NEWS HERALD CHAMPIONSHIPS

back to results

May. 10, 2003

NEWS HERALD CHAMPIONSHIPS
Grosse Ile, MI


NEWS HERALD CHAMPIONSHIPS
MEN'S RESULTS
GROSSE ILE, MI
May 10th, 2003

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ *** FINAL SCORING *** ³
ÃÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ´
³ 1. Grosse Ile 134.00 10. Taylor Kennedy 16.00 ³
³ 2. Trenton 102.00 11. Southgate Anderson 8.00 ³
³ 3. Brownstown Woodhaven 101.00 12. Riverview Gabriel Richard 7.00 ³
³ 4. Romulus 80.00 13. Allen Park Cabrini 5.00 ³
³ 5. Allen Park 59.50 14. Melvindale 4.50 ³
³ 6. Taylor Truman 59.00 15. Lincoln Park 3.50 ³
³ 7. Wyandotte Roosevelt 30.50 16. Ecorse 2.00 ³
³ 8. Riverview 28.50 17. New Boston Huron 0.00 ³
³ 9. River Rouge 20.50 18. Gibraltar Carlson 0.00 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

EVENT RESULTS


1. POLE VAULT FINAL 1. Christian Sinnott(12) Allen Park 10'04.00"
2. Brandon Sinnott(12) Allen Park 10'00.00"
3. Ryan Creech(11) Wyandotte Roosevelt 10'00.00"
4. Karl Heineman(12) Trenton 10'00.00"
5. Gary Balkus(11) Wyandotte Roosevelt 10'00.00"
6. Marc Mc Court(12) Trenton 9'04.00"
7.T Nick Weatherhead(11) Brownstown Woodhaven 9'00.00"
.T Garrett Hammerle(11) Brownstown Woodhaven 9'00.00"


2. SHOT PUT FINAL 1. Aaron Kieltyka(12) Taylor Kennedy 48'08.50"
2. Scott Martin(12) Grosse Ile 47'10.50"
3. John Travis(12) Taylor Truman 47'05.50"
4. Drew Durdik(11) Grosse Ile 46'02.25"
5. Branden Long(12) Brownstown Woodhaven 45'06.00"
6. Warren Martin(11) Taylor Truman 45'01.50"
7. Jose Mojica(12) Allen Park 44'10.25"
8. Jon Antal(12) Grosse Ile 43'07.75"


3. HIGH JUMP FINAL 1. Sean Danz(12) Trenton 6'01.00"
2. Mike Ebel(12) Grosse Ile 6'00.00"
3. Derrell Brooks(10) Taylor Kennedy 5'11.00"
4.T Nicholas Thibeault(12) Wyandotte Roosevelt 5'09.11"
.T Sean Phelan(12) Melvindale 5'09.11"
6.T Michael Carpenter(12) Trenton 5'09.10"
.T Brian Trionfi(12) Allen Park 5'09.10"
8.T Brad Spears(10) Trenton 5'09.00"
.T Mike Milosavjevski(12) Riverview 5'09.00"
10.T Adam Kuhn(11) Grosse Ile 5'07.11"
.T Jake McGuckin(11) Allen Park 5'07.11"


4. LONG JUMP FINAL 1. Jermaine Jones(12) Brownstown Woodhaven 20'06.75"
2. Jonte Harrell(10) Taylor Truman 20'02.00"
3. Roderick Poole(11) Romulus 19'08.25"
4. Daniel Kinney(10) Romulus 18'10.25"
5. James Klos(12) Allen Park 18'08.50"
6. Josh Johnson(12) Brownstown Woodhaven 18'07.75"
7. Nicholas Thibeault(12) Wyandotte Roosevelt 18'06.25"
8. Michael Smoot(10) Trenton 18'05.75"


5. DISCUS FINAL 1. Jon Antal(12) Grosse Ile 148'05.00"
2. Cliff Fauser(12) Brownstown Woodhaven 146'01.00"
3. Scott Martin(12) Grosse Ile 139'10.00"
4. Branden Long(12) Brownstown Woodhaven 139'07.00"
5. Jose Mojica(12) Allen Park 130'03.00"
6. Adam Szweda(12) Southgate Anderson 126'06.00"
7. Christopher Heise(12) Wyandotte Roosevelt 124'05.00"
8. John Travis(12) Taylor Truman 122'11.00"


6. 4 X 800 METER RELAY FINAL (Manual) 1. Grosse Ile (A) 8:10.20
(Jon Hodge(12),Darren Pask(11),Grant Balarezo(12),Harley Rohloff(12))
2. Romulus (A) 8:35.18
(Jeremiah Yeager(11),Michael Hudson(09),Darnell Anderson(11),Adrian Simmons(11))
3. Brownstown Woodhaven (A) 8:39.60
(Joe Satterfield(11),Tim Minor(11),Ryan Stork(12),Chris Cavazos(12))
4. Trenton (A) 8:43.60
(Eugene Yoscovits(10),Brandon Bouchard(11),Eric Dailing(12),Tim Horst(10))
5. Riverview (A) 8:49.20
(Dave Kalisz(11),Rahul Mahashwari(12),Lamar Tidwell(12),Neil Matthews(12))
6. Riverview Gabriel Richard (A) 8:53.40
(Kyle Wieman(12),Tim Cameron(09),Ben Peters(11),Joe Giarmo(12))
7. River Rouge (A) 8:57.90
(Dorian Bryant(12),Rodney Mullins(09),Paul Pierce(09),Jeffrey Waddell(09))
8. Wyandotte Roosevelt (A) 9:04.50
(John McKinnie(10),Brad Berry(11),Tommy Davis(9 ),Tom Little(12))


7. 110 METER HURDLES FINAL (Manual) 1. James Carson(11) Brownstown Woodhaven 14.80
2. Daniel Kinney(10) Romulus 14.90
3. Camille Swasey(11) Taylor Truman 14.90
4. Kevin Dombrowski(12) Grosse Ile 15.40
5. Daniel Elmore(11) Trenton 15.50
6. Sam Tilmon(10) Romulus 15.70
7. Brent Casanova(11) Grosse Ile 16.40
8. Jon Hoggard(11) Trenton NF


8. 100 METER DASH FINAL (Manual) 1. Brian Brighton(11) Allen Park 10.70
** MEET RECORD! **
2. Jonte Harrell(10) Taylor Truman 10.70
** MEET RECORD! **
3. Brett Kahn(12) Trenton 10.90
4. Jermaine Jones(12) Brownstown Woodhaven 10.90
5. Bristo Bell(11) River Rouge 11.00
6. Vic Stroia(12) Grosse Ile 11.00
7. Adam Kuhn(11) Grosse Ile 11.10
8. Deandre Perry(12) River Rouge 11.10


9. 4 X 200 METER RELAY FINAL (Manual) 1. Trenton (A) 1:33.30
(Nick Bruske(10),Brandon Bouchard(11),Jon Hoggard(11),Brett Kahn(12))
2. Grosse Ile (A) 1:33.80
(Justin Smelter(12),Zach Everingham(12),Duncan Murdock(12),Vic Stroia(12))
3. Allen Park (A) 1:34.10
(Brian Brighton(11),Christian Sinnott(12),James Klos(12),Brandon Sinnott(12))
4. River Rouge (A) 1:34.50
(Bristo Bell(11),DeAudre Perry(12),Curtis Young(11),Marcus Crawford(11))
5. Romulus (A) 1:35.10
(Darryl Vesey(11),Derrick Lewis(10),Anthony Price(10),James Kendrick(10))
6. Riverview (A) 1:36.40
(Mike Milosavjevski(12),Zach Varela(09),Mark Riopelle(10),Kyle Terpak(09))
7. Wyandotte Roosevelt (A) 1:37.80
(David Fronzak(10),Justin Bommer(11),Justin Dwarzski(12),Nicholas Thibeault(12))
8. Brownstown Woodhaven (A) 1:38.30
(Kevin Siegwald(11),Phil Parhum(09),Mike Lenardo,Tim Minor(11))


10. 1600 METER RUN FINAL (Manual) 1. Jon Hodge(12) Grosse Ile 4:32.60
2. Tim Horst(10) Trenton 4:36.30
3. Grant Balarezo(12) Grosse Ile 4:38.50
4. Ryan Stork(12) Brownstown Woodhaven 4:41.40
5. Chris Cavazos(12) Brownstown Woodhaven 4:43.00
6. Thomas Delucia(12) Trenton 4:43.90
7. Mike Smith(12) Southgate Anderson 4:44.50
8. Evan Danz(09) Wyandotte Roosevelt 4:46.80


11. 4 X 100 METER RELAY FINAL (Manual) 1. Allen Park (A) 44.70
(Brian Brighton(11),Christian Sinnott(12),James Klos(12),Brandon Sinnott(12))
2. River Rouge (A) 44.80
(Bristo Bell(11),Marcus Crawford(11),DeAudre Perry(12),Dorian Bryant(12))
3. Grosse Ile (A) 44.80
(Mike Ebel(12),Zach Everingham(12),Justin Smelter(12),Vic Stroia(12))
4. Romulus (A) 45.10
(Chris Middlebrooks(12),Derrick Lewis(10),Anthony Price(10),James Kendrick(10))
5. Brownstown Woodhaven (A) 45.50
(Phil Parhum(09),Cliff Fauser(12),Josh Johnson(12),Jermaine Jones(12))
6. Trenton (A) 46.50
(Nick Bruske(10),Cody Bruske(09),Michael Mc Donald(10),Brett Kahn(12))
7. Riverview (A) 47.10
(Zach Varela(09),Mark Riopelle(10),Chris Crayne(12),Rahul Mahashwari(12))
8. Wyandotte Roosevelt (A) 47.60
(Jared Kell(12),David Fronzak(10),Eric Daniels(10),Dan Fitzpatrick(11))


12. 400 METER DASH FINAL (Manual) 1. Brett Kahn(12) Trenton 50.20
2. Roderick Poole(11) Romulus 51.20
3. Kyle Terpak(09) Riverview 51.50
4. Harley Rohloff(12) Grosse Ile 52.00
5. Tim Wechter(12) Riverview Gabriel Richard 52.20
6. Michael Smoot(10) Trenton 52.40
7. James Moore(12) Ecorse 52.70
8.T Charlie Ringer Lincoln Park 52.90
.T Curtis Young(11) River Rouge 52.90


13. 300M INTERM. HURDLES FINAL (Manual) 1. Camille Swasey(11) Taylor Truman 40.60
2. Jon Hoggard(11) Trenton 40.90
3. Darryl Vesey(11) Romulus 42.20
4. Kevin Siegwald(11) Brownstown Woodhaven 42.30
5. Daniel Elmore(11) Trenton 42.31
6. James Carson(11) Brownstown Woodhaven 42.70
7. Kevin Dombrowski(12) Grosse Ile 43.20
8. Jason Shusteric(12) Riverview 43.50


14. 800 METER RUN FINAL (Manual) 1. Harley Rohloff(12) Grosse Ile 2:00.00
2. Adrian Simmons(11) Romulus 2:02.00
3. Neil. Matthews(12) Riverview 2:03.70
4. Chris McCabe(11) Allen Park Cabrini 2:04.60
5. Darren Pask(11) Grosse Ile 2:05.10
6. Kyle Lupo(09) Allen Park 2:06.60
7. Mike Smith(12) Southgate Anderson 2:07.30
8. Michael Hudson(09) Romulus 2:09.70


15. 200 METER DASH FINAL (Manual) 1. Jermaine Jones(12) Brownstown Woodhaven 22.40
2. Jonte Harrell(10) Taylor Truman 22.80
3. Derrick Lewis(10) Romulus 23.10
4. Jerry Nelson(11) Taylor Truman 23.40
5. Justin Bommer(11) Wyandotte Roosevelt 23.50
6. Jamie Rama(11) Lincoln Park 23.50
7. Nick Bruske(10) Trenton 23.70
8. Brian Brighton(11) Allen Park NF


16. 3200 METER RUN FINAL (Manual) 1. Jon Hodge(12) Grosse Ile 9:50.00
2. Thomas Delucia(12) Trenton 10:17.40
3. Ryan Stork(12) Brownstown Woodhaven 10:19.60
4. Grant Balarezo(12) Grosse Ile 10:27.40
5. Chris Cavazos(12) Brownstown Woodhaven 10:32.50
6. Joe Satterfield(11) Brownstown Woodhaven 10:33.60
7. Jeremiah Yeager(11) Romulus 10:36.60
8. Eugene Yoscovits(10) Trenton 10:40.00


17. 4 X 400 METER RELAY FINAL (Manual) 1. Romulus (A) 3:30.40
(Adrian Simmons(11),Darryl Vesey(11),Daniel Kinney(10),Roderick Poole(11))
2. Grosse Ile (A) 3:31.30
(Duncan Murdock(12),Kevin Dombrowski(12),Vic Stroia(12),Harley Rohloff(12))
3. Riverview (A) 3:32.60
(Neil. Matthews(12),Mike Milosavjevski(12),Mark Riopelle(10),Kyle Terpak(09))
4. Trenton (A) 3:34.20
(Jon Hoggard(11),Mike Smoot(10),Brandon Bouchard(11),Daniel Elmore(11))
5. Taylor Truman (A) 3:38.90
(Desmond Upshaw(11),Alex Martin(12),George Shealey(11),Camille Swasey(11))
6. Wyandotte Roosevelt (A) 3:39.90
(John McKinnie(10),Justin Bommer(11),Justin Dwarzski(12),Nicholas Thibeault(12))
7. Brownstown Woodhaven (A) 3:40.90
(Kevin Siegwald(11),Steve Laurenzi(12),Joe Ciaravino(10),Tim Minor(11))
8. Southgate Anderson (A) 3:41.20
(Mike Smith(12),Adrian Norwood(10),Anthony Petterle(10),Walter Bies(12))






NEWS HERALD CHAMPIONSHIPS
WOMEN'S RESULTS
GROSSE ILE, MI
May 10th, 2003

ÚÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ¿
³ *** FINAL SCORING *** ³
ÃÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ´
³ 1. Brownstown Woodhaven 121.50 10. New Boston Huron 23.50 ³
³ 2. Grosse Ile 92.50 11. River Rouge 23.00 ³
³ 3. Allen Park 74.00 12. Southgate Anderson 23.00 ³
³ 4. Riverview 56.00 13. Taylor Kennedy 16.00 ³
³ 5. Romulus 54.50 14. Melvindale 14.00 ³
³ 6. Wyandotte Roosevelt 50.50 15. Allen Park Cabrini 14.00 ³
³ 7. Trenton 39.50 16. Lincoln Park 4.00 ³
³ 8. Riverview Gabriel Richard 29.00 17. Ecorse 0.00 ³
³ 9. Gibraltar Carlson 28.00 18. Taylor Truman 0.00 ³
ÀÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÙ

EVENT RESULTS


1. POLE VAULT FINAL 1. Alaina Chascsa(10) Brownstown Woodhaven 8'06.00"
** MEET RECORD! **
** STADIUM RECORD! **
2. Emily Morrison(10) Allen Park 8'02.10"
3. Megan Ludke(09) Southgate Anderson 8'02.00"
4. Jessica Musallam(12) Brownstown Woodhaven 7'10.10"
5. Lindsay Frasier Allen Park 7'10.00"
6.T Charlotte Fater Trenton 7'06.10"
.T Kathy Harris(12) Wyandotte Roosevelt 7'06.10"
8. Brittany Feldt(10) Lincoln Park 7'06.00"


2. SHOT PUT FINAL 1. Mod Benevidis(11) Melvindale 34'00.25"
2. Mary Grandy(09) Wyandotte Roosevelt 32'06.50"
3. Katie Buza(10) Brownstown Woodhaven 32'05.00"
4. Rachel Trapani(11) Riverview Gabriel Richard 32'02.75"
5. Jackie Harabedian(10) Brownstown Woodhaven 31'01.75"
6. Loren Steinke(12) Grosse Ile 30'08.00"
7. Bethany Goodpaster(10) Lincoln Park 30'05.50"
8. Samantha Nonis(12) Allen Park 29'09.25"


3. HIGH JUMP FINAL 1. Landia Buckley(09) Romulus 4'10.11"
2.T Sarah Dzagulones(12) Brownstown Woodhaven 4'10.10"
.T Jazmin Williams(10) Gibraltar Carlson 4'10.10"
4. Elaine Balog(09) Trenton 4'10.00"
5.T Maegan Connochie(10) Brownstown Woodhaven 4'08.10"
.T Catherine Kasperek(11) Grosse Ile 4'08.10"
7.T Tommeka Johnson(09) Romulus 4'08.00"
.T Raychel Burke(10) New Boston Huron 4'08.00"


4. LONG JUMP FINAL 1. Danielle Curry(12) New Boston Huron 15'08.25"
2. Suzy Roush(11) Gibraltar Carlson 15'04.25"
3. Landia Buckley(09) Romulus 15'03.50"
4. Caitlin Poling(11) Grosse Ile 14'08.75"
5. Sara Garrison(09) Riverview 14'08.50"
6. Casey Dumasius(11) Grosse Ile 14'06.50"
7. Gabrielle Peer(12) Gibraltar Carlson 14'06.25"
8. Brittany Zulewski(09) Wyandotte Roosevelt 13'10.75"


5. DISCUS FINAL 1. Rachel Trapani(11) Riverview Gabriel Richard 99'06.00"
2. Monica Percich(12) Grosse Ile 99'01.00"
3. Katie Buza(10) Brownstown Woodhaven 96'10.00"
4. Mary Grandy(09) Wyandotte Roosevelt 94'11.00"
5. Mod Benevidis(11) Melvindale 94'03.00"
6. Rachelle Cogswell(11) Riverview 92'05.00"
7. Sarah Leonard(12) Grosse Ile 92'04.00"
8. Brittany Feldt(10) Lincoln Park 88'04.00"


6. 4 X 800 METER RELAY FINAL 1. Brownstown Woodhaven (A) 10:14.10
(Emily Kreutter(10),Danielle Monday(11),Kelly Winterhalter(10),Stephanie Wolf(10))
2. Grosse Ile (A) 10:23.30
(Chelsea McNally(09),Lauren Thurlow(11),Chelsea Coolsaet(12),Loren Steinke(12))
3. Wyandotte Roosevelt (A) 10:45.70
(Carla Lebert(12),Kara Wojcik(12),Kristy Beesley(12),Rene McUmber(11))
4. Southgate Anderson (A) 11:02.70
(Danielle Ursing(12),Athena Flecha(10),Briana Ursing(12),Kelly Rosbury(11))
5. Allen Park Cabrini (A) 11:25.40
(Janine Jankowski(12),Natalie Diroff(10),Leslie Parsons(09),Patti McCarthy(10))
6. Riverview (A) 11:29.60
(Lisa Li(09),Chelsey Chizick(10),Nikole Quire(09),Liz Trudeau(10))
7. Riverview Gabriel Richard (A) 11:34.50
(Erica Tieppo(10),Courtney Cameron(12),Kristel Wieneke(11),Stephanie Ross(11))
8. Gibraltar Carlson (A) 11:43.40
(Samantha Smith(11),Natalie Dean(10),Jessica Sochocki(10),Claire Stavenga(09))


7. 100 METER HURDLES FINAL 1. Jade Cooley(12) Allen Park 15.40
2. Katie Obriot(11) Brownstown Woodhaven 16.70
3. Mary Ochmanek(12) Riverview Gabriel Richard 16.80
4. Judy Shepard(12) Trenton 17.30
5. Casey Dumasius(11) Grosse Ile 17.40
6. Darla Brooks(09) Grosse Ile 17.50
7. Andrea Kaczmarek(10) Grosse Ile 17.60
8. Anisa Rakin(09) Romulus 19.20


8. 100 METER DASH FINAL 1. Lauren Strong(12) Grosse Ile 12.40
2. Landia Buckley(09) Romulus 12.50
3. Emily Morrison(10) Allen Park 12.70
4. Lauren Shartel(11) Wyandotte Roosevelt 12.80
5. Cassie Ritter(10) Brownstown Woodhaven 13.00
6. Marquitta Murden(09) River Rouge 13.10
7. Isharon. Reynolds(10) Brownstown Woodhaven 13.20
8. Joanne Grandison(11) Taylor Kennedy 13.30


9. 4 X 200 METER RELAY FINAL 1. Riverview (A) 1:50.00
(Patricia Kowalski(10),Ann Lokuta(09),Sara Garrison(09),Jennifer Watson(10))
2. River Rouge (A) 1:53.40
(Marquitta Murden(09),Jemella Tolbert(10),Erica Vallie(09),Brandy Branch)
3. Allen Park (A) 1:53.60
(Katie Samson(10),Ashley Crete(11),Emily Morrison(10),Jade Cooley(12))
4. Wyandotte Roosevelt (A) 1:54.10
(Rene McUmber(11),Samantha Scribner(09),Lauren Shartel(11),Heather Thiede(12))
5. Romulus (A) 1:54.60
(Shaepree Lee(11),Antonette Nelson(10),Marika Wise(12),B Zockheem)
6. Brownstown Woodhaven (A) 1:54.70
(Jenny Kreutter(12),Cassie Ritter(10),M CASSEL,Isharon. Reynolds(10))
7. New Boston Huron (A) 1:54.80
(Rachele Burke,Trisha Bussell(09),Danielle Curry(12),Sarah Schmitt(12))
8. Gibraltar Carlson (A) 1:55.00
(Suzy Roush(11),Gabrielle Peer(12),Katie Loosvelt(11),Jazmin Williams(10))


10. 1600 METER RUN FINAL 1. Jackie Gaydos(12) Allen Park 5:02.10
** MEET RECORD! **
** STADIUM RECORD! **
2. Stephanie Kandas(12) Trenton 5:34.60
3. Kelsey Webb(09) Brownstown Woodhaven 5:42.20
4. Lauren Thurlow(11) Grosse Ile 5:42.60
5. Janine Jankowski(12) Allen Park Cabrini 5:47.70
6. Kara Wojcik(12) Wyandotte Roosevelt 5:49.90
7. Kelly Winterhalter(10) Brownstown Woodhaven 5:56.60
8. Claire Stavenga(09) Gibraltar Carlson 5:58.00


11. 4 X 100 METER RELAY FINAL 1. River Rouge (A) 53.60
(Marquitta Murden(09),Jemella Tolbert(10),Whitney Bellman(10),Brandy Branch)
2. Allen Park (A) 53.70
(Katie Samson(10),Rebecca Pilarski(10),Ashley Crete(11),Emily Morrison(10))
3. Romulus (A) 53.90
(Shaepree Lee(11),Marika Wise(12),Tommeka Johnson(09),Antonette Nelson(10))
4. Brownstown Woodhaven (A) 54.10
(Jenny Kreutter(12),Cassie Ritter(10),M CASSEL,Isharon. Reynolds(10))
5. Riverview (A) 54.50
(Rachel Zaran(09),Brittany Murphy(11),Ann Lokuta(09),Jennifer Watson(10))
6. Grosse Ile (A) 54.80
(Colleen Cameron(10),Darla Brooks(09),Tina Camilleri(12),Rachel Majewski(12))
7. Gibraltar Carlson (A) 54.90
(Amanda Shaw(12),Gabrielle Peer(12),Katie Loosvelt(11),Suzy Roush(11))
8. Trenton (A) 56.30
(Rosie Panchenko(09),Elaine Balog(09),Aubrey Giese(12),Judy Shepard(12))


12. 400 METER DASH FINAL 1. Patricia Kowalski(10) Riverview 58.50
2. Lauren Strong(12) Grosse Ile 59.20
3. Jazmin Williams(10) Gibraltar Carlson 1:02.60
4. Lauren Shartel(11) Wyandotte Roosevelt 1:02.61
5. Patti McCarthy(10) Allen Park Cabrini 1:04.70
6. Megan Ludke(09) Southgate Anderson 1:05.10
7. Danielle Monday(11) Brownstown Woodhaven 1:05.20
8. Natasha Murray(11) Romulus 1:06.20


13. 300M LOW HURDLES FINAL 1. Jennifer Sabra(10) Taylor Kennedy 46.90
2. Jennifer Watson(10) Riverview 46.91
3. Jade Cooley(12) Allen Park 47.10
4. Mary Ochmanek(12) Riverview Gabriel Richard 49.70
5. Casey Dumasius(11) Grosse Ile 51.50
6. Katie Obriot(11) Brownstown Woodhaven 51.70
7. Andrea Kaczmarek(10) Grosse Ile 51.80
8. Judy Shepard(12) Trenton 53.00


14. 800 METER RUN FINAL 1. Sarah Schmitt(12) New Boston Huron 2:21.70
2. Jackie Gaydos(12) Allen Park 2:23.20
3. Stephanie Wolf(10) Brownstown Woodhaven 2:29.70
4. Rene McUmber(11) Wyandotte Roosevelt 2:30.10
5. Emily Kreutter(10) Brownstown Woodhaven 2:34.10
6. Stephanie Kandas(12) Trenton 2:34.40
7. Chelsea Coolsaet(12) Grosse Ile 2:37.40
8. Janine Jankowski(12) Allen Park Cabrini 2:37.70


15. 200 METER DASH FINAL 1. Landia Buckley(09) Romulus 25.20
** MEET RECORD! **
** STADIUM RECORD! **
2. Patricia Kowalski(10) Riverview 25.70
3. Lauren Strong(12) Grosse Ile 25.90
4. Jennifer Sabra(10) Taylor Kennedy 26.70
5. Marika Wise(12) Romulus 27.20
6. Cassie Ritter(10) Brownstown Woodhaven 27.40
7. Brandy Branch River Rouge 28.00
8. Mary Ochmanek(12) Riverview Gabriel Richard 28.70


16. 3200 METER RUN FINAL 1. Stephanie Kandas(12) Trenton 12:22.40
2. Kelsey Webb(09) Brownstown Woodhaven 12:31.80
3. Theresa Kolonich(09) Brownstown Woodhaven 13:05.00
4. Brianna Ursing(12) Southgate Anderson 13:13.90
5. Laura Jackson(10) Allen Park 13:15.10
6. Chelsea Frasier(12) Allen Park 13:47.90
7. Kelly Rosbury(11) Southgate Anderson 13:58.00
8. Caroline Barnard(10) Grosse Ile 13:59.80


17. 4 X 400 METER RELAY FINAL 1. Grosse Ile (A) 4:19.20
(Ashton Raithel(09),Lauren Thurlow(11),Loren Steinke(12),Lauren Strong(12))
2. Brownstown Woodhaven (A) 4:21.20
(Stephanie Wolf(10),Danielle Monday(11),Katie Obriot(11),Emily Kreutter(10))
3. Riverview (A) 4:27.60
(Sara Garrison(09),Liz Trudeau(10),Rachel Newland(11),Patricia Kowalski(10))
4. Wyandotte Roosevelt (A) 4:30.40
(Rene McUmber(11),Angela Tchorz(09),Lauren Shartel(11),Samantha Scribner(09))
5. Trenton (A) 4:30.70
(Rosie Panchenko(09),Katie Schmokel(09),Ashley Krach(09),Veronica Martin(12))
6. Romulus (A) 4:33.10
(B Zockheem,Marika Wise(12),Natasha Murray(11),Janet Johnson(10))
7. Southgate Anderson (A) 4:43.20
(Donna Stetina(09),Danielle Ursing(12),Ashleigh. Walerski(12),Megan Ludke(09))
8. Allen Park Cabrini (A) 4:46.60
(Janine Jankowski(12),Emily Warneck(10),Lacie Hampton(11),Patti McCarthy(10))