North Brothers Ford/City Run

back to results

May. 17, 2003

North Brothers Ford/City Run
Westland, MI




North Brothers Ford/City Run
Westland, MI
May 17th, 2003

Open Category
Overall Female Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Patricia Cummings Canton MI 48 10 23:04.7 7:26/M

Women 19 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Erica Jackson Romulus MI 12 34 29:32.1 9:32/M
2 Sydney Delosh Plymouth MI 11 60 45:43.8 14:45/M
3 Morgan Huetter Plymouth MI 10 62 45:46.8 14:46/M
4 Hailey Gibbons Redford MI 9 73 48:41.5 15:42/M

Women 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tanya Kroll Plymouth MI 25 14 23:26.4 7:34/M
2 Jung Park Garden City MI 28 26 25:55.8 8:22/M
3 Megan Klein Dearborn MI 25 40 30:46.2 9:55/M
4 Virginia Allshouse Redford MI 28 52 42:32.7 13:43/M
5 Michele Radiwon Westland MI 27 66 47:22.8 15:17/M
6 Amanda Wilson Garden City MI 28 67 47:22.9 15:17/M
7 Sandra Kupkowsky Canton MI 27 68 47:23.3 15:17/M
8 Julie Buie Westland MI 25 81 50:27.2 16:16/M
9 Mindy Kickland Westland MI 29 90 52:20.1 16:53/M
10 Michele Bloor Westland MI 29 91 53:45.8 17:20/M
11 Victoria Hawks Dearborn Heights M29 97 55:04.0 17:46/M
12 Ronda Osenroth Garden City MI 27 100 56:40.7 18:17/M
13 Margaret Hawks Dearborn Heights M29 102 57:10.2 18:26/M
14 Rachel Lawnicki Garden City MI 22 109 59:38.9 19:14/M

Women 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Karin Diedrich Clawson MI 30 32 28:59.8 9:21/M
2 Wendi Brown Westland MI 32 33 29:27.2 9:30/M
3 Karen Ceccoli Northville MI 30 38 30:05.3 9:42/M
4 Jenny Pachnik Redford MI 30 43 32:52.2 10:36/M
5 Mary Miller Allen Park MI 30 47 34:10.7 11:01/M
6 Lisa Lewellyn Wayne MI 36 53 43:25.3 14:00/M
7 Mikale Capen Westland MI 31 69 48:35.4 15:40/M
8 Melanie DeMara Westland MI 30 71 48:37.0 15:41/M
9 Laura Gibbons Redford MI 38 72 48:41.4 15:42/M
10 Tonya McCutcheon Plymouth MI 31 76 49:12.7 15:52/M
11 Linda Buie Northville MI 33 79 50:03.9 16:09/M
12 Michelle Hall Westland MI 36 80 50:04.0 16:09/M
13 Barb Mocadlo Plymouth MI 31 82 50:27.3 16:16/M
14 Melissa Mocadlo Garden City MI 32 83 50:27.4 16:16/M
15 Mary Spada Wayne MI 36 92 53:46.1 17:21/M
16 Alissa Varton Canton MI 30 93 54:16.9 17:30/M
17 Shelly Clapper Canton MI 34 94 55:00.6 17:45/M
18 Jennifer Gurney Canton MI 34 95 55:01.8 17:45/M
19 Tina Zobel Farmington Hills M39 110 59:41.6 19:15/M

Overall Male Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Tarkowski Garden City MI 50 1 17:47.5 5:44/M

Men 19 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Andrew Skipworth Troy MI 11 19 24:33.5 7:55/M
2 Jacob Shaffer Romulus MI 15 48 35:03.7 11:18/M
3 David Johnson Belleville MI 15 50 39:05.6 12:36/M
4 Nghia Nguyen Belleville MI 15 51 39:06.5 12:37/M
5 Ricky Huetter Plymouth MI 14 61 45:45.9 14:45/M

Men 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Alexander Advey Canton MI 26 6 22:34.2 7:17/M
2 Justin Commes Redford MI 28 18 24:08.8 7:47/M
3 Charles Brown Westland MI 29 37 30:03.4 9:42/M
4 Jason Thibault Redford MI 29 56 45:27.7 14:40/M
5 Jay Teneyck Ferndale MI 28 63 47:03.4 15:11/M
6 Michael Slone Westland MI 27 64 47:04.0 15:11/M
7 Ryan Beil Canton MI 28 65 47:09.1 15:13/M

Men 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Claypoole Pacifica CA 35 3 20:52.1 6:44/M
2 Erich Kickland Westland MI 30 9 23:04.2 7:26/M
3 Larry Gibbons Matthews NC 39 15 23:34.6 7:36/M
4 Anthony Mocadlo Garden City MI 36 17 23:48.0 7:41/M
5 Darryl White Southfield MI 38 22 25:26.1 8:12/M
6 James Bloor Westland MI 31 23 25:31.2 8:14/M
7 Dave Marshall Brownstown MI 33 29 27:36.8 8:54/M
8 Jim Jackson Romulus MI 36 39 30:39.1 9:53/M
9 Gordon Miller Allen Park MI 30 46 34:10.0 11:01/M
10 Matt McCutcheon Plymouth MI 35 96 55:02.4 17:45/M

Masters Category
Overall Female Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Brenda Murphy Taylor MI 47 24 25:40.2 8:17/M

Women 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Christiane Knabner Canton MI 42 35 29:49.1 9:37/M
2 Karen Dukatz-Devitis Westland MI 43 45 33:47.4 10:54/M
3 Joy Slone Canton MI 48 58 45:37.9 14:43/M
4 Ann Frisinger Whitmore Lake MI 42 70 48:36.8 15:41/M
5 Judy Kirtley Westland MI 44 77 49:12.8 15:52/M
6 Susan Lenhart Redford MI 40 98 55:04.3 17:46/M
7 Sandra Sterling Livonia MI 46 99 55:32.5 17:55/M
8 Maryann Lenhart Redford MI 46 101 56:40.8 18:17/M
9 Suzanne Fountain Westland MI 41 111 1:00:09.5 19:24/M

Women 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Barbara Lecoyer Livonia MI 50 78 49:19.6 15:55/M
2 Pam Shepley Plymouth MI 50 84 50:31.2 16:18/M
3 Audrey Mocadlo Garden City MI 56 85 50:31.3 16:18/M
4 Sandy Turner Garden City MI 56 86 51:40.0 16:40/M
5 Christina Vergona Garden City MI 51 87 51:40.2 16:40/M
6 Toni Devantier Canton MI 56 88 51:52.9 16:44/M
7 Shirley Patton Garden City MI 57 89 52:20.0 16:53/M
8 Dawn Buie Westland MI 57 104 57:49.3 18:39/M
9 Elfey Alves Westland MI 53 107 59:03.2 19:03/M

Women 60 to 98
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Merion Knight Detroit MI 66 28 27:23.9 8:50/M
2 Sook Hye Park Garden City MI 61 49 35:26.1 11:26/M
3 Marilynn Hays Wayne MI 65 54 43:27.0 14:01/M
4 Bonnie Bradford Wayne MI 62 75 48:42.7 15:43/M
5 Nancy Banners Westland MI 61 103 57:49.0 18:39/M
6 Marilyn Jarvi Brighton MI 61 105 59:02.5 19:03/M
7 Carol Erb South Lyon MI 63 106 59:02.9 19:03/M
8 Bonnie Newhill Belleville MI 61 108 59:32.5 19:12/M

Overall Male Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Scott Grudzien South Lyon MI 44 2 19:23.3 6:15/M

Men 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 John O'Neill Westland MI 44 4 21:05.9 6:48/M
2 Don Skipworth Troy MI 44 8 23:02.3 7:26/M
3 Matt Niles Canton MI 42 11 23:06.2 7:27/M
4 Chuck Ponder Dearborn MI 41 12 23:07.8 7:27/M
5 John Moriarty Dearborn Heights M42 21 25:11.2 8:07/M
6 David Lengel Lake Orion MI 40 25 25:51.9 8:20/M
7 Perry Cosme Dearborn MI 44 30 28:14.7 9:06/M
8 Mike Marihugh Livonia MI 48 31 28:42.7 9:15/M
9 David Bartkowiak Livonia MI 44 42 32:48.8 10:35/M
10 Rick Huetter Plymouth MI 45 57 45:27.8 14:40/M
11 Burton Slone Canton MI 48 59 45:38.6 14:43/M

Men 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gavin Williams Detroit MI 56 5 22:28.5 7:15/M
2 Bob Votruba Redford MI 56 7 22:56.8 7:24/M
3 Freddy Standaert Detroit MI 59 13 23:10.9 7:28/M
4 Marc Stobbe Plymouth MI 51 16 23:40.0 7:38/M
5 Mark Keegan Berkley MI 50 20 24:41.4 7:58/M
6 James Posuniak Pickney MI 51 27 26:52.2 8:40/M
7 James Biglow Westland MI 55 36 29:55.8 9:39/M
8 James Jackson Wayne MI 54 74 48:42.6 15:43/M

Men 60 to 98
Place Name City Age Overall Time Pace
1 John Hibler Inkster MI 62 41 31:50.5 10:16/M
2 Arthur Mack Westland MI 60 44 33:19.8 10:45/M
3 Terry Banners Westland MI 64 55 45:04.8 14:32/M