17:56.9 5:47/M
74 Adam Henry Forest Hills Cntl 11 25 M 11-11 17:57.1 5:47/M
75 Kyle Niewiada Grandville 11 26 M 11-11 18:00.9 5:48/M
76 Jared Zimmerman Hudsonville 12 31 M 12-12 18:01.1 5:49/M
77 Ethan Menefee Cedar Springs 10 18 M 10-10 18:02.1 5:49/M
78 Trevor Painter Traverse City West 12 32 M 12-12 18:02.8 5:49/M
79 Jack Lindsay Hudsonville 10 19 M 10-10 18:04.2 5:50/M
80 Matt Kennedy Saginaw Heritage 12 33 M 12-12 18:06.4 5:50/M
81 Ethan Carigon Forest Hills Eastn 10 20 M 10-10 18:06.6 5:50/M
82 Joel Bradt Hudsonville 12 34 M 12-12 18:07.4 5:51/M
83 Justin Harthorn Cedar Springs 10 21 M 10-10 18:08.5 5:51/M
84 Eric Cichon East Kentwood 9 3 M 1- 9 18:10.8 5:52/M
85 Dylan Wedley Grand Ledge 12 35 M 12-12 18:12.3 5:52/M
86 Aaron Mahoney Traverse City West 10 22 M 10-10 18:16.4 5:54/M
87 Evan Harrison Forest Hills Cntl 10 23 M 10-10 18:19.6 5:55/M
88 Sage Heiss Forest Hills Cntl 12 36 M 12-12 18:21.6 5:55/M
89 Austin Rios Grand Ledge 10 24 M 10-10 18:22.7 5:55/M
90 Will Johnson Forest Hills Eastn 12 37 M 12-12 18:24.3 5:56/M
91 Cade Cronheim Hudsonville 11 27 M 11-11 18:25.4 5:56/M
92 Cameron Hoffman Charlotte 12 38 M 12-12 18:29.5 5:58/M
93 Russell Carter Traverse City West 12 39 M 12-12 18:30.0 5:58/M
94 Justin Balczak Cedar Springs 12 40 M 12-12 18:31.7 5:58/M
95 Andy Travis Shepherd 11 28 M 11-11 18:32.7 5:59/M
96 James Newman Shepherd 10 25 M 10-10 18:32.8 5:59/M
97 Gael Uwera East Kentwood 10 26 M 10-10 18:36.5 6:00/M
98 Paul Sullivan Traverse City West 9 4 M 1- 9 18:37.9 6:00/M
99 Maikel Rayel-Wilson Traverse City West 11 29 M 11-11 18:38.4 6:01/M
100 Tony Geren East Kentwood 12 41 M 12-12 18:38.6 6:01/M

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
101 Chris Chargo Traverse City West 12 42 M 12-12 18:44.5 6:03/M
102 Kyler Vanwormer St Johns 10 27 M 10-10 18:46.7 6:03/M
103 Pierce Oconnell St Johns 12 43 M 12-12 18:51.2 6:05/M
104 Adam Lemke Holland 12 44 M 12-12 18:53.7 6:05/M
105 Jon Resch Forest Hills Eastn 11 30 M 11-11 18:54.5 6:06/M
106 David Pastula St Johns 12 45 M 12-12 18:55.0 6:06/M
107 Christian Ritzler Charlotte 12 46 M 12-12 18:57.2 6:07/M
108 John Mark Lowell 10 28 M 10-10 18:57.9 6:07/M
109 Eli Stowers Grandville 10 29 M 10-10 19:01.1 6:08/M
110 Johnny Snyder St Johns 11 31 M 11-11 19:01.3 6:08/M
111 Marcus Sura Shepherd 11 32 M 11-11 19:03.7 6:09/M
112 Christopher Jacobsen Greenville 0 1 M 0- 0 19:07.8 6:10/M
113 Phillip McCauley DeWitt 10 30 M 10-10 19:08.3 6:10/M
114 Mitch Hrnyak Forest Hills Cntl 11 33 M 11-11 19:09.0 6:11/M
115 Ben Partridge Lowell 11 34 M 11-11 19:12.7 6:12/M
116 Nathan Redder Holland 11 35 M 11-11 19:16.7 6:13/M
117 Jeremy Koschay Grand Ledge 11 36 M 11-11 19:16.9 6:13/M
118 Rogelio Padron Holland 10 31 M 10-10 19:18.0 6:14/M
119 Kyle Anderson Forest Hills Cntl 11 37 M 11-11 19:20.5 6:14/M
120 Patrick Donovan DeWitt 11 38 M 11-11 19:20.6 6:14/M
121 Kyle Strange Grand Ledge 10 32 M 10-10 19:21.3 6:15/M
122 Tyler Howard St Johns 10 33 M 10-10 19:23.3 6:15/M
123 Joe Wojciechowski DeWitt 10 34 M 10-10 19:30.6 6:17/M
124 Jorgen Chapin Greenville 0 2 M 0- 0 19:31.2 6:18/M
125 Allen Hansen Greenville 0 3 M 0- 0 19:33.7 6:18/M
126 Jared Downing Greenville 0 4 M 0- 0 19:34.8 6:19/M
127 Ricardo Rubio Holland 12 47 M 12-12 19:39.5 6:20/M
128 Matthew Ortiz Holland 11 39 M 11-11 19:45.4 6:22/M
129 Quentin Callahan Greenville 0 5 M 0- 0 19:48.0 6:23/M
130 Bruce Baker Charlotte 9 5 M 1- 9 19:50.2 6:24/M
131 Ryan Timmers Lowell 10 35 M 10-10 20:02.9 6:28/M
132 Kegan McKinnon DeWitt 12 48 M 12-12 20:06.4 6:29/M
133 Kenneth Wood Greenville 0 6 M 0- 0 20:14.0 6:32/M
134 Ryan Loiselle Greenville 0 7 M 0- 0 20:21.5 6:34/M
135 Tyler Ellsworth DeWitt 9 6 M 1- 9 20:23.6 6:35/M
136 Alexander Sandoval Holland 11 40 M 11-11 20:27.7 6:36/M
137 Jacob Miehlke DeWitt 10 36 M 10-10 21:49.4 7:02/M
138 Scott Vanoosten Lowell 10 37 M 10-10 23:14.3 7:30/M


*Overall place among males only

TEAM RESULTS

Ionia Finish Position - 1

Team Score (places): 74 Team Score (times): 1:23:06.0 Average Time: 16:37.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 850 Don Blight 12 5 5 16:14.1 16:14.1
2 861 Connor Montgomery 11 9 14 16:25.3 32:39.5
3 863 Nick Wharry 11 10 24 16:29.7 49:09.3
4 864 Brandon Winter 10 24 48 16:57.2 1:06:06.5
5 856 Tyler Ellis 12 26 74 16:59.4 1:23:06.0
6 853 Brice Brown 10 43 117 17:18.7 1:40:24.7
7 858 Cody Kasper 12 47 164 17:22.8 1:57:47.6

Grand Rapids Kenowa Hills Finish Position - 2

Team Score (places): 94 Team Score (times): 1:23:16.0 Average Time: 16:39.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2280 Jeff Bajema 10 3 3 16:04.3 16:04.3
2 2281 Blake Bitner 12 6 9 16:15.3 32:19.6
3 2286 Russ Werra 11 12 21 16:37.0 48:56.6
4 2282 Steve Grep 11 31 52 17:05.3 1:06:01.9
5 2285 Micah Martin 12 42 94 17:14.1 1:23:16.0

Forest Hills Northn Finish Position - 3

Team Score (places): 124 Team Score (times): 1:24:28.7 Average Time: 16:53.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1744 Jacob Towne 11 7 7 16:20.0 16:20.0
2 1723 Nate Dwarshuis 12 15 22 16:44.5 33:04.5
3 1745 William Trice 11 20 42 16:51.3 49:55.9
4 1734 Ben Lafave 11 25 67 16:59.0 1:06:54.9
5 1717 Grant Cook 11 57 124 17:33.7 1:24:28.7
6 1718 Jonathan Coyne 10 63 187 17:43.3 1:42:12.1
7 1716 Joe Consolla 10 73 260 17:56.9 2:00:09.0

Saginaw Heritage Finish Position - 4

Team Score (places): 134 Team Score (times): 1:24:48.6 Average Time: 16:57.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1260 Tom Acosta 11 13 13 16:38.1 16:38.1
2 1269 Nate Cruz 10 18 31 16:48.1 33:26.2
3 1284 Bobby Leddy 11 30 61 17:04.5 50:30.8
4 1271 Mitchell Ellsworth 11 34 95 17:05.9 1:07:36.7
5 1278 David Jensen 11 39 134 17:11.8 1:24:48.6
6 1290 Brandon Scharich 10 64 198 17:46.6 1:42:35.2
7 1281 Matt Kennedy 12 80 278 18:06.4 2:00:41.6

Grd Rapids Christian Finish Position - 5

Team Score (places): 148 Team Score (times): 1:25:11.5 Average Time: 17:02.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 585 Jacob Kuyvenhoven 12 14 14 16:43.2 16:43.2
2 602 Mike Vandenheuvel 12 16 30 16:45.9 33:29.1
3 606 Eric Veldkamp 11 29 59 17:03.2 50:32.3
4 587 Grant Ludema 12 37 96 17:08.2 1:07:40.6
5 582 Andrew Jo 12 52 148 17:30.9 1:25:11.5
6 595 Andrew Pruim 11 54 202 17:32.4 1:42:43.9
7 579 Brett Henderson 12 72 274 17:56.5 2:00:40.5

Caledonia Finish Position - 6

Team Score (places): 159 Team Score (times): 1:25:12.4 Average Time: 17:02.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 173 Mason Przybysz 11 8 8 16:22.6 16:22.6
2 184 Evan Zych 12 28 36 17:02.7 33:25.4
3 160 Brian Farhadi 12 35 71 17:06.4 50:31.8
4 158 Joel Dennison 12 38 109 17:11.0 1:07:42.9
5 182 Kieran Wyma 12 50 159 17:29.5 1:25:12.4
6 161 Matthew Farhadi 12 55 214 17:33.3 1:42:45.7
7 177 Jake Rossman 10 56 270 17:33.5 2:00:19.3

Shepherd Finish Position - 7

Team Score (places): 200 Team Score (times): 1:25:27.8 Average Time: 17:05.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1386 Caleb Rhynard 12 1 1 15:26.4 15:26.4
2 1378 Kurtis Hall 11 22 23 16:53.7 32:20.2
3 1382 Adam Kyser 12 33 56 17:05.7 49:25.9
4 1371 Sam Cole 12 49 105 17:29.1 1:06:55.1
5 1391 Andy Travis 11 95 200 18:32.7 1:25:27.8
6 1383 James Newman 10 96 296 18:32.8 1:44:00.7
7 1390 Marcus Sura 11 110 406 19:03.7 2:03:04.4

Forest Hills Eastn Finish Position - 8

Team Score (places): 238 Team Score (times): 1:26:42.4 Average Time: 17:20.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1888 Spencer Ferris 12 4 4 16:10.0 16:10.0
2 1896 Jack Stephan 11 41 45 17:13.3 33:23.4
3 1885 Mowgli Crosby 10 45 90 17:21.6 50:45.0
4 1897 Ben Tift 12 67 157 17:50.7 1:08:35.8
5 1883 Ethan Carigon 10 81 238 18:06.6 1:26:42.4
6 1889 Will Johnson 12 90 328 18:24.3 1:45:06.7
7 1895 Jon Resch 11 105 433 18:54.5 2:04:01.3

Grandville Finish Position - 9

Team Score (places): 250 Team Score (times): 1:27:19.4 Average Time: 17:27.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1580 Zach Zandbergen 12 23 23 16:54.8 16:54.8
2 1581 Cass Millenbach 9 32 55 17:05.5 34:00.3
3 1583 Cody Freeman 10 58 113 17:35.0 51:35.3
4 1584 Travis Sisovsky 10 62 175 17:43.0 1:09:18.4
5 1585 Kyle Niewiada 11 75 250 18:00.9 1:27:19.4
6 1587 Eli Stowers 10 108 358 19:01.1 1:46:20.5

Cedar Springs Finish Position - 10

Team Score (places): 271 Team Score (times): 1:27:12.3 Average Time: 17:26.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 226 Connor Mora 10 2 2 15:53.7 15:53.7
2 216 Alex Bray 10 40 42 17:12.4 33:06.2
3 217 Aaron Brooks 11 69 111 17:55.4 51:01.6
4 225 Ethan Menefee 10 77 188 18:02.1 1:09:03.7
5 222 Justin Harthorn 10 83 271 18:08.5 1:27:12.3
6 214 Justin Balczak 12 94 365 18:31.7 1:45:44.1

Charlotte Finish Position - 11

Team Score (places): 281 Team Score (times): 1:28:09.9 Average Time: 17:37.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1680 Logan Lindsay 12 17 17 16:47.7 16:47.7
2 1677 Matt Garn 11 46 63 17:21.8 34:09.6
3 1673 James Brinker 11 61 124 17:42.8 51:52.4
4 1684 Ryan Saloma 10 65 189 17:47.9 1:09:40.4
5 1679 Cameron Hoffman 12 92 281 18:29.5 1:28:09.9
6 1683 Christian Ritzler 12 107 388 18:57.2 1:47:07.1
7 1672 Bruce Baker 9 128 516 19:50.2 2:06:57.3

East Kentwood Finish Position - 12

Team Score (places): 291 Team Score (times): 1:28:18.0 Average Time: 17:39.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 422 Spencer Clark 12 27 27 17:00.2 17:00.2
2 420 Adam Cichon 10 44 71 17:20.4 34:20.6
3 431 Anwar Munye 11 66 137 17:50.4 52:11.0
4 424 Matthew Dippel 11 70 207 17:56.1 1:10:07.2
5 421 Eric Cichon 9 84 291 18:10.8 1:28:18.0
6 437 Gael Uwera 10 97 388 18:36.5 1:46:54.5
7 426 Tony Geren 12 100 488 18:38.6 2:05:33.1

Hudsonville Finish Position - 13

Team Score (places): 301 Team Score (times): 1:28:22.5 Average Time: 17:40.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1759 Jake Holwerda 10 19 19 16:48.3 16:48.3
2 1756 Jacob Green 12 59 78 17:35.2 34:23.6
3 1767 Evan McDowell 12 68 146 17:53.5 52:17.1
4 1783 Jared Zimmerman 12 76 222 18:01.1 1:10:18.2
5 1766 Jack Lindsay 10 79 301 18:04.2 1:28:22.5
6 1749 Joel Bradt 12 82 383 18:07.4 1:46:29.9
7 1752 Cade Cronheim 11 91 474 18:25.4 2:04:55.3

Forest Hills Cntl Finish Position - 14

Team Score (places): 308 Team Score (times): 1:28:36.9 Average Time: 17:43.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 626 Ahmed Elmi 12 11 11 16:34.4 16:34.4
2 623 Stephen Crompton 11 48 59 17:24.1 33:58.5
3 629 Adam Henry 11 74 133 17:57.1 51:55.6
4 627 Evan Harrison 10 87 220 18:19.6 1:10:15.2
5 628 Sage Heiss 12 88 308 18:21.6 1:28:36.9
6 630 Mitch Hrnyak 11 113 421 19:09.0 1:47:45.9
7 621 Kyle Anderson 11 117 538 19:20.5 2:07:06.4

Grand Ledge Finish Position - 15

Team Score (places): 361 Team Score (times): 1:30:14.5 Average Time: 18:02.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 510 Chase Skinner 12 21 21 16:52.5 16:52.5
2 512 Josh Vaillancourt 12 51 72 17:29.9 34:22.4
3 513 Dylan Wedley 12 85 157 18:12.3 52:34.8
4 506 Austin Rios 10 89 246 18:22.7 1:10:57.6
5 502 Jeremy Koschay 11 115 361 19:16.9 1:30:14.5
6 511 Kyle Strange 10 119 480 19:21.3 1:49:35.8

St Johns Finish Position - 16

Team Score (places): 407 Team Score (times): 1:31:20.9 Average Time: 18:16.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1431 Andrew Hyatt 9 36 36 17:07.6 17:07.6
2 1439 Spencer Shellberg 10 60 96 17:40.2 34:47.9
3 1441 Kyler Vanwormer 10 102 198 18:46.7 53:34.6
4 1434 Pierce Oconnell 12 103 301 18:51.2 1:12:25.8
5 1435 David Pastula 12 106 407 18:55.0 1:31:20.9
6 1440 Johnny Snyder 11 109 516 19:01.3 1:50:22.3
7 1429 Tyler Howard 10 120 636 19:23.3 2:09:45.6

Traverse City West Finish Position - 17

Team Score (places): 426 Team Score (times): 1:31:23.6 Average Time: 18:16.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1471 Alex Hawke 12 71 71 17:56.3 17:56.3
2 1476 Trevor Painter 12 78 149 18:02.8 35:59.1
3 1473 Aaron Mahoney 10 86 235 18:16.4 54:15.5
4 1466 Russell Carter 12 93 328 18:30.0 1:12:45.6
5 1478 Paul Sullivan 9 98 426 18:37.9 1:31:23.6
6 1477 Maikel Rayel-Wilson 11 99 525 18:38.4 1:50:02.0
7 1467 Chris Chargo 12 101 626 18:44.5 2:08:46.6

DeWitt Finish Position - 18

Team Score (places): 533 Team Score (times): 1:35:37.7 Average Time: 19:07.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2192 Josh D'Haene 11 53 53 17:31.6 17:31.6
2 2195 Phillip McCauley 10 112 165 19:08.3 36:39.9
3 2199 Patrick Donovan 11 118 283 19:20.6 56:00.6
4 2194 Joe Wojciechowski 10 121 404 19:30.6 1:15:31.3
5 2197 Kegan McKinnon 12 129 533 20:06.4 1:35:37.7
6 2198 Tyler Ellsworth 9 132 665 20:23.6 1:56:01.4
7 2204 Jacob Miehlke 10 134 799 21:49.4 2:17:50.8

Holland Finish Position - 19

Team Score (places): 585 Team Score (times): 1:36:53.4 Average Time: 19:22.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 766 Adam Lemke 12 104 104 18:53.7 18:53.7
2 772 Nathan Redder 11 114 218 19:16.7 38:10.4
3 769 Rogelio Padron 10 116 334 19:18.0 57:28.5
4 773 Ricardo Rubio 12 125 459 19:39.5 1:17:08.0
5 768 Matthew Ortiz 11 126 585 19:45.4 1:36:53.4
6 775 Alexander Sandoval 11 133 718 20:27.7 1:57:21.2

Greenville Finish Position - 20

Team Score (places): 607 Team Score (times): 1:37:35.7 Average Time: 19:31.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1655 Christopher Jacobsen 0 111 111 19:07.8 19:07.8
2 1649 Jorgen Chapin 0 122 233 19:31.2 38:39.1
3 1651 Allen Hansen 0 123 356 19:33.7 58:12.8
4 1654 Jared Downing 0 124 480 19:34.8 1:17:47.6
5 1650 Quentin Callahan 0 127 607 19:48.0 1:37:35.7
6 1657 Kenneth Wood 0 130 737 20:14.0 1:57:49.7
7 1659 Ryan Loiselle 0 131 868 20:21.5 2:18:11.3

Lowell Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1792 John Mark 10 Less Than 5 18:57.9 18:57.9
2 1791 Ben Partridge 11 Less Than 5 19:12.7 38:10.7
3 1793 Ryan Timmers 10 Less Than 5 20:02.9 58:13.6
4 1797 Scott Vanoosten 10 Less Than 5 23:14.3 1:21:28.0

Boys green division

INDIVIDUAL

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Trevor Denton Chesaning 12 1 M 12-12 16:00.7 5:10/M
2 Nick Butcher Fremont 12 2 M 12-12 16:02.4 5:10/M
3 Dustin Brummel Middleville Thornap 11 1 M 11-11 16:17.3 5:15/M
4 Clark Ruiz Big Rapids 10 1 M 10-10 16:17.9 5:15/M
5 Luke Johnson Ludington 10 2 M 10-10 16:29.3 5:19/M
6 Nick Vanderkooi Providence Christia 10 3 M 10-10 16:35.8 5:21/M
7 Jake Featherstone Fremont 12 3 M 12-12 16:47.2 5:25/M
8 John Webb Monroe Jefferson 12 4 M 12-12 16:53.6 5:27/M
9 Kylie Starr Grant 0 1 M 0- 0 16:54.5 5:27/M
10 William Huddleston Benzie Central 11 2 M 11-11 16:56.5 5:28/M
11 Zak Vruwink Hudsonville Unity C 12 5 M 12-12 16:57.2 5:28/M
12 Adam Sanchez Alma 11 3 M 11-11 17:02.3 5:30/M
13 Travis Clous Benzie Central 11 4 M 11-11 17:05.8 5:31/M
14 Evan Gomez Ludington 11 5 M 11-11 17:07.1 5:31/M
15 Tommy Jewett Fremont 12 6 M 12-12 17:11.1 5:33/M
16 Alex Melinn Coopersville 11 6 M 11-11 17:18.9 5:35/M
17 Sam Schuiteman Fremont 12 7 M 12-12 17:20.6 5:35/M
18 Gabe Vanderwall Ludington 12 8 M 12-12 17:22.4 5:36/M
19 Alex Wooning Coopersville 10 4 M 10-10 17:26.3 5:37/M
20 Charlie Lewis Zeeland West 12 9 M 12-12 17:29.9 5:38/M
21 Andrew Jason Howard City 12 10 M 12-12 17:32.9 5:39/M
22 Shaun Vanderwall Ludington 12 11 M 12-12 17:36.1 5:41/M
23 Beau Bremer Corunna 11 7 M 11-11 17:36.8 5:41/M
24 Carl Olsen Middleville Thornap 11 8 M 11-11 17:38.2 5:41/M
25 Evan Parks Ludington 11 9 M 11-11 17:41.6 5:42/M
26 Jason Farrar Alma 12 12 M 12-12 17:42.1 5:43/M
27 Eric Farrar Alma 12 13 M 12-12 17:46.3 5:44/M
28 Max Gaft Benzie Central 9 1 M 1- 9 17:47.1 5:44/M
29 Jared Krausz Portland 10 5 M 10-10 17:50.2 5:45/M
30 Brandon Francis Corunna 12 14 M 12-12 17:50.7 5:45/M
31 Lash Jamin Zeeland West 10 6 M 10-10 17:51.0 5:45/M
32 Cole Andrew Spring Lake 10 7 M 10-10 17:51.2 5:45/M
33 Cale Felker Corunna 12 15 M 12-12 17:53.0 5:46/M
34 Calvin Crowley Fremont 11 10 M 11-11 17:54.1 5:46/M
35 Ismael Halaweh Benzie Central 9 2 M 1- 9 17:54.6 5:46/M
36 Ralph Warfield Portland 12 16 M 12-12 17:56.1 5:47/M
37 Tony Morrow Monroe Jefferson 10 8 M 10-10 17:56.6 5:47/M
38 Reilly Quinn Corunna 10 9 M 10-10 17:58.1 5:48/M
39 Charlie Morey Alma 11 11 M 11-11 18:00.6 5:48/M
40 Andrew Hayden Benzie Central 9 3 M 1- 9 18:01.3 5:49/M
41 Marcus Lonn Benzie Central 12 17 M 12-12 18:02.5 5:49/M
42 Colton Klapko Belding 11 12 M 11-11 18:03.1 5:49/M
43 Trevor McCready Newaygo 11 13 M 11-11 18:04.5 5:50/M
44 Luke Hurst Ovid-Elsie 10 10 M 10-10 18:05.9 5:50/M
45 Ryan Regan Monroe Jefferson 11 14 M 11-11 18:06.3 5:50/M
46 Josh Kreslins Fremont 11 15 M 11-11 18:06.5 5:50/M
47 Nick Ellison Grant 0 2 M 0- 0 18:07.9 5:51/M
48 Nik Schroeder Big Rapids 11 16 M 11-11 18:08.5 5:51/M
49 Tyler Jensen Ovid-Elsie 10 11 M 10-10 18:09.0 5:51/M
50 Alex Drew Coopersville 11 17 M 11-11 18:10.7 5:52/M
51 Alex Hunter Coopersville 10 12 M 10-10 18:11.9 5:52/M
52 Ben Shaffer Big Rapids 10 13 M 10-10 18:13.5 5:53/M
53 Alex Pung Portland 10 14 M 10-10 18:14.1 5:53/M
54 Javier Ruiz Ludington 12 18 M 12-12 18:17.9 5:54/M
55 Kyle Schrauben Alma 11 18 M 11-11 18:18.1 5:54/M
56 Jake Morey Alma 9 4 M 1- 9 18:18.2 5:54/M
57 Leo Botello Fremont 10 15 M 10-10 18:20.3 5:55/M
58 Keegan Brewster Howard City 11 19 M 11-11 18:26.8 5:57/M
59 Ryan Rhodes Monroe Jefferson 11 20 M 11-11 18:29.0 5:58/M
60 Mitchell Jenks Belding 10 16 M 10-10 18:29.4 5:58/M
61 Sam Syrjala Belding 9 5 M 1- 9 18:30.6 5:58/M
62 Dakota Chapman Benzie Central 11 21 M 11-11 18:31.9 5:58/M
63 Lukas Schroeder Big Rapids 11 22 M 11-11 18:33.1 5:59/M
64 Garrett Carr Grant 0 3 M 0- 0 18:34.8 5:59/M
65 Connor Galligan Spring Lake 10 17 M 10-10 18:37.8 6:00/M
66 Justin Belding Belding 10 18 M 10-10 18:38.0 6:01/M
67 Marc Hoffmann Ovid-Elsie 12 19 M 12-12 18:40.5 6:01/M
68 Austin Lavire Middleville Thornap 10 19 M 10-10 18:41.2 6:02/M
69 Jon Herrick Big Rapids 11 23 M 11-11 18:42.7 6:02/M
70 Colton Eurich Chesaning 11 24 M 11-11 18:44.1 6:03/M
71 Justin Gray Howard City 12 20 M 12-12 18:50.5 6:05/M
72 Max Henderson Newaygo 11 25 M 11-11 18:51.8 6:05/M
73 Chad Jensen Grant 0 4 M 0- 0 18:53.8 6:05/M
74 Ryan Galligan Spring Lake 10 20 M 10-10 18:54.6 6:06/M
75 Coley Newton Newaygo 10 21 M 10-10 18:56.3 6:06/M
76 Cale Linabury Corunna 12 21 M 12-12 18:58.2 6:07/M
77 Max Vruwink Hudsonville Unity C 10 22 M 10-10 19:05.1 6:09/M
78 Justin Dykema Hudsonville Unity C 11 26 M 11-11 19:05.3 6:09/M
79 Trent Witte Hudsonville Unity C 10 23 M 10-10 19:06.8 6:10/M
80 Dominic Bierenga Middleville Thornap 12 22 M 12-12 19:07.2 6:10/M
81 Chris Velarde Spring Lake 11 27 M 11-11 19:09.0 6:11/M
82 Bruce Hubbard Alma 11 28 M 11-11 19:09.4 6:11/M
83 Andrew Anderson Monroe Jefferson 10 24 M 10-10 19:09.6 6:11/M
84 Trent Slavens Howard City 10 25 M 10-10 19:09.9 6:11/M
85 Jesse Ruter Spring Lake 10 26 M 10-10 19:10.1 6:11/M
86 Tom Kordupel Spring Lake 10 27 M 10-10 19:13.8 6:12/M
87 Derek Nichoson Belding 12 23 M 12-12 19:16.3 6:13/M
88 Dylan Powers Coopersville 12 24 M 12-12 19:17.5 6:13/M
89 Josh Kooistra Grant 0 6 M 0- 0 19:18.6 6:14/M
90 Andrew Waldron Zeeland West 10 28 M 10-10 19:18.8 6:14/M
91 Joe Schlatter Coopersville 12 25 M 12-12 19:19.7 6:14/M
92 Adam Sinclair Middleville Thornap 11 29 M 11-11 19:21.2 6:15/M
93 Justin Stout Corunna 10 29 M 10-10 19:21.9 6:15/M
94 Joe Burton Ludington 12 26 M 12-12 19:25.1 6:16/M
95 Zac Hunter Newaygo 10 30 M 10-10 19:25.7 6:16/M
96 Hunter Brown Belding 12 27 M 12-12 19:26.4 6:16/M
97 Darick Wilson Newaygo 9 7 M 1- 9 19:28.5 6:17/M
98 Troy Dunkelberger Middleville Thornap 11 30 M 11-11 19:30.3 6:17/M
99 Nate Seifert Middleville Thornap 11 31 M 11-11 19:36.1 6:19/M
100 Wyatt Williams Grant 0 5 M 0- 0 19:42.5 6:21/M

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
101 Ethan Goodman Big Rapids 10 31 M 10-10 19:43.7 6:22/M
102 Tony Vandyke Hudsonville Unity C 10 32 M 10-10 19:48.5 6:23/M
103 Connor Bolthouse Spring Lake 9 8 M 1- 9 19:49.8 6:24/M
104 Zach Mose Chesaning 12 28 M 12-12 19:52.3 6:25/M
105 Trenton Garlock Ovid-Elsie 12 29 M 12-12 19:54.1 6:25/M
106 Troy Ross Newaygo 12 30 M 12-12 19:59.8 6:27/M
107 Brandon Geers Hudsonville Unity C 9 9 M 1- 9 20:04.8 6:28/M
108 Zack Cox Big Rapids 10 33 M 10-10 20:07.8 6:29/M
109 Grant Denzer Newaygo 10 34 M 10-10 20:08.3 6:30/M
110 Reed Isenhart Grant 0 6 M 0- 0 20:13.8 6:31/M
111 Kevin Davis Corunna 12 31 M 12-12 20:17.8 6:33/M
112 Dylan Heeney Ovid-Elsie 11 32 M 11-11 20:19.2 6:33/M
113 Jeremy Folkerts Hudsonville Unity C 11 33 M 11-11 20:21.9 6:34/M
114 Austin Giles Belding 11 34 M 11-11 20:22.8 6:34/M
115 Tyler Bennett Howard City 11 35 M 11-11 20:31.5 6:37/M
116 Terry Bishop Chesaning 12 32 M 12-12 20:34.0 6:38/M
117 Cody Selden Portland 12 33 M 12-12 20:53.8 6:44/M
118 Caleb Coleman Zeeland West 9 10 M 1- 9 21:06.4 6:48/M
119 Hunter Foco Zeeland West 9 11 M 1- 9 21:16.6 6:52/M
120 Brent Burrows Zeeland West 9 12 M 1- 9 22:04.8 7:07/M
121 Sam Frink Ovid-Elsie 11 36 M 11-11 22:31.4 7:16/M
122 Mike Lukas Ovid-Elsie 11 37 M 11-11 22:34.0 7:17/M


*Overall place among males only


TEAM RESULTS

Fremont Finish Position - 1

Team Score (places): 65 Team Score (times): 1:25:15.5 Average Time: 17:03.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 469 Nick Butcher 12 1 1 16:02.4 16:02.4
2 473 Jake Featherstone 12 5 6 16:47.2 32:49.6
3 479 Tommy Jewett 12 13 19 17:11.1 50:00.8
4 483 Sam Schuiteman 12 15 34 17:20.6 1:07:21.4
5 472 Calvin Crowley 11 31 65 17:54.1 1:25:15.5
6 480 Josh Kreslins 11 42 107 18:06.5 1:43:22.1
7 466 Leo Botello 10 52 159 18:20.3 2:01:42.4

Ludington Finish Position - 2

Team Score (places): 75 Team Score (times): 1:26:16.7 Average Time: 17:15.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1045 Luke Johnson 10 4 4 16:29.3 16:29.3
2 1043 Evan Gomez 11 12 16 17:07.1 33:36.4
3 1049 Gabe Vanderwall 12 16 32 17:22.4 50:58.8
4 1050 Shaun Vanderwall 12 20 52 17:36.1 1:08:35.0
5 1047 Evan Parks 11 23 75 17:41.6 1:26:16.7
6 1048 Javier Ruiz 12 49 124 18:17.9 1:44:34.6
7 1039 Joe Burton 12 88 212 19:24.0 2:03:58.6

Benzie Central Finish Position - 3

Team Score (places): 113 Team Score (times): 1:27:45.4 Average Time: 17:33.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 57 William Huddleston 11 8 8 16:56.5 16:56.5
2 53 Travis Clous 11 11 19 17:05.8 34:02.3
3 54 Max Gaft 9 26 45 17:47.1 51:49.5
4 55 Ismael Halaweh 9 32 77 17:54.6 1:09:44.1
5 56 Andrew Hayden 9 36 113 18:01.3 1:27:45.4
6 61 Marcus Lonn 12 37 150 18:02.5 1:45:48.0
7 51 Dakota Chapman 11 57 207 18:31.9 2:04:19.9

Alma Finish Position - 4

Team Score (places): 144 Team Score (times): 1:28:49.5 Average Time: 17:45.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1529 Adam Sanchez 11 10 10 17:02.3 17:02.3
2 1520 Jason Farrar 12 24 34 17:42.1 34:44.4
3 1519 Eric Farrar 12 25 59 17:46.3 52:30.8
4 1526 Charlie Morey 11 35 94 18:00.6 1:10:31.4
5 1530 Kyle Schrauben 11 50 144 18:18.1 1:28:49.5
6 1527 Jake Morey 9 51 195 18:18.2 1:47:07.8
7 1522 Bruce Hubbard 11 76 271 19:09.4 2:06:17.3

Corunna Finish Position - 5

Team Score (places): 182 Team Score (times): 1:30:17.1 Average Time: 18:03.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 331 Beau Bremer 11 21 21 17:36.8 17:36.8
2 338 Brandon Francis 12 27 48 17:50.7 35:27.6
3 337 Cale Felker 12 30 78 17:53.0 53:20.7
4 345 Reilly Quinn 10 34 112 17:58.1 1:11:18.8
5 344 Cale Linabury 12 70 182 18:58.2 1:30:17.1
6 348 Justin Stout 10 87 269 19:21.9 1:49:39.1
7 333 Kevin Davis 12 104 373 20:13.8 2:09:52.9

Coopersville Finish Position - 6

Team Score (places): 206 Team Score (times): 1:30:25.4 Average Time: 18:05.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1554 Alex Melinn 11 14 14 17:18.9 17:18.9
2 1555 Alex Wooning 10 17 31 17:26.3 34:45.2
3 1556 Alex Drew 11 46 77 18:10.7 52:55.9
4 1557 Alex Hunter 10 47 124 18:11.9 1:11:07.9
5 1558 Dylan Powers 12 82 206 19:17.5 1:30:25.4
6 1559 Joe Schlatter 12 85 291 19:19.7 1:49:45.1

Monroe Jefferson Finish Position - 7

Team Score (places): 211 Team Score (times): 1:30:35.3 Average Time: 18:07.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1108 John Webb 12 6 6 16:53.6 16:53.6
2 1104 Tony Morrow 10 33 39 17:56.6 34:50.3
3 1105 Ryan Regan 11 41 80 18:06.3 52:56.6
4 1107 Ryan Rhodes 11 54 134 18:29.0 1:11:25.6
5 1102 Andrew Anderson 10 77 211 19:09.6 1:30:35.3

Big Rapids Finish Position - 8

Team Score (places): 217 Team Score (times): 1:29:55.9 Average Time: 17:59.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 86 Clark Ruiz 10 3 3 16:17.9 16:17.9
2 88 Nik Schroeder 11 44 47 18:08.5 34:26.5
3 90 Ben Shaffer 10 48 95 18:13.5 52:40.0
4 87 Lukas Schroeder 11 58 153 18:33.1 1:11:13.1
5 84 Jon Herrick 11 64 217 18:42.7 1:29:55.9
6 82 Ethan Goodman 10 95 312 19:42.5 1:49:38.4
7 80 Zack Cox 10 101 413 20:04.8 2:09:43.3

Middleville Thornapple Kellogg Finish Position - 9

Team Score (places): 247 Team Score (times): 1:31:05.3 Average Time: 18:13.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2251 Dustin Brummel 11 2 2 16:17.3 16:17.3
2 2256 Carl Olsen 11 22 24 17:38.2 33:55.6
3 2255 Austin Lavire 10 63 87 18:41.2 52:36.8
4 2250 Dominic Bierenga 12 74 161 19:07.2 1:11:44.0
5 2259 Adam Sinclair 11 86 247 19:21.2 1:31:05.3
6 2252 Troy Dunkelberger 11 92 339 19:28.5 1:50:33.8
7 2258 Nate Seifert 11 93 432 19:30.3 2:10:04.1

Grant Finish Position - 10

Team Score (places): 259 Team Score (times): 1:31:49.8 Average Time: 18:21.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2366 Kylie Starr 0 7 7 16:54.5 16:54.5
2 2360 Nick Ellison 0 43 50 18:07.9 35:02.4
3 2359 Garrett Carr 0 59 109 18:34.8 53:37.3
4 2363 Chad Jensen 0 67 176 18:53.8 1:12:31.1
5 2364 Josh Kooistra 0 83 259 19:18.6 1:31:49.8
6 2367 Wyatt Williams 0 94 353 19:36.1 1:51:26.0
7 2362 Reed Isenhart 0 103 456 20:08.3 2:11:34.3

Belding Finish Position - 11

Team Score (places): 291 Team Score (times): 1:32:57.6 Average Time: 18:35.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 20 Colton Klapko 11 38 38 18:03.1 18:03.1
2 19 Mitchell Jenks 10 55 93 18:29.4 36:32.6
3 26 Sam Syrjala 9 56 149 18:30.6 55:03.2
4 14 Justin Belding 10 61 210 18:38.0 1:13:41.2
5 23 Derek Nichoson 12 81 291 19:16.3 1:32:57.6
6 15 Hunter Brown 12 90 381 19:25.7 1:52:23.3
7 18 Austin Giles 11 107 488 20:21.9 2:12:45.3

Spring Lake Finish Position - 12

Team Score (places): 311 Team Score (times): 1:33:42.8 Average Time: 18:44.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1394 Cole Andrew 10 29 29 17:51.2 17:51.2
2 1401 Connor Galligan 10 60 89 18:37.8 36:29.1
3 1402 Ryan Galligan 10 68 157 18:54.6 55:23.7
4 1409 Chris Velarde 11 75 232 19:09.0 1:14:32.7
5 1408 Jesse Ruter 10 79 311 19:10.1 1:33:42.8
6 1406 Tom Kordupel 10 80 391 19:13.8 1:52:56.7
7 1396 Connor Bolthouse 9 97 488 19:48.5 2:12:45.3

Hudsonville Unity Christian Finish Position - 13

Team Score (places): 321 Team Score (times): 1:33:58.3 Average Time: 18:47.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 839 Zak Vruwink 12 9 9 16:57.2 16:57.2
2 838 Max Vruwink 10 71 80 19:05.1 36:02.3
3 824 Justin Dykema 11 72 152 19:05.3 55:07.7
4 840 Trent Witte 10 73 225 19:06.8 1:14:14.5
5 836 Tony Vandyke 10 96 321 19:43.7 1:33:58.3
6 827 Brandon Geers 9 100 421 19:59.8 1:53:58.1
7 826 Jeremy Folkerts 11 106 527 20:19.2 2:14:17.4

Howard City Finish Position - 14

Team Score (places): 323 Team Score (times): 1:34:22.9 Average Time: 18:52.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1610 Andrew Jason 12 19 19 17:32.9 17:32.9
2 1614 Keegan Brewster 11 53 72 18:26.8 35:59.7
3 1611 Justin Gray 12 65 137 18:50.5 54:50.2
4 1621 Trent Slavens 10 78 215 19:09.9 1:14:00.1
5 1613 Tyler Bennett 11 108 323 20:22.8 1:34:22.9

Zeeland West Finish Position - 15

Team Score (places): 349 Team Score (times): 1:36:40.1 Average Time: 19:20.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1515 Charlie Lewis 12 18 18 17:29.9 17:29.9
2 1514 Lash Jamin 10 28 46 17:51.0 35:20.9
3 1516 Andrew Waldron 10 84 130 19:18.8 54:39.8
4 1512 Caleb Coleman 9 109 239 20:53.8 1:15:33.7
5 1513 Hunter Foco 9 110 349 21:06.4 1:36:40.1
6 1511 Brent Burrows 9 111 460 21:16.6 1:57:56.8

Ovid-Elsie Finish Position - 16

Team Score (places): 350 Team Score (times): 1:35:05.6 Average Time: 19:01.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1205 Luke Hurst 10 40 40 18:05.9 18:05.9
2 1206 Tyler Jensen 10 45 85 18:09.0 36:14.9
3 1203 Marc Hoffmann 12 62 147 18:40.5 54:55.5
4 1199 Trenton Garlock 12 98 245 19:52.3 1:14:47.8
5 1202 Dylan Heeney 11 105 350 20:17.8 1:35:05.6
6 1198 Sam Frink 11 112 462 22:04.8 1:57:10.4
7 1207 Mike Lukas 11 113 575 22:31.4 2:19:41.9

Newaygo Finish Position - 17

Team Score (places): 354 Team Score (times): 1:34:44.3 Average Time: 18:56.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1165 Trevor McCready 11 39 39 18:04.5 18:04.5
2 1162 Max Henderson 11 66 105 18:51.8 36:56.4
3 1167 Coley Newton 10 69 174 18:56.3 55:52.7
4 1163 Zac Hunter 10 89 263 19:25.1 1:15:17.8
5 1171 Darick Wilson 9 91 354 19:26.4 1:34:44.3
6 1170 Troy Ross 12 99 453 19:54.1 1:54:38.4
7 1161 Grant Denzer 10 102 555 20:07.8 2:14:46.2

Chesaning Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2096 Trevor Denton 12 Less Than 5 16:00.7 16:00.7
2 2099 Colton Eurich 11 Less Than 5 18:44.1 34:44.9
3 2101 Zach Mose 12 Less Than 5 19:49.8 54:34.7
4 2102 Terry Bishop 12 Less Than 5 20:31.5 1:15:06.2

Portland Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1811 Jared Krausz 10 Less Than 5 17:50.2 17:50.2
2 1814 Ralph Warfield 12 Less Than 5 17:56.1 35:46.4
3 1812 Alex Pung 10 Less Than 5 18:14.1 54:00.5
4 1813 Cody Selden 12 Less Than 5 20:34.0 1:14:34.6

Providence Christian Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 485 Nick Vanderkooi 10 Less Than 5 16:35.8 16:35.8


Boys gold division

INDIVIDUAL

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Josh Kersjes Calvin Christian 11 1 M 11-11 16:21.1 5:16/M
2 Brayden Border St. Louis 12 1 M 12-12 16:26.7 5:18/M
3 Zac Nowicki Calvin Christian 10 1 M 10-10 16:30.3 5:19/M
4 Simon Reidsma Calvin Christian 11 2 M 11-11 16:36.1 5:21/M
5 Jimmy Hicks Lansing Catholic 11 3 M 11-11 16:39.8 5:22/M
6 Zachary Zingsheim Lansing Catholic 11 4 M 11-11 16:45.9 5:24/M
7 Tyler Harrison Leslie 11 5 M 11-11 16:46.7 5:25/M
8 Bryce Stroede Hanover-Horton 10 2 M 10-10 16:52.8 5:26/M
9 Steven Haagsma Calvin Christian 12 2 M 12-12 17:01.7 5:29/M
10 Matt Konieczki Hanover-Horton 12 3 M 12-12 17:04.2 5:30/M
11 Michael Myers Kalamazoo Hackett 10 3 M 10-10 17:13.9 5:33/M
12 Austin Winter Lansing Catholic 11 6 M 11-11 17:15.7 5:34/M
13 Joe Marrah Lansing Catholic 11 7 M 11-11 17:15.9 5:34/M
14 Stephen Merchant Ithaca 10 4 M 10-10 17:17.1 5:35/M
15 Jose Dominguez Wyoming Lee H.S. 12 4 M 12-12 17:18.2 5:35/M
16 Andrew Plude Charlevoix 11 8 M 11-11 17:19.1 5:35/M
17 Lucas Combs Clare 10 5 M 10-10 17:19.3 5:35/M
18 Tanner Vida Clare 11 9 M 11-11 17:25.6 5:37/M
19 Peter Herzog Kalamazoo Hackett 12 5 M 12-12 17:30.0 5:39/M
20 Jonathan Harper Clare 11 10 M 11-11 17:31.4 5:39/M
21 Andrew Rylaarsdam Calvin Christian 10 6 M 10-10 17:32.9 5:39/M
22 Kaleb Coston Ithaca 10 7 M 10-10 17:37.7 5:41/M
23 Eric Buday Charlevoix 12 6 M 12-12 17:41.3 5:42/M
24 Jake Holovka Kent City 12 7 M 12-12 17:47.9 5:44/M
25 Ryan Busse Kent City 10 8 M 10-10 17:48.7 5:45/M
26 Nate Warriner Lansing Catholic 10 9 M 10-10 17:52.4 5:46/M
27 Jacob Hop Calvin Christian 10 10 M 10-10 17:52.9 5:46/M
28 Brandon Frank Clare 10 11 M 10-10 17:53.6 5:46/M
29 Jon Clore Hanover-Horton 12 8 M 12-12 17:53.9 5:46/M
30 Austin Elluru Kalamazoo Hackett 11 11 M 11-11 17:57.4 5:47/M
31 Kaleb Baublitz Ithaca 10 12 M 10-10 17:57.9 5:47/M
32 Tyler Craig Carson City-Crystal 9 1 M 1- 9 17:59.6 5:48/M
33 Kyle Busse Kent City 10 13 M 10-10 18:04.4 5:50/M
34 Hunter Nivison Clare 9 2 M 1- 9 18:06.9 5:50/M
35 Spencer Lebel Lansing Catholic 9 3 M 1- 9 18:10.0 5:52/M
36 Alik Helms Ithaca 10 14 M 10-10 18:18.2 5:54/M
37 Jacob Lambrecht Ithaca 12 9 M 12-12 18:20.1 5:55/M
38 Dylan Sundberg Elk Rapids 12 10 M 12-12 18:20.7 5:55/M
39 Jackson Buday Charlevoix 9 4 M 1- 9 18:24.0 5:56/M
40 Matt Subject Leslie 9 5 M 1- 9 18:25.8 5:56/M
41 Mitchell Lebel Lansing Catholic 12 11 M 12-12 18:28.4 5:57/M
42 Jonah Mathieu Kalamazoo Hackett 11 12 M 11-11 18:34.5 5:59/M
43 Charlie Stack Ithaca 12 12 M 12-12 18:35.9 6:00/M
44 Connor Bresnahan Kalamazoo Hackett 10 15 M 10-10 18:36.7 6:00/M
45 Alex Gooch Charlevoix 11 13 M 11-11 18:37.9 6:00/M
46 Vinnie Vonlau Charlevoix 11 14 M 11-11 18:38.9 6:01/M
47 Joe Benedict Maple Valley 12 13 M 12-12 18:44.1 6:03/M
48 Chase Tropf Leslie 12 14 M 12-12 18:49.2 6:04/M
49 Avery Smally Ithaca 10 16 M 10-10 18:51.2 6:05/M
50 Brad Erbes Kent City 11 15 M 11-11 18:51.5 6:05/M
51 Dylan Rockafellow St. Louis 11 16 M 11-11 18:58.5 6:07/M
52 Jeremy Craft Kent City 11 17 M 11-11 18:59.8 6:07/M
53 Dan Simonds Kalamazoo Hackett 10 17 M 10-10 19:02.1 6:08/M
54 Kent House St. Louis 12 15 M 12-12 19:02.6 6:08/M
55 Chris Young Charlevoix 10 18 M 10-10 19:05.7 6:09/M
56 Tony Fulk Charlevoix 12 16 M 12-12 19:05.9 6:09/M
57 Isaac Pringle Hanover-Horton 10 19 M 10-10 19:06.2 6:10/M
58 Triston Rudolph Charlevoix 9 6 M 1- 9 19:07.0 6:10/M
59 Alex Filiputti Kalamazoo Hackett 10 20 M 10-10 19:07.9 6:10/M
60 Tim Rood Kent City 12 17 M 12-12 19:08.9 6:10/M
61 C.j. Rice Charlevoix 9 7 M 1- 9 19:14.6 6:12/M
62 Jacob Ball Wyoming Lee H.S. 11 18 M 11-11 19:17.6 6:13/M
63 Justin Gibbs Leslie 11 19 M 11-11 19:25.0 6:16/M
64 Jake Williamson Carson City-Crystal 12 18 M 12-12 19:26.7 6:16/M
65 Ryan Gillette Fennville 11 20 M 11-11 19:28.2 6:17/M
66 Josh Steckelberg Leslie 11 21 M 11-11 19:29.5 6:17/M
67 Robert Dean Morley-Stanwood 11 22 M 11-11 19:30.1 6:17/M
68 Kyle Brumm Maple Valley 9 8 M 1- 9 19:32.3 6:18/M
69 Caleb Geselman Carson City-Crystal 10 21 M 10-10 19:33.6 6:18/M
70 Shawn Bell St. Louis 10 22 M 10-10 19:35.6 6:19/M
71 Max Isler Hanover-Horton 11 23 M 11-11 19:35.7 6:19/M
72 Brian Shutler Charlevoix 12 19 M 12-12 19:41.4 6:21/M
73 Cody Davis Leslie 10 23 M 10-10 19:42.2 6:21/M
74 Jacob Sherwood St. Louis 12 20 M 12-12 19:45.5 6:22/M
75 Luis Mendoza Fennville 11 24 M 11-11 19:49.1 6:24/M
76 Trent Mikek St. Louis 12 21 M 12-12 19:51.2 6:24/M
77 Zak Mudge Hanover-Horton 11 25 M 11-11 19:52.1 6:25/M
78 Matt Alpin Clare 11 26 M 11-11 19:52.3 6:25/M
79 Ben Hazard Hanover-Horton 10 24 M 10-10 19:59.0 6:27/M
80 Lucas McCrackin Carson City-Crystal 10 25 M 10-10 20:01.3 6:27/M
81 Alex Ball Wyoming Lee H.S. 10 26 M 10-10 20:10.4 6:30/M
82 Jacob Picardat Wyoming Kelloggsvil 11 27 M 11-11 20:11.7 6:31/M
83 Sam Benedict Maple Valley 9 9 M 1- 9 20:11.9 6:31/M
84 William Jeakle Charlevoix 11 28 M 11-11 20:13.6 6:31/M
85 Tyler Brumm Maple Valley 11 29 M 11-11 20:14.7 6:32/M
86 Micah Bromley Maple Valley 9 10 M 1- 9 20:17.2 6:33/M
87 Riley Crawford Clare 10 27 M 10-10 20:18.9 6:33/M
88 Andrew Cullison Elk Rapids 10 28 M 10-10 20:21.8 6:34/M
89 Corey Monroe St. Louis 12 22 M 12-12 20:24.5 6:35/M
90 Terrance Reid Wyoming Kelloggsvil 12 23 M 12-12 20:40.5 6:40/M
91 Justus Pinckney Calvin Christian 11 30 M 11-11 20:42.8 6:41/M
92 Daniel Pedroza Wyoming Lee H.S. 11 31 M 11-11 20:43.8 6:41/M
93 Darius France Maple Valley 10 29 M 10-10 20:51.1 6:44/M
94 Justin Keller Leslie 9 11 M 1- 9 20:52.2 6:44/M
95 Austin Hogan Carson City-Crystal 12 24 M 12-12 21:09.6 6:49/M
96 Spencer Vansickle Morley-Stanwood 12 25 M 12-12 21:20.8 6:53/M
97 Cameron Poisson Wyoming Lee H.S. 9 12 M 1- 9 21:32.9 6:57/M
98 Aaron Duckworth Charlevoix 10 30 M 10-10 21:38.1 6:59/M
99 Nathaniel Vanderploeg Wyoming Kelloggsvil 12 26 M 12-12 21:43.1 7:00/M
100 Dylan Kosaski Morley-Stanwood 12 27 M 12-12 21:50.1 7:03/M

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
101 Devin Wilcox Wyoming Kelloggsvil 11 32 M 11-11 22:12.9 7:10/M
102 Steven Nguyen Wyoming Kelloggsvil 11 33 M 11-11 22:13.4 7:10/M
103 Garrett Gosselin Elk Rapids 10 31 M 10-10 22:18.6 7:12/M
104 Eric Campbell Carson City-Crystal 10 32 M 10-10 22:19.5 7:12/M
105 Adam Voigt Maple Valley 9 13 M 1- 9 22:44.1 7:20/M
106 Jordan Jelinek Charlevoix 10 33 M 10-10 22:55.6 7:24/M
107 Reid Sexton Fennville 12 28 M 12-12 23:05.3 7:27/M
108 Kenny Hillamen Morley-Stanwood 11 34 M 11-11 23:10.0 7:28/M
109 Ben Lalone Elk Rapids 12 29 M 12-12 23:38.1 7:37/M
110 Kirk Achayra Charlevoix 11 35 M 11-11 23:41.0 7:38/M
111 Tom Willemsen Wyoming Kelloggsvil 12 30 M 12-12 23:58.8 7:44/M
112 Dylan Peacock Morley-Stanwood 10 34 M 10-10 24:25.5 7:53/M
113 Travis Marks Elk Rapids 12 31 M 12-12 24:31.3 7:55/M
114 Logan McClintic Carson City-Crystal 11 36 M 11-11 24:56.8 8:03/M
115 Ben Carr Morley-Stanwood 12 32 M 12-12 25:13.5 8:08/M
116 Hunter Beveridge Wyoming Kelloggsvil 9 14 M 1- 9 27:47.5 8:58/M


*Overall place among males only

TEAM RESULTS

Calvin Christian Finish Position - 1

Team Score (places): 38 Team Score (times): 1:24:02.2 Average Time: 16:48.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 707 Josh Kersjes 11 1 1 16:21.1 16:21.1
2 714 Zac Nowicki 10 3 4 16:30.3 32:51.4
3 718 Simon Reidsma 11 4 8 16:36.1 49:27.6
4 705 Steven Haagsma 12 9 17 17:01.7 1:06:29.3
5 720 Andrew Rylaarsdam 10 21 38 17:32.9 1:24:02.2
6 706 Jacob Hop 10 27 65 17:52.9 1:41:55.1
7 717 Justus Pinckney 11 85 150 20:42.8 2:02:38.0

Lansing Catholic Finish Position - 2

Team Score (places): 62 Team Score (times): 1:25:49.8 Average Time: 17:09.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 979 Jimmy Hicks 11 5 5 16:39.8 16:39.8
2 996 Zachary Zingsheim 11 6 11 16:45.9 33:25.7
3 995 Austin Winter 11 12 23 17:15.7 50:41.5
4 984 Joe Marrah 11 13 36 17:15.9 1:07:57.4
5 992 Nate Warriner 10 26 62 17:52.4 1:25:49.8
6 983 Spencer Lebel 9 35 97 18:10.0 1:43:59.8
7 982 Mitchell Lebel 12 41 138 18:28.4 2:02:28.3

Clare Finish Position - 3

Team Score (places): 117 Team Score (times): 1:28:17.0 Average Time: 17:39.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 298 Lucas Combs 10 17 17 17:19.3 17:19.3
2 304 Tanner Vida 11 18 35 17:25.6 34:45.0
3 301 Jonathan Harper 11 20 55 17:31.4 52:16.4
4 300 Brandon Frank 10 28 83 17:53.6 1:10:10.0
5 303 Hunter Nivison 9 34 117 18:06.9 1:28:17.0
6 297 Matt Alpin 11 73 190 19:52.3 1:48:09.3
7 299 Riley Crawford 10 81 271 20:18.9 2:08:28.2

Ithaca Finish Position - 4

Team Score (places): 140 Team Score (times): 1:29:31.2 Average Time: 17:54.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 883 Stephen Merchant 10 14 14 17:17.1 17:17.1
2 877 Kaleb Coston 10 22 36 17:37.7 34:54.8
3 876 Kaleb Baublitz 10 31 67 17:57.9 52:52.8
4 880 Alik Helms 10 36 103 18:18.2 1:11:11.0
5 882 Jacob Lambrecht 12 37 140 18:20.1 1:29:31.2
6 885 Charlie Stack 12 43 183 18:35.9 1:48:07.1
7 884 Avery Smally 10 49 232 18:51.2 2:06:58.4

Kalamazoo Hackett Finish Position - 5

Team Score (places): 146 Team Score (times): 1:29:52.8 Average Time: 17:58.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 923 Michael Myers 10 11 11 17:13.9 17:13.9
2 919 Peter Herzog 12 19 30 17:30.0 34:44.0
3 912 Austin Elluru 11 30 60 17:57.4 52:41.5
4 922 Jonah Mathieu 11 42 102 18:34.5 1:11:16.1
5 909 Connor Bresnahan 10 44 146 18:36.7 1:29:52.8
6 924 Dan Simonds 10 53 199 19:02.1 1:48:55.0
7 914 Alex Filiputti 10 58 257 19:07.9 2:08:02.9

Charlevoix Finish Position - 6

Team Score (places): 169 Team Score (times): 1:30:41.4 Average Time: 18:08.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 251 Andrew Plude 11 16 16 17:19.1 17:19.1
2 244 Eric Buday 12 23 39 17:41.3 35:00.5
3 245 Jackson Buday 9 39 78 18:24.0 53:24.5
4 248 Alex Gooch 11 45 123 18:37.9 1:12:02.5
5 255 Vinnie Vonlau 11 46 169 18:38.9 1:30:41.4
6 256 Chris Young 10 55 224 19:05.7 1:49:47.1
7 247 Tony Fulk 12 56 280 19:05.9 2:08:53.1
8 253 Triston Rudolph 9 More Than 7 19:07.0 2:28:00.1
9 252 C.j. Rice 9 More Than 7 19:14.6 2:47:14.8
10 254 Brian Shutler 12 More Than 7 19:41.4 3:06:56.2
11 249 William Jeakle 11 More Than 7 20:13.6 3:27:09.8
12 246 Aaron Duckworth 10 More Than 7 21:38.1 3:48:47.9
13 250 Jordan Jelinek 10 More Than 7 22:55.6 4:11:43.6
14 243 Kirk Achayra 11 More Than 7 23:41.0 4:35:24.6

Hanover-Horton Finish Position - 7

Team Score (places): 172 Team Score (times): 1:30:33.0 Average Time: 18:06.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2053 Bryce Stroede 10 8 8 16:52.8 16:52.8
2 2046 Matt Konieczki 12 10 18 17:04.2 33:57.1
3 2039 Jon Clore 12 29 47 17:53.9 51:51.0
4 2050 Isaac Pringle 10 57 104 19:06.2 1:10:57.2
5 2043 Max Isler 11 68 172 19:35.7 1:30:33.0
6 2048 Zak Mudge 11 72 244 19:52.1 1:50:25.2
7 2042 Ben Hazard 10 74 318 19:59.0 2:10:24.2

Kent City Finish Position - 8

Team Score (places): 184 Team Score (times): 1:31:32.5 Average Time: 18:18.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 945 Jake Holovka 12 24 24 17:47.9 17:47.9
2 941 Ryan Busse 10 25 49 17:48.7 35:36.6
3 940 Kyle Busse 10 33 82 18:04.4 53:41.1
4 943 Brad Erbes 11 50 132 18:51.5 1:12:32.6
5 942 Jeremy Craft 11 52 184 18:59.8 1:31:32.5
6 946 Tim Rood 12 59 243 19:08.9 1:50:41.4

Leslie Finish Position - 9

Team Score (places): 219 Team Score (times): 1:32:56.4 Average Time: 18:35.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1018 Tyler Harrison 11 7 7 16:46.7 16:46.7
2 1021 Matt Subject 9 40 47 18:25.8 35:12.6
3 1023 Chase Tropf 12 48 95 18:49.2 54:01.8
4 1016 Justin Gibbs 11 61 156 19:25.0 1:13:26.8
5 1020 Josh Steckelberg 11 63 219 19:29.5 1:32:56.4
6 1014 Cody Davis 10 69 288 19:42.2 1:52:38.7
7 1019 Justin Keller 9 88 376 20:52.2 2:13:30.9

St. Louis Finish Position - 10

Team Score (places): 244 Team Score (times): 1:33:49.0 Average Time: 18:45.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1454 Brayden Border 12 2 2 16:26.7 16:26.7
2 1460 Dylan Rockafellow 11 51 53 18:58.5 35:25.3
3 1455 Kent House 12 54 107 19:02.6 54:27.9
4 1453 Shawn Bell 10 67 174 19:35.6 1:14:03.5
5 1461 Jacob Sherwood 12 70 244 19:45.5 1:33:49.0
6 1458 Trent Mikek 12 71 315 19:51.2 1:53:40.2
7 1459 Corey Monroe 12 83 398 20:24.5 2:14:04.8

Carson City-Crystal Finish Position - 11

Team Score (places): 324 Team Score (times): 1:38:11.0 Average Time: 19:38.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 193 Tyler Craig 9 32 32 17:59.6 17:59.6
2 198 Jake Williamson 12 62 94 19:26.7 37:26.3
3 194 Caleb Geselman 10 66 160 19:33.6 57:00.0
4 197 Lucas McCrackin 10 75 235 20:01.3 1:17:01.3
5 195 Austin Hogan 12 89 324 21:09.6 1:38:11.0
6 192 Eric Campbell 10 97 421 22:19.5 2:00:30.5
7 196 Logan McClintic 11 104 525 24:56.8 2:25:27.3

Wyoming Lee H.S. Finish Position - 12

Team Score (places): 328 Team Score (times): 1:39:03.1 Average Time: 19:48.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2065 Jose Dominguez 12 15 15 17:18.2 17:18.2
2 2064 Jacob Ball 11 60 75 19:17.6 36:35.8
3 2063 Alex Ball 10 76 151 20:10.4 56:46.3
4 2066 Daniel Pedroza 11 86 237 20:43.8 1:17:30.1
5 2067 Cameron Poisson 9 91 328 21:32.9 1:39:03.1

Maple Valley Finish Position - 13

Team Score (places): 349 Team Score (times): 1:39:00.4 Average Time: 19:48.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1060 Joe Benedict 12 47 47 18:44.1 18:44.1
2 1063 Kyle Brumm 9 65 112 19:32.3 38:16.4
3 1061 Sam Benedict 9 78 190 20:11.9 58:28.4
4 1064 Tyler Brumm 11 79 269 20:14.7 1:18:43.2
5 1062 Micah Bromley 9 80 349 20:17.2 1:39:00.4
6 1065 Darius France 10 87 436 20:51.1 1:59:51.6
7 1066 Adam Voigt 9 98 534 22:44.1 2:22:35.7

Elk Rapids Finish Position - 14

Team Score (places): 419 Team Score (times): 1:49:10.6 Average Time: 21:50.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1809 Dylan Sundberg 12 38 38 18:20.7 18:20.7
2 1805 Andrew Cullison 10 82 120 20:21.8 38:42.5
3 1806 Garrett Gosselin 10 96 216 22:18.6 1:01:01.2
4 1807 Ben Lalone 12 100 316 23:38.1 1:24:39.3
5 1808 Travis Marks 12 103 419 24:31.3 1:49:10.6

Wyoming Kelloggsville Finish Position - 15

Team Score (places): 442 Team Score (times): 1:47:01.8 Average Time: 21:24.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1498 Jacob Picardat 11 77 77 20:11.7 20:11.7
2 1499 Terrance Reid 12 84 161 20:40.5 40:52.3
3 1501 Nathaniel Vanderploeg 12 92 253 21:43.1 1:02:35.4
4 1502 Devin Wilcox 11 94 347 22:12.9 1:24:48.4
5 1497 Steven Nguyen 11 95 442 22:13.4 1:47:01.8
6 1503 Tom Willemsen 12 101 543 23:58.8 2:11:00.7
7 1496 Hunter Beveridge 9 106 649 27:47.5 2:38:48.3

Morley-Stanwood Finish Position - 16

Team Score (places): 448 Team Score (times): 1:50:16.7 Average Time: 22:03.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2076 Robert Dean 11 64 64 19:30.1 19:30.1
2 2081 Spencer Vansickle 12 90 154 21:20.8 40:50.9
3 2078 Dylan Kosaski 12 93 247 21:50.1 1:02:41.0
4 2077 Kenny Hillamen 11 99 346 23:10.0 1:25:51.1
5 2079 Dylan Peacock 10 102 448 24:25.5 1:50:16.7
6 2075 Ben Carr 12 105 553 25:13.5 2:15:30.2

Fennville Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1852 Ryan Gillette 11 Less Than 5 19:28.2 19:28.2
2 1856 Luis Mendoza 11 Less Than 5 19:49.1 39:17.3
3 1859 Reid Sexton 12 Less Than 5 23:05.3 1:02:22.6

Boys blue division

INDIVIDUAL

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Kyle Tait Big Rapids Crossroa 12 1 M 12-12 16:00.7 5:10/M
2 Matt Peacock Hesperia 12 2 M 12-12 16:32.9 5:20/M
3 Noah Haverdink Hudsonville Freedom 12 3 M 12-12 16:37.4 5:22/M
4 Casey Voisin Mt. Pleasant Sacred 11 1 M 11-11 16:41.2 5:23/M
5 Andrew Dilernia Potterville 12 4 M 12-12 16:50.6 5:26/M
6 Sean Kelly Saugatuck 10 1 M 10-10 16:53.7 5:27/M
7 Mathias Waterstradt Nrth Muskegon 11 2 M 11-11 17:01.7 5:29/M
8 Jacob Chovaz Nrth Muskegon 10 2 M 10-10 17:04.0 5:30/M
9 Jeff Cherry Hesperia 11 3 M 11-11 17:08.0 5:32/M
10 Nate Hart Bellevue 12 5 M 12-12 17:10.0 5:32/M
11 David Zinger Evart 10 3 M 10-10 17:11.2 5:33/M
12 Joe Potter Nrth Muskegon 12 6 M 12-12 17:12.7 5:33/M
13 Nate Silvey NrthPointe Christia 9 1 M 1- 9 17:13.4 5:33/M
14 Zach Kerr Saugatuck 10 4 M 10-10 17:13.5 5:33/M
15 Ryan O'Keefe Nrth Muskegon 12 7 M 12-12 17:17.9 5:35/M
16 Todd Krieger Holland Black River 12 8 M 12-12 17:18.1 5:35/M
17 Dan Hausler NrthPointe Christia 10 5 M 10-10 17:19.5 5:35/M
18 Joey Hausler NrthPointe Christia 12 9 M 12-12 17:20.8 5:35/M
19 Tony Knop Saranac 12 10 M 12-12 17:21.3 5:36/M
20 Alex Benham Nrth Muskegon 11 4 M 11-11 17:21.9 5:36/M
21 Charlie Clark Beal City 10 6 M 10-10 17:26.5 5:37/M
22 Greg Trierweiler Pewamo-West 10 7 M 10-10 17:29.2 5:38/M
23 Logan Hammer Evart 10 8 M 10-10 17:30.5 5:39/M
24 Tim Young Saranac 10 9 M 10-10 17:31.7 5:39/M
25 Kelly Simmons Holton 11 5 M 11-11 17:35.6 5:40/M
26 Kyle Hardy Potterville 11 6 M 11-11 17:38.7 5:41/M
27 Antonio Millitello Evart 11 7 M 11-11 17:39.6 5:42/M
28 Tyler Larson Potterville 11 8 M 11-11 17:43.0 5:43/M
29 Kenny Vandenberg NrthPointe Christia 12 11 M 12-12 17:44.0 5:43/M
30 Brandon Nichols Evart 12 12 M 12-12 17:48.7 5:45/M
31 Thayer Lowe Nrth Muskegon 11 9 M 11-11 17:48.8 5:45/M
32 Cameron Jones Holland Black River 10 10 M 10-10 17:49.1 5:45/M
33 Norman Emineth Potterville 10 11 M 10-10 17:51.8 5:45/M
34 John Wierenga Hudsonville Freedom 12 13 M 12-12 17:52.1 5:46/M
35 Jesse Corbat Breckenridge 10 12 M 10-10 17:52.8 5:46/M
36 Kyle Lamb Potterville 12 14 M 12-12 17:54.1 5:46/M
37 Brad Wirth Pewamo-West 12 15 M 12-12 17:55.1 5:47/M
38 Max Hodges Evart 9 2 M 1- 9 17:58.0 5:48/M
39 Tyler Spencley Holland Black River 11 10 M 11-11 17:59.5 5:48/M
40 Paul Barber McBain 11 11 M 11-11 18:00.7 5:48/M
41 Andrew Mumford Mt. Pleasant Sacred 11 12 M 11-11 18:01.7 5:49/M
42 Nathan Laduke Potterville 12 16 M 12-12 18:03.7 5:49/M
43 Grant Feldpausch Fowler 10 13 M 10-10 18:04.2 5:50/M
44 Matthew Sabo McBain 12 17 M 12-12 18:04.9 5:50/M
45 Chris Denman Vestaburg 12 18 M 12-12 18:07.4 5:51/M
46 Cooper Terry Mt. Pleasant Sacred 9 3 M 1- 9 18:07.5 5:51/M
47 Heath Ahlers Mt. Pleasant Sacred 11 13 M 11-11 18:09.1 5:51/M
48 Nick Austin NrthPointe Christia 11 14 M 11-11 18:09.3 5:51/M
49 Josh Klein Fowler 12 19 M 12-12 18:10.3 5:52/M
50 Kurt Gulick Breckenridge 10 14 M 10-10 18:16.2 5:54/M
51 Nate Partee Breckenridge 10 15 M 10-10 18:17.3 5:54/M
52 John Girven Bear Lake 9 4 M 1- 9 18:23.9 5:56/M
53 Kevin Scharer Potterville 12 20 M 12-12 18:24.7 5:56/M
54 Joe Devinney NrthPointe Christia 11 15 M 11-11 18:25.9 5:56/M
55 Tony Fuller Bellevue 11 16 M 11-11 18:26.1 5:57/M
56 Pierce Barbot Grand River Prep 9 5 M 1- 9 18:26.3 5:57/M
57 Blake Thelen Pewamo-West 10 16 M 10-10 18:26.9 5:57/M
58 Peter Wissink Big Rapids Crossroa 11 17 M 11-11 18:27.6 5:57/M
59 Travess Smith Hesperia 9 6 M 1- 9 18:28.6 5:57/M
60 Travis Riedel McBain 12 21 M 12-12 18:32.3 5:59/M
61 Clayton Springer Saugatuck 9 7 M 1- 9 18:35.1 6:00/M
62 Joel Pennell Pewamo-West 10 17 M 10-10 18:37.7 6:00/M
63 Michael Bolton Hesperia 11 18 M 11-11 18:39.5 6:01/M
64 Zach Reiber Breckenridge 11 19 M 11-11 18:41.4 6:02/M
65 Nick Nielsen Hesperia 11 20 M 11-11 18:42.0 6:02/M
66 Abe Gillis Breckenridge 11 21 M 11-11 18:42.1 6:02/M
67 Alex Ringel Bear Lake 11 22 M 11-11 18:43.2 6:02/M
68 Sig Steiger Saugatuck 12 22 M 12-12 18:43.4 6:02/M
69 Layne Pollington McBain 9 8 M 1- 9 18:43.8 6:02/M
70 Ryan Pienta Bear Lake 12 23 M 12-12 18:44.1 6:03/M
71 Kevin Wohlfert Pewamo-West 12 24 M 12-12 18:44.4 6:03/M
72 Kyle Gulick Breckenridge 10 18 M 10-10 18:44.8 6:03/M
73 Tanner Droste Pewamo-West 9 9 M 1- 9 18:45.5 6:03/M
74 David Dantuma Big Rapids Crossroa 11 23 M 11-11 18:48.2 6:04/M
75 Parker Eldred Montabella 10 19 M 10-10 18:48.3 6:04/M
76 Paul Simpson Saranac 12 25 M 12-12 18:52.6 6:05/M
77 Andre Winters Creative Technologi 10 20 M 10-10 18:52.9 6:05/M
78 Matt Almond Holton 11 24 M 11-11 18:57.1 6:07/M
79 Tyler Groenwald Bear Lake 11 25 M 11-11 18:57.3 6:07/M
80 Ethan Hall Bellevue 12 26 M 12-12 18:58.8 6:07/M
81 Alex Odorico Saginaw Valley Luth 11 26 M 11-11 18:59.1 6:07/M
82 Stephen Koster NrthPointe Christia 10 21 M 10-10 19:00.1 6:08/M
83 Elton Clark Beal City 10 22 M 10-10 19:00.3 6:08/M
84 Erik Angerer Holland Black River 12 27 M 12-12 19:02.6 6:08/M
85 Galib Braschler Saugatuck 10 23 M 10-10 19:04.4 6:09/M
86 Alex Newton Evart 10 24 M 10-10 19:07.5 6:10/M
87 Brice Thelen Fowler 9 10 M 1- 9 19:07.7 6:10/M
88 Brandon Sinner W. MI Lutheran 12 28 M 12-12 19:09.6 6:11/M
89 Caleb Garner Montabella 12 29 M 12-12 19:10.7 6:11/M
90 Josh Bird Saugatuck 12 30 M 12-12 19:11.1 6:11/M
91 Jeremiah Wortz Creative Technologi 10 25 M 10-10 19:12.3 6:12/M
92 Jimmy English Mt. Pleasant Sacred 9 11 M 1- 9 19:13.5 6:12/M
93 Jordan Bates Hesperia 12 31 M 12-12 19:15.2 6:13/M
94 Kyle Nettler Bear Lake 11 27 M 11-11 19:16.0 6:13/M
95 Joshua Slottke Hudsonville Freedom 11 28 M 11-11 19:16.4 6:13/M
96 Jeff Spicer Creative Technologi 10 26 M 10-10 19:17.3 6:13/M
97 Nathen Vanderwall W. MI Lutheran 12 32 M 12-12 19:17.8 6:13/M
98 Shaun Collin Mt. Pleasant Sacred 10 27 M 10-10 19:18.1 6:14/M
99 Jeff Rumsey Hesperia 9 12 M 1- 9 19:18.5 6:14/M
100 Brian Flachs Evart 11 29 M 11-11 19:22.4 6:15/M

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
101 Nathan Chanski Hudsonville Freedom 11 30 M 11-11 19:23.8 6:15/M
102 Lewis Bartlett Bear Lake 12 33 M 12-12 19:28.1 6:17/M
103 Travis Blake Big Rapids Crossroa 12 34 M 12-12 19:31.3 6:18/M
104 Alex Schmidt Hudsonville Freedom 10 28 M 10-10 19:33.4 6:18/M
105 Garrett Race Saranac 10 29 M 10-10 19:39.2 6:20/M
106 James Broe Saugatuck 12 35 M 12-12 19:45.9 6:22/M
107 Nick Schulte Pewamo-West 12 36 M 12-12 19:50.2 6:24/M
108 David Irish-Empie Creative Technologi 12 37 M 12-12 19:50.4 6:24/M
109 Alexander Nawrocki Holland Black River 12 38 M 12-12 19:51.2 6:24/M
110 Tyler Demski Saranac 11 31 M 11-11 19:55.7 6:25/M
111 Jeremy Bos Nrth Muskegon 9 13 M 1- 9 19:57.0 6:26/M
112 Steven Verrett Bear Lake 11 32 M 11-11 20:02.0 6:28/M
113 Derek Sova Holton 11 33 M 11-11 20:02.2 6:28/M
114 Kyle Campbell Mt. Pleasant Sacred 10 30 M 10-10 20:05.6 6:29/M
115 Steven Jorgenson Saranac 10 31 M 10-10 20:08.6 6:30/M
116 Jacob Grover Vestaburg 10 32 M 10-10 20:10.3 6:30/M
117 Daniel Holobaugh W. MI Lutheran 12 39 M 12-12 20:11.5 6:31/M
118 Christian Watson Montabella 9 14 M 1- 9 20:15.8 6:32/M
119 Justus Griffith Saranac 11 34 M 11-11 20:26.7 6:35/M
120 Chase Maxson Bellevue 9 15 M 1- 9 20:31.7 6:37/M
121 Nathan Maldag Grand River Prep 9 16 M 1- 9 20:36.0 6:39/M
122 David Olgers Holland Black River 11 35 M 11-11 20:44.2 6:41/M
123 Hunter Maniez Fulton 11 36 M 11-11 20:45.3 6:42/M
124 Dylan Guernsey Fulton 11 37 M 11-11 20:51.4 6:44/M
125 Andrew Kettner Big Rapids Crossroa 11 38 M 11-11 20:52.9 6:44/M
126 Dakota Lobert Montabella 9 17 M 1- 9 20:55.8 6:45/M
127 Cody Williamson Vestaburg 11 39 M 11-11 21:06.7 6:48/M
128 Wyatt Richardson Vestaburg 11 40 M 11-11 21:08.0 6:49/M
129 Tyler Beachnau Bellevue 12 40 M 12-12 21:10.3 6:50/M
130 Keegan Krapohl Breckenridge 12 41 M 12-12 21:11.6 6:50/M
131 Vince Modert Hudsonville Freedom 10 33 M 10-10 21:16.4 6:52/M
132 Patrick Kettner Big Rapids Crossroa 9 18 M 1- 9 21:16.6 6:52/M
133 Steve Vanenk Creative Technologi 11 41 M 11-11 21:26.8 6:55/M
134 Austin Gracia Grand River Prep 11 42 M 11-11 21:31.9 6:56/M
135 Tanner Hansen Montabella 10 34 M 10-10 21:36.1 6:58/M
136 Thomas Ranney Montabella 11 43 M 11-11 21:49.3 7:02/M
137 Taylor Chappel Saginaw Valley Luth 12 42 M 12-12 22:17.3 7:11/M
138 Keifer Richardson Vestaburg 10 35 M 10-10 22:21.5 7:13/M
139 Anthony Waterbury Fulton 11 44 M 11-11 22:38.2 7:18/M
140 Josh Baragar Grand River Prep 9 19 M 1- 9 22:43.5 7:20/M
141 Josh Gani Grand River Prep 9 20 M 1- 9 22:49.3 7:22/M
142 Max Sweet McBain 10 36 M 10-10 22:50.9 7:22/M
143 Josh O'Dell Bellevue 10 37 M 10-10 22:52.2 7:23/M
144 Robert Rockwell Hudsonville Freedom 11 45 M 11-11 22:53.0 7:23/M
145 Kyle Peasley Vestaburg 10 38 M 10-10 22:54.1 7:23/M
146 Zach Bates Fulton 9 21 M 1- 9 22:57.1 7:24/M
147 MacKenzy Blair Fulton 11 46 M 11-11 23:03.6 7:26/M
148 Greg Vogel Saginaw Valley Luth 11 47 M 11-11 23:11.8 7:29/M
149 Austin Martin Fowler 9 22 M 1- 9 23:18.7 7:31/M
150 Jacob Mayle McBain 9 23 M 1- 9 23:37.4 7:37/M
151 Jared Bond W. MI Lutheran 9 24 M 1- 9 23:47.1 7:40/M
152 Travon Williams Grand River Prep 9 25 M 1- 9 24:19.4 7:51/M
153 Nick Raquepaw Saginaw Valley Luth 9 26 M 1- 9 24:48.0 8:00/M
154 Nathan Boswell Saginaw Valley Luth 11 48 M 11-11 25:07.9 8:06/M
155 Josh Hawk Holton 11 49 M 11-11 25:10.4 8:07/M
156 Matt Hoskins Creative Technologi 10 39 M 10-10 25:30.1 8:14/M
157 Eric Zeinstra Holland Black River 12 43 M 12-12 26:02.7 8:24/M
158 Ethan Guis W. MI Lutheran 9 27 M 1- 9 27:22.7 8:50/M


*Overall place among males only

TEAM RESULTS

Nrth Muskegon Finish Position - 1

Team Score (places): 62 Team Score (times): 1:25:58.4 Average Time: 17:11.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1186 Mathias Waterstradt 11 7 7 17:01.7 17:01.7
2 1182 Jacob Chovaz 10 8 15 17:04.0 34:05.7
3 1185 Joe Potter 12 12 27 17:12.7 51:18.5
4 1184 Ryan O'Keefe 12 15 42 17:17.9 1:08:36.4
5 1180 Alex Benham 11 20 62 17:21.9 1:25:58.4
6 1183 Thayer Lowe 11 29 91 17:48.8 1:43:47.3
7 1181 Jeremy Bos 9 104 195 19:57.0 2:03:44.3

Potterville Finish Position - 2

Team Score (places): 120 Team Score (times): 1:27:58.2 Average Time: 17:35.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1215 Andrew Dilernia 12 5 5 16:50.6 16:50.6
2 1217 Kyle Hardy 11 24 29 17:38.7 34:29.3
3 1223 Tyler Larson 11 26 55 17:43.0 52:12.3
4 1216 Norman Emineth 10 31 86 17:51.8 1:10:04.1
5 1222 Kyle Lamb 12 34 120 17:54.1 1:27:58.2
6 1221 Nathan Laduke 12 40 160 18:03.7 1:46:02.0
7 1226 Kevin Scharer 12 49 209 18:24.7 2:04:26.7

NrthPointe Christian Finish Position - 3

Team Score (places): 120 Team Score (times): 1:27:47.2 Average Time: 17:33.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 659 Nate Silvey 9 13 13 17:13.4 17:13.4
2 653 Dan Hausler 10 17 30 17:19.5 34:32.9
3 654 Joey Hausler 12 18 48 17:20.8 51:53.8
4 662 Kenny Vandenberg 12 27 75 17:44.0 1:09:37.8
5 651 Nick Austin 11 45 120 18:09.3 1:27:47.2
6 652 Joe Devinney 11 50 170 18:25.9 1:46:13.1
7 656 Stephen Koster 10 77 247 19:00.1 2:05:13.3

Evart Finish Position - 4

Team Score (places): 122 Team Score (times): 1:28:08.2 Average Time: 17:37.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2267 David Zinger 10 11 11 17:11.2 17:11.2
2 2268 Logan Hammer 10 22 33 17:30.5 34:41.7
3 2266 Antonio Millitello 11 25 58 17:39.6 52:21.4
4 2264 Brandon Nichols 12 28 86 17:48.7 1:10:10.1
5 2270 Max Hodges 9 36 122 17:58.0 1:28:08.2
6 2269 Alex Newton 10 80 202 19:07.5 1:47:15.7
7 2265 Brian Flachs 11 93 295 19:22.4 2:06:38.2

Hesperia Finish Position - 5

Team Score (places): 186 Team Score (times): 1:29:31.1 Average Time: 17:54.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2143 Matt Peacock 12 2 2 16:32.9 16:32.9
2 2127 Jeff Cherry 11 9 11 17:08.0 33:40.9
3 2121 Travess Smith 9 55 66 18:28.6 52:09.5
4 2141 Michael Bolton 11 59 125 18:39.5 1:10:49.1
5 2133 Nick Nielsen 11 61 186 18:42.0 1:29:31.1
6 2139 Jordan Bates 12 86 272 19:15.2 1:48:46.4
7 2125 Jeff Rumsey 9 92 364 19:18.5 2:08:04.9

Mt. Pleasant Sacred Heart Finish Position - 6

Team Score (places): 215 Team Score (times): 1:30:13.3 Average Time: 18:02.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1144 Casey Voisin 11 4 4 16:41.2 16:41.2
2 1141 Andrew Mumford 11 39 43 18:01.7 34:42.9
3 1143 Cooper Terry 9 43 86 18:07.5 52:50.5
4 1135 Heath Ahlers 11 44 130 18:09.1 1:10:59.7
5 1139 Jimmy English 9 85 215 19:13.5 1:30:13.3
6 1137 Shaun Collin 10 91 306 19:18.1 1:49:31.5
7 1136 Kyle Campbell 10 106 412 20:05.6 2:09:37.1

Saugatuck Finish Position - 7

Team Score (places): 220 Team Score (times): 1:30:30.4 Average Time: 18:06.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1333 Sean Kelly 10 6 6 16:53.7 16:53.7
2 1334 Zach Kerr 10 14 20 17:13.5 34:07.3
3 1338 Clayton Springer 9 57 77 18:35.1 52:42.5
4 1339 Sig Steiger 12 64 141 18:43.4 1:11:25.9
5 1329 Galib Braschler 10 79 220 19:04.4 1:30:30.4
6 1328 Josh Bird 12 83 303 19:11.1 1:49:41.5
7 1330 James Broe 12 99 402 19:45.9 2:09:27.4

Pewamo-West Finish Position - 8

Team Score (places): 234 Team Score (times): 1:31:13.4 Average Time: 18:14.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1958 Greg Trierweiler 10 21 21 17:29.2 17:29.2
2 1959 Brad Wirth 12 35 56 17:55.1 35:24.3
3 1957 Blake Thelen 10 53 109 18:26.9 53:51.3
4 1952 Joel Pennell 10 58 167 18:37.7 1:12:29.0
5 1961 Kevin Wohlfert 12 67 234 18:44.4 1:31:13.4
6 1950 Tanner Droste 9 69 303 18:45.5 1:49:58.9
7 1955 Nick Schulte 12 100 403 19:50.2 2:09:49.2

Breckenridge Finish Position - 9

Team Score (places): 248 Team Score (times): 1:31:50.0 Average Time: 18:22.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 108 Jesse Corbat 10 33 33 17:52.8 17:52.8
2 110 Kurt Gulick 10 46 79 18:16.2 36:09.1
3 113 Nate Partee 10 47 126 18:17.3 54:26.4
4 114 Zach Reiber 11 60 186 18:41.4 1:13:07.9
5 109 Abe Gillis 11 62 248 18:42.1 1:31:50.0
6 111 Kyle Gulick 10 68 316 18:44.8 1:50:34.9
7 112 Keegan Krapohl 12 122 438 21:11.6 2:11:46.5

Holland Black River Finish Position - 10

Team Score (places): 263 Team Score (times): 1:32:00.7 Average Time: 18:24.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 788 Todd Krieger 12 16 16 17:18.1 17:18.1
2 786 Cameron Jones 10 30 46 17:49.1 35:07.2
3 792 Tyler Spencley 11 37 83 17:59.5 53:06.8
4 785 Erik Angerer 12 78 161 19:02.6 1:12:09.5
5 789 Alexander Nawrocki 12 102 263 19:51.2 1:32:00.7
6 790 David Olgers 11 114 377 20:44.2 1:52:44.9
7 794 Eric Zeinstra 12 147 524 26:02.7 2:18:47.7

Hudsonville Freedom Christian Finish Position - 11

Team Score (places): 314 Team Score (times): 1:32:43.3 Average Time: 18:32.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2166 Noah Haverdink 12 3 3 16:37.4 16:37.4
2 2167 John Wierenga 12 32 35 17:52.1 34:29.5
3 2168 Joshua Slottke 11 88 123 19:16.4 53:46.0
4 2170 Nathan Chanski 11 94 217 19:23.8 1:13:09.8
5 2169 Alex Schmidt 10 97 314 19:33.4 1:32:43.3
6 2172 Vince Modert 10 123 437 21:16.4 1:53:59.8
7 2174 Robert Rockwell 11 136 573 22:53.0 2:16:52.8

Saranac Finish Position - 12

Team Score (places): 315 Team Score (times): 1:33:20.7 Average Time: 18:40.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1984 Tony Knop 12 19 19 17:21.3 17:21.3
2 1992 Tim Young 10 23 42 17:31.7 34:53.1
3 1991 Paul Simpson 12 72 114 18:52.6 53:45.7
4 1987 Garrett Race 10 98 212 19:39.2 1:13:25.0
5 1981 Tyler Demski 11 103 315 19:55.7 1:33:20.7
6 1983 Steven Jorgenson 10 107 422 20:08.6 1:53:29.4
7 1982 Justus Griffith 11 111 533 20:26.7 2:13:56.1

McBain Finish Position - 13

Team Score (places): 334 Team Score (times): 1:36:12.8 Average Time: 19:14.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1081 Paul Barber 11 38 38 18:00.7 18:00.7
2 1088 Matthew Sabo 12 41 79 18:04.9 36:05.6
3 1087 Travis Riedel 12 56 135 18:32.3 54:38.0
4 1086 Layne Pollington 9 65 200 18:43.8 1:13:21.8
5 1092 Max Sweet 10 134 334 22:50.9 1:36:12.8
6 1085 Jacob Mayle 9 141 475 23:37.4 1:59:50.2

Bear Lake Finish Position - 14

Team Score (places): 338 Team Score (times): 1:34:04.8 Average Time: 18:48.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1837 John Girven 9 48 48 18:23.9 18:23.9
2 1841 Alex Ringel 11 63 111 18:43.2 37:07.2
3 1840 Ryan Pienta 12 66 177 18:44.1 55:51.4
4 1838 Tyler Groenwald 11 74 251 18:57.3 1:14:48.7
5 1839 Kyle Nettler 11 87 338 19:16.0 1:34:04.8
6 1836 Lewis Bartlett 12 95 433 19:28.1 1:53:32.9
7 1842 Steven Verrett 11 105 538 20:02.0 2:13:34.9

Big Rapids Crossroads Academy Finish Position - 15

Team Score (places): 338 Team Score (times): 1:33:40.9 Average Time: 18:44.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2293 Kyle Tait 12 1 1 16:00.7 16:00.7
2 2294 Peter Wissink 11 54 55 18:27.6 34:28.4
3 2288 David Dantuma 11 70 125 18:48.2 53:16.6
4 2287 Travis Blake 12 96 221 19:31.3 1:12:47.9
5 2290 Andrew Kettner 11 117 338 20:52.9 1:33:40.9
6 2291 Patrick Kettner 9 124 462 21:16.6 1:54:57.5

Bellevue Finish Position - 16

Team Score (places): 369 Team Score (times): 1:36:17.1 Average Time: 19:15.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1542 Nate Hart 12 10 10 17:10.0 17:10.0
2 1543 Tony Fuller 11 51 61 18:26.1 35:36.2
3 1544 Ethan Hall 12 75 136 18:58.8 54:35.0
4 1545 Chase Maxson 9 112 248 20:31.7 1:15:06.8
5 1548 Tyler Beachnau 12 121 369 21:10.3 1:36:17.1
6 1547 Josh O'Dell 10 135 504 22:52.2 1:59:09.4

Creative Technologies Academy Finish Position - 17

Team Score (places): 472 Team Score (times): 1:38:39.8 Average Time: 19:43.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 363 Andre Winters 10 73 73 18:52.9 18:52.9
2 364 Jeremiah Wortz 10 84 157 19:12.3 38:05.2
3 361 Jeff Spicer 10 89 246 19:17.3 57:22.5
4 360 David Irish-Empie 12 101 347 19:50.4 1:17:12.9
5 362 Steve Vanenk 11 125 472 21:26.8 1:38:39.8
6 359 Matt Hoskins 10 146 618 25:30.1 2:04:10.0

Montabella Finish Position - 18

Team Score (places): 508 Team Score (times): 1:40:47.0 Average Time: 20:09.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1117 Parker Eldred 10 71 71 18:48.3 18:48.3
2 1119 Caleb Garner 12 82 153 19:10.7 37:59.1
3 1124 Christian Watson 9 110 263 20:15.8 58:15.0
4 1122 Dakota Lobert 9 118 381 20:55.8 1:19:10.8
5 1120 Tanner Hansen 10 127 508 21:36.1 1:40:47.0
6 1123 Thomas Ranney 11 128 636 21:49.3 2:02:36.3

Vestaburg Finish Position - 19

Team Score (places): 519 Team Score (times): 1:42:54.2 Average Time: 20:34.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1785 Chris Denman 12 42 42 18:07.4 18:07.4
2 1787 Jacob Grover 10 108 150 20:10.3 38:17.7
3 1786 Cody Williamson 11 119 269 21:06.7 59:24.5
4 1788 Wyatt Richardson 11 120 389 21:08.0 1:20:32.6
5 1789 Keifer Richardson 10 130 519 22:21.5 1:42:54.2
6 1790 Kyle Peasley 10 137 656 22:54.1 2:05:48.4

Grand River Prep Finish Position - 20

Team Score (places): 556 Team Score (times): 1:46:07.1 Average Time: 21:13.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 669 Pierce Barbot 9 52 52 18:26.3 18:26.3
2 672 Nathan Maldag 9 113 165 20:36.0 39:02.3
3 671 Austin Gracia 11 126 291 21:31.9 1:00:34.2
4 668 Josh Baragar 9 132 423 22:43.5 1:23:17.8
5 670 Josh Gani 9 133 556 22:49.3 1:46:07.1
6 2320 Travon Williams 9 143 699 24:19.4 2:10:26.5

W. MI Lutheran Finish Position - 21

Team Score (places): 570 Team Score (times): 1:49:49.0 Average Time: 21:57.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1485 Brandon Sinner 12 81 81 19:09.6 19:09.6
2 1487 Nathen Vanderwall 12 90 171 19:17.8 38:27.5
3 1484 Daniel Holobaugh 12 109 280 20:11.5 58:39.0
4 1482 Jared Bond 9 142 422 23:47.1 1:22:26.2
5 1483 Ethan Guis 9 148 570 27:22.7 1:49:49.0

Saginaw Valley Luth Finish Position - 22

Team Score (places): 634 Team Score (times): 1:54:24.3 Average Time: 22:52.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1312 Alex Odorico 11 76 76 18:59.1 18:59.1
2 1310 Taylor Chappel 12 129 205 22:17.3 41:16.4
3 1315 Greg Vogel 11 140 345 23:11.8 1:04:28.2
4 1314 Nick Raquepaw 9 144 489 24:48.0 1:29:16.3
5 1308 Nathan Boswell 11 145 634 25:07.9 1:54:24.3

Fulton Finish Position - 23

Team Score (places): 639 Team Score (times): 1:50:15.8 Average Time: 22:03.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 492 Hunter Maniez 11 115 115 20:45.3 20:45.3
2 491 Dylan Guernsey 11 116 231 20:51.4 41:36.8
3 493 Anthony Waterbury 11 131 362 22:38.2 1:04:15.0
4 489 Zach Bates 9 138 500 22:57.1 1:27:12.1
5 490 MacKenzy Blair 11 139 639 23:03.6 1:50:15.8

Beal City Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2017 Charlie Clark 10 Less Than 5 17:26.5 17:26.5
2 2018 Elton Clark 10 Less Than 5 19:00.3 36:26.8

Fowler Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 447 Grant Feldpausch 10 Less Than 5 18:04.2 18:04.2
2 448 Josh Klein 12 Less Than 5 18:10.3 36:14.6
3 450 Brice Thelen 9 Less Than 5 19:07.7 55:22.3
4 449 Austin Martin 9 Less Than 5 23:18.7 1:18:41.0

Holton Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 798 Kelly Simmons 11 Less Than 5 17:35.6 17:35.6
2 796 Matt Almond 11 Less Than 5 18:57.1 36:32.8
3 799 Derek Sova 11 Less Than 5 20:02.2 56:35.1
4 797 Josh Hawk 11 Less Than 5 25:10.4 1:21:45.6



JV Boys Blue/Gold/Green
Overall Finish List & TEAM RESULTS
October 02, 2010
Results by Hickman Race Services LLC

Fish Creek Sportsman Club

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Ruben Cardenas Ionia 11 1 M 11-11 17:52.4 5:46/M
2 Michael Brecker Calvin Christian 11 2 M 11-11 18:01.9 5:49/M
3 Neil Bultman Calvin Christian 10 1 M 10-10 18:09.7 5:51/M
4 Matt Koster Calvin Christian 10 2 M 10-10 18:12.7 5:52/M
5 Nick Radionoff Benzie Central 12 1 M 12-12 18:12.8 5:52/M
6 Alex Clark Calvin Christian 10 3 M 10-10 18:22.5 5:55/M
7 Tyler Green Fremont 10 4 M 10-10 18:25.1 5:56/M
8 Nathan Takacs Kalamazoo Hackett 11 3 M 11-11 18:26.8 5:57/M
9 Josh Vanwyhe Calvin Christian 10 5 M 10-10 18:34.2 5:59/M
10 Nathan Piersma Calvin Christian 10 6 M 10-10 18:34.6 5:59/M
11 Caleb Koepke Potterville 12 2 M 12-12 18:38.2 6:01/M
12 Joel Kaskinen Benzie Central 11 4 M 11-11 18:38.8 6:01/M
13 Josh Turske Kalamazoo Hackett 11 5 M 11-11 18:41.2 6:02/M
14 Kipp Hartman Ionia 10 7 M 10-10 18:44.0 6:03/M
15 Kodi Carter Potterville 11 6 M 11-11 18:44.6 6:03/M
16 Nate Eggleston Lansing Catholic 10 8 M 10-10 18:46.0 6:03/M
17 Josh Hutchinson Shepherd 10 9 M 10-10 18:53.6 6:05/M
18 Dillon Cook Hesperia 10 10 M 10-10 18:55.0 6:06/M
19 Nathan Yutzy Ludington 12 3 M 12-12 18:57.9 6:07/M
20 Andy Szumski Calvin Christian 12 4 M 12-12 19:01.2 6:08/M
21 Josue Vasquez Calvin Christian 12 5 M 12-12 19:02.0 6:08/M
22 Tom Stewart Lansing Catholic 11 7 M 11-11 19:04.5 6:09/M
23 Shane Pearson Bear Lake 9 1 M 1- 9 19:06.0 6:10/M
24 Mark Tarrant Corunna 12 6 M 12-12 19:11.7 6:11/M
25 Michael Meyers Calvin Christian 11 8 M 11-11 19:13.4 6:12/M
26 Mitch Looman Calvin Christian 11 9 M 11-11 19:16.1 6:13/M
27 Adam Kaskinen Benzie Central 11 10 M 11-11 19:18.0 6:14/M
28 Aaron Stebelton Alma 10 11 M 10-10 19:21.5 6:15/M
29 Tyler Simon Lansing Catholic 11 11 M 11-11 19:22.0 6:15/M
30 Zach Smith Pewamo-West 12 7 M 12-12 19:26.3 6:16/M
31 Dane Schafer Pewamo-West 12 8 M 12-12 19:29.0 6:17/M
32 Nick Case Potterville 12 9 M 12-12 19:33.4 6:18/M
33 Andrew Scott Big Rapids 11 12 M 11-11 19:36.6 6:19/M
34 Tyler Anderson Ithaca 12 10 M 12-12 19:36.8 6:19/M
35 Derek Kinney Hanover-Horton 12 11 M 12-12 19:38.6 6:20/M
36 Mike Cherry Hesperia 12 12 M 12-12 19:42.4 6:21/M
37 Derryl Poynor Benzie Central 10 12 M 10-10 19:42.6 6:21/M
38 John Schoeder Bear Lake 9 2 M 1- 9 19:43.6 6:22/M
39 Brandon Palmateer Pewamo-West 10 13 M 10-10 19:47.0 6:23/M
40 Devon Zenoby Spring Lake 10 14 M 10-10 19:48.5 6:23/M
41 Robert Harding Kalamazoo Hackett 10 15 M 10-10 19:50.0 6:24/M
42 James Vannette Middleville Thornap 11 13 M 11-11 19:50.3 6:24/M
43 Jerry Tozer Hesperia 11 14 M 11-11 19:51.5 6:24/M
44 A.j. Mayer Ionia 11 15 M 11-11 19:51.7 6:24/M
45 Joshua Ericksen Shepherd 11 16 M 11-11 19:54.1 6:25/M
46 Mac Gaikema Middleville Thornap 11 17 M 11-11 20:00.6 6:27/M
47 Nathan Sanford Hanover-Horton 11 18 M 11-11 20:03.2 6:28/M
48 Joey Bryant Fremont 10 16 M 10-10 20:04.5 6:28/M
49 Alex Hess Kalamazoo Hackett 12 13 M 12-12 20:05.8 6:29/M
50 Max Rappleye Hanover-Horton 10 17 M 10-10 20:08.5 6:30/M
51 Nathan Driesenga Calvin Christian 11 19 M 11-11 20:11.2 6:31/M
52 Sam Freestone Saugatuck 10 18 M 10-10 20:12.7 6:31/M
53 Brent Heberling Big Rapids 10 19 M 10-10 20:14.7 6:32/M
54 Quinn MacKenzie Saugatuck 12 14 M 12-12 20:15.7 6:32/M
55 Tyler Bergakker Coopersville 9 3 M 1- 9 20:16.1 6:32/M
56 Aj Reinhold Fremont 11 20 M 11-11 20:16.6 6:32/M
57 Aj Euscher Spring Lake 10 20 M 10-10 20:17.1 6:33/M
58 Keith Allison Spring Lake 11 21 M 11-11 20:21.1 6:34/M
59 Logan Norton Calvin Christian 11 22 M 11-11 20:23.0 6:35/M
60 Tyler Daller Belding 10 21 M 10-10 20:23.9 6:35/M
61 Tyler Humphrey St. Louis 11 23 M 11-11 20:31.1 6:37/M
62 Brett Garten Ludington 12 15 M 12-12 20:32.4 6:37/M
63 Matt George Kalamazoo Hackett 11 24 M 11-11 20:33.0 6:38/M
64 Anthony Sevinsky Lansing Catholic 10 22 M 10-10 20:33.7 6:38/M
65 Andrew Folkerts Hudsonville Unity C 9 4 M 1- 9 20:34.3 6:38/M
66 Caleb Funk Middleville Thornap 11 25 M 11-11 20:34.7 6:38/M
67 Weston Brooks Bear Lake 12 16 M 12-12 20:35.1 6:38/M
68 Andrew Karttunen Potterville 10 23 M 10-10 20:37.6 6:39/M
69 Brian Young Coopersville 12 17 M 12-12 20:39.0 6:40/M
70 Levi Smith Shepherd 12 18 M 12-12 20:39.2 6:40/M
71 Andrew Vanzytveld Hudsonville Unity C 9 5 M 1- 9 20:40.3 6:40/M
72 Tyler Bapst Hanover-Horton 12 19 M 12-12 20:41.8 6:40/M
73 Brandon Geels Calvin Christian 10 24 M 10-10 20:45.0 6:42/M
74 Ben Doane Leslie 12 20 M 12-12 20:45.6 6:42/M
75 Darrick Arnold Belding 10 25 M 10-10 20:46.8 6:42/M
76 Matt Averill Grant 0 1 M 0- 0 20:47.5 6:42/M
77 Will Morrison Spring Lake 9 6 M 1- 9 20:48.8 6:43/M
78 Abel Devries Calvin Christian 10 26 M 10-10 20:49.6 6:43/M
79 Kirk Kouchnerkavich NrthPointe Christia 11 26 M 11-11 20:51.5 6:44/M
80 Brandon Bourke Newaygo 10 27 M 10-10 20:54.0 6:45/M
81 Reilly Merrill Bear Lake 9 7 M 1- 9 20:54.5 6:45/M
82 Jason Riddering Hudsonville Unity C 11 27 M 11-11 20:55.5 6:45/M
83 Jonathan Kemp Potterville 10 28 M 10-10 20:56.2 6:45/M
84 Jon Griesen Corunna 12 21 M 12-12 20:56.7 6:45/M
85 Dakota Niswonger Newaygo 11 28 M 11-11 20:59.9 6:46/M
86 Andrew Wucher Belding 11 29 M 11-11 21:00.1 6:46/M
87 Sam Lautzenheiser Saranac 12 22 M 12-12 21:00.3 6:46/M
88 Ryan Meerman Coopersville 9 8 M 1- 9 21:05.3 6:48/M
89 Nick Wracan Corunna 12 23 M 12-12 21:13.4 6:51/M
90 Chris Winslow Big Rapids 11 30 M 11-11 21:16.0 6:52/M
91 Ethan Oosterman Calvin Christian 12 24 M 12-12 21:16.5 6:52/M
92 Bruce Privacky Coopersville 10 29 M 10-10 21:19.2 6:53/M
93 Daniel Vannette Middleville Thornap 10 30 M 10-10 21:23.1 6:54/M
94 Trever Overbeck Saranac 10 31 M 10-10 21:26.6 6:55/M
95 Zach Daniels Big Rapids 12 25 M 12-12 21:28.1 6:55/M
96 Seth Harrington Bear Lake 9 9 M 1- 9 21:30.1 6:56/M
97 Evan Jussila St. Louis 10 32 M 10-10 21:32.0 6:57/M
98 Marshall Morehead Calvin Christian 10 33 M 10-10 21:34.8 6:57/M
99 Christopher Ingram Corunna 10 34 M 10-10 21:43.0 7:00/M
100 Nick Vanderark Coopersville 11 31 M 11-11 21:43.7 7:00/M

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
101 Darrin Cameron Corunna 11 32 M 11-11 21:46.9 7:01/M
102 Gustav Kihlstrom Corunna 10 35 M 10-10 21:47.0 7:02/M
103 Kevin Gorman Leslie 10 36 M 10-10 22:02.4 7:06/M
104 Matt Deboer Hudsonville Unity C 9 10 M 1- 9 22:04.5 7:07/M
105 Jake Horstman Hudsonville Unity C 10 37 M 10-10 22:07.5 7:08/M
106 Braden Bowling Bear Lake 12 26 M 12-12 22:17.9 7:11/M
107 Mikel Bogner Ludington 10 38 M 10-10 22:19.1 7:12/M
108 Jeffrey Koelsch Ionia 10 39 M 10-10 22:19.6 7:12/M
109 Josh Colville Spring Lake 12 27 M 12-12 22:22.7 7:13/M
110 Collin Kieft Spring Lake 10 40 M 10-10 22:30.5 7:15/M
111 Chandler Morris Grant 0 2 M 0- 0 22:30.7 7:15/M
112 Patrick Crawford Montabella 11 33 M 11-11 22:30.9 7:15/M
113 David Devries Hudsonville Unity C 10 41 M 10-10 22:40.3 7:19/M
114 Trevor Nykamp Hudsonville Unity C 9 11 M 1- 9 22:41.1 7:19/M
115 Dan Mulder NrthPointe Christia 12 28 M 12-12 22:49.9 7:22/M
116 Zach Stedman St. Louis 10 42 M 10-10 22:53.2 7:23/M
117 Clint Retter Evart 10 43 M 10-10 22:54.7 7:23/M
118 Ryan Timmerman Hudsonville Unity C 11 34 M 11-11 23:11.2 7:29/M
119 Patrick Stahlin Belding 10 44 M 10-10 23:15.0 7:30/M
120 Kevin Schmitt Pewamo-West 12 29 M 12-12 23:16.7 7:30/M
121 Chris Hall Fremont 11 35 M 11-11 23:17.5 7:31/M
122 Russ McDowell Belding 10 45 M 10-10 23:18.1 7:31/M
123 Steven Danko Leslie 10 46 M 10-10 23:21.1 7:32/M
124 Mike Maxwell Clare 11 36 M 11-11 23:22.8 7:32/M
125 Tony Wirth Pewamo-West 10 47 M 10-10 23:24.9 7:33/M
126 Colby Jolman Hudsonville Unity C 11 37 M 11-11 23:26.0 7:34/M
127 Kyler Leibundguth Benzie Central 10 48 M 10-10 23:30.3 7:35/M
128 Andrew Wolowiec Benzie Central 9 12 M 1- 9 23:41.9 7:38/M
129 Ben Brinks Hudsonville Unity C 9 13 M 1- 9 23:55.6 7:43/M
130 Ben Engelsman Zeeland West 10 49 M 10-10 24:09.1 7:47/M
131 Alec Jolman Hudsonville Unity C 9 14 M 1- 9 24:16.6 7:50/M
132 Zac Newton Newaygo 12 30 M 12-12 24:24.4 7:52/M
133 Bryson Waller Bear Lake 9 15 M 1- 9 24:43.9 7:58/M
134 Calvin Gerencer Grant 0 3 M 0- 0 25:30.0 8:14/M
135 Eric Helder Hudsonville Unity C 11 38 M 11-11 25:32.9 8:14/M
136 Abe MacKey Zeeland West 12 31 M 12-12 26:09.0 8:26/M
137 Mak Gilbert Zeeland West 10 50 M 10-10 26:10.3 8:26/M
138 Jon Decooman Corunna 12 32 M 12-12 26:19.5 8:29/M
139 Cam Rose Saranac 12 33 M 12-12 26:35.9 8:35/M
140 Ben Devries Hudsonville Unity C 9 16 M 1- 9 26:36.9 8:35/M
141 Mike Agens Hesperia 10 51 M 10-10 26:43.4 8:37/M
142 Daniel Lopez Belding 10 52 M 10-10 28:05.2 9:04/M
143 Zach Tucker Big Rapids 11 39 M 11-11 28:28.4 9:11/M
144 Nick Lyon Zeeland West 9 17 M 1- 9 29:07.8 9:24/M
145 Jonathon Salisbury Potterville 12 34 M 12-12 30:15.9 9:45/M
146 Ben Faris Corunna 10 53 M 10-10 34:12.8 11:02/M


*Overall place among males only

TEAM RESULTS

Calvin Christian Finish Position - 1

Team Score (places): 18 Team Score (times): 1:31:21.1 Average Time: 18:16.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 697 Michael Brecker 11 1 1 18:01.9 18:01.9
2 698 Neil Bultman 10 2 3 18:09.7 36:11.7
3 708 Matt Koster 10 3 6 18:12.7 54:24.4
4 699 Alex Clark 10 5 11 18:22.5 1:12:46.9
5 722 Josh Vanwyhe 10 7 18 18:34.2 1:31:21.1
6 716 Nathan Piersma 10 8 26 18:34.6 1:49:55.8
7 721 Andy Szumski 12 13 39 19:01.2 2:08:57.1
8 723 Josue Vasquez 12 More Than 7 19:02.0 2:27:59.1
9 711 Michael Meyers 11 More Than 7 19:13.4 2:47:12.5
10 710 Mitch Looman 11 More Than 7 19:16.1 3:06:28.6
11 703 Nathan Driesenga 11 More Than 7 20:11.2 3:26:39.9
12 713 Logan Norton 11 More Than 7 20:23.0 3:47:03.0
13 704 Brandon Geels 10 More Than 7 20:45.0 4:07:48.0
14 702 Abel Devries 10 More Than 7 20:49.6 4:28:37.7
15 715 Ethan Oosterman 12 More Than 7 21:16.5 4:49:54.2
16 712 Marshall Morehead 10 More Than 7 21:34.8 5:11:29.0

Kalamazoo Hackett Finish Position - 2

Team Score (places): 100 Team Score (times): 1:37:37.0 Average Time: 19:31.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 925 Nathan Takacs 11 6 6 18:26.8 18:26.8
2 926 Josh Turske 11 11 17 18:41.2 37:08.1
3 917 Robert Harding 10 25 42 19:50.0 56:58.1
4 921 Alex Hess 12 26 68 20:05.8 1:17:04.0
5 916 Matt George 11 32 100 20:33.0 1:37:37.0

Benzie Central Finish Position - 3

Team Score (places): 117 Team Score (times): 1:39:22.6 Average Time: 19:52.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 63 Nick Radionoff 12 4 4 18:12.8 18:12.8
2 59 Joel Kaskinen 11 10 14 18:38.8 36:51.6
3 58 Adam Kaskinen 11 16 30 19:18.0 56:09.6
4 62 Derryl Poynor 10 21 51 19:42.6 1:15:52.3
5 60 Kyler Leibundguth 10 66 117 23:30.3 1:39:22.6
6 66 Andrew Wolowiec 9 67 184 23:41.9 2:03:04.6

Potterville Finish Position - 4

Team Score (places): 117 Team Score (times): 1:38:30.1 Average Time: 19:42.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1220 Caleb Koepke 12 9 9 18:38.2 18:38.2
2 1213 Kodi Carter 11 12 21 18:44.6 37:22.8
3 1214 Nick Case 12 19 40 19:33.4 56:56.2
4 1218 Andrew Karttunen 10 35 75 20:37.6 1:17:33.9
5 1219 Jonathan Kemp 10 42 117 20:56.2 1:38:30.1
6 1225 Jonathon Salisbury 12 72 189 30:15.9 2:08:46.1

Bear Lake Finish Position - 5

Team Score (places): 160 Team Score (times): 1:41:49.4 Average Time: 20:21.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2305 Shane Pearson 9 14 14 19:06.0 19:06.0
2 2306 John Schoeder 9 22 36 19:43.6 38:49.6
3 2304 Weston Brooks 12 34 70 20:35.1 59:24.7
4 2307 Reilly Merrill 9 40 110 20:54.5 1:20:19.3
5 2309 Seth Harrington 9 50 160 21:30.1 1:41:49.4
6 2308 Braden Bowling 12 57 217 22:17.9 2:04:07.3
7 2310 Bryson Waller 9 68 285 24:43.9 2:28:51.2

Spring Lake Finish Position - 6

Team Score (places): 180 Team Score (times): 1:43:38.4 Average Time: 20:43.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1411 Devon Zenoby 10 24 24 19:48.5 19:48.5
2 1400 Aj Euscher 10 29 53 20:17.1 40:05.6
3 1393 Keith Allison 11 30 83 20:21.1 1:00:26.8
4 1407 Will Morrison 9 39 122 20:48.8 1:21:15.6
5 1399 Josh Colville 12 58 180 22:22.7 1:43:38.4
6 1405 Collin Kieft 10 59 239 22:30.5 2:06:08.9

Pewamo-West Finish Position - 7

Team Score (places): 186 Team Score (times): 1:45:24.0 Average Time: 21:04.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1956 Zach Smith 12 17 17 19:26.3 19:26.3
2 1953 Dane Schafer 12 18 35 19:29.0 38:55.3
3 1951 Brandon Palmateer 10 23 58 19:47.0 58:42.4
4 1954 Kevin Schmitt 12 63 121 23:16.7 1:21:59.1
5 1960 Tony Wirth 10 65 186 23:24.9 1:45:24.0

Corunna Finish Position - 8

Team Score (places): 208 Team Score (times): 1:44:51.8 Average Time: 20:58.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 349 Mark Tarrant 12 15 15 19:11.7 19:11.7
2 339 Jon Griesen 12 43 58 20:56.7 40:08.5
3 350 Nick Wracan 12 46 104 21:13.4 1:01:21.9
4 341 Christopher Ingram 10 51 155 21:43.0 1:23:04.9
5 332 Darrin Cameron 11 53 208 21:46.9 1:44:51.8
6 343 Gustav Kihlstrom 10 54 262 21:47.0 2:06:38.9
7 334 Jon Decooman 12 69 331 26:19.5 2:32:58.5
8 336 Ben Faris 10 More Than 7 34:12.8 3:07:11.4

Coopersville Finish Position - 9

Team Score (places): 209 Team Score (times): 1:45:03.4 Average Time: 21:00.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1563 Tyler Bergakker 9 28 28 20:16.1 20:16.1
2 1566 Brian Young 12 36 64 20:39.0 40:55.2
3 1565 Ryan Meerman 9 45 109 21:05.3 1:02:00.5
4 1564 Bruce Privacky 10 48 157 21:19.2 1:23:19.7
5 1567 Nick Vanderark 11 52 209 21:43.7 1:45:03.4

Big Rapids Finish Position - 10

Team Score (places): 214 Team Score (times): 1:51:04.0 Average Time: 22:12.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 89 Andrew Scott 11 20 20 19:36.6 19:36.6
2 83 Brent Heberling 10 27 47 20:14.7 39:51.3
3 92 Chris Winslow 11 47 94 21:16.0 1:01:07.4
4 81 Zach Daniels 12 49 143 21:28.1 1:22:35.5
5 91 Zach Tucker 11 71 214 28:28.4 1:51:04.0

Hudsonville Unity Christian Finish Position - 11

Team Score (places): 222 Team Score (times): 1:46:22.3 Average Time: 21:16.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 825 Andrew Folkerts 9 33 33 20:34.3 20:34.3
2 837 Andrew Vanzytveld 9 37 70 20:40.3 41:14.7
3 834 Jason Riddering 11 41 111 20:55.5 1:02:10.2
4 821 Matt Deboer 9 55 166 22:04.5 1:24:14.7
5 829 Jake Horstman 10 56 222 22:07.5 1:46:22.3
6 823 David Devries 10 60 282 22:40.3 2:09:02.6
7 833 Trevor Nykamp 9 61 343 22:41.1 2:31:43.7
8 835 Ryan Timmerman 11 More Than 7 23:11.2 2:54:54.9
9 831 Colby Jolman 11 More Than 7 23:26.0 3:18:21.0
10 820 Ben Brinks 9 More Than 7 23:55.6 3:42:16.6
11 830 Alec Jolman 9 More Than 7 24:16.6 4:06:33.3
12 828 Eric Helder 11 More Than 7 25:32.9 4:32:06.2
13 822 Ben Devries 9 More Than 7 26:36.9 4:58:43.2

Belding Finish Position - 12

Team Score (places): 239 Team Score (times): 1:48:44.2 Average Time: 21:44.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 17 Tyler Daller 10 31 31 20:23.9 20:23.9
2 13 Darrick Arnold 10 38 69 20:46.8 41:10.8
3 27 Andrew Wucher 11 44 113 21:00.1 1:02:11.0
4 25 Patrick Stahlin 10 62 175 23:15.0 1:25:26.0
5 22 Russ McDowell 10 64 239 23:18.1 1:48:44.2
6 21 Daniel Lopez 10 70 309 28:05.2 2:16:49.4

Alma Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1531 Aaron Stebelton 10 Less Than 5 19:21.5 19:21.5

Clare Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 302 Mike Maxwell 11 Less Than 5 23:22.8 23:22.8

Fremont Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 476 Tyler Green 10 Less Than 5 18:25.1 18:25.1
2 468 Joey Bryant 10 Less Than 5 20:04.5 38:29.7
3 481 Aj Reinhold 11 Less Than 5 20:16.6 58:46.4
4 477 Chris Hall 11 Less Than 5 23:17.5 1:22:03.9

Grant Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2358 Matt Averill 0 Less Than 5 20:47.5 20:47.5
2 2365 Chandler Morris 0 Less Than 5 22:30.7 43:18.3
3 2361 Calvin Gerencer 0 Less Than 5 25:30.0 1:08:48.3

Hanover-Horton Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2045 Derek Kinney 12 Less Than 5 19:38.6 19:38.6
2 2052 Nathan Sanford 11 Less Than 5 20:03.2 39:41.9
3 2051 Max Rappleye 10 Less Than 5 20:08.5 59:50.4
4 2037 Tyler Bapst 12 Less Than 5 20:41.8 1:20:32.3

Hesperia Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2131 Dillon Cook 10 Less Than 5 18:55.0 18:55.0
2 2129 Mike Cherry 12 Less Than 5 19:42.4 38:37.5
3 2123 Jerry Tozer 11 Less Than 5 19:51.5 58:29.0
4 2147 Mike Agens 10 Less Than 5 26:43.4 1:25:12.5

Ionia Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 855 Ruben Cardenas 11 Less Than 5 17:52.4 17:52.4
2 857 Kipp Hartman 10 Less Than 5 18:44.0 36:36.4
3 860 A.j. Mayer 11 Less Than 5 19:51.7 56:28.2
4 859 Jeffrey Koelsch 10 Less Than 5 22:19.6 1:18:47.9

Ithaca Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 875 Tyler Anderson 12 Less Than 5 19:36.8 19:36.8

Leslie Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1015 Ben Doane 12 Less Than 5 20:45.6 20:45.6
2 1017 Kevin Gorman 10 Less Than 5 22:02.4 42:48.1
3 1013 Steven Danko 10 Less Than 5 23:21.1 1:06:09.2

Montabella Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1116 Patrick Crawford 11 Less Than 5 22:30.9 22:30.9

NrthPointe Christian Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 657 Kirk Kouchnerkavich 11 Less Than 5 20:51.5 20:51.5
2 658 Dan Mulder 12 Less Than 5 22:49.9 43:41.4

Saugatuck Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1331 Sam Freestone 10 Less Than 5 20:12.7 20:12.7
2 1336 Quinn MacKenzie 12 Less Than 5 20:15.7 40:28.4

Saranac Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1985 Sam Lautzenheiser 12 Less Than 5 21:00.3 21:00.3
2 1986 Trever Overbeck 10 Less Than 5 21:26.6 42:26.9
3 1988 Cam Rose 12 Less Than 5 26:35.9 1:09:02.8

St. Louis Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1456 Tyler Humphrey 11 Less Than 5 20:31.1 20:31.1
2 1457 Evan Jussila 10 Less Than 5 21:32.0 42:03.2
3 1462 Zach Stedman 10 Less Than 5 22:53.2 1:04:56.4

Newaygo Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1160 Brandon Bourke 10 Less Than 5 20:54.0 20:54.0
2 1169 Dakota Niswonger 11 Less Than 5 20:59.9 41:53.9
3 1168 Zac Newton 12 Less Than 5 24:24.4 1:06:18.3

Lansing Catholic Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 977 Nate Eggleston 10 Less Than 5 18:46.0 18:46.0
2 991 Tom Stewart 11 Less Than 5 19:04.5 37:50.5
3 990 Tyler Simon 11 Less Than 5 19:22.0 57:12.6
4 989 Anthony Sevinsky 10 Less Than 5 20:33.7 1:17:46.4

Shepherd Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1380 Josh Hutchinson 10 Less Than 5 18:53.6 18:53.6
2 1374 Joshua Ericksen 11 Less Than 5 19:54.1 38:47.7
3 1387 Levi Smith 12 Less Than 5 20:39.2 59:26.9

Ludington Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1052 Nathan Yutzy 12 Less Than 5 18:57.9 18:57.9
2 1042 Brett Garten 12 Less Than 5 20:32.4 39:30.3
3 1037 Mikel Bogner 10 Less Than 5 22:19.1 1:01:49.5

Zeeland West Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1816 Ben Engelsman 10 Less Than 5 24:09.1 24:09.1
2 1819 Abe MacKey 12 Less Than 5 26:09.0 50:18.1
3 1817 Mak Gilbert 10 Less Than 5 26:10.3 1:16:28.5
4 1818 Nick Lyon 9 Less Than 5 29:07.8 1:45:36.4

Middleville Thornapple Kellogg Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2261 James Vannette 11 Less Than 5 19:50.3 19:50.3
2 2254 Mac Gaikema 11 Less Than 5 20:00.6 39:51.0
3 2253 Caleb Funk 11 Less Than 5 20:34.7 1:00:25.7
4 2260 Daniel Vannette 10 Less Than 5 21:23.1 1:21:48.8

Evart Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2271 Clint Retter 10 Less Than 5 22:54.7 22:54.7




JV Boys White
Overall Finish List & TEAM RESULTS
October 02, 2010
Results by Hickman Race Services LLC

Fish Creek Sportsman Club

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Shane Kaiser Saginaw Heritage 10 1 M 10-10 17:30.0 5:39/M
2 Zach Stepanovich Forest Hills Northn 12 1 M 12-12 17:31.3 5:39/M
3 Jack Weykamp Forest Hills Northn 10 2 M 10-10 17:37.1 5:41/M
4 Seth Koetje Grd Rapids Christia 12 2 M 12-12 17:46.4 5:44/M
5 Micah Warners Grd Rapids Christia 11 1 M 11-11 17:47.8 5:44/M
6 Jack Vanallsburg Grd Rapids Christia 11 2 M 11-11 17:54.3 5:46/M
7 Tim Bueckman Caledonia 10 3 M 10-10 17:56.3 5:47/M
8 Kevonte Rottier Caledonia 9 1 M 1- 9 17:57.2 5:47/M
9 Craig Hedges Forest Hills Northn 10 4 M 10-10 17:58.6 5:48/M
10 Mike Bidlingmaier Caledonia 12 3 M 12-12 17:59.0 5:48/M
11 Nick Esterley Caledonia 11 3 M 11-11 17:59.5 5:48/M
12 Gabe Acevedo Saginaw Heritage 10 5 M 10-10 18:02.0 5:49/M
13 Trent Feyen Caledonia 10 6 M 10-10 18:03.0 5:49/M
14 Evan Hoekzema Grd Rapids Christia 11 4 M 11-11 18:05.5 5:50/M
15 Spencer Plattner Caledonia 11 5 M 11-11 18:06.4 5:50/M
16 Joey Rombach Saginaw Heritage 10 7 M 10-10 18:08.4 5:51/M
17 Tim Jackson Hudsonville 12 4 M 12-12 18:09.7 5:51/M
18 Taylor Tafelsky Hudsonville 10 8 M 10-10 18:14.9 5:53/M
19 Andrew Morris Saginaw Heritage 11 6 M 11-11 18:16.2 5:54/M
20 David McMullin Grd Rapids Christia 12 5 M 12-12 18:19.8 5:55/M
21 Nathan Sosa East Kentwood 12 6 M 12-12 18:20.6 5:55/M
22 Nate Buteyn Grd Rapids Christia 12 7 M 12-12 18:22.8 5:55/M
23 Colin Jack Forest Hills Northn 10 9 M 10-10 18:23.3 5:56/M
24 Brandon Quist Grd Rapids Christia 12 8 M 12-12 18:24.1 5:56/M
25 Joel Norman Grd Rapids Christia 11 7 M 11-11 18:26.2 5:57/M
26 Drake Hullinger Caledonia 10 10 M 10-10 18:26.8 5:57/M
27 Austin Vanlaar Caledonia 10 11 M 10-10 18:27.8 5:57/M
28 Blake Wallace Forest Hills Northn 12 9 M 12-12 18:28.9 5:57/M
29 Nate Knoth Hudsonville 10 12 M 10-10 18:29.6 5:58/M
30 Connor Koukios Forest Hills Eastn 11 8 M 11-11 18:32.9 5:59/M
31 Eian Badger Grd Rapids Christia 10 13 M 10-10 18:33.3 5:59/M
32 Jensen Miller Caledonia 9 2 M 1- 9 18:34.3 5:59/M
33 Thacker Hisey Caledonia 11 9 M 11-11 18:34.5 5:59/M
34 Allen Morton East Kentwood 11 10 M 11-11 18:37.6 6:00/M
35 Thomas Vanstee Grd Rapids Christia 12 10 M 12-12 18:38.9 6:01/M
36 Gabe Stepanovich Forest Hills Northn 11 11 M 11-11 18:39.1 6:01/M
37 Justin Lubben Cedar Springs 12 11 M 12-12 18:41.3 6:02/M
38 Mac Bosch East Kentwood 11 12 M 11-11 18:42.9 6:02/M
39 Alex Smith-Jones Forest Hills Northn 11 13 M 11-11 18:43.7 6:02/M
40 Caleb Yonker Caledonia 11 14 M 11-11 18:45.4 6:03/M
41 Eric Lectka Caledonia 10 14 M 10-10 18:49.4 6:04/M
42 Nathan Singer Saginaw Heritage 10 15 M 10-10 18:51.6 6:05/M
43 Sean Hall Traverse City West 10 16 M 10-10 18:54.0 6:06/M
44 Cody Stuive Hudsonville 10 17 M 10-10 18:55.4 6:06/M
45 Luke Biel Forest Hills Eastn 12 12 M 12-12 18:55.9 6:06/M
46 Alex Brown East Kentwood 10 18 M 10-10 18:58.1 6:07/M
47 Ryan Meyers Grandville 11 15 M 11-11 19:00.7 6:08/M
48 Brett Slagh Grandville 9 3 M 1- 9 19:02.9 6:08/M
49 Greg Bueckman Caledonia 10 19 M 10-10 19:03.2 6:09/M
50 Jordan Cole Forest Hills Eastn 11 16 M 11-11 19:04.0 6:09/M
51 Mark Vanwinkle Grd Rapids Christia 11 17 M 11-11 19:05.5 6:09/M
52 Spencer Churchill Caledonia 9 4 M 1- 9 19:07.3 6:10/M
53 Phil Recker Grd Rapids Christia 12 13 M 12-12 19:08.3 6:10/M
54 Adam Schaeding Saginaw Heritage 10 20 M 10-10 19:09.0 6:11/M
55 Alex Sias Cedar Springs 10 21 M 10-10 19:09.3 6:11/M
56 Nick Howe Forest Hills Northn 12 14 M 12-12 19:12.3 6:12/M
57 Spencer Miller Forest Hills Eastn 11 18 M 11-11 19:12.7 6:12/M
58 Brandon Popp Hudsonville 12 15 M 12-12 19:14.1 6:12/M
59 Alec Ondrajka Traverse City West 10 22 M 10-10 19:15.0 6:13/M
60 Phil Brown Hudsonville 12 16 M 12-12 19:17.2 6:13/M
61 Alex Garvin Traverse City West 9 5 M 1- 9 19:17.4 6:13/M
62 Michael Hipp Forest Hills Northn 11 19 M 11-11 19:18.1 6:14/M
63 Josh Risner Caledonia 9 6 M 1- 9 19:19.2 6:14/M
64 Hayden Croff Traverse City West 9 7 M 1- 9 19:21.2 6:15/M
65 Aiden Grabill Grandville 9 8 M 1- 9 19:22.4 6:15/M
66 Colin Rogers Caledonia 9 9 M 1- 9 19:25.7 6:16/M
67 Zachary Kiekover Forest Hills Northn 12 17 M 12-12 19:25.8 6:16/M
68 Jake Rienstra Grd Rapids Christia 10 23 M 10-10 19:27.3 6:16/M
69 Jeff Bacon Forest Hills Northn 0 1 M 0- 0 19:29.2 6:17/M
70 Tristan Dicesare Grandville 10 24 M 10-10 19:29.9 6:17/M
71 Jacob Frankmann St Johns 11 20 M 11-11 19:30.3 6:17/M
72 Conner Luymes Grd Rapids Christia 11 21 M 11-11 19:30.8 6:17/M
73 Chad Malinowski Forest Hills Eastn 11 22 M 11-11 19:31.3 6:18/M
74 Colin McLaughlin Forest Hills Cntl 10 25 M 10-10 19:31.8 6:18/M
75 Austin Singer Saginaw Heritage 12 18 M 12-12 19:33.4 6:18/M
76 Zac Toth Hudsonville 11 23 M 11-11 19:34.4 6:19/M
77 Clay McNamara Grandville 10 26 M 10-10 19:34.9 6:19/M
78 Stephen Vaughn Grandville 11 24 M 11-11 19:35.4 6:19/M
79 Jon Schaibly Caledonia 12 19 M 12-12 19:37.5 6:20/M
80 Harrison Brown Cedar Springs 10 27 M 10-10 19:38.1 6:20/M
81 Jacob Knoth Hudsonville 12 20 M 12-12 19:39.1 6:20/M
82 Tyler Millard Hudsonville 12 21 M 12-12 19:42.2 6:21/M
83 Max Smith Caledonia 11 25 M 11-11 19:46.1 6:23/M
84 Spencer Endres Forest Hills Eastn 11 26 M 11-11 19:47.3 6:23/M
85 Seth Batey Hudsonville 12 22 M 12-12 19:47.5 6:23/M
86 Justin Hanes Cedar Springs 11 27 M 11-11 19:48.4 6:23/M
87 Jackson Kempker Caledonia 10 28 M 10-10 19:49.3 6:24/M
88 Tom Vankuiken Forest Hills Cntl 11 28 M 11-11 19:51.0 6:24/M
89 Jordan Gebhardt Cedar Springs 12 23 M 12-12 19:51.3 6:24/M
90 Tyler Balderstone Saginaw Heritage 11 29 M 11-11 19:52.5 6:25/M
91 Jacob Melichar Traverse City West 12 24 M 12-12 19:53.2 6:25/M
92 Nate Veldhof Hudsonville 11 30 M 11-11 19:54.0 6:25/M
93 Cameron Raguse Forest Hills Eastn 12 25 M 12-12 19:55.4 6:25/M
94 Zach Henderson Hudsonville 10 29 M 10-10 19:55.6 6:25/M
95 Steve Haan Grandville 12 26 M 12-12 19:55.9 6:25/M
96 Zach Derylo Forest Hills Eastn 10 30 M 10-10 19:57.4 6:26/M
97 Alex Hyde East Kentwood 11 31 M 11-11 19:57.9 6:26/M
98 Zack Trudell East Kentwood 11 32 M 11-11 19:58.0 6:26/M
99 Steven Petersen St Johns 12 27 M 12-12 20:00.1 6:27/M
100 Devin Wennersten Traverse City West 11 33 M 11-11 20:00.4 6:27/M

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
101 Jon Cok Grd Rapids Christia 11 34 M 11-11 20:00.6 6:27/M
102 Ryan Sloboda Saginaw Heritage 11 35 M 11-11 20:01.6 6:27/M
103 Nicolas Huard St Johns 9 10 M 1- 9 20:03.8 6:28/M
104 Payton McDonald East Kentwood 11 36 M 11-11 20:04.1 6:28/M
105 Sean Cole Jansen Grandville 12 28 M 12-12 20:06.9 6:29/M
106 David Greening Forest Hills Northn 12 29 M 12-12 20:07.2 6:29/M
107 Will Vanderpols Grd Rapids Christia 12 30 M 12-12 20:07.6 6:29/M
108 Yuki Kondo Forest Hills Northn 12 31 M 12-12 20:09.0 6:30/M
109 Elliot Miller Forest Hills Eastn 9 11 M 1- 9 20:12.3 6:31/M
110 Stephen Gute Grand Ledge 10 31 M 10-10 20:12.5 6:31/M
111 Ivonnovich Ravuth Holland 11 37 M 11-11 20:16.0 6:32/M
112 Zach McCord Grand Ledge 10 32 M 10-10 20:16.5 6:32/M
113 Jordan Cardenas Saginaw Heritage 10 33 M 10-10 20:18.6 6:33/M
114 Joshua Roney East Kentwood 12 32 M 12-12 20:19.3 6:33/M
115 Brian Deforest DeWitt 12 33 M 12-12 20:19.5 6:33/M
116 Eddie Gomez Saginaw Heritage 11 38 M 11-11 20:24.0 6:35/M
117 Charlie Gendron Grd Rapids Christia 11 39 M 11-11 20:31.1 6:37/M
118 Sam Deyoung Hudsonville 10 34 M 10-10 20:31.8 6:37/M
119 Jake Koopman Hudsonville 10 35 M 10-10 20:32.3 6:37/M
120 Kyle Noyce DeWitt 9 12 M 1- 9 20:36.5 6:39/M
121 Wesley Borkowski Caledonia 10 36 M 10-10 20:40.7 6:40/M
122 Jeff Iles Saginaw Heritage 11 40 M 11-11 20:43.0 6:41/M
123 Will Weaver Grd Rapids Christia 12 34 M 12-12 20:45.6 6:42/M
124 Sam Livengood Traverse City West 10 37 M 10-10 20:45.8 6:42/M
125 Kaspar Filipp Grand Ledge 12 35 M 12-12 20:46.7 6:42/M
126 Tristan Phan Forest Hills Northn 10 38 M 10-10 20:49.8 6:43/M
127 Andrew Laroche Hudsonville 10 39 M 10-10 20:50.5 6:43/M
128 Derek Stache Hudsonville 11 41 M 11-11 20:53.9 6:44/M
129 Mitch Cove Charlotte 12 36 M 12-12 20:54.7 6:45/M
130 Sean Brownell Traverse City West 9 13 M 1- 9 20:58.6 6:46/M
131 Jake Herrin Charlotte 11 42 M 11-11 21:14.8 6:51/M
132 Ian Olive Forest Hills Northn 10 40 M 10-10 21:16.9 6:52/M
133 Drew Grimm Grandville 10 41 M 10-10 21:17.5 6:52/M
134 Sam Konkoly Grand Ledge 11 43 M 11-11 21:17.7 6:52/M
135 Tim Brownell Traverse City West 9 14 M 1- 9 21:23.1 6:54/M
136 Alex Garza Saginaw Heritage 10 42 M 10-10 21:27.0 6:55/M
137 Daric Mueller DeWitt 11 44 M 11-11 21:28.6 6:55/M
138 Billy Savoie St Johns 12 37 M 12-12 21:39.4 6:59/M
139 Brad Heintzelman Grandville 9 15 M 1- 9 21:40.6 6:59/M
140 Drake Jaglowski Grandville 9 16 M 1- 9 21:41.8 7:00/M
141 Jake Sinclair Grandville 11 45 M 11-11 21:42.9 7:00/M
142 Brett Bowens Cedar Springs 10 43 M 10-10 21:43.5 7:00/M
143 Aaron Burnett Traverse City West 11 46 M 11-11 21:43.7 7:00/M
144 Jake Drost Grandville 11 47 M 11-11 21:44.1 7:01/M
145 Ben Koopman Hudsonville 10 44 M 10-10 21:44.3 7:01/M
146 Seth Adams East Kentwood 9 17 M 1- 9 21:46.2 7:01/M
147 Bobby Montney Caledonia 11 48 M 11-11 21:47.0 7:02/M
148 Andre Otte Grd Rapids Christia 11 49 M 11-11 21:49.9 7:02/M
149 Jake Epperly Grd Rapids Christia 11 50 M 11-11 21:51.0 7:03/M
150 Robert Polik Holland 11 51 M 11-11 21:55.0 7:04/M
151 Brantley Barnes DeWitt 12 38 M 12-12 22:02.7 7:06/M
152 Dylan Dechatelets DeWitt 11 52 M 11-11 22:02.9 7:06/M
153 Thomas Preston East Kentwood 10 45 M 10-10 22:07.3 7:08/M
154 Nick Lentz DeWitt 9 18 M 1- 9 22:08.1 7:08/M
155 Matt Dykstra Hudsonville 11 53 M 11-11 22:08.4 7:08/M
156 Jake Penning Grd Rapids Christia 10 46 M 10-10 22:23.2 7:13/M
157 Dakota Relford Caledonia 12 39 M 12-12 22:28.6 7:15/M
158 Ryan Kalsbeek Grandville 11 54 M 11-11 22:35.1 7:17/M
159 Brian Tiesman Grd Rapids Christia 11 55 M 11-11 22:35.7 7:17/M
160 Mitch Garcia Hudsonville 10 47 M 10-10 22:38.1 7:18/M
161 Joseph Spagnuolo DeWitt 12 40 M 12-12 22:42.7 7:19/M
162 Sam Oostendorp Forest Hills Cntl 10 48 M 10-10 22:46.3 7:21/M
163 Kevin Mera St Johns 11 56 M 11-11 22:47.2 7:21/M
164 Bahen Hurst Forest Hills Northn 10 49 M 10-10 22:56.5 7:24/M
165 Joel Dejong Grd Rapids Christia 12 41 M 12-12 22:58.2 7:25/M
166 Wyatt Malkin St Johns 9 19 M 1- 9 22:59.1 7:25/M
167 Phil Clementz Charlotte 11 57 M 11-11 23:03.6 7:26/M
168 Max Vredevoogd Grandville 10 50 M 10-10 23:14.9 7:30/M
169 Zach Starr DeWitt 0 2 M 0- 0 23:27.1 7:34/M
170 Joey Montney Caledonia 11 58 M 11-11 23:39.6 7:38/M
171 Joe Bentancur Saginaw Heritage 10 51 M 10-10 23:44.7 7:39/M
172 David Conti East Kentwood 9 20 M 1- 9 23:48.1 7:41/M
173 Billy Newhof Caledonia 10 52 M 10-10 24:47.1 8:00/M
174 Nate Koster Grandville 10 53 M 10-10 25:11.9 8:07/M
175 Cody Vanoosten Lowell 10 54 M 10-10 25:48.4 8:19/M
176 Mitch Stein Hudsonville 12 42 M 12-12 26:07.0 8:25/M
177 Nick Warners Hudsonville 12 43 M 12-12 28:32.6 9:12/M


*Overall place among males only

TEAM RESULTS

Caledonia Finish Position - 1

Team Score (places): 49 Team Score (times): 1:29:55.2 Average Time: 17:59.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 156 Tim Bueckman 10 7 7 17:56.3 17:56.3
2 178 Kevonte Rottier 9 8 15 17:57.2 35:53.6
3 153 Mike Bidlingmaier 12 10 25 17:59.0 53:52.6
4 159 Nick Esterley 11 11 36 17:59.5 1:11:52.2
5 162 Trent Feyen 10 13 49 18:03.0 1:29:55.2
6 172 Spencer Plattner 11 15 64 18:06.4 1:48:01.7
7 164 Drake Hullinger 10 25 89 18:26.8 2:06:28.5
8 181 Austin Vanlaar 10 More Than 7 18:27.8 2:24:56.3
9 168 Jensen Miller 9 More Than 7 18:34.3 2:43:30.6
10 163 Thacker Hisey 11 More Than 7 18:34.5 3:02:05.1
11 183 Caleb Yonker 11 More Than 7 18:45.4 3:20:50.5
12 166 Eric Lectka 10 More Than 7 18:49.4 3:39:40.0
13 155 Greg Bueckman 10 More Than 7 19:03.2 3:58:43.2
14 157 Spencer Churchill 9 More Than 7 19:07.3 4:17:50.6
15 175 Josh Risner 9 More Than 7 19:19.2 4:37:09.8
16 176 Colin Rogers 9 More Than 7 19:25.7 4:56:35.5
17 179 Jon Schaibly 12 More Than 7 19:37.5 5:16:13.0
18 180 Max Smith 11 More Than 7 19:46.1 5:35:59.2
19 165 Jackson Kempker 10 More Than 7 19:49.3 5:55:48.5
20 154 Wesley Borkowski 10 More Than 7 20:40.7 6:16:29.3
21 169 Bobby Montney 11 More Than 7 21:47.0 6:38:16.4
22 174 Dakota Relford 12 More Than 7 22:28.6 7:00:45.0
23 170 Joey Montney 11 More Than 7 23:39.6 7:24:24.7
24 171 Billy Newhof 10 More Than 7 24:47.1 7:49:11.8

Grd Rapids Christian Finish Position - 2

Team Score (places): 49 Team Score (times): 1:29:53.9 Average Time: 17:58.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 583 Seth Koetje 12 4 4 17:46.4 17:46.4
2 608 Micah Warners 11 5 9 17:47.8 35:34.2
3 601 Jack Vanallsburg 11 6 15 17:54.3 53:28.6
4 581 Evan Hoekzema 11 14 29 18:05.5 1:11:34.1
5 589 David McMullin 12 20 49 18:19.8 1:29:53.9
6 565 Nate Buteyn 12 22 71 18:22.8 1:48:16.8
7 596 Brandon Quist 12 24 95 18:24.1 2:06:40.9
8 590 Joel Norman 11 More Than 7 18:26.2 2:25:07.2
9 563 Eian Badger 10 More Than 7 18:33.3 2:43:40.6
10 604 Thomas Vanstee 12 More Than 7 18:38.9 3:02:19.5
11 605 Mark Vanwinkle 11 More Than 7 19:05.5 3:21:25.1
12 597 Phil Recker 12 More Than 7 19:08.3 3:40:33.4
13 599 Jake Rienstra 10 More Than 7 19:27.3 4:00:00.8
14 588 Conner Luymes 11 More Than 7 19:30.8 4:19:31.6
15 568 Jon Cok 11 More Than 7 20:00.6 4:39:32.3
16 603 Will Vanderpols 12 More Than 7 20:07.6 4:59:39.9
17 575 Charlie Gendron 11 More Than 7 20:31.1 5:20:11.0
18 609 Will Weaver 12 More Than 7 20:45.6 5:40:56.7
19 591 Andre Otte 11 More Than 7 21:49.9 6:02:46.7
20 572 Jake Epperly 11 More Than 7 21:51.0 6:24:37.8
21 592 Jake Penning 10 More Than 7 22:23.2 6:47:01.0
22 600 Brian Tiesman 11 More Than 7 22:35.7 7:09:36.8
23 569 Joel Dejong 12 More Than 7 22:58.2 7:32:35.1

Forest Hills Northn Finish Position - 3

Team Score (places): 63 Team Score (times): 1:29:59.4 Average Time: 17:59.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1743 Zach Stepanovich 12 2 2 17:31.3 17:31.3
2 1747 Jack Weykamp 10 3 5 17:37.1 35:08.5
3 1726 Craig Hedges 10 9 14 17:58.6 53:07.2
4 1730 Colin Jack 10 23 37 18:23.3 1:11:30.5
5 1746 Blake Wallace 12 26 63 18:28.9 1:29:59.4
6 1742 Gabe Stepanovich 11 30 93 18:39.1 1:48:38.5
7 1741 Alex Smith-Jones 11 33 126 18:43.7 2:07:22.3
8 1728 Nick Howe 12 More Than 7 19:12.3 2:26:34.6
9 1727 Michael Hipp 11 More Than 7 19:18.1 2:45:52.7
10 1731 Zachary Kiekover 12 More Than 7 19:25.8 3:05:18.6
11 1713 Jeff Bacon 0 More Than 7 19:29.2 3:24:47.9
12 1725 David Greening 12 More Than 7 20:07.2 3:44:55.1
13 1732 Yuki Kondo 12 More Than 7 20:09.0 4:05:04.2
14 1738 Tristan Phan 10 More Than 7 20:49.8 4:25:54.0
15 1737 Ian Olive 10 More Than 7 21:16.9 4:47:11.0
16 1729 Bahen Hurst 10 More Than 7 22:56.5 5:10:07.6

Saginaw Heritage Finish Position - 4

Team Score (places): 82 Team Score (times): 1:30:48.4 Average Time: 18:09.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1279 Shane Kaiser 10 1 1 17:30.0 17:30.0
2 1259 Gabe Acevedo 10 12 13 18:02.0 35:32.0
3 1288 Joey Rombach 10 16 29 18:08.4 53:40.4
4 1286 Andrew Morris 11 19 48 18:16.2 1:11:56.7
5 1292 Nathan Singer 10 34 82 18:51.6 1:30:48.4
6 1289 Adam Schaeding 10 42 124 19:09.0 1:49:57.4
7 1291 Austin Singer 12 54 178 19:33.4 2:09:30.8
8 1261 Tyler Balderstone 11 More Than 7 19:52.5 2:29:23.3
9 1293 Ryan Sloboda 11 More Than 7 20:01.6 2:49:24.9
10 1266 Jordan Cardenas 10 More Than 7 20:18.6 3:09:43.5
11 1275 Eddie Gomez 11 More Than 7 20:24.0 3:30:07.6
12 1277 Jeff Iles 11 More Than 7 20:43.0 3:50:50.7
13 1274 Alex Garza 10 More Than 7 21:27.0 4:12:17.7
14 1264 Joe Bentancur 10 More Than 7 23:44.7 4:36:02.5

Hudsonville Finish Position - 5

Team Score (places): 143 Team Score (times): 1:33:03.8 Average Time: 18:36.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1760 Tim Jackson 12 17 17 18:09.7 18:09.7
2 1778 Taylor Tafelsky 10 18 35 18:14.9 36:24.6
3 1762 Nate Knoth 10 27 62 18:29.6 54:54.2
4 1777 Cody Stuive 10 36 98 18:55.4 1:13:49.7
5 1770 Brandon Popp 12 45 143 19:14.1 1:33:03.8
6 1750 Phil Brown 12 47 190 19:17.2 1:52:21.1
7 1779 Zac Toth 11 55 245 19:34.4 2:11:55.6
8 1761 Jacob Knoth 12 More Than 7 19:39.1 2:31:34.7
9 1769 Tyler Millard 12 More Than 7 19:42.2 2:51:16.9
10 1748 Seth Batey 12 More Than 7 19:47.5 3:11:04.5
11 1781 Nate Veldhof 11 More Than 7 19:54.0 3:30:58.6
12 1757 Zach Henderson 10 More Than 7 19:55.6 3:50:54.3
13 1753 Sam Deyoung 10 More Than 7 20:31.8 4:11:26.1
14 1764 Jake Koopman 10 More Than 7 20:32.3 4:31:58.5
15 1765 Andrew Laroche 10 More Than 7 20:50.5 4:52:49.0
16 1775 Derek Stache 11 More Than 7 20:53.9 5:13:43.0
17 1763 Ben Koopman 10 More Than 7 21:44.3 5:35:27.4
18 1754 Matt Dykstra 11 More Than 7 22:08.4 5:57:35.8
19 1755 Mitch Garcia 10 More Than 7 22:38.1 6:20:13.9
20 1776 Mitch Stein 12 More Than 7 26:07.0 6:46:21.0
21 1782 Nick Warners 12 More Than 7 28:32.6 7:14:53.6

East Kentwood Finish Position - 6

Team Score (places): 185 Team Score (times): 1:34:37.2 Average Time: 18:55.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 435 Nathan Sosa 12 21 21 18:20.6 18:20.6
2 430 Allen Morton 11 29 50 18:37.6 36:58.2
3 416 Mac Bosch 11 32 82 18:42.9 55:41.2
4 417 Alex Brown 10 38 120 18:58.1 1:14:39.3
5 427 Alex Hyde 11 65 185 19:57.9 1:34:37.2
6 436 Zack Trudell 11 66 251 19:58.0 1:54:35.3
7 429 Payton McDonald 11 70 321 20:04.1 2:14:39.4
8 434 Joshua Roney 12 More Than 7 20:19.3 2:34:58.7
9 414 Seth Adams 9 More Than 7 21:46.2 2:56:44.9
10 433 Thomas Preston 10 More Than 7 22:07.3 3:18:52.2
11 423 David Conti 9 More Than 7 23:48.1 3:42:40.3

Forest Hills Eastn Finish Position - 7

Team Score (places): 203 Team Score (times): 1:35:16.9 Average Time: 19:03.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1890 Connor Koukios 11 28 28 18:32.9 18:32.9
2 1882 Luke Biel 12 37 65 18:55.9 37:28.8
3 1884 Jordan Cole 11 41 106 19:04.0 56:32.8
4 1893 Spencer Miller 11 44 150 19:12.7 1:15:45.5
5 1891 Chad Malinowski 11 53 203 19:31.3 1:35:16.9
6 1887 Spencer Endres 11 59 262 19:47.3 1:55:04.3
7 1894 Cameron Raguse 12 63 325 19:55.4 2:14:59.7
8 1886 Zach Derylo 10 More Than 7 19:57.4 2:34:57.2
9 1892 Elliot Miller 9 More Than 7 20:12.3 2:55:09.6

Grandville Finish Position - 8

Team Score (places): 236 Team Score (times): 1:36:31.1 Average Time: 19:18.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1589 Ryan Meyers 11 39 39 19:00.7 19:00.7
2 1601 Brett Slagh 9 40 79 19:02.9 38:03.7
3 1605 Aiden Grabill 9 50 129 19:22.4 57:26.1
4 1590 Tristan Dicesare 10 51 180 19:29.9 1:16:56.1
5 1591 Clay McNamara 10 56 236 19:34.9 1:36:31.1
6 1594 Stephen Vaughn 11 57 293 19:35.4 1:56:06.5
7 1592 Steve Haan 12 64 357 19:55.9 2:16:02.4
8 1593 Sean Cole Jansen 12 More Than 7 20:06.9 2:36:09.4
9 1600 Drew Grimm 10 More Than 7 21:17.5 2:57:26.9
10 1604 Brad Heintzelman 9 More Than 7 21:40.6 3:19:07.6
11 1603 Drake Jaglowski 9 More Than 7 21:41.8 3:40:49.4
12 1596 Jake Sinclair 11 More Than 7 21:42.9 4:02:32.3
13 1597 Jake Drost 11 More Than 7 21:44.1 4:24:16.5
14 1598 Ryan Kalsbeek 11 More Than 7 22:35.1 4:46:51.7
15 1599 Max Vredevoogd 10 More Than 7 23:14.9 5:10:06.6
16 1595 Nate Koster 10 More Than 7 25:11.9 5:35:18.5

Traverse City West Finish Position - 9

Team Score (places): 240 Team Score (times): 1:36:41.1 Average Time: 19:20.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1470 Sean Hall 10 35 35 18:54.0 18:54.0
2 1475 Alec Ondrajka 10 46 81 19:15.0 38:09.1
3 1469 Alex Garvin 9 48 129 19:17.4 57:26.6
4 1468 Hayden Croff 9 49 178 19:21.2 1:16:47.8
5 1474 Jacob Melichar 12 62 240 19:53.2 1:36:41.1
6 1479 Devin Wennersten 11 68 308 20:00.4 1:56:41.5
7 1472 Sam Livengood 10 73 381 20:45.8 2:17:27.4
8 1463 Sean Brownell 9 More Than 7 20:58.6 2:38:26.0
9 1464 Tim Brownell 9 More Than 7 21:23.1 2:59:49.2
10 1465 Aaron Burnett 11 More Than 7 21:43.7 3:21:32.9

Cedar Springs Finish Position - 10

Team Score (places): 253 Team Score (times): 1:37:08.5 Average Time: 19:25.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 224 Justin Lubben 12 31 31 18:41.3 18:41.3
2 227 Alex Sias 10 43 74 19:09.3 37:50.6
3 218 Harrison Brown 10 58 132 19:38.1 57:28.7
4 221 Justin Hanes 11 60 192 19:48.4 1:17:17.1
5 220 Jordan Gebhardt 12 61 253 19:51.3 1:37:08.5
6 215 Brett Bowens 10 76 329 21:43.5 1:58:52.1

St Johns Finish Position - 11

Team Score (places): 344 Team Score (times): 1:44:01.1 Average Time: 20:48.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1428 Jacob Frankmann 11 52 52 19:30.3 19:30.3
2 1436 Steven Petersen 12 67 119 20:00.1 39:30.5
3 1430 Nicolas Huard 9 69 188 20:03.8 59:34.3
4 1437 Billy Savoie 12 75 263 21:39.4 1:21:13.8
5 1433 Kevin Mera 11 81 344 22:47.2 1:44:01.1
6 1432 Wyatt Malkin 9 82 426 22:59.1 2:07:00.2

DeWitt Finish Position - 12

Team Score (places): 372 Team Score (times): 1:46:30.3 Average Time: 21:18.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2200 Brian Deforest 12 71 71 20:19.5 20:19.5
2 2201 Kyle Noyce 9 72 143 20:36.5 40:56.0
3 2205 Daric Mueller 11 74 217 21:28.6 1:02:24.7
4 2208 Brantley Barnes 12 77 294 22:02.7 1:24:27.4
5 2206 Dylan Dechatelets 11 78 372 22:02.9 1:46:30.3
6 2210 Nick Lentz 9 79 451 22:08.1 2:08:38.5
7 2209 Joseph Spagnuolo 12 80 531 22:42.7 2:31:21.2
8 2211 Zach Starr 0 More Than 7 23:27.1 2:54:48.4

Charlotte Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1675 Mitch Cove 12 Less Than 5 20:54.7 20:54.7
2 1678 Jake Herrin 11 Less Than 5 21:14.8 42:09.6
3 1674 Phil Clementz 11 Less Than 5 23:03.6 1:05:13.3

Forest Hills Cntl Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 632 Colin McLaughlin 10 Less Than 5 19:31.8 19:31.8
2 635 Tom Vankuiken 11 Less Than 5 19:51.0 39:22.8
3 633 Sam Oostendorp 10 Less Than 5 22:46.3 1:02:09.1

Grand Ledge Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 498 Stephen Gute 10 Less Than 5 20:12.5 20:12.5
2 504 Zach McCord 10 Less Than 5 20:16.5 40:29.1
3 497 Kaspar Filipp 12 Less Than 5 20:46.7 1:01:15.8
4 501 Sam Konkoly 11 Less Than 5 21:17.7 1:22:33.5

Holland Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 771 Ivonnovich Ravuth 11 Less Than 5 20:16.0 20:16.0
2 770 Robert Polik 11 Less Than 5 21:55.0 42:11.0

Lowell Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1798 Cody Vanoosten 10 Less Than 5 25:48.4 25:48.4




Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Chris Lopez Saginaw Heritage 9 1 M 1- 9 17:50.7 5:45/M
2 David Walter Middleville Thornap 9 2 M 1- 9 17:58.1 5:48/M
3 Noah Buteyn Grd Rapids Christia 9 3 M 1- 9 18:09.3 5:51/M
4 Nick Sampson Lansing Catholic 9 4 M 1- 9 18:27.7 5:57/M
5 John Castle Fremont 9 5 M 1- 9 18:32.8 5:59/M
6 Cal Morgan Forest Hills Northn 9 6 M 1- 9 18:48.4 6:04/M
7 Mark Dejong Grd Rapids Christia 9 7 M 1- 9 18:55.7 6:06/M
8 Tom Schutter Kent City 9 8 M 1- 9 18:55.8 6:06/M
9 Mitchell Debruin Calvin Christian 9 9 M 1- 9 18:56.5 6:06/M
10 Jorge Cardenas Ionia 9 10 M 1- 9 18:59.9 6:07/M
11 Ben Rentz Lansing Catholic 9 11 M 1- 9 19:01.1 6:08/M
12 Brad Bale Fennville 9 12 M 1- 9 19:07.1 6:10/M
13 Trent Vanwagoner Forest Hills Cntl 9 13 M 1- 9 19:07.2 6:10/M
14 Curtis Jewett Fremont 9 14 M 1- 9 19:10.9 6:11/M
15 Nick Kelsey Lansing Catholic 9 15 M 1- 9 19:11.1 6:11/M
16 Jordan Straus Shepherd 9 16 M 1- 9 19:16.0 6:13/M
17 Jonah Zimmerman Hudsonville 9 17 M 1- 9 19:18.5 6:14/M
18 Steven Bednarz Saginaw Heritage 9 18 M 1- 9 19:18.9 6:14/M
19 Peter Tierney NrthPointe Christia 9 19 M 1- 9 19:21.1 6:15/M
20 Alec Esparza Saginaw Heritage 9 20 M 1- 9 19:25.9 6:16/M
21 Dillon Braun Ionia 9 21 M 1- 9 19:26.8 6:16/M
22 Christian Bitterman Corunna 9 22 M 1- 9 19:27.0 6:16/M
23 August Schmeidiknecht Potterville 9 23 M 1- 9 19:30.9 6:17/M
24 Josh Fontius Forest Hills Northn 9 24 M 1- 9 19:33.6 6:18/M
25 Steven Wiltse Leslie 9 25 M 1- 9 19:37.8 6:20/M
26 Luke Vaness Ionia 9 26 M 1- 9 19:42.4 6:21/M
27 Jacob Anderson Forest Hills Cntl 9 27 M 1- 9 19:44.2 6:22/M
28 Caydon Weeks Morley-Stanwood 9 28 M 1- 9 19:45.3 6:22/M
29 Cody Gruss Shepherd 9 29 M 1- 9 19:46.9 6:23/M
30 Joe Popielarz Saginaw Heritage 9 30 M 1- 9 19:50.1 6:24/M
31 Drew Hendriksen Grd Rapids Christia 9 31 M 1- 9 19:52.6 6:25/M
32 Adam Fethke Grd Rapids Christia 9 32 M 1- 9 19:54.7 6:25/M
33 Ben Kroeze Calvin Christian 9 33 M 1- 9 19:55.4 6:25/M
34 Matt Childs Hanover-Horton 9 34 M 1- 9 19:57.4 6:26/M
35 Trevor Curtis Belding 9 35 M 1- 9 19:59.6 6:27/M
36 Jesse Holmes Shepherd 9 36 M 1- 9 20:17.7 6:33/M
37 Aaron Scheffler DeWitt 9 37 M 1- 9 20:18.6 6:33/M
38 Trevor Veselsky Saginaw Heritage 9 38 M 1- 9 20:19.8 6:33/M
39 Andrew Sura Shepherd 9 39 M 1- 9 20:19.9 6:33/M
40 Ryan Tuttle Evart 9 40 M 1- 9 20:20.6 6:34/M
41 Nate Griffoen Grd Rapids Christia 9 41 M 1- 9 20:22.6 6:34/M
42 Bastian Bouwman Grd Rapids Christia 9 42 M 1- 9 20:22.7 6:34/M
43 Dylan Westrin Lansing Catholic 9 43 M 1- 9 20:23.7 6:35/M
44 Ethan Davenport Saginaw Heritage 9 44 M 1- 9 20:23.9 6:35/M
45 David Jacobs Hesperia 9 45 M 1- 9 20:24.6 6:35/M
46 Max Cobb Saginaw Heritage 9 46 M 1- 9 20:24.7 6:35/M
47 Dominic Garcia Alma 9 47 M 1- 9 20:26.1 6:35/M
48 Zach Rozeboom Calvin Christian 9 48 M 1- 9 20:28.4 6:36/M
49 Kyle Demski Saranac 9 49 M 1- 9 20:30.1 6:37/M
50 William Johnson Corunna 9 50 M 1- 9 20:31.0 6:37/M
51 Henry Lee DeWitt 9 51 M 1- 9 20:33.8 6:38/M
52 Noah Carpenter Grd Rapids Christia 9 52 M 1- 9 20:37.4 6:39/M
53 Cameron Schantz Hudsonville 9 53 M 1- 9 20:39.4 6:40/M
54 Jacob Pifer Shepherd 9 54 M 1- 9 20:40.0 6:40/M
55 Austin McRae Hanover-Horton 9 55 M 1- 9 20:40.7 6:40/M
56 Michael Granzotto Saugatuck 9 56 M 1- 9 20:42.5 6:41/M
57 Phillip Harrison Lansing Catholic 9 57 M 1- 9 20:50.7 6:43/M
58 Collin Blundell Ionia 9 58 M 1- 9 20:52.8 6:44/M
59 Jalen Myers Saugatuck 9 59 M 1- 9 20:55.1 6:45/M
60 Noah Kelly Saginaw Heritage 9 60 M 1- 9 20:55.3 6:45/M
61 Jonathan Khorn Holland 9 61 M 1- 9 20:56.3 6:45/M
62 Garrett Tremaine Leslie 9 62 M 1- 9 20:56.9 6:45/M
63 Carlos Mendoza Fennville 9 63 M 1- 9 21:00.0 6:46/M
64 James Ryan Howard City 9 64 M 1- 9 21:00.7 6:46/M
65 Michael Elluru Kalamazoo Hackett 9 65 M 1- 9 21:01.4 6:47/M
66 Chris Wucher Belding 9 66 M 1- 9 21:02.5 6:47/M
67 Brode Breuker Fremont 9 67 M 1- 9 21:04.7 6:48/M
68 Jordan Priest Grand Ledge 9 68 M 1- 9 21:07.5 6:49/M
69 Brandon Freudenstein Saginaw Heritage 9 69 M 1- 9 21:08.0 6:49/M
70 Jake Gunnoe Grd Rapids Christia 9 70 M 1- 9 21:10.2 6:50/M
71 Casey Smith Corunna 9 71 M 1- 9 21:11.5 6:50/M
72 Robbie Maudrie Lansing Catholic 9 72 M 1- 9 21:14.3 6:51/M
73 Logan Schmitt Fremont 9 73 M 1- 9 21:15.5 6:51/M
74 Brandon Snippe Fremont 9 74 M 1- 9 21:16.9 6:52/M
75 Mario Vega Fennville 9 75 M 1- 9 21:17.4 6:52/M
76 Cameron Rozema Hudsonville 9 76 M 1- 9 21:21.0 6:53/M
77 Andrew Zakerski Grand Ledge 9 77 M 1- 9 21:21.1 6:53/M
78 Scott Laorr Saginaw Heritage 9 78 M 1- 9 21:21.8 6:53/M
79 Joseph McKeown Hesperia 9 79 M 1- 9 21:24.9 6:54/M
80 Jared Versluis Grd Rapids Christia 9 80 M 1- 9 21:26.5 6:55/M
81 Sam Dewitt Grd Rapids Christia 9 81 M 1- 9 21:26.6 6:55/M
82 Gordon Groenhout Grd Rapids Christia 9 82 M 1- 9 21:27.5 6:55/M
83 Sam Dekryger Calvin Christian 0 1 M 0- 0 21:27.6 6:55/M
84 Connor Cain Hudsonville 9 83 M 1- 9 21:28.8 6:55/M
85 Kevin Isaac Lansing Catholic 9 84 M 1- 9 21:34.1 6:57/M
86 Andrew Sackett Morley-Stanwood 9 85 M 1- 9 21:37.8 6:58/M
87 Tyler Ripley Hudsonville 9 86 M 1- 9 21:42.1 7:00/M
88 Dane Parsons Evart 9 87 M 1- 9 21:44.6 7:01/M
89 Chuckie Billingsley DeWitt 9 88 M 1- 9 21:46.3 7:01/M
90 Dylan Finch Cedar Springs 9 89 M 1- 9 21:47.5 7:02/M
91 Greg Shaffer Saranac 9 90 M 1- 9 21:48.6 7:02/M
92 John Veldkamp Calvin Christian 9 91 M 1- 9 21:50.0 7:03/M
93 Lindsay Brown Breckenridge 9 92 M 1- 9 21:52.4 7:03/M
94 Pedro Mendoza Fennville 9 93 M 1- 9 21:52.6 7:03/M
95 Matt Miller Potterville 9 94 M 1- 9 22:00.1 7:06/M
96 Johan Lee Grd Rapids Christia 9 95 M 1- 9 22:02.7 7:06/M
97 Jon Wyckoff Lowell 9 96 M 1- 9 22:07.7 7:08/M
98 Sean Yesmunt Shepherd 9 97 M 1- 9 22:13.4 7:10/M
99 Brent McMillan Hudsonville 10 1 M 10-10 22:18.5 7:12/M
100 Mike Roesch Grand Ledge 9 98 M 1- 9 22:18.7 7:12/M

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
101 Tom Dozeman Forest Hills Northn 9 99 M 1- 9 22:24.7 7:14/M
102 Ryan Vance NrthPointe Christia 9 100 M 1- 9 22:32.3 7:16/M
103 Daniel Evans Holland 9 101 M 1- 9 22:39.6 7:18/M
104 Kyle Goven Ludington 9 102 M 1- 9 22:40.9 7:19/M
105 Kevan Barissi Forest Hills Cntl 9 103 M 1- 9 22:45.1 7:20/M
106 Ben Eastburg Forest Hills Cntl 9 104 M 1- 9 22:45.3 7:20/M
107 Eli Albring Montabella 9 105 M 1- 9 22:56.9 7:24/M
108 Samuel Tyler Holland 9 106 M 1- 9 22:59.8 7:25/M
109 Mike Mumper Newaygo 9 107 M 1- 9 23:19.2 7:31/M
110 Cameron Hysell Howard City 9 108 M 1- 9 24:22.2 7:52/M
111 Michael Zeiler Hanover-Horton 9 109 M 1- 9 24:30.0 7:54/M
112 Jacob Hoag Fennville 9 110 M 1- 9 24:34.1 7:55/M
113 Payton Dunning Hanover-Horton 9 111 M 1- 9 24:42.7 7:58/M
114 Corey Zeinstra Holland Black River 9 112 M 1- 9 24:48.2 8:00/M
115 Jeremy Morales Holland 9 113 M 1- 9 25:27.7 8:13/M
116 Ryan Schmuck Fennville 9 114 M 1- 9 25:42.6 8:17/M
117 Elijiah Tanner Hanover-Horton 9 115 M 1- 9 25:58.0 8:23/M
118 Gavin Knapp Saginaw Heritage 9 116 M 1- 9 26:12.6 8:27/M
119 Connor McKinnon DeWitt 9 117 M 1- 9 27:15.8 8:47/M
120 Nick Price Lowell 9 118 M 1- 9 27:19.5 8:49/M
121 William Shirey Holland 9 119 M 1- 9 27:47.2 8:58/M
122 John Donovan Forest Hills Cntl 9 120 M 1- 9 28:04.6 9:03/M


*Overall place among males only

TEAM RESULTS

Grd Rapids Christian Finish Position - 1

Team Score (places): 72 Team Score (times): 1:37:15.0 Average Time: 19:27.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 566 Noah Buteyn 9 2 2 18:09.3 18:09.3
2 570 Mark Dejong 9 5 7 18:55.7 37:05.0
3 580 Drew Hendriksen 9 19 26 19:52.6 56:57.7
4 573 Adam Fethke 9 20 46 19:54.7 1:16:52.4
5 576 Nate Griffoen 9 26 72 20:22.6 1:37:15.0
6 564 Bastian Bouwman 9 27 99 20:22.7 1:57:37.8
7 567 Noah Carpenter 9 32 131 20:37.4 2:18:15.2
8 578 Jake Gunnoe 9 More Than 7 21:10.2 2:39:25.4
9 607 Jared Versluis 9 More Than 7 21:26.5 3:00:52.0
10 571 Sam Dewitt 9 More Than 7 21:26.6 3:22:18.6
11 577 Gordon Groenhout 9 More Than 7 21:27.5 3:43:46.2
12 586 Johan Lee 9 More Than 7 22:02.7 4:05:48.9

Saginaw Heritage Finish Position - 2

Team Score (places): 72 Team Score (times): 1:36:45.5 Average Time: 19:21.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1285 Chris Lopez 9 1 1 17:50.7 17:50.7
2 1263 Steven Bednarz 9 14 15 19:18.9 37:09.6
3 1272 Alec Esparza 9 15 30 19:25.9 56:35.5
4 1287 Joe Popielarz 9 18 48 19:50.1 1:16:25.7
5 1294 Trevor Veselsky 9 24 72 20:19.8 1:36:45.5
6 1270 Ethan Davenport 9 29 101 20:23.9 1:57:09.5
7 1268 Max Cobb 9 30 131 20:24.7 2:17:34.2
8 1280 Noah Kelly 9 More Than 7 20:55.3 2:38:29.6
9 1273 Brandon Freudenstein 9 More Than 7 21:08.0 2:59:37.6
10 1283 Scott Laorr 9 More Than 7 21:21.8 3:20:59.5
11 1282 Gavin Knapp 9 More Than 7 26:12.6 3:47:12.2

Lansing Catholic Finish Position - 3

Team Score (places): 85 Team Score (times): 1:37:54.5 Average Time: 19:34.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 988 Nick Sampson 9 3 3 18:27.7 18:27.7
2 987 Ben Rentz 9 7 10 19:01.1 37:28.8
3 981 Nick Kelsey 9 11 21 19:11.1 56:39.9
4 994 Dylan Westrin 9 28 49 20:23.7 1:17:03.7
5 978 Phillip Harrison 9 36 85 20:50.7 1:37:54.5
6 985 Robbie Maudrie 9 40 125 21:14.3 1:59:08.8
7 980 Kevin Isaac 9 47 172 21:34.1 2:20:42.9

Shepherd Finish Position - 4

Team Score (places): 111 Team Score (times): 1:40:20.8 Average Time: 20:04.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1388 Jordan Straus 9 12 12 19:16.0 19:16.0
2 1377 Cody Gruss 9 17 29 19:46.9 39:02.9
3 1379 Jesse Holmes 9 23 52 20:17.7 59:20.7
4 1389 Andrew Sura 9 25 77 20:19.9 1:19:40.7
5 1385 Jacob Pifer 9 34 111 20:40.0 1:40:20.8
6 1392 Sean Yesmunt 9 51 162 22:13.4 2:02:34.2

Fremont Finish Position - 5

Team Score (places): 136 Team Score (times): 1:41:21.0 Average Time: 20:16.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 471 John Castle 9 4 4 18:32.8 18:32.8
2 478 Curtis Jewett 9 10 14 19:10.9 37:43.8
3 467 Brode Breuker 9 39 53 21:04.7 58:48.5
4 482 Logan Schmitt 9 41 94 21:15.5 1:20:04.1
5 484 Brandon Snippe 9 42 136 21:16.9 1:41:21.0

Calvin Christian Finish Position - 6

Team Score (places): 152 Team Score (times): 1:42:38.0 Average Time: 20:31.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 700 Mitchell Debruin 9 6 6 18:56.5 18:56.5
2 709 Ben Kroeze 9 21 27 19:55.4 38:51.9
3 719 Zach Rozeboom 9 31 58 20:28.4 59:20.4
4 701 Sam Dekryger 0 45 103 21:27.6 1:20:48.0
5 724 John Veldkamp 9 49 152 21:50.0 1:42:38.0

Hudsonville Finish Position - 7

Team Score (places): 184 Team Score (times): 1:44:29.9 Average Time: 20:53.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1784 Jonah Zimmerman 9 13 13 19:18.5 19:18.5
2 1774 Cameron Schantz 9 33 46 20:39.4 39:57.9
3 1773 Cameron Rozema 9 44 90 21:21.0 1:01:18.9
4 1751 Connor Cain 9 46 136 21:28.8 1:22:47.8
5 1772 Tyler Ripley 9 48 184 21:42.1 1:44:29.9
6 1768 Brent McMillan 10 52 236 22:18.5 2:06:48.5

Fennville Finish Position - 8

Team Score (places): 197 Team Score (times): 1:47:51.4 Average Time: 21:34.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1851 Brad Bale 9 8 8 19:07.1 19:07.1
2 1855 Carlos Mendoza 9 38 46 21:00.0 40:07.2
3 1860 Mario Vega 9 43 89 21:17.4 1:01:24.6
4 1857 Pedro Mendoza 9 50 139 21:52.6 1:23:17.2
5 1854 Jacob Hoag 9 58 197 24:34.1 1:47:51.4
6 1858 Ryan Schmuck 9 61 258 25:42.6 2:13:34.0

Forest Hills Cntl Finish Position - 9

Team Score (places): 198 Team Score (times): 1:52:26.5 Average Time: 22:29.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 636 Trent Vanwagoner 9 9 9 19:07.2 19:07.2
2 620 Jacob Anderson 9 16 25 19:44.2 38:51.4
3 622 Kevan Barissi 9 54 79 22:45.1 1:01:36.6
4 625 Ben Eastburg 9 55 134 22:45.3 1:24:21.9
5 624 John Donovan 9 64 198 28:04.6 1:52:26.5

Hanover-Horton Finish Position - 10

Team Score (places): 235 Team Score (times): 1:55:49.1 Average Time: 23:09.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2038 Matt Childs 9 22 22 19:57.4 19:57.4
2 2047 Austin McRae 9 35 57 20:40.7 40:38.2
3 2056 Michael Zeiler 9 57 114 24:30.0 1:05:08.3
4 2040 Payton Dunning 9 59 173 24:42.7 1:29:51.1
5 2054 Elijiah Tanner 9 62 235 25:58.0 1:55:49.1

Holland Finish Position - 11

Team Score (places): 269 Team Score (times): 1:59:50.8 Average Time: 23:58.1

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 765 Jonathan Khorn 9 37 37 20:56.3 20:56.3
2 764 Daniel Evans 9 53 90 22:39.6 43:35.9
3 778 Samuel Tyler 9 56 146 22:59.8 1:06:35.8
4 767 Jeremy Morales 9 60 206 25:27.7 1:32:03.6
5 777 William Shirey 9 63 269 27:47.2 1:59:50.8

Alma Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1521 Dominic Garcia 9 Less Than 5 20:26.1 20:26.1

Breckenridge Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 107 Lindsay Brown 9 Less Than 5 21:52.4 21:52.4

Cedar Springs Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 219 Dylan Finch 9 Less Than 5 21:47.5 21:47.5

Corunna Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 330 Christian Bitterman 9 Less Than 5 19:27.0 19:27.0
2 342 William Johnson 9 Less Than 5 20:31.0 39:58.1
3 347 Casey Smith 9 Less Than 5 21:11.5 1:01:09.6

Forest Hills Northn Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1736 Cal Morgan 9 Less Than 5 18:48.4 18:48.4
2 1724 Josh Fontius 9 Less Than 5 19:33.6 38:22.0
3 1722 Tom Dozeman 9 Less Than 5 22:24.7 1:00:46.7

Grand Ledge Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 505 Jordan Priest 9 Less Than 5 21:07.5 21:07.5
2 514 Andrew Zakerski 9 Less Than 5 21:21.1 42:28.7
3 507 Mike Roesch 9 Less Than 5 22:18.7 1:04:47.4

Kalamazoo Hackett Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 913 Michael Elluru 9 Less Than 5 21:01.4 21:01.4

Hesperia Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2145 David Jacobs 9 Less Than 5 20:24.6 20:24.6
2 2135 Joseph McKeown 9 Less Than 5 21:24.9 41:49.5

Ionia Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 854 Jorge Cardenas 9 Less Than 5 18:59.9 18:59.9
2 852 Dillon Braun 9 Less Than 5 19:26.8 38:26.7
3 862 Luke Vaness 9 Less Than 5 19:42.4 58:09.2
4 851 Collin Blundell 9 Less Than 5 20:52.8 1:19:02.1

Kent City Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 947 Tom Schutter 9 Less Than 5 18:55.8 18:55.8

Leslie Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1024 Steven Wiltse 9 Less Than 5 19:37.8 19:37.8
2 1022 Garrett Tremaine 9 Less Than 5 20:56.9 40:34.8

Montabella Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1115 Eli Albring 9 Less Than 5 22:56.9 22:56.9

Morley-Stanwood Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2082 Caydon Weeks 9 Less Than 5 19:45.3 19:45.3
2 2080 Andrew Sackett 9 Less Than 5 21:37.8 41:23.2

NrthPointe Christian Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 660 Peter Tierney 9 Less Than 5 19:21.1 19:21.1
2 661 Ryan Vance 9 Less Than 5 22:32.3 41:53.5

Potterville Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1227 August Schmeidiknecht 9 Less Than 5 19:30.9 19:30.9
2 1224 Matt Miller 9 Less Than 5 22:00.1 41:31.0

Saugatuck Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1332 Michael Granzotto 9 Less Than 5 20:42.5 20:42.5
2 1337 Jalen Myers 9 Less Than 5 20:55.1 41:37.7

Saranac Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1980 Kyle Demski 9 Less Than 5 20:30.1 20:30.1
2 1990 Greg Shaffer 9 Less Than 5 21:48.6 42:18.8

Newaygo Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1166 Mike Mumper 9 Less Than 5 23:19.2 23:19.2

Lowell Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1796 Jon Wyckoff 9 Less Than 5 22:07.7 22:07.7
2 1799 Nick Price 9 Less Than 5 27:19.5 49:27.2

DeWitt Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2196 Aaron Scheffler 9 Less Than 5 20:18.6 20:18.6
2 2202 Henry Lee 9 Less Than 5 20:33.8 40:52.4
3 2207 Chuckie Billingsley 9 Less Than 5 21:46.3 1:02:38.7
4 2212 Connor McKinnon 9 Less Than 5 27:15.8 1:29:54.6

Belding Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 16 Trevor Curtis 9 Less Than 5 19:59.6 19:59.6
2 28 Chris Wucher 9 Less Than 5 21:02.5 41:02.1

Ludington Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1044 Kyle Goven 9 Less Than 5 22:40.9 22:40.9

Holland Black River Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 793 Corey Zeinstra 9 Less Than 5 24:48.2 24:48.2

Middleville Thornapple Kellogg Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2262 David Walter 9 Less Than 5 17:58.1 17:58.1

Evart Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2273 Ryan Tuttle 9 Less Than 5 20:20.6 20:20.6
2 2272 Dane Parsons 9 Less Than 5 21:44.6 42:05.2

Howard City Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 1620 James Ryan 9 Less Than 5 21:00.7 21:00.7
2 1619 Cameron Hysell 9 Less Than 5 24:22.2 45:23.0




Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Calib Barker Pewamo-Westphalia 8 1 M 8- 8 9:45.1 6:30/M
2 Nick Pung Beal City 8 2 M 8- 8 9:45.3 6:30/M
3 Joseph Britt Holland Black River 8 3 M 8- 8 9:45.6 6:30/M
4 Jordan Anderson Bear Lake 7 1 M 1- 7 9:50.4 6:33/M
5 Branden Smith Saranac 0 1 M 0- 0 9:51.3 6:34/M
6 Lucas Crisanti Hanover-Horton 8 4 M 8- 8 9:51.4 6:34/M
7 Sam Traver Potterville 8 5 M 8- 8 9:53.1 6:35/M
8 Zack Schreur Holland Black River 8 6 M 8- 8 9:58.6 6:39/M
9 Damien Halverson Hesperia 0 2 M 0- 0 10:02.7 6:41/M
10 Cole Verrett Bear Lake 7 2 M 1- 7 10:04.5 6:43/M
11 Matt Starry St. Louis 8 7 M 8- 8 10:15.5 6:50/M
12 Tyler Sterk McBain 3 M 0- 0 10:16.1 6:51/M
13 Quinn Kaspriak McBain 4 M 0- 0 10:16.4 6:51/M
14 Bram Desaegher Ithaca 5 M 0- 0 10:19.6 6:53/M
15 Brendan Klynstra Saranac 0 6 M 0- 0 10:20.3 6:53/M
16 Kolton Kavanauh Carson City-Crystal 7 M 0- 0 10:20.5 6:53/M
17 Arik Lafave Hesperia 0 8 M 0- 0 10:21.6 6:54/M
18 Noah Schneider Ithaca 9 M 0- 0 10:22.5 6:55/M
19 Kapo Suarez Wyoming Kelloggsvil 10 M 0- 0 10:23.8 6:55/M
20 Kevin Spicer-Torres Clare 8 8 M 8- 8 10:24.8 6:56/M
21 Ililo Bisee Freedom Christian 6 3 M 1- 7 10:25.8 6:57/M
22 Zach Spencley Holland Black River 8 9 M 8- 8 10:26.7 6:57/M
23 Colton Carew Kent City 11 M 0- 0 10:27.9 6:58/M
24 Drew Young Saranac 0 12 M 0- 0 10:28.6 6:59/M
25 Alec Badgley Potterville 8 10 M 8- 8 10:29.5 6:59/M
26 John Lambrecht Ithaca 13 M 0- 0 10:30.0 7:00/M
27 Brenden Jones Holland Black River 7 4 M 1- 7 10:31.2 7:01/M
28 Jon Andrade Fennville 0 14 M 0- 0 10:32.1 7:01/M
29 Bennet Tomandl Creative Technologi 15 M 0- 0 10:33.0 7:02/M
30 Ethan Boyle McBain 16 M 0- 0 10:33.8 7:02/M
31 Randy Pienta Bear Lake 7 5 M 1- 7 10:37.8 7:05/M
32 Alex Ozuna Godfrey-Lee 7 6 M 1- 7 10:38.4 7:05/M
33 George Ronan Sacred Heart 8 11 M 8- 8 10:39.3 7:06/M
34 Pedro Moreno Godfrey-Lee 7 7 M 1- 7 10:43.2 7:09/M
35 Brendan Carrick Beal City 8 12 M 8- 8 10:44.7 7:09/M
36 Brayden Gruen Kent City 17 M 0- 0 10:46.0 7:11/M
37 Davian Gowens Hesperia 0 18 M 0- 0 10:47.7 7:11/M
38 Taylor Makowski Bear Lake 8 13 M 8- 8 10:51.2 7:14/M
39 Tyler Swanson Holland Black River 8 14 M 8- 8 10:53.7 7:15/M
40 Josh Ide Bear Lake 8 15 M 8- 8 10:57.7 7:18/M
41 Nathan Wawarre Saranac 0 19 M 0- 0 10:59.2 7:19/M
42 Cliff Morse Fennville 0 20 M 0- 0 11:05.2 7:23/M
43 Holdon Peacock Morley-Stanwood 8 16 M 8- 8 11:08.5 7:25/M
44 Kyle Spitzley Pewamo-Westphalia 8 17 M 8- 8 11:09.2 7:26/M
45 Truman Gilde McBain 21 M 0- 0 11:11.4 7:27/M
46 Taylor Martineau McBain 22 M 0- 0 11:11.6 7:27/M
47 Sam Neyer Sacred Heart 7 8 M 1- 7 11:11.8 7:27/M
48 Wyatt Haner Saranac 0 23 M 0- 0 11:12.6 7:28/M
49 Ishan Vashista Sacred Heart 8 18 M 8- 8 11:15.0 7:30/M
50 Jason Davis St. Louis 7 9 M 1- 7 11:15.7 7:30/M
51 Brandon Skinner Wyoming Kelloggsvil 24 M 0- 0 11:16.9 7:31/M
52 Alejandro Vargas Godfrey-Lee 7 10 M 1- 7 11:19.3 7:33/M
53 Trevor Farr Godfrey-Lee 8 19 M 8- 8 11:24.1 7:36/M
54 Jimmy Schoedel Bear Lake 7 11 M 1- 7 11:28.4 7:39/M
55 Jacob Merchant Ithaca 25 M 0- 0 11:31.4 7:41/M
56 Zach Bellinger Beal City 8 20 M 8- 8 11:32.6 7:41/M
57 Gabe Nymeyer Freedom Christian 8 21 M 8- 8 11:33.4 7:42/M
58 Nathan McKeown Hesperia 0 26 M 0- 0 11:34.0 7:43/M
59 Hunter Vanderploeg Wyoming Kelloggsvil 27 M 0- 0 11:34.5 7:43/M
60 Michael Modert Freedom Christian 8 22 M 8- 8 11:35.6 7:43/M
61 Ethan Schafer Beal City 7 12 M 1- 7 11:36.2 7:44/M
62 Andrew Adkins Hanover-Horton 8 23 M 8- 8 11:36.4 7:44/M
63 Peyton Kraus Hesperia 0 28 M 0- 0 11:38.8 7:45/M
64 Kyle Vanspronsen Saranac 0 29 M 0- 0 11:39.0 7:46/M
65 Allan Dowling Hanover-Horton 8 24 M 8- 8 11:39.9 7:46/M
66 Hunter Rosema Hesperia 0 30 M 0- 0 11:40.4 7:47/M
67 Marcus Beeson St. Louis 7 13 M 1- 7 11:43.2 7:49/M
68 Andrew Rice Belding 31 M 0- 0 11:43.4 7:49/M
69 Blaine Brown Carson City-Crystal 32 M 0- 0 11:50.3 7:53/M
70 Tylor Coston Ithaca 33 M 0- 0 11:54.6 7:56/M
71 Rohan Dandavati Holland Black River 8 25 M 8- 8 11:57.5 7:58/M
72 Jonaan Little St. Louis 8 26 M 8- 8 12:00.1 8:00/M
73 Lawton Prince Holland Black River 7 14 M 1- 7 12:00.4 8:00/M
74 Ethan Hunt Bear Lake 7 15 M 1- 7 12:02.8 8:01/M
75 Josh Jerome Ithaca 34 M 0- 0 12:03.3 8:02/M
76 James Kolb Beal City 8 27 M 8- 8 12:03.5 8:02/M
77 James Cook Kent City 35 M 0- 0 12:04.1 8:03/M
78 Collin Lambert Sacred Heart 8 28 M 8- 8 12:05.7 8:03/M
79 Travis Murtland Morley-Stanwood 8 29 M 8- 8 12:07.7 8:05/M
80 Damion Meyers Belding 36 M 0- 0 12:11.0 8:07/M
81 Jorge Evans Godfrey-Lee 7 16 M 1- 7 12:11.9 8:07/M
82 Ryan Smith Creative Technologi 37 M 0- 0 12:12.5 8:08/M
83 Tom Bland Hanover-Horton 8 30 M 8- 8 12:16.3 8:11/M
84 Mike Allen St. Louis 7 17 M 1- 7 12:16.5 8:11/M
85 Isiah Gray Fulton 7 18 M 1- 7 12:19.1 8:13/M
86 Kyle Augustine Ithaca 38 M 0- 0 12:22.8 8:15/M
87 Misha Roesters N Pointe Chrstn 39 M 0- 0 12:23.1 8:15/M
88 Jerry Mendoza Fennville 0 40 M 0- 0 12:26.0 8:17/M
89 Ben Swanson Kent City 41 M 0- 0 12:28.2 8:19/M
90 Michael Aslakson Hesperia 0 42 M 0- 0 12:29.2 8:19/M
91 Jason Poisson Godfrey-Lee 7 19 M 1- 7 12:30.3 8:20/M
92 Alex Dutton Bear Lake 8 31 M 8- 8 12:32.4 8:21/M
93 Carlos Rodriguez Godfrey-Lee 7 20 M 1- 7 12:32.4 8:21/M
94 Micah Davis Freedom Christian 7 21 M 1- 7 12:34.0 8:23/M
95 Apollo Schafer Beal City 7 22 M 1- 7 12:34.4 8:23/M
96 Spencer Silveus Hanover-Horton 8 32 M 8- 8 12:35.0 8:23/M
97 Blake Gulick Ithaca 43 M 0- 0 12:35.5 8:23/M
98 Lucas Willson St. Louis 7 23 M 1- 7 12:37.3 8:25/M
99 Sergei Ryan McBain 44 M 0- 0 12:37.7 8:25/M
100 Kyle Loos Beal City 8 33 M 8- 8 12:42.1 8:28/M

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
101 Kyler Phillips Clare 8 34 M 8- 8 12:43.4 8:29/M
102 Simeon Overlay St. Louis 8 35 M 8- 8 12:44.0 8:29/M
103 Marcus Traver Potterville 7 24 M 1- 7 12:45.4 8:30/M
104 Ryder Helms Hesperia 0 45 M 0- 0 12:45.9 8:30/M
105 Aaron Jacobs Hesperia 0 46 M 0- 0 12:46.2 8:31/M
106 Cameron Vinton Hanover-Horton 7 25 M 1- 7 12:46.8 8:31/M
107 Derek Winters Creative Technologi 47 M 0- 0 12:47.0 8:31/M
108 Kaleb Gotwalt Belding 48 M 0- 0 12:48.0 8:32/M
109 Aaron Heath Hanover-Horton 7 26 M 1- 7 12:53.6 8:35/M
110 Noah Schieber St. Louis 8 36 M 8- 8 12:53.8 8:35/M
111 Andrew Priest Saranac 0 49 M 0- 0 13:01.6 8:41/M
112 Antonio Reyes Fennville 0 50 M 0- 0 13:04.0 8:43/M
113 Jacob Morse Fennville 0 51 M 0- 0 13:05.1 8:43/M
114 Buddy Schafer Beal City 7 27 M 1- 7 13:05.3 8:43/M
115 Ryan Deline Ithaca 52 M 0- 0 13:12.9 8:48/M
116 Evan Milligan Holland Black River 7 28 M 1- 7 13:15.7 8:50/M
117 Jared Melcher Saranac 0 53 M 0- 0 13:16.3 8:51/M
118 Hunter George Creative Technologi 54 M 0- 0 13:19.8 8:53/M
119 Cameron Andrews Holton 55 M 0- 0 13:23.8 8:55/M
120 Kevin Tribelhorn St. Louis 7 29 M 1- 7 13:33.3 9:02/M
121 Jackson Wierengall N Pointe Chrstn 56 M 0- 0 13:41.6 9:07/M
122 John Obeid Sacred Heart 7 30 M 1- 7 13:41.8 9:07/M
123 Lucas Hopkins Belding 57 M 0- 0 13:43.8 9:09/M
124 Caleb Szarka Bear Lake 7 31 M 1- 7 13:54.8 9:16/M
125 Xavier Rinks Godfrey-Lee 7 32 M 1- 7 13:57.1 9:18/M
126 Schuyler Verdoorn Holland Black River 7 33 M 1- 7 13:57.3 9:18/M
127 Robert Reyes Fennville 0 58 M 0- 0 13:57.5 9:18/M
128 Nick Kridler Kent City 59 M 0- 0 14:12.9 9:28/M
129 Oscar Salazar Godfrey-Lee 7 34 M 1- 7 14:15.3 9:30/M
130 Makel Bradley Fennville 0 60 M 0- 0 14:18.6 9:32/M
131 Bobby Tillery Fennville 0 61 M 0- 0 14:31.2 9:41/M
132 Isaac` Tabler Holland Black River 7 35 M 1- 7 14:32.1 9:41/M
133 Josue Perez Fennville 0 62 M 0- 0 14:36.8 9:44/M
134 Henry Tran Clare 7 36 M 1- 7 14:39.0 9:46/M
135 Tyler Vincent Kent City 63 M 0- 0 14:42.9 9:48/M
136 Isaac Rees McBain 64 M 0- 0 15:25.8 10:17/M


*Overall place among males only

TEAM RESULTS

Holland Black River Finish Position - 1

Team Score (places): 75 Team Score (times): 51:36.0 Average Time: 10:19.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2324 Joseph Britt 8 2 2 9:45.6 9:45.6
2 2327 Zack Schreur 8 6 8 9:58.6 19:44.3
3 2323 Zach Spencley 8 16 24 10:26.7 30:11.0
4 2332 Brenden Jones 7 20 44 10:31.2 40:42.2
5 2325 Tyler Swanson 8 31 75 10:53.7 51:36.0
6 2326 Rohan Dandavati 8 55 130 11:57.5 1:03:33.5
7 2329 Lawton Prince 7 57 187 12:00.4 1:15:34.0
8 2333 Evan Milligan 7 More Than 7 13:15.7 1:28:49.7
9 2330 Schuyler Verdoorn 7 More Than 7 13:57.3 1:42:47.0
10 2331 Isaac` Tabler 7 More Than 7 14:32.1 1:57:19.2

Bear Lake Finish Position - 2

Team Score (places): 96 Team Score (times): 52:21.8 Average Time: 10:28.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2190 Jordan Anderson 7 3 3 9:50.4 9:50.4
2 2191 Cole Verrett 7 8 11 10:04.5 19:55.0
3 3513 Randy Pienta 7 23 34 10:37.8 30:32.8
4 2295 Taylor Makowski 8 30 64 10:51.2 41:24.1
5 3499 Josh Ide 8 32 96 10:57.7 52:21.8
6 3538 Jimmy Schoedel 7 43 139 11:28.4 1:03:50.3
7 2297 Ethan Hunt 7 58 197 12:02.8 1:15:53.1
8 2299 Alex Dutton 8 More Than 7 12:32.4 1:28:25.6
9 2303 Caleb Szarka 7 More Than 7 13:54.8 1:42:20.5

Saranac Finish Position - 3

Team Score (places): 106 Team Score (times): 52:52.2 Average Time: 10:34.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3105 Branden Smith 0 4 4 9:51.3 9:51.3
2 3106 Brendan Klynstra 0 13 17 10:20.3 20:11.7
3 3107 Drew Young 0 18 35 10:28.6 30:40.3
4 3109 Nathan Wawarre 0 33 68 10:59.2 41:39.5
5 3108 Wyatt Haner 0 38 106 11:12.6 52:52.2
6 3111 Kyle Vanspronsen 0 50 156 11:39.0 1:04:31.2
7 3112 Andrew Priest 0 80 236 13:01.6 1:17:32.9
8 3113 Jared Melcher 0 More Than 7 13:16.3 1:30:49.2

McBain Finish Position - 4

Team Score (places): 114 Team Score (times): 53:29.4 Average Time: 10:41.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2947 Tyler Sterk 10 10 10:16.1 10:16.1
2 2943 Quinn Kaspriak 11 21 10:16.4 20:32.5
3 2941 Ethan Boyle 22 43 10:33.8 31:06.4
4 2942 Truman Gilde 35 78 11:11.4 42:17.8
5 2944 Taylor Martineau 36 114 11:11.6 53:29.4
6 2946 Sergei Ryan 75 189 12:37.7 1:06:07.2
7 2945 Isaac Rees 88 277 15:25.8 1:21:33.0

Ithaca Finish Position - 5

Team Score (places): 144 Team Score (times): 54:38.2 Average Time: 10:55.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2876 Bram Desaegher 12 12 10:19.6 10:19.6
2 2881 Noah Schneider 15 27 10:22.5 20:42.1
3 2879 John Lambrecht 19 46 10:30.0 31:12.1
4 2880 Jacob Merchant 44 90 11:31.4 42:43.6
5 2874 Tylor Coston 54 144 11:54.6 54:38.2
6 2878 Josh Jerome 59 203 12:03.3 1:06:41.5
7 2873 Kyle Augustine 66 269 12:22.8 1:19:04.4
8 2877 Blake Gulick More Than 7 12:35.5 1:31:40.0
9 2875 Ryan Deline More Than 7 13:12.9 1:44:52.9

Hesperia Finish Position - 6

Team Score (places): 145 Team Score (times): 54:24.9 Average Time: 10:52.9

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3575 Damien Halverson 0 7 7 10:02.7 10:02.7
2 3570 Arik Lafave 0 14 21 10:21.6 20:24.3
3 3572 Davian Gowens 0 29 50 10:47.7 31:12.0
4 3576 Nathan McKeown 0 46 96 11:34.0 42:46.1
5 3578 Peyton Kraus 0 49 145 11:38.8 54:24.9
6 3577 Hunter Rosema 0 52 197 11:40.4 1:06:05.3
7 3574 Michael Aslakson 0 69 266 12:29.2 1:18:34.6
8 3573 Ryder Helms 0 More Than 7 12:45.9 1:31:20.6
9 3569 Aaron Jacobs 0 More Than 7 12:46.2 1:44:06.8

Beal City Finish Position - 7

Team Score (places): 180 Team Score (times): 55:42.5 Average Time: 11:08.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3161 Nick Pung 8 1 1 9:45.3 9:45.3
2 3158 Brendan Carrick 8 27 28 10:44.7 20:30.1
3 3157 Zach Bellinger 8 45 73 11:32.6 32:02.8
4 3163 Ethan Schafer 7 47 120 11:36.2 43:39.0
5 3159 James Kolb 8 60 180 12:03.5 55:42.5
6 3162 Apollo Schafer 7 72 252 12:34.4 1:08:16.9
7 3160 Kyle Loos 8 76 328 12:42.1 1:20:59.0
8 2316 Buddy Schafer 7 More Than 7 13:05.3 1:34:04.3

Godfrey-Lee Finish Position - 8

Team Score (places): 196 Team Score (times): 56:17.1 Average Time: 11:15.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3072 Alex Ozuna 7 24 24 10:38.4 10:38.4
2 3071 Pedro Moreno 7 26 50 10:43.2 21:21.7
3 3078 Alejandro Vargas 7 41 91 11:19.3 32:41.0
4 3067 Trevor Farr 8 42 133 11:24.1 44:05.2
5 3066 Jorge Evans 7 63 196 12:11.9 56:17.1
6 3073 Jason Poisson 7 70 266 12:30.3 1:08:47.4
7 3090 Carlos Rodriguez 7 71 337 12:32.4 1:21:19.8
8 3075 Xavier Rinks 7 More Than 7 13:57.1 1:35:17.0
9 3077 Oscar Salazar 7 More Than 7 14:15.3 1:49:32.4

St. Louis Finish Position - 9

Team Score (places): 223 Team Score (times): 57:31.3 Average Time: 11:30.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3533 Matt Starry 8 9 9 10:15.5 10:15.5
2 2357 Jason Davis 7 40 49 11:15.7 21:31.3
3 3529 Marcus Beeson 7 53 102 11:43.2 33:14.6
4 3531 Jonaan Little 8 56 158 12:00.1 45:14.7
5 3528 Mike Allen 7 65 223 12:16.5 57:31.3
6 3535 Lucas Willson 7 74 297 12:37.3 1:10:08.7
7 3537 Simeon Overlay 8 77 374 12:44.0 1:22:52.7
8 3532 Noah Schieber 8 More Than 7 12:53.8 1:35:46.6
9 3534 Kevin Tribelhorn 7 More Than 7 13:33.3 1:49:20.0

Hanover-Horton Finish Position - 10

Team Score (places): 241 Team Score (times): 57:59.2 Average Time: 11:35.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2337 Lucas Crisanti 8 5 5 9:51.4 9:51.4
2 2340 Andrew Adkins 8 48 53 11:36.4 21:27.8
3 2339 Allan Dowling 8 51 104 11:39.9 33:07.8
4 2344 Tom Bland 8 64 168 12:16.3 45:24.1
5 2343 Spencer Silveus 8 73 241 12:35.0 57:59.2
6 2341 Cameron Vinton 7 78 319 12:46.8 1:10:46.0
7 2342 Aaron Heath 7 79 398 12:53.6 1:23:39.7

Sacred Heart Finish Position - 11

Team Score (places): 246 Team Score (times): 58:53.8 Average Time: 11:46.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2650 George Ronan 8 25 25 10:39.3 10:39.3
2 2651 Sam Neyer 7 37 62 11:11.8 21:51.1
3 2649 Ishan Vashista 8 39 101 11:15.0 33:06.2
4 2648 Collin Lambert 8 62 163 12:05.7 45:11.9
5 2653 John Obeid 7 83 246 13:41.8 58:53.8

Kent City Finish Position - 12

Team Score (places): 259 Team Score (times): 59:59.4 Average Time: 11:59.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2889 Colton Carew 17 17 10:27.9 10:27.9
2 2891 Brayden Gruen 28 45 10:46.0 21:14.0
3 2890 James Cook 61 106 12:04.1 33:18.1
4 2893 Ben Swanson 68 174 12:28.2 45:46.4
5 2892 Nick Kridler 85 259 14:12.9 59:59.4
6 2894 Tyler Vincent 87 346 14:42.9 1:14:42.3

Fennville Finish Position - 13

Team Score (places): 285 Team Score (times): 1:00:12.5 Average Time: 12:02.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3042 Jon Andrade 0 21 21 10:32.1 10:32.1
2 3050 Cliff Morse 0 34 55 11:05.2 21:37.4
3 3049 Jerry Mendoza 0 67 122 12:26.0 34:03.4
4 3053 Antonio Reyes 0 81 203 13:04.0 47:07.4
5 3051 Jacob Morse 0 82 285 13:05.1 1:00:12.5
6 3054 Robert Reyes 0 84 369 13:57.5 1:14:10.1
7 3043 Makel Bradley 0 86 455 14:18.6 1:28:28.7
8 3057 Bobby Tillery 0 More Than 7 14:31.2 1:43:00.0
9 3052 Josue Perez 0 More Than 7 14:36.8 1:57:36.8

Belding Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2673 Andrew Rice Less Than 5 11:43.4 11:43.4
2 2672 Damion Meyers Less Than 5 12:11.0 23:54.4
3 2670 Kaleb Gotwalt Less Than 5 12:48.0 36:42.5
4 2671 Lucas Hopkins Less Than 5 13:43.8 50:26.3

Clare Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3299 Kevin Spicer-Torres 8 Less Than 5 10:24.8 10:24.8
2 3298 Kyler Phillips 8 Less Than 5 12:43.4 23:08.3
3 3300 Henry Tran 7 Less Than 5 14:39.0 37:47.3

Freedom Christian Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3543 Ililo Bisee 6 Less Than 5 10:25.8 10:25.8
2 3544 Gabe Nymeyer 8 Less Than 5 11:33.4 21:59.2
3 3545 Michael Modert 8 Less Than 5 11:35.6 33:34.9
4 3541 Micah Davis 7 Less Than 5 12:34.0 46:08.9

Fulton Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3301 Isiah Gray 7 Less Than 5 12:19.1 12:19.1

Wyoming Kelloggsville Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3035 Kapo Suarez Less Than 5 10:23.8 10:23.8
2 3033 Brandon Skinner Less Than 5 11:16.9 21:40.8
3 3036 Hunter Vanderploeg Less Than 5 11:34.5 33:15.3

Morley-Stanwood Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3376 Holdon Peacock 8 Less Than 5 11:08.5 11:08.5
2 3375 Travis Murtland 8 Less Than 5 12:07.7 23:16.3

N Pointe Chrstn Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2971 Misha Roesters Less Than 5 12:23.1 12:23.1
2 2972 Jackson Wierengall Less Than 5 13:41.6 26:04.7

Pewamo-Westphalia Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3599 Calib Barker 8 Less Than 5 9:45.1 9:45.1
2 3600 Kyle Spitzley 8 Less Than 5 11:09.2 20:54.4

Potterville Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3273 Sam Traver 8 Less Than 5 9:53.1 9:53.1
2 3270 Alec Badgley 8 Less Than 5 10:29.5 20:22.6
3 3272 Marcus Traver 7 Less Than 5 12:45.4 33:08.0

Carson City-Crystal Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2683 Kolton Kavanauh Less Than 5 10:20.5 10:20.5
2 2682 Blaine Brown Less Than 5 11:50.3 22:10.8

Holton Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2799 Cameron Andrews Less Than 5 13:23.8 13:23.8

Creative Technologies Academy Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2714 Bennet Tomandl Less Than 5 10:33.0 10:33.0
2 2713 Ryan Smith Less Than 5 12:12.5 22:45.5
3 2711 Derek Winters Less Than 5 12:47.0 35:32.6
4 2712 Hunter George Less Than 5 13:19.8 48:52.4




Place* Name Team Age Age Group Time Pace
1 Teddy Jurkovic Lansing Area Cathol 1 M 0- 0 9:16.6 6:11/M
2 Kyle Farmer Greenville 7 1 M 1- 7 9:20.0 6:13/M
3 Keenan Rebera Lansing Area Cathol 2 M 0- 0 9:31.7 6:21/M
4 Tyler Wheeler Shepherd 8 1 M 8- 8 9:37.8 6:25/M
5 Mitchell Switzer Rockford 8 2 M 8- 8 9:39.5 6:26/M
6 David Newberger Rockford 8 3 M 8- 8 9:44.1 6:29/M
7 Patrick Jonker Grd Rapids Chrstn 3 M 0- 0 9:45.1 6:30/M
8 Derek Gillman Coppersville 8 4 M 8- 8 9:49.0 6:33/M
9 Teddy Terzian Lansing Area Cathol 4 M 0- 0 9:50.2 6:33/M
10 Jeff Lorencen Lansing Area Cathol 5 M 0- 0 9:50.8 6:33/M
11 Jim Vandyke Grd Rapids Chrstn 6 M 0- 0 9:52.4 6:35/M
12 Sam Lewis Rockford 8 5 M 8- 8 9:54.3 6:36/M
13 Chris Oates Chippewa Hills 7 M 0- 0 9:54.8 6:36/M
14 Isaac Harding Rockford 7 2 M 1- 7 9:56.5 6:37/M
15 John Vandeheuval Grd Rapids Chrstn 8 M 0- 0 9:57.4 6:38/M
16 Christiaan Duell Ionia 9 M 0- 0 10:01.8 6:41/M
17 Nick Stellin Rockford 8 6 M 8- 8 10:02.8 6:41/M
18 Zach Terpstra Grd Rapids Chrstn 10 M 0- 0 10:03.7 6:42/M
19 Parker Eisengruber Saginaw White Pine 11 M 0- 0 10:03.9 6:42/M
20 Andrew Ellsworth Saginaw White Pine 12 M 0- 0 10:08.0 6:45/M
21 Eliot Borst Grd Rapids Chrstn 13 M 0- 0 10:08.5 6:45/M
22 Max Smith Fremont 8 7 M 8- 8 10:08.8 6:45/M
23 John McCord Ionia 14 M 0- 0 10:09.8 6:46/M
24 Brevan Bender Alma 7 3 M 1- 7 10:10.0 6:47/M
25 Bobby Haskin Grant 15 M 0- 0 10:10.2 6:47/M
26 Jacob Adams Alma 8 8 M 8- 8 10:11.4 6:47/M
27 Daniel Haid Rockford 7 4 M 1- 7 10:12.1 6:48/M
28 Marshal RadeMacHer Ionia 16 M 0- 0 10:14.4 6:49/M
29 Mason Molesky Alma 8 9 M 8- 8 10:17.2 6:51/M
30 Jacob Otte Grd Rapids Chrstn 17 M 0- 0 10:17.4 6:51/M
31 Neil Dalman Coppersville 8 10 M 8- 8 10:18.3 6:52/M
32 Bobby Reid Lansing Area Cathol 18 M 0- 0 10:19.2 6:53/M
33 Phillip Sipperley Ionia 19 M 0- 0 10:19.9 6:53/M
34 Drew Conley Ionia 20 M 0- 0 10:20.9 6:53/M
35 Jake Van Ess Ionia 21 M 0- 0 10:21.4 6:54/M
36 Will Concannon Saginaw White Pine 22 M 0- 0 10:23.0 6:55/M
37 Tim Mayer Ionia 23 M 0- 0 10:24.7 6:56/M
38 Noah Zerba Saginaw White Pine 24 M 0- 0 10:26.3 6:57/M
39 Aaron Pekrul Rockford 7 5 M 1- 7 10:27.8 6:58/M
40 Jordan Zamarron Ionia 25 M 0- 0 10:28.6 6:59/M
41 Eric Behan Lansing Area Cathol 26 M 0- 0 10:30.2 7:00/M
42 Connor Szukhent Saginaw White Pine 27 M 0- 0 10:30.4 7:00/M
43 Nate Dugener Lansing Area Cathol 28 M 0- 0 10:30.6 7:00/M
44 Trevor Wisneski Grd Rapids Chrstn 29 M 0- 0 10:31.1 7:01/M
45 Tom Yura Saginaw White Pine 30 M 0- 0 10:31.3 7:01/M
46 Josh Knight W. Intermediate Mt 8 11 M 8- 8 10:31.5 7:01/M
47 Ryan Lowing Greenville 8 12 M 8- 8 10:32.0 7:01/M
48 Spencer Benn Alma 8 13 M 8- 8 10:33.3 7:02/M
49 Peter Pelon Ionia 31 M 0- 0 10:34.3 7:03/M
50 Collin Lott Alma 8 14 M 8- 8 10:35.1 7:03/M
51 Diego Contreras Ionia 32 M 0- 0 10:35.5 7:03/M
52 Jon Griffin Ionia 33 M 0- 0 10:35.8 7:03/M
53 Rob Oostindie Grd Rapids Chrstn 34 M 0- 0 10:41.5 7:07/M
54 Tory Childs Shepherd 8 15 M 8- 8 10:42.0 7:08/M
55 Andrew Polasek Newaygo 35 M 0- 0 10:43.6 7:09/M
56 Andrew Mason Greenville 7 6 M 1- 7 10:44.3 7:09/M
57 Andrew Hutchinson Shepherd 8 16 M 8- 8 10:46.9 7:11/M
58 Casey Plambeck Rockford 7 7 M 1- 7 10:50.9 7:13/M
59 Austin Nicholas Fremont 8 17 M 8- 8 10:52.0 7:15/M
60 Ian Ezinga Grd Rapids Chrstn 36 M 0- 0 10:52.2 7:15/M
61 Nick Prin W. Intermediate Mt 8 18 M 8- 8 10:52.6 7:15/M
62 Connor Fiolek W. Intermediate Mt 7 8 M 1- 7 10:55.0 7:17/M
63 Jordan Vankampen Newaygo 37 M 0- 0 10:55.4 7:17/M
64 Ben Naimo Grd Rapids Chrstn 38 M 0- 0 10:55.9 7:17/M
65 Daniel Pearce Fremont 8 19 M 8- 8 10:57.1 7:18/M
66 Josh Cline Shepherd 8 20 M 8- 8 10:59.6 7:19/M
67 Ryan Laorr Saginaw White Pine 39 M 0- 0 11:00.1 7:20/M
68 Peter Manett Rockford 8 21 M 8- 8 11:01.0 7:21/M
69 Bryce Devore Alma 8 22 M 8- 8 11:01.2 7:21/M
70 James Stewart Saginaw White Pine 40 M 0- 0 11:09.6 7:26/M
71 Mitch Ridley W. Intermediate Mt 8 23 M 8- 8 11:10.6 7:27/M
72 Jonah Henckel Rockford 8 24 M 8- 8 11:10.8 7:27/M
73 Nick Tilot Saginaw White Pine 41 M 0- 0 11:11.0 7:27/M
74 Cole Randall Rockford 8 25 M 8- 8 11:12.2 7:28/M
75 Colin Reichenbach Rockford 8 26 M 8- 8 11:12.6 7:28/M
76 Grayson Harding Rockford 7 9 M 1- 7 11:13.4 7:29/M
77 Jacob Pilarski Rockford 8 27 M 8- 8 11:13.9 7:29/M
78 Alex Newton Newaygo 42 M 0- 0 11:16.2 7:31/M
79 Mitch Mynatt Saginaw White Pine 43 M 0- 0 11:17.0 7:31/M
80 Patrick Salyer Rockford 8 28 M 8- 8 11:19.8 7:33/M
81 Kyle Montgomery W. Intermediate Mt 7 10 M 1- 7 11:20.3 7:33/M
82 Grant Gabriel Rockford 7 11 M 1- 7 11:21.5 7:34/M
83 Sam Layton Coppersville 8 29 M 8- 8 11:21.7 7:34/M
84 Tyler Parker Chippewa Hills 44 M 0- 0 11:21.9 7:34/M
85 Adam Holeman Newaygo 45 M 0- 0 11:24.5 7:36/M
86 Jude Sorenson Saginaw White Pine 46 M 0- 0 11:26.3 7:37/M
87 Brendan Caporale Lansing Area Cathol 47 M 0- 0 11:27.5 7:38/M
88 Zachery Zimmerman Fremont 7 12 M 1- 7 11:28.1 7:39/M
89 Dakota Matelski Greenville 8 30 M 8- 8 11:29.4 7:39/M
90 Kyler Lada Shepherd 8 31 M 8- 8 11:29.7 7:39/M
91 Benancio Rodriguez Grant 48 M 0- 0 11:30.2 7:40/M
92 Andrew Mikoleizik Saginaw White Pine 49 M 0- 0 11:31.2 7:41/M
93 Josh MacHuta Shepherd 8 32 M 8- 8 11:32.0 7:41/M
94 Lucas Schwass Ludington 8 33 M 8- 8 11:32.7 7:41/M
95 Chase Lincoln Greenville 7 13 M 1- 7 11:34.3 7:43/M
96 Nolan Yahrmarkt Grd Rapids Chrstn 50 M 0- 0 11:35.2 7:43/M
97 Andrew Johnson Rockford 7 14 M 1- 7 11:35.8 7:43/M
98 Kyle Lamos Rockford 7 15 M 1- 7 11:36.4 7:44/M
99 Evan Erickson Rockford 8 34 M 8- 8 11:36.7 7:44/M
100 Josh Schafer W. Intermediate Mt 7 16 M 1- 7 11:37.0 7:45/M

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
101 Max Bos Alma 7 17 M 1- 7 11:37.3 7:45/M
102 Trevor Smith Rockford 8 35 M 8- 8 11:37.6 7:45/M
103 Philip Apol Grd Rapids Chrstn 51 M 0- 0 11:37.9 7:45/M
104 Matt Denson Coppersville 7 18 M 1- 7 11:38.5 7:45/M
105 Brachen Seipel Saginaw White Pine 52 M 0- 0 11:38.8 7:45/M
106 Mark Seadorf Fremont 7 19 M 1- 7 11:39.9 7:46/M
107 Michael Bry Saginaw White Pine 53 M 0- 0 11:41.1 7:47/M
108 Tyler Copron Grant 54 M 0- 0 11:41.3 7:47/M
109 Jonah Novak Fremont 7 20 M 1- 7 11:42.0 7:48/M
110 Nick Mitchell Saginaw White Pine 55 M 0- 0 11:42.3 7:48/M
111 Jacob Reamer Greenville 7 21 M 1- 7 11:42.5 7:48/M
112 Dillon Luymes Grd Rapids Chrstn 56 M 0- 0 11:45.0 7:50/M
113 Tayler Haney W. Intermediate Mt 7 22 M 1- 7 11:45.3 7:50/M
114 Austin Lampe Coppersville 8 36 M 8- 8 11:45.6 7:50/M
115 Mason Averill Grant 57 M 0- 0 11:46.1 7:51/M
116 Josh Epple W. Intermediate Mt 8 37 M 8- 8 11:46.6 7:51/M
117 Mitchell Harvey Grant 58 M 0- 0 11:47.1 7:51/M
118 Alex Murray W. Intermediate Mt 8 38 M 8- 8 11:47.4 7:51/M
119 Alex Sheridan Coppersville 8 39 M 8- 8 11:50.5 7:53/M
120 Zach Bentley Chippewa Hills 59 M 0- 0 11:51.2 7:54/M
121 Corey Godden Chippewa Hills 60 M 0- 0 11:51.8 7:54/M
122 Tj Leach Coppersville 8 40 M 8- 8 11:52.1 7:55/M
123 Ben Elliot W. Intermediate Mt 8 41 M 8- 8 11:54.8 7:56/M
124 Christian Driesnak W. Intermediate Mt 8 42 M 8- 8 11:56.6 7:57/M
125 Gary Cheng W. Intermediate Mt 8 43 M 8- 8 12:00.2 8:00/M
126 Ryan Reisbig Ionia 61 M 0- 0 12:01.2 8:01/M
127 Brent Trewella Rockford 8 44 M 8- 8 12:02.2 8:01/M
128 Sam Kostrzewa Saginaw White Pine 62 M 0- 0 12:02.5 8:01/M
129 Hunter Paulins Chippewa Hills 63 M 0- 0 12:02.7 8:01/M
130 Alex Osterbaan Grd Rapids Chrstn 64 M 0- 0 12:02.9 8:01/M
131 Kyle Rasch Coppersville 8 45 M 8- 8 12:04.3 8:03/M
132 Thom Rosely Rockford 8 46 M 8- 8 12:05.6 8:03/M
133 Matt Felice Ionia 65 M 0- 0 12:05.9 8:03/M
134 Peter Jensen Saginaw White Pine 66 M 0- 0 12:06.1 8:04/M
135 Tyler Baker Saginaw White Pine 67 M 0- 0 12:08.7 8:05/M
136 Devon Anderson Greenville 7 23 M 1- 7 12:09.6 8:06/M
137 Logan Jennings Grant 68 M 0- 0 12:10.6 8:07/M
138 Cole Hofstra Ionia 69 M 0- 0 12:10.8 8:07/M
139 Trevor Trierweiler Portland 7 24 M 1- 7 12:11.0 8:07/M
140 Tristin Ward Ionia 70 M 0- 0 12:12.7 8:08/M
141 Isaiah Ruffino W. Intermediate Mt 8 47 M 8- 8 12:16.4 8:11/M
142 Connor Tibbe Grant 71 M 0- 0 12:16.9 8:11/M
143 Josh Brenner Alma 7 25 M 1- 7 12:17.1 8:11/M
144 Adam Earl Rockford 8 48 M 8- 8 12:17.7 8:11/M
145 Ian Klahre Fremont 8 49 M 8- 8 12:20.0 8:13/M
146 Caleb Kahrs Coppersville 7 26 M 1- 7 12:22.3 8:15/M
147 Chris Selasky Rockford 8 50 M 8- 8 12:24.1 8:16/M
148 Nick Vandenburg Rockford 7 27 M 1- 7 12:24.5 8:16/M
149 James Travis Shepherd 8 51 M 8- 8 12:25.2 8:17/M
150 Joseph Madison Coppersville 7 28 M 1- 7 12:26.2 8:17/M
151 Noah Hutchinson W. Intermediate Mt 8 52 M 8- 8 12:26.4 8:17/M
152 Max Ketelhut Saginaw White Pine 72 M 0- 0 12:28.0 8:19/M
153 Nelson Byington Greenville 7 29 M 1- 7 12:28.6 8:19/M
154 Caleb Klukos Fremont 8 53 M 8- 8 12:30.7 8:20/M
155 Jason Carr Rockford 7 30 M 1- 7 12:31.5 8:21/M
156 Ryan Lucksted W. Intermediate Mt 8 54 M 8- 8 12:32.0 8:21/M
157 Ty Luginbuhl Ionia 73 M 0- 0 12:34.0 8:23/M
158 Tyler Frease Chippewa Hills 74 M 0- 0 12:34.4 8:23/M
159 Seth Moeggenberg Shepherd 8 55 M 8- 8 12:36.7 8:24/M
160 Zac Bevington Ionia 75 M 0- 0 12:41.6 8:27/M
161 Ryan Johns W. Intermediate Mt 7 31 M 1- 7 12:42.5 8:28/M
162 Antonio Ferranti Saginaw White Pine 76 M 0- 0 12:44.0 8:29/M
163 Dallas Miller Newaygo 77 M 0- 0 12:44.2 8:29/M
164 Alex Mercer Newaygo 78 M 0- 0 12:44.5 8:29/M
165 Taylor Lutz Saginaw White Pine 79 M 0- 0 12:46.0 8:31/M
166 Josh Morey Alma 8 56 M 8- 8 12:48.9 8:32/M
167 Jacob Lalonde Alma 7 32 M 1- 7 12:50.0 8:33/M
168 Corey Klein W. Intermediate Mt 8 57 M 8- 8 12:53.2 8:35/M
169 Casey Videtich Rockford 7 33 M 1- 7 12:55.4 8:37/M
170 Will Kordenbrock Lansing Area Cathol 80 M 0- 0 12:57.8 8:38/M
171 Cole McGregor Saginaw White Pine 81 M 0- 0 12:58.2 8:39/M
172 Eric Freese Ludington 7 34 M 1- 7 12:58.4 8:39/M
173 Parker Stancil Ionia 82 M 0- 0 13:00.4 8:40/M
174 Graham Lobert W. Intermediate Mt 8 58 M 8- 8 13:08.8 8:45/M
175 Austin Scott Chippewa Hills 83 M 0- 0 13:09.1 8:46/M
176 George Wiles Ionia 84 M 0- 0 13:10.4 8:47/M
177 Andrew Taing W. Intermediate Mt 8 59 M 8- 8 13:13.5 8:49/M
178 Damien McNeil W. Intermediate Mt 7 35 M 1- 7 13:20.1 8:53/M
179 Vince Cooper Portland 7 36 M 1- 7 13:25.1 8:57/M
180 Danny Bernard Saginaw White Pine 85 M 0- 0 13:29.0 8:59/M
181 Dodson Noah Ludington 7 37 M 1- 7 13:29.9 8:59/M
182 Ej Vandervelde Rockford 8 60 M 8- 8 13:30.8 9:00/M
183 Riley Aultman W. Intermediate Mt 8 61 M 8- 8 13:32.9 9:01/M
184 Blake Susalski Saginaw White Pine 86 M 0- 0 13:37.2 9:05/M
185 Cole Hansen Rockford 7 38 M 1- 7 13:37.4 9:05/M
186 Nick Warriner Lansing Area Cathol 87 M 0- 0 13:37.6 9:05/M
187 Alex Barnard Saginaw White Pine 88 M 0- 0 13:39.2 9:06/M
188 Dominic Vega Saginaw White Pine 89 M 0- 0 13:44.7 9:09/M
189 Mitchell Hawkins Fremont 7 39 M 1- 7 13:45.4 9:10/M
190 John McCarthy W. Intermediate Mt 7 40 M 1- 7 13:47.6 9:11/M
191 Lucas Prin W. Intermediate Mt 7 41 M 1- 7 13:48.6 9:12/M
192 Drew Frisbee Alma 8 62 M 8- 8 13:51.1 9:14/M
193 Wesley Condon Alma 7 42 M 1- 7 13:54.9 9:16/M
194 Brian Mahfoud Saginaw White Pine 90 M 0- 0 13:55.6 9:17/M
195 Danny Noller Saginaw White Pine 91 M 0- 0 13:57.2 9:18/M
196 Ethan Wolbers Ionia 92 M 0- 0 13:58.9 9:19/M
197 Daniel Vandenberge Grd Rapids Chrstn 93 M 0- 0 14:01.3 9:21/M
198 Austin Masselink Grd Rapids Chrstn 94 M 0- 0 14:06.2 9:24/M
199 Christian Waldorff Grd Rapids Chrstn 95 M 0- 0 14:18.2 9:32/M
200 Brendan Makidon Alma 7 43 M 1- 7 14:25.7 9:37/M

Place* Name Team Age Age Group Time Pace
201 Ben Bell Grd Rapids Chrstn 96 M 0- 0 14:42.1 9:48/M
202 Domanic Hillman Greenville 8 63 M 8- 8 14:44.7 9:49/M
203 Derek Davidson Shepherd 7 44 M 1- 7 14:45.7 9:50/M
204 Chad Wiles Ionia 97 M 0- 0 14:47.7 9:51/M
205 Tyler Haney W. Intermediate Mt 7 45 M 1- 7 14:48.6 9:52/M
206 Jack McDonald Shepherd 8 64 M 8- 8 14:50.3 9:53/M
207 Luke Bieske Alma 7 46 M 1- 7 14:52.3 9:55/M
208 Mitchell Haines W. Intermediate Mt 7 47 M 1- 7 14:53.1 9:55/M
209 Tayler Tissue Chippewa Hills 98 M 0- 0 14:56.1 9:57/M
210 Brandon Embree Greenville 7 48 M 1- 7 15:22.4 10:15/M
211 Andrew Weiss Saginaw White Pine 99 M 0- 0 15:31.2 10:21/M
212 Joe Bell Grd Rapids Chrstn 100 M 0- 0 15:45.9 10:30/M
213 Jacob McAllister W. Intermediate Mt 7 49 M 1- 7 15:46.1 10:31/M
214 Gavin Roupe W. Intermediate Mt 7 50 M 1- 7 15:55.5 10:37/M
215 Brandon Williams W. Intermediate Mt 8 65 M 8- 8 16:12.3 10:48/M
216 Shane Sniegowski Ludington 8 66 M 8- 8 16:20.6 10:53/M
217 Adam Moeggenborg Alma 7 51 M 1- 7 16:45.1 11:10/M
218 Brad Sniegowski Ludington 8 67 M 8- 8 16:45.9 11:10/M
219 Ian Kilpatrick Saginaw White Pine 101 M 0- 0 17:09.7 11:26/M
220 Nick MacHuta Shepherd 8 68 M 8- 8 17:22.8 11:35/M
221 Jordan Campbell Alma 7 52 M 1- 7 17:30.9 11:40/M
222 Connor Ware W. Intermediate Mt 7 53 M 1- 7 17:40.7 11:47/M
223 Asher Watters W. Intermediate Mt 7 54 M 1- 7 17:46.3 11:51/M
224 Ethan Kelty W. Intermediate Mt 7 55 M 1- 7 17:48.4 11:52/M
225 Mike Gutierrez W. Intermediate Mt 7 56 M 1- 7 17:48.6 11:52/M
226 Brennan Hall Alma 8 69 M 8- 8 19:11.3 12:47/M
227 Adam Quinn Rockford 7 57 M 1- 7 20:24.8 13:36/M
228 Avery Sacolic W. Intermediate Mt 8 70 M 8- 8 25:00.1 16:40/M


*Overall place among males only

TEAM RESULTS

Rockford Finish Position - 1

Team Score (places): 54 Team Score (times): 49:17.4 Average Time: 9:51.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2641 Mitchell Switzer 8 5 5 9:39.5 9:39.5
2 2647 David Newberger 8 6 11 9:44.1 19:23.7
3 2627 Sam Lewis 8 12 23 9:54.3 29:18.0
4 2623 Isaac Harding 7 14 37 9:56.5 39:14.5
5 2640 Nick Stellin 8 17 54 10:02.8 49:17.4
6 2620 Daniel Haid 7 27 81 10:12.1 59:29.5
7 2630 Aaron Pekrul 7 39 120 10:27.8 1:09:57.3
8 2632 Casey Plambeck 7 More Than 7 10:50.9 1:20:48.3
9 2628 Peter Manett 8 More Than 7 11:01.0 1:31:49.4
10 2624 Jonah Henckel 8 More Than 7 11:10.8 1:43:00.2
11 2634 Cole Randall 8 More Than 7 11:12.2 1:54:12.4
12 2635 Colin Reichenbach 8 More Than 7 11:12.6 2:05:25.1
13 2622 Grayson Harding 7 More Than 7 11:13.4 2:16:38.5
14 2631 Jacob Pilarski 8 More Than 7 11:13.9 2:27:52.5
15 2637 Patrick Salyer 8 More Than 7 11:19.8 2:39:12.3
16 2618 Grant Gabriel 7 More Than 7 11:21.5 2:50:33.8
17 2625 Andrew Johnson 7 More Than 7 11:35.8 3:02:09.7
18 2626 Kyle Lamos 7 More Than 7 11:36.4 3:13:46.1
19 2617 Evan Erickson 8 More Than 7 11:36.7 3:25:22.9
20 2639 Trevor Smith 8 More Than 7 11:37.6 3:37:00.5
21 2643 Brent Trewella 8 More Than 7 12:02.2 3:49:02.8
22 2636 Thom Rosely 8 More Than 7 12:05.6 4:01:08.5
23 2615 Adam Earl 8 More Than 7 12:17.7 4:13:26.2
24 2638 Chris Selasky 8 More Than 7 12:24.1 4:25:50.4
25 2644 Nick Vandenburg 7 More Than 7 12:24.5 4:38:14.9
26 2614 Jason Carr 7 More Than 7 12:31.5 4:50:46.4
27 2646 Casey Videtich 7 More Than 7 12:55.4 5:03:41.9
28 2645 Ej Vandervelde 8 More Than 7 13:30.8 5:17:12.7
29 2621 Cole Hansen 7 More Than 7 13:37.4 5:30:50.2
30 2633 Adam Quinn 7 More Than 7 20:24.8 5:51:15.1

Lansing Area Catholic Finish Position - 2

Team Score (places): 55 Team Score (times): 48:48.6 Average Time: 9:45.7

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2927 Teddy Jurkovic 1 1 9:16.6 9:16.6
2 2931 Keenan Rebera 3 4 9:31.7 18:48.3
3 2935 Teddy Terzian 9 13 9:50.2 28:38.6
4 2929 Jeff Lorencen 10 23 9:50.8 38:29.4
5 2932 Bobby Reid 32 55 10:19.2 48:48.6
6 2919 Eric Behan 40 95 10:30.2 59:18.9
7 2923 Nate Dugener 42 137 10:30.6 1:09:49.6
8 2922 Brendan Caporale More Than 7 11:27.5 1:21:17.1
9 2928 Will Kordenbrock More Than 7 12:57.8 1:34:14.9
10 2937 Nick Warriner More Than 7 13:37.6 1:47:52.6

Grd Rapids Chrstn Finish Position - 3

Team Score (places): 72 Team Score (times): 49:47.2 Average Time: 9:57.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2760 Patrick Jonker 7 7 9:45.1 9:45.1
2 2776 Jim Vandyke 11 18 9:52.4 19:37.5
3 2774 John Vandeheuval 15 33 9:57.4 29:35.0
4 2773 Zach Terpstra 18 51 10:03.7 39:38.7
5 2757 Eliot Borst 21 72 10:08.5 49:47.2
6 2768 Jacob Otte 30 102 10:17.4 1:00:04.7
7 2780 Trevor Wisneski 43 145 10:31.1 1:10:35.9
8 2766 Rob Oostindie More Than 7 10:41.5 1:21:17.5
9 2758 Ian Ezinga More Than 7 10:52.2 1:32:09.7
10 2765 Ben Naimo More Than 7 10:55.9 1:43:05.6
11 2781 Nolan Yahrmarkt More Than 7 11:35.2 1:54:40.9
12 2754 Philip Apol More Than 7 11:37.9 2:06:18.8
13 2763 Dillon Luymes More Than 7 11:45.0 2:18:03.9
14 2767 Alex Osterbaan More Than 7 12:02.9 2:30:06.9
15 2775 Daniel Vandenberge More Than 7 14:01.3 2:44:08.3
16 2764 Austin Masselink More Than 7 14:06.2 2:58:14.5
17 2777 Christian Waldorff More Than 7 14:18.2 3:12:32.8
18 2755 Ben Bell More Than 7 14:42.1 3:27:14.9
19 2756 Joe Bell More Than 7 15:45.9 3:43:00.9

Ionia Finish Position - 4

Team Score (places): 134 Team Score (times): 51:06.9 Average Time: 10:13.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2842 Christiaan Duell 16 16 10:01.8 10:01.8
2 2849 John McCord 23 39 10:09.8 20:11.6
3 2852 Marshal RadeMacHer 28 67 10:14.4 30:26.0
4 2854 Phillip Sipperley 33 100 10:19.9 40:46.0
5 2840 Drew Conley 34 134 10:20.9 51:06.9
6 2857 Jake Van Ess 35 169 10:21.4 1:01:28.4
7 2848 Tim Mayer 37 206 10:24.7 1:11:53.1
8 2862 Jordan Zamarron More Than 7 10:28.6 1:22:21.8
9 2850 Peter Pelon More Than 7 10:34.3 1:32:56.2
10 2841 Diego Contreras More Than 7 10:35.5 1:43:31.8
11 2845 Jon Griffin More Than 7 10:35.8 1:54:07.6
12 2853 Ryan Reisbig More Than 7 12:01.2 2:06:08.8
13 2844 Matt Felice More Than 7 12:05.9 2:18:14.7
14 2846 Cole Hofstra More Than 7 12:10.8 2:30:25.5
15 2858 Tristin Ward More Than 7 12:12.7 2:42:38.3
16 2847 Ty Luginbuhl More Than 7 12:34.0 2:55:12.3
17 2839 Zac Bevington More Than 7 12:41.6 3:07:53.9
18 2855 Parker Stancil More Than 7 13:00.4 3:20:54.3
19 2860 George Wiles More Than 7 13:10.4 3:34:04.7
20 2861 Ethan Wolbers More Than 7 13:58.9 3:48:03.7
21 2859 Chad Wiles More Than 7 14:47.7 4:02:51.5

Saginaw White Pine Finish Position - 5

Team Score (places): 154 Team Score (times): 51:31.7 Average Time: 10:18.3

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3006 Parker Eisengruber 19 19 10:03.9 10:03.9
2 3007 Andrew Ellsworth 20 39 10:08.0 20:11.9
3 3005 Will Concannon 36 75 10:23.0 30:35.0
4 3031 Noah Zerba 38 113 10:26.3 41:01.3
5 3026 Connor Szukhent 41 154 10:30.4 51:31.7
6 3030 Tom Yura 44 198 10:31.3 1:02:03.1
7 3013 Ryan Laorr 59 257 11:00.1 1:13:03.2
8 3024 James Stewart More Than 7 11:09.6 1:24:12.9
9 3027 Nick Tilot More Than 7 11:11.0 1:35:23.9
10 3019 Mitch Mynatt More Than 7 11:17.0 1:46:41.0
11 3023 Jude Sorenson More Than 7 11:26.3 1:58:07.3
12 3017 Andrew Mikoleizik More Than 7 11:31.2 2:09:38.5
13 3022 Brachen Seipel More Than 7 11:38.8 2:21:17.4
14 3004 Michael Bry More Than 7 11:41.1 2:32:58.5
15 3018 Nick Mitchell More Than 7 11:42.3 2:44:40.8
16 3012 Sam Kostrzewa More Than 7 12:02.5 2:56:43.4
17 3009 Peter Jensen More Than 7 12:06.1 3:08:49.5
18 3000 Tyler Baker More Than 7 12:08.7 3:20:58.2
19 3010 Max Ketelhut More Than 7 12:28.0 3:33:26.3
20 3008 Antonio Ferranti More Than 7 12:44.0 3:46:10.3
21 3014 Taylor Lutz More Than 7 12:46.0 3:58:56.3
22 3016 Cole McGregor More Than 7 12:58.2 4:11:54.6
23 3002 Danny Bernard More Than 7 13:29.0 4:25:23.7
24 3025 Blake Susalski More Than 7 13:37.2 4:39:01.0
25 3001 Alex Barnard More Than 7 13:39.2 4:52:40.2
26 3028 Dominic Vega More Than 7 13:44.7 5:06:24.9
27 3015 Brian Mahfoud More Than 7 13:55.6 5:20:20.5
28 3020 Danny Noller More Than 7 13:57.2 5:34:17.8
29 3029 Andrew Weiss More Than 7 15:31.2 5:49:49.0
30 3011 Ian Kilpatrick More Than 7 17:09.7 6:06:58.8

Alma Finish Position - 6

Team Score (places): 174 Team Score (times): 51:47.2 Average Time: 10:21.4

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3130 Brevan Bender 7 24 24 10:10.0 10:10.0
2 3129 Jacob Adams 8 26 50 10:11.4 20:21.4
3 3148 Mason Molesky 8 29 79 10:17.2 30:38.7
4 3131 Spencer Benn 8 47 126 10:33.3 41:12.1
5 3145 Collin Lott 8 48 174 10:35.1 51:47.2
6 3137 Bryce Devore 8 60 234 11:01.2 1:02:48.4
7 3133 Max Bos 7 75 309 11:37.3 1:14:25.7
8 3134 Josh Brenner 7 More Than 7 12:17.1 1:26:42.9
9 3149 Josh Morey 8 More Than 7 12:48.9 1:39:31.9
10 3144 Jacob Lalonde 7 More Than 7 12:50.0 1:52:21.9
11 3139 Drew Frisbee 8 More Than 7 13:51.1 2:06:13.0
12 3136 Wesley Condon 7 More Than 7 13:54.9 2:20:08.0
13 3146 Brendan Makidon 7 More Than 7 14:25.7 2:34:33.7
14 3132 Luke Bieske 7 More Than 7 14:52.3 2:49:26.1
15 3147 Adam Moeggenborg 7 More Than 7 16:45.1 3:06:11.3
16 3135 Jordan Campbell 7 More Than 7 17:30.9 3:23:42.2
17 3141 Brennan Hall 8 More Than 7 19:11.3 3:42:53.5

Shepherd Finish Position - 7

Team Score (places): 232 Team Score (times): 53:36.1 Average Time: 10:43.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3498 Tyler Wheeler 8 4 4 9:37.8 9:37.8
2 3485 Tory Childs 8 49 53 10:42.0 20:19.8
3 3488 Andrew Hutchinson 8 52 105 10:46.9 31:06.7
4 3486 Josh Cline 8 58 163 10:59.6 42:06.4
5 3489 Kyler Lada 8 69 232 11:29.7 53:36.1
6 3490 Josh MacHuta 8 71 303 11:32.0 1:05:08.2
7 3496 James Travis 8 94 397 12:25.2 1:17:33.5
8 3494 Seth Moeggenberg 8 More Than 7 12:36.7 1:30:10.2
9 3487 Derek Davidson 7 More Than 7 14:45.7 1:44:56.0
10 3493 Jack McDonald 8 More Than 7 14:50.3 1:59:46.3
11 3491 Nick MacHuta 8 More Than 7 17:22.8 2:17:09.1

Greenville Finish Position - 8

Team Score (places): 240 Team Score (times): 53:40.2 Average Time: 10:44.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3291 Kyle Farmer 7 2 2 9:20.0 9:20.0
2 3296 Ryan Lowing 8 46 48 10:32.0 19:52.1
3 3293 Andrew Mason 7 51 99 10:44.3 30:36.4
4 3297 Dakota Matelski 8 68 167 11:29.4 42:05.9
5 3292 Chase Lincoln 7 73 240 11:34.3 53:40.2
6 3294 Jacob Reamer 7 80 320 11:42.5 1:05:22.7
7 3288 Devon Anderson 7 90 410 12:09.6 1:17:32.4
8 3289 Nelson Byington 7 More Than 7 12:28.6 1:30:01.0
9 3295 Domanic Hillman 8 More Than 7 14:44.7 1:44:45.8
10 3290 Brandon Embree 7 More Than 7 15:22.4 2:00:08.3

Coppersville Finish Position - 9

Team Score (places): 261 Team Score (times): 54:53.3 Average Time: 10:58.6

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2501 Derek Gillman 8 8 8 9:49.0 9:49.0
2 1607 Neil Dalman 8 31 39 10:18.3 20:07.4
3 2503 Sam Layton 8 64 103 11:21.7 31:29.2
4 2507 Matt Denson 7 76 179 11:38.5 43:07.7
5 2502 Austin Lampe 8 82 261 11:45.6 54:53.3
6 2506 Alex Sheridan 8 85 346 11:50.5 1:06:43.9
7 2504 Tj Leach 8 88 434 11:52.1 1:18:36.0
8 2505 Kyle Rasch 8 More Than 7 12:04.3 1:30:40.3
9 2508 Caleb Kahrs 7 More Than 7 12:22.3 1:43:02.7
10 2509 Joseph Madison 7 More Than 7 12:26.2 1:55:28.9

Fremont Finish Position - 10

Team Score (places): 276 Team Score (times): 55:06.1 Average Time: 11:01.2

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3561 Max Smith 8 22 22 10:08.8 10:08.8
2 3562 Austin Nicholas 8 53 75 10:52.0 21:00.8
3 3563 Daniel Pearce 8 57 132 10:57.1 31:58.0
4 3566 Zachery Zimmerman 7 67 199 11:28.1 43:26.2
5 3564 Mark Seadorf 7 77 276 11:39.9 55:06.1
6 3565 Jonah Novak 7 79 355 11:42.0 1:06:48.2
7 3559 Ian Klahre 8 93 448 12:20.0 1:19:08.3
8 3560 Caleb Klukos 8 More Than 7 12:30.7 1:31:39.0
9 3567 Mitchell Hawkins 7 More Than 7 13:45.4 1:45:24.5

W. Intermediate Mt Pleasant Finish Position - 11

Team Score (places): 278 Team Score (times): 54:50.2 Average Time: 10:58.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3427 Josh Knight 8 45 45 10:31.5 10:31.5
2 3437 Nick Prin 8 54 99 10:52.6 21:24.2
3 3417 Connor Fiolek 7 55 154 10:55.0 32:19.2
4 3438 Mitch Ridley 8 61 215 11:10.6 43:29.8
5 3433 Kyle Montgomery 7 63 278 11:20.3 54:50.2
6 3443 Josh Schafer 7 74 352 11:37.0 1:06:27.2
7 3420 Tayler Haney 7 81 433 11:45.3 1:18:12.5
8 3416 Josh Epple 8 More Than 7 11:46.6 1:29:59.1
9 3435 Alex Murray 8 More Than 7 11:47.4 1:41:46.6
10 3415 Ben Elliot 8 More Than 7 11:54.8 1:53:41.5
11 3414 Christian Driesnak 8 More Than 7 11:56.6 2:05:38.2
12 3413 Gary Cheng 8 More Than 7 12:00.2 2:17:38.4
13 3441 Isaiah Ruffino 8 More Than 7 12:16.4 2:29:54.9
14 3423 Noah Hutchinson 8 More Than 7 12:26.4 2:42:21.4
15 3429 Ryan Lucksted 8 More Than 7 12:32.0 2:54:53.4
16 3424 Ryan Johns 7 More Than 7 12:42.5 3:07:35.9
17 3426 Corey Klein 8 More Than 7 12:53.2 3:20:29.1
18 3428 Graham Lobert 8 More Than 7 13:08.8 3:33:38.0
19 3444 Andrew Taing 8 More Than 7 13:13.5 3:46:51.5
20 3432 Damien McNeil 7 More Than 7 13:20.1 4:00:11.6
21 3412 Riley Aultman 8 More Than 7 13:32.9 4:13:44.6
22 3431 John McCarthy 7 More Than 7 13:47.6 4:27:32.3
23 3436 Lucas Prin 7 More Than 7 13:48.6 4:41:20.9
24 3421 Tyler Haney 7 More Than 7 14:48.6 4:56:09.6
25 3419 Mitchell Haines 7 More Than 7 14:53.1 5:11:02.8
26 3430 Jacob McAllister 7 More Than 7 15:46.1 5:26:48.9
27 3440 Gavin Roupe 7 More Than 7 15:55.5 5:42:44.4
28 3448 Brandon Williams 8 More Than 7 16:12.3 5:58:56.8
29 3446 Connor Ware 7 More Than 7 17:40.7 6:16:37.6
30 3447 Asher Watters 7 More Than 7 17:46.3 6:34:23.9
31 3425 Ethan Kelty 7 More Than 7 17:48.4 6:52:12.3
32 3418 Mike Gutierrez 7 More Than 7 17:48.6 7:10:01.0
33 3442 Avery Sacolic 8 More Than 7 25:00.1 7:35:01.1

Newaygo Finish Position - 12

Team Score (places): 330 Team Score (times): 57:04.1 Average Time: 11:24.8

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2960 Andrew Polasek 50 50 10:43.6 10:43.6
2 2961 Jordan Vankampen 56 106 10:55.4 21:39.1
3 2959 Alex Newton 62 168 11:16.2 32:55.3
4 2956 Adam Holeman 66 234 11:24.5 44:19.8
5 2958 Dallas Miller 96 330 12:44.2 57:04.1
6 2957 Alex Mercer 97 427 12:44.5 1:09:48.6

Grant Finish Position - 13

Team Score (places): 340 Team Score (times): 56:55.1 Average Time: 11:23.0

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2795 Bobby Haskin 25 25 10:10.2 10:10.2
2 2797 Benancio Rodriguez 70 95 11:30.2 21:40.4
3 2792 Tyler Copron 78 173 11:41.3 33:21.8
4 2790 Mason Averill 83 256 11:46.1 45:07.9
5 2794 Mitchell Harvey 84 340 11:47.1 56:55.1
6 2796 Logan Jennings 91 431 12:10.6 1:09:05.7
7 2798 Connor Tibbe 92 523 12:16.9 1:21:22.6

Chippewa Hills Finish Position - 14

Team Score (places): 340 Team Score (times): 57:02.6 Average Time: 11:24.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 2704 Chris Oates 13 13 9:54.8 9:54.8
2 2705 Tyler Parker 65 78 11:21.9 21:16.7
3 2700 Zach Bentley 86 164 11:51.2 33:08.0
4 2703 Corey Godden 87 251 11:51.8 44:59.8
5 2706 Hunter Paulins 89 340 12:02.7 57:02.6
6 2702 Tyler Frease 95 435 12:34.4 1:09:37.1
7 2707 Austin Scott 99 534 13:09.1 1:22:46.2
8 2708 Tayler Tissue More Than 7 14:56.1 1:37:42.4

Ludington Finish Position - 15

Team Score (places): 473 Team Score (times): 1:11:07.7 Average Time: 14:13.5

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3178 Lucas Schwass 8 72 72 11:32.7 11:32.7
2 3173 Eric Freese 7 98 170 12:58.4 24:31.2
3 3177 Dodson Noah 7 100 270 13:29.9 38:01.1
4 3180 Shane Sniegowski 8 101 371 16:20.6 54:21.8
5 3179 Brad Sniegowski 8 102 473 16:45.9 1:11:07.7

Portland Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum.
Place Bib No Name Age Place Place Time Time
1 3468 Trevor Trierweiler 7 Less Than 5 12:11.0 12:11.0
2 3469 Vince Cooper 7 Less Than 5 13:25.1 25:36.2