Griswold Tiger Classic Boys Track Meet

back to results

May. 1, 2003

Griswold Tiger Classic Boys Track Meet
Griswold, IA




Griswold Tiger Classic Boys Track Meet
May 1st, 2003

Shuttle Hurdle Relay
Place Runners School Time Points
1 L. Mosier, D. Conner, D. Pace, B. Perdue Griswold 59.97
2 K. Plumb, A. Adersen, E. Hempel, D. Flerchinger Treynor 1:01.61
3 A. Lamar, D. Davison, C. Akers Clarinda 1:04.71
4 S. Lovitt, R. Bix, L. Derry, B. Streebin Bedford 1:04.79
5
6
3200 Meter Run
Place Name School Time Points
1 A Wolf (Record) Corning 9:49.31 RECO 8
2 B Respliers St. Albert 10:23.76 6
3 M Holan NV 10:24.78 4
4 K Strohbehn Treynor 10:36.02 3
5 E Bane Riverside 10:40.10 2
6 R DeVore Corning 10:52.28 1
100 Meter High Hurdles
Place Name School Time Points
1 M Oconnor (Record) St Albert 14.88 Rec) 8
2 S Maguire Treynor 15.59 6
3 B Lausen Underwood 15.94 4
4 D Pace Griswold 15.98 3
5 A Wagoner Clarinda 16.46 2
6 B Murray Treynor 16.93 1
100 Meter Dash
Place Name School Time Points
1 D O'Neill (Record in prelim) AHST 11.02/11.24 8
2 C Koenig Underwood 11.29 6
3 J Frain Treynor 11.31 4
4 B Kephart Bedford 11.33 3
5 D Gress AHST 11.38 2
6 1
4X800 Meter Relay
Place Runners School Time Points
1 E Sink, C Harris, J Mullen, A Wolf Corning 8:24.64 10
2 A Seitz, A Sullivan, J Knedler, T O'Toole St Albert 8:32.78 8
3 D Schoening, Z Chambers, M Weekly, S Chambers Treynor 8:33.72 6
4 T Putnam, T Damgaard, C LeMaster, J Oseguada Riverside 8:37.06 4
5 C Hambright, B Wearin, S Gohlinghurst, P Goracke Red Oak 8:58.60 2
6 W Nichols, Z Kimpson, A Hoye, C Taulborg Griswold 9:02.07 1
200 Meter Dash
Place Name School Time Points
1 D Oneil (RECORD) AHST 22.89 REC 8
2 C Koenig Underwood 23.59 6
3 R Pace Clarinda 23.78 4
4 N Blay Red Oak 23.85 3
5 J Ritchie Bedford 24.10 2
6 1
1600 Meter Run
Place Name School Time Points
1 P Falk Clarinda 4:41.61 8
2 B England Griswold 4:48.15 6
3 B Respeliers St Albert 4:52.07 4
4 K Strohbehn Treynor 4:53.11 3
5 M Johnson Underwood 4:53.60 2
6 A Miller NV 4:54.37 1
4x200 Meter Relay
Place Runners School Time Points
1 C Lemaster, J Oseguada, T Putnan, T Damgaard Riverside 1:33.48 10
2 N Strohbehn, J Frain, E Hempel, J Sornson Treynor 1:33.66 8
3 C Perdue, B Perdue, G Kimspon, A Cline Griswold 1:34.31 6
4 N Golden, A Bohlen, R Meyer, A Norton Sidney 1:34.38 4
5 B Fritz, B Streebin, T Schrader, B Kephart Bedford 1:35.43 2
6 B Lundren, A Smith, N Blay, J Baird Red Oak 1:38.07 1
400 Meter Dash
Place Name School Time Points
1 D Rasmussen Sidney 49.39 8
2 C Koenig Underwood 51.04 6
3 B Fisher St Albert 51.62 4
4 N Fischer St Albert 53.38 3
5 H Brown NV 53.78 2
6 J Lammert Treynor 56.03 1
400 Meter Hurdles
Place Name School Time Points
1 S Maguire RECORD Treynor 56.70 REC 8
2 M Oconner St Albert 57.35 6
3 B Murray Treynor 60.25 4
4 D Pace Griswold 61.89 3
5 L Mosier Griswold 62.09 2
6 J Trihel Corning 62.81 1
1600 Meter Medley Relay
Place Runners School Time Points
1 N Strohbehn, J Sornson, A Frain, D Shoening Treynor 3:47.15 10
2 T Benge, H Brown, J LaBuff, M Holan NV 3:50.16 8
3 M Petereson, B McCuen, J Mullen, A Wolf Corning 3:50.39 6
4 C Perdue, G Kimspon, A Cline, C Taulborg Griswold 3:51.91 4
5 N Golden, A Bohlen, R Meyer, R Thomas Sidney 3:52.56 2
6 B Lundgren, A Smith, J Baird, P Goracke Red Oak 3:52.91 1
800 Meter Run
Place Name School Time Points
1 J Ritchie Bedford 2:03.70 8
2 N Fischer St Albert 2:04.16 6
3 B Jager Underwood 2:04.41 4
4 D Krohn AHST 2:07.39 3
5 K Strohbehn Treynor 2:10.84 2
6 M Holan NV 2:10.97 1
4x100 Meter Relay
Place Runners School Time Points
1 N Strohbehn, J Sornson, A Frain, J Frain (RECORD) Treynor 44.48 REC 10
2 N Golden, R Meyer, A Norton, D Rasmussen Sidney 45.17 8
3 C Perdue, A Cline, T Gipple, G Kimpson Griswold 45.65 6
4 L Derry, B Streebin, T Schrader, B Kephart Bedford 45.79 4
5 J Gentile, J Omalley, A Rommo, C Palmer St Albert 47.32 2
6 CCuster, Mahan, Wheeldon, Damen MV 48.12 1
4X400 Meter Relay
Place Runners School Time Points
1 C Lemaster, T Damgaard, T Putnam, J Oseguada Riverside 3:28.52 10
2 A Norton, A Bohlen, D Rasmussen, R Thomas Sidney 3:35.53 8
3 A Sulllivan, M O Connor, T O Toole, B Fisher, St Albert 3:36.81 6
4 N Blay, A Smith, B Lungren, J Baird Red Oak 3:37.85 4
5 D Hensley, L Derry, T Shrader, J Ritchie Bedford 3:40.80 2
6 B England, T Gipple, B Perdue, L Mosier Griswold 3:41.90 1