St Paul Spring Tune-Up

back to results

May. 10, 2003

St Paul Spring Tune-Up
Flint, MI
Provided by Gault Race Mgt.


St Paul Spring Tune-Up
5K RUN RESULTS
Flint, MI
May 10th, 2003
Results provided by GAULT RACE MANAGEMENT

MALE OVERALL
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 GREG THOMAS 34 CLIO 17:28 5:38
2 PATRICK BYRD 34 FLINT 17:37 5:40
3 RICK DUHAIME 48 HOLLY 19:35 6:19

FEMALE OVERALL
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 LAURA ROHDE 33 OXFORD 21:38 6:58
2 MAGGY ZIDAR 53 PONTIAC 23:29 7:34
3 MARCIE GOULD 47 24:00 7:44

MALE AGE GROUP: 1-10
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 NOAH NEUENFELDT 10 GRAND BLANC 27:14 8:46
2 LUKE NEUENFELDT 9 GRAND BLANC 29:12 9:24
3 GARRETT HOLMES 10 FLUSHING 30:52 9:57
4 JACK MARTIN 9 FLINT 37:11 11:59
5 MARK FOSDICK JR 10 DAVISON 40:34 13:04
6 MATTHEW KITTEL 10 FLINT 41:26 13:20
7 DANIEL KAPRAUN 6 FLINT 47:40 15:21

FEMALE AGE GROUP: 1-10
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 SARAH SMEETS 8 GRAND BLANC 37:09 11:58
2 MADELEINE CANTOR 10 FLINT 37:51 12:11
3 LAURA JAREMBA 10 SWARTZ CREEK 42:35 13:43

MALE AGE GROUP: 11-14
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 MICHAEL NELSON 14 WATERFORD 21:17 6:51
2 ROBERT NELSON 12 WATERFORD 24:33 7:55
3 LUKE SEIBT 11 FLUSHING 26:05 8:24
4 GARTH OLIVER 11 FLINT 26:10 8:26
5 DANIEL MASKE 14 FLUSHING 26:36 8:34
6 NATHAN SEIBT 13 FLUSHING 26:36 8:34
7 MATTHEW KAPRAUN 11 FLINT 29:32 9:31
8 TREVOR LEATZOW 11 FLINT 30:30 9:49
9 KEVIN NICHOLSON 11 FENTON 32:33 10:29
10 AARON BRANDT 12 FLINT 33:17 10:43
11 COLIN WITBRODT 11 FLINT 38:48 12:30
12 MATTHEW MASKE 13 FLUSHING 47:30 15:18
.

FEMALE AGE GROUP: 11-14
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 AVERY LARSON 12 FLINT 24:40 7:57
2 MEAGAN BAUER 12 GRAND BLANC 26:29 8:32
3 MARIN RAYMOND 13 FENTON 26:40 8:35
4 SHANA BAUER 11 GRAND BLANC 28:32 9:11
5 ROSEMARY JAREMBA 11 SWARTZ CREEK 32:29 10:28
6 AMANDA NAYLOR 12 FLUSHING 33:48 10:53
7 ELISE MARTIN 14 FLINT 36:40 11:48
8 CORISSA CARLSON 14 FLINT 36:40 11:49
9 DOMINIQUE BOLDEN 12 FLINT 37:12 11:59
10 MARGARET JAREMBA 11 SWARTZ CREEK 37:16 12:00
11 MCKENNA WRIGHT 12 FLUSHING 37:34 12:06
12 TAYLOR POTTS 11 LENNON 38:53 12:31
13 ANGEL SMEETS 11 GRAND BLANC 42:32 13:42
14 ERIN JORDAN 12 GRAND BLANC 1:02:35 20:09
15 JENNA ALDRED 13 FLINT 1:02:35 20:09

MALE AGE GROUP: 15-19
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 DAN SULLIVAN 18 GRAND BLANC 21:15 6:51
2 JOSHUA BRANDT 17 FLINT 21:46 7:01

FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 JENNIFER TRAVIS 16 FLINT 26:27 8:31

MALE AGE GROUP: 20-24
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 TIMOTHY SULLIVAN 20 GRAND BLANC 20:09 6:29

FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 25-29
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 ANDREW PRIESTAP 29 GRAND BLANC 23:21 7:31

FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 KAREN GOLDEN 27 FENTON 27:01 8:42
2 JENNIFER WARE 27 DAVISON 28:25 9:09
3 GINA SHARPE 28 FLINT 32:16 10:24
.

MALE AGE GROUP: 30-34
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 MAURICE DEPOTTEY 32 BURTON 19:42 6:21
2 KEITH MAMOLA 33 FLINT 22:14 7:10
3 CHAD SHARPE 33 FLINT 31:39 10:12
4 CHRISTOPHER ARISS 32 FENTON 31:47 10:14
5 LARRY BIRMINGHAM JR 33 FLINT 37:21 12:02

FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 JODY ARISS 33 FENTON 24:14 7:48
2 TAMMY QWILLIM 32 SWARTZ CREEK 26:41 8:36
3 FAITH OSTYN 34 FLINT 27:00 8:42
4 KRISTINA PARIS 31 FLUSHING 28:01 9:02
5 MANDY RINDHAGE 32 GRAND BLANC 35:21 11:23
6 TARA TREVILLIAN 33 FLINT 53:53 17:21

MALE AGE GROUP: 35-39
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 RICHARD NEUENFELDT 36 GRAND BLANC 23:00 7:24
2 DAN NICHOLSON 38 FENTON 27:00 8:42

FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 MICHELE DETMAN 37 FLINT 33:24 10:45
2 SHEILA NEUENFELDT 37 GRAND BLANC 37:13 11:59

MALE AGE GROUP: 40-44
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 MICHAEL SUSKI 41 GRAND BLANC 20:17 6:32
2 SCOTT WEST 40 GRANDVILLE 20:34 6:37
3 DAVID NELSON 41 WATERFORD 21:46 7:01
4 MARK FOSDICK SR 43 DAVISON 22:00 7:05
5 JOHN HOFFMAN 42 BIRCH RUN 24:04 7:45
6 MICHAEL KAPRAUN 43 FLINT 24:19 7:50

FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 DONITA POTTS 41 LENNON 28:32 9:11
2 DORRIE OLIVER 41 FLINT 42:58 13:50
.

MALE AGE GROUP: 45-49
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 DREW WILLIAMS 45 GRAND BLANC 19:55 6:25
2 DANIEL W ORR 45 MONTROSE 21:00 6:46
3 BARRY TRAVIS 47 FLUSHING 28:12 9:05
4 MICHAEL J CANTOR 48 FLINT 30:55 9:57
5 DEVERE BOLDEN 49 FLINT 33:07 10:40
6 BRIAN RAYMOND 46 FENTON 34:15 11:02

FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 CHERYL SULLIVAN 45 GRAND BLANC 27:29 8:51
2 PEGGY KONSZA 46 LINDEN 30:03 9:41
3 LYNN LARSON 47 FLINT 36:57 11:54
4 RUTHANNE CANTOR 48 FLINT 38:49 12:30
5 NORENE E LEATZOW 46 FLINT 39:28 12:43
6 LESLEE JORDAN 45 GRAND BLANC 48:44 15:42
7 KAREN STARKEL 48 SWARTZ CREEK 50:17 16:11

MALE AGE GROUP: 50-54
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 STEVE MOULTON 50 FLUSHING 24:10 7:47
2 MICHAEL CURTIS 53 SWARTZ CREEK 24:15 7:49
3 MANNY SCHMIDT 52 LAPEER 24:34 7:55
4 MIKE MURPHY 52 BURTON 24:36 7:55
5 GARY KONSZA 52 LINDEN 27:57 9:00
6 RUSSELL CARSON 53 FLINT 32:22 10:25
7 PAUL BRANDT 51 FLINT 48:13 15:31

FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 DIANE FULLER 52 COLUMBIAVILLE 27:28 8:51
2 JANIS MCKEACHIE 51 DAVISON 36:01 11:36

MALE AGE GROUP: 55-59
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 MICHAEL A. LARSON 57 FLINT 30:04 9:41

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 SHIRLEY TORRANCE 57 SALINE 29:22 9:28

MALE AGE GROUP: 60-64
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 MICHAEL FINK 60 FLINT 32:47 10:33
.

FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 65-69
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 ED TORRANCE 65 SALINE 26:51 8:39
2 RONALD GILL 66 PLEASANT LAKE 28:20 9:08

FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====

MALE AGE GROUP: 70-99
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 HARRISON D HENSLEY 70 PINCKNEY 31:59 10:18




St Paul Spring Tune-Up
5K WALK RESULTS
Flint, MI
May 10th, 2003
Results provided by GAULT RACE MANAGEMENT

MALE OVERALL WINNER
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 JOHN THOMAS 47 LINDEN 30:06 9:42
2 DAN WINELAND 55 SWARTZ CREEK 34:07 10:59
3 HAROLD PETERSON 61 HOLLY 34:10 11:00

FEMALE OVERALL WINNER
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 MELISSA CLARK 27 FLINT 35:50 11:32
2 TRISH SPRAGUE 37 GAINES 39:40 12:47
3 CINDY DEES 42 BURTON 39:46 12:48

MALE AGE GROUP: 1-10
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 DANIEL OLSON 8 FLUSHING 38:59 12:33
2 WILLIAM SPURGIS III 10 FLINT 39:38 12:46
3 STEVEN NELSON 9 WATERFORD 46:54 15:06
4 ANDREW SCHUNTER 6 FLUSHING 49:53 16:04
5 SHAWN STEWART 7 FLINT 50:42 16:19
6 JAMES NELSON 5 WATERFORD 55:08 17:45
7 JAMES STEWART 8 FLINT 56:09 18:05
8 STEPHEN ORR 10 MONTROSE 57:14 18:26

FEMALE AGE GROUP: 1-10
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 MELISSA SPURGIS 8 FLINT 43:42 14:04
2 MARISON DAVIS 10 FLINT 56:07 18:04

3 TAMMY RUTERBURCH 9 FLUSHING 56:11 18:05
4 KELLY POTTER 9 FLINT 56:11 18:06
5 SARAH MASKE 7 FLUSHING 58:31 18:50
6 JULIA MARTIN 7 FLINT 58:31 18:50
7 ALISON SPURGIS 5 FLINT 1:01:56 19:56

MALE AGE GROUP: 11-14
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 ERIC MARTIN 13 FLINT 38:37 12:26
2 NATHAN WARD 13 FLINT 44:58 14:29
.

FEMALE AGE GROUP: 11-14
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 RACHEL ZIMMERMAN 12 FLINT 42:08 13:34
2 KELSEA NICHOLSON 13 FENTON 42:26 13:40
3 EMILY RUTERBRUSCH 12 FLUSHING 44:49 14:26
4 SARA SCHUNTER 12 FLUSHING 47:46 15:23
5 COURTNEY SPEACE 11 FLINT 56:07 18:04
6 KATHLEEN FINK 14 FLINT 1:02:44 20:12
7 MICHELLE MOULTON 14 FLUSHING 1:02:45 20:12

MALE AGE GROUP: 15-19
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 15-19
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 ELIZABETH SCHLIEGER 16 FLUSHING 50:22 16:13
2 MARY FINK 18 FLINT 54:33 17:34

MALE AGE GROUP: 20-24
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 20-24
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 JEANNINE VORWERK 23 SWARTZ CREEK 43:44 14:05

MALE AGE GROUP: 25-29
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 RYAN SWEERS 26 DAVISON 43:44 14:05

FEMALE AGE GROUP: 25-29
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 BETH PYSCHER 28 FLUSHING 53:53 17:21

MALE AGE GROUP: 30-34
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 DAN REINERT 31 FRANKENMUTH 50:28 16:15

FEMALE AGE GROUP: 30-34
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 MARY STEWART 34 FLINT 49:07 15:49
2 JODI REINERT 31 FRANKENMUTH 50:28 16:15

MALE AGE GROUP: 35-39
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
.

FEMALE AGE GROUP: 35-39
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 KARLA GRUNOW 36 GAINES 43:00 13:51
2 ROBIN NICHOLSON 38 FENTON 45:37 14:41
3 TAMMY KAPRAUN 37 FLINT 48:01 15:28
4 KELLY OLSON 39 FLUSHING 48:40 15:40
5 DEBORAH NELSON 39 WATERFORD 55:09 17:45
6 SHAWANDA STEWART 35 FLINT 56:09 18:05
7 KATHY SPURGIS 35 FLINT 1:01:59 19:57

MALE AGE GROUP: 40-44
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 DAVID POTTS 42 LENNON 36:19 11:42
2 TODD SEIBT 41 FLUSHING 47:40 15:21
3 ROBERT SCHUNTER 44 FLUSHING 47:53 15:25
4 DAVID OLSON 44 FLUSHING 48:41 15:40
5 SCOTT HOLMES 40 FLUSHING 49:39 15:59
6 STEVEN MASKE 41 FLUSHING 58:54 18:58

FEMALE AGE GROUP: 40-44
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 BECKY HOLMES 40 FLUSHING 39:47 12:49
2 SANDY SEIBT 41 FLUSHING 39:47 12:49
3 ANNETTE SCHUNTER 43 FLUSHING 39:47 12:49
4 MARY GRUNOW 40 GAINES 43:00 13:51
5 RHONDA RUTERBURCH 44 FLUSHING 45:09 14:32
6 MARCY POTTER 43 FLINT 47:35 15:19
7 KRISTIE SCHMIEGE 43 FLINT 49:15 15:51
8 KATHERINE MILLS 40 ANN ARBOR 51:22 16:32
9 TERESA DURBIN 41 FLINT 58:40 18:53

MALE AGE GROUP: 45-49
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 PAUL RUTERBURCH 49 FLUSHING 40:42 13:06
2 MICHAEL JAREMBA 46 SWARTZ CREEK 54:31 17:33
3 DALE VORWERK 49 SWARTZ CREEK 57:44 18:35

FEMALE AGE GROUP: 45-49
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 KATHLEEN THOMAS 46 LINDEN 43:07 13:53
2 LUAN BRANDT 49 FLINT 48:41 15:40
3 MARCIA JAREMBA 47 SWARTZ CREEK 54:33 17:34

MALE AGE GROUP: 50-54
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 JOHN PAKKALA 54 FLINT 44:03 14:11
2 LARRY BIRMINGHAM 53 FLINT 51:34 16:36
.

FEMALE AGE GROUP: 50-54
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 CHERYL WARD 51 DAVISON 39:49 12:49
2 DEBORAH PAKKALA 54 FLINT 43:51 14:07
3 RAYNEE BIRMINGHAM 50 FLINT 50:52 16:23
4 PATRICIA HUBEL 51 FLINT 53:58 17:22

MALE AGE GROUP: 55-59
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 LLOYD WARD 59 FLINT 42:46 13:46
2 GERALD SCHLIEGER 56 FLUSHING 43:51 14:07
3 JIM LAUCKNER 58 GRAND BLANC 1:01:41 19:51

FEMALE AGE GROUP: 55-59
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 KAREN SCHLIEGER 55 FLUSHING 50:23 16:13
2 TERRY VAN DERWILL 55 FENTON 53:58 17:23
3 DARLENE FINK 55 FLINT 54:33 17:34
4 CANDICE VORWERK 56 SWARTZ CREEK 57:30 18:31

MALE AGE GROUP: 60-64
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 DOUG FISHER 60 FLUSHING 36:07 11:38
2 DAVID MARTIN 64 FLINT 40:50 13:09
3 RONALD SHOUP 63 FLINT 49:15 15:52
4 LEE PERRY 63 FLINT 52:43 16:59

FEMALE AGE GROUP: 60-64
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 DEANNA WINTER 60 GRAND BLANC 44:25 14:18
2 JUDY PERRY 60 FLINT 47:52 15:25
3 SUE DEVIC 61 FLINT 48:00 15:27
4 BETTY WAGNER 64 FLUSHING 52:02 16:45
5 ELLIE STRUBLE 64 FLUSHING 52:02 16:45
6 ALICE PHILLIPS 62 GRAND BLANC 56:45 18:16

MALE AGE GROUP: 65-69
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 DALE SUOMELA 69 FLINT 49:14 15:51
2 LARRY NORWOOD 65 FLUSHING 49:20 15:53
3 ELDON PRICE 68 SWARTZ CREEK 51:35 16:36
4 WILLIAM APPOLD 68 BAY CITY 52:40 16:57
5 KARL SCHUNTER 65 CORUNNA 52:42 16:58
6 DAVID PHILLIPS 65 GRAND BLANC 56:44 18:16
.

FEMALE AGE GROUP: 65-69
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 VELMA PRICE 66 SWARTZ CREEK 46:24 14:56
2 HELGA SCHUNTER 65 CORUNNA 49:52 16:03
3 DELORIS APPOLD 67 BAY CITY 49:52 16:04

MALE AGE GROUP: 70-99
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 AL DUCH 84 SWARTZ CREEK 42:21 13:38
2 JIM POTTS 72 LINDEN 49:21 15:53
3 MELVIN PALO 83 SWARTZ CREEK 55:02 17:43
4 NORM CRENSHAW 85 FLINT 55:03 17:43

FEMALE AGE GROUP: 70-99
Place Name Age City Time Pace
===== ========================== === ================== ======= =====
1 LOUANN BERNTHAL 73 SWARTZ CREEK 49:15 15:52
2 VIOLET POTTS 74 LINDEN 49:20 15:53

Flint, MI
Provided by Gault Race Mgt.