The Original A2 Turkey Trot 5K

Age Group Results

November 09, 2019


Results Provided by Race Timing Services http://www.racetimeservices.com


Men: Top Finishers 0- 0 1- 8 9-11 12-14 15-17 18-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99
Women: Top Finishers 1- 8 9-11 12-14 15-17 18-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Max Klarman Ann Arbor MI 364 17 3 1 17:05 5:31/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Eliza Bush Dexter MI 359 13 3 21 20:56 6:45/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jaime Dudash Dexter MI 215 47 1 14 19:57 6:26/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Doris Chelune Saline MI 353 75 1 59 22:49 7:21/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 355 355 1 454 51:22 16:34/M
Top

Male 8 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cash Suzore New Boston MI 300 8 4 134 26:36 8:35/M
2 Caleb Cumming Tecumseh MI 470 6 4 234 31:21 10:07/M
3 Rock Thompson Dexter MI 449 8 4 292 34:31 11:08/M
4 Benjamin Morrison Ann Arbor MI 381 3 4 293 34:32 11:08/M
5 Teddy Morrison Ann Arbor MI 382 5 4 295 34:32 11:09/M
6 Owen Gilbert Dexter MI 304 8 4 397 41:00 13:14/M
7 Cameron Janutol Grosse Pointe MI 370 8 4 413 42:38 13:45/M
8 Logan Drake Howell MI 497 3 4 489 1:11:19 23:01/M
Top

Female 8 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Hazel Baker Dexter MI 263 7 4 375 38:09 12:18/M
2 Riley Foster Grosse Pointe Woods MI 372 8 4 412 42:38 13:45/M
3 Claire Svoboda Ann Arbor MI 504 8 4 423 43:31 14:03/M
4 Zoe Drake Howell MI 519 5 4 488 1:11:18 23:00/M
Top

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Grant Johnson Manchester MI 317 11 4 20 20:54 6:45/M
2 Paul Cipolla Dexter MI 201 11 4 112 25:34 8:15/M
3 Jacob Blakemore Milford MI 465 10 4 117 25:50 8:20/M
4 Justin Gale Manchester MI 191 11 4 123 26:04 8:25/M
5 Carson Masterson Dexter MI 440 9 4 133 26:28 8:32/M
6 Burke Smith Dexter MI 234 10 4 146 27:01 8:43/M
7 Coen Hill Dexter MI 155 10 4 170 28:12 9:06/M
8 Jared Preece Howell MI 467 11 4 172 28:22 9:09/M
9 Shepherd Thompson Dexter MI 448 10 4 200 29:50 9:37/M
10 Gabriel Zaksek Saline MI 284 9 4 228 31:07 10:02/M
11 Macallan Cumming Tecumseh MI 471 9 4 239 31:35 10:11/M
12 Ryan Casavant Dexter MI 126 10 4 266 33:17 10:44/M
13 Hayden Foster Grosse Pointe Woods MI 373 11 4 303 34:54 11:16/M
14 Eli Zaksek Saline MI 283 11 4 308 35:05 11:19/M
15 Benjamin Cicotte Dexter MI 432 11 4 331 35:57 11:36/M
16 Elijah Killinger Howell MI 502 10 4 338 36:10 11:40/M
17 Milo Varnum Ann Arbor MI 176 11 4 344 36:42 11:51/M
18 Luke Cipolla Dexter MI 199 9 4 360 37:28 12:05/M
19 Wyatt Richards Ann Arbor MI 163 10 4 381 38:29 12:25/M
20 Chase Moubray Howell MI 168 11 4 403 41:34 13:25/M
Top

Female 9 to 11

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ava Goodman Brighton MI 427 10 4 61 22:54 7:23/M
2 Savannah Lowe Dexter MI 148 10 4 196 29:43 9:35/M
3 Hannah Kaplan Ann Arbor MI 292 11 4 305 35:03 11:18/M
4 Sophia Dennis Howell MI 290 11 4 429 44:06 14:14/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Owen Lecloux Ann Arbor MI 145 14 1 9 19:17 6:13/M
2 Micah Bolton Stockbridge MI 274 14 3 13 19:54 6:25/M
3 Christopher Van Lent Ann Arbor MI 149 14 3 19 20:49 6:43/M
4 Scott Smith Dexter MI 233 12 3 23 21:07 6:49/M
5 Edward Badel Dexter MI 172 12 3 25 21:08 6:49/M
6 Rylan Teddy Dexter MI 473 14 3 42 22:11 7:10/M
7 Luke Dudash Dexter MI 214 12 3 45 22:22 7:13/M
8 Luke Goodman Brighton MI 424 12 3 52 22:42 7:19/M
9 Clark Sheldon Ann Arbor MI 302 13 3 54 22:44 7:20/M
10 Colin Alexander Saline MI 160 14 3 67 23:17 7:31/M
11 Jack McCalla Ann Arbor MI 239 13 3 75 23:36 7:37/M
12 Caleb Lowe Dexter MI 147 12 3 78 23:45 7:40/M
13 Carter Hill Dexter MI 154 13 3 80 23:55 7:43/M
14 Alex Watson Dexter MI 343 13 3 81 23:55 7:43/M
15 Caleb Snyder Whitmore Lake MI 520 12 3 85 24:20 7:51/M
16 Alexander Trainor Whitmore Lake MI 279 14 3 88 24:29 7:54/M
17 Nigel Makin Dexter MI 129 13 3 100 25:09 8:07/M
18 Alex Helton Dexter MI 420 12 3 106 25:18 8:10/M
19 William Kletzka Dexter MI 460 13 3 108 25:26 8:13/M
20 Andrew Boydston Dexter MI 488 13 3 113 25:34 8:15/M
21 Charlie Munson Whitmore Lake MI 423 13 3 127 26:16 8:29/M
22 Alexander Blakemore Milford MI 464 12 3 153 27:27 8:51/M
23 Anthony Baker Dexter MI 262 12 3 154 27:28 8:52/M
24 James Minelli Dexter MI 217 13 3 158 27:35 8:54/M
25 Blake Cabble Dexter MI 138 13 3 162 27:49 8:59/M
26 Jaxson Cicotte Dexter MI 431 13 3 164 27:54 9:00/M
27 Spencer Morrison Howell MI 474 14 3 186 28:53 9:19/M
28 Christopher Coffer Dexter MI 435 13 3 188 29:03 9:22/M
29 Hayden Kelly Dexter MI 185 13 3 192 29:18 9:27/M
30 Marty Watson Dexter MI 342 13 3 194 29:34 9:32/M
31 Carson Chan Dexter MI 320 12 3 208 30:10 9:44/M
32 Conner Masterson Dexter MI 442 12 3 225 30:53 9:58/M
33 Steven Merz Ann Arbor MI 419 12 3 226 30:54 9:58/M
34 Bryce Bales Dexter MI 312 12 3 227 30:54 9:58/M
35 Liam Duck Ann Arbor MI 441 13 3 238 31:33 10:11/M
36 Brady Dresch Dexter MI 319 13 1 252 32:15 10:24/M
37 Nathaniel Terbush Dexter MI 422 12 3 255 32:24 10:27/M
38 Brayden Curry Whitmore Lake MI 479 12 3 261 32:40 10:32/M
39 Colin Vetor Commerce Township MI 328 13 3 275 33:53 10:56/M
40 Jacob Gilbert Dexter MI 307 12 3 278 33:58 10:57/M
41 Matthew Casavant Dexter MI 127 12 3 280 34:01 10:58/M
42 Jack Richards Ann Arbor MI 125 12 3 281 34:01 10:59/M
43 Wesley Hamilton Dexter MI 276 13 3 339 36:11 11:40/M
44 Nate Hines Ypsilanti MI 244 14 3 384 38:55 12:33/M
45 Marcus Silva Dexter MI 157 13 1 438 46:43 15:04/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Madeline Rokke Dexter MI 361 13 3 53 22:42 7:20/M
2 Alena Blumberg Dexter MI 341 12 3 55 22:44 7:20/M
3 Kate Varitek Dexter MI 425 13 3 104 25:12 8:08/M
4 Madelyn Strauss Linden MI 356 14 3 111 25:31 8:14/M
5 Shawna Schmandt Swartz Creek MI 270 13 3 116 25:48 8:20/M
6 Hannah Sisson Dexter MI 189 13 3 120 26:00 8:23/M
7 Margaret Alpern Ann Arbor MI 195 14 3 152 27:21 8:50/M
8 Avery Lawrence Dexter MI 218 12 3 155 27:30 8:52/M
9 Breanna Zaborowski Brighton MI 158 14 3 173 28:23 9:10/M
10 Brianna Cousino Maybee MI 213 13 3 187 28:56 9:20/M
11 Isabella Hughes Dexter MI 485 13 3 193 29:23 9:29/M
12 Addison Bruckman Dexter MI 413 12 3 201 29:55 9:39/M
13 Addison Robke Dexter MI 469 12 3 221 30:36 9:53/M
14 Rhya Wright Dexter MI 350 12 3 287 34:12 11:02/M
15 Juliana Pullen Ann Arbor MI 250 14 3 301 34:45 11:13/M
16 Kathleen Graydon Dexter MI 483 13 3 306 35:05 11:19/M
17 Charlotte Tatara Dexter MI 237 13 3 307 35:05 11:19/M
18 Hannah Shooshanian Chelsea MI 236 14 3 352 37:08 11:59/M
19 Alexandra Cinzori Plymouth MI 354 13 3 364 37:36 12:08/M
20 Hope Bezzeg Dexter MI 265 14 3 415 42:41 13:46/M
Top

Male 15 to 17

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ethan Lee Brighton MI 208 16 3 2 17:11 5:33/M
2 Ethan Parker White Lake MI 360 15 3 3 17:22 5:36/M
3 Hugo Gamez Jackson MI 1022 16 1 5 17:49 5:45/M
4 Risto Crouse Brighton MI 137 16 3 6 17:52 5:46/M
5 Josh Fuhst Brighton MI 209 15 3 18 20:44 6:42/M
6 Wil Pinkerton Ann Arbor MI 1006 15 1 31 21:40 6:59/M
7 Cooper Franklin Ann Arbor MI 1108 15 1 32 21:45 7:01/M
8 Elliott Varnum Ann Arbor MI 175 15 3 109 25:27 8:13/M
9 Joseph Love Dexter MI 261 15 3 136 26:36 8:35/M
10 Nicholas Kesler Temperance MI 363 17 3 183 28:45 9:17/M
11 Quentin Hurdle Dexter MI 140 17 3 184 28:46 9:17/M
12 William Kersch Ann Arbor MI 313 15 1 215 30:20 9:47/M
13 James Miller Ann Arbor MI 315 15 3 216 30:20 9:47/M
14 Jonah Killinger Howell MI 501 15 3 350 37:04 11:58/M
15 Kristian Trey Belleville MI 122 15 1 387 39:24 12:43/M
16 Austin Vetor Commerce Township MI 327 16 3 391 39:54 12:52/M
17 Reed Sibson Commerce Township MI 325 15 3 462 54:25 17:33/M
Top

Female 15 to 17

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sierra Lubetkin Ann Arbor MI 196 16 3 60 22:52 7:23/M
2 Ashley Mitchell Dexter MI 374 15 3 71 23:30 7:35/M
3 Taylor Hull Whitmore Lake MI 347 16 3 130 26:22 8:31/M
Top

Male 18 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Justin Grady Canton MI 418 19 1 39 22:05 7:08/M
Top

Female 18 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kylie Pollman Howell MI 1068 19 1 82 24:09 7:48/M
2 Rhiannon Sibson Commerce Township MI 324 18 3 474 58:18 18:48/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Steven Meng Northville MI 1110 21 1 12 19:27 6:17/M
2 Matt Greve Holland MI 1098 24 1 17 20:37 6:39/M
3 Caleb Killinger Howell MI 1123 20 1 107 25:23 8:11/M
4 Brendan Couch Whitmore Lake MI 522 21 1 258 32:29 10:29/M
5 Joe Dahl Ann Arbor MI 500 23 1 394 40:16 13:00/M
6 Alexa Lanxton Ypsilanti MI 508 23 1 431 44:24 14:20/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Annie Cheng Ann Arbor MI 1109 22 1 77 23:40 7:38/M
2 Lea Wright Ann Arbor MI 337 24 1 96 24:58 8:04/M
3 Marcela Nishikawa São Paulo MI 1111 21 1 102 25:11 8:08/M
4 Anna Greenberg Chicago IL 229 24 1 156 27:31 8:53/M
5 Emma Kemink Grand Haven MI 258 21 1 269 33:28 10:48/M
6 Olivia Offredi Westland MI 1107 24 1 274 33:52 10:56/M
7 Alyssa Feiler Brighton MI 357 20 1 284 34:08 11:01/M
8 Johannah Kennedy Provo UT 1030 23 1 320 35:34 11:28/M
9 Laurie Perrin Detroit MI 492 22 1 322 35:47 11:33/M
10 Haley Phillips Ann Arbor MI 383 24 1 351 37:07 11:59/M
11 Molly Mintz Dearborn MI 484 23 1 382 38:35 12:27/M
12 Sara Ma Ann Arbor MI 249 24 1 422 43:28 14:01/M
13 Jeane Emily Dubose Chicago IL 417 24 1 439 47:11 15:13/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kevin Swastek Northville MI 1070 28 1 8 19:15 6:13/M
2 Michael McMenamin Ann Arbor MI 211 28 1 15 20:09 6:30/M
3 Kevin Sheaffer Dexter MI 1092 28 1 27 21:35 6:58/M
4 Grant Wolf Dexter MI 1124 27 1 37 22:03 7:07/M
5 Chad Tadday Utica MI 1080 28 1 38 22:04 7:07/M
6 Cole Frederick Ann Arbor MI 179 28 1 43 22:11 7:10/M
7 Ethan Kennedy Germantown MD 1033 28 1 99 25:09 8:07/M
8 Mark Kennedy Urbana IL 1031 26 1 115 25:44 8:18/M
9 Lucas Fink Ypsilanti MI 336 26 1 191 29:17 9:27/M
10 Cody Knoll Ann Arbor MI 206 27 1 199 29:49 9:37/M
11 Jon Pasko Howell MI 358 28 1 286 34:11 11:02/M
12 Kullen Waggoner Dayton OH 1125 29 1 359 37:28 12:05/M
13 Joshua Harper Ypsilanti MI 245 27 1 385 38:56 12:34/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Christine Rygiel Ann Arbor MI 178 29 1 47 22:28 7:15/M
2 Rebekah Stein Ann Arbor MI 495 27 1 51 22:41 7:19/M
3 Kelsey Slayton White Lake MI 335 26 1 95 24:53 8:02/M
4 Katie Dudzinski Grand Rapids MI 309 29 1 97 24:59 8:04/M
5 Joanna Connelly Dearborn MI 1007 28 1 165 27:59 9:02/M
6 Michaela Robichaud Belleville MI 288 26 1 167 28:10 9:05/M
7 Michelle Whitley Jackson MI 1113 28 1 179 28:41 9:15/M
8 Stephanie Riley Grosse Pointe MI 457 28 1 185 28:47 9:17/M
9 Katie Brown Ypsilanti MI 205 28 1 197 29:48 9:37/M
10 Hayley Hoffman Ann Arbor MI 390 29 1 210 30:15 9:46/M
11 Brittany Lynch Tecumseh MI 1082 26 1 211 30:15 9:46/M
12 Tara Mason Grand Haven MI 257 29 1 268 33:27 10:48/M
13 Cara Abecunas Ann Arbor MI 1090 25 1 273 33:35 10:50/M
14 Dana Dumond Livonia MI 1074 26 1 282 34:02 10:59/M
15 Kady Anguilm Ann Arbor MI 338 26 1 300 34:43 11:12/M
16 Jamie Verner Tipton MI 489 29 1 356 37:15 12:01/M
17 Julie Hand Dundee MI 491 28 1 357 37:16 12:01/M
18 Malia Stewart Ann Arbor MI 135 28 1 390 39:46 12:50/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jordan Jackson Ann Arbor MI 1019 30 1 4 17:41 5:42/M
2 Scott Mihalik Saline MI 1009 32 1 7 19:07 6:10/M
3 Matthew Pais Ann Arbor MI 1026 34 1 29 21:37 6:59/M
4 Joseph Kochmanski Grand Rapids MI 301 30 1 36 21:54 7:04/M
5 Kenneth White Brighton MI 225 32 1 65 23:15 7:30/M
6 Simon Wang Ann Arbor MI 445 33 1 110 25:28 8:13/M
7 Alexander Jones Ann Arbor MI 1097 32 1 114 25:38 8:16/M
8 Graham Patton Ann Arbor MI 339 33 1 142 26:52 8:40/M
9 Leonardo Hernandez Portage MI 1062 33 1 145 27:00 8:43/M
10 Aaron Landry Ann Arbor MI 132 31 1 148 27:10 8:46/M
11 Jim McEvilly Ypsilanti MI 507 30 1 150 27:12 8:47/M
12 Matthew Kelterborn Ann Arbor MI 456 31 1 166 28:00 9:02/M
13 Adam Helek Pleasant Lake MI 231 31 1 169 28:11 9:06/M
14 Girish Sriram Ann Arbor MI 1023 30 1 176 28:29 9:11/M
15 Daniel Best Ann Arbor MI 459 34 1 178 28:37 9:14/M
16 Logan Lynch Tecumseh MI 1083 31 1 212 30:15 9:46/M
17 Shaun Madsen Canton MI 1095 31 1 219 30:29 9:50/M
18 Jude Dahl Ypsilanti MI 1116 32 1 243 31:55 10:18/M
19 Thomas Jankowski Gross Point Woods MI 458 32 1 374 38:05 12:17/M
20 Daniel Arroyo West Bloomfield MI 436 34 1 405 41:40 13:27/M
21 Kevin McConnell Burton MI 1057 30 1 408 41:59 13:33/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Katharine Brieger Ann Arbor MI 1050 30 1 40 22:07 7:08/M
2 Loida Escobar Portage MI 1064 34 1 41 22:07 7:08/M
3 Caitie Rossman Battle Creek MI 235 34 1 105 25:17 8:09/M
4 Mallorie Kettlehut Okemos MI 1114 31 1 180 28:41 9:15/M
5 Tyler Wang Ann Arbor MI 447 33 1 207 30:07 9:43/M
6 Laura White Brighton MI 226 30 1 224 30:50 9:57/M
7 Lynn Baca Canton MI 344 32 1 229 31:08 10:03/M
8 Ngoc Phan Ann Arbor MI 461 30 1 237 31:25 10:08/M
9 Cristina Ojeda Ann Arbor MI 230 33 1 277 33:55 10:57/M
10 Daphne Morrison Ponce Ann Arbor MI 380 34 1 294 34:32 11:08/M
11 Elizabeth Nelson Troy MI 242 34 1 318 35:27 11:26/M
12 Courtney Rae Arcenal Canton MI 1085 33 1 335 36:03 11:38/M
13 Crystal Grimshaw Saint Clair Shores MI 384 31 1 337 36:09 11:40/M
14 Brianna Best Toledo OH 310 31 1 348 36:53 11:54/M
15 Ruth Claros Dayton OH 1126 30 1 361 37:28 12:05/M
16 Heather Gabbard Ann Arbor MI 183 31 1 388 39:34 12:46/M
17 Casey Collins Ann Arbor MI 143 31 1 389 39:35 12:46/M
18 Brandi Bennett Manchester MI 1127 33 1 428 44:04 14:13/M
19 Pinithi Perera Ann Arbor MI 131 30 1 445 48:48 15:45/M
20 Rebecca Kennedy Ypsilanti MI 1034 30 1 477 59:03 19:03/M
21 Jessica Kirkwood Riverview MI 243 31 1 479 59:52 19:19/M
22 Tonisha Thomas Saint Clair Shores MI 166 31 1 482 1:04:10 20:42/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Matthew Johnson Ann Arbor MI 429 36 1 10 19:19 6:14/M
2 Kevin Hoxie Ann Arbor MI 280 35 1 11 19:26 6:16/M
3 Michael Vollbrecht Valparaiso IN 1106 38 1 22 21:07 6:49/M
4 Lucas Porinsky South Lyon MI 1117 38 1 24 21:08 6:49/M
5 Thomas Gritter Ann Arbor MI 1118 38 1 76 23:39 7:38/M
6 Colin Burton Dexter MI 1112 35 1 92 24:44 7:59/M
7 Stephen Sprague Milford MI 1069 39 1 98 25:01 8:04/M
8 Daniel Pettit Dexter MI 210 36 1 126 26:15 8:28/M
9 Shawn Brown Brighton MI 455 35 1 144 26:59 8:43/M
10 Jacob Beddow Howell MI 1121 38 1 151 27:16 8:48/M
11 Derek Arcenal Canton MI 1086 37 1 160 27:47 8:58/M
12 Ammar Kayyali Temperance MI 362 35 1 182 28:45 9:17/M
13 Dustin Harris Ypsilanti MI 1027 35 1 345 36:43 11:51/M
14 Matt Daniels Ann Arbor MI 192 38 1 380 38:25 12:24/M
15 Benjamin Nash Ann Arbor MI 247 35 1 386 38:56 12:34/M
16 Genta Matsumura Novi MI 437 39 1 404 41:40 13:27/M
17 Eric Gray Brighton MI 451 38 1 406 41:48 13:29/M
18 Graham Smith Ypsilanti MI 180 38 1 416 42:51 13:49/M
19 Eric Lafountain Ann Arbor MI 348 37 1 486 1:06:03 21:18/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Margaret Paulauski Chelsea MI 187 38 1 44 22:21 7:13/M
2 Jennifer Chopp Ypsilanti MI 1016 39 1 46 22:27 7:15/M
3 Mary Vollbrecht Valparaiso IN 389 36 1 56 22:45 7:20/M
4 Stephanie Johnson Manchester MI 316 38 1 68 23:20 7:32/M
5 Catherine Johnson Ann Arbor MI 430 37 1 86 24:20 7:51/M
6 Andrea Hurst Whitmore Lake MI 278 38 1 87 24:21 7:51/M
7 Shaira Daya Ann Arbor MI 480 39 1 124 26:07 8:26/M
8 Carrie Juratich Swartz Creek MI 416 39 1 125 26:09 8:26/M
9 Alexandria Suzore New Boston MI 298 38 1 135 26:36 8:35/M
10 Diana Kenney Brighton MI 453 35 1 143 26:57 8:42/M
11 Brooke Gale Manchester MI 190 39 1 189 29:06 9:23/M
12 Ellen Supers Manchester MI 161 37 1 198 29:49 9:37/M
13 Elizabeth Westfall Dexter MI 139 38 1 203 30:01 9:41/M
14 Kendra Clark Ypsilanti MI 482 37 1 209 30:14 9:45/M
15 Grace Dahl Howell MI 1122 39 1 244 31:55 10:18/M
16 Ximena Venegas Ann Arbor MI 391 35 1 270 33:30 10:48/M
17 Anne Foster Grosse Pointe Woods MI 371 38 1 312 35:17 11:23/M
18 Stephanie Carpenter Ann Arbor MI 303 36 1 313 35:19 11:24/M
19 Sarah Gritter Ann Arbor MI 476 37 1 321 35:41 11:31/M
20 Nicole Hughes Madison Heights MI 193 36 1 325 35:51 11:34/M
21 Mary Potok Canton MI 475 38 1 328 35:53 11:35/M
22 Angela Sultana Whitmore Lake MI 477 35 1 343 36:28 11:46/M
23 Kasey Fuller Freeland MI 1040 36 1 365 37:52 12:13/M
24 Jennifer Brown Saginaw MI 1045 38 1 367 37:53 12:13/M
25 Jennifer Baker Dexter MI 1046 35 1 377 38:10 12:19/M
26 Zina Bachuwa Grand Blanc MI 267 39 1 398 41:00 13:14/M
27 Samantha Moubray Howell MI 167 35 1 407 41:57 13:32/M
28 Sara Crider Ypsilanti MI 181 36 1 417 42:53 13:50/M
29 Megan Wiseman Ann Arbor MI 142 37 1 421 43:10 13:56/M
30 Amy Marzulla Ypsilanti MI 527 35 1 427 44:01 14:12/M
31 Natalie Borsh New Hudson MI 524 35 1 448 50:08 16:10/M
32 Julie Barber Mattawan MI 506 37 1 449 50:12 16:12/M
33 Patricia Guinnup Ann Arbor MI 481 36 1 451 50:31 16:18/M
34 Sarah Galea Ann Arbor MI 151 38 1 481 1:00:19 19:28/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Christopher Marr Dexter MI 1066 41 1 26 21:23 6:54/M
2 Sean Cumming Tecumseh MI 1115 43 1 30 21:39 6:59/M
3 Andy Kamin Northville MI 1043 44 1 33 21:48 7:02/M
4 Jeremy Somers Ann Arbor MI 162 41 1 34 21:49 7:02/M
5 Russell Gerrard Canton MI 1091 43 1 35 21:54 7:04/M
6 Chris Vollbrecht Brighton MI 454 41 1 48 22:28 7:15/M
7 Charles Eveler Ann Arbor MI 385 43 1 50 22:36 7:18/M
8 Joseph Stonchus Oak Park MI 221 42 1 57 22:47 7:21/M
9 Dane Dresch Dexter MI 318 42 1 63 23:12 7:29/M
10 Mike Butler Ann Arbor MI 144 41 1 74 23:34 7:36/M
11 James Tuttle Ann Arbor MI 1088 40 1 90 24:36 7:56/M
12 Aaron Blakemore Milford MI 466 41 1 119 25:54 8:21/M
13 Aaron Suzore New Boston MI 299 43 1 137 26:38 8:36/M
14 Mark Alexander Saline MI 159 43 1 161 27:49 8:59/M
15 Timothy Lawrence Dexter MI 219 40 1 235 31:22 10:07/M
16 John Kinnick Plymouth MI 1060 43 1 247 32:06 10:21/M
17 Kurt Demaagd Chelsea MI 1008 42 1 248 32:07 10:22/M
18 Jim Zajkowski Ann Arbor MI 450 41 1 262 32:48 10:35/M
19 Rich Shea Dexter MI 499 44 1 271 33:32 10:49/M
20 Pj Sapienza Howell MI 1048 44 1 285 34:08 11:01/M
21 David Thompson Dexter MI 446 44 1 296 34:33 11:09/M
22 Donnie Zaksek Saline MI 322 41 1 299 34:40 11:11/M
23 Todd Bates Ferndale MI 220 41 1 309 35:05 11:19/M
24 Jason Cicotte Dexter MI 433 42 1 330 35:56 11:36/M
25 Mike Cipolla Dexter MI 200 42 1 358 37:27 12:05/M
26 Carlos Orosco Zilwaukee MI 1042 42 1 370 37:55 12:14/M
27 Micah Kern South Lyon MI 493 44 1 379 38:12 12:19/M
28 Michael Stepke Ann Arbor MI 394 43 1 456 51:35 16:38/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Tina Cox Tecumseh MI 1010 42 1 140 26:45 8:38/M
2 Jennifer Leicht Ann Arbor MI 1015 44 1 157 27:31 8:53/M
3 Mechelle White Farmington Hills MI 1084 44 1 177 28:29 9:12/M
4 Amy Thiel Chelsea MI 1077 40 1 195 29:38 9:34/M
5 Rachelle Cousino Maybee MI 212 41 1 202 29:55 9:39/M
6 Alyson Bardecki Brighton MI 444 41 1 218 30:29 9:50/M
7 Maria Bastida Ann Arbor MI 186 44 1 220 30:34 9:52/M
8 Jodie Blakemore Milford MI 463 40 1 223 30:47 9:56/M
9 Stephanie Demaagd Chelsea MI 123 43 1 249 32:08 10:22/M
10 Nikki Bobo Manchester MI 1018 43 1 253 32:16 10:25/M
11 Amy Robke Dexter MI 468 40 1 257 32:25 10:28/M
12 Cheryl Wright Dexter MI 351 42 1 288 34:12 11:02/M
13 Allison Kaplan Ann Arbor MI 216 43 1 298 34:40 11:11/M
14 Anne Janutol Grosse Pointe MI 369 41 1 304 34:58 11:17/M
15 Ann Bowersox Adrian MI 1063 41 1 310 35:12 11:21/M
16 Sarah Cicotte Dexter MI 434 41 1 340 36:15 11:42/M
17 Skye Benson Dundee MI 224 43 1 353 37:09 11:59/M
18 Angie Williamson Freeland MI 1041 44 1 366 37:52 12:13/M
19 Samantha Winslow Oak Park MI 222 42 1 372 38:00 12:16/M
20 Angie Kern South Lyon MI 494 43 1 378 38:11 12:19/M
21 Shelly Diener Clio MI 1072 43 1 383 38:38 12:28/M
22 Anna Gilbert Dexter MI 305 43 1 400 41:23 13:21/M
23 Ko Shih Ann Arbor MI 1025 41 1 420 42:57 13:51/M
24 Laurie Svoboda Ann Arbor MI 505 41 1 425 43:56 14:10/M
25 Dana Dolinoy Cipolla Dexter MI 202 43 1 453 51:03 16:28/M
26 Jamie Tomasello Dexter MI 388 40 1 458 52:52 17:03/M
27 Bonnie Bonifield Ann Arbor MI 452 40 1 467 55:14 17:49/M
28 Shannon Spaller Belleville MI 308 43 1 468 56:43 18:18/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Rob Marshall Plymouth MI 1055 47 1 16 20:33 6:38/M
2 Julian Navarro Ypsilanti MI 503 47 1 49 22:29 7:15/M
3 Michael Loszewski Ann Arbor MI 1087 47 1 58 22:48 7:21/M
4 Mark Silva Dexter MI 156 46 1 69 23:21 7:32/M
5 Jeffrey Kittendorf Dexter MI 1004 45 1 72 23:31 7:35/M
6 Michael Mast Howell MI 1003 47 1 84 24:17 7:50/M
7 Kyle Pullen Ann Arbor MI 1099 48 1 89 24:31 7:55/M
8 Daniel Thielen Canton MI 114 46 1 121 26:00 8:24/M
9 Tom Cinzori Plymouth MI 286 48 1 132 26:26 8:32/M
10 Richard Pollman Howell MI 282 49 1 147 27:06 8:45/M
11 Demond Johnson Ann Arbor MI 1103 45 1 149 27:11 8:46/M
12 Mike Lucas Howell MI 379 48 1 163 27:53 9:00/M
13 Clark Rhoades La Salle MI 1036 48 1 217 30:27 9:49/M
14 Jason Wilkerson Willis MI 346 46 1 233 31:18 10:06/M
15 Michael Bambery Plymouth MI 1058 45 1 246 32:02 10:20/M
16 Bryan Bruckman Dexter MI 411 48 1 291 34:29 11:08/M
17 Jason Williamson Freeland MI 1044 45 1 368 37:53 12:13/M
18 Scott Baker Dexter MI 264 46 1 376 38:09 12:19/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Aimee Cinzori Plymouth MI 352 45 1 73 23:32 7:35/M
2 Shawn Pollman Howell MI 1067 49 1 94 24:48 8:00/M
3 Mandy Mitroff Royal Oak MI 1073 45 1 101 25:10 8:07/M
4 Jennifer Bridges Romulus MI 1029 47 1 118 25:53 8:21/M
5 Barbara Figurski Ann Arbor MI 1005 48 1 174 28:26 9:10/M
6 Evelyn Tertel Monroe MI 421 46 1 181 28:41 9:15/M
7 Julie Lenzinger Richland MI 332 49 1 230 31:13 10:04/M
8 Allison Cumming Tecumseh MI 472 46 1 236 31:24 10:08/M
9 Andrea Lubetkin Ann Arbor MI 197 48 1 251 32:09 10:22/M
10 Christy Lenaghan Canton MI 113 49 1 254 32:21 10:26/M
11 Michele Flietstra Richland MI 331 48 1 256 32:24 10:27/M
12 Stacy Hastings Stockbridge MI 296 47 1 260 32:33 10:30/M
13 Kathryn McCalla Ann Arbor MI 238 46 1 289 34:27 11:07/M
14 Katie Grab Canton MI 1014 46 1 317 35:26 11:26/M
15 Christine Benbow Tipton MI 1061 47 1 332 35:59 11:36/M
16 Kimmy Dennis Howell MI 1056 45 1 333 35:59 11:37/M
17 Claudia Lalancette Ann Arbor MI 184 49 1 347 36:51 11:53/M
18 Laura Maniccia South Lyon MI 311 49 1 349 36:57 11:55/M
19 Bridget Little Grass Lake MI 376 46 1 373 38:04 12:17/M
20 Karen Brewer Commerce Township MI 326 49 1 392 39:54 12:52/M
21 Nieka Apell Ann Arbor MI 173 48 1 409 42:06 13:35/M
22 Jill Vanderwal Pinckney MI 266 45 1 414 42:41 13:46/M
23 Donna Newell Ypsilanti MI 1024 45 1 419 42:56 13:51/M
24 Wendy Welbaum Davison MI 1076 46 1 424 43:38 14:05/M
25 Kathie Wolney Ann Arbor MI 121 46 1 426 43:58 14:11/M
26 Larisa Kennedy Dexter MI 198 49 1 430 44:07 14:14/M
27 Patricia Hamilton Dexter MI 275 46 1 433 45:29 14:41/M
28 Robyn Schmidt Saline MI 365 47 1 435 45:31 14:41/M
29 Anita Smith Clio MI 1071 48 1 437 46:27 14:59/M
30 Hope Burrell Novi MI 253 45 1 441 47:38 15:22/M
31 Marie Richards Ann Arbor MI 165 48 1 460 54:21 17:32/M
32 Carolyn Hanson Dearborn Heights MI 116 48 1 464 54:50 17:41/M
33 Heather Lucas Howell MI 378 48 1 466 55:13 17:49/M
34 Maria Hayden Ann Arbor MI 443 48 1 470 56:44 18:18/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Teryl Hammill Okemos MI 415 51 1 64 23:13 7:29/M
2 Scott Monte Brighton MI 1059 54 1 66 23:16 7:31/M
3 Michael Van Lent Ann Arbor MI 150 51 1 91 24:40 7:57/M
4 John Kennedy Ann Arbor MI 1032 53 1 93 24:44 7:59/M
5 Robert Cox Tecumseh MI 1011 51 1 103 25:11 8:08/M
6 Rob Mahaz Canton MI 112 51 1 122 26:02 8:24/M
7 Anthony Digiovanni Ann Arbor MI 1101 52 1 128 26:17 8:29/M
8 Mark Fountain Northville MI 1100 52 1 138 26:38 8:36/M
9 Gary Armstrong Marysville MI 1049 53 1 159 27:43 8:57/M
10 Jeff Withey Ypsilanti MI 1021 51 1 205 30:03 9:42/M
11 Michael Chrysochoos Toledo OH 255 54 1 214 30:17 9:46/M
12 Kenneth Vanblaricum Brighton MI 273 52 1 283 34:07 11:01/M
13 Dan Schneider Northville MI 1096 53 1 314 35:23 11:25/M
14 Kevin Gilbert Dexter MI 306 52 1 399 41:23 13:21/M
15 Fredric Schmidt Saline MI 366 54 1 434 45:31 14:41/M
16 Gregory Cerilli Ann Arbor MI 246 54 1 465 54:50 17:42/M
17 Troy Sibson Commerce Township MI 323 51 1 475 58:18 18:49/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Alexis Peart Okemos MI 414 52 1 131 26:24 8:31/M
2 Patty Kersch Ann Arbor MI 314 51 1 139 26:45 8:38/M
3 Christine Remaley Canton MI 1093 50 1 222 30:45 9:55/M
4 Alice Morrison Dexter MI 171 53 1 232 31:16 10:05/M
5 Mary Gallagher Ann Arbor MI 439 50 1 240 31:36 10:12/M
6 Susan Dziedzic Milan MI 177 51 1 245 31:59 10:19/M
7 Jill Rajewski Flushing MI 375 51 1 259 32:33 10:30/M
8 Amy Martin Dexter MI 141 50 1 265 33:11 10:43/M
9 Jody Nichol Grass Lake MI 321 53 1 272 33:34 10:50/M
10 Lisa Griffis Lansing MI 1089 54 1 276 33:55 10:57/M
11 Nicole Kletzka Dexter MI 462 53 1 290 34:28 11:07/M
12 Christine Carly Plymouth MI 1012 50 1 316 35:26 11:26/M
13 Michelle McDonald Brighton MI 426 50 1 323 35:49 11:33/M
14 Diane Sharich Howell MI 428 50 1 324 35:49 11:33/M
15 Renee Dettling Manchester MI 1028 54 1 327 35:53 11:35/M
16 Cathryn Broses Chelsea MI 635 50 1 395 40:22 13:02/M
17 Heidi Kerst Ann Arborarbor MI 194 54 1 401 41:29 13:23/M
18 Chris Lawrence Brighton MI 272 53 1 402 41:33 13:24/M
19 Dawn Lemerand La Salle MI 136 50 1 436 45:37 14:43/M
20 Candy Vansickle South Lyon MI 345 54 1 444 48:34 15:40/M
21 Loreen Couch Whitmore Lake MI 521 50 1 446 48:56 15:47/M
22 Barb Collins Chelsea MI 334 54 1 472 57:58 18:42/M
23 Debra Ellis Pinckney MI 333 54 1 473 57:59 18:42/M
24 Kim Myer Ypsilanti MI 164 53 1 483 1:04:32 20:49/M
25 Kathy Burkhart Northville MI 289 54 1 485 1:05:22 21:05/M
26 Rhonda Drake Howell MI 496 53 1 490 1:11:19 23:01/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Thomas Sisson Dexter MI 188 55 1 28 21:36 6:58/M
2 Michael Cicotte Westland MI 1038 55 1 62 22:58 7:25/M
3 Brad Shugart Dexter MI 1078 58 1 70 23:23 7:33/M
4 Dennis Ward Salineline MI 1035 55 1 79 23:53 7:42/M
5 Cameron Owens Ann Arbor MI 349 59 1 83 24:15 7:50/M
6 Glenn Bugala Ann Arbor MI 1075 56 1 129 26:22 8:30/M
7 Terry Calhoun Belleville MI 277 56 1 175 28:27 9:11/M
8 David Anderson Ann Arbor MI 130 58 1 206 30:05 9:43/M
9 Jeffrey Casavant Dexter MI 1020 57 1 267 33:27 10:48/M
10 Jerry Davis Ann Arbor MI 232 57 1 297 34:39 11:11/M
11 John Baca South Lyon MI 368 59 1 443 48:34 15:40/M
12 David Schomberger Allen Park MI 117 57 1 463 54:47 17:40/M
13 Scott Myer Ypsilanti MI 169 59 1 484 1:04:44 20:53/M
14 Christopher Drake Howell MI 498 58 1 487 1:11:17 23:00/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ruedee Vance Ann Arbor MI 487 55 1 141 26:50 8:40/M
2 Jeanette Schneider Northville MI 387 55 1 315 35:23 11:25/M
3 Ann Baca South Lyon MI 367 59 1 329 35:55 11:35/M
4 Tammy Cerilli Ann Arbor MI 1102 55 1 341 36:21 11:44/M
5 Margaret Pawloski Dearborn MI 293 55 1 354 37:11 12:00/M
6 Susan Mora Fassett Fenton MI 1001 56 1 371 37:58 12:15/M
7 Kathleen Porter Dearborn Heights MI 203 58 1 432 44:43 14:26/M
8 Lisa McDonnell Ann Arbor MI 182 57 1 452 50:34 16:19/M
9 Patti Casavant Dexter MI 128 55 1 459 54:21 17:32/M
10 Sharon Murphy Taylor MI 115 59 1 461 54:24 17:33/M
11 Lori Cater Ann Arbor MI 256 58 1 469 56:43 18:18/M
12 Heather Kirkwood Riverview MI 241 56 1 478 59:51 19:19/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Scott Scholl Hillsdale MI 377 64 1 171 28:20 9:09/M
2 Gary Krenz Chelsea MI 281 61 1 190 29:15 9:26/M
3 John Cooper Ypsilanti MI 1051 64 1 204 30:01 9:41/M
4 F Adams Crisler Ann Arbor MI 170 61 1 213 30:16 9:46/M
5 Chuck Hill Southfield MI 259 62 1 263 32:55 10:37/M
6 Mark Pawloski Dearborn MI 295 61 1 334 36:00 11:37/M
7 Jeff Dudzinski Troy MI 252 64 1 363 37:34 12:07/M
8 Richard Faba Shelby Charter Township MI 269 63 1 369 37:55 12:14/M
9 Michael Coley Sterling Heights MI 254 64 1 418 42:54 13:51/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Marie Evans Ann Arbor MI 207 63 1 311 35:16 11:23/M
2 Peg Tewksbury Dexter MI 120 64 1 319 35:33 11:28/M
3 Bettina Hoops Ann Arbor MI 490 62 1 346 36:45 11:52/M
4 Kathleen Faba Shelby Charter Township MI 268 62 1 362 37:29 12:06/M
5 Cynthy Hill Southfield MI 260 64 1 396 40:46 13:09/M
6 Catherine Borsh New Hudson MI 523 63 1 450 50:14 16:12/M
7 Deborah Chapin Coldwater MI 228 64 1 455 51:35 16:38/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Leonard Constantine New Baltimore MI 1052 66 1 241 31:46 10:15/M
2 Jim Nelson Ann Arbor MI 134 67 1 264 33:04 10:40/M
3 Frank Haas Brighton MI 478 69 1 279 34:00 10:58/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sue Stickel Ypsilanti MI 287 69 1 231 31:15 10:05/M
2 Maggy Zidar Pontiac MI 1104 69 1 302 34:46 11:13/M
3 Susan Quick Plymouth MI 340 66 1 336 36:07 11:39/M
4 Kathi Nelson Ann Arbor MI 133 65 1 410 42:16 13:38/M
5 Mary Jane Cook Lansing MI 248 65 1 440 47:19 15:16/M
6 Diana Lane Coldwater MI 227 67 1 457 52:38 16:59/M
7 Sue Hinkley Mason MI 297 65 1 471 57:53 18:40/M
8 Linda Baker Hudson MI 1017 67 1 476 58:29 18:52/M
9 Carole Galea Ann Arbor MI 153 67 1 480 1:00:18 19:27/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Bill Garrity Glenn MI 251 71 1 168 28:10 9:05/M
2 Stephen Apell Oshkosh WI 174 72 1 242 31:49 10:16/M
3 Gary Quick Northville MI 146 71 1 326 35:53 11:35/M
4 Christopher Goldsby Saint Clair Shores MI 438 70 1 393 40:06 12:56/M
5 Manuel Oroma 285 74 1 411 42:34 13:44/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cecilia Brzys South Lyon MI 204 70 1 250 32:08 10:22/M
2 Patricia Richardson Onsted MI 329 72 1 342 36:25 11:45/M
3 Bonnie Schramm Pinckney MI 119 70 1 355 37:13 12:00/M
Top

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Robert Stocker Okemos MI 1013 76 1 442 48:30 15:39/M
Top

Male 80 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Forest Haines Onsted MI 330 81 1 447 48:57 15:48/M