Harrison Hornet CC Invitational

back to results

Sep. 18, 2010

Harrison Hornet CC Invitational
Harrison, MI




HARRISON INVITATIONAL AT HARRISON HIGH SCHOOL



1 Bullock Creek Men 41
2 Farwell Men 81
3 Coleman Men 84
4 Vestaburg Men 96
5 Buckley Men 97
6 Tawas Men 113
7 Lake City Men 150


MEN'S 5K RUN

INDIVIDUAL RESULTS
FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1 Adam Terwillegar BC 8 18:43.2 1
2 Alex Brown COLE 10 19:20.1 2
3 Chris Denman VEST 39 19:44.5 3
4 Reno Fike COLE 11 20:24.3 4
5 Cory Madaj BC 4 20:27.0 5
6 Logan Walters BUCK 59 20:30.3 6
7 Paul Spitzer BUCK 58 20:33.7 7
8 Anthony Kushner TAW 48 21:14.3 8
9 Bobby Byard FAR 14 21:17.1 9
10 Tony Kall BC 3 21:22.4 10
11 Quinton Stephens BC 7 21:23.2 11
12 James Cox LC 30 21:23.9 12
13 Trenton Spivey FAR 23 21:29.3 13
14 Ray Ostrander HARM 27 21:51.5 -
15 Jake Fleming BC 2 21:58.4 14
16 Greg Shimmons FAR 22 22:05.2 15
17 Cody Williamson VEST 44 22:26.6 16
18 Jacob Grover VEST 40 22:28.7 17
19 Terry Fedewa FAR 16 22:37.1 18
20 Brian McGiness LC
21 Matthew Horn TAW 46 22:43.9 20
22 Kalvin Lentz TAW 49 22:52.2 21
23 Austin Burmania BUCK 52 22:53.8 22
24 Dakota Fike COLE 60 22:59.8 23
25 Curtis Bell COLE 9 23:08.6 24
26 Wyatt Richardson VEST 43 23:09.5 25
27 Vern King FAR 18 23:38.9 26
28 Dru Durfee BC 1 23:40.3 P
29 Taylor Knapp TAW 47 23:43.8 28
30 Chris King FAR 17 24:02.4 P
31 Benner Schell HARM 28 24:12.6 -
32 Jordyn Garza 33 22:39.8 19
33 Tyler Sigafoose HARM 29 24:31.3 -
34 Ryan Walton COLE 13 24:37.3 31
35 Michael Rosek BUCK 55 24:51.9 32
36 Codi Medford FAR 19 24:52.2 P
37 Devin O'Hora BC 5 25:28.7 P
38 Kyle Peasley VEST 41 25:29.2 35
39 Brandon McMahon TAW 61 26:36.5 36
40 Braxton Bliss BUCK 51 26:48.3 P
41 Aric Rhoades LC 34 26:51.3 38
42 Sam Robison COLE 12 28:06.5 P
43 Dan Cuevas LC 31 28:13.2 40
44 Josh Mitchell HARM 26 28:20.2 -
45 Amador Vazquez LC 36 29:09.5 41
46 Rhett Thompson LC 35 29:34.0 P
47 David Ramsdell TAW 50 33:36.5 P


TEAM NAME FIN RESULTS PTS TEAM NAME

1 BC Adam Terwillega 1 18:43 1
Cory Madaj 5 20:27 5
Tony Kall 10 21:22 10
Quinton Stephens 11 21:23 11
Jake Fleming 15 21:58 14
Dru Durfee 28 23:40
Devin O'Hora 37 25:28:00

BC ** TEAM TOTAL ** 1:43:53 41

2 FAR Bobby Byard 9 21:17 9
Trenton Spivey 13 21:29 13
Greg Shimmons 16 22:05 15
Terry Fedewa 19 22:37 18
Vern King 27 23:38 26
Chris King 30 24:02:00
Codi Medford 36 24:52:00

FAR ** TEAM TOTAL ** 1:51:06 81

3 COLE Alex Brown 2 19:20 2
Reno Fike 4 20:24 4
Dakota Fike 24 22:59 23
Curtis Bell 25 23:08 24
Ryan Walton 34 24:37:00 31
Sam Robison 42 28:06:00

COLE ** TEAM TOTAL ** 1:50:28 84

4 VEST Chris Denman 3 19:44 3
Cody Williamson 17 22:26 16
Jacob Grover 18 22:28 17
Wyatt Richardson 26 23:09 25
Kyle Peasley 38 25:29:00 35

VEST ** TEAM TOTAL ** 1:53:16 96

5 BUCK Logan Walters 6 20:30 6
Paul Spitzer 7 20:33 7
Austin Burmania 23 22:53 22
Jordyn Garza 32 24:17:00 30
Michael Rosek 35 24:51:00 32
Braxton Bliss 40 26:48:00

BUCK ** TEAM TOTAL ** 1:53:04 97

6 TAW Anthony Kushner 8 21:14 8
Matthew Horn 21 22:43 20
Kalvin Lentz 22 22:52 21
Taylor Knapp 29 23:43 28
Brandon McMahon 39 26:36:00 36
David Ramsdell 47 33:36:00

TAW ** TEAM TOTAL ** 1:57:08 113

7 LC James Cox 12 21:23 12
Brian McGiness 20 22:39 19
Aric Rhoades 41 26:51:00 38
Dan Cuevas 43 28:13:00 40
Amador Vazquez 45 29:09:00 41
Rhett Thompson 46 29:34:00

LC ** TEAM TOTAL ** 2:08:15 150

HARM RAY OSTRANDER 14 21:51
BRENNER SCHELL 31 24:12:00
TYLER SIGAFOOSE 33 24:31:00
JOSH MITCHELL 44 28:20:00

HARM ** TEAM TOTAL ** 1:38:54



9/18/10 WOMEN'S CROSS COUNTRY PAGE 1

HARRISON INVITATIONAL AT HARRISON HIGH SCHOOL 9/18/10



SCORES
1 Tawas Women 27
2 Harrison Women 53
3 Bullock Creek Women 71
4 Farwell Women 97
5 Vestaburg Women 143
6 Lake City Women 145


WOMEN'S 5K RUN

INDIVIDUAL RESULTS
FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1 Emily Short TAWW 68 20:59.0 1
2 Amanda Valliere BCW 16 21:55.3 2
3 Richelle Payea TAWW 66 23:08.6 3
4 Heather Britt TAWW 57 24:09.5 4
5 Brooke Colville HARW 33 24:12.9 5
6 Brandi Powell HARW 34 24:19.5 6
7 Kayla Sharrow FARW 30 24:31.4 7
8 Josie Short TAWW 69 24:35.7 8
9 Kayla McKenna HARW 36 24:47.2 9
10 Erin Moser BCW 10 24:50.1 10
11 Haley Morarty BUCKW 21 25:44.3 -
12 Haylee Hutchison TAWW 61 25:54.5 11
13 Rebecca Gray TAWW 60 26:09.5 P
14 Abby Norstrom FARW 29 26:15.2 13
15 Haley Baldinger BUCKW 18 26:23.6 -
16 Katherine McKenzieTAWW 64 26:28.9 P
17 Rae Bundoff HARW 32 26:36.4 15
18 Jessie Robertson BCW 14 26:55.8 16
19 Amber Frank BCW 3 26:57.7 17
20 Erica Hendrickson HARW 35 27:00.6 18
21 Mariah Guernsey BUCKW 20 27:23.8 -
22 Karlie Maxwell LCW 46 27:32.1 19
23 Julie Swinehart FARW 31 27:38.6 20
24 Katie Gross HARW 37 27:52.0 P
25 Casey Scanlon HARW 39 28:03.7 P
26 Cassie Calverley VESTW 49 28:09.7 23
27 Marissa Snyder VESTW 55 28:27.8 24
28 Jenn Borton VESTW 48 28:31.0 25
29 Mary Gordert BCW 5 28:35.0 26
30 Alysa Piering BCW 12 28:44.3 P
31 Rochelle Myers FARW 28 28:52.0 28
32 Miranda Lund FARW 27 28:55.6 29
33 Sam Gallup LCW 44 29:07.0 30
34 Kristin Carpenter LCW 41 29:08.2 31
35 Gabrielle Fechter LCW 43 29:08.6 32
36 Kelsey Kruschinska LCW 45 29:10.6 33
37 Andrea Parkinson BCW 11 29:27.4 P
38 Elaine Lowery VESTW 53 29:37.3 35
39 Katie Engelbert COLEW 24 30:09.7 -
40 Katie Cozat COLEW 23 30:25.6 -
41 Katie Murphy COLEW 25 30:41.6 -
42 Larita Helton VESTW 50 35:03.4 36
43 Nicole Kramer VESTW 51 46:09.0 P
44 Alayna Kurtz VESTW 52 46:09.5 P

TEAM NAME FIN RESULTS PTS TEAM NAME

1 TAWW Emily Short 1 20:59 1
Richelle Payea 3 23:08 3
Heather Britt 4 24:09:00 4
Josie Short 8 24:35:00 8
Haylee Hutchison 12 25:54:00 11
Rebecca Gray 13 26:09:00
Katherine McKenzie 16 26:28:00

TAWW ** TEAM TOTAL ** 1:58:45 27

2 HARW Brooke Colville 5 24:12:00 5
Brandi Powell 6 24:19:00 6
Kayla McKenna 9 24:47:00 9
Rae Bundoff 17 26:36:00 15
Erica Hendrickson 20 27:00:00 18
Katie Gross 24 27:52:00
Casey Scanlon 25 28:03:00

HARW ** TEAM TOTAL ** 2:06:54 53

3 BCW Amanda Valliere 2 21:55 2
Erin Moser 10 24:50:00 10
Jessie Robertson 18 26:55:00 16
Amber Frank 19 26:57:00 17
Mary Gordert 29 28:35:00 26
Alysa Piering 30 28:44:00
Andrea Parkinson 37 29:27:00

BCW ** TEAM TOTAL ** 2:09:12 71

4 FARW Kayla Sharrow 7 24:31:00 7
Abby Norstrom 14 26:15:00 13
Julie Swinehart 23 27:38:00 20
Rochelle Myers 31 28:52:00 28
Miranda Lund 32 28:55:00 29

FARW ** TEAM TOTAL ** 2:16:11 97

5 VESTW Cassie Calverley 26 28:09:00 23
Marissa Snyder 27 28:27:00 24
Jenn Borton 28 28:31:00 25
Elaine Lowery 38 29:37:00 35
Larita Helton 42 35:03:00 36
Nicole Kramer 43 46:09:00
Alayna Kurtz 44 46:09:00

VESTW ** TEAM TOTAL ** 2:29:47 143

6 LCW Karlie Maxwell 22 27:32:00 19
Sam Gallup 33 29:07:00 30
Kristin Carpenter 34 29:08:00 31
Gabrielle Fechter 35 29:08:00 32
Kelsey Kruschinska 36 29:10:00 33

LCW ** TEAM TOTAL ** 2:24:05 145

BUCKW Haley Morarty 11 25:44:00
Haley Baldinger 15 26:23:00
Mariah Guernsey 21 27:23:00

BUCKW ** TEAM TOTAL ** 1:19:30

COLEW Katie Engelbert 39 30:09:00
Katie Cozat 40 30:25:00
Katie Murphy 41 30:41:00

COLEW ** TEAM TOTAL ** 1:31:15



JUNIOR VARSITY BOYS RESULTS


NAME SCHOOL TIME

1 James Sira Bullock Cre 23:21
2 Kurt Meister Farwell 25:17:00



JUNIOR VARSITY GIRLS RESULTS


NAME SCHOOL TIME

1 Hannah Johnston Tawas 25:49:00
2 Emily Gracik Tawas 26:32:00
3 Rachel Gingerich Tawas 30:13:00
4 Grace Martin Tawas 30:20.1
5 Becky See Harrison 30:20.4
6 Erika McLean Bullock Creek 30:31.4
7 Emily Somerville Bullock Creek 30:46:00
8 Madelyn Laughton Bullock Creek 31:56:00
9 Stephanie Prince Harrison 34:59:00
10 Sierra Crockett Bullock Creek 35:10:00
11 Adreana Buckey Bullock Creek 37:51:00
12 Kaylene Wiggins Bullock Creek 37:59:00
13 Clarissa Kelly Bullock Creek 41:56:00











JUNIOR HIGH BOYS RESULTS

NAME SCHOOL TIME

1 Matthew Allsop Bullock Creek 11:41.0
2 John Sira Bullock Creek 11:43.3
3 Shane Mudd Bullock Creek 11:49.2
4 Glenn Beardley Farwell 11:50.3
5 Brandt Gafke Bullock Creek 12:40.1
6 Nolan Linderman Lake City 12:40.4
7 Brenden Buccilli Farwell 14:27.2
8 Michael Robertson Bullock Creek 14:29.8
9 Kyle Pratt Bullock Creek 15:13.8
10 Brandon Young Lake City 18:39.7
11 Nicholas Eidsmoe Bullock Creek 18:40.9

JUNIOR HIGH GIRLS RESULTS

NAME SCHOOL TIME

1 Madison Kruschinka Lake City 13:31.1
2 Hailee Neilsen Bullock Creek 13:37.3
3 China Biggs Bullock Creek 14:04.4
4 Mattie Bowen Bullock Creek 14:50.9
5 P.J. Pearson Lake City 17:32.3
6 Courtney Carroll Bullock Creek 18:10.5
7 Julia Miner Bullock Creek 18:15.6
8 Laura Kall Bullock Creek 18:18.1
9 Kayleen Kindy Bullock Creek 18:38.7
10 Jenne Wilson Lake City 20:08.2