Turkey Trail Trot Thursday

Thursday Half Marathon

November 28, 2019


Results Provided by Race Timing Services http://www.racetimeservices.com


Men: Top Finishers 15-19 30-39 40-49 50-59 60-69
Women: Top Finishers 15-19 30-39 40-49 50-59 60-69

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Nick Coccia Rochester MI 298 35 4 1 1:34:25 7:12/M
2 Mark Chubb Franklin TN 2203 40 4 2 1:49:22 8:21/M
3 Bill Hanna Rochester MI 294 59 4 3 1:49:31 8:21/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Olivia Krejci Durand MI 235 17 4 5 1:50:14 8:25/M
2 Mary Tollett Johns Creek GA 2202 43 4 6 1:51:30 8:31/M
3 Geraldine Barnuevo Rochester MI 272 41 4 11 1:59:36 9:07/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Andrew Daniels Byron MI 217 17 4 9 1:58:39 9:03/M
2 Elisha Huggins Durand MI 232 17 4 10 1:58:40 9:04/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Olivia Krejci Durand MI 235 17 4 5 1:50:14 8:25/M
2 Lauren Garbovits White Lake MI 223 17 4 14 2:04:56 9:32/M
3 Megan McLain Clarkston MI 243 15 4 15 2:04:56 9:32/M
4 Aria Novello Highland MI 246 16 4 17 2:04:58 9:32/M
5 Claudia Shuler Canton MI 253 18 4 20 2:06:44 9:41/M
6 Hunter Luke Byron MI 239 18 4 40 2:28:10 11:19/M
7 Madison Grant Plymouth MI 225 18 4 53 2:50:32 13:01/M
8 Anna Kubinski Canton MI 236 18 4 54 2:50:33 13:01/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Nick Coccia Rochester MI 298 35 4 1 1:34:25 7:12/M
2 Jason Kerr Sterling Heights MI 205 38 8 7 1:56:00 8:51/M
3 Tom Allison Bloomfield Twp MI 213 30 4 8 1:58:30 9:03/M
4 Steven Van Doeselaar Clinton Township MI 257 30 4 12 2:02:35 9:21/M
5 Stepan Hanke Oxford MI 228 32 4 21 2:06:44 9:41/M
6 Thomas Watson Dryden MI 259 38 4 23 2:07:32 9:44/M
7 Tj Wilkinson Plainwell MI 211 39 8 29 2:12:37 10:07/M
8 Ben Quiggle Madison Heights MI 251 30 4 32 2:20:25 10:43/M
9 Jason Nienstedt Washington MI 245 36 4 43 2:31:36 11:34/M
10 Michael Battaglia Sterling Heights MI 214 36 4 58 2:53:53 13:16/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Petagaye English Southfield MI 202 34 8 13 2:02:45 9:22/M
2 Vesta Koch Rochester MI 233 31 4 28 2:12:03 10:05/M
3 Krystal Zamesnik Clinton Township MI 212 36 8 39 2:24:33 11:02/M
4 Elizabeth Gibbons Oak Park MI 224 32 4 44 2:34:56 11:50/M
5 Nicole Martin Lansing MI 242 32 4 55 2:50:56 13:03/M
6 Barbara Heerema East Lansing MI 230 32 4 56 2:50:58 13:03/M
7 Sarah Guertin Center Line MI 226 34 4 59 2:54:29 13:19/M
8 Joanna Dresden Howell MI 219 36 4 61 2:56:08 13:27/M
9 Crystal Pierre Bruce Township MI 209 36 8 62 3:08:36 14:24/M
10 Lisa Danielson Rochester Hills MI 218 34 4 65 3:27:55 15:52/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mark Chubb Franklin TN 2203 40 4 2 1:49:22 8:21/M
2 Edward Krejci Durand MI 234 49 4 4 1:50:12 8:25/M
3 Christian Lebutt Commerce Township MI 238 42 4 16 2:04:58 9:32/M
4 David St. Germain Windsor ON 2206 47 4 18 2:05:11 9:33/M
5 Jordan Vassallo Mount Clemens MI 299 43 4 27 2:12:02 10:05/M
6 Brandon Stiff Metamora MI 255 42 4 33 2:23:03 10:55/M
7 Lucas Pelz Cottrellville MI 250 40 4 38 2:24:33 11:02/M
8 Kevin Lynch Dryden MI 300 42 8 41 2:30:20 11:29/M
9 Matthew Hansel Lapeer MI 229 49 4 47 2:39:53 12:12/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mary Tollett Johns Creek GA 2202 43 4 6 1:51:30 8:31/M
2 Geraldine Barnuevo Rochester MI 272 41 4 11 1:59:36 9:07/M
3 Alexis Martin Bend OR 241 40 4 24 2:09:45 9:54/M
4 Stephanie Parks Chesterfield MI 249 40 4 34 2:23:05 10:55/M
5 Daniela Smith Macomb MI 210 40 8 36 2:23:55 10:59/M
6 Shirley McCaslin Clarkston MI 266 48 4 37 2:23:57 10:59/M
7 Ann Finley Saint Clair MI 222 49 4 46 2:37:12 12:00/M
8 Ann Szajenko Sterling Heights MI 296 49 4 48 2:39:57 12:13/M
9 Stacey Obrien Rochester Hills MI 248 41 4 50 2:40:34 12:15/M
10 Olivia Lake-Lofiego Grand Blanc MI 237 44 4 51 2:45:33 12:38/M
11 Annie Durkin Utica MI 220 43 4 52 2:47:11 12:46/M
12 Daneille Fowler Kenockee MI 204 40 8 57 2:52:56 13:12/M
13 Kristen O’maelmona Grand Blanc MI 247 45 4 60 2:56:07 13:27/M
14 Susanna King Madison Heights MI 206 41 8 64 3:12:10 14:40/M
15 Rebekah Pierce Clinton Twp. MI 208 48 8 66 3:41:22 16:54/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Bill Hanna Rochester MI 294 59 4 3 1:49:31 8:21/M
2 Douglas Verley Oxford MI 258 57 4 19 2:06:16 9:38/M
3 Ivan Stieber Oxford MI 254 54 4 22 2:06:59 9:42/M
4 Joseph Hickey Rochester MI 231 53 4 25 2:11:06 10:01/M
5 Paul Elwart Imlay City MI 221 56 4 31 2:17:16 10:29/M
6 Carlos Rodriguez Troy MI 252 50 4 45 2:36:04 11:55/M
7 Richard Kaczanowski Rochester Hills MI 295 56 4 49 2:40:30 12:15/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jill Maggi Ortonville MI 240 53 4 35 2:23:15 10:56/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Bob Gazda Washington MI 297 63 4 26 2:11:38 10:03/M
2 Marvin Guitar Harrison Twp MI 227 62 4 30 2:16:58 10:27/M
3 Ayyakannu Mani Rochester Hills MI 362 60 4 42 2:30:50 11:31/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Martha Childs Troy MI 215 65 4 63 3:08:37 14:24/M